Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ελλάδα - Ισπανία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4
122001
Έτσι για γούρι είπα να το ανοίξω πάλι εγώ... smiley.gif smiley.gif smiley.gif
panos75
Δεν νομίζω να πρωτοτυπώ αναφέροντας ότι οι Ισπανοί είναι τώρα πια το μεγάλο φαβορί.

Όχι μόνο φορμαρίστηκαν την κατάλληλη στιγμή, όχι μόνο έχουν μια προϊστορία απέναντι μας, αλλά θα εμφανιστούν και ξεκούραστοι απέναντι σε μια ομάδα κουρασμένη και ξεθυμασμένη καθώς πέτυχε ήδη την υπέρβαση που αναζητούσε.

Ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι σε περίπτωση που το ματς ανοίξει από νωρίς, ο Καζλάουσκας θα βάλει τους αναπληρωματικούς ούτως ώστε να πάρουν καμιά ανάσα οι βασικοί ενόψει μικρού τελικού.
kakos76lukos
Τι ώρα θα γίνει καταρχάς το ματς?

Τώρα όντως θα πρέπει να κάνουμε ενα μεγάλο ματς.Να ελέγξουμε οπωσδήποτε τον ρυθμό του αγώνα και τα ρημπάουντ.Επίσης σημαντικό θα ήταν να μην παρασυρθούν απο τα καραγκιοζολίκια που θα κάνουν οι Ισπανοί.

Μην λησμονούμε ωστόσο οτι η διαιτησία έσφαξε τη Γαλλία στο ματς με τους Ισπανούς.Ο Πάρκερ έφαγε το ξύλο της ζωής του.Καλό θα ήταν να μην κοιμηθεί πάλι η ΕΟΚ.

Αμα παίξουμε καλά θα περάσουμε.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στη εθνική μας.

Αμα κερδίσουμε να κανονίσουμε τα έξοδα μετακίνησης,διαμονής του μέλους 122001 αλλά και τα εισιτήρια του τελικού στο Κατοβίτσε.Εφόσον βέβαια ανοίξει το νήμα του τελικού πρώτα.

smiley.gif
ios
QUOTE(lukos @ Sep 19 2009, 00:08 ) *
...
Μην λησμονούμε ωστόσο οτι η διαιτησία έσφαξε τη Γαλλία στο ματς με τους Ισπανούς.Ο Πάρκερ έφαγε το ξύλο της ζωής του.Καλό θα ήταν να μην κοιμηθεί πάλι η ΕΟΚ.
...


Άμα σφύριζαν κανονικά, ο Pau θα έπρεπε να βαράει βολές μέχρι τον Απρίλη στην Πολωνία.

Στα του ματς τώρα δεν βλέπω να έχουμε και πολύ τύχη, η Ισπανία είναι - όπως αποδεικνύει στα 2 τελευταία παιχνίδια - μία ταχύτητα πάνω από όλες τις άλλες ομάδες. Φανταστική άμυνα και πλουραλισμός σε συνδυασμό με αξιοπιστία στην επίθεση, η Ελλάδα στο αυριανό ψάχνει κάτι παραπάνω από την υπέρβαση.

Η ποιότητα στα guard τους παραείναι υψηλή ενώ στην frontline τους έχουν τον εώς τώρα mvp του τουρνουά* - για μένα - και αντιπάθεια πολλών (αλήθεια γιατιwink.gif Pau Gasol.


*66.7 στα δίποντα με 18.9 πόντους, 8.3 rebound, 2.2 block και 1.1 assist, σε 27 λεπτά ανα παιχνίδι.
thrylos7
Εγώ πάλι γουστάρω που έχουμε τον Καλάθη στο ρόστερ. Κάποια στιγμή, θέλοντας και μη, θα μπει. Αν καταφέρει ν' ανταπεξέλθει της πίεσης των Ισπανών, πιστεύω μπορεί να τους κάνει μεγάλη ζημιά, πληρώνοντάς τους με το ίδιο νόμισμα, αφού είναι ένας παίκτης (επιτέλους!) που μπορεί να παίξει τουλάχιστον στην ίδια ταχύτητα με αυτούς.

Πέραν του ότι 3>2...
ios
QUOTE(thrylos7 @ Sep 19 2009, 00:18 ) *
Εγώ πάλι γουστάρω που έχουμε τον Καλάθη στο ρόστερ. Κάποια στιγμή, θέλοντας και μη, θα μπει. Αν καταφέρει ν' ανταπεξέλθει της πίεσης των Ισπανών, πιστεύω μπορεί να τους κάνει μεγάλη ζημιά, πληρώνοντάς τους με το ίδιο νόμισμα, αφού είναι ένας παίκτης (επιτέλους!) που μπορεί να παίξει τουλάχιστον στην ίδια ταχύτητα με αυτούς.

Πέραν του ότι 3>2...



Mακάρι να βάλει τον Nick, αλλά το κόβω πολύ χλωμό, λες και τον έχει ξεχάσει είναι ο coach, μόνο στα 2 ευκολάκια του πρώτου γύρου και με στο "μπήκα για να χάσω" με την Γαλλία τον έβαλε. Πάντως θα έπρεπε να τον βάζει παραπάνω καθότι δείχνει πολύ πιο ώριμος αγωνιστικά από την ηλικία του.
Alexmei
παιδιά δύο ερωτήσεις. Με τι λογική γίνεται αυτό με τους προημιτελικούς και τους ημιτελικούς με τις μέρες και την εξτρα ξεκούραση τις μίας έναντι της άλλης ομάδας; Μου φαίνεται παράλογο, τουλάχιστον θα έπρεπε να προγραμματιστεί έτσι ώστε, να έχουν και οι δύο 1 μέρα τουλάχιστον ρεπό.

Στα του ματς. Πάνω κάτω τα ίδια με το 07 στον ημιτελικό, προκριθήκαμε με σουπερ ανατροπή και την επόμενη με το ζόρι χάσαμε. Άντε με την νίκη ΤΣΟΛΙΑΔΕΣ lol
kakos76lukos
Παίδες ελπίζω να καταλάβετε οτι ο Καλάθης ακόμη δεν είναι έτοιμος για τέτοια ματς.Το πολύ 5 λεπτά να παίξει για να πάρουν ανάσες τα βασικά μας γκαρντ.

Τα νοκ άουτ είναι για άντρες,αλήτες και όσοι έχουν ψυχή.

Αν δουλέψει σκληρά ο Καλάθης σε μια διετία ίσως να είναι έτοιμος να τρέξει την Ισπανία.Οκ?
ios
QUOTE(lukos @ Sep 19 2009, 00:33 ) *
Παίδες ελπίζω να καταλάβετε οτι ο Καλάθης ακόμη δεν είναι έτοιμος για τέτοια ματς.Το πολύ 5 λεπτά να παίξει για να πάρουν ανάσες τα βασικά μας γκαρντ.

