Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Αστοχία και έλλειψη αυτοπεποίθησης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
stavros11
Γεια σας !!
Είμαι κι εγώ νέος στο forum. Γράφτηκα περισσότερο για τα forum τις Α'1 επειδή τα παρακολουθούσα συχνά αλλά αφού βρήκα αυτό είναι ευκαιρία να κάνω κάποιες απορίες.
Καταρχήν να πω ότι σε λίγες μέρες (22-Αυγ) κλείνω τα 14. Σχολείο θα πάω τώρα 3η γυμνασίου. Είμαι 1.79 με 1.80 (είμαι 86 κιλά αλλά μάλλον πρέπει να χάσω κανένα...). Το πρόβλημα μου είναι ότι ποτέ δεν γράφτηκα σε κανονική ομάδα για προπόνηση επειδή πάντα φοβόμουν ότι οι άλλοι θα είναι πολύ καλύτεροι και θα με κοροϊδεύουν κατά κάποιο τρόπο... Μάλλον κάνω λάθος σε αυτό αλλά φτέει η υπερβολική αστοχία που έχω.
Στην άμυνα είμαι σχετικά καλός και μπορώ να σταματίσω άλλους τις ηλικίας μου ή και λίγο μεγαλύτερους. Επίσης πέρνω εύκολα ριμπάουντ και αμυντικά αλλά και επιθετικά καμιά φορά. Το μεγάλο μου πρόβλημα όμως είναι στα σουτ. Είμαι φοβερά άστοχος και θέλω να μου προτείνεται κάποιους τρόπους να το διορθώσω αυτό... Δηλαδή πολλές φορές (επειδή συνήθως παίζω κοντά στο καλάθι) παίζω με πλάτη τον αμυνόμενο, και ενώ φτάνω εύκολα σε σημείο να κάνω σουτ, μετά...... Επίσης μπορεί να πάρω κανένα επιθετικό ριμπάουντ και μετά να χάσω το σουτ ενώ είμαι πολύ κοντά στο καλάθι. Λόγω αυτής της αστοχίας έχω σταματήσει να παίρνω πολλές προσπάθιες (γιατί δεν θέλω να χάνουμε επιθέσεις εξετίας μου...) ενώ είμαι σε πολύ καλή θέση. Δηλαδή μπορεί να πάρω ένα ριμπάουντ κάτω από το καλάθι και αντί να σηκωθώ να δώσω πάσα στον play maker ή στον shooting guard που βρίσκετε στο τρίποντο.
Με λίγα λόγια τα προβλήματα μου είναι η μεγάλη αστοχία και το άγχος που έχω να σουτάρω (λόγω της αστοχίας) όταν παίζω με άλλους μαζί.
Διάβασα ότι μία λύση είναι να κάνω σουτ συνέχεια, αλλά επειδή δυστηχώς δεν υπάρχει γήπεδο που να μπορώ να πάω με τα πόδια από εδώ που μένω δεν μπορώ να προπονούμε κάθε μέρα. Παίζω σχεδόν μέρα παρά μέρα μπάσκετ με φίλους σε ένα γηπεδάκι και αν τύχει να βρούμε και άλλα παιδιά εκεί παίζουμε διπλό, στο οποίο εννοείται ότι το πολύ να κάνω 0-1 2ποντα... Τρίποντα ούτε με σφαίρες. Μπορεί όμως να πάρω 15-20 ριμπάουντ, αμυντικά και επιθετικά.
COOLMAN
Φιλε,χωρις να ειμαι κανενας <<expert>> στο μπασκετ,θα πω τη γνωμη μου...
Πρωτα απο ολα, πρεπει να σουταρεις σωστα...καποιος εχει γραψει ενα θεμα για το πως να σουταρει κανεις.
Δευτερον,μπορει να μην εισαι αστοχος επειδη δεν ξερεις να ριχνεις αλλα λογο της κακιας σου ψυχολογιας...δοκιμασε να περιορισεις λιγο το ανχος σου και προσπαθησε να ριχνεις κανα καλαθι που και που οταν παιζεις με τους φιλους σου...
Τριτον,αν καποιος σε κοροιδεψει μην δωσεις σημασια...κανεις δεν ειναι τελειος και δεν παιζει κανεις μπασκετ χωρις να κανει λαθη...
Παντως πιστευω οτι θα βοηθουσε αν εβαζες μια μπακετα στην αυλη σου(αν εχεις) και να προπονησε λιγο μονος σου...
Το σιγουρο ειναι οτι αργα ή γρηγορα θα γινεις καλυτερος...απλως πρεπει να καταλαβεις καλα πως να σουταρεις και φυσικα να σουταρεις γιατι αποκλειαται να σου ερθει ετσι απλα καμια επιφοιτηση και να αρχισεις να ριχνεις καλα......

