Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Barcelona - Aris
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
weirdo1977
και να το topic για την υπέρβαση ...."Αρη εβίβα την Barcelona πηδ@ Αρη διπλό μέσα στο κρατικό " w00t.gif ζητούσε ο κόσμος σήμερα, ξέρω πως είναι δύσκολο ως ακατόρθωτο αλλα συχνά η ιστορία επαναλαβάνεται, θα μου πείτε είναι διαφορετικά τα μεγέθη.... εγώ θα απαντήσω "ΑΡΗΣ ΕΊΣΑΙ ΒΡΕ tongue.gif" έτσι γιατί είναι καλο να χαζεύουμε k να πουλάμε τρελα κάπου κάπου... περιμένο με μεγάλο ενδιαφέρον το παιχνίδι k ανυπομονώ, ελπίζω να μην μας ξενερώσει τελείως η ομάδα αν k πλέον της έχω μια εμπιστοσύνη.

ένα άλλο σημείο που θα θελα να σταθώ είναι η πρώτη μας κόντρα με τον μελλοντικό αρχηγό μας biggrin.gif από τότε που έφυγε απ την ελλάδα νομίζω δεν έχουμε ξανασυναντηθεί.
Air Kef
Δν θα κριθει αν χασει ο Αρης,μπορει να κριθει αν το κερδίσει ομως..

Δν ειναι κανενα φόβητρο η Μπαρτσελονα που παραπέι στο Πρωτάθλημα Ισπανιας.

Ο καλός Άρης κοντράρει μια μέτρια Μπαρτσελονα.Αυτή ειναι η άποψη μου για το ματς..
hagi
Άλλο το Ισπανικό πρωτάθλημα όμως..Μην το βλέπουμε έτσι..Η Μπαρτσελόνα είναι μεγάλη ομάδα και μια νίκη θα ήταν ότι καλύτερο..Δύσκολα τα πράγματα όμως..

Το θέμα είναι αν χάσουμε να είναι αξιοπρεπώς και να μην το βάλουν κάτω οι παίχτες.Ώστε να πάρουμε το παιχνίδι μέσα στην Πυλαία..Βέβαια αν κερδίζαμε και τα δύο δεν θα μας χάλαγε..
El_Cid
Παιδιά, το παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο, αλλά όχι χαμένο από χέρι. ΠΡΕΠΕΙ να πάμε με ψυχολογία νίκης για να έχουμε ελπίδες να το χτυπήσουμε
Warrior


Ιστοσελίδα:http://www.fcbarcelona.com/
Tίτλοι:20 Πρωταθλήματα Ισπανίας,12 Κύπελλα Ισπανίας,1 Κύπελλο Ευρωλιγκας,
2 Κύπελλα Κύπελλουχων,2 Κύπελλα Κόρατς
Γήπεδο:Palau Blaugrana(8000Θεατων)




Αναλυτικα η ιστορια της ομαδας,οι τιτλοι και η παρουσια σε fainal-4 Ευρωλιγκας:

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=1244

bball.gif Team Roster


5)GIANLUCA BASILE

Height: 1,92
Born: 1975
Nationality: Italy
Position: Guard

8)JORDI TRIAS

Height: 2,06
Born: 1980
Nationality: Spain
Position: Forward

9)DENIS MARCONATO

Height: 2,10
Born: 1975
Nationality: Italy
Position: Center

10)JAKA LAKOVIC

Height: 1,86
Born: 1978
Nationality: Slovenia
Position: Play Maker

11)JUAN CARLOS NAVARRO

Height: 1,91
Born: 1980
Nationality: Spain
Position: Guard

14)RODRIGO DE LA FUENTE

Height: 2,00
Born: 1976
Nationality: Spain
Position: Forward

17)FRANCISCO VAZQUEZ

Height: 2,09
Born: 1983
Nationality: Spain
Position: Center

20)MICHAIL KAKIOUZIS

Height: 2,07
Born: 1976
Nationality: Greece
Position: Forward

21)ROKO-LENI UKIC

Height: 1,96
Born: 1984
Nationality: Croatia
Position: Play Maker

41)MARIO KASUN

Height: 2,13
Born: 1980
Nationality: Croatia
Position: Center

44)ROGER GRIMAU

Height: 1,96
Born: 1978
Nationality: Spain
Position: Guard


COACH:DUSKO IVANOVIC

Born: 1957
Nationality: Serbia & Montenegro

bball.gif Aποτελέσματα ως τώρα:
Στην Ευρωλίγκα η Μπαρτσελονα βρισκεται στην 1η θεση του Γ'ομιλου(ισοβαθμωντας με την ΤΣΣΚΑ)με ρεκορ
5-1.Τα αποτελεσματα:

Ορτέζ - Μπαρτσελόνα 66-72 Στατιστικά
Μπαρτσελόνα - Μπενετόν 82-69 Στατιστικά
Ζαλγκίρις - Μπαρτσελόνα 86-92 Στατιστικά
Μπαρτσελόνα - Νάπολι 91-71 Στατιστικα
Μπαρτσελόνα - Φενέρ 84-70 Στατιστικά
ΤΣΣΚΑ Μ. - Μπαρτσελόνα 76-57 Στατιστικά

Η πορεια της ομαδας στο ισπανικό πρωταθλημα ειναι ως τωρα πολυ κατωτερη του αναμενομενου...Μετα απο
11 αγωνιστικες βρισκεται στην 8η θεση της καταταξης με ρεκορ 5-6.Τα αποτελεσματα:

Etosa Alicante - Winterthur F.C. Barcelona 58-51 Στατιστικά
Winterthur F.C. Barcelona - Gran Canaria Grupo Dunas 71-74 Στατιστικά
Winterthur F.C. Barcelona - Pamesa Valencia 85-60 Στατιστικά
MMT Estudiantes - Winterthur F.C. Barcelona 94-84 Στατιστικά
Polaris World CB Murcia - Winterthur F.C. Barcelona 77-78 Στατιστικά
Winterthur F.C. Barcelona - Akasvayu Girona 94-67 Σατιστικά
Winterthur F.C. Barcelona - Tau Cerámica 86-99 Στατιστικά
ViveMenorca - Winterthur F.C. Barcelona 61-90 Στατιστικά
Winterthur F.C. Barcelona - Bruesa GBC 65-67 Στατιστικά
Real Madrid - Winterthur F.C. Barcelona 90-73 Στατιστικά
Winterthur F.C. Barcelona - Caja San Fernando 80-60 Στατιστικά

bball.gif Προιστορία

Συνολικα Αρης και Μπαρτσελονα εχουν βρεθει αντιμετωποι σε 10 αγωνες στο κυπελλο πωταθλητριων με
τους Καταλανους να εχουν 7 νικες εναντι 3 της ομαδας μας.

