Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Los Angeles Clippers
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pierce
.
Los Angeles Clippers


Πιο χαμηλα....δεν








Πιθανή βασική πεντάδα:

PG: Baron Davis
SG: Erick Gordon
SF: Al Thorton
PF: Blake Griffin
C: Chris Kaman

Υπόλοιπο ρόστερ:
Marcus Camby, Rasual Butler, Mardy Collins, Ricky Davis, , DeAndre Jordan, Jerel McNeal, Steve Novak, Anthony Roberson, Kareem Rush, Brian Skinner, Craig Smith, Sebastian Telfair

Offseason Moves :

Ήρθαν ή ανανέωσαν: Blake Griffin, Sebastian Telfair, Eric Gordon (ανανεωση), Al thorton (ανανεωση) , Brian Skinner (ανανεωση), Steve Novak, Anthony Robertson Jerel McNeal(FA), Kareem Rush(FA),Rasual buttler

Έφυγαν: Zach Randolph, Mark Madsen, Mike Taylor

Σχολιο:
Η προηγουμενη χρονια τους, ηταν με μια λεξη, απαραδεκτη. Ενω το ροστερ τους εμοιαζε ικανο τουλαχιστον για να πανε στην post season, αυτοι καταφεραν να εχουν το δευτερο χειροτερο ρεκορ του πρωταθληματος (μαζι με τους Γουιζαρντς).Τουλαχιστον απεσπασαν το νουμερο 1 στο ντραφτ οπου και επελεξαν τον Μπλεικ Γκριφιν, οπου αρκετοι του δινουν πιθανοτητες να φτασει σε επιπεδα Ντανκαν-Μαλοουν. Αν μη τι αλλο ελπιδοφορος. Στο pg , εναν απο τους πιο ταλαντουχους στο ΝΒΑ, που ομως δεν εχει γονατα, και στη θεση του Σεντερ εχουν το καλυτερο ντουετο. Αρκει και αυτοι να μην παιζουν καθε 30 μερες ενα παιχνιδι. Περιμενουμε να δουμε ποσο θα αλλαξει την μοιρα τους ο Γκριφιν. Προπονητη καλο εχουν, υλικο εχουν , το θεμα ειναι να αποβαλλουν λιγο την γκαντεμια που τους κυνηγαει με τους τραυματισμους, Τοτε ισως κανουν κατι.



Προβλεψη: 40-42 νικες 3οι-4οι στην Pacific , 8οι-10οι στην Δυση
koutsou10
ηρθε η ωρα για μεγαλα πραγματα απο την δευτερη ομαδα στο λος αντζελες...
ανανεωμενος φαινεται ο μπαρον ντεηβις κ δεν νομιζω να αφησει αλλη μια χρονια να παει στραφι...
απο τις καλυτερες φροντλαην σε ολο το πρωταθλημα(γκριφιν,καμαν,καμπι,ντε αντρε τζορνταν,σμιθ)...
εχουν κ καποιους πολυ καλους σουτερ στα γκαρντς-φοργουορντς(ρασουαλ μπατλερ,ερικ γκορντον,στηβ νοβακ,καριμ ρας,ρικυ ντεβις)...νομιζω οτι θα διεκδικησουν την 7η με 8η θεση που οδηγει στα play-off κ θα τα καταφερουν κ ολας...
Johanvil
Δυσαρεστα τα νεα για τους Κλιπερς καθως πριν καν αρχισει η σεζον και παιξουν το πρωτο τους παιχνιδι,ο Νο 1 του ντραφτ Blake Griffin χτυπησε και μπορει να μεινει εξω μεχρι και 6 εβδομαδες.


http://www.nba.com/2009/news/10/27/griffin...e.ap/index.html
sarounas
είδα το ματς με τους Λέικερς και μου έκανε αλγεινή εντύπωση ο Μπαρόν blink.gif

κάτι σε Ροναλντίνιο του μπάσκετ θύμιζε...
κανένα κίνητρο, βαριόταν που ζούσε, τρομερά διστακτικός, πολλά αίρμπολ και λάθη μέχρι που του πήρε την μπάλα από τα χέρια και κάρφωσε στην μούρη του ο Φάρμαρ.

έμοιαζε ότι να έχει να πιάσει μπάλα του μπάσκετ από πέρσι, ελπίζω να συνέλθει αλλιώς καλύτερα να μην κατεβαίνει γιατί προσβάλει το άθλημα έτσι όπως παίζει torture.gif
half-man half-maverick
το ιδιο ακριβως εχω να πω και εγω. περσυ ηταν μακραν ο χειροτερος των κλιπερς και φετος δειχνει χωρις καθολου ορεξη. εκανε λαθη που δεν κανουν ουτε παιδια. που ειναι ο παιχτης δυναμιτης που ηταν στο γκολντεν στειτ ?
captain charisma
ασχετο αλλα οι κλιπερς χρησιμοποιουν το ιδιο γηπεδο με τους λεικερς δλδ το στειμπλ σεντερ?η εδρευουν σε αλλο γηπεδο?
OnLy_PAS-AthEnS
Τοχα παντα απορια....εχω την εντυπωση χρησιμοποιουν το ιδιο απλα αλλαζουν καθε αγωνα τα λογοτυπα.....Αν και δεν ειμαι σιγουρος!Παντως μουφα που δυο ομαδες απο την ιδια πολη!
Emanuel David Ginobili
Οριστε...
aegeansheed
-Και οι δύο ομάδες χρησιμοποιούν το Staples.

