Help - Search - Members - Calendar
Full Version: To μπάσκετ στον υπόλοιπο κόσμο
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4
SG3ptshooter
Θες να πανηγυρίσεις κάποιον τίτλο των New Zealand Breakers και δεν έχεις που να ποστάρεις το χαρμόσυνο νέο;
Έχεις βρει κάποιον αγώνα που αναμετρούνται οι δύο υποψήφιοι παγκίτες του Prigioni στους Ολυμπιακούς Αγώνες και θες να τον μοιραστείς στο forum;
Σου αρέσουν οι cult μορφές όπως ο μυθικός ερασιτέχνης Felix Monteiro απ' το Πράσινο Ακρωτήρι που έκανε πάρτυ για 4 ολόκληρα λεπτά απέναντι στη Γερμανική άμυνα στο Προολυμπιακό της Αθήνας;
Εν ολίγοις, μικρός ήθελες να έχεις αφίσα στο δωμάτιό σου τον Pero Cameron;

Έπειτα από προτροπή του benchwarmer, guru σε τέτοια θέματα όπως αυτά των παρακμιακών πρωταθλημάτων και των εθνικών ομάδων που δεν μπορούν να αλλάξουν δεύτερη πάσα, ανοίγω αυτό το topic που τόσο έλειπε απ' αυτόν τον ιστότοπο. tongue.gif Και γιατί είπα ότι πρέπει να υποκλιθώ και δημόσια για το πουλέν που ανακαλύφθηκε.

Αφορμή αποτέλεσε μια κουβέντα που είχαμε για μια παλιά μου συνήθεια στο PES, που μας οδήγησε στο να βλέπουμε Thailand - Indonesia. Κι εκεί, ανάμεσα στα έρμπολ και στα απανωτά επιθετικά ριμπάουντ και χαμένα σουτ απ' το ένα εκατοστό, είδαμε το παλικάρι αυτό:

Ο τιτάνας σέντερ των 195 εκατοστών και αδιευκρίνιστων κιλών Chaiwat Kaedum αγωνίζεται στις Bangkok Cobras, όπου συχνά - πυκνά χτυπάει σαν το ερπετό τις αντίπαλες ομάδες με το συνταρακτικό 18,33% εντός παιδιάς, όπως μπορείτε να δείτε και στην αναλυτική του στατιστική. Το μοναδικό κλιπ του που βρήκα στο youtube έχει related τη γνωστή κλιπάρα Shaq vs Baby Shaq, καθόλου τυχαίο γεγονός.

Κλείνω με το προαναφερθέν full match, όπου η μεγάλη Ταϊλάνδη παραδίδει μαθήματα στο πρώτο δεκάλεπτο που άντεξα να δω, τα airball είναι ανάμεσα στη μισή και στη μία ντουζίνα και το χαμηλό σκορ εγγυάται μεγάλες συγκινήσεις στους οπαδούς αυτού του είδους μπάσκετ.
Nuntius
Είσαι μεγάλος. Είσαι θεός. Προσκυνώ 77.gif 77.gif 77.gif

Χωρίς πολλά λόγια λοιπόν σας παρουσιάζω τον τιτάνα Sonny Thoss:





Και φυσικά ο τιτάνας νο2 του πρωταθλήματος Φιλιππίνων, ο Asi Taulava:





benchwarmer
Σ' αγαπαω ρε, το ξερεις blush.gif blush.gif blush.gif

smiley.gif

Μετα το 2ο σερι πρωταθλημα των Breakers ηθελα να το ανοιξω εγω το τοπικ, αλλα φοβηθηκα μηπως χαρακτηριστω γραφικος.. Τελικα βρεθηκε εξισου γραφικος thumbsup.gif thumbsup.gif
Νταξει το ματσακι ειναι επικο, ο Καζαντουμ αυτος ειναι απο τις μεγαλυτερες μορφες που εχουν πατησει γηπεδο μπασκετ, απλα δεν ειναι σε τοσο υψηλο επιπεδο για να αγγιξει Περο... Νουντιε με Φιλιππινες δεν εχω ασχοληθει (απο τα λιγα πρωταθληματα που δεν το εχω κανει tongue.gif ), παντως περυσι στο Πανασιατικο ηταν 4ες αν δεν κανω λαθος, δηλαδη για μια θεση και θα τους βλεπαμε και στο Προολυμπιακο biggrin.gif

Οποτε θα μιλησω για αυτο που ηθελα να μιλησω οταν θα ανοιγα το τοπικ, τους New Zealand Breakers. Φετος βεβαια η ομαδα ηταν καπως αποδυναμωμενη σε σχεση με περυσι κυριως λογω της απωλειας του Kirk Penney, αλλα και παλι καταφεραμε να σηκωσουμε την κουπα στο εθνικο πρωταθλημα της Αυστραλιας, βασιζομενοι κυριως (αν και λιγοτερο απο περυσι) σε δικα μας παιδια, οπως ο Thomas Abercrombie, ο θεουλης Mika Vukona, ο Alex Pledger καθως και το μελος της μυθικης εθνικης του 2002 Dillon Boucher, αλλα και με σημαντικες βοηθειες απο ξενους οπως ο Gary Wilkinson του Περιστεριου και ο CJ Bruton. Περυσι παντως ηταν ακομα πιο καλτ η ομαδα, με Penney αλλα και Paul Henare επισης απο την ομαδα του 2002. Για του χρονου παντως τα πραγματα φανταζουν ακομα πιο δυσκολα, μιας και ο Abercrombie ακουγεται πως θελει να δοκιμασει την τυχη του αλλου...

Αυριο θα αναφερθω στο πρωταθλημα του Πουερτο Ρικο tongue.gif


*Και ενα βιντεακι, ετσι για το καλο... http://www.youtube.com/watch?v=foaPOfkIRgU
berry
ΓΑΜΩ ΤΑ ΤΟΠΙΚ ! θα προσφερει τρελες συγκινησεις
Zoys
QUOTE(berry @ Jun 15 2012, 22:53 ) *
ΓΑΜΩ ΤΑ ΤΟΠΙΚ ! θα προσφερει τρελες συγκινησεις

Ξεκίνα το σκάουτινγκ! tongue.gif
SG3ptshooter
QUOTE(Nuntius @ Jun 15 2012, 21:06 ) *
ο Asi Taulava

νάις
QUOTE(benchwarmer @ Jun 15 2012, 22:48 ) *
Νταξει το ματσακι ειναι επικο, ο Καζαντουμ αυτος ειναι απο τις μεγαλυτερες μορφες που εχουν πατησει γηπεδο μπασκετ, απλα δεν ειναι σε τοσο υψηλο επιπεδο για να αγγιξει Περο...

Αυριο θα αναφερθω στο πρωταθλημα του Πουερτο Ρικο tongue.gif

φίλε το ότι παίζει σε μια λίγκα τόσο χαμηλού επιπέδου 18 λεπτά και έχει αυτούς τους απίστευτους αριθμούς, ενώ παράλληλα είναι και διεθνής, τον βάζει πάρα μα πάρα πολύ ψηλά στο δείκτη cultίλας. Ο Cameron είναι μοναδικός, χτυπάει κόκκινο στο δείκτη αυτό και ξέρεις ότι έχει φτάσει ένα ματς απ' το μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα που έκανε ατομικές ματσάρες στα παιχνίδια - υπερβάσεις απέναντι στη Ρωσία και στο Πουέρτο Ρίκο. Θυμήθηκα τα παλιά μιλάμε, τον έβαλα και τον προημιτελικό με τους Dalton να κατεβαίνει..
Bonus 1:
http://www.athens2008.fiba.com/pages/eng/f...26603/vide.html
και βέβαια bonus 2:
http://splicd.com/N0U1krWIwjw/67/74
το πιο γλυκό καλάθι που έχει δεχτεί ποτέ η Εθνική Ελλάδας, σε περιγραφή Χάτζη βεβαίως.

Αυτό για το Πουέρτο Ρίκο θα έχει ενδιαφέρον, δεν έχω τσεκάρει τι κάνουν οι Piratas. Πάντως το κλιπ απ' το NBL είναι απαράδεκτο, κολλάει η εικόνα συνέχεια.
QUOTE(berry @ Jun 15 2012, 22:53 ) *
ΓΑΜΩ ΤΑ ΤΟΠΙΚ ! θα προσφερει τρελες συγκινησεις

από σένα περιμένω ακριβώς αυτό:
QUOTE(Zoys @ Jun 15 2012, 23:06 ) *
Ξεκίνα το σκάουτινγκ! tongue.gif

smiley.gif
NBAholic
Ωραία ιδέα για όσους δε βολεύονται με λιγότερο μπάσκετ. Ωραίο θα ήταν επίσης κάποτε να γίνει ένα τόπικ-έρευνα όπου πραγματικά θα "μετρηθούμε". Πόσο δημοφιλές είναι το μπάσκετ στις πιο μεγάλες και/ή σημαντικές χώρες του κόσμου; Πόσοι εγγεγραμμένοι μπασκετμπολίστες υπάρχουν; Είναι το μπάσκετ #1 μόνο στη Λιθουανία και πουθενά αλλού (hint: δείτε τι γίνεται στις Φιλιππίνες); Για να καταρριφθεί με ακόμη πιο εμφαντικό τρόπο το απαρχαιωμένο επιχείρημα ότι "μπάσκετ παίζουν μόνο 4-5 χώρες" - όχι ότι είναι πλέον απαραίτητη η έρευνα για να καταρριφθεί αυτό, είναι οφθαλμοφανές πλέον το πόσο λανθασμένο είναι.
berry
λεστερ χαντσον στην κινεζικη λιγκα

παρτε νουμερα , μποξσκορ και αγωνα με αντιπαλο τον πατρικ μιλς να γουσταρετε

http://www.usbasket.com/player.asp?Cntry=U...PlayerID=136115

http://www.eurobasket.com/boxScores/China/...7_4369_7300.asp


Nuntius
QUOTE (NBAholic @ Jun 16 2012, 01:08 ) *
Είναι το μπάσκετ #1 μόνο στη Λιθουανία και πουθενά αλλού (hint: δείτε τι γίνεται στις Φιλιππίνες);


Καλά, οι Φιλιππινέζοι είναι τρελοί με το μπάσκετ. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα με τα κολλέγια τους.