1987-88
ΑΡΗΣ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 93-107
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΑΡΗΣ 88-89

1988-89
ΑΡΗΣ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 90-84
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΑΡΗΣ 97-81

ΑΡΗΣ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 88-71(μικρός τελικός Φαιναλ-4)

1990-91
ΑΡΗΣ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 94-100
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΑΡΗΣ 90-56

ΑΡΗΣ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 83-104(ημιτελικός Φαιναλ-4)

1991-92
ΑΡΗΣ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 93-110
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΑΡΗΣ 92-64

Συνολικα σε 4 επισκεψεις στο Palau Blaugrana ο Αρης εχει να επιδειξει 1 νικη στις 3/12/87,μια νικη που
θεωρηθηκε αθλος και θεωρειται (μεχρι και τωρα)ως η μεγαλυτερη νικη του Αρη στην ευρωπαικη του ιστορια.



Σε ισπανικο εδαφος ο Αρης εχει δωσει συνολικα 12 αγωνες εχοντας 3 επιτυχιες:

2006 Εστουντιάντες 76-89
1999 Βαλένθια 70-64
1998 Μανρέσα 84-67
1996 Σαραγόσα 89-84
1993 Σαραγόσα 84-86
1992 Εστουντιάντες 88-58
1992 Μπανταλόνα 91-69
1991 Μπαρτσελόνα 92-64
1990 Μπαρτσελόνα 90-56
1989 Μπαρτσελόνα 97-81
1988 Μπαρτσελόνα 88-89
1985 Αλκάλα 85-81
Air Kef
Tο παραπάνω παιχνιδι το έχω σε ντβντ για οσους ενδιαφέρονται! tongue.gif
dizzy_fingers
Όσο ωραία φαντάζει στους φίλους του Άρη μία δεύτερη συνεχόμενη νίκη στην Ευρωλίγκα, άλλο τόσο θέλουν οι Μπλαουγκράνα να αποφύγουν δεύτερη ήττα, ειδικά μέσα στο σπίτι τους.

Δε σας λέω κάτι καινούριο όταν γράφω πως η Μπάρτσα πιθανότατα θα κερδίσει...αλλά αν υπήρχε μία περίπτωση να την πιάσετε στον "ύπνο" αυτή θα ήταν πριν την προηγούμενη εβδομάδα.

Ειδικά τώρα που πόσταρε και ο Warrior στο τόπικ...δε βλέπω φως στον ορίζοντα tongue.gif.


Το κέρδος από το παιχνίδι θα είναι ασφαλώς η εμπειρία από ένα τόσο σημαντικό εκτός έδρας παιχνίδι για τους παίχτες.


Α, ενημερώνω τους φίλτατους Αρειανούς της Αθήνας πως από την προηγούμενη εβδομάδα βρίσκομαι στο "δρόμο" καθώς ακυρώσαμε τη NOVΑ (και πήραμε την πιο οικονομική Σπορ+), οπότε αν ψήνεται κανείς να κανονίσουμε καμία εξόρμηση σε καμιά από τις καφετέριες που γράφαμε στο άλλο τόπικ είμαι μέσα. wink.gif (είτε για Άρη, είτε για ΠΑΟ)
thrylos7
Πολύ ομαλά και ήσυχα έχουν κυλήσει οι πρώτες 6 αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα... καιρός για μία που να έχει εκπλήξεις...

Ο Άρης θα το πάρει το ματς. Όχι, δεν το λέω για πλάκα.

Ο μόνος ενδοιασμός που έχω είναι αν θα το κυνηγήσει μέχρι τέλους, καθώς εκτός των άλλων ακολουθεί και το ματς γοήτρου (πέρα της βαθμολογικής σημασίας) με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία.
Αν και τον Ματσόν πωρωμένο τον βλέπω, οπότε δεν το πολυφοβάμαι ούτε αυτό.
dizzy_fingers
QUOTE
Πολύ ομαλά και ήσυχα έχουν κυλήσει οι πρώτες 6 αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα... καιρός για μία που να έχει εκπλήξεις...

Το διπλό της Κλιμάμιο μέσα στην Τουρκία την προηγούμενη εβδομάδα ήταν αρκετή έκπληξη για τις επόμενες 6 εβδομάδες. Ψάξε αλλού για την έκπληξη tongue.gif.
Pierce
QUOTE(thrylos7 @ Dec 4 2006, 08:00 PM) *
Πολύ ομαλά και ήσυχα έχουν κυλήσει οι πρώτες 6 αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα... καιρός για μία που να έχει εκπλήξεις...

η ηττα της CSKA απο την ορτεζ τι ειναι??
Air Kef
Όλα αυτα για εμας δν σημαινουν τιποτα άμα θα κανει η Αρειανατα το διπλό και μας τρελάνει..

Αρη θυμήσου,πριν λιγα χρονια μεσα στα Ευρωπαικα σαλονια,Μοναχο,Γανδη και Ισπανια οι οπαδοι σου γραψαν ιστορια...

Οπαδους θα εχει ο Άρης;;
klearxos
Υπολογιζω οτι θα ειναι καμια κατοσταρια την Πεμπτη.
Στο μεταξυ καμποσοι τυχεροι θα φυγουν απο αυριο και θα δουν και τον αγωνα Barcelona-Werder.
Εγω παντως εστειλα καμια δεκαρια(δουλευω σε τουριστικο γραφειο) και οι τρεις θα δουν και τη μπαλα.

Τα σαιτ παντως δεν δειχνουν να συμφωνουν για την κατασταση του Γιαννουλη. Το betsmart αναφερει οτι ειναι πολυ δυσκολο να προλαβει τον αγωνα ενω το sportime λεει πως εβγαλε το προγραμμα. Οπως και να ειναι ενας δυσκολος αγωνας.
dizzy_fingers
Άρης παίζει? Trust betsmart biggrin.gif.
thrylos7
QUOTE
Το διπλό της Κλιμάμιο μέσα στην Τουρκία την προηγούμενη εβδομάδα ήταν αρκετή έκπληξη για τις επόμενες 6 εβδομάδες. Ψάξε αλλού για την έκπληξη


QUOTE
η ηττα της CSKA απο την ορτεζ τι ειναι??


