Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Utah Jazz
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
aegeansheed
Utah Jazz






Σταθερότητα και είσοδος στα Playoffs




Πιθανή βασική πεντάδα:
PG: Deron Williams
SG: Ronnie Brewer
SF: Andrei Kirilenko
PF: Carlos Boozer
C: Mehmet Okur

Υπόλοιπο ρόστερ:
Ronald Dupree, Kyrylo Fesenko, Matt Harpring, Paul Harris, Alexander Johnson, Kyle Korver, Κώστας Κουφός, Wesley Matthews, Eric Maynor, C.J. Miles, Paul Millsap, Spencer Nelson, Ronnie Price, Goran Suton.

Offseason moves:
Ήρθαν ή ανανέωσαν: Ronald Dupree (Utah Flash-NBDL), Paul Haris (undrafted pick), Alexander Johnson (Bamberg), Wesley Matthews (undrafted pick), Eric Maynor (undrafted pick), Paul Millsap (ανανέωσε), Goran Suton (2009 draft pick), Spencer Nelson (Άρης Θεσσαλονίκης), Carlos Boozer (player option used), Mehmet Okur (player option used).

Έφυγαν: Morris Almond (Orlando Magic), Jarron Collins (Blazers), Brevin Knight (unsigned free agent),

Σχόλιο: Μια απ’ τα ίδια για τους Jazz για φέτος. Ουσιαστικά δεν έγιναν προσθήκες ή αποχωρήσεις παικτών, αν και για δύο από το υπάρχον roster αναπτύχθηκε έντονη μεταγραφολογία το καλοκαίρι:
Paul Millsap: Χωρίς αμφιβολία ο πιο σταθερός παίκτης της ομάδας των χιονισμένων Βραχωδών Ορών την προηγούμενη χρονιά. Άδραξε την ευκαιρία και πήρε τη θέση του τραυματία-στα περισσότερα παιχνίδια-Boozer στην 5άδα και με την ενέργειά του σε άμυνα και επίθεση βοήθησε τη Utah να μπει στα playoffs. Από τους πιο βελτιωμένους παίκτες στο 2009 (ψηφίστηκε 4ος μάλιστα στη σχετική λίστα).To συμβόλαιό του έληγε το καλοκαίρι και ήταν από τους πιο περιζήτητους free agents. Ενδιαφέρθηκαν αρκετές ομάδες έχοντας καταθέσει μάλιστα πρόταση (Blazers) και οι Jazz δεδομένου ότι ο Boozer μένει unrestricted free agent τον Ιούνιο του 2010 και δε θα ανανεώσει, προτίμησαν να ισοφαρίσουν την πρόταση και να τον κάνουν πλέον franchise player (θα μείνει 7 χρόνια στη Utah με την εξάντληση του νέου του συμβολαίου).
Carlos Boozer: Το “παράκανε” φέτος με τους τραυματισμούς. Άγνωστο γιατί, έπαιξε 37 μόλις παιχνίδια και πολλοί τον κατηγόρησαν ότι δε ζορίστηκε ιδιαίτερα να επιστρέψει, αφού ήξερε ότι έχει το «μαξιλαράκι» του option για $ 12 εκατ. για το 09-10. Εγγυημένα χρήματα μεν, αλλά η σχετική αδιαφορία που έδειξε φέτος, ίσως του κοστίσει πολύτιμα λεπτά και αγωνιστική ετοιμότητα στην προσπάθειά του για καλύτερη «παρουσίαση» του εαυτού του ενόψει του παζαριού free agency 2010.
Το βαρόμετρο για τη Utah δε θα είναι ούτε ο Boozer, ούτε ο Millsap, αλλά ο πλέον ταλαντούχος PG (μαζί με τον CP3) του Πρωταθλήματος Deron Williams. Ο παίκτης που μαζί με τον Steve Nash μπορούν καλύτερα κατά τη γνώμη μου να μεταμορφώσουν μια μέτρια προς καλή ομάδα σε μια πολύ καλή και να κάνουν τους συμπαίκτες τους να δείχνουν καλύτεροι απ’ ότι πραγματικά είναι. Έτσι εξηγούνται τα περυσινά νούμερα των Millsap, C.J. Miles και Brewer. Ο τρόπος που ανοίγει το παιχνίδι στον αιφνιδιασμό προσφέρει σε αθλητικούς παίκτες και slashers, όπως είναι οι παραπάνω, τη δυνατότητα να τελειώσουν με πολλαπλούς τρόπους τις φάσεις.
Θετικό ότι ο Okur προτίμησε και αυτός τη σιγουριά του option για φέτος και επομένως η oμάδα δεν αποδυναμώθηκε καθόλου. Ο Kirilenko λέγεται ότι έχει πάρει γύρω στα 8 κιλά, οπότε θα μπορεί να παίζει το 4 με μεγαλύτερη άνεση.
Πρόβλεψη: 45 νίκες, 3οι στην Northwest, 7-8οι στη Δυτική Περιφέρεια
OnLy_PAS-AthEnS
Να δουμε ο δικος αμς ο κωστας ο Κουφος τι μπορει να κανει φετος.το παιδι εχει ενα ποτεντιαλ αλλα πρεπει να κανει μεγαλες εμφανησεις για να πεισει τον coach Sloan!Τι λετΕ?
koutsou10
QUOTE(PasGiannna @ Oct 28 2009, 19:04 ) *
Να δουμε ο δικος αμς ο κωστας ο Κουφος τι μπορει να κανει φετος.το παιδι εχει ενα ποτεντιαλ αλλα πρεπει να κανει μεγαλες εμφανησεις για να πεισει τον coach Sloan!Τι λετΕ?

