Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός-Επικαιρότητα 2014-2015
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
MaJesty23
QUOTE(katharop @ Apr 18 2015, 13:35 ) *
Το οτι γύρισες την κουβέντα επειδή δεν έχεις επιχειρήματα σε αυτά που είπα μόνο εγώ το βλέπω? Σε άλλη συνιστώσα κινούμαι εγώ και συ εντελώς σε άλλη. Γιατί να μην μείνει παραπάνω καταρχήν εξήγησε μου. Επίσης γιατί ν μην κρατήσεις τον ιτούδη. Πάνω σε αυτά που αναφέρω για τον δγ φυσικά και δεν απαντάς τίποτα. Οχι στο συλλαλητήριο δεν ήμουν μένω θεσσαλονίκη. Αλλά η ομάδα ποδοσφαίρου μια χαρά τα πάει χωρίς αυτόν τώρα. Και μια σοβαρή ομάδα το το 09-11 πάλι χωρις αυτόν την είδες. Και να σου θυμίσω οτι σαν brand name ο παναθηναικός στο μπάσκετ είναι κλάσεις ανώτερος του παναθηναικού του ποδοσφαίρου. Ασε που αμα δεις τους ισολογισμούς τα λεφτά που βάζει πλέον απο την τσέπη του ο γιαννακόπουλος είναι λιγότερα απο οσα νομίζεις. Αμα εσύ βέβαια βολεύεσαι με την κατάσταση ας έχω αυτόν και ας συμπεριφέρεται και ας κάνει οτι θέλει μόνο μην φύγει και μην χάσω τα "σιγουρα" 2-3 εκατομύρια που βάζει, η νοοτροπία αυτή δεν συναύδει σε άνθρωπο που ζει στον 21 αιώνα αλλά είναι μεσαιωνική.


δηλαδή το όνειρο των παναθηναικών είναι να νικάμε κακήν κακώς τον ολυμπιακό στο πρωτάθλημα?Συμβιβάζεστε με αυτό οι υπόλοιποι και αν πάρουμε πάλι το πρωτάθλημα θα είμαστε ικανοποιημένοι και χαρούμενοι? Αλλοίωση dna λέγεται αυτό.


Δεν γύρισα καμία κουβέντα φίλε μου...αλλά το θέμα με αναφορές στον Ομπράντοβιτς έχει κουράσει πραγματικά.Περάσανε 3 χρόνια...τρία,οχι κάνα τρίμηνο.Για Δ.Γ τι να πώ ακριβώς?Διάβασε τι γράφω 2 πόστ πιο πριν και θα δεις αν τον κράζω.Αλλα είναι αφελές ,να ζητάς η ομάδα να μείνει ακέφαλη...Ισολογισμούς διαβάζω rolleyes.gif ,λόγω επαγγέλματος!Ναι δεν βάζει όσα έβαζε,αλλά οπως δεν τον αποθεώνα στο μπάτζετ των 40εκατ,δεν θα τον κράξω γιατί έχει μπάτζετ 10.Το θέμα με Γιαννακόπουλο δεν είναι οτι δεν βάζει λέφτα,είναι οτι είναι αυτός που είναι!
katharop
QUOTE(MaJesty23 @ Apr 18 2015, 13:41 ) *
Δεν γύρισα καμία κουβέντα φίλε μου...αλλά το θέμα με αναφορές στον Ομπράντοβιτς έχει κουράσει πραγματικά.Περάσανε 3 χρόνια...τρία,οχι κάνα τρίμηνο.Για Δ.Γ τι να πώ ακριβώς?Διάβασε τι γράφω 2 πόστ πιο πριν και θα δεις αν τον κράζω.Αλλα είναι αφελές ,να ζητάς η ομάδα να μείνει ακέφαλη...Ισολογισμούς διαβάζω rolleyes.gif ,λόγω επαγγέλματος!Ναι δεν βάζει όσα έβαζε,αλλά οπως δεν τον αποθεώνα στο μπάτζετ των 40εκατ,δεν θα τον κράξω γιατί έχει μπάτζετ 10.Το θέμα με Γιαννακόπουλο δεν είναι οτι δεν βάζει λέφτα,είναι οτι είναι αυτός που είναι!.

έρχεσαι στα λόγια μου πλήρως με τα τελευταία. Τι περιμένεις απο ένα τέτοιο άτομο?Συμφωνείς και εσύ οτι δεν υπάρχει προοπτική με αυτόν ιδιοκτήτη. Και που είναι το κακό στο να μείνει ακέφαλος ο παναθηναικος? Σκέψου που μπορεί να οδηγήσει διαχρονικά το ένα και που το άλλο.
GK_23
QUOTE(katharop @ Apr 18 2015, 13:35 ) *
δηλαδή το όνειρο των παναθηναικών είναι να νικάμε κακήν κακώς τον ολυμπιακό στο πρωτάθλημα?Συμβιβάζεστε με αυτό οι υπόλοιποι και αν πάρουμε πάλι το πρωτάθλημα θα είμαστε ικανοποιημένοι και χαρούμενοι? Αλλοίωση dna λέγεται αυτό.

Δεν είμαι φίλος του ΠΑΟ, καταρχάς. Φαντάζομαι ότι όνειρο των φίλων του ΠΑΟ είναι να κατακτούν όλους τους διαθέσιμους τίτλους. Ομοίως και όνειρο των φίλων του ΟΣΦΠ.

Με τις υπάρχουσες συνθήκες ο ΠΑΟ είναι 99% αδύνατο να κατακτήσει την Ευρωλίγκα. Εξίσου φοβερά δύσκολο ήταν από την αρχή της χρονιάς να φτάσει στο Φ4. Οι ελληνικές ομάδες δεν κινούνται πλέον στα οικονομικά επίπεδα της τετραετίας 2006-2010. Για να μπορέσουν να φτάσουν ψηλά στην Ευρώπη χρειάζεται αξιοποίηση των Ελλήνων παικτών στο έπακρο και πολύ ψαγμένες επιλογές ξένων. Το πρώτο κομμάτι απαιτεί χρόνο, στο δεύτερο έγιναν 1-2 αστοχίες στο φετινό ΠΑΟ.

Αν θες να δεις τον ΠΑΟ να έχει πιθανότητες για κατάκτηση Ευρωλίγκας θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να περιμένεις 2-3 χρόνια ακόμα. Δεν νομίζω ότι λέγεται αλλοίωση DNA αυτό αλλά "ρεαλισμός". Αυτό που εξήγγειλε ο ΔΓ στην αρχή της χρονιάς, δεν μπορεί να κριθεί φέτος.

MaJesty23
QUOTE(katharop @ Apr 18 2015, 13:47 ) *
έρχεσαι στα λόγια μου πλήρως με τα τελευταία. Τι περιμένεις απο ένα τέτοιο άτομο?Συμφωνείς και εσύ οτι δεν υπάρχει προοπτική με αυτόν ιδιοκτήτη. Και που είναι το κακό στο να μείνει ακέφαλος ο παναθηναικος? Σκέψου που μπορεί να οδηγήσει διαχρονικά το ένα και που το άλλο.


Δεν ήρθα στα λόγια σου,τα είπα μια σελίδα πίσω απλά δεν είχες διαβάσει katharop! smiley.gif .Οποιοσδήποτε οργανισμός μείνει ακέφαλος διαλύεται...περιέγραψε μου τι σημαίνει ακέφαλος για σένα,γιατί απο business πλευρά (επαγγελματική γνώμη και διαστροφή) ακέφαλη εταιρεία,μέχρι να προκύψει αγοραστής δεν υπάρχει.
j.browning
QUOTE (A.CAB @ Apr 18 2015, 12:35 ) *
Ένα μπράβο από μένα στα περισσότερα παιδιά εδω σήμερα γιατί στις 2 τελευταίες σελίδες γίνεται πολύ ωραία συζήτηση και κριτική χωρίς υπερβολές και χωρίς γλυψίματα και παλαμάκια άσκοπα. Είτε συμφωνώ λίγο περισσότερο ή λίγο λιγότερο με κάποιους ή το αντίθετο δεν έχει σημασία γιατί γίνεται συζήτηση με επιχειρήματα και ψυχραιμία παρά το γεγονός πως προερχόμαστε από πολύ κακή εβδομάδα.



blove.gif Δεν γραφω συχνα γιατι με κουραζει να προσπαθω να αποδειξω στους αλλους κατι που πιστευω αλλα πραγματικα απολαμβανω να διαβαζω ποστ δικα σου του παρισινου του giorgos και του manj13. icon_drunk.gif
χτες ειπα να εκφρασω και εγω την γνωμη μου γιατι παρατηρησα μια τρυκιμια στην παρεα χωρις λογο κατα την αποψη μου!

QUOTE (katharop @ Apr 18 2015, 12:58 ) *
Θα τα πάμε ένα ένα. Σοβαρός προπονητής ο ιβάνοβιτς δεν είναι ούτε ήταν ποτέ. Απο τα αζήτητα τον πήραμε. Είχε να προπονήσει 2 χρόνια σύλλογο.
Κύριοι σοβαρός προπονητής σε αυτήν την ομάδα δεν θα έρθει,γιατί ο σοβαρός προπονητής θέλει και κάποιες δεσμεύσεις και σεβασμό για να έρθει.Θα θέλει να έχει αυτός τα κλειδιά της ομάδας και όχι ο ιδιοκτήτης.Δεν πρόκειται να ανεχθεί παρεμβάσεις στο έργο του και την φιλοοφία του, ούτε θα κάθεται να βλέπει τον ιδιοκτήτη της ομάδος να κάνει δηλώσεις του τύπου,
"θα ειναι ευκολοι οι τελικοι γιατι παιζουμε με τον γαβρο". Ο άνθρωπος που έχουμε στην δίοικηση θέλει να κάνει πλήρως κουμάντο αν θα μπορούσε να παίξει η ομάδα και χωρίς προπονητή πιστεύω οτι δεν θα έπαιρνε καν. Θέλει όλα τα φώτα της δημοσιότητας πάνω του και ποτέ δεν κοίταξε το συμφέρον της ομάδας αλλά πάντα το δικό του. Ετσι στην εποχή που διανύουμε θα καταλήγουμε σε πεδουλάκηδες η απελπισμένους που προσπαθούν να φύγουν απο την αφάνεια (για προπονητές μιλάω). Τώρα εσείς καθίστε συζητήστε για κάλαθη. Ποιός καλαθής? this is a joke. Σιγά μην φέρει αυτός ο άνθρωπος τον καλάθη στον παναθηναικό. Είχαμε το καλύτερο προπονητικό σταφ στην ευρώπη και τους διώξαμε. Και αφού έφυγε ο ζέλικο όχι μόνο δεν κράτησες ιτούδη αλλά τον χαρακτήρισες ως διαλυτικό στοιχείο και έριξες λάσπη στο όνομα ενός ανθρώπου που καθόταν στον πάγκο σου 13 χρόνια και ο οποίος ουδέποτε έδωσε δικαιώμα. Και ακόμα συζητάτε για συστήματα για κινήσεις που πρέπει να γίνουν και τέτοια γραφικά?
Προτιμώ λοιπόν τον παναθηναικό να μείνει χωρίς ιδιοκτήτη και αν θελήσει κανείς να τον πάρει παρά σε αυτήν την αρρωστημένη κατάσταση που βρισκόμαστε μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.


διαφωνω σχεδον σε ολα.ενταξει αποψη σου δεν μπορω να σου αποδειξω και το αντιθετο στο κατω κατω .
αλλα το μπολνταρισμενο που το στηριζεις?εισαι τοσο σιγουρος?γιατι οι κινησεις που εχουν γινει αλλα δειχνουν.και το καλοκαιρι μπορει να εκτεθεις

QUOTE (Ginobili @ Apr 18 2015, 13:03 ) *
Και τότε εκατ έπαιρνε ο Καλάθης...και θα έφευγε έτσι και αλλιώς,δεν θα έμενε σε εμάς επειδή μας αγαπάει,θα πήγαινε σε Καζάν στις στέπες για εκατ..κι ας μην έπαιζε ευρωλίγκα.Όπως είδες....εκτός αν εννοείς ότι έπρεπε από τότε να δίνουμε ένα επιπλέον συμβόλαιο ίδιο με του Διαμαντίδη...¨ΟΧΙ,δεν μπορείς να το απαιτήσεις αυτό από τους Γιαννακόπουλους.2 χρόνια με τον Πεδουλάκη...η ομάδα ήταν ΑΠΟΛΥΤΑ επιτυχημένη,με πολύ λιγότερα χρήματα,και από το ρόστερ του Ολυμπιακού.

Τον parisino κανένας δεν έπεσε να τον "φάει" τότε,απλά υπήρχε λογικός,βάσιμος μπασκετικός αντίλογος,με λογικά επιχειρήματα στην τραγικά ακραία άποψη του,ότι ήταν καλύτερος του Ρούμπιο. rolleyes.gif

σχετικα με καλαθη μαζι σου δεν ειπα κατι αντιθετο.
επισης και για των πεδουλακη παλι συμφωνω ομως δεν θυμαμαι τι ελεγες εσυ τετοια εποχη για των αρτζι περυσι(ελπιζω οχι αλλα απο οτι τωρα)αλλα οι περισσοτεροι εδω μεσα(και παντου δηλαδη)θελαν να των εκτελεσουν με αποκεφαλισμο και να κρεμαστει διπλα στα λαβαρα στο οακα.οι περισσοτεροι τα ιδια λενε τωρα για των ιβανοβιτς.

δεν επεσες να των φας εσυ.και πραγματι κανατε τετοια συζητηση μεταξυ σας. υπηρχαν ομως καποιοι αλλοι που των δαγκωναν.
οπως και των manj13 των δαγκωνει ο bbplayer για των παπα αλλα θα φαει την μουρη του νομιζω icon_wave.gif (bbplayer δεν εχω κατι μαζι σου peace.gif )
αν θες την γνωμη μου για καλαθη ρουμπιο παντως συμφωνω απολυτα με παρισινο (οπως και στην συντριπτικη πλειοψηφια απο αυτα που γραφει)

QUOTE (katharop @ Apr 18 2015, 13:35 ) *
Γιατί να μην μείνει παραπάνω καταρχήν εξήγησε μου.Επίσης γιατί ν μην κρατήσεις τον ιτούδη.


κοιτα ο ΔΓ δεν ειχε κ τις καλυτερες σχεσεις με των ζοτς και των ιτουδη λογο κακης συμπεριφορας του ΔΓ παλιοτερα απεναντι τους.Αυτοι των σνομπαρουν κατα καποιο τροπο και οΔΓ απο την πλευρα του επειδη εχει το μαρουλι δεν τα γουσταρει αυτα.
εγω βεβαια δεν συμφωνω με αυτες τις συμπεριφορες αλλα καπως ετσι εχει το πραγμα
thalys
Ο ΔΓ έχει σχέδιο. Δεν εκτελείται άψογα, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί βλέπετε χάος. Ο Πεδουλάκης ήταν ιδανικός για να κρατήσει την ομάδα όρθια στην, εξαιρετικά δύσκολη, μεταβατική περίοδο. Απολύθηκε γιατί δεν ανέδειξε τους Γιάνκοβιτς-Παππά. Ήρθε ο Ιβάνοβιτς με ρητή εντολή να τους βάλει στο ροτέισον και να δουλέψει τους μικρούς. Πάλι δεν εκτελείται άψογα το σχέδιο, αλλά σε γενικές γραμμες γίνεται αυτό που θέλει ο πρόεδρος. Οι μικροί φέτος παίζουν και οι Παππάς-Γιάνκοβιτς έχουν μπει κανονικά στο ροτέισον.

Είναι καλό ή κακό το σχέδιο του ΔΓ; Δεν ξέρω. Αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.
Συνεπάγεται το σχέδιο αγωνιστική πτώση; Σίγουρα. Όμως άλλος πληρώνει, άλλος αποφασίζει.
katharop
QUOTE (GK_23 @ Apr 18 2015, 13:48 ) *
Δεν είμαι φίλος του ΠΑΟ, καταρχάς. Φαντάζομαι ότι όνειρο των φίλων του ΠΑΟ είναι να κατακτούν όλους τους διαθέσιμους τίτλους. Ομοίως και όνειρο των φίλων του ΟΣΦΠ.

