Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΑΕΚ - Ολύμπια Λάρισας
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΑΕΚ
ashton
Αύριο στις 5 το απόγευμα υποδεχόμαστε τη παρέα των Τσιάρα-Πρίντεζη

ΟΑΚΑ 17:00 Α.Ε.Κ. - ΟΛΥΜΠΙΑ ΧΑΛ. ΚΑΡΑΛΗ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ : ΚΟΥΚΟΥΛΕΚΙΔΗΣ,ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ,ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ
ΚΟΜΙΣΑΡΙΟΣ : ΤΑΣΟΥΛΑΣ

QUOTE
Βετούλας: Προσεκτικά για νίκη με Ολύμπια 9/11/2006

Η νίκη επί της Μπάμπεργκ για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του ULEB CUP επανέφερε τα χαμόγελα στο... στρατόπεδο της ΑΕΚ. "Είναι θετικό που κερδίσαμε. Άλλωστε, δεν είχαμε το δικαίωμα να κάνουμε τρίτη σερί ήττα'', δήλωσε στο www.aekbc.gr ο Νίκος Βετούλας, που μαζί με τους συμπαίκτες του συγκεντρώνονται στην αναμέτρηση του προσεχούς Σαββάτου με την Ολύμπια Λάρισας...

Ο έμπειρος γκαρντ της Ένωσης αναφέρθηκε εκτενέστερα στο παιχνίδι με την Μπάμπεργκ και την γενικότερη πορεία της στο ULEB CUP...

"Κόντρα στη Μπάμπεργκ παίξαμε πολύ καλά. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου ήμασταν εξαιρετικοί σε άμυνα κι επίθεση. Γνωρίζαμε πως δεν είχαμε δικαίωμα να κάνουμε άλλη ήττα καθώς πέρα από όλα τα άλλα θα έβλαπτε και την ψυχολογία μας. Όσο για τη γενοκότερη πορεία μας στη διοργάνωση νομίζω πως θα είμαστε ανταγωνιστικοί. Το προσεχές παιχνίδι με τη Χέμοφαρμ είναι επίσης σημαντικό, αλλά με αυτό θα ασχοληθούμε από το Σάββατο το βράδυ κι έπειτα, μετά δηλαδή τον αγώνα με την Ολύμπια".

Η αναμέτρηση με τη Θεσσαλική ομάδα κυριαρχεί στο μυαλό όλων στις τάξεις της ΑΕΚ αφού η νίκη σε αυτό αποτελεί μονόδρομο...

"Η Ολύμπια έχει καλή ομάδα κάτι που φάνηκε και από τη νίκη της στο Μαρούσι. Πρέπει να προσέξουμε για να φτάσουμε στη νίκη. Η ήττα από το Μακεδονικό μας πήγε πολύ πίσω γι’ αυτό δεν υπάρχουν περιθώρια για άλλες απώλειες. Γενικότερα ως ομάδα έχουμε κάποια καλά διαστήματα αλλά και ορισμένα άσχημα. Όταν σταθεροποιηθούμε θα είμαστε καλά...".

Πολύς λόγος έγινε τελευταία για το κλίμα που επικρατεί στην ομάδα. Μάλιστα, συγκεκριμένα για το Νίκο Βετούλα ακούστηκε πως πρωταγωνίστησε σε φραστικό επεισόδιο με το Γιάννη Γκαγκαλούδη. Τι έχει όμως να πει ο ίδιος για όλα αυτά;

"Όλα στην ομάδα είναι πολύ καλά. Το κλίμα είναι άριστο και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γράφονται μεγιστοποιούνται ορισμένα περιστατικά που συμβαίνουν σε κάθε ομάδα. Ό,τι πρόβλημα υπάρχει θα πρέπει να λύνεται άμεσα και μπροστά σε όλους προκειμένου να μην μένουν ερωτηματικά. Με βάση την εμπειρία μου, σας λέω λοιπόν πως το κλίμα στην ΑΕΚ είναι από τα καλύτερα (για να μην πως το καλύτερο) που έχω συναντήσει στην καριέρα μου".