QUOTE (benchwarmer @ Jun 15 2012, 22:48 ) *
ο θεουλης Mika Vukona


Πωωωωωωωωωω, τι είπες τώρα. Αρρώστια ο Mika. Stretch 4 από την Suva των Νησιών Φίτζι. Προσκυνώ 77.gif

QUOTE (berry @ Jun 16 2012, 09:28 ) *
λεστερ χαντσον στην κινεζικη λιγκα

παρτε νουμερα , μποξσκορ και αγωνα με αντιπαλο τον πατρικ μιλς να γουσταρετε

http://www.usbasket.com/player.asp?Cntry=U...PlayerID=136115

http://www.eurobasket.com/boxScores/China/...7_4369_7300.asp




Καλά ρε. Σε αγώνα που παίζει ο τιτάνας Mengke Bateer κοιτάς τους Hudson και Mills? tongue.gif
benchwarmer
QUOTE(benchwarmer @ Jun 15 2012, 22:48 ) *
Αυριο θα αναφερθω στο πρωταθλημα του Πουερτο Ρικο tongue.gif


Και ναι λοιπον, πιστος στο χρονοδιαγραμμα που εθεσα, εχουμε και λεμε:

Πρωταθλητες φετος οι Indios de Mayaguez, που ομως δεν θα τους χαρακτηριζα καθολου καλτ, μιας και δεν ειχαν κανεναν παιχτη απο τους γνωστους Νταλτονς που κοσμουν τις οθονες μας τα περισσοτερα καλοκαιρια. Εξαιρεση βεβαια ο προπονητης, Eddie Cassiano
Δευτεροι οι Capitanes de Arecibo, του γνωστου μας απο τον Κολοσσο Danilo Pinnock, αλλα κυριως του εκπληκτικου διδυμου Larry Ayuso - Daniel Santiago. O Ayuso ο οποιος ειχε κληθει και στην εθνικη για το προολυμπιακο, αλλα κοπηκε γιατι δεν προσηλθε σε μια προπονηση cool.gif
Αντιθετα, δυστυχως φετος η αγαπημενη ομαδα του SG αλλα και δικη μου, οι Quebradillas Piratas, του παμμεγιστου Peter John Ramos δεν τα καταφεραν, μενοντας μαλιστα εκτος πλει-οφ, παρα τις τιτανιες προσπαθειες του Αβερελ που ηταν πρωτος σκορερ, αλλα και του γεγονοτος οτι μεσα στη χρονια περασαν απο την ομαδα παιχτες οπως ο Darius Washington, o Milt Palacio, o Shavlik Randolph αλλα και ο Ricky Davis....


Next station πιθανοτατα η Κινα...
Nuntius
QUOTE (benchwarmer @ Jun 20 2012, 12:13 ) *
Και ναι λοιπον, πιστος στο χρονοδιαγραμμα που εθεσα, εχουμε και λεμε:


Εγώ ξέρω πως μεγάλωσα ένα χρόνο ώσπου να έρθει το αύριο smiley.gif

QUOTE (benchwarmer @ Jun 20 2012, 12:13 ) *
o Shavlik Randolph


Πέρασε ο Shavlik Randolph από το Puerto Rico? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
SG3ptshooter
QUOTE(benchwarmer @ Jun 20 2012, 12:13 ) *
Και ναι λοιπον, πιστος στο χρονοδιαγραμμα που εθεσα, εχουμε και λεμε:
Πρωταθλητες φετος οι Indios de Mayaguez, που ομως δεν θα τους χαρακτηριζα καθολου καλτ, μιας και δεν ειχαν κανεναν παιχτη απο τους γνωστους Νταλτονς που κοσμουν τις οθονες μας τα περισσοτερα καλοκαιρια. Εξαιρεση βεβαια ο προπονητης, Eddie Cassiano
Δευτεροι οι Capitanes de Arecibo, του γνωστου μας απο τον Κολοσσο Danilo Pinnock, αλλα κυριως του εκπληκτικου διδυμου Larry Ayuso - Daniel Santiago. O Ayuso ο οποιος ειχε κληθει και στην εθνικη για το προολυμπιακο, αλλα κοπηκε γιατι δεν προσηλθε σε μια προπονηση cool.gif
Αντιθετα, δυστυχως φετος η αγαπημενη ομαδα του SG αλλα και δικη μου, οι Quebradillas Piratas, του παμμεγιστου Peter John Ramos δεν τα καταφεραν, μενοντας μαλιστα εκτος πλει-οφ, παρα τις τιτανιες προσπαθειες του Αβερελ που ηταν πρωτος σκορερ, αλλα και του γεγονοτος οτι μεσα στη χρονια περασαν απο την ομαδα παιχτες οπως ο Darius Washington, o Milt Palacio, o Shavlik Randolph αλλα και ο Ricky Davis....
Next station πιθανοτατα η Κινα...

Mια κακή σεζόν για το Ramos, που μας συνδέει με την Κίνα που έρχεται μετά. Κι εκεί δεν κατάφερε τίποτα το αγόρι οπότε εναποθέτω τις ελπίδες μου για μεγάλο post σε ένα συνδυαστικό Κινεζο-Λιβανέζικο αφιέρωμα, όπου, κατά το μεγάλο Κώστα Μπατή, θα μιλάμε για τα πόδια του Haislip όλο το βράδυ.. Μπορεί να μην τα κατάφερε στην Κίνα, αλλά μαζί με το μεγάλο El Khatib σήκωσε τη Λιβανέζικη κούπα. Δεν ξέρω πόσοι θυμάστε που διακινούσα κι ένα ματσάκι Fadi πολύ συμπαθές..
benchwarmer
Σαν πολυ καιρο εμεινε ανενεργο αυτο το τοπικ laugh.gif

Ας ασχοληθουμε λοιπον με το Αργεντινικο πρωταθλημα που ξεκινησε πριν λιγες μερες cool.gif
Η περσινη πρωταθλητρια Penarol, που παρουσιαζοταν και σαν φαβορι για φετος, με 4 παιχτες απο την 12αδα της Αργεντινης στην συνθεση της (Campazzo, Mata, Leo Gutierrez και Leiva), εχει ξεκινησει τραγικα, με 0-2 ρεκορ και με τον θεο Λεο να τιμωρειται για 5 ματς λογω τσακωμου με διαιτητη laugh.gif Χαρακτηριστικα της ομαδας, τα 70 τριποντα σε 2 ματς(!), καθως και οι μολις 12 ποντοι συνολικα των 2 Αμερικανων της.. Ελπιζουμε σε ανακαμψη στη συνεχεια ομως biggrin.gif
Απο κει και περα, καλυτερες ομαδες θεωρουνται η Obras Sanitarias, με τον πιθανο MVP του πρωταθληματος JP Gutierrez στη συνθεση της, η Regatas Corrientes με τους Quinteros και Kammerichs και η Boca Juniors, με τους Van Lacke και Daniel Santiago(!).. Γενικα οι Αμερικανοι παντως του πρωταθληματος ειναι ειτε Β' διαλογης, ειτε παρηκμασμενοι. Οπως πχ στην Estudiantes, στην οποια βρισκεται ο Marcus Fizer(!), διδυμο ξενων με τον Richard Roby που ειχε αφησει περυσι καλες εντυπωσεις στο Περιστερι, και με συμπαικτη βεβαια τον Pepe Sanchez. Ενω αλλη μια συμμετοχη-ατραξιον του πρωταθληματος ειναι ο Ruben Wolkowyski στα 39 του, με την ομαδα της La Union...
benchwarmer
Καταρχας, προς οσους μπορει να ενδιαφερει, ο αγαπημενος Νταλιμπορ Μπαγκαριτς θα αγωνιζεται πλεον στο εξωτικο πρωταθλημα του Λιβανου, στην ομαδα που κοουτσαρει ο Λευτερης Σουμποτιτς biggrin.gif

Στο πρωταθλημα Αργεντινης τωρα, η Πενιαρολ χωρις τον τιμωρημενο Λεο εχει παρει τα πανω της και απο 0-2 εχει φτασει σε ρεκορ 4-2. Προηγουνται η Λιμπερταδ στον εναν ομιλο και η Αρχεντινος στον αλλον, δυο ομαδες που απο πρωτης αποψης δεν εχουν καποιον γνωστο Αργεντινο παιχτη. Ενω κατα ποδας ακολουθουν η Ρεγκατας των Κιντερος και Καμεριχς, και η Ομπρας του Τζ.Π. Γκουτιερεζ που ειναι και φετος σε τροχια MVP, με 20 ποντους και 9 ριμπαουντ μ.ο.

Και βεβαια, την επομενη βδομαδα ξεκιναει και το πρωταθλημα Αυστραλιας, με τους New Zealand Breakers να επιδιωκουν το three-peat, αλλα θα αναφερθω σε αυτο σε αλλο ποστ, εαν και εφοσον πρωτα ποσταρει και κατι ο SG εδω rolleyes.gif
GK_23
QUOTE(benchwarmer @ Oct 2 2012, 17:58 ) *
Και βεβαια, την επομενη βδομαδα ξεκιναει και το πρωταθλημα Αυστραλιας, με τους New Zealand Breakers να επιδιωκουν το three-peat, αλλα θα αναφερθω σε αυτο σε αλλο ποστ, εαν και εφοσον πρωτα ποσταρει και κατι ο SG εδω rolleyes.gif

Σε απευθείας σύνδεση από τη χώρα των Καγκουρό, ενημερώνω τους φίλους του Αυστραλιανού Πρωταθλήματος, πως η σεζόν ξεκίνησε χθες με 2 ματς και με μια μεγάλη έκπληξη...

Οι Breakers έχασαν στην Νέα Ζηλανδία από τους Περθ Wildcats με 21 πόντους διαφορά, 72-93 ohmy.gif

Στο άλλο χθεσινό ματς, Wollongong Hawks-Sydney Kings 79-76, με 21 πόντους του Γκλεν Σάβιλ. Όταν διάβασα το όνομα θυμήθηκα πως ο 36χρονος πλέον Σάβιλ, ήταν μέλος της εφηβικής εθνικής ομάδα της Αυστραλίας στον τελικό του ΟΑΚΑ το 1995. Τεράστια συγκίνηση 77.gif

Η επόμενη αποστολή μου είναι να ανακαλύψω που βρίσκονται οι αδερφοί Μακ Κίννον rolleyes.gif
morrison
QUOTE(GK_23 @ Oct 6 2012, 12:26 ) *
Η επόμενη αποστολή μου είναι να ανακαλύψω που βρίσκονται οι αδερφοί Μακ Κίννον rolleyes.gif


O Σαμ Μακ Κινον ήταν εξαιρετικός με την ευκαιρία και έμοιαζε ως το καλύτερο πρόσπεκτ από εκείνη την ομάδα.
Πάνω και από τον Τράχερ, τον οποίο τον είδαμε κάπου με την Εθνική έχω την αίσθηση, αλλά τον Σαμ δεν τον θυμάμαι πουθενά...

GK_23
QUOTE(morrison @ Oct 6 2012, 12:32 ) *
O Σαμ Μακ Κινον ήταν εξαιρετικός με την ευκαιρία και έμοιαζε ως το καλύτερο πρόσπεκτ από εκείνη την ομάδα.
Πάνω και από τον Τράχερ, τον οποίο τον είδαμε κάπου με την Εθνική έχω την αίσθηση, αλλά τον Σαμ δεν τον θυμάμαι πουθενά...

