Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλυτερη Τεχνικη Καταρτιση...
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
a bullet for your head
Με ρωτησε τις προαλλες ο φιλος duncan,ποιος εχει καλυτερη τεχνικη...
Ο Κομπε η' ο Μπραντον?
Και εγω του απαντησα φυσικα... rolleyes.gif

Νομιζω ωστοσο οτι ειναι & ενα πολυ ωραιο θεμα προς συζητηση.
Χωρις να προσπαθησουμε να εξετασουμε το ποιος ειναι συνολικα καλυτερος η' πιο επιτυχημενος παικτης,αλλα το ποιος διαθετει την καλυτερη τεχνικη καταρτιση στο επιθετικο του παιχνιδι.
Οι παραμετροι θα μπορουσαν να ειναι:

α)Ντριμπλα.
β)Σουτ.
γ)Επιθετικο ρεπερτοριο-οπλοστασιο(1 vs 1,τοσο απ την περιφερεια,οσο & στο post-up game).
δ)Ικανοτητα στην δημιουργια(σε καταστασεις 1 vs 1 & σε pick n' roll).
ε)Shoot selection-Read the situation
Air Kef
Nομίζω ότι ειδικά στην σύγκριση τεχνικής ο Κόμπι δεν μπορεί να συγκριθεί με κανέναν.
Σε πιο συγκεκριμένα πράγματα όπως τζαμπ σουτ υστερεί από πολλούς, αλλά σε σύνολο είναι μπροστά από όλους.
NBAholic
QUOTE(a bullet for your head @ Feb 27 2011, 16:51 ) *
Με ρωτησε τις προαλλες ο φιλος duncan,ποιος εχει καλυτερη τεχνικη...
Ο Κομπε η' ο Μπραντον?
Και εγω του απαντησα φυσικα... rolleyes.gif


Και μάλλον είσαι ο μόνος, όπως βλέπεις κι από την ψηφοφορία. biggrin.gif
Μισώ να κάνω αναφορές σε δημοσιότητα, αλλά εδώ ισχύει ότι αν ο ... ήταν πραγματικά συγκρίσιμος θα συζητιόταν πολύ περισσότερο και θα γινόταν πολύ συχνότερα πρωτοσέλιδο, χωρίς καν να είναι καλύτερος απ'όσο είναι. Πώς να το κάνουμε, το flashy playing παίζει ρόλο στην αξιολόγηση της τεχνικής...
giannis_mg
Ψηφισα Κομπε καθως αποψη μου οτι περαν απ'τα playmaker του ΝΒΑ(Πολ-Ροουζ-Ντερον-Νας-Κιντ κ.α) διαθετει την καλυτερη τεχνικη απ'ολους τους αλλους και κατα συνεπεια και απ'τον Roy,βεβαια τον Roy δεν τον εχω παρακολουθησει και πολυ για να μην τον αδικω καθως σπανια τον βλεπεις τα 2 τελευταια χρονια στο παρκε απ'τους συνεχης τραυματισμους που δεχεται αλλα και παλι Κομπε θα ψηφιζα οπως απ'οτι βλεπω προκειται να τον ψηφισει ολο το forum.
Bullet ποιος εχει βαλει την μοναδικη ψηφο στον Roy,αραγε 65.gif
a bullet for your head
QUOTE(NBAholic @ Feb 27 2011, 17:52 ) *
Και μάλλον είσαι ο μόνος, όπως βλέπεις κι από την ψηφοφορία. biggrin.gif

Προς το παρον... biggrin.gif
Ginobili
Εφόσον έχω γράψει στο παρελθόν ότι ο Κόμπε ξεπερνάει σε τεχνική κατάρτιση τον Τζόρνταν...είναι προφανής η ψήφος μου...