Τέλος, αναφέρθηκε και στον κόσμο της "Ένωσης"...

"Μας έχει βοηθήσει σημαντικά φέτος. Ακόμη και στο ματς με τη Μπάμπεργκ αυτοί οι 500-600 που ήρθαν, μας έδωσαν σημαντική ώθηση.Όσο για τα συνθήματα εις βάρος των κυρίων Φιλίππου και Γρανίτσα, μόνο κακό μας προκάλεσαν. Θέλουμε τους φιλάθλους στο πλευρό μας αλλά να ασχολούνται με το παιχνίδι και όχι να βρίζουν τη διοίκηση. Δεν βοηθά καθόλου αυτό".



QUOTE
Αλεξανδρής: Σοβαρά για νίκη με Ολύμπια 10/11/2006

Ολοκληρώνεται σήμερα το απόγευμα η προετοιμασία της ΑΕΚ εν όψει της Σαββατιάτικης αναμέτρησης με την Ολύμπια Λάρισας. Η νίκη αποτελεί «μονόδρομο» για την Ένωση στο συγκεκριμένο παιχνίδι κάτι που επεσήμανε και με δηλώσεις του στο www.aekbc.gr ο Βαγγέλης Αλεξανδρής: «Πρέπει να αγωνιστούμε με τη δέουσα σοβαρότητα και να κερδίσουμε», τόνισε μεταξύ άλλων ο έμπειρος τεχνικός…



Η Ολύμπια Λάρισας είναι η ομάδα που εργαζόταν μέχρι το περασμένο καλοκαίρι ο Βαγγέλης Αλεξανδρής πριν έρθει στην ΑΕΚ, οπότε η άποψή του γι’ αυτή έχει μεγαλύτερη βαρύτητα…



«Φέτος έχουν ξοδέψει αρκετά χρήματα πιστεύοντας πως μπορούν να μπουν στην οκτάδα. Διαθέτουν καλή ομάδα με γεμάτο ρόστερ και καλούς παίκτες τόσο στη ρακέτα όσο και στην περιφέρεια. Η δυναμική τους φάνηκε και από τη νίκη που πέτυχαν επί του Αμαρουσίου την πρώτη αγωνιστική. Πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί. Το έργο μας είναι δύσκολο, αλλά θα πρέπει να τα καταφέρουμε», σημείωσε ο «τίγρης» που προβληματίζεται από το γεγονός ότι δεν γνωρίζει πολλά πράγματα για το νέο απόκτημα τον «πορτοκαλί» Ματ Γουόλς, που αύριο αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ολύμπια…











Ωστόσο, όπως είπε και ο έμπειρος τεχνικός στην Ένωση… «δεν έχουμε το δικαίωμα να αισθανόμαστε ασφαλείς για κανένα παιχνίδι. Αν δεν παρουσιαστούμε σοβαροί και συγκεντρωμένοι και στα 40 λεπτά του αγώνα δεν έχουμε καμία τύχη. Μεγαλύτερη απόδειξη για αυτά που λέω αποτελούν οι ήττες μας από Απόλλωνα και Μακεδονικό. Ήταν δύο ματς που είχαμε υπολογίσει πως θα κερδίζαμε, αλλά επειδή δεν είχαμε τη δέουσα σοβαρότητα τα χάσαμε».