Τελευταία φορά που θυμάμαι τον Σαμ ήταν το 2006 στη Σαϊτάτα, ήταν μέλος της εθνικής στο Παγκόσμιο εκείνης της χρονιάς.
Τον αδερφό του να σου πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι πως τον έλεγαν στο μικρό του όνομα.

Τον Τράχερ, εγώ τουλάχιστον, δεν τον ξανάκουσα μετά το 1995.

edit:

Ορίστε και highlights από χθες...

morrison
QUOTE(GK_23 @ Oct 6 2012, 12:36 ) *
Τελευταία φορά που θυμάμαι τον Σαμ ήταν το 2006 στη Σαϊτάτα, ήταν μέλος της εθνικής στο Παγκόσμιο εκείνης της χρονιάς.
Τον αδερφό του να σου πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι πως τον έλεγαν στο μικρό του όνομα.

Τον Τράχερ, εγώ τουλάχιστον, δεν τον ξανάκουσα μετά το 1995.


Μπράντλει λεγόταν ο αδερφός του.

Εγώ θυμάμαι το αντίθετο, τον Τράχερ σε κάποια αποστολή και τον Σαμ πουθενά...Ψάξε βρες...Αν και τώρα που το λες κάτι μου κάνει, έπαιζε ελάχιστα όμως..

Καλά η αγάπη μου από αυτό το τουρνουά ήταν ο Ντούμπραβκο Ζέμλιτς...
Επίσης θέλω να καταγγείλω την ΕΡΤ που δεν έδειξε έστω ένα ματς της Κίνας να δούμε τα όργια που έκανε ο Ζίζι Γουάνγκ αν και η Κίνα πρέπει να ήταν στον όμιλο της Πάτρας και αυτοί στην πρώτη φάση έδειχναν μόνο από Θεσσαλονίκη που ήταν η Ελλάδα...
GK_23
QUOTE(morrison @ Oct 6 2012, 11:41 ) *
Μπράντλει λεγόταν ο αδερφός του.

Εγώ θυμάμαι το αντίθετο, τον Τράχερ σε κάποια αποστολή και τον Σαμ πουθενά...Ψάξε βρες...Αν και τώρα που το λες κάτι μου κάνει, έπαιζε ελάχιστα όμως..

Καλά η αγάπη μου από αυτό το τουρνουά ήταν ο Ντούμπραβκο Ζέμλιτς...
Επίσης θέλω να καταγγείλω την ΕΡΤ που δεν έδειξε έστω ένα ματς της Κίνας να δούμε τα όργια που έκανε ο Ζίζι Γουάνγκ αν και η Κίνα πρέπει να ήταν στον όμιλο της Πάτρας και αυτοί στην πρώτη φάση έδειχναν μόνο από Θεσσαλονίκη που ήταν η Ελλάδα...

Είναι σίγουρος πως ο Σαμ έπαιζε το 2006 στην εθνική ανδρών. Ήμασταν στον ίδιο όμιλο με τους Αυστραλούς και θυμάμαι κάποιον από τους σχολιαστές, Ιωάννου ή Χάτζη, να λέει στον αέρα πως ο Σαμ ρωτούσε τους Έλληνες τι απέγιναν ο Ρεντζιάς και ο Παπανικολάου rolleyes.gif

Θα βγω λίγο οφ τόπικ μιας και πιάσαμε κουβέντα για το τουρνουά του 1995 αλλά χαλάλι...

Το 1996 έμενα ακόμα με τους γονείς μου στην Πάτρα, από όπου και κατάγομαι. Είχα παρακολουθήσει όλα τα ματς εκείνου του ομίλου από κοντά. Κίνα, Βενεζουέλα, Κροατία και Λιθουανία ήταν οι 4 ομάδες του ομίλου.

Ο Ζίζι ήταν μεγάλη ατραξιόν, γινόταν μεγάλος θόρυβος για την πάρτη του από τότε.

Τον Ζέμλιτς εσύ μου τον είχες θυμήσει παλαιότερα. Από την κροάτικη ομάδα θυμάμαι τον Σέζαρ που ήταν 1-2 χρόνια μικρότερος αλλά έμεινε αιώνιο ταλέντο. Θυμάμαι επίσης πως στην ομάδα ήταν ο γιος του Μίρκο Νόβοσελ, ένας PG με ξυρισμένο κεφάλι.

Στην Λιθουανία έπαιζε ο Σάρας τότε αλλά δεν ήταν το πρώτο βιολί. Μεγάλος ντόρος γινόταν για τον ανιψιό του Μαρτσουλιόνις, νομίζω λεγόταν Κεστούτις Μαρτσουλιόνις. Ήταν PG και αριστερόχειρας, όπως και ο θείος του.

Πω πω τι θυμήθηκα απόψε icon_drunk.gif
morrison
QUOTE(GK_23 @ Oct 6 2012, 13:01 ) *
Είναι σίγουρος πως ο Σαμ έπαιζε το 2006 στην εθνική ανδρών. Ήμασταν στον ίδιο όμιλο με τους Αυστραλούς και θυμάμαι κάποιον από τους σχολιαστές, Ιωάννου ή Χάτζη, να λέει στον αέρα πως ο Σαμ ρωτούσε τους Έλληνες τι απέγιναν ο Ρεντζιάς και ο Παπανικολάου rolleyes.gif

Θα βγω λίγο οφ τόπικ μιας και πιάσαμε κουβέντα για το τουρνουά του 1995 αλλά χαλάλι...

Το 1996 έμενα ακόμα με τους γονείς μου στην Πάτρα, από όπου και κατάγομαι. Είχα παρακολουθήσει όλα τα ματς εκείνου του ομίλου από κοντά. Κίνα, Βενεζουέλα, Κροατία και Λιθουανία ήταν οι 4 ομάδες του ομίλου.

Ο Ζίζι ήταν μεγάλη ατραξιόν, γινόταν μεγάλος θόρυβος για την πάρτη του από τότε.

Τον Ζέμλιτς εσύ μου τον είχες θυμήσει παλαιότερα. Από την κροάτικη ομάδα θυμάμαι τον Σέζαρ που ήταν 1-2 χρόνια μικρότερος αλλά έμεινε αιώνιο ταλέντο. Θυμάμαι επίσης πως στην ομάδα ήταν ο γιος του Μίρκο Νόβοσελ, ένας PG με ξυρισμένο κεφάλι.

Στην Λιθουανία έπαιζε ο Σάρας τότε αλλά δεν ήταν το πρώτο βιολί. Μεγάλος ντόρος γινόταν για τον ανιψιό του Μαρτσουλιόνις, νομίζω λεγόταν Κεστούτις Μαρτσουλιόνις. Ήταν PG και αριστερόχειρας, όπως και ο θείος του.

Πω πω τι θυμήθηκα απόψε icon_drunk.gif


Nαι-ναι , ισχύει αυτό για Σαμ,την θυμάμαι την φάση. Ο Τράχερ πρέπει να ήταν στα αμέσως επόμενα από το 1995 τουρνουά των ανδρών, πχ. Ολυμπιάδα '96, βαριέμαι να το ψάξω τώρα αλλά αυτή την αίσθηση έχω. Και αυτός χωρίς να παίζει βέβαια...

Είσαι από τους τυχερούς που είδε Ζίζι τότε λοιπόν... tongue.gif
Έγραφε νούμερα...Ρεντζιά στο τουρνουά...

Ο Νόβοσελ ναι, ήταν περίπτωση Μπαρλά, έπαιζε και υπερβολικά λεπτά για την αξία του χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο. Ήταν και ο Νίτσεβιτς στην Κροατία αν θυμάμαι καλά...

Ο Μαρτσουλιόνις είχε ωραίο στυλ και σωματικά προσόντα αλλά δεν...



benchwarmer
Οι Breakers συνηθιζουν να κανουν τετοια τραγικα παιχνιδια σε ανυποπτες στιγμες τα τελευταια 2 χρονια που τους παρακολουθω, ελπιζω οτι ηταν κατι τετοιο και οχι γενικο το κακο. Kirk γυρνα στην ομαδα της καρδιας σου tongue.gif Oι Wildcats παντως νομιζω θεωρουνται το φαβορι για το πρωταθλημα..

O Sam McKinnon ναι ηταν το 2006 στο ροστερ, σταματησε τελικα την καριερα του το 2010 και ο αδερφος του το 2009. O Trahair επαιξε κι αυτος μεχρι το 2009 στην αυστραλιανη λιγκα, αλλα χωρις να φτασει ποτε στην εθνικη..
GK_23
Έκτακτα νέα προς άπαντες τους φίλους του Αυστραλιανού Πρωταθλήματος cool.gif

Σε μία πολύ μεγάλη μεταγραφή προχώρησαν οι Tigers της Μελβούρνης καθώς υπέγραψαν τον Αμερικανό πρώην ΝΒΑer, Jonny Flynn 69.gif

http://www.nbl.com.au/news/article/2012/no...eeeres-jonny-1/
SG3ptshooter
QUOTE
Firing Tigers smash hapless 36ers

The Melbourne Tigers welcomed arguably the most credentialed player (το Flynn) in NBL history with a stunning 96-66 win over the Adelaide 36ers at Hisense Arena on Friday night.


http://www.nbl.com.au/news/article/2012/no...-hapless-36ers/
http://www.fibalivestats.com/matches/1329/.../597364gsl8Qmg/

Δε φοβόμαστε οι Breakers! Πρώτοι (ακόμα) στη βαθμολογία και θα παλέψουμε μέχρι εσχάτων. tongue.gif
benchwarmer
7-1 ρεκόρ εμείς οι Breakers, και η βαριά ήττα της πρεμιέρας είναι πλέον μακρινή ανάμνηση. Για την ιστορία το ρόστερ μας είναι:
PG: Cedric Jackson - CJ Bruton
SG: Darryl Corletto - Corey Webster
SF: Thomas Abercrombie - Leon Henry
PF: Mika Vukona - Dillon Boucher
C: Will Hudson - Alex Pledger

Στην Αργεντινή έχει αρχίσει η δεύτερη φάση του πρωταθλήματος με αρκετές ομάδες να είναι πολύ κοντά στις πρώτες θέσεις, ενώ παράλληλα η Regatas Corrientes (των Κιντέρος και Κάμεριχς) είναι αυτή που κατέκτησε το κύπελλο.
Και βέβαια, το προσεχές Σ/Κ αρχίζει και το πρωτάθλημα της Κίνας, για το οποίο θα γίνει αναλυτικό ποστ τις επόμενες ημέρες.
SG3ptshooter

sad-smiley-009.gif / #MYEMOTIONS
F*ckin weird. Καλύτερα να έμπαινε σε κανά προπονητικό team. sad.gif
benchwarmer
2 πρωτες αγωνιστικες λοιπον στο κινεζικο πρωταθλημα, και σας παρουσιαζουμε το μονο πραγμα που μπορει να εχει ενδιαφερον (εστω πριν τις προσπαθειες του ΠΑΟ να ανοιχτει στην εν λογω αγορα tongue.gif ), τα διδυμα δηλαδη των ξενων, ωστε να διαλεξετε favourite:

Beijing Ducks (οι πρωταθλητες): Stephon Marbury & Randolph Morris
Shandong Flaming Bulls: Pooh Jeter & Jackson Vroman
Xinjiang Flying Tigers: Von Wafer (επιτελους στο πρωταθλημα που του αξιζει) & James Singleton, + μπονους Mengke Bateer
Liaoning Jiebao Hunters: Joe Alexander & Josh Akognon, + βεβαια ο νεος μας ηρωας Dejun Han
Bayi Rockets: προχωρημενοι, χωρις ξενους αλλα με Wang Zhizhi
Zhejiang Guangsha Lions: δυναμη, Al Thornton & Peter John Ramos (ο οποιος εχει μ.ο. στα πρωτα 2 ματς 24π-19.5ρ laugh.gif )
Guandong Southern Tigers: Terrence Williams & Ike Diogu, συν τον Jianlian Yi, λογικα απο τα φαβορι
Dongguan New Century Leopards: Lester Hudson & Marcus Haislip (μαζι με τα ποδια του)
Foshan Long Lions: Rashad McCants & Michel Maadanly (απο τη μπασκετομανα Συρία!!)
Fujian Quanzhou Bank: Will McDonald & Sundiata Gaines, και προπονητη Tab Baldwin
Shanxi Zhongyu: Marcus Williams (το 2-3αρι) και Charles Gaines
Tianjin Steel: Donnell Harvey(!), Hamady Ndiaye & Osama Daghles, δεν ξερω γιατι ειναι τρεις tongue.gif
Zhejiang Chouzhou Bank: Quincy Douby & Josh Boone
Jiangsu Nangag Dragons Nanjing: Mike Harris & Garret Siler (το μεγαλυτερο ονομα ομαδας και το πιο αδιαφορο διδυμο, congrats)
Jilin Northeast Tigers: Dewarick Spencer (πρώτος σκόρερ της λίγκας με 35.5 πόντους σε 2 ματς & Sam Hoskin(!)
Shanghai Dongfang Sharks: DJ White & Gilbo (ο οποιος τραυματιστηκε μετα απο 6 λεπτα στο πρωτο ματς laugh.gif )
Qingdao Double Star Eagles: DJ Mbenga & βέβαια T-Mac (με μ.ο. στα 2 ματς 33π-6.5ρ-7α)
benchwarmer
Τέλος 1ου γύρου στο πρωτάθλημα της Κίνας, και στην πρώτη θέση ισοβαθμούν τα 2 φαβορί. Οι πρωταθλητές Beijing Ducks του Stephon Marbury, o οποίος έχει 26π-5ρ-6α μ.ο, και οι Guangdong Southern Tigers των Diogu, Terrence Williams και Yi. Πολύ καλά πάει με ρεκόρ 10-6 και η ομάδα των μεταγραφικών στόχων(?) του ΠΑΟ Guo και Han, ενώ οι Qingdao Eagles του McGrady είναι τελευταίοι και καταιδρωμένοι με 2-14.....
Ατομικά, πρώτοι σκόρερ είναι κατά σειρά οι Marcus Williams, Josh Akognon και Quincy Douby, πρώτος ριμπάουντερ ο Donnell Harvey και πρώτος στις ασίστ ο Ιορδανός Osama Daghles. Η ομάδα του ειδώλου του φόρουμ Peter John Ramos πάει κι αυτή καλά με 9-7 ρεκόρ, με τον Ράμος να έχει 22π-12ρ με 65% σουτ, ενώ αλλάξαμε και 2ο ξένο από τον Al Thornton στον Gary Forbes..

Στην Αυστραλία, οι New Zealand Breakers συνεχίζουμε ακάθεκτοι για το three-peat με 11-3 ρεκόρ μέχρι στιγμής, ενώ στην Αργεντινή η Penarol των Campazzo-Mata-Leo Gutierez-Leiva είναι 3η με 17-8, ενώ προηγούνται με 19-7 η Λανούς και η Ρεγκάτας (των Κιντέρος-Κάμεριχς)

Και τέλος μια ειδική αναφορά στον Renaldo Balkman ο οποίος βρήκε συμβόλαιο στις Φιλιπίνες(!)...
Zoys
QUOTE(benchwarmer @ Jan 2 2013, 22:23 ) *
Και τέλος μια ειδική αναφορά στον Renaldo Balkman ο οποίος βρήκε συμβόλαιο στις Φιλιπίνες(!)...

39.gif Μου κάνει εντύπωση που δεν υπήρξε κίνηση από καμία Ευρωπαϊκή ομάδα για αυτόν τον παίκτη παρ' ότι ήταν ελεύθερος για μεγάλο διάστημα.
benchwarmer
Μεγάλη συγκίνηση, για γεγονός που δεν ήξερα και μας πληροφορεί ο Μανού από το φμπ:

Manu Ginobili
Hoy vuelve el gran Fabricio Raúl Jesús Oberto a la LNB casi 15 años después! Todo listo en San Antonio para verlo por inet. Un GRANDE! ~ Today Fabri Oberto makes his comeback to the ARG national league. All ready here in SA to watch the game online.

Είχε ξανακάνει μια προσπάθεια να επιστρέψει μετά το πρόβλημα στην καρδιά, έπαιξε (χωρίς να είναι σε ομάδα πρώτα) στο Παναμερικανικό του '11, αλλά πέρυσι δεν ήταν κάπου μες στη χρονιά για να πάει και στους Ολυμπιακούς. Τώρα θέλει να είναι σε φόρμα για το Παναμερικανικό του '13 φαντάζομαι, μόνο 37 στα 38 είναι εξάλλου ακόμα biggrin.gif
SG3ptshooter
QUOTE
Gaiqueries de Margarita add former NBA player Mike Sweetney
The player signs in Venezuela

http://www.sportando.net/eng/world/america...e-sweetney.html
benchwarmer
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 7 2013, 23:34 ) *


Έφτασε όμως το αντίπαλον δεος:
http://www.sportando.net/eng/world/america...n-gadzuric.html
SG3ptshooter
QUOTE(benchwarmer @ Feb 15 2013, 11:14 ) *
Έφτασε όμως το αντίπαλον δεος:
http://www.sportando.net/eng/world/america...n-gadzuric.html

Θεός ο Dan, μορφή των Oranje, αλλά κάτι χιαστούς που είχα φαντασιωθεί ότι τους δάγκωνε και τους έφτυνε τους άφησε στη θέση τους. Κρίμα.

Χαζεύω λίγο τη λίγκα. Είναι στα πάτρια εδάφη ο Oscar Torres, ναι ο 35+ πρώην CSKA που προφανώς παίζει πολύ, εκεί ο μεγάλος Δομινικανός ψηλός ο Martinez με αντίπαλο δέος το διεθνή Πορτορικάνο guard που μερικοί σίγουρα θυμάστε, το Rivera. Το ρημαδιασμένα πρώην πιστόνι-draftee ο Rodney White είναι συμπαίκτης του Sweetney, του Joshua Davis και Curry απ' τη Β Ιταλίας, προφανώς το φυσάνε αυτοί μιας και οι περισσότεροι ξένοι έρχονται απ' το πρωτάθλημα της Κολομβίας ή του Μεξικού. Είχαμε και συνοδοιπόρο Josh Powell, με προηγούμενη ομάδα στην Ελβετία. Βλέπω ακόμη και νεοφερμένο 7-footer διεθνή με τις Βρετανικές Παρθένες Νήσους, πρωταγωνιστή τον Donald Sims απ' τη Ventspils, ντόπιο διεθνή guard που θυμόμουν απ' την Εθνική να έχει πέρυσι 12,5-5, φαντάζομαι ανάμεσα και στους παγκίτες του προολυμπιακού που δε θυμάται ούτε η μάνα τους, βλέπω και να κλείνει την περσινή δεκάδα των scorers ο επίσης ντόπιος αλλά και παλιός μας γνώριμος ο Romero, που είχε ξεκινήσει την Ευρωπαϊκή του περιπέτεια απ' την ΑΕΛ.
benchwarmer
Να ασχοληθούμε όμως με ένα πιο σοβαρό πρωτάθλημα, που βαίνει προς το τέλος της κανονικής περιόδου.

Στην Αργεντινή λοιπόν, προηγείται η Regatas με 25-10 (με πρώτο σκόρερ τον Quinteros με 15.1 πόντους που ξαναθέτει υποψηφιότητα για εθνική -είναι εξάλλου μόνο 34- ενώ ο Kammerichs είναι σε λίγο πιο ρηχά νερά, με 10π-7ρ). Δεύτερη είναι η Penarol με 23-11, όπου κάναμε και αλλαγή δεύτερου ξένου, ο οποίος βέβαια είναι εξίσου άχρηστος, μιας και όλη η ομάδα είναι η τετράδα της εθνικής Campazzo(πρώτος πασέρ του πρωταθλήματος) - Mata - Leo Guttierez (με 8 προσπάθειες για τρίποντο ανά ματς) - Leiva. Ακολουθούν Lanus, Boca (των Van Lacke και Daniel Santiago(!)) και Libertad (με Dermarr Johnson στα τελευταία ματς, extra points σε όσους τον θυμούνται ως μεταγραφικό στόχο του Ολυμπιακού στην περίοδο Κορυδαλλού).
Η Atenas του Fabi Oberto παλεύει οριακά να μπει στην 8αδα, με τον Fabi να έχει 9.3π-4.5ρ-3.8α, ενώ η Obras του Juan Guttierez βολοδέρνει στις χαμηλές θέσεις, με τον JP πάντως να έχει 17.9π-9.8ρ (2ος σκόρερ και ριμπάουντερ της λίγκας). Στην τελευταία θέση βρίσκεται η La Union του 40χρονου πλέον Ruben Wolkowyski, ο οποίος πάντως παραμένει βασικός, ενώ αξιοσημείωτη είναι και η επιστροφή του Pepe Sanchez στην Estudiantes μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, αλλά πλέον σε αρκετά χαμηλά νούμερα.
SG3ptshooter
QUOTE(benchwarmer @ Feb 15 2013, 16:18 ) *
Να ασχοληθούμε όμως με ένα πιο σοβαρό πρωτάθλημα, που βαίνει προς το τέλος της κανονικής περιόδου.

