Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Khimkhi Moscow vs Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4
j-kidd13
vs



Σημαντικό ματς και για τις 2 ομάδες, ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα απο την Μπασκόνια η οποία συνοδεύτηκε απο κακή εμφάνιση, βρίσκεται στην 7η θέση,η Χίμκι προσπαθεί να ανέβει στην βαθμολογία και να πλησιάσει την 8αδα.Τεράστιας σημασίας η απουσία του Σβεντ ο οποίος θα μείνει εκτός για ένα μήνα.
shtarkws
QUOTE(j-kidd13 @ Nov 29 2018, 12:02 ) *
vs



Σημαντικό ματς και για τις 2 ομάδες, ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα απο την Μπασκόνια η οποία συνοδεύτηκε απο κακή εμφάνιση, βρίσκεται στην 7η θέση,η Χίμκι προσπαθεί να ανέβει στην βαθμολογία και να πλησιάσει την 8αδα.Τεράστιας σημασίας η απουσία του Σβεντ ο οποίος θα μείνει εκτός για ένα μήνα.


Ειναι αυτονοητο οτι σε περιπτωση διπλου θα ανοιγεις ολα τα εκτος εδρας τοπικ
j-kidd13
QUOTE(shtarkws @ Nov 29 2018, 12:18 ) *
Ειναι αυτονοητο οτι σε περιπτωση διπλου θα ανοιγεις ολα τα εκτος εδρας τοπικ


Καλά ας κερδίσουμε και....δεν θα τα ανοίγω όλα γιατί δεν έχω χρόνο tongue.gif
nvip13
Πιστευω οτι με την απουσια Σβεντ, θα παίξουν πιο ορθολογικα.
Δεδομένου των γνωστών δυσκολιών εως καταρας στα εκτος, το ματς ειναι πολυ δυσκολο.

Ξερουμε αν ο Τσαβι θα κοουτσαρει αυριο;
G-arenas
περιεργο ματς αφου η κιμκι χωρις σβεντ ειναι απροβλεπτη, καθως σιγουρα θα γυριζει την μπαλα πολυ καλυτερα, θα παιρνουν προσπαθειες περισσοτεροι παικτες οποτε θα εχουν ανεβασμενη ψυχολογια και ρυθμο κλπ.

βεβαια χωρις σβεντ χανουν σιγουρους 20 ποντους συν οτι αν ειναι κλειστο ματς εναν παικτη που μπορει να βαλει 2 μεγαλα σουτ στο τελος και να παρει το ματς. τωρα αν ειναι στον ποντο το ματς ποιος θα παρει το μεγαλο σουτ?

οποτε θεωρω οτι αν το ματς παει σε κλειστο σκορ και με λιγες κατοχες, ευκολα ή δυσκολα θα το παρουμε το ματς. αν παει σε υψηλο ρυθμο και πολλες κατοχες και βρουν ρυθμο 2-3 παικτες τοτε θα παμε οπως και στα προηγουμενα ματς με εφες και μπασκονια.

αρα χαμηλο ρυθμο, ξυλο στη σοφτ ομαδα που εχουν, πιεση στα γκαρντ με την απουσια σβεντ και να μην παει η μπαλα σε μαικι-γκιλ χαμηλα.

50-50 το ματσακι!

ΥΓ ο παπι θα παιξει? επισης οι αλλοι με τις γαστρεντεριτιδες ξερουμε σε τι κατασταση θα ειναι?
green_sky
30-70 Παναθηναικος
stevebucknall11
Πολύ ποιοτικό το δίδυμο της Khimki στους ψηλούς Mickey-Gill που θα μπορούσαν άνετα να παίζουν σε μια εκ των big 3. Από πίσω όμως όχι πολλά πράγματα. Αν ο Παναθηναϊκός ελέγξει τα ριμπάουντ και τον ρυθμό θα μπορέσει να κερδίσει.
Looter
Δύσκολο το παιχνίδι , πολύ δύσκολο.
Προσωπικά ΔΕΝ βλέπω διπλό , ο κόουτς Μπαρζώκας θα τη βρει την άκρη με την απουσία του Σβεντ.
Έρχονται από νίκη μέσα στον Σάρας και παίζουν στην έδρα τους.

Αν έπρεπε να βάλω τα λεφτά μου κάπου οπωσδήποτε , θα τα έβαζα στη Χίμκι.
Thodoros
QUOTE (Looter @ Nov 29 2018, 15:20 ) *
Δύσκολο το παιχνίδι , πολύ δύσκολο.
Προσωπικά ΔΕΝ βλέπω διπλό , ο κόουτς Μπαρζώκας θα τη βρει την άκρη με την απουσία του Σβεντ.
Έρχονται από νίκη μέσα στον Σάρας και παίζουν στην έδρα τους.

Αν έπρεπε να βάλω τα λεφτά μου κάπου οπωσδήποτε , θα τα έβαζα στη Χίμκι.


Ο Κόουτς Πασκουάλ καλά θα κάνει να βρει και αυτός τρόπο να φέρει ένα διπλό στην ομάδα, έχω πάρει το μέρος του 100 φορές σε άλλα θέματα αυτό όμως δεν του δίνει το δικαίωμα να παρουσιάζει εικόνα ομάδας eurocup! (Εντάξει όταν παίζεις με μεγάλες ομάδες και βλέπεις την διαφορά υλικού λες τι να κάνει ο Άνθρωπος , να μπει μέσα να σουτάρει και να παίζει άμυνες ) τώρα είναι αλλιώς.

Χωρίς Σβεντ είναι μια πρώτης τάξης ευκαιρία για εμάς να πάρουμε ένα διπλό που δεν ήταν στο πρόγραμμα, το οφείλει στην τελική σε όλους εμάς που λέμε ότι είναι ακόμα ικανός. Αν ακόμα και έτσι του πάρει το πορτοφόλι ο Μπαρτζώκας .... Ε, μπορεί να έχει και δίκαιο ο GArenas! tongue.gif ( που ζητάει το κεφάλι του σε πιάτο ).

Απλά είναι τα πράγματα αν η ομάδα παίζει καλύτερα χωρίς Σβεντ θα τον είχαν σουτάρει ! ο παιχτραράς βάζει 20π και δίνει και 6 ασιστ το λιγότερο + τις άμυνες και τα ριμπάουντ ... ε δεν νομίζω αυτό να μην φανεί ... όπως και να έχει το πρόβλημα στο ροτέσιον το έχει Γιωργης ο Μερακλής!
Τι άλλο δλδ να ζητήσουμε να μην παίζουν ούτε τα 5 άρια τους?
Τσάβι είναι η ώρα σου!
G-arenas
QUOTE (Thodoros @ Nov 29 2018, 16:42 ) *
Ο Κόουτς Πασκουάλ καλά θα κάνει να βρει και αυτός τρόπο να φέρει ένα διπλό στην ομάδα, έχω πάρει το μέρος του 100 φορές σε άλλα θέματα αυτό όμως δεν του δίνει το δικαίωμα να παρουσιάζει εικόνα ομάδας eurocup! (Εντάξει όταν παίζεις με μεγάλες ομάδες και βλέπεις την διαφορά υλικού λες τι να κάνει ο Άνθρωπος , να μπει μέσα να σουτάρει και να παίζει άμυνες ) τώρα είναι αλλιώς.

Χωρίς Σβεντ είναι μια πρώτης τάξης ευκαιρία για εμάς να πάρουμε ένα διπλό που δεν ήταν στο πρόγραμμα, το οφείλει στην τελική σε όλους εμάς που λέμε ότι είναι ακόμα ικανός. Αν ακόμα και έτσι του πάρει το πορτοφόλι ο Μπαρτζώκας .... Ε, μπορεί να έχει και δίκαιο ο GArenas! tongue.gif ( που ζητάει το κεφάλι του σε πιάτο ).