Μα δε μίλησα για μεμονωμένους αγώνες.. για αγωνιστική συνολικά(δε μιλάμε για 12 αγώνες βέβαια, αλλά σίγουρα πάνω από 1-2)! Και τέτοια δεν έχει υπάρξει μέχρι τώρα...

Ενδεχόμενη νίκη του Άρη δεν φτάνει για να θεωρηθεί η συγκεκριμένη αγωνιστική έτσι.
El_Cid
QUOTE(Air Kef @ Dec 4 2006, 09:31 PM) *
Όλα αυτα για εμας δν σημαινουν τιποτα άμα θα κανει η Αρειανατα το διπλό και μας τρελάνει..

Αρη θυμήσου,πριν λιγα χρονια μεσα στα Ευρωπαικα σαλονια,Μοναχο,Γανδη και Ισπανια οι οπαδοι σου γραψαν ιστορια...

Οπαδους θα εχει ο Άρης;;


Χθες στο ράδιο είπαν ότι είχε 300 περίπου κρατήσεις εισιτηρίων. Υπολογίστε και αυτούς που θα πάνε από άλλες ευρωπαϊκές χώρες.
qspock
QUOTE(thrylos7 @ Dec 4 2006, 10:00 PM) *
Ο Άρης θα το πάρει το ματς. Όχι, δεν το λέω για πλάκα.


Κανεις κατι προβλεψεις εσυ ωρες ωρες... tongue.gif
Η πλακα ειναι οτι βγαινουν κιολας! blink.gif

Εγω αν ο Αρης κερδισει αυτο το ματς θα φαω το καπελο μου. Σα τον ...Ρομπαξ laugh.gif
x35
Εγώ πιστεύω ότι εάν ο Αρης προσπαθήσει για την νίκη έχει ελπίδες να την πάρει. Αν πάει όπως στην Ρωσία που μιλούσαν για νίκη αλλά χωρίς πραγματικά να το πιστεύουν δεν έχουν ελπίδες και θα παρακαλάμε να μην έχει διάθεση η Μπάρτσα να μας διαλύσει. Η συγκαιρία είναι πολύ καλή. Η Μπάρτσα δεν τα πάει καλά στην Ισπανία και το μυαλό τους είναι περισσότερο στα 6 ματς που απομένουν για το τέλος του πρώτου γύρου στην Ισπανία ώστε να προκριθεί στο final-8 και να διεκδικήσει το κύπελλο. Επιπλέον ο Άρης έχει δείξει ότι απέναντι σε ομάδες επιθιτικογενεις τα πηγαίνει καλά ενώ αντίθετα με ομάδες που δίνουν έμφαση στην άμυνα έχει πρόβλημα. Η Μπάρτσα βέβαια δεν μπορεί να χαρακτηριστεί καθαρά επιθιτικογενείς ομάδα αλλά σίγουρα το δυνατό της σημείο είναι αυτό.
Warrior
QUOTE(dizzy_fingers @ Dec 4 2006, 01:15 PM) *
Ειδικά τώρα που πόσταρε και ο Warrior στο τόπικ...δε βλέπω φως στον ορίζοντα tongue.gif.

huh.gif
QUOTE(dizzy_fingers @ Dec 4 2006, 01:15 PM) *
Δε σας λέω κάτι καινούριο όταν γράφω πως η Μπάρτσα πιθανότατα θα κερδίσει...αλλά αν υπήρχε μία περίπτωση να την πιάσετε στον "ύπνο" αυτή θα ήταν πριν την προηγούμενη εβδομάδα.

Tωρα αρχιζεις να το πας καλα...

QUOTE(dizzy_fingers @ Dec 4 2006, 06:42 PM) *
Ψάξε αλλού για την έκπληξη tongue.gif.

Ολο και αυξανονται οι πιθανοτητες να κανει διπλο η Αρειαναρα παιδες!! w00t.gif

Εδω παραλιγο να οδηγησεις το Αιγαλεω στην 1η του εκτος εδρας νικη και μαλιστα στο Αλεξανδρειο απο -20!
ohmy.gif

Keep posting! 19.gif tongue.gif

QUOTE(dizzy_fingers @ Dec 4 2006, 01:15 PM) *
Α, ενημερώνω τους φίλτατους Αρειανούς της Αθήνας πως από την προηγούμενη εβδομάδα βρίσκομαι στο "δρόμο" καθώς ακυρώσαμε τη NOVΑ (και πήραμε την πιο οικονομική Σπορ+), οπότε αν ψήνεται κανείς να κανονίσουμε καμία εξόρμηση σε καμιά από τις καφετέριες που γράφαμε στο άλλο τόπικ είμαι μέσα. wink.gif (είτε για Άρη, είτε για ΠΑΟ)

Εγω μεσα ειμαι!Θα τα πουμε και στο αλλο τοπικ...
weirdo1977
ΑΠΟ ΣΠΟΡΤΙΜΕ

«Θα είναι αμαρτία να μην προκριθεί ο Άρης»



Η σχέση του με τους φιλάθλους της ΑΕΚ, την ομάδα που υπηρέτησε επί χρόνια και της οποίας δηλώνει φανατικός φίλαθλος, είναι… αγάπης και μίσους. Αντίθετα, η σχέση του Μιχάλη Κακιούζη με τους αντίστοιχους του Άρη, είναι καθαρά αγάπης, έστω κι αν ποτέ δεν έχει φορέσει την φανέλα του πάλαι ποτέ Αυτοκράτορα του ελληνικού μπάσκετ. «Θα είναι αμαρτία να μην προκριθεί ο Άρης», δήλωσε ο αρχηγός της Εθνικής, λίγες ώρες πριν η ομάδα του η Μπαρτσελόνα, φιλοξενήσει τον Αντρέα Ματζόν και τους παίκτες του.

Αναλυτικά η συνέντευξη που παραχώρησε ο διεθνής φοργουορντ στην εφημερίδα της Θεσσαλονίκης «Metrosport» έχει ως εξής…

- Μιχάλη τα πρώτα σου συναισθήματα πριν τον αγώνα με τον Άρη;

«Έχω αντιμετωπίσει ήδη αρκετές ελληνικές ομάδες στο παρελθόν, όπως την ΑΕΚ στην οποία αγωνιζόμουνα και σίγουρα τα συναισθήματα μπορώ να πω ότι είναι ίδια, νιώθω παράξενα είτε εντός είτε εκτός έδρας. Είναι καλό το γεγονός ότι κοντράρονται δύο παραδοσιακές δυνάμεις του ευρωπαικού μπάσκετ, τις οποίες βλέπαμε πριν χρόνια και πραγματικά έχουμε σπουδαίες αναμνήσεις. Όλοι παρακολουθούσαμε εκείνους τους απίστευτους σταρ. Μακάρι να φανούμε τώρα αντάξιοι των προσδοκιών».