Μπούλετ τα β και ε δεν τα προσμετρώ προσωπικά στην αξιολόγηση της τεχνικής κατάρτισης.
a bullet for your head
QUOTE(Ginobili @ Feb 27 2011, 18:06 ) *
Μπούλετ τα β και ε δεν τα προσμετρώ προσωπικά στην αξιολόγηση της τεχνικής κατάρτισης.

Το σουτ ειναι σημαντικο κομματι της ατομικης τεχνικης(επιθετικης).
Το shoot selection,ειναι μια παραμετρος στο επιθετικο παιχνιδι των παικτων.Δεν συγκαταλλεγεται βεβαια στο κομματι ''Ατομικη Τεχνικη'',ομως θεωρησα καλο να το βαλω στην κουβεντα.

Μιας & ο Κομπε κανει θραυση στους ψηφους...ας πω & εγω...He's Back..... biggrin.gif

duncan21
Για το Ροι τα εχω πει πολλες φορες.Εχει μια σπανια αρμονια στις κινησεις του.Εχει απιστευτη ικανοτητα στο χειρισμο της μπαλας και με τα 2 χερια κατι που το συναντας μονο σε pg.Μπορει να τελειωσει drive το ιδιο καλα και με τα 2 χερια.Εχει επισης μια απο τις καλυτερες crossover ολων των εποχων,το ιδο καλη και με τα 2 χεριαtongue.gif .Κι ο Κομπι ειναι απιστευτος τεχνικα αλλα θα δωσω τη ψηφο μου στο Μπραντον-ασχετως αν τους λατρευω και τους 2-γιατι προσωπικα δεν εχω ξαναδει τοσο ''γλυκο'' αγγιγμα της μπαλας απο οποιονδηποτε παικτη... rolleyes.gif

il postino
θα συμφωνησω με bullet kai duncan.

προσωπικα , χειρισμο της μπαλας τετοιο σε δυαρι δεν εχω ξαναδει. κανει τη μπαλα γιο γιο ο ρου και με τα 2 χερια και αυτο δεν το εχει κανενας αλλος.

κριμα που δε θα δουμε ποτε μεχρι πού θα μπορουσε να φθασει αυτος ο παικτης!!!πολυ κριμα!
vc15
QUOTE(il postino @ Feb 27 2011, 22:17 ) *
θα συμφωνησω με bullet kai duncan.

προσωπικα , χειρισμο της μπαλας τετοιο σε δυαρι δεν εχω ξαναδει. κανει τη μπαλα γιο γιο ο ρου και με τα 2 χερια και αυτο δεν το εχει κανενας αλλος.

κριμα που δε θα δουμε ποτε μεχρι πού θα μπορουσε να φθασει αυτος ο παικτης!!!πολυ κριμα!

Προσωπική άποψη, oύτε ο Kobe ούτε ο Roy είναι καλύτεροι χειριστές μπάλας από τον Jamaal Crawford, ο οποίος είναι ο καλύτερος στο nba.
Νομίζω πως ο Kobe έχει δηλώσει πως ο Roy είναι ο παίχτης που τον δυσκολεύει περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο στο μαρκάρισμα και αυτό λέει πολλά. Όσαν αφορά τα κριτήρια που έβαλε ο bullet, θα έλεγα πως μόνο στη ντρίπλα να υπερτερεί ο Roy έναντι του Kobe. Όταν ο Kobe είναι in the zone μπορεί να πραγματικά να βάλει όσους πόντους θέλει και με όποιο τρόπο θέλει. Ιδιαίτερα, όταν κόβει τη ντρίμπλα στην κορυφή της ρακέτας έχει την υπομονή να στριφογυρίσει όσες φορές χρειάζεται και στο τέλος πάντα επιλέγει το σωστό χρόνο να το ρίξει.
Γενικότερα, είναι λίγο άδικο για τον Roy που είναι ένας καλός παίχτης να τον συγκρίνουμε με έναν εκ των κορυφαίων όλων των εποχών όπως ο Bryant. Μόνο σε επιμέρους κομμάτια μπορεί να υπερτερεί ο Roy, στο σύνολο σίγουρα υστερεί.
a bullet for your head
QUOTE(duncan21 @ Feb 27 2011, 20:22 ) *
Για το Ροι τα εχω πει πολλες φορες.Εχει μια σπανια αρμονια στις κινησεις του.Εχει απιστευτη ικανοτητα στο χειρισμο της μπαλας και με τα 2 χερια κατι που το συναντας μονο σε pg.Μπορει να τελειωσει drive το ιδιο καλα και με τα 2 χερια.Εχει επισης μια απο τις καλυτερες crossover ολων των εποχων,το ιδο καλη και με τα 2 χεριαtongue.gif .