Κλείνοντας τις δηλώσεις του ο Βαγγέλης Αλεξανδρής εξέφρασε την αισιοδοξία πως ο κόσμος της ΑΕΚ θα δώσει δυναμικό παρών στο πλευρό της ομάδας στην αυριανή αναμέτρηση…





«Περιμένω να έχουμε πολύ περισσότερο κόσμο από κάθε άλλη φορά. Χρειαζόμαστε πολύ τη στήριξη των φιλάθλων μας ειδικά αυτήν την περίοδο. Πιστεύω πως θα σταθούν δίπλα μας και θα μας βοηθήσουν να πάρουμε τη νίκη»…


aekbc.gr
Pierce
α'ι'ντε να δουμε τι θα κανουν τα παλουκαρια μας αυριο... διαβολικο ποστ αστον biggrin.gif (666)
ashton
QUOTE
Α1 Ολύμπια Λάρισας
Τσιάρας: "Ανυπομονώ να παίξω"

Δημοσίευση: 10 Νοεμβρίου 2006 16:15



Τη δυσκολία του παιχνιδιού με την ΑΕΚ, για την έκτη αγωνιστική της Α1, γνωρίζουν όλοι στην Ολύμπια Λάρισας και ειδικά ο Γιώργος Τσιάρας, που θα αντιμετωπίσει για πρώτη φορά την πρώην ομάδα του.
Στις 17:00 του Σαββάτου, ο Τσιάρας, θα βρεθεί απέναντι στην ομάδα για την οποία αγωνίστηκε τα προηγούμενα πέντε χρόνια. Αυτό όμως δεν δείχνει να τον αγχώνει ιδιαίτερα: "Από τη στιγμή που το καλοκαίρι έφυγα από την ΑΕΚ ήταν φυσικό επόμενο να επιστρέψω κάποια στιγμή ως αντίπαλος".

"Ανυπομονώ να παίξω σ' αυτό το παιχνίδι. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να φύγουμε νικητές από το γήπεδο. Η ΑΕΚ αποτελεί ένα σημαντικό κομμάτι στην καριέρα μου. Έχω ζήσει πολλές όμορφες στιγμές, αλλά αυτό που μ' ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή είναι να βοηθήσω την Ολύμπια να πετύχει τους στόχους της".

Το μεσημέρι της Παρασκευής, οι "πορτοκαλί" προπονήθηκαν στο κλειστό της Νεάπολης, ολοκληρώνοντας την προετοιμασία τους και στην συνέχεια αναχώρησαν οδικώς για την Αθήνα.
Εκτός ο Αριγμπάμπου, εντός ο Γουόλς

Εκτός ο Αριγμπάμπου, εντός ο Γουόλς
Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν θα έχει στην διάθεση του τον Στέφαν Αριγκμπάμπου που αναμένεται αύριο στην Αθήνα, αλλά θα πραγματοποιήσει το "ντεμπούτο" του ο Ματ Γουόλς. Όσον αφορά τον Λευτέρη Νεοφυτίδη ένα πρόβλημα στον αγκώνα του χεριού του καθιστά εξαιρετικά αμφίβολη την συμμετοχή του στην αυριανή αναμέτρηση με την ΑΕΚ.


sport.24
ashton
Η μέρα του Νικολαΐδη!

11/11/2006 18:51

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕΚ. Η Ένωση ξεπέρασε το σοκ της ήττας από τον Μακεδονικό, επικρατώντας της Ολύμπια Λάρισας με 89-74 στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους κιτρινόμαυρους οι Πρόδρομος (17π.) και Σωτήρης Νικολαΐδης (14π.), ενώ το καλύτερο του παιχνίδι έκανε ο Μπρεντ Σκοτ που πέτυχε 15 πόντους. Οσο για τους Θεσσαλούς, ήταν συνεχώς πολύ πίσω στο σκορ και απλά, ανά διαστήματα, κατάφερναν να ρίχνουν κάπως τη διαφορά.

Highlights: Η ΑΕΚ μπήκε από την αρχή του αγώνα ζεστή και με τον Σκοτ να αναλαμβάνει το σκοράρισμα, έχτισε από τα πρώτα λεπτά μια διαφορά 6-7 πόντων. Διαφορά η οποία αυξανόταν συνεχώς, καθώς ήρθαν και βοήθειες από τους Ταπούτο και Κόμματο. Έτσι, στο 7ο λεπτό η Ένωση έφτασε να προηγηείται με 11 πόντους (18-7). Κάπου εκεί η Ολύμπια αποφάσισε να αντιδράσει και έκλεισε την ψαλίδα, μειώνοντας στο -6 (24-18) με τη λήξη της α' περιόδου.

