Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΤΗΣ ΕΣΚΑΝΑ?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.
mambo1979
Λοιπόν καλοί οι παίκτες αλλά να μιλήσουμε και για προπονητές...
ΕΣΚΑΝΑ Από Α-Δ ελεύθερα σχόλια για προπονητές
Παρακαλώ να είστε λίγο αντικειμενικοί και να μη βγάζετε προσσωπικά απωθημένα.
μιλήστε με επιχειρήματα
εγώ αναφέρω σχετικά κάποια ονόματα και θα επιστρέψω με σχόλια
41.gif Βόβορας(ευράλη,βοηθός Δούκα)+coach Πρ.ηλία(δε θυμάμαι όνομα)+Ποτόσογλου(ελευθερία Μοσχ)+αγγελάκης(ΑΠΟΝΣ)+Μανωλιάδης(ΤΕΡΨΙΘΕΑ)+
coach Πόλις
68.gif coach AONA+Μόσχος(ΑΙΞΩΝΗ)+Δημητρίου(ΠΡΩΤΕΑΣ)
juliost
Συγννώμη ρε φίλε mambo1979 αλλά βάζεις τον αγγελάκη στους καλούς;;; Τι να πω... Για τους άλλους πάντως συμφωνώ... Μόνο ξέχασες τον προπονητή του Πέρα τον Τσοσκούνογλου (με ομαδες Α1 παγκρατι, αλιμος Α2-Β κλπ) συν χρονια παίκτης (ΑΕΚ, Εθνική ομάδα)....
mambo1979
arxige den ton ksero prosopika mou xoun pei kala logia kai vlepo ta apotelesmata tou.
gia ton istoriko "tsou" simfono apolita alla dexreiazotan na to po ego.tosa xronia sta gipeda o anthropos exei deiksei ti aksizei.min ksexnas oti didaskei stous neous proponites pou vgainoun apo ti sxoli.
mkos10
Γκανας = ανοδος... μπορει να μην εχει την προυπηρεσια αλλων σε μεγαλες κατηγοριες αλλα οπου εχει παει εχει φτιαξει ΟΜΑΔΕΣ και εχει ανοδους
pritanis
bball.gif coach astera,prwtea,iaswna,apo diafwnw me aona,polis kakoi
zambon
αστερα οχι,απλα εχει καλους παιχτες στην ομαδα,πρςτεα δε θα το ελεγα....για του ιασωνα μου εχουν πει οτι εχει υφακι... 68.gif
vaskal
QUOTE(zambon @ May 6 2007, 02:09 PM) *
αστερα οχι,απλα εχει καλους παιχτες στην ομαδα,πρςτεα δε θα το ελεγα....για του ιασωνα μου εχουν πει οτι εχει υφακι... 68.gif
Προφανως γνωριζεις κατι που δεν ξερω,αλλα αν θελεις την γνωμη μου ο Γιαννικακης (προπονητης Αστερα) ειναι πολυ καλυτερος απο πολλους που κυκλοφορουν αβερτα στην κατηγορια. Ισως θα επρεπε να ειναι πολυ πιο τολμηρος αλλα δεν πρεπει να ειναι τυχαιο οτι πηρε την ομαδα ετοιμη για την δ' ΕΣΚΑΝΑ και σε δυο χρονια την εφερε στην πορτα της α'
DimBog
Βοβορας (πηγε ΑΓΟΡ) και Τσου (ΠΕΡΑ)
ghate
de kserw poios einai o kaluteros... isws o tsou alla kserw ton xeirotero...o mosxos... thodoris mosxos. o tupos de kserei oxi na coacharei alla na sumperifetai ws anthrwpos... exei mperdeutei me kati allo... nomizei oti einai diktaktoras kai ksexnaei oti oi proponites einai panw apo ola daskaloi eidika an porponoun efivous... o tupos ksekinise me 10 atoma efiviko ston anog kai eftase na exei molis 5 kai me to zori... wse ena mats katevikan 4 atoma kai kidenistike i omada...logiko. an akoune sunexeia gia tis oikogeneies tous kai gia ta theia apolutws logiko na to kopsoun...
Spap
poli kalos einai kai o tasiopoulos me ton ferti....simfwneis dimbog?
mimos8
ΛΑΡΟΖΑΣ δαγκωτο παιδια!!!δε σηκωνω κουβεντα...[b]!!!!
DimBog
Πολυ σωστος ο Spap! xexexe
aman
δεν ξερω τι λετε αν μιλαμε για ΚΑΛΟΥΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ενα θα πω ΜΥΚΟΝΙΑΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ προπονητης στον ΠΟΡΦΥΡΑ.
Με ανοδους στο ενεργητικο του. Επισης βοηθος του ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΚΟΥΦΟΥ στον ΑΓΟΡ.
πληροφοριες δε λενε οτι οικογενειακοι λογοι τον αναγκασαν να γυρισει στην ΑΘΗΝΑ και να μη δεχτει την προταση για ανανεωση της συνεργασιας του με τον ΑΓΟΡ για την χρονια 2007-08 bball.gif
X.A.D.
Καθαρα προσωπικη αποψη.Σταυρος Μεσσηνης.Πολυ καλος.Και ξερει να δειξει και πολλα πραγματα σε νεα παιδια,αλλα και να κουμανταρει και να ισοροπησει μια ομαδα καλων και εμπειρων παιχτων.Οπως φετος 41.gif
aman
Σταύρος Μεσσηνης. Σς ποια ομάδα είνια προπονητής?
leonkalf
Στον Πολις Καλλιθέας
alpapamarin
Θωμάς Νίκου-Μέγαρα, Scouting Αιγάλεω
ok!!
Αθηναίος και Πολέμης και οι δυο έχουν επιτύχιες όπου πάνε.
xalasmenos
βαγγελης ζιαγκος εσπερος καλλιθεας πανω απο 10 χρονια στα παιδικοεφηβικα της ΑΕΚ με πανελληνια πρωταθληματα και πρωταθληματα εσκα και αναδειξη παικτων στην πρωτη ομαδα μεχρι και τον τσακαλιδη ειχε παικτη και πολλους αλλους τσιαρας,μπουρουσης,μαγγουνης,παπανικολαου,
μιελνικς,κακαβας,μιχαηλογλου,αθανασουλας,σ
κελαρακης,και αλλους που ξεχναω και καποιο φεγγαρι ηταν και ο ζησης.
οταν εχεις βγαλει τοσους παικτες και εχεις δουλεψει μαζι τους και εισαι προπονητης στην εσκανα σε ενα πρωταθλημα που πρεπει να ναδειξεις νεα παιδια ειναι λιρα 100 για τον εσπερο.
ok!!
Επειδή δεν κατάλαβα καλά ο Ζιάγκος που λες είναι σε ποιο τμήμα του Εσπέρου προπονητής?σε αντρικά τι έχει κάνει?
leonkalf
Είναι στο αντρικό τμήμα του Εσπέρου.
Την Δευτέρα ήμασταν αντίπαλοι.
xalasmenos
QUOTE(ok!! @ Nov 16 2007, 11:41 ) *
Επειδή δεν κατάλαβα καλά ο Ζιάγκος που λες είναι σε ποιο τμήμα του Εσπέρου προπονητής?σε αντρικά τι έχει κάνει?