Τα νοκ άουτ είναι για άντρες,αλήτες και όσοι έχουν ψυχή.

Αν δουλέψει σκληρά ο Καλάθης σε μια διετία ίσως να είναι έτοιμος να τρέξει την Ισπανία.Οκ?


Πάντως με την Γαλλία που τον έβαλε - έστω και αν οι Γάλλοι παίζαν για να χάσουν - μια χαρά έδειξε πως μπορεί να σταθεί σε επίπεδο ανδρών. Ο Nick δείχνει πως μπορεί να σταθεί στην Ελλάδα των 3 γκαρντ.

red pyramid88
Εννοείται πως Ισπανία περιμένω να πάρει το χρυσό. Προσωπικώς θα περίμενα να κερδίσουν εύκολα στο συγκεκριμένο αγώνα και θα το ήθελα, μιάς και μόλις κάναν μερικούς μέτριους αγώνες αμέσως πέσαν όλοι να τους υποτημίσουν σε βαθμό εμπάθειας και μου έκατσε λίγο άσχημα ως σκηνικό wink.gif

Έχω μεγάλη περιέργεια πως θα τα πάει ο Gasol απέναντι στους ψηλούς της Ελλάδας. Αν τους αφήσουν να του ρίξουν αρκετό ξύλο, έχει ελπίδες και η ομάδα με τα γαλανόλευκα, αλλιώς υπομονή μέχρι τη Τουρκία.
kobe #24
Η Ισπανια οπως και να εχει ειναι το ξεκαθαρο φαβορι για την προκριση στον τελικο αφου ειναι σιγουρα καλυτερη ομαδα. Η Ελλαδα αυριο θα ειναι κουρασμενη λογο του αγωνα με την Τουρκια. δεν βρισκω λογικη στο να μην ξεκουραζεται η μια ομαδα απο τις δυο εστω μια μερα! Για να εχουμε αυριο ελπιδες θα πρεπει η Ισπανοι να μην βρουν ρυθμο, και εμεις να ειμαστε παρα πολυ σοβαροι! πολλα θα εξαρτηθουν απο την αποδοση του Σπανουλη που ειναι ο ηγετης της εθνικης, ενω επιτελους πρεπει να βελτιωθει και ο Μπουρουσης που κατα την γνωμη μου κανει πολυ κακο τουρνουα. Να δουμε ποιος θα σταματησει τον Γκασολ...
papaki_PAO
Φυσικά η Ισπανία είναι το φαβορί, αλλά τίποτα δεν αποκλείεται!!! Σίγουρα όμως αυτοί θα έχουν παραπάνω άγχος από μας. Εμείς τον στόχο μας τον πετύχαμε και με το παραπάνω, αυτοί όμως επιβάλλεται να κερδίσουν την καινούργια εθνική Ελλάδος με τις σημαντικές απουσίες! Θα έχει πολύ πλάκα να τους νικήσουμε χωρίς Παπαλουκά και Διαμαντίδη..χεχε...
Τους Ισπανούς θα τους παραδεχτώ μόνο όταν μας κερδίσουν με την αξία τους, χωρίς καμία στήριξη. Ελπίζω να μην έχουμε επανάληψη του 2007!
kobe #24
τι ωρα θα γινει ο αγωνας?

blove.gif
Masterpiece_G4
Η Ισπανια μπορει να ειναι καλυτερη ομαδα αλλα ποτε δεν ξερεις. Φαινεται οτι βρηκαν επιτελους ρυθμο αλλα ειναι και θεμα ημερας. Και επιπλεον καμια ομαδα δεν ειναι ανικητη, πιστευω οτι θα το παλεψουμε το παιχνιδι και στο τελος θα τα καταφερουμε wav.gif
Point Guard
QUOTE(kobe #24 @ Sep 19 2009, 02:00 ) *
τι ωρα θα γινει ο αγωνας?

blove.gif



19:30(GR) αν δεν κάνω λάθος,δεν ξέρω ποιό κανάλι θα το δείξει η ΝΕΤ ή η ΕΤ1.
GMlls
off topic.
μπορεί να μου πει κάποιος ποιες ήταν οι δυο κυρίες που πανηγύριζαν στα καλάθια της εθνικής; τις έδειχνε συχνά η κάμερα και σε κάποια στιγμή είπε ο ιωάννου: να και η φανή και η ολυμπία. αυτή η φανή ήταν θεά..
Green Warrior
Το 2007 πίστευα ότι θα παίζαμε καλά και θα κοντράμε τουε ισπανούς λόγω ψυχολογίας από τη νίκη με Σλοβενία. Τώρα νομίζω ότι η ομάδα έχει αδειάσει και αυτή τη φορά θα μετρήσει η κούραση οπότε δεν μας βλάπω για πολλά.
Hakeem Olajuwon
QUOTE(GMlls @ Sep 19 2009, 02:21 ) *
off topic.
μπορεί να μου πει κάποιος ποιες ήταν οι δυο κυρίες που πανηγύριζαν στα καλάθια της εθνικής; τις έδειχνε συχνά η κάμερα και σε κάποια στιγμή είπε ο ιωάννου: να και η φανή και η ολυμπία. αυτή η φανή ήταν θεά..


γκομενα του ζηση η φανη η αλλη του σπανουλη.Ειδες υπαρχει και κατι στο οποιο ο ζησης περναει τον σπανουλη smiley.gif
polympoumpounas
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Sep 19 2009, 02:28 ) *
γκομενα του ζηση η φανη η αλλη του σπανουλη.Ειδες υπαρχει και κατι στο οποιο ο ζησης περναει τον σπανουλη smiley.gif



Mπα και δω απο κατω ειναι smiley.gif

Η Φανη ειναι η ασχημουλα...
η Ολυμπια νομιζω ειχε βγει και ΣταρΕλλας ή κατι τετοιο
Hakeem Olajuwon
QUOTE(polympoumpounas @ Sep 19 2009, 02:33 ) *
Mπα και δω απο κατω ειναι smiley.gif

Η Φανη ειναι η ασχημουλα...


Να γινει αμεσα poll ποια ειναι η καλυτερη φανη ή ολυμπια smiley.gif
Manu7
Παιδιά πυροβολήστε τον Βλαχόπουλο!Με αυτά που ακούω θα φουντάρω!!!