- Η Μπαρτσελόνα αρέσκεται σε υψηλά σκορ εντός έδρας, ο Άρης έχει την δεύτερη καλύτερη άμυνα στην Ευρωλίγκα. Ποιο θα είναι το κλειδί της νίκης;

«Κάθε προπονητής προετοιμάζει την ομάδα του με τον δικό του τρόπο. Εμείς προσπαθούμε να παίξουμε καλή άμυνα, ο Άρης από την άλλη έχει ταλαντούχους παίκτες έξω αλλά και μέσα στο καλάθι. Είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, εδώ το θεωρούν από τα πιο δύσκολα του ομίλου. Βέβαια να μην κρύβομαι θέλω να κερδίσει η Μπαρτσελόνα».

- Ξεχωρίζεις κάποιος παίκτη από τον Άρη;

«Αν πω ένα ή δύο ονόματα τότε θα αδικήσω κάποιους. Όλοι τους είναι πολύ καλοί παίκτες, ο προπονητής του Αρη, Αντρέα Ματζόν, έχει κάνει καλή δουλειά μιας και τους έχει μετατρέψει σε ένα ισχυρό και επικίνδυνο σύνολο. Στο Αλεξάνδρειο με την δύναμη του κόσμου του είναι πολύ δυνατός, οι παίκτες λαμβάνουν παραπάνω ενέργεια, αλλά έχουμε δει στα τελευταία παιχνίδια ότι μπορεί να παίξει το ίδιο καλά και εκτός έδρας. Όπως έγινε στον αγώνα με τον Ολυμπιακό όπου ο Αρης είχε εξαιρετική απόδοση. Η ομάδα αρχίζει να δένει και αυτό είναι καλό για τον Αρη».

- Η Μπαρτσελόνα πάει εξαιρετικά στην Ευρωλίγκα, αλλά στο ισπανικό πρωτάθλημα δεν ισχύει το ίδιο. Που οφείλονται τα δύο πρόσωπα κατά την άποψη σου;

«Μακάρι να ξέραμε κι εμείς. Είχαμε κάποια άτυχα αποτελέσματα, χάσαμε παιχνίδια στο τελευταίο σουτ, όταν πάει εκεί το παιχνίδι οι πιθανότητες είναι πάντα 50-50. Μετά το άσχημο ξεκίνημα, δείχνουμε σημάδια βελτίωσης αλλά ακόμη είναι νωρίς. Θέλουμε να παρουσιαστούμε έτοιμοι στην φάση των 16 αλλά και στα ισπανική πλέι οφ».

- Με βάση την εμπειρία σου από την Ευρωλίγκα, ο Άρης μπορεί να προκριθεί;

«Ο Άρης μέχρι στιγμής δείχνει εξαιρετικά δυνατός εντός έδρας όπου είναι αήττητος. Αν καταφέρει να κάνει δύο εκτός έδρας νίκες, δεν νομίζω να χάσει με τίποτα την πρόκριση. Ακόμη και με μία έχει πολλές πιθανότητες. Θα είναι αμαρτία να μην προκριθεί ο Άρης στην επόμενη φάση και να περάσουν ομάδες χωρίς την ιστορία, τον κόσμο και το ρόστερ της ομάδος της Θεσσαλονίκης. Τέτοιες ομάδες χρειάζεται η Ευρωλίγκα, που παίζουν σε γεμάτα γήπεδα. Χαίρεσαι να παίζεις μπροστά στον κόσμο του Άρη».

- Έχεις μία ιδιαίτερη σχέση με τους φιλάθλους του Άρη εδώ και αρκετά χρόνια...

«Θυμάμαι ακόμη την τελευταία φορά που ήρθα στην Θεσσαλονίκη με την ΑΕΚ και την εκπληκτική ατμόσφαιρα, αλλά και το χειροκρότημα. Ο Άρης έχει μπασκετικό κόσμο, δεν είναι σαν κάποιους άλλους που πάνε στο γήπεδο για να τα... σπάσουν. Μία ομάδα για να πετύχει πρέπει να το πράξει σε όλους τους τομείς, διοικητικά, οικονομικά, οργανωτικά αλλά και στο θέμα των φιλάθλων. Πιστεύω ότι οι φίλαθλοι του Άρη είναι το καλύτερο παράδειγμα και για αυτούς των άλλων ομάδων. Είναι δύσκολο να δεις στην Ελλάδα γεμάτο γήπεδο και τέτοια ατμόσφαιρα. Μακάρι να ήταν όλοι σαν τους φιλάθλους του Άρη, το λέω χωρίς να βάζω τους υπόλοιπους στο ίδιο... καζάνι. Αλλά αυτός ο λαός είναι παράδειγμα».

- Να συμπεράνω ότι ανυπομονείς να έρθεις στο Αλεξάνδρειο;

«Μου έχει λείψει το Παλέ, πίστεψε είναι αλήθεια, έχω πολλά χρόνια να παίξω στο Αλεξάνδρειο. Είναι ένα γήπεδο με το οποίος μεγαλώσαμε σαν πιτσιρίκια βλέποντας τα παιχνίδια του Άρη με τον ΠΑΟΚ. Σε γοητεύει το γήπεδο, κυρίως όταν είναι και κατάμεστο από τους φιλάθλους του Άρη. Είναι μεγάλη η χαρά για μένα και περιμένω με ανυπομονησία να έρθω στην Θεσσαλονίκη».
Pierce
QUOTE(weirdo1977 @ Dec 6 2006, 12:42 AM) *
Η σχέση του με τους φιλάθλους της ΑΕΚ, την ομάδα που υπηρέτησε επί χρόνια και της οποίας δηλώνει φανατικός φίλαθλος, είναι… αγάπης και μίσους.