Στην Αργεντινή λοιπόν, προηγείται η Regatas με 25-10 (με πρώτο σκόρερ τον Quinteros με 15.1 πόντους που ξαναθέτει υποψηφιότητα για εθνική -είναι εξάλλου μόνο 34- ενώ ο Kammerichs είναι σε λίγο πιο ρηχά νερά, με 10π-7ρ). Δεύτερη είναι η Penarol με 23-11, όπου κάναμε και αλλαγή δεύτερου ξένου, ο οποίος βέβαια είναι εξίσου άχρηστος, μιας και όλη η ομάδα είναι η τετράδα της εθνικής Campazzo(πρώτος πασέρ του πρωταθλήματος) - Mata - Leo Guttierez (με 8 προσπάθειες για τρίποντο ανά ματς) - Leiva. Ακολουθούν Lanus, Boca (των Van Lacke και Daniel Santiago(!)) και Libertad (με Dermarr Johnson στα τελευταία ματς, extra points σε όσους τον θυμούνται ως μεταγραφικό στόχο του Ολυμπιακού στην περίοδο Κορυδαλλού).
Η Atenas του Fabi Oberto παλεύει οριακά να μπει στην 8αδα, με τον Fabi να έχει 9.3π-4.5ρ-3.8α, ενώ η Obras του Juan Guttierez βολοδέρνει στις χαμηλές θέσεις, με τον JP πάντως να έχει 17.9π-9.8ρ (2ος σκόρερ και ριμπάουντερ της λίγκας). Στην τελευταία θέση βρίσκεται η La Union του 40χρονου πλέον Ruben Wolkowyski, ο οποίος πάντως παραμένει βασικός, ενώ αξιοσημείωτη είναι και η επιστροφή του Pepe Sanchez στην Estudiantes μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, αλλά πλέον σε αρκετά χαμηλά νούμερα.

Το πρωτάθλημα της Βενεζουέλας ασόβαρο; (omitted tv series reference) Απαξιώ. Παραθέτω και το εντυπωσιακό βίντεο του νεοφερμένου Kleon Penn:

Εντυπωσιακό όταν φαντάζεται κανείς πόσες αδυναμίες θα έχει από κει και πέρα το παιχνίδι ενός mobile 7-footer για να μην παίζει έστω Ευρώπη.

O Quinteros θα μπορούσε ακόμα να ήταν στην Ευρώπη, η τελευταία του χρονιά στην Ισπανία ήταν σαφώς καλή και προφανώς έφυγε για να γυρίσει στην πατρίδα του κατά βάση. Εγώ είμαι με το Van Lacke ως γνωστόν.
benchwarmer
Καιρός για πλέι-οφ στη Κίνα. Τα ζευγάρια είναι:

Η ομάδα των Diogu-Yi-Sloan (που ήρθε μόλις αντί του Terrence Williams) που είναι και το φαβορί, με την ομάδα των Douby (πρώτου σκόρερ της λίγκας για άλλη μια φορά) και Eddy Curry. (δεν πιστεύω να περιμένατε να ξαναπω και τα ονόματα των ομάδων ε? tongue.gif )
Η ομάδα των Jeter-Abbas-Vroman που έκανε την έκπληξη και τερμάτισε δεύτερη στην κανονική περίοδο, με την ομάδα των Ahearn και Haislip (ο οποίος έχει 27 πόντους μ.ο. με εκπληκτικά ποσοστά ξανά)
Οι πρωταθλητές Beijing Ducks του Marbury και του Randolph Morris με την ομάδα του ινδάλματος Peter John Ramos και του Gary Forbes
Και τέλος η ομάδα των Von Wafer και Singleton με την ομάδα των Solomon Jones, Akognon και των "στόχων" του Παναθηναικού Ailun Guo και Dejun Han, ο οποίος όμως πρέπει να είναι τραυματίας(?)

Οι ομάδες των Arenas και McGrady κατέλαβαν αντίστοιχα την προτελευταία και την τελευταία θέση στην κανονική περίοδο...
benchwarmer
Χωρίς σχόλια:

" Στη Νέα Ζηλανδία (!) θα συνεχίσει την καριέρα του ο Μιχάλης Καλαβρός, ο οποίος θα αναλάβει την τεχνική ηγεσία των Μαναγουάτου Τζετς. Αυτή θα είναι η τρίτη διαφορετική... ήπειρος που θα κοουτσάρει ο έμπειρος Έλληνας προπονητής. "Μου έχουν πει ότι οι Νεοζηλανδοί είναι οι καλύτεροι άνθρωποι στον κόσμο" δήλωσε μεταξύ άλλων ο έμπειρος προπονητής που δούλεψε φέτος στην Κίνα.

Ο Καλαβρός μέχρι πρότινος εργαζόταν ως ασίσταντ κόουτς στην Κίνα και συγκεκριμένα στους Σανγκάι Σαρκς, την ομάδα του Γιάο Μινγκ.

"Από το πρώτο e-mail που αντάλλαξα με τους ανθρώπους της ομάδας, κατάλαβα πόσο αγαπούν το μπάσκετ και την κοινωνία τους. Πιστεύουν ξεκάθαρα ότι έχουν μια ομάδα που μπορεί να κερδίσει το πρωτάθλημα και χρειάζονται έναν προπονητή με δίψα για διάκριση και εμμονή στις νίκες.

Θα δώσω τον καλύτερο μου εαυτό. Είμαι ενθουσιασμένος που θα έχω την ευκαιρία να έρθω στο Πάλμερστον Νορθ. Τόσο ο Νικ Χόρβατ (ο αρχηγός των Τζετς), όσο και ο Ταμπ Μπάλντγουιν μου έχουν πει ότι οι Νεοζηλανδοί είναι οι καλύτεροι άνθρωποι στον κόσμο.

Η προτεραιότητα μου είναι να συναντήσω τους παίκτες, να τους κατανοήσω και να μάθω τον τρόπο που παίζεται το μπάσκετ στη Νέα Ζηλανδία. Ήθελα αυτή τη δουλειά και θέλω να κερδίζω" ήταν τα λόγια του.
"

Από basketnet.gr
benchwarmer
Για να επανέρθουμε λίγο εδώ, μιας και εμείς οι New Zealand Breakers ετοιμαζόμαστε να γράψουμε ιστορία, καθώς απέχουμε μόνο μια σειρά τελικών (απέναντι στους Perth Wildcats) από το three-peat cool.gif . Νομίζω πως οι λάτρεις του είδους (δηλαδή ο SG3ptshooter) μπορούν να καταλάβουν από το ρόστερ για τι ομάδα μιλάμε biggrin.gif Πρώτο ματς στις 7 του μήνα, με τη σειρά να κρίνεται στις 2 νίκες.

Στην Κίνα τα playoff δεν είχαν κανένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον, μιας και το μεγάλο φαβορί, οι Guangdong Southern Tigers κατέκτησαν με 4-0 τον τίτλο, με δίδυμο ξένων τους Donald Sloan και Ike Diogu, αλλά βέβαια τη διαφορά σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες την έκανε ο Yi όπως και αναμενόταν.

Μια αναφορά και στο πρωτάθλημα του Ιράν, που κατέκτησε η Πετροχίμι (με ξένους τους Μπετσίροβιτς και Τζάαμπερ), που κέρδισε στους τελικούς την Μαχράμ των Μάρκο Μίλιτς(!) και Φρανσίσκο Έλσον(!!).

Στην Αργεντινή είμαστε στην φάση των 8 και θα ασχοληθούμε εκτενέστερα όταν πάμε στους 4, ενώ παράλληλα άρχισε και το αγαπημένο πρωτάθλημα του Πουέρτο Ρίκο, όπου συναντάμε (διασκορπισμένη σε αρκετές ομάδες βέβαια) τη γνωστή παλιοπαρέα, ενώ έχουμε και διάφορα guests από αποτυχημένους NBAers που αποφάσισαν να δοκιμάσουν τις ομορφιές της χώρας hippy.gif.jpeg
SG3ptshooter
Αρχικά να πω ότι ο Beci κατέκτησε το πρωτάθλημα στο Ιράν κι έρχεται από το άραγμα να βοηθήσει και τη συμπαθέστατη Sassari (Dienerαίοι, Bootsy, Ignerski, Βανούτσος, προπονητάρα) στο θεάρεστο έργο εκθρονισμού της Siena.

Μετά τη μεταγραφή του Jason του Robinson στη Valencia, μία μόλις μέρα μετά τον αποκλεισμό της ομάδας του στα playoffs της Αργεντινής, χάζευα την απόδοση των rosters και μου έκαναν μεγάλη εντύπωση οι αριθμοί του David Jackson. Eίπα λοιπόν να υποκύψω στο να συνεισφέρω στο topic, αλλά το tube μας τα χάλασε, αφού δεν μπόρεσα να βρω εικόνα του απόφοιτου του Penn St. Είναι και μεγάλος σε ηλικία πια για μεταβάσεις σε δυσκολότερη λίγκα, είπα να το παρατήσω. Έλα όμως που το search μας έβγαλε τον ξαδερφό του (φαντάζομαι), το David Jackson. Αφότου άφησε κι αυτός το Penn St. δοκίμασε πρώτα στην Πορτογαλία, οι αριθμοί δε μοιάζουν κακοί, η εικόνα του σαφής και τελικά τον αναφέρω γιατί είμαι φίλος των Ισλανδών πλέον, ναι, απ' την U21 τους στο ποδόσφαιρο, και ο D. Jackson 2 τους τιμά φέτος με την παρουσία του, χοντροκάνοντας party στο πρωτάθλημά τους, όπως ήταν δραματικά αναμενόμενο. http://basketball.eurobasket.com/player/Da...or_Thorl/136972
Νομίζω ότι μας δείχνει το δρόμο για το πως να ζήσουμε στο εξωτερικό αν σκουρύνουν τα πράγματα αυτή η statline. Μεταναστεύεις κάπου που θα τους φαίνεσαι Jordan.

Απ' τη Barreirense της τρίτης κατηγορίας της Πορτογαλίας προέρχεται και ο uploader του video του πρώην συμπαίκτη του, ο Anthony Hill, που φέτος μεταπήδησε σε πιο ζόρικα νερά, αυτά της τρίτης κατηγορίας της Γαλλίας. Με το καλό και στη Limoges του χρόνου, είτε μία είτε δύο κατηγορίες πάνω.

