Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το μέλλον του ΝΒΑ με τους Warriors κορυφαία "superteam"
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Γενικά για το ΝΒΑ
Pages: 1, 2
gerorge
Σε μια ελευθερη αγορα ο καθενας παει οπου πιστευει οτι ειναι καλυτερα για τον ιδιο.Το ιδιο κανουν και οι ομαδες.Δεν φταιει κανενας Silver που ο Λεμπρον και το FO των Cavs αποφασισαν να δωσουν τοσα χρηματα σε Jr και ΤΤ,ενω θα μπορουσαν να δωθουν σε παικτη/ες που θα προσφεραν.Ουτε φταιει για το οτι οι Ραπτορς ενω εχουν ροστερ για πολλα καταληγουν εκει που καταληγουν καθε χρονο.Κι εγω θα ηθελα πολλες ομαδες με 1-2 star η καθεμια να παλευουν αλλα με τη πιεση που ασκουν τα media τοσα χρονιαπερι δαχτυλιδιων θεωρω κατι τετοιο αδυνατο.
Αυτο που εννοω ειναι οτι ειναι στο χερι των ομαδων να χτισουν ομαδα σαν των Warriors.Γιατι κακα τα ψεματα το να γινεσαι superteam υπογραφωντας μολις εναν superstar στην offseason ειναι κατορθωμα.Απο τη στιγμη που πολλες ομαδες αισθανονται εξαπατημενες ας προσπαθησουν να τους παρουν ως παραδειγμα και να κανουν το ιδιο,και να μην επιλεγουν με εξωαγωνιστικα κριτηρι(γκουχ γκουχ λεικερς)

Εγω παντως συνολικα τα πλειοφς τα ευχαριστηθηκα.Πρωτος γυρος και τελικοι περιφερειων ηταν πολυ δυνατες σειρες,ενω και οι τελικοι παρολο που ως αποτελεσμα σειρας δεν ειχαν ιδιαιτερο ενδιαφερον τα 3 απο τα 4 ματς ειχαν σασπενς.Το οτι οι 2 ισχυροτερες ομαδες του πρωταθληματος ηταν στην ιδια περιφερεια δεν ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει και πιθανολογω δεν θα ειναι η τελευταια οσο εχουμε αυτο το συστημα.Να αλλαξει παντως δυσκολο γιατι τα ταξιδια θα ηταν Γολγοθας.

Επισης το προβλημα που βλεπω ειναι το εξης.Η λιγκα συνεχιζει και εχει τεραστια εσοδα,οποτε λογικο ειναι να αυξανεται συνεχεια το cap space,ωστε να παιρνουν οι παικτες το κομματι της πιτας που τους αναλογει.Με τοσο αυξημενο cap space ομως γινεται πολυ ευκολοτερη η δημιουργια super team αποκλειστικα μεσω της offseaso,κατι που οντως πιστευω οτι θα χειροτερευε το πρωταθλημα.Απο την αλλη δεν βλεπω να μπορει να γινεται κατι γι αυτο,εκτος αν μπει μινιμουμ salary για παικτες αναλογα με τα επιτευγματα τους κατι που θεωρω δυσκολο.
irving
παντως μη ανταγωνιστικοι τελικοι αρχισαν να γινονται απο τη στιγμη που ο ντουραντ πηγε στους γουοριορς. ετσι μια ομαδαρα την εκανε ατρωτη και αποδυναμωσε τους θαντερ. ειδαμε πως οι τελικοι του 15 με 2 παιχταραδες τραυματιες ηταν πιο ανταγωνιστικοι απο του 17 οπου οι καβς ηταν υγιεις.

υπαρχει ελπιδα στους σελτικς, στους σιξερς, στους ροκετς και στον λεμπρον. αρα θεωρητικα εχουμε 5 ομαδες οπου τα επομενα χρονια θα χτυπανε τιτλο.
aegeansheed
Ήταν τρελό overstretching για τους Cavs να δώσουν 2/4 ανταγωνιστικά ματς απέναντι σε αυτούς τους Warriors. Ωστόσο δεν ήταν αρκετά καλοί για το επίπεδο να τους κοντράρουν.
Έχει ενδιαφέρον να ακούσει κανείς την pregame συνέντευξη του Lebron για το G4. Αναγνωρίζει ότι μόνο αν δουλέψουν όλα στην εντέλεια και αποφευχθούν τα λάθη, υπάρχει η περίπτωση να κοντράρουν αυτό το επίπεδο ταλέντου που έχουν οι Warriors, αντισταθμιστικά.
Είναι σαφές ότι η κίνηση που έγινε τότε με την υπογραφή του Durant άλλαξε τον χάρτη, είναι κάτι στο οποίο πρέπει να προσαρμοστούν οι επόμενες ομάδες. Κάτι καθόλου εύκολο ωστόσο, αφού (όπως σωστά σημείωσε ο Lebron) δεν θέλουν όλοι οι παίκτες να κάνουν θυσίες για να βρεθούν στη θέση να διεκδικήσουν πρωτάθλημα, επομένως η υποομάδα με τους διαθέσιμους stars για τη δημιουργία superteams παραμένει μικρός.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν top παίκτες θεωρητικά αμετακίνητοι (Γιάννης, Davis, Harden, Embiid), υπάρχουν άλλοι που με χαρά θα μετακινούνταν αν δεν το έχουν κάνει ήδη (PG13, Irving, CP3), υπάρχουν πάντα οι παραπονεμένοι (KAT, Marc Gasol, Wall, να βάλω και Σρέντερ εδώ; ίσως και DAJ, ΙΤ2 (ufa) που έχει να παίξει top μπάσκετ 1 χρόνο), υπάρχει ο Lebron, που είναι μια κατηγορία μόνος του, μπορεί είτε να ξεκινήσει από το μηδέν ομάδα που μπορεί να φτάσει Τελικούς, είτε να ενισχύσει άλλη ομάδα (έχει κάνει και τα δύο με επιτυχία στο παρελθόν). Υπάρχει επίσης άλλος ένας παίκτης με τεράστιες δυνατότητες, για τον οποίον ακόμα δεν έχει βρεθεί τρόπος να δημιουργηθεί μια ομάδα με αυτόν εκεί, που θα μεγιστοποιεί τις πιθανότητες νίκης (Westbrook)

Αναμένεται πολύ ενδιαφέρον καλοκαίρι.
Ο Chris Paul είναι unrestricted, ο Lebron έχει player option, όπως ο Durant και ο PG.
RipCity
Δύο ερωτήσεις, επειδή από τα άλλα US Sports δεν σκαμπάζω:

-Είναι το ΝΒΑ το μόνο US Sport που αυτή τη στιγμή έχει τόσο δυνατή superteam?
-Είναι το ΝΒΑ το μόνο US Sport που υπάρχει μαξ συμβόλαιο?
geo82
Θα μπορούσες να πεις στο NFL τους Patriots, μιας και έχουν συμμετάσχει σε αρκετά SuperBowl τα τελευταία χρόνια. Απ' την άλλη στο football είναι πιο εύκολο να γίνει η έκπληξη, επειδή είναι νοκ άουτ τα παιχνίδια. Με baseball και χόκεϊ δεν ασχολούμαι καθόλου, οπότε δεν ξέρω να σου πω.
Όσον αφορά το ΝΒΑ, το καλοκαίρι θα κρίνει τα πράγματα για τη νέα σεζόν. Θεωρώ ότι ο Lebron θα φύγει, ειδικά με την τροπή που πήραν οι τελικοί. Επιπλέον, είναι πιο εύκολο να δημιουργηθούν super teams σε σχέση με το παρελθόν, αφού οι παίχτες έχουν και ισχυρά συμβόλαια με άλλες εταιρίες και είναι πιο πρόθυμοι να προβούν σε μια "θυσία" στο συμβόλαιό τους, προκειμένου να διεκδικήσουν έναν τίτλο. Μια κίνηση που θα μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες, θα ήταν η μετακίνηση του Davis στους Celtics, αφού θα χτυπούσε τους Warriors εκεί που πονούν. Το πρόβλημα είναι ότι βρίσκεται εντός συμβολαίου.
RipCity
Απλά όπως έχω ξαναγράψει νομίζω πως αν ανοίξει η αγορά με τα συμβόλαια όχι μόνο οι superstars θα χτυπήσουν μυθικά ποσά, αλλά κι οι μέτριοι δε θα χτυπάνε τα ποσά που χτυπάνε τώρα, αφού οι ομάδες θα τα σκάνε μόνο για τους stars. Θα γίνει πιο δύσκολο να μετακινούνται παίκτες σε άλλες ομάδες, αφού λόγο soft cap η ομάδα τους θα μπορεί να τους πληρώσει τρελά συμβόλαια. Και εντάξει κάποιοι θα κάνουν θυσίες για το δαχτυλίδι, αλλά άλλοι θα πουν γιατί να πάρω 130 για 4ετές, αντί 230 για 5ετές? Όσα χρήματα κι αν έχουν δεν είναι και μικρή η διαφορά για να αγνοηθεί. Δε νομίζω πως θα είχε αφήσει 100Μ στο τραπέζι ο Hayward κι ο κάθε Hayward.
geo82
Δεν είναι λάθος το σκεπτικό σου, απλά σου ανέφερα τις επικρατούσες καταστάσεις. Σκέψου ότι τη δεκαετία του '60 και του '70, ακόμη και πρωτοκλασάτοι παίχτες έκαναν δεύτερη δουλειά μετά το τέλος της σεζόν και τώρα βλέπουμε μυθικά ποσά στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων. Κάποια στιγμή φαντάζομαι ότι θα υπάρξει θέμα και στους Warriors γύρω από το οικονομικό κομμάτι. Όταν ο Thompson για παράδειγμα θα έχει πάρει 3 πρωταθλήματα, δε θα κυνηγήσει μετά τα συμβόλαια;
yorgos
QUOTE(aegeansheed @ Jun 9 2018, 13:55 ) *
Ήταν τρελό overstretching για τους Cavs να δώσουν 2/4 ανταγωνιστικά ματς απέναντι σε αυτούς τους Warriors. Ωστόσο δεν ήταν αρκετά καλοί για το επίπεδο να τους κοντράρουν.
Έχει ενδιαφέρον να ακούσει κανείς την pregame συνέντευξη του Lebron για το G4. Αναγνωρίζει ότι μόνο αν δουλέψουν όλα στην εντέλεια και αποφευχθούν τα λάθη, υπάρχει η περίπτωση να κοντράρουν αυτό το επίπεδο ταλέντου που έχουν οι Warriors, αντισταθμιστικά.
Είναι σαφές ότι η κίνηση που έγινε τότε με την υπογραφή του Durant άλλαξε τον χάρτη, είναι κάτι στο οποίο πρέπει να προσαρμοστούν οι επόμενες ομάδες. Κάτι καθόλου εύκολο ωστόσο, αφού (όπως σωστά σημείωσε ο Lebron) δεν θέλουν όλοι οι παίκτες να κάνουν θυσίες για να βρεθούν στη θέση να διεκδικήσουν πρωτάθλημα, επομένως η υποομάδα με τους διαθέσιμους stars για τη δημιουργία superteams παραμένει μικρός.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν top παίκτες θεωρητικά αμετακίνητοι (Γιάννης, Davis, Harden, Embiid), υπάρχουν άλλοι που με χαρά θα μετακινούνταν αν δεν το έχουν κάνει ήδη (PG13, Irving, CP3), υπάρχουν πάντα οι παραπονεμένοι (KAT, Marc Gasol, Wall, να βάλω και Σρέντερ εδώ; ίσως και DAJ, ΙΤ2 (ufa) που έχει να παίξει top μπάσκετ 1 χρόνο), υπάρχει ο Lebron, που είναι μια κατηγορία μόνος του, μπορεί είτε να ξεκινήσει από το μηδέν ομάδα που μπορεί να φτάσει Τελικούς, είτε να ενισχύσει άλλη ομάδα (έχει κάνει και τα δύο με επιτυχία στο παρελθόν). Υπάρχει επίσης άλλος ένας παίκτης με τεράστιες δυνατότητες, για τον οποίον ακόμα δεν έχει βρεθεί τρόπος να δημιουργηθεί μια ομάδα με αυτόν εκεί, που θα μεγιστοποιεί τις πιθανότητες νίκης (Westbrook)