Γεγονός, πάντως, που δεν πτόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι συνέχισαν ακόμη καλύτερα στη δεύτερη περίοδο. Με τον Π. Νικολαΐδη να παίρνει, σιγά-σιγά, το όπλο του και την άμυνα να είναι για μια ακόμη φορά καλή, η Ένωση βρήκε κι άλλες λύσεις στην επίθεση και έφτασε στο +20, με το 42-22 και το 47-27 λίγο αργότερα. Ετσι, έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από το ημίχρονο (47-30).

Αν οι φιλοξενούμενοι ήθελαν κάτι καλύτερο, από μία αξιοπρεπή ήττα, θα έπρεπε να τα δώσουν όλα στο γ' δεκάλεπτο και αυτό προσπάθησαν να κάνουν. Λίγο η μαχητικότητα της Ολύμπια Λ, λίγο η χαλάρωση της ΑΕΚ και η διαφορά έπεσε στο 56-44 και στο 57-47 λίγο μετά, με τους Θεσσαλούς να δείχνουν ικανοί να μετατρέψουν το ματς σε ντέρμπι. Παρά τις προσπάθειες τους, όμως, η Ένωση κατάφερνε να κρατάει το προβάδισμα της σε διψήδιο αριθμό, ως και το 30' (65-55).

Στην τελική ευθεία του αγώνα η διαφορά έπεσε, μετά από πάρα πολύ ώρα, στους 9 (68-59), αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα η ΑΕΚ... θύμωσε και με τους Πρόδρομο και Σωτήρη Νικολαΐδη να πυροβολούν από τα 6,25μ. και τον Σκοτ να είναι πιο σταθερός από ποτέ, έφτασε στο 79-62 και καθάρισε εύκολα τον αγώνα, με το τελικό 89-74.

Εσύ σούπερ σταρ: Πρόδρομε Νικολαΐδη! Ο άσος της ΑΕΚ και ένας εκ των δύο πιο αξιόπιστων "εκτελεστών" της, ήταν και πάλι συνεπής με το ραντεβού του με το αντίπαλο καλάθι, από τα 6,25μ. Πέτυχε 17 πόντους με 5/7 τρίποντα, διέλυσε την αντίπαλη άμυνα, πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ και έκανε και 2 κλεψίματα.

Ετσι το είδαμε: Η ΑΕΚ δεν έχει ακόμη σταθερότητα ως ομάδα, αλλά έχει αποδείξει ότι αν βρίσκεται στη μέρα της, τέτοια παιχνίδια μπορεί να τα καθαρίζει εύκολα. Οπως κι έκανε! Με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και με πολύ δυνατή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, πήρε τη διαφορά που ουσιαστικά της έδωσε και το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Κουκουλεκίδης, Αναστασόπουλος, Σταματόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 47-30, 65-55, 89-74

Οι συνθέσεις
ΑΕΚ: Γκαγκαλούδης 4, Σ. Νικολαΐδης 14(2), Π. Νικολαΐδης 17(5), Ταπούτος 11, Μάγλος, Μαγγουνής, Κόμματος 9(2), Βετούλας 8, Παπανικολάου, Αθανασούλας, Πέρκοβιτς 11, Σκοτ 15

Ολύμπια: Κρστιτς 14(1), Μπέλσερ 4(1), Κούρτοβιτς, Παπαβασιλείου, Αποστολίδης 10(2), Τσιάρας 15(2), Θεοδωράκος, Πρίντεζης 2, Τζικάνοβιτς 21, Τριχόπουλος, Γουόλς 5(1), Νεοφυτίδης 3

sportime.gr
ashton
QUOTE
Αλεξανδρής: «Η ΑΕΚ πρέπει να είναι ενωμένη»