(Το βιντεο ειναι στα Αγγλικα και λεει Πως να ριξεις Ελευ8ερη βολη...)



Ελπιζω να βοηθησα.
red pyramid88
Μιάς και είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, αυτό που μπορώ να σου πώ είναι ότι δεν υπάρχει πραγματικός λόγος να αγχώνεσαι. Απο τη στιγμή που παίζεις για να χαρείς το παιχνίδι και δεν πληρώνεσε (δεν είναι η ζωή σου βασισμένη σε αυτό) ακόμη και άσχημα να σουτάρεις δεν έγινε πραγματικά κάτι. Θα ξανασουτάρεις και θα ξανασουτάρεις και σιγά σιγά θα αρχίσεις να πιάνεις το νόημα. Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω ότι αυτό είναι το πιο σημαντικό, το πόση εξάσκηση κάνεις και πόσα σουτ δοκιμάζεις. Ακόμη και με λάθος τρόπο να σουτάρεις, αν εξασκηθείς πιστεύω ένα στάνταρ ποσοστό θα μπορείς να το βγάλεις.

Όσο για τη πιθανότητα να σε κοροιδεύψουν άλλοι, ίσως ακουστεί λίγο σκληρό αλλά αν ήμουν στη θέση σου δεν θα συνέχιζα να παίζω με όποιον το έκανε αυτό. Παίζεται/ουμε για να διασκεδάσετε/ουμέ. Αν είναι και σε αυτό το θέμα να υπάρχει άγχος (πόσο μάλλον στην ηλικία σου), άστα να πάνε. Προπονήσου, δές το όλο ζήτημα λίγο πιο χαλαρά και πιστεύω θα το ξεπεράσεις smile.gif
ComingUpRoses
1o ) http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=6979 .... exei kai metafrasi .. pigaine checkareto!

2o )ti agxonese min sou poun oi filoi sou "gt soutares kai dn m edoses pasa!!!!" ...astous na lene kai na fonazoun biggrin.gif!!!

3o ) ama apo mikros dn eixes autoi tin foveia gia oti tha se koroidevoun pistepse me ama eixes paei se mia omada tha eisoun poli kaliteros ... oxi mono apo tis sklires proponiseis.. alla apo to kathimerino asket ... (deutera me tin omada , triti me tous filous , tetarti me tin oamda , pempti me tous filous) opes eipes paizes mera para mera me tous filous biggrin.gif

4o ) otan eisai kato apo tin basket me plati na prospatheis na exeis etseisi tou xorou ... dld na ksereis pou vriskete apo piso sou to kalathi .. etc otan kaeni revence kai sikotheis min soutareis opou na eiani alla na ksereis pou ...


elpizo na voithisa alla akou kai alles gnomes ... ego eiami akoma mikroSS!!!

Υ.Γ. συγνωμη για τα greeklish tongue.gif.. το ξεχασα στο τελοC το ειδα tongue.gif
stavros11
Παιδιά ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις και για το βίντεο.
Το τόπικ που λέει πως να σουτάρετε το είχα διαβάσει αλλά θα το ξαναδιαβάσω γιατί από τότε δεν έχω παίξει καθόλου μπάσκετ. Όπως σας είπα δεν υπάρχει κάποιο γήπεδο που να μπορώ να πάω όποτε θέλω με τα πόδια για να κάνω προπόνηση στα σουτ μόνο. Όσο γι' αυτό με την μπασκέτα, είναι λίγο δύσκολο, επειδή το καλοκαίρι μένω σε ένα μικρό ξενοδοχείο που έχουμε και δεν μπορώ να βάλω μπασκέτα επειδή λέει θα ενοχλώ τους πελάτες με τη μπάλα. Ένα παιδί όμως που μένει απ' έξω (εδώ κοντά) νομίζω ότι έχει μία μπασκέτα, αλλά δεν ξέρω αν είναι κανονική. Θα πάω να τη δω και αν είναι, είμαι μια χαρά, γιατί απ' ότι θυμάμε αυτός δεν κατεβένει ποτέ να παίξει, οπότε θα το κάνω ατομικό προπονητίριο tongue.gif...
Όσο για τους φίλους που παίζω μπάσκετ το καλοκαίρι (οι οποίοι δυστηχώς πήγαν διακοπές τώρα) δεν έχω κανένα πρόβλημα... Ίσα ίσα, όλοι όταν παίζουμε μου φωνάζουν συνέχεια σούταρε, απλά εγώ φοβάμαι λόγω της αστοχίας... Το πρόβλημα, το έχω με μερικούς που μπορεί να είναι λίγο καλύτεροι από μένα και να βρίζουν συνέχεια σε κάθε λάθος που κάνει ο καθένας (όχι μόνο εγώ).
Όσο για την ομάδα, το καλοσκέφτηκα και αποφάσισα ότι είναι βλακεία να σκέφτομαι τι θα λένε οι συμπαίκτες, και ειδικά αν βελτιωθώ λίγο στα σουτ θα είμαι μια χαρά. Το μόνο πρόβλημα, είναι ότι το χειμώνα που κάνουν τις προπονήσεις οι ομάδες, θα έχω σχεδόν κάθε μέρα φροντιστίριο (Γερμανικά και Αγγλικά) αλλά μπορεί να πάω στο σχολείο μου, που επιτέλους αποφάσισαν να φτιάξουν κλειστό γήπεδο για μπάσκετ...
Θα πάω σε λίγο, ή αύριο εδώ έξω να δω τη μπασκέτα, και αν είναι κανονική είμαι μια χαρά... Θα πηγαίνω κάθε μέρα και θα το φτιάξουμε το σουτάκι smile.gif !!
COOLMAN
Τελικα τι εγινε βρηκες μπασκετα?
stavros11
QUOTE(COOLMAN @ Aug 12 2009, 12:08 ) *
Τελικα τι εγινε βρηκες μπασκετα?

Την βρήκα, αλλά τελικά δεν κάνει, γιατί την έχουν παρατήσει, και παρκέρνουν και κάτι αμάξια από μπροστά... sad.gif. Τώρα σκέφτομαι τι να κάνω, γιατί ένα κανονικό γήπεδο είναι πάρα πολύ μακριά για να πας με τα πόδια, και πιο πολύ θα κουράζομε για να πάω παρά που θα παίζω μπάσκετ. Έχει και ενα ξενοδοχείο κοντά μου κάτι μπασκέτες από αυτές που ρυθμίζεις το ύψος αλλά τις έχει χαμηλωμένες. Θα πάω να δω αν γίνετε να ψηλώσω καμία, γιατί έτσι κι αλλιώς δεν πάει κανείς εκεί...
COOLMAN
QUOTE(stavros11 @ Aug 12 2009, 13:39 ) *
Την βρήκα, αλλά τελικά δεν κάνει, γιατί την έχουν παρατήσει, και παρκέρνουν και κάτι αμάξια από μπροστά... sad.gif. Τώρα σκέφτομαι τι να κάνω, γιατί ένα κανονικό γήπεδο είναι πάρα πολύ μακριά για να πας με τα πόδια, και πιο πολύ θα κουράζομε για να πάω παρά που θα παίζω μπάσκετ. Έχει και ενα ξενοδοχείο κοντά μου κάτι μπασκέτες από αυτές που ρυθμίζεις το ύψος αλλά τις έχει χαμηλωμένες. Θα πάω να δω αν γίνετε να ψηλώσω καμία, γιατί έτσι κι αλλιώς δεν πάει κανείς εκεί...


Φιλε μου και να πηγαινεις με τα ποδια δεν ειναι κακο....θα κανεις και ζεσταμα( smiley.gif )......
Κοιτα τι μπορεις να κανεις με εκεινες τις μπασκετες αλλα αν δεν κανεις τπτ βρες καπου χωρο.....παρε κανα λαστιχο και βαλτω σε κανα δεντρο.....και προπονησου......παντως πιστευω θα βρεις καπου να παιξεις!!!!!!!!!!! smiley.gif
ComingUpRoses
εκει που παρκαρουν τα αμαξια βαλε μια ταμπελα " ΜΗΝ ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ , ΧΟΡΟΣ ΓΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ " κανα καδο μπροστα απο την μπασκετ να μην μπορουν να παρκαρουν και οταν πηγαινεις να τον βγαζεις ... αστειευομαι ... θα συμφωνισω με τον Cool μπρεισ απλα με ενα λαστιχο η ακομα και κανονικο στεφανι να το βαλεις σε ενα δεντρο και να προπονησε .. μοονο που το στεφανι μπορει να στο παρουν αρα με ενα λαστιχο ειναι το πρεπει ... επισης στο γηπεδο μπασκετ γτ δν πας με ποδηλατο ... ουτε κουραστικος και γρηγοροσ τροπος ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.