Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ ΥΠΟΔΟΜΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Άρης
Διάβασα ότι ο Πρωτέας φέρνει στη Βούλα δυο 16χρονες από Κω και μια από Πάτρα.
Η πρακτική αυτή είναι συνέχεια προηγούμενης του ίδιου συλλόγου αλλά και άλλων στο παρελθόν.
Εδώ έχουμε θέμα αθλητικού και κυρίως κοινωνικού χαρακτήρα. Η γνώμη μου είναι σταθερή. Τα παιδιά μέχρι την εφηβεία τους εκτός εάν υπάρχει ανώτερη βία ( μετακίνηση όλης της οικογένειας ), πρέπει να μένουν στη γειτονιά τους στο σχολείο τους στο σωματείο τους. Κάθε άλλη ασύμμετρη μετακίνηση είναι επικίνδυνη. Είναι "σάλτο στο κενό" με αρνητική προσγείωση, στις περισσότερες των περιπτώσεων.
Δυστυχώς η άγνοια των κηδεμόνων σε συνδυασμό με την ικανότητα "διαφόρων" να πείθουν, οδηγούν σε αποπροσανατολισμό από τον κύριο στόχο. Γιατί κύριος στόχος είναι το σχολείο και οι σπουδές. Αλλά όταν φεύγεις από τον τόπο σου για να παίξεις μπάσκετ, μοιραία ο κύριος στόχος περνάει σε δεύτερη μοίρα με συνέπειες ως προς αυτό.
Έχω υπ΄όψη μου παραδείγματα γνωστών μου γονιών που συναίνεσαν σε παρόμοιες μετακινήσεις με άμεση αρνητική επίδοση στο σχολείο τους.
BASKET TUNE
Τουλάχιστον ότι έχει να κάνει με την κοπέλα από την Πάτρα, μετακομίζει για ένα χρόνο στην Αθήνα για να πάρει τα μόρια από το Πανελλήνιο νεανίδων και από το σχολικό με το 2ΓΕΛ Βούλας. Αν και τα κορίτσια από την Κω πάνε και αυτά στο 2ο ΓΕΛ Βούλας, τότε το γλυκό έδεσε. Ότι κάνουν και οι άλλες ομάδες με τα ιδιωτικά Λύκεια (Κολέγια), μόνο που εδώ υπάρχει αγαστή συνεργασία ιδιωτικών και δημοσίων συμφερόντων.
parketeza
Είναι αποτελεσματικό το αναπτυξιακό πρόγραμμα του Πρωτέα; Λειτουργεί θετικά για την μπασκετική (= αθλητική) εξέλιξη των κοριτσιών που παίρνει από μεταγραφές; Κι όχι μόνο μέχρι να φτάσουν στο πανεπιστήμιο αλλά και μετά; Για μένα αυτά (και άλλα τόσα) είναι τα ερωτήματα που έχουν σημασία. Προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου, και δεν έχουν να κάνουν με τις μετακινήσεις αυτές καθεαυτές, αλλά με την προπονητική φιλοσοφία του Πρωτέα.