Την βεβαιότητα του, ότι η ΑΕΚ μπορεί να παίξει καλύτερα εξέφρασε ο Βαγγέλης Αλεξανδρής με δηλώσεις του στην συνέντευξη τύπου μετά το παιχνίδι με την Ολύμπια Λάρισας. Επίσης, ο «τίγρης» αποκάλυψε τη δυσαρέσκεια του για τις αποδοκιμασίες προς το πρόσωπο του Γιάννη Φιλίππου, τονίζοντας παράλληλα ότι ο κόσμος της ΑΕΚ θα πρέπει να υποστηρίζει την ομάδα του χωρίς να αποδοκιμάζει οποιονδήποτε. Από την πλευρά του ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναφέρθηκε στην αστάθεια που παρουσίασε η ομάδα του κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Αναλυτικά οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Βαγγέλης Αλεξανδρής: «Μπορούμε να παίξουμε καλύτερη άμυνα. Ήμασταν καλοί σ' αυτόν τον τομέα στο πρώτο μέρος, όχι όμως στο δεύτερο. Στην επίθεση ήμασταν πολύ καλοί, αν και κάναμε 18 λάθη. Έχω πολύ καλές αναμνήσεις από την Ολύμπια. Ο κόσμος με αγαπά και τον αγαπώ.

Δε νοείται να σπαράζεται η ομάδα από εσωτερικές έριδες. Πρέπει η ΑΕΚ να είναι ενωμένη και όχι να τα βάζουμε με τους ανθρώπους από τους οποίους είμαστε δέσμιοι οικονομικά. Δεν έχω κανένα παράπονο από τη συμπαράσταση του κόσμου, είμαι πραγματικά ευχαριστημένος, όμως πριν μπω στο γήπεδο σε κάθε αγώνα νιώθω ένα... σφίξιμο».

Γιώργος Μπαρτζώκας: «Έχουμε ένα πρόβλημα στη χημεία μας, αφού έχουμε κάνει αλλαγές στο ρόστερ μας. Σήμερα έπαιξε για πρώτη φορά ο Ματ Ουόλς, ο οποίος βγαίνει για πρώτη φορά εκτός ΗΠΑ και χρειάζεται χρόνο. Ο Ντελκ με τόση εμπειρία στο ΝΒΑ και χρειάστηκε δύο μήνες για να προσαρμοστεί στον Παναθηναϊκό».

Πρόδρομος Νικολαίδης: «Η ήττα από το Μακεδονικό δεν έφερε και την καλύτερη ψυχολογία, οπότε χρειαζόμασταν αυτήν τη νίκη. Ζητάμε συγνώμη για το ματς με το Μακεδονικό, όπου δεν ήμασταν σοβαροί. Θα παίρναμε μεγαλύτερη διαφορά αν δεν κάναμε πολλά λάθη. Ήθελα να κάνω κι εγώ ένα καλό παιχνίδι».

Γιώργος Τσιάρας: «Προσπαθήσαμε να γυρίσουμε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, όμως κόντρα σε μία ομάδα όπως η ΑΕΚ πρέπει να επιβληθείς από το πρώτο μέρος, για να κερδίσεις. Εγώ αισθάνθηκα κάπως περίεργα που αντιμετώπισα την ΑΕΚ, όμως είμαι επαγγελματίας και προσπάθησα για το καλύτερο της ομάδας μου».


Επιμέλεια: Αλέξανδρος Κουλούρης

sportfm.gr


QUOTE
Α1 ΑΕΚ, Α1 Ολύμπια Λάρισας
"Η ΑΕΚ να είναι ενωμένη"

Δημοσίευση: 11 Νοεμβρίου 2006 20:38



Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής έστειλε μήνυμα στον κόσμο της ΑΕΚ, να μη διχάζεται και να μην προκαλεί αρνητικό κλίμα, λόγω των διαφωνιών του με την ΚΑΕ, ενώ δήλωσε την αγάπη του προς την ομάδα της Ολύμπιας Λάρισας.

