Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΠΑΟΚ
aetos
Αν και ειναι νωρίς ανοίγω ενα τόπικ για ένα πολύ ενδιαφέρον πιστευω ματς...

Σάββατοστις 5 στο PAOK SPORTS ARENA

Άντε πάμε όπως πέρυσι 41.gif
thrylos7
Να πω πάλι το αποτέλεσμα; Μπα, όχι, θα το κρατήσω λίγο ακόμα μυστικό... biggrin.gif

Θετικό τ' ότι κέρδισε σήμερα ο ΠΑΟΚ, παίζοντας καλά μάλιστα... Αν κάνει την έκπληξη και κερδίσει στη Μαδρίτη στο ULEB cup θα έχει πολύ κόσμο το Παλατάκι...
thrylos7
Εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού... όπως κάνει τελευταία, δε χρειάστηκε να πιάσει μεγάλα στάνταρ απόδοσης..

Στα πρώτα 4 λεπτά είχαν μπει συνολικά... 4 πόντοι(2-2).. και Σκεπάνοβιτς και Σέκουλιτς είχαν φορτωθεί με φάουλ(3 και 2 αντίστοιχα). Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟ ξέφυγε και ο ΠΑΟΚ πλησίασε μόνο στους 7 πόντους κατά το 3ο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία του μέσα στη ρακέτα και τους πολλούς αιφνιδιασμούς... Κάποιοι μάλιστα έγιναν μετά από καλάθι του ΠΑΟΚ(!) με μακρινές πάσες στον ξεχασμένο(από την άμυνα των γηπεδούχων) Ντελκ..

Ο ΠΑΟΚ ήταν κακός.. Ουσιαστικά με 3 παίκτες έπαιζε.. τον Σκεπάνοβιτς που στο β' ημίχρονο ότι βαρούσε έμπαινε, τον Σέκουλιτς, που όλοι (σχεδόν; ) οι πόντοι του ήταν στον β' ημίχρονο και τον Καλαμπόκη που παίζει για 2 και 3 παίκτες κάθε φορά(40λεπτα μάλιστα), αλλά δε φτάνει... Αν έμεναν μακριά από φάουλ οι δύο πρώτοι, το ματς ίσως να είχε διαφορετική εξέλιξη.
Από εκεί και πέρα, ο Άλεν δεν υπήρχε στο γήπεδο(ο Βεργίνης έπαιξε καλύτερα, ο Τόμας δεν αγωνίστηκε), ενώ στα ψηλά, έβαλε κάποιους πόντους ο Πάσαλιτς(με τρίποντα..).

Για τον ΠΑΟ, δεν ξεχώρισε κάποιος ιδιαίτερα.. όλοι περίπου είχαν την ίδια απόδοση.. στο ρελαντί πάντως.

Η διαιτησία γενικά θα μπορούσε να πει κανείς ότι ήταν καλή, αλλά έχω την αίσθηση ότι έπαιξε έστω και λίγο, "μουλωχτά" τον ΠΑΟ.. του οποίου πολλοί παίκτες σε κάποιες φάσεις χρησιμοποίησαν σκληρή άμυνα(χαρακτηριστική μία, που ο Πάσαλιτς βρίσκεται στη ρακέτα μόνος με τον Χατζηβρέττα-ο πλέι μέικερ κοιμόταν-ο παίκτης του ΠΑΟ σκαρφαλώνει(!) πάνω του, και μετά από λίγο δίνεται επιθετικό(που προφανώς ήταν) στον Κροάτη.

Ο κόσμος όχι πολύς, γύρω στις 3500-4000.. Μεταξύ μας, θα προτιμούσα να είναι πολύ λιγότεροι.. η (παραλλαγμένη) φράση "τέτοιοι που είστε, τέτοια διοίκηση σας χρειάζετε" βρίσκει εφαρμογή εδώ..

Στο ημίχρονο είχαμε και ποντιακούς χωρούς από παιδάκια... Μπράβο στα παιδάκια, καλά χόρεψαν(τα χειροκρότησε σύσσωμη η ομάδα του Παναθηναϊκού που έχανε χρόνο απ' την προθέρμανσή της), πέρασε κάπως και η ώρα, αλλά όταν η μόνη φορά που πολλοί οπαδοί βγάζουν τα κινητά τους για να τραβήξουν βίντεο είναι στο ημίχρονο(οι υπόλοιποι δεν έβγαλαν καθόλου), τότε υπάρχει πρόβλημα... (και επιβεβαιώνεται 100% η φράση παραπάνω...)
McRae
Γεια χαρα και απο μενα.
Ο κοσμος τι σου εφταιξε?εκκλησια ηταν το γηπεδο,τα αναμενομενα μπινελικια δεν τα θεωρω τιποτα σοβαρο..Αληθεια ο κοσμος ποτε να εβγαζε τα κινητα?στα χαμενα τριποντα του Αλλεν?Εμενα παλι αυτα τα χορευτικα δεν μου αρεσαν και ιδιαιτερα,οχι οτι μου φταινε τα παιδακια βεβαια απλα αυτη η ποντιακη μουσικη δεν ακουγεται με τιποτα..