στο αντρικο ειναι και ειναι πρωτος ο εσπερος δεν ξερω αν εχει ξαναπροπονησει αντρικη ομαδα νομιζω καποια χρονια επρεπε να ηταν στον ατταλο αλλα δεν ειμαι σιγουρος,παντως ειναι 10 χρονια στα παιδικοεφηβικα της ΑΕΚ εχει μεγαλες επιτυχιες,και φετος ειναι στο εφηβικο που παει εξισου καλα.
ok!!
Πολύ καλό λέει το παιχνίδι έσπερος-φοίνικας να δούμε και το τοπικό ντερμπι τωρα.Πιστευω θα το παρει ο φοινικας ο αθηναιος διαβαζει καλυτερα τα παιχνιδια απο το μυκονιατη ( ο τελευταιος δεν μου αρεσει σαν προπονητης υπερτιμημενος για μενα)
ak.
Οπροπονητης που διαβαζει τον αντιπαλο και ξερει μπασκετ δεν χανει ενα παιχνιδι στο οποιο προηγειται ( στο μεγαλυτερο μερος του ) απεναντι σε μια ομαδα η οποια επαιξε κακο μπασκετ και απεναντι σε ενα διαιτητη που ειχε καταπιει την σφυριχτρα του (Αγαδακος).
Αναφερομαι στο παιχνιδι ΠΟΡΦΥΡΑΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ.
ok!!
Και ο προπονητης που θεωρειτε καλος δεν κερδιζει στο τσακ μια ομαδα με πολυ μικροτερο μπατζετ και δεν παει να χασει για δευτερη συνεχομενη φορα την ανοδο ενω η διοικηση ξοδευει τα απιστευτα λεφτα...επισης ο αγαδακοσ καταπιε την σφυριχτρα στα 3 δευτερολεπτα που εκανε παικτης του πορφυρα οταν κατασκηνωσε στην ρακετα και εβαλε καλαθι και ισοφαρισε το ματς.αν σφυραγε τα 3 θα σου ελεγα μετα ποιος θα ηταν ο νικητης και ποιος ο μαγκας.....
leonkalf
QUOTE(ok!! @ Nov 20 2007, 17:11 ) *
επισης ο αγαδακοσ καταπιε την σφυριχτρα στα 3 δευτερολεπτα που εκανε παικτης του πορφυρα οταν κατασκηνωσε στην ρακετα και εβαλε καλαθι και ισοφαρισε το ματς.αν σφυραγε τα 3 θα σου ελεγα μετα ποιος θα ηταν ο νικητης και ποιος ο μαγκας.....

Δεν ισοφάρισε, πέρασε εκεί ο Πορφύρας 1π. μπροστά 11'' πριν το τέλος της παράτασης.


Αν θέλετε να γράψετε για τον αγώνα, ή οποιοδήποτε άλλο ματς κάντε το στο κατάλληλο topic (Α' ΕΣΚΑΝΑ).
ok!!
τελος παντων για να τελιωνουμε με το θεμα καλος προπονητης ειναι αυτος που εχει μια ομαδα με παικτες απο μικροτερες κατηγοριες με ορεξη για δουλεια και φτιαχνει μια ομαδα ανταγωνιστικη απεναντι σε οποιοδηποτε αντιπαλο οποιασδηποτε δυναμικοτητας και οχι αυτος που εχει τους παικταραδες τον προεδρο απο πισω που χωνει τρελα λεφτα και ανεβαινει και βγαινει μαγκας...!Σημασια εχει να φτιαχνει ο προπονητης την ομαδα και οχι η ομαδα τον προπονητη
DEJAN13
QUOTE(xalasmenos @ Nov 16 2007, 00:22 ) *
βαγγελης ζιαγκος εσπερος καλλιθεας πανω απο 10 χρονια στα παιδικοεφηβικα της ΑΕΚ με πανελληνια πρωταθληματα και πρωταθληματα εσκα και αναδειξη παικτων στην πρωτη ομαδα μεχρι και τον τσακαλιδη ειχε παικτη και πολλους αλλους τσιαρας,μπουρουσης,μαγγουνης,παπανικολαου,
μιελνικς,κακαβας,μιχαηλογλου,αθανασουλας,σ
κελαρακης,και αλλους που ξεχναω και καποιο φεγγαρι ηταν και ο ζησης.
οταν εχεις βγαλει τοσους παικτες και εχεις δουλεψει μαζι τους και εισαι προπονητης στην εσκανα σε ενα πρωταθλημα που πρεπει να ναδειξεις νεα παιδια ειναι λιρα 100 για τον εσπερο.