Απλά είναι τα πράγματα αν η ομάδα παίζει καλύτερα χωρίς Σβεντ θα τον είχαν σουτάρει ! ο παιχτραράς βάζει 20π και δίνει και 6 ασιστ το λιγότερο + τις άμυνες και τα ριμπάουντ ... ε δεν νομίζω αυτό να μην φανεί ... όπως και να έχει το πρόβλημα στο ροτέσιον το έχει Γιωργης ο Μερακλής!
Τι άλλο δλδ να ζητήσουμε να μην παίζουν ούτε τα 5 άρια τους?
Τσάβι είναι η ώρα σου!

και με διπλο το κεφαλι του ζητω χαχα! tongue.gif tongue.gif

παντως ναι η αληθεια ειναι πως η χιμκι χωρις σβεντ εχει αρκετα χειροτερο υλικο απο μας. οποτε πρεπει και ο τσαβι να κανει επιτελους ενα ματς που λες οτι το κερδισε αυτος μονος του και οχι επειδη ή ηταν σε κακη μερα οι αντιπαλοι οπως μπαρτσα π.χ ή ηταν σε τρομερη μερα οι παικτες.

αν απλως δεν αφησουμε να δωσουν την μπαλα χαμηλα ευκολα τοτε θα εχουμε κανει το 70% της δουλειας. το αλλο 30% ειναι να βαλουμε και κανα σουτ απεξω να μην μας παιζουν ταμπουρι.

ειμαι αισιοδοξος για το διπλο σημερα αλλα δεν παυει να ειναι 50-50.
stefkorner
η απουσια του Σβεντ εχει κανει τοσο θορυβο ,που εχει τραβηξει την αποδοση του διπλου στο 1.55 κοντα ohmy.gif
Και παροτι παραμενει εξαιρετικα αμφιβολος ο Παπαπετρου (αισθηση μου ειναι οτι μαλλον θα παιξει..)
δηλαδη που και να παιζαμε εστω μετριο..κακα στα πρηγουμενα εκτος εδρας rolleyes.gif
tamvoukios
Πάντως, μετά το παιχνίδι με την Μπασκόνια ο Παναθηναϊκός δεν έχει κάνει ούτε μία προπόνηση με τον Πασκουάλ, ο οποίος έμεινε Ισπανία και θα πάει Μόσχα Παρασκευή το πρωί.
Δεν ξέρω τι εικόνα θα παρουσιάσει η ομάδα.
stefkorner
QUOTE (tamvoukios @ Nov 30 2018, 05:26 ) *
Πάντως, μετά το παιχνίδι με την Μπασκόνια ο Παναθηναϊκός δεν έχει κάνει ούτε μία προπόνηση με τον Πασκουάλ, ο οποίος έμεινε Ισπανία και θα πάει Μόσχα Παρασκευή το πρωί.
Δεν ξέρω τι εικόνα θα παρουσιάσει η ομάδα.


ναι απ οτι ειδα η ομαδα και αποψε προπονηθηκε με οδηγιες του Θαρθανο ..! παντως χειροτερα απο τις προηγουμενες φορες εκ των πραγματων δεν γινεται ! αισθανομαι οτι δεν θα παιξουμε στα καπακια τοσο ασχημα ! και καλυτερα απο οτι στο τελευταιο που κερδισαμε,με Μπουντουσνοστ! δεν ξερω βεβαια αν αυτο αρκει για να κερδισουμε,εστω χωρις τον Σβεντ!
δεν κατανοω την τοση ν βεβαιοτητα που βλεπω απο πολλους οτι θα το παρουμε,η οποια μαλλον στηριζεται σε στατιστικους παραγοντες.. rolleyes.gif
jonaldidhs
Αν δεν κερδισουμε αυτην την Κιμκι θα ειμαστε αξιοι της μοιρα μας.Δεν εχω πολλες ελπιδες για διπλο γιατι ολο και καποιο καινουριο τροπο θα βρουμε για να χασουμε εκτος εδρας.
tamvoukios
QUOTE (jonaldidhs @ Nov 29 2018, 22:37 ) *
Αν δεν κερδισουμε αυτην την Κιμκι θα ειμαστε αξιοι της μοιρα μας.Δεν εχω πολλες ελπιδες για διπλο γιατι ολο και καποιο καινουριο τροπο θα βρουμε για να χασουμε εκτος εδρας.

Τι θα πει "άξιοι της μοίρας μας";
Δηλαδή, η Κίμκι τι είναι; Για τα μπάζα; Και μάλιστα στην έδρα της;

Δεν μπορώ να καταλάβω την αντίληψη αυτή, που την έχουν και πολλοί της δικής μου ομάδας.
Πάρτε το χαμπάρι: Οι ομάδες μας λόγω μπάτζετ δεν μπορούν να φτιάξουν ανταγωνιστικά ρόστερ των πλούσιων ομάδων.

Κατά τη γνώμη μου, και με δεδομένο το παραπάνω, ο μεν Ολυμπιακός τα περασμένα χρόνια έχει τρυπήσει το ταβάνι του, ο δε Παναθηναϊκός δεν μπορεί ακόμα να το φτάσει.
Και οι δύο, όμως, δεν έχουν την ομάδα εκείνη, ώστε μιά ήττα από την Κϊμκι στη Ρωσία, έστω και χωρίς τον Σβεντ, να θεωρείται αποτυχία που να δικαιολογεί το "άξιοι της μοίρας μας".
drunk guy
επειδη εχω χασει το ρεπορταζ γιατι ο πασκουαλ εμεινε στην ισπανια αυτη τη βδομαδα?
LaChDaNaN
έχει θέματα υγείας κάποιο στενό οικογενειακό πρόσωπο (η μητέρα του αν δεν κάνω λάθος) και για αυτό και πήγε Ισπανία.

Από εκεί και πέρα.. η Κίμκι, πέρα από τον 1ο αγώνα με τον ΟΣΦΠ που έχασε με κάτω τα χέρια.. Στα υπόλοιπα το πάλεψε.. και έχασε σε όλα τα άλλα με διαφορές μικρότερες ίσες των 8 πόντων.. τα 2 από αυτά ήταν στον πόντο.. (Αρμάνι - Εφές) και τα αλλά 2 που τα έχασε με 5 και 8 πόντους ήταν με ομάδες τριάδας εκτός έδρας (Ρεάλ, Φενέρ), δεν είναι απίθανο να φτάσει τις 7 νίκες στο τέλος του πρώτου γύρου η Κίμκι..Γενικά φέτος η πρόκριση θα παιχτεί σε λιγότερες νίκες..
papp7
Γενικα η κιμκι ειναι μια ομαδα οπου οταν λειπει ο σβεντ παιζουν πολυ καλυτερα στην αμυνα και η επιθεση περναει απο ολους ,οταν δεν λειπει ο σβεντ αλλα δεν εχει στο νου του να σκοραρει και να σουταρει μονο και σπαει την μπαλα , δεχεσαι πολλες μαχεριες (η φαση ειναι pick up your poison ), ενω αν παιζει σβεντ και ειναι σε mood ''θελω το βραβειο του πρωτου σκορερ'' ναι μεν βαζει 20+ που ειναι βοηθεια για την ομαδα αλλα κανει καταχρηση στην επιθεση που ειναι κακο για την ομαδα(χωρις να λεω οτι δεν ειναι σημαντικος).Με λιγα λογια η κιμκι ειναι μια ομαδα 3 προσωπων στα οποια επιδρα ο σβεντ.

Αν θα ειναι αβανταζ για τον παναθηναικο οτι λειπει ο σβεντ δεν το ξερω. Ταλαιπωρηθηκαν πολλοι παικτες με ασθενεια, συν οτι ο πασκουαλ ειχε καποια θεματακια και ισως δεν εχει προλαβει να προετοιμασει την ομαδα οπως θα ηθελε, συν το προβλημα του παο στα εκτος εδρας , θεωρω θα ειναι πολυ αμφιρροπο παιχνιδι.