απο που βγαζει το παραπανω συμπερασμα ο αγαπητος δημοσιογραφος για το μισος? δεν νομιζω να υπαρχει ουτε ΜΙΣΟΣ ανθρωπος που να αγαπαει την αεκ και να μην αγαπαει αυτο τον παιχτη που της εχει προσφερει απιστευτες συγκινησεις. οπως επισης γεγονος ειναι οτι εχει δηλωσει οτι θελει να παιξει με τον αρη καποια στιγμη. τεσπα καλη τυχη να εχει στον αγωνα με την μπααρτσα
qspock
QUOTE(dizzy_fingers @ Dec 4 2006, 05:15 PM) *
Α, ενημερώνω τους φίλτατους Αρειανούς της Αθήνας πως από την προηγούμενη εβδομάδα βρίσκομαι στο "δρόμο" καθώς ακυρώσαμε τη NOVΑ (και πήραμε την πιο οικονομική Σπορ+), οπότε αν ψήνεται κανείς να κανονίσουμε καμία εξόρμηση σε καμιά από τις καφετέριες που γράφαμε στο άλλο τόπικ είμαι μέσα. wink.gif (είτε για Άρη, είτε για ΠΑΟ)


Welcome to the club των μη εχοντων Nova wink.gif
weirdo1977
παιδιά στο http://live.supersport.gr/default.aspx έχει live streaming για τα παιχνίδια του supersport, είναι βεβαια επί πληρωμής [νομίζω 5 euros ανά παιχνίδι] αλλα είναι μια λύση αν δεν βρίσκετε καφετερια...
klearxos
Καλησπερα
Τα site αναφερουν οτι ο Παντελιαδης τραυματιστηκε στη τελευταια προπονηση οποτε ο Γιαννουλης πηρε τη θεση του στη 12δα.

Εν τω μεταξυ σημερα παιζουν Φενερ-ΤΣΣΚΑ σε ενα σημαντικο αγωνα
emperor
QUOTE
Να συμπεράνω ότι ανυπομονείς να έρθεις στο Αλεξάνδρειο;

«Μου έχει λείψει το Παλέ, πίστεψε είναι αλήθεια, έχω πολλά χρόνια να παίξω στο Αλεξάνδρειο. Είναι ένα γήπεδο με το οποίος μεγαλώσαμε σαν πιτσιρίκια βλέποντας τα παιχνίδια του Άρη με τον ΠΑΟΚ. Σε γοητεύει το γήπεδο, κυρίως όταν είναι και κατάμεστο από τους φιλάθλους του Άρη. Είναι μεγάλη η χαρά για μένα και περιμένω με ανυπομονησία να έρθω στην Θεσσαλονίκη».


Παιδιά ετοιμαστείτε για έρανο το καλοκαίρι για να φέρουμε τον Αρχηγό στο Παλέ.Το καλοκαίρι τελειώνει το συμβόλαιο του με Μπάρτσα αυτός γουστάρει εμείς γουστάρουμε το οικονομικό δεν θα είναι πρόβλημα.Όπως με τον Σάββα φέτος
polpap
QUOTE(weirdo1977 @ Dec 6 2006, 06:32 PM) *
παιδιά στο http://live.supersport.gr/default.aspx έχει live streaming για τα παιχνίδια του supersport, είναι βεβαια επί πληρωμής [νομίζω 5 euros ανά παιχνίδι] αλλα είναι μια λύση αν δεν βρίσκετε καφετερια...


Mono gai epilegmena paixnidia kai oyi gia olo to programma tou supersport.
Dystixos to shmerino mats me barce den symperilamvanate sto programma twn live strams 68.gif
Warrior
Tα καλα νεα που περιμεναμε...ηρθαν απο την Τουρκια!

Φενερ-ΤΣΣΚΑ 64-74! 41.gif
smile.gif



Οσον αφορα το live streaming δεν ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα(μονο για champions league ειναι,ενω ως τωρα
δεν εχω δει να εχει μεταδοση αγωνων ευρωλιγκας...
hagi
Είπαμε δύσκολο παιχνίδι αλλά στο μπάσκετ όλα γίνονται..Δεν είναι απίθανο να κερδίσουμε αν παίξουμε σωστά και μυαλομένα χωρίς βιαστικές κινήσεις..

Εγώ παιδιά φέτος έβαλα ΝΟVΑ γιατί δεν γινόταν να μην βλέπω την Αρειανάρα..Και επειδή ξέρω ότι σε καφετέρειες δεν παίζει τέτοια περίπτωση (εκτός ίσως από μεμονωμένες) είπα να χρεωθώ φέτος..

Οπότε βλέπω φουλ μπάσκετ...
Πολύ θετικός ο Κακιούζης πάντως με μας εδώ και καιρό..Έτσι όπως φαίνεται το καλοκαίρι ίσως είναι ευκαιρία να τον πάρουμε..

Καλή επιτυχία σήμερα στην Αρειανάρα και με τη νίκη..
weirdo1977
σκεφτείτε την ομάδα με τον Kακιούζη στην θέση του φλέτσερ και ένα κοινοτικό πεντάρι στην θέση του γιαννούλη biggrin.gif
weirdo1977
παιδιά θέλουμε νίκη η ήττα της ορτέζ ? νομίζω νίκη ε ? δεν περνάει η ώρα πάντως...
Warrior
Και γω προβληματιζομαι για το ποιος θελουμε να κερδισει σε αυτο το ματς....

Kαι εγω νικη της Ορτεζ θα ελεγα.Με 3 ηττες εντος εδρας η Ζαλγκιρις μενει πολυ πισω.Βεβαια αν χασει η Ορτεζ
δεν απομακρυνεται και θα εχουμε πιθανοτητες να την πιασουμε στη βαθμολογια.
NBAer
QUOTE(Warrior @ Dec 7 2006, 05:54 PM) *
Και γω προβληματιζομαι για το ποιος θελουμε να κερδισει σε αυτο το ματς....

Kαι εγω νικη της Ορτεζ θα ελεγα.Με 3 ηττες εντος εδρας η Ζαλγκιρις μενει πολυ πισω.Βεβαια αν χασει η Ορτεζ
δεν απομακρυνεται και θα εχουμε πιθανοτητες να την πιασουμε στη βαθμολογια.


Barcelona - Aris 61-57 2'41'' για το τελος της 3ης περιοδου.
Περιφημα τα παει ο Αρης!!!!!
Βεβαια σε καποιο σημειο για αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα επαιζε με 5 Αμερικανους. shot.gif shot.gif
Στο υπολοιπο βεβαια επαιζε με 4 Αμερικανους. biggrin.gif 68.gif biggrin.gif


106-110 Νικησε και η Ορτεζ στην 2η παραταση!!
weirdo1977
η ομάδα με άφησε πλήρως ικανοποιημένο...θα μπορούσε να παίξει λίγο k ο σάββας ο οποιος δεν ξέρω γιατί έμεινε στον πάγκο, μας έκατσαν και τα αλλα αποτέλεσμα... λογικά αν κρατήσουμε την διαφορα μέσα στην τουρκια οι 6 νίκες θα είναι πολλές... we will see.

p.s. ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει καθόλου η εθνικότητα των παικτών μου.
thrylos7
Για λίγο ρε... αχ!