ασχημη αρχη εχει η γιουτα κ με τους 2 που ακουστηκαν πιο πολυ το καλοκαιρι για ανταλλαγες να ειναι μετριοι κ κατω (μπουζερ,μιλσαπ)...κ δυστυχως πιο πολυ παιζει ο φεσενκο παρα ο δικος μας κουφος που παντως οσο εχει παιξει ειναι καλος...
θα παλεψουν για 7η-8η θεση αλλα θεωρω δυσκολο να τα καταφερουν στην πολυ ανταγωνιστικη φετος δυση...
Air and King
H Γουτα μετα το μουδιασμενο ξεκινημα στην σεζον βρισκει σιγα σιγα τον καλο της ευατο!Με Ντερον και τον Μπουζερ να τους οδηγουν δεν θα εχουν προβλημα να μπουν στην 8αδα παρα τον ανταγωνισμο της Δυσης!


Ο Ντερον ωρες ωρες ειναι απο αλλο πλανητη!Προσωπικα μου αρεσει περισσοτερο απο τον Στοκτον καθως ειναι καλυτερο πακετο παιχτη!Και ειναι ευλογια που το ΝΒΑ τωρα που ειναι στην Δυση της καριερας τους ο Κιντ και ο Νας βρηκε τους 2 επομενους Μεγκα Σταρ Πλειμεικερ που ειναι Α διαλογης οπως καποτε ο Κουζι,ο Οσκαρ Ρομπερτσον,ο Ματζικ,ο Αιζαια,ο Αρτσιμπαλντ,ο Στοκτον,ο Κιντ,ο Νας.......Αυτοι 2 o Nτερον και ο Πολ ειναι σε αλλο επιπεδο στο ιδιο με τους αλλους κορυφαιους Πλειμεικερ ολων των εποχων..........Το μονο που χρειαζονται ειναι διαρκεια γιατι ταλεντο εχουν απειρο!
a bullet for your head
Οι Τζαζ διακρινονται απο μια ασταθεια και ελλειψη διαρκειας στη καλη αποδοση.
Οταν ομως το παιχνιδι τους βγαινει,παιζουν απιστευτο μπασκετ..
Πραγματικα για οσους επιζητουν μεσα απ τα παιχνιδια να δουν και προπονητικες τασεις,νομιζω οτι θα εχουν να αποκομισουν παρα πολλα απ τη προπονητικη φιλοσοφια του κοουτς Σλοαν...
Αν ο κοουτς ειχε στη διαθεση του και τους Κορβερ,Μαιλς,δηλαδη εξτρα λυσεις στη περιφερειακη αμυνα και το μακρινο σουτ,τοτε εκτιμω πως θα τα πηγαιναν ακομα καλυτερα.
Ο Ντερον χθες ηταν εκπληκτικος...ενω γενικα φετος δειχνει και ειναι σε εξαιρετικη κατασταση.
Ειναι ο απολυτος κινητηριος μοχλος της επιθετικης αναπτυξης των Τζαζ...
Κατα τη γνωμη μου,στο παιχνιδι 5 vs 5,ο Ντερον ειναι το καλυτερο PG στο κοσμο(οχι οτι δεν ειναι καλος και στο open court..)..
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 29 2009, 17:15 ) *
Πραγματικα για οσους επιζητουν μεσα απ τα παιχνιδια να δουν και προπονητικες τασεις,νομιζω οτι θα εχουν να αποκομισουν παρα πολλα απ τη προπονητικη φιλοσοφια του κοουτς Σλοαν...
..

Θεωρω οτι παρολο που δεν εχει κανενα πρωταθλημα ειναι ενας απο τους κορυφαιους προπονητες ολων των εποχων ενω και σαν παιχτης ο Σλοαν ηταν απο τις κορυφαιους Αμυντικους Ever!
Yπο τις οδηγιες του οι Τζαζ με τον Στοκτον και τον Μαλοουν εκαναν το πολυσυζητημενο Pick n roll επιστημη ενω και σημερα πολλες φορες η συνεργασια του Ντερον με τον Μπουζερ θυμιζει "τους προγονους τους"!
a bullet for your head
Και του χρονου θα καθεται στο παγκο των Τζαζ,ο κοουτς Σλοαν...(23η σερι...)....

http://sports.espn.go.com/nba/news/story?i...ce=NBAHeadlines
half-man half-maverick
με τον κουφο τι γινεται ρε γμτ ? παιζει η θα ερθει σε κανενα παναθηναικολυμπιακο απο του χρονου ?


ελπιζω να μην καει η μοναδικη μου ελπιδα να δω ελληνα παιχταρα στο νβα smiley.gif
colonel gomelsky
QUOTE(half-man half-maverick @ Dec 6 2009, 16:12 ) *
με τον κουφο τι γινεται ρε γμτ ? παιζει η θα ερθει σε κανενα παναθηναικολυμπιακο απο του χρονου ?


ελπιζω να μην καει η μοναδικη μου ελπιδα να δω ελληνα παιχταρα στο νβα smiley.gif


Νομίζω ότι του έχει φάει το χρόνο ένας συνομήλικός του ρώσος ονόματι φεζένκο. Δεν τον έχω δει όμως για να έχω άποψη. Μόνο βιντεάκια.
Δε νομίζω ότι ο κουφός χωράει αυτή τη στιγμή στα ρόστερ ΠΑΟ-ΟΣΦΠ. Θα έχει αντικειμενικά ρόλο Σερμαντίνι. Έτσι δε λύνεται και το βασικό του πρόβλημα, δηλαδή ότι δεν παίζει.

Αν έρθει στην ευρώπη, πρέπει να έρθει για μια μεσαία ομάδα ευρωλίγκας, ώστε να έχει χρόνο και να βελτιωθεί.

ΥΓ. Είναι όντως πολύ πεσμένος ο Κιριλένκο φέτος ή είναι ιδέα μου; Αυτός μάλιστα. Χαλί πρέπει να του στρώσουν ΠΑΟ-ΟΣΦΠ για να έρθει. Θυμάμαι κάτι δηλώσεις του το καλοκαίρι ότι κουράστηκε στο ΝΒΑ και τέτοια.
Pierce
QUOTE (colonel gomelsky @ Dec 6 2009, 16:31 ) *
ΥΓ. Είναι όντως πολύ πεσμένος ο Κιριλένκο φέτος ή είναι ιδέα μου; Αυτός μάλιστα. Χαλί πρέπει να του στρώσουν ΠΑΟ-ΟΣΦΠ για να έρθει. Θυμάμαι κάτι δηλώσεις του το καλοκαίρι ότι κουράστηκε στο ΝΒΑ και τέτοια.

Η ιδεα σου ειναι. Εχει 5 λεπτα παραπανω ΜΟ χρονο συμμετοχης απο περσι (που μια δεν επαιζε ο μπουζερ μια δεν επαιζε ο Οκουρ ειχε χρονο αν ηθελε) δηλαδη 33 λεπτα με 12.7π 5.2π 3.1α και σημαντικοτατη βοηθεια στο ρολαρισμα της ομαδας . Οχι τιποτα αλλο τρωει και χρονο απο τον παικταρα τον Μιλσαπ  shot.gif
colonel gomelsky
QUOTE(pierce21 @ Dec 6 2009, 16:52 ) *
Η ιδεα σου ειναι. Εχει 5 λεπτα παραπανω ΜΟ χρονο συμμετοχης απο περσι (που μια δεν επαιζε ο μπουζερ μια δεν επαιζε ο Οκουρ ειχε χρονο αν ηθελε) δηλαδη 33 λεπτα με 12.7π 5.2π 3.1α και σημαντικοτατη βοηθεια στο ρολαρισμα της ομαδας . Οχι τιποτα αλλο τρωει και χρονο απο τον παικταρα τον Μιλσαπ  shot.gif


Δικό μου το λάθος. Τώρα το τσέκαρα. Απλά δεν είδα γιούτα καθόλου φέτος. Ίσως έπεσε το μάτι μου σε στατιστικά από ματς που ήταν κακός.

Απ ότι βλέπω, έχει το μεγαλύτερο συμβόλαιο στους Τζαζ. 16,5 μύρια μπακς. Άρα πολύ δύσκολο να δελεαστεί από Ευρώπη.
http://sports.espn.go.com/nba/players/profile?playerId=434
koutsou10
νικη της γιουτα με 104-101 εναντιον των σπιρουνιων...
στο 3 δεκαλεπτο η γιουτα επαιξε απιστευτο μπασκετ,σωστες επιλογες,πολλες πασες κ σωστο γυρισμα της μπαλας βρισκοντας παντα τον ξεμαρκαριστο παιχτη για να σουταρει με το απιστευτο ποσοσστο 16-20fg-80%(λογικα πρεπει να ειναι ρεκορ ευστοχιας σε μια περιοδο)
οι ντερον κ μπουζερ ειναι σε απιστευτη κατασταση κ εχει ανεβει η ομαδα ψυχολογικα πολυ... 77.gif
αν κ στο τελος ο μπουζερ παραλιγο να γινει μοιραιος με τις 2 μοναδικες βολες που εχασε στο παιχνιδι,πολυ καλοι οι μπριουερ κ οκουρ...πιστευω πως σιγουρα θα τα πανε πολυ καλυτερα απο περυσι...αν δε καταφερουν να παιξουν σταθερα το μπασκετ που επαιξαν στην 3 περιοδο με την τοσο καλη κυκλοφορια της μπαλας βλεπω να κανουν φοβερες εκπληξεις...
captain charisma
ειδα λιγο προς το τελος το ματς με το ορλαντο...πολυ ωραιο ματς, και οι δυο ομαδες σε ολη τη διαρκεια ηταν κοντα στο σκορ.
αλλα εχω μια απορια. προς τι η εισοδος του κουφου στα τελευταια κρισιμα δευτερολεπτα, βγαζοντας οκουρ και μπουζερ?
polympoumpounas
Τρομερο τεταρτο δεκαλεπτο σημερα στη Utah που εληξε με νικη των Jazz με εναν ποντο με buzzer beater τριποντο του ...Sundiata Gaines(Ναι, αληθινος ειναι δεν τον εβγαλα απο το μυαλο μου tongue.gif ) τον οποιο οι Jazz εφεραν απο την D-League για να καλυψει το κενο που αφησε ο πολυ καλος Maynor που πριν λιγες βδομαδες πηγε στους Thunder.
Καταφεραν λοιπον οι Jazz να γυρισουν ενα ματς οπου στα 40 δευτερολεπτα εχαναν με 5 ποντους(και γενικως ηταν πισω στο σκορ σταθερα στο τελευταιο πενταλεπτο), εχοντας εξω τραυματιες τους Williams και Kirilenko, με τον Boozer να εχει βγει με 6 φαουλ και με τον Lebron ΝΑ ΓΑΖΩΝΕΙ απο παντου(μονος του γυρισε το ματς-εχαναν με 10 στην αρχη του δωδεκαλεπτου).

πολλα 68.gif στον κοουτς Brown που καταφερε και εχασε ενα ματς οπου στο δευτερο μισο του οι αντιπαλοι δεν ειχανε τον σταρ τους και τον καλυτερο αμυντικο τους
68.gif και στον Parker που ειχε 2/4 βολες στο πιο κρισιμο σημειο
Air and King
Αυτο εγραψα και εγω στο Τοπικ των Καβς αλλα ξεχασα να προσθεσω αυτο που ειπες για τον Μπραουν!

Κριμα για τον ΛεΜπρον......Μπραβο στην χωρις-Ντερον Γιουτα για το μεγαλυτερο μερος του αγωνα αλλα και με τον Μπουζερ στο Τελος που ειχε αποβληθει με 6 φαουλ!
polympoumpounas
QUOTE(Air and King @ Jan 15 2010, 10:11 ) *
Αυτο εγραψα και εγω στο Τοπικ των Καβς αλλα ξεχασα να προσθεσω αυτο που ειπες για τον Μπραουν!

Κριμα για τον ΛεΜπρον......Μπραβο στην χωρις-Ντερον Γιουτα για το μεγαλυτερο μερος του αγωνα αλλα και με τον Μπουζερ στο Τελος που ειχε αποβληθει με 6 φαουλ!


Ειναι κριμα να μην παρει τα "ευσημα"που του αξιζουν ο Brown για την σημρινη ηττα smiley.gif
Ασχετο αλλα το παιχνιδι σημερα μου θυμισε το θρυλικο πλεον παιχνιδι του Lebron με τους Pistons.Ισως τοσο αναμμενος που ηταν στο τεταρτο δεκαλπτο να επρεπε να παρει αυτος της βολες στο τελευταιο λεπτο ακομα και αν ο Parker εχει καλυτερο ποσοστο...
Air and King
QUOTE(polympoumpounas @ Jan 15 2010, 10:18 ) *
Ειναι κριμα να μην παρει τα "ευσημα"που του αξιζουν ο Brown για την σημρινη ηττα smiley.gif
Ασχετο αλλα το παιχνιδι σημερα μου θυμισε το θρυλικο πλεον παιχνιδι του Lebron με τους Pistons.Ισως τοσο αναμμενος που ηταν στο τεταρτο δεκαλπτο να επρεπε να παρει αυτος της βολες στο τελευταιο λεπτο ακομα και αν ο Parker εχει καλυτερο ποσοστο...

Αυτο σκεφτηκα και εγω!Ασε που φετος σουταρει με 78% ο ΛεΜπρον και ο Παρκερ με 77,5%......στις βολες!
Ο Μπραουν θεωρησε οτι ειναι καλυτερο την επαναφορα να την κανει ο ΛεΜπρον υποτειθεται για σιγουρια αλλα αυτο το πληρωσε!Μπορουσε καλλιστα ο ΛεΜπρον να ευστοχησει στις βολες!Εδω το εκανε περυσι με μεγαλυτερη πιεση στον Τεταρτο Τελικο της Ανατολης και εστειλε το ματς στην Παραταση!
spursforthe5
QUOTE(Air and King @ Jan 15 2010, 10:26 ) *
Αυτο σκεφτηκα και εγω!Ασε που φετος σουταρει με 78% ο ΛεΜπρον και ο Παρκερ με 77,5%......στις βολες!
Ο Μπραουν θεωρησε οτι ειναι καλυτερο την επαναφορα να την κανει ο ΛεΜπρον υποτειθεται για σιγουρια αλλα αυτο το πληρωσε!Μπορουσε καλλιστα ο ΛεΜπρον να ευστοχησει στις βολες!Εδω το εκανε περυσι με μεγαλυτερη πιεση στον Τεταρτο Τελικο της Ανατολης και εστειλε το ματς στην Παραταση!

2 βολες μπηκαν κ βγηκαν απο τ καλαθι .πολυ τυχεροι ηταν οι γιουτα.κ μαλιστα απο 2 ευστοχους παικτες απο τη γραμμη των βολων.τεσπα ι γιουτα απ οταν βγηκε ο ντερον επαιξε καλυτερα.
15#kostas
Με τον Κουφό τι γίνεται ρε παιδιά?
aigio
Απλα δεν παιζει....
Gravedigger
QUOTE (aigio @ Feb 27 2010, 22:12 ) *
Απλα δεν παιζει....

Έπαιξε χθες 2 λεπτά μετά από 1 χιλιετία και έβαλε 2 πόντους σε 2 λεπτά.
duncan21
Ελλειπε χθες ο αμπαλος Ουκρανος και φορτωθηκε με 3 φαουλ νωρις ο Μπουζερ με συνεπεια να παιξει 14(!) ολοκληρα λεπτα ο Κουφος.Ειχε 4 ποντους με 2/2 διποντα,3 ριμπαουντ και 3 φαουλ.Μακαρι να συνεχισει να τον βαζει ο Σλοαν.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(duncan21 @ Mar 23 2010, 14:27 ) *
Ελλειπε χθες ο αμπαλος Ουκρανος και φορτωθηκε με 3 φαουλ νωρις ο Μπουζερ με συνεπεια να παιξει 14(!) ολοκληρα λεπτα ο Κουφος.Ειχε 4 ποντους με 2/2 διποντα,3 ριμπαουντ και 3 φαουλ.Μακαρι να συνεχισει να τον βαζει ο Σλοαν.

επαιζε πολυ καλα στο ΝΒDL και ο σλοαν του εδωσε ευκαιρια!μακαρι να συνεχιζει να παιζει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.