Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποιο θεωρειτε το μεγαλυτερο λαθος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
a bullet for your head
Επειδη ειδα σε ενα αλλο τοπικ,να γινονται αναφορες σε λαθη,κυριως του προσφατου παρελθοντος,ειχα την ιδεα να ανοιξω αυτο το poll.
Σκεφτομενος προχειρα,τοποθετησα 10 επιλογες.
Για την περιπτωση που εχω ξεχασει κατι,εχω & την επιλογη ''Αλλος''.
Ειναι ερωτηση ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ...
berry
η μη παραμονη καζλαουσκας (αν και δεν ξερω αν ηταν απολυτα δικο τους σφαλμα)

τα πολυ μεγαλα συμβολαια σε παικτες που δεν τα αξιζαν και η μη χρησιμοποιηση παικτων που περασαν και δεν πηραν ευκαιριες (που νομιζω ειναι ευθυνη γιαννακη)

αλλη μια παραμετρος που θα βαζα ειναι η αναμιξη των αγγελο στα μεταγραφικα (αν ισχυει)

πιστευω οτι καλως η κακως ,οι μεταγραφες πρεπει να γινονται απο ειδικους . τουτεστιν τεχνικους διευθυντες και προπονητες (ασχετως αν ειναι απο ΝΒΑ ή ευρωπη)

HLR CENATION
Η προσληψη Γιαννακη(οχι η μη προσληψη Μεσινα καθως αμα ψαξεις βρισκεις προπονητη) κ το συμβολαιο στον Βασιλοπουλο.

Επενδυσε σε αν προπονητη που ζαλιστηκε απο τα λεφτα που ειχε για μεταγγραφες με αποτελεσμα να χασει το μπουσουλα κ να χτισει ασχημα μια ομαδα χωρις χημεια.

Ο Βασιλοπουλος βρηκε συμβολαιο που πολυ απλα δεν θα ξαναβρει μπροστα στην καριερα του.Επισης δεν γινεται να δεινεις τοσα λεφτα στον βασιλοπουλο κ μετα να πας να παιρνεις τον Τσιλντρες...

Επισης νομιζω οτι παικτες σαν τον Βασιλειαδη πολυ σωστα φυγανε απο τον Ολυμπιακο...
Basketikoc
Σαν διοικηση πιστευω πως δεν υπαρχουν πολλα αρνητικα που μπορουμε να χρεωσουμε στους Αγγελοπουλους.Ολα αυτα τα χρονια κανουν οτι μπορουν για την ομαδα και ξοδευουν υπερογκα ποσα για να επιστρεψουμε στους τιτλους.Μερικα λαθη που θα μπορουσα να σκεφτω ειναι τα εξης:
1)2 χρονια πριν,κατα τη γνωμη μου εγινε τελειως λανθασμενη κατανομη του μπατζετ σε οχι τους καλυτερους δυνατους παικτες και εχω 2 τρανταχτα παραδειγματα.Tη χρονια εκεινη που πηραμε το Βουισιτς τον επιλεξαμε αναμεσα σε Λορμπεκ και Αντερσεν που ηταν τοτε και οι 2 ελευθεροι.
Επισης,οταν πηραμε τον Τσιλντρες ,ακουγονταν παρα πολυ ο Κελενα Αζουμπουικε.Πιστευω πως αν ειχαν ερθει αντι του Βουισιτς ο Αντερσεν και αντι του Τσιλντρες ο Αζουμπουικε μπορει να ηταν διαφορετικα τα πραγματα και να ειχαμε 1-2 παραπανω τιτλους αυτη τη στιγμη.Εναι πολυ υποθετικο αυτο που λεω αλλα εχει και μια δοση ρεαλισμου.Τουλαχιστον η αρχικη 5αδα κατα την αποψη μου θα ηταν τουλαχιστον 1 κλαση πανω και με περισσοτερο πλουραλισμο τοσο επιθετικα οσο και αμυντικα.Δεν θα ειχαμε τις τρυπες στο πικ & ρολ του Βουισιτς,ενω ο Αζουμπουικε μπορουσε να απειλησει απο μακρυα και ηταν εξισου καλος αμυντικος και ριμπαουντερ σε σχεση με τον Τσιλντρες.
2)Θα μπορουσαν οι Αγγελοπουλοι να ειχαν εξασφαλησει απο την αρχη μια ''διαφορετικη'' και ισως πιο ''δικαιη'' αντιμετωπιση απο τον ΕΣΑΚΕ ,κατι το οποιο δεν εχει γινει ΑΚΟΜΑ.
berry
παντως σε γενικες γραμμές εγω δεν εχω σοβαρα παράπονα απο την διοίκηση

μιλαμε για καποιους που ειναι τρελοι με μπασκετ , τα χώνουν τρελά και ειναι διατεθειμένοι να κανουν μεγαλα πραγματα για τον ολυμπιακο

απλα ,φυσικα και εκαναν λαθη απο την στιγμη που ηταν νεοι στον χωρο και δεν γνωριζαν πως λειτουργει ενα μπασκετικο σωματειο και το γενικοτερο συστημα του χωρου
a bullet for your head
QUOTE(berry @ Aug 16 2010, 20:08 ) *
παντως σε γενικες γραμμές εγω δεν εχω σοβαρα παράπονα απο την διοίκηση

μιλαμε για καποιους που ειναι τρελοι με μπασκετ , τα χώνουν τρελά και ειναι διατεθειμένοι να κανουν μεγαλα πραγματα για τον ολυμπιακο

Αυτα που τονιζεις ειναι αδιαμφισβητητα & κανενας μας νομιζω δεν μπορει να ισχυριστει κατι διαφορετικο.
Εκτος του οτι εχουν διαθεσει παρα πολλα χρηματα εως τωρα,φαινεται να εχουν & καποιου τυπου σχεση με το αντικειμενο & να τους αρεσει πολυ.
Η εμπλοκη τους με τα μπασκετικα πραγματα,μονο ως θετικο μπορει να λογιζεται.
Ωστοσο εχουν γινει κατα καιρους,παρα πολλες συζητησεις για ζητηματα που μπορουν να χαρακτηριστουν ως λαθη,η' παραλειψεις,η' αστοχιες,η' εσφαλμενες κρισεις-αποφασεις.
Οχι απαραιτητα εξ'ολοκληρου απ τη πλευρα των κ.Αγγελοπουλων,ουτε παντα με αμεσο τροπο.
Επι εποχης τους παντως(μιας & αναφερεται στον τιτλο του poll).

QUOTE(laclippers @ Aug 16 2010, 19:50 ) *
Η προσληψη Γιαννακη(οχι η μη προσληψη Μεσινα καθως αμα ψαξεις βρισκεις προπονητη)

Προτιμησα να βαλω τη ψηφο εμπιστοσυνης που πηρε ο Γιαννακης το περασμενο καλοκαιρι & ενω ο Εκτορας δεν δεσμευοταν πλεον με συμβολαιο,αλλα ηταν ελευθερος.
Η προσληψη του Γιαννακη,στη συγκεγκριμμενη χρονικη στιγμη & δεδομενα,ισως & να μην ηταν αστοχη κινηση.
Βεβαια ο Πινι εφυγε νυχτα & δεν στηριχτηκε κατα αναλογο,με τον Γιαννακη,τροπο(αλλο αυτο).