Τί έγινε, σας άρεσε η εμφάνιση; Ο Μάσεϊ (1ο ημίχρονο);

Καλό (μέχρι νεωτέρας) το αποτέλεσμα στο Κάουνας, κακό μάλλον η νίκη της Νάπολι... ή μήπως καλό; Μπερδεμένη η κατάσταση...
weirdo1977
νομίζω καλο χωρίς να είμαι σίγουρος, δεν θυμάμαι πια παιχνίδια έχει στην έδρα της αλλα αν έχει ελπίδες σίγουρα θα τα χτυπήσει κάτι που μας συμφέρει μιας k λογικά θα έχουμε υπέρ μας την διαφορα πόντων.
klearxos
Καλησπερα
Εγω θελω να σταθω στο γεγονος οτι η ομαδα δεν πανικοβληθηκε σε καμια απο τις περιπτωσεις που ανεβηκε η διαφορα! 41.gif

Οι Ηλιαδης και Τσαλδαρης παντως ισως να μπορουσαν να βοηθησουν στο μαρκαρισμα του Ναβαρο....
emperor
Κρίμα κρίμα κρίμα!!!!

Τι να πω τα παιχνίδι χάθηκε από δικά μας λάθη ειδικά σε κρίσιμες επιθέσεις.Ειδικά εκεί που μειώσαμε 77-74 δεν είχαμε καθαρό μυαλό.
Μάσσευ και Μαικ συγκινήτικοί.
Πάντως ότι βγάλαμε το παιχνίδι με 7 παίκτες και με τους 4 να παίζουν 34 λεπτά δεν με άρεσε
Αν έβαζε και λίγο Σάββα στην θέση του Σκέιλς ίσως θα ήταν καλύτερα

Παιδιά πικράθηκα από την ήττα χάσαμε μεγάλη ευκαιρία
SteelGandalf
QUOTE(emperor @ Dec 7 2006, 10:41 PM) *
Κρίμα κρίμα κρίμα!!!!

Παιδιά πικράθηκα από την ήττα χάσαμε μεγάλη ευκαιρία


Και μόνο το γεγονός ότι είμαστε πλέον εδώ, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπόθεση. Μπορείτε να διανοηθείτε τι λέμε; Νίκη μέσα στη Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελόνα, που παραλίγο θα μπορούσε να κατακτήσει η ομάδα μας!!!

Η ομάδα μπορεί να πάει πολύ ψηλά και από φέτος. Αν είχαμε έναν ικανό κοινοτικό ψηλό θα ήμασταν μια κλάση επάνω.

Πάμε ομαδάρα... wink.gif
Warrior
Και γω δεν μπορω να πω οτι δεν πικραθηκα παντως... sad.gif
Ειναι γλυκεια πικρα ομως.Η ομαδα ξεπερνα τις προσδοκιες μας και δειχνει ικανη να κανει μια αξιοπρεπεστατη
παρουσια φετος σε ολες τις διοργανωσεις που συμμετεχει.

Χαθηκε μια ευκαιρια για μια πολυ μεγαλη νικη.Τα αποτελεσματα σε Λιθουανια και Τουρκια ηταν ευνοικα για
μας.Η νικη της Ναπολι εμπλεξε ομως την κατασταση...Αν και ακομα δεν πιστευω οτι θα περασει στην επομενη
φαση.

Την αλλη βδομαδα παιζεται η μιση προκριση.Ακομα και ηττα κατω απο 8 ποντους θα ειναι θετικο αποτελεσμα.
Warrior
QUOTE(klearxos @ Dec 7 2006, 10:00 PM) *
Εγω θελω να σταθω στο γεγονος οτι η ομαδα δεν πανικοβληθηκε σε καμια απο τις περιπτωσεις που ανεβηκε η διαφορα! 41.gif


Πολυ σημαντικο πραγματι...Δειχνει να ειναι πολυ "σκληρη" η ομαδα φετος,δεν τα παρατα σχεδον ποτε και
αντιδρα σωστα σε κρισιμες στιγμες.Και δεν ειναι κατι που πρωτοειδαμε χθες.Βεβαια φανηκε χθες και η απειρια
της ομαδας σε καποιες στιγμες,οπως και η κλαση καποιων παικτων τις Μπαρτσελονα.

Δηλωσεις

Ματσον:"Πιστέψαμε στη νίκη. Ο Ναβάρο όμως είχε αντίθετη άποψη. Το μόνο που θέλω να πω, είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ στους καλύτερους οπαδούς του κόσμου, που μας βοήθησαν και στη Βαρκελώνη.Αντιμετωπίσαμε μια ομάδα που έχει βάλει στόχο την κατάκτηση του τροπαίου. Εμείς συνεχίζουμε να κοιτάμε μπροστά. Αυτό το παιχνίδι πρέπει να μας γίνει οδηγός για τη συνέχεια. Είμαστε στενοχωρημένοι, αλλά χάσαμε στις λεπτομέρειες".

Ιβανοβιτς: "Ηταν ένα πολύ δύσκολο ματς, όπως το περιμέναμε. Ο Αρης αρέσκεται στο σκληρό παιχνίδι, με πολλές επαφές. Ολοι ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο να περιορίσουμε τους ψηλούς του, όμως τους αφήσαμε πολλούς χώρους. Κοντρολάραμε τον αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του. Νομίζω ότι μπορούμε να παίξουμε άμυνα στο ένας εναντίον ενός πολύ καλύτερα απ΄ ότι κάναμε σήμερα. Πρώτος στόχος μας είναι να περάσουμε στους 16 και θέλουμε άλλες 1-2 νίκες για να το καταφέρουμε"


Μασει:"Είμαι πολύ στενοχωρημένος για τη νικη. Μπορούσαμε να την πάρουμε. Δεν έχουν καμία σημασία οι πόντοι που βάζω, όταν η ομάδα χάνει". 41.gif

Ουιλκινσον:"Ηταν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Δεν μπορούσαμε να βάλουμε το καλάθι που θα άλλαζε το μομέντουμ του αγώνα. Χρειαζόμασταν ένα - δύο μεγάλα σουτ για να πάρουμε το προβάδισμα, αν συνέβαινε αυτό ποιος ξέρει τι θα ακολουθούσε. Απόψε αποδείξαμε ότι μπορούμε να παίξουμε οπουδήποτε, απέναντι σε οποιαδήποτε ομάδα. Ο κόσμος κάνει τον Αρη τόσο ιδιαίτερο. Δεν ξέρω πόσο μακριά είμαστε από την Ελλάδα, αλλά αυτοί εμφανίστηκαν εδώ, όπως κάνουν πάντα, και μας ανάγκασαν πάλι να θέλουμε να δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας γι' αυτούς"

Ντε Λα Φουέντε: "Γνωρίζαμε πως ο Άρης είναι ομάδα που δύσκολα ηττάται. Παίξαμε όμως σοβαρά και έξυπνα, με πολλή ένταση σε όλο το 40λεπτο. Δεν είχαμε τα σκαμπανεβάσματα προηγούμενων αγώνων. Η ομάδα βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση και είμαστε χαρούμενοι για τις δύο συνεχόμενες νίκες".