Αναμένεται πολύ ενδιαφέρον καλοκαίρι.
Ο Chris Paul είναι unrestricted, ο Lebron έχει player option, όπως ο Durant και ο PG.

Noμίζω ξέχασες έναν παίκτη που οπου και να πάει αλλάζει τις ισορροπίες και πριν την ΠΑτσουλιά κέρδιζε τους γεφυραίους με 20π... Για μένα εκεί είναι που άλλαξαν οι ισορροπίες στη λίγκα. Οι Γουόριορς είναι η καλύτερη ομάδα που έχουμε δει ποτέ αλλά διέπονται και από μια απίθανη ρέντα με τραυματισμούς αντιπάλων σούπερ σταρ. Δεν ξέρω αν θα περνούσαν με υγιή Πολ, ή παλιότερα με Ίρβινγκ και Λαβ, ή με Kawhi.
T.W.Is.M.
Μαλλον εδω επρεπε να γραψω το ποστ που εκανα στο off topic των τελικων. Για να αυξηθει ο ανταγωνισμος, πρεπει καποιος να παρει απο τους Warriors εναν απο τους all-star τους. Ειτε αυτος ειναι ο Thompson ειτε ο Green(γιατι οι αλλοι 2 δε μετακινουνται). Ακομα καλυτερα αν βρισκονταν 2 ομαδες και επαιρναν και τους 2. Δυστυχως το επιπεδο που εχει φτασει αυτη η ομαδα ειναι τοσο υψηλο, που δυσκολα τους κερδιζεις. Οι Rockets θα μπορουσαν να το κανουν φετος, αν ειχαν τον Paul στο game 7, αλλα εχασαν μια μεγαλη ευκαιρια και δεν ξερουμε αν θα ειναι οι ιδιοι του χρονου.
aegeansheed
Αμφιβάλω αν θα είναι οι ίδιοι οι Rockets, δεν νομίζω ότι θα καταφέρουν να κρατήσουν τον Ariza. Έχει δείξει ότι μετράει πολύ το οικονομικό όταν παίρνει μια απόφαση καριέρας και μπορεί να πουλήσει ένα 3ετές συμβόλαιο. 32 είναι ακόμα, σε πολύ καλή φυσική κατάσταση και με stats που δεν αγνοούνται και με presence. Δεν νομίζω να του δώσουν λεφτά, τα οποία θα προτιμήσουν να τα επενδύσουν στον Capela ελπίζω.

Σχετικά με τον τραυματισμό του CP3 θεωρώ ότι πιο ειλικρινής πρόταση ήταν ότι "ξέρουμε ποιος είναι ο Paul και όλοι φοβόβαστε ότι σε κάποιο σημείο της σαιζόν ή των playoffs θα έρθει ένας τραυματισμός εκεί που δεν τον περιμένεις" παρά αυτή "οι Rockets ήταν τόσο κοντά, μπορεί και καλύτερη ομάδα και θα περνούσαν τους Warriors αν είχαν και τον Paul στα δύο τελευταία". Σε κάθε περίπτωση τα επίπεδα ρίσκου/αβεβαιότητας σε μια ομάδα που παίζει ο Paul είναι πολύ μεγάλα, κάτι που την κάνει τη χρονιά boom or bust. Αν πάντως πιστεύει ο Morey στον προπονητή D' Antoni (έχει μια τρέλα, αλλά δε με έπεισε φέτος) και όλο αυτό το εγχείρημα, αν είναι να πάρει ένα ρίσκο ας προσπαθήσει να φέρει τον Kawhi ή τον George κι ας κάνει τα κουμάντα του ο CP να ρίξει την PO και να διαπραγματευτούν από κοινού ένα ομαδικό salary που θα τους επιτρέψει να κρατήσουν τον Capela και να φέρουν ένα all-star περιφερειακό που θα κάνει τη διαφορά (PG ή Kawhi προφανώς, τί αλλο). Όπως έκανε θυσίες ο Lebron για να πάει στο Miami και ο Durant για να πάει στο GS, έτσι κι εδώ κάποιος πρέπει να πληρώσει τη νύφη...

* Για τον Kawhi δεν μίλησα γιατί δεν έχω καταλάβει τί έχει συμβεί... Πλέον τον έχουν κράξει όλοι στο SA από Popovich (δεν τον έκραξε, είπε ότι η απόφαση να επιστρέψει είναι στο "στρατόπεδο" του Kawhi... κάτι τέτοιο) μέχρι Parker (τον χαρακτήρισε υπερβολικό εμμέσως, λέγοντας ότι ο δικός του τραυματισμός ήταν πολύ πιο σοβαρός και γύρισε υγιέστατος), αλλά αν δε βγει να παίξει, δε μπορώ να διακρίνω την κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Έχει δείξει ότι μπορεί να υπάρξει κορυφαίου επιπέδου ομάδα με αυτόν γρανάζι και είχε αρχίσει να δείχνει πρόπερσι ότι είναι top5 παίκτης ως franchise-starter. Τον αφήνουμε λίγο στο περιθώριο μέχρι να φανεί τί έχει συμβεί και τί συμβαίνει. Προς το παρόν κανείς μα κανείς δε γνωρίζει τις προθέσεις του αφενός και την αγωνιστική του (για να μην πω ψυχολογική, θεωρητικά είναι ενδεχόμενο και αυτό από ό,τι διαβάζουμε) του ετοιμότητα αφετέρου.

** Νομίζω ότι ο Lebron κατάλαβε στην πορεία των φετινών τελικών, αφού δεν έσπασε την έδρα στο 1ο ή στο 2ο, αλλά ειδικά στο πρώτο (για να ποντάρει και στις αγωνιστικές επιπτώσεις που μπορεί να είχε μια ενδεχόμενη ανατροπή της ψυχολογικής ισορροπίας των Warriors) ότι δεν υπήρχε περίπτωση να πάρει τη σειρά. Καταλάβαινε ήδη του λείπει ένας ακόμα σημαντικός παίκτης για να ισοσταθμίσει το επίπεδο ταλέντου (δηλώσεις πριν το Game 4), ίσως γι' αυτό είδαμε το "άδειασμα" στον 4ο τελικό. Απόλυτα φυσιολογικό... Γενικά αυτό που πήγε να κάνει φέτος ήταν υπεράνθρωπο και ενεργειακά εξαντλητικό.
Conan1982
Εγώ αναρωτιέμαι, ποια θα ήταν αυτή η προσθήκη που θα έκανε τους Γουώριορ ακόμα πιο τρομερούς;
Ποιος θα ήταν ο παίκτης που θα κολλούσε καλύτερα στην τετράδα Κάρυ, Τόμπσον, Ντουράντ, Γκριν;
aegeansheed
QUOTE(Conan1982 @ Jun 11 2018, 10:09 ) *
Εγώ αναρωτιέμαι, ποια θα ήταν αυτή η προσθήκη που θα έκανε τους Γουώριορ ακόμα πιο τρομερούς;
Ποιος θα ήταν ο παίκτης που θα κολλούσε καλύτερα στην τετράδα Κάρυ, Τόμπσον, Ντουράντ, Γκριν;

O Smart ή ο Beverley πριν 4 χρόνια. Κάποιος τέτοιος κοντός.
RipCity
QUOTE (Conan1982 @ Jun 11 2018, 09:09 ) *
Εγώ αναρωτιέμαι, ποια θα ήταν αυτή η προσθήκη που θα έκανε τους Γουώριορ ακόμα πιο τρομερούς;
Ποιος θα ήταν ο παίκτης που θα κολλούσε καλύτερα στην τετράδα Κάρυ, Τόμπσον, Ντουράντ, Γκριν;


Δε χρειάζεται να ναι κάποιος σταρ και νομίζω έχουν ήδη τον παίκτη που θα δέσει τέλεια στο small ball basketball. Έχει σπουδαία αθλητικά προσόντα και ξέρει ήδη να πασάρει καλά. Jordan Bell.
yorgos
QUOTE(aegeansheed @ Jun 11 2018, 09:54 ) *
O Smart ή ο Beverley πριν 4 χρόνια. Κάποιος τέτοιος κοντός.