Παντως η κιμκι με βαση την εικονα που ειχε στα προηγουμενα παιχνιδια την αδικει το ρεκορ που εχει , μιλαμε για ποιοτικη ομαδα με καλο προπονητη δεν ειναι και οτι πιο ευκολο το διπλο στην μοσχα.
Thodoros
Να το πω ξανά όλα αυτά τα κατεβατά πολλών είναι απλές δικαιολογίες δεν μπορείς απ την μια να βάζεις μόνο τα προβλήματα που θα πρέπει αντιμετωπίσει ο Παναθηναικός λες και είναι επιπέδου Μπουντούτσνοστ... και απ την άλλη στην Χιμκι να έχει όλα τα ελαφρυντικά ( ότι πχ χωρίς Σβεντ η ομάδα θα συσπειρωθεί ).

Δεν νομίζω καμία ομάδα αν μπορεί να πάει καλύτερα από συνεργασίες να δίνει τα κλειδιά σε έναν μόνο παίκτη. Μην τρελαθούμε η Χικμι δεν είναι CCKA μια τόσο σημαντική απώλεια θα την επηρεάσει , μπορεί σε κάποια πράγματα η Χιμκι να είναι καλύτερα έτσι αλλά υπάρχουν και πολλά στοιχεία στο παιχνίδι του Σβεντ που δεν θα μπορέσει να βρει λύσεις.

Η Χιμκι είναι εκεί που είναι. Ας έπαιζε καλύτερα να είχε πάρει ματάκια δεν μπορείς να λες την δικαιολογώ γιατί έπαιζε με Αρμάνι και Εφες και έχασα ...δλδ με ποιον θα έπρεπε να έπαιζε?

Δεν χρειάζεται να δικαιολογούμε τα πάντα αλλά ο Παναθηναϊκός έξω παρουσιάζεται κάτω των προσδοκιών ..αυτό είναι και δουλειά προπονητή να δείξει τα δικά μας καλά στοιχεία και όχι να βλέπουμε εμείς των άλλων.
pan24
Μια ηττα απο την Χιμκι στην Ρωσια με η χωρις Σβεντ δεν ειναι καταστροφη
Στην Ευρωλιγκα περα απο 3-4 εδρες οπως Μπουντουσνοστ,Γκραν Καναρια,Νταρουσαφακα(θα ελεγα και Μπαγιερν αλλα απεδειξε οτι ειναι ανταγωνιστικη) δεν υπαρχουν εδρες που να λες οτι αν δεν κερδισεις ειναι ζημια αφου σε καμια εδρα απο αυτες δεν εχεις(ολοι πλην της πρωτης 3αδας που κερδιζουν και τα περισσοτερα εκτος) πανω απο 50% πιθανοτητα να κερδισεις

ΟΜΩΣ αυτο συνεπαγεται οτι θα κερδισεις και κανενα εκτος εδρας παιχνιδι περαν των 3 (υποτιθεται) σιγουρων
Η Χιμκι ειναι πολυ πιο επικινδυνη απο αυτο που δειχνει η βαθμολογικη της θεση αλλα οσο κι αν παιζει καλυτερα χωρις τον Σβεντ παιζει χωρις τον καλυτερο της παικτη

Οποτε αυτο ειναι απο τα εκτος που πρεπει να κερδισουμε
Ας κανουμε ενα καλο διπλο
j-kidd13
Για οσους θεωρουν οτι η Χιμκι θα ναι ευκολος αντιπαλος και εγκλημα αν δεν κερδισουμε,να θυμησω οτι χωρις τον Σβεντ,εχασε δυσκολα με 5 ποντους μεσα στη Μαδριτη,στο τελευταιο δεκαλεπτο.
jazz thrilos
Συγγνώμη, ο Τζενκινγκς καο ι Μάρκοβιτς έιναι χειρότεροι απο Λεκα και Παπά; Δεν ξέρω, εγώ νομίζω οτι ο Μπαρτζώκας τρίβει τα χέρια του με την απουσία Σβεντ. Με δεδομένο οτι ο Παναθηναικος δεν σκίζει στο σουτ, έχει την ευκαιρία να ρίξει τους καλούς αμυντικούς που διαθετει στα γκαρντ (πλην Σβεντ) σε man to man άμυνες και να χαλάσει την δημιουργία του Παναθηναικου.

Εντωμεταξύ στην ρακετα υπερέχει η Χιμκι. Είναι αρκετα αθλητική και θέλει πολλή δουλειά για να ελεγχθουν τα ριμπάουντ.

Ασταθμητος παραγοντας το γεγονός με την γαστρεντερίτιδα και οτι ο Πασκουαλ δεν προπόνησε καθόλου την ομάδα ο ίδιος όλη την εβδομάδα. Τι επίπεδα συνοχής πλάνου θα δειξει ο Παναθηναικός;

Πραγμάτικα ειναι άδικο έτσι που τα έφερε η τύχη με την απουσια Σβεντ να θεωρεί ο πολυς κόσμος οτι θα προκειται για φοβερή αποτυχία αν χάσει ο Παναθηναικός. Η Χιμκι είναι ποιοτική, με καλό κόουτς και παίχτες που σαρωνουν στο ζωγραφιστό. Αν τα καταφερει ο Παναθηναικός την δεδομένη στιγμή, θα προκειται για σημαντική επιτυχία.

Εντελώς 50/50 το ματς.
stefkorner
μην μπερδευεστε ! δεν ειναι ουτε καταστροφικο να χασεις απο την Χιμκι οταν δεν εχει τον Σβεντ,ουτε τραγικο !
οπως επισης δεν ειναι αν χασεις απο την Μπουντοσνοστ η οποια νικησε Μπασκονια/Τσσκα
καταστροφικο&τραγικο ειναι οταν συμβαινει επαναλαμβανομενα και κατ εξακολουθηση, αυτο που συμβαινει στον εκτος εδρας Παναθηναικο!και φτασαμε στο σημειο οι δικαιολογιες να πρεπει να τερματισουν !
αλλιως νταξει ας πουμε οτι η Χιμκι χωρις τον Σβεντ πηγε να κερδισει μεσα στην Μαδριτη και ολα καλα παλι ! (γιατι για καθε ηττα ειναι ευκολο να βρεθει μια εξηγηση ,αν την αναζητησεις σε προηγουμενα παιχνιδια του αντιπαλου σου !πολυ ευκολο ειδικα οταν ολοι παιζουν 2-3 παιχνιδια/εβδομαδα )

<η ευρωλιγκα ειναι απροβλεπτη και οποιοσδηποτε μπορει να κερδισει οποιονδηποτε !δειτε τι εκανε η Μπουντουσνοστ με την Τσσκα,η οποια Τσσκα κερδισε χθες στη Μαδριτη>
οκκ σωστο εννοειται,ως ενα σημειο ,αλλα οταν γινεται ευκολο αφηγημα για να δικαιολογει χρονιες ασθενιες ,τοτε ειναι εξ ολοκληρου ενα κακο αφηγημα !

σταματηστε να βλεπετε μεμονωμενα τα ματς και τους αντιπαλους !το προβλημα του Παναθηναικου ειναι διαχρονικο πλεον και επιβαλλεται να αναζητηθει η λυση,απο σημερα κιολας.. !οπως και να εμφανιστει η Χιμκι
G-arenas
QUOTE (jazz thrilos @ Nov 30 2018, 11:41 ) *
Συγγνώμη, ο Τζενκινγκς καο ι Μάρκοβιτς έιναι χειρότεροι απο Λεκα και Παπά; Δεν ξέρω, εγώ νομίζω οτι ο Μπαρτζώκας τρίβει τα χέρια του με την απουσία Σβεντ. Με δεδομένο οτι ο Παναθηναικος δεν σκίζει στο σουτ, έχει την ευκαιρία να ρίξει τους καλούς αμυντικούς που διαθετει στα γκαρντ (πλην Σβεντ) σε man to man άμυνες και να χαλάσει την δημιουργία του Παναθηναικου.