-Και οι δύο ομάδες έχουν την "τιμή" να εμφανίζεται στις ακριβότερες, μπροστινές θέσεις των αγώνων τους ο James Goldstein.



O τύπος έχει "διαρκείας" και για τις δύο ομάδες (πράγμα που σημαίνει ότι δεν χάνει παιχνίδι στο L.A.), ενώ λέγεται ότι φεύγει ακόμη και με αεροπλάνα για να παρακολουθήσει αγώνες κι άλλων ομάδων. Είναι γνωστός ως "nba superfan", ενώ το σπίτι του έχει χρησιμοποιηθεί για γυρίσματα του Big Lebowski (το σπίτι του Jackie Treehorn για όποιον είναι into that dudeistic thing...)!
captain charisma
το ρωτησα αυτο γιατι ειχα διαβασει σ ενα παλιο τριποντο οτι οι κλιπερς χρησιμοποιουν στα μισα εντος εδρας το στειμπλ σεντερ και στα υπολοιπα εντος εδρας ενα αλλο το οποιο δν θυμαμαι.
red pyramid88
Πάντως χειρότερη αρχή δύσκολα μπορούσαν να κάνουν, 0-4 πάλι.

Ίσως τελικά ο πάτος να είναι ακόμη βαθύτερα...
aegeansheed
QUOTE(red pyramid88 @ Nov 1 2009, 15:14 ) *
Πάντως χειρότερη αρχή δύσκολα μπορούσαν να κάνουν, 0-4 πάλι.


Την κουβέντα την είχαμε με τον bullet από το καλοκαίρι. Δε μπορεί ξαφνικά μια νέα ομάδα επειδή έχει 3-4 καλούς παίκτες να την βαφτίσουμε playoff team. Δες στα 4 παιχνίδια έπαιξαν με Dallas, Phoenix εντός και Lakers, Utah εκτός. Πόσα παιχνίδια υπολόγιζες να πάρουν? 1/2 εντός και αισιόδοξο το θεωρώ και αυτό. Εγώ προσωπικά δήλωσα 8η ομάδα τους Rockets.

Χτες στο παιχνίδι δεν είδα κάτι ιδιαίτερο πέραν από κάποιες εκλάμψεις του E. Gordon και το πολύ αποτελεσματικό παιχνίδι του Kaman, που μπορώ να πω ότι επέστρεψε επιτέλους.
red pyramid88
Είπα εγώ ότι είναι ομάδα για playoff? Όχι, και δεν τους έχω δεί πια ώστε να γνωρίζω τόσο καλά. Παρόλα αυτά, ε, θαρρώ πως 1 νίκη στα 4 μάτς μπορούν να τη κάνουν wink.gif Δέχομαι όμως ότι ίσως είμαι υπερβολικός, μιάς και εκτός απο τους Suns οι υπόλοιποι όντως έχουν καλύτερα roster.

Το λέω επειδή δε νομίζω πως θεωρητικά τουλάχιστον τους λείπουν οι καλοί παίκτες ή ότι είναι λίγοι αυτοί. Τουλάχιστον αυτή ήταν η δική μου εντύπωση.
HLR CENATION
Καλα οι κλιππερς αμα κρατησουν αυτο το υλικο για ακομα δυο χρονια θα εχουν πρωταγωνιστηκο ρολο στ πλει οφ.μεχρι στιγμης τα εχουν παλεψει ολα τα ματς ενω δεν παιζει κ ο γκριφιν.το μονο ου πρεπει ειναι να αναιβει στο σκορ ο μπαρον...
Johanvil
Aπ'οτι εχω διαβασει και σε ενα φορουμ των clippers,εχουν παραπονα και απο τον Dunleavy Senior και δεν τον βλεπουν να ειναι και του χρονου στο παγκο.
half-man half-maverick
καλα για τον γκριφιν κρατατε μικρο καλαθι μεχρι να τον δουμε γιατι εκτος απο το οτι οι κλιπς δεν φημιζονται για τις καλες τους επιλογες στα ντραφτ εχουμε καιρο να δουμε ψηλο που να εχει πιασει καλη θεση στα ντραφτ (τοπ 5) και να γινει οντως παιχταρας
a bullet for your head
QUOTE(aegeansheed @ Nov 1 2009, 17:07 ) *
Την κουβέντα την είχαμε με τον bullet από το καλοκαίρι. Δε μπορεί ξαφνικά μια νέα ομάδα επειδή έχει 3-4 καλούς παίκτες να την βαφτίσουμε playoff team. Δες στα 4 παιχνίδια έπαιξαν με Dallas, Phoenix εντός και Lakers, Utah εκτός. Πόσα παιχνίδια υπολόγιζες να πάρουν? 1/2 εντός και αισιόδοξο το θεωρώ και αυτό. Εγώ προσωπικά δήλωσα 8η ομάδα τους Rockets.

Χτες στο παιχνίδι δεν είδα κάτι ιδιαίτερο πέραν από κάποιες εκλάμψεις του E. Gordon και το πολύ αποτελεσματικό παιχνίδι του Kaman, που μπορώ να πω ότι επέστρεψε επιτέλους.

