Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NΕΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
threat45
Σε αρκετούς αγώνες απο όλες τις κατηγορίες που έχω παρακολουθήσει ως τώρα έχω διαπιστώσει τα εξής:
1.Σφυρίζονται πολλά αντιαθλητικά φάουλ, ιδιαίτερα σε τελειώματα οταν ο αμυντικός πάει καθαρά και μόνο να σταματήσει τον παίκτη,αλλα και στο κέντρο σε φάσεις αιφνιδιασμού όταν ο αμυντικός κάνει προσπάθεια να κλέψει την μπάλα απο πίσω ή πλάγια του παίκτη
Μάλλον αυτό γίνεται στην προσπάθεια να αναγκαστεί ο αμυντικός να παίζει πιο καθαρή άμυνα και να γίνει το άθλημα πιο θεαματικό χωρίς να σταματάει απο φάουλ σκόπιμα.
Τι συγκεκριμένη αλλαγή την βρίσκω πολύ σωστή καθώς το μπάσκετ θα γίνει πιο γρήγορο,θεαματικό και λιγότερο σκληρό.
2.Δεν δίνονται εύκολα επιθετικά φάουλ.Ιδιαίτερα σε παίκτες που συνηθίζουν να πέφτουν συνέχεια... δύσκολα ξεγελάνε πια τον διαιτητή ,η παλιότερη οδηγία για τεχνική ποινή σε θέατρο δεν εφαρμόζεται, απλά δεν δίνονται επιθετικά συχνά.
Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι παίκτες που στήνονται σωστά για να πάρουν επιθετικά ,αρκεί να μην το παρακάνουν, και βρίσκω τις φάσεις αυτές πολύ θεαματκές ( ακόμα θυμάμαι τα δυο συνεχόμενα επιθετικά που έπρεπε να είχε κερδίσει ο Σπανούλης στο παιχνίδι με την Αργεντινή τα οποία ήταν ολοκάθαρα, αλλά δεν δόθηκαν επειδή έπεφτε συνέχεια,πράγμα άδικο.)
Περιμένω και άλλες απόψεις σχετικά με το θέμα των σφυριγμάτων και κανονισμών.
coa
QUOTE(threat45 @ Nov 4 2008, 12:43 ) *
Σε αρκετούς αγώνες απο όλες τις κατηγορίες που έχω παρακολουθήσει ως τώρα έχω διαπιστώσει τα εξής:
1.Σφυρίζονται πολλά αντιαθλητικά φάουλ, ιδιαίτερα σε τελειώματα οταν ο αμυντικός πάει καθαρά και μόνο να σταματήσει τον παίκτη,αλλα και στο κέντρο σε φάσεις αιφνιδιασμού όταν ο αμυντικός κάνει προσπάθεια να κλέψει την μπάλα απο πίσω ή πλάγια του παίκτη
Μάλλον αυτό γίνεται στην προσπάθεια να αναγκαστεί ο αμυντικός να παίζει πιο καθαρή άμυνα και να γίνει το άθλημα πιο θεαματικό χωρίς να σταματάει απο φάουλ σκόπιμα.
Τι συγκεκριμένη αλλαγή την βρίσκω πολύ σωστή καθώς το μπάσκετ θα γίνει πιο γρήγορο,θεαματικό και λιγότερο σκληρό.
2.Δεν δίνονται εύκολα επιθετικά φάουλ.Ιδιαίτερα σε παίκτες που συνηθίζουν να πέφτουν συνέχεια... δύσκολα ξεγελάνε πια τον διαιτητή ,η παλιότερη οδηγία για τεχνική ποινή σε θέατρο δεν εφαρμόζεται, απλά δεν δίνονται επιθετικά συχνά.
Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι παίκτες που στήνονται σωστά για να πάρουν επιθετικά ,αρκεί να μην το παρακάνουν, και βρίσκω τις φάσεις αυτές πολύ θεαματκές ( ακόμα θυμάμαι τα δυο συνεχόμενα επιθετικά που έπρεπε να είχε κερδίσει ο Σπανούλης στο παιχνίδι με την Αργεντινή τα οποία ήταν ολοκάθαρα, αλλά δεν δόθηκαν επειδή έπεφτε συνέχεια,πράγμα άδικο.)
Περιμένω και άλλες απόψεις σχετικά με το θέμα των σφυριγμάτων και κανονισμών.


επισης στο μπρος - πισω ο κανονισμος αλλαξε. πλεον θεωρειται μπρος - πισω οταν τα 2 ποδια του παιχτη και η μπαλα μαζι περασουν το κεντρο. προσωπικα θεωρω ανουσια την αλλαγη αυτη γιατι αδικουνται οι καλες και πιεστικες αμυνες με αυτο τον τροπο. επισης προβλεπω και εναν γενικο χαμο κατα την εφαρμογη του.
Xaris Vs Iverson
Εγω ακομα στους αγωνες δεν βλεπω αλλαγη. Οντως δε σφυριζονται τετοιου ειδους επιθετικα (ενω ο αμυντικος ιδρωνει για να το παρει...ο διαιτητης δεν το δινει). Τωρα, αν εμαρμοζεται ο κανονισμος του μπρος πισω.....η αληθεια ειναι πως δεν το κοιταω, και τοσο μπερδεμενη που ειναι η φαση, οτι και να πει ο διαιτητης, θα ακουστουν φωνες απο την αντιπαλη κερκιδα. Αυτο που βλεπω παντως, ειναι οτι τα αντιαθλητικα φαουλ πανω στον αιφνιδιασμο δεν δινονται, ενω θα επρεπε...απο οτι ξερω. Καλα, με τον καιρο μερικοι (και ευτυχως ελλαχιστοι) κανονες "χανονται" με την εννοια οτι αρχιζουν να μην τα σφυρανε. Τι να πει κανεις?? wink.gif
stavroula
Γενικα αρκετα πραγματα εχουν αλλαξει με σκοπο να γινει πιο γρηγορο τ αθλημα που αγαπαμε και οι παικτες να παιζουν με περισσοτερη ευστροφια.Πιστευω πως παρολο που ολα αυτα ακομα βρισκονται σε μεταβατικο σταδιο σιγα σιγα ολα θα μας γινουν συνηθεια εστω κ αν θεωρουμε μερικους κανονες ασκοπους ή αδικους...Xaris Vs Iverson εχεις δικιο και εγω εχω παρατηρησει οτι δεν δινονται τοσο ευκολα τα αντιαθλητικα οσο παλια ομως αυτο πιστευω πως αυτο ισως εχει σχεση και με το διαιτητη δηλ. αλλοι τα δινουν πιο ευκολα αλλοι πιο δυσκολα...Τι να πεις?Ελπιζω ολα να πανε καλα και καλη επιτυχια σε ολους!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.