Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - ΠΑΟΚ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Warrior
Ο αγωνας θα γινει την Τεταρτη(22/2) στις 5μμ. και θα μεταδοθει απο ΕΤ1.
Ηδη κυκλοφορησαν τα εισητηρια....

Οι τιμές των εισιτηρίων:

Θύρα 1: 15 ευρώ

Θύρα 2-3: 25 ευρώ

Θύρα 4: 15 ευρώ

Θύρα 5-6-7: 10 ευρώ

Θύρα 8-9-10: 15 ευρώ

Το γηπεδο αναμενεται καταμεστο.

Τα νεα απο τους τραυματισμους Μπρουερ και Ουιλκινσον δεν ειναι καλα,
καθως πολυ δυσκολα θα αγωνιστουν και σε αυτο το παιχνιδι.
Αυτο ειναι κατι που μας προβληματιζει πολυ,μιας και η εικονα της ομαδας
χωρις αυτους,ειναι πολυ κακη οπως εχουμε δει...

Απο την αλλη,δεν υπαρχει αλλο αποτελεσμα για μας περα απο την νικη.
Και ευχομαι να το εχουν καταλαβει καλα αυτο στην ομαδα....
emperor
Μας προστέθηκε και ένα άλλο πρόβλημα.Ο ¨Πάντιους έχει ενοχλήσεις στην μέση και θα μείνει τρεις μέρες έγω.
Την ατυχίας μας μεσά shot.gif shot.gif

Λοιπόν όπως έχει έρθει η κατάσταση το ματς θα το πάρουμε μόνο με άκρατο φανατισμό(σε πλαίσια εντός νόμου όμως) και άμυνα.
Η κατάσταση είναι ακριβώς όπως ήταν στον πρώτο γύρο απλώς τώρα τα προβλήματα τα έχουμε εμείς
Warrior
QUOTE(emperor @ Feb 17 2006, 11:28 AM)
Μας προστέθηκε και ένα άλλο πρόβλημα.Ο ¨Πάντιους έχει ενοχλήσεις στην μέση και θα μείνει τρεις μέρες έγω.
Την ατυχίας μας μεσά shot.gif  shot.gif
*


ohmy.gif

Που το ακουσες αυτο??
hagi
Όντως πρέπει να το κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι και ειλικρινά δεν ξέρω πως θα παρουσιαστούμε.Ο ΠΑΟΚ έχει ψηλά την ψυχολογία του και θα το παλέψει.
Αν είναι έτσι όπως το λες για τον Πάντιους,την κάτσαμε..Δεν υπάρχουν άλλοι παίχτες ρε παιδιά .... ΕΛΕΟΣ
thrylos7
Ευτυχώς είναι νωρίς ο αγώνας γιατί αργότερα θα έχει Ευρωλίγκα.. Προμηθεύτηκα το "μαγικό χαρτάκι".. Έχει πολλά ακόμα..

Όλο το Δαμιανίδη θα συναντώ όταν αγοράζω εισητήριο; Και πάντα είμαι έτοιμος να σκάσω στα γέλια από αυτά που ακούω...
hellenic
Pantos ego perimeno kalo match me kai tis dio omades na maxontai para poli gia tin niki!krima poy lipoyn oi brewer kai wilkinson!
emperor
Ο Πάντιους θα μπει σε κανονικούς ρυθμούς από δευτέρα.Μάλλον θα είναι και ο Γουιλκινσον στην αποστολή αν και αυτό θα το ξέρουμε μετά το σαββατοκύριακο

Είναι ώρα ο Ματσον να δώσει ευκαιρίες στον Τέιλορ ΄Θα τον χρειαστούμε

Τον Μαγκσάντεφ πως λέτε ο Σούλης να τον χρησιμοποιήσει.Πάντως βλέπω να τον αρχίζει ως τριάρι

Πάντως ελπίζω να έχουν μεταφερθεί στους παίκτες αυτά που λέγονται τις τελευταίες μέρες στην θεσσαλονίκη από τους συμπολίτες
Το σαλιαρισμα πάει σύννεφο.Είναι απίστευτο αυτό
Πάντως έχω παρατηρήσει στον παοκ ότι όταν η μπάλα πάει καλά το μπάσκετ πάει χάλια και το αντίθετο