Όσο για τον ισχυρισμό σου, Άρη, ότι μεταγραφή σε μικρή ηλικία ισοδυναμεί με μετατόπιση στόχου (από το σχολείο στο μπάσκετ): σαν ψευδο-δίλημμα μου ακούγεται (άσε που δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα). Στα παραδείγματα που λες ότι έχεις υπόψη σου μπορώ να σου αντιτάξω άλλα τόσα που έχω κι εγώ: που η μετακίνηση από ένα χωριό ή μια πόλη της επαρχίας σε μια μεγαλύτερη πόλη σήμαινε όχι μόνο (στοιχειωδώς έστω, γιατί για την Ελλάδα μιλάμε!) καλύτερες συνθήκες προπόνησης, αλλά και καλύτερο σχολείο ή σπουδές. Όπως μπορώ να σου πω και το αντίθετο: ταλαντούχες παίκτριες που σταμάτησαν τελικά το μπάσκετ, γιατί μένοντας πίσω η επαρχιακή ομάδα στην οποία έπαιζαν, δεν μπορούσε να τις προσφέρει τίποτα σχεδόν. Μπήκαν όμως στο πανεπιστήμιο και σπούδασαν, επομένως ικανοποιήθηκε ο κοινωνικός ρόλος του αθλητισμού για τον οποίο γράφεις και ξαναγράφεις. Άσχετα που κάποιες από αυτές δεν θέλουν να βλέπουν μπάλα ζωγραφιστή πια. rolleyes.gif
ethn
QUOTE(parketeza @ Aug 2 2018, 10:34 ) *
Είναι αποτελεσματικό το αναπτυξιακό πρόγραμμα του Πρωτέα; Λειτουργεί θετικά για την μπασκετική (= αθλητική) εξέλιξη των κοριτσιών που παίρνει από μεταγραφές; Κι όχι μόνο μέχρι να φτάσουν στο πανεπιστήμιο αλλά και μετά; Για μένα αυτά (και άλλα τόσα) είναι τα ερωτήματα που έχουν σημασία. Προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου, και δεν έχουν να κάνουν με τις μετακινήσεις αυτές καθεαυτές, αλλά με την προπονητική φιλοσοφία του Πρωτέα.

Όσο για τον ισχυρισμό σου, Άρη, ότι μεταγραφή σε μικρή ηλικία ισοδυναμεί με μετατόπιση στόχου (από το σχολείο στο μπάσκετ): σαν ψευδο-δίλημμα μου ακούγεται (άσε που δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα). Στα παραδείγματα που λες ότι έχεις υπόψη σου μπορώ να σου αντιτάξω άλλα τόσα που έχω κι εγώ: που η μετακίνηση από ένα χωριό ή μια πόλη της επαρχίας σε μια μεγαλύτερη πόλη σήμαινε όχι μόνο (στοιχειωδώς έστω, γιατί για την Ελλάδα μιλάμε!) καλύτερες συνθήκες προπόνησης, αλλά και καλύτερο σχολείο ή σπουδές. Όπως μπορώ να σου πω και το αντίθετο: ταλαντούχες παίκτριες που σταμάτησαν τελικά το μπάσκετ, γιατί μένοντας πίσω η επαρχιακή ομάδα στην οποία έπαιζαν, δεν μπορούσε να τις προσφέρει τίποτα σχεδόν. Μπήκαν όμως στο πανεπιστήμιο και σπούδασαν, επομένως ικανοποιήθηκε ο κοινωνικός ρόλος του αθλητισμού για τον οποίο γράφεις και ξαναγράφεις. Άσχετα που κάποιες από αυτές δεν θέλουν να βλέπουν μπάλα ζωγραφιστή πια. rolleyes.gif



Εγώ πάντως αυτό που βλέπω είναι ότι φέτος πχ έχουν φύγει ένα σωρό κορίτσια απο τον Πρωτέα απο την δυνατή ομάδα των Νεανίδων του των προηγουμένων ετών, και μάλιστα κορίτσια τα οποία είχαν έρθει απο δεξια και αριστερα , επαρχίας συμπεριλαμβανομένης! (κάτι αντίστοιχο δηλαδή με αυτό που ανέφερε ο Αρης ότι διάβασε..Υποθέτω ότι για να γράφτηκε, προφανώς ισχύει κι όλας) Άρα, μήπως έχει δίκιο η parketeza που αμφισβητεί το πλάνο του Πρωτέα?

Όπως έχουμε ξανασυζητήσει ουκ ολίγες φορές, το δέλεαρ πλέον ειναι τα σχολικά πρωταθλήματα και το παγκόσμιο, μετά την τεράστια επιτυχία του 1ου ΓΕΛ Βούλας περσυ. Άρα ως 'πλησιέστερη' ομάδα ο Πρωτέας συνεχίζει την πάγια τακτική του μαζώματος ταλαντούχων παιδιών, μόνο που πλέον προφανώς το κάνει και τσάμπα λόγω του σχολείου.