100% BONUS ΕΓΓΡΑΦΗΣ!. Ανοίξτε τον λογαριασμό σας στην bwin.com σήμερα και κερδίστε 100% Bonus μέχρι και €50 στην πρώτη σας κατάθεση. bwin.com: Η μεγαλύτερη προσφορά στοιχήματος στην Ευρώπη!
Το λόγο πήρε πρώτος ο προπονητής των Λαρισαίων. "Εμείς θέλουμε να δείξουμε μια σταθερότητα εντός κι εκτός έδρας. Δεν τα καταφέραμε. Αυτός είναι ο προσανατολισμός μας. Προσπαθήσαμε, αλλά είναι φανερό ότι έχουμε πρόβλημα στη χημεία καθώς αλλάξαμε δύο παίκτες και θα πρέπει να επαναπρορδιορίσουμε τους ρόλους στην ομάδα. Αλλωστε ο Ουόλς έχει κάνει μόνο τέσσερις προπονήσεις μαζί μας.

Θα ανακάμψουμε στη συνέχεια. Απλά όταν παίζουμε εκτός έδρας πρέπει να μένουμε στην τακτική και στους στόχους μας. Η ΑΕΚ είναι μια ομάδα με πολύ ταλέντο στην επίθεση, με παίκτες που μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Εμείς τους αφήσαμε να κάνουν το παιχνίδι τους. Πλέον κοιτάμε το επομενο παιχνίδι να δούμε τι έφταιξε και να το διορθώσουμε" τόνισε ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Για τον Ματ Ουόλς δήλωσε: "Παίζει για πρώτη φορά εκτός Αμερικής και θέλει χρόνο να μάθει πως παίζεται το παιχνίδι στην Ευρώπη. Χρειάζεται να γνωρίσει τους συμπαίκτες του, τους αντιπάλους και τους διαιτητές. Εδώ ο Τόνι Ντελκ που έχει εμπειρία 10 ετών στο ΝΒΑ και προσαρμόστηκε μετά από δύο μήνες".

"Καλύτεροι στην άμυνα"

Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής πήρε πάσα από τον συνάδελφο του λέγοντας αστειευόμενος: "Ο κόουτς εννοεί ότι δεν παίζουμε άμυνα". Για να συνεχίσει "Δουλεύουμε πολύ σε αυτό το κομμάτι. Δεν θέλω να φανώ υπερβολικός, αλλά σε σχέση με τις προπονήσεις δειχνουμε το 60% της εικόνας μας.

Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί σε άμυνα κι επίθεση. Στην 3η περίοδο δεν ήμασταν καλοί κι η Ολύμπια μας απείλησε. Λόγω υπερβολικής σιγουριάς κάναμε κακές επιθέσεις. Χάσαμε κι εφτά αιφνιδιασμούς, ενώ κάναμε και 18 λάθη, νούμερα υπερβολικά".

Αναφερόμενος στο θέμα του ξένου ο "Τίγρης" απάντησε: "Δεν το σκεφτόμαστε. Ο Μάγλος θα βοηθήσει περισσότερο, άλλωστε είναι πολύ καλός στις προπονήσεις. Θα δείτε ότι και στην άμυνα θα βελτιωθούμε μέσα από τη δουλειά που κάνουμε. Θα παίζουμε πιο επιθετικά σε αυτόν τον τομέα.

Θα βοηθήσουν περισσότεροι κι οι μικροί της ομάδας. Δεν τους έχω δώσει ευκαιρίες αν και θέλω, διότι μέσα από τα παιχνίδια προσπαθώ να φορμάρω τους παίκτες, που δεν έκαναν προετοιμασία".