Με τις υπάρχουσες συνθήκες ο ΠΑΟ είναι 99% αδύνατο να κατακτήσει την Ευρωλίγκα. Εξίσου φοβερά δύσκολο ήταν από την αρχή της χρονιάς να φτάσει στο Φ4. Οι ελληνικές ομάδες δεν κινούνται πλέον στα οικονομικά επίπεδα της τετραετίας 2006-2010. Για να μπορέσουν να φτάσουν ψηλά στην Ευρώπη χρειάζεται αξιοποίηση των Ελλήνων παικτών στο έπακρο και πολύ ψαγμένες επιλογές ξένων. Το πρώτο κομμάτι απαιτεί χρόνο, στο δεύτερο έγιναν 1-2 αστοχίες στο φετινό ΠΑΟ.

Αν θες να δεις τον ΠΑΟ να έχει πιθανότητες για κατάκτηση Ευρωλίγκας θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να περιμένεις 2-3 χρόνια ακόμα. Δεν νομίζω ότι λέγεται αλλοίωση DNA αυτό αλλά "ρεαλισμός". Αυτό που εξήγγειλε ο ΔΓ στην αρχή της χρονιάς, δεν μπορεί να κριθεί φέτος.

Το είδα οτι είσαι φίλος του οσφπ γενικά μιλούσα στους παναθηναικούς. Αλλο είμαι ρεαλιστής και άλλο ειμαι ευχαριστημένος απο αυτό που έχω. Εχει διαφορά προφανώς δεν μπορούμε να πάρουμε ευρωλίγκα με τιποτα στην κατασσταση που βρισκόμαστε αλλά εγώ ρώτησα αν είμαστε ευχαριστημένοι με αυτήν την κατάσταση. Μπερδεύτηκες. Και προφανώς ενας υγιείς φίλαθλος του παναθηναικου δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένος με το πρωτάθλημα ελλάδος και να τρώει 30αρες στους 8 απο την τσσκα.

Οσο για τον majesty ακέφαλος δεν θα μείνει κανένας στον ερασιτέχνη θα μείνει η ΚΑΕ εκεί που ανήκει. Και που ξέρεις αν ενδιαφέρθηκε ποτέ κανείς να πάρει την καε η αν θα ενδιαφερθεί? Υπαρχει περίπτωση σοβαρός επιχειρηματίας να προσεγγίσει τον γιαννακοπουλο με αυτά που βλέπει απο αυτόν? Ασε που μόνο με τα έσοδα απο τα εισητηρια κτλπ έχεις άνετα μια ομάδα επιπέδου τοπ 16 ευρωλίγκας χωρίς να υπάρχει κάποιος να βάζει επιπλέον χρήματα
j-kidd13
Κυριοι...Προσεχουμε τους χαρακτηρισμους που χρησιμοποιουμε...
Μη λεμε τα ιδια 10000 φορες...
salonikatasos
QUOTE (katharop @ Apr 18 2015, 15:14 ) *
Το είδα οτι είσαι φίλος του οσφπ γενικά μιλούσα στους παναθηναικούς. Αλλο είμαι ρεαλιστής και άλλο ειμαι ευχαριστημένος απο αυτό που έχω. Εχει διαφορά προφανώς δεν μπορούμε να πάρουμε ευρωλίγκα με τιποτα στην κατασσταση που βρισκόμαστε αλλά εγώ ρώτησα αν είμαστε ευχαριστημένοι με αυτήν την κατάσταση. Μπερδεύτηκες. Και προφανώς ενας υγιείς φίλαθλος του παναθηναικου δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένος με το πρωτάθλημα ελλάδος και να τρώει 30αρες στους 8 απο την τσσκα.

Οσο για τον majesty ακέφαλος δεν θα μείνει κανένας στον ερασιτέχνη θα μείνει η ΚΑΕ εκεί που ανήκει. Και που ξέρεις αν ενδιαφέρθηκε ποτέ κανείς να πάρει την καε η αν θα ενδιαφερθεί? Υπαρχει περίπτωση σοβαρός επιχειρηματίας να προσεγγίσει τον γιαννακοπουλο με αυτά που βλέπει απο αυτόν? Ασε που μόνο με τα έσοδα απο τα εισητηρια κτλπ έχεις άνετα μια ομάδα επιπέδου τοπ 16 ευρωλίγκας χωρίς να υπάρχει κάποιος να βάζει επιπλέον χρήματα



μόνο τους παίχτες που έχεις να πληρώσεις(χωρίς τις εφορίες) έχεις 7-8 εκατομμύρια ευρώ(μιλάμε για το τωρινό ρόστερ). βάλε και το 40% εφορία πας,στα 11 περίπου. γήπεδο δικό σου,δεν έχεις,το νοικιάζεις,προφανώς όχι τσάμπα. βάλε και τα υπόλοιπα λειτουργικά έξοδα(μετακινήσεις στο εξωτερικό,σπίτια στους παίχτες και άλλα μικροέξοδα) πας σχεδόν 15 εκατομμύρια.
τα έσοδά σου από την άλλη είναι 7000 για κάθε νίκη στην ευρωλίγκα(7 χιλιάδες το γράφω για να μην φανεί ότι ξέχασα κάποιο μηδενικό),τα τηλεοπτικά που είναι δεν είναι 2-3 εκατομμύρια σε ελλάδα και ευρώπη μαζί. χορηγίες? να σου βάλω άλλα 2. τα υπόλοιπα 10 εκατομμύρια θα τα βρεις από τα εισιτήρια? κάθε χρόνο δίνει 30 παιχνίδια μέσο όρο στην έδρα σου,οπότε για να βγάλεις αυτά τα λεφτά που ψάχνεις πρέπει να έχεις σε κάθε ματς 350000 έσοδα,που δεν τα έχεις φυσικά ούτε όταν γεμίζει το ΟΑΚΑ αν βάλουμε 15 ευρώ τη μέση τιμή εισιτηρίου.

το πρόβλημα όμως από ότι κατάλαβα είναι ο γιαννακόπουλος και όχι το επίπεδο της ομάδας,αφού προτιμάς όπως λες την ομάδα να παίζει απλά μέχρι τους 16 χωρίς να βάζει κάποιος λεφτά,παρά να είναι κάθε χρόνο στις 8 καλύτερες ομάδες της ευρώπης
manos_89
QUOTE (salonikatasos @ Apr 18 2015, 03:47 ) *
και που το ξέρεις αν θα έπιαναν στον παναθηναϊκό? τα πράγματα στις μεταγραφές δεν είναι τόσο απλά όσο νομίζουν μερικοί(δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά). δεν ταιριάζουν όλοι οι παίχτες σε όλες τις ομάδες. αν τους είχαμε και δεν έδιναν αυτά που περιμέναμε βάσει αυτών που κάνουν εκεί που είναι τώρα,πάλι γκρίνια θα είχαμε και σχόλια του στυλ,τι θα γινόταν αν αντί του μακόλουμ και του κούπερ είχαμε τον χ σλότερ και τον y νέλσον


Δεν λεω το αντίθετο αλλά από το 2012 έναν καθαρά οργανωτικό άσσο για να αναλαμβάνει όταν λείπει ο Διαμαντίδης δεν έχουμε δει και γι' αυτό νομίζω ότι ο κούπερ θα ήταν όαση.
Εκ των υστέρων πάντως καλά τα έλεγε ο hoopfellas από την αρχή της χρονιάς, και βασικά 2 χρόνια τώρα.
PARISINOS
QUOTE(MaJesty23 @ Apr 18 2015, 09:36 ) *
Εάν γυρίσει ο Καλάθης,θα μπεί ο προγραμματισμός σε άλλη φάση...για μένα θα είναι ξεκάθαρο ότι πάμε προς την στεριά και όχι σε ξέρα.
Ο Καλάθης,για όσους απο μας είναι αρρωστάκια με NBA,είναι ξεκάθαρα 2 επίπεδα πιο πάνω απ'οτι όταν έφυγε.Είναι σε τρομερή ηλικία ,καθώς είναι στην άνοδο του και ούτε κατά διάνοια ακόμα στο peak του.Επίσης έχει τρομερή αυτοπεποίθηση πλέον και σουτάκια θα πάρει.Στο NBA εάν έπαιρνε χρόνο ,θα είχε πολύ καλά νούμερα...αλλά δυστυχώς για τον Nick οι first pass minded point guards,δεν έχουν θέση.Είναι με απλά λόγια πολύ playmaker για Αμερική.


Αυτο που θα πρεπει να εχει κατα νου ο ΔΓ ΑΝ (big if που λενε και οι αμερικανοι, και δεν εξαρταται μονο απο αυτον αλλα και απο τις προτασεις που θα εχει ο καλαθης στο ΝΒΑ) φερει τον καλαθη ειναι οτι ο ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ , επειδη δεν ειναι tier ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗ αποτελει ΕΝΑ ΠΡΟΤΖΕΚΤ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.

ΑΝ ΦΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑΘΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΚΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ 1/3 του μπαντζετ, καλο θα ειναι να εισαι διαθετημενος να καταλαβεις οτι πρεπει να ΧΤΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΓΥΡΩ ΤΟΥ με βαση τα συστατικα που τον συμφερουν.

Ο καλαθης δεν ειναι ΔΔ που οτι σαβουρα του φερεις διπλα του, θα τον κανει εστω και λιγο καλυτερο.
Ο καλαθης ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ παιχτης, αλλα εχει ενα σοβαρο μειονεκτημα (ΣΟΥΤ) οποτε ΑΝ φερεις καλαθη, πρεπει για να πιασουν τοσο τα λεφτα σου, το προτζεκτ να λεγεται ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΑΘΗ.

Αν φερεις τον καλαθη, και καθε χρονο αλλαζεις προτζεκτ (ποτε λεγεται ελληνοποιηση, ποτε κατι αλλο) η αν τον φερεις και το εκαστοτε προτζεκτ ειναι πιο σημαντικο απο την βελτιστη αξιοποιηση του παιχταρα σου, θα εχεις προβλημα.

ΑΝ πχ - λεω εγω τωρα peace.gif - φερεις καλαθη, και δεν ταιριαζει καλα με τους υπαρχοντες ελληνες (γιατι μπορει να μην τον συμπληρωνουν καλα λογω μετριου πχ σουτ και αυτοι) , τοτε θα πρεπει να φερεις ξενο που να τον πλαισιωνει καλα.

Αν πχ του χρονου ερθει ο καλαθης , και ο γιανκοβιτς δεν μπορει να σταυρωσει τριποντο, η αν του χρονου ερθει ο καλαθης , και ο ελληνας στο 4 που θα εχουμε βρει δεν εχει καλο σουτ, το συστημα δεν θα δουλεψει.

ΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΚΑΛΑΘΗΣ ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ, θα πρεπει το προτζεκτ να λεγεται ΚΑΛΑΘΗΣ.
Αν δεν υπαρχουν καταλληλοι ελληνες να τον πλαισιωσουν, να ειναι δαιθετημενος να βρει καταλληλους ξενους ο ΔΓ.

Γιατι με τα μυαλα και τα κολληματα και τις ξαφνικες αναλαμπες που χτυπαει ο ΔΓ, μου φαινεται ΑΠΙΘΑΝΟ να καταφερει να δομησει ομαδα καταλληλη γυρω απο τον καλαθη.
Το προτζεκτ "καλαθης ηγετης του ΠΑΟ "θελει μεθοδικοτητα και υπομονη και δεν ειμαι σιγουρος οτι ο ΔΓ ειναι για τετοια.

Με τα μυαλα του ΔΓ, Βλεπω τον καλαθη να παιζει με οποιον ελπιδοφορο ελληνα κατσει στην κουτρα του ΔΓ εκεινη τη στιγμη και αυτο τιποτα καλο δεν προμηνυει.

Η ομαδα παιχτων που θα πλαισιοσουν τον καλαθη θα πρεπει για να χτυπαει ευρωλιγκα, να εχουν ενα βασικο χαρακτηριστικο. Να εχουν εξαιρετικο σουτ. Ουτε να ειναι ελληνες, ουτε τιποτα. Σουτ να εχουν.
Αν τωρα ο ΔΓ αποφασισει οτι το βασικο χαρακτηριστικο των συμπαιχτων του καλαθη, θα πρεπει να ειναι ελληνες, τοτε την κατσαμε τη βαρκα.
manj13
QUOTE(salonikatasos @ Apr 18 2015, 15:39 ) *


μόνο τους παίχτες που έχεις να πληρώσεις(χωρίς τις εφορίες) έχεις 7-8 εκατομμύρια ευρώ(μιλάμε για το τωρινό ρόστερ). βάλε και το 40% εφορία πας,στα 11 περίπου. γήπεδο δικό σου,δεν έχεις,το νοικιάζεις,προφανώς όχι τσάμπα. βάλε και τα υπόλοιπα λειτουργικά έξοδα(μετακινήσεις στο εξωτερικό,σπίτια στους παίχτες και άλλα μικροέξοδα) πας σχεδόν 15 εκατομμύρια.
τα έσοδά σου από την άλλη είναι 7000 για κάθε νίκη στην ευρωλίγκα(7 χιλιάδες το γράφω για να μην φανεί ότι ξέχασα κάποιο μηδενικό),τα τηλεοπτικά που είναι δεν είναι 2-3 εκατομμύρια σε ελλάδα και ευρώπη μαζί. χορηγίες? να σου βάλω άλλα 2. τα υπόλοιπα 10 εκατομμύρια θα τα βρεις από τα εισιτήρια? κάθε χρόνο δίνει 30 παιχνίδια μέσο όρο στην έδρα σου,οπότε για να βγάλεις αυτά τα λεφτά που ψάχνεις πρέπει να έχεις σε κάθε ματς 350000 έσοδα,που δεν τα έχεις φυσικά ούτε όταν γεμίζει το ΟΑΚΑ αν βάλουμε 15 ευρώ τη μέση τιμή εισιτηρίου.

το πρόβλημα όμως από ότι κατάλαβα είναι ο γιαννακόπουλος και όχι το επίπεδο της ομάδας,αφού προτιμάς όπως λες την ομάδα να παίζει απλά μέχρι τους 16 χωρίς να βάζει κάποιος λεφτά,παρά να είναι κάθε χρόνο στις 8 καλύτερες ομάδες της ευρώπης



''.....μόνο τους παίχτες που έχεις να πληρώσεις(χωρίς τις εφορίες) έχεις 7-8 εκατομμύρια ευρώ(μιλάμε για το τωρινό ρόστερ). βάλε και το 40% εφορία πας,στα 11 περίπου. γήπεδο δικό σου,δεν έχεις,το νοικιάζεις,προφανώς όχι τσάμπα. βάλε και τα υπόλοιπα λειτουργικά έξοδα(μετακινήσεις στο εξωτερικό,σπίτια στους παίχτες και άλλα μικροέξοδα) πας σχεδόν 15 εκατομμύρια.
τα έσοδά σου από την άλλη είναι 7000 για κάθε νίκη στην ευρωλίγκα(7 χιλιάδες το γράφω για να μην φανεί ότι ξέχασα κάποιο μηδενικό),τα τηλεοπτικά που είναι δεν είναι 2-3 εκατομμύρια σε ελλάδα και ευρώπη μαζί. χορηγίες? να σου βάλω άλλα 2. τα υπόλοιπα 10 εκατομμύρια θα τα βρεις από τα εισιτήρια? κάθε χρόνο δίνει 30 παιχνίδια μέσο όρο στην έδρα σου,οπότε για να βγάλεις αυτά τα λεφτά που ψάχνεις πρέπει να έχεις σε κάθε ματς 350000 έσοδα,που δεν τα έχεις φυσικά ούτε όταν γεμίζει το ΟΑΚΑ αν βάλουμε 15 ευρώ τη μέση τιμή εισιτηρίου.....''