Συμφωνώ. Επίσης ο Τζόκιτς, θα άπλωνε απίθανα το spacing και η ικανότητά του στην πάσα θα ζάλιζε ακόμη και τους συμπαίκτες του σε συνδυασμό με την off the ball κίνηση που έχει η ομάδα (αν και στους τελικούς δεν την έδειξε τόσο όσο σε άλλες πρόσφατες εποχές).
aegeansheed
QUOTE(Conan1982 @ Jun 11 2018, 10:09 ) *
Εγώ αναρωτιέμαι, ποια θα ήταν αυτή η προσθήκη που θα έκανε τους Γουώριορ ακόμα πιο τρομερούς;
Ποιος θα ήταν ο παίκτης που θα κολλούσε καλύτερα στην τετράδα Κάρυ, Τόμπσον, Ντουράντ, Γκριν;

Θα το κάνω pinned αυτό το quote smile.gif

QUOTE(RipCity @ Jun 11 2018, 10:56 ) *
Δε χρειάζεται να ναι κάποιος σταρ και νομίζω έχουν ήδη τον παίκτη που θα δέσει τέλεια στο small ball basketball. Έχει σπουδαία αθλητικά προσόντα και ξέρει ήδη να πασάρει καλά. Jordan Bell.

Είναι αλήθεια ότι ο Bell ήταν ονειρεμένη προσθήκη. Ειδικά από τη στιγμή που ενσωματώθηκε στη φάση της κυκλοφορίας της μπάλας των Warriors έδωσε και λύσεις, ήδη από τη σειρά με τους Rockets.
Αλλά δεν είναι αυτή η απάντηση στο ερώτημα ποιος θα μπορούσε να τους κάνει πιο τρομακτικούς, δεν περιμένω και ως Bell να αναπτύξει κάποιο απίθανο ταλέντο.
Και ο Dejounte θα ταίριαζε πολύ, αλλά με Smart σε αυτήν την ομάδα θα ερχόταν η απελπισία στον αντίπαλο. Ο Josh Richardson επίσης θα ήταν φανταστικό fit. Έχω στο μυαλό μου ένα combo guard με αγάπη για άμυνα όπως διαπιστώνετε.

QUOTE(yorgos @ Jun 11 2018, 18:00 ) *
Συμφωνώ. Επίσης ο Τζόκιτς, θα άπλωνε απίθανα το spacing και η ικανότητά του στην πάσα θα ζάλιζε ακόμη και τους συμπαίκτες του σε συνδυασμό με την off the ball κίνηση που έχει η ομάδα (αν και στους τελικούς δεν την έδειξε τόσο όσο σε άλλες πρόσφατες εποχές).

Εννοείται ένας τύπου Jokic (καλά, δεν υπάρχουν και πολλοί) θα ήταν το τέλειο fit, αλλά υπάρχει ήδη η Green μου είναι φοβερός οργανωτής μισού γηπέδου, έχει τρομερό vision και φαντάζεται τις φάσεις πριν γίνουν ή τις δημιουργεί με drive όταν ο αντίπαλος πάρει τις πάσες που βγαίνουν από τα cuts των άλλων.
geo82
Κάντε υπομονή για πέντε χρόνια ακόμη!

https://www.slamonline.com/nba/report-kevin...tiring-5-years/

Φαντάζεστε να γλίνει κάτι τέτοιο; https://www.slamonline.com/nba/report-antho...biggest-target/
Μπορεί να φαίνεται απίθανο, αλλά πλέον στο ΝΒΑ " anything is possible".
miklio
Εντάξει ας τους το δώσουν από τώρα. Το cheat του αιώνα ο Καζινς σε αυτά τα λεφτά.
RipCity
Αχαχαχα τους παίρνουν οι Λέικερς Μάγκι κι απαντούν με Καζίνς. Δε θα σταματήσουν ποτέ να μας εκπλήσσουν. Φαντάζομαι τώρα θα δώσουν Όγκο για Λεοναρντ.
klow13
Τι αηδια ειναι αυτη.Ο καζινς με το mle.Να παιρνε και ο λεμπρον το bi annual να πηγαινε και αυτος.Κινηση 36χρονου πρωην σταρ που δεν εχει δαχτυλιδι ηταν αυτη.Και εμεις χανουμε αριζα χαρη στο μαξ στον πολ.που ειναι και το φυσιολογικο να γινεται.Εχει καταστραφει το nba με τους warriors,και με τα ολα τα υπολοιπα εσοδα απο παντου που κανουν τα λεφτα του συμβολαιου να μοιαζουν δευτερευοντα.Δεν εχει και ομαδα στο nhl το χιουστον να αρχισω να βλεπω.
Και ειναι και το φορματ που τα κανει ακομα χειροτερα.Εχει γινει η ανατολη ατλαντικη περιφερεια της ευρωλιγκας.Θα παιζουν τελη μαιου πλει οφς οι μπακς και θα ειναι σπιτι τους δυτικες ομαδες ποσες φορες καλυτερες.
klow13
Και εφταιγε ο hinkie στον κομισαριο,που εκανε απροκαλυπτα τανκινγκ.και τον καπελωσε με τον κολαντζελο.Χαρη στο χινκι θα βλεπουμε εστω μια ανταγωνιστικη σειρα σε ολα τα πλει οφς τα επομενα χρονια.Τι ρεαλιστικη επιλογη εχουν ολες οι ομαδες που κυμαινονται στις 50 νικες και κατω περα απο τανκινγκ?
Σορι για το οφτοπικ.
SG3ptshooter
Ξεφτιλίκια

j-kidd13
Να βρεθεί μια φόρμουλα ώστε να πάει και ο Καβάι στο GS,να τονώσουμε λίγο τη second unit των γεφυραίων,μην παίζουν τα παιδιά με Iggyδες και Livingstonαιους.


Tραγικό αυτό που συμβαίνει με τους GSW.Ο Cousins φαντάζομαι,με τον τραυματισμό του να του κοστίζει τη μισή σεζόν και,λέει αφου θα χάσω μεγάλο διάστημα,ας χάσω dollars,και ας πάρω το δαχτυλίδι,και απο του χρόνου που θα έχω επανέλθει,κυνηγάω πάλι το συμβόλαιο.Για τους Warriors δεν ξέρω πλέον τι να πω,απλά με έκαναν να τους αντιπαθήσω ακόμα περισσότερο.
klow13
QUOTE (RipCity @ Jul 3 2018, 09:31 ) *
Κι εμένα η αρχική αντίδραση ήταν σοκ, τι γίνεται σε αυτό το ΝΒΑ κτλ. Αλλά μετά διαβάζω πως μόνο οι Celtics και οι Warriors τον πλησίασαν. Ε καλά να πάθετε μάγκες.

Εδώ η Άσπα τα λέει καλά


Φανταζομαι τους αποθαρρυνε το οτι ηθελε μαξ,ετσι ακουγοταν.Οχι οτι θα τους χαλαγε με λιγοτερα.Ο φειβορς 18 και ο καζινς 5!

Salary floor στα συμβολαια,αναλογα με τον αριθμο ολ σταρ παρουσιων,με τις συμμετοχες all nba πενταδες και τα mvp,κατι πρεπει να γινει.

http://larrybrownsports.com/wp-content/upl...tch-530x530.jpg

Αυτα που πηγαν ρε ραζον?Τι κακη οφσιζον ειναι αυτη.
gerorge
QUOTE (j-kidd13 @ Jul 3 2018, 09:34 ) *
Να βρεθεί μια φόρμουλα ώστε να πάει και ο Καβάι στο GS,να τονώσουμε λίγο τη second unit των γεφυραίων,μην παίζουν τα παιδιά με Iggyδες και Livingstonαιους.


Tραγικό αυτό που συμβαίνει με τους GSW.Ο Cousins φαντάζομαι,με τον τραυματισμό του να του κοστίζει τη μισή σεζόν και,λέει αφου θα χάσω μεγάλο διάστημα,ας χάσω dollars,και ας πάρω το δαχτυλίδι,και απο του χρόνου που θα έχω επανέλθει,κυνηγάω πάλι το συμβόλαιο.Για τους Warriors δεν ξέρω πλέον τι να πω,απλά με έκαναν να τους αντιπαθήσω ακόμα περισσότερο.




Απο τετοιες κινησεις βγαινει αντιπαθεια στους παικτες που αποφασιζουν να κανουν την κινηση.Για τις ομαδες που το κανουν,μαγκια τους.Ποιος δεν θελει να βελτιωνει συνεχως την ομαδα του,αν βρισκει παικτες και τους κανει να πιστευουν οτι ειναι η ιδανικη επιλογη;

Παντως ο Myers και οι παικτες των GSW υπνωτικο τους βαζουν και υπογραφουν;Τους πειθουν οτι ειναι η καλυτερη επιλογη ενω το legacy τους καταστρεφεται σε κομματια;Θα θελα να ξερα τι εχει ειπωθει στις συναντησεις.

Παντως τον Cousins δεν τον πλησιασαν και πολλοι,και απο τη στιγμη που στη φετινη FA δεν παιζουν πολλα μαξ συμβολαια(μονο Λεικερς) προτιμησε τον ευκολο δρομο
j-kidd13
QUOTE(gerorge @ Jul 3 2018, 10:47 ) *
Απο τετοιες κινησεις βγαινει αντιπαθεια στους παικτες που αποφασιζουν να κανουν την κινηση.Για τις ομαδες που το κανουν,μαγκια τους.Ποιος δεν θελει να βελτιωνει συνεχως την ομαδα του,αν βρισκει παικτες και τους κανει να πιστευουν οτι ειναι η ιδανικη επιλογη;

Παντως ο Myers και οι παικτες των GSW υπνωτικο τους βαζουν και υπογραφουν;Τους πειθουν οτι ειναι η καλυτερη επιλογη ενω το legacy τους καταστρεφεται σε κομματια;Θα θελα να ξερα τι εχει ειπωθει στις συναντησεις.