Μοναδικης ομορφιας & βαθμου δυσκολιας το καλαθι που ποσταρες...
Δεν αδειασε μονο τον προσωπικο του αντιπαλο,αλλα & 2 επιπλεον παικτες,''διαβαζοντας'' τελεια τις αμυντικες προσαρμογες...
Δεν ειναι λιγες οι φορες που ο Μπραντον λειτουργει ως PG στις επιθεσεις του μισου γηπεδου..
Ισως ειναι λιγο αδοκιμος ο ορος,αλλα ειναι ισως ο ''Πιο Combo G-SG'' της λιγκα...
Η ικανοτητα του να τελειωνει τις φασεις κοντα στο καλαθι ειναι εκπληκτικη....& το mid range game του ειναι δυσκολα αντιμετωπισιμο & προβλεψιμο,λογω της ικανοτητας που εχει να ''διαβαζει τις φασεις''...



QUOTE(vc15 @ Feb 27 2011, 22:47 ) *
Νομίζω πως ο Kobe έχει δηλώσει πως ο Roy είναι ο παίχτης που τον δυσκολεύει περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο στο μαρκάρισμα και αυτό λέει πολλά.

Kobe Bryant was asked who the toughest player for him to guard in the Western Conference on the John Thompson Show the other day. This was Kobe’s response:

“Roy 365 days, seven days a week. Roy has no weaknesses in his game.”

Ψαχνω να βρω & ενα comment του Κομπε,που ελεγε πως ο Ροι ειναι απ τους versatile παικτες της λιγκα & του αρεσει να τον παρακολουθει η' κατι τετοιο...
Αν το βρω θα το ποσταρω..

Δεν το βρισκω τωρα...(κανω πολλα πραγματα ταυτοχρονα... rolleyes.gif )...βρηκα ομως το παρακατω:

Roy, too, has the versatility to rank among the league’s top scorers. What’s stopping him? Maybe he’s too nice. Bryant remembers a game when Roy apologized to his teammates for shooting too much even though he was hot.

“I can flip the switch and go from scorer to playmaker,” Bryant said. “I’m sure he can flip the switch to go from playmaker to scorer. He has all of the skills to do it.

“He and I were talking over All-Star break, and I told him I don’t know of any player outside of myself that has no weaknesses besides him. If you think about it, he can go left and pull up and shoot. He can go right and pull up and shoot. He can fade left shoulder, he can fade right shoulder. He can shoot the long ball. He can finish at the rim. He can shoot free throws. He has no weaknesses in his offensive game; so if that’s something he wants to do, he can easily do it.


''
Badass
QUOTE (duncan21 @ Feb 27 2011, 20:22 ) *
Για το Ροι τα εχω πει πολλες φορες.Εχει μια σπανια αρμονια στις κινησεις του.Εχει απιστευτη ικανοτητα στο χειρισμο της μπαλας και με τα 2 χερια κατι που το συναντας μονο σε pg.Μπορει να τελειωσει drive το ιδιο καλα και με τα 2 χερια.Εχει επισης μια απο τις καλυτερες crossover ολων των εποχων,το ιδο καλη και με τα 2 χεριαtongue.gif .Κι ο Κομπι ειναι απιστευτος τεχνικα αλλα θα δωσω τη ψηφο μου στο Μπραντον-ασχετως αν τους λατρευω και τους 2-γιατι προσωπικα δεν εχω ξαναδει τοσο ''γλυκο'' αγγιγμα της μπαλας απο οποιονδηποτε παικτη... rolleyes.gif