Καλη η αναλυση σου για το ματς,ειναι απιστευτο που φτασαμε ως ΠΑΟΚ 6η αγωνιστικη να εχουμε 3 παικτες ολους και ολους για τις θεσεις της περιφερειας.Οταν η πρωτη αλλαγη ειναι ο Γιαννοπουλος καταλαβαινεις τι γινεται.Ευθυνη για αυτο εχει κυριως ο Μπανε αλλα και ο Πιλαφας που εδωσε την συγκαταθεση του να αποχωρησει ο Πανκο χωρις να εχουν καν εντοπισει αντικαταστατη.Δηλαδη ασχημα θα μας επαιφτε ο Πανκο για το σημερινο ματς.Οπως και να εχει το αποτελεσμα ειναι απογοητευτικο και δεν δεχομαι το μοιρολατρικο"ηταν ηττα μεσα στο προγραμμα"..Και περισυ το ιδιο ισχυε αλλα το πηραμε το ματσακι..
Τελος παντων να δουμε και αυτον τον καινουριο τον Ουασινκτον αν και τα σκαουτινγκ ρεπορτ μονο ενθαρυντικα δεν ειναι...
dizzy_fingers
QUOTE(Arkadios @ Nov 11 2006, 08:13 PM) *
Αλλη μια ευκολη νικη. Τα αξιοσημειωτα

18 ποντοι του Ντελκ με καλα στατιστικα. Δευτερο συνεχομενο καλο παιχνιδι, ας ελπισουμε να συνεχισει ετσι. Κ να σφιξει κ λιγο την αμυνα του.
16 ποντοι του σχεδον αλανθαστου Χατζηβρεττα, νομιζω πως φετος με την φυγη Λακοβιτς κ Σπανουλη πρεπει να παιρνει περισσοτερες προσπαθειες στην επιθεση, οπου μπορει να τα παει καλα, ασ μην ξεχναμε πως ηταν ο τελευταιος ελληνας πρωτος σκορερ της Α1.
Παλι χαλια ποσοστα στις βολες. 75%.
Εξαιρετικα ποσοστα στα διποντα. 80%!!! 41.gif
Επιτελους με την παρουσια τοσων καλων κ ποιοτικων ψηλων παιρνει ανασες ο Μπατιστ.
Πολλα λαθη, 12.

Αρκάδιε, συνένωσα το τόπικ σου με το ήδη υπάρχον σε αυτό του φόρουμ του ΠΑΟΚ, καθώς έχουμε συμφωνήσει (βέβαια...δεν το γράφουμε πουθενά για να το ξέρετε οι "καινούριοι" unsure.gif blush.gif ) τα τόπικ των αγώνων, για καλύτερη ταξινόμηση, να ανοίγονται στα φόρουμ των γηπεδούχων.
smile.gif
McRae
QUOTE(Arkadios @ Nov 12 2006, 05:28 AM) *
mcrae, αφου πολλοι εκ των οπαδων του ΠΑΟΚ ειναι Ποντιοι, τι να βαλουνε? Νησιωτικα? Και να κουνιουνται σαν αδελφες? Ενω οι Ποντιακοι χοροι οι οποιοι ειναι και πολεμικοι, αν δεν το ξερεις, μπορει και να ξεσηκωναν τους παικτες, λεμε τωρα. Ειμαι σιγουρος παντως πως αρεσαν στον Διαμαντιδη.


Δεν το ειχα σκεφτει ετσι οτι μπορει δηλαδη να ξεσηκωναν τους παικτες,απο την αλλη προσεξα οτι τα παιδια χορευαν στην πλευρα του γηπεδου που επρεπε να κανει ζεσταμα ο Παο και οι παικτες του περιμεναν κανα πενταλεπτο οποτε μπορει να ειναι καποιο σατανικο σχεδιο του Νιονιου του Ψωμιαδη για να κοβει τον ρυθμο των φιλοξενουμενων στο ημιχρονο.........

Αμα ηθελα παντως να ακουω τετοια μουσικη θα πηγαινα σε κανενα ποντιακο γλεντι.Οσο σκεφτομαι παντως οτι στο νου βου α η στην Μοσχα βλεπουν σε καθε ημιχρονο τις θεες να λικνιζονται και εμεις θα την βγαλουμε με παραδοσιακους χορους μελαγχολω καπως......
thrylos7
QUOTE
18 ποντοι του Ντελκ με καλα στατιστικα. Δευτερο συνεχομενο καλο παιχνιδι, ας ελπισουμε να συνεχισει ετσι. Κ να σφιξει κ λιγο την αμυνα του.

Το πότε τους έφτασε.. ήταν αρκετά αθόρυβος.. Δεν έκανε κάποια τρομερή εμφάνιση... έτυχε να είναι ο πρώτος σκόρερ.

QUOTE
Παλι χαλια ποσοστα στις βολες. 75%

Αυτό είναι γενικά ένα καλό ποσοστό.. Ειδικά για τον ΠΑΟ, είναι πολύ καλό, τη στιγμή που Γιαφτόκας και Τομάσεβιτς είχαν 2/2 ο καθείς.. (τώρα βέβαια βλέπω για τον Τομάσεβιτς 1/2, αλλά έχω την εντύπωση-το είπαμε και με φίλους μου- ότι τις έβαλε και τις 2)

Καλώς ήρθες στο forum ΜcRae!

QUOTE
Αληθεια ο κοσμος ποτε να εβγαζε τα κινητα?στα χαμενα τριποντα του Αλλεν?

Οποτεδήποτε μέσα στον αγώνα... Βρίσκω πιο ενδιαφέρον οτιδήποτε μέσα σ' αυτό από τα παιδάκια που χορεύουν.. Προφανώς ο κόσμος ήρθε για να δει τον αγώνα, όχι τα παιδάκια..

QUOTE
Ο κοσμος τι σου εφταιξε?εκκλησια ηταν το γηπεδο,τα αναμενομενα μπινελικια δεν τα θεωρω τιποτα σοβαρο..

Πράγματι, σε σχέση με άλλες φορές το γήπεδο ήταν εκκλησία.. Απλά είναι εντελώς αποκρουστική η ατμόσφαιρα, όλη την ώρα μπινελίκια(με φοβερή επιχειρηματολογία!), δε σ' αφήνει να δεις με την ησυχία σου τον αγώνα.. ίσως καλύτερα να ήταν οι οργανωμένοι(εγώ το λέω αυτό; ), τουλάχιστον έτσι, θα υπήρχε παλμός, συνθήματα και δε θα ήμουν αναγκασμένος ν' ακούω κάποιους ηλίθιους δίπλα μου...

QUOTE
Οταν η πρωτη αλλαγη ειναι ο Γιαννοπουλος καταλαβαινεις τι γινεται

Έχεις δίκιο, αλλά αν είναι να βγει κάποιος μικρός(και ο Γιαννόπουλος είναι "τρελό" ταλέντο) πάλι καλά.. Αν είναι να έρθει κάποιος άσχετος κοινοτικός, τότε είναι ακόμη χειρότερο..

Καλά για τον Πανκο... φαίνεται ήταν ακριβό το νοίκι, ή κάτι τέτοιο, δεν εξηγείται αλλιώς. Αποκλείεται να ήταν πρωτοβουλία του Πιλαφίδη ή του Μπάνε.

QUOTE
Ενω οι Ποντιακοι χοροι οι οποιοι ειναι και πολεμικοι, αν δεν το ξερεις, μπορει και να ξεσηκωναν τους παικτες, λεμε τωρα. Ειμαι σιγουρος παντως πως αρεσαν στον Διαμαντιδη.

Ποιον απ' όλους; Τον Άλεν, τον Σέκουλιτς ή τον Πάσαλιτς; tongue.gif
Ο μόνος που ξεσηκώθηκε ήταν ο Σκεπάνοβιτς, αλλά δε νομίζω ότι πήρε μπρος από τους χορούς...

Ο Διαμαντίδης χειροκρότησε δις τα παιδιά.. καθώς ο τελευταίος χορός φάνηκε να τελείωνει(χειροκρότημα ομάδας), συνέχισε και τελείωσε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα(χειροκρότημα Διαμαντίδη).

QUOTE
), ο Ντελκ μοιαζει να ειναι μια ταχυτητα πιο πανω στον αιφνιδιασμο

Μα εδώ μιλάμε για μια ταχύτητα πιο πάνω πριν καν ξεκινήσει η φάση... μέχρι να δεις τον πίνακα του σκορ είχε μπει καλάθι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.