Παντως τον Cousins δεν τον πλησιασαν και πολλοι,και απο τη στιγμη που στη φετινη FA δεν παιζουν πολλα μαξ συμβολαια(μονο Λεικερς) προτιμησε τον ευκολο δρομο


Ειπαμε,να υπαρχει και ενα μετρο.Σε μια ηδη ομαδαρα,προσθεσαν τον καλυτερο σκορερ της λιγκας,προσωπικα μου χτυπησε ασχημα,αλλα οπως λες την βελτιωση τους κοιτανε,για την ομαδα δεν ειχα να πω κατι.Τωρα ομως παραπαει,εχεις ομαδα που μπορει να κανει πλακα κυριολεκτικα σε οποιονδηποτε αντιπαλο,2 απο τους τοπ 5 παικτες,και θες να προσθεσεις και ισως τον καλυτερο σεντερ της λιγκας?Εγω το θεωρω ξεφτιλα.Να πω οτι υπαρχουν αλλες 2 ομαδες αντιστοιχες με σενα και θες να δυναμωσεις κι αλλο,οκ,το δεχομαι,αλλα τωρα μιλαμε για τη με διαφορα καλυτερη ομαδα.
pan24
Οσο κι αν δεν μας αρεσει για τον Cousins ηταν μαλλον η καλυτερη επιλογη
Αφου κανενας δεν ηταν προθυμος να του δωσει πολλα απο το να παει σε μια μετρια ομαδα με 9 πχ προτιμησε να παρει ενα δαχτυλιδι με 5 ενω ταυτοχρονα θα δειξει οτι ειναι υγιης ωστε το επομενο καλοκαιρι που θα υπαρχουν και περισσοτερες ομαδες με χωρο για max συμβολαια να μπορεσει να το κυνηγησει

Η λιγκα ειναι που με καποιο τροπο πρεπει να κοψει τετοιες κινησεις
aegeansheed
QUOTE(RipCity @ Jul 3 2018, 09:31 ) *
Κι εμένα η αρχική αντίδραση ήταν σοκ, τι γίνεται σε αυτό το ΝΒΑ κτλ. Αλλά μετά διαβάζω πως μόνο οι Celtics και οι Warriors τον πλησίασαν. Ε καλά να πάθετε μάγκες.

O Spears έλεγε ότι είχαν ζητήσει ραντεβού ήδη 2 μέρες πριν Pelicans και Lakers.
Είχε ήδη αποφασίσει ο Cousins να πάει εκεί όπως προκύπτει. Πότε πρόλαβε; Να μας πει ο Σίλβερ, που ρίχνει μισό μύριο φιλικό anti-tampering στο LAL για επαφές Pelinka με PG13...
QUOTE
Marc J. Spears

@MarcJSpearsESPN
New Orleans Pelicans All-Star free agent center DeMarcus Cousins received calls from the Pelicans and Los Angeles Lakers tonight once free agency began and is expected to have meetings scheduled with both teams soon, a source told ESPN's The Undefeated.


QUOTE(klow13 @ Jul 3 2018, 09:40 ) *
Salary floor στα συμβολαια,αναλογα με τον αριθμο ολ σταρ παρουσιων,με τις συμμετοχες all nba πενταδες και τα mvp,κατι πρεπει να γινει.

Η μόνη λύση ένα floor level, άσχετα με τι διάρκεια του συμβολαίου με κριτήρια όπως αυτά που λες. Πολύ σωστό και επιτακτικό όπως ποτέ.
gerorge
QUOTE (pan24 @ Jul 3 2018, 11:01 ) *
Οσο κι αν δεν μας αρεσει για τον Cousins ηταν μαλλον η καλυτερη επιλογη
Αφου κανενας δεν ηταν προθυμος να του δωσει πολλα απο το να παει σε μια μετρια ομαδα με 9 πχ προτιμησε να παρει ενα δαχτυλιδι με 5 ενω ταυτοχρονα θα δειξει οτι ειναι υγιης ωστε το επομενο καλοκαιρι που θα υπαρχουν και περισσοτερες ομαδες με χωρο για max συμβολαια να μπορεσει να το κυνηγησει

Η λιγκα ειναι που με καποιο τροπο πρεπει να κοψει τετοιες κινησεις



Να μπλοκαρει συμφωνιες στην FA αμσα δεν μπορει.Θα μπορουσε να βαλει μινιμουμ συμβολαιο που θα πρεπει να εχεις αν εισαι former MVP, χ φορες All STar κτλ,αλλα κατι τετοιο θα ειχε και συνεπειες σε παικτες οπως ο Rose που τωρα πχ δεν θα μπορουσε να βρει ομαδα επειδη θα ηταν overqualified και γενικα παικτες που υπηρξαν All star αλλα στα 35-36 τους παιρνουν μικρα συμβολαια.Ισως τοτε να το κανουν ετσι,ωστε το μινιμουμ συμβολαιο να αναιρειται αν περασουν 2-3 χρονιες χωρις να εισαι All Star.Να μειωσουν συνολικα το salary cap επισης δεν παιζει γιατι τα εσοδα του ΝΒΑ συνεχως αυξανονται και προφανως οι παικτες θα θελουν το κομματι που τους αντιστοιχει.
RipCity
QUOTE (aegeansheed @ Jul 3 2018, 10:07 ) *
Η μόνη λύση ένα floor level, άσχετα με τι διάρκεια του συμβολαίου με κριτήρια όπως αυτά που λες. Πολύ σωστό και επιτακτικό όσο ποτέ άλλωτε.


Δεν υπάρχει τέτοια λύση. Κι αν δε βρεθεί κάτι λόγω τραυματισμών κτλ ο παίκτης μένει άνεργος?
aegeansheed
QUOTE(RipCity @ Jul 3 2018, 11:11 ) *
Δεν υπάρχει τέτοια λύση. Κι αν δε βρεθεί κάτι λόγω τραυματισμών κτλ ο παίκτης μένει άνεργος?

Δε σε κατάλαβα. Δώσε ένα παράδειγμα να προχωρήσουμε.
klow13
QUOTE (RipCity @ Jul 3 2018, 11:11 ) *
Δεν υπάρχει τέτοια λύση. Κι αν δε βρεθεί κάτι λόγω τραυματισμών κτλ ο παίκτης μένει άνεργος?

Με γνωμονα την προηγουμενη σεζον,ετσι δεν πιανει και παικτες οπως ο ροουζ οπως λεει ο φιλος παραπανω.
Και αυτο με τραυματισμους υπερβολικο ειναι.ο μαθιους μετα απο αχιλλειο πηρε near max συμβολαιο.ο γκει πηρε 8.5 το χρονο,δεν δεχομαι οτι δεν θα βρισκε ο καζινς εστω λεφτα φειβορς.
RipCity
QUOTE (aegeansheed @ Jul 3 2018, 10:13 ) *
Δε σε κατάλαβα. Δώσε ένα παράδειγμα να προχωρήσουμε.


Λες να μπει floor. To παράδειγμα με τον Rose που δόθηκε παραπάνω πως θα το χειριζόταν αυτό το floor? Δε θα έμενε άνεργος ο παίκτης?

Επίσης sorry αλλά οτιδήποτε επηρεάζει τις πιθανότητες ενός παίκτη να βρει δουλειά είναι παράνομο. Σε αυτό δεν υπάρχει το οποιοδήποτε παραθυράκι.

Επίσης

QUOTE
Cousins told Marc Spears of The Undefeated that he had no offers as of Monday morning and instructed his agent to start calling teams -- including the Warriors.


QUOTE
By the middle of Monday, Cousins' people were calling teams and pitching deals: one-year, $15 million in one place, per sources, other numbers in other places. Clearly, there was not much interest. It might be that the richest deal easily and quickly available to him was that full midlevel exception contract starting at around $8.6 million.


http://www.espn.com/nba/story/_/id/2397934...te-warriors-nba

Μπορεί αρχικά να υπήρχε ενδιαφέρον, αλλά όπως λέει ο Lowe "the market collapsed on him so fast". Oι δε Pelicans προτίμησαν τον Randle.
aegeansheed
QUOTE(RipCity @ Jul 3 2018, 11:18 ) *
Λες να μπει floor. To παράδειγμα με τον Rose που δόθηκε παραπάνω πως θα το χειριζόταν αυτό το floor? Δε θα έμενε άνεργος ο παίκτης?

Επίσης sorry αλλά οτιδήποτε επηρεάζει τις πιθανότητες ενός παίκτη να βρει δουλειά είναι παράνομο. Σε αυτό δεν υπάρχει το οποιοδήποτε παραθυράκι.

Μπορεί αρχικά να υπήρχε ενδιαφέρον, αλλά όπως λέει ο Lowe "the market collapsed on him so fast". Oι δε Pelicans προτίμησαν τον Randle.

Δηλαδή η έλλειψη ενδιαφέροντος των Pelicans, που τους στέρησαν τις πιθανότητες εργασίας, ή η πίεση των Lakers για να δεχτεί ο Cousins χαμηλό συμβόλαιο είναι κάτι παράνομο ή όχι;

Τα απανωτά trades που έστειλαν τον IT2 να ψάχνει συμβόλαιο veteran's minimum είναι και αυτά παράνομα;

Ή μήπως και τα μυαλά/ψυχολογικά του Rose όταν δε γουστάρει να ξυπνάει για να παίξει μπάσκετ σε ένα μέρος είναι κάτι παράνομο, αφού επηρεάζουν τις πιθανότητές του να βρει δουλειά.