Ενημερώνομαι για την Αργεντινή ακόμη περισσότερο τώρα που τελειώνει το πράγμα, αλλά είναι ειδικότης του benchwarmer αυτά. Τα συγχαρητήρια στους Breakers τα έχω ήδη στείλει νοερά. cool.gif
benchwarmer
smiley.gif smiley.gif

Όπως ανέφερε και ο απο πάνω λοιπόν (που υπέκυψε τελικά στις πιέσεις μου να ποστάρει cool.gif ) οι New Zealand Breakers κατέκτησαν τον τρίτο τους σερί τίτλο στο πρωτάθλημα της Αυστραλίας. Ικανοποιητικό οπτικό υλικό απο youtube δυστυχώς δεν υπάρχει, φαίνεται είναι πολύ βαρύ για τους Αυστραλούς να δεχθούν ότι κατακτάει εδώ και τρία χρόνια το πρωτάθλημά τους μία ομάδα από τη μισητή γείτονα χώρα icon_drunk.gif (αμφιβάλλω εάν μπορεί να καταλάβει οποιοσδήποτε άλλος πλην του SG το μεγαλείο αυτού του κατορθώματος tongue.gif )

3ο σερί πρωτάθλημα λοιπόν για τα γνωστά μέλη της αγαπημένης εθνικής ομάδας: Thomas Abercrombie, Mika Vukona, Alex Pledger, Corey Webster και Leon Henry, όπως και για τον παίκτη κλειδί των τελικών, του γνωστού και μη εξαιρετέου Αυστραλού CJ Bruton. Στο ρόστερ επιπλέον ήταν ο επίσης Αυστραλός Darryl Corletto, ενώ τις δύο θέσεις των Αμερικανών είχαν ο ψηλός αλλά μάλλον μέτριος Will Hudson, καθώς βέβαια και ο MVP της λίγκας Cedric Jackson, ένα pg που σίγουρα μπορεί να έρθει και Ευρώπη, και θυμίζει αρκετά στο στυλ τολμώ να πω τον Μπέβερλι. Τελευταίο άφησα βέβαια τον αρχηγό Dillon Boucher, που στα 37 του θα αποχαιρετήσει πιθανότατα την ενεργό δράση με ένα three-peat. Για όσους δεν τον θυμούνται, η σημαντικότερη φάση στην καριέρα του είναι φυσικά αυτή (και δεν αναφέρομαι στην ασίστ).
Συνολικά στατιστικά εδώ: http://basketball.australiabasket.com/team...ers/5785?Page=3

Σε λιγότερο από 10 μερούλες πάντως, αφού τελείωσαν οι σοβαρές υποχρεώσεις, ξεκινάει και το πιο cult πρωτάθλημα του κόσμου, το ίδιο το τοπικό πρωτάθλημα Νέας Ζηλανδίας δηλαδή laugh.gif
Θυμίζω ότι τους Manawatu Jets θα κοουτσάρει ο Έλληνας(!) Μιχάλης Καλαβρός, και θα δώσει μεγάλες μάχες στους πάγκους με αντίπαλους προπονητές όπως τον παλιό παίχτη Paul Henare, ή τον ίδιο τον αναμορφωτή του Νεοζηλανδικού μπάσκετ Tab Baldwin, ή βέβαια το απόλυτο είδωλο που ακούει στο όνομα Pero Cameron cool.gif Από παίχτες, αναμένεται να κλείσουν σε διάφορες ομάδες όλοι οι τρις-πρωταθλητές των Breakers, καθώς βέβαια και όλα τα υπόλοιπα στελέχη της εθνικής, όπως ο (αγαπημένος του SG) Casey Frank, ο Tait, o Mark Dickel, o Phill Jones κλπ... Φυσικά όμως, μιλάμε για ένα πρωτάθλημα όπου τις εντυπώσεις κλέβουν οι διάφοροι ρολίστες, όπως αυτός ή (ακόμα καλύτερα) αυτός. Θα σας κρατάμε ενήμερους λοιπόν (αν δεν ψηθήκατε και τώρα κάποιοι, έχετε θέμα με το μπασκετικό σας χιούμορ tongue.gif )

Στο πρωτάθλημα της άλλης συμπαθούς χώρας, του Πουέρτο Ρίκο, ο Λάρρυ Αγιούσο έχει σουτάρει 53 τρίποντα σε 5 ματς, οπότε όλα κυλούν φυσιολογικά για την ώρα.

Τέλος στην Αργεντινή, έχουμε φτάσει επιτέλους στους "4", με τα ζευγάρια να είναι Regatas-Boca και Lanus-Penarol, τα οποία θα αναλυθούν όμως σε επόμενο ποστ...
benchwarmer
Και ενώ οι απανταχού μπασκετόφιλοι ασχολούνται με άλλα ασήμαντα θέματα, καιρός να ζωντανέψει αυτό το τόπικ ώστε να ασχοληθούμε με τα πραγματικά σημαντικά.

Όπως στην προκειμένη περίπτωση το FIBA Asia Tournament 2013 το οποίο ξεκινά μεθαύριο, το ασιατικό ισοδύναμο του Ευρωμπάσκετ δηλαδή, το οποίο φέτος μάλιστα έχει και ξεχωριστό ελληνικό ενδιαφέρον. Ως γνωστόν, οι 3 πρώτες ομάδες προκρίνονται για το Μουντομπάσκετ του 2014, και οι επικρατέστερες για να το καταφέρουν είναι:

- Η Κίνα φυσικά, με τον Παναγιώτη Γιαννάκη στον πάγκο, που είναι και το φαβορί για την κατάκτηση του τουρνουά, χωρίς τον Ping Shang στην ομάδα tongue.gif , αλλά με τον Yi φυσικά, τον Zhizhi Wang (ακόμα!), αλλά και άλλους γνωστούς, όπως τον Sun Yue, τον Shipeng Wang αλλά και τον περσινό μεταγραφικό στόχο(?) του Παναθηναικού, τον Ailun Guo.
- Το Ιράν, που το 2009 είχε κάνει την έκπληξη και είχε κερδίσει τον τίτλο επικρατώντας της Κίνας, με τον Haddadi φυσικά ως κορυφαίο (και μόνο γνωστό στο ευρύ κοινό) παίχτη, αλλά γενικά μία έμπειρη ομάδα και τον Μέμι Μπετσίροβιτς στον πάγκο.
- Οι Φιλιππίνες, μια βαθιά μπασκετική χώρα, που φέτος θα παίζει εντός έδρας και έχει την ευκαιρία για πρώτη φορά να προκριθεί σε ένα παγκόσμιο τουρνουά, με αστέρι βέβαια τον νατουραλιζέ Αμερικανό σέντερ Marcus Douthit που ήταν και 1ος σκόρερ και ριμπάουντερ του τουρνουά του 2011.
- Η Ιορδανία του Βαγγέλη Αλεξανδρή(!), όπου υπό άλλες προυποθέσεις θα ήταν υψηλότερα στα "προγνωστικά", όμως κατεβαίνει χωρίς τους 2 καλύτερους και γνωστότερους παίχτες της, τον Zaid Abbas και τον Osama Daghles, ενώ τη θέση του νατουραλιζέ την καταλαμβάνει ο γνωστός μας Jimmy Baxter, με πέρασμα από Ηλυσιακό και Ίκαρο.
- Το Καζακστάν, το οποίο έχει τον προπονητή της Αστάνα, τους ρολίστες της Αστάνα (εδώ φυσικά θα κληθούν να πρωταγωνιστήσουν), αλλά και τον βασικό pg της Αστάνα, τον (νατουραλιζέ φυσικά) Jerry Johnson, ο οποίος μπορεί να κάνει τη διαφορά και να τους οδηγήσει μέχρι την τριάδα.
- Η Κορέα, με τους 5 Kim και 3 Lee στην 12άδα tongue.gif , και το κλασικό της στυλ παιχνιδιού με τα τρίποντα
- Το Κατάρ, με τον πρώην NBAer Jarvis Hayes(!!!!!) ως νατουραλιζέ, και με μερικούς παίχτες ακόμα από την ομάδα του 2006 που είχαμε αντιμετωπίσει στην Ιαπωνία..

Αλλά βέβαια, όπως καταλαβαίνει κανείς, σε ένα τέτοιο τουρνουά οι "καλές" ομάδες είναι οι λιγότερο σημαντικές και fun to watch tongue.gif Οι υπόλοιπες 8 λοιπόν ομάδες που συμπληρώνουν το τουρνουά είναι:

- To Μπαχρέιν, με έναν νατουραλιζέ σέντερ με θητεία στα πρωταθλήματα του Ιράν, του Ιράκ και της Σαουδικής Αραβίας, με Σέρβο προπονητή και μεταξύ άλλων έναν 42χρονο(!) στο ρόστερ.
- Η Κινεζική Ταιπέι, με μερικούς παίχτες με εμπειρία από το κινεζικό πρωτάθλημα (που για τα εδώ δεδομένα είναι σημαντικό tongue.gif ) και με 2 Αμερικανούς (ενώ επιτρέπεται ένας, τι πατέντα έκαναν δεν ξέρω)
- Το Χονγκ Κονγκ(!), κι αυτό φυσικά με νατουραλιζέ αμερικανό για το 5, και μέσο όρο ύψους όπως φυσικά και οι προηγούμενοι εκεί γύρω στο 1.90...
- Η Ινδία, με Αμερικανό προπονητή και με ατραξιόν τον 18χρονο Singh με ύψος 2.18 που ενδέχεται (για λόγους μάρκετινγκ φυσικά κυρίως) να δούμε κάποια στιγμή να ασχολούνται μαζί του στις ΗΠΑ.
- Η Ιαπωνία, που τα τελευταία χρόνια φαίνεται να έχει μείνει αρκετά πίσω ακόμα και για τα ασιατικά δεδομένα (μέχρι το '99 είχε 14 μετάλλια σε 20 διοργανώσεις, έκτοτε κανένα!)
- Η Μαλαισία, η οποία βρίσκεται και σε γκρουπ με Κίνα Ιράν και Κορέα και θα είναι κυριολεκτικά ο σάκος του μποξ, με μέσο όρο ύψους στο 1.89 και ηλικίας γύρω στα 23-24 χρόνια (και χωρίς καν νατουραλιζέ)
- Η Σαουδική Αραβία, με έναν παίχτη στο 2.06 και τους υπόλοιπους κάτω από 1.92 (και μάλιστα παίχτες αγνώστων λοιπών στοιχείων οι περισσότεροι, και με φωτογραφίες με μαντήλες laugh.gif )
- Και τέλος, μία από τις αγαπημένες εθνικές του τόπικ, αυτή της Ταιλάνδης, χωρίς δυστυχώς (και για άγνωστους λόγους) τον παίχτη που κοσμεί το πρώτο ποστ του θέματος, αλλά με την τιμητική διάκριση της πιο κοντής ομάδας του τουρνουά, με μ.ο. ύψους το 1.86, και με ονόματα που ξεχωρίζουν τους αδερφούς Darongpan και Darungpong Apiromvilaichai, όπως και τον νέο αγαπημένο παίχτη φαντάζομαι του SG3ptshooter, τον Attaporn Lertmalaiporn.


Να πούμε τέλος ότι είναι αισθητή (λέμε τώρα) η απουσία από τη διοργάνωση μιας από των ιστορικότερων ομάδων, αυτής του Λιβάνου, όχι για μπασκετικούς αλλά για εξωαγωνιστικούς λόγους, μιας και η ομοσπονδία τους τιμωρήθηκε με 4 χρόνια αποκλεισμό από κάθε διεθνή διοργάνωση...