φιλε μου καπου δεν τα λες καλα η μαλλον τα παραλες καλα απ οσο ξερω πανελληνια πρωταθληματα δεν εχει παρει με την αεκ και παρακολουθω χρονια ,τσακαλιδης τον εφερε ο γκεκος ,κακκαβας απο ευρυαλη μιχαηλογλου απο πανιωνιο κ εκει δανεικος ηταν παπανικολαου ποιον εννοεις ?
tatr6
Θέλοντας να εκφράσω την γνώμη μου γενικά για τους προπονητές και μιας και η εσκανα είναι από τα πρωταθλήματα που παρακολουθώ περισσότερο, αποφάσισα να ποστάρω σε αυτό το τόπικ...
Όπως είπα δεν θέλω να αναφερθώ σε κάποιον προπονητή ειδικά, αλλά να εκφέρω μια άποψη γι'αυτό που λέμε "καλός προπονητής"...
Καλός προπονητής λοιπόν για μένα είναι αυτός που όπως είπε και ο-η οκ μπορεί να πάρει μια ομάδα η οποία δεν έχει τους λεγόμενους αστέρες και να καταφέρει με την δουλειά του να διαγράψει η ομάδα μια αξιοπρεπή πορεία στο πρωτάθλημα...
Καλός προπονητής είναι όχι μόνο αυτός που μετά από μια νίκη ξέρει να καυχιέται, αλλά και μετά από μια ήττα είναι έτοιμος να παραδεχτεί τα λάθη του...
Καλός προπονητής είναι αυτός που ξέρει τους παίκτες του και δεν περιμένει την καλή ή την κακή εμφάνιση των παικτών του σε ενα παιχνίδι για να καταλάβει την αξία τους... Ακόμα και σε εκείνες τις "ατυχείς" εμφανίσεις τους πρέπει να ξέρει να εμψυχώνει τους παίκτες και όχι να τους πατάει πιο κάτω...
Καλός προπονητής είναι αυτός που ρισκάρει, τολμάει... Γιατί όπως λέει και το ρητό, ο τολμών νικά... Δοκιμάζουμε γιατί ποτέ δεν ξέρουμε...
Σε γενικές γραμμές αυτά είχα να πω... Όντας από την πλευρά των παικτών, ελπίζω κάποια στιγμή να πάψουν αυτά τα κολλήματα των προπονητών, να γίνουν πιο ανοιχτόμυαλοι και να βλέπουν πως η ομάδα τους θα παίξει καλύτερο μπασκετάκι και όχι να σχολιάζουν εξωγενείς παράγοντες...
Καλό σας απόγευμα... smile.gif
mpalla
QUOTE(tatr6 @ Nov 27 2007, 17:25 ) *
Θέλοντας να εκφράσω την γνώμη μου γενικά για τους προπονητές και μιας και η εσκανα είναι από τα πρωταθλήματα που παρακολουθώ περισσότερο, αποφάσισα να ποστάρω σε αυτό το τόπικ...
Όπως είπα δεν θέλω να αναφερθώ σε κάποιον προπονητή ειδικά, αλλά να εκφέρω μια άποψη γι'αυτό που λέμε "καλός προπονητής"...
Καλός προπονητής λοιπόν για μένα είναι αυτός που όπως είπε και ο-η οκ μπορεί να πάρει μια ομάδα η οποία δεν έχει τους λεγόμενους αστέρες και να καταφέρει με την δουλειά του να διαγράψει η ομάδα μια αξιοπρεπή πορεία στο πρωτάθλημα...
Καλός προπονητής είναι όχι μόνο αυτός που μετά από μια νίκη ξέρει να καυχιέται, αλλά και μετά από μια ήττα είναι έτοιμος να παραδεχτεί τα λάθη του...
Καλός προπονητής είναι αυτός που ξέρει τους παίκτες του και δεν περιμένει την καλή ή την κακή εμφάνιση των παικτών του σε ενα παιχνίδι για να καταλάβει την αξία τους... Ακόμα και σε εκείνες τις "ατυχείς" εμφανίσεις τους πρέπει να ξέρει να εμψυχώνει τους παίκτες και όχι να τους πατάει πιο κάτω...
Καλός προπονητής είναι αυτός που ρισκάρει, τολμάει... Γιατί όπως λέει και το ρητό, ο τολμών νικά... Δοκιμάζουμε γιατί ποτέ δεν ξέρουμε...
Σε γενικές γραμμές αυτά είχα να πω... Όντας από την πλευρά των παικτών, ελπίζω κάποια στιγμή να πάψουν αυτά τα κολλήματα των προπονητών, να γίνουν πιο ανοιχτόμυαλοι και να βλέπουν πως η ομάδα τους θα παίξει καλύτερο μπασκετάκι και όχι να σχολιάζουν εξωγενείς παράγοντες...
Καλό σας απόγευμα... smile.gif


Καλό θα ήταν να το διαβάσουν μερικοί αυτό...
Ζητάμε από τους παίκτες τον απαραίτητο σεβασμό, την αυτοσυγκέντρωση, τη μέγιστη προσπάθεια και απόδοση. Τα ίδια ακριβώς πρέπει να τους προσφέρονται από τον προπονητή τους..
Ο καλός προπονητής είναι αυτός που ξέρει να "βγάζει" το 100% των δυνατοτήτων των παικτών του!! Δεν έχουν όλοι το ταλέντο του Jordan ή τα σωματικά προσόντα του Διαμαντίδη, η πίστη όμως και η εμπιστοσύνη εμπνέουν τον παίκτη να καταθέτει τη ψυχή του και να κάνει περήφανο τον προπονητή του, στη νίκη και την ήττα...
tatr6
QUOTE(mpalla @ Nov 28 2007, 00:19 ) *
Καλό θα ήταν να το διαβάσουν μερικοί αυτό...
Ζητάμε από τους παίκτες τον απαραίτητο σεβασμό, την αυτοσυγκέντρωση, τη μέγιστη προσπάθεια και απόδοση. Τα ίδια ακριβώς πρέπει να τους προσφέρονται από τον προπονητή τους..
Ο καλός προπονητής είναι αυτός που ξέρει να "βγάζει" το 100% των δυνατοτήτων των παικτών του!! Δεν έχουν όλοι το ταλέντο του Jordan ή τα σωματικά προσόντα του Διαμαντίδη, η πίστη όμως και η εμπιστοσύνη εμπνέουν τον παίκτη να καταθέτει τη ψυχή του και να κάνει περήφανο τον προπονητή του, στη νίκη και την ήττα...