Θα συμφωνήσω στα περί αρμονίας στις κινήσεις, χειρισμού μπάλας και "γλυκού" αγγίγματος. Φέρεται στη μπάλα λες και είναι γυναίκα icon_drunk.gif

Αλλά συνολικά στην τεχνική νομίζω πως ο κόμπε στα sg(και ίσως γενικότερα) δεν έχει αντίπαλο και θα δώσω εκεί την ψήφο μου 68.gif

Περιττό να πω πως και ο πολ πιρς κάπως έτσι φέρεται στη μπάλα("γλυκό" άγγιγμα, αρμονία στις κινήσεις, λες και είναι γυναίκα). Μόνο που είναι λίγο νωχελικός και δεν τον εκτιμάτε και τόσοsmiley.gif
Anaz
QUOTE
Nομίζω ότι ειδικά στην σύγκριση τεχνικής ο Κόμπι δεν μπορεί να συγκριθεί με κανέναν.
Το ιδιο νομιζω κι εγω.
Ο Ρου οντως εχει ενα εξαιρετικα πληρες επιθετικο πακετο, αλλα ειναι λιγο αδικο να συγκρινεται αυτη τη στιγμη με τον ισως και κορυφαιο ever. Νταξει ο μπουλετ εχει ερωτα μαζι του, συγχωρειται.. tongue.gif
a bullet for your head
QUOTE(Anaz @ Mar 2 2011, 03:22 ) *
Το ιδιο νομιζω κι εγω.
Ο Ρου οντως εχει ενα εξαιρετικα πληρες επιθετικο πακετο, αλλα ειναι λιγο αδικο να συγκρινεται αυτη τη στιγμη με τον ισως και κορυφαιο ever. Νταξει ο μπουλετ εχει ερωτα μαζι του, συγχωρειται.. tongue.gif

Ερωτας,ξε-ερωτας,μια τετοια συγκριση μπορει να σταθει... rolleyes.gif
Οσον αφορα την τεχνικη & την πληροτητα στο επιθετικο τους παιχνιδι..
Ειπαμε εχεις(εχετε),ερωτα με τον Κομπε,αλλα μηπως ξεχνας τον Πιτ Μαραβιτς,τουλαχιστον στο κομματι της τεχνικης?... rolleyes.gif

Καποια στιγμη ο Air & King ειχε ποσταρει μια πολυ ωραια παραπομπη για τον Ροι...

HE'S ONE of my favorite players in the league," says Boston Celtics coach Doc Rivers, who asks his staff to make highlight videos of Roy as teaching tools for his sons Jeremiah, a junior redshirting at Indiana, and Austin, a high school sophomore in Winter Park, Fla.—both guards. "He plays under control, he plays unselfishly, and he plays at gears that young players don't play at. Most young players play fast and out of control, and for them it's all about getting 'my shots.' But his whole attitude is based on team play."

Αν & αναφερεται περισσοτερο στο κοντρολαρισμενο & ωριμο τροπο παιχνιδιου του,σκεφτηκα να το ξανα-ριξω...
Παραδειγμα προς μιμηση ο Μπραντον...Ενω ακομη & το ''κινησιολογιο του'',ειναι οτι πρεπει για να ''χαρτογραφηθει'' απ'ολους τους προπονητες(και τους πατεραδες... biggrin.gif ),προκειμενου να το εφαρμοζουν στις ατομικες προπονησεις των G,των ομαδων τους...