Λεπτομέρειες για το τουρνουά για όποιον ενδιαφέρεται εδώ http://manila2013.fibaasia.net/Default.aspx
SG3ptshooter
QUOTE(benchwarmer @ Jul 29 2013, 23:44 ) *
Η Κίνα φυσικά, με τον Παναγιώτη Γιαννάκη στον πάγκο... χωρίς τον Ping Shang στην ομάδα

εμπαθής όπως πάντα, έκοψε το μέλλον αστέρι. torture.gif

σύμφωνα με αυτό το video, δε θα έχουμε ZhiZhi. Στο related έμαθα και το Philippinο-κρυφό όπλο, προετοιμασία με τη Μεγάλη Νέα Ζήλανδια για 10 μέρες.
QUOTE(benchwarmer @ Jul 29 2013, 23:44 ) *
Jimmy Baxter, με πέρασμα από Ηλυσιακό και Ίκαρο

ΒaxterWatch, o Lonny είναι στη Βενεζουέλα. Μέτρια χρονιά, τα ίδια και το πουλέν ο Kleon Penn. sad.gif
QUOTE(benchwarmer @ Jul 29 2013, 23:44 ) *
Το Καζακστάν, το οποίο έχει τον προπονητή της Αστάνα, τους ρολίστες της Αστάνα (εδώ φυσικά θα κληθούν να πρωταγωνιστήσουν), αλλά και τον βασικό pg της Αστάνα, τον (νατουραλιζέ φυσικά) Jerry Johnson, ο οποίος μπορεί να κάνει τη διαφορά και να τους οδηγήσει μέχρι την τριάδα.

κρίμα που έχει παίξει στη δική μας Εθνική και ο σαραντάπηχος. Το ίδιο ισχύει και για το Σλοβένο γιο του Memi και πρωταθλητή Iran φέτος.
QUOTE(benchwarmer @ Jul 29 2013, 23:44 ) *
Η Ινδία, με Αμερικανό προπονητή και με ατραξιόν τον 18χρονο Singh με ύψος 2.18 που ενδέχεται (για λόγους μάρκετινγκ φυσικά κυρίως) να δούμε κάποια στιγμή να ασχολούνται μαζί του στις ΗΠΑ.

άλλος είναι λέμε ο πρωτοπόρος στις νέες αγορές:
QUOTE(bbplayer @ Jul 29 2013, 23:29 ) *
του χρόνου περιμένω Ινδό

QUOTE(benchwarmer @ Jul 29 2013, 23:44 ) *
με φωτογραφίες με μαντήλες

μόλις είδα εκείνον τον τύπο με τo κεφαλόδεσμο ενώ φορούσε και τη φανέλα πάνω σε πανηγυρισμούς (τώρα ποιον κέρδισαν, δεν ξέρω), περίμενα Abu Nazir χορηγό, εύκολα.
QUOTE(benchwarmer @ Jul 29 2013, 23:44 ) *
Και τέλος, μία από τις αγαπημένες εθνικές του τόπικ, αυτή της Ταιλάνδης, χωρίς δυστυχώς (και για άγνωστους λόγους) τον παίχτη που κοσμεί το πρώτο ποστ του θέματος, αλλά με την τιμητική διάκριση της πιο κοντής ομάδας του τουρνουά, με μ.ο. ύψους το 1.86, και με ονόματα που ξεχωρίζουν τους αδερφούς Darongpan και Darungpong Apiromvilaichai, όπως και τον νέο αγαπημένο παίχτη φαντάζομαι του SG3ptshooter, τον Attaporn Lertmalaiporn.

- Η αγαπημένη Ασιατική Εθνική ομάδα
- Το παλικάρι αυτό μόνο με τραυματισμό έμενε έξω, είναι εμφανώς μαχητής. Μάχεται με κάτι Big Kahuna Burgers αυτή τη στιγμή.
- Κανένα μήκος/πλάτος/ύψος δεν παίζει ρόλο αν ξέρεις τι κάνεις στο παρκέ. Λένε. tongue.gif
- Σε αντίθεση με τους Meehl, εδώ είναι εμφανείς οι ρόλοι του κάθε αδερφού και στο παρκέ.
- ρε φίλε, το μόνο βίντεο του Attaporn στο σωλήνα τον δείχνει να τρέχει πάνω κάτω με τη σημαία της πατρίδας του στα χέρια. Αν δε συγκίνησε αυτό τους απανταχού εθνικιστές σαν κι εμένα ( wos_sport4.gif ) , δεν ξέρω τι θα τα καταφέρει. ΟΚ, έχω μερικές ιδέες.

Φρέσκο Korea - Iran fullgame. You' re welcome.
Weekendman
QUOTE(benchwarmer @ Jul 29 2013, 23:44 ) *
- Η Σαουδική Αραβία, με έναν παίχτη στο 2.06 και τους υπόλοιπους κάτω από 1.92 (και μάλιστα παίχτες αγνώστων λοιπών στοιχείων οι περισσότεροι, και με φωτογραφίες με μαντήλες laugh.gif )

Κοντοί αλλά το πάλεψαν το ματς με τους οικοδεσπότες αυτού του Ασιατικού πρωταθλήματος τους Φιλλιπινέζους , όπως ήταν αναμενόμενο βάσει του ύψους οι Φιλιππίνες σκόραραν αρκετούς πόντους στο ζωγραφιστό παίρνοντας παράλληλα διψήφιο αριθμό επιθετικών .Μάλιστα κυνηγούσαν τόσο να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα τους που θυμάμαι πρόχειρα τέσσερα φάουλ που έκαναν στους Σαουδάραβες στην διεκδίκηση του επιθετικού ριμπάουντ…

Από την ομάδα του Βασιλείου μου έμεινε περισσότερο φυσικά ο ψηλότερος της ομάδας με το 4 που προσπάθησε να κάνει μερικά σουτ και να το παίξει όσο γινόταν σκιάχτρο, και ο φονικός σουτέρ με το 14, αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι οι πολλές βολές που κέρδιζαν για μια ομάδα που επιχειρούσε αρκετές προσπάθειες για τρίποντο.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν για το μεγαλύτερο διάστημα ισάξιοι με την παρέα του Νταουτχιτ, στο δεύτερο οι αντίπαλοι φαινόταν να έχουν τον έλεγχο,αλλα ποτέ σε σημείο που να πει κανείς για συντριπτική νίκη.

οι Σάουδαραβές δεν ήταν δυνατόν να εξαλείψουν τους πόντους μέσα στην ρακέτα όσο ζώνη και να έπαιζαν ,και όσο και να τα πήγαν σχετικά καλά στο πρώτο μέρος και ιδιαιτέρως πάνω στον Νταουτχιτ, το ποσοστό των Φιλλιπινέζων στα τρίποντα ήταν λογικό, αν μπορούσαν να είχαν καλύτερες επιστροφές για να αποτρέψουν μερικούς αιφνιδιασμούς θα μπορούσαν να ήταν σε ακόμα πιο κοντινή απόσταση…

Λεπτομέρειες Για τις ήττες των Ελλήνων προπονητών περιμένω από τους άλλους μπασκετοαρρώστους αν υπάρχουν…
anonym
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ

FIBA ASIA: KOREA VS CHINA AUGUST 01 2013

http://www.youtube.com/watch?v=g7waO8KE7T0

http://www.youtube.com/watch?v=pm_U9gxBQN8

FIBA ASIA: CHINA VS. MALAYSIA AUGUST 02 2013

http://www.youtube.com/watch?v=mMS8f76HHMU

http://www.youtube.com/watch?v=VqqhyqZZ2Y8
GK_23
QUOTE(Weekendman @ Aug 1 2013, 19:17 ) *
Λεπτομέρειες Για τις ήττες των Ελλήνων προπονητών περιμένω από τους άλλους μπασκετοαρρώστους αν υπάρχουν…

Ο Αλεξανδρής ούτως ή άλλως είχε δύσκολο έργο, μιας και οι Ιορδανοί έχουν σημαντικές απουσίες...

Η ήττα της Κίνας από την Κορέα όμως ήταν πολύ κακό αποτέλεσμα για τον Γιαννάκη...

Σήμερα παίζουν Κίνα-Ιράν για τον 3ο όμιλο, σε ένα ματς που στα χαρτιά μοιάζει με πρόωρος τελικός.
Αν οι Κινέζοι χάσουν, πιθανότατα θα έχουν δυσκολότερο διασταύρωμα στα προημιτελικά από ότι αρχικά περίμεναν.

Το επίπεδο πάντως είναι εξαιρετικά χαμηλό, δεν θα ήταν άσχημα ιδέα η 3η θέση της Ασίας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα να πάει στην Ευρώπη ή στην Αμερική.
SG3ptshooter
Προδοσία στο μέτωπο της Maori bfικης νατουραλιζέ φαντασίωσης!
QUOTE
Union Olimpija Lubiana sign Cedric Jackson
He comes from New Zeland

http://www.sportando.net/eng/europe/adriat...ic-jackson.html
Weekendman
QUOTE(GK_23 @ Aug 3 2013, 02:41 ) *
Ο Αλεξανδρής ούτως ή άλλως είχε δύσκολο έργο, μιας και οι Ιορδανοί έχουν σημαντικές απουσίες...

Η ήττα της Κίνας από την Κορέα όμως ήταν πολύ κακό αποτέλεσμα για τον Γιαννάκη...

Σήμερα παίζουν Κίνα-Ιράν για τον 3ο όμιλο, σε ένα ματς που στα χαρτιά μοιάζει με πρόωρος τελικός.
Αν οι Κινέζοι χάσουν, πιθανότατα θα έχουν δυσκολότερο διασταύρωμα στα προημιτελικά από ότι αρχικά περίμεναν.

Το επίπεδο πάντως είναι εξαιρετικά χαμηλό, δεν θα ήταν άσχημα ιδέα η 3η θέση της Ασίας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα να πάει στην Ευρώπη ή στην Αμερική.

Στα 2 ματς που είδα την Ιορδανία μέχρι ενός σημείου τα πήγαιναν πολύ καλά και προηγήθηκαν και με διψήφιο αριθμό πόντων έναντι της Κινεζικής Ταϊπέι και των Φιλλιπίνων , απλά η διαφορά πέρα ότι ο Μπάξτερ δεν τζορντάνισε το ίδιο όπως το πρώτο ματς , ήταν ότι ξεφούσκωσαν πιο νωρίς στο δεύτερο ματς σε σύγκριση με το πρώτο, αλλά ακόμα και έτσι έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσουν ένα χαμένο ματς και στις 2 περιπτώσεις.