Τί σημαίνει "παράνομο" τελικά προέκυψε η απορία της ημέρας μέχρι στιγμής.
RipCity
QUOTE (aegeansheed @ Jul 3 2018, 10:30 ) *
Δηλαδή η έλλειψη ενδιαφέροντος των Pelicans, που τους στέρησαν τις πιθανότητες εργασίας, ή η πίεση των Lakers για να δεχτεί ο Cousins χαμηλό συμβόλαιο είναι κάτι παράνομο ή όχι;

Τα απανωτά trades που έστειλαν τον IT2 να ψάχνει συμβόλαιο veteran's minimum είναι και αυτά παράνομα;

Ή μήπως και τα μυαλά/ψυχολογικά του Rose όταν δε γουστάρει να ξυπνάει για να παίξει μπάσκετ σε ένα μέρος είναι κάτι παράνομο, αφού επηρεάζουν τις πιθανότητές του να βρει δουλειά.

Τί σημαίνει "παράνομο" τελικά προέκυψε η απορία της ημέρας μέχρι στιγμής.



Όχι δεν είναι παράνομα αυτά που λες. Παράνομο όμως θα ήταν να μειώνεις τις πιθανότητες εργασίας κάποιου και γι' αυτό μάλιστα δε θα γίνει ποτέ αυτό που είπατε παραπάνω. Σίγουρα οποιοδήποτε δικαστήριο δε θα έπετρεπε κάτι τέτοιο.

Ο παίκτης θα πρέπει να έχει δικαίωμα επιλογής κι όχι να του λες αυτές οι πέντε,δέκα ομάδες σε χωράνε αν θες.
pan24
Επειδη ειναι δυσκολο στα ορια του παρανομου επειδη μπλεκουν εργατικοι νομοι να μπλοκαρουν συμφωνιες με free agents η να ορισουν ξεχωριστο minimum αναλογα με τις παρουσιες all star η οτιδηποτε τετοιο για καθε παικτη θα μπορουσε να γινει κατι αλλο

Χαρακτηρισμο καποιων παικτων ως star players
Star player θα χαρακτηριζεται ενας παικτης αν την τελευταια τριετια εχει γινει all star πανω απο μια φορα

Ακολουθως να υπαρχει περιορισμος ποσους star players μπορει να εχει η καθε ομαδα
2 αν θελουμε να ειναι αυστηρο η 3 αν θελουμε να ειναι πιο χαλαρο ειναι καλο νουμερο
Προφανως θα υπαρχει εξαιρεση αν οι παικτες ανηκαν στο ροστερ της ομαδας πριν χαρακτηριστουν star players

Ο καθε παικτης μπορει ελευθερα να διαλεξει ποσα θα παιρνει αλλα δεν επιτρεπεις σε μια ομαδα να φτιαξει μια 5αδα all star
aegeansheed
QUOTE(RipCity @ Jul 3 2018, 11:32 ) *
Όχι δεν είναι παράνομα αυτά που λες. Παράνομο όμως θα ήταν να μειώνεις τις πιθανότητες εργασίας κάποιου και γι' αυτό μάλιστα δε θα γίνει ποτέ αυτό που είπατε παραπάνω. Σίγουρα οποιοδήποτε δικαστήριο δε θα έπετρεπε κάτι τέτοιο.

Και το ΝΒΑ θα πάει στο ίδιο Δικαστήριο και θα ισχυριστεί απώλεια εσόδων αν το πάμε έτσι.
Πού οδηγούμαστε; Ότι το συμφέρον του ΝΒΑ είναι ανώτερο από το συμφέρον των αθλητών, που αν δεν υπήρχε το ΝΒΑ, δε θα υπήρχαν και αυτοί για να ζητήσουν συμβόλαιο. Είναι πάνω από τις δυνάμεις τους.

Τα rookie συμβόλαια είναι scaled.
Τα max contracts βασίζονται και αυτά σε ορισμένες προϋποθέσεις για eligibility.
Τα veterans minimum και mle επίσης απευθύνονται φωτογραφικά σε veterans κ.ά.

Όλα αυτά είναι League rules και τα έχουν δεχθεί οι παίκτες. Δε μπορεί κάποιος να ισχυριστει "discrimination" επειδή π.χ. ο Tyreke Evans έκανε μια φοβερή χρονιά και "αγωνιστικά" αξίζει τα ίδια λεφτά που αξίζει η χρονιά του Rosier (αν και κακό παράδειγμα επειδή και οι δύο δεν είναι στο "elite" συμβολαιακά group, στο "μεσαίο"). Ο Tyreke θα χειριστεί ως veteran εδώ. Παρόμοιο καλύτερο παράδειγμα με τον Lou Williams και το συμβόλαιο που πήρε τελικά.

Είναι κανόνες της Λίγκας ό,τι έχει κάνει με τα χρήματα. Το θέμα είναι ότι αυτά λογικά ρυθμίζονται μέσω του CBA, το οποίο συζητήθηκε και αποφασίστηκε πρόσφατα, οπότε δεν προβλέπεται κάποια αλλαγή στο εγγύς μέλλον. Έχει χαθεί η μπάλα με τα λεφτά εκεί και ακόμα δεν έχουν καταλάβει ποιό είναι το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί και υφίσταται.
RipCity
QUOTE (aegeansheed @ Jul 3 2018, 10:49 ) *
Και το ΝΒΑ θα πάει στο ίδιο Δικαστήριο και θα ισχυριστεί απώλεια εσόδων αν το πάμε έτσι.
Πού οδηγούμαστε; Ότι το συμφέρον του ΝΒΑ είναι ανώτερο από το συμφέρον των αθλητών, που αν δεν υπήρχε το ΝΒΑ, δε θα υπήρχαν και αυτοί για να ζητήσουν συμβόλαιο. Είναι πάνω από τις δυνάμεις τους.

Τα rookie συμβόλαια είναι scaled.
Τα max contracts βασίζονται και αυτά σε ορισμένες προϋποθέσεις για eligibility.
Τα veterans minimum και mle επίσης απευθύνονται φωτογραφικά σε veterans κ.ά.

Όλα αυτά είναι League rules και τα έχουν δεχθεί οι παίκτες. Δε μπορεί κάποιος να ισχυριστει "discrimination" επειδή π.χ. ο Tyreke Evans έκανε μια φοβερή χρονιά και "αγωνιστικά" αξίζει τα ίδια λεφτά που αξίζει η χρονιά του Rosier (αν και κακό παράδειγμα επειδή και οι δύο δεν είναι στο "elite" συμβολαιακά group, στο "μεσαίο"). Ο Tyreke θα χειριστεί ως veteran εδώ. Παρόμοιο καλύτερο παράδειγμα με τον Lou Williams και το συμβόλαιο που πήρε τελικά.

Είναι κανόνες της Λίγκας ό,τι έχει κάνει με τα χρήματα. Το θέμα είναι ότι αυτά λογικά ρυθμίζονται μέσω του CBA, το οποίο συζητήθηκε και αποφασίστηκε πρόσφατα, οπότε δεν προβλέπεται κάποια αλλαγή στο εγγύς μέλλον. Έχει χαθεί η μπάλα με τα λεφτά εκεί και ακόμα δεν έχουν καταλάβει ποιό είναι το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί και υφίσταται.


Ποια απώλεια εσόδων; Η λίγκα οικονομικά περνάει τα καλύτερα της χρόνια. Μπορεί να μη μας αρέσει ως προς τον ανταγωνισμό,αλλά το προϊόν γιγαντώνεται συνεχώς. Άσε που τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι πάνω από τα δικαιώματα οποιαδήποτε ιδιωτικής επιχείρησης οπότε δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα το ΝΒΑ. Κάποια πράγματα απλά δε γίνονται.
Saras-13-Bodiroga
QUOTE (aegeansheed @ Jul 3 2018, 11:49 ) *
Και το ΝΒΑ θα πάει στο ίδιο Δικαστήριο και θα ισχυριστεί απώλεια εσόδων αν το πάμε έτσι


Απώλεια εσόδων;;;;;;; Σε καμία περίπτωση.... Το nba βγάζει τρελά χρήματα από αυτούς τους ws!!!!
aegeansheed
QUOTE(RipCity @ Jul 3 2018, 11:51 ) *
Ποια απώλεια εσόδων; Η λίγκα οικονομικά περνάει τα καλύτερα της χρόνια. Μπορεί να μη μας αρέσει ως προς τον ανταγωνισμό,αλλά το προϊόν γιγαντώνεται συνεχώς. Άσε που τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι πάνω από τα δικαιώματα οποιαδήποτε ιδιωτικής επιχείρησης οπότε δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα το ΝΒΑ. Κάποια πράγματα απλά δε γίνονται.

Δεν έχει να κάνει με ανθρώπινα δικαιώματα, είναι καθαρά οικονομικό όλο αυτό, ατομικά συμβόλαια στα πλαίσια μιας συλλογικής σύμβασης εργασίας ενός οργανισμού, που διαχειρίζεται πρώτα απ' όλα το προϊόν του και τα έσοδά του προς το συμφέρον του και σαφώς μοιράζοντας χρήματα με κανόνες (mles, rookie scales κλπ) στους αθλητές του, που είναι η βάση του προϊόντος.
Οι αθλητές δεν είναι μόνο αυτοί που φέρνουν χρήματα στο ταμείο, είναι το "τηλεοπτικό προϊον" κυρίως. Αν το ΝΒΑ αποφασίσει ότι το προϊόν του έχει πλήγμα από έναν παράγοντα όπως αυτός που συζητάμε, προφανώς και θα το αλλάξει κάποια στιγμή. Κάτι τέτοιο μπορεί να πάρει χρόνια, εκτός πάλι αν τα νούμερα είναι τέτοια που επισπεύδουν μια ενέργεια. Δεν το πιστεύω ότι θα πέσουν τα έσοδα, αλλά λέμε.