Θρύλε πες και εμάς τίποτα πικάντικο από τον Δαμιανίδη

ΥΣ Δυστυχώς εγώ μετά από πολλά χρόνια δεν θα δω το παιχνίδι ούτε από τηλεόραση sad.gif

Την ίδια ώρα δίνω το τελευταίο μου μάθημα για το πτυχίο μου smile.gif
dizzy_fingers
Emperor σε ζηλεύω!
Καλή επιτυχία αγόρι μου!!!
Καλό πτυχίο!!! 41.gif wav.gif
thrylos7
Εξαιρετικά αμφίβολη η συμμετοχή του Ζούγιοβιτς...

QUOTE
Πάντως ελπίζω να έχουν μεταφερθεί στους παίκτες αυτά που λέγονται τις τελευταίες μέρες στην θεσσαλονίκη από τους συμπολίτες
Το σαλιαρισμα πάει σύννεφο.


Τί εννοείς;

QUOTE
Πάντως έχω παρατηρήσει στον παοκ ότι όταν η μπάλα πάει καλά το μπάσκετ πάει χάλια και το αντίθετο


Αυτό είναι αλήθεια... Τουλάχιστον έτσι δείχνει.. τώρα τι συμβαίνει κάθε φορά είναι άλλο θέμα...

QUOTE
Δυστυχώς εγώ μετά από πολλά χρόνια δεν θα δω το παιχνίδι ούτε από τηλεόραση 

Την ίδια ώρα δίνω το τελευταίο μου μάθημα για το πτυχίο μου


Συμμερίζομαι τη λύπη σου... αλλά αξίζει τον κόπο! Σε μένα, κάθε φορά που μου τύχαιναν παρόμοια περιστατικά, δηλαδή υποχρέωση vs "αυτό που θέλω" τα κατάφερνα στην υποχρέωση... κάτι σαν είδος δικαίωσης-"ανταλλάγματος".

QUOTE
Emperor σε ζηλεύω!
Καλή επιτυχία αγόρι μου!!!
Καλό πτυχίο!!!


2 σε 1! Το δεύτερο μάλλον είναι το πείραγμα! Το πρώτο ότι το εννοείς..(γιατί απ' ότι έχεις γράψει δεν τα πας και τόσο καλά σ' αυτό το θέμα) ε;

Όσον αφορά τον Δαμιανίδη... και τις 2 φορές που μου έτυχαν αυτά ήταν μαζί μου ο κολλητός μου που είναι τρελός παοκτσής(όχι, δεν είναι κάφρος, τρελός συνδυσμός λογικής και υποστήριξης της ομάδας του)...

Το πρώτο έγινε στο Άρης - ΠΑΟ.. Τότε τα εισητήρια απ' το γήπεδο τα έπαιρνες από μέσα και γύρω υπάρχουν διάφορα γραφεία.. Είμαι λοιπόν εγώ και ο φίλος μου μπροστά από τον πάγκο για τα εισητήρια όπου βρισκόταν μια κυρία, πίσω από άλλα 2 άτομα και χτυπάει το τηλέφωνο... Ήταν ο Γράντας(απ' ότι μου είπε ο φίλος μου ήταν ο πρόεδρος του Άρη όταν έπεσε πρώτη φορά στη Β' εθνική) και ήθελε εισητήριο νομίζω... έρχεται η σειρά μου, χτυπάει άλλο τηλέφωνο και η γραμματέας αρχίζει μιλάει.. Τότε έρχεται από τη διπλανή πόρτα ο Δαμιανίδης, στέκεται δίπλα μου και βλέπει τον φάκελο με τα έσοδα του αγώνα Μπρι - Άρης (πολύ χρήμα...). Η γραμματέας κλείνει το τηλέφωνο και λέει στο Δαμιανίδη για το τηλεφώνημα του Γράντα... Αυτός παίρνει ένα ύφος απορίας και αναφωνεί.. "Ο Γρράντας;;"... Μάλιστα σήκωσε και το τηλέφωνο(χτυπούσε συνέχεια) για να με εξυπηρετήσει η γραμματέας..