Αίσχος πια με τους clown...
panos75
QUOTE(polympoumpounas @ Sep 19 2009, 02:33 ) *
η Ολυμπια νομιζω ειχε βγει και ΣταρΕλλας ή κατι τετοιο


Ναι, ήταν αυτή που κέρδισε την Τζούλια. rolleyes.gif
Ευμένης
QUOTE(Alexmei @ Sep 19 2009, 00:27 ) *
παιδιά δύο ερωτήσεις. Με τι λογική γίνεται αυτό με τους προημιτελικούς και τους ημιτελικούς με τις μέρες και την εξτρα ξεκούραση τις μίας έναντι της άλλης ομάδας; Μου φαίνεται παράλογο, τουλάχιστον θα έπρεπε να προγραμματιστεί έτσι ώστε, να έχουν και οι δύο 1 μέρα τουλάχιστον ρεπό.


Αυτό πολύ σωστό. Ας άρχιζε το Ευρωμπάσκετ μια μέρα νωρίτερα (Κυριακή αντί Δευτέρας) να υπάρχει η δυνατότητα για μια ακόμα μερα ρεπό πριν τους ημιτελικούς.
Βέβαια, η κλήρωση μας είχε ευνοήσει. Ας κερδίζαμε την Ρωσία να ήμασταν εμείς στην θέση των Ισπανών.

petrovic
εγω ψηφίζω Φανή. την είχα κόψει από το Ακρόπολις , που καθόταν 2-3 σειρες μπροστά μου. τραβάει το βλέμμα κατευθείαν, πολύ γλυκιά κοπέλα.
sir-elric
εμενα δεν με τρομαζει το +20 επι των γαλλων.

τα συν μας: εχουμε καλητερο πλαυμακερ. ηδη ο σκαριολο σκεφτεται ποιους θα ριξει πανω στον σπανουλη.
δεν εχουν βαθος στους ψηλους για να παιξουν τον σοφοκλη.


τα μειον μας? ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΓΚΑΣΟΛ?
traveller
Θα μας πιέσουν και θα πάθουμε ασφυξία στα γκαρντ. Οι Ισπανοί υπερτερούν και σαν ομάδα και σαν ατομικό ταλέντο. Δεν έχουμε καμια τύχη + το ότι το περιορισμένο rotation θα τους έχει πεθάνει από τη κούραση τους δικούς μας.

Προσωπικά θα πρότεινα να κάνουμε την πάπια και οικονομία δυνάμεων και να πάμε να χτυπήσουμε τους Σέρβους ή τους Σλοβένους για το χάλκινο.

Από την άλλη δε νομίζω ότι θα βάλουν σε 2η μοίρα τον αθλητικό τους εγωισμό , οπότε μάλλον θα το χτυπήσουν με ότι δυνάμεις τους έχουν απομείνει και ότι κάτσει. (πού δε θα κάτσει...)


Υ.Γ Όχι και γκόμενα η Χοψονίδου, μη λέμε ότι θέλουμε. Ούτε καν βλέπεται.
Gravedigger
QUOTE (TRAVELLER @ Sep 19 2009, 03:15 ) *
Υ.Γ Όχι και γκόμενα η Χοψονίδου, μη λέμε ότι θέλουμε. Ούτε καν βλέπεται.

41.gif 41.gif
Είμαι Spammer tongue.gif
sarounas
QUOTE(Gravedigger @ Sep 19 2009, 03:28 ) *
41.gif 41.gif
Είμαι Spammer tongue.gif

εγώ να δεις laugh.gif

QUOTE(polympoumpounas @ Sep 19 2009, 02:33 ) *
Η Φανη ειναι η ασχημουλα...
η Ολυμπια νομιζω ειχε βγει και ΣταρΕλλας ή κατι τετοιο

δαγκωτό Φανή...
είναι δυνατόν αυτή η Ολυμπία να βγήκε Σταρ Ελλάς?
πιθανότατα κάνει καλό κρεβάτι... δεν εξηγείτε αλλιώς το να είναι με τον Σπανούλη, εκτός και αν ο Βασίλης ενδιαφέρεται και πέρα από το περιτύλιγμα...

polympoumpounas
Να πω και καποια πραγματα για το αυριανο ματς...

Το σημαντικοτερο προβλημα μας ειναι οτι οι Ισπανοι δειχνουν να παιζουν πολυ με ενα σχημα που εχει τον Ναβαρο στο 2 και τον Φερναντεζ στο 3.Ποιος λοιπον θα μαρκαρει τον Ρουντι?Κανονικα θα χαμηλωναμε το σχημα μας και θα βαζαμε ενα απο τα γκαρντ μας ομως τωρα με τη λειψανδρια που εχουμε τι ακριβως θα κανουμε?Τριαρι που θα μπορουσε ισως να κρατηθει μπροστα απο αυτον εχουμε μονο τον Περπερογλου που και παλι ομως για μενα παραειναι αργος για αυτη τη δουλεια.Ή θα πρεπει λοιπον Καλαθης και Καλαμποκης να παιξουν αρκετα ή θα πρεπει Σπανουλης και Ζησης να μαρκαρουν στο 2-3 και το τριαρι μας να πηγαινει πανω σε Ρουμπιο/Λοπεζ/Λιουλ.Και οι δυο λυσεις δεν μου αρεσουν και θελω να δω αυριο τι θα σκεφτει ο Καζλαουσκας

Ενα αλλο προβλημα ειναι η πιεση που ασκουν στους αντιπαλους περιφεριακους.Απο τις πλεον πιεστικες ομαδες αυτης της διοργανωσης οι Ισαπανοι.Παλιοτερα ειχαμε σημαντικοτερα προβληματα να ασχοληθουμε, τωρα ομως πρεπει να το προσεξουμε και ιδιαιτερα ο Σπανουλης ο οποιος αν "τρελαθει" ανετα κανει και 3-4 λαθη μαζεμενα

Παντως, φετος μπορουμε να κανουμε κατι που δεν τολμουσαμε να ουτε καν να σκεφτουμε τα προηγουμενα χρονια.Να αντιμετωπισουμε τους ψηλους της Ισπανιας κλεινοντας την αμυνα, αφου οι απουσιες των Καλντερον(κυριως) και Χιμενεθ τους εχουν κανει πολυ πιο ακινδυνους στο τριποντο.Ακομα βεβαια μπορουν να σε σκοτωσουν στη μερα τους αλλα με Ρουμπιο να δειχνει οτι θελει ακομα δουλεια σ αυτον τον τομεα και τον Γκαρμπαχοσα σαπιο μπορεις πλεον κατα συνθηκη να κλεισεις την αμυνα ή τουλαχιστον να δωσεις βοηθειες

Για το θεμα της κουρασης που ειχαν πει αρκετοι. για εμενα δεν υπαρχει προβλημα.Το 2007 πραγματι υπηρξε τετοιο θεμα ομως κοιταξτε ποσο διαφορετικες ειναι οι συνθηκες τωρα.Τοτε ειχαμε παιξει στο φουλ καθε ματς.Ακομα και με το Ισραηλ ειχαμε ιδρωσει για να παρουμε τη νικη.Τωρα ομως σε 2 ματς της πρωτης φασης καναμε περιπατο ενω και με τη Γαλλια ουσιαστικα παιζαμε με σβηστες τις μηχανες.Η Ισπανια τωρα, αντιθετα με το τι ειχε κανει το 2007 τα εδωσε ολα σε καθε παιχνιδι.Μονο με Γαλλια και λιγο με Πολωνια μπορεσε να χαλαρωσει στο τελος, αλλα η κρισιμοτητα αυτων των παιχνιδιων δεν της επετρεψε να το κανει οσο θα ηθελε.

QUOTE(sir-elric @ Sep 19 2009, 03:10 ) *
τα μειον μας? ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΓΚΑΣΟΛ?


Οσο και αν σου φαινεται περιεργο νομιζω οτι ο Σοφοκλης ειναι ο ιδανικος για να μαρκαρει τον Παου.Εδω περυσι στο Πεκινο που ηταν διπλασιος καταφερε να τον σταματησει αφου τον εσπρωχνε στην περιφερεια(σε αντιθεση με τον Μπουσρουση που δεν μπορουσε να τον πιασει με τιποτα).Τωρα νομιζω οτι θα μπορει να κανει πολυ καλη δουλεια.Ελπιζω να μην κολοσσει ο Γιονας και να τον ριξει επανω του


Για να μην γελιομαστε, η Ισπανια ειναι το καθαρο φαβορι αλλα πραγματικα φετος νομιζω οτι εχουμε περισσοτερες πιθνοτητες απ οτι περυσι ή προπερσι.Θα χρειαστει μεγαλη ευστοχια στα τριποντα(τ ακους Περπερογλουwink.gif, να βγει το παιχνιδι στον Σοφο και αρκετη τυχη.Παμε γερα bball.gif

QUOTE(TRAVELLER @ Sep 19 2009, 03:15 ) *
Προσωπικά θα πρότεινα να κάνουμε την πάπια και οικονομία δυνάμεων και να πάμε να χτυπήσουμε τους Σέρβους ή τους Σλοβένους για το χάλκινο.


Πλακα κανεις, ετσι? 68.gif

Ακομα και 3% πιθανοτητες να εχεις, οφειλεις να τις κυνηγας.Ασε που μετα θα εισαι και επισημα Λουζερ.Οτι πρεπει για το νεανικο ροστερ μας, να πουν στους εαυτους τους οτι ειναι τοσο κατωτεροι απο τους αλλους που δεν εχει νοημα να το παλεψουν καν.Φαντασου να το καναμε και το 2006 αυτο, ετσι ωστε να κρατησουμε δυναμεις για το μικρο τελικο...


treathitch
Περίπατος Ισπανών. Υπερτερούν στα πάντα. Ακόμα και στο κοουτσάρισμα. Ελπίζω η δική μας Εθνική να το προσπαθήσει, για να μην έχουμε πολύ ξύλο, αν και πολύ αμφιβάλλω

Μην ακούσω για καρδιές και τέτοιες αρλούμπες. Αυτά αρμόζουν στα ντέρμπι και το αυριανό μόνο τέτοιο δεν είναι. Η Εθνική, πάντως, αν έχει ένα καλό είναι η απόλυτη έλλειψη άγχους και μπράβο της, γιατί θα μπορέσει να θεωρήσει εαυτόν ξεκάθαρο αουτσάιντερ. Με τέτοια λογική, έχει σίγουρα τη δυνατότητα να κερδίσει την κούραση και να πιάσει το περισσότερο από το potental της

Ισπανία 80%
Ελλάδα 20%
wagner love
Διακρίνω μία απύθμενη ηττοπάθεια από τους περισσότερους. Θα ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω άμα γίνει η "έκπληξη" να μην αρχίσουν τα ίδια άτομα τις κωλοτούμπες γιατί θα πέσει το υψηλό επίπεδο του φόρουμ. Εκφράσεις όπως οικονομία δυνάμεων και τα σχετικά μου φαίνονται πολύ κακοπροαίρετες. Τεσπά, φαβορί οι Ισπανοί όμως σε καμία περίπτωση ακλώνητο. Καλή τύχη στα παιδιά μας... ΕΛΛΑΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙΣ
traveller
QUOTE(polympoumpounas @ Sep 19 2009, 00:41 ) *
Για να μην γελιομαστε, η Ισπανια ειναι το καθαρο φαβορι αλλα πραγματικα φετος νομιζω οτι εχουμε περισσοτερες πιθνοτητες απ οτι περυσι ή προπερσι.Θα χρειαστει μεγαλη ευστοχια στα τριποντα(τ ακους Περπερογλουwink.gif, να βγει το παιχνιδι στον Σοφο και αρκετη τυχη.Παμε γερα bball.gif


Φέτος χωρίς Διαμαντίδη, Παπαλουκά, Βασιλόπουλο, Τσαρτσαρή έχουμε περισσότερες πιθανότητες απέναντι σε μια Ισπανία που η μόνη της απώλεια είναι ο Καλντερόν? Με Ρούμπιο , Ρούντυ και Ναβάρο σεληνιασμένους, με παρόντα το Γκασόλ και τον αδερφό του να μαθαίνει λίγο μπάσκετ σιγά σιγά, με Ρέγιες , με Γκαρμπαχόθα και Μούμπρου να έχουν την πολυτέλεια να ρίξουν το όποιο ξύλο στους δικούς μας ψηλούς ??? Με μια ομάδα κατά 9/12 ανανεωμένη με νέο προπονητή με μόνο ικανό ψηλό το συγκινητικό Σόφο, με ένα PG που δεν είναι αλλά αναγκάζεται να παίζει εκεί και με το αναπληρωματικό του να μην υπάρχει ουσιαστικά , με Κουφό , Πέπρε, ουσιαστικά "αποντες" και με τα ξεσπάσματα του Πρίντεζη και του Φώτση , έχουμε περισσότερες πιθανότητες από άλλες χρονιές????
Μακάρι να έχεις χίλια δίκια εσύ αλλά το βλέπω απίθανο.



QUOTE(polympoumpounas @ Sep 19 2009, 00:41 ) *
Πλακα κανεις, ετσι? 68.gif

Ακομα και 3% πιθανοτητες να εχεις, οφειλεις να τις κυνηγας.Ασε που μετα θα εισαι και επισημα Λουζερ.Οτι πρεπει για το νεανικο ροστερ μας, να πουν στους εαυτους τους οτι ειναι τοσο κατωτεροι απο τους αλλους που δεν εχει νοημα να το παλεψουν καν.Φαντασου να το καναμε και το 2006 αυτο, ετσι ωστε να κρατησουμε δυναμεις για το μικρο τελικο...


Δεν κάνω πλάκα αλλά δε διάβασες και όλο το προηγούμενο ποστ μου. Θέλουμε μετάλλιο??? αύριο κάνουμε "συντήρηση" και χτυπάμε με ολες μας τις δυνάμεις τον μικρό τελικό , όπου δε θα κοντραριστούμε και με κανένα φόβητρο.
Θέλουμε να την ρίξουμε τη ζαριά μας και ότι κάτσει??? Πάμε να το χτυπήσουμε και ότι βγει με κίνδυνο να θέλουμε μάσκες οξυγόνου στον μικρό τελικό.

Αν πρόσεξες, στο ποστ μου που αναφέρεσαι θεωρώ πιο πιθανό το 2ο σεναριο
spysta
αντικειμενικα και ψυχρα αν το δουμε .. οι πιθανοτητες να κερδισουμε ειναι ελαχστες .. το πιθανοτερο σεναριο κατεμε λεει νικη των Ισπανων με +10 ποντους χωρις πολλα ζορια και αφου η διαφορα θα εχει παει και 1-2 φορες στους 20 ποντους ..
παιζουν σε αλλη ταχυτητα οι τυποι .. και πραγματικα .. οσο ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΗ κλαμμενη φατσα κι αν εχει αυτος ο Παου .. δεν μπορω παρα να παραδεχθω οτι ειναι ΤΡΟΜΕΡΟΣ ..

η μικρη περιπτωση νικης για την Εθνικη συμπεριλαμβανει παιχνιδια ΖΩΗΣ απο Σπανουλη,Μπουρουση,Σοφο .. μεστο Φωτση και Ζηση και λιγο βοηθεια απο Περπε με 1-2 τριποντακια .. και ΦΥΣΙΚΑ .. να εχουν χαμηλο ποσοστο στα τριποντα οι Ισπανοι και να ΜΗΝ τους δωσουμε δευτερες επιθεσεις

θελω να δω αυριο 1vs1 μαχη χωρις βοηθειες απο Σοφο-Παου ..

ευχομαι αυριο να κερδισουμε .. αλλα επειδη λογικα θα χασουμε .. θα προτιμουσα να χασουμε ευκολα χωρις να ζοριστουμε πολυ πχ με ματς στον ποντο .. ωστε να διεκδηκισουμε την Κυριακη το μεταλλιο σχετικα ξεκουραστοι και χωρις να εχει προηγηεθει μεγαλη ενταση στο ματς με Ισπανια .. με καποια εκ των Σερβια-Σλοβενια ..που θα ναι ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ γιατι λογικα εκει θα γινει ΠΟΛΕΜΟΣ
traveller
QUOTE(wagner love @ Sep 19 2009, 01:14 ) *
Διακρίνω μία απύθμενη ηττοπάθεια από τους περισσότερους. Θα ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω άμα γίνει η "έκπληξη" να μην αρχίσουν τα ίδια άτομα τις κωλοτούμπες γιατί θα πέσει το υψηλό επίπεδο του φόρουμ. Εκφράσεις όπως οικονομία δυνάμεων και τα σχετικά μου φαίνονται πολύ κακοπροαίρετες. Τεσπά, φαβορί οι Ισπανοί όμως σε καμία περίπτωση ακλώνητο. Καλή τύχη στα παιδιά μας... ΕΛΛΑΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙΣ


Αυτό το ¨"οικονομία δυνάμεων" δεν ξέρω εάν το έγραψε άλλος, εγώ πάντως το έγραψα.

Και ναι είμαι πολύ κακοπροαίρετος. Θέλω να χάσει αύριο η Εθνική μας για να το χαρώ. Άσε που παίζει να είμαι και Ισπανός ...

Όοοοοοοοοοοοοοοτι να'ναι icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif




EIMAI ARIANOS
Τετράδα και πάνω λοιπόν . ΕΠΙΤΥΧΗΜΈΝΟΣ Ο λιθουανός μιας και από την ομάδα λείπουν 4 βασικότατα στελέχη !!

Αν μου κάνει και την χάρη αύριο και βάλει τον γλυνιαδάκη πάνω στο gasol τότε του θα του στείλω και προσωπικό mail λατρείας. Πιστεύω ότι ο γλυνιαδάκης μπορεί να βγάλει εκτος ρυθμού το gasol ..... να τον εκνευρίσει σίγουρα

Με τέτοιο Φώτση ( για μένα αυτός ήταν που έκρινε το παιχνίδι ) σπανούλη και σοφό μπορούμε να νικήσουμε.

Αλλα χρειάζεται αυτός ο φώτσης

... άντε και ένας "ταλιβανιστης" πάνω στον Ρούντι
kostantinosP
rotation γιατι χανομαστε!Δεν με νοιαζει αν θα ανταπεξελθουν ο Καλαθης και ο Καιμακογλου,γιατι απλως δεν υπαρχει αλλη λυση.Πρωτον η δεδομενη κουραση του Σπανουλη,που ετσι και αλλιως εχει 2000 λαθη στο τουρνουα επειδη δεν ειναι ουτε ηταν ποτε play maker και τωρα αναγκαζεται να τα κανει ολα στη περιφερεια.Τη γλιτωσαμε μεχρι τωρα, γιατι ειχαμε πιο ποιοτικο συνολο απο τις ομαδες που αντιμετωπισαμε.Σημερα ομωσ δεν θα ειναι ετσι.Αποψη μου ειναι,οτι αφου δεν εμπιστευεται το Καλαθη μονο του μεσα,να τον ζευγαρωνει παντα με Σπανουλη η Ζηση, και να τον χρησιμοποιει τουλαχιστον για το κατεβασμα της μπαλας(ετσι κι αλλιως ειναι καλυτερος χειριστης).
captain charisma
η ιστορια επαναλαμβανεται!!!οτι εγινε το 2007 που παιξαμε στους 8 με σλοβενια και αμεσως την επομενη μερα με τους ισπανους που το παλεψαμε εως τελους αλλα δν τα καταφεραμε...το ιδιο γινεται και τωρα κερδισαμε τη τουρκια και αυριο με ισπανους! ελπιζω η διαιτησια αυριο να ειναι 50-50 και να μην κανει τα οργια του 2007 γιατι οι ισπανοι εχουν μαστερ στη τεχνη του floping....οι περισσοτεροι πιστευουν οτι θα χασουμε με κατεβασμενα τα χερια αλλα εγω πιστευω πως μπορουμε να κανουμε το θαυμα!

στους ψηλους ο καζλα καλα θα κανει να ριξει στη μαχη τον κουφο και το γλυνιαδακη για να μη φθαρουν με πολλα φαουλ ο μπουρουσης ο φωτσης και ο σοφο...
στους κοντους θα εχουμε σιγουρα προβλημα με το περηφερειακο παιχνιδι των ναβαρο και ρουντι...ο ρουμπιο δεν ειναι απειλη.καλο θα ειναι ο καζλα να μην μεινει μονο στους σπανουλη και ζηση αλλα να ριξει και το καλαθη στο παιχνιδι..

για να δουμε
AZ1980
Oι Ισπανοί είναι κατά τη γνώμη μου φαβορί σε έναν αρκετά αμφίρροπο ημιτελικό.

Η Ισπανία διαθέτει αρκετά καλύτερο και πιο έμπειρο σύνολο, αλλά και πιο πολύ άγχος.

Η Ελλάδα έχει μάξιμουμ κίνητρο και μίνιμουμ άγχος, ενώ διαθέτει και κάποιες μονάδες απέναντι στις οποίες οι αντίπαλοι ίσως να δυσκολευτούν να βρουν λύσεις.

Να προσθέσω πως πριν τον ημιτελικό του 2007 επικρατούσε εδώ στο φόρουμ το ίδιο περίπου "ψάρωμα"... "Να κρατήσουμε δυνάμεις", "θα φάμε 20", "ποιός θα παίξει τον Γκασόλ άμυνα?" κτλ κτλ

Το αποτέλεσμα ήταν νίκη της Ελλάδας στο μπάσκετ, με γρανιτένια άμυνα και ψυχωμένο παιχνίδι, και νίκη της Ισπανίας στις ...βουτιές, σε μια απίστευτη επίδειξη καραγκιοζιάς και αναξιοπρέπειας, από τις ελάχιστες τόσο ακραίες που είχε ως τότε να επιδείξει το παγκόσμιο μπάσκετ.

Δε σημαίνει βέβαια πως αυτό θα γίνει και τώρα.

Απλά παραθέτω την παρατήρηση.

ΥΓ: Για όσους υποστηρίζουν πως υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα να γίνει "οικονομία δυνάμεων" στον αυριανό ημιτελικό από πλευράς Ελλάδας, να πω πως κατά την άποψή μου δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ τέτοια περίπτωση. 0%. Δεν είμαστε Γάλλοι, Σουηδοί ή Ελβετοί. Είμαστε Έλληνες, έχουμε το ταμπεραμέντο μας, αύριο παίζουμε εναντίον μιας ομάδας που επανειλημμένα μας έχει κερδίσει τα τελευταία χρόνια... Είναι δεδομένο πως τα παιδιά θα δώσουν ότι έχουν και δεν έχουν. Θα αποτελούσε τρομακτική απογοήτευση για μένα το αντίθετο.



bball.gif
Hakeem Olajuwon
QUOTE(TRAVELLER @ Sep 19 2009, 04:17 ) *
Φέτος χωρίς Διαμαντίδη, Παπαλουκά, Βασιλόπουλο, Τσαρτσαρή έχουμε περισσότερες πιθανότητες απέναντι σε μια Ισπανία που η μόνη της απώλεια είναι ο Καλντερόν? Με Ρούμπιο , Ρούντυ και Ναβάρο σεληνιασμένους, με παρόντα το Γκασόλ και τον αδερφό του να μαθαίνει λίγο μπάσκετ σιγά σιγά, με Ρέγιες , με Γκαρμπαχόθα και Μούμπρου να έχουν την πολυτέλεια να ρίξουν το όποιο ξύλο στους δικούς μας ψηλούς ??? Με μια ομάδα κατά 9/12 ανανεωμένη με νέο προπονητή με μόνο ικανό ψηλό το συγκινητικό Σόφο, με ένα PG που δεν είναι αλλά αναγκάζεται να παίζει εκεί και με το αναπληρωματικό του να μην υπάρχει ουσιαστικά , με Κουφό , Πέπρε, ουσιαστικά "αποντες" και με τα ξεσπάσματα του Πρίντεζη και του Φώτση , έχουμε περισσότερες πιθανότητες από άλλες χρονιές????
Μακάρι να έχεις χίλια δίκια εσύ αλλά το βλέπω απίθανο.


Ρουμπιο ναβαρρο σεληνιασμενοι;σε ποιο ευρωμπασκετ;
Επισης ο τσαρτσαρης δεν ειναι απωλεια πριντεζης φωτσης ειναι καλυτεροι του και αξιοκρατικα δεν θα επρεπε να ειναι στην αποστολη.Και ο βασιλοπουλος δεν θα πολυεπαιζε αν κρινω απο αυτα που κανει ο λιθουανος αλλα και επι γιαννακη δεν πολυεπαιζε αρα δεν κανει μεγαλη διαφορα.Οι μεγαλες απωλειες ειναι οι δυο γκαρντ.
Ο μονος ικανος ψηλος ο σοφο;Αληθεια απο που προκυπτει αυτο;
Επισης δεν αναγκαζεται τον αναγκαζει ο προπονητης ενω εχει ενα ποιντ γκαρντ τον καλαθη ο οποιος ειναι καλυτερος
ως οργανωτης και του σπανουλη και του ζηση.Βεβαιως δεν ειναι καλυτερος σκορερ και παικτης αλλα στην θεση του ασσου
είναι καλυτερος και των 2 αλλα δεν χρησιμοποιειται αρκετα κακως.
αλλα συμφωνω η ισπανια εχει περισσοτερες πιθανοτητες απο τις αλλες φορες rolleyes.gif
αλλα για αλλους λογους κουραση,κακο rotation,κακη προετοιμασια,λαθος τακτικη,ντεφορμαρισμα καποιων παικτων της ελλαδας κτλ.
Manu7
Lakovic 40 λεπτά. (ήταν βέβαια τραυματίας ο Dragic)
Ε.Lorbek 39 λεπτά.
D.Lorbek 32 λεπτά.
(χωρίς παράταση)

Δεν επιδοκιμάζω τον Καζλάουσκας και τον Ζντοβτς αλλά νιώστε την ψυχολογία του προπονητή σε ένα παιχνίδι που κρίνει αν θα συνεχίσεις ή θα πας σπίτι.Γιατί όλοι ξέρουμε ότι αν δεν περνούσαμε εχτές την Τουρκία θα πέφταμε όλοι να τον φάμε σίγουρα.
kaukasios
QUOTE(Manu7 @ Sep 19 2009, 11:38 ) *
Lakovic 40 λεπτά. (ήταν βέβαια τραυματίας ο Dragic)
Ε.Lorbek 39 λεπτά.
D.Lorbek 32 λεπτά.
(χωρίς παράταση)

Δεν επιδοκιμάζω τον Καζλάουσκας και τον Ζντοβτς αλλά νιώστε την ψυχολογία του προπονητή σε ένα παιχνίδι που κρίνει αν θα συνεχίσεις ή θα πας σπίτι.Γιατί όλοι ξέρουμε ότι αν δεν περνούσαμε εχτές την Τουρκία θα πέφταμε όλοι να τον φάμε σίγουρα.

δεν ηταν ενα ματς που εκρινε μονο αν θα πας σπιτι σου ή οχι,εκρινε και αν θα πας στο επομενο παγκοσμιο.
οποτε καταλαβαινουμε την κρισημοτητα του αγωνα.
xristos_metal
Εγω λεω οτι θα χασουμε σημερα tongue.gif (ετσι ελεγα χθες και τελικα νικησαμε!).Παντως δε ξερω ειμαι αισοδοξος για σημερα,αλλα θα χασουμε εννοειται!!!!!!! tongue.gif
il postino
οι ισπανοι ειναι καλυτεροι παικτες και ομαδα στρωμενη.

ειναι ξεκουραστοι!

θελουν ναπαρουν το πρωτο ευρωπαικο τους!

εχουν τη διαιτησια αν χρειαστει!

εμεις?

ειμαστε ηδη πετυχημενοι!

αν η διαιτησια σημερα ειναι επιεικως δικαιη ο σπανουλης θα βαρεθει να βαραει βολες!!!!

δεν εχουμε αγχος καιγια πρωτη φορα παιζουμε ως καθαρο αουτσαιντερ!!!

ειμαστε πτωματα απο την κουραση!!!

εχουμε τον κουφο εκτος!

θα μπουμε μεσα να χτυπησουμε το ματς και αν πιασουμε καλη αποδοση τοτε ποιος ξερει!!!!!


το 80-20 μου ακουγεται λογικο αλλα 20% πιθανοτητες ειναι πολλες σε οτιδηποτε και αν κανεις στη ζωη!!!!!

υ.γ ενα απο τα πραγματα που μου αρεσει στην εθνικη μπασκετ ειναι οτι η ατακα "ανεπαληπτη επιτυχια" ειναι ανυποστατη εντελως! παντα μας εκπλησουν τα παιδια και μας εχουν κανει περηφανους 22 χρονια τωρα!!!!!!!!! απο τον γκαλη , τον γιαννακη , το φανη και τον φασουλα μεχρι τον καλαμποκη , τον γλυνιαδακη , τον καιμακογλου και τον καλαθη!!!!! ολοι ηταν εξαιρετικοι και ολοι εχουν δωσει το 100%! στα ομαδικα αθληματα σε επιπεδο εθνικων ομαδων δε μετραει μονο το αποτελεσμα!!!
Air Kef
QUOTE
ΥΓ: Για όσους υποστηρίζουν πως υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα να γίνει "οικονομία δυνάμεων" στον αυριανό ημιτελικό από πλευράς Ελλάδας, να πω πως κατά την άποψή μου δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ τέτοια περίπτωση. 0%. Δεν είμαστε Γάλλοι, Σουηδοί ή Ελβετοί. Είμαστε Έλληνες, έχουμε το ταμπεραμέντο μας, αύριο παίζουμε εναντίον μιας ομάδας που επανειλημμένα μας έχει κερδίσει τα τελευταία χρόνια... Είναι δεδομένο πως τα παιδιά θα δώσουν ότι έχουν και δεν έχουν. Θα αποτελούσε τρομακτική απογοήτευση για μένα το αντίθετο.



Εννοείται αυτό νομίζω, αν και καλά κανεις που το υπενθυμίζεις με τόσα που έχουμε διαβάσει στο τόπικ από κάτι "προοδευτικά" μέλη. 100% σήμερα, και δεν θα μου κάνει εντύπωση ο Σπανουλης να παίξει πάλι 38 λεπτά και να βάλει 25 πόντους.
Μην τα βλέπετε τόσο αρνητικά, ποιος μας λέει οτι πχ. όταν θα μπει ο Σοφο δεν θα πάρει 2 φαουλ σε 3 λεπτά από τον Πο, κάτι που θα τον καθηλώσει για σχεδόν ένα ημίχρονο. Όλη την Τουρκία έστειλε χθες στον πάγκο με φάουλ ο απίστευτος, πραγματικές κολόνες με τον Σπανούλη σε αυτό το Ευρωμπάσκετ.
Απλώς πρέπει να παίξουμε λίγο καλύτερα από την Ισπανία, ενώ σε συνδυασμό με το 0 άγχος που θα έχουμε, τα σουτ λογικά θα μας κάνουν την χάρη. 56.gif
122001
Δεν υπάρχει συντήρηση δυνάμεων σε ημιτελικό!!!!!!
Η ανάπλαση του χαρακτήρα των ομάδων γίνεται όταν παλεύεις ακόμα και όταν ξέρεις πως δεν είσαι το φαβορί.
Προτιμώ να τα δώσουμε όλα σήμερα και ας χάσουμε και αύριο το μετάλλιο, αν και δε βλέπω το λόγο και τον τρόπο που συνδέονται αυτά τα δύο πράγματα. Λες και δε θα είναι κουρασμένος και απογοητευμένος ο ηττημένος από το άλλο ματς.

ΥΓ: Μην κάνει κανείς συγκρίσεις με το παιχνίδι με τη Γαλλία, διότι εκεί είχαμε ήδη προκριθεί και απλά διαλέξαμε αντίπαλο, πράγμα που περεμπιπτόντως μας δικαίωσε 100%.
bionikos
Γεια σας κι από μένα! Τελικά είμαστε αδιόρθωτοι ως Έλληνες! Ας χαρούμε το σημερινό παιχνιδάκι μετά τα χτεσινά (ακόμα δεν έχω συνέλθει από το άγχος...) Δε χρειάζεται απαισιοδοξία! Η ομάδα είναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο επιτύχημενη παρά τις αντίθετες προβλέψεις των περισσότερων εδώ μέσα. Και να χάναμε χτες, πάλι όλα καλά! Η ομάδα σήμερα ξεκινάει με το σκορ στο 0-0 κι όχι 20-0 κατά της όπως θα καταλάβαινε όποιος διάβαζε πρώτη φορά το φόρουμ...

Τελος πάντων, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι, αν και ξέρω ότι τα στατιστικά είναι ο καλύτερος τρόπος να πει κάποιος ψέμματα κι ότι είναι σαν τα στρινγκ (δείχνουν πολλά αλλά κρύβουν τα πιο σημαντικά - κάπου το διάβασα, ίσως κι εδώ, και ήθελα να το χρησιμοποιήσω), ΑΛΛΑ:

χαζεύοντας τα στατιστικά το σάιτ του Ευρωμπάσκετ είδα ότι ως Ελλάδα είμαστε ψηλά σε πολλές κατηγορίες (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ!!!) εν αντιθέσει με τους Ισπανούς, εκ των οποίων αυτός που διασώζεται είναι μόνο ο Πάου! Μακάρι να παίξουν μπάσκετ τα στατιστικά απόψε αλλά και να μη γίνει έτσι, ποιος χέστηκε;;; ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!

ΥΓ. Με Μπουρούση, Σόφο, Κουφό, Γλυνιαδάκη ακόμα και Καιμακόγλου έχουμε 20-25 φάουλ να κάνουμε στο Γκασόλ... Πρέπει να τα εκμεταλλευτούμε και μετα... ποιος ξέρει;;;

ΥΓ2: Και μια κακία, αυτός ο Μπουρούσης (που παρεπιμπτόντως μ'αρέσει κατα τ'άλλα πολύ σαν παίχτης) χτες είχε 0/5 τρίποντα και κάτω από το καλάθι έκανε φιγούρες αντί να τους βάλει όλους στο καλάθι (μία φορά μόνο τους κάρφωσε)! Γιατί;;; 2.15 και 120 τουλ κιλά πηγαίνουν χαμένα! Πρέπει να τα εκμεταλλευτεί επιτέλους! Μετα τις διαδοχικές ήττες του Ολυμπιακού από τον ΠΑΟ πέρσι έχει γίνει πολύ λούζερ! Μπουρούσαρε, διάψευσε με ΣΗΜΕΡΑ!!!

koufos7
Εγω παντως πιστευω οτι ο Σοφοκλης και ο Κουφος εαν επιτελους τον βαλουνε μεσα μπορουνε να σταματησουνε τον Γκασολ,αφου απουσιαζει ο διαολος Καλντερον ολα γινονται.
Ευμένης
Οικονομία δυνάμεων σε ημιτελικό;;;; Πού ακούστηκε αυτό;; Στον ημιτελικό μπαίνεις στο γήπεδο και πεθαίνεις! Κι αν χάσεις με 20 έχασες! Αρκεί να ξέρεις βγαίνοντας από το παρκέ ότι τα έδωσες όλα και έκανες ό,τι καλύτερο μπορούσες! Πολλές φορές απλά ο αντίπαλος είναι καλύτερος! Σημασία έχει να γίνει η υπερπροσπάθεια και όπου βγει! Τότε το χειροκρότημα το αξίζει με το παραπάνω η ομάδα και νομίζω στο μπάσκετ οι φίλαθλοι ξέρουν να επιβραβεύουν την προσπάθεια ανεξάρτητα με το αποτέλεσμα.

Όσο για σήμερα, τα πάντα είναι πιθανά. Εξαρτάται από την βραδιά που θα βρεθούν ο Σπανούλης, ο Ζήσης, ο Σόφο κι αν επιτέλους θα δούμε τον Μπορούση να αναλαμβάνει τον ηγετικό ρόλο που όλοι περιμέναμε πριν το τουρνουά. Εξαρτάται από το μεστό παιχνίδι του Φώτση, του Περπέρογλου, του Πρίντεζη! Εξαρτάται από τον Καζλάουσκας, από το άγχος παιδιών όπως ο Καλαμπόκης, ο Καλάθης, ο Κουφός, ο Καμαϊκόγλου, ο Γλυνιαδάκης αν κληθούν να παίξουν! Το ματς μπορεί να το κερδίσουμε, αν βγάλουμε το 100%, μπορεί να το χάσουμε με 20. Μην υποτιμάτε όμως την καρδιά αυτής της εθνικής.
Tretiak
Το ανταλλακτήριο στοιχημάτων της Βετφαίρ δίνει απόλυτο φαβορί την Ισπανία με 1.19
Πολύ δύσκολος αγώνας . Οι Ισπανοί είναι κλάσεις ανώτεροι (άν πιάσουν απόδοση σαν της Γαλλίας).
Εγώ βλέπω την δική μας εθνική να έχει μια προσκόλληση στον Σπανούλη. Χθες τα έβαζε αλλά νομίζω πρέπει να αλλάξει τακτική. Το σταμάτημα του Ρούμπιο είναι το πιο δύσκολο, τον Γκασόλ δεν τον φοβάμαι...
PanosIlio
Λοιπόν..... πάλι τετράδα smile.gif και πάλι με Ισπανία...

Διάβαζα στο topic του αγώνα με την Τουρκία περισσότερα σχόλια για την κακή διαχείριση του Καζλάουσκας και το κάψιμο των βασικών παρά συγχαρητήρια σχόλια. Περίεργο ή μάλλον Ελληνικό.

Το χθεσινό παιχνίδι ήταν do or die, έπρεπε πάση θυσία να το κερδίσουμε α) γιατί θέλαμε απευθείας πρόκριση στο Μουντομπάσκετ και β) γιατί ο στόχος μας, όπως είπε και ο Βασιλακόπουλος αλλά και ο Καζλάουσκας (και όλοι τους κοιτάγαμε περίεργα) πως στόχος είναι ένα μετάλλιο ή τουλάχιστον να μας δοθεί η ευκαιρία να το διεκδικήσουμε και αυτή την ευκαιρία χάνοντας χθες δεν θα την είχαμε, τώρα την έχουμε.

Οπότε στόχος επετεύχθη. Ομάδα με πολλούς νέους παίχτες, λίγους έμπειρους και είμαστε στους 4.

Τι θα κάνουμε σήμερα, δεν ξέρω, το πιθανότερο είναι να χάσουμε αλλά εμένα δεν θα με πειράξει και πολύ.

Όλα εξαρτιούνται από το πως θα μπούμε στο γήπεδο. Το είπε και ο Σιγάλας χθες και οι φωστήρες Βλαχόπουλος και Περπερίδης τον κοιτάγανε περίεργα.

Με την Ισπανία στα ίσα δεν μπορούμε, μπορούμε όμως να κάνουμε αυτό που έκαναν οι Ρώσσοι το 2007. Αργά, σκληρά, με αυτοπεποίθηση και τσαμπουκά. Αν τρέξουμε χαθήκαμε αλλά να το κλέψουμε μπορούμε, έχουμε τους παίκτες. Και πιστεύω πως σήμερα οι "αναλώσιμοι" της ομάδας μας θα πάρουν χρόνο γιατί για να κερδίσεις την Ισπανία χρειάζεσαι και τους 12, 7 δεν φθάνουν, όσο καλοί και να είναι.

Καλή επιτυχία στην ομάδα μας το απόγευμα και ελπίζω να είμαστε νικητές smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.