"Σφίξιμο στην καρδιά"

Αντιμετωπίζοντας την πρώην ομάδα του είχε ιδιαίτερα αισθήματα. "Πάντα υπάρχει ένα σφίξιμο στην καρδιά. Πέρασα συνολικά 8 χρόνια στη Λάρισα κι έχω δεθεί με τον κόσμο και τους ανθρώπους. Αλλά έχω δουλέψει σε 9 ομάδες, οπότε αν δεν το προσπερνάω θα νιώθω σφιγμένος στο... μισό πρωτάθλημα. Χαίρομαι που η Ολύμπια συνεχίζει την καλή δουλειά με τον Γιώργο στο τιμόνι, έναν νέο προπονητή. Χαίρομαι που πήρε αυτή την ευκαιρία" συμπλήρωσε.

Για το γεγονός ότι η ΑΕΚ ψάχνει παίκτη και δεν μπορεί να βρει δήλωσε: "Δεν είναι της φιλοσοφίας μου. Δεν είμαι τροχονόμος για να λέω "φύγε εσύ, έλα εσύ". Θέλω να παλεύω με τους παίκτες που έχω, τις επιλογές που έχω κάνει. Πέρσι ο Βουκατίνοφ έσπασε το πόδι του στην προετοιμαία και την περιμέναμε ως τον Ιανουάριο και σε αυτόν στηρίξαμε τη χρονιά".

Ολοκληρώνοντας τις δηλώσεις του ο προπονητής της ΑΕΚ αναφέρθηκε και στην κατάσταση που επικρατεί στην ομάδα με την κόντρα των οπαδών και της διοίκησης. "Από την αρχή είχα ζητήσει τη βοήθεια του κόσμου... Δεν έχω παράπονο. Δεν νοείται η ΑΕΚ να σπαράζεται από εσωτερικές έριδες. Δεν μου αρέσει. Η ΑΕΚ είναι ενιαία είτε μιλάμε για ποδόσφαιρο, μπάσκετ ή ποδηλασία".

"Ήμασταν σοβαροί"

Ο Πρόδρομος Νικολαΐδης, ο οποίος εκτέλεσε την πρώην ομάδα του, δήλωσε: "Κάναμε μια καλή εμφάνιση και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στου συμπαίκτες μου, γιατί δεν είχαν την καλύτερη ψυχολογία μετά την ήττα από τον Μακεδονικό. Θέλω επίσης να ζητήσω συγγνώμη από τους φίλους της ομάδας για αυτό το αποτέλεσμα.Θα δουλέψουμε σκληρά για να ανακάμψουμε".

Για το ματς με την Ολύμπια ο "Προ" σχολίασε: "Ήμασταν σοβαροί κι έτσι είχαμε τον έλεγχο σε όλον τον αγώνα. Αν μάλιστα δεν κάναμε λάθη στο τέλος, η διαφορά θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη".

Ο γκαρντ της ΑΕΚ κατέληξε λέγοντας: "Ήταν ένα ιδιαίτερο παιχνίδι όχι μόνο για μένα, αλλά για ολόκληρη την ΑΕΚ, καθώς θέλαμε οπωσδήποτε τη νίκη".

Τέλος ο Γιώργος Τσιάρας σχολίασε: "Για να κερδίσεις την ΑΕΚ πρέπει από την αρχή να επιβληθείς. Εμείς δεν το κάναμε κι έτσι χάσαμε το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να γυρίσουμε το ματς, αλλά δεν τα καταφέραμε".

Μετά από έξι χρόνια στην Ένωση, επέστρεψε στο ΟΑΚΑ ως αντίπαλος. Τα συναισθήματα του; "Ένιωσα περίεργα, αλλά είμαι επαγγελματίας κι ήξερα ότι θα έρθει αυτή η στιγμή. Εύχομαι στην ΑΕΚ ότι καλύτερο".

Εντονες αποδοκιμασίες

Ο κόσμος της ΑΕΚ αποδοκίμασε τόσο τη διοίκηση της ΚΑΕ, όσο και τον Ντέμη Νικολαΐδη με αφορμή τις τελευταίες εξελίξεις και τη σύλληψη των οπαδών της ομάδας για τα επεισόδια.


sport24.gr
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.