Σήμερα καθώς μπαίνουμε στον προαύλιο χώρο του Παλέ, τον βλέπουμε μπροστά μας να πηγαίνει στην ίδια κατεύθυνση(μπουτίκ-εκεί πλέον βγάζεις εισητήρια) με αμφίεση μηχανόβιου... Παίρνει κάποιον τηλ.. "Ελα "@@@@@"... Ο Καστλ θέλει τζιπ.. Ε! Μεγάλο, ωραίο... καινούριο... ένα τουαρέ(δεν άκουσα καλά το όνομα) θέλει. Εσύ που έχεις υπάρχει τίποτα...;" Με τα βίας συγκρατιόμουν!!! Τελικά ήρθε και αυτός μέσα στη μπουτίκ.. (πάλι μόνοι μας ήμασταν μαζί με τον άνθρωπο για την πώληση εισητηρίων)

Άντε έβγαλα και είδηση!! Ο Καστλ θα πάρει τζιπ... (μη το γελάτε, κάτι τέτοια στο ποδόσφαιρο γίνονται πρωτοσέλιδα...)
emperor
Τι Dizzy ευχαριστώ για την ευχή.


QUOTE
Πάντως ελπίζω να έχουν μεταφερθεί στους παίκτες αυτά που λέγονται τις τελευταίες μέρες στην θεσσαλονίκη από τους συμπολίτες
Το σαλιαρισμα πάει σύννεφο.


Τί εννοείς;


Τι εννόω;Ότι πριν ένα μήνα δεν ήξεραν που είναι το γηπεδο για μια ακόμα φορα και ξαφνικά έγιναν φίλαθλοι του αθλήματος.Το τι μπορείς να ακούσεις δεν λέγεται
Και μην αρχίσω για τους παίκτες τους ειδικά τον Βασιλειάδη και τον Γκακα.Ο ένας να λέει ότι δεν χάνει από τον Άρη ο άλλος δημιουργεί κλίμα ΄οτι τον απειλούνε και άλλα ωραία
Το κορυφαίο ήταν ότι οι οπαδοί τους θέλουν εισητήρια για τον αγώνα και λένε ότι υπάρχει ηθικό θέμα

Ποιοι αυτοί που υποστήριξαν τον 1000000 πτώματα και τον άλλον τον Αλεξόπουλο και σταμάτησαν να δίνουν εισητήρια

Για τον Καστλ το ήξερα biggrin.gif .Έχει έρθει η οικογένεια του που είναι πολυμελής και το αυτοκίνητο που του έχει δώσει η ΚΑΕ δεν επαρκεί και έτσι για όσοσ θα μείνουν θα χρησιμοποιεί το τζιπ


ΥΣ Για να σου λύσω την απορία με τον Γράντα .Ο Δαμιαν ήταν Σουπεράς .Και το όνομα γράντας τους προκαλεί γενικά σύγκρειο.να σε λέω ιστορίες για γέλια και κλάματα
hagi
Να ευχηθώ καλό αγώνα και με τη νίκη στην ΑΡΕΙΑΝΑΡΑ και ελπίζω να μην το χάσουμε το παιχνίδι γιατί ακολουθούν και άλλα δύσκολα..
Το καλό είναι ότι και αυτό το παιχνίδι αλλά και το Σαββάτο που παίζουμε με τον ΠΑΟ θα το δείξει η ΕΡΤ.
thrylos7
QUOTE
Τι εννόω;Ότι πριν ένα μήνα δεν ήξεραν που είναι το γηπεδο για μια ακόμα φορα και ξαφνικά έγιναν φίλαθλοι του αθλήματος.Το τι μπορείς να ακούσεις δεν λέγεται
Και μην αρχίσω για τους παίκτες τους ειδικά τον Βασιλειάδη και τον Γκακα.Ο ένας να λέει ότι δεν χάνει από τον Άρη ο άλλος δημιουργεί κλίμα ΄οτι τον απειλούνε και άλλα ωραία


Εντάξει δεν ισχύουν απόλυτα αυτά που λες...