Κακιουζης:"Δεν είναι σωστό να λέμε ότι ο Αρης θα μπορούσε να κλέψει τη νίκη, γιατί έτσι τον υποτιμάμε. Πρόκειται για πολύ καλή ομάδα και θα μπορούσε να νικήσει σήμερα. Σίγουρα είναι τιμή για ένα αθλητή να ακούει το όνομα του. Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο του Άρη"

Bρε Κακιουζη...μην τυχον και δεν ερθεις μετα απο αυτα που λες!! biggrin.gif
(καλα για τους διοικουντες...μην τολμησετε και δεν του κανετε προταση! kill.gif 19.gif )

"....θα σαι τρελα με την κιτρινη φανελα!" smile.gif

Παρτε εναν ψηλο!!Θα ειναι κριμα....
hagi
Μπράβο στα παιδιά για την απόδοσή τους 41.gif Πραγματικά χάσαμε στις λεπτομέρειες και από απειρία σε κάποιες φάσεις..

Αν είχαμε λίγο τύχη ίσως είχαμε κερδίσει..η ομάδα δείχνει ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια οποιονδήποτε αντίπαλο και να τον νικήσει ακόμη..Όντως αν είχαμε έναν ψηλό καλό θα κάναμε θαύματα..

Άντε να έρθει του χρόνου ο Κακιούζης και σιγά σιγά να πάρουμε και κανέναν ακόμη πρωτοκλασσάτο παίχτη να είμαστε σούπερ..

Αυτό ο Ναβάρο έβαλε κάτι καλάθια που δεν έπρεπε να τον αφήσουν να τα βάλει..Κάτι λεϊ απ απαράδεκτα..Και να πεις ότι είναι και κανένας γρήγορος,σουτάκι έχει κυρίως..

Ο Μάσεϊ και ο Γουίλκινσον έδειξαν και πάλι ότι είναι σε εξαιρετικοί φόρμα..Η ομάδα πιστεύω μπορεί και καλύτερα..Δεν έχουν προσφέρει τα αναμενόμενα Ραούφ και Σεραπίνας ακόμη και ελπίζω να το κάνουν κάποια στιγμή..

Τώρα όμως πρέπει να κερδίσουμε μέσα στην Φενέρ γιατί μπορούμε..Καιρός και μια νίκη έξω..Προέχει βέβαια το ματς με τον ΠΑΟΚ..

Μπράβο και πάλι στην Αρειανάρα.. 77.gif
NBAer
QUOTE(weirdo1977 @ Dec 7 2006, 11:38 PM) *
p.s. ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει καθόλου η εθνικότητα των παικτών μου.


Εγω δεν το λεω εθνικιστικα οτι παιζατε με 5 αμερικανους και ειναι κατι κακο γι'αυτο το λογο. Οχι βεβαια.
Απλα το να κανουμε τις ομαδες του Ελληνικου πρωταθληματος να εχουν ολοι απο 5-6 αμερικανους και κανα 2-3 κοινοτικους και 1-2 Ελληνες τοτε αυτο σταδιακα θα σημανει και την ολικη καταστροφη των Ελληνων νεαρων ταλεντων. Ηδη φυσικα με αυτες τις νοοτροπιες υπαρχει προβλημα! Ολες οι ομαδες με την χρηση μη-Ελληνων νεαρων ταλεντων συνεισφερουν στην καταστροφη.....
Βεβαια τα πολυ μεγαλα ταλεντα ουτως ή αλλως θα αναδειχτουν. Αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι υπαρχουν εκατομμυρια αλλα ταλεντα(17-23 χρονων) που θα χαθουν τζαμπα.... Και αυτο ειναι το χειριστο που μπορει να συμβει! Και συμβαινει!
Αντι να στρεφουμε τους νεαρους στον αθλητισμο(γιατι και στο Ποδοσφαιρο συμβαινει αυτο(με τον Αρη και τον Ολυμπιακο παλι να εχουν μια εξεχουσα θεση)), τους απωθουμε και καταστρεφουμε τα ονειρα τους!


Φανταστειτε ενα Ελληνικο πρωταθλημα με ολες τις ομαδες οπως ο Αρης τωρα. Αμερικανοι-Κοινοτικοι, Αμερικανοι-Κοινοτικοι.
Ε! Μην μου πειτε οτι σε βαθος χρονου θα σας αρεσε....
Βεβαια φταει και ο Ματσον σε εσας, που εχει μια εμμονη με τους ξενους και δεν πολυχρησιμοποιει Ελληνες ή ακομα και κοινοτικους. Βασικα παιζει με λιγους παιχτες ανα αγωνα....


Αν ο ΠΑΟΚ ηταν οπως ο Αρης, ναι μεν θα χαιρομουν αμα ειχε την πορεια του Αρη ως τωρα, ΑΛΛΑ σε καμια περιπτωση παρα πολυ. Ηδη απο τα χρονια που αρχισε αυτο το κακο νιωθω διαφορετικα με την ομαδα.... Ναι μεν και ο ξενος δενεται με την ομαδα και τον κοσμο αλλα κακα τα ψεμματα: Αυτοι ειναι περισσοτερο επαγγελματιες. Το κανουν για προσωπικη αναδειξη και για τα χρηματα. Και αυτο δεν μου αρεσει πλεον.


Ακομα μια κακη συνεπεια ειναι τωρα στο ΠΑΟΚ-Αρης πχ. Πως να βριζουμε τωρα τους παιχτες? Θα ειναι ανουσιο, αφου δεν θα καταλαβαινουν. tongue.gif
Warrior
Καθε ομαδα εχει 6 ξενους.Δεν με ενδιαφερει αν ειναι αμερικανοι ή οτιδηποτε αλλο....Οποτε δεν μπορω να
καταλαβω το νοημα ολων αυτων συγκεκριμενα οσον αφορα τον Αρη.

Λογικοτατο ειναι επισης,μια ομαδα που δεν εχει μεγαλες οικονομικες δυνατοτητες να στηριζεται ιδιαιτερα
σε καλους ξενους,μιας και οι πρωτοκλασατοι Ελληνες ειναι πανακριβοι.

Σε σχεση με περυσι καναμε ενα βημα μπροστα με την αποκτηση Γιαννουλη,Καλαιτζη,Τσαλδαρη,Παντελιαδη
και Ηλιαδη...παικτες που εχουν ρολο στην ομαδα.Στην μελλον θα υπαρξει περαιτερω βελτιωση,θελω να
πιστευω.
PeTraN
Barcelona-ARIS
Me pshla to kefali..
Karfwma Scales http://rapidshare.com/files/6531732/Barcel...RIS_Scales_.wmv
Kopsimo ston Kakiouzh http://rapidshare.com/files/6531631/Barcel...ouzhs_STOP_.wmv
Alexmei
Κρίμα και πάλι κρίμα... το είχαμε το παιχίδι! biggrin.gif


Σοβαρά ούτε εγώ το πίστευα ότι η διαφορά θα ήταν τόσο κοντινή..... 41.gif 41.gif 41.gif άντε με την νίκη για την επόμενη φάση!!!!!!!
Warrior
QUOTE
Σ’ αναζητώ στη Σαλονίκη νυχτιάτικα...


Ο Αντρέα Ματσόν δήλωσε χθες ότι είναι υπερήφανος για την ομάδα του. Αν διαβάσει το παρακάτω κείμενο, πέρα από την υπερηφάνεια, θα αισθανθεί και την ευτυχία του να είναι προπονητής στον Αρη. Μια ευτυχία που ενίοτε εξελίσσεται (και) σε... δυστυχία, αλλά δεν παύει να είναι μοναδική και άκρως συναρπαστική εμπειρία...

Επειδή ανάμεσα στα πολλά ελαττώματά μου δεν συμπεριλαμβάνονται η τεμπελιά και η έλλειψη παραστάσεων, ουδέποτε στο παρελθόν έχω δημοσιεύσει επιστολή αναγνώστη για να... λουφάρω από τη δουλειά. Ωστόσο το μήνυμα που βρήκα χθες το μεσημέρι στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο μου, με αναγκάζει σήμερα να υποκύψω στον πειρασμό.

Ούτως ή άλλως είχα σχεδιάσει να ασχοληθώ με τον αγώνα του Αρη στη Βαρκελώνη, ωστόσο η άποψη που σχημάτισα από την τηλοψία ωχριά έναντι των εντυπώσεων ενός (άγνωστου σε εμένα) αυτόπτη μάρτυρα, ο οποίος (δεν είδε απλώς, αλλά) έζησε το ματς στη Θεσσαλονίκη. Ιδού, λοιπόν, τι... μεταδίδει ο έκτακτος ανταποκριτής, Γιάννης Παπαδόπουλος:

«Την Πέμπτη το βράδυ κατηφόρισα, έπειτα από την εργασία μου, δίχως άγχος, να πάρω τη θέση μου σε κάποια καφετέρια του κέντρου να δω μπάσκετ. Το θέαμα που αντίκρισα ήταν άκρως εντυπωσιακό και ταυτόχρονα συγκινητικό, καθώς σχεδόν όλα τα καφέ ήταν ασφυκτικά γεμάτα από κόσμο που είχε καρφωμένο το βλέμμα του στις οθόνες του συνδρομητικού καναλιού!

Θέλετε το μέγεθος του κόσμου; Αρκεί ένα ικανό τεκμήριο. Η πόλη της Θεσσαλονίκης συγκαταλέγεται ανάμεσα στις πέντε πρώτες πόλεις σε καφετέριες ανά άτομο και βρίσκεται μάλιστα πιο ψηλά και από το Παρίσι.

Υστερα από αρκετά λεπτά περιπλάνησης, κατάφερα να βρω κάπου θέση. Ενδεικτικό της αγωνίας και της έντασης με την οποία ζούσαν τον αγώνα όλοι οι παρευρισκόμενοι είναι ότι το φινάλε του αγώνα Παναθηναϊκός-Μακάμπι το παρακολουθήσαμε όλοι όρθιοι σε οθόνες διπλανής καφετέριας, λόγω τεχνικής βλάβης στην καφετέρια όπου καθόμασταν.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα του Αρη με την Μπαρτσελόνα, το κλίμα ήταν θερμό. Το κοινό ιδιαίτερα εκδηλωτικό, με χειροκροτήματα σε κάθε καλάθι του Αρη, ζητωκραυγές, επευφημίες, πηγαδάκια και απόψεις έντονης προπονητολογίας και τακτικών στο ημίχρονο. Επισφράγισμα όλων αυτών ήταν το ζεστό χειροκρότημα στο τέλος και η χαρά παρά την ήττα στα πρόσωπα όλων. Θύμιζε έντονα –χωρίς να αποτελεί ρομαντισμό, στοιχείο πολλών Αρειανών– ονειρεμένα βράδια της δεκαετίας του ’80, τότε που το μπάσκετ ήταν κοσμικό γεγονός και μόδα σε όλη την Ελλάδα.

Με τη μόνη διαφορά ότι το επόμενο πρωινό δεν θα το συζητήσω στο σχολείο, όπως πριν από 19 χρόνια, δεν θα πιάσω στο διάλειμμα την πορτοκαλί μπάλα να βάλω το χαμένο λέι απ του Σκέιλς, ούτε θα ξαναπαίξω στο μυαλό μου το ματς, για να αλλάξω το νικητή, λίγο πριν από το διαγώνισμα της τρίτης ώρας...

Δεν θέλω να σας κουράσω, ούτε να αναλωθώ σε φθηνούς βερμπαλισμούς για να φορτίσω συγκινησιακά το κλίμα. Η πόλη, η συμβασιλεύουσα του παρελθόντος και συμπρωτεύουσα του παρόντος, είναι αλήθεια, ζει για το μπάσκετ και αυτό γι’ αυτήν. Θέλει και αυτή, μέσα από την επιθυμία των πολιτών της, να επιστρέψει το μπάσκετ. Μπορεί; Δεν γνωρίζω, όμως ενθαρρύνομαι από το χθεσινό βράδυ και αισιοδοξώ για το επέκεινα…».

Βασίλης Σκουντής
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.