+1
Ως συνήθως συμπληρώνεις την σκέψη μου... wink.gif
xalasmenos
QUOTE(DEJAN13 @ Nov 25 2007, 19:36 ) *
φιλε μου καπου δεν τα λες καλα η μαλλον τα παραλες καλα απ οσο ξερω πανελληνια πρωταθληματα δεν εχει παρει με την αεκ και παρακολουθω χρονια ,τσακαλιδης τον εφερε ο γκεκος ,κακκαβας απο ευρυαλη μιχαηλογλου απο πανιωνιο κ εκει δανεικος ηταν παπανικολαου ποιον εννοεις ?



πρωτο δεν λεω οτι εφερε τον τσακαλιδη αλλα οτι ηταν στο προπονητικο τιμ της εφηβικης ομαδας οταν ηταν ο τσακαλιδης,και δεν τον εφερε ο γκεκος αλλα ο νεσιαδης τον τσακαλιδη,ο ζιαγκος εχει μεγαλο μεριδιο επιτυχιας στον πανελληνιο πρωταθλημα το 2003 που ειχε παικτες οπως μαγγουνης,μπουρουσης,μιελνικς,παπανικολαο
που παιζει α2 τωρα,τσιαρας,και αλλοι που παιζουν σε μικροτερες κατηγοριες αθανασουλας,ματος,και ο αγγελοπουλος που επαιξε στον ηλυσιακο δεν ειμαι σιγουρος,μιλαμε για ομαδαρα και ειχε παει και στον τελικο των εφηβων στο φαιναλ-φουρ της ευρωλιγκας εκεινη τη χρονια,και μην παω πιο πισω που ειχε και ζηση παικτη.
απλως λεω οτι ζιαγκος εχει δουλεψει με μεγαλα ταλεντα και πολλοι απο αυτους βγηκαν στο + της ΑΕΚ ειναι οτι ειχε καλους σκαουτερ και φερναν παικτες οπως ο νεσιαδης,αμερικανος και αλλοι με αποτελεσμα να ερχονται καλοι παικτες μετα ομως το γκρεμισμα του μσχος δεν υπαρχει γηπεδο αρα τα τμηματα υποδομης εχουν προβλημα.
οσο για κακαβα,μιχαηλογλου σακελαρακη αυτοι ηταν 2 χρονιες στο εφηβικο και παραλιγο να παρουμε το πρωταθλημα εσκα το κακο ειναι οτι κανεις απο αυτους δεν παιζουν στην ΑΕΚ ,και το 2005 ειχαμε καλη ομαδα με σουρλη που παιζει στο πανελληνιο.
και φετος παει καλη η ομαδα στο εφηβικο πρωταθλημα της εσκα το ιδιο καλα παει ο ζιαγκος με τον εσπερο,και πιστευω οτι μετα απο ενα τετοιο εργο στην ΑΕΚ του αξιζε και μια θεση στο προπονητικο τιμ της αντρικης ομαδας.
ckatos
ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ.
ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΤΟΥ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΥΣ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΟΛΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
(ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ ΣΤΟ Σ.Ε.Π.Κ.)ΜΠΟΡΕΙ ΑΡΑΓΕ ΕΝΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ;
ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ.ΓΙΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΛΟΓΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ.
ΑΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ.
ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΟΠΩΣ Ο ΜΑΚΗΣ ΠΟΤΟΣΟΓΛΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΓΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ 1969,
ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΕΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ. ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ, ΑΛΛΑ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ. ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΝΕΟ ΑΙΜΑ.
a bullet for your head
QUOTE(ckatos @ Oct 28 2009, 18:31 ) *
ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ.
ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΤΟΥ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΥΣ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΟΛΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
(ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ ΣΤΟ Σ.Ε.Π.Κ.)ΜΠΟΡΕΙ ΑΡΑΓΕ ΕΝΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ;
ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ.ΓΙΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΛΟΓΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ.
ΑΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ.
ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΟΠΩΣ Ο ΜΑΚΗΣ ΠΟΤΟΣΟΓΛΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΓΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ 1969,
ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΕΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ. ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ, ΑΛΛΑ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ. ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΝΕΟ ΑΙΜΑ.

Σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω μαζι σου.
Δεν ειναι λιγες οι φορες που και εγω εχω τονισει, οτι στα τοπικα πρωταθληματα θα πρεπει να δινεται το προπονητικο βημα σε νεαρους κυριως προπονητες.
Ολα αυτα τα χρονια βλεπουμε να ''ανακυκλωνονται'' τα ιδια και τα ιδια ονοματα...με παρα πολλους ''βαθυτατους γνωστες'' του μπασκετ,συνεχως να προωθουν το ονομα τους προς τα εξω...
Η' πολυ συνηθες ειναι και το φαινομενο,πολλες ομαδες να εμπιστευονται τη θεση του προπονητη σε πρωην γνωστους παικτες..διχως καμια προπονητικη εμπειρια,& με παρα πολλες φορες ''υπο συζητηση η' υπο αμφισβητηση'',οι οποιες προπονητικες τους γνωσεις & ικανοτητες..δεν νομιζω οτι τα κριτηρια στις επιλογες προπονητων απ την πλευρα των σωματειων,οτι ειναι ακρως επαγγελματικα...δηλαδη με γνωμονα το κατα ποσο ειναι γνωστης τους αντικειμενου και πολυ ικανος..
Εκει που αναφερεις το προπονητιλικι ως χομπι,θα συμπληρωνα πως δεν παυει να ειναι και επαγγελμα...και πως θα πρεπει οι προπονητες,να επιμορφωνονται και να ανανεωνουν τις γνωσεις τους συνεχεια..και οχι να επαφιονται-στηριζονται σχεδον αποκλειστικα,στον ''Θεοποιημενο στην Ελλαδα Παραγοντα'' που λεγεται ''Δημοσιες Σχεσεις''...και ανεξαρτητα αν ειναι το βασικο τους επαγγελμα η' οχι...
Για τις σχολες προπονητων που γινονται υπο την αιγιδα της ΓΓΑ & τους ΣΕΠΚ(ετσι δεν ειναι?),δεν εχω αποψη τι παιζει ακριβως...αν κρινω ομως απ τον συνολικο αριθμο ολων αυτων που εχουν ''αποφοιτησει''..και απ το επιπεδο γενικοτερα που υπαρχει,θα ελεγα οτι τα στανταρντς,δεν πρεπει να ειναι και τα υψηλοτερα που υπαρχουν...
Υπαρχει σαφης ελλειψη καλων και ικανων προπονητων στις μικροτερες κατηγοριες...οπως υπαρχει και μεγαλος μεσος ορος ηλικιας.....
zarko_paspalj
QUOTE(xalasmenos @ Nov 28 2007, 12:18 ) *
πρωτο δεν λεω οτι εφερε τον τσακαλιδη αλλα οτι ηταν στο προπονητικο τιμ της εφηβικης ομαδας οταν ηταν ο τσακαλιδης,και δεν τον εφερε ο γκεκος αλλα ο νεσιαδης τον τσακαλιδη,ο ζιαγκος εχει μεγαλο μεριδιο επιτυχιας στον πανελληνιο πρωταθλημα το 2003 που ειχε παικτες οπως μαγγουνης,μπουρουσης,μιελνικς,παπανικολαο