QUOTE(Basketikoc @ Aug 16 2010, 19:50 ) *
1)2 χρονια πριν,κατα τη γνωμη μου εγινε τελειως λανθασμενη κατανομη του μπατζετ σε οχι τους καλυτερους δυνατους παικτες και εχω 2 τρανταχτα παραδειγματα.Tη χρονια εκεινη που πηραμε το Βουισιτς τον επιλεξαμε αναμεσα σε Λορμπεκ και Αντερσεν που ηταν τοτε και οι 2 ελευθεροι.
Επισης,οταν πηραμε τον Τσιλντρες ,ακουγονταν παρα πολυ ο Κελενα Αζουμπουικε.Πιστευω πως αν ειχαν ερθει αντι του Βουισιτς ο Αντερσεν και αντι του Τσιλντρες ο Αζουμπουικε μπορει να ηταν διαφορετικα τα πραγματα και να ειχαμε 1-2 παραπανω τιτλους αυτη τη στιγμη.Εναι πολυ υποθετικο αυτο που λεω αλλα εχει και μια δοση ρεαλισμου.Τουλαχιστον η αρχικη 5αδα κατα την αποψη μου θα ηταν τουλαχιστον 1 κλαση πανω και με περισσοτερο πλουραλισμο τοσο επιθετικα οσο και αμυντικα.Δεν θα ειχαμε τις τρυπες στο πικ & ρολ του Βουισιτς,ενω ο Αζουμπουικε μπορουσε να απειλησει απο μακρυα και ηταν εξισου καλος αμυντικος και ριμπαουντερ σε σχεση με τον Τσιλντρες.

Αυτο που λες,οτι ο Βουισιτς επιλεχτηκε αντι των Λορμπεκ-Αντερσεν,δεν το θυμαμαι.
Παντως οτι δοθηκε ενα τοσο μεγαλο ποσο,για εναν παικτη ο οποιος ειχε βεβαρυμενο ιατρικο ιστορικο,ηταν αστοχη κινηση.
Και αποδειχτηκε οτι δεν δικαιολογησε τα χρηματα που δαπανηθηκαν γι'αυτον.
Ο Τσιλι απ την αλλη,ειναι μια αλλη υποθεση.
Αφενος τα χρηματα που πηρε ηταν εξωπραγματικα για τα Ελληνικα-Ευρωπαικα δεδομενα & αφετερου,ισως & να μην ηταν συμβατος,με το μπασκετ που παιζεται στην Ελλαδα η' μ'αυτο που επιχειρουσε τοτε να παιξει ο Γιαννακης.
Θα συμφωνησω πως δεν εγινε η καλυτερη δυνατη κατανομη του τεραστιου μπατζετ.
saou
Το μεγαλύτερο λάθος των Αγγελό ή η μεγαλύτερη παράλειψή τους αν θέλετε, είναι ότι δεν έχουν καταφέρει να διεισδύσουν στο παρασκήνιο εντός των συνόρων και να επιβάλλουν το σεβασμό για την ομάδα τους από τους γκρι και από τους θεσμικούς παράγοντες.

Όλα τα άλλα είναι να χουμε να κουβεντιάζουμε. Συμβόλαια σε παίκτες που δεν τα αξίζουν έχουν δώσει όλες οι ομάδες κατά καιρούς, ο Γιαννάκης αλλά και ο Γκέρσον μπορεί τώρα να μη μας φαίνονταν τόσο κομπογιαννίτες, ενώ για κάτι αποχωρήσεις ασίσταντ κόουτς νομίζω δεν αξίζει καν τον κόπο να ασχοληθούμε, όπως δεν ασχολήθηκε κανείς όταν πριν κάτι χρόνια έφυγε από τον ΠΑΟ εκείνος ο Παπαδόπουλος.

Πραγματικά δε θεωρώ κάποια από τις επιλογές του bullet τόσο κρίσιμη για την άτιτλη πορεία του Ολυμπιακού, συνεπώς η ψήφος μου θα πάει στο 'Άλλο'.
a bullet for your head
Καμια απ τις παραπανω επιλογες του poll μεμονωμενα,δεν μπορει να θεωρηθει κρισιμη η' η κρισιμοτερη,για την πορεια της ομαδας του ΟΣΦΠ τα τελευταια χρονια.
Ωστοσο αν τις τοποθετησουμε τη μια πλαι στην αλλη,μπορουμε να φτιαξουμε καποιου τυπου παζλ(συνδυασμος πολλων παραγοντων).
Τωρα για τα της επιβολης σεβασμου & τα παρασκηνιακα,νομιζω οτι η παγιωση-εδραιωση αυτης της πεποιθησης,θα μπορουσε να συμπεριληφθει στην επιλογη ''Αλλος''.
LFO
QUOTE(saou @ Aug 16 2010, 20:50 ) *
Το μεγαλύτερο λάθος των Αγγελό ή η μεγαλύτερη παράλειψή τους αν θέλετε, είναι ότι δεν έχουν καταφέρει να διεισδύσουν στο παρασκήνιο εντός των συνόρων και να επιβάλλουν το σεβασμό για την ομάδα τους από τους γκρι και από τους θεσμικούς παράγοντες.

Όλα τα άλλα είναι να χουμε να κουβεντιάζουμε. Συμβόλαια σε παίκτες που δεν τα αξίζουν έχουν δώσει όλες οι ομάδες κατά καιρούς, ο Γιαννάκης αλλά και ο Γκέρσον μπορεί τώρα να μη μας φαίνονταν τόσο κομπογιαννίτες, ενώ για κάτι αποχωρήσεις ασίσταντ κόουτς νομίζω δεν αξίζει καν τον κόπο να ασχοληθούμε, όπως δεν ασχολήθηκε κανείς όταν πριν κάτι χρόνια έφυγε από τον ΠΑΟ εκείνος ο Παπαδόπουλος.

Πραγματικά δε θεωρώ κάποια από τις επιλογές του bullet τόσο κρίσιμη για την άτιτλη πορεία του Ολυμπιακού, συνεπώς η ψήφος μου θα πάει στο 'Άλλο'.


Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο...

Επίσης δεν καταλαβαινω την αναγκαιοτητα αυτου του τοπικ φιλε bullet, ειδικα εν μεσω μεταγραφικης περιοδου που παντα στις ταξεις των οπαδων υπάρχει μια ανυπομονησια και μια γκρινια και τα συμπερασματα δεν μπορει να ειναι ψυχραιμα διατυπωμενα...Αν π.χ φερει τωρα τον Ρουντι, ποιος θα θυμαται το συμβολαιο του Ερτσεγκ??.....Οι Αγγελοπουλοι δεν ειναι τοσα χρονια στην ομαδα ωστε να μιλαμε για εποχη Αγγελοπουλων. Αν από την άλλη νομιζεις οτι μια πρωτη αποτιμηση μπορει να γινει , fine by me.

Αναμένω συντομα και το σχετικο poll για τα θετικα της εως τωρα παρουσιας τους....
traveller
Περί παρασκηνίου :

Κανένα παρασκήνιο δεν εμπόδισε τον Ολυμπιακό να πάρει την 1η θέση στην κανονική περίοδο πέρσι. Για να μην πω ότι "βοήθησε" κιόλας στις τελευταίες φάσεις του παιχνιδιού του ΣΕΦ.

Κανένα παρασκήνιο δε φταίει που έχασε στο 1ο παιχνίδι των play offs στην έδρα του και παρουσίασε σημάδια αποσύνθεσης στο 2ο.

Κανένα παρασκήνιο δεν τον εμπόδισε να κερδίσει τον φετινό τελικό του Κυπέλλο. Ήταν καλύτερος και κέρδισε.

Κανένα παρασκήνιο δε φταίει που ξανα'χασε παιχνίδι μέσα στο γήπεδό του στα φετινά play offs , άσχετα εάν η αποτυχία "σκεπάστηκε" από τα έκτροπα

Στο θέμα μας : Προσωπικά σα μπασκετικός φίλαθλος δε μπορώ να καταλαγίσω κάτι στους Αγγελόπουλους πέρα από κάτι σπασμωδικά περί Αδριατικής Λίγκας και κάτι τέτοια όμορφα.Λάθος είναι βέβαια και η πιθανή συμμετοχή τους /εμπλοκή τους σε θέματα που είναι αποκλειστικά του προπονητικού team.

To να φέρουν ένα-δυο "κράχτες" , δεν είναι κάτι επιλήψιμο. Στην τελική δικό τους είναι το "μαγαζί"
GK_23
QUOTE(traveller @ Aug 17 2010, 15:06 ) *
Στο θέμα μας : Προσωπικά σα μπασκετικός φίλαθλος δε μπορώ να καταλαγίσω κάτι στους Αγγελόπουλους πέρα από κάτι σπασμωδικά περί Αδριατικής Λίγκας και κάτι τέτοια όμορφα.Λάθος είναι βέβαια και η πιθανή συμμετοχή τους /εμπλοκή τους σε θέματα που είναι αποκλειστικά του προπονητικού team.

Θίγεις ένα ζήτημα που είναι αρκετά σημαντικό και ο bullet δεν το συμπεριέλαβε στις απαντήσεις του poll. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ το είχα στο μυαλό μου. Νομίζω πως είναι σίγουρα το μεγαλύτερο λάθος αυτή η ανακοίνωση τους για 2 κυρίως λόγους:

1. Έριξαν "λάδι στη φωτιά" σε μια ήδη τεταμένη κατάσταση με αποτέλεσμα να σημειωθούν όσα φοβερά και τρομερά είδαμε στον 4ο τελικό στο ΣΕΦ ενώ ουσιαστικά μας είχαν συνηθίσει ως παράγοντες σε μια διαφορετική αντιμετώπιση των πραγμάτων μέχρι τότε και

2. Αντέδρασαν εντελώς σπασμωδικά, εκτός φυσικά και αν σχεδιάζουν κάτι στο μέλλον το οποίο δεν το γνωρίζουμε. Είχα διαβάσει κάπου (μπορεί και εντός forum, δεν θυμάμαι) ένα πολύ εύστοχο σχόλιο σχετικά με την ανακοίνωση των Αγγελόπουλων και τις προεκτάσεις της, το οποίο έλεγε πως, "όταν βγάζεις το περίστροφο, το βγάζει για να πυροβολήσεις και όχι απλώς για να το δείξεις". icon_drunk.gif

Κατά τα άλλα, διαφωνώ σε πολλά από τα οποία τους καταλογίζονται, όπως η εμπλοκή τους στις μεταγραφές, τα χατίρια που τάχα δεν έκαναν στους προπονητές κλπ. Η στήριξη στον Γιαννάκη αλλά και τα υπέρογκα συμβόλαια σε παίκτες που δεν τα άξιζαν είναι σίγουρα λανθασμένες κινήσεις που δυστυχώς έχουν αντίκτυπο και στο φετινό μεταγραφικό σχεδιασμό της ομάδας. Πάντως νομίζω πως είναι αναντικατάστατοι για τον Ολυμπιακό οι συγκεκριμένοι παράγοντες.
rchos
roben θα σε παρακαλω την επομενη φορα να στελνεις πμ και να πατας ριπορτ για τετοιες περιπτωσεις.


ο χρηστης redman86 εχει φαουλ και 10 μερες οφ.
αν θελει να συνεχισει στο φορουμ καλυτερα να διαβασει κανονισμους.
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ Aug 17 2010, 15:26 ) *
Θίγεις ένα ζήτημα που είναι αρκετά σημαντικό και ο bullet δεν το συμπεριέλαβε στις απαντήσεις του poll. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ το είχα στο μυαλό μου. Νομίζω πως είναι σίγουρα το μεγαλύτερο λάθος αυτή η ανακοίνωση τους για 2 κυρίως λόγους

Εχεις δικιο.
Επειδη το ανοιγμα αυτου του poll ηταν εμπνευση της στιγμης,ολο & κατι θα μου διεφευγε & γι'αυτο εβαλα & την επιλογη ''Αλλος''... rolleyes.gif
Δεν ξερω αν ειναι ΓΕΝΙΚΑ το μεγαλυτερο λαθος των κ.Αγγελοπουλων,ομως απο επικοινωνιακης αποψης,ναι ειναι.
Τελειως λανθασμενος χειρισμος της καταστασης,που βεβαια η ''συμπτωματολογια'' της,ειχε αρχισει να γινεται εμφανης απο πολυ νωριτερα.
Προσωπικα,μια απ τις ψηφους μου την εριξα στη φυγη Χατζηχρηστου & τον παραλληλο ερχομο του Κοβαλσκι.
Ισως οι κ.Αγγελοπουλοι να το καταλαβαν & γι'αυτο δεν δεχτηκαν το καλοκαιρι,την εισηγηση του Ντουντα για να φερει τον δικο του γυμναστη..
Ειναι παρα πολυ σημαντικο στον συγχρονο επαγγελματικο αθλητισμο,να εχεις τους καλυτερους που θα στελεχωνουν το τιμ,περαν του τεχνικου..
Ο Κοβαλσκι ηρθε πακετο με τον Πινι & καπου ειχε παρει το ματι μου παλια,οτι ειχε αλλη ειδικοτητα... rolleyes.gif
Και οχι στην μυικη ενδυναμωση & στη βελτιωση της Φ.Κ.
Flexo
QUOTE(sixama23 @ Aug 17 2010, 15:26 ) *
Κατά τα άλλα, διαφωνώ σε πολλά από τα οποία τους καταλογίζονται, όπως η εμπλοκή τους στις μεταγραφές, τα χατίρια που τάχα δεν έκαναν στους προπονητές κλπ. Η στήριξη στον Γιαννάκη αλλά και τα υπέρογκα συμβόλαια σε παίκτες που δεν τα άξιζαν είναι σίγουρα λανθασμένες κινήσεις που δυστυχώς έχουν αντίκτυπο και στο φετινό μεταγραφικό σχεδιασμό της ομάδας. Πάντως νομίζω πως είναι αναντικατάστατοι για τον Ολυμπιακό οι συγκεκριμένοι παράγοντες.


Σχετικά με την εμπλοκή των Αγγελόπουλων στις μεταγραφές, να υπενθυμίσω ότι ο Πίνι σε συνεντευξή του στον Σκουντή είχε πεί "Όταν δεν τον παίρνει ο ύπνος τον Αγγελόπουλο, μπορεί να σου στείλει μύνημα τη νύχτα και να σου λέει, αύριο θα έχεις τον τάδε παίκτη".
Στην συγκεκριμένη συνέντευξη ο Πίνι είχε όμως πει τα καλύτερα για τους Αγγελόπουλους.

Αν όμως έκαναν τέτοιες κινήσεις σε προπονητή βεληνεκούς Γκέρσον, δεν θα κάναν τα ίδια ή και περισσότερα στον Γιαννάκη;

Τώρα με τον Ιβκοβιτς φαίνεται ότι αυτά αλλαξαν.

GK_23
QUOTE(Flexo @ Aug 17 2010, 18:05 ) *
Σχετικά με την εμπλοκή των Αγγελόπουλων στις μεταγραφές, να υπενθυμίσω ότι ο Πίνι σε συνεντευξή του στον Σκουντή είχε πεί "Όταν δεν τον παίρνει ο ύπνος τον Αγγελόπουλο, μπορεί να σου στείλει μύνημα τη νύχτα και να σου λέει, αύριο θα έχεις τον τάδε παίκτη".
Στην συγκεκριμένη συνέντευξη ο Πίνι είχε όμως πει τα καλύτερα για τους Αγγελόπουλους.

Αν όμως έκαναν τέτοιες κινήσεις σε προπονητή βεληνεκούς Γκέρσον, δεν θα κάναν τα ίδια ή και περισσότερα στον Γιαννάκη;

Τώρα με τον Ιβκοβιτς φαίνεται ότι αυτά αλλαξαν.

Ο Γκέρσον μπορεί να λέει ότι θέλει...
Προφανώς στο Σκουντή δεν ανέφερε τα στοιχήματα περί "πίτσας ή προπόνησης" που έβαζε στο ΣΕΦ...
Οι Αμερικανοί του 2006 ήταν δικές του επιλογές. Πεν, Ντόμερκαντ, Άκερ και πάει λέγοντας. Για να μην αναφέρω τον απίστευτο Τζέρυ ΜακΝαμάρα... icon_drunk.gif
Το καλοκαίρι του 2007 άλλαξε όλο το ρόστερ (το οποίο ο ίδιος είχε εγκρίνει την προηγούμενη χρονιά) για χατήρι του.
Γουντς, Γκριρ, Τζάκσον ήταν όλοι δικές του εισηγήσεις. Μέχρι και ο Ρόμπερτς τον οποίο μετά από ένα μήνα ήθελε να τον διώξει. Ούτε εκεί του χάλασαν χατήρι οι Αγγελόπουλοι και έδωσαν αποζημίωση σε έναν παίκτη που δεν είχε παίξει ούτε ένα επίσημο παιχνίδι με την ομάδα.

Όσο για τον Γιαννάκη, υπάρχει και επίσημη τοποθέτηση του ίδιου του Αγγελόπουλου, με επιστολή του στον Παπαδογιάννη.
Όλες οι μεταγραφές της τελευταίας διετίας έγιναν με τη σύμφωνη γνώμη του προπονητή.

QUOTE(a bullet for your head @ Aug 17 2010, 17:48 ) *
Ο Κοβαλσκι ηρθε πακετο με τον Πινι & καπου ειχε παρει το ματι μου παλια,οτι ειχε αλλη ειδικοτητα... rolleyes.gif
Και οχι στην μυικη ενδυναμωση & στη βελτιωση της Φ.Κ.

Τι εννοείς με το τελευταίο; blink.gif

Εγώ πάντως θυμάμαι τον Κοβάλσκι μια ζωή να παρακολουθεί τους αγώνες πίσω από την μπασκέτα και να δίνει οδηγίες σαν 2ος προπονητής... icon_drunk.gif
Flexo
Δεν ξέρω αν είχε πρόθεση να αποποιηθεί των ευθυνών του αλλά λέει:

Για τα λάθη που έγιναν: "Το μπάτζετ από 3,5 ανέβηκε στα 7 εκατομμύρια. Δεν ήξερα ούτε έναν Ελληνα παίκτη, υπήρχαν πολλοί όπως οι Βασιλειάδης, Μαυροκεφαλίδης, Τσακαλίδης, Χαρίσης που ήταν καλοί παίκτες, αλλά δεν ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος, γιατί δεν κερδίζεις με αυτούς την Ευρωλίγκα.

Δεν ήθελα και τον Ματσιγιάουσκας. Με αυτά τα λεφτά, όχι τον Μάτσας. Όχι και οι Ελληνες που υπήρχαν στην ομάδα. Ούτε τον Γουντς ήθελα, ούτε τον Ζίζιτς, αυτό σημαίνει πως έγινε πριν λάθος από άλλους ανθρώπους. Οι άνθρωποι κάνουν τις επιλογές κι αυτοί δεν είναι τώρα στον Ολυμπιακό. Ίσως το λάθος μου να ήταν που δέχτηκα να κοουτσάρω τον Μάτσας και τον Γουντς. Στα τράι άουτ στο Λας Βέγκας, μου είπαν να πάω να δω τον Γουντς. Πέντε ομάδες της Ευρωλίγκας πήγαν, όχι όμως εγώ, δεν τον ήθελα. Αλλά ήρθε..."

Για τη διαφορά ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Μακάμπι: "Με ρώτησαν, Άντονι Πάρκερ ή Μάρκους Μπράουν; Ολοι, ακόμη και ο Μπλατ ήθελε τον Μπράουν και ήταν σωστοί, είχε πάρε τρόπαια κυρίως στο Κόρατς, αλλά διαφώνησα και είπα Πάρκερ. Στη Μακάμπι τους είπα, είναι αυτός ή θα φύγω και τον πήραμε. Εδώ, όμως..."

http://sport24.gr/Basket/article325336.ece?service=print

Για τον Γιαννάκη νομίζω ότι επέλεξε ο ίδιο τον Βον Γουεφερ πχ. αλλά δεν αποκλείω να τον ενέκρινε.
Ίσως να φταίνε και άλλα άτομα της δίοικησης.
a bullet for your head
Ειχα διαβασει παλιοτερα οτι ειχαν καταργηθει οι πρωινες προπονησεις & τα βαρη & πως μονο οι απογευματινες προπονησεις γινονταν..
Και πως ο Κοβαλσκι ειχε ειδικοτητα στο τεννις... rolleyes.gif ...& γενικα πως ειχε απορριψει πολλα απ'αυτα που πολλοι εγκριτοι γυμναστες υιοθετουσαν..
Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να αληθευουν,ομως θυμαμαι μια εποχη που επεφτε ενα ψιλο-δουλεμα με τον ''Χαρι Ποτερ''...


QUOTE(sixama23 @ Aug 17 2010, 18:43 ) *
Εγώ πάντως θυμάμαι τον Κοβάλσκι μια ζωή να παρακολουθεί τους αγώνες πίσω από την μπασκέτα και να δίνει οδηγίες σαν 2ος προπονητής... icon_drunk.gif

Θυμαμαι που ειχα διαβασει καποτε,πως ενας διαιτητης κατα τη διαρκεια ενος παιχνιδιου,του υπεδειξε να φυγει απ το σημειο πισω απ τη μπασκετα & να κατευθυνθει εκει που πιθανοτατα να οριζει ο κανονισμος & ο Κοβαλσκι γυρισε & του ειπε...''Τι?Ξερεις ποιος ειμαι εγω?'' η' κατι τετοιο... rolleyes.gif
Επισης ο Πινι αν θυμαμαι καλα,ειχε φερει μαζι του & εναν πιτσιρικα Ισραηλινο προπονητη,του οποιου του ειχε αναθεσει αυξημενες αρμοδιοτητες & παρα τη παρουσια του Σφαιροπουλου..
GK_23
QUOTE(Flexo @ Aug 17 2010, 18:47 ) *
Δεν ξέρω αν είχε πρόθεση να αποποιηθεί των ευθυνών του αλλά λέει:

Για τα λάθη που έγιναν: "Το μπάτζετ από 3,5 ανέβηκε στα 7 εκατομμύρια. Δεν ήξερα ούτε έναν Ελληνα παίκτη, υπήρχαν πολλοί όπως οι Βασιλειάδης, Μαυροκεφαλίδης, Τσακαλίδης, Χαρίσης που ήταν καλοί παίκτες, αλλά δεν ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος, γιατί δεν κερδίζεις με αυτούς την Ευρωλίγκα.

Δεν ήθελα και τον Ματσιγιάουσκας. Με αυτά τα λεφτά, όχι τον Μάτσας. Όχι και οι Ελληνες που υπήρχαν στην ομάδα. Ούτε τον Γουντς ήθελα, ούτε τον Ζίζιτς, αυτό σημαίνει πως έγινε πριν λάθος από άλλους ανθρώπους. Οι άνθρωποι κάνουν τις επιλογές κι αυτοί δεν είναι τώρα στον Ολυμπιακό. Ίσως το λάθος μου να ήταν που δέχτηκα να κοουτσάρω τον Μάτσας και τον Γουντς. Στα τράι άουτ στο Λας Βέγκας, μου είπαν να πάω να δω τον Γουντς. Πέντε ομάδες της Ευρωλίγκας πήγαν, όχι όμως εγώ, δεν τον ήθελα. Αλλά ήρθε..."

Για τη διαφορά ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Μακάμπι: "Με ρώτησαν, Άντονι Πάρκερ ή Μάρκους Μπράουν; Ολοι, ακόμη και ο Μπλατ ήθελε τον Μπράουν και ήταν σωστοί, είχε πάρε τρόπαια κυρίως στο Κόρατς, αλλά διαφώνησα και είπα Πάρκερ. Στη Μακάμπι τους είπα, είναι αυτός ή θα φύγω και τον πήραμε. Εδώ, όμως..."

http://sport24.gr/Basket/article325336.ece?service=print

Για τον Γιαννάκη νομίζω ότι επέλεξε ο ίδιο τον Βον Γουεφερ πχ. αλλά δεν αποκλείω να τον ενέκρινε.
Ίσως να φταίνε και άλλα άτομα της δίοικησης.

Είναι δυνατόν να παραπονιέται ότι δεν του έφεραν τον Διαμαντίδη;
Λες και είναι το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου να πάρεις αυτόν τον παίκτη από τον Παναθηναϊκό...

Δε βρίσκω μεγάλη δόση αλήθειας σε αυτά που είπε τότε ο Γκέρσον...
Και οι "πέτρες ξέρουν" πως πήγε στη Βουλγαρία για να γλιτώσει από την εφορία στο Ισραήλ.
Όπως και αυτό που έβαλα σε bold, δεν νομίζω πως είναι αλήθεια. Οι Πάρκερ και Μπαστόν είναι "λαβράκια" που ανακάλυψε προσωπικά ο Μπλατ...

QUOTE(a bullet for your head @ Aug 17 2010, 18:53 ) *
Θυμαμαι που ειχα διαβασει καποτε,πως ενας διαιτητης κατα τη διαρκεια ενος παιχνιδιου,του υπεδειξε να φυγει απ το σημειο πισω απ τη μπασκετα & να κατευθυνθει εκει που πιθανοτατα να οριζει ο κανονισμος & ο Κοβαλσκι γυρισε & του ειπε...''Τι?Ξερεις ποιος ειμαι εγω?''... rolleyes.gif
Επισης ο Πινι αν θυμαμαι καλα,ειχε φερει μαζι του & εναν πιτσιρικα Ισραηλινο προπονητη,του οποιου του ειχε αναθεσει αυξημενες αρμοδιοτητες & παρα τη παρουσια του Σφαιροπουλου..

Όντως, έτσι ακούγεται πως ο Σφαιρόπουλος είχε παραμεριστεί για χάρη του Ισραηλινού βοηθού, Ούτε εγώ θυμάμαι πως λεγόταν...

Πάντως και πέρυσι τον Κοβάλσκι είχε γυμναστή στην Μακάμπι...
Τον θυμάμαι στο ματς με το Μαρούσι στο ΟΑΚΑ, να δίνει οδηγίες στους παίκτες, καθισμένος στη γνωστή του θέση φυσικά smile.gif
a bullet for your head
Εσυ που εισαι περισσοτερο γνωστης στα του ΟΣΦΠ,επι Κοβαλσκι δεν υπηρξαν & αρκετοι τραυματισμοι?


QUOTE(sixama23 @ Aug 17 2010, 19:04 ) *
Όντως, έτσι ακούγεται πως ο Σφαιρόπουλος είχε παραμεριστεί για χάρη του Ισραηλινού βοηθού, Ούτε εγώ θυμάμαι πως λεγόταν...

Απορω με την υπομονη που εχει επιδειξει ο Σφαιροπουλος,τοσο σ'αυτο,οσο & με τον ερχομο του Μανουσελη(ηταν η 2η φηφος μου).
Πραγματικα του βγαζω το καπελο.
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 17 2010, 19:12 ) *
Εσυ που εισαι περισσοτερο γνωστης στα του ΟΣΦΠ,επι Κοβαλσκι δεν υπηρξαν & αρκετοι τραυματισμοι?

Απορω με την υπομονη που εχει επιδειξει ο Σφαιροπουλος,τοσο σ'αυτο,οσο & με τον ερχομο του Μανουσελη.
Πραγματικα του βγαζω το καπελο.

Ειλικρινά δεν θυμάμαι...
Υπήρχε ο σοβαρός τραυματισμός του Ματσιγιάουσκας στην αρχή της σεζόν αλλά προφανώς δεν μπορεί να κατηγορηθεί το τεχνικό επιτελείο για το γεγονός αυτό. Πάντως στο κρίσιμο διάστημα του ΤΟΠ 16 και των προημιτελικών το 2007, η ομάδα ήταν εμφανώς ντεφορμέ. Στο τέλος της σεζόν φαινόταν να είναι ίσως λίγο πιο φρέσκια από τον ΠΑΟ στους τελικούς αλλά μάλλον αυτό οφειλόταν στην πιο φορτωμένη σεζόν που είχαν οι "πράσινοι" τότε.
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ Aug 17 2010, 19:23 ) *
Ειλικρινά δεν θυμάμαι...
Υπήρχε ο σοβαρός τραυματισμός του Ματσιγιάουσκας στην αρχή της σεζόν αλλά προφανώς δεν μπορεί να κατηγορηθεί το τεχνικό επιτελείο για το γεγονός αυτό. Πάντως στο κρίσιμο διάστημα του ΤΟΠ 16 και των προημιτελικών το 2007, η ομάδα ήταν εμφανώς ντεφορμέ. Στο τέλος της σεζόν φαινόταν να είναι ίσως λίγο πιο φρέσκια από τον ΠΑΟ στους τελικούς αλλά μάλλον αυτό οφειλόταν στην πιο φορτωμένη σεζόν που είχαν οι "πράσινοι" τότε.

Την περιοδο του ντεφορμαρισματος την θυμαμαι και εγω.
Δεν αναφερομαι σε υπαιτιοτητα του τεχνικου επιτελειου,αλλα & σε μια κακη δουλεια που μπορει να γινονταν σε αλλα πεδια.
Αν θυμαμαι καλα & οι Σειμπουτις,Βασιλειαδης ειχαν συχνα προβληματα με τραυματισμους & μαλλον & ο Στακ..

Reggie Miller #31
Ο Μάτσε είχε τραυματιστεί στον αχίλλειο(ρήξη ή κάτι τέτοιο).Αρκετά σοβαρό πρόβλημα,επανήλθε προς το τέλος της χρονιάς παίζοντας στους τελικούς,αλλά με ένα πόδι.Φαινόταν σε κάθε φάση ότι δεν μπορούσε να πατήσει.
rahxephon
Το να έχουν κάνει λάθη οι Αγγελόπουλοι το βρίσκω πολύ λογικό άλλωστε όλοι κάνουν και κάποια από αυτά είναι κοινά στις περισσότερες ομάδες όπως κάποιες αποτυχημένες μεταγραφές, για μένα όμως το κυρίως πρόβλημα τους είναι ότι συχνά η επιθυμίας τους για τίτλο μπλέκεται με την θέληση τους για κάλο μπάσκετ που για αυτούς μεταφράζεται σε παίχτες από nba, αυτό μαζί με την απροθυμία τους να ασχοληθούν στο ελάχιστο με το παρασκήνιο (διαιτησία,αθλητικός τύπος,οργανωμένοι)είναι οι κυριότερες αίτιες που ο ολυμπιακός δεν βρίσκεται στο σημείο που μπορούσε και που οι ίδιοι θέλουν.

Αυτό αρχίζει μετά την εποχή καζλαουσκας όταν οι Αγγελόπουλοι αποφασίζουν να ασχοληθούν σοβαρά με την ομάδα και να την φτάσουν στην κορυφή, η πρόσληψη γκερσον εκείνη την εποχή για μένα ήταν η ιδανική καθώς μπορούσε να κοντράρει στα ίσια τον ομπραντοβιτς και να ικανοποίηση την ανάγκη για κάλο μπάσκετ.

Στην πορεία βεβαία αποδείχτηκε ότι μόνο ρόδινα δεν ήταν τα πράγματα ένα από τα πρώτα λάθη που έκαναν εκεί ήταν στην στελέχωση του ράστερ καθώς πολλές μεταγραφές δεν ήταν επιλογές του με χαρακτηριστικό παράδειγμα την προσπάθεια στελεχώσεις της ομάδας με ότι κάλο ελληνικό στοιχείο μπορούσε να βρει(προσπάθεια που ακόμα συνεχίζεται άλλα σε διαφορετικό βαθμό)και που εντέλει δεν ήταν συμβατοί με την φιλοσοφία γκερσον.

Φυσικά δεν ήταν μόνο αυτά καθώς και ο ίδιος ο γκερσον δεν κατάφερε να προσαρμοστεί στις συνθήκες του ελληνικού πρωταθλήματος με τις επιτοπλειστον σκληρές άμυνες ενώ και οι μεταγραφικές επιλογές του την δεύτερη χρονιά δεν τον δικαίωσαν, όμως παρόλα τα λάθη νομίζω το γεγονός ότι δεν προστατεύτηκε καθόλου από σχεδόν όλων τον αθλητικό τύπο και τους οπαδούς ήταν λάθος και ένα λάθος που εξακολουθεί να επαναλαμβάνουν με άσχημες επιπτώσεις.

Αυτά όμως μπορούν να δικαιολογηθούν από την απειρία των Αγγελόπουλων μιας και ήταν στην αρχή όμως από την πρόσληψη του γιαννακη και ειδικά την περσινή χρονιά έχουν κάνει κάποιες μεγάλες αστοχίες,όπως και να χει με την κίνηση αυτή φαίνεται ότι αλλάζουν ροτα και δίνουν προτεραιότητα στην κατάκτηση τίτλων εδώ και τώρα.

Την πρώτη χρονιά(δεύτερη ουσιαστικά)του γιαννακη στον πάγκο του ολυμπιακου είχε πάνω κάτω σχεδόν απολυτή ελευθεριά κινήσεων μέχρι φυσικά την απόκτηση τσιλντρες αν και αρχικά δεν φαίνεται τόσο μεγάλο πράγμα νομίζω ότι τελικά αποδείχτηκε πως ήταν.

Καταρχάς ένα βασικό κομμάτι του παζλ κι ας είναι ένας παίχτης δεν ήταν επιλογή του προπονητή άλλα το πρόβλημα ήταν ότι δεν ήταν απλώς ένα κερασάκι/δωρώ στον προπονητή καθώς λόγω χρημάτων που δαπανήθηκαν ήταν βασικό στέλεχος της ομάδας με ότι αυτό συνεπάγεται και νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο που ο συγκεκριμένος παίχτης στοχοποιήθηκε από το τιμ του παναθηναϊκού(ακόμα θυμάμαι τον διαμαντιδη να τον μαρκάρει στο 1 μετρό από την γραμμή τριών πόντων)άσχετα αν δεν ήταν ο μόνος(βουισιτς).

Από κι και πέρα με το τέλος του πρωταθλήματος αρχίζουν και τα λάθη μαζεμένα δείγμα του ότι δεν σκεφτόταν καθαρά εκείνη την εποχή, το πρώτο λάθος που έκαναν και που νομίζω οτι συνεχίζεται να υφίσταται ακόμη και σήμερα στον κόσμο της ομάδας είναι η τελική αποτίμηση εκείνης της χρονιάς.
Το γεγονός ότι ο έχασε και τους τρεις τίτλους τις χρονιά από τον παο νομίζω γιγάντωσε τα λάθη του γιαννακη που πραγματικά έκανε(επίμονη σε βουισιτς,μη αξιοποίηση παιχτών χαλπεριν/τεοντοσιτς,αποτυχία αντιμετωπίσεις του πικ εν ρολ του παο)αλλα και αυτά που δεν έκανε εκμετάλευση τσιλνρες/σοφο ο ένας δεν ήταν επιλογή του και δεν μπόρεσε να προσαρμοστεί πλήρως στον τρόπο παιχνιδιού του, όσο για τον σοφο σήμερα δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που να πιστεύει ότι ο γιαννακης φταίει που δεν τον αξιοποίησε.

Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι η πρώτη χρονιά του μπορεί να μην ήταν επιτυχημένη άλλα δεν ήταν και αποτυχία, άποψη μου είναι ότι αν συνέχιζε με μερικές προσθήκες στο ροστερ δίκης του επιλογής η χρονιά θα ήταν διαφορετική(προς το καλύτερο)άλλα αυτό είναι άποψη μου.

Όπως και να χει από όλες τι επιλογές που είχαν οι Αγγελόπουλοι να πάρουν άλλο προπονητή(δηλαδή τον μεσινα και που μάλλον το έχουν ήδη μετανιώσει)η να κρατήσουν τον ήδη υπάρχων και να τον στηρίξουν αυτοί διάλεξαν την τρίτη και φαρμακερή να τον κρατήσουν με μίση καρδιά και να τον φορτώσουν με παίχτες που δεν ζήτησε(ουσιαστικά να τον κάνουν διαχειριστή)και να του ζητήσουν να παίξει ένα στυλ μπάσκετ που δεν γνωρίζει(με στόχο αυτή την φορά εκτός από τίτλους και το κάλο μπάσκετ)καλά όλα αυτά είναι συνταγή για καταστροφή.

Τα όσα ακολούθησαν στο τέλος τις χρονιάς και ειδικά μετά το f4 μπορούσε να τα δεις κάνεις να έρχονται από την αρχή της σεζόν, από την στιγμή που ο προπονητής αφήνεται βορά στα όρνια του αθλητικού τύπου ακόμα και του "φίλια" προσκείμενου(που βασικά εξυπηρετεί τα δικά του συμφέροντα)και τον οπαδών και κάθε νίκη και επιτυχία οφείλεται στους παίχτες τότε δεν θέλει και πολύ για να φτάσεις στα γεγονότα που οδήγησαν τον ολυμπιακό στην απώλεια κυρίως του πρωταθλήματος.

Και τι βλέπουμε φέτος πάλι αλλαγή φιλοσοφειας με έμφαση αυτήν την φορά στην δημιουργία ομάδας(αυτό δεν προσπαθούσε να κάνει και ο γιαννακης?)και στην κατάκτηση τίτλων, ενώ πάλι δεν βλέπω πρόθυμους τους αγγελο να ασχολούνται με το παρασκήνιο για να προστατεύσουν την ομάδα αντιδράσεις(όχι τίποτα φοβερό)υπάρχουν μέχρι στιγμής από τους οπαδούς αν όμως τα πράγματα δεν πάνε όπως τα υπολογίζουν ο σοφος θα γινη "γεροξεκούτης" η ότι άλλο χαρακτηρισμό σκεφτούν(σε αυτά είναι κάλοι άλλωστε)με αυτά δεν προδιαγράφω την αποτυχία του(ειλικρινά είμαι περίεργος να δω τι ομάδα θα φτιάξει ο ολυμπιακός φέτος)άλλα βλέπω κάποια πράγματα να επαναλαμβάνονται που ενδεχομένως να αποτελούν τροχοπέδη για την ομάδα και την προσπάθεια που κάνουν οι Αγγελόπουλοι.

Κανονικά μετά από αυτό το κατεβατό για όσους το τελειώσουν πρέπει να δοθεί δώρο(γυαλιά μυωπίας για όσους κατάφεραν να το διαβάσουν όλο sorry αν σας έβγαλα τα μάτια smiley.gif
roben

Καταρχήν φίλε bullet ορισμένες πιθανές απαντήσεις που έχεις δώσει στο poll σου είναι εξ'ορισμού λανθασμένες...Πως μπορεί να φταίνε οι Αγγελόπουλοι για την μη αξιοποίηση κάποιων παικτών,την φυγή κάποιων άλλων ή την αντικατάσταση ενός βοηθού προπονητή?? Το πώς θα αξιοποιηθούν οι παίκτες της ομάδας,το πως θα καταρτιστεί το ρόστερ (ποιοι θα έρθουν-ποιοι θα φύγουν),το ποιος θα αναλάβει χρέη assistant coach είναι ευθύνη του εκάστοτε προπονητή και μόνο αυτού... Ακόμα και το τι συμβόλαιο θα δωθεί σε ένα παίκτη δεν αποτελεί αποκλειστική απόφαση της διοίκησης αλλά απόφαση που λαμβάνεται σε συνεργασία με τον προπονητή... Ο ρόλος της διοίκησης είναι να επιλέγει προπονητή και κατόπιν να ικανοποιεί τις επιθυμίες του στα πλαίσια πάντα του συμφωνηθέντος μπάτζετ... Κατά την δική μου λοιπόν άποψη τα σημαντικότερα λάθη των ισχυρών ανδρών της ΚΑΕ Ολυμπιακός είναι τα εξής...

1) Η πρόσληψη του Παναγιώτη Γιαννάκη στην θέση του προπονητή της ομάδας και πολύ περισσότερο η επιμονή τους σε αυτόν την στιγμή που ο Μεσίνα εγκατέλειπε την Μόσχα,για να καταλήξει εν τέλει στην Ρεάλ Μαδρίτης.

2) Η απόλυση του Πίνι Γκέρσον...Με το μπάτζετ που διέθεσαν οι Αγγελόπουλοι στον Γιαννάκη,ο Ισραηλινός κόουτς είναι πιθανό σήμερα να είχε οδηγήσει τον Ολυμπιακό στην κορυφή της Ελλάδας ή/και της Ευρώπης !!

3) Το τραγικό συμβόλαιο που προσφέρθηκε σε ένα ρολίστα πολυτελείας ( Τσίλντρες ) με την συγκατάθεση βέβαια του Παναγιώτη Γιαννάκη που όφειλε να αρνηθεί.

4) Η φετινή απροθυμία τους να κάνουν αυτοκριτική και να διδαχτούν από τα σφαλματά τους και η προσπαθειά τους να αποποιηθούν τις τεράστιες ευθύνες τους βρίσκοντας άλλοθι σε δήθεν παρασκήνια (με τις ευλογίες βέβαια του Παναγιώτη Γιαννάκη που άλλο που δεν ήθελε) με τα γνωστά θλιβερά αποτελέσματα... (επεισόδια και διακοπή του τέταρτου τελικού του πρωταθλήματος)

Θα έλεγα ότι και η αποφασή τους να επιλέξουν ως νέο τεχνικό της ομάδας τους τον Ντούσαν Ίβκοβιτς είναι μάλλον λανθασμένη,περισσότερα όμως σχετικά με αυτό το θέμα θα μπορέσουμε να αναλύσουμε μελλοντικά...Οψόμεθα...
kseplenhs
QUOTE(saou @ Aug 16 2010, 21:50 ) *
Το μεγαλύτερο λάθος των Αγγελό ή η μεγαλύτερη παράλειψή τους αν θέλετε, είναι ότι δεν έχουν καταφέρει να διεισδύσουν στο παρασκήνιο εντός των συνόρων και να επιβάλλουν το σεβασμό για την ομάδα τους από τους γκρι και από τους θεσμικούς παράγοντες.

Όλα τα άλλα είναι να χουμε να κουβεντιάζουμε. Συμβόλαια σε παίκτες που δεν τα αξίζουν έχουν δώσει όλες οι ομάδες κατά καιρούς, ο Γιαννάκης αλλά και ο Γκέρσον μπορεί τώρα να μη μας φαίνονταν τόσο κομπογιαννίτες, ενώ για κάτι αποχωρήσεις ασίσταντ κόουτς νομίζω δεν αξίζει καν τον κόπο να ασχοληθούμε, όπως δεν ασχολήθηκε κανείς όταν πριν κάτι χρόνια έφυγε από τον ΠΑΟ εκείνος ο Παπαδόπουλος.

Πραγματικά δε θεωρώ κάποια από τις επιλογές του bullet τόσο κρίσιμη για την άτιτλη πορεία του Ολυμπιακού, συνεπώς η ψήφος μου θα πάει στο 'Άλλο'.


εκτός του ότι συμφωνώ,

νομίζω πως έχουμε παρασυρθεί απο την μην κατάκτηση έστω ενός πρωταθλήματος.
το θέμα είναι πως πρωτάθλημα παίρνεις και με χειρότερη ομάδα που συγκυριακά μπορεί να βρεθεί σε καλύτερη φόρμα απο τον αντιπαλό της σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή.όπως το 2007.

άρα σε μια χρονιά που ήταν συγκυριακά καλύτερος είχε ίδια αντιμετώπιση κ με μια χρονιά που ήταν συνολικά καλύτερος(φέτος).

το κακό είναι πως κ οι αγγελόπουλοι κάτω απο την πίεση του κόσμου έχουν παρασυρθεί απο αυτές τις απώλειες.πιστευω πως μια σεζόν μπορεί να είναι άκρως επιτυχημένη με την κατάκτηση μονο της ευρωλίγκας μιας και το εγχώριο πρωτάθλημα είναι "ειδικών" συνθηκών που δεν έχει να κάνει με αγωνιστικά κριτήρια.
άρα εκεί πρέπει να είναι ο στόχος κάθε χρονιάς.στην ευρωλίγκα και στο να παίζει η ομάδα όμορφο μπάσκετ.με φτηνές δηλωσούλες "εγώ προτιμώ το πρωτάθλημα" το μόνο που κερδίζεις είναι να αναπαράγεις την ένταση μιας και αυτή θα προκύπτει αυθόρμητα αν επικεντρώσει ο κόσμος την προσοχη και την επιθυμία του στο εγχώριο πρωτάθλημα (και τις συνθήκες του).

βέβαια αν σώνει και καλά θέλουμε πάση θυσία πρωτάθλημα,τότε δυστυχώς πρέπει να κάνουν χρήση της "κοινωνικής" τους δύναμης και επιρροής.με λίγα λόγια να επιστρατεύσεις τα ίδια όπλα που χρησιμοποιούνται εναντίον σου.
θέλω να πιστευω πως η επιτυχία θα έρθει πριν (απο την πίεση της αγανάκτησης) να στραφούν σε τέτοιες μεθόδους.καλο θα είναι τα λεφτά να δίνονται σε παίχτες που θα αποδίδουν όμορφο μπάσκετ και όχι σε παράγοντες...
a bullet for your head
QUOTE(roben @ Aug 18 2010, 05:32 ) *
Καταρχήν φίλε bullet ορισμένες πιθανές απαντήσεις που έχεις δώσει στο poll σου είναι εξ'ορισμού λανθασμένες...Πως μπορεί να φταίνε οι Αγγελόπουλοι για την μη αξιοποίηση κάποιων παικτών,την φυγή κάποιων άλλων ή την αντικατάσταση ενός βοηθού προπονητή?? Το πώς θα αξιοποιηθούν οι παίκτες της ομάδας,το πως θα καταρτιστεί το ρόστερ (ποιοι θα έρθουν-ποιοι θα φύγουν),το ποιος θα αναλάβει χρέη assistant coach είναι ευθύνη του εκάστοτε προπονητή και μόνο αυτού... Ακόμα και το τι συμβόλαιο θα δωθεί σε ένα παίκτη δεν αποτελεί αποκλειστική απόφαση της διοίκησης αλλά απόφαση που λαμβάνεται σε συνεργασία με τον προπονητή... Ο ρόλος της διοίκησης είναι να επιλέγει προπονητή και κατόπιν να ικανοποιεί τις επιθυμίες του στα πλαίσια πάντα του συμφωνηθέντος μπάτζετ...

Αν κοιταξεις προσεχτικα τον τιτλο του poll,κανει λογο για το μεγαλυτερο λαθος ΕΠΙ ΕΠΟΧΗΣ Κ.ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΩΝ & οχι ΤΩΝ Κ.ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΩΝ... rolleyes.gif
Για τη μη αξιοποιηση καποιων παικτων & τη φυγη τους,οι κ.Αγγελοπουλοι δεν εχουν αμεση εμπλοκη.
Ομως κατοπιν εισηγησεων,μπηκαν σε μια λογικη να ξοδεψουν αρκετα χρηματα προκειμενου να ξεκινησουν ενα ''παιδομαζωμα'',στη λογικη οτι χρειαζεται ενας ισχυρος Ελληνικος κορμος σαν βαση,ετσι ωστε ο ΟΣΦΠ να στηριχτει & να κυριαρχησει τα επομενα χρονια.
Αυτο εχει τη λογικη ενος πλανου,για την υλοποιηση του οποιου εγινε μια πολυ σημαντικη επενδυση.
Απο κει & περα η επενδυση θα πρεπει να αξιοποιηθει,η' θα πρεπει να επιλεχτει ο καταλληλοτερος για να την αξιοποιησει.
Που σημαινει πως υπαρχει μια καποιου τυπου εμπλοκη των κ.Αγγελοπουλων & δεν ειναι τελειως ''αποκομμενοι''.
Το ποιος θα αναλαβει χρεη ασισταντ κοουτς η' γυμναστη για π.χ. ειναι ευθυνη του εκαστοτε χεντ κοουτς κατα κανονα.
Γιατι τοτε στις διαπραγματευσεις τους με τον Ντουντα,εθεσαν βετο & αντιρρησεις για τον Αγγελου & τον προτεινομενο απ τον Ντουντα,γυμναστη?
Δεν ειναι ευθυνη του εκαστοτε προπονητη,να επιλεγει ο ιδιος το πως θα στελεχωθει το τιμ που θελει να συγκροτησει?
Απ τη στιγμη ομως που προυπηρξαν καποιες αστοχες κινησεις,μηπως τελικα οι κ.Αγγελοπουλοι εγιναν καπως πιο επιφυλακτικοι & οχι τοσο ανοιχτοι στα ''θελω'' & τους ορους που θετουν αλλοι?(Αυτο το καλοκαιρι ηταν ο Ντουντα,στο μελλον μπορει να ειναι καποιος αλλος)..
Ακομη & τα συμβολαια που διδονται σε παικτες,συνηθως γινεται κατοπιν συννενοησης με τον προπονητη,η' εισηγησης του προπονητη,που σημαινει πως & εδω υπαρχει μια καποιου τυπου εμπλοκη-συμμετοχη.
Το οτι καποιοι παικτες πηραν χρηματα που δεν τα αξιζαν,ειναι γενικα αποδεκτο & συνιστουν αστοχες κινησεις.
Νομιζω ομως,οτι περαν των οικονομικων συγκυριων που επικρατουν στην Ελλαδα,οι κ.Αγγελοπουλοι ειναι πιο προσεκτικοι πλεον & αυτο εχει να κανει & με τις οποιες λανθασμενες εκτιμησεις-επιλογες-αποφασεις μπορει να εκαναν κατα το προσφατο παρελθον.
roben
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 18 2010, 15:34 ) *
Αν κοιταξεις προσεχτικα τον τιτλο του poll,κανει λογο για το μεγαλυτερο λαθος ΕΠΙ ΕΠΟΧΗΣ Κ.ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΩΝ & οχι ΤΩΝ Κ.ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΩΝ... rolleyes.gif
Για τη μη αξιοποιηση καποιων παικτων & τη φυγη τους,οι κ.Αγγελοπουλοι δεν εχουν αμεση εμπλοκη.
Ομως κατοπιν εισηγησεων,μπηκαν σε μια λογικη να ξοδεψουν αρκετα χρηματα προκειμενου να ξεκινησουν ενα ''παιδομαζωμα'',στη λογικη οτι χρειαζεται ενας ισχυρος Ελληνικος κορμος σαν βαση,ετσι ωστε ο ΟΣΦΠ να στηριχτει & να κυριαρχησει τα επομενα χρονια.
Αυτο εχει τη λογικη ενος πλανου,για την υλοποιηση του οποιου εγινε μια πολυ σημαντικη επενδυση.
Απο κει & περα η επενδυση θα πρεπει να αξιοποιηθει,η' θα πρεπει να επιλεχτει ο καταλληλοτερος για να την αξιοποιησει.
Που σημαινει πως υπαρχει μια καποιου τυπου εμπλοκη των κ.Αγγελοπουλων & δεν ειναι τελειως ''αποκομμενοι''.
Το ποιος θα αναλαβει χρεη ασισταντ κοουτς η' γυμναστη για π.χ. ειναι ευθυνη του εκαστοτε χεντ κοουτς κατα κανονα.
Γιατι τοτε στις διαπραγματευσεις τους με τον Ντουντα,εθεσαν βετο & αντιρρησεις για τον Αγγελου & τον προτεινομενο απ τον Ντουντα,γυμναστη?
Δεν ειναι ευθυνη του εκαστοτε προπονητη,να επιλεγει ο ιδιος το πως θα στελεχωθει το τιμ που θελει να συγκροτησει?
Απ τη στιγμη ομως που προυπηρξαν καποιες αστοχες κινησεις,μηπως τελικα οι κ.Αγγελοπουλοι εγιναν καπως πιο επιφυλακτικοι & οχι τοσο ανοιχτοι στα ''θελω'' & τους ορους που θετουν αλλοι?(Αυτο το καλοκαιρι ηταν ο Ντουντα,στο μελλον μπορει να ειναι καποιος αλλος)..
Ακομη & τα συμβολαια που διδονται σε παικτες,συνηθως γινεται κατοπιν συννενοησης με τον προπονητη,η' εισηγησης του προπονητη,που σημαινει πως & εδω υπαρχει μια καποιου τυπου εμπλοκη-συμμετοχη.
Το οτι καποιοι παικτες πηραν χρηματα που δεν τα αξιζαν,ειναι γενικα αποδεκτο & συνιστουν αστοχες κινησεις.
Νομιζω ομως,οτι περαν των οικονομικων συγκυριων που επικρατουν στην Ελλαδα,οι κ.Αγγελοπουλοι ειναι πιο προσεκτικοι πλεον & αυτο εχει να κανει & με τις οποιες λανθασμενες εκτιμησεις-επιλογες-αποφασεις μπορει να εκαναν κατα το προσφατο παρελθον.


Ουπς...Sorry,έχεις δίκιο,γράφεις επί εποχής Αγγελόπουλων,δεν το πρόσεξα διότι παρασύρθηκα από τα γραφόμενα των υπόλοιπων φορουμιτών για τα λάθη των Αγγελόπουλων και είχα μείνει με την αίσθηση ότι το poll αναφέρεται στα λάθη των ιδιοκτητών του Ολυμπιακού. Ανακαλώ λοιπόν το πρώτο μου σχόλιο για την ορθότητα κάποιων από τις πιθανές απαντήσεις που έδωσες. Από εκεί και πέρα η αποψή μου για τα λάθη των Αγγελόπουλων ισχύει.
il postino
δεν εχω διαβασει τα προηγουμενα ποστ , οποτε μπορει να εχει ηδη γραφει.

το μεγαλυτερο λαθος των αγγελοπουλων ειναι οτι δε διδαχθηκαν απο τα λαθη των γιαννακοπουλων την προηγουμενη δεκαετια!!!

θα χαν γλιτωσει πολλες κακοτοπιες!!!
RedSpy
QUOTE(il postino @ Aug 24 2010, 23:27 ) *
δεν εχω διαβασει τα προηγουμενα ποστ , οποτε μπορει να εχει ηδη γραφει.

το μεγαλυτερο λαθος των αγγελοπουλων ειναι οτι δε διδαχθηκαν απο τα λαθη των γιαννακοπουλων την προηγουμενη δεκαετια!!!

θα χαν γλιτωσει πολλες κακοτοπιες!!!


Πολύ σωστό, συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό.
reignman
QUOTE(il postino @ Aug 24 2010, 23:27 ) *
δεν εχω διαβασει τα προηγουμενα ποστ , οποτε μπορει να εχει ηδη γραφει.

το μεγαλυτερο λαθος των αγγελοπουλων ειναι οτι δε διδαχθηκαν απο τα λαθη των γιαννακοπουλων την προηγουμενη δεκαετια!!!

θα χαν γλιτωσει πολλες κακοτοπιες!!!



Καπου εδω ερχεται και κολλαει πολυ ωραια η ατακα που ειχε πει ο Πινι Γκερσον!

Οι εξυπνοι διδασκονται απο τα λαθη των αλλων. Οι χαζοι απο τα δικα τους!

epic! blove.gif smiley.gif
Flash
QUOTE(reignman @ Aug 30 2010, 15:40 ) *
Καπου εδω ερχεται και κολλαει πολυ ωραια η ατακα που ειχε πει ο Πινι Γκερσον!

Οι εξυπνοι διδασκονται απο τα λαθη των αλλων. Οι χαζοι απο τα δικα τους!

epic! blove.gif smiley.gif


Δεν ξέρω πως το είχε πει ο Πίνι, αλλά η ολοκληρωμένη φράση είναι: "Οι ανόητοι δεν μαθαίνουν από τα λάθη κανενός, οι έξυπνοι μαθαίνουν από τα λάθη τους και οι σοφοί μαθαίνουν από τα λάθη των άλλων".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.