Το θέμα όμως παραμένει..Μαζεύω, μαζεύω, μαζεύω, για να χτυπήσω το Πανελλήνιο? Και? Μετά τι γίνεται? Ή με τα δικά σου τα παιδιά τι γίνεται? Δεν ξέρω..έχει αρχίσει νομίζω να κουράζει αυτή η τακτική των ομάδων... (Οχι μονο του Πρωτέα...)
nikos64
QUOTE(parketeza @ Aug 2 2018, 10:34 ) *
Είναι αποτελεσματικό το αναπτυξιακό πρόγραμμα του Πρωτέα; Λειτουργεί θετικά για την μπασκετική (= αθλητική) εξέλιξη των κοριτσιών που παίρνει από μεταγραφές; Κι όχι μόνο μέχρι να φτάσουν στο πανεπιστήμιο αλλά και μετά; Για μένα αυτά (και άλλα τόσα) είναι τα ερωτήματα που έχουν σημασία. Προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου, και δεν έχουν να κάνουν με τις μετακινήσεις αυτές καθεαυτές, αλλά με την προπονητική φιλοσοφία του Πρωτέα.

Όσο για τον ισχυρισμό σου, Άρη, ότι μεταγραφή σε μικρή ηλικία ισοδυναμεί με μετατόπιση στόχου (από το σχολείο στο μπάσκετ): σαν ψευδο-δίλημμα μου ακούγεται (άσε που δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα). Στα παραδείγματα που λες ότι έχεις υπόψη σου μπορώ να σου αντιτάξω άλλα τόσα που έχω κι εγώ: που η μετακίνηση από ένα χωριό ή μια πόλη της επαρχίας σε μια μεγαλύτερη πόλη σήμαινε όχι μόνο (στοιχειωδώς έστω, γιατί για την Ελλάδα μιλάμε!) καλύτερες συνθήκες προπόνησης, αλλά και καλύτερο σχολείο ή σπουδές. Όπως μπορώ να σου πω και το αντίθετο: ταλαντούχες παίκτριες που σταμάτησαν τελικά το μπάσκετ, γιατί μένοντας πίσω η επαρχιακή ομάδα στην οποία έπαιζαν, δεν μπορούσε να τις προσφέρει τίποτα σχεδόν. Μπήκαν όμως στο πανεπιστήμιο και σπούδασαν, επομένως ικανοποιήθηκε ο κοινωνικός ρόλος του αθλητισμού για τον οποίο γράφεις και ξαναγράφεις. Άσχετα που κάποιες από αυτές δεν θέλουν να βλέπουν μπάλα ζωγραφιστή πια. rolleyes.gif

Ο καθενας μας εχει διαφορετικη ιεραρχηση στο τι εχει σημασια ..... προσωπικα με χαλαει που το μπασκετακι εχει αρχισει και συναγωνιζεται το τεννις στο κοστος εκμαθησης του αθληματος .... οπως και η αυξημενη πιθανοτητα διακρισης στηριζεται στο πόσο μεγαλο ειναι το ποσό που μπορει να διαθεσει ο καθε γονιος .
Επισης εξακολουθω να πιστευω αυτα που εγραφα εδω

