Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ανακατατάξεις στο off topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στο γραφείο του προέδρου > Νέα-ανακοινώσεις
dizzy_fingers
Όπως παρατηρήσατε, "έσπασα" το τερατώδες και χαώδες πλέον off topic σε 5 επιμέρους κατηγορίες:

- Άλλα αθλήματα
- Τέχνες και θεάματα
- Τεχνολογία και www
- Γενικά κι αόριστα
- Ο χώρος των μελών

ενώ στο μέλλον ενδέχεται να γίνουν κι άλλες διαφοροποιήσεις ανάλογα πώς θα τα πάνε οι παρούσες.

Ίσως μας πάρει λίγο χρόνο να συνηθίσουμε αυτήν την κατάταξη, αλλά μακροπρόθεσμα θα μας διευκολύνει.

Καλό posting smile.gif.
sarounas
τώρα μάλιστα 41.gif 41.gif
είναι μεγάλη βοήθεια smile.gif
Alexmei
πολύ ωραίο dizzy bball.gif bball.gif smile.gif
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 15 2008, 19:13 ) *
Ίσως μας πάρει λίγο χρόνο να συνηθίσουμε αυτήν την κατάταξη, αλλά μακροπρόθεσμα θα μας διευκολύνει.

Καλό posting smile.gif.


Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως σε ό,τι έχει να κάνει με το διαχωρισμό.
Σας παρακαλώ μη με ρωτήσετε το λόγο, γιατί θα το μετανιώσετε.
Αν κάνετε το λάθος και ρωτήσετε, there is no way back. 19.gif 19.gif 19.gif 19.gif
dizzy_fingers
Thanks.

Άσχετο με το θέμα, αλλά έγινε σήμερα.
Μπήκε μία καινούρια λίστα κάτω από την Online όπου δείχνει πόσοι μπήκαν σήμερα.

Το είχα σταμπάρει από παλιά, αλλά δε μου άρεσε που θα εμφανίζαμε μόνο καμιά κατοσταριά άτομα tongue.gif.



Edit: Γιατί hd? Επειδή δεν έκανα ξεχωριστό section Linux? tongue.gif (πλάκα πλάκα, ένα τέτοιο τόπικ θα ανοίξει όμως)
apkat
Ρωταω το λογο..
Xaroumenos loukoumas
Σας είπα να μη με ρωτήσετε. 19.gif 19.gif 19.gif 19.gif

Πέρα από την πλάκα, και πολυ σοβαρά μιλώντας, τώρα πλέον υπάρχει το ενδεχόμενο να βγούμε offtopic στο offtopic, πράγμα που είναι λογικά αδύνατο. Όταν μιλάω για κάτι που ειναι πλήρως offtopic, δε μπορώ να είμαι ontopic! Γιατί τότε, θα άνηκε σε ένα topic, άρα δε θα ήταν offtopic wink.gif
Άρα υπό αυτήν την έννοια, ο διαχωρισμός δεν υφίσταται.

Ας βγω τώρα λιγο offtopic. Ένα από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά μιας εν γένει υποσχόμενης Linuxoδιανομής, του Arch, είναι ο κεντρικός και εύκολος έλεγχος του bootαρίσματος του συστήματος μέσω ενός μόνο αρχείου, του /etc/rc.conf. Οι θιασώτες της διανομής αυτής (μην τολμήσετε να μου πείτε ότι είμαι offtopic) πίνουν νερό στο όνομα της κεντρικής αυτής διαχείρισης του συστήματος, υποστηρίζοντας ότι επιστρέφοντας στα sysv πρότυπα του FreeBSD που είναι φυσικά το state of the art σε ότι έχει να κάνει με μεγάλους servers κτλ (μη μου πείτε για Solaris κτλ, αντιγραφή του FreeBSD είναι σε πολλά θέματα), η διαχείριση έχει γίνει κατά πολύ ευκολότερη, καθώς κανείς μπορεί με μια ματιά, να ελέγξει όλο το σύστημα, κάτι που είναι εξαιρετικά βοηθητικό, ασφαλέστερο και γρηγορότερο από το να κοιτάς 10 διαφορετικά αρχεία διασκορπισμένα στο /etc/. Λαμβάνοντας δε υπόψιν ότι το forum είναι κατά βάση αθλητικού περιεχομένου και ότι τα θέματα στο offtopic section ακολουθούν μια πορεία που συνήθως υπαγορεύει μια συμπεριφορά "φυσαλίδας" (τα δημοφιλή θέματα είναι πάντα ψηλά, ενώ τα άλλα σιγά σιγά αλλάζουν σελίδες), ο μέσος χρήστης έβρισκε μέχρι πρότινως ευκολότερα αυτό που ήθελε, καθώς δεν έμπαινε στη διαδικασία να φιλτράρει τη σκέψη του, αναρωτώμενος "Που στο καλο τα έβαλε αυτά ο γιαπ.. εε ο Dizzy".

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο γραφων, ο οποίος αμέσως παρουσίασε δυσκολίες στο διαχωρισμό του υλικού. stypid.gif stypid.gif stypid.gif stypid.gif

Ήθελα να γράψω κι άλλα, αλλά στην πορεία είδα τι ώρα είναι και σκέφτηκα ότι δεν προλαβαίνω να κάνω αυτά που πρέπει για αύριο, οπότε το σταματάω εδώ. Αύριο το απόγευμα θα συνεχίσω.

Stay tuned. icon_wave.gif

ΥΓ: Το "Γενικά και αόριστα" είναι πλέον το Offtopic του Offtopic ή κάνω λάθος;
Flash
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Apr 16 2008, 01:21 ) *
.
.
.
.

ΥΓ: Το "Γενικά και αόριστα" είναι πλέον το Offtopic του Offtopic ή κάνω λάθος;


Είδωλο ορεξούλες είχαμε ε; tongue.gif

Ναι το "γενικά κι αόριστα" περιέχει όλα τα μη κατηγοριοποιημενα τόπικ συμπεριλαμβανομένου και του αγαπημένου μας "off topic".

ΥΓ1: Τα υπόλοιπα που έγραφες σε τι γλώσσα είναι ; blink.gif

ΥΓ2: Μπράβο Dizzy 41.gif
Xaroumenos loukoumas
Εντάξει, αλήθεια τώρα, η αλλαγή είναι σημαντική και προϋποθέτει τρομακτική δουλειά εκ μέρους σου. Πώς έκατσες ρε θηρίο να κάνεις όλον αυτόν το διαχωρισμό μόνος σου; 77.gif 77.gif

Σίγουρα είναι πολυ καλύτερα τώρα! 41.gif 41.gif

@Flash: Λέμε και καμιά βλακεία να περάσει η ώρα! icon_drunk.gif
dizzy_fingers
Μου αρέσουν πολύ αυτές οι "βλακείες" όμως και ελπίζω να πάρουμε τα πάνω μας τώρα στο τεχνολογικό φόρουμ.

Όσο για το διαχωρισμό...να φανταστείς με τί φόρα μπήκα, στην αρχή ήθελα να διαχωρίσω και τα μεγάλα τόπικ (off topic σκέψεις, το τόπικ του υπολογιστή κλπ..) σε επιμέρους tongue.gif.

Βέβαια, μετά τα πρώτα 150 τόπικ άλλαξα γνώμη biggrin.gif.
Live strong
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 16 2008, 10:22 ) *
Μου αρέσουν πολύ αυτές οι "βλακείες" όμως και ελπίζω να πάρουμε τα πάνω μας τώρα στο τεχνολογικό φόρουμ.

Όσο για το διαχωρισμό...να φανταστείς με τί φόρα μπήκα, στην αρχή ήθελα να διαχωρίσω και τα μεγάλα τόπικ (off topic σκέψεις, το τόπικ του υπολογιστή κλπ..) σε επιμέρους tongue.gif.

Βέβαια, μετά τα πρώτα 150 τόπικ άλλαξα γνώμη biggrin.gif.


Και πολύ καλά έκανες! άλλωστε είναι κάτι που το λέγαμε καιρό τώρα! μπραβο Σπύρο πολύ καλή δουλειά!!!! 41.gif
nikolas12
Πολυ καλη προσπαθεια αλλα με βγαζει most active sto versus & polls!!!!!!!
apkat
Να τα αλλαξουμε μηπως ξανα για να μην σε βγαζει εκει;;Πες μου που θες να σε βγαζει most active και θα τα κανονισω εγω για σενα..
nikolas12
Aντε βρε αρχισες να κοροιδευεις tongue.gif
Alexmei
QUOTE(apkat @ Apr 16 2008, 19:29 ) *
Να τα αλλαξουμε μηπως ξανα για να μην σε βγαζει εκει;;Πες μου που θες να σε βγαζει most active και θα τα κανονισω εγω για σενα..



24.gif 24.gif Anaz for Admin! με προσωπικό σύμβουλο τον apkat! 77.gif w00t.gif w00t.gif 21.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.