Για την Κίνα την είδα μόνο με την Κορέα ,και δεν ξέρω αν θα είναι κάτι σαν την αντίστοιχη Ισπανία στον Ευρωπαϊκό χώρο ,που είχε το δικαίωμα να το πάει χαλαρά μέχρι τα προημιτελικά ,και μετά να δείξει ποιος είναι το πραγματικό αφεντικό όπως είδαμε στα ευρωμπάσκετ του 2009 και του 2011. Aλλά οι εως τώρα αποτυχίες και οι ήττες είναι πιο τρανταχτές για τον Γιαννάκη , που δεν τον πάνε και οι συγκυρίες με το 0% ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα στο πρώτο ματς ,και την απουσία του καλύτερου παίκτη του Γι Γιανλιάν στο σημερινό ντέρμπι με το Ιραν που κατέληξε σε συντριβή με -19


Για το επίπεδο σίγουρα δεν είναι πραγματικά νέο ότι είναι χαμηλό, αλλά ευχαριστήθηκα για το δεδομένο επίπεδο μπάσκετ το ματς μεταξύ της Ιορδανίας και της Κινεζικής Ταϊπέι, όσο για τα υπόλοιπα περισσότερα από περιέργεια για τους Έλληνες προπονητές, και τους άγνωστους παίκτες τα βλέπω όσα βλέπω, παρά για κάτι άλλο…

Βέβαια αν το συγκρίνουμε με την Ωκεανία των 2 ομάδων η την Αφρική που και να διοργανωθεί το τουρνουά σε ανοιχτό γήπεδο δεν θα νιώσει κανείς ιδιαίτερη διαφορά σε επίπεδο οργάνωσης σε σχέση με αυτό που βλέπουμε στην πράξη, δεν στέκεται τόσο άσχημα, και αν και έχει βάση αυτό που λες θα άφηνα παρόλα αυτά τρείς τις Ασιατικές θέσεις. Γιατί η Ευρώπη έχει αρκετές θέσεις, στην Αμερική είναι πολύ συγκεκριμένος ο αριθμός των ομάδων που συμμετέχουν για να δώσεις παραπάνω θέσεις και να χαλάσει η αγωνία για την είσοδο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, ενώ υπάρχουν και οι wild card για κάθε παραπονούμενο από Ευρώπη η Αμερική μεριά…

Πάντως αν είναι να αποφέρει κάτι η διοργάνωση ας είναι την συμμετοχή των Φιλλιπινέζων σε ένα Παγκόσμιο πρωτάθλημα το αξίζουν για την αγάπη τους στο μπάσκετ, θα έχει και ένα ενδιαφέρον το σημερινό ματς με την Ταιβάν για να δούμε την όχι ακριβώς επική μονομαχία των νατουραλιζε Αμερικάνων σέντερ Μάρκους Ντάουτχιτ vs Κουίνσι Ντέιβις , τον ψηλό με την αλογοουρά στα τάξεις των Ταϊβανέζων Τσένγκ,όπως επίσης και έναν που τρεμμελοΝταρτεντινίζει η για να το πάμε σε πιο ελληνικό επίπεδο είναι σαν ένας Γιάννης Παπαχρηστος με πιο αξιόπιστο σουτ τον Lin Chih-Chieh…

Για αυτούς που νιώθουν την ακαταμάχητή ανάγκη να δουν παίκτες από Κινέζικη Ταιπέι Κουινσι Ντείβις και Lin Chih-Chieh σε πρόσφατη και παλιότερη δράση για τον Lin Chih-Chieh στο τελευταίο βίντεο…






GK_23
QUOTE(Weekendman @ Aug 3 2013, 13:59 ) *
Βέβαια αν το συγκρίνουμε με την Ωκεανία των 2 ομάδων η την Αφρική που και να διοργανωθεί το τουρνουά σε ανοιχτό γήπεδο δεν θα νιώσει κανείς ιδιαίτερη διαφορά σε επίπεδο οργάνωσης σε σχέση με αυτό που βλέπουμε στην πράξη, δεν στέκεται τόσο άσχημα, και αν και έχει βάση αυτό που λες θα άφηνα παρόλα αυτά τρείς τις Ασιατικές θέσεις. Γιατί η Ευρώπη έχει αρκετές θέσεις, στην Αμερική είναι πολύ συγκεκριμένος ο αριθμός των ομάδων που συμμετέχουν για να δώσεις παραπάνω θέσεις και να χαλάσει η αγωνία για την είσοδο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, ενώ υπάρχουν και οι wild card για κάθε παραπονούμενο από Ευρώπη η Αμερική μεριά…

H Ωκεανία έχει μεν 2 ομάδες αλλά αν η Νέα Ζηλανδία έπαιζε στη ζώνη της Ασίας θα το κατακτούσε το τουρνουά...

Η Αφρική έχει 5-6 ομάδες στο ίδιο τουλάχιστον επίπεδο με την Κίνα και το Ιράν. Η οργάνωση και τα χρήματα είναι αυτά που τους λείπουν, από ταλέντο και προσόντα είναι πολύ μπροστά σε σχέση με την Ασία. Π.χ. αυτό που πέτυχε πέρυσι η Νιγηρία, δεν θα μπορούσε να το κάνει καμία Ασιατική ομάδα.

Η Ασία έχει κατά την γνώμη μου το χαμηλότερο επίπεδο εθνικών ομάδων.

Παρακολούθησα αποσπασματικά το Κίνα-Ιράν σήμερα...
Οι Κινέζοι πάνε με 0-2 στην επόμενη φάση και αν δεν επανέλθει γρήγορα ο Γι, δεν τα βλέπω καθόλου καλά τα πράγματα για τον Γιαννάκη.

To Ιράν δείχνει να είναι το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο αυτή τη στιγμή.

Οι Φιλιππίνες έχουν μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψουν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μετά από ...δε ξέρω και εγώ πότε rolleyes.gif

Κορέα, Καζακστάν και Κατάρ θα το παλέψουν...
SG3ptshooter
QUOTE(SG3ptshooter @ Jun 14 2011, 16:46 ) *

Ποιος διαφθειρόταν μικρός με αυτό το arcade παιχνιδάκι; Έχω follow-up post έτοιμο. tongue.gif

QUOTE(SG3ptshooter @ Jun 14 2011, 18:01 ) *
Εννοείται ότι ένα μέλος με όνομα το SG3ptshooter θα έπαιρνε στεγνά και μόνο τη Μεγάλη Ταϊβάν! 77.gif

Ε ΝΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ, ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ:
Cheng-Ju LU
πρώτο ματς, 0/1 τρίποντα, στα 2 επόμενα 13/21.
και όταν γεμίσει η μπάρα, κάνεις και νικητήριο alley oop:


Πρώτος σκόρερ και o Αttaporn σήμερα, πρέπει να βρω χρόνο για θέαση. biggrin.gif
Weekendman
QUOTE(GK_23 @ Aug 3 2013, 17:10 ) *
H Ωκεανία έχει μεν 2 ομάδες αλλά αν η Νέα Ζηλανδία έπαιζε στη ζώνη της Ασίας θα το κατακτούσε το τουρνουά...

Η Αφρική έχει 5-6 ομάδες στο ίδιο τουλάχιστον επίπεδο με την Κίνα και το Ιράν. Η οργάνωση και τα χρήματα είναι αυτά που τους λείπουν, από ταλέντο και προσόντα είναι πολύ μπροστά σε σχέση με την Ασία. Π.χ. αυτό που πέτυχε πέρυσι η Νιγηρία, δεν θα μπορούσε να το κάνει καμία Ασιατική ομάδα.

Η Ασία έχει κατά την γνώμη μου το χαμηλότερο επίπεδο εθνικών ομάδων.

Περισσότερο από θέμα διοργάνωσης το θέτω γιατί από αγωνιστικής πλευράς δεν διαφωνώ ,αφού από τις Ασιατικές μόνο η Κίνα μπορείς να πεις ότι καταφέρνει κάτι περισσότερο από ότι να είναι σάκος του μποξ , οι υπόλοιπες στην καλύτερη να κάνουν παροδικα καμιά μεγάλη νίκη όπως του Λίβανου επί της Γαλλίας το 2006 η το πιθανότερο να παλέψουν κανα ματς και να το χάσουν….

Και Σε αυτό σίγουρα υπερέχουν φυσικά οι 2 ομάδες της Ωκεανίας, και ακόμα και η Αφρική με τις Ανγκόλα και Νιγηρία να είναι ανταγωνιστικές, και αν η Νιγηρία πραγματικά είχε η βρει έναν ποιντ-γκαρντ της προκοπής θα μπορούσε να χτυπάει και οχτάδα σε Ολυμπιακούς Αγώνες και Παγκόσμιο πρωτάθλημα, γιατί από φόργουορντ και σέντερ υπάρχει υλικό, και ειδικά στα 4-5αρια ,λογικά όμως δεν θα κατεβούν όμως για Παναφρικάνικο όλη η παρέα της Ολυμπιάδας,

QUOTE(GK_23 @ Aug 3 2013, 17:10 ) *
Παρακολούθησα αποσπασματικά το Κίνα-Ιράν σήμερα...
Οι Κινέζοι πάνε με 0-2 στην επόμενη φάση και αν δεν επανέλθει γρήγορα ο Γι, δεν τα βλέπω καθόλου καλά τα πράγματα για τον Γιαννάκη.

To Ιράν δείχνει να είναι το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο αυτή τη στιγμή.

Οι Φιλιππίνες έχουν μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψουν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μετά από ...δε ξέρω και εγώ πότε rolleyes.gif

Κορέα, Καζακστάν και Κατάρ θα το παλέψουν...

Μήπως να υπολογίσουμε και την τρελοτριποντόπαρέα της Ταιπέι για καμιά έκπληξη είσοδο στην τετράδα μια και αναφέρθηκε πιο πάνω; Αυτοί είναι το ακριβώς αντίθετο από την Ιορδανία γιατί βρίσκονται πίσω και ανατρέπουν αντι να χάνουν τις διψήφιες διαφορές.

Καποιες καλές βάσεις σαν ομάδα διαθέτουν με 2 στα φτερά με Lin και Lu που σουτάρουν σαν πολυβόλα, και μια τριαδα στους ψηλούς που βοηθάει , με τον Αμερικάνο να μπορεί σε αντίθεση με σήμερα να κάνει διαφορά για τέτοιο επίπεδο, τον παίκτη με το 7 τον Tien να αποτελεί ένα καλό ρολίστα ελαφρύ φόργουορντ, και τον Mr αλογοουρά να τον βλέπω σήμερα να μην χαμπαριάζει που έπρεπε να καλύψει τον Ντέιβις που έλειψε κάποιο διάστημα λόγω φάουλ.

Αφού εκμεταλλευτηκε το καλό σουτ για μέση απόσταση και τρίποντο, και πήρε παράλληλα μερικές φορές τον διάδρομο με ταχύτητα Άντιτς για να πασάρει στον συμπαίκτη η να ολοκληρώσει ο ίδιος σαν ο πραγματικός MVP της ομάδας , και όταν επάνηλθε ο Ντειβις τότε ο Τσένγκ επιτάχυνε μαζί του ακόμη περισσότερο την τελική αντεπίθεση…

Τους βλέπω όμως σαν πιθανό σενάριο να τερματίζουν στην πρώτη δυάδα του ομίλου της δεύτερης φάσης να βρίσκουν καμιά Κίνα στα προημιτελικά από τον άλλο όμιλο και σαν άλλοι Γάλλοι του 2009 να καταριούνται την τύχη τους αν και προφανώς δεν είναι Ιραν Κινά η Φιλλιπινες που πρέπει να στοχευσουν ψηλά…
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.