*μην κολάτε στις λέξεις. Ελληνικός όρος είναι το "απώλεια εσόδων" γι' αυτό το έβαλα-κακώς ίσως. Το νόημα μετράει, που είναι ότι μπορεί να πληχθεί το προϊόν, η περίπτωση αυτή δηλαδή θεωρητικά.
RipCity
QUOTE (aegeansheed @ Jul 3 2018, 11:03 ) *
Δεν έχει να κάνει με ανθρώπινα δικαιώματα, είναι καθαρά οικονομικό όλο αυτό, ατομικά συμβόλαια στα πλαίσια μιας συλλογικής σύμβασης εργασίας ενός οργανισμού, που διαχειρίζεται πρώτα απ' όλα το προϊόν του και τα έσοδά του προς το συμφέρον του και σαφώς μοιράζοντας χρήματα με κανόνες (mles, rookie scales κλπ) στους αθλητές του, που είναι η βάση του προϊόντος.
Οι αθλητές δεν είναι μόνο αυτοί που φέρνουν χρήματα στο ταμείο, είναι το "τηλεοπτικό προϊον" κυρίως. Αν το ΝΒΑ αποφασίσει ότι το προϊόν του έχει πλήγμα από έναν παράγοντα όπως αυτός που συζητάμε, προφανώς και θα το αλλάξει κάποια στιγμή. Κάτι τέτοιο μπορεί να πάρει χρόνια, εκτός πάλι αν τα νούμερα είναι τέτοια που επισπεύδουν μια ενέργεια. Δεν το πιστεύω ότι θα πέσουν τα έσοδα, αλλά λέμε.

*μην κολάτε στις λέξεις. Ελληνικός όρος είναι το "απώλεια εσόδων" γι' αυτό το έβαλα-κακώς ίσως. Το νόημα μετράει, που είναι ότι μπορεί να πληχθεί το προϊόν, η περίπτωση αυτή δηλαδή θεωρητικά.



Εγώ θα έλεγα να μη τρελενόμαστε πάντως. Του χρόνου θα φύγει κάποιος από αυτούς, μπορεί και δύο.
The Admiral
Εγω βλεπω αυτη την κατασταση ως φιλαθλος,τα οικονομικα της λιγκας δε με ενδιαφέρουν. Βεβαια,μιλαμε για τη χωρα του ακρατου καπιταλισμου,καμια εκπληξη που τα πραγματα εφτασαν εκει που εφτασαν,ο καπιταλισμος παντα στο τελος τα κανει ρόιδο και στελνει αλλου το λογαριασμο.
Ως φιλαθλος λοιπον ,νιωθω ενα ξενερωμα και απωλεια ενδιαφεροντος. Ειμαι λιγο παλιος, μου αρεσε που καθε ομαδα ειχε τον σουπερσταρ της,και καποιοι απο αυτους παλευαν τις πιθανότητες τους για τον τιτλο. Ανοιγα το nbalive στο xbox και εψαχνα το αστερι της ομαδας ,καθε ομαδας απο τις 29, να τον θαυμασω. Τα πρωταθληματα των ουοριορς δεν μπορω να τα βαλω στην ιδια μοιρα με αυτα των πιστονς,ροκετς,σπερς, ειχαν κατι ξεχωριστο οι δευτεροι,εναν σουπερ παικτη ή μια σουπερ ομαδικη προσπάθεια,κατι παλιομοδίτικο, ηρωικό. Και οσο και αν οι παικταραδες των ουοριορς ειναι ολοκληρωμενοι με απιστευτα νουμερα,κανενας τους δε θα μπει ποτέ,για μενα, στην ιδια θέση με τον Μπάρκλεϊ ή τον Μαλόουν.
klow13
QUOTE (The Admiral @ Jul 3 2018, 12:17 ) *
Εγω βλεπω αυτη την κατασταση ως φιλαθλος,τα οικονομικα της λιγκας δε με ενδιαφέρουν. Βεβαια,μιλαμε για τη χωρα του ακρατου καπιταλισμου,καμια εκπληξη που τα πραγματα εφτασαν εκει που εφτασαν,ο καπιταλισμος παντα στο τελος τα κανει ρόιδο και στελνει αλλου το λογαριασμο.
Ως φιλαθλος λοιπον ,νιωθω ενα ξενερωμα και απωλεια ενδιαφεροντος. Ειμαι λιγο παλιος, μου αρεσε που καθε ομαδα ειχε τον σουπερσταρ της,και καποιοι απο αυτους παλευαν τις πιθανότητες τους για τον τιτλο. Ανοιγα το nbalive στο xbox και εψαχνα το αστερι της ομαδας ,καθε ομαδας απο τις 29, να τον θαυμασω. Τα πρωταθληματα των ουοριορς δεν μπορω να τα βαλω στην ιδια μοιρα με αυτα των πιστονς,ροκετς,σπερς, ειχαν κατι ξεχωριστο οι δευτεροι,εναν σουπερ παικτη ή μια σουπερ ομαδικη προσπάθεια,κατι παλιομοδίτικο, ηρωικό. Και οσο και αν οι παικταραδες των ουοριορς ειναι ολοκληρωμενοι με απιστευτα νουμερα,κανενας τους δε θα μπει ποτέ,για μενα, στην ιδια θέση με τον Μπάρκλεϊ ή τον Μαλόουν.

Και μενα αυτο που με τραβηξε στο nba στην αρχη ηταν οτι καθε ομαδα,ακομα και οι small market teams ειχαν τις πιθανοτητες τους.Κατι που ισχυει εν γενει στα αμερικανικα σπορτς.Αυτο δεν ισχυει στo nba σημερα,παλευουν 29 ομαδες χωρις σκοπο.Η 2η ομαδα ειναι ετη φωτος πισω απο gsw.

Και οκ εξαιρετικο front office οι γουοριορς,αλλα και πολυ τυχεροι.Οι 3 σεζον που ηταν τραυματιας ο καρι τους ευνοησε τελικα,οχι μονο γτ ειχαν λοτερυ πικ το 11 για κλει,αλλα κυριως επειδη μπορεσαν να τον ανανεωσουν με 11 μυρια το χρονο πριν τη 4η σεζον του που εκτοξευτηκε.Αυτο το συμβολαιο,συν τα μαξ που υπεγραψαν με το παλιο σαλαρι καπ ο ντρειμοντ και ο κλει τους εφεραν σε σημειο να μπορεσουν να φερουν ντουραντ.Συν την ασυλληπτη τυχη τους στα οφς,μια με κουαι,μια με πολ,μια το 15 με ολα τα pgs των ανταγωνιστων τους εκτος συν love-kyrie στους τελικους.
gerorge
QUOTE (The Admiral @ Jul 3 2018, 12:17 ) *
Εγω βλεπω αυτη την κατασταση ως φιλαθλος,τα οικονομικα της λιγκας δε με ενδιαφέρουν. Βεβαια,μιλαμε για τη χωρα του ακρατου καπιταλισμου,καμια εκπληξη που τα πραγματα εφτασαν εκει που εφτασαν,ο καπιταλισμος παντα στο τελος τα κανει ρόιδο και στελνει αλλου το λογαριασμο.
Ως φιλαθλος λοιπον ,νιωθω ενα ξενερωμα και απωλεια ενδιαφεροντος. Ειμαι λιγο παλιος, μου αρεσε που καθε ομαδα ειχε τον σουπερσταρ της,και καποιοι απο αυτους παλευαν τις πιθανότητες τους για τον τιτλο. Ανοιγα το nbalive στο xbox και εψαχνα το αστερι της ομαδας ,καθε ομαδας απο τις 29, να τον θαυμασω. Τα πρωταθληματα των ουοριορς δεν μπορω να τα βαλω στην ιδια μοιρα με αυτα των πιστονς,ροκετς,σπερς, ειχαν κατι ξεχωριστο οι δευτεροι,εναν σουπερ παικτη ή μια σουπερ ομαδικη προσπάθεια,κατι παλιομοδίτικο, ηρωικό. Και οσο και αν οι παικταραδες των ουοριορς ειναι ολοκληρωμενοι με απιστευτα νουμερα,κανενας τους δε θα μπει ποτέ,για μενα, στην ιδια θέση με τον Μπάρκλεϊ ή τον Μαλόουν.


Καλα,και αυτοι οι 2 εκαναν την προσπαθεια τους να δημιουργησουν superteams,εστω και πιο αργα στην καριερα τους,αλλα δεν το πολυθυμομαστε γιατι απετυχαν
aegeansheed
QUOTE(The Admiral @ Jul 3 2018, 12:17 ) *
Εγω βλεπω αυτη την κατασταση ως φιλαθλος,τα οικονομικα της λιγκας δε με ενδιαφέρουν. Βεβαια,μιλαμε για τη χωρα του ακρατου καπιταλισμου,καμια εκπληξη που τα πραγματα εφτασαν εκει που εφτασαν,ο καπιταλισμος παντα στο τελος τα κανει ρόιδο και στελνει αλλου το λογαριασμο.
Ως φιλαθλος λοιπον ,νιωθω ενα ξενερωμα και απωλεια ενδιαφεροντος. Ειμαι λιγο παλιος, μου αρεσε που καθε ομαδα ειχε τον σουπερσταρ της,και καποιοι απο αυτους παλευαν τις πιθανότητες τους για τον τιτλο. Ανοιγα το nbalive στο xbox και εψαχνα το αστερι της ομαδας ,καθε ομαδας απο τις 29, να τον θαυμασω. Τα πρωταθληματα των ουοριορς δεν μπορω να τα βαλω στην ιδια μοιρα με αυτα των πιστονς,ροκετς,σπερς, ειχαν κατι ξεχωριστο οι δευτεροι,εναν σουπερ παικτη ή μια σουπερ ομαδικη προσπάθεια,κατι παλιομοδίτικο, ηρωικό. Και οσο και αν οι παικταραδες των ουοριορς ειναι ολοκληρωμενοι με απιστευτα νουμερα,κανενας τους δε θα μπει ποτέ,για μενα, στην ιδια θέση με τον Μπάρκλεϊ ή τον Μαλόουν.

Πάντα τα εφηβικά χρόνια και τα λίγο μετέπειτα δεν τα ξεχνάμε ποτέ. Ειδικά η φάση που λες, που ουσιαστικά ήταν η γνωριμία σου με τον μέχρι τότε αθέατο μαγικό κόσμο των καλύτερων παικτών στον κόσμο στο άθλημά τους και η μοναδικότητα που είχε κάθε ομάδα (τα χρώματά της, ο σούπερ παίκτης της, η μασκότ ακόμα) προσέφερε ποικιλία.
Βασικά δεν υπάρχει έλλειψη ενδιαφέροντος, υπάρχει ξενέρα που δεν υπάρχει τρόπος να γίνεται ο ανταγωνισμός για το πρωτάθλημα σε ίσους όρους από άποψη ταλέντου. Είναι ουτοπικό όμως από όποια πλευρά κι αν το πάρεις, από τη βάση ότι το ταλέντο ενός παίκτη είναι συγκεκριμένο και μοναδικό, οπότε πάντα θα υπάρχουν ανισορροπίες. Ξεγελιόμαστε με τις ψευδαισθήσεις που έχουμε περί δίκαιης κατανομής ταλέντου από τον Θεό στους ανθρώπους και από τους ταλαντώδης ανθρώπους στις ομάδες του ΝΒΑ.

QUOTE(klow13 @ Jul 3 2018, 12:35 ) *
Και οκ εξαιρετικο front office οι γουοριορς,αλλα και πολυ τυχεροι.Οι 3 σεζον που ηταν τραυματιας ο καρι τους ευνοησε τελικα,οχι μονο γτ ειχαν λοτερυ πικ το 11 για κλει,αλλα κυριως επειδη μπορεσαν να τον ανανεωσουν με 11 μυρια το χρονο πριν τη 4η σεζον του που εκτοξευτηκε.Αυτο το συμβολαιο,συν τα μαξ που υπεγραψαν με το παλιο σαλαρι καπ ο ντρειμοντ και ο κλει τους εφεραν σε σημειο να μπορεσουν να φερουν ντουραντ.Συν την ασυλληπτη τυχη τους στα οφς,μια με κουαι,μια με πολ,μια το 15 με ολα τα pgs των ανταγωνιστων τους εκτος συν love-kyrie στους τελικους.

Είχαν κι εκείνοι τους τραυματισμούς τους όμως. Μην το ξεχνάμε αυτό με σκοπιμότητα, για να παρουσιάσουμε ότι μόνο οι άλλοι είχαν τραυματισμούς ή των άλλων ήταν "πιο σημαντικοί". Οι τραυματισμοί είναι τραυματισμοί και πλήτουν όλες τις ομάδες.
Απλά ήταν η καλύτερη ομάδα με τις συνθήκες που επικρατούσαν στις εκάστοτε Σειρές playoffs, όπως δεν ήταν η καλύτερη στην αντίστοιχη Τελικών που έχασαν από τους Cavs.
thalys
Χαμουλης έγινε με την απόφαση του Μπουγκυ.

Αγωνιστικά δεν είναι να τρελαίνεται κανείς. Ο τραυματισμός του είναι σοβαρός και από αυτούς που δεν ξέρεις πώς και αν θα επανέλθει, ειδικά ένα βαρύ κορμί. Λένε ότι θα μπει σε αγώνες τέλη Δεκέμβρη ή τον Γενάρη. Μέχρι να φτιάξει φυσική κατάσταση και να βρει κάπως τα πατήματα του θα φτάσουμε Μάη.

Τους Γουόριορς τους παίρνει να περιμένουν, τον ΜακΓκη αντικατέστησε. Είναι όμως ρίσκο. Αν τους βγει, θα είναι παντοδύναμοι, έστω για τα 20 λεπτά που θα αντέχει να προσφέρει. Αν δεν τους βγει γιατί θα αργήσει η αποκατάσταση ή απλά ο τραυματισμός τον έχει επηρεάσει και δε θα είναι ποτέ ο ίδιος παίχτης ή επειδή είναι ο Καζινς και μπορεί να πλακωθεί με όλους, θα έχουν χάσει την καλή τους εξαίρεση που θα μπορούσαν να έχουν φέρει κάποιον άλλο να βοηθήσει. Και πάλι φαβορί για το πρωτάθλημα είναι, αλλά το ρίσκο υπάρχει.

Ως προς τα ελάχιστα συμβολαια για τους σταρς τώρα, λύσεις υπάρχουν. Κατ'αρχας δεν υπάρχει εμπόδιο στην ύπαρξη ελάχιστων συμβολαίων. Ήδη υπάρχουν και ναι μειώνουν την πιθανότητα κάποιων παιχτών να βρουν δουλειά στο ΝΒΑ. Όπως περιορίζουν τις επιλογές τους η restricted free agency ή το cap και οι εξαιρέσεις σε αυτό (δεν υπάρχει ομάδα με αρκετό χώρο για τα λεφτά που θες, πάρε την MLE κι άμα σου αρέσει).

Δεν ξέρω πώς στέκουν νομικά στις ΗΠΑ αυτά (η Ευρώπη έχει πολύ πιο φιλική στους παίχτες νομοθεσία). Υποψιάζομαι ότι κλειδί είναι η συμφωνία με την ένωση των παιχτών και η υπογραφή της Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας.

Το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι ο Καζινς που έρχεται από τραυματισμό και δεν ξέρεις πότε θα μπει, αλλά ο Ντουράντ που τους γλίτωσε λεφτά και κράτησαν άλλους χάρη σε αυτόν δύο χρονιές τώρα. Θα είναι η αντίστοιχη έκπτωση που ίσως δώσουν οι Κάρυ, Τόμπσον ή Γκρην. Είναι η έκπτωση που έδωσαν οι Λεμπρον, Μπος, Γουέιντ στους Χιτ, κτό.

Ο ελάχιστος μισθός για σούπερ σταρς θα μπορούσε να είναι κάτι σαν: αν έχεις τις τάδε διακρίσεις τα τελευταία Ν χρόνια, πρέπει να υπογράψεις για Χ% του μάξιμουμ. Σε περιπτώσεις σαν του Καζινς ή του Ρόουζ θα μπορούσε να είναι conditional: υπογραψε για ό,τι θες. Αν πιασεις τον τάδε στόχο συμμετοχής, αυτόματα αναπροσαρμόζεται το συμβόλαιο σου προς τα πάνω. Αν πιάσεις και ατομική διάκριση, πας στο μίνιμουμ για σούπερ σταρ.

Η μόνη λύση που μπορώ να δω για τα σούπερ τημς είναι τα ελάχιστα συμβόλαια. Τα λεφτά από τα παραφερναλια δε μπορούν να ελεγχθούν. Με το καπ να κάνε άλματα ανά διαστήματα, θα υπάρχουν δυναστείες με χώρο για έναν ακόμη μαξ παίχτη ( με μιαν έκπτωση). Ο φόρος δεν αρκεί κι ίσα ίσα τραυματίζει μικρές ομάδες που έχουν ντραφταρει καλά και δεν μπορούν να κρατήσουν τους δικούς τους.
RipCity
QUOTE (thalys @ Jul 3 2018, 11:43 ) *
Ως προς τα ελάχιστα συμβολαια για τους σταρς τώρα, λύσεις υπάρχουν. Κατ'αρχας δεν υπάρχει εμπόδιο στην ύπαρξη ελάχιστων συμβολαίων. Ήδη υπάρχουν και ναι μειώνουν την πιθανότητα κάποιων παιχτών να βρουν δουλειά στο ΝΒΑ. Όπως περιορίζουν τις επιλογές τους η restricted free agency ή το cap και οι εξαιρέσεις σε αυτό (δεν υπάρχει ομάδα με αρκετό χώρο για τα λεφτά που θες, πάρε την MLE κι άμα σου αρέσει).

Δεν ξέρω πώς στέκουν νομικά στις ΗΠΑ αυτά (η Ευρώπη έχει πολύ πιο φιλική στους παίχτες νομοθεσία). Υποψιάζομαι ότι κλειδί είναι η συμφωνία με την ένωση των παιχτών και η υπογραφή της Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας.


Ο ελάχιστος μισθός για σούπερ σταρς θα μπορούσε να είναι κάτι σαν: αν έχεις τις τάδε διακρίσεις τα τελευταία Ν χρόνια, πρέπει να υπογράψεις για Χ% του μάξιμουμ. Σε περιπτώσεις σαν του Καζινς ή του Ρόουζ θα μπορούσε να είναι conditional: υπογραψε για ό,τι θες. Αν πιασεις τον τάδε στόχο συμμετοχής, αυτόματα αναπροσαρμόζεται το συμβόλαιο σου προς τα πάνω. Αν πιάσεις και ατομική διάκριση, πας στο μίνιμουμ για σούπερ σταρ.

Η μόνη λύση που μπορώ να δω για τα σούπερ τημς είναι τα ελάχιστα συμβόλαια. Τα λεφτά από τα παραφερναλια δε μπορούν να ελεγχθούν. Με το καπ να κάνε άλματα ανά διαστήματα, θα υπάρχουν δυναστείες με χώρο για έναν ακόμη μαξ παίχτη ( με μιαν έκπτωση). Ο φόρος δεν αρκεί κι ίσα ίσα τραυματίζει μικρές ομάδες που έχουν ντραφταρει καλά και δεν μπορούν να κρατήσουν τους δικούς τους.


Μια παρατήρηση και διόρθωσε με αν κάνω λάθος. Τώρα τα μίνιμουμ που υπάρχουν δεν επηρεάζουν κάπου τις αποφάσεις. Είναι τύπου σαν τον κατώτατο μισθό που υπάρχει σε όλες τις εργασίες. Μια ομάδα μπορεί να χει όσα μίνιμουμ θέλει κι ας είναι πάνω από το καπ.

Αν το μίνιμουμ για τον κάθε Cousins πάει όμως στα 10-15Μ τότε αλλάζει τα πάντα. Αν δε μπει exception ότι μπορείς να πάρεις τον παίκτη με τέτοιο μίνιμουμ ακόμη κι αν ξεπερνάς το καπ δε γίνεται δουλειά. Και μετά θα μπούμε σε άλλα μονοπάτια. Aυτό με τις συμμετοχές θα οδηγήσει σε random rests κτλ με πρόφαση injury management. Περιπλέκεται πολύ το πράγμα.
The Admiral
Οι παλιοτεροι αστερες πηγαν για το δαχτυλιδι αλλου στα τελειωματα,οχι στο prime τους. Καμια σχεση με Ντουράντ ή Καζινς. Πιστευω οτι ο Ντουράντ ειναι ο καλυτερος επιθετικος ολων των εποχων,μαζι με μυθους αλλων εποχων,αλλα ακυρη η μετακινηση του,εφτασε τοσο κοντα στην ανατροπη μαζι με τον Ουεστμπρουκ!

Να ειμαστε ομως και δικαιοι. Δεν ξεκινησε απο αυτη την ομαδα το φαινομενο. Ο Λεμπρον με τις διαρκεις μετακινησεις του και την αγρα σούπερσταρ ηταν πρωτοστατης,ενω δεν πρωτοτυπησαν ουτε οι Σέλτικς που εκαναν πρωταθλητισμο με γκαρνετ αλεν πηρς.
Redoctor
Οι warriors του χρονου επιτρεπεται να μαξαρουν τομσον και ντουραντ? Και του παραχρονου γκριν? Γενικα στους ηδη υπαρχοντες παιχτες της ομαδας μπορεις να δωσεις οσα χρηματα θες για ανανεωση ανεξαρτητα σαλαρυ;
thalys
QUOTE (RipCity @ Jul 3 2018, 12:54 ) *
Μια παρατήρηση και διόρθωσε με αν κάνω λάθος. Τώρα τα μίνιμουμ που υπάρχουν δεν επηρεάζουν κάπου τις αποφάσεις. Είναι τύπου σαν τον κατώτατο μισθό που υπάρχει σε όλες τις εργασίες. Μια ομάδα μπορεί να χει όσα μίνιμουμ θέλει κι ας είναι πάνω από το καπ.

Αν το μίνιμουμ για τον κάθε Cousins πάει όμως στα 10-15Μ τότε αλλάζει τα πάντα. Αν δε μπει exception ότι μπορείς να πάρεις τον παίκτη με τέτοιο μίνιμουμ ακόμη κι αν ξεπερνάς το καπ δε γίνεται δουλειά. Και μετά θα μπούμε σε άλλα μονοπάτια. Aυτό με τις συμμετοχές θα οδηγήσει σε random rests κτλ με πρόφαση injury management. Περιπλέκεται πολύ το πράγμα.


Προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς. Θα απαντήσω σε αυτό που κατάλαβα και πες μου αν παρανόησα κάτι.

Οι ελάχιστοι μισθοί είτε στο ΝΒΑ είτε στην καφετέρια (εφόσον τον τηρεί) επηρεάζουν την πιθανότητα εύρεσης εργασίας.

Μια ομάδα δεν μπορεί απαραίτητα να έχει όσους minimum contract players θέλει. Υπάρχει το hard cap (εάν χρησιμοποιήσεις την full MLE ή την biannual ή πάρεις παίχτη σε sign and trade) και το salary floor (90% του cap αν θυμάμαι καλά).

Σκοπός του ελάχιστου μισθού για σούπερ σταρς είναι ακριβώς να στρέψει τους παίχτες από τις ομάδες που τους δίνουν την καλύτερη ευκαιρία να πάρουν δαχτυλίδι στις ομάδες που τους δίνουν λεφτά. Είναι feature, όχι bug το ότι δεν θα υπάρχει exception για σούπερ μίνιμουμ.

Όσο για το conditional συμβόλαιο, η διάρθρωση του συμβολαίου του Εμπιίντ είναι καλός οδηγός. Για τα rests υπάρχει ήδη οδηγία από την λίγκα και θα μπορούσαν αυτά τα conditional συμβόλαια να είναι υποχρεωτικά μικρής διάρκειας (μονοετή ή διετή), οπότε ο παίχτης να θέλει να δείξει ότι είναι υγιής για να βρει καλύτερο συμβόλαιο (αυτό που υποθέτουμε στην περίπτωση του Κάζινς δηλαδή).

Τέλος, μην ξεχνάς το φόρο: Ακόμα και αν ένας παίχτης δεν παίξει αρκετά για να πιάσει το σούπερ μίνι, αλλά αρκετά για να αυξηθεί το συμβόλαιο του, ο επιπλέον φόρος μπορεί να είναι μεγαλύτερος από τα επιπλέον λεφτά που θα πάρει. Μπορεί οι ομάδες να μην θέλουν να το ρισκάρουν. Μπορεί να τον ξεκουράσει θα μου πεις και να μην πιάσει αρκετά παιχνίδια για την αύξηση. Ναι, αλλά σκέψου ότι αν τα σκαλοπάτια για την αύξηση είναι αρκετά χαμηλά (πχ ανά 20 αγώνες), θα έχεις τον παίχτη έξω για 62 αγώνες; Ή, ακόμα περισσότερο, αν κριτήριο είναι και οι αγώνες πλέυ οφφ. Άντε και τον κρατάς έξω στην regular. Στα πλέυ οφφ θα τον βάζεις κάθε τρίτο αγώνα για να γλιτώσεις λεφτά; Ποιο το όφελος στο να τον έχεις και, κυρίως, γιατί να δεχτεί ο παίχτης;

QUOTE (Redoctor @ Jul 3 2018, 13:03 ) *
Οι warriors του χρονου επιτρεπεται να μαξαρουν τομσον και ντουραντ? Και του παραχρονου γκριν? Γενικα στους ηδη υπαρχοντες παιχτες της ομαδας μπορεις να δωσεις οσα χρηματα θες για ανανεωση ανεξαρτητα σαλαρυ;


Δεν μπορείς να δώσεις όσα θες, μπορείς να δώσεις μέχρι το μαξ για κάθε παίχτη (εξαρτάται από τα χρόνια του στην λίγκα και τις διακρίσεις του). Με αυτόν τον περιορισμό, ναι, για τους δικούς σου παίχτες μπορείς να δώσεις λεφτά ανεξάρτητα από το καπ. Βέβαια αν οι Γουόριορς δώσουν μαξ σε όλους, θα πληρώσουν άλλα τόσα ή και περισσότερα σε φόρο.
RipCity
QUOTE (thalys @ Jul 3 2018, 12:30 ) *
Προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς. Θα απαντήσω σε αυτό που κατάλαβα και πες μου αν παρανόησα κάτι.

Οι ελάχιστοι μισθοί είτε στο ΝΒΑ είτε στην καφετέρια (εφόσον τον τηρεί) επηρεάζουν την πιθανότητα εύρεσης εργασίας.

Μια ομάδα δεν μπορεί απαραίτητα να έχει όσους minimum contract players θέλει. Υπάρχει το hard cap (εάν χρησιμοποιήσεις την full MLE ή την biannual ή πάρεις παίχτη σε sign and trade) και το salary floor (90% του cap αν θυμάμαι καλά).

Σκοπός του ελάχιστου μισθού για σούπερ σταρς είναι ακριβώς να στρέψει τους παίχτες από τις ομάδες που τους δίνουν την καλύτερη ευκαιρία να πάρουν δαχτυλίδι στις ομάδες που τους δίνουν λεφτά. Είναι feature, όχι bug το ότι δεν θα υπάρχει exception για σούπερ μίνιμουμ.


Μα το hard cap είναι διαφορετικό εκεί προφανώς και πρέπει να υπάρχει όριο. Με τον Cousins οι Warriors το έπιασαν απ' ότι διάβασα, οπότε δεν μπορούν να προσθέσουν νέο Cousins.

Μιλάω για τα minimums όταν η ομάδα πληροί τις προϋποθέσεις να τα δώσει. Εκεί μπορεί να έχει όσα θέλει. Ας πάρουμε το συγκεκριμένο παράδειγμα του Cousins. Ας πούμε μπορεί να διαλέξει μεταξύ 25 ομάδων όντας free agent κι έχοντας δικαίωμα μίνιμουμ. Αν του πεις όχι φίλε θα πάρεις μίνιμουμ 15Μ, τότε αυτόματα τον κάνεις narrow down σε πόσες 6-7 ομάδες αυτή τη στιγμή εκ των οποίων οι 4 δεν ενδιαφέρονται επειδή τανκάρουν κι άλλη μία μπορεί να μη θεωρεί το ρίσκο να το αξίζει? Θα ναι σα να του λες άκου φίλε ή Lakers ή Pelicans και κόψε το λαιμό σου. Εμένα δε θα μου άρεσε αυτό. Τώρα αν το θέμα είναι ότι κοστίζει μόνο 5 στους GSW μαγκιά τους το βλέπω που εκμεταλλεύτηκαν τη στιγμή. Του χρόνου ας μη γελιόμαστε θα φύγει. Θα θελήσει συμβόλαιο πολυετές να εξασφαλιστεί.

Γενικά καταλαβαίνω ότι μας αρέσει η λίγκα και μας το "χαλάει" λίγο αυτό το σκηνικό, αλλά μην αντιμετωπίζουμε τους παίκτες ως πιόνια και θέλουμε να τους κινούμε με βάση το τι μας συμφέρει. Υπάρχει το free will. Αν ο άλλος θέλει να θυσιάσει χρήματα για δαχτυλίδι δικαίωμά του. Δεν είναι το βασικότερο κομμάτι της ζωής μας το μπάσκετ, παρά διασκέδαση. Για εκείνους όμως είναι όλη τους η ζωή, ας έχουν το δικαίωμα να αποφασίζουν εκείνοι. Στην τελική "εμείς" ωθούμε τον κάθε Cousins να πάει για το δαχτυλίδι λέγοντάς του ότι χωρίς δαχτυλίδι δεν έχεις κάνει τίποτα, μαύρη κυλίδα στην καριέρα κτλ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Δε λέω για εσένα συγκεκριμένα, αλλά για την εποχή των social που βρισκόμαστε.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.