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...st&p=889106

Άρης
[quote name='BASKET TUNE' date='Aug 2 2018, 09:42 ' post='906522']
Τουλάχιστον ότι έχει να κάνει με την κοπέλα από την Πάτρα, μετακομίζει για ένα χρόνο στην Αθήνα για να πάρει τα μόρια από το Πανελλήνιο νεανίδων και από το σχολικό με το 2ΓΕΛ Βούλας. Αν και τα κορίτσια από την Κω πάνε και αυτά στο 2ο ΓΕΛ Βούλας, τότε το γλυκό έδεσε. Ότι κάνουν και οι άλλες ομάδες με τα ιδιωτικά Λύκεια (Κολέγια), μόνο που εδώ υπάρχει αγαστή συνεργασία ιδιωτικών και δημοσίων συμφερόντων.
[Το θέμα μου δεν είναι γιατί γίνεται, αλλά αν είναι γενικά σωστό αυτό που γίνεται.
Άρης
QUOTE (nikos64 @ Aug 2 2018, 13:03 ) *
Ο καθενας μας εχει διαφορετικη ιεραρχηση στο τι εχει σημασια ..... προσωπικα με χαλαει που το μπασκετακι εχει αρχισει και συναγωνιζεται το τεννις στο κοστος εκμαθησης του αθληματος .... οπως και η αυξημενη πιθανοτητα διακρισης στηριζεται στο πόσο μεγασλο ειναι το ποσό που μπορει να διαθεσει ο καθε γονιος .
Επισης εξακολουθω να πιστευω αυτα που εγραφα εδω

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...st&p=889106


Όσο οι περικοπές της κρατικής επιχορήγησης προς τις ομοσπονδίες θα μεγαλώνουν, τόσο και θα φορτώνονται έξοδα τα σωματεία. Οι επιβαρύνσεις ξεκίνησαν με τους κριτές στη συνέχεια με τους διαιτητές και τώρα με το χαράτσι σε νέα δελτία, ανανεώσεις και ότι άλλο σκαρφιστούν γιά να χαρατσώνουν τα σωματεία και αυτά με τη σειρά τους του γονείς. Το επόμενο χαράτσι θα αφορά το εργόσημο σε διαιτητές και κριτές, εάν ο πρόσφατος νόμος εφαρμοστεί και για τα ερασιτεχνικά σωματεία.
nikos64
QUOTE(Άρης @ Aug 2 2018, 22:04 ) *
Όσο οι περικοπές της κρατικής επιχορήγησης προς τις ομοσπονδίες θα μεγαλώνουν, τόσο και θα φορτώνονται έξοδα τα σωματεία. Οι επιβαρύνσεις ξεκίνησαν με τους κριτές στη συνέχεια με τους διαιτητές και τώρα με το χαράτσι σε νέα δελτία, ανανεώσεις και ότι άλλο σκαρφιστούν γιά να χαρατσώνουν τα σωματεία και αυτά με τη σειρά τους του γονείς. Το επόμενο χαράτσι θα αφορά το εργόσημο σε διαιτητές και κριτές, εάν ο πρόσφατος νόμος εφαρμοστεί και για τα ερασιτεχνικά σωματεία.


Προφανως δεν με καταλαβες .... αναφερομουν για ολα τα εξτρα εξοδα ... εξτρα προπονησεις με τον ταδε προπονητη (που θα βοηθησει και με τις ομαδες - ειτε συλλογων ειτε κλιμακιων τοπικων οργανωσεων ειτε εθνικων- ) εξτρα το καλοκαιρακι στα διαφορα καμπ ( εκτος των αλλων να μεγαλωνουμε τον κυκλο των γνωριμιων ) εξτρα οδοιπορικα αλλο να πηγαινεις με τα ποδια στο γηπεδο και αλλο να διασχιζεις την μιση αττικη για να πας για προπονηση ...βεβαια εδω διασχιζουν την μιση Ελλαδα !!!!!

Για αυτα μιλουσα εγω ....
Άρης
QUOTE (nikos64 @ Aug 3 2018, 09:35 ) *
Προφανως δεν με καταλαβες .... αναφερομουν για ολα τα εξτρα εξοδα ... εξτρα προπονησεις με τον ταδε προπονητη (που θα βοηθησει και με τις ομαδες - ειτε συλλογων ειτε κλιμακιων τοπικων οργανωσεων ειτε εθνικων- ) εξτρα το καλοκαιρακι στα διαφορα καμπ ( εκτος των αλλων να μεγαλωνουμε τον κυκλο των γνωριμιων ) εξτρα οδοιπορικα αλλο να πηγαινεις με τα ποδια στο γηπεδο και αλλο να διασχιζεις την μιση αττικη για να πας για προπονηση ...βεβαια εδω διασχιζουν την μιση Ελλαδα !!!!!