� που παιζει α2 τωρα,τσιαρας,και αλλοι που παιζουν σε μικροτερες κατηγοριες αθανασουλας,ματος,και ο αγγελοπουλος που επαιξε στον ηλυσιακο δεν ειμαι σιγουρος,μιλαμε για ομαδαρα και ειχε παει και στον τελικο των εφηβων στο φαιναλ-φουρ της ευρωλιγκας εκεινη τη χρονια,και μην παω πιο πισω που ειχε και ζηση παικτη.
απλως λεω οτι ζιαγκος εχει δουλεψει με μεγαλα ταλεντα και πολλοι απο αυτους βγηκαν στο + της ΑΕΚ ειναι οτι ειχε καλους σκαουτερ και φερναν παικτες οπως ο νεσιαδης,αμερικανος και αλλοι με αποτελεσμα να ερχονται καλοι παικτες μετα ομως το γκρεμισμα του μσχος δεν υπαρχει γηπεδο αρα τα τμηματα υποδομης εχουν προβλημα.
οσο για κακαβα,μιχαηλογλου σακελαρακη αυτοι ηταν 2 χρονιες στο εφηβικο και παραλιγο να παρουμε το πρωταθλημα εσκα το κακο ειναι οτι κανεις απο αυτους δεν παιζουν στην ΑΕΚ ,και το 2005 ειχαμε καλη ομαδα με σουρλη που παιζει στο πανελληνιο.
και φετος παει καλη η ομαδα στο εφηβικο πρωταθλημα της εσκα το ιδιο καλα παει ο ζιαγκος με τον εσπερο,και πιστευω οτι μετα απο ενα τετοιο εργο στην ΑΕΚ του αξιζε και μια θεση στο προπονητικο τιμ της αντρικης ομαδας.

οποιος και να τον εφερε τον τσακαλιδη ο ιωανιδης τον εκανε παιχτη αν δδεν ηταν αυτος ακομα τα ταμπλο θα εσπαγε
wizard
QUOTE(ckatos @ Oct 28 2009, 18:31 ) *
ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ.
ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΤΟΥ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΥΣ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΟΛΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
(ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ ΣΤΟ Σ.Ε.Π.Κ.)ΜΠΟΡΕΙ ΑΡΑΓΕ ΕΝΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ;
ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ.ΓΙΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΛΟΓΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ.
ΑΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ.
ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΟΠΩΣ Ο ΜΑΚΗΣ ΠΟΤΟΣΟΓΛΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΓΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ 1969,
ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΕΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ. ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ, ΑΛΛΑ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ. ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΝΕΟ ΑΙΜΑ.

Φίλε μου πράγματι το θέμα των προπονητών σηκώνει μεγάλη κουβέντα, όμως να είσαι σίγουρος πως υπάρχουν καλοί Έλληνες προπονητές σε όλα τα επίπεδα από Α1 ως και τα τοπικά πρωταθλήματα. Αυτό που δεν υπάρχει είναι αξιοκρατία(όπως άλλωστε σε όλους τους τομείς της κοινωνίας μας) και παιδεία.
Δυστυχώς δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια αξιολόγησης των προπονητών καθώς συχνά τα αποτελέσματα και οι επιτυχίες κρίνονται από δευτερογενής παράγοντες και όχι απαραίτητα από τη δουλειά τους. Η Ελληνική νοοτροπία άλλωστε δεν προβλέπει υπομονή και εμπιστοσύνη στη δουλειά αλλά άμεσα αποτελέσματα με όποιο τρόπο! Έτσι οι προπονητές καλοί ή μη, οδηγούνται σε μια πολιτική δημοσίων σχέσεων με παράγοντες, μάνατζερ, διαιτητές και δημοσιογράφους και η δουλειά πάει στη άκρη. Αυτός είναι ο λόγος που η ποιότητα του Ελληνικού Μπάσκετ έχει φθίνουσα πορεία παρά τις Εθνικές επιτυχίες (μικρών-μεγάλων).
Σε όλες τις ανεπτυγμένες μπασκετικά χώρες (Ισπανία-Σερβία-Ιταλία-Κροατία κ.λ.π.) οι σχολές προπονητών έχουν περίπου τα ίδια κριτήρια (ίσως και αυστηρότερα) με αυτά της Γ.Γ.Α. και του Σ.Ε.Π.Κ. και διαρκούν τουλάχιστον το ίδιο ή και περισσότερο. Δεν νομίζω ότι όλοι μπορούν να γίνουν προπονητές. Δεν είναι απλά ένα χόμπυ-είναι επάγγελμα-όμως στην Ελλάδα δεν υπάρχουν δομές, οργάνωση, εξασφάλιση και επαγγελματική προστασία, οπότε γίνεται αρπακτή και όποιος-και για όσο προλάβει!
Για να πάει μπροστά το Μπάσκετ δε χρειάζονται βολικότερες συνθήκες παρακολούθησης των σχολών προπονητών για να μπορούν όλοι να συμμετέχουν, αλλά αυστηρότερες, με καλύτερη εκπαίδευση-επιμόρφωση και νομική και ασφαλιστική εξασφάλιση των δικαιωμάτων των προπονητών. Έτσι ώστε να δουλέψουν με τους παίκτες και όχι να κάνουν φιλίες με τους παράγοντες για νάχουν καρέκλα και να πληρώνονται. Ποιός να ασχοληθεί με τη βελτίωση των παικτών του όταν είναι μόνιμα απλήρωτος?
Ο Σ.Ε.Π.Κ. απ΄όσο ξέρω παλεύει για την επιμόρφωση, την εξασφάλιση και τη επαγγελματική αναγνώριση και προστασία των μελών της (σεμινάρια, κανονισμός, κάρτες παντού κλπ.) αλλά χρειάζεται την συμπαράσταση της Πολιτείας.

Ο κ. Ποτόσογλου κάνει ακόμα τον προπονητή γιατί κάποιοι τον εμπιστεύονται σαν δάσκαλο και όχι γιατί δεν υπάρχουν νεώτεροι. Αυτό είναι επιλογή των παραγόντων και όχι ανάγκη.
Υπάρχει νέο αίμα και μάλιστα συμφέρει τις ομάδες (οικονομικά). Ρίξε μιά ματιά στις ομάδες όλων των κατηγοριών και θα δεις πολλούς βοηθούς που έγιναν πρώτοι, όπως και πολλούς παίκτες που έγιναν ξαφνικά προπονητές (κυρίως φθηνές λύσεις). Άρα δεν είναι θέμα νέου αίματος αλλά κριτηρίων αξιολόγησης των προπονητών με βάση τα προσόντα και τις ικανότητές των και όχι των σχέσεών τους και την καλή ''τιμή'' τους (ότι πληρώνεις παίρνεις).

Το Μπάσκετ να είσαι σίγουρος οτι μπορεί να πάει μπροστά, παρά τη δίνη της κρίσης και πρέπει όλοι να βοηθήσουμε, Φίλαθλοι, Παράγοντες, Παίκτες, Προπονητές και φυσικά οι Ενώσεις-Ομοσπονδια και η Πολιτεία
kat
QUOTE(ckatos @ Oct 28 2009, 16:31 ) *
ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ.
ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΤΟΥ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΥΣ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΟΛΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
(ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ ΣΤΟ Σ.Ε.Π.Κ.)ΜΠΟΡΕΙ ΑΡΑΓΕ ΕΝΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ;
ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ.ΓΙΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΛΟΓΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ.
ΑΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ.
ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΟΠΩΣ Ο ΜΑΚΗΣ ΠΟΤΟΣΟΓΛΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΓΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ 1969,
ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΕΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ. ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ, ΑΛΛΑ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ. ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΝΕΟ ΑΙΜΑ.


Επιτέλους κάποιος που λέει για τα σεμινάρια!! Τα οποία αρχίζουν πολλές φορές Πέμπτη και Παρασκευή πρωινές ώρες!!!!! Δεν φτάνει που η προπονητική στην Ελλάδα για τους περισσότερους είναι ερασιτεχνική που πέρνουμε ελάχιστα χρήματα και ψάχνουμε για μία ομάδα ατελείωτες μέρες και ώρες σε υποχρεώνουν να πηγαίνεις εργάσιμες ώρες για σεμινάρια!!! Μα ρε μεγάλα μυαλά πως θα ζήσουμε όταν παίρνουμε ψίχουλα στις ομα΄δες τα οποία δεν τα παίρνουμε και ποτέ????? Οι περισσότεροι προπονητές έχουν πρωινή δουλειά.... Όσον αφορά για τους νέους προπονητές και τους παίχτες που ξαφνικά έχουν μία ομάδα από το πουθενά.. Κάποιος έγραψε πολύ εύστοχα για τις δημόσιες σχέσεις... Ο παράγοντας θα προσλάβει τον παλιό παίκτη που τον ξέρει και που σίγουρα θα είναι πιο φτηνός.. Πολύ πάνε στις ομάδες χωρίς να τους ενδιαφέρουν τα χρήματα. Πόσα και αν θα τα πάρουν. Όταν δίνουν σε ένα προπονητή παιδικού 200(!!!!) ευρώ το μήνα τότε δεν θα παέι αυτός που έχει γνώσεις και φιλοδοξίες.... Θα παέι ο παίχτης που χρειάζεται έξτρα λεφτά και δεν έχει προπονητική εμπειρία..Θα πάει αυτός που ασχολείται με την προπονητική καθαρά για να περνάει την ώρα του... Οπότε τα παιδιά πως να μάθουν σωστά το μπασκετάκι???? Εκτός όμως από τους παράγοντες πολύ μεγαλοπροπονητές έχουν κοντά τους παιδιά τα οποία δεν είναι τόσο δυνατά προπονητικά δεν θα ζητήσουν πολλά λεφτά και θα κάνουν την βρωμοδουλειά.... Αυτο είναι σωστό????Απλά το μπάσκετ στην Ελλάδα θα συνεχίζει να πηγαίνει έτσι γιατι κανένας δεν ασχολείται πραγματικά... Όλοι κοιτάνε τη βολή τους.... Οπότε ότι και να λέμε δεν θα αλλάξει τίποτα.... 68.gif sad.gif
Hedgeout
QUOTE(kat @ Feb 17 2010, 12:26 ) *
Επιτέλους κάποιος που λέει για τα σεμινάρια!! Τα οποία αρχίζουν πολλές φορές Πέμπτη και Παρασκευή πρωινές ώρες!!!!! Δεν φτάνει που η προπονητική στην Ελλάδα για τους περισσότερους είναι ερασιτεχνική που πέρνουμε ελάχιστα χρήματα και ψάχνουμε για μία ομάδα ατελείωτες μέρες και ώρες σε υποχρεώνουν να πηγαίνεις εργάσιμες ώρες για σεμινάρια!!! Μα ρε μεγάλα μυαλά πως θα ζήσουμε όταν παίρνουμε ψίχουλα στις ομα΄δες τα οποία δεν τα παίρνουμε και ποτέ????? Οι περισσότεροι προπονητές έχουν πρωινή δουλειά.... Όσον αφορά για τους νέους προπονητές και τους παίχτες που ξαφνικά έχουν μία ομάδα από το πουθενά.. Κάποιος έγραψε πολύ εύστοχα για τις δημόσιες σχέσεις... Ο παράγοντας θα προσλάβει τον παλιό παίκτη που τον ξέρει και που σίγουρα θα είναι πιο φτηνός.. Πολύ πάνε στις ομάδες χωρίς να τους ενδιαφέρουν τα χρήματα. Πόσα και αν θα τα πάρουν. Όταν δίνουν σε ένα προπονητή παιδικού 200(!!!!) ευρώ το μήνα τότε δεν θα παέι αυτός που έχει γνώσεις και φιλοδοξίες.... Θα παέι ο παίχτης που χρειάζεται έξτρα λεφτά και δεν έχει προπονητική εμπειρία..Θα πάει αυτός που ασχολείται με την προπονητική καθαρά για να περνάει την ώρα του... Οπότε τα παιδιά πως να μάθουν σωστά το μπασκετάκι???? Εκτός όμως από τους παράγοντες πολύ μεγαλοπροπονητές έχουν κοντά τους παιδιά τα οποία δεν είναι τόσο δυνατά προπονητικά δεν θα ζητήσουν πολλά λεφτά και θα κάνουν την βρωμοδουλειά.... Αυτο είναι σωστό????Απλά το μπάσκετ στην Ελλάδα θα συνεχίζει να πηγαίνει έτσι γιατι κανένας δεν ασχολείται πραγματικά... Όλοι κοιτάνε τη βολή τους.... Οπότε ότι και να λέμε δεν θα αλλάξει τίποτα.... 68.gif sad.gif

Δυστυχώς οι περισσότεροι από τους προπονητές θεωρούν ότι τα ξέρουν όλα, οπότε το να παρακολουθήσουν σεμινάρια το θεωρούν και υποτιμητικό. Μάλλον να διδάξουν, θα ήθελαν περισσότερο και να μεταφέρουν τις πλούσιες γνώσεις τους στους υπόλοιπους άσχετους...
Αυτοί που θέλουν να μάθουν, ακόμη κι αν δεν μπορούν να παρακολουθήσουν σεμινάρια υπάρχει τρόπος να μάθουν πράγματα, στην κοινωνία της πληροφορίας που ζούμε, αρκεί να έχουν διάθεση και κέφι.
Στις "μικρές" κατηγορίες οι προπόνητες που έχουν γνώσεις, αγαπάνε το άθλημα και πραγματικά θέλουν να μεταδώσουν γνώσεις, στους παίκτες είναι ελάχιστοι.
Η συντριπτική πλειοψηφία είναι οι προπονητές που μόνο τους μέλημα είναι τα +/- 700 μαύρα ευρώ και το πως θα παραμυθιάσουν κανένα προεδράρα (..σου έχω κάτι παικταράδες για του χρόνου.....) να κάνουν και κανένα μανατζεριλίκι για τίποτα εξτρά ή και απλώς για να διατηρήσουν τη θέση τους στην ομάδα.
Βέβαια οι περισσότεροι δεν βγάζουν δεύτερη χρονιά σε ομάδα, γιατί συνήθως ο κάθε προεδράρας στο τέλος της χρονιάς βρίσκει καινούργιο κελεπούρι που θα ανεβάσει την ομάδα επίπεδο και θα δικαιώσει την επιλογή του.
Κακά τα ψέμματα αλλά η πορεία της κάθε ομάδας στηρίζεται κυρίως στο παικτικό υλικό που έχει και λιγότερο στον προπονητή. Οι παίκτες στις "μικρές" κατηγορίες άλλοι δουλεύουν άλλοι σπουδάζουν, άλλοι δουλεύουν και σπουδάζουν, αλλά οι περισσότεροι για να είναι σε μια ομάδα σημαίνει ότι πρώτα αγαπάνε το άθλημα χωρίς να αποκλείονται και οι εξαιρέσεις κάποιων που βγάζουν χαρτζιλίκι χωρίς αυτό απαραίτητα να ειναι μεμπτό.
Ετσι όπως έχουν γράψει και άλλοι φίλοι στο φόρουμ παλιότερα, πιστεύω κι εγώ πως πρέπει να δοθεί περισσότερος χώρος σε νέα παιδιά να αναλάβουν, που αφ΄ ενός ξέρουν και αφ΄ετερουέχουν παίξει το άθλημα και έχουν φρέσκιες ιδέες και δεν βρωμάνε μπαγιατίλα . Μόνο έτσι θα αδειάσει ο χώρος από τους δεινόσαυρους προπονηταράδες που όταν χάνει η ομάδα φταίνε οι παίκτες και τους βρίζουν μέχρι τα όρια της χυδαιότητας ή και μετά από αυτά, αλλά όταν κερδίζει καρπώνονται τη νίκη για το φοβερό τους διάβασμα στον αντίπαλο ή διάφορα άλλα.
Βέβαια κι εγώ πιστεύω ότι δύσκολα θα αλλάξει κάτι στο πολύπαθο ερασιτεχνικό μπάσκετ.
Βέβαια λένε το γνωστό ότι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Μάλλον όμως έχει πεθάνει και δεν το ξέρει...
wizard
QUOTE(kat @ Feb 17 2010, 12:26 ) *
Επιτέλους κάποιος που λέει για τα σεμινάρια!! Τα οποία αρχίζουν πολλές φορές Πέμπτη και Παρασκευή πρωινές ώρες!!!!! Δεν φτάνει που η προπονητική στην Ελλάδα για τους περισσότερους είναι ερασιτεχνική που πέρνουμε ελάχιστα χρήματα και ψάχνουμε για μία ομάδα ατελείωτες μέρες και ώρες σε υποχρεώνουν να πηγαίνεις εργάσιμες ώρες για σεμινάρια!!! Μα ρε μεγάλα μυαλά πως θα ζήσουμε όταν παίρνουμε ψίχουλα στις ομα΄δες τα οποία δεν τα παίρνουμε και ποτέ????? Οι περισσότεροι προπονητές έχουν πρωινή δουλειά.... Όσον αφορά για τους νέους προπονητές και τους παίχτες που ξαφνικά έχουν μία ομάδα από το πουθενά.. Κάποιος έγραψε πολύ εύστοχα για τις δημόσιες σχέσεις... Ο παράγοντας θα προσλάβει τον παλιό παίκτη που τον ξέρει και που σίγουρα θα είναι πιο φτηνός.. Πολύ πάνε στις ομάδες χωρίς να τους ενδιαφέρουν τα χρήματα. Πόσα και αν θα τα πάρουν. Όταν δίνουν σε ένα προπονητή παιδικού 200(!!!!) ευρώ το μήνα τότε δεν θα παέι αυτός που έχει γνώσεις και φιλοδοξίες.... Θα παέι ο παίχτης που χρειάζεται έξτρα λεφτά και δεν έχει προπονητική εμπειρία..Θα πάει αυτός που ασχολείται με την προπονητική καθαρά για να περνάει την ώρα του... Οπότε τα παιδιά πως να μάθουν σωστά το μπασκετάκι???? Εκτός όμως από τους παράγοντες πολύ μεγαλοπροπονητές έχουν κοντά τους παιδιά τα οποία δεν είναι τόσο δυνατά προπονητικά δεν θα ζητήσουν πολλά λεφτά και θα κάνουν την βρωμοδουλειά.... Αυτο είναι σωστό????Απλά το μπάσκετ στην Ελλάδα θα συνεχίζει να πηγαίνει έτσι γιατι κανένας δεν ασχολείται πραγματικά... Όλοι κοιτάνε τη βολή τους.... Οπότε ότι και να λέμε δεν θα αλλάξει τίποτα.... 68.gif sad.gif

Φίλε έχεις δίκιο για τα Σεμινάρια. Παλιά γίνονταν Σα/Κυ, ενώ τα 2-3 τελευταία χρόνια Πα/Σα/Κυ.
Όμως όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να πάει στον Σ.Ε.Π.Κ να αγοράσει τα DVD ή τις Σημειώσεις του όποιου Σεμιναρίου δε μπόρεσε να παρακολουθήσει με 20-25 ευρώ. Άρα δεν είναι εκεί το θέμα!
Το θέμα είναι -όπως αναφέρει και ο ''hedgeout'' παρακάτω-πως λίγοι ενδιαφέρονται πραγματικά για επιμόρφωση και συνήθως η παρουσία τους στα Σεμινάρια είναι για ''βιτρίνα'' και Δημόσιες Σχέσεις καθώς τα ξέρουν όλα!
Όπως έχει καταντήσει πλέον το πράγμα καλός προπονητής είναι αυτός που θεωρούν καλό οι μαντζαρέοι και οι δημοσιογράφοι, δηλαδή καλοί είναι αυτοί που είναι καλά δικτυομένοι.
iceman44
QUOTE(xalasmenos @ Nov 28 2007, 12:18 ) *
πρωτο δεν λεω οτι εφερε τον τσακαλιδη αλλα οτι ηταν στο προπονητικο τιμ της εφηβικης ομαδας οταν ηταν ο τσακαλιδης,και δεν τον εφερε ο γκεκος αλλα ο νεσιαδης τον τσακαλιδη,ο ζιαγκος εχει μεγαλο μεριδιο επιτυχιας στον πανελληνιο πρωταθλημα το 2003 που ειχε παικτες οπως μαγγουνης,μπουρουσης,μιελνικς,παπανικολαο

� που παιζει α2 τωρα,τσιαρας,και αλλοι που παιζουν σε μικροτερες κατηγοριες αθανασουλας,ματος,και ο αγγελοπουλος που επαιξε στον ηλυσιακο δεν ειμαι σιγουρος,μιλαμε για ομαδαρα και ειχε παει και στον τελικο των εφηβων στο φαιναλ-φουρ της ευρωλιγκας εκεινη τη χρονια,και μην παω πιο πισω που ειχε και ζηση παικτη.
απλως λεω οτι ζιαγκος εχει δουλεψει με μεγαλα ταλεντα και πολλοι απο αυτους βγηκαν στο + της ΑΕΚ ειναι οτι ειχε καλους σκαουτερ και φερναν παικτες οπως ο νεσιαδης,αμερικανος και αλλοι με αποτελεσμα να ερχονται καλοι παικτες μετα ομως το γκρεμισμα του μσχος δεν υπαρχει γηπεδο αρα τα τμηματα υποδομης εχουν προβλημα.
οσο για κακαβα,μιχαηλογλου σακελαρακη αυτοι ηταν 2 χρονιες στο εφηβικο και παραλιγο να παρουμε το πρωταθλημα εσκα το κακο ειναι οτι κανεις απο αυτους δεν παιζουν στην ΑΕΚ ,και το 2005 ειχαμε καλη ομαδα με σουρλη που παιζει στο πανελληνιο.
και φετος παει καλη η ομαδα στο εφηβικο πρωταθλημα της εσκα το ιδιο καλα παει ο ζιαγκος με τον εσπερο,και πιστευω οτι μετα απο ενα τετοιο εργο στην ΑΕΚ του αξιζε και μια θεση στο προπονητικο τιμ της αντρικης ομαδας.

Προς σωστή ενημέρωση ο Β. Ζάγκος δεν ήταν προπονητής το 2003 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων που κατέκτησε η ΑΕΚ στην Κω ήταν ένα παιδί από την Θεσσαλονίκη και την επίβλεψη και την εύρεση παικτών και επίβλεψη των τμημάτων την είχαν οι Κατσικάρης -Σκουρτόπουλος
dosto
Γιώργος Σολωμός. Προπονητής με ήθος, γνώσεις και περγαμηνές.
Φοβάμαι δεν το χωράει το σύστημα για αυτό βρίσκεται στην ΕΣΚΑΝΑ και όχι παραπάνω. Άλλωστε γνωριμίες είχε ως παίκτης Α1 του Πανιωνίου, και προπονητής αργότερα ομάδας Α1...

Μόνο τυχαία δεν ήταν η φετινή παρουσία της ομάδας του Γ Εσκανά παρακαλω στο final four κυπέλλου.

Συνέχισε Γιώργο δυνατά
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.