Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κορυφαιος Ευρωπαιος σουτερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
a bullet for your head
Ομολογω πως δυσκολευτηκα παρα πολυ ωστε να κατασταλλαξω σε 20 υποψηφιοτητες(τουλαχιστον)...μιας και κατα την τελευταια 25ετια, εχουν εμφανιστει παρα πολλοι & εξαιρετικοι σουτερ..
Γι'αυτο εχω βαλει & την επιλογη αλλος...
Η ψηφοφορια ειναι ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ...
colonel gomelsky
Από τον τίτλο του τόπικ βλέπω ότι περνά σε δεύτερη μοίρα η γενικότερη παικτική τους αξία. Μόνο σουτ. Λοιπόν:

χωρίς κατάταξη ακόμα, ψήφισα:

Πέτζα
Νοβίτσκι
Αλβέρτης
Ναβάρο
Τζόρτζεβιτς
Μπαζίλε

@μπούλετ: Που είναι ο Σάρας; Και γιατί υπάρχει μέσα ο τρέλα και κορδέλα Βούγιασιτς; tongue.gif
Giorgos#4
πετροβιτς αλβερτης νοβιτσκι στογιακοβιτς ναβαρο ματσιγιαουσκας απο μενα
a bullet for your head
Το να επιλεξει καποιος ενα top 5 η' ενα top 10,ειναι πραγματικα πολυ δυσκολη υποθεση..
Προσωπικα παντως για το Νο1 εχω επιλεξει τον Γαλλο Ερβε Ντιμπουισον...
Οποιοι τον προλαβαν να αγωνιζεται με την εθνικη Γαλλιας σιγουρα θα το θυμουνται...
Ηταν ενας εκπληκτικος σουτερ...




Και ενα ωραιο ντοκουμεντο με κοντρα του Γαλλου & του αειμνηστου Ντραζεν...

http://www.dailymotion.com/video/x9k26v_he...-petrovic_sport
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 23 2010, 17:17 ) *
@μπούλετ: Που είναι ο Σάρας; Και γιατί υπάρχει μέσα ο τρέλα και κορδέλα Βούγιασιτς; tongue.gif

Oπως ειπα & στην αρχη,οι τελικες επιλογες ηταν παρα πολυ δυσκολη υποθεση..
Και οι 20 που εχω βαλει ειναι εξαιρετικοι σουτερ...και σιγουρα χωρουσαν και καμια 10αρια ακομη..& γι'αυτο εβαλα & το ''Αλλος.. rolleyes.gif
Ο Βουγιασιτς ειναι κλασικοτερος σουτερ απ τον Σαρας,με μεγαλυτερη ταχυτητα στην εκτελεση & ισως με μεγαλυτερο βαθμο δυσκολιας στα σουτ που επιχειρει..
Επισης επι σειρα ετων ειναι παρα πολυ αποτελεσματικος σουταροντας με μακρινοτερο 3p range.
Ενταξει ο καθενας εχει τις αποψεις του & δεν αποκλειεται καποιες φορες να μου βγαινει & ενας υποκειμενισμος.. smiley.gif
Για π.χ. τοποθετησα τον Κορφα στη λιστα...
Κανενας δεν μπορει να διαφωνησει οτι στα χρονια που αγωνιστηκε,οτι ηταν ενας σουπερ-σουτερ με χερι αλφαδι..
Απ την αλλη υπηρχε & ο Μπανε...που για καποιους αλλους μπορει να θεωρειται αυτος καλυτερος σουτερ απ τον Τζον..ενω δεν κρυβω να σου πω πως σκεφτομουν πολυ στο να τον χωρεσω...
Ειναι καλυτερος σουτερ ο Σαρας απ τον Μπανε?Προσωπικα νομιζω πως οχι..αλλοι ομως μπορει να εχουν διαφορετικη αποψη.

Για να θυμηθουμε λιγο & τον τρελο-Μπανε..