Για αυτα μιλουσα εγω ....


Έχεις απόλυτα δίκιο ωσ προς αυτά, όμως αυτά αφορούν τους "βαρεμένους" γονείς που έχουν πειστεί ότι τα κορίτσια τους πρόκειται να γίνουν οι νέες "Μάλτση" και με τους τρόπους που αναφέρεις θα το πετύχουν. Αυτά όμως αφορούν του λίγους που είτε έχουν την οικονομική δυνατότητα είτε , το χειρότερο υποβάλλονται σε οικονομικές θυσίες. Οι πολλοί γονείς είναι αυτοί που στην πλάτη τους μεταφέρονται όλα τα οικονομικά βάρη ως σκυταλοδρομία από την πολιτεία ως περικοπές στις ομοσπονδίες, από τις ομοσπονδίες στα σωματεία και αυτά με τη σειρά τους στους γονείς.

Καταθέτω εδώ προσωπική εμπειρία . Με την απαρχή της οικονομικής κρίσης πολλοί γονείς που γιά λόγους οικονομικούς είχαν να επιλέξουν μεταξύ της άθλησης και των αγγλικών ή του φροντιστηρίου και επειδή ντρέπονταν να το ομολογήσουν στερούσαν την άθληση των παιδιών τους, προφασιζόμενοι άσχετους λόγους. Αυτό είναι ήττα της κοινωνίας απέναντι στην υποχρέωση της, να προσφέρει αθλητισμό στη νεολαία.
markos1949
QUOTE(nikos64 @ Aug 3 2018, 16:35 ) *
Προφανως δεν με καταλαβες .... αναφερομουν για ολα τα εξτρα εξοδα ... εξτρα προπονησεις με τον ταδε προπονητη (που θα βοηθησει και με τις ομαδες - ειτε συλλογων ειτε κλιμακιων τοπικων οργανωσεων ειτε εθνικων- ) εξτρα το καλοκαιρακι στα διαφορα καμπ ( εκτος των αλλων να μεγαλωνουμε τον κυκλο των γνωριμιων ) εξτρα οδοιπορικα αλλο να πηγαινεις με τα ποδια στο γηπεδο και αλλο να διασχιζεις την μιση αττικη για να πας για προπονηση ...βεβαια εδω διασχιζουν την μιση Ελλαδα !!!!!

Για αυτα μιλουσα εγω ....

Εξτρα προπονησεις, εξτρα εξοδα για ατομικες προπονησεις που? Στο οακα,Φιλοθεη, Βορεια και Νοτια Προαστια! Τιμη 15,20,25,40 ευρο!Δυστυχως δεν διασχιζουν μονο τη μιση Ελλαδα υπαρχουν καμπ και ΥΠΑ που το κοστος ειναι 1500-3000 ευρο!ΚΑΤΑΝΤΙΑicon_drunk.gif icon_drunk.gif
minas gr
Ο καθένας κάνει αυτό που τον συμφέρει ...

απ'έξω όλοι συμφωνούν, όταν έρθει όμως η σειρά του παιδιού σας, σίγουρα θα πληρώσετε μερικά λεφτά (για τα έξοδα του παιδιού ) για να πάρει το πλεονέκτημα των μορίων που κηνυγάν όλοι!
και για την μικρή πιθανότητα που έχει να κάνει γνωριμίες με προπονητές προέδρους παίκτες κ να έχει καλύτερες πιθανότητες να βρει ομάδα όταν γινει 18+
BASKET TUNE
QUOTE (minas gr @ Aug 18 2018, 14:27 ) *
Ο καθένας κάνει αυτό που τον συμφέρει ...