QUOTE
Το κορυφαίο ήταν ότι οι οπαδοί τους θέλουν εισητήρια για τον αγώνα και λένε ότι υπάρχει ηθικό θέμα

Ποιοι αυτοί που υποστήριξαν τον 1000000 πτώματα και τον άλλον τον Αλεξόπουλο και σταμάτησαν να δίνουν εισητήρια


Έλα μωρέ(γενική έκφραση, μη μου πεις "εγώ μωρέ;")... κάφροι...
Μην ασχολείστε με αυτά, μόνο κακό κάνουν.

QUOTE
Το καλό είναι ότι και αυτό το παιχνίδι αλλά και το Σαββάτο που παίζουμε με τον ΠΑΟ θα το δείξει η ΕΡΤ.


Δεν πιστεύω να το χάσει κανείς το παιχνίδι! Λογικά θα ναι η πιο καυτή ατμόσφαιρα όλης της χρονιάς!!!
Καλό και το ματς με τον ΠΑΟ! Αν κερδίσει δηλαδή και επιστρέψει και κανένας παίκτης...
dizzy_fingers
Στο ΠΑΟ-Άρης, λογικά θα κάνουμε και κάθοδο του basketforum στο ΟΑΚΑ...
Bonzo
Εφώ είμαι ήδη κεί... biggrin.gif biggrin.gif
Warrior
QUOTE(dizzy_fingers @ Feb 20 2006, 10:44 PM)
Στο ΠΑΟ-Άρης, λογικά θα κάνουμε και κάθοδο του basketforum στο ΟΑΚΑ...
*


Χεχεχεχε....

Τα πρασινα ανθρωπακια θα πανε γηπεδο!! w00t.gif

tongue.gif tongue.gif

Ωραια θα γελασουμε πολυ δλδ,ε(και γω μεσα φυσικα..)?? cool.gif

Οσον αφορα τπ αυριανο ντερμπι( rolleyes.gif )...o Ουιλκινσον θα ειναι στην
αποστολη,αλλα δεν εχει επανερθει 100% απο τον τραυματισμο του και θα
παιξει μονο αν κριθει απαραιτητο,μακαρι να μην χρειαστει..

Εν τω μεταξυ ο Γκαγκαλουδης μαθαινω οτι ετοιμαζεται να παρει εκδικηση
για οσα συνεβησαν στον πρωτο γυρο!! 17.gif
21.gif

"Ελα αγορι μου..."

fast.gif
hagi
Να ευχηθώ καλή επιτυχία στην ΑΡΕΙΑΝΑΡΑ και με τη νίκη.thumbsup.gif

Μακάρι να μην χρεαστεί ο Ουίλκινσον ώστε να επανέλθει κανονικά για την συνέχεια..
thrylos7
Να ακούσω όλο το Αλεξάνδρειο να φωνάζει "Έλα αγόρι μου" και τι στον κόσμο...!!! Θα χει φάση πάντως!!! Άντε να πωρώνομαι σιγά σιγά...
thrylos7
Έχω να κάνω μια δήλωση.. Δε θα ξαναπάω στη θύρα 1 στο Αλεξάνδρειο... εκείνος ο ηλίθιος στην είσοδο το έχει παραξυλώσει... Κόβει τα εισητήρια 55-45... και όχι τίποτα άλλο, σου αφήνει το μικρότερο.... ούτε για δείγμα... άλλη φορά στην 6(δεν έχει και άλλο ντέρμπι..). Ένα σκίσιμο με μία μόνο άκρη και μένει ολόκληρο το εισητήριο... Βέβαια με τον Κολοσσό τι αξία να έχει... Μμμ συλλεκτική ίσως! biggrin.gif

Τον αγώνα τον είδατε φαντάζομαι... Πολύ καυτή ατμόσφαιρα... και κόσμια. Κάποια υβριστικά σταμάτησαν αμέσως μετά την προτροπή απ' το μικρόφωνο... κάποια άλλα βέβαια όχι αλλά σε τέτοια ματς δικαιολογείται κάπως...
Ο Άρης έπαιξε αρκετά καλά, στην άμυνα κυρίως αφού περίορισε τον επίσης πολύ καυτό Βασιλειάδη(ή μήπως ο ΠΑΟΚ τον περιόρισε αυτόνwink.gifσ' αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που δεν έπαιξε άμυνα... Εκεί κρίθηκε το παιχνίδι.
Ο Κουλ μετά από καιρό έκανε καλό παιχνίδι, ενώ τα τρίποντα του Πάντιους δεν άφησαν τον ΠΑΟΚ να πλησιάσει στο 3ο δεκάλεπτο που κι αυτός εκτελούσε απ' τα 6.25, παρά μόνο στους 7 πόντους αν θυμάμαι καλά..
Απ τον ΠΑΟΚ τραγικός ο Μακσάντεφ, όπως και ο Ντιαγέ στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη βελτιώθηκε κάπως. Ο Ξανθόπουλος τα πήγε πολύ καλά αν και αντιμετώπισε το γνωστό πρόβλημα με τα φάουλ ενώ ο Μαυροκεφαλίδης δεν πήρε πολλές προσπάθειες.

Η διατησία ήταν Τ Ρ Α Γ Ι Κ Η !!! Ίσως να είμαι και επηρεασμένος από το γήπεδο αλλά αυτή την εντύπωση μου έδωσε.. Ήταν τραγική εκατέρωθεν, δεν έλεγξε τον αγώνα-> τις ίδιες φάσεις τις έκρινε διαφορετικά για οποιαδήποτε ομάδα(ούτε και τον καθόρισε)...

2 ωραίες στιγμές(εκτός από τις τσιρλίντερς που ανανέωσαν το πρόγραμμά τους):
- Ο Κουλ στην προσπάθειά του να βάλει τη μπάλα στο καλάθι(ή μήπως να πάρει το ρημπάουντwink.gifκρεμιέται απ' τη στεφάνη κι έτσι η μπάλα για τον ΠΑΟΚ. Ο κόσμος δυσανασχετεί σε έντονο βαθμό, δηλαδή ακούγεται αρκετά. Τότε ο Γιώργος Σιγάλας σηκώνει τα χέρια ψηλά και χειροκροτάει... Το αποτέλεσμα; Ένα πολύ μεγάλο χειροκρότημα απ την κερκίδα και στη συνέχεια το γνωστό "ΚΟΥΛ ΚΟΥΛ ΚΟΥΛ ΚΟΥΛ ΚΟΥΛ....."
- Συνήθως στις κερκίδες ο κόσμος "χωρίζεται" σε δύο πλευρές για να λένε εναλλάξ τις προτάσεις ενός συνθήματος.... Σήμερα αυτό για κάποια στιγμή έγινε στην αρχή με 4 και αμέσως μετά με 3 πλευρές κι έκανε κύκλο.... κάτι σαν κύμα. Απίστευτό!!!
-(ΕΠ! Κλέβεις! 2 είπες!) Δε φαινόταν το παρκέ στην αρχή του αγώνα....
Warrior
Οι ποντοι...

Δεκάλεπτα: 25-17, 44-35, 75-63, 91-79.

Διαιτητές: Μαστραφτσής, Πηλοϊδης, Ηλιόπουλος.

Άρης (14/25 βολές, 28/42 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 32 ριμπάουντ, 13 λάθη, 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα): Καστλ 15 (1), Σιγάλας 14 (2), Ορφανός, Πέτροβιτς 2, Τέιλορ, Χαριτόπουλος 10, Ασημακόπουλος 2, Ουίλκινσον 6, Πάντιους 25 (4), Καραβανάς, Στακ 15, Κουλ 2.

ΠΑΟΚ (15/22 βολές, 23/37 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 27 ριμπάουντ, 15 λάθη, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα): Ξανθόπουλος 6 (1), Μανωλόπουλος 2, Βεργίνης, Βασιλειάδης 14 (2), Μακσάντεφ 7, Γκαγκαλούδης 11 (1) και 8 ασίστ, Μαυροκεφαλίδης



Συνέντευξη Τύπου

Μαρκόπουλος:"Το παιχνίδι είχε τα καλά του και τα άσχημα. Το πρώτο θετικό έχει να κάνει με την παρουσία κόσμου. Είναι ωραίο να παίζεις μπροστά σε γεμάτο γήπεδο. Από την πλευρά μας δεν παίξαμε καλά. Από νωρίς φύγαμε από τα πλάνα που είχαμε σχεδιάσει. Δώσαμε το δικαίωμα στον Άρη να ανοίξει το παιχνίδι.

Η άμυνά μας δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, αλλά θεωρώ ότι το παιχνίδι χάθηκε στην επίθεση. Δεν επιβάλλαμε αυτό που θέλαμε και δεν είχαμε υπομονή στις κινήσεις μας. Το θετικό είναι ότι απέναντι σε τέτοια πίεση από τους αντίπαλους φιλάθλους φθάσαμε σε κάποιες στιγμές να πλησιάσουμε στο σκορ. Θεωρώ ότι ο Άρης κέρδισε δίκαια γιατί ήθελε περισσότερο αυτό το παιχνίδι".

Ματσόν:"Είναι ωραίο να είσαι εδώ μετά από τέτοιο αγώνα. Όπως είπε και ο συνάδελφος θέλαμε πολύ αυτό το παιχνίδι. Πάντα με ρωτάται για τους παίκτες και ποιος ήταν καλύτερος. Θεωρώ σήμερα ότι ο καλύτερος παίκτης ήταν ο κόσμος μας Από την άλλη για να είμαι απόλυτα ειλικρινής θέλω να πω ότι μας βοήθησε παρά πολύ το γεγονός ότι ο αγώνας δεν έγινε Σάββατο, αλλά Τετάρτη.

Είχαμε πάρα πολλούς τραυματισμούς και μέχρι στην Κυριακή δεν προπονηθήκαμε όπως έπρεπε. Ο ΠΑΟΚ ήρθε εδώ μετά από σερί επιτυχιών και ξέραμε ότι ήταν σε καλή κατάσταση. Καταφέραμε και επιβάλαμε το παιχνίδι μας στην επίθεση, ενώ είχαμε πολύ καλή συμπεριφορά απέναντι στην ζώνη των αντιπάλων. Ελπίζω να ξαναπαίξουμε στα πλέϊ οφ".

Όσο για την απόφασή του να περάσει στο παιχνίδι τους αναπληρωματικούς, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, απάντησε: "Ήθελα να τους ξεκουράσω και ταυτόχρονα να τους χειροκροτήσει ο κόσμος".

bball.gif bball.gif

Ειμασταν σε πολυ καλη μερα σημερα..
Παντιους,Καστλ και Στακ(η Αγια Τριαδα..)ηταν σε καλη μερα,ο Σιγαλας
επισης ενω στο 1ο ημιχρονο και ο Χαριτοπουλος.Ενω ακομα και ο Κουλ..
ηταν λιγοτερος αρνητικος απο τις αλλες φορες!! biggrin.gif

Ο Ορφανος ηταν αλλου γι'αλλου και ο Τειλορ,που ζητημα βεβαια να επαιξε
2-3 λεπτα.

Η εμφανιση θυμισε πολυ,αυτη του αγωνα με τον Ολυμπιακο.

Και ο ΠΑΟΚ ηταν αρκετα καλος.Αν ειμασταν σε μετρια μερα σιγουρα θα ειχαμε
μεγαλο προβλημα...
Να σας πω την αληθεια,δεν τον περιμενα τοσο βελτιωμενο..
Αυτον τον Μαυροκεφαλιδη δεν γινεται να τον παρουμε του χρονου?? cool.gif

Γενικα ειδαμε καλο μπασκετ σημερα.
chinaski
Ωραιο παιχνιδι, μου αρεσε.

Καταπληκτικο τριτο δεκαλεπτο ωπου πηραν φωτια τα καλαθια. Ευτυχως δεν χρεισιμποποιηθηκε πολυ ο Ουιλκισον. Ενα μονο με στεναχωρει, δεν εκανε δηλωσεις ο καταταλα λαληστατος Γκαγκαλουδης tongue.gif tongue.gif tongue.gif
hagi
Πολύ καλό παιχνίδι κάναμε.Πιστεύω ότι παίξανε σταθερά και με ρυθμό και δεν έδωσαν δίκαίωμα στον ΠΑΟΚ σε κανένα σημείο του αγώνα.
Πολύ καλός ο Χαριτόπουλος (έτσι τον θέλω) και φυσικά όλοι η ομάδα.
Πάμε για τη συνέχεια..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.