Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ελλάδα - Σλοβενία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3
thrylos7
Μετά την κατάληψη της τρίτης θέσης στον όμιλό της, η Εθνική καλείται ν' αντιμετωπίσει την επικίνδυνη Σλοβενία, ώστε να πάρει το εισιτήριο για την τετράδα.

Η ομάδα βελτιώνεται αγώνα με τον αγώνα, ωστόσο δεν έχει φτάσει στο επίπεδο που μπορεί να παίξει. Από την άλλη πλευρά, η Σλοβενία προέρχεται από τη μοναδική της ήττα μέχρι στιγμής, παρουσιάζοντας ένα ιδιαιτέρως καλό (και σταθερό) πρόσωπο στη διοργάνωση, με όπλο της την πολύ καλή άμυνα.

Νομίζω πως είναι στο χέρι μας να περάσουμε και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα...
NBAer
QUOTE(thrylos7 @ Sep 13 2007, 12:51 ) *
Νομίζω πως είναι στο χέρι μας να περάσουμε και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα...


Αντιθετως εγω νομιζω οτι πραγματι μπορουμε να περασουμε, αλλα οχι χωρις να εχουμε εξαιρετικα πολλα προβληματα. sad.gif Νομιζω αν περασουμε θα δυσκολευτουμε παρα μα παρα πολυ.....

Εγω ειμαι απαισιοδοξος παντως και νομιζω θα χασουμε με 12 ποντους ή και παραπανω..... sad-smiley-009.gif

Οι Σλοβενοι εκτος του οτι φετος εμφανιζονται πολυ σοβαροι, συγκεντρωμενοι και με εναν Λακοβιτς να μην ειναι το γνωστο τρελοκομειο, ειχανε και ενα πολυ καλο τουρνουα με 5/6 και δεν θα αφησουν τοσο ευκολα ξανα να παει τζαμπα μια τετοια πορεια....
thrylos7
Τόσο εύκολα την έχουν αφήσει άλλη φορά...

Με τη φράση μου εννοώ πως εξαρτάται από εμάς. Αν παρουσιάσουμε το αναμενόμενο πρόσωπο, δε θα έχουμε ιδιαίτερα προβλήματα. Το αναμενόμενο πρόσωπο για μένα είναι μια ακόμα πιο βελτιωμένη ομάδα (όχι σε 100% απόδοσης πάντως), λόγω τόσο της προόδου που σημειώνει στους τελευταίους αγώνες, όσο και της ιδιαιτερότητας που παρουσιάζουν οι νοκ άουτ αγώνες. Κι αν προηγουμένως ήταν το αδύνατο σημείο μας, πλέον είναι το δυνατό.

Ταιριάζουμε πάντως στους Σλοβένους κι αυτό είναι όντως ανησυχητικό... Δεν είναι όμως πλήρεις.. Αν τους "στραγγαλίσουμε" στην περιφέρεια και είμαστε πολύ προσεκτικοί στη ρακέτα δε θα έχουμε κανένα πρόβλημα... Για το τελευταίο μ' ενθαρρύνει η καλή παρουσία του Ντικούδη, η ποιότητα του Τσαρτσαρή και η αμυντική ικανότητα του Μπουρούση.
Pierce
δυσκολα τα πραγματα αλλα πιστεω οτι τα παλικαρια ειναι τσατισμενα και εχουν θελση για νικη κυριως γιατι θελουν να βρουνε την ισπανια μεετα να παρουν το αιμα τους πισω. εγω παλι ειμαι αρκετα αισιοδοξος για τους( biggrin.gif ) επομενους αγωνες wink.gif
απλα πιστευω οτι θα υπαρξει εντονο προβλημα στο ριμπαουντ και στο ντραιβ οταν ειναι ο νεστεροβιτς μεσα καθως ο ψηλος μας θα τον ακολουθει ως εξω για να μαρκαρει το σουτ...(αν καταφερουμε να κλεισουμε αυτες τις τρυπες πιστευω θα κερδισουμε ανετα)
NBAer
QUOTE(thrylos7 @ Sep 13 2007, 13:06 ) *
Ταιριάζουμε πάντως στους Σλοβένους κι αυτό είναι όντως ανησυχητικό... Δεν είναι όμως πλήρεις.. Αν τους "στραγγαλίσουμε" στην περιφέρεια και είμαστε πολύ προσεκτικοί στη ρακέτα δε θα έχουμε κανένα πρόβλημα... Για το τελευταίο μ' ενθαρρύνει η καλή παρουσία του Ντικούδη, η ποιότητα του Τσαρτσαρή και η αμυντική ικανότητα του Μπουρούση.


Μακαρι....

Ενα απο τα ασχημα με τη φετινη Ελλαδα ειναι, και σε αυτο ως ενα βαθμο, οφειλεται και το οτι δεν μπορουμε να νικησουμε ευκολα, οτι δεν βγαινουμε σε αιφνιδιασμους. Ουτε για δειγμα! Οι αιφνιδιασμοι δινουν ευκολους ποντους και ανεβαζουν και την ψυχολογια....
Και αυτο οφειλεται εν μερη στο οτι κλεβουμε τη μπαλα πολυ λιγοτερες φορες απο τα γνωστα μας στανταρντ. Δεν ξερω γιατι.... ohmy.gif
Και εν τασω (σουπερ εκφραση Γεωργιου) οφειλεται στο οτι διαφαινεται μια επιθυμια, ενας φοβος, να μην παμε σε αιφνιδιασμο και προτιμουμε παντα το 5-Vs-5.

Αν επανερθουμε στους γνωστους μας αριθμους κλεψιματων, και γινουμε λιγο πιο τολμηροι στο να τολμαμε να βγαινουμε σε αιφνιδιασμους νομιζω θα ανεβουμε 2 επιπεδα και οχι 1.....
Ginobili
Και εγώ..μια από τα ίδια βλέπω...θα περάσουμε από τους Σλοβένους με αρκετές δυσκολίες όμως.Για να αποκλειστούμε από την Σλοβενία...πιστεύω ότι θα πρέπει να κάνουμε ένα πάρα μα πάρα πολύ κακό παιχνίδι..σαν αυτά,στην αρχή της διοργάνωσης....και δεν το βλέπω αυτό.Οπότε βλέπω να προκρινόμαστε στους 4.
Από εκεί και πέρα...αν παίξουμε με Ισπανούς στα ημιτελικά(αν...γιατί δεν το έχω και σε τίποτα ο Νοβίτσκι να τους πάρει παραμάζωμα..δεν ξέρω..αλλά αν το προσέξαμε...χθές η Γερμανία νίκησε την Ιταλία χωρίς Νοβίτσκι...)...θα είναι και η"τρίτη που θα τσακώσουμε τον κλέφτη"...μια του κλέφτη(Ιαπωνία-συντριβή),δυό του κλέφτη(η πρόσφατη συντριβή..)...ε..μα πια... Θα τις αποκλείσουμε τις σπανιόλικες αγελάδες..με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο!!!!! (Και μετα ας χτυπιούνται στους δρόμους..με τις αγελάδες...) tongue.gif


Ε...στον τελικό με τους Λιθουανούς..μην φοβάστε...ο Σάρας είναι ανύπαρκτος..."ΠΑΛΤΟ" έχει καταντήσει...σκέφτεται την γυναίκα του και την καριέρα της.. biggrin.gif
Μόνο ο Σισκάουσκας υπάρχει....αλλά..θα μας βοηθήσει ο Ομπράντοβιτς που τσαντίστηκε με τον παικτη.Θα τον κάνει ο Διαμαντίδης... shot.gif ΓΙΟ-ΓΙΟ!!!!!!
man10
Εγω πιστευω οτι θα περασουμε...
Οπως ειπα και χθες,πιστευω οτι η δυναμη της Σλοβενιας ειναι στην frontline της,ενω οι περιφερειακοι της ειναι μαλλον αδυναμοι...Δυσκολα Λακοβιτς,Ντραγκιτς και ο αλλος ο 87αρης ο πιτσιρικας θα μπορεσουν να αντισταθουν στους δικους μας guards...
enypnio
το κλειδί είναι τα λάθη και τα τρίποντα

ειδικά τα λάθη ... που είναι το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα της ομάδας


καθότι τρίποντα δεν βάζαμε και ποτέ ... από εκεί ξεκινάει και η κακή ψυχολογία

anyway καλή επιτυχία ... σε αυτά τα παιχνίδια δεν υπάρχει φαβορί όλα ανοιχτά είναι

εξαίρεση όταν η αντικειμενικά καλύτερη ομάδα του τουρνουά είναι και γηπεδούχος έχει ένα προβάδισμα κατά τα άλλα

σήμερα υποστηρίζουμε τους πελάτες για να κάνουνε πιο εύκολο τον δρόμο του χάλκινου μεταλλίου

allons enfants de la patrie

vive le France


και τα άλλα συναφή
D_WILL_8
Γεια σας παιδιά.. Καινουριος εδω..
Η διαφορά Ελλάδας και Σλοβενίας είναι στα guard.. Ομάδα που εχει για καλύτερο πλέυ μέικερ τον Λάκοβιτς δεν μπορεί να απειλήσει ομάδα με Διαμαντίδη Παπαλουκά Ζήση Σπανούλη... Θα πιασει ο Διαμαντίδης τον Λάκοβιτς απο το πρώτο δευτερόλεπτο και στο 25' ο Λακοβιτς θα έχει ψοφίσει..
Στην φροντλάιν υπάρχουν οι Σμόντις και Νεστέροβιτς.. Τον Σμόντις μπορεί να τον πιάσει ο Ντικούδης ή ο Τσαρτσαρής που τον ξέρουν από τον Ευρωλίγκα.. Νομίζω οτι Λάζος θα έχει πρόβλημα με τον Νεστέροβιτς γι'αυτό και μπορεί να δούμε για αρκετή ώρα τον Μπουρούση..
grigoris
Παρ'όλο που οι Σλοβένοι είναι κακοί μας δαίμονες είμαι αισιόδοξος για το αυριανό παιχνίδι.Περιφερειακά είμαστε πολύ ανώτεροι πρώτα απ'όλα σε ποιότητα αλλά και σε αριθμό μετά τον τραυματισμό του Τσάπιν.Κλειδί όμως θα είναι το παιχνίδι κοντά στο καλάθι γιατί οι Σλοβένοι έχουν πιο δυνατούς ψηλούς από εμάς.Αν οι δικοί μας βάλουν δύναμη στη δύναμη νομίζω πως δε θα έχουμε πρόβλημα.Σημεία στα οποία θα κριθεί το παιχνίδι θα είναι κατά τη γνώμη μου τα ριμπάουντ (να πάρουμε τα αμυντικά μας) και τα λάθη (να περιορίσουμε τον αριθμό τους).Με τα 2 αυτά ελεγχόμενα νομίζω πως θα κερδίσουμε και σχετικά εύκολα μάλιστα...
Ginobili
QUOTE(D_WILL_8 @ Sep 13 2007, 12:02 ) *
Γεια σας παιδιά.. Καινουριος εδω..
Η διαφορά Ελλάδας και Σλοβενίας είναι στα guard.. Ομάδα που εχει για καλύτερο πλέυ μέικερ τον Λάκοβιτς δεν μπορεί να απειλήσει ομάδα με Διαμαντίδη Παπαλουκά Ζήση Σπανούλη... Θα πιασει ο Διαμαντίδης τον Λάκοβιτς απο το πρώτο δευτερόλεπτο και στο 25' ο Λακοβιτς θα έχει ψοφίσει..
Στην φροντλάιν υπάρχουν οι Σμόντις και Νεστέροβιτς.. Τον Σμόντις μπορεί να τον πιάσει ο Ντικούδης ή ο Τσαρτσαρής που τον ξέρουν από τον Ευρωλίγκα.. Νομίζω οτι Λάζος θα έχει πρόβλημα με τον Νεστέροβιτς γι'αυτό και μπορεί να δούμε για αρκετή ώρα τον Μπουρούση..

Καλώς ήρθες λοιπόν.Άντε και καλά ποστ.
Συμφωνώ με όσα λες.
hagi
Εγώ έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στην ομάδα μας και πιστεύω ότι τα πάντα κρίνονται από την απόδοσή της.Αν δηλαδή παίξουμε καλά δεν έχουμε να φοβηθούμε την Σλοβενία και ας μην μας πάει και πολύ το τελευαίο διάστημα.
Νομίζω ότι ο Παπαδόπουλος αν είναι καλός δεν θα έχει πρόβλημα με το Νεστέροβιτς.Μπορεί να παίξει απέναντί του περισσότερο από ότι μπορούσε με τον Μίλισιτς.
Τώρα για τα γκαρντ συμφωνώ ότι είμαστε καλύτεροι και μπορούμε να τους "πεθάνουμε" .Το όλο θέμα είναι να πιάσουμε καλή απόδοση.

Πιστεύω πάντως ότι εύκολα ή δύσκολα θα περάσουμε.Μετά είναι τα πιο δύσκολα αλλά είμαι αισιόδοξος.
Πραγματικά όμως σε αυτά τα παιχνίδια δεν χωράνε και πολλά προγνωστικά γιατί είναι και θέμα ημέρας.

Καλή επιτυχία 41.gif 41.gif
apkat
Εδω ρε παιδια εκανε ζημια στην Ελλαδα ομαδα με πλει-μεικερ τον Χολντεν.Για να μην κανει ζημια ομαδα με πλει τον Λακοβιτς;;

Θεωρω την Σλοβενια φαβορι για την συγκεκριμενη αναμετρηση..
D_WILL_8
Φίλε apkat ο Χόλντεν έκανε ζημιά στην Ελλάδα με το ζόρι την μέρα που κανένας απο τους Διαμαντίδη Παπαλουκά Σπανούλη και Ζήση δεν έπιασε ούτε καν μέτρια απόδοση.. Εντάξει είπαμε καλή ομάδα η Ελλάδα αλλά δεν μπορείς να πας στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ χωρίς να παίξουν τουλάχιστον 2 απ'αυτούς καλά.... Και νομίζω οτι αύριο είναι η μέρα <<αφύπνισης>> του Παπαλουκά.. Όπως πρόπερσι στο Βελιγράδι.. Στον προημιτελικό άρχισε 19.gif 19.gif 19.gif
captain charisma
αντε μωρη ελλαδαρα παμε γερα να αποκλεισουμε και τη σλοβενια.ειμαστε οι πρωταθλητες ευρωπης και δεν πρεπει να φοβομαστε κανεναν.δεν ξερω αλλα κατι μου λεει οτι τη σλοβενια θα την αποκλεισουμε ευκολα αλλα ας κρατησω και μια πισινη icon_drunk.gif .αν παιξουμε ασφικτικη αμυνα στα γκαρντ της σλοβενιας μπορουμε να τους βγαλουμε νοκ αουτ απο νωρις.για μενα ο πιο δυσκολος παικτης της σλοβενιας ειναι ο σμοντις και ο ρασο.ο λαζος πρεπει να πιασει αποδοση μ αυτη κοντρα στη κροατια τοτε δεν θα χουμε προβλημα,και επισης να παιξει και ο μπουρουσης γιατι ο ρασο ανοιγει διαδρομους οταν βγαινει εξω απο τη ρακετα και μπορει να σουταρει τριποντα blink.gif απο εκει και περα λιγη προσοχη σε κατι σλοκαρακια και λορμπεκακια δεν βλαπτει biggrin.gif
losers can win
Aν είχαμε δει μέχρι τώρα μια καλή εθνική δεν θα αησυχούσα!!
Με τις εως τωρα εμφανίσεις των ομάδων φαβορι ειναι η σλοβενία. κακώς υποτιμάτε τους λορμπεκ, μπορούν να μας κάνουν μεγάλη ζημιά.
ο σμοντις νομιζω οτι θα είναι το μεγαλύτερο προβλημα και θα κριθούν πολλά απο την απόδοση του τσαρτσαρή που ως πιο ελαφρυ τεσσαρι απο τον ντικούδη θα αναλάβει το σλοβένο.
Υπερεχουμε στους γκαρντ και περιμένω το πρώτο μεγάλο παιχνίδι του παπαλουκά.
Παρ'όλα αυτά, σε αυτο που νομίζω οτι πρέπει να βασιζομαστε κυρίως είναι το ενστικτο επιβίωσης αυτής της ομάδας!!
thrylos7
Σήμερα είναι το σημαντικότερο (μέχρι το επόμενο; - μακάρι) ματς της Εθνικής...

Καλή επιτυχία! smilie_schal1.gif
qspock
Ολα θα εξαρτηθουν απο την δικη μας αποδοση και ψυχολογια. Οι Σλοβενοι δεν ειναι αχτυπητοι, αλλα υπαρχουν σημεια στα οποια υπερεχουν. Αν πιασουμε το επιπεδο και την ενταση (πιεση, κλεψιματα) που ειχαμε περσυ, θα τους διαλυσουμε. Αλλα φετος μας βλεπω χαλαρους (μεχρι τωρα). Και με αδυναμιες κατω απο το καλαθι - ο Σοφο λειπει οσο ελεγε ο Σιρυγος και περισσοτερο, κατι αναμενομενο φυσικα.
Πολλα θα εξαρτηθουν απο τις μαχες των ψηλων στην αμυνα, τα ριμπαουντ και απο το ποσο ευστοχοι θα ειμαστε απ'εξω. Το γρηγορο παιχνιδι μας ευνοει.

Το φαβορι ειναι οι Σλοβενοι. Τα φαβορι βγαινουν βασει αποδοσης στη φετινη διοργανωση, οχι στις προηγουμενες...

Καλη επιτυχια! smilie_schal1.gif
hagi
Καλή επιτυχία και από μένα..Τα υπόλοιπα θα τα πούμε μετά το παιχνίδι.. smilie_schal1.gif
azannetop
σήμερα βλέπω νίκη εύκολα ή δύσκολα. Αύριο τα δύσκολα. Καλή επιτυχία στην Εθνική wink.gif
ΚιτρινιΑΡΗΣ
smilie_schal1.gif wos_sport5.gif wav.gif wos_sport3.gif smilie_schal1.gif banana.gif
geosider
δεν ξέρω αλλά έχω ένα προαίσθημα ότι θα κερδίσουμε σίγουρα σήμερα αλλά θα χάσουμε και πάλι εύκολα αύριο sad.gif
jimol34
Έχω την εντύπωση ότι σήμερα εύκολα ή δύσκολα θα κερδίσουμε. Είμαστε πιο έμπειρη ομάδα και ξέρουμε πως να κερδίζουμε τέτοιους αγώνες σε αντίθεση με τους Σλοβένους. Άντε, καλή επιτυχία σήμερα και αύριο πάμε να παίξουμε χωρίς αγχος το μπάσκετ μας με τους Ισπανούς και ότι βγει.
iliaszervos
Εύκολα ή δύσκολα και γω πιστεύω θα νικήσουμε σήμερα!

Για τους Ισπανούς απο τη μια θα παίξει θετικό ρόλο νομίζω το γεγονός των δυο άσχημων προηγούμενων εμφανίσεων-αποτελεσμάτων, αλλα απο την άλλη παίζουν στην έδρα τους! Δεν ξέρω, θέλω να πιστεύω οτι έχουμε ίσες πιθανότητες, παρότι - ας μη κοροϊδευόμαστε - θα θεωρηθεί η μεγαλύτερη έκπληξη του τουρνουά ο αποκλεισμός της Ισπανίας παρότι θα παίζει με τον προηγούμενο πρωταθλητή! Ελπίζω να παίξει επίσης ρόλο το βάθος μας στους ψηλούς σε συνδυασμό με πολλή καλή απόδοση απο την κορυφαία τετράδα περιφερειακών που αναμφίβολα διαθέτουμε...
dizzy_fingers
Έχει σκεφτεί κανείς άλλος το αλά μουντομπάσκετ σενάριο να παίξουμε όπως ενάντια στην Team USA στον ημιτελικό με Ισπανία και να χάσουμε με κατεβασμένα χέρια από τη Λιθουανία στον τελικό?
icon_drunk.gif

Αλλά μην ξεφεύγουμε, το ματς σήμερα ενάντια στη Σλοβενία πιστεύω πως είναι το καλύτερο μέχρι στιγμής τεστ για να κρίνουμε αν η άνοδος μετά το ματς με την Κροατία είναι πραγματική ή πλασματική.

Κάπου παραπάνω είχα διαβάσει πως τα γκαρντ μας θα πάρουν το ματς.
Συμφωνώ με αυτήν την άποψη, και ο Γιάννης Φιλέρης ως άλλος rchos7, συμφωνεί μαζί μου biggrin.gif :

QUOTE(Γιάννης Φιλέρης)
"Πνίξτε" τον Λάκοβιτς!

Ο κωδικός για την πρόκριση στους "4" είναι απλός. Πρεσαδούρα, όπως λένε και στην μπασκετική αργκό. Τα δεδομένα των αντιπάλων, μιλάνε για ένα ομοιογενές σύνολο με καλή ισορροπία, ανάμεσα σε περιφέρεια και ψηλούς, παρόλα αυτά, η αδυναμία της είναι ... συγκεκριμένη. Ο Γιάκα Λάκοβιτς είναι ο μοναδικός αξιόπιστος γκαρντ, άρα η πίεση που θα εξασκήσει η ομάδα απέναντί του, θα είναι αφόρητη.


Όπως είπε, άλλωστε, ο Κώστας Τσαρτσαρής "η θέση του πλέι-μέικερ είναι νευραλγική, ο Λάκοβιτς ένας καλός παίκτης, αλλά αν τον περιορίσουμε, θα έχουμε κάνει ένα σημαντικό βήμα". Ο Γιάκα παίζει κατά μέσο όρο 32 λεπτά στα ματς της Σλοβενίας, πηγαίνοντας από το "1" στο "2". Με τραυματία τον Τσάπιν, ο Άλες Πίπαν δεν έχει άλλη επιλογή, από το να εμπιστεύεται τον 21χρονο Ντράγκιτς στο κατέβασμα της μπάλας.

Κι εκεί βρίσκεται, ενδεχομένως, το κλειδί της μονομαχίας (Παρασκευή, 22.30 στο θαυμάσιο όσο και σύγχρονο Παλάθιος Ντε Ντεπόρτες) ανάμεσα σε Ελλάδα και Σλοβενία. Ο νεαρός Γκόραν, που ανήκει στην Ταού και πέρσι αγωνίστηκε δανεικός στην Μούρθια, είναι προφανές ότι δεν έχει την πείρα (ίσως και την κλάση)να δώσει λύσεις, εκτός από ...το αξιοπρεπές κατέβασμα της μπάλας. Είναι δύσκολο να θεωρείται "ικανός" ένας γκαρντ που σουτάρει 47% δίποντα, 29% τρίποντα και μόλις 45% στις ελεύθερες βολές, σημείο που έχει επισημάνει, ήδη, το σκάουτινγκ της Εθνικής.

Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος σχολιάζει: "η Σλοβενία έχει ένα πρόβλημα στους εξωτερικούς παίκτες, γιατί δεν έχει πολλούς και ποιοτικούς γκαρντ. Μόνο ο Λάκοβιτς εναλλάσσεται στις θέσεις ένα και δύο, κουράζεται αν πιεστεί και δεν έχει πάντα καθαρό μυαλό, γιατί πρέπει και να σκοράρει. Και δεν μπορεί να παίξει η Σλοβενία χωρίς τον Λάκοβιτς. Ο άλλος γκαρντ είναι το Ντράγκιτς, ο οποίος είναι 21 χρονών, είναι πολύ καλός παίκτης, είναι παίκτης ρυθμού και καλός αμυντικός πάνω στην μπάλα, αλλά είναι στο πρώτο του μεγάλο τουρνουά και δεν έχει παραστάσεις από μεγάλα τουρνουά. Κατά συνέπεια δεν έχει την εμπειρία να ανταπεξέλθει σε μια πιεστική άμυνα".

Sport24.gr


Δεν ξέρω για σας, αλλά το άρθρο αυτό με έκανε να ανυπομονώ για το βράδυ. 19.gif
enypnio
Προημι-τελικός

Δημοσίευση: 14 Σεπτεμβρίου 2007 12:07



Μαδρίτη, αποστολή: Γιάννης Φιλέρης

Στην "μπλε" γωνία η Εθνική Ελλάδος και κάτοχος του τίτλου. Στην απέναντι γωνία η Σλοβενία. Ήρθε η ώρα για το πρώτο νοκ-άουτ (22.30, ΕΤ1) με στόχο την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Πρόβλημα η γαστρεντερίτιδα που χτύπησε την ομάδα, πρώτα τον Παπαλουκά την Πέμπτη και σήμερα το πρωί τους Παπαδόπουλο και Ζήση.


Πρώτο θύμα της γαστρεντερίτιδας ήταν ο Θοδωρής Παπαλουκάς, ο οποίος ένιωσε καλύτερα σήμερα και πήρε μέρος στην προπόνηση. Αντίθετα δεν πήγε στο γήπεδο ο Λάζαρος Παπαδόπουλος που έμεινε στο δωμάτιό του για να μην ταλαιπωρηθεί περισσότερο.

Πιο "ελαφρά" είναι ο Νίκος Ζήσης που συμμετείχε εν μέρει στην προπόνηση, ενώ το παρών απ' ό,τι φαίνεται θα δώσει και ο Μιχάλης Πελεκάνος.
captain charisma
παπα χρειαζομαστε να μας κανει κανα ευχελαιο γιατι τα προβληματα απο την αρχη της προετοιμασιας δεν λενε να μας αφησουν ησυχους.ρε μηπως μας κανουν κανα βουντου οι αντιπαλοι? 69.gif icon_drunk.gif
Flash
Ε όχι ρε @@@@ μου ... τι άλλο θα συμβεί; Έλεος πια sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif
Ρε παιδιά μήπως ξέρετε αν πήγε Μαδρίτη ο επίτιμος της ΝΔ ;

Άντε να δούμε ποιοι θα παίξουν και σε τι κατάσταση θα είναι...
Alexmei
QUOTE(big dirk @ Sep 14 2007, 18:54 ) *
παπα χρειαζομαστε να μας κανει κανα ευχελαιο γιατι τα προβληματα απο την αρχη της προετοιμασιας δεν λενε να μας αφησουν ησυχους.ρε μηπως μας κανουν κανα βουντου οι αντιπαλοι? 69.gif icon_drunk.gif



είπαμε, ο Συρίγος τα έκανε tongue.gif

Ας μην έχουμε κι άλλο πρόβλημα τώρα. ohmy.gif ohmy.gif
Pierce
τακτικες ''Ακρατητος'' και απο τους ισπανους; δεν το περιμενα laugh.gif cool.gif 17.gif unsure.gif
matse7
QUOTE(Flash @ Sep 14 2007, 15:54 ) *
Ε όχι ρε @@@@ μου ... τι άλλο θα συμβεί; Έλεος πια sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif
Ρε παιδιά μήπως ξέρετε αν πήγε Μαδρίτη ο επίτιμος της ΝΔ ;

Άντε να δούμε ποιοι θα παίξουν και σε τι κατάσταση θα είναι...


Εδώ ελλάδα έμεινα δεν μπορούσα να φύγω λόγω εκλογών παρ όλα αυτά ωφείλω να ευχηθώ στη φίλη χώρα σλοβενία και ιδιαίτερα στους προσωπικούς μου φίλους λακοβιτς,σμόντις,νεστέροβιτς,σλόκαρ και λόρμπεκ καλή επιτυχία για τον αποψινό αγώνα!

Κωνσταντίνος Μητσοτάκης

19.gif 19.gif 19.gif
captain charisma
που μπορω να βρω στατιστικα ομαδων και παικτων απο προηγουμενα ευρωμπασκετ?
tsitum
Το σημερινο παιχνιδι ειναι κ το πιο σημαντικο στο ευρωμπασκετ.

Το παιχνιδι που θα κρινει την επιτυχια απο την αποτυχια και που θα καθορισει αν αυτη η ομαδα θα παραμεινει κ του χρονου, με μια-δυο αλλαγες, η ιδια ή θα επανελθει του παραχρονου με ανανεωση κ αλλαγμενη τη μιση περιπου ομαδα.


Για μετα μου φτανει κ μια νικη στο μικρο τελικο μοναχα.

Ωρα για bball.gif
Green Warrior
QUOTE(tsitum @ Sep 14 2007, 16:47 ) *
Το σημερινο παιχνιδι ειναι κ το πιο σημαντικο στο ευρωμπασκετ.

Το παιχνιδι που θα κρινει την επιτυχια απο την αποτυχια και που θα καθορισει αν αυτη η ομαδα θα παραμεινει κ του χρονου, με μια-δυο αλλαγες, η ιδια ή θα επανελθει του παραχρονου με ανανεωση κ αλλαγμενη τη μιση περιπου ομαδα.
Για μετα μου φτανει κ μια νικη στο μικρο τελικο μοναχα.

Ωρα για bball.gif


Ξεχνάς την παράμετρο προλυμπιακό, αχρείαστο να είναι βέβαια wink.gif
sarounas
QUOTE(thrylos7 @ Sep 14 2007, 06:32 ) *
Σήμερα είναι το σημαντικότερο (μέχρι το επόμενο; - μακάρι) ματς της Εθνικής...

Καλή επιτυχία! smilie_schal1.gif

έτσι ακριβώς 41.gif ελπίζω να αποδειχτείς Γκάλης και να φτάσουμε στο τέρμα smile.gif

QUOTE(enypnio @ Sep 14 2007, 18:44 ) *
Προημι-τελικός

Δημοσίευση: 14 Σεπτεμβρίου 2007 12:07
Μαδρίτη, αποστολή: Γιάννης Φιλέρης

Στην "μπλε" γωνία η Εθνική Ελλάδος και κάτοχος του τίτλου. Στην απέναντι γωνία η Σλοβενία. Ήρθε η ώρα για το πρώτο νοκ-άουτ (22.30, ΕΤ1) με στόχο την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Πρόβλημα η γαστρεντερίτιδα που χτύπησε την ομάδα, πρώτα τον Παπαλουκά την Πέμπτη και σήμερα το πρωί τους Παπαδόπουλο και Ζήση.
Πρώτο θύμα της γαστρεντερίτιδας ήταν ο Θοδωρής Παπαλουκάς, ο οποίος ένιωσε καλύτερα σήμερα και πήρε μέρος στην προπόνηση. Αντίθετα δεν πήγε στο γήπεδο ο Λάζαρος Παπαδόπουλος που έμεινε στο δωμάτιό του για να μην ταλαιπωρηθεί περισσότερο.

Πιο "ελαφρά" είναι ο Νίκος Ζήσης που συμμετείχε εν μέρει στην προπόνηση, ενώ το παρών απ' ό,τι φαίνεται θα δώσει και ο Μιχάλης Πελεκάνος.

να πάρει η ευχή είναι οι βασικότεροι παίκτες μαζί με τον Μήτσο, η γαστρεντερήτιδες εξαντλούν δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούν να είναι έτοιμοι


διαπιστώνω εδώ μία ελαφρά υποτίμηση της Σλοβενίας -ή μηπως είναι υπεραισιοδοξία για την εθνική;- που προφανώς προέρχεται από την κακή τελευταία εμφάνισή της εναντίον των Λιθουανών, πάντως πρέπει να σημειωθεί ότι αν οι Σλοβένοι προκριθούν θα είναι η μεγαλύτερη επιτυχία στην μικρή ιστορία τους (από το 1992).

προβλέπω ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι πολύ σκληρές άμυνες και αν δεν κάνω λάθος οι Σλοβένοι διαθέτουν την καλύτερη άμυνα στο τουρνουά επομένως πρόκειται για δύσκολο παιχνίδι εναντίον μιας σοβαρότατης ομάδας
που μεγάλο ρόλο θα παίξει ο έλεγχος του ρυθμού.

στην άμυνα, το σημαντικότερο πιστεύω είναι να κρατήσουμε την αποτελεσματικότατη φραοντ λάιν τους μακριά από το λόου ποστ και με συνεχείς βοήθειες να περιοριστεί όσο γίνεται η δράση του Σμόντις, επίσης χρειάζεται πολύ προσοχή ο βετεράνος Γιαγκότνικ που στα μεταξύ μας φιλικά έκανε μεγάλη ζημιά
Όλα όμως θα εξαρτηθούν από την αντίδραση του Ντράγκιτς στην πίεση που θα του ασκηθεί από την περιφέρειά μας μιας και δεν υπάρχει τίποτα από πίσω του και αν αναγκαστεί να κάνει την δουλειά του ο Γιάκα οι Σλοβένοι θα χάσουν το σημαντικότερο επιθετικό περιφερειακό όπλο τους.

για την επίθεση τί άλλο να πω; αν δεν βγάλουμε αιφνιδιασμούς, κάνω τον σταυρό μου ελπίζοντας να συνεχιστεί η καλή δουλειά (που ξεκίνησε από το β’ μέρος με την Κροατία) εναντίον της ζώνης
Warrior
QUOTE(Green Warrior @ Sep 14 2007, 22:00 ) *
Ξεχνάς την παράμετρο προλυμπιακό, αχρείαστο να είναι βέβαια wink.gif


Nομιζω οτι η 3η θεση(με την Ισπανια στον τελικο)δινει θεση στους Ολυμπιακους,αφου οι Ισπανοι περνανε
ως παγκοσμιοι πρωταθλητες.


Αντε...σε 20 λεπτακια αρχιζει το παιχνιδι.Καλη επιτυχια στην Εθνικαρα!!

Μας περιμενουν και οι Ισπανοι...μην τους στησουμε! biggrin.gif
Ginobili
Καλά..οι σπανιόλικες αγελάδες..μας τρέμουν!!!! Και με 80 πόντους να νίκαγαν....μας φοβούνται!!! Ποιός ξέρει τι μας έριξαν στο φαγητό...για να μην τους πετύχουμε στον ημιτελικό... w00t.gif
Χαλασμένα μύδια και κοτόπουλα θα μας έβαλαν στις παέγιες τους... tongue.gif
Αλλά δεν θα τους περάσει!!!! Θα προκριθούμε...ακόμα και αν χρειαστεί ο Λάζος,ο Ζήσης και ο Παπαλουκάς...να τρέχουν κάθε 3 και λίγο..στην τουαλέτα!!!!!!! w00t.gif

smiley.gif smiley.gif smiley.gif
B for Basketball
αρχισαν τα κορακια...πεντακαθαρη ταπα...δηλαδη του πηρε τα σωβρακα ο μητσος!!
αλλα εδωσε ΦΑΟΥΛ?????
Warrior
Πολυ κακη αποδοση στο πρωτο ημιχρονο για την Εθνικη μας(34-28 πισω)....Σαν υπνωτισμενοι παιζουν σε
αμυνα και επιθεση!Πρεπει να συνελθουν συντομα...
basketaris
Μας εχουν διαβασει πολυ οι Σλοβενοι. Μας κλεισαν τοσο τα pick n roll, οσο και τα split-out, με αποτελεσμα οποιος κανει το μπασιμο να ψαχνει που να δωσει τη μπαλα. Νομιζω οτι δεν πρεπει να ειμαστε τοσο στατικοι επιθετικα στο β' μερος. Κι επιγοντως να βελτιωσουμε το σουτ απ' εξω, γιατι με 0/7 δεν παμε πουθενα...
Ο Ντραγκιτς τι κανει ρε παιδια? Ο καλυτερος τους παικτης ειναι! Οταν κολλησε ο Γιακα ανελαβε αυτος...
Αληθεια, σας φαινεται η ομαδα να βιαζεται λιγακι σημερα? Ή ειναι ιδεα μου?
k_sal_15
QUOTE(Warrior @ Sep 14 2007, 23:15 ) *
Πολυ κακη αποδοση στο πρωτο ημιχρονο για την Εθνικη μας(34-28 πισω)....Σαν υπνωτισμενοι παιζουν σε
αμυνα και επιθεση!Πρεπει να συνελθουν συντομα...


Kαι αυτό το 0% στα τρίποντα... Ελπίζω να φέρουν τούμπα το ματς στην τρίτη περίοδο πριν είναι πολύ αργά και τρέχουμε και δεν φτάνουμε...
Warrior
Ναι μεν μας εχουν διαβασει,αλλα οπως λες ειμαστε τελειως στατικοι.Παλι υπαρχει μια διστακτικοτητα στην
τελικη προσπαθεια.Πολυ νευρικη η ομαδα.Χρειαζομαστε ενα δυο καλα σουτ να ξεμπλοκαρουν.

Εγω βλεπω προβλημα και στην αμυνα.Αν ηταν πιο ευστοχοι οι Σλοβενοι,θα ειχαμε μεγαλυτερα προβληματα.
Δεν κανουν και αυτοι κανα φοβερο παιχνιδι.Οντως o Ντραγκιτς μας εχει κανει την ζημια,ενω αμυντικα οι ψηλοι
μας εχουν χασει κατα κρατος...

Ουφ...αγχωθηκα! 42.gif
Pierce
time out γιαννακη. πλιζ
μας εχουν παρει φαλαγγι.16-0 το επιμερους σκορ και ο ρασο μοιραζει ταπες...
NBAer
Ενταξει. Αμα δεν μπαινουν τα τριποντα παροτι ελευθερα σχεδον ολα τοτε τι να πεις....
Κριμα προσπαθησαμε αλλα.... sad.gif
Ελπιζω να γινει κατι αν και......τουλαχιστον εχουμε τη μπαλα στην 4η. Πρεπει να βαλουμε καλαθι....
Pierce
ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

Το ματς δεν γυρναει,περαστικα μας.

(ΝΒΑερ μην βαλεις τα κλαματα)
NBAer
QUOTE(pierce21 @ Sep 14 2007, 23:50 ) *
ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ


Τελος ετσι?
Ωραια. Παει ολος ο μηνας χαλια τωρα..... sad-smiley-009.gif
Warrior
Τελος.Δεν κατεβηκανε σημερα...
chinaski
Βασιλη και εσυ εδω?
NBAer
Βριστε λιγο τους γδιαιτητες! shot.gif shot.gif
vastravoud
Ο Βασιλόπουλος έδωσε πολύ πίεση στην άμυνα, η επανείσοδος του ΔΔ έδωσε επίσης 2 κλεψίματα μετά από πίεση και ένα ζόρικο επιθετικό ριμπάουντ, και τώρα βλέπουμε και τον κλασικό Παπαλουκά. ΠΑΜΕ!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.