απ'έξω όλοι συμφωνούν, όταν έρθει όμως η σειρά του παιδιού σας, σίγουρα θα πληρώσετε μερικά λεφτά (για τα έξοδα του παιδιού ) για να πάρει το πλεονέκτημα των μορίων που κηνυγάν όλοι!
και για την μικρή πιθανότητα που έχει να κάνει γνωριμίες με προπονητές προέδρους παίκτες κ να έχει καλύτερες πιθανότητες να βρει ομάδα όταν γινει 18+


Μην κρίνεις εξ'ιδίων τα αλλότρια
ethn
QUOTE(markos1949 @ Aug 4 2018, 11:53 ) *
Εξτρα προπονησεις, εξτρα εξοδα για ατομικες προπονησεις που? Στο οακα,Φιλοθεη, Βορεια και Νοτια Προαστια! Τιμη 15,20,25,40 ευρο!Δυστυχως δεν διασχιζουν μονο τη μιση Ελλαδα υπαρχουν καμπ και ΥΠΑ που το κοστος ειναι 1500-3000 ευρο!ΚΑΤΑΝΤΙΑicon_drunk.gif icon_drunk.gif



Πλάκα κάνεις,ε ??? blink.gif blink.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
markos1949
QUOTE(ethn @ Aug 21 2018, 22:22 ) *
Πλάκα κάνεις,ε ??? blink.gif blink.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

Οχι δεν κανω πλακα ειναι 100% αληθεια! bball.gif bball.gif
Άρης
QUOTE (markos1949 @ Aug 22 2018, 11:18 ) *
Οχι δεν κανω πλακα ειναι 100% αληθεια! bball.gif bball.gif


Είναι γνωστό σε αρκετούς από τους παροικούντες ότι στις μικρές Εθνικές ομάδες, κυρίως στα αγόρια, πέρα από τις 5-6 θέσεις στη 12αδα που αφορούν τους ξεχωριστούς, οι υπόλοιπες θέσεις έχουν τίμημα ιδιαίτερα μεγάλο για τα σημερινά οικονομικά δεδομένα. Και είναι φανερό ποίοι επωφελούνται από αυτή τη συναλλαγή. Και το χειρότερο είναι ότι ενώ γνωρίζουν αυτοί που έχουν τη δυνατότητα να αποτρέψουν αυτή την αθλιότητα, δεν κάνουν κάτι γιαυτό, αν δεν συμμετέχουν και οι ίδιοι στη μοιρασιά.

Στις μικρές γυναικείες Εθνικές η αθλιότητα της συμπλήρωσης της 12αδας είναι αποτέλεσμα δημόσιων σχέσεων και διαγκωνισμών μεταξύ παραγόντων της Ομοσπονδίας. Αυτοί που πρέπει να έχουν τον πρώτο και τελευταίο λόγο για την επιλογή της 12αδας, δηλαδή οι προπονητές δεν έχουν κανένα λόγο. Αν θέλουν να παραμείνουν ως Εθνικοί προπονητές. Αν σεβαστούν το ρόλο τους και την αξιοπρέπειά τους , η έξοδος είναι αυτονόητη.
ethn
QUOTE(Άρης @ Aug 23 2018, 09:23 ) *
Είναι γνωστό σε αρκετούς από τους παροικούντες ότι στις μικρές Εθνικές ομάδες, κυρίως στα αγόρια, πέρα από τις 5-6 θέσεις στη 12αδα που αφορούν τους ξεχωριστούς, οι υπόλοιπες θέσεις έχουν τίμημα ιδιαίτερα μεγάλο για τα σημερινά οικονομικά δεδομένα. Και είναι φανερό ποίοι επωφελούνται από αυτή τη συναλλαγή. Και το χειρότερο είναι ότι ενώ γνωρίζουν αυτοί που έχουν τη δυνατότητα να αποτρέψουν αυτή την αθλιότητα, δεν κάνουν κάτι γιαυτό, αν δεν συμμετέχουν και οι ίδιοι στη μοιρασιά.

Στις μικρές γυναικείες Εθνικές η αθλιότητα της συμπλήρωσης της 12αδας είναι αποτέλεσμα δημόσιων σχέσεων και διαγκωνισμών μεταξύ παραγόντων της Ομοσπονδίας. Αυτοί που πρέπει να έχουν τον πρώτο και τελευταίο λόγο για την επιλογή της 12αδας, δηλαδή οι προπονητές δεν έχουν κανένα λόγο. Αν θέλουν να παραμείνουν ως Εθνικοί προπονητές. Αν σεβαστούν το ρόλο τους και την αξιοπρέπειά τους , η έξοδος είναι αυτονόητη.



Αν μία φορά είναι κατάπτυστο κάποιοες κλήσεις να γίνονται ως 'εξυπηρετήσεις' φίλων και ΄κολλητών' , εάν λέμε ότι γίνονται και κάποιες επι 'πληρωμής' και 'ταρίφας' ε τότε ειλικρινά μένω άφωνος (ειλικρινά δεν το γνωρίζω, και ας χαρακτηριστώ έως 'στον κόσμο μου')

Απλά τραγικό..................
Άρης
QUOTE (ethn @ Aug 23 2018, 13:22 ) *
Αν μία φορά είναι κατάπτυστο κάποιοες κλήσεις να γίνονται ως 'εξυπηρετήσεις' φίλων και ΄κολλητών' , εάν λέμε ότι γίνονται και κάποιες επι 'πληρωμής' και 'ταρίφας' ε τότε ειλικρινά μένω άφωνος (ειλικρινά δεν το γνωρίζω, και ας χαρακτηριστώ έως 'στον κόσμο μου')

Απλά τραγικό..................


Ένα από τα δέλεαρ των μανατζαραίων προκειμένου να εξασφαλίσουν τα δικαιώματα και μάλιστα το κορυφαίο, είναι η πρόσβαση σε κλήση με το αζημίωτο φυσικά.
ethn
Λίγο άκυρη η ερώτησή μου σε σχέση με τη σύζήτηση, αλλά δεν ξέρω που να το ποστάρω

Ποιες χρονολογίες γέννησης αφορουν φέτος την κάθε κατηγορία..?

Εννοώ ...
εφηβοι/νεάνιδες
παίδες/κορασίδες
παμπαίδες/παγκορασίδες
μίνι



Άρης
QUOTE (ethn @ Aug 24 2018, 13:09 ) *
Λίγο άκυρη η ερώτησή μου σε σχέση με τη σύζήτηση, αλλά δεν ξέρω που να το ποστάρω

Ποιες χρονολογίες γέννησης αφορουν φέτος την κάθε κατηγορία..?

Εννοώ ...
εφηβοι/νεάνιδες
παίδες/κορασίδες
παμπαίδες/παγκορασίδες
μίνι


Εφηβοι - νεάνιδες. 2001 και 2002 συν 5 κορασίδες.
Παίδες - κορασίδες. 2003 και μετά.
Παμπαίδες - παγκορασίδες. 2004 και μετά.
Μίνι. 2006 και μετά.
Δτα αγόρια νομίζω ότι γίνονται και παμπαίδες 2005 καθώς και προμίνι.
ethn
QUOTE(Άρης @ Aug 24 2018, 13:45 ) *
Εφηβοι - νεάνιδες. 2001 και 2002 συν 5 κορασίδες.
Παίδες - κορασίδες. 2003 και μετά.
Παμπαίδες - παγκορασίδες. 2004 και μετά.
Μίνι. 2006 και μετά.
Δτα αγόρια νομίζω ότι γίνονται και παμπαίδες 2005 καθώς και προμίνι.


Ευχαριστω πολύ!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.