77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ!!!Ι REST MY CASE!!!!Eλπιζω μονο να μην τα βλεπει αυτα ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ κανεις απο ΤΗΝ ΠΑΕ γιατι θ αντιληφθει οτι με τα ΜΙΣΑ ΑΠ ΑΥΤΑ προσπαθει να ''τρεξει'' ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ!!! icon_drunk.gif icon_drunk.gif ....Ποσα ειπαμε παιρνει ο Ολυμπιακος επειδη ΑΠΛΑ κατορθωνει να ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ αρχικα στην ''Ευρωλιγκα του ποδοσφαιρου''????ΠΟΣΑΑΑΑΑΑ??? Και μ αυτα τα εσοδα εχουν αφησει οι ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΑΡΕΣ τον Αλαφουζο μονο του 68.gif .....Κι αν φυγει ο ΔΓ θ αναλαβει καποιος ,με τον νικητη της Ευρωλιγκα να παιρνει..... τα μισα του Διαμαντιδη icon_drunk.gif
Do you know AEK after Fillipou??? wink.gif Eιπα και σ αλλο ποστ οτι ο ΔΓ δεν ειναι ο Καλαφατης....στον χαρακτηρα και ΚΑΚΩΣ δεν ειναι...Αλλα δεν υπαρχει ΑΛΛΟΣ κατ εμε...Και τα ''μεγαλεια'' δεν χανονται αν φτανεις ΓΙΑ ΚΑΜΠΟΣΟ στους οκτω αλλα αν φτασεις στο ΑΜΕΣΟ μελλον σε Ελλαδα κι Ευρωπη σαν τους φιλους-χωρις καμμια ταση υποβιβασης αλλα αναφορας καταστασης-Αρειανους /Παοκτζηδες να νοσταλγεις εν ετει 2015 τον Γκαλη και τον Πρελεβιτς....Δεν επιθυμω να νοσταλγω -καλα να μαστε- τον Διαμαντιδη το 2020 και να παλευω να βγω στο...Eurochallenge tongue.gif ....Nα τον νοσταλγω επειδη δεν μπορω να προκριθω χρονο παρα...3χρονο στο φ4...θα τ' αντεξω tongue.gif
Καταπληκτικη και... "επωδυνη tongue.gif '' για το ρεαλισμο της και την λεπτομερεια της η αναλυση PARISINOU ''project Kαλαθης'' για το μελλον...Ακριβως οτι πιστευω κι εγω απλα δεν θα μπορουσα να το γραψω ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΑ....
Και κατι για τον Παππα και τον Βλαντο...Ο Περπε-ασχετως του χθεσινου του ''εφιαλτη''....που ευθυνομαι...κι εγω tongue.gif '' εγινε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ παικτης και λογω οτι συνυπηρξε ΜΕ ΜΕΓΑΛΟΥΣ παικτες....Ειναι πολυ κρισιμο το σημειο λοιπον για τους 2 πρωτους...Θα τους πλαισιωσεις με τους ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ για να εκτοξευτουν ή θα τους κρατησεις στα ορια του ΚΑΛΟΥ εως ΠΟΛΥ καλου παικτη???Βλ. Σπανουλης-Πριντεζης και την εικονα Πριντεζη προ Σπανουλη....
Ginobili
QUOTE(j.browning @ Apr 18 2015, 11:53 ) *
αν θες την γνωμη μου για καλαθη ρουμπιο παντως συμφωνω απολυτα με παρισινο (οπως και στην συντριπτικη πλειοψηφια απο αυτα που γραφει)

Ο καθένας μπορεί να έχει μια σεβαστή γνώμη,αλίμονο.Κι εγώ μπορεί να λέω ότι ο Τζινόμπιλι είναι καλύτερος από τον Μάτζικ Τζόνσον...(όχι σοβαρά βέβαια),αλλά δεν μπορούμε να χάνουμε και το μέτρο,δεν έχει νόημα να συζητάμε μετά.
Το τι παίκτης είναι ο καλάθης...και τι μέγεθος παίκτης είναι ο Ρούμπιο,φρονώ..........ότι είναι λίγο πολύ αντικειμενιικά γνωστό.Ο Ρούμπιο κοστίζει όσο ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ μαζί...και όχι,αυτό δεν οφείλεται στον μάνατζερ του,αλλά στην αξία του.
manj13
QUOTE(Ginobili @ Apr 18 2015, 17:53 ) *
Ο καθένας μπορεί να έχει μια σεβαστή γνώμη,αλίμονο.Κι εγώ μπορεί να λέω ότι ο Τζινόμπιλι είναι καλύτερος από τον Μάτζικ Τζόνσον...(όχι σοβαρά βέβαια),αλλά δεν μπορούμε να χάνουμε και το μέτρο,δεν έχει νόημα να συζητάμε μετά.
Το τι παίκτης είναι ο καλάθης...και τι μέγεθος παίκτης είναι ο Ρούμπιο,φρονώ..........ότι είναι λίγο πολύ αντικειμενιικά γνωστό.Ο Ρούμπιο κοστίζει όσο ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ μαζί...και όχι,αυτό δεν οφείλεται στον μάνατζερ του,αλλά στην αξία του.


Ο Ρουμπιο ειναι ενας παικτης που αν δεν ειχε ΨΥΓΜΑΤΑ-Θου Κυριε- Κιντ ή Νας ΣΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ανετα διεκδικουσε το βραβειο ανεγερσης οικοδομικων τετραγωνων απο τον...Ευθυμη Μπακατσια...Το αν ΤΑΙΡΙΑΞΕ στην ομαδα που παιζει 2 φορες παραπανω απ οτι ο Καλαθης ειναι αλλη κουβεντα....Ο Καλαθης ειναι ΣΑΦΩΣ καλυτερος ΕΙΔΙΚΑ για Ευρωπη....
Ginobili
QUOTE(manj13 @ Apr 18 2015, 16:00 ) *
Ο Ρουμπιο ειναι ενας παικτης που αν δεν ειχε ΨΥΓΜΑΤΑ-Θου Κυριε- Κιντ ή Νας ΣΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ανετα διεκδικουσε το βραβειο ανεγερσης οικοδομικων τετραγωνων απο τον...Ευθυμη Μπακατσια...Το αν ΤΑΙΡΙΑΞΕ στην ομαδα που παιζει 2 φορες παραπανω απ οτι ο Καλαθης ειναι αλλη κουβεντα....Ο Καλαθης ειναι ΣΑΦΩΣ καλυτερος ΕΙΔΙΚΑ για Ευρωπη....

Έχεις δίκιο
D-Wade
QUOTE(salonikatasos @ Apr 18 2015, 15:39 ) *


μόνο τους παίχτες που έχεις να πληρώσεις(χωρίς τις εφορίες) έχεις 7-8 εκατομμύρια ευρώ(μιλάμε για το τωρινό ρόστερ). βάλε και το 40% εφορία πας,στα 11 περίπου. γήπεδο δικό σου,δεν έχεις,το νοικιάζεις,προφανώς όχι τσάμπα. βάλε και τα υπόλοιπα λειτουργικά έξοδα(μετακινήσεις στο εξωτερικό,σπίτια στους παίχτες και άλλα μικροέξοδα) πας σχεδόν 15 εκατομμύρια.
τα έσοδά σου από την άλλη είναι 7000 για κάθε νίκη στην ευρωλίγκα(7 χιλιάδες το γράφω για να μην φανεί ότι ξέχασα κάποιο μηδενικό),τα τηλεοπτικά που είναι δεν είναι 2-3 εκατομμύρια σε ελλάδα και ευρώπη μαζί. χορηγίες? να σου βάλω άλλα 2. τα υπόλοιπα 10 εκατομμύρια θα τα βρεις από τα εισιτήρια? κάθε χρόνο δίνει 30 παιχνίδια μέσο όρο στην έδρα σου,οπότε για να βγάλεις αυτά τα λεφτά που ψάχνεις πρέπει να έχεις σε κάθε ματς 350000 έσοδα,που δεν τα έχεις φυσικά ούτε όταν γεμίζει το ΟΑΚΑ αν βάλουμε 15 ευρώ τη μέση τιμή εισιτηρίου.

Δε συμφωνούν μαζί σου οι ισολογισμοί αλλά δεν έχει σημασία
PARISINOS
QUOTE(Ginobili @ Apr 18 2015, 15:53 ) *
Ο καθένας μπορεί να έχει μια σεβαστή γνώμη,αλίμονο.Κι εγώ μπορεί να λέω ότι ο Τζινόμπιλι είναι καλύτερος από τον Μάτζικ Τζόνσον...(όχι σοβαρά βέβαια),αλλά δεν μπορούμε να χάνουμε και το μέτρο,δεν έχει νόημα να συζητάμε μετά.


Δεν νομιζω ομως στην περιπτωση μου να εχασα το μετρο. Η ιστορια απεδειξε οτι μιλαμε για συγκρισημα μεγεθη.
Κανενας απο τους δυο δεν ειναι tier one παιχτης , και οι δυο ειναι επιπεδου all euroleague.
Και οι δυο για ευρωπη ειναι εξαιρετικοι με πολυ καλη πορεια , ευρωλιγκες κλπ, και οι δυο στο ΝΒΑ ειναι προς το παρον μετριοι. Ο ενας βασικος στη χειροτερη ομαδα του ΝΒΑ, ο αλλος αναπληρωματικος σε μια απο τις καλυτερες.


QUOTE(Ginobili @ Apr 18 2015, 15:53 ) *
Το τι παίκτης είναι ο καλάθης...και τι μέγεθος παίκτης είναι ο Ρούμπιο,φρονώ..........ότι είναι λίγο πολύ αντικειμενιικά γνωστό.Ο Ρούμπιο κοστίζει όσο ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ μαζί...και όχι,αυτό δεν οφείλεται στον μάνατζερ του,αλλά στην αξία του.


Το τι παιχτης ειναι ο ρουμπιο το λεει το γηπεδο. Πιο αντικειμενικος κριτης απο το γηπεδο δεν υπαρχει
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=E2010

Αυτο ειναι ο ρουμπιο στην ευρωλιγκα.
Το οτι κανει οσο ο ΔΔ και ο σπανουλης μαζι δεν μου λεει απολυτως τιποτα. Παραμενει ενας παιχτης που ο πραιμ ΔΔ οχι μονο τον διελυσε αλλα ασελγησε στο πτωμα του.

Το ποσο κανει λοιπον ο ρουμπιο δεν εχει καμια σημασια , δεν πα να κανει οσο ολη η ευρωλιγκα μαζι.
Και ο τσιλιμπεργκερ εκανε οσο ο σπαν και ο ΔΔ μαζι και μαλιστα ειχε τοσο γατα μανατζερ που οχι μονο αρπαξε τα 8 εκ απο τους αγγελλοπουλους αλλα μετα αρπαξε και αλλα 35 απο τους σανς .

Το αν και κατα ποσο τα αξιζε το εδειξε ο πλεον αντικειμενικος κριτης .
Οπως ειπα : ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ.

Υ.Γ: Δηλαδη φιλε Τζινομπιλι μετα απο 5 χρονια, θα ξανακανω την ιδια ερωτηση που απαντησα εγω πριν 5 χρονια.
Τωρα αν σου ελεγε ο ΔΓ να διαλεξεις ποιον να παρουμε, ρουμπιο η καλαθη στον ΠΑΟ, σοβαρα θα απαντουσες ρουμπιο?
nvip13
QUOTE(PARISINOS @ Apr 18 2015, 15:57 ) *
ΑΝ πχ - λεω εγω τωρα peace.gif - φερεις καλαθη, και δεν ταιριαζει καλα με τους υπαρχοντες ελληνες (γιατι μπορει να μην τον συμπληρωνουν καλα λογω μετριου πχ σουτ και αυτοι) , τοτε θα πρεπει να φερεις ξενο που να τον πλαισιωνει καλα.

Αν πχ του χρονου ερθει ο καλαθης , και ο γιανκοβιτς δεν μπορει να σταυρωσει τριποντο, η αν του χρονου ερθει ο καλαθης , και ο ελληνας στο 4 που θα εχουμε βρει δεν εχει καλο σουτ, το συστημα δεν θα δουλεψει.

ΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΚΑΛΑΘΗΣ ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ, θα πρεπει το προτζεκτ να λεγεται ΚΑΛΑΘΗΣ.
Αν δεν υπαρχουν καταλληλοι ελληνες να τον πλαισιωσουν, να ειναι δαιθετημενος να βρει καταλληλους ξενους ο ΔΓ.


Η ομαδα παιχτων που θα πλαισιοσουν τον καλαθη θα πρεπει για να χτυπαει ευρωλιγκα, να εχουν ενα βασικο χαρακτηριστικο. Να εχουν εξαιρετικο σουτ. Ουτε να ειναι ελληνες, ουτε τιποτα. Σουτ να εχουν.
Αν τωρα ο ΔΓ αποφασισει οτι το βασικο χαρακτηριστικο των συμπαιχτων του καλαθη, θα πρεπει να ειναι ελληνες, τοτε την κατσαμε τη βαρκα.


Συμφωνώ απόλυτα. Δεν θελω να σκέφτομαι καν την περίπτωση να έρθει ο Νικ και να μείνει ο Νελσον (ασχετα που οποιος κι αν ερθει ελπίζω να φύγει).
Παικταράς ο Καλάθης αλλα δεν ξέρω αν μπορει να γίνει μεγάλος ηγέτης με τέτοιο σουτ. Θες τουλάχιστον 2-3 καλους σουτερ και θα πρέπει να τα σκάσεις. Φυσικά και τα λεφτά Νελσον και Μαυροκεφαλίδη, οπως και λογική μείωση σε Διαμαντιδη πρεπει να αξιοποιηθούν σωστα. Για να συμβεί αυτο πρέπει να βρεις προπονητή και να ακολουθήσεις ενα συγκεκριμένο πλάνο στο οποιο θα κινηθείς.
A.CAB
QUOTE(D-Wade @ Apr 18 2015, 18:24 ) *
Δε συμφωνούν μαζί σου οι ισολογισμοί αλλά δεν έχει σημασία


http://www.paobc.gr/file.ashx?fid=8554

http://prasinanea.gr/basket/article2549387.ece

Δεν έχεις καθόλου άδικο. Το 12-13, την πρώτη Πεδουλάκειο χρονιά με κέρδος ήταν και το μπάτζετ πολύ χαμηλώτερο απ' ότι ακούγεται.

http://www.businessnews.gr/article/9221/pa...kai-kerdoforias

Ακόμα καλύτερα την επόμενη σεζόν.

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι δικά του τα λεφτά και ας τα κάνει ότι θέλει. Δικαίωμά και μαγκιά του και καλά κάνει αν έχει κέρδος ή έστω μικρές απώλειες. Απλά οι εξυπνάδες περί δεκάααααδων εκατομυρίων που μπαίνει μέσα δεν παίζουν. Άλλα χρόνια γίνονταν αυτά και δεν ήταν ο ΔΓ πρόεδρος.
MaJesty23
ε παιδιά μην σχολιάζετε ισολογισμούς γιατί πετάτε τρελές κορόνες...φιλικά πάντα!Βαριέμαι να μπώ σε ανάλυση(μπορώ να το κάνω καθότι ορκωτός ελεγκτής)αλλα αρνητικά ίδια κεφάλαια τα βλέπετε ή μπά?Αυριο που θα έχω χρόνο θα κάνω ανάλυση!φιλικά peace.gif
A.CAB
QUOTE(MaJesty23 @ Apr 18 2015, 19:06 ) *
ε παιδιά μην σχολιάζετε ισολογισμούς γιατί πετάτε τρελές κορόνες...φιλικά πάντα!Βαριέμαι να μπώ σε ανάλυση(μπορώ να το κάνω καθότι ορκωτός ελεγκτής)αλλα αρνητικά ίδια κεφάλαια τα βλέπετε ή μπά?Αυριο που θα έχω χρόνο θα κάνω ανάλυση!φιλικά peace.gif


Άρα τα site και όσοι γράφουν σε αυτά λένε ψέματα ή δεν ξέρουν γιατί δεν έχουν ορκωτούς λογιστές; Γιατί δεν είναι και κανά σπάνιο επάγγελμα. Φαντάζομαι πως ένα site που ειδικεύεται σε τέτοιου είδους θέματα θα ήξερε τι έγραφε και δεν νομίζω η ΚΑΕ Παναθηναικός να μην αντιδρούσε αν έγραφε τόσο μεγάλες κορόνες.
Περιμένουμε την ανάλυση.
patissiotis
QUOTE (MaJesty23 @ Apr 18 2015, 19:06 ) *
ε παιδιά μην σχολιάζετε ισολογισμούς γιατί πετάτε τρελές κορόνες...φιλικά πάντα!Βαριέμαι να μπώ σε ανάλυση(μπορώ να το κάνω καθότι ορκωτός ελεγκτής)αλλα αρνητικά ίδια κεφάλαια τα βλέπετε ή μπά?Αυριο που θα έχω χρόνο θα κάνω ανάλυση!φιλικά peace.gif


Το νοημα φιλε Majesty23 ειναι οτι πλεον ο ΔΓ δεν βαζει τα δεκαδες εκατομμυρια που νομιζουν μερικοι, το μπατζετ εχει πεσει και ειλικρινα με αυτα που εχουν δει τα ματια μου στη μετα Ζελικο εποχη θα ηθελα ο ΔΓ να αποχωρησει αυριο κιολας!!!