Η αληθεια ειναι οτι εκαναν πολυ κακο ξεκινημα..με 0 στα 4.
Εχουν αρχισει να ρολλαρουν ομως,κανοντας ενα σερι 3-0 και εχοντας και αλλα 3 σερι ματς στην εδρα τους(Χορνετς,Θαντερ,Ραπτορς),που αν τα κερδισουν εκμεταλευομενοι την εδρα τους αλλα και το τωρινο τους μομεντουμ,θα μπουν σε ''καλη τροχια''..
Οντως ο Γκορντον τα παει πολυ καλα,ομως αυτος ο οποιος κανει θραυση ως τωρα και που ξεχασα να τον αναφερω προσφατα σε αυτο το poll.. http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=8432
Ειναι ο Κειμαν...ο οποιος εχει ως τωρα 23π,10ρ,2κοψ μ.ο.....
Συμφωνουσαμε ολοι στο οτι η ελευση του Γκριφιν,θα εδινε μια πολυ δυνατη ωθηση στη φετινη προσπαθεια των Κλιπερς.
Δυστυχως,ο Μπλεηκ ταλαιπωρειται συνεχως με τραυματισμους απ τα σαμερ-λιγκ ακομα...
Οταν προστεθει και αυτος στο mix,προσδοκω σε μια ακομα καλυτερη εικονα.
Προσωπικα προεβη στην εκτιμηση οτι οι Κλιπερς θα κατορθωσουν να μπουν στην 8αδα της δυσης..μπορει να τα καταφερουν,μπορει και οχι..
Αν δεν ταλαιπωρηθουν με σοβαρους τραυματισμους και αν δεν εχουν απωλειες βασικοτατων παικτων,σιγουρα παντως θα βρισκονται στο γκρουπ των ομαδων που θα διεκδικησουν την εισοδο στην 8αδα..με το καλυτερο σεναριο για αυτους να ειναι οτι θα μπουνε τελικα.
Πολυ καλα τα παει ως τωρα,εχοντας πολλα λεπτα συμμετοχης και ο Μπατλερ...οπως σημαντικη ειναι η εως τωρα συνεισφορα του Σμιθ.


QUOTE(Johanvil @ Nov 2 2009, 02:04 ) *
Aπ'οτι εχω διαβασει και σε ενα φορουμ των clippers,εχουν παραπονα και απο τον Dunleavy Senior και δεν τον βλεπουν να ειναι και του χρονου στο παγκο.

Και ισως τελικα αυτα τα παραπονα να ειναι και βασιμα...
Δεν ειναι λιγες οι φορες που και εγω τον εχω κραξει....
Νομιζω πως με βαση το ταλεντο και τη δυναμικη που εχουν οι Κλιπερς,οτι θα επρεπε-πρεπει να εχουν, εναν πιο νεο,ταλαντουχο και με ορεξη να διακριθει,προπονητη...

QUOTE(half-man half-maverick @ Nov 4 2009, 15:18 ) *
καλα για τον γκριφιν κρατατε μικρο καλαθι μεχρι να τον δουμε γιατι εκτος απο το οτι οι κλιπς δεν φημιζονται για τις καλες τους επιλογες στα ντραφτ εχουμε καιρο να δουμε ψηλο που να εχει πιασει καλη θεση στα ντραφτ (τοπ 5) και να γινει οντως παιχταρας

Το ταλεντο και οι ικανοτητες του Γκριφιν ειναι αδιαμφισβητητο-ες...μια πρωτη γευση πηραμε, απο καποια ματς σε σαμερ-λιγκ και preseason(νομιζω..).
Το potential του ειναι φοβερο...αρκει να μην ατυχησει απο αποψη τραυματισμων...
aegeansheed
Παρατηρήσεις από το χθεσινό παιχνίδι:

- O Baron παίζει επιτέλους στο ύψος του (όπως έπαιζε στο Golden State αρχές του 2008)
- Ο Kaman για ένα μυστήριο τρόπο πετυχαίνει πολύ εύκολα καλάθια. Είναι πολύ αποδοτικός με πλάτη με αυτές τις απανωτές προσποιήσεις της μέσης αριστερά και δεξιά (μη με βρίσετε icon_tomato.gif , αλλά οι τελευταίοι που έχω δει να το κάνουν το ίδιο καλά ήταν ο Hakeem και ο Ewing). Χαρακτηριστική μια φάση που δείχνει τη διάθεσή του φέτος να παίξει μπάσκετ, όταν σε μια διεκδίκηση του αμυντικού βρέθηκαν μαζί με τον Camby στην μπάλα, αλλά η επιμονή του ήταν τέτοια που έδωσε τη μπάλα στον point όταν ο C είχε αποσυρθεί από τη διεκδίκηση.
- Εντυπωσιακό ξεκίνημα από τον Eric Gordon (μου θυμίζει αρκετά Joe Dumars). Μεστός με πολύ ώριμες αποφάσεις για το νεαρό της ηλικίας του
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 8 2009, 15:16 ) *
Και ισως τελικα αυτα τα παραπονα να ειναι και βασιμα...
Δεν ειναι λιγες οι φορες που και εγω τον εχω κραξει....
Νομιζω πως με βαση το ταλεντο και τη δυναμικη που εχουν οι Κλιπερς,οτι θα επρεπε-πρεπει να εχουν, εναν πιο νεο,ταλαντουχο και με ορεξη να διακριθει,προπονητη...

Και αλλη ηττα για τους Κλιπερς αυτη τη φορα απ τους Γκριζλις......
Η 5η στα τελευταια 6 ματς..... 45.gif 45.gif
Νομιζω οτι ο Ντανλιβι, δεν μπορει να σταθει στις απουσιες των Γκριφιν & Ερικ Γκορντον για να δικαιολογηθει για την πολυ ασχημη εικονα και αποτελεσματα των Κλιπερς...
Η ομαδα εχει πολυ μεγαλο βαθος σε ολες τις θεσεις(υποτιθεται..),& ο Ντανλιβι οφειλε & οφειλει στο να βρει λυσεις στα οποια προβληματα του παρουσιαζονται...
Η μονη λυση για τους Κλιπερς και οσο ειναι ακομα νωρις ειναι τον Ντανλιβι να τον........ kill.gif
Ο Ειβερι Τζονσον ειναι τοσο καιρο ανεργος...... 19.gif 19.gif
a bullet for your head
3η φετινη εκτος εδρας νικη για τους Κλιπερς & 3η στα τελευταια 4 παιχνιδια τους....
Αυτη τη φορα κοντρα στους Πιστονς με 104-96..
Αν και ειχαν -8ρ...καταφεραν και ισορροπησαν τις ''εναεριες μονομαχιες'' με 9κοψ(τα 6κοψ ο Καμπι),εναντι 0 των Πιστονς...
Εκμεταλευτηκαν τοσο το ζωγραφιστο(46π),οσο και το ανοικτο γηπεδο(17π).
Αν και ηταν αστοχοι στα 3ποντα(2 στα 10 και 20%..),σουταραν με το εκπληκτικο 58.7% στα FG!!Συν οτι σουταραν συνολικα 35 ελευθερες βολες..(ευστοχοντας στις 28..και 80%..)..
Επισης(και πολυ σημαντικο),ειχαν μονοψηφιο λαθων με μολις 9...
Προσεξα οτι επανηρθε ο Ερικ Γκορντον(ερχομενος απ τον παγκο),οπου σε 28' συμμετοχης ειχε 14π,4ασ,4ρ,1κλ.
Οι διακριθεντες ηταν οι:
-Κειμαν με 26π,7ρ,3ασ,1κοψ
-Ντειβις με 25π,10ασ,5ρ
-Θορντον με 19π,4ρ,3ασ,1κλ,1κοψ

Το εως τωρα ρεκορ τους ειναι 7-10...
Αντε να επιστρεψει και ο Γκριφιν...και αντε να σταθεροποιηθουν ακομη περισσοτερο..
a bullet for your head
Tην 4η νικη τους στα τελευταια 5 ματς,πετυχαν οι Κλιπερς κοντρα στους Γκριζλις...με σκορ 98-88.
Τους Γκριζλις που μπηκαν στην 4η περιοδο με +16π...και καταφεραν τελικα να σκοραρουν μολις 7π..και να δεχτουν 33π!!
Ο Ντανλιβι(το σωζει το τομαρι του προς το παρον..),καταφερε και εγινε ο 21ος προπονητης που πετυχαινει 600 νικες στη καριερα του...δηλωνοντας για το ματς..
"I'm very proud of the guys," Dunleavy said. "Our guys stayed with it and never gave up. All of a sudden, we came together and Eric Gordon got into that attack mode. We did the things we needed to do."

Καλυτερος παικτης των Κλιπερς ηταν ο Γκορντον με 29π,5ασ,5ρ,1κλ...ο Καμπι ειπε γι'αυτον...
"Eric's a phenomenal player," Camby said. "I think he has the potential to be a special player like the LeBrons, the Kobes and the Carmelos. You'll be mentioning Eric Gordon's name for a long time."

Ακολουθησαν οι:
-Θορντον με 18π,6ρ,1κοψ(με τους 7π να τους πετυχαινει στα τελευταια 2':26''..
-Καμπι με 14π,14ρ,4ασ,3κοψ,1κλ
-Ντειβις με 14π,6ασ,4ρ,3κλ

aegeansheed
Πάνω που ήρθαν τα καλά νέα με την GMποίηση του Dunleavy, με αυτά που διαβάζω πώς να μην πιστέψω ότι οι Clippers δε θα κάνουν ποτέ κάτι καλό:

CLIPPERS EYEING ISIAH THOMAS blink.gif

"Βρωμάει" Δάκτυλος Buss εδώ...
il postino
με το Νο1 τι γινεται ρε παιδια? δε θα επεστρεφε αυτος εδω και καιρο?
Ginobili
QUOTE(ilpostino @ Feb 8 2010, 20:34 ) *
με το Νο1 τι γινεται ρε παιδια? δε θα επεστρεφε αυτος εδω και καιρο?

Εδώ και καιρό έχει ανακοινωθεί ότι θα μείνει εκτός,όλη την σεζόν
HLR CENATION
Εκτος συγκλονιστηκου απροοπτου νεος προπονητης στην ομαδα θα ειναι ο ΝτελΝεγκρο.

Επιλογη που εχει κ ενα ρισκο καθως τα μεχρι τωρα επιτευγματα του δεν φερνουν κ μεγαλη αισιοδοξια.

Προσωπηκα θα ηθελα να μην ειχαν απομακρυνει τον Ντανλιβι..Πολυ ατυχος σταθηκε με τους τραυματισμους των προτοκλασατων παικτων.Ποτε ο Μπραντ,ποτε ο Ντειβις,φετος ο Γκριφφιν.

Επισης αστοχη η επιλογη του Αμινου αφου παιζει στην ιδια θεση με τον Μπλεικ.

Παντως η ομαδα εχει ρευστο κ με ενα πρωτοκλασσατο free agent θα παει φουλ για την υπερβαση.Κ δεν αναφερομαι για μια απλη συμμετοχη στα πλει οφ...
a bullet for your head
O Ντελ Νεγκρο με ενα πολυ νεανικο συνολο καταφερε & προκριθηκε 2 σερι φορες στα πλει-οφς,πραγματοποιωντας μαλιστα & την καταπληκτικη σειρα κοντρα στους Σελτικς..
Δεν μπορω να πω πως προκειται για κακη περιπτωση...αλλα σιγουρα δεν ειναι & top..
Ισως να ειναι ομως ο καταλληλοτερος για τους Κλιπερς στη παρουσα φαση..
Ο Αμινου ειναι ενα αθλητικο Combo F,που για το ΝΒΑ προοριζεται ξεκαθαρα για 3αρι..
Ειναι η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσαν να κανουν στο Νο8 & μπορει να φτιαξει ενα πολυ ωραιο διδυμο με τον Γκριφιν..
Ντανλιβι?... rolleyes.gif ..No way... smiley.gif

Επισης οι προσθηκες των Μπλεντσοε & Ουωρρεν ειναι εξαιρετικες,ενω & ο Σοφο θα προσφερει bulk,βαθος & ποιοτητα..αν υπογραψει..
Απο κει & περα εχοντας ηδη τους Ε.Γκορντον-Μ.Ντειβις-Κεημαν-Τζορνταν & μην μπορωντας να προσελκυσουν πολυ πρωτοκλασσατα ονοματα..αν ημουν στη θεση τους θα κοιταγα:

-Να ανανεωσω τον Αουτλοου...& να υπογραψω τον Κλειζα,φτιαχνοντας ενα πολυ ταλαντουχο κουαρτετο στα F...καθως & τον Γαλλο Ιαν Μαχινμι για περισσοτερο βαθος στις θεσεις 4 & 5..
-Να υπογραψω ενα εμπειρο SG οπως ο Ροτζερ Μεισον...(ενδιαφερονται γι'αυτον)..

Και να δημιουργηθει ενας κορμος με τους:

-Ντειβις,Μπλεντσοε,
-Ουωρρεν
-Γκορντον,Μεισον
-Αμινου,Αουτλοου,Κλειζα
-Γκριφιν
-Μαχινμι
-Κεημαν,Τζορνταν,Σοφο

Και οι 2 κενες θεσεις του ροστερ να καλυφθουν με 2 φετινους undrafted...οπως ο Ντενις Κλεμεντε & ο Ραιαν Τομπσον για π.χ.
duncan21
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 3 2010, 21:30 ) *
-Να ανανεωσω τον Αουτλοου...& να υπογραψω τον Κλειζα,φτιαχνοντας ενα πολυ ταλαντουχο κουαρτετο στα F...

Δεν γινεται να βαλεις τον Τσιλντρες αντι του Κλειζα smiley.gif?Παντως δεν μου μοιαζει εφικτο σεναριο γιατι εστω οτι υπογραφουν(λεμε τωρα) και Κλειζα και Αουτλο(τον θελω στους Σπερς οπωσδηποτε) μετα θα εχουν στη θεση του small forward 3 τριαροτεσσαρια.Μπορει και να ταιριαξουν παντως γιατι σουταρουν καλα απ' εξω οι Κλειζα,Αουτλο.Για το Σοφοκλη τωρα που το ξαναβλεπω καλυτερα,που θα βρει χρονο με τους Κειμαν,Τζορνταν μπροστα του αν υπογραψει στους Κλιπερς?Ο ενας ειναι all star κι ο αλλος πιστευω οτι εχει potential να γινει απο τους καλυτερους αμυντικους ψηλους της λιγκας.Ουτε 5λεπτο δεν του μενει...
a bullet for your head
QUOTE(duncan21 @ Jul 3 2010, 21:52 ) *
Δεν γινεται να βαλεις τον Τσιλντρες αντι του Κλειζα smiley.gif?Παντως δεν μου μοιαζει εφικτο σεναριο γιατι εστω οτι υπογραφουν(λεμε τωρα) και Κλειζα και Αουτλο(τον θελω στους Σπερς οπωσδηποτε) μετα θα εχουν στη θεση του small forward 3 τριαροτεσσαρια.Μπορει και να ταιριαξουν παντως γιατι σουταρουν καλα απ' εξω οι Κλειζα,Αουτλο.Για το Σοφοκλη τωρα που το ξαναβλεπω καλυτερα,που θα βρει χρονο με τους Κειμαν,Τζορνταν μπροστα του αν υπογραψει στους Κλιπερς?Ο ενας ειναι all star κι ο αλλος πιστευω οτι εχει potential να γινει απο τους καλυτερους αμυντικους ψηλους της λιγκας.Ουτε 5λεπτο δεν του μενει...

Το σεναριο ειναι εφικτο... rolleyes.gif ...απλα δεν γνωριζουμε αν θα πραγματοποιηθει... smiley.gif
Αουτλοου & Κλειζα θα κοστιζαν περιπου $10εκ-$11εκ ετησιως...
Απ τη στιγμη που ο Γκει συμφωνησε ηδη με τους Γκριζλις & ο Λεμπρον πολυ δυσκολα να τους προτιμησει,ισως θα ηταν καλυτερα με ελεγχομενο κοστος να εχουν 2 πολυ καλους παικτες στα F.
Ναι μεν προκειται για 3 τριαροτεσσαρια,ομως ταιριαζουν με-για ενα γρηγορο μπασκετ...και οπως πολυ σωστα ανεφερες,οι Αουτλοου-Κλειζα σουταρουν πολυ καλα..
Συν οτι δεν ξερουμε σε τι κατασταση θα επανελθει το πουλεν μου ο Μπλεικ Γκριφιν...οποτε καλο ειναι να υπαρχουν αρκετες λυσεις που να μπορουν να καλυψουν με ευχερεια & τις 2 θεσεις των F,συν τον Μαχινμι ως μπαλαντερ για τις 2 θεσεις των ψηλων..
Ο Σοφο δεν μπορει με το καλημερα να απαιτησει συγκεκριμμενο χρονο συμμετοχης...
Εκτιμω πως θα μπορουσε να εχει τον ρολο που ειχε περσι ο ΝτεΑντρε Τζορνταν,πισω απ τους Κεημαν-Καμπι,με τη διαφορα οτι επιστρεφει & ο Γκριφιν..
Θα πρεπει να δουλεψει σκληρα & να κανει υπομονη,περιμενοντας να αρπαξει οποιαδηποτε ευκαιρια του παρουσιαστει(τραυματισμοι συμπαικτων του)...προκειμενου να εγκαθιδρυσει το δικο του στατους..
Στις θεσεις 1 & 2,εχω τοποθετησει αθλητικους-ταλαντουχους παικτες & καλους σουτερ...που θα μπορουσαν να τρεξουν & να δωσουν μια συγκεκριμμενη φιλοσοφια...

Και ολα αυτα χωρις να σπαταληθει ο διαθεσιμος χωρος στο σαλαρι καπ... cool.gif
HLR CENATION
Οι οπιοι ενδοιασμοι που εχω για τον Αμακινου(δεν τον εχω δει να παιζει) ειναι οτι δεν εχει σουτ αλλα αντιθετα ειναι δυναμικος στο λοου ποστ κ καλος στα ριμπαουντ(απο αυτα που εχω διαβασει).Οτι δηλ κ ο Γκριφιν. Ετσι κ του χρονου η ομαδα μενει με μοναδικο σουτερ πενταδατο τον Γκορντον...Απορω τοτε με τη λογικη που δοθηκε ο Θορντον που ηταν κ θαυμασιος αμυντηκος.Αλλο λαθος η απομακρυνση του πολυεργαλειου Μπατλερ που ειχε αξιοπιστο σουτ.

Τωρα η ομαδα χρειζεται οπωσδηποτε μπακ απ του Μπαρον.Ο Μπλεικ μπορουσε να εδεινε καποια ποιοτηκα λεπτα αλλα μας τελειωσε κ αυτος...

Για το Σοφοκλη θα συμφωνησω κ εγω...Για τον τζορνταν που θα ειναι ο ανταγωνιστης του για μπακ απ του κειμαν λενε τα καλυτερα στην Αμερικη.Αμυντηκα ειναι βραχος στο ενας με ενα δυσκολο να νικηθει.Απο την αλλη ο Σοφοκλης βλεπω να εχει-δυστηχως-το ρολο του Κουφου.Κατι ειχα διαβσασει οτι οι Ροκετς ειχαν χτυπησει την πορτα των κλιπς για τον Σοφο...
HLR CENATION
Nα που εσκασε κ η ειδηση.

Οι Κλιπς συναντηθηκαν χθες το απογευμα με τον Μαικ Μιλλερ.

Νομιζω οτι ειναι ο παικτης-σουτερ που λειπει απο την ομαδα για την υπερβαση κ αμα δεν κλεισει-που δεν κλεινει-ο Λεμπρον τοτε να σπρωξουν ολο το μαρουλι σε αυτον...
a bullet for your head
QUOTE(laclippers @ Jul 4 2010, 03:25 ) *
Οι οπιοι ενδοιασμοι που εχω για τον Αμακινου(δεν τον εχω δει να παιζει) ειναι οτι δεν εχει σουτ αλλα αντιθετα ειναι δυναμικος στο λοου ποστ κ καλος στα ριμπαουντ(απο αυτα που εχω διαβασει).Οτι δηλ κ ο Γκριφιν. Ετσι κ του χρονου η ομαδα μενει με μοναδικο σουτερ πενταδατο τον Γκορντον...Απορω τοτε με τη λογικη που δοθηκε ο Θορντον που ηταν κ θαυμασιος αμυντηκος.Αλλο λαθος η απομακρυνση του πολυεργαλειου Μπατλερ που ειχε αξιοπιστο σουτ.

Τωρα η ομαδα χρειζεται οπωσδηποτε μπακ απ του Μπαρον.Ο Μπλεικ μπορουσε να εδεινε καποια ποιοτηκα λεπτα αλλα μας τελειωσε κ αυτος...

O Αμινου ειναι πολυδιαστατος παικτης & μπορει να προσφερει σε πολλους τομεις.
Το οτι ειναι ψηλος(6-9,περιπου 2.06μ),το οτι στο κολεγιακο επιπεδο χρησιμοποιουνταν περισσοτερο στη θεση 4 & οτι δεν εχει ακομη το πολυ καλο μακρινο σουτ,δεν σημαινει οτι εχει τα χαρακτηριστικα του Γκριφιν..
Δεν νομιζω οτι προκειται για τεραστια λαθη το οτι αφηνουν ελευθερο τον Μπατλερ η' οτι ανταλλαξαν τον Θορντον..
Εκαναν τις αυτοννοητες κινησεις προκειμενου να κρατησουν μονο τους πολυ βασικους παικτες,να επιλεξουν καλους παικτες στο ντραφτ & να εχουν αρκετο χωρο στο σαλαρι-καπ τους,ετσι ωστε να ενισχυθουν,στη προσπαθεια μια ανοικοδομησης...μιας καινουργιας αρχης.
Ο Μπλεικ μπορει να εφυγε,ομως ο Ερικ Μπλεντσοε ηταν θεωρητικα ο 2ος καλυτερος PG πισω απ τον συμπαικτη του στο Κεντακι τον Τζον Ουωλ..
Πολυ ταλαντουχος παικτης,καλος αθλητης,αμυντικος & σουτερ,θα προσφερει λυσεις αμεσα,μιας & ο Βαρωνος ειναι & ψιλοεπιφοβος λογω των τραυματισμων του,ενω μελλοντικα δεν αποκλειεται να ειναι αυτος που θα αναλαβει τα ηνια της ομαδας..
Ο Ουιλι Ουωρρεν,ειναι ενα ρισκο που αξιζε ομως να το παρεις στο Νο54...
Πολυ κανουν λογο για τον προβληματικο του χαρακτηρα...ομως αυτος ο παικτης πριν 1 χρονο περιπου,συγκαταλεγοταν μεσ' τα 10 πρωτα ονοματα των περισσοτερων mock draft...
Μου θυμιζει παρα πολυ τον Τζαμαλ Κρωφορντ & αν επιδειξει ωριμοτητα & δουλεψει σκληρα,θα μιλαμε μελλοντικα για ενα πελωριο draft steal...


QUOTE(laclippers @ Jul 4 2010, 14:21 ) *
Nα που εσκασε κ η ειδηση.

Οι Κλιπς συναντηθηκαν χθες το απογευμα με τον Μαικ Μιλλερ.

Νομιζω οτι ειναι ο παικτης-σουτερ που λειπει απο την ομαδα για την υπερβαση κ αμα δεν κλεισει-που δεν κλεινει-ο Λεμπρον τοτε να σπρωξουν ολο το μαρουλι σε αυτον...

Διαβασα οτι ειχαν 3ωρη συναντηση...που σημαινει πως κατι παιζεται..
Τωρα...για την υπερβαση δεν λειπει ο παικτης σουτερ οπως αναφερεις,αλλα η υγεια...η πολυαναμενομενη επιστροφη του Μπλεικ Γκριφιν..& ενας καλος προπονητης.. rolleyes.gif
Τα κομματια του παζλ σιγα-σιγα θα συμπληρωθουν..
Ο Μιλλερ ειναι ενας πολυ χρησιμος ρολιστας-σουτερ,οχι ομως οτι οι Κλιπερς θα σπρωξουν & ολο το μαρουλι σ'αυτον.. rolleyes.gif
Ο Ιδιος ζηταει κατι παραπανω απ το MLE ετησιως & 5 χρονια...δηλαδη $30εκ...
Το ποσο δεν ειναι απαγορευτικο,οσο η χρονικη διαρκεια του συμβολαιου...διοτι ο Μιλλερ ειναι ηδη 30 ετων & πλεον βγαζει αρκετα προβληματα τραυματισμων,ειδικα με τον ωμο του..
Αν αποκτηθει θα ειναι μια καλη προσθηκη ,θα πρεπει ομως να περιμενουμε την ολοκληρωση ολων των κινησεων των Κλιπερς,ετσι ωστε να τοποθετηθουμε συγκεκριμμενα.
HLR CENATION
Με κλειστα ματια bullet εμπιστευομαι τις εκτιμησεις σου πανω σε νεαρους παικτες.

Αρα με δεδομενο οτι αυτοι ειναι πολυ παικτες σκεφτομαι το ποσο κριμα αλλα κ λαθος ηταν που εφαγαν τον Ντανλιβι.θα ειχε το ρολο του δασκαλου σε ολα αυτα τα παιδαρελια που εχουν μαζευτει.θα μοιραζε ιδανικα τους ρολους.

Αλλα ηταν μακραν ο ποιο ατυχος προπονητς στο νβα.Δεν μπορεσε μια φορα να δουλεψει με κομπλε ομαδα.

Επρεπε να του εδειναν κ αλλο πιστωση χρονου.Στο κατω κατω εχει δωσει στο πορτλαντ τα διαπιστευτηρια του.Επρεπε να τον αφησουν να χτισει.

a bullet for your head
QUOTE(laclippers @ Jul 4 2010, 15:16 ) *
Με κλειστα ματια bullet εμπιστευομαι τις εκτιμησεις σου πανω σε νεαρους παικτες.

Και με τους εμπειρους η' τους βετερανους δεν τα παω & ασχημα... rolleyes.gif

Παντως ο Ντανλιβι ειχε & παρα πολυ χρονο & παρα πολλες αρμοδιοτητες στη διαθεση του & δεν καταφερε να κανει πραγματικα κατι καλο...
Οι παικτες δεν τον πολυγουσταραν ενω οι μπασκετικες εξελιξεις ειχαν αρχισει να τον προσπερνανε..
Αν των Κλιπερς τους εκοβε λιγο... rolleyes.gif ...θα επρεπε να ηταν εκεινοι που θα κινουνταν αστραπιαια για τον Τομ Θιμποντο η' τον Μοντι Ουιλλιαμς...η' τον Ειβερι Τζονσον που τον τονιζα απο περσι..



QUOTE(a bullet for your head @ Nov 19 2009, 17:54 ) *
Και αλλη ηττα για τους Κλιπερς αυτη τη φορα απ τους Γκριζλις......
Η 5η στα τελευταια 6 ματς..... 45.gif 45.gif
Νομιζω οτι ο Ντανλιβι, δεν μπορει να σταθει στις απουσιες των Γκριφιν & Ερικ Γκορντον για να δικαιολογηθει για την πολυ ασχημη εικονα και αποτελεσματα των Κλιπερς...
Η ομαδα εχει πολυ μεγαλο βαθος σε ολες τις θεσεις(υποτιθεται..),& ο Ντανλιβι οφειλε & οφειλει στο να βρει λυσεις στα οποια προβληματα του παρουσιαζονται...
Η μονη λυση για τους Κλιπερς και οσο ειναι ακομα νωρις ειναι τον Ντανλιβι να τον........ kill.gif
Ο Ειβερι Τζονσον ειναι τοσο καιρο ανεργος...... 19.gif 19.gif

HLR CENATION
[quote name='a bullet for your head' date='Jul 4 2010, 15:35 ' post='417581']
Και με τους εμπειρους η' τους βετερανους δεν τα παω & ασχημα... rolleyes.gif

Καλα εννοειται.Απλα αναφερθηκα συγκεκριμενα σε νεαρους επειδη για τους εμπειρους κ τους βεττερανους που τους εχουμε δει πολλες φορες να παιζουν μπορουμε να διακρινουμε ποιο ευκολα το αν καποιος παικτης το εχει.

Αντιθετα το δυσκολο ειναι να κανεις εκτιμηση για καποιον νεαρο η ρουκι που ακομα δεν εχει γινει ονομα κ να προβλεψεις την εξελιξη του.Να πιστεψεις καποιον πρωτου γινει σταρ κ τον μαθει ολος ο κοσμος.Αυτο ειναι οντως πολυ δυσκολο.
HLR CENATION




Mεσα στην αναναμπουμπουλα τη χθεσινη οι Κλιπς πραγματοποιησαν δυο καλες προσθηκες.Πηραν τους Φοι-Γκομεζ ενω παρελθον αποτελει ο Αουτλο...
HLR CENATION
Ενφιαφερον για Τρεισι Μακρειντυ.

Αν ειναι σε θεση να βγαλει την χρονια υγιης,θα αποτελεσει το κομματι που λειπει απο το παζλ που θα φερει τους Κλιπς σε θεση πρωταγωνιστων...

Ειδικα η πρωτη 5αδα θα ειναι απο τις καλυτερες στην δυση...

Επισης ακουγεται κ ο Τζεφερσον που επισης θα δωσει αλλη ποιοτητα στην ομαδα..

Παντως τη ταβανι μπορει να εχει μια 5αδα με 1 Μπαρον
2 Τ mac
3Tζεφερσον
4Γκριφφιν
5Κειμαν.

Υγεια να υπαρχει βεβαια γιατι ειναι λιγο ευθραστοι μερικοι...
GK_23
QUOTE(laclippers @ Jul 15 2010, 14:25 ) *
Ενφιαφερον για Τρεισι Μακρειντυ.

Αν ειναι σε θεση να βγαλει την χρονια υγιης,θα αποτελεσει το κομματι που λειπει απο το παζλ που θα φερει τους Κλιπς σε θεση πρωταγωνιστων...

Ειδικα η πρωτη 5αδα θα ειναι απο τις καλυτερες στην δυση...

Επισης ακουγεται κ ο Τζεφερσον που επισης θα δωσει αλλη ποιοτητα στην ομαδα..

Παντως τη ταβανι μπορει να εχει μια 5αδα με 1 Μπαρον
2 Τ mac
3Tζεφερσον
4Γκριφφιν
5Κειμαν.

Υγεια να υπαρχει βεβαια γιατι ειναι λιγο ευθραστοι μερικοι...

Διάβασα κάπου πως ο T-Mac δεν προορίζεται για βασικός από τους Κλίπερς αλλά σαν μια λύση που θα έρχεται από τον πάγκο, με σκοπό να δώσει βοήθεια στο σκοράρισμα. Νομίζω ότι πλέον είναι ένας ρόλος που του ταιριάζει καλύτερα.

O Ρίτσαρντ Τζέφερσον;
Δεν νομίζω ότι θα ήταν μια καλή λύση. Τα τελευταία χρόνια βρίσκεται σε πτωτική πορεία και στους Σπερς δεν βοήθησε όσο θα περίμεναν. Δε βρίσκω λόγο να μην δωθεί θέση βασικού στον Αμίνου, ο οποίος τα πηγαίνει περίφημα μέχρι τώρα στο summer league. Άλλωστε για τη θέση "3" οι Κλίπερς έχουν και τον Γκόμεζ. Οπότε ποια η λογική της απόκτησης του Τζέφερσον;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.