ΥΓ:6 ψηφους προς το παρον ο Μπραντον...
Καλυτερα απ'οτι περιμενα...
Anaz
QUOTE
Ειπαμε εχεις(εχετε),ερωτα με τον Κομπε,αλλα μηπως ξεχνας τον Πιτ Μαραβιτς,τουλαχιστον στο κομματι της τεχνικης?... rolleyes.gif
Mπα, κανενας ερωτας απο πλευρας μου για τον Κομπε. Ισα ισα..! Δεν μπορω ομως να μην τον θαυμασω.
Τον Μαραβιτς δεν τον εχω δει, περα απο καναδυο βιντεακια. Δεν πολυπειθομαι παντως, κρινοντας απο το ελαχιστο αυτο δειγμα, αλλα κ το γεγονος οτι μιλαμε για αλλες εποχες... Οπως κ να'χει, γι'αυτο ειπα και "ισως". wink.gif
Air and King
Ο Ροι πραγματικα μπορει να σταθει σε μια συγκριση με τον Κομπι οσο αφορα την τεχνικη.....
Συμφωνω και το εχω πει και προσωπικα πολλες φορες οτι ο Κομπι ειναι ο καλυτερος γκαρντ ολων των εποχων σε skills...Δηλαδη υοθετησε το παιχνιδι του Μαικλ Τζορνταν βαζοντας πινελιες απο τα γκετο οπως την crossover αλλα Αιβερσον που δεν την εκαναν της Δεκαετια του 80 η ακομα καποιες ποιος εξελιγμενες spin κινησεις...

Ομως ο Ροι ειναι ισως λιγο καλυτερος στο ball handling και εχοντας χαμηλοτερο κεντρο βαρους εχει ακομα καλυτερο χειρισμο ντριμπλα απο τον επισης εξαιρετικο Κομπι..
Περυσι κυριως που τον παρακολουθησα πιο πολυ εχει τρομερη ποικηλια στην ντριμπλα ο Ροι και με εξαιρετικη ανεση και μετα 2 χερια...
Βεβαια στα υπολοιπα οπως ποσταρισμα,fadeaway ο Κομπιι υπερτερει σαφεστατα....
Σε μια συγκριση με τον Τζορνταν υπερτερουν και ο Ροι και ο Κομπι στο ball handling ομως ο Τζορνταν(κυριως της περιοδου 95-98) ειναι ο μαστερ στο ποσταρισμα...Στηριζε πολυ το παιχνιδι εκει στο δευτερο θριπιτ...
Εξαιρετικο footwork και ο Κομπι και ο Ροι...Βεβαια και εδω ο Κομπι υπερτερει λιγο....

Μην ξεχναμε βεβαια οτι και ο Κομπι χρονια με τα χρονια προσθετε στο παιχνιδι του..Ο Κομπι για παραδειγμα του 2001 η του 2002 δεν ειχε την ποσοτητα κινησεων που εχει τωρα που ειναι παρα πολλες..Αλλα βεβαια τοτε ειχε πολυ καλυτερα αθλητικα προσοντα..
Ο Ροι ειναι μεγαλο ταλεντο οπως ο Κομπι και χρονο με το χρονο θα προσθετει στο παιχνιδι του....

Τελικο συμπερασμα μου ειναι οτι ο Ροι ειναι λιγο καλυτερος στο ball handling που και παλι βεβαια ο Κομπι ειναι εξαιρετικος αλλα σαν overall κινησεις ο Κομπι ειναι ο καλυτερος.