Πιστευω πως ειναι πολυ δυσκολο θεμα για poll...το να αναζητηθει δηλαδη ο καλυτερος Ευρωπαιος σουτερ της τελευταιας 25ετιας..
colonel gomelsky
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 23 2010, 18:36 ) *
Oπως ειπα & στην αρχη,οι τελικες επιλογες ηταν παρα πολυ δυσκολη υποθεση..
Και οι 20 που εχω βαλει ειναι εξαιρετικοι σουτερ...και σιγουρα χωρουσαν και καμια 10αρια ακομη..& γι'αυτο εβαλα & το ''Αλλος.. rolleyes.gif

Ενταξει ο καθενας εχει τις αποψεις του & δεν αποκλειεται καποιες φορες να μου βγαινει & ενας υποκειμενισμος.. smiley.gif


Το καταλαβαίνω αυτό. Και τον Παπαλουκά να έβαζες στη λίστα θα έπαιρνε 30-40 ψήφους από "οπαδικό πατριωτισμό" tongue.gif (βλ. και το τόπικ για τον καλύτερο της δεκαετίας). Τώρα για τον Σάρας. Δέχομαι ότι ο Σάσα έχει καλύτερο μηχανισμό, αλλά νομίζω ότι ο Σάρας έχει πάρει πιο δύσκολα σουτ στην καριέρα του. Θα μου πεις το θέμα του τόπικ δεν είναι ποιός είναι πιο clutch, οπότε μάλλον έχεις δίκιο.

Πάντως δύσκολα δεν θα επηρεαστεί κάποιος από την συνολικότερη αξία του παίκτη.

ΥΓ. Μόνο τη δική μου ψήφο πήρε ο τρελο-ιταλός; Γιατί τέτοια υποτίμηση ρε παιδιά?
Green Warrior
Βέλιμιρ Περάσοβιτς
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 23 2010, 20:40 ) *
Πάντως δύσκολα δεν θα επηρεαστεί κάποιος από την συνολικότερη αξία του παίκτη.

ΥΓ. Μόνο τη δική μου ψήφο πήρε ο τρελο-ιταλός; Γιατί τέτοια υποτίμηση ρε παιδιά?

Σ'αυτο που λες εχεις δικιο...συμβαινει αρκετες φορες..οπως επισης οτι & καποιοι προγενεστεροι δεν εχουν ''αναγνωρισιμοτητα''..η' δεν τους θυμουνται πολλοι,η' & δεν τους ξερουν καν ενδεχομενως..η' αν τους ξερουν(τους εχουν ακουσει),δεν τους εχουν δει να αγωνιζονται.
Ο Τρελο-Μπαζιλε ειναι σουπερ-σουτερ...& εχει κανει απιστευτα παιχνιδια στη καριερα του.Παντως στο δικο μου top 10 δεν ειναι... rolleyes.gif
Εριξα 10πλη ψηφο...
Οι πρωτοι 5:
-Ερβε Ντιμπουισον
-Ντραζεν Πετροβιτς
-Ριμας Κουρτιναιτις
-Ζντραβκο Ραντουλοβιτς
-Ιγκορ Κουντελιν

Για τον Γαλλο ποσταρα παραπανω...
Ο Ντραζεν προτου φυγει για το ΝΒΑ ηταν top.....& απο παρα πολυ κοντα ο Κουρτιναιτις..
Ο Ραντουλοβιτς για οσους δεν τον θυμουνται ηταν μελλος της μεγαλης ομαδας της Γιουγκοσλαβιας πριν τη διαλυση...
Εβγαλε φοβερες σεζον στις αρχες των 90' με τη Τσιμπονα & του απεδωσαν το προσωνυμιο ο ''Τρομοκρατης''...
Ριχνοντας μια ματια στα στατιστικα του της σεζον 92-93, ειχε 10.7 προσπαθειες για τριποντο ανα αγωνα... icon_headbang.gif ...εχοντας 41% ευστοχια..
Μετα πηγε στον Αρη οταν προπονητης ηταν ο Βλαντο Τζουροβιτς...ενω πρεπει να ηταν & η 1η χρονια των Λιαδελη & Μασλαρηνου..
Για τον Τρελο-Κουντελιν απλα... 77.gif 77.gif 77.gif
Εντελως αψυχολογητος... rolleyes.gif ...ενω δεν θυμαμαι ποιος σπηκερ τον ειχε βγαλει ''Αιρετικο''...
SoKRaM
Αιβαρ Κοουσμα
agsi
Επειδη ειμαι 15 ψηφισα οσους εχω προλαβει η εχω καποια εικονα:

-ναβαρο
-νοβιτσκι
-πετζα
-μασιγιαουσκας
-ντραζεν
colonel gomelsky
QUOTE(agsi @ Jan 24 2010, 13:15 ) *
Επειδη ειμαι 15 ψηφισα οσους εχω προλαβει η εχω καποια εικονα:

-ναβαρο



έτσι, έτσι! Τον εκτιμάμε τον Λα Μπόμπα σιγά σιγά.... Συμφωνώ με τις επιλογές σου, αλλά πώς θυμάσαι τον Ντράζεν; Εγώ είμαι 25 και τον θυμάμαι ελάχιστα, πολύ αμυδρά.
agsi
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 24 2010, 13:35 ) *
έτσι, έτσι! Τον εκτιμάμε τον Λα Μπόμπα σιγά σιγά.... Συμφωνώ με τις επιλογές σου, αλλά πώς θυμάσαι τον Ντράζεν; Εγώ είμαι 25 και τον θυμάμαι ελάχιστα, πολύ αμυδρά.


Ειχε ενας θειος μου τρελα με τον ντραζεν και εχει πολλους αγωνες του.κατα τα αλλα ο ναβαρο οσο αντιπαθητικος και αν ειναι τον θεωρω τρομερο παιχτη με καταπληκτικο σουτ.οπου σταθει και οπου βρεθει γραφει ασταματητα 77.gif
il postino
ωραιο poll , εχουμε και λεμε:

νοβιτσκι. απιστευτο χερι και φαινομενο για το υψος του! το οτι επαιζε στη βολφσμπουργκ ,ενω τον ζηταγε ολη η ευρωπη (ασχετα αν εμεις δε γνωριζαμε καν την υπαρξη του), προκειμενου να παιζει παντου και να φτιαξει το παιχνιδι του επιασε τοπο!

στογιακοβιτς! ο καλος ο σουτερ φαινεται στην κακη του ημερα! πριν το buzzer στο σεφ ειχε 0/6 ή 0/7!!!!

πρελεβιτς! και μονο εκεινος ο τελικος με τη ρεαλ αρκει για να πεισει τον πλεον δυσπιστο!

αντρεα μενεγκιν! απιστευτος παικτης με βρωμικο χερι. κριμα που βαριοταν να παιξει περισσοτερο! ο μπαζιλε ωχρια μπροστα του!

μασιγιαουσκας! χερας με ρεκορ καποια στιγμη σε ολη την ευρωπη στις βολες! μεχρι να παει στη ν.ορλεανη ηταν απιστευτος!


ντανιλοβιτς!!! κραταω τα 7 τριποντα στο μαντισον (αν δε μ απατα η μνημη μου)! μεγαλος παικτης με χερι αλφαδι!

σερκαν ερντογκαν. ο τουρκος ηταν επικινδυνος σουτερ απο παντου. κριμα ομως , μπορουσε να αφησει αφωνη ολη την ευρωπη αν ειχε και λιγο μυαλο. μεγαλυτερη κλαση απο ιμπο αλλα ειπαμε , δεν ειχε μυαλο.

χουαν καρλος ναβαρο! λεω ολο το ονομα σεβομενος οτι ειναι ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ (και κ...παιδαρας). ο καλυτερος ευρωπαιος σουτερ που παιζει στην ευρωπη τα τελευταια χρονια!

ντραζεν πετροβιτς εννοειται! ειδικα εκεινος ο τελικος στο σεφ με τη καζερτα του σμιντ (αλλος απο εκει) ηατν κοντσερτο γαι πολυβολα (που λενε και κατι σπικερς). λεγεται οτι εκανε προπονηση 2000 σουτ την ημερα! μυθος? δε νομιζω!
Razorblade Fish
QUOTE(ilpostino @ Jan 24 2010, 14:33 ) *
ωραιο poll , εχουμε και λεμε:

νοβιτσκι. απιστευτο χερι και φαινομενο για το υψος του! το οτι επαιζε στη βολφσμπουργκ ,ενω τον ζηταγε ολη η ευρωπη (ασχετα αν εμεις δε γνωριζαμε καν την υπαρξη του), προκειμενου να παιζει παντου και να φτιαξει το παιχνιδι του επιασε τοπο!

στογιακοβιτς! ο καλος ο σουτερ φαινεται στην κακη του ημερα! πριν το buzzer στο σεφ ειχε 0/6 ή 0/7!!!!

πρελεβιτς! και μονο εκεινος ο τελικος με τη ρεαλ αρκει για να πεισει τον πλεον δυσπιστο!

αντρεα μενεγκιν! απιστευτος παικτης με βρωμικο χερι. κριμα που βαριοταν να παιξει περισσοτερο! ο μπαζιλε ωχρια μπροστα του!

μασιγιαουσκας! χερας με ρεκορ καποια στιγμη σε ολη την ευρωπη στις βολες! μεχρι να παει στη ν.ορλεανη ηταν απιστευτος!


ντανιλοβιτς!!! κραταω τα 7 τριποντα στο μαντισον (αν δε μ απατα η μνημη μου)! μεγαλος παικτης με χερι αλφαδι!

σερκαν ερντογκαν. ο τουρκος ηταν επικινδυνος σουτερ απο παντου. κριμα ομως , μπορουσε να αφησει αφωνη ολη την ευρωπη αν ειχε και λιγο μυαλο. μεγαλυτερη κλαση απο ιμπο αλλα ειπαμε , δεν ειχε μυαλο.

χουαν καρλος ναβαρο! λεω ολο το ονομα σεβομενος οτι ειναι ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ (και κ...παιδαρας). ο καλυτερος ευρωπαιος σουτερ που παιζει στην ευρωπη τα τελευταια χρονια!

ντραζεν πετροβιτς εννοειται! ειδικα εκεινος ο τελικος στο σεφ με τη καζερτα του σμιντ (αλλος απο εκει) ηατν κοντσερτο γαι πολυβολα (που λενε και κατι σπικερς). λεγεται οτι εκανε προπονηση 2000 σουτ την ημερα! μυθος? δε νομιζω!

Ψηφισα Μασιγιαουσκας,Στομπεργκας και Κουντελιν...Για Ματσε τα εχετε πει,ο Στομπεργκας που δεν εχει αναφερθει εχει ΤΟ βρωμοχερο(και παιζει ακομα!) ενω για τον Κουντελιν θυμαμαι απειρες κηδειες ειτε με Τσκκα ειτε με την εθνικη του απεναντι μας...Για Μενεγκιν που λες νομιζω εισαι λαθος,δεν θυμαμαι να ειχε καλο σουτ,ισα-ισα...Πληρης διμετρος πλει-μεικερ σε στιλ Ριγκοντο,πολυ καλος,αλλα οχι και σουτερ...Βεβαια μπορει να μην θυμαμαι καλα...
panos75
Ψήφισα Κουρτινάιτιτς, Τζάμσι και τον μακαρίτη τον Ντράζεν. Και οι τρεις όταν έβρισκαν ελεύθερο σουτ ήταν σα να τους άφηνες να κάνουν λέι-απ.

Τρομακτικό σουτ είχε επίσης ο Άριαν Κόμαζετς. Θα γινόταν σούπερ όνομα αν ήταν ψυχικά υγιής.

Δυστυχώς στη σημερινή εποχή όπου κυριαρχούν οι παίκτες "κάνω λίγο απ'όλα αλλά τίποτε πολύ καλά", οι σουτέρ αποτελούν είδος ύπο εξαφάνιση. Αρκεί να δούμε την αντιμετώπιση που έχει ο Βασιλειάδης.
j-kidd13
Η ψηφος μου πηγε στους Πετζα,Ματσιγιαουσκας,Τζαμσι και Κουντελιν...Ειδικα τον Ματσας τον εχω σε μεγαλη εκτιμηση...Φοβερη εκτελεση με τη μια...
a bullet for your head
Προς Ilpostino...
Ο Μενεγκιν ηταν γενικα ενας πολυ καλος επιθετικος παικτης,ομως δεν τον θυμαμαι να ειναι & ο κατεξοχην σουτερ.
Καλος σκορερ ναι..οχι ομως & Top σουτερ.
Απ τη φουρνια του τοτε στην Ιταλια,αν ξεχωριζω καποιον πολυ καλο σουτερ,αυτος ειναι ο Τρελο-Ποτζεκο...ουτε καν ο Μαιερς.
Ο Ερντογκαν ειναι παρα πολυ καλος σουτερ & ισως αυτη του η ικανοτητα να ξεχωρισε ιδιαιτερα,μιας & στο πλεον συγχρονο μπασκετ,οι ''καθαροαιμοι σουτερ'' εκλιπουν...η' οτι ηταν σχετικα μονοδιαστατος επιθετικα & αυτη του η ικανοτητα,αναδεικνυοταν & ηταν περα για περα εμφανης.
Κατ'εμε δεν ειναι καλυτερος σουτερ απ τον Ιμπο..αλλα οπως εχω γραψει & παραπανω,αποψεις ειναι αυτες.

Προς τον Panos 75...
Γενικα ενας καλος σουτερ..στην Ισπανια,τη Σερβια,τη Λιθουανια,τη Κροατια.κ.τ.λ. δεν θα παει τελειως χαμενος η' αναξιοποιητος...
Το προβλημα αυτο θα το εστιαζα περισσοτερο στην Ελλαδα,με την επικρατουσα νοοτροπια πολλων χρονων να ''υποδεικνυει'' την αναδειξη κυριως αμυντικογενων παικτων η' παικτων που μπορουν να κανουν αρκετες δουλειες μεσ'στο γηπεδο,με πρωτη & καλυτερη την αμυνα...
Καθιερωθηκε αυτο το ''δογμα'' εδω & πολλα χρονια,συνεχιστηκε & ελπιζω καποια στιγμη οι ''μπασκετικοι ειδημονες'' να αρχισουν να αναθεωρουν...& το σουτ να γινει μια δεξιοτητα που να διδεται ιδιαιτερο βαρος στην εκμαθηση της απ τις πολυ προωρες ηλικιες...& οι καλοι σουτερ που θα αναδεικνυονται να γινονται & αυτοι αξιοποιησιμοι...
Τα πραγματα αλλαζουν & εξελισσονται....το psysical game & η σκληρη αμυνα ας παραμεινει στην ''φυσιογνωμια'' του Ελληνικου μπασκετ...ομως να γινουν αποδεκτοι & αξιοποιησιμοι & οι ικανοι σκορερ-σουτερ..
Αλλωστε το μπασκετ ειναι ενα συνολο ρολων & κατανομης αυτων.....

Οι επομενες 5 ψηφοι ηταν:
-Πετζα Στογιακοβιτς
-Σαουλιους Στομπεργκας
-Χουαν Καρλος Ναβαρο
-Ιμπο Κουτλουαι
-Σλομπονταν-Λευτερης Σουμποτιτς

Για τον Πετζα λιγο-πολυ ειναι γνωστα τα εργα του..
Τον Στομπεργκας τον θεωρω απο παρα πολλες αποψεις υποτιμημενο...& σαν γενικοτερη παικτικη-αγωνιστικη αξια αλλα & σαν σουτερ..
Κατ'εμε,απ την πολυ καλη φουρνια των λιθουανων,ο Στομπεργκας ηταν o καλυτερος & πιο επικινδυνος σουτερ..
Ο Ιμπο εκανε πολυ μεγαλη καριερα & καθιερωθηκε ως ενα απ τα καλυτερα πολυβολα των τελευταιων ετων...πολυ εξυπνος παικτης,που ηξερε & αξιοποιουσε αριστα τα σκρην που του γινονταν & με πολυ μεγαλη ταχυτητα στην εκτελεση...μισο δευτερολεπτο αρκουσε για να μεινει μονος..
Τον Σουμποτιτς οσοι τον θυμουνται απ την μεγαλη ομαδα του Αρη,γνωριζουν οτι ηταν ''μυδραλιο''...ειπωθηκε παραπανω πως τους Τζαμσι,Ντραζεν,Κουρτιναιτις,οταν τους αφηναν ελευθερο τριποντο ηταν σαν να τους αφηναν να κανουν λει-απ...
Αυτο ισχυε & για τον Πιξι...ο οποιος εχει κανει πολυ μεγαλες βραδιες στη καριερα του..

a bullet for your head
Στο ''Αλλος'' θα εβαζα επισης τους:

-Μικαελ Κοχ
-Νταμιρ Μουλαομεροβιτς
-Μεμετ Οκουρ
-Αντρεα Μπαρνιανι
-Γκορνταν Γκιριτσεκ
-Σανι Μπετσιροβιτς

Και Τονυ Κουκοτς.......
Τον οποιος θυμομαστε & θα τον θυμομαστε για το πλουσιο & πληθωρικο του ταλεντο,ομως ηταν & ενας εξαιρετικος σουτερ,με χερι αλφαδι...αυτη του η ικανοτητα στο σουτ,μαλλον ''σκιαζεται'' απ τις υπολοιπες ικανοτητες που διεθετε..

Βρηκα ενα πολυ ωραιο video,οταν οι Γιουγκοσλαβοι ειχαν στεφθει παγκοσμιοι πρωταθλητες νεων(?),στο Μπορμιο το 1987,οπου ειχε βαλει 11 στα 12 τριποντα...

kseplenhs
εγώ βάζω πρέλεβιτς,στογιάκοβιτς,κόμαζετς,ματσιγιάο
σκας και μπαζίλε

οι 2 τελευταίοι ειδικά είχαν δώσει μια μοναδική παράσταση στον ημιτελικό των ολυμπιακών αγώνων της αθήνας.απο τότε που είδα αυτό το show τριπόντων απο κοντά τους βάζω και τους 2 στους κορυφαίους...
il postino
QUOTE(Razorblade Fish @ Jan 24 2010, 14:40 ) *
Ψηφισα Μασιγιαουσκας,Στομπεργκας και Κουντελιν...Για Ματσε τα εχετε πει,ο Στομπεργκας που δεν εχει αναφερθει εχει ΤΟ βρωμοχερο(και παιζει ακομα!) ενω για τον Κουντελιν θυμαμαι απειρες κηδειες ειτε με Τσκκα ειτε με την εθνικη του απεναντι μας...Για Μενεγκιν που λες νομιζω εισαι λαθος,δεν θυμαμαι να ειχε καλο σουτ,ισα-ισα...Πληρης διμετρος πλει-μεικερ σε στιλ Ριγκοντο,πολυ καλος,αλλα οχι και σουτερ...Βεβαια μπορει να μην θυμαμαι καλα...

ποιντ δεν ηταν. στη βαρεζε ο τζιανμαρκο ποζτεκο ηταν ο βασικος ποιντ! αλλα ηταν τοσο καλος παικτης που και ποιντ επαιζε!

οσο για το χερι του ,ειχε φθασει μεχρι 40% στα τριποντα.

ισως παρασυρθηκα απο το γεγονος οτι ηταν ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ και τον εβαλα και στη λιστα με τους σουτερ!

anyway , σουτερ ή οχι , ηταν απο τα καταλληλα γκαρντ.

@kseplenhs

οντως απιστευτο παιχνιδι και μαλιστα προσπαθησα και εγω να παω αλλα δεν τα καταφερα τοτε .
duncan21
Ψηφισα Μπαζιλε για τα σκοτωμενα τριποντα απο τα 7-8 μετρα σημα κατατεθεν του και για τη ματσαρα με της Ηπα(7 τριπ! τα περισσοτερα σκοτωμενα).Κiller απο τους λιγους και ψυχαρα.Στο Γιασικεβιτσιους εχει αναφερθει κανεις;Πολυ μεγαλος σουτερ,με τα ποσοστα του να κυμαινονται παντα μεταξυ του 40-50% και το ποσοστο αυτο μεγαλωνει αν αναλογιστει κανεις ποσα κρισιμα τριποντα εχει βαλει κατα τη διαρκεια αγωνων.
PARISINOS
Μου κανει εντυπωση πως κανεις δεν αναφερει τον αλβερτη. Παιχτης που καταφερε να εχει σταθερα 11-14 ποντους μεσο ορο σε τοπ ομαδες ΜΟΝΟ με το σουτ.

Για μενα καλυτερος σουτερ της τελευταιας δεκαπενταετιας μαζι με κουντελιν, πεντζα, ντιρκ . Ο πρωτος λογο του απιστευτου range του ( κυριολεκτικα βαραγε και απο τα 8 και 8,5 μετρα ) , οι αλλοι τρεις λογω του υψους τους, απλα δεν πιανοντουσαν. Αν ηταν στη μερα τους, απλα δεν μπορουσες να τους μαρκαρεις.
colonel gomelsky
QUOTE(PARISINOS @ Jan 27 2010, 14:18 ) *
Μου κανει εντυπωση πως κανεις δεν αναφερει τον αλβερτη. Παιχτης που καταφερε να εχει σταθερα 11-14 ποντους μεσο ορο σε τοπ ομαδες ΜΟΝΟ με το σουτ.

Για μενα καλυτερος σουτερ της τελευταιας δεκαπενταετιας μαζι με κουντελιν, πεντζα, ντιρκ . Ο πρωτος λογο του απιστευτου range του ( κυριολεκτικα βαραγε και απο τα 8 και 8,5 μετρα ) , οι αλλοι τρεις λογω του υψους τους, απλα δεν πιανοντουσαν. Αν ηταν στη μερα τους, απλα δεν μπορουσες να τους μαρκαρεις.


QUOTE(duncan21 @ Jan 27 2010, 14:01 ) *
Ψηφισα Μπαζιλε για τα σκοτωμενα τριποντα απο τα 7-8 μετρα σημα κατατεθεν του και για τη ματσαρα με της Ηπα(7 τριπ! τα περισσοτερα σκοτωμενα).Κiller απο τους λιγους και ψυχαρα.Στο Γιασικεβιτσιους εχει αναφερθει κανεις;Πολυ μεγαλος σουτερ,με τα ποσοστα του να κυμαινονται παντα μεταξυ του 40-50% και το ποσοστο αυτο μεγαλωνει αν αναλογιστει κανεις ποσα κρισιμα τριποντα εχει βαλει κατα τη διαρκεια αγωνων.


QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 23 2010, 17:17 ) *
Από τον τίτλο του τόπικ βλέπω ότι περνά σε δεύτερη μοίρα η γενικότερη παικτική τους αξία. Μόνο σουτ. Λοιπόν:

χωρίς κατάταξη ακόμα, ψήφισα:

Πέτζα
Νοβίτσκι
Αλβέρτης
Ναβάρο
Τζόρτζεβιτς
Μπαζίλε

@μπούλετ: Που είναι ο Σάρας; Και γιατί υπάρχει μέσα ο τρέλα και κορδέλα Βούγιασιτς; tongue.gif


Πραγματικά ο Αλβέρτης ήταν καταπληκτικός. Και αυτό που τονίζει ο Παρισινός είναι το φοβερό. Ότι ΜΟΝΟ με το σουτ στεκόταν στο υψηλότερο επίπεδο. Δείγμα του πόσο εξαιρετικός ήταν. Για τον Μπαζίλε τα έχω ξαναπει. Μεγάλη αδυναμία.
il postino
ο αλβερτης αναμφιβολα ειχε φανταστικο σουτ , δεν ειχε ολα τα αλλα ομως που εχουν οι πραγματικα μεγαλοι σουτερ. δεν ειχε ντριπλα , που σημαινει οτι δε σουταρε μετα απο ντριπλα . αυτο ειναι το μεγαλυτερο του ελλατωμα , στοιχειο που οδηγει μερικους , αναμεσα στους οποιους και εγω , να τον θεωρουν spot shooter (αν και το σουτ μετα απο ποσταρισμα το ειχε). δεν πηγαινε ενας εναντιον ενος και να σουταρει , δε σουταρε μετα απο σκριν με τον αμυντικο κολλημενο πισω του και το πιο σημαντικο , δεν πηρε πολλα μεγαλα σουτ (buzzer beater) στην καριερα του , οχι γιατι δεν ειχε τα κοτσια αλλα γιατι το στυλ του ηταν τετοιο (μηδαμινος χειρισμος μπαλας) που δεν τον ευννοουσε.


ο αλβερτης ηταν ενας καλος παικτης , που επαιξε σε τοπ επιπεδο αρκετα χρονια και που αντεξε στο συναγωνισμο με μεγαλους παικτες. ειχε αδυναμιες ,τις οποιες αν δουλευε και ολοκληρωνοταν ως παικτης πιθανον η θεση του να μην ηταν στην ευρωπη. δε τις δουλεψε ομως και ετσι δεν εκμεταλλευθηκε 100% το καλυτερο του χαρακτηριστικο , το σουτ.

με αλλα λογια , τι να το κανεις το σουτ αν δεν εχεις ντριπλα?????!!!!!

απαντηση : εξαρτιεσαι απο τους συμπαικτες σου!
Ginobili
Για παίκτη με ύψος 2.06 που έπαιζε στο 2 και το 3 δεν χρειαζόταν να ήταν και Άιβερσον στην ντρίπλα για να βρει χώρο να σουτάρει.Εννοείται ότι ο Αλβέρτης μπορούσε να βγαίνει από τα σκριν και να εκτελεί αμέσως,εννοείται ότι σούταρε και με παίκτες κρεμασμένους πάνω του.Λόγω ύψους,και λόγω στυλ στο σουτ,ήταν αδύνατο να τον κόψεις.Κανένας παίκτης δεν μπορούσε.
Ήταν ευέλικτος και γρήγορος,και έτσι με μία πολύ απλή ντρίπλα σούταρε χωρίς προβλήματα(εκμεταλλευόμενος πάντα το ύψος και το στυλ του).Καθώς περνούσαν τα χρόνια...μιας και δεν ήταν και ο καλύτερος αθλητής...αναγκάστηκε να μετακινηθεί στο 4 και να σουτάρει περισσότερο μετά από ποστάρισμα.
Magnus92
Οι ψηφοι μου διαμορφωθηκαν ως εξης :
bball.gif Dirk
bball.gif Αλβερτης
bball.gif Ματσιγιαουσκας (φοβερη αδυναμια μου, η εκτελεση με την μια )
bball.gif Peja
bball.gif Ιμπο


ΥΓ Ο Γκαλιναρι γιατι ρε παιδες ???
captain charisma
αν δεις τα στατιστικα του στο νβα και κυριως τα τριποντα που εχει βαλει μεχρι τωρα...κατα τ αλλα εχει καλο σουτακι για το υψος του ο ντανιλο και ειναι ακομα μικρος.


ψηφισα

νοβιτσκι που για το υψος του εχει απιστευτο σουτ.
πετζα ποιος ξεχναει την εκτελεση του ολυμπιακου στο αλιστου μνημης ημιτελικο του 97
ματσιγιαουσκας πριν παει νβα ηταν απιστευτος σκορερ με τρελο σουτ.
σισκαουσκας
και μπανε πρελεβιτς! ω μπανε μπανε!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.