Εντωμεταξύ στην ρακετα υπερέχει η Χιμκι. Είναι αρκετα αθλητική και θέλει πολλή δουλειά για να ελεγχθουν τα ριμπάουντ.

Ασταθμητος παραγοντας το γεγονός με την γαστρεντερίτιδα και οτι ο Πασκουαλ δεν προπόνησε καθόλου την ομάδα ο ίδιος όλη την εβδομάδα. Τι επίπεδα συνοχής πλάνου θα δειξει ο Παναθηναικός;

Πραγμάτικα ειναι άδικο έτσι που τα έφερε η τύχη με την απουσια Σβεντ να θεωρεί ο πολυς κόσμος οτι θα προκειται για φοβερή αποτυχία αν χάσει ο Παναθηναικός. Η Χιμκι είναι ποιοτική, με καλό κόουτς και παίχτες που σαρωνουν στο ζωγραφιστό. Αν τα καταφερει ο Παναθηναικός την δεδομένη στιγμή, θα προκειται για σημαντική επιτυχία.

Εντελώς 50/50 το ματς.

βρες μου μια ομαδα που δεν υπερεχει στη ρακετα σε σχεση με μας tongue.gif tongue.gif

το ματσακι ειναι οντως 50-50 και ναι οντως το να χασεις εκει περα δεν ειναι αποτυχια. βεβαια 3 χρονια τωρα με τσαβι λεμε ε νταξει σιγα δεν εχουμε μπατζετ οποτε ας χανουμε σε ολες τις εδρες δεν τρεχει και κατι, την ιδια στιγμη που ο οσφπ με χειροτερα ροστερ, μικροτερα μπατζετ μια χαρα νικουσε σε φενερ-ρεαλ και παλευε ολα τα ματς με τσσκα και εχανε συνηθως με κοντρα διαιτησια...

αποτυχια δεν ειναι μια ηττα εκτος εδρας σε μια μετρια ομαδα, εδω η τσκκα εχασε απο μπουντου, αλλα αποτυχια ειναι 3 χρονια τωρα να πηγαινεις εκτος εδρας και να λες με οποιαδηποτε ομαδα και αν παιζεις θαυμα να νικησεις ή εστω να κανεις καλη εμφανιση!

ΥΓ αναμενω αν χασουμε(50-50 ειναι βεβαια) παλι να βγαζουμε λαδι τον τσαβι και να λεμε ναι αλλα δεν ηταν ελλαδα, ναι αλλα εχασε βολες ο νικ, ναι ο παππας εχασε 2 σουτ κλπ κλπ.
stefkorner
βγηκε οριστικο οτι δεν παιζει ο Παπαπετρου ohmy.gif
δεν το περιμενα !ειχα την εντυπωση οτι θα επαιζε ,αλλα θα παρουσιαζοταν αμφιβολος μεχρι τελευταια στιγμη!! !

πρεπει να κραταμε και εμεις κανα τρικ στρατηγικης !
εδω με Μπασκονια ειχαμε 100 % εκτος τον Γκρειντζερ και ξαφνικα τον ειδαμε να εμφανιζεται στην προθερμανση..
Thodoros
QUOTE (jazz thrilos @ Nov 30 2018, 11:41 ) *
Συγγνώμη, ο Τζενκινγκς καο ι Μάρκοβιτς έιναι χειρότεροι απο Λεκα και Παπά; Δεν ξέρω, εγώ νομίζω οτι ο Μπαρτζώκας τρίβει τα χέρια του με την απουσία Σβεντ. Με δεδομένο οτι ο Παναθηναικος δεν σκίζει στο σουτ, έχει την ευκαιρία να ρίξει τους καλούς αμυντικούς που διαθετει στα γκαρντ (πλην Σβεντ) σε man to man άμυνες και να χαλάσει την δημιουργία του Παναθηναικου.

Εντωμεταξύ στην ρακετα υπερέχει η Χιμκι. Είναι αρκετα αθλητική και θέλει πολλή δουλειά για να ελεγχθουν τα ριμπάουντ.

Ασταθμητος παραγοντας το γεγονός με την γαστρεντερίτιδα και οτι ο Πασκουαλ δεν προπόνησε καθόλου την ομάδα ο ίδιος όλη την εβδομάδα. Τι επίπεδα συνοχής πλάνου θα δειξει ο Παναθηναικός;

Πραγμάτικα ειναι άδικο έτσι που τα έφερε η τύχη με την απουσια Σβεντ να θεωρεί ο πολυς κόσμος οτι θα προκειται για φοβερή αποτυχία αν χάσει ο Παναθηναικός. Η Χιμκι είναι ποιοτική, με καλό κόουτς και παίχτες που σαρωνουν στο ζωγραφιστό. Αν τα καταφερει ο Παναθηναικός την δεδομένη στιγμή, θα προκειται για σημαντική επιτυχία.

Εντελώς 50/50 το ματς.


Μετά από αυτό που έγραψες , κολλάς και ένα 50-50 (άκυρο εντελώς) και λες οκ.
Αντικειμενικά καλύτερα να έλεγες το βλέπω 80-20 για του λόγους που είπα.
Ε δεν είπες και τίποτα καλό για τον Παναθηναικό. ( κάτι οι αρρώστιες κάτι ότι η Χιμκι που '' σκόρπισες '' με το υπόλοιπο σήμερα θα κατέβει golden state για να παίξει με εμάς ..... τα όρια μας τα βάζουμε εμείς ,μια χαρά 20ρες βάζει και ο Παπάς που δεν σου κάνει, μήπως αντίστοιχα θα έχουν και αυτοί προβλήματα λέω εγώ ?

Δεν υπάρχουν πολλές ομάδες που έχουν βασικό αναντικατάστατο παίκτη (όπως εμείς έχουμε Νικ ) σίγουρα μια τέτοια αλλαγή επηρεάζει τον τρόπο παιχνιδιού .... δεν έχασαν έναν που παίζει 10-15λ για να πεις μικρό το κακό , έχασαν αυτόν :
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=E2018
το πόσο χρήσιμος ή όχι είναι το λέει το PIR που έχει και εγώ βλέπω να λέει 26 σχεδόν! οπότε δεν μπορώ να καταλάβω ποια έδρα είναι για διπλό για Τον φετινό Παναθηναικό και πως γίνεται η Χιμκι να κατεβάσει καλύτερη ομάδα ( χωρίς το βασικό τος βιολί).
Άλλο να πεις ότι δεν είναι εύκολο ( που καμία δεν είναι! ) και άλλο να λέμε ότι αυτό είναι καλύτερο για τους ίδιους που δεν έχουν έναν παίκτη που βάζουν 34λ συνήθως!!!!!

Ο Τσάβι θα πρέπει να πάρει και άλλο μάτς πέρα από τα 2 παιχνίδια με ολυμπιακό για να με ψήσει ( ότι καλός τον υποστηρίζω στην όποια κριτική δέχεται ).
GreenLantern
Δε βρίσκω κανένα λόγο αισιοδοξίας για νίκη στη Ρωσία. Ομάδα που δε σουτάρει, δεν ποστάρει, δε έχει αποστάσεις, δε παίζει σκληρή άμυνα. Οι αθλητικοί ψηλοί της ρωσικής ομάδας θα κάνουν πλάκα.

Τεράστια ευκαιρια στοιχηματικά ο άσσος της Χίμκι.
Thodoros
QUOTE (GreenLantern @ Nov 30 2018, 16:11 ) *
Δε βρίσκω κανένα λόγο αισιοδοξίας για νίκη στη Ρωσία. Ομάδα που δε σουτάρει, δεν ποστάρει, δε έχει αποστάσεις, δε παίζει σκληρή άμυνα. Οι αθλητικοί ψηλοί της ρωσικής ομάδας θα κάνουν πλάκα.

Τεράστια ευκαιρια στοιχηματικά ο άσσος της Χίμκι.


Να σου δώσω εγώ έναν λόγο , δεν παίζει ο παίκτης που τους ανεβάζει σταθερά στους 80π + επιθετικά ( για τα ως ώρας μαστάκια που έχουν πάρει ή έχουν χάσει με μικρή διαφορά) , οπότε η ομάδα της Ρωσίας καλείται να βρει σκορ από κάποιον άλλον παίκτη. Βλέπεις ο Σβεντ πέρα από την όποια δημιουργία που κάνει , είναι ο ίδιος εξαιρετικός σουτέρ με ποσοστά υπό πίεση πάνω από 40% στις κατηγορίες (1π,2π,3π ) οπότε πως γίνεται να βγάλουν ένα Σβεντ από τα μανίκια αυτό δεν μπορώ να καταλάβω ... εκτός αν ο Πασκουάλ το χάσει ψηλά το ματς. Χαμηλά μπορούμε να ασκήσουμε πίεση με τον Νικ Σταθερά και τους Παπά - Θανάση συμπληρωματικά στους κοντούς που έχει . ( Καλά δεν Κιθ και Λέκα ούτε λόγος ...αλλά σίγουρα θα μας δώσουν σουτ από την θέση 2 και ακόμα με τα νέα δεδομένα θα έχουμε σουτ και από την θέση 3 με Ματ .... δεν ξέρω αλλά πιστεύω αν μπουν τα σουτ θα το πάρει το ματς ο Παναθηναϊκός.
pan24
Παντως μεσα στην Μαδριτη χωρις Σβεντ εχασαν με 5 ποντους κοντραροντας το παιχνιδι μεχρι τελους λογω των 3 ψηλων(Gill,Thomas,Mickey) και του Crocker
Μην φτανουμε στο αλλο ακρο,δεν ειναι του πεταματου χωρις τον Σβεντ

Καποιος μπορει να πει οτι παιζουν και καλυτερα γιατι με τον τροπο παιχνιδιου της Χιμκι ο Σβεντ ειναι παικταρας και βαζει 25-30 ποντους σε καθε παιχνιδι αλλα παιζουν αρκετα προβλεψιμα,ξερεις οτι ολες οι επιθεσεις θα περασουν απο τα χερια του και οτι οι περισσοτερες θα τελειωσουν με δικο του σουτ

Ο Σβεντ σε μια ομαδα με αρχες και ρολους(πχ Φενερ,οπως ηταν στην ΤΣΣΚΑ την τελευταια χρονια πριν φυγει για nba) θα εβαζε 15 ποντους αντι για 25 αλλα θα ηταν πυρηνικο οπλο και για την ομαδα του,οχι μονο για τα νουμερα του
Οπως ο Ντε Κολο που στην ΤΣΣΚΑ εχει 15 ποντους,σε μια ομαδα που θα εκανε οτι κατεβαζε το κεφαλι του θα ειχε 25
villiskabas
Μετα απο ποια εμφανιση ρε παιδια εκτος εδρας που ειμαστε να μας κλαινε πηραμε τοση αισιοδοξια για διπλο???? φυσικα μεγαλη ευκαιρια για λεφτα στον ασσο
GreenLantern
QUOTE (Thodoros @ Nov 30 2018, 17:25 ) *
Να σου δώσω εγώ έναν λόγο , δεν παίζει ο παίκτης που τους ανεβάζει σταθερά στους 80π + επιθετικά ( για τα ως ώρας μαστάκια που έχουν πάρει ή έχουν χάσει με μικρή διαφορά) , οπότε η ομάδα της Ρωσίας καλείται να βρει σκορ από κάποιον άλλον παίκτη. Βλέπεις ο Σβεντ πέρα από την όποια δημιουργία που κάνει , είναι ο ίδιος εξαιρετικός σουτέρ με ποσοστά υπό πίεση πάνω από 40% στις κατηγορίες (1π,2π,3π ) οπότε πως γίνεται να βγάλουν ένα Σβεντ από τα μανίκια αυτό δεν μπορώ να καταλάβω ... εκτός αν ο Πασκουάλ το χάσει ψηλά το ματς. Χαμηλά μπορούμε να ασκήσουμε πίεση με τον Νικ Σταθερά και τους Παπά - Θανάση συμπληρωματικά στους κοντούς που έχει . ( Καλά δεν Κιθ και Λέκα ούτε λόγος ...αλλά σίγουρα θα μας δώσουν σουτ από την θέση 2 και ακόμα με τα νέα δεδομένα θα έχουμε σουτ και από την θέση 3 με Ματ .... δεν ξέρω αλλά πιστεύω αν μπουν τα σουτ θα το πάρει το ματς ο Παναθηναϊκός.


Το πρόβλημα δεν είναι πως θα παρουσιαστεί ο αντίπαλος αλλά εμείς. Ξαναλέω πως θα κερδίσουμε εκτός έδρας χωρίς σουτ, ποστ και άμυνα? Το θα μπουν τα σουτ, δε προκύπτει από πουθένα. Τώρα αν βάλουν ο Καλάθης και Θανάσσαρος 6 τρίποντα. ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ.

Θεωρώ οτι οι Ρώσοι έχουν βάθος και ποιότητα, και επίσης οι ψηλοί τους θα καταπιούν τους δικούς μας. Επίσης και η Εφές δεν είχε τον πιο ποιοτικό της παίχτη και μας έκανε πλάκα.

Ε όχι θα ασκήσει πίεση στην άμυνα ο Παππάς σε αντίπαλο playmaker επιπέδου ευρωλίγκας που θα μας κάνει να ελπίζουμε σε διπλό!!!!

Εδώ θα ήμαστε αλλά δε πιστεύω καθόλου το φετινό παναθηναικό σε αντίθεση με περύσι και πρόπερσυ δεν αρκούν 2 διορθωτικές κινήσεις. Το στήσιμο του ρόστερ είναι απαράδεχτο και σε λίγο καιρό που θα αρχίσει και η γκρίνια θα δυσκολέψουν τα πράγματα για Xavi.

Μέγα λάθος η μη ανανέωση Τζειμς, Ρίβερς, Ντένμον και Σίγκλεντον. Νομίζω κανείς τους δε αντικαταστάθηκε με πάιχτες αντίστοιχης ποιότητας.



jazz thrilos
QUOTE (Thodoros @ Nov 30 2018, 15:53 ) *
Μετά από αυτό που έγραψες , κολλάς και ένα 50-50 (άκυρο εντελώς) και λες οκ.
Αντικειμενικά καλύτερα να έλεγες το βλέπω 80-20 για του λόγους που είπα.
Ε δεν είπες και τίποτα καλό για τον Παναθηναικό. ( κάτι οι αρρώστιες κάτι ότι η Χιμκι που '' σκόρπισες '' με το υπόλοιπο σήμερα θα κατέβει golden state για να παίξει με εμάς ..... τα όρια μας τα βάζουμε εμείς ,μια χαρά 20ρες βάζει και ο Παπάς που δεν σου κάνει, μήπως αντίστοιχα θα έχουν και αυτοί προβλήματα λέω εγώ ?

Δεν υπάρχουν πολλές ομάδες που έχουν βασικό αναντικατάστατο παίκτη (όπως εμείς έχουμε Νικ ) σίγουρα μια τέτοια αλλαγή επηρεάζει τον τρόπο παιχνιδιού .... δεν έχασαν έναν που παίζει 10-15λ για να πεις μικρό το κακό , έχασαν αυτόν :
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=E2018
το πόσο χρήσιμος ή όχι είναι το λέει το PIR που έχει και εγώ βλέπω να λέει 26 σχεδόν! οπότε δεν μπορώ να καταλάβω ποια έδρα είναι για διπλό για Τον φετινό Παναθηναικό και πως γίνεται η Χιμκι να κατεβάσει καλύτερη ομάδα ( χωρίς το βασικό τος βιολί).
Άλλο να πεις ότι δεν είναι εύκολο ( που καμία δεν είναι! ) και άλλο να λέμε ότι αυτό είναι καλύτερο για τους ίδιους που δεν έχουν έναν παίκτη που βάζουν 34λ συνήθως!!!!!

Ο Τσάβι θα πρέπει να πάρει και άλλο μάτς πέρα από τα 2 παιχνίδια με ολυμπιακό για να με ψήσει ( ότι καλός τον υποστηρίζω στην όποια κριτική δέχεται ).


Να σου πω αν και δυσκολεύτηκα να αντιληφθώ τι ακριβως λες, θα κάνω μια προσπάθεια ακόμα.

Για μένα με ή χωρίς Σβεντ το παιχνίδι έτσι κι αλλιώς ήταν και είναι 50/50. Η Χιμκι με τον Σβεντ κερφιζει σε σουτ και επιθετική τρέλα, χωρίς τον Σβεντ κερδιζει σε άμυνα και σε πιο οργανώμενο επιθετικο παιχνίδι. Με συγχωρεις αλλά τα PIR δεν μου λένε και πολλά πράηματα όταν κάποιοι παιχτες κάνουν οτι τους κατέβει στο παιχνίδι. Και με εμας 30 PIR είχε ο Σβεντ και η Χιμκι κατέγραψε μια ωραιότατη ήττα.

Τωρα αν εσυ θες να το παιξω "αντικειμενικός" για να μην σε κακοκαρδισω και θέλεις να σου πω οτι χωρις Σβεντ θα τους σαρωσει ο Παναθηναικος, δεν προκειται να το κάνω.

Φανταζομαι οτι την ειδες την Χιμκι μεσα στην Μαδριτη. Αν όχι τότε δεν μπορω να σου εξηγήσω τι εννοώ.

Ουτε οι Γουόριορς ειναι η Χιμκι ουτε τίποτα τέτοιο. Ειναι ομως καλή με ομάδα, με αρκετους καλους παιχτες, καλό προπονητή και με σαφως καλυτερη ρακέτα απο τον Παναθηναικο. Τι θα πεί τα ορια του ο Παναθηναικος τα βάζει ο ίδιος; Είναι στο επίπεδο να λεει οτι αν παιξει αυτός το παιχνίδι του κερδίζει τον οποιονδήποτε, ανεξάρτητα πόσο καλος είναι ο άλλος; Οκ, άποψη σου. Εγώ επιμένω οτι ο Παναθηναικος ειναι σε περιεργο μομέντουμ, αυτή την εβδομάδα ειχε θέματα με ιώσεις, ο Τσαβι έλειπε, το πιο ακριβό του 3αρι μάλλον δεν θα παίξει και ομολογουμένως εχει πιο αδυναμη γραμμη ψηλων απο τους Ρώσους.

Αν ολα τα παραπάνω υπερκαλυπτονται απο την απουσια Σβεντ για να κατέβει ο Παναθηναικος ως φαβορι απόψε τότε οκ. Απλά πιστεύω οτι αυτη η λογικη προσθετει εξτρα πίεση και θα μεγενθύνει τις επιπτώσεις μιας πιθανής ήττας η οποία δεν ειναι και εντελώς εκτος προγραμματος υπο φυσιοκογικές συνθηκες.

Ο Παναθηναικος αν κερδισει θα το κανει γιατι θα παιξει καλυτερο μπασκετ συνολικά και οχι γιατι θα λειπει ο Σβεντ ή γιατι έτσι κι αλλιως ήταν το φαβορι.
Quincy
Συμφωνώ με τον Thodoro. Δεν είναι για πέταμα η Khimki φυσικά χωρίς τον Sved. Αλλά εκτός από τους 20π, που ντάξ δεν λένε και πάρα πολλά όταν παίρνει 20 σουτ πάνω κάτω, χάνει και τα foul που κερδίζει ο Ρώσος και τις assist, και τον γενικότερο πονοκέφαλο στην αντίπαλη άμυνα. Δύσκολα μπορεί να πάει πάνω από τους 75π η Khimki χωρίς αυτόν. Σίγουρα θα ακουμπήσουν αρκετά τη μπάλα στον Mickey και τον Gill που θα πάρουν και τις περισσότερες επιθέσεις, που μπορούν να κάνουν μεγάλη ζημιά αλλά απλά δεν υπάρχει αρκετό firepower για να ακολουθήσει ψηλά σκορ η Khimki ακόμα κι αν οι 2 τους έχουν από 20π. Το ερώτημα είναι αν μπορεί ο Παναθηναικός να είναι τόσο παραγωγικός σήμερα. Αν δεν είναι περιμένω ντέρμπυ μέχρι τέλος και 3-5π διαφορά για όποιον κερδίσει.
Thodoros
QUOTE (pan24 @ Nov 30 2018, 16:37 ) *
Παντως μεσα στην Μαδριτη χωρις Σβεντ εχασαν με 5 ποντους κοντραροντας το παιχνιδι μεχρι τελους λογω των 3 ψηλων(Gill,Thomas,Mickey) και του Crocker
Μην φτανουμε στο αλλο ακρο,δεν ειναι του πεταματου χωρις τον Σβεντ

Καποιος μπορει να πει οτι παιζουν και καλυτερα γιατι με τον τροπο παιχνιδιου της Χιμκι ο Σβεντ ειναι παικταρας και βαζει 25-30 ποντους σε καθε παιχνιδι αλλα παιζουν αρκετα προβλεψιμα,ξερεις οτι ολες οι επιθεσεις θα περασουν απο τα χερια του και οτι οι περισσοτερες θα τελειωσουν με δικο του σουτ

Ο Σβεντ σε μια ομαδα με αρχες και ρολους(πχ Φενερ,οπως ηταν στην ΤΣΣΚΑ την τελευταια χρονια πριν φυγει για nba) θα εβαζε 15 ποντους αντι για 25 αλλα θα ηταν πυρηνικο οπλο και για την ομαδα του,οχι μονο για τα νουμερα του
Οπως ο Ντε Κολο που στην ΤΣΣΚΑ εχει 15 ποντους,σε μια ομαδα που θα εκανε οτι κατεβαζε το κεφαλι του θα ειχε 25


Κανένας δεν θα πει τίποτα! όταν ο παίκτης αυτός σου βάζει 25π με ποσοστά 40% και με σουτ που έχουν αμυντικό πάνω του και μάλιστα βγάζει και 6 ασιστ( τι να πει να δώσει πάσες?) δεν το βλέπω δλδ προβλέψιμο όταν αυτό είναι αποδοτικό .... προφανώς και ο Σβεντ σε μια μεγαλύτερη ομάδα όπως είναι η ΤΣΣΚΑ όπως λες θα έχει μικρότερο ρόλο επειδή θα έχει την πολυτέλεια να έχει 10 παίκτες υψηλού επιπέδου οπότε δεν υπάρχει λόγος να ξεζουμίζει τον έναν ( Εντελώς φυσιολογικό δλδ να βάζει 15π αλλά σε μικρότερο χρόνο συμμετοχής ) Η Χιμκι δεν έχασε τα ματς επειδή ο Σβεντ ήταν κακός έχασε επειδή γενικά δεν ήταν τόσο καλή τουλάχιστον σε σχέση με την αντίπαλη που είχε κάθε φορά.

Απλά στα προγνωστικά εδώ αν μπει κάποιος και δει θα νομίζει ότι μερικοί περιγράφουν την ΤΣΣΚΑ και όχι την Χιμκι .... ξανά λέω γιατί λογικά κάποιοι ''θέλουν να τα μπερδεύουν '' αν η όποια ομάδα παρουσιαστή για όποιο λόγο κατώτερη των προσδοκιών, τότε θα έρθει η ήττα είτε παίζεις με Χιμκι είτε με ΡΕΑΛ είτε με Κανάρια μέσα! Κανένας δεν είναι εντελώς τελειωμένος ώστε να πας βόλτα στο πάρκο και να πάρεις το ματσάκι .

Προφανώς πρέπει ο Παναθηναϊκός να παίξει σωστό μπάσκετ πρώτα ...το είπα από την αρχή ( και αν θες το πιστεύω σήμερα εγώ) απλά λέω ότι το χωρίς Σβεντ είναι ένα δώρο ...δλδ μαζί με τον παίκτη πάντα έχει την δυνατότητα ο προπονητής ''Αν θέλει να τον βγάλει'' να παίξει ένα διαφορετικό μπάσκετ όπως λέτε! απλά δεν το κάνει. Δεν θα κρίνω γιατί μάλλον με Σβεντ του πάει καλύτερα λογικά! Τώρα έχει μόνο την 2η περίπτωση δλδ να παίξει όπως λέτε αλλά να βρει και σκορ ( κάτι που δεν το υποστηρίζουν όλοι) δεν είναι όλοι γεννημένοι για να τραβάνε επιθετικά όπως πχ έκανε ο Κιθ στο προηγούμενο σε εμάς άσχετα που ήταν ο μοναδικός κούκος.
Βέβαια ο Σβεντ μόνο κακός Αμυντικός δεν είναι οπότε η γνώμη μου είναι ότι χάνει έναν παίκτη που τουλάχιστον 20-25λ είναι φουλ παραγωγικός και με άλλες αλλαγές προσαρμόζεις το σχήμα στο πλάνο που θέλει να παίξει ο προπονητής.

Στον φίλο του Ολυμπιακού που έγραψε πριν ( δεν είναι μόνο να τα βάζει ο Νικ και ο Θανάσης ) ο Παναθηναικός έχει σκορερ ακόμα μέσα άσχετα που δεν είναι σταθεροί μια χαρά τα γραφεί αν βρει ρυθμό ο Παπάς , ο Ματ , ο Κιθ , ο Τόμας ...τώρα αν όλοι παίζουν σκιά του εαυτού τους , ε προφανώς θα χάσουμε . Οι άλλοι όμως δεν μου το έλυσε κανένας .....το έχουμε δεδομένο ότι θα βρουν σκορ από όλες τις θέσεις ? ( γιατί αυτά τα ονόματα που έβαλες είδα να έχουν κάτι 3π σε 13λ κάτι 5 σε 22λ ... μήπως τους είναι χρήσιμος αυτός ο Σβεντ τελικά? ) το ότι έβγαλαν και ένα παιχνίδι χωρίς αυτόν δεν λέει τίποτα .
και εμείς πέρσι με Μακάμπι κερδίσαμε χωρίς Νικ που ήταν Σεληνιασμένος...την εξαίρεση θα την κάνουμε κανόνα ? είδαμε μετά ότι δεν έβγαινε!

JAZZ όλες είναι καλές ομάδες και η Αρμάνι και η Κανάρια και η Μακάμπι πλέον και οι Γερμαναράδες καλοί είναι .... το λέω ξανά αν Παναθηναικός κ Ολυμπιακός δεν πιάνουν απόδοση θα χάνουν ( απλά είναι τα πράγματα )

QUOTE (Quincy @ Nov 30 2018, 17:24 ) *
Συμφωνώ με τον Thodoro. Δεν είναι για πέταμα η Khimki φυσικά χωρίς τον Sved. Αλλά εκτός από τους 20π, που ντάξ δεν λένε και πάρα πολλά όταν παίρνει 20 σουτ πάνω κάτω, χάνει και τα foul που κερδίζει ο Ρώσος και τις assist, και τον γενικότερο πονοκέφαλο στην αντίπαλη άμυνα. Δύσκολα μπορεί να πάει πάνω από τους 75π η Khimki χωρίς αυτόν. Σίγουρα θα ακουμπήσουν αρκετά τη μπάλα στον Mickey και τον Gill που θα πάρουν και τις περισσότερες επιθέσεις, που μπορούν να κάνουν μεγάλη ζημιά αλλά απλά δεν υπάρχει αρκετό firepower για να ακολουθήσει ψηλά σκορ η Khimki ακόμα κι αν οι 2 τους έχουν από 20π. Το ερώτημα είναι αν μπορεί ο Παναθηναικός να είναι τόσο παραγωγικός σήμερα. Αν δεν είναι περιμένω ντέρμπυ μέχρι τέλος και 3-5π διαφορά για όποιον κερδίσει.


Ααακριβός! Και για να μην υπάρχει παρεξήγηση αν οι Γκιστ και Λάσμε αμολάνε χαρταετό και Όλοιιιιι οι σκόρ δεν είναι σε μέρα ... ε θα χάσει ο Παναθηναικός πως να το κάνουμε.... όχι επειδή η Χιμκι θα κάνει θαύματα χωρίς τον Σβεντ απλά θα είναι ο Παναθηναικός της Μπασκόνια που με Κιθ πήγαινε να πάρει το ματς.
Για αυτό είπα νιώθω ότι είναι η ώρα να ζητήσω κάτι από τον Πασκουάλ .... όσο κακό και αν είναι το φετινό σχήμα, δεν μπορεί να είναι χειρότερο και από ομάδες που χάνουν βασικούς συντελεστές . Άμα κλείσεις χαμηλά που μπορείς ( με σκληρή άμυνα ), πόσους πόντους θα φας από τους ψηλούς των Ρώσων ? είναι αρκετοί να τους δώσουν το ματς ( εγώ δεν το πιστεύω! )
Τες/Πα δεν θέλω να το παίξω προφήτης απλά λέω την σκέψη μου και νομίζω ότι είναι λογική όπως λογική είναι και η αντίθετη που λέει ότι ο Παναθηναϊκός πάει απροπόνητος και χωρίς Πάπι.
pan24
Thodoros αυτο που λεω ειναι οτι ο Σβεντ επειδη οταν εχει πληρη ελευθερια δεν παιζει οπως ο Γιουλ πχ ειναι ευχη και καταρα για την ομαδα οπως ειναι στημενη η Χιμκι που τον εχει απολυτο ηγετη

Σε μια ομαδα οπως η Φενερ δεν θα πηγαινε στους 15 ποντους απο τους 25 επειδη αντι για 33' θα επαιζε 28' αλλα επειδη θα κυκλοφορουσε η μπαλα περισσοτερο αναγκαστικα

Δεν λεω οτι χωρις Σβεντ η Χιμκι ειναι πιο ποιοτικη,κανενας δεν το λεει αυτο

Αυτο που λεω ειναι οτι με Σβεντ μεσα αυτος βαζει 30 ποντους αλλα συχνα-πυκνα οι υπολοιποι ''παγωνουν''(γιατι παιρνουν υπερβολικα λιγο την μπαλα και για αυτο βλεπεις 3 και 5 ποντους απο παικτες που οταν βγει ο Σβεντ γραφουν 10-15) με αποτελεσμα το παιχνιδι να γινεται περισσοτερο 1 εναντιον 5

Αυτο οδηγει στο προβλεψιμο οτι αν μπορεσεις να περιορισεις η/και να αναγκασεις τον Σβεντ να σουταρει με κακα ποσοστα(ο οποιος Σβεντ συνεχιζει να σουταρει ειτε εχει 7/10 ειτε 2/10) θα κερδισεις

Τωρα ειναι μια πιο απροβλεπτη ομαδα που ενω της λειπει ποιοτητα δεν ξερεις απο που θα σου ερθει
Γιατι μην ξεχναμε οτι και οι αλλοι της Χιμκι δεν ειναι αμπαλοι


Το '' να μπουν τα σουτ'' ειναι περισσοτερο ευχη για εμας
Θελω να πω ναι,το να πεις μακαρι να μπουν τα σουτ οταν αναφερεσαι σε Τομας,Λοτζεσκι,Λανγκφορντ ειναι κατι ισοδυναμο με το μακαρι να ειναι σε καλη μερα

Το να περιμενουμε να μπουν τα σουτ του Καλαθη(20,5% εχει),του Παππα(25,9%) και αρκετων αλλων που ειναι λιγοτερο η περισσοτερο χτιστες ειναι σαν να περιμενουμε κατι μεταφυσικο
Θα υπαρξουν βραδιες που ο Καλαθης και ο Παππας θα σουταρουν με 40+% τριποντο αλλα θα ειναι η εξαιρεση


Αυτα τα λεω για να μην τα μηδενιζουμε ολα,δεν παιζουμε με τον Κολοσσο αντιπαλο επειδη δεν παιζει ο Σβεντ
Ομως δεδομενης της δυσκολιας μας εκτος εδρας αν δεν κερδισουμε την Χιμκι τωρα που ειναι σε κακο φεγγαρι και χωρις τον καλυτερο παικτη της ποτε θα κερδισουμε εκτος;

jazz thrilos
QUOTE (Thodoros @ Nov 30 2018, 17:48 ) *
JAZZ όλες είναι καλές ομάδες και η Αρμάνι και η Κανάρια και η Μακάμπι πλέον και οι Γερμαναράδες καλοί είναι .... το λέω ξανά αν Παναθηναικός κ Ολυμπιακός δεν πιάνουν απόδοση θα χάνουν


Εννοείται συμφωνούμε σε αυτό που λες. Δεν ξερω αν συμφωνουμε και σε αυτο που πιστευω εγω για φετος όμως. Οτι ακόμα και καλη απόδοση να πιασουν οι ομάδες μας φέτος, πιστευω οτι υπαρχουν ομάδες και βραδιές που δεν θα μπορουμε να τις κερδισουμε γιατι ειναι εξισου ποιοτικες ή και καλυτερες στα σημεία. Και δεν εννοω τις τρεις γνωστές.

Η Χιμκι για μενα ειναι μια απο αυτές τις ομάδες. Με ή χωρις Σβεντ μπορει να ειναι αποτελεσματική. Αν κατεβει σε στυλ οκ, χωρις Σβεντ παιζουν, ο Παναθηναικος θα έχει προβλημα. Ξεκιναμε απο το 50/50 και βλέπουμε.
jonaldidhs
Θα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας αν δεν κερδισουμε σημερα,γιατι μας απρουσιαζεται μια ευκαιρια.Χωρις τον Σβεντ πρεπει να την κερδισουμε.Ειμαστε που ειμαστε οτι να ναι εκτος εδρας, και κερδιζουμε μονο καμμια Μπουντουσνοστ αν δεν αρπαζουμε αυτες τις ευκαιριες τι να πω?Σαφως και δεν πιστευω οτι εχουμε το πλεονεκτημα σημερα σαν ομαδα.Απλα πιστευω οτι τετοιες ευκαιριες πρεπει να τις αρπαζουμε.
shtarkws
Ο Σβεντ είναι μεγάλη απώλεια για την κιμκι, παίκτης με τα επιθετικά του χαρίσματα υπάρχουν ελάχιστοι στην Ευρώπη. Μπορεί να σκοράρει με κάθε τρόπο οπότε δυσκολεύει πάρα πολύ την ομαδική άμυνα, μπορεί να σκοράρει πολύ σε ελάχιστο χρόνο (που μια εύθραυστη ομάδα όπως τον Παναθηναικό μπορεί να τον κάνει να παρατήσει το ματς) και το κυριότερο, μπορεί στο τέλος που η μπάλα καίει να πάρει το ματς με προσωπικές του ενέργειες.

Φυσικά αν ο Παναθηναικος κερδίσει θα πρόκειται για μεγάλο διπλό, είτε παίξει ο Σβεντ είτε όχι. Η Κιμκι είναι μια πολύ ποιοτική ομάδα, έχει να αρχίσει να βρίσκεται και να βρίσκει ρυθμό και πιστεύω ότι όλες οι ομάδες για να κερδίσουν θα πρέπει να υπερβάλουν εαυτόν
villiskabas
εχει πολυ γελιο βγαινουν συνεχεια με πανω στον Λαγκφορντ και σκοραρουν...
Kalispera
Χωρίς καλό Καλάθη ο Παναθηναικός δεν μπορεί να κεφαλαιοποιήσει τα καλά του διαστήματα.Κρίμα γιατί ξεκινήσαμε καλά,αλλά πάλι απ'οτι φαίνεται θα κυνηγάμε
villiskabas
Κοιμαται ο κοουτς ως συνηθως ο Βουγιουκας ειναι πιο αργος και απο μενα και συνεχιζει να τον εχει μεσα να εκτιθεται και αυτος και ο ιδιος...

Υγ παλι 30 στο δεκαλεπτο!!
Stefk13
Παιδικη χαρα η ρακετα παλι. Εχω κουραστει να βλεπω τα ιδια και τα ιδια, 30 ποντους στο δεκαλεπτο, και θελουμε να νικησουμε κι ολας!
jazz thrilos
Καταλαβαινω οτι οι προπονητές βγαζουν σπυράκια με τέτοιες άμυνες, αλλα στο 1ο δεκαλεπτο είδαμε ωραίο μπασκετακι.

Καλος ο Παναθηναικος επιθετικα. Αν κλεισει και στην άμυνα κατι γίνεται.
pan24
Ειμαστε πολυ καλοι επιθετικα και εχουν μπει τα σουτ
5/7 τριποντα εχουμε
Για να δουμε...
whaler
Παμε για πολυ ψηλο σκορ αν συνεχισει ετσι. Εχουμε μπει πολυ ευστοχοι σημερα. Εχει δρομο, αλλα φαινεται λιγο αψυχη η Κιμκι.
Ο Λανγκφορντ δεν εχει βγει καθολου, ετσι;
villiskabas
Η ομαδα εχει τα χειροτερα 5αρια και αναπληρωματικο ασσο στην διοργανωση
Kalispera
Πάλι εκτός κλίματος ο Παπαγιάννης
nvip13
Νομιζω σημερα φαινεται ξεκαθαρα, οτι το συγκεκριμένο ροστερ εχει πολυ χαμηλό ταβανι.
pan24
Δεν παμε ασχημα αλλα επειδη λογικα δεν θα συνεχισουμε με 55% τριποντο ουτε ο Λανγκφορντ θα ειναι τοσο ζεστος ωστε να φτασει κοντα στους 30 θα πρεπει να κλεισουμε λιγο αμυντικα

Ο Παπαγιαννης καταφερε να φανει πιο αργος κι απο τον Βουγιουκα
MaJesty23
QUOTE(Kalispera @ Nov 30 2018, 19:37 ) *
Πάλι εκτός κλίματος ο Παπαγιάννης


Δεν τον θυμάμαι και εντός ποτέ... tongue.gif

Παπαγιάννης είναι αδούλευτος τελείως...και δεν νομίζω οτι μπορεί να βοηθήσει άμεσα.

Κακός και Βουγιούκας...Γκιστόπουλος αρκετά καλός,όπως και ο Keith.

Πρέπει να ανέβει ο Νικ ,χωρίς αυτόν τα πράγματα είναι δύσκολα. shot.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.