Υ.Γ Ο Μαραβιτς ηταν επιστημονας στο χειρισμο της μπαλας.....Και ακομα ο πρωτος που εκανε το ντριμ σεικ και ας ηταν γκαρντ πριν το τελειοποιησει ο Χακιμ...Βεβαια αυτο πολλοι δεν το γνωριζουν...
Οπως δεν γνωριζουν οτι ο Γουιλτ το πρωτο εκανε το φινγκερ ρολλ και παει το μυαλο ολων πρωτα στον Γκερβιν....
a bullet for your head
Ωραιες οι επισημανσεις σου φιλε Air & King.
Και εγω ειμαι της αποψης οτι το ballhadling του Μπραντον ειναι καλυτερο.
Επισης πιστευω οτι μπορει να ''τρεξει'' καλυτερα επιθεσεις στο μισο γηπεδο & να δημιουργησει μετα & απο pick n' roll.
Στα post up moves,ο Κομπε δειχνει καλυτερη αποτελεσματικοτητα,διαθετει ομως & πιο διευρυμενο ''οπλοστασιο''?
Ο Μπραντον εκτος του οτι διαθετει πολυ ωραιες κινησεις χαμηλα,ξερει & εκμεταλλευεται αριστα το κορμι του,καθως διαβαζει τις αμυντικες αντιδρασεις των αντιπαλων του,κερδιζοντας ετσι πολλα φαουλ.
Πρεπει να τονιστει εδω,οτι η καλυτερευση του post game των G,ερχεται με την παροδο του χρονου & μετα απο εξειδικευμενη δουλεια-προπονηση σ'αυτο το κομματι.
Στο mid range game,νομιζω οτι τοσο ο Κομπε,οσο & ο Μπραντον διαθετουν πληθωρα επιθετικων επιλογων-κινησεων,με τον Μπραντον ομως να εχει καλυτερο shoot selection.
Anaz
Noμιζω οτι ισως θα πρεπε να γινει ενα διαχωρισμος στα playmaking skills, και τα scoring skills. Στο πρωτο, μαλλον ειναι λιγο καλυτερος ο Ροι. Στο δευτερο ομως, θεωρω οτι ο Κομπε (στα prime του) δεν εχει αντιπαλο! Αρκετοι παιχτες φυσικα μπορουν να σταθουν σε μια συγκριση διπλα του, αλλα -στα ματια μου τουλαχιστον- ο Κομπε υπερτερει ειτε οριακα, ειτε με διαφορα, μάλλον απ'ολους. Για τον δε Ρου θεωρησα λιγο αδικη την συγκριση, γιατι δεν εχει προλαβει κιολας να εξελιξει τοσο το παιχνιδι του.
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 4 2011, 02:35 ) *
Ωραιες οι επισημανσεις σου φιλε Air & King.
Και εγω ειμαι της αποψης οτι το ballhadling του Μπραντον ειναι καλυτερο.
Επισης πιστευω οτι μπορει να ''τρεξει'' καλυτερα επιθεσεις στο μισο γηπεδο & να δημιουργησει μετα & απο pick n' roll.
Στα post up moves,ο Κομπε δειχνει καλυτερη αποτελεσματικοτητα,διαθετει ομως & πιο διευρυμενο ''οπλοστασιο''?
Ο Μπραντον εκτος του οτι διαθετει πολυ ωραιες κινησεις χαμηλα,ξερει & εκμεταλλευεται αριστα το κορμι του,καθως διαβαζει τις αμυντικες αντιδρασεις των αντιπαλων του,κερδιζοντας ετσι πολλα φαουλ.
Πρεπει να τονιστει εδω,οτι η καλυτερευση του post game των G,ερχεται με την παροδο του χρονου & μετα απο εξειδικευμενη δουλεια-προπονηση σ'αυτο το κομματι.
Στο mid range game,νομιζω οτι τοσο ο Κομπε,οσο & ο Μπραντον διαθετουν πληθωρα επιθετικων επιλογων-κινησεων,με τον Μπραντον ομως να εχει καλυτερο shoot selection.

Γενικα συμφωνω φιλε bullet..
Απλα πιστευω οτι ο Κομπι οταν ποσταρει εχει τρομερη ποιοτητα..Δεν ξερει ο αμυντικος απο που θα γυρισει,αν θα προσποιηθει μια η δυο και τρεις φορες με πλατη η θα γυρισει κατευθειαν και θα σουταρει χωρις προσποιηση..Επισης το πως δουλευει τα ποδια του στο ποστ ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε γκαρντ μετα τον Τζορνταν της περιοδου '95-'98.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.