Καποιος φιλος ανεφερε τον ποδοσφαιρικο Παναθηναϊκο ως παραδειγμα προς αποφυγη στη μετα Τζιγγερ εποχη. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!! Οι Βαρδινογιαννηδες εγκατελειψαν τον Παναθηναϊκο ουσιαστικα πτωχευμενο μαζι με Βγενοπουλους, Πατερες και Γιαννακοπουλους (μην τους ξεχναμε). Οταν ενιωσαν για τα καλα την κριση στις εταιρειες τους και εγκαταληφθηκε το project του Βοτανικου πηδηξαν ΟΛΟΙ απο το καραβι και ο Παναθηναϊκος βρεθηκε ενα βημα πριν τη διοικηση πρωτοδικειου και την ουσιαστικη διαλυση. 30(!!!) χρονια Βαρδινογιαννηδες στις καλυτερες επιχειρηματικα εποχες στην Ελλαδα με πακτωλους χρηματων αφησαν τον Παναθηναϊκο χωρις ουτε ενα περουσιακο στοιχειο, χωρις προπονητηριο, χωρις γηπεδο, χωρις παιχτες και με το κοσμο σε εμφυλιο. Και μεσα σε 3-4 χρονια σε περιοδο ακραιας οικονομικης κρισης, με την ομαδα υπερχρεωμενη, αποκλεισμενη για μια χρονια απο την Ευρωπη με ΟΛΑ τα ταλεντα της να φευγουν για ψιχουλα ο Παναθηναϊκος αναγεννηθηκε! Ειναι υγιης οικονομικα, εχει βγαλει καποια παιχτακια, ειναι ανταγωνιστικος στην Ελλαδα και με 3-4 προσεκτικες κινησεις μπορει του χρονου να διεκδικησει πρωταθλημα. Να μην ξεχασω και το ιδιοκτητο προπονητικο κεντρο στο Κορωπι. Και ΟΛΑ αυτα με τον Αλαφουζο. Εναν ανθρωπο που μπορει να εχει κανει μεγαλες γκαφες αλλα δεν κοροϊδευει: Δεν υποσχεθηκε ποτε δεκαδες μυρια σε μπατζετ, δεν υποσχεθηκε τιτλους και χαϊλικια αλλα μεσα σε δυο χρονια ενωσε τους Παναθηναϊκους και ο Συλλογος σωθηκε απο την καταστροφη. Δεν ειναι ο Παναθηναϊκος που ονειρευομαστε αλλα τουλαχιστον υπαρχει αξιοπρεπεια.

Ετσι λοιπον και στο μπασκετ θα βρεθει η διαδοχη κατασταση και εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να λεει οτι πρεπει να κοιταξουμε τι κανει η Μακαμπι: Σεμνα και ταπεινα, με αξιοπρεπες αλλα χαμηλο μπατζετ και προπαντως με σχεδιο. Γιατι μετα τον Ζοτς ο ΔΓ εχει αλλαξει 456 πορειες. Ειτε το θελουμε ειτε οχι αυτα τα 3 χρονια το μονο θετικο ειναι οι τιτλοι στην Ελλαδα. Αυτο το λεω γιατι καποιοι μιλησαν για τον Παναθηναϊκο των χρονιων του Σπορτινγκ. Εκει και ο πιο ασχετος με το αντικειμενο καταλαβαινε οτι κατι χτιζεται. Ηρθε ο Τσαρτσαρης, ο Μπατιστ, ο Φωτσης και ο Λακοβιτς παιδακια, ο Χατζηβρετας και αμεσως μετα ο ΔΔ και ο Σπαν. Αυτο ναι ηταν και σχεδιο και ισχυρος ελληνικος κορμος και ειδικα τις χρονιες του Σπορτινγκ με μπατζετ της πλακας για τα δεδομενα της εποχης. Νομιζουμε οτι ο Παναθηανϊκος τοτε ειχε τεραστια μπατζετ λογο ανυπαρξιας του Ολυμπιακου, τα πολλα φραγκα επεσαν την 4ετια 2005-2009.
MaJesty23
QUOTE(A.CAB @ Apr 18 2015, 19:30 ) *
Άρα τα site και όσοι γράφουν σε αυτά λένε ψέματα ή δεν ξέρουν γιατί δεν έχουν ορκωτούς λογιστές; Γιατί δεν είναι και κανά σπάνιο επάγγελμα. Φαντάζομαι πως ένα site που ειδικεύεται σε τέτοιου είδους θέματα θα ήξερε τι έγραφε και δεν νομίζω η ΚΑΕ Παναθηναικός να μην αντιδρούσε αν έγραφε τόσο μεγάλες κορόνες.
Περιμένουμε την ανάλυση.

Καταρχην η καε ως ανωνυμη εταιρεια υποχρεουται απο τον 2190/1920 να καταρτιζει ισολογισμο.Η καε καλεσε λοιπον τους συναδελφους για να ετοιμασουν τις οικονομικες καταστασεις γιατι ειναι νομικα υποχρεη.Κοινως δεν ειναι αρθρο αυτο που διαβαζεις αλλα συμπτυγμενη εκθεση των ορκωτων.Ειπα για κορονες οχι για το δημοσιευμα,ουτε για την εκθεση αλλα γιατι λεχθηκε οτι εχουμε κερδος και αυξημενο σε σχεση με αλλη χρονια κτλ.Η αναλυση οικονομικων καταστασεων ειναι ολοκληρος κλαδος.Μια εκθεση μπορει να ναι και 100σελ.Το εχω κερδος δεν σημαίνει κατι...μια ματια εριξα 5δευτερα και ειδα αρνητικα ιδια κεφαλαια.Αυτο σε απλα λογια σημαινει αρνητικο μτχ κεφαλαιο,δηλαδη η εταιρεια δεν μπορει να εκπληρώσει υποχρεωσεις της.Το ενεργητικο της, η περιουσια της ειναι χαμηλοτεροι απο υποχρεωσεις.Γι αυτο ειπα μην τα βλεπουμε απλοικα...Ενα μετρο διορθωσης ειναι αυξηση μτχ κεφ.Οπως βλεπω υπαρχει προθεση αυξησης μτχ κεφαλαιου αλλα βαζω στοιχημα οτι δεν θα γινει τοσο ευκολα...48εκατομμυρια το βλεπω χλωμο.Απλα ειναι τροπος να καθησυχαζεις τους πιστωτες σου εως οτου εχεις λεφτα.αυτο το ειδα εν ταχυ...σε περιπτωσεις που χεις αρνητικα ιδια κεφαλαια,μπορε να επελθει ακομα και λυση εταιρειας οταν το ζητησει καποιος με εννομο συμφερον.Το λεγομενο going concern ειναι δυσοιωνο για εταιρειες με αρνητ.ιδια κεφ. Τωρα οι ΚΑΕ και ΠΑΕ ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...η μεγαλυτερη πολυεθνικη ελεγκτικη στην Ελλάδα δεν αναλαμβανει και ας χανει χρηματα...τωρα τα περι σπανιου επαγγελματος,δεν το παιξα εξυπνος.απλα να μην βιαζομαστε.Εκαστος στο ειδος του.Peace bro!
Ginobili
QUOTE(PARISINOS @ Apr 18 2015, 16:38 ) *
Δεν νομιζω ομως στην περιπτωση μου να εχασα το μετρο. Η ιστορια απεδειξε οτι μιλαμε για συγκρισημα μεγεθη.
Κανενας απο τους δυο δεν ειναι tier one παιχτης , και οι δυο ειναι επιπεδου all euroleague.
Και οι δυο για ευρωπη ειναι εξαιρετικοι με πολυ καλη πορεια , ευρωλιγκες κλπ, και οι δυο στο ΝΒΑ ειναι προς το παρον μετριοι. Ο ενας βασικος στη χειροτερη ομαδα του ΝΒΑ, ο αλλος αναπληρωματικος σε μια απο τις καλυτερες.




Το τι παιχτης ειναι ο ρουμπιο το λεει το γηπεδο. Πιο αντικειμενικος κριτης απο το γηπεδο δεν υπαρχει
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=E2010

Αυτο ειναι ο ρουμπιο στην ευρωλιγκα.
Το οτι κανει οσο ο ΔΔ και ο σπανουλης μαζι δεν μου λεει απολυτως τιποτα. Παραμενει ενας παιχτης που ο πραιμ ΔΔ οχι μονο τον διελυσε αλλα ασελγησε στο πτωμα του.

Το ποσο κανει λοιπον ο ρουμπιο δεν εχει καμια σημασια , δεν πα να κανει οσο ολη η ευρωλιγκα μαζι.
Και ο τσιλιμπεργκερ εκανε οσο ο σπαν και ο ΔΔ μαζι και μαλιστα ειχε τοσο γατα μανατζερ που οχι μονο αρπαξε τα 8 εκ απο τους αγγελλοπουλους αλλα μετα αρπαξε και αλλα 35 απο τους σανς .

Το αν και κατα ποσο τα αξιζε το εδειξε ο πλεον αντικειμενικος κριτης .
Οπως ειπα : ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ.

Υ.Γ: Δηλαδη φιλε Τζινομπιλι μετα απο 5 χρονια, θα ξανακανω την ιδια ερωτηση που απαντησα εγω πριν 5 χρονια.
Τωρα αν σου ελεγε ο ΔΓ να διαλεξεις ποιον να παρουμε, ρουμπιο η καλαθη στον ΠΑΟ, σοβαρα θα απαντουσες ρουμπιο?

Σοβαρά...??? Υπάρχει τέτοια ερώτηση??? Σοβαρά??? Αδυνατώ να το συνεχίσω,μου φαίνεται αστείο.Ο προηγούμενος φίλος τολμάει και κάνει σύγκριση...και μιλάει για κάτι μπακατσιά..?? Ποιος??? blink.gif Φτάνει να κατακρίνει τον Ρούμπιο σε σχέση με το σουτ του....σε σύγκριση με τον Καλάθη??? Σε πια σφαίρα φαντασίας..πραγματικότητας?? Έχετε διανοηθεί-αντιληφθεί ότι ο Καλάθης καλά καλά ξεπερνάει πάντα με το ζόρι το 50% στις βολές??? ο Ρούμπιο πάντα 80% είχε...

Σε τι να συγκρίνω τον Καλάθη με τον Ρούμπιο?? στο σουτ? στην πάσα? στην οργάνωση? στο κλέψιμο? σε τι στατιστικό-ικανότητα? στην ηλικία? Δεν υπάρχει αυτό...η εικόνα στο γήπεδο τα τελευταία χρόνια μιλάει.
manj13
QUOTE(Ginobili @ Apr 18 2015, 21:01 ) *
Σοβαρά...??? Υπάρχει τέτοια ερώτηση??? Σοβαρά??? Αδυνατώ να το συνεχίσω,μου φαίνεται αστείο.Ο προηγούμενος φίλος τολμάει και κάνει σύγκριση...και μιλάει για κάτι μπακατσιά..?? Ποιος??? blink.gif Φτάνει να κατακρίνει τον Ρούμπιο σε σχέση με το σουτ του....σε σύγκριση με τον Καλάθη??? Σε πια σφαίρα φαντασίας..πραγματικότητας?? Έχετε διανοηθεί-αντιληφθεί ότι ο Καλάθης καλά καλά ξεπερνάει πάντα με το ζόρι το 50% στις βολές??? ο Ρούμπιο πάντα 80% είχε...

Σε τι να συγκρίνω τον Καλάθη με τον Ρούμπιο?? στο σουτ? στην πάσα? στην οργάνωση? στο κλέψιμο? σε τι στατιστικό-ικανότητα? στην ηλικία? Δεν υπάρχει αυτό...η εικόνα στο γήπεδο τα τελευταία χρόνια μιλάει.



KANEIΣ απο τους δυο κατ εμε ΔΕΝ κανει για Ευρωπη...Τον Καλαθη τον σωνει που ειναι ΕΛΛΗΝΑΣ...Χωρις ΣΟΥΤ στην Ευρωπη γκαρντ δεν φτουραει...ΕΙΔΙΚΑ αμα ειναι να δωσεις τιποτα....''Τσιλιντρολεφτα''....Βεβαια, αμα ο Ρουμπιο εχει 80% στις βολες μιλαμε για... σουτερ-αυθεντια!!!Η χαρα του αντιπαλου κοουτς...Οτι ειπαν στον Τεοντοσιτς...Μαρκαρε τον Νελσον στα 4 μετρα και...αραξε...Ρε δε παιρνω τον Κουπερ ή τον Μακολουμ με ''τιμια'' λεφτα και να μου μεινουν και γι αλλους...Κι αν δε μου κατσει μην κλαιω και τα ''τουβλα'' που δωσα για τα ''τουβλα'' που θα ριχνει... 69.gif
assistant
QUOTE(manj13 @ Apr 18 2015, 22:36 ) *
KANEIΣ απο τους δυο κατ εμε ΔΕΝ κανει για Ευρωπη...Τον Καλαθη τον σωνει που ειναι ΕΛΛΗΝΑΣ...Χωρις ΣΟΥΤ στην Ευρωπη γκαρντ δεν φτουραει...ΕΙΔΙΚΑ αμα ειναι να δωσεις τιποτα....''Τσιλιντρολεφτα''....Βεβαια, αμα ο Ρουμπιο εχει 80% στις βολες μιλαμε για... σουτερ-αυθεντια!!!Η χαρα του αντιπαλου κοουτς...Οτι ειπαν στον Τεοντοσιτς...Μαρκαρε τον Νελσον στα 4 μετρα και...αραξε...Ρε δε παιρνω τον Κουπερ ή τον Μακολουμ με ''τιμια'' λεφτα και να μου μεινουν και γι αλλους...Κι αν δε μου κατσει μην κλαιω και τα ''τουβλα'' που δωσα για τα ''τουβλα'' που θα ριχνει... 69.gif

Συμφωνω μεχρι κεραιας.......κανεις απ τους 2 δεν ταιριαζει στο Ευρωπαικο ''σκεπτομενο'' μπάσκετ.......οι καλοι Ευρωπαίοι κοουτς θα τους καταπιουν αμάσητους........τα παιδια αυτά είναι εξυπνα,το γνωριζουν αυτό και γι αυτό δε θα τους ξαναδουμε στα μερη μας εκτος αν καποιος ''ζηλεψει'' τις εποχές Τσιλι.......αν και ειδικα ο Ρουμπιο εχει βγαλει ηδη ένα καραβι νταλαρς.........
pan24
Πρεπει να δουμε με τον νελσον τι γινεται
Αν τεθηκε οριστικα εκτος ροτεισον ομαδας δεν γινεται να παμε στους τελικους με ολυμπιακο με δευτερο pg τον λουντζη.Πρεπει (αν υπαρχει μαρουλι) να κινηθουμε για κουπερ η μακολουμ(αφου τελευταια ο σλοτερ ειναι ντεφορμε και ο μακολουμ εχει και σκοραρισμα).Και φτηνοι ειναι και αν βγουν εχεις μια λυση ετοιμη για την επομενη χρονια
ακης
QUOTE (pan24 @ Apr 18 2015, 23:50 ) *
Πρεπει να δουμε με τον νελσον τι γινεται
Αν τεθηκε οριστικα εκτος ροτεισον ομαδας δεν γινεται να παμε στους τελικους με ολυμπιακο με δευτερο pg τον λουντζη.Πρεπει (αν υπαρχει μαρουλι) να κινηθουμε για κουπερ η μακολουμ(αφου τελευταια ο σλοτερ ειναι ντεφορμε και ο μακολουμ εχει και σκοραρισμα).Και φτηνοι ειναι και αν βγουν εχεις μια λυση ετοιμη για την επομενη χρονια



δεν υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο που λες ουτε μια στο εκατομμυριο....και οχι επειδη μιλας για τους συγκεκριμενους, αλλα γιατι ο γιανακοπουλος δεν προκειται να δωσει λεφτα..............προτιμα να δει το λουντζη να παιζει tongue.gif εδω το lawal με το ζορι τον πηρε και καθαριζει παγκους
pan24
το ξερω αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια
Reggie Miller 31
Πάντως εμείς λέμε για τον ΔΓ και τα λεφτά που (δεν) βάζει πλέον και άλλοι κάνουν sold out, πάνε να κερδίσουν την Μπάρτσα (αυτή που χάσαμε 4 φορές εμείς λες και είναι καμιά υπερομάδα με 3μιση παίκτες σοβαρούς) και να πάνε F4. Σε καλή μεριά και περαστικά μας!

ΥΓ Τώρα αγαπητέ ΔΓ ποιος θα βλέπει με γουρλωμένα μάτια απο τον καναπέ του το F4???? Α, ξέχασα... εσύ έχεις πρότζεκτ ελληνοποίησης. Είπες να το εφαρμόσεις Απρίλη μήνα, γιατί όλη την χρονιά κάτι πάγκους καθάριζαν τα παιδιά! ΡΕ ΟΥΣΤ εσύ και το σανό!
manos_89
QUOTE (assistant @ Apr 18 2015, 23:45 ) *
Συμφωνω μεχρι κεραιας.......κανεις απ τους 2 δεν ταιριαζει στο Ευρωπαικο ''σκεπτομενο'' μπάσκετ.......οι καλοι Ευρωπαίοι κοουτς θα τους καταπιουν αμάσητους........τα παιδια αυτά είναι εξυπνα,το γνωριζουν αυτό και γι αυτό δε θα τους ξαναδουμε στα μερη μας εκτος αν καποιος ''ζηλεψει'' τις εποχές Τσιλι.......αν και ειδικα ο Ρουμπιο εχει βγαλει ηδη ένα καραβι νταλαρς.........


Καλά αυτό είναι η γενικότητα της γενικότητας.
Ούτε ο Παπαλουκάς είχε σουτ, ούτε ο Διαμαντίδης (στην αρχή του στον παναθηναϊκό) και δεν ξέρω κατα πόσο το σουτ του Καλάθη έχει παραμείνει τραγικό. Το θέμα είναι σε τι βαθμό κάνεις τα υπόλοιπα.
Γενικά πάντως αν ο νέλσον αξίζει 600 χιλιάδες, εννοείται πως ο Καλάθης αξίζει 2 εκατομμύρια. Έχεις έναν από τους top-5 pg και κατα τη γνώμη μου δεν περιλαμβάνει ρίσκο.
lakersdynasty
Ο Διαμαντιδης είχε μια χαρά μακρινό σουτ και ήταν και σε σχέση με τις άλλες επιλογές σουτ του το δυνατό του σημείο. Δεν ήταν όμως σε καμία περίπτωση βασικός εκτελεστής στον Παναθηναϊκό. Η μοναδική του χρονιά που ήταν κακή εκτελεστικά απο το τρίποντο ήταν το 2005-06 στη πρώτη χρονιά που είδαμε την ομάδα να έχει βασικό σχήμα με 3 κοντούς και με τον Διαμαντίδη να παίζει αρκετά off ball σε σχέση με πριν, με τους Σπανούλη-Λάκοβιτς ως κύριους εκτελεστές-δημιουργούς σε παιχνίδια με σκριν και απομονώσεις.

Ο Διαμαντίδης συγκεκριμένα τελείωσε τότε το Τοπ 16 με 0/7 τρίποντα και τα Playoffs με 0/8. Αυτό καταπόντισε και το ποσοστό του.

Ο Παπαλουκάς ήταν επίσης ένας παίκτης που για την ομάδα του έκανε πολλά και διαφορά πράγματα, δεν ήταν όμως επίσης βασικός τους σκόρερ βάση πλάνου, άσχετα εαν ο αντίπαλος καλύπτοντας βασικούς εκτελεστές της ΤΣΣΚΑ του έδινε ευκαιρίες. Μέτριος σουτέρ που όμως είχε βάλει αρκετά κρίσιμα τρίποντα μέσα σε αγώνες για να κρατήσει την ομάδα του, ήταν πολύ καλύτερος του Διαμαντίδη στο να φτάνει στο καλάθι αλλά και στο να βρίσκει σκορ στο ποστ.

Ο Καλάθης είναι ένας πολύ καλός δημιουργός που δεν έχει όμως σίγουρο σκορ με κανένα τρόπο.

Αν είναι να κρίνουμε δυνητικές προσθήκες σε σχέση με κορυφαίους παίκτες που είχαν επιτυχίες στο παρελθόν, ας το κάνουμε με βάση τα δεδομένα που έχουμε μπροστά μας αυτή τη στιγμή.

-Δεν μπορούμε να κρίνουμε τον Καλάθη ως σουτέρ απέναντι σε παίκτες που σούταραν τρίποντο στα 6.25. Δεν μπορούμε αντίθετα να συγκρίνουμε και τις απαιτήσεις που έχει το ΝΒΑ απο τους Ευρωπαίους πριν και μετά την υιοθέτηση της ζώνης.

-Εαν ένας παίκτης αδυνατεί να δώσει σκορ με ένα συγκεκριμένο τρόπο, μπορεί να το κάνει με άλλους; Ο Καλάθης δεν έχει σίγουρη επιλογή για σκορ. Αν δεν του πάει το σουτ δεν έχει παιχνίδι στο ποστ. Κι αν δεν μπορεί να σκοράρει απέναντι σε συγκεκριμένη άμυνα με ντραϊβ δεν είναι κορυφαίος στο να παίρνει φάουλ πάνω σε προσπάθεια.

Η συζήτηση λοιπόν για τον Καλάθη ή τον Ρούμπιο μοιάζει αρκετά με αυτή για τον Ρόντο. Είναι δημιουργός με καλό ύψος για να σου δώσει ίσως και ριμπάουντ στη θέση του, σε επίπεδο σκορ όμως δεν προκαλεί τον αντίπαλο να βοηθήσει. Αρα με αυτόν στο παρκέ δεν θα έχεις καλό spacing και πρέπει να προσαρμόσεις τους άλλους 4 παίκτες σε αυτούς.

Το 2011-12 όταν οι χρονιές κατέληξαν στο Φ4 σε γενικές γραμμές η συνταγή πέτυχε με τον Καλάθη να μην έχει σουτ και με τον Σάτο να μην έχει ντρίμπλα, αλλά η δεύτερη χρονιά κατέληξε με τον Διαμαντίδη να σουτάρει τρίποντα εκτός συστήματος και τον Ολυμπιακό να μαρκάρει τον Καλάθη, όπως τώρα τον Νέλσον η ΤΣΣΚΑ. Και πάλι, όλα αυτά με τον Διαμαντίδη στα καλύτερα του εκτελεστικά.

Ο Καλάθης καλύτερη λύση απο τον Νέλσον είναι προφανώς. Και ειδικά στο παιχνίδι που παίζουμε με τον Ιβάνοβιτς και με αρκετούς ψηλούς μας να έχουν παιχνίδι με πρόσωπο. Αλλά ο Παναθηναϊκός δεν ψάχνει πάικτη καλύτερο του Νελσον. Ψάχνει παίκτη που να είναι αρκετός για να είναι ο Διαμαντίδης πίσω του ή δίπλα του στη πεντάδα με αυτόν κύριο χειριστή.
PARISINOS
QUOTE(manj13 @ Apr 18 2015, 20:36 ) *
KANEIΣ απο τους δυο κατ εμε ΔΕΝ κανει για Ευρωπη...Τον Καλαθη τον σωνει που ειναι ΕΛΛΗΝΑΣ...Χωρις ΣΟΥΤ στην Ευρωπη γκαρντ δεν φτουραει...ΕΙΔΙΚΑ αμα ειναι να δωσεις τιποτα....''Τσιλιντρολεφτα''....Βεβαια, αμα ο Ρουμπιο εχει 80% στις βολες μιλαμε για... σουτερ-αυθεντια!!!Η χαρα του αντιπαλου κοουτς...Οτι ειπαν στον Τεοντοσιτς...Μαρκαρε τον Νελσον στα 4 μετρα και...αραξε...Ρε δε παιρνω τον Κουπερ ή τον Μακολουμ με ''τιμια'' λεφτα και να μου μεινουν και γι αλλους...Κι αν δε μου κατσει μην κλαιω και τα ''τουβλα'' που δωσα για τα ''τουβλα'' που θα ριχνει... 69.gif


Κοιταξε δεν μπορουμε να λεμε οτι παιχτες που εχουν κατακτησει ευρωλιγκες ως βασικα γραναζια των ομαδων τους, παιχτες που εχουν κατακτησει ευρωπαικους τιτλους ως ηγετες των ομαδων τους (eurocup) , παιχτες που εχουν τελειωσει φαιναλ 4 με 17 αξιολογηση, παιχτες που εχουν τελειωσει τελευταιο τελικο ελληνικου πρωταθληματος με 16-5-11 , στα 22 τους χρονια ολα αυτα μαλιστα, δεν κανουν για ευρωπη και θα τους καταπιουν αμασητους.
Το μονο σιγουρο για ρουμπιο και καλαθη (και εχει αποδειχθει απο την ιστορια) ειναι οτι μιλαμε για κορυφαιους παιχτες στην ευρωπη.

QUOTE
Ο Καλάθης είναι ένας πολύ καλός δημιουργός που δεν έχει όμως σίγουρο σκορ με κανένα τρόπο.

Αν είναι να κρίνουμε δυνητικές προσθήκες σε σχέση με κορυφαίους παίκτες που είχαν επιτυχίες στο παρελθόν, ας το κάνουμε με βάση τα δεδομένα που έχουμε μπροστά μας αυτή τη στιγμή.

-Δεν μπορούμε να κρίνουμε τον Καλάθη ως σουτέρ απέναντι σε παίκτες που σούταραν τρίποντο στα 6.25. Δεν μπορούμε αντίθετα να συγκρίνουμε και τις απαιτήσεις που έχει το ΝΒΑ απο τους Ευρωπαίους πριν και μετά την υιοθέτηση της ζώνης.

-Εαν ένας παίκτης αδυνατεί να δώσει σκορ με ένα συγκεκριμένο τρόπο, μπορεί να το κάνει με άλλους; Ο Καλάθης δεν έχει σίγουρη επιλογή για σκορ. Αν δεν του πάει το σουτ δεν έχει παιχνίδι στο ποστ. Κι αν δεν μπορεί να σκοράρει απέναντι σε συγκεκριμένη άμυνα με ντραϊβ δεν είναι κορυφαίος στο να παίρνει φάουλ πάνω σε προσπάθεια.

Η συζήτηση λοιπόν για τον Καλάθη ή τον Ρούμπιο μοιάζει αρκετά με αυτή για τον Ρόντο. Είναι δημιουργός με καλό ύψος για να σου δώσει ίσως και ριμπάουντ στη θέση του, σε επίπεδο σκορ όμως δεν προκαλεί τον αντίπαλο να βοηθήσει. Αρα με αυτόν στο παρκέ δεν θα έχεις καλό spacing και πρέπει να προσαρμόσεις τους άλλους 4 παίκτες σε αυτούς.

Το 2011-12 όταν οι χρονιές κατέληξαν στο Φ4 σε γενικές γραμμές η συνταγή πέτυχε με τον Καλάθη να μην έχει σουτ και με τον Σάτο να μην έχει ντρίμπλα, αλλά η δεύτερη χρονιά κατέληξε με τον Διαμαντίδη να σουτάρει τρίποντα εκτός συστήματος και τον Ολυμπιακό να μαρκάρει τον Καλάθη, όπως τώρα τον Νέλσον η ΤΣΣΚΑ. Και πάλι, όλα αυτά με τον Διαμαντίδη στα καλύτερα του εκτελεστικά.


Συμφωνω σε γενικες γραμμες με οσα λες ωστοσο διαφωνω στο boldαρισμενο.
Ενα στατιστικο στοιχειο που εχει υποτιμηθει απιστευτα στον καλαθη και που δεν βλεπω να το προσεχει κανεις ειναι το ποσοστο του στα διποντα.
http://www.euroleague.net/competition/play...#33;careerstats
Αυτο ειναι το ποσοστο του στις τρεις χρονιες στην ευρωλιγκα.
54,5/62,5/58,2 ειναι στις τρεις χρονιες, με ποσοστο 60 τις εκατο μεσο ορο smiley.gif blink.gif
Το ιδιο ισχυει και στο ΝΒΑ .
Εχει πανω απο 50 τις εκατο στα διποντα και στις δυο χρονιες που εχει παιξει , ενω σουταρει με ενα αξιοπρεπεστατο 44-45 τις εκατο στα σουτ γενικα παρα το γεγονος οτι στα τριποντα ειναι σταθερα γυρω στο 28-29 τις εκατο.

και δεν μιλαμε για παιχτη που σουταρει 1 διποντο ανα αγωνα. Μιλαμε για παιχτη που στην τελευταια του χρονια ευρωλιγκα σουταρε 4 ανα αγωνα. Οταν ηταν ακομα 23 χρονων.
Ο καλαθης εχει αποδειξει οτι ΟΤΑΝ φτανει κοντα στο καλαθι, ειναι πολυ δυσκολο να τον αποκοψεις (λογω του τεραστιου υψους που εχει για πλευ) , ενω εχει αποδειξει οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ να του αποκοψεις τον δρομο, και μπορει να φτασει με συνεπεια κοντα στο καλαθι.

Και με αυτο το επιχειρημα φτανω και στο τελευταιο σχολια του Ginobili
QUOTE
Σοβαρά...??? Υπάρχει τέτοια ερώτηση??? Σοβαρά??? Αδυνατώ να το συνεχίσω,μου φαίνεται αστείο.Ο προηγούμενος φίλος τολμάει και κάνει σύγκριση...και μιλάει για κάτι μπακατσιά..?? Ποιος??? Φτάνει να κατακρίνει τον Ρούμπιο σε σχέση με το σουτ του....σε σύγκριση με τον Καλάθη??? Σε πια σφαίρα φαντασίας..πραγματικότητας?? Έχετε διανοηθεί-αντιληφθεί ότι ο Καλάθης καλά καλά ξεπερνάει πάντα με το ζόρι το 50% στις βολές??? ο Ρούμπιο πάντα 80% είχε...

Σε τι να συγκρίνω τον Καλάθη με τον Ρούμπιο?? στο σουτ? στην πάσα? στην οργάνωση? στο κλέψιμο? σε τι στατιστικό-ικανότητα? στην ηλικία? Δεν υπάρχει αυτό...η εικόνα στο γήπεδο τα τελευταία χρόνια μιλάει.


Φιλε Ginobili αντι να απαντας με γενικοτητες, μπορεις απλας να παραθεσεις νουμερα.
Πχ λες σε τι να τον συγκρινεις? Και λες για το σουτ.
Γιατι δεν μας παραθετεις τα στατιστικα διποντων και τριποντων των δυο παιχτων ωστε να διαμορφσουμε αποψη και να μην στηριζομαστε σε γενικοτητες.
Οπως σου εδειξα πιο πανω με αριθμους ο καλαθης, σουταρει γενικα με ενα ποσοστο περιπου 28 τις εκατα στα τριποντα ενω στα διποντα κυμαινεται αναμεσα στο περιπου 50 στο ΝΒΑ και 60 στην ευρωλιγκα .

Επειδη εγω δεν βαριεμαι να ψαξω, σου παραθετω τα στατιστικα του ρουμπιο.
http://www.euroleague.net/competition/play...#33;careerstats

Οπως βλεπουμε στις τρεις τελευταιες χρονιες στην ευρωλιγκα σουταρε με 38,2/39,2/39,7 στα διποντα blink.gif
και επαιρνε και λιγοτερα απο 3 ανα παιχνιδι. Σχεδον 2,5...

Το ιδιο βεβαια ισχυει και για το ΝΒΑ. Το παλικαρι δεν σουταρει ΠΟΤΕ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40 τις εκατο field goals. Ειναι δε τοσο τραγικος που σουταρει με ποσοστο 36 τις εκατο στα σουτ στην καριερα του. οχι τριποντα. γενικα blink.gif
Παραθετω και την ερευνα για τον καλυτερο απο καλαθη- συμφωνα με το φιλο Τζινομπιλι- αυτο σουτερ.

http://www.grantland.com/story/_/id/...leap-greatness

This will merit a deeper treatment at some point, but it's time to have a serious discussion about Rubio's shooting. The honeymoon has to end sometime — might as well be now. Rubio is shooting 36.9 percent, and through three partial seasons and 3,700 minutes, he's a career 36 percent shooter

... But his shooting is a problem. Rubio is on pace to be the worst shooter in the modern history of the NBA. Since the inception of the league, 61 total players have logged at least 5,000 career minutes and finished with a field goal mark of 38 percent or worse. Fifty-nine of those guys began their careers in 1965 or earlier; the other two are Eddie Griffin and Daequan Cook, who did not make it far beyond the 5,000-minute threshold.

Rubio's poor shooting has real consequences, and they go beyond the obvious "guys go way under screens on the pick-and-roll" stuff.

...Rubio shoots in the mid-40s on attempts in the restricted area, a terrible mark, and he's not a willing shooter even from close range. There's a reason Rubio so often dribbles down one side of the floor, under the basket, and back out the other side: He can't find a clean passing lane and he's reluctant to shoot.

...And when Rubio doesn't have the ball, his man can crash into the lane to muck up other stuff.

Οπως βλεπεις φιλε ginobili , οντως δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στους δυο παιχτες ως σουτερ και επιθετικα οπλα. Τα ποσοστα τους στα τριποντα ειναι και των δυο κατω τους μετριου, ωστοσο ο ενας ειναι all time great play maker στο να πετυχαινει διπαντα, ενω ο αλλος ειναι all time worst στην ιδια κατηγορια, με αποτελεσμα η επιθετικη τους efficiency να ειναι η μερα με τη νυχτα.
Δεν μπορεις να μου λες οτιμ ειναι ανωτερος στο σουτ ο ρουμπιο απο τον καλαθη οταν ο ενας σουταρει με 45-50 τις εκατο (αναλογα με τη διοργανωση) στα σουτ εντος παιδιας, ενω ο αλλος δεν μπορει να σουταρει ποτε με πανω απο 36-37. Μιλαμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.
Οπως βλεπεις, το οτι σουταρει 80 τις εκατο στις βολες δεν μπορει να ανατρεψει τη δυσθεωρατη διαφορα στα διποντα που ειναι και ισως το πιο σημαντικο επιθετικο στατιστικο ενος παιχτη, διοτι ειδικα τα σουτ μεσα απο τη ρακετα, ειναι και ο πλεον σιγουρος τροπος για να κερδισεις ενα παιχνιδι.

Για μενα και για να κλεισω , οι δυο παιχτες ειναι πανω κατω συγκρισιμοι. Και οι δυο ειναι παιχταραδες για ευρωπη. και οι δυο εχουν το ιδιο μειονεκτημα (κακο σουτ) και τα ιδια πλεονεκτηματα (φοβερη οργανωση , μυαλο και αμυνα), οποτε ειναι ειδικων συνθηκων. πρεπει να δομησεις σωστα την ομαδα γυρω τους για να πετυχεις.
Γενικα ομως αν ειχα να διαλεξω , θα επαναλαβω αυτο που ειπα και πριν 5 χρονια.

Αν ειναι να διαλεξω προτιμω να παρω αυτον που κανει τα ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ και ειναι 7 ποντους ψηλοτερος.

Γιατι η διαφορα τους στα σουτ δυο ποντων και στην αμυνα αυτη ειναι. Οτι ο ενας ειναι 1,92 και ο αλλος 1,98. Αδικο μεν, αλλα ετσι ειναι το μπασκετ.
A.CAB
QUOTE(MaJesty23 @ Apr 18 2015, 20:57 ) *
Καταρχην η καε ως ανωνυμη εταιρεια υποχρεουται απο τον 2190/1920 να καταρτιζει ισολογισμο.Η καε καλεσε λοιπον τους συναδελφους για να ετοιμασουν τις οικονομικες καταστασεις γιατι ειναι νομικα υποχρεη.Κοινως δεν ειναι αρθρο αυτο που διαβαζεις αλλα συμπτυγμενη εκθεση των ορκωτων.Ειπα για κορονες οχι για το δημοσιευμα,ουτε για την εκθεση αλλα γιατι λεχθηκε οτι εχουμε κερδος και αυξημενο σε σχεση με αλλη χρονια κτλ.Η αναλυση οικονομικων καταστασεων ειναι ολοκληρος κλαδος.Μια εκθεση μπορει να ναι και 100σελ.Το εχω κερδος δεν σημαίνει κατι...μια ματια εριξα 5δευτερα και ειδα αρνητικα ιδια κεφαλαια.Αυτο σε απλα λογια σημαινει αρνητικο μτχ κεφαλαιο,δηλαδη η εταιρεια δεν μπορει να εκπληρώσει υποχρεωσεις της.Το ενεργητικο της, η περιουσια της ειναι χαμηλοτεροι απο υποχρεωσεις.Γι αυτο ειπα μην τα βλεπουμε απλοικα...Ενα μετρο διορθωσης ειναι αυξηση μτχ κεφ.Οπως βλεπω υπαρχει προθεση αυξησης μτχ κεφαλαιου αλλα βαζω στοιχημα οτι δεν θα γινει τοσο ευκολα...48εκατομμυρια το βλεπω χλωμο.Απλα ειναι τροπος να καθησυχαζεις τους πιστωτες σου εως οτου εχεις λεφτα.αυτο το ειδα εν ταχυ...σε περιπτωσεις που χεις αρνητικα ιδια κεφαλαια,μπορε να επελθει ακομα και λυση εταιρειας οταν το ζητησει καποιος με εννομο συμφερον.Το λεγομενο going concern ειναι δυσοιωνο για εταιρειες με αρνητ.ιδια κεφ. Τωρα οι ΚΑΕ και ΠΑΕ ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...η μεγαλυτερη πολυεθνικη ελεγκτικη στην Ελλάδα δεν αναλαμβανει και ας χανει χρηματα...τωρα τα περι σπανιου επαγγελματος,δεν το παιξα εξυπνος.απλα να μην βιαζομαστε.Εκαστος στο ειδος του.Peace bro!


Εν ολίγης θέλεις να μου πεις πως από το 2012 και έπειτα μπαίνει μέσα καμιά δεκαριά εκατομύρια το χρόνο; Γιατί αν όχι δεν καταλαβαίνω σε τι κολλάς. Άλλωστε στο αρχικό ποστ μου γράφω είτε κέρδος είτε μικρές απώλειες. Επίσης αν καταλαβαίνω καλά το αρνητικό μτχ κεφάλαιο προέρχεται λόγω των οικονομικών παλαιότερων ετών. Δηλαδή αν ο ΔΓ έπαιρνε απ' το μηδέν την ομάδα το 12 πόσο μέσα θα ήταν σήμερα;
Και όλα αυτά είναι θεωρίες και ιστορίες γι' αγρίους. Μη μου πεις τώρα για 100 σελίδες κτλ. Με ότι πιο επίσημο σε στοιχεία έχουμε μπορεί να γίνει συζήτηση και νομίζω έχει μεγαλύτερη βάση από τις υποθέσεις ξεκάρφωτων οπαδών που πετάνε νούμερα.
Η ουσια είναι απλή και δεν χρειάζεται ορκωτός λογιστής για το συμπέρασμα. Δεν μπαίνει δεκάδες εκατομύρια μέσα. Ούτε καν πλέον και καλά κάνει κατά την άποψή μου. Απλά μην μυθοποιούμε καταστάσεις.
Peace and Unity.
Ginobili
QUOTE(PARISINOS @ Apr 19 2015, 11:26 ) *
Φιλε Ginobili αντι να απαντας με γενικοτητες, μπορεις απλας να παραθεσεις νουμερα.
Πχ λες σε τι να τον συγκρινεις? Και λες για το σουτ.
Γιατι δεν μας παραθετεις τα στατιστικα διποντων και τριποντων των δυο παιχτων ωστε να διαμορφσουμε αποψη και να μην στηριζομαστε σε γενικοτητες.
Οπως σου εδειξα πιο πανω με αριθμους ο καλαθης, σουταρει γενικα με ενα ποσοστο περιπου 28 τις εκατα στα τριποντα ενω στα διποντα κυμαινεται αναμεσα στο περιπου 50 στο ΝΒΑ και 60 στην ευρωλιγκα .

Επειδη εγω δεν βαριεμαι να ψαξω, σου παραθετω τα στατιστικα του ρουμπιο.
http://www.euroleague.net/competition/play...#33;careerstats

Οπως βλεπουμε στις τρεις τελευταιες χρονιες στην ευρωλιγκα σουταρε με 38,2/39,2/39,7 στα διποντα blink.gif
και επαιρνε και λιγοτερα απο 3 ανα παιχνιδι. Σχεδον 2,5...

Το ιδιο βεβαια ισχυει και για το ΝΒΑ. Το παλικαρι δεν σουταρει ΠΟΤΕ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40 τις εκατο field goals. Ειναι δε τοσο τραγικος που σουταρει με ποσοστο 36 τις εκατο στα σουτ στην καριερα του. οχι τριποντα. γενικα blink.gif
Παραθετω και την ερευνα για τον καλυτερο απο καλαθη- συμφωνα με το φιλο Τζινομπιλι- αυτο σουτερ.

http://www.grantland.com/story/_/id/...leap-greatness

This will merit a deeper treatment at some point, but it's time to have a serious discussion about Rubio's shooting. The honeymoon has to end sometime — might as well be now. Rubio is shooting 36.9 percent, and through three partial seasons and 3,700 minutes, he's a career 36 percent shooter

... But his shooting is a problem. Rubio is on pace to be the worst shooter in the modern history of the NBA. Since the inception of the league, 61 total players have logged at least 5,000 career minutes and finished with a field goal mark of 38 percent or worse. Fifty-nine of those guys began their careers in 1965 or earlier; the other two are Eddie Griffin and Daequan Cook, who did not make it far beyond the 5,000-minute threshold.

Rubio's poor shooting has real consequences, and they go beyond the obvious "guys go way under screens on the pick-and-roll" stuff.

...Rubio shoots in the mid-40s on attempts in the restricted area, a terrible mark, and he's not a willing shooter even from close range. There's a reason Rubio so often dribbles down one side of the floor, under the basket, and back out the other side: He can't find a clean passing lane and he's reluctant to shoot.

...And when Rubio doesn't have the ball, his man can crash into the lane to muck up other stuff.

Οπως βλεπεις φιλε ginobili , οντως δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στους δυο παιχτες ως σουτερ και επιθετικα οπλα. Τα ποσοστα τους στα τριποντα ειναι και των δυο κατω τους μετριου, ωστοσο ο ενας ειναι all time great play maker στο να πετυχαινει διπαντα, ενω ο αλλος ειναι all time worst στην ιδια κατηγορια, με αποτελεσμα η επιθετικη τους efficiency να ειναι η μερα με τη νυχτα.
Δεν μπορεις να μου λες οτιμ ειναι ανωτερος στο σουτ ο ρουμπιο απο τον καλαθη οταν ο ενας σουταρει με 45-50 τις εκατο (αναλογα με τη διοργανωση) στα σουτ εντος παιδιας, ενω ο αλλος δεν μπορει να σουταρει ποτε με πανω απο 36-37. Μιλαμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.
Οπως βλεπεις, το οτι σουταρει 80 τις εκατο στις βολες δεν μπορει να ανατρεψει τη δυσθεωρατη διαφορα στα διποντα που ειναι και ισως το πιο σημαντικο επιθετικο στατιστικο ενος παιχτη, διοτι ειδικα τα σουτ μεσα απο τη ρακετα, ειναι και ο πλεον σιγουρος τροπος για να κερδισεις ενα παιχνιδι.

Για μενα και για να κλεισω , οι δυο παιχτες ειναι πανω κατω συγκρισιμοι. Και οι δυο ειναι παιχταραδες για ευρωπη. και οι δυο εχουν το ιδιο μειονεκτημα (κακο σουτ) και τα ιδια πλεονεκτηματα (φοβερη οργανωση , μυαλο και αμυνα), οποτε ειναι ειδικων συνθηκων. πρεπει να δομησεις σωστα την ομαδα γυρω τους για να πετυχεις.
Γενικα ομως αν ειχα να διαλεξω , θα επαναλαβω αυτο που ειπα και πριν 5 χρονια.

Αν ειναι να διαλεξω προτιμω να παρω αυτον που κανει τα ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ και ειναι 7 ποντους ψηλοτερος.

Γιατι η διαφορα τους στα σουτ δυο ποντων και στην αμυνα αυτη ειναι. Οτι ο ενας ειναι 1,92 και ο αλλος 1,98. Αδικο μεν, αλλα ετσι ειναι το μπασκετ.

Μάλιστα...δηλαδή καταλήγεις στο ότι ο Καλάθης είναι καλύτερος παίκτης επειδή έχει καλύτερο ποσοστό στα δίποντα? Επίσης δεν καταλαβαίνω,αφού δεν βαριέσαι να ψάξεις τα στατιστικά...γιατί μας έχεις αποκρύψει τα στατιστικά τους τα τελευταία χρόνια στο ΝΒΑ?

http://stats.nba.com/player/#!/201937/career/

http://stats.nba.com/player/#!/201979/career/

Όπως θες πιαστο...σε ΟΛΕΣ τις στατιστικές κατηγορίες,ο Ρούμπιο είναι πολύ ανώτερος,εκτός από τα σουτ εντός παιδιάς(αλλά ο ένας παίζει 16' και ο άλλος 32' μ.ο).Και φυσικά,μπορείς να το διαπιστώσεις καλύτερα αυτό με αναγωγή per 48 min,όπου μεν φέτος δεν φαίνεται επίσημα καθώς δεν έχει αγωνιστεί σε κατάλληλο αριθμών αγώνων λόγω τραυματισμού,(επίσημα ε....γιατί με το μάτι,από πάνω βλέπουμε όλοι ξεκάθαρα τα ανώτερα νούμερα του Ρούμιο σε ΟΛΕΣ τις στατιστικές κατηγορίες).
.....Στις οποίες για την περσινή χρονιά π.χ μπορείς να διαπιστώσεις ότι σε ΟΛΟ το ΝΒΑ ο Ρούμπιο με αναγωγή στα 48' είναι 2ος στα κλεψίματα κάτω από τον Κρις Πολ

http://espn.go.com/nba/statistics/player/_...teals/year/2014

και 3ος στις ασσιστς


http://espn.go.com/nba/statistics/player/_...sists/year/2014

Τώρα,το αν τα παρουσιάζεις όπως σε βολεύει,και υποτιμάς το ποσοστό στις βολές...όπου ο ένας είναι σταθερά πάντα στο 80% και ο άλλος...που θες να τον παρουσιάσεις σοβαρά τοπ κλαση play maker σε σύγκριση με τον Ρούμπιο...βολοδέρνει λίγο πάνω από 50%...λυπάμαι για τα μπασκετικά σου επιχειρήματα.

*Αλήθεια..δίνεις και 1-2 πόντους στον Καλάθη,επειδή σηκώνε τα "μαλλιά" που είχε ψηλά? Σοβαρά μιλάς τώρα? Στο ποιος είναι καλύτερος και θα προτιμούσες έβαλες το ύψος?
Γιατί δεν λες τότε,ότι ένας είναι και 2 χρόνια μικρότερος ο Ρούμπιο? Αυτό δεν παίζει ρόλο?

Και πέρα από τα στατιστικά,το impact και η ποιότητα ενός παίκτη,φαίνονται στο γήπεδο και σε άλλα πράγματα,όχι μόνο σε νούμερα.Μερικά γεγονότα δεν είναι τυχαία.Όταν ο Ρούμπιο σαν νιάνιαρο,έπαιζε βασικός(χωρίς Καλντερόν δίπλα του) σε τελικό με τους Αμερικανούς τους οποίους είχε ξεφτιλίσει..ο Καλάθης θα έχει να αντιπαραβάλει ότι κέρδισε με τον Διαμαντίδη δίπλα του,και τον Ζοτς την Σιένα και την Μπαρτσελόνα....σιγά τα οά..

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα,εντάξει,να έχεις μπασκετική άποψη..αλλά μην μας υποτιμάς κι έτσι,δεν είναι τυχαίο ότι ο Ρούμπιο παίζει βασικός στο ΝΒΑ με τα στατιστικά που έχει,και τα χρήματα που παίρνει,σε μια εποχή που δεν υπήρξε ΠΟΤΕ στην ιστορία του ΝΒΑ τόση ποιότητα,τόση ποσότητα,τόσος μεγάλος ανταγωνισμός σε play makers.
Ο Ρούμπιο θα μείνει για πάντα στο ΝΒΑ,ο Καλάθης..ακόμα δεν μπορεί να ξεπεράσει τον Ούντριχ στα γεράματα καλά καλά...και θα περιμένει να βρει καλό συμβόλαιο να τα αρπάξει,όποτε του παρουσιαστεί η ευκαιρία,είτε είναι ο Παναθηναικός..είτε η ΤΣΣΚΑ..είτε στις Στέπες στο Καζάν.

salonikatasos
πέρα πάντως από τη σύγκριση καλάθη-ρούμπιο,μακάρι το καλοκαίρι να έρθει ο καλάθης προς τα εδώ(λογικά μόνο η φενέρ θα είναι η μόνη ανταγωνίστρια ομάδα εφόσον γυρίσει ευρώπη,αφού οι υπόλοιπες μεγάλες ομάδες είναι πλήρεις στον άσσο). τουλάχιστον θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο όταν βγαίνει ο διαμαντίδης,αφού όπως και να χει ο καλάθης θα είναι στους 4-5 καλύτερους άσσους της ευρώπης.
τα νούμερά του πάντως είναι παραπλανητικά,αφού όποτε πήρε πολύ χρόνο στο νβα ήταν πολύ καλός(πχ πέρσι είχε διψήφιο αριθμό πόντων,6-7 ασίστ κλπ όταν έπαιζε βασικός με 30+ λεπτά αντί του τραυματία κόνλεϊ). και με πολύ καλά ποσοστά,αφού είχε πάνω από 40% στα τρίποντα. δεν είναι λάνγκφορντ,αλλά δεν είναι και ράιτ(ο νέλσον είναι άλλη κατηγορία αφού μόνο φέτος δεν επιχειρεί να σουτάρει. κάπου στο 30-32% είχε κάθε χρόνο τις προηγούμενες χρονιές).
και στον παναθηναϊκό πάντως όταν ήταν ο καλάθης δεν έχτιζε. μόνο στην εθνική χτίζει,όπως και η υπόλοιπη ομάδα και γι αυτό η ελλάδα συνεχώς από κάποιο σημείο και μετά κολλάει στις μεγάλες διοργανώσεις.

καλός κι ο κούπερ,αλλά δεν ξέρουμε αν μπορεί να αντέξει στο επίπεδο,αφού έχει λιγότερες εμπειρίες και από τον σλότερ. η θέση του pg,ειδικά όσο πλησιάζει το τέλος του διαμαντίδη,πιστεύω δεν είναι για πειράματα και γι αυτό πρέπει να κυνηγήσουμε όσο γίνεται τον καλάθη,με τα καλά του και τα κακά του

υγ. στη σύγκριση ρούμπιο-καλάθη θα πρέπει να κοιτάμε και σε τι ομάδα βρίσκεται ο καθένας. ο καλάθης πχ σε μια ομάδα από τις χειρότερες του νβα(όπως οι τίμπετγουλβς) και όχι σε ομάδα που στοχεύει σε τελικούς περιφέρειας,θα είχε 30 λεπτά μεσό όρο. εκεί θα ήταν και πιο σωστή η σύγκριση
yorgos
QUOTE
Τα έξοδα της εταιρείας για το 2012/2013 παρουσιάζουν μείωση της τάξεως του 44,53% και ανήλθαν στα 8,60 εκατ. ευρώ έναντι 15,50 εκατ. ευρώ της προηγούμενης χρήσεως.


Eίναι προφανές ότι είχαν δίκιο οι Αγγελό, δεν παίζει με την καμία τα έξοδα της ομάδας να ήταν 8,6 εκ. Δηλαδή για μεταφορές της ομάδας, ενοίκιο γηπέδου, μισθούς προωσπικού, πορετοιμασίες, ενοίκια σπιτιών αυτοκινήτων κλπ, τρελή εφορία, λειτουργικά κλπ, πόσο πλήρωνε και πόσα από αυτά απέμεναν για μισθούς; Μάνι-μάνι αν είναι όντως αυτά τα έξοδα της ομάδας, οι μισθοί τοτε δεν παίζει να είναι πάνω από 4,5-5 εκ, αριθμός απολύτως σουρρεαλιστικός. Καθόμαστε και συζητάμε το μπάτζετ της ομάδας όχι με το πόσο ξέρουμε ότι αξίζει στη διεθνή αγορά ο κάθε παίκτης αλλά με το τι δηλώνει στην εφορία ο ΔΓ;
manj13
QUOTE(Reggie Miller 31 @ Apr 19 2015, 01:28 ) *
Πάντως εμείς λέμε για τον ΔΓ και τα λεφτά που (δεν) βάζει πλέον και άλλοι κάνουν sold out, πάνε να κερδίσουν την Μπάρτσα (αυτή που χάσαμε 4 φορές εμείς λες και είναι καμιά υπερομάδα με 3μιση παίκτες σοβαρούς) και να πάνε F4. Σε καλή μεριά και περαστικά μας!

ΥΓ Τώρα αγαπητέ ΔΓ ποιος θα βλέπει με γουρλωμένα μάτια απο τον καναπέ του το F4???? Α, ξέχασα... εσύ έχεις πρότζεκτ ελληνοποίησης. Είπες να το εφαρμόσεις Απρίλη μήνα, γιατί όλη την χρονιά κάτι πάγκους καθάριζαν τα παιδιά! ΡΕ ΟΥΣΤ εσύ και το σανό!




Reggie η ΙΣΤΟΡΙΑ εγραψε ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2015 ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ...Τιτλος ''πηγα στο φ4'' ή ''συμμετοχης σε φ4'' εχει πολλους και η Ταου...αλλα δεν μετρανε σε παλμαρε wink.gif ....SECOND is NOTHING....Κι εμεις NOTHING δεν αναρτουμε σε μπανερ...Κι επειδη πριν απο λιγο παρακολουθησα τον ποδοσφαιρικο αγωνα ''ΜΕΝΤ'' - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ :2-1....ΘΑ ΨΗΦΙΖΩ ΜΕΧΡΙΣ ΕΣΧΑΤΩΣ ΔΓ ΚΑΙ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΕΙΚΟ.....Αλλιως ραντεβου στην Α2 οπως οι ΑΕΚ οταν τους ξυνιζε ο ΦΑΓΕ...''Μοney talks and bullshit walks''...AMEΡIKANIKO KAI ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ....
MaJesty23
QUOTE(A.CAB @ Apr 19 2015, 13:30 ) *
Εν ολίγης θέλεις να μου πεις πως από το 2012 και έπειτα μπαίνει μέσα καμιά δεκαριά εκατομύρια το χρόνο; Γιατί αν όχι δεν καταλαβαίνω σε τι κολλάς. Άλλωστε στο αρχικό ποστ μου γράφω είτε κέρδος είτε μικρές απώλειες. Επίσης αν καταλαβαίνω καλά το αρνητικό μτχ κεφάλαιο προέρχεται λόγω των οικονομικών παλαιότερων ετών. Δηλαδή αν ο ΔΓ έπαιρνε απ' το μηδέν την ομάδα το 12 πόσο μέσα θα ήταν σήμερα;
Και όλα αυτά είναι θεωρίες και ιστορίες γι' αγρίους. Μη μου πεις τώρα για 100 σελίδες κτλ. Με ότι πιο επίσημο σε στοιχεία έχουμε μπορεί να γίνει συζήτηση και νομίζω έχει μεγαλύτερη βάση από τις υποθέσεις ξεκάρφωτων οπαδών που πετάνε νούμερα.
Η ουσια είναι απλή και δεν χρειάζεται ορκωτός λογιστής για το συμπέρασμα. Δεν μπαίνει δεκάδες εκατομύρια μέσα. Ούτε καν πλέον και καλά κάνει κατά την άποψή μου. Απλά μην μυθοποιούμε καταστάσεις.
Peace and Unity.

Φίλε δεν το συνεχίζω.Κακώς το ξεκίνησα το θέμα γιατί ειναι πολυ ιδιαίτερο τεχνικά και δεν έχω την απαίτηση να γίνω κατανοητός απο κανέναν εκτός επαγγέλματος.Και για ανάλυση οικονομικών καταστάσεων ναι χρειάζεται να είσαι ορκωτός ελεγκτής ή ενας λογιστής.Απλα να ξέρει οτι η ομάδα έχει μπει με τα μπούνια μέσα...Οπως μπήκε όμως να βγεί απο αυτους που τα δημιουργήσανε.Thanx for your time και ας μην σχολιάσουμε άλλο εδώ...εαν θές κάτι στείλε Pm.Μην ζαλίζω τα παιδιά εδώ!
nikolas_asteri
[offtopic]
Πάντως Majesty, εγώ θα ήθελα -αν δεν βαριέσαι- να κάνεις μια ανάλυση μιας και είσαι γνώστης του αντικειμένου, να ξέρουμε κι εμείς χοντρικά τι μέγεθος της αλήθειας μαθαίνουμε.
[/offtopic]
Germany96
QUOTE(PARISINOS @ Apr 19 2015, 12:26 ) *
...Οπως βλεπεις φιλε ginobili , οντως δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στους δυο παιχτες ως σουτερ και επιθετικα οπλα. Τα ποσοστα τους στα τριποντα ειναι και των δυο κατω τους μετριου, ωστοσο ο ενας ειναι all time great play maker στο να πετυχαινει διπαντα, ενω ο αλλος ειναι all time worst στην ιδια κατηγορια, με αποτελεσμα η επιθετικη τους efficiency να ειναι η μερα με τη νυχτα.
Δεν μπορεις να μου λες οτιμ ειναι ανωτερος στο σουτ ο ρουμπιο απο τον καλαθη οταν ο ενας σουταρει με 45-50 τις εκατο (αναλογα με τη διοργανωση) στα σουτ εντος παιδιας, ενω ο αλλος δεν μπορει να σουταρει ποτε με πανω απο 36-37. Μιλαμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.
Οπως βλεπεις, το οτι σουταρει 80 τις εκατο στις βολες δεν μπορει να ανατρεψει τη δυσθεωρατη διαφορα στα διποντα που ειναι και ισως το πιο σημαντικο επιθετικο στατιστικο ενος παιχτη, διοτι ειδικα τα σουτ μεσα απο τη ρακετα, ειναι και ο πλεον σιγουρος τροπος για να κερδισεις ενα παιχνιδι.

Δεν έχω καμία όρεξη να το ξανακουράζουμε με την σύγκριση Rubio-Καλάθη, δύο πράγματα μόνο να πω, για να βγάλεις κάποιον "all time great οτιδήποτε" με 2000 αγωνιστικά λεπτά συνολικά στην λίγκα θέλει κάτι παραπάνω από λίγη καλή θέληση και όσον αφορά την επιθετική efficiency υπάρχει stat που συνυπολογίζει βολές, δίποντα και τρίποντα (σταθμίζοντας την ανταποδοτική αξία της κάθε προσπάθειας) και είναι το TS% και είναι identically απαράδεκτο και για τους δύο παίκτες, 48,4% για τον Νικ και 48,1% για τον Ισπανό. Τεράστια διαφορά υπέρ της οποιασδήποτε εκ των δύο πλευρών και "μέρα με τη νύχτα" στο πόσο άθλια σουτάρουν μεταξύ των δύο συγκεκριμένων παικτών δεν υφίσταται παρά μόνο εαν κάποιος θέλει να το πιστεύει αυτό.

Αισχροί κι οι δυο που έλεγε κι ο Πρόεδρος biggrin.gif
A.CAB
QUOTE(MaJesty23 @ Apr 19 2015, 19:57 ) *
Φίλε δεν το συνεχίζω.Κακώς το ξεκίνησα το θέμα γιατί ειναι πολυ ιδιαίτερο τεχνικά και δεν έχω την απαίτηση να γίνω κατανοητός απο κανέναν εκτός επαγγέλματος.Και για ανάλυση οικονομικών καταστάσεων ναι χρειάζεται να είσαι ορκωτός ελεγκτής ή ενας λογιστής.Απλα να ξέρει οτι η ομάδα έχει μπει με τα μπούνια μέσα...Οπως μπήκε όμως να βγεί απο αυτους που τα δημιουργήσανε.Thanx for your time και ας μην σχολιάσουμε άλλο εδώ...εαν θές κάτι στείλε Pm.Μην ζαλίζω τα παιδιά εδώ!


Κανένα πρόβλημα μαν. Δεν θέλω κάτι, έχω όσα χρειάζεται να έχω.
PARISINOS
QUOTE(Ginobili @ Apr 19 2015, 13:01 ) *
Μάλιστα...δηλαδή καταλήγεις στο ότι ο Καλάθης είναι καλύτερος παίκτης επειδή έχει καλύτερο ποσοστό στα δίποντα?

Οχι, απο την αναλυση των χαρακτηριστικων των δυο παιχτων που εχω κανει εδω και 5 χρονια, εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι ο καλαθης ειναι ελαφρως καλυτερος (πραγματικα μικρη διαφορα) γιατι ενω κανουν τα ιδια πραγματα εξαιρετικα καλα (αμυνα/οργανωση/μυαλο) και εχουν το ιδιο μειονεκτημα (κακο μακρυνο σουτ), ο καλαθης εχει ενα μεγαλο πλεονεκτημα στα φυσικα προσοντα που του επιτρεπει να ειναι πιο σταθερος σκορερ (παρα τα μειονεκτηματα του στο σουτ) ενω και στην αμυνα να ειναι πιο πολυδιαστατος (μπορει να μαρκαρει περισσοτερες θεσεις). Η διαφορα βεβαια ειναι απειροελαχιστη μιας και οι δυο παιχτες ειναι σχεδον φωτοτυπια.
QUOTE(Ginobili @ Apr 19 2015, 13:01 ) *
Επίσης δεν καταλαβαίνω,αφού δεν βαριέσαι να ψάξεις τα στατιστικά...γιατί μας έχεις αποκρύψει τα στατιστικά τους τα τελευταία χρόνια στο ΝΒΑ?

http://stats.nba.com/player/#!/201937/career/

http://stats.nba.com/player/#!/201979/career/


Δεν απεκρυψα κανενα στατιστικο . Αναφερα ολα τα στατιστικα τους στα σουτ και στο ΝΒΑ απλα δεν εβαλα παραπομπη.
Αυτα που εβαλες εσυ ειναι απλα τα συνολικα τους στατιστικα που απλα δειχνουν οτι ο ρουμπιο παιζει περισσοτερο λογω διαφορας δυναμικοτητας στην ομαδα που παιζουν.
Το να βαλω απλα τα συνοπτικα στατιστικα εκτος πλαισιου ειναι τελειως βλακωδες, γι αυτο και δεν το εκανα.
Αλλιως θα μπορουσα να βαλω παραπομπη τα στατιστικα του ρουμπιο και αυτα του σπανουλη στο ΝΒΑ. Το οτι ο ρουμπιο παιζει ενω ο σπαν οχι (λογω κολληματος βαν γκαντι) δεν κανει τον ρουμπιο καλυτερο παιχτη απο τον σπανουλη. Ειδικα για ευρωλιγκα που ειναι και το θεμα της συζητησης (μιας και η ερωτηση ειναι ποιον θα διαλεγαμε για τον ΠΑΟ).


QUOTE(Ginobili @ Apr 19 2015, 13:01 ) *
Όπως θες πιαστο...σε ΟΛΕΣ τις στατιστικές κατηγορίες,ο Ρούμπιο είναι πολύ ανώτερος,εκτός από τα σουτ εντός παιδιάς(αλλά ο ένας παίζει 16' και ο άλλος 32' μ.ο).Και φυσικά,μπορείς να το διαπιστώσεις καλύτερα αυτό με αναγωγή per 48 min,όπου μεν φέτος δεν φαίνεται επίσημα καθώς δεν έχει αγωνιστεί σε κατάλληλο αριθμών αγώνων λόγω τραυματισμού,(επίσημα ε....γιατί με το μάτι,από πάνω βλέπουμε όλοι ξεκάθαρα τα ανώτερα νούμερα του Ρούμιο σε ΟΛΕΣ τις στατιστικές κατηγορίες).
.....Στις οποίες για την περσινή χρονιά π.χ μπορείς να διαπιστώσεις ότι σε ΟΛΟ το ΝΒΑ ο Ρούμπιο με αναγωγή στα 48' είναι 2ος στα κλεψίματα κάτω από τον Κρις Πολ

http://espn.go.com/nba/statistics/player/_...teals/year/2014

και 3ος στις ασσιστς


http://espn.go.com/nba/statistics/player/_...sists/year/2014


Οπως ειπα παραπανω, τα στατιστικα φυσικα ειναι ανωτερα σε απολυτους αριθμους διοτι αυτα παντα ευνοουν τον παιχτη που παιζει περισσοτερο.
ωστοσο οπως πολυ σωστα ειπε και ο φιλος Σαλονικατασος , οι δυο παιχτες αγωνιζονται σε διαφορετικο πλαισιο. Ο μεν ρουμπιο ειναι στην χειροτερη ομαδα στο ΝΒΑ, ο δε καλαθης σε μια απο τις καλυτερες. Λογικο αυτος που παιζει στο καφενειο με στοχο να κανει τις περισσοτερες δυνατες ηττες, να κανει καλυτερα νουμερα. Σαν να συγκρινω τα νουμερα του αναπληρωματικου πλευ του ΠΑΟ το 2009 με αυτα του βασικου της ροαν. Το οτι ο ενας στην ροαν κανει καλυτερα νουμερα, δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερος παιχτης.

QUOTE(Ginobili @ Apr 19 2015, 13:01 ) *
Τώρα,το αν τα παρουσιάζεις όπως σε βολεύει,και υποτιμάς το ποσοστό στις βολές...όπου ο ένας είναι σταθερά πάντα στο 80% και ο άλλος...που θες να τον παρουσιάσεις σοβαρά τοπ κλαση play maker σε σύγκριση με τον Ρούμπιο...βολοδέρνει λίγο πάνω από 50%...λυπάμαι για τα μπασκετικά σου επιχειρήματα.


Το οτι ο ρουμπιο εινσι ΠΟΛΥ καλυτερος στις βολές , το ανεφερα ξεκαθαρα. Απλα διορθωσα την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ανακριβεια που ειπες οτι ο ρουμπιο εχει καλυτερο σουτ. Ουτε στα τριποντα εχει καλυτερα στατιστικα ενω στα σουτ εντος παιδιας, η διαφορα ειναι χαωδης.

QUOTE(Ginobili @ Apr 19 2015, 13:01 ) *
*Αλήθεια..δίνεις και 1-2 πόντους στον Καλάθη,επειδή σηκώνε τα "μαλλιά" που είχε ψηλά? Σοβαρά μιλάς τώρα? Στο ποιος είναι καλύτερος και θα προτιμούσες έβαλες το ύψος?
Γιατί δεν λες τότε,ότι ένας είναι και 2 χρόνια μικρότερος ο Ρούμπιο? Αυτό δεν παίζει ρόλο?


Ο καλαθης ειναι λισταρισμενος 1,98 (σε μερικα 1,99). Ο ρουμπιο ειναι 1,93. Οποτε διαφορα 5-6 ποντων που ειναι τεραστια για παιχτες ιδιας θεσης. Εγραψα 6-7 διοτι νομιζα οτι ο ρουμπιο ηταν 1,92. My bad. Επισης αυτο με το μαλλι δεν το πιανω. Ο καλαθης ειναι καραφλος...


QUOTE(Ginobili @ Apr 19 2015, 13:01 ) *
Και πέρα από τα στατιστικά,το impact και η ποιότητα ενός παίκτη,φαίνονται στο γήπεδο και σε άλλα πράγματα,όχι μόνο σε νούμερα.Μερικά γεγονότα δεν είναι τυχαία.Όταν ο Ρούμπιο σαν νιάνιαρο,έπαιζε βασικός(χωρίς Καλντερόν δίπλα του) σε τελικό με τους Αμερικανούς τους οποίους είχε ξεφτιλίσει..ο Καλάθης θα έχει να αντιπαραβάλει ότι κέρδισε με τον Διαμαντίδη δίπλα του,και τον Ζοτς την Σιένα και την Μπαρτσελόνα....σιγά τα οά..

Συμφωνω σε αυτο , αλλα για καθε κατορθωμα το ρουμπιο, μπορω να βρω ενα αντιστοιχο του καλαθη.
Ο καλαθης οταν ηταν 18 ειχε επιλεγει στους 24 καλυτερους παιχτες ολων των ΗΠΑ (all american) kai ηγειτο ομαδων που επαιζαν εναν τια σε παιχτες οπως ντερικ ροουζ, κεβιν λοβ και αλλους που δεν θυμαμαι.
Επισης πηρε και αυτος την πρωτη του ευρωλιγκα σε ηλικια 22 ετων (αρα πολυ μικρος )και ο μονος λογος που δεν επαιζε στον ΠΑΟ βασικος νωριτερα ηταν επειδη ειχε σπανουλη/ΔΔ/σαρας μπροστα του.

QUOTE(Ginobili @ Apr 19 2015, 13:01 ) *
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα,εντάξει,να έχεις μπασκετική άποψη..αλλά μην μας υποτιμάς κι έτσι,δεν είναι τυχαίο ότι ο Ρούμπιο παίζει βασικός στο ΝΒΑ με τα στατιστικά που έχει,και τα χρήματα που παίρνει,σε μια εποχή που δεν υπήρξε ΠΟΤΕ στην ιστορία του ΝΒΑ τόση ποιότητα,τόση ποσότητα,τόσος μεγάλος ανταγωνισμός σε play makers.
Ο Ρούμπιο θα μείνει για πάντα στο ΝΒΑ,ο Καλάθης..ακόμα δεν μπορεί να ξεπεράσει τον Ούντριχ στα γεράματα καλά καλά...και θα περιμένει να βρει καλό συμβόλαιο να τα αρπάξει,όποτε του παρουσιαστεί η ευκαιρία,είτε είναι ο Παναθηναικός..είτε η ΤΣΣΚΑ..είτε στις Στέπες στο Καζάν.


Δεν ειπα οτι ο ρουμπιο δεν ειναι παιχταρας και βεβαιως και οσα πετυχε δεν ειναι τυχαια. Ωστοσο ουτε αυτα που πετυχε ο καλαθης ειναι τυχαια και τυχαινει να ειναι συγκρισιμα.
Δεν υποτιμω κανεναν . και δεν ισοπεδωνω τιπατα. Αλλωστε η ιστορια εχει γραψει οτι στην ανταλλαγη αποψεων που καναμε για το ιδιο θεμα πριν 4 χρονια, παρ οτι φαινομουν ακραιος, τελικα εκ του αποτελεσματος δεν ημουν. Το ποιος ειναι καλυτερος απο τους δυο και τι πορεια και καριερα θα εχει ο καθενας , θα το ξερουμε σιγουρα σε δεκα χρονια, αλλα το point μου οτι μιλαμε για δυο πανω κατω συγκρισιμα μεγεθη σιγουρα απεδειχθει πολυ πιο κοντα στην πραγματικοτητα απο την δικη σου αποψη οτι τον καλαθη επρεπε να τον στειλουμε δανεικο στον κοροιβο...

Εσυ εισαι αυτος που υ-περβαλλει λιγο κατα την αποψη μου διοτι εδω και 2-3 ποστ απλα εχεις βασιστει πισω απο τα στατιστικα τους στο ΝΒΑ (που ειναι παραπλανητικα αφου οι δυο παιχτες δεν παιζουν στο ιδιο πλαισιο , δεδομενου οτι ο ενας παιζει σε ομαδα αναπληρωματικος ενω ο αλλος σε καφενειο βασικος).
Για να δουμε την αξια τους , γιατι να μην συγκρινουμε τα στατιστικα τους στην ευρωλιγκα οποτε ειχαν και οι δυο τον ΙΔΙΟ ΡΟΛΟ???
Δεν ειναι πιο λογικο να συγκρινουμε τι εκαναν οταν επαιζαν στην ιδια διωργανωση, σε ιδιας δυναμικοτητας ομαδα με ιδιο ρολο και χρονο συμμετοχης?
Σε ολες τις αναλυσεις σου δεν εχω δει να αναφερεις ΤΙΠΟΤΑ για ευρωλιγκα, παρ οτι οπως ειπα ειναι ΠΟΛΥ πιο σχετικο με το θεμα συζητησης.
Αυτο που κανεις εσυ ειναι κατ εμε πιο παραλογο , γι αυτο και την εκαστοτε αναλυση σου πολλες φορες τη διαψευδει η ιστορια.
Το να παραθεσω απλα στατιστικα και να πω οτι αφου ο Α εχει Χ ποντους και Χ ασσιστ και ο Β εχει Χ -5 ποντους και Χ-5 ασσιστ , αρα ο Α ειναι ανωτερος του Β, ειναι αναλυση επιπεδου δηματικου.
Δεν λαμβανει υπ οψη τις διαφορετικες παραμετρους και καταληγουμε με τετοια λογικη να βγαζουμε καλυτερο παιχτη τον ρουμπιο απο τον σπανουλη, τον βον γουειφερ απο τον μασιγιαουσκας, και τον μπαρνιανι απο τον σαμπονις...

QUOTE
Τεράστια διαφορά υπέρ της οποιασδήποτε εκ των δύο πλευρών και "μέρα με τη νύχτα" μεταξύ των δύο συγκεκριμένων παικτών δεν υφίσταται παρά μόνο εαν κάποιος θέλει να το πιστεύει αυτό .


Και εδω να ευχαριστησω τον φιλο germany με την καιρια παρεμβαση του διοτι το εχει περισσοτερο απο εμενα με τα στατιστικα.
Οπως ειπα και εγω τεραστια διαφορα υπερ οποιουδηποτε δεν υπαρχει πουθενα. Πανω κατω μιλαμε για δυο ιδιους παιχτες και αξιες. Ο φιλος ginobili ειναι που θελει να με πεισει οτι ενας βασικος στη χειροτερη ομαδα της λιγκας ειναι κλασεις ανωτερος απο εναν αναπληρωματικο σε μια απο τις καλυτερες.΄
Φυσικα φιλε germany o ορος all time great στα διποντα ηταν υπερβολικος, αλλα 5 χρονιες σε σε ευρωπη και ΝΒΑ (οπου ο καλαθης σουταρει με 55-60 τοις εκατο στα διποντα ) ουτε μικρο δειγμα ειναι, ουτε αποτελουν τυχαιο γεγονος.

Υ.γ. Κλεινω και εγω εδω την κουβεντα , μιας και δεν προκειται ουτε να με πεισει ο φιλος ginobili αλλα ουτε και να τον πεισω. Για αυτον ο ρουμπιο θα ειναι ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΥ καλυτερος του καλαθη, ενω για μενα ΠΑΝΤΑ πανω κατω ιδιες αξιες.
Ετσι ηταν πριν 5 χρονια, ετσι και τωρα, ετσι και σε 10 χρονια.
Το ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο δεν εχει σημασια. Εγω ειμαι πεπεισμενος οτι εχω δικιο, ο Τζινο το ιδιο...Αλλωστε για μπασκετ μιλαμε. Χαβαλε κανουμε. Εγω θα επαιρνα τον καλαθη στον ΠΑΟ , ο Τζινο τον ρικι, big deal bball.gif
Για κατι τετοιες συζητησεις με επιχειρηματα και εκατερωθεν λεκτικες αντιπαραθεσεις το θελουμε το φορουμ (αληθεια που πηγε ο baskethood για να μου πει πως θα διαλυσουν οι μαιαμι του σπερς η ο Air and King για το ποσο καλυτερος ειναι ο λεμπρον απο τον Κομπε)...Αυτο που μου αρεσει στον Gino ειναι οτι παντα ειναι εδω για να πει τον αντιλογο και μενει πιστος στις αποψεις του.
Manolis2510
QUOTE (PARISINOS @ Apr 19 2015, 21:44 ) *
οι δυο παιχτες αγωνιζονται σε διαφορετικο πλαισιο. Ο μεν ρουμπιο ειναι στην χειροτερη ομαδα στο ΝΒΑ, ο δε καλαθης σε μια απο τις καλυτερες. Λογικο αυτος που παιζει στο καφενειο με στοχο να κανει τις περισσοτερες δυνατες ηττες, να κανει καλυτερα νουμερα. .[/b]


Αν ισχυει κατι τετοιο(δεν το λεω ειρωνικα,απλη απορια),ποιος ο λογος να ρθει του χρονου Ευρωπη,και να μην μεινει ΝΒΑ,να παει σε μια απο τις τελευταιες ομαδες,και να καταληξει να παιρνει 5πλασια λεφτα απ οτι θα παιρνε εδω;
manj13
QUOTE(Manolis2510 @ Apr 19 2015, 22:09 ) *
Αν ισχυει κατι τετοιο(δεν το λεω ειρωνικα,απλη απορια),ποιος ο λογος να ρθει του χρονου Ευρωπη,και να μην μεινει ΝΒΑ,να παει σε μια απο τις τελευταιες ομαδες,και να καταληξει να παιρνει 5πλασια λεφτα απ οτι θα παιρνε εδω;


Φιλε αν δεν εχουμε ΔΥΟ σουτερ τυπου Νικολας στην ομαδα του χρονου ελπιζω -μην σου πω ΠΛΗΡΩΝΩ tongue.gif - το μαντζερ του να τον πεισει να κανει ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ...
PARISINOS
QUOTE(Manolis2510 @ Apr 19 2015, 19:09 ) *
Αν ισχυει κατι τετοιο(δεν το λεω ειρωνικα,απλη απορια),ποιος ο λογος να ρθει του χρονου Ευρωπη,και να μην μεινει ΝΒΑ,να παει σε μια απο τις τελευταιες ομαδες,και να καταληξει να παιρνει 5πλασια λεφτα απ οτι θα παιρνε εδω;


Κοιταξε τα πραγματα στο ΝΒΑ ειναι πολυ πιο πολυπλοκα οσον αφορα τις μεταγραφες σε σχεση με την ΕΥΡΩΠΗ.

Οι ομαδες εχουν το σαλαρυ καπ που πρεπει να σκεφτουν, τα συμβολαια δεν σπανε κλπ οποτε δεν ειναι δεδομενο οτι μια απο τις κακες ομαδες στην λιγκα εχει τη δυνατοτητα και το σωστο πλαισιο για να τον αποκτησει. Δεν εχω εικονα οσον αφορα τις ομαδες.

Επισης τα λεφτα που θα βρει του χρονου στην ευρωπη θα ειναι ανωτερα απο αυτα που θα βρει στο ΝΒΑ αμεσα . Στην ευρωπη τον φορο τον πληρωνουν οι ομαδες (στο ΝΒΑ ειναι 45 τοις εκατο )ενω με τη διαφορα του ευρω / δολλαριο (τωρα εχει πεσει) ενα συμβολαιο1,5/2 εκ ευρω που θα βρει ο καλαθης (ειτε απο τουρκους /ρωσσους ειτε απο εμας) αντιστοιχει σε σε συμβολαιο τουλαχιστον 3 εκ δολλαριων το χρονο.

Ο καλαθης λοιπον δεν ξερω αν θα βρει ακομα αυτα τα λεφτα διοτι ακομα δεν εχει κανει νουμερα στο ΝΒΑ (επειδη δεν παιζει βασικος). Λογικα θα βρει ενα συμβολαιο γυρω στα 2 /2,5 εκ δολλαρια και μετα θα ελπιζει στο επομενο να κανει τη μπαζα του.
ισως ομως προτιμησει τα σιγουρα / ακοπα λεφτα της ευρωπης. και ας ειναι και λιγοτερα σε βαθος χρονου.

Γενικα η ολα φαση με καλαθη μου κανει εντυπωση, μιας και το παιδι εχει πει οτι εχει προτεραιοτητα το ΝΒΑ. σε καμια περιπτωση δεν θεωρω οτι αυτη τη στιγμη ειναι πιθανοτερο να ερθει ευρωπη.

thalys
QUOTE (Manolis2510 @ Apr 19 2015, 22:09 ) *
Αν ισχυει κατι τετοιο(δεν το λεω ειρωνικα,απλη απορια),ποιος ο λογος να ρθει του χρονου Ευρωπη,και να μην μεινει ΝΒΑ,να παει σε μια απο τις τελευταιες ομαδες,και να καταληξει να παιρνει 5πλασια λεφτα απ οτι θα παιρνε εδω;


Το να βρει συμβόλαιο στο ΝΒΑ δεν είναι τόