Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σενάρια - Trades 2016/17
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Γενικά για το ΝΒΑ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
thalys
QUOTE
The Atlanta Hawks are sending guard Jeff Teague to the Indiana Pacers as part of a three-way deal with the Utah Jazz, league sources told The Vertical.

Indiana will send guard George Hill to the Jazz, who are moving the No. 12 overall pick in Thursday’s NBA draft to Atlanta, league sources said.


Πρώτο #WojBomb της νέας σαιζόν

http://sports.yahoo.com/news/sources--pace...-183140010.html
pk13
προφανως οι νικς θα παμε και για σεντερ βασικο τωρα που εφυγε ο Λοπεζ,μαλλον για Χαουαρντ μας βλεπω...
Rated: (en)joy
QUOTE (pk13 @ Jun 22 2016, 23:02 ) *

Παντως με Rose, Melo και Howard το σηκωνες ανετα.....το 2011 icon_drunk.gif
pk13

QUOTE(pk13 @ Jun 22 2016, 23:02 ) *
Παντως με Rose, Melo και Howard το σηκωνες ανετα.....το 2011 icon_drunk.gif


Καλα προφανως και δεν πιστευω οτι μπορω να το σηκωσω....Απλα αυτη η κινηση μου αρεσει...Δινεις τον Καλντερον που πλεον δεν,εναν σεντερ που βαζει 8 ποντους και μαζευει πεντε ριμπαουντ τον Λοπεζ και εναν γκαρντ που στην καλυτερη μπορει να γινει ρολιστας τον Γκραντ....Αξιζει το ρισκο που ειναι και ελαχιστο...Οι πιθανοτητες να δουμε τον παλιο Ροουζ ειναι γυρω στο 10%...Εστω για αυτο το 10% αξιζε η κινηση....
Boom Dizzle
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ κινηση για τους Νικς...Κοτσο τους πιασαν τους Μπουλς που μεταξυ μας δεν περιμενα να δωσουν τον Ροουζ παρα τα οσα ακουγονταν.
Ο Ροουζ δεν ειναι του πεταματου(δεν ειναι κ ο παικτης που ηταν παλια αλλα μην τα παραλεμε τα αρνητικα), ασφαλως οι Νικς δυναμωνουν και αν δεν κανω λαθος μπορουν να δωσουν ενα ακομα μεγαλο συμβολαιο.Οι Μπουλς παλι αντικαθιστουν τον Νοα που λογικα θα φυγει με εναν "Νοα" και γενικα τα asset που αποκομισαν δεν μου λενε και πολλα.Ισως να μπηκαν και μεσα στην τελικη.Μια ζωη αυτη η ομαδα να ξεπουλαει τα παντα!
reignman
Ιν Φόρμαν & Πάξον γουι τράστ(νοτ). Άλλη μια κακή ανταλλαγή στο παλμαρέ των άμπαλων. Απορώ...
SteveNashidis
O Rose προσπαθεί να συνέλθει αγωνιστικά και να ξεφύγει απο τους τραυματισμούς που τον κυνηγάνε και πήγε στο πλέον πιο πιεστικό περιβάλλον να παίξει; huh.gif

Στο σικάγο μετά την εποχή του Νοά , θα ζήσουν την εποχή του RoLo . laugh.gif
Calderon-Gasol θα βρουν καλύτερη χημεία , το πιστεύω.

Ξεκινάει η εποχή του γερμανού των Χώκς μετά από αυτήν την ανταλλαγή. Φαινόταν ίσως και από την αδιαφορία των Hawks στα playoffs και ειδικά του Teague .

Ο Βird παλεύει να φτιάξει μια σκληροπυρηνική ομάδα στην Ιντιάνα. Καλή ανταλλαγή και βγαίνει κερδισμένη πιστεύω.
kotzito
Για να δούμε. Ίσως ήταν και μια κίνηση για τους Bulls προκειμένου να δώσουν μεγαλύτερα περιθώρια στον Butler που αποτελεί κοινό μυστικό ότι δεν ήταν και κολλητάρια με τον Rose. Βέβαια θα μπορούσαν να πάρουν κάτι παραπάνω αφού αποφάσισαν να σπρώξουν τον Rose, μιας και σίγουρα θα υπήρχαν κάποιες ομάδες που θα ήταν διατεθειμένες να δώσουν καλύτερα ανταλλάγματα ή picks.

Πάντως οι Knicks αν καταφέρουν και τσιμπήσουν έναν καλό center στην FA (Howard ; ) και κανένα SG της προκοπής, γίνονται ξανά ομάδα Play-off πολύ πιθανόν.
nikolas12
QUOTE(kotzito @ Jun 23 2016, 00:58 ) *
Για να δούμε. Ίσως ήταν και μια κίνηση για τους Bulls προκειμένου να δώσουν μεγαλύτερα περιθώρια στον Butler που αποτελεί κοινό μυστικό ότι δεν ήταν και κολλητάρια με τον Rose. Βέβαια θα μπορούσαν να πάρουν κάτι παραπάνω αφού αποφάσισαν να σπρώξουν τον Rose, μιας και σίγουρα θα υπήρχαν κάποιες ομάδες που θα ήταν διατεθειμένες να δώσουν καλύτερα ανταλλάγματα ή picks.

Πάντως οι Knicks αν καταφέρουν και τσιμπήσουν έναν καλό center στην FA (Howard ; ) και κανένα SG της προκοπής, γίνονται ξανά ομάδα Play-off πολύ πιθανόν.


Εκτός αυτού που λες δεν κολλούσαν και μέσα στο γήπεδο οι 2 τους. Προτίμησαν να κρατήσουν Butler που έχει μέλλον και να δώσουν Rose που δεν θα ξαναγίνει ποτέ ο παίκτης που ήταν.
Η κίνηση αυτή μπορεί να κριθεί σε βάθος χρόνου. Μπορεί να κάνει καλό και στους 2, μπορεί να κάνει κακό και στους 2, μπορεί να ωφελήσει τη 1 από τις 2 ομάδες, who knows? Σίγουρα πάντως για τους Knicks είναι αναβάθμιση στον άσο, έστω και ο τωρινός Rose προσφέρει πολλά.
Η ανταλλαγή του Teague ήταν προφανέστατη κίνηση από τους Hawks, ήταν γνωστό ότι ήθελαν να επενδύσουν στον Schröder. (ή Dennis τον τρομερό όπως τον έχουν γράψει σε τίτλο άρθρου tongue.gif ). Και οι Pacers κερδίζουν θεωρώ.
yorgos
Μεταγραφάρα ο Teague! Κι ο Ρόουζ αξίζει το ρίσκο, αν είναι υγιής είναι πολύ σοβαρή ενίσχυση, έστω και όπως είναι τώρα. Καλά, Χάουαρντ στη ΝΥ θα είναι ο ορισμός της καταστροφής, αυτός το ξεφτίλιζε σε πόλεις τύπου Χιούστον και Ορλάντο, θα χτυπήσει το ψωνόμετρό του κόκκινο, άσε που με Μέλο και Ρόουζ δεν πρόκειται να πάρει μπάλα ποτέ και θα γκρινιάζει πάλι.

Ο Νοά πού πάει;
geo82
Πολύ καλή κίνηση της Νέας Υόρκης. Σίγουρα ο Rose δεν είναι σε κατάσταση MVP, αλλά έστω και στο 70- 80% να βρίσκεται σε σχέση με τον παλιό του εαυτό είναι ο καλύτερος περιφερειακός που έχουν οι Knicks εδώ και μια δεκαετία. Οπότε ναι, αξίζει το ρίσκο.

QUOTE (yorgos @ Jun 23 2016, 01:20 ) *
Καλά, Χάουαρντ στη ΝΥ θα είναι ο ορισμός της καταστροφής, αυτός το ξεφτίλιζε σε πόλεις τύπου Χιούστον και Ορλάντο, θα χτυπήσει το ψωνόμετρό του κόκκινο, άσε που με Μέλο και Ρόουζ δεν πρόκειται να πάρει μπάλα ποτέ και θα γκρινιάζει πάλι.

Ο Νοά πού πάει;


Για τον Χάουαρντ θα συμφωνήσω. Δεν τον εμπιστεύομαι. Δεν ξέρω αν μπορεί να αντέξει την πίεση της Νέας Υόρκης. Οι οπαδοί δεν ανέχονται χαβαλέδες και θα φάει γερό κράξιμο, εκτός αν αλλάξει συμπεριφορά.
MaJesty23
Ο Teague μαζί με George ,θα κάνουν ωραίο διδύμο. Α ρε Lance ,εάν δεν είχες φύγει από Pacers,δεν θα χες καταστραφεί και θα κανες και ωραία τριπλετα στην περιφέρεια.

Ο Rose έχει να δώσει ακόμα.Το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό,στο να εμπιστευθεί τα πόδια του και πάλι...κάτι ωραίο φτιάχνεται στην Νέα Υόρκη!Είναι και ο Kristaps στο μείγμα.Ο Noa θα ταίριαζε στους Knicks πλάκα ,πλάκα...έχει τρέλα και θα είχε καλό defensive impact...
geo82
QUOTE (MaJesty23 @ Jun 23 2016, 11:24 ) *
Ο Noa θα ταίριαζε στους Knicks πλάκα ,πλάκα...έχει τρέλα και θα είχε καλό defensive impact...


Κι εγώ θα τον ήθελα. Είναι hustle player και αυτό εκτιμάται ιδιαίτερα στη Νέα Υόρκη.
pk13
Παιζει ηδη ο Νοα για τους Νικς....Υπαρχουν κοντα στα 35 εκατομυρια διαθεσιμα ακομα στο σαλαρι καπ για κινησεις...Με αυτα πρεπει να παρθουν βασικος σεντερ,βασικος σουτινγκ γκαρντ και αναπληρωματικος γκαρντ....Οποτε ο Νοα με συμβολαιο γυρω στα 10-12 μυρια θα ειναι ταμαμ....
j-kidd13
Θεωρω τραγικο το deal για Ροουζ.Οκ,επαιρνε παρα πολλα,δεν ειναι ο παλιος Ροουζ,αλλα παραμενει ενας καλος παικτης,ο οποιος παντα εχει την πιθανοτητα,να ξανακανει μια πολυ καλη σεζον.Δηλαδη αν δεν ειχαμε τις προηγουμενες φοβερες χρονιες του,και απλα βλεπαμε τον Ροουζ των 2 τελευταιων ετων μονο,με τα σκορπια χαμενα ματς,να ανταλασσεται ουσιαστικα για τον ΡοΛο,θα επεφτε γερο κραξιμο...
Πιστευω οτι θα μπορουσαν να παρουν καλυτερα ανταλλαγματα οι Μπουλς-οχι απο την Ν.Υορκη βεβαια.
Εχω την αισθηση οτι θα βγει πολυ καλη κινηση για τους Νικς αυτο το trade,θα δυναμωσουν αρκετα.Το ρισκο το αξιζει 100%,η μονη ενσταση ειναι το συμβολαιο του που ειναι πολυ υψηλο για τα τωρινα δεδομενα του,αν σκεφτει κανεις οτι παιρνει τα ιδια με Ντουραντ,και περισσοτερα απο τον Ουεστμπρουκ.
a bullet for your head
QUOTE(nikolas12 @ Jun 23 2016, 01:14 ) *
Η ανταλλαγή του Teague ήταν προφανέστατη κίνηση από τους Hawks, ήταν γνωστό ότι ήθελαν να επενδύσουν στον Schröder. (ή Dennis τον τρομερό όπως τον έχουν γράψει σε τίτλο άρθρου tongue.gif ). Και οι Pacers κερδίζουν θεωρώ.

Ας πω δυο πράγματα για αυτο το trade, μιας και το άλλο με τον Rose , κυριαρχεί στις συζητήσεις.
Νομίζω ότι και οι 3 πλευρές έχουν βασιμους λόγους να υποστηρίξουν ότι έκαναν σωστή κίνηση που θα τους ωφελήσει.
Οσον αφορά τους Χωκς, στέκεσαι και εσύ μόνο στην διαφαινομενη αναβάθμιση του Σρεντερ.
Εγώ βλέπω δύο ακόμη στοιχεία.
1ον , θα γλιτώσουν και τα 8εκ του Τιγκ , που του χρόνου γίνεται free agent.
Και βλεπω να δημιουργειται τέτοιος χωρος στο σαλαρι καπ τους, που μπορούν να κάνουν μια πολύ δυνατή προσθήκη.
Επίσης, πέραν του Νο21 που έχουν, αποκτούν και το Νο12 στο ντραφτ.
Αν μη τι άλλο είναι ένα πολύ καλό asset και η ιστορία του ντραφτ μας έχει διδάξει, πως πολλοί μεγάλοι παίκτες, δεν ήταν απαραίτητα και κορυφαία πικς.
Οποτε μένει να δούμε, τι παικτης θα επιλεχθεί και πως τελικά θα εξελιχθεί.
Αν οι Χωκς ευτυχησουν να επιλέξουν εναν μελλοντικό αστέρα, με έναν σμπάρο, θα έχουν 3 τρυγόνια.

Οι Πεισερς στα χαρτιά, έχουν ενα upgrade στο PG.
Η αλλαγή περιβαλλοντος μπορεί να κάνει πολύ καλό στον Τιγκ και μένει να δούμε αν θα κολλήσει στην χημεία της ομάδας.

Οι Τζαζ τέλος, βρίσκονται σε ενα σημείο που έκριναν πως δεν χρειάζονται άλλον έναν ταλαντουχο παικτη.
Αλλά έχοντας διαμορφώσει εναν ικανό κορμό και έχοντας καθιερώσει μια σκληρή αγωνιστική φυσιογνωμία, έκριναν πως είναι πιο απαραίτητη μια παρουσία ενός ικανου βετεράνου, για το βήμα παραπέρα.
Ταλαιπωρηθηκαν πολύ απο τους τραυματισμους την σεζόν αυτή, ειδικότερα στο back court.
Πλεον εχουν επιπλεον βάθος , ποιότητα, εμπειρία σε αυτή την γραμμή.
Το μόνο που μένει να δούμε είναι το εξής.
Πριν χρόνια έγινε η ανταλλαγή μεταξύ Σπερς και Πεισερς, όπου οι Πεισερς πήραν τον Χιλλ και οι Σπερς τον.....Λέοναρντ!
Αν συμβεί κάτι ανάλογο, και βγει στους Χωκς ένας νέος Λέοναρντ, για τον Χιλλ θα γράφονται αρθρα για τα επόμενα 30χρονια biggrin.gif
a bullet for your head
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 23 2016, 12:06 ) *
Θεωρω τραγικο το deal για Ροουζ.Οκ,επαιρνε παρα πολλα,δεν ειναι ο παλιος Ροουζ,αλλα παραμενει ενας καλος παικτης,ο οποιος παντα εχει την πιθανοτητα,να ξανακανει μια πολυ καλη σεζον.Δηλαδη αν δεν ειχαμε τις προηγουμενες φοβερες χρονιες του,και απλα βλεπαμε τον Ροουζ των 2 τελευταιων ετων μονο,με τα σκορπια χαμενα ματς,να ανταλασσεται ουσιαστικα για τον ΡοΛο,θα επεφτε γερο κραξιμο...
Πιστευω οτι θα μπορουσαν να παρουν καλυτερα ανταλλαγματα οι Μπουλς-οχι απο την Ν.Υορκη βεβαια.
Εχω την αισθηση οτι θα βγει πολυ καλη κινηση για τους Νικς αυτο το trade,θα δυναμωσουν αρκετα.Το ρισκο το αξιζει 100%,η μονη ενσταση ειναι το συμβολαιο του που ειναι πολυ υψηλο για τα τωρινα δεδομενα του,αν σκεφτει κανεις οτι παιρνει τα ιδια με Ντουραντ,και περισσοτερα απο τον Ουεστμπρουκ.

Εγω πάλι δεν το θεωρώ τόσο τραγικό αυτό το deal.
Σίγουρα, είναι λυπηρό, ο Ροουζ να έχει μια τέτοια εξέλιξη-κατάληξη στην καριερα του.
Όμως οι Μπουλς εκτιμω οτι ένιωσαν πως έφτασαν σε ενα μεταιχμιο και πως έπρεπε να πάρουν κάποιες σημαντικές αποφάσεις, προκειμένου να μπουν σε μια καλύτερη ροτα.

Αυτό που αποφάσισαν είναι πως ο Ροουζ δεν είναι ΠΛΕΟΝ , ο franchise player του οργανισμού τους.
Αυτό το trade μου θυμίζει κάπως το trade που είχε γίνει πριν 30 χρόνια περίπου, μεταξύ των Ροκετς και των Ουωρριορς αν θυμάμαι καλά.
Όπου οι Ουωρριορς απέκτησαν τον Ραλφ Σαμπσον!
Οι Ροκετς τότε έκαναν μια επιλογή με ενα σκεπτικο που τους δικαίωσε.
Πιθανοτατα τότε, απεκρυψαν κάποιες λεπτομέρειες απο τον ιατρικό φάκελο του Σαμπσον...
Ενώ εδώ με τον Ροουζ, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, καθώς οι Νικς γνωρίζουν πολύ καλά, τι ρίσκο αγοράζουν αυτή την στιγμή!

Με την μη ανανέωση και του Νοα, αποφάσισαν να κάνουν ενα πολύ δυνατό μερικό λίφτινγκ.
Το ότι θεωρητικά θα μπορούσαν να πάρουν καλύτερα ανταλλαγματα ισχύει, όμως δεν είναι και κάτι πολύ σίγουρο.

Τι πήραν τώρα οι Μπουλς?
Καταρχάς τον αντικαταστατη του επιρρεπη σε τραυματισμους Νοα.
Πήραν επίσης το νέο δίδυμο στα PG .
Εδω στέκονται πολλοί μόνο στην παρουσία του Καλντερόν, σε συνδυασμό και με την συνύπαρξη του με τον Γκασολ.
Εγώ θα έλεγα, πως θα πρέπει να κοιτάξουμε λίγο παραπάνω την περίπτωση του Γκραντ.
Ο περσινός ρουκι, ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΩΣ παραγκωνιστηκε πέρσι μέχρι το τέλος.
Και λέω ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΩΣ, καθώς οι Νικς ήταν ξεκάθαρα μέτριοι ως ομάδα και σε φάση ανασυγκροτησης.
Εγώ θα έλεγα πως ο Γκραντ, στο στυλ παιχνιδιού του Χοιμπεργκ , μπορεί να δείξει πολύ σπουδαία πράγματα και να βγει απο το πουθενα, μια νεα αποκάλυψη.
Όπως βγήκε αποκάλυψη ο Ρετζι Τζάκσον μετά το trade που τον έφερε στους Πιστονς.
Θα μου πεις πως στην περίπτωση Τζάκσον, μύριζε απο μακρια το step up, δεκτον.
Ωστόσο, το ένστικτο μου λέει, πως ο Γκραντ, μπορεί να αποδειχτεί πολύ μεγάλο μελλοντικό λαβράκι.

Έχουν επίσης και την 14η επιλογή στο ντραφτ...έχουν και τον Πορτις να μπαινει στην 2η χρονιά της επαγγελματικής του καριέρας..

Μπορώ να δω δηλαδή το σκεπτικο των ιθυνόντων των Μπουλς..

Τώρα όσον αφορά τους Νικς..
Στην περσινή τους αποτυχία, κέρδισαν εναν μελλοντικό σούπερ σταρ τον Πορζινγκις..
Απο την αλλη, οι φανς , ο Μελο, δεν αντέχουν άλλη μετριότητα.
Οπότε ο Φιλ σκέφτηκε να δημιουργήσει μια δυνατή ομάδα στα χαρτιά, με χαρακτήρα εξπρές, κοιτώντας ΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...
Αγόρασε λοιπόν το ρίσκο του Ροουζ, φτιάχνοντας τα 3/5 της βασικής 5αδας για του χρόνου.
Σε αυτό το πλαίσιο, θα κοιτάξει να προσελκύσει και τον δυσαρεστημενο, αλλά επίσης ευπαθη σε τραυματισμους Ντουαιτ..
Σημειωτέον, οι Νικς "αγόρασαν και το ρίσκο" του Τονυ Ροτεν, που αν δεν κάνω λάθος, έχουν την οψιον για το αν θα τον κρατησουν τελικά ή όχι..
Επίσης ξέρεις πολύ καλά οτι ΚΑΙ Ο ΜΕΛΟ βγάζει αρκετά θέματα τα τελευταια δύο χρόνια..
Και απο κει και πέρα, θα πρέπει να προβούν και στις υπόλοιπες συμπληρωματικου τύπου κινήσεις.

Στα χαρτιά, αυτό το σκεπτικό παρουσιάζει αν μη τι άλλο, πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.
Όμως προσωπικά ,δεν με ενθουσιάζει και τόσο.
Μου μοιάζει πολύ εφήμερο και πολύ ευάλωτο σαν σκεπτικο.
Και επίσης μένει να δούμε, αν ενα τέτοιο ροστερ "αν προστεθεί και ο Ντουαιτ", κολλήσει και ο νέος κοουτς μπορέσει να το διαχειριστεί.

Κατα την γνώμη μου, το σκεπτικο των Μπουλς πάνω σε αυτό το trade, μου αρέσει περισσότερο.
Και οι 2 πλευρές προχωρησαν σε δυνατά ταρακουνηματα και προεβησαν σε ρισκα.
Όμως στους Μπουλς βλέπω εναν μεγαλύτερο ορθολογισμο, που εκτεινεται χρονικά λίγο παραπέρα, ΑΠΟ ΤΟ ΤΩΡΑ , που ο μάστερ ζεν κοιτάζει να εστιάσει.
pk13
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 23 2016, 11:06 ) *
Εγω πάλι δεν το θεωρώ τόσο τραγικό αυτό το deal.
Σίγουρα, είναι λυπηρό, ο Ροουζ να έχει μια τέτοια εξέλιξη-κατάληξη στην καριερα του.
Όμως οι Μπουλς εκτιμω οτι ένιωσαν πως έφτασαν σε ενα μεταιχμιο και πως έπρεπε να πάρουν κάποιες σημαντικές αποφάσεις, προκειμένου να μπουν σε μια καλύτερη ροτα.

Αυτό που αποφάσισαν είναι πως ο Ροουζ δεν είναι ΠΛΕΟΝ , ο franchise player του οργανισμού τους.
Αυτό το trade μου θυμίζει κάπως το trade που είχε γίνει πριν 30 χρόνια περίπου, μεταξύ των Ροκετς και των Ουωρριορς αν θυμάμαι καλά.
Όπου οι Ουωρριορς απέκτησαν τον Ραλφ Σαμπσον!
Οι Ροκετς τότε έκαναν μια επιλογή με ενα σκεπτικο που τους δικαίωσε.
Πιθανοτατα τότε, απεκρυψαν κάποιες λεπτομέρειες απο τον ιατρικό φάκελο του Σαμπσον...
Ενώ εδώ με τον Ροουζ, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, καθώς οι Νικς γνωρίζουν πολύ καλά, τι ρίσκο αγοράζουν αυτή την στιγμή!

Με την μη ανανέωση και του Νοα, αποφάσισαν να κάνουν ενα πολύ δυνατό μερικό λίφτινγκ.
Το ότι θεωρητικά θα μπορούσαν να πάρουν καλύτερα ανταλλαγματα ισχύει, όμως δεν είναι και κάτι πολύ σίγουρο.

Τι πήραν τώρα οι Μπουλς?
Καταρχάς τον αντικαταστατη του επιρρεπη σε τραυματισμους Νοα.
Πήραν επίσης το νέο δίδυμο στα PG .
Εδω στέκονται πολλοί μόνο στην παρουσία του Καλντερόν, σε συνδυασμό και με την συνύπαρξη του με τον Γκασολ.
Εγώ θα έλεγα, πως θα πρέπει να κοιτάξουμε λίγο παραπάνω την περίπτωση του Γκραντ.
Ο περσινός ρουκι, ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΩΣ παραγκωνιστηκε πέρσι μέχρι το τέλος.
Και λέω ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΩΣ, καθώς οι Νικς ήταν ξεκάθαρα μέτριοι ως ομάδα και σε φάση ανασυγκροτησης.
Εγώ θα έλεγα πως ο Γκραντ, στο στυλ παιχνιδιού του Χοιμπεργκ , μπορεί να δείξει πολύ σπουδαία πράγματα και να βγει απο το πουθενα, μια νεα αποκάλυψη.
Όπως βγήκε αποκάλυψη ο Ρετζι Τζάκσον μετά το trade που τον έφερε στους Πιστονς.
Θα μου πεις πως στην περίπτωση Τζάκσον, μύριζε απο μακρια το step up, δεκτον.
Ωστόσο, το ένστικτο μου λέει, πως ο Γκραντ, μπορεί να αποδειχτεί πολύ μεγάλο μελλοντικό λαβράκι.

Έχουν επίσης και την 14η επιλογή στο ντραφτ...έχουν και τον Πορτις να μπαινει στην 2η χρονιά της επαγγελματικής του καριέρας..

Μπορώ να δω δηλαδή το σκεπτικο των ιθυνόντων των Μπουλς..

Τώρα όσον αφορά τους Νικς..
Στην περσινή τους αποτυχία, κέρδισαν εναν μελλοντικό σούπερ σταρ τον Πορζινγκις..
Απο την αλλη, οι φανς , ο Μελο, δεν αντέχουν άλλη μετριότητα.
Οπότε ο Φιλ σκέφτηκε να δημιουργήσει μια δυνατή ομάδα στα χαρτιά, με χαρακτήρα εξπρές, κοιτώντας ΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...
Αγόρασε λοιπόν το ρίσκο του Ροουζ, φτιάχνοντας τα 3/5 της βασικής 5αδας για του χρόνου.
Σε αυτό το πλαίσιο, θα κοιτάξει να προσελκύσει και τον δυσαρεστημενο, αλλά επίσης ευπαθη σε τραυματισμους Ντουαιτ..
Σημειωτέον, οι Νικς "αγόρασαν και το ρίσκο" του Τονυ Ροτεν, που αν δεν κάνω λάθος, έχουν την οψιον για το αν θα τον κρατησουν τελικά ή όχι..
Επίσης ξέρεις πολύ καλά οτι ΚΑΙ Ο ΜΕΛΟ βγάζει αρκετά θέματα τα τελευταια δύο χρόνια..
Και απο κει και πέρα, θα πρέπει να προβούν και στις υπόλοιπες συμπληρωματικου τύπου κινήσεις.

Στα χαρτιά, αυτό το σκεπτικό παρουσιάζει αν μη τι άλλο, πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.
Όμως προσωπικά ,δεν με ενθουσιάζει και τόσο.
Μου μοιάζει πολύ εφήμερο και πολύ ευάλωτο σαν σκεπτικο.
Και επίσης μένει να δούμε, αν ενα τέτοιο ροστερ "αν προστεθεί και ο Ντουαιτ", κολλήσει και ο νέος κοουτς μπορέσει να το διαχειριστεί.

Κατα την γνώμη μου, το σκεπτικο των Μπουλς πάνω σε αυτό το trade, μου αρέσει περισσότερο.
Και οι 2 πλευρές προχωρησαν σε δυνατά ταρακουνηματα και προεβησαν σε ρισκα.
Όμως στους Μπουλς βλέπω εναν μεγαλύτερο ορθολογισμο, που εκτεινεται χρονικά λίγο παραπέρα, ΑΠΟ ΤΟ ΤΩΡΑ , που ο μάστερ ζεν κοιτάζει να εστιάσει.

Τον Τονυ Ροτεν τον αφησαν ελευθερο χθες το βραδυ οι Νικς...Προφανως καποιο θεμα με τους τραυματισμους του θα υπηρχε...

Βασικα οι Νικς αφου θα εξαντλησουν το συμβολαιο του Μελο δηλαδη θα μεινει αλλα τρια χρονια πρεπει να παρουν ρισκα με παικτες που μπορει και να τους βγουν...Το να παιρνουν ρολιστες τυπου Αφλαλο και Λοπεζ δεν βγαζει καπου....Επρεπε να παρθει μια αποφαση...Ή τρειντ τον Μελο και tanking ή ρισκο με Ροουζ και οτι βγει....

Ο Χαουαρντ δεν νομιζω πως παιζει να ερθει...Ζητα κοντα στο μαξ συμβολαιο και οι Νικς δεν παιζει να του δωσουν τετοιο χρημα με την καμια...Στο πεντε ή για Νοα μας βλεπω ή για Χορφορντ ή για Γουαιτσαιντ...
thanath
Επιτέλους μετά από πολλά χρόνια βλέπουμε μία κίνηση από τους Νικς που δεν ρίχνουν τον εαυτό τους! Υπάρχει τεράστιο ρίσκο μεν, αξίζει να το πάρεις δε, από την στιγμή που του χρόνου τελειώνει το συμβόλαιό του.. Αν είναι υγιής ο Ρόουζ και πλαισιωθεί σωστά στις άλλες 2 θέσεις το ρόστερ, τότε μπορεί να χτυπήσουν play off και μετά σε αυτή την κακή ανατολή θα κυνηγήσει τις πιθανότητές της! Μεγάλο αρνητικό η έλλειψη ντραφτ πικ για φέτος (λέμε για τον Παύλοβιτς εμείς οι Παναθηναϊκοί και δεν κοιτάμε τι πήγαν και έκαναν τότε οι Νικς για τον Μπαρνιάνι hammer.gif ) ..
a bullet for your head
QUOTE(pk13 @ Jun 23 2016, 13:29 ) *
Τον Τονυ Ροτεν τον αφησαν ελευθερο χθες το βραδυ οι Νικς...Προφανως καποιο θεμα με τους τραυματισμους του θα υπηρχε...

Βασικα οι Νικς αφου θα εξαντλησουν το συμβολαιο του Μελο δηλαδη θα μεινει αλλα τρια χρονια πρεπει να παρουν ρισκα με παικτες που μπορει και να τους βγουν...Το να παιρνουν ρολιστες τυπου Αφλαλο και Λοπεζ δεν βγαζει καπου....Επρεπε να παρθει μια αποφαση...Ή τρειντ τον Μελο και tanking ή ρισκο με Ροουζ και οτι βγει....

Ο Χαουαρντ δεν νομιζω πως παιζει να ερθει...Ζητα κοντα στο μαξ συμβολαιο και οι Νικς δεν παιζει να του δωσουν τετοιο χρημα με την καμια...Στο πεντε ή για Νοα μας βλεπω ή για Χορφορντ ή για Γουαιτσαιντ...

Τον άφησαν τον Wroten?
Μια χαρά θα ήταν για Ευρώπη να σου πω την μικρή μου αμαρτία..

Σίγουρα δεν μπορείς να πας μπροστά με Afflalo και Lopez, αλλά ούτε αυτή η συνταγή που παει να ετοιμάσει ο Master Zen με πείθει, τόσο για την αποτελεσματικοτητα της, όσο και για την προοπτική της!

Για τον Horford το βρίσκω πολύ δύσκολο..
Οι Noah , Whiteside είναι injury prones όπως και ο Dwight..
Βάλτους στην εξίσωση με τους Rose , Melo και "έδεσε το γλυκό"..

Αν και πέρσι καυτηριασα την απόλυση του Θιμποντο, αυτή την στιγμή, δεν συμμερίζομαι το κράξιμο πολλών προς το front office των Bulls.

Νομίζω ότι οι Bulls προχωρησαν σε ενα πιο ορθολογικο και βασιμο σκεπτικο.
Και επαναλαμβανω αυτο που διαισθαβοναι για τον Jerian Grant γιου του παλιού star του ΝΒΑ Harvey Grant, ο οποίος ήταν ο δίδυμος αδελφός του επίσης άλλοτε star Horace Grant, μέλους της θρυλικής ομάδας των Bulls και μετέπειτα των Magic..

Η περίπτωση του μου θυμίζει έντονα εκείνη του Reggie Jackson!

Ειδωμεν...
thalys
O Reggie Jackson είχε δείξει πολλά περισσότερα από τον Grant πριν γίνει ανταλλαγή.

Αυτή είναι η αξία του Rose σήμερα: ένας μέτριος PG με ιστορικό τραυματισμών και τεράστιο συμβόλαιο. Τους έσωσε η αύξηση του cap που επιτρέπει στη ΝΥ να κυνηγήσει κι άλλον σταρ στην free agency και η έλλειψη καλών PG στην αγορά. Μια χαρά ανταλλαγή είναι για τη ΝΥ. Ο Ρόουζ αποκλείεται να είναι χειρότερος του Καλδερόν κι αντικαταστάτη του ΡοΛο θα βρουν. Αν τους βγει το ρίσκο, ανανεώνουν τον Ρόουζ. Αν δεν τους βγει, μια χρονιά είναι, θα περάσει.

Δεν θυμάμαι ποια ήταν τα στρατόπεδα, αλλά σύμφωνα με κάτι ρεπορτάζ μέσα στην χρονιά ένας εκ των Παού/Νοά ήταν με τον Ρόουζ κι ο άλλος με τον Μπάτλερ.
Pierce
QUOTE (thalys @ Jun 23 2016, 16:46 ) *
Δεν θυμάμαι ποια ήταν τα στρατόπεδα, αλλά σύμφωνα με κάτι ρεπορτάζ μέσα στην χρονιά ένας εκ των Παού/Νοά ήταν με τον Ρόουζ κι ο άλλος με τον Μπάτλερ.


Διαισθητικά και μόνο, φαντάζομαι ότι ο Νοά θα ήταν πακέτο με τον Ρόουζ, και εγώ πιστεύω ότι θα καταλήξει ΝΥ.

Στα "δικά μας" , περιμένω να δώ τι θα κάνει ο Ντάνι Χουντίνι Έιντζ. Ελπίζω αυτή η μπαρούφα που ακούγεται με τον Νοέλ, να μην ευσταθεί.
thalys
Βρήκα την πηγή, όντως Μπάτλερ-Παού και Νοά-Ρόουζ ήταν τα στρατόπεδα.

#3 για Όκαφορ λένε. Ούτε αυτό, ούτε το #3 για Νοέλ μ'αρέσει. Από την άλλη, καμμία επιλογή δεν ενθουσιάζει και κάποιον πρέπει να πάρουμε. Καλύτερος παίκτης φαίνεται ο Νταν, αλλά πόσα PG's πια να μαζέψουμε;
a bullet for your head
Οι Pacers πήραν και τον Thaddeus Young....
Kevin Pritchard, for the executive of the year award??

Πάντα ήμουν fan του Kevin...
Ατυχησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στους Blazers με τους Brandon Roy και Greg Oden και ουσιαστικά τους "χρεωθηκε"...


QUOTE(thalys @ Jun 23 2016, 16:46 ) *
O Reggie Jackson είχε δείξει πολλά περισσότερα από τον Grant πριν γίνει ανταλλαγή.

Ισχύει και το ανέφερα πιο πάνω.
Όμως ο Grant, βασικά δεν του δόθηκε και καμια ευκαιρία αυτή την σεζόν..
Στην λογική του Fred Hoiberg, μπορεί να αποδειχθεί λιρα 100!
Νομίζω ότι θα πάρει πολλές ευκαιρίες..
Κρατηστε λοιπόν αυτή μου την εκτίμηση.
kotzito
Πολύ καλή κίνηση για τους Pacers. Έχοντας μια πεντάδα με Teague-Ellis-George-Young-Mahinmi/Turner μαζί με 2-3 καλούς ρολίστες ακόμα (όπως π.χ. οι Stuckey, Miles που έχουν ήδη), γίνονται άνετα ομάδα που χτυπάει και τελικούς περιφέρειας.

Ενδιαφέρον θα έχει πόσες από τις ομάδες που ελευθερώνουν χώρο στο salary cap, θα μείνουν ξεκρέμαστες στο τέλος...
aegeansheed
Ακομα προσπαθω να καταλαβω το τρεηντ των Ματζικ, θελω να το ξαναδω γραμμενο και δεν εχω ιντερνετ τωρα. Ειναι δυνατον να πηραν ιμπακα εχοντας στο πηκ της αναπτυξης τους Γκορντον και Βουτς? Και εδωσαν και το πικ τους μαζι, σοβαρα???

Για Θαντερ τι να πουμε, πρεπει να πετανε αυτη τη στιγμη. Ο Ντιπο ειναι ακριβως ομως αυτο που χρειαζονται. Νομιζω κατι πρεπει να στραβωσε με τον Ολα στο Ορλαντο και πρεπει να εγινε περυσι μεσα στη σαιζον, ολως.... τυχαιως με τον Σκαηλς εκει. Δεν κατανοω πως απο τη στιγμη που υποτιθεται ηταν το αστερακι αυτης της ομαδας τον διωχνουν. Υποθετω οτι δεν ανταποκριθηκε στον ρολο του ηγετη... απο τον παγκο, ως 6ος παικτης...
pk13
QUOTE(aegeansheed @ Jun 24 2016, 07:11 ) *
Ακομα προσπαθω να καταλαβω το τρεηντ των Ματζικ, θελω να το ξαναδω γραμμενο και δεν εχω ιντερνετ τωρα. Ειναι δυνατον να πηραν ιμπακα εχοντας στο πηκ της αναπτυξης τους Γκορντον και Βουτς? Και εδωσαν και το πικ τους μαζι, σοβαρα???

Για Θαντερ τι να πουμε, πρεπει να πετανε αυτη τη στιγμη. Ο Ντιπο ειναι ακριβως ομως αυτο που χρειαζονται. Νομιζω κατι πρεπει να στραβωσε με τον Ολα στο Ορλαντο και πρεπει να εγινε περυσι μεσα στη σαιζον, ολως.... τυχαιως με τον Σκαηλς εκει. Δεν κατανοω πως απο τη στιγμη που υποτιθεται ηταν το αστερακι αυτης της ομαδας τον διωχνουν. Υποθετω οτι δεν ανταποκριθηκε στον ρολο του ηγετη... απο τον παγκο, ως 6ος παικτης...


Μάνα εξ ουρανού για την Οκλαχομα το τρειντ... Πραγματικά πόσο ηλίθιοι είναι στο Ορλαντο?Έδωσαν και τον Ολαντιπο και το πικ τους για τον Ιμπακα,για ποιον για τον Ιμπακα... Απίστευτο πραγματικά...😤
Τέτοια κοροιδα σε τρειντ είχα καιρό να δω...
nikolas12
Παίζει η Oklahoma να πήγε πίσω στο χρόνο, να έφερε τον Ibaka όπως ήταν πριν 3-4 χρόνια, να το έμαθαν οι Magic και να έκαναν την ανταλλαγή. Δεν εξηγείται αλλιώς. Σούπερ κίνηση ο Oladipo, πολύ καλός για βασικός στο 2, φοβερή περιφέρεια οι Thunder αν μείνει ο Durant.
kotzito
Από τα καλύτερα trade που έχει πετύχει ποτέ η Oklahoma. Με δίδυμο Westbrook-Oladipo στην περιφέρεια, θα βγαίνει η γλώσσα των αντιπάλων να τους κυνηγάνε στο παρκέ. Αντ' αυτού έδωσαν έναν καλό μεν αλλά με μέτριες χρονιές τελευταία παίκτη, πήραν τον Sabonis που είναι καλό prospect, και αν θυμηθεί να παίξει και μπάσκετ με σταθερότητα ο Ilyasova, θα είναι σίγουρα στα ίδια και καλύτερα ίσως από περσι αν μείνει κι ο Durant. Στην χειρότερη για εκείνους, αν δεν μείνει ο KD μπορούν να χτυπήσουν είτε Parsons είτε Ryan Anderson (με τον Ilyasova να φεύγει με trade τότε) και να περιμένουν για κάτι ακόμα καλύτερο κιόλας του χρόνου.

Όσο για τους Magic, ακατανόητη κίνηση. Πάνω που ο Gordon βρήκε χρόνο όταν έφυγε ο Harris, τώρα θάβεται πάλι. Συν ότι αν δεν έτρεχε θέμα στα αποδυτήρια, έδωσαν έναν παίκτη με μεγάλο potential.
geo82
QUOTE (nikolas12 @ Jun 24 2016, 10:09 ) *
Παίζει η Oklahoma να πήγε πίσω στο χρόνο, να έφερε τον Ibaka όπως ήταν πριν 3-4 χρόνια, να το έμαθαν οι Magic και να έκαναν την ανταλλαγή. Δεν εξηγείται αλλιώς. Σούπερ κίνηση ο Oladipo, πολύ καλός για βασικός στο 2, φοβερή περιφέρεια οι Thunder αν μείνει ο Durant.


Νομίζω πως μετά από αυτή την ανταλλαγή ο Durant πρέπει να μείνει. Έφτασαν μια ανάσα από τους τελικούς και τώρα πήραν έναν πολύ καλό περιφερειακό. Αν δέσει αυτή η τριάδα, θα γίνουν πολύ επικίνδυνοι σαν ομάδα.
pk13
QUOTE(geo82 @ Jun 24 2016, 08:13 ) *
Νομίζω πως μετά από αυτή την ανταλλαγή ο Durant πρέπει να μείνει. Έφτασαν μια ανάσα από τους τελικούς και τώρα πήραν έναν πολύ καλό περιφερειακό. Αν δέσει αυτή η τριάδα, θα γίνουν πολύ επικίνδυνοι σαν ομάδα.

Πολυ καλη περιφερεια αλλα στην ρακετα με την φυγη του εστω και πεσμενου Ιμπακα υπαρχει μεγαλο κενο...Χωρο στο σαλαρι καπ δεν εχουν αν μεινει ο Ντουραντ θα αρχισουν τις ανταλλαγες μπας και βρουν κανενα ψηλο...
RipCity
Εντάξει χώρο νομίζω πως έχουν για έναν καλό ρολίστα στο 4. Λογικά θα λύσουν το συμβόλαιο του Ilyasova. Φαντάσου γλυτώνουν 12άρι Ibaka, ενώ ο Oladipo απλά παίρνει τη θέση του Waiters κοστολογικά.
klow13
Εκανε μπαμ οτι δεν μπορουσαν να συνυπαρξουν μακροπροθεσμα στην ιδια πενταδα ελφριντ-ολαντιπο.Η πλειοψηφια θα διαλεγε ολαντιπο,ο χενιγκαν διαλεξε ελφριντ.

Αμα ειδικα δεν ηταν σιγουροι για μαξ στον ολαντιπο του χρονου,ενω ειναι πιο σιγουροι για ιμπακα,δεν μου φαινεται τοσο κακο το ολαντιπο+μπακ απ ψηλος(δεν τον πιστευω ιδιαιτερα τον σαμπονις) για τον σερτζ,αρκει βεβαια να θελει και αυτος να μεινει.26-27 χρονων ειναι ακομα,να δουμε πως θα παιξει οχι πλεον σαν 3ο4η επιλογη στην επιθεση.

Εχουν και μαριο που τον πιστευουν πολυ,ενω ειναι πλεον σχεδον σιγουρο οτι θα κρατησουν και φουρνιε.Να δουμε τις υπολοιπες κινησεις τους,σκεφτονται κατι σαν

Ελφριντ
μαριο/φουρνιε
γκορντον
ιμπακα
βουτσε

η μηπως τρειντ τον βουτσε για τριαρι η για μελλοντικα ασετς και

ελφριντ
μαριο/φουρνιε
sf
γκορντον
ιμπακα

Καλυτερο κατ εμε το 2ο σεναριο,σαν 4 εκανε το ξεπεταγμα ο γκορντον φετος ενω και ο ιμπακα γκρινιαξε περσι για το ρολο του stretch 4.
Πρεπει να δουμε την offseason τους και μετα να κρινουμε,μπορουν να εχουν μεχρι και 46m για ξοδεμα.

Απο την αλλη,με την ανοδο του ανταμς και την ασφαλεια που εμπνεει πλεον σαν ριμ προτεκτορ ηταν σε ενα βαθμο αναλωσιμος ο ιμπακα,και ο ολαντιπο ειναι τρομακτικο upgrade απο waiters.Του ταιριαζει και ο ρολος του εκει,δινοντας μεγαλυτερη εμφαση στην αμυνα,αρκει να μαθει να παιζει και οφ μπολ περισσοτερο.Εντωμεταξυ απο τριπλ νταμπλ μεχρι 37 ποντους εχει πεταξει στη θαντερ ο ολαντιπο,και να μην ηταν στα ρανταρ τους,μετα τη φετινη σεζον σιγουρα μπηκε.
tuareg
Chicago Bulls head coach Fred Hoiberg spoke with media to talk about the new signings of the team.
The Bulls acquired Grant, Calderon and Robin Lopez from the Knicks for Derrick Rose.

Holberg said that he is excited about the addition of Brook Lopez….
Hoiberg is excited about the addition of Brook Lopez. Yes, he said Brook.
— Sean Highkin (@highkin) 27 giugno 2016

http://www.sportando.com/en/usa/nba/203867...obin-lopez.html
nikolas12
QUOTE(tuareg @ Jun 28 2016, 12:54 ) *
Chicago Bulls head coach Fred Hoiberg spoke with media to talk about the new signings of the team.
The Bulls acquired Grant, Calderon and Robin Lopez from the Knicks for Derrick Rose.

Holberg said that he is excited about the addition of Brook Lopez….
Hoiberg is excited about the addition of Brook Lopez. Yes, he said Brook.
— Sean Highkin (@highkin) 27 giugno 2016

http://www.sportando.com/en/usa/nba/203867...obin-lopez.html


Έκλαψα λίγο. Ντάξει αν τον ξυρίσει, του κόψει λίγο μαλλί και τον ανεβάσει και κάμποσα επίπεδα σαν παίκτη, τον Brook θα έχει tongue.gif
kotzito
QUOTE
Joakim Noah expected to sign with New York Knicks for $18 million a year


18 εκατομμύρια δολλάρια για Noah βέβαια παραείναι πολλά μάλλον. Εντωμεταξύ για την θέση του βασικού SG ακούγονται και οι Courtney Lee και Eric Gordon. Μιλάμε αν αποκτηθεί ο δεύτερος, μια πεντάδα με Rose - Gordon - Noah μέσα θα έχει ενδιαφέρον αν θα βγάλει αθροιστικά πάνω από 150-160 ματς την σεζόν tongue.gif
pk13
QUOTE(kotzito @ Jun 30 2016, 07:35 ) *
18 εκατομμύρια δολλάρια για Noah βέβαια παραείναι πολλά μάλλον. Εντωμεταξύ για την θέση του βασικού SG ακούγονται και οι Courtney Lee και Eric Gordon. Μιλάμε αν αποκτηθεί ο δεύτερος, μια πεντάδα με Rose - Gordon - Noah μέσα θα έχει ενδιαφέρον αν θα βγάλει αθροιστικά πάνω από 150-160 ματς την σεζόν tongue.gif


Ενταξει τα 18 μυρια δεν ειναι και τρελο ποσο αν σκεφτουμε πως Χαουαρντ,Χοφορντ θα πανε για μαξιμουμ συμβολαιο και μεχρι και ο Μοζγκοφ θα ζητησει γυρω στα 15 μυρια....Με την ανοδο του σαλαρι καπ θα βλεπουμε οι ομαδες να πληρωνουν τρελες υπεραξιες στους παικτες...
jasonick
QUOTE
Adrian Wojnarowski ‏@WojVerticalNBA 12 λεπτάΠριν από 12 λεπτά

Sources: As 12:01 AM nears, free agent Hassan Whiteside's focus is centered on Miami and Dallas. Decision could come quickly on July 1.


QUOTE
Mavs Moneyball ‏@mavsmoneyball 7 λεπτάΠριν από 7 λεπτά

Also, as of a few minutes ago, Mike Conley will not meet with the Rockets, per @calvinwatkins. @sam_amick says Mavs are only threat to MEM.


Και για Wade (!), Batum ακούγεται αλλά κλασικά επειδή το plan A στην free agency δεν μας βγαίνει ποτέ, στο τέλος μας βλέπω με κανά Mahinmi στο 5 και κανά Lin στον άσσο.
shtarkws
H okc ακούγεται ότι επιδιώκει δυνατά να υπογράψει τον horford και για αυτό τον λόγο προσπαθεί να κάνει χώρο στο σαλαρι καπ. Ήδη με το υπάρχον ροστερ, αν επιστρέψει ο kd τους θεωρώ φαβορί αν πάρουν και χορφορντ θα δούμε ωραία πράγματα του χρόνου
SteveNashidis
Θέλω την άποψη των ειδικών ( Thalys, Jvalin) και των υπολοίπων εννοείται , για την προσπάθεια της Βοστώνης να πάρει Howard.

To target group για αρχή περιορίζεται σε Durant, Howard, Horford ακριβώς έτσι σε σειρά προτεραιότητας .
Ασυζητητί μεγάλο κεφάλαιο θα ανοίξει στη Βοστώνη με τον Durant ενώ ο Horford είναι 4-5 κλάσεις ανώτερος των τίμιων Jerebko,Amir που χαιρετάνε το 2ο χρόνο του βαρύ συμβολαίου τους.
Ηοward όμως γιατί ; Toν έχουμε δει τι έκανε σε 3 ομάδες. Έχει το όνομα μόνο , παρά τα καλά stats και δεν πρέπει να βασίζεσαι πάνω του για πρωταθλητισμό.

Ενώ είναι καλό το όλο project που φτιάχνει ο Danny , καλύτερα ας στοχεύσει σε άλλο ψηλό . Whiteshide για παράδειγμα (αν και υπάρχουν αμφιβολίες για το πόσο επιδρά θετικά στην ομάδα του. *Αν βρω το άρθρο θα το ποστάρω* )
jvalin
QUOTE (Voyager @ Jul 1 2016, 01:32 ) *
Θέλω την άποψη των ειδικών

Νταξ γελάνε και οι πέτρες



Οι μπούκηδες μας έχουν πρώτο φαβορί για Χάουαρντ. Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι σκεφτόμαστε να του προτείνουμε μαξ 2ετές 1+1 με μη εγγυημένο το σύνολο των αποδοχών του δεύτερου έτους (ίδια λογική με τα περσινά συμβόλαια σε Amir και Jerebko). Αν το δεχτεί μου φαίνεται μια χαρά deal για εμάς, αν του δώσουμε μαξ 4ετές κλειστό νομίζω θα είμαστε μεγάλα κορόιδα.

Προ ολίγου ο Bulpett (ο πλέον αξιόπιστος ρεπόρτερ για θέματα που αφορούν τους Celtics) έγραψε ότι αν αστοχήσουμε με Horford οι επόμενοι στόχοι είναι οι Mozgov και Mahinmi. Για Howard ούτε λέξη.

Επί τη ευκαιρία, οι μπούκηδες μας δίνουν επίσης 4ο φαβορί για KD.
RipCity
Χωρίς KD δε γίνεται να υπάρξει πρωταθλητισμός ούτως ή άλλως νομίζω αν δεν πάρει τουλάχιστον δύο τοπ λέβελ παίκτες. Από εκεί και πέρα ο Howard εντάξει σίγουρα δεν είναι ότι πιο αξιόπιστο, αλλά αν το συμβόλαιό του είναι σε φάση 1+1 μπορεί και να αποδειχθεί πολύτιμος αν δέσει καλά με την ομάδα. Μη ξεχνάμε πως δεν ήταν όλα ρόδινα στους Rockets, αλλά στην τελική έφτασαν τελικούς Δύσης το 2015 και σιγά το υλικό που είχαν για παραπάνω πράγματα. Επίσης κάπως πρέπει να γίνει κι η αρχή κι όσο να ναι ο Howard μετράει ως όνομα. Άλλο να πας στην ομάδα του C Howard κι άλλο του C Sullinger. Μπορεί να τραβήξει και κάποιον άλλο αν όχι φέτος τότε του χρόνου.
jvalin
QUOTE (RipCity @ Jul 1 2016, 05:14 ) *
Χωρίς KD δε γίνεται να υπάρξει πρωταθλητισμός ούτως ή άλλως νομίζω αν δεν πάρει τουλάχιστον δύο τοπ λέβελ παίκτες. Από εκεί και πέρα ο Howard εντάξει σίγουρα δεν είναι ότι πιο αξιόπιστο, αλλά αν το συμβόλαιό του είναι σε φάση 1+1 μπορεί και να αποδειχθεί πολύτιμος αν δέσει καλά με την ομάδα. Μη ξεχνάμε πως δεν ήταν όλα ρόδινα στους Rockets, αλλά στην τελική έφτασαν τελικούς Δύσης το 2015 και σιγά το υλικό που είχαν για παραπάνω πράγματα. Επίσης κάπως πρέπει να γίνει κι η αρχή κι όσο να ναι ο Howard μετράει ως όνομα. Άλλο να πας στην ομάδα του C Howard κι άλλο του C Sullinger. Μπορεί να τραβήξει και κάποιον άλλο αν όχι φέτος τότε του χρόνου.

Δεν παίρνω κι όρκο ότι ο Howard μπορεί να προσελκύσει top free agents. Αμέσως αμέσως έχει γραφτεί ότι ο KD δεν τον υπολήπτεται ιδιαίτερα, τον θεωρεί ντίβα μπλα μπλα μπλα...Νομίζω πιο πολύ τον θέλουμε για να πιάσουμε το cap floor διατηρώντας παράλληλα ευελιξία εν όψει της free agency του 2017 και για να έχουμε ένα έξτρα trade chip του χρόνου στο deadline ή στο draft. Για παράδειγμα πέρυσι τέτοια εποχή ο Ainge φορτώθηκε τον Lee (15,5 μύρια συμβόλαιο) με απώτερο στόχο να μπορεί να ματσάρει μισθούς σε πιθανό trade για σταρ (βλ. Boogie). Ή πλήρωσε υπαραξία για Amir/Jerebko για να έχει flexibility στη free agency του 2016.

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι αγωνιστικά μας πέφτει λίγος. Μπροστά στον Kelly και στον Sully ο Howard φαντάζει Bill Russell. tongue.gif Με το φετινό ρόστερ + Howard νομίζω χτυπάμε τελικούς περιφέρειας.
Zephyr
http://nba.sport24.gr/article/4147882/repo...lakers-o-mozgov

QUOTE
Τι κι αν πέρασε όλη τη σεζόν… ζεσταίνοντας τον πάγκο των πρωταθλητών Cavaliers; Την επόμενη χρονιά ο Timofey Mozgov θα παίζει μπάσκετ στο Los Angeles και θα παίρνει σχεδόν 16 εκατομμύρια δολάρια το χρόνο, αφού σύμφωνα με αμερικανικά δημοσιεύματα απάντησε θετικά στην πρόταση που του έκαναν οι Lakers!

Ο Ρώσος σέντερ φέρεται να συμφώνησε συνολικά για τέσσερα χρόνια και 64 εκατομμύρια δολάρια, παρότι τη σεζόν 2015-16 είχε μόλις 6,3 πόντους και 4,4 ριμπάουντ σε περίπου 17,5 λεπτά συμμετοχής κατά μέσο όρο με το Cleveland στην κανονική περίοδο.


Εκεί στο LA πρέπει να κόψουν τα ληγμένα αν θέλουν κάποια στιγμή να επιστρέψουν στην κορυφή. Whiteside? OXI ! Νoah? OXI !
Gasol? ΟΧΙ! ΤοΤιμοφειτοΜοζγκοφ που έχει μ.ο. λίγο καλύτερους από αυτούς του Μιλουτίνοφ στον Ολυμπιακό? ΝΑΙΙΙΙ! icon_tomato.gif
jvalin
Οι επιβεβαιωμένες συμφωνίες μέχρι στιγμής

QUOTE (Shams Charania)
Free agent Nicolas Batum has reached agreement with Charlotte on a five-year, $120 million deal, league sources tell The Vertical.

QUOTE (Shams Charania)
Jordan Clarkson has reached agreement on a four-year, $50M deal to return to the Los Angeles Lakers, league sources tell The Vertical.

QUOTE (Shams Charania)
Sources on @TheVertical: DeMar DeRozan, Toronto Raptors reach agreement on five-year, $139M-plus deal.

QUOTE (David Mayo)
Pistons have agreed to a 3-year deal with point guard Ish Smith.

QUOTE (Adrian Wojnarowski)
Free agent guard DJ Augustin has reached agreement on a deal with Orlando, league source tells @TheVertical.

QUOTE (The Vertical)
Lakers, Timofey Mozgov have agreed to four-year, $64 million deal.


Και 2 που πρακτικά θεωρούνται ολοκληρωμένες
QUOTE (The Vertical)
Bradley Beal nearing five-year, $128 million deal with Wizards.

QUOTE (Marc Stein)
Andre Drummond and the Detroit Pistons are nearing agreement on a five-year max deal in the $130 million range, league sources tell ESPN
jasonick
Ο Whiteside θα ανανεώσει με το Miami τελικά. Θα έχει γούστο να φύγει τελικά ο Dirk..
SteveNashidis
Αντί οι ομάδες να εκμεταλλευτούν το αυξημένο salary cap για να μαζέψουν περισσότερους παίκτες για να διεκδικήσουν πρωτάθλημα , πληρώνουν υπεραξίες;
klow13
Ηδη οι 2 απο τους 3 μεγαλους στοχους των μαβς(μπατουμ,χασαν) ανανεωσαν με τις ομαδες τους,και δυσκολευει και του κονλει τωρα χωρις δευτερο μαξ fa να του κανει παρεα.

O ντεροναρος δεν εχω δει να αναφερεται πουθενα και θα ειχε μια λογικη με ενα μικρο συμβολαιο σε φαση 1+1 σαν stop gap μεχρι του χρονου που ανεβαινει αλλα 20 μυρια το καπ.
Zephyr
QUOTE(Voyager @ Jul 1 2016, 15:10 ) *
Αντί οι ομάδες να εκμεταλλευτούν το αυξημένο salary cap για να μαζέψουν περισσότερους παίκτες για να διεκδικήσουν πρωτάθλημα , πληρώνουν υπεραξίες;


Αυτό ακριβώς.
Και να σκεφτείς ότι κάποτε έγινε lock out επειδή ήθελε ο Γκαρνέτ 100+, που να του δίναν άλλα τόσα του παιχταρά, όχι όμως 16 χρόνια μετά να παίρνει ο Μπατούμ και ο ΝτεΡόζαν 120 και 140 αντίστοιχα, έλεος, δηλαδή ο KD με 200 θα υπογράψει???
RipCity
Δε γίνεται παιδιά να συμβεί κάτι άλλο. Αναγκαστικά θα πληρώσεις υπεραξίες επειδή υπάρχουν 30 ομάδες που έχουν λεφτά κι όλο και μία θα βρεθεί να δώσει σε κάθε παίκτη το μεγάλο συμβόλαιο που θέλει κι αναγκάζεσαι αν τον θέλεις να δώσεις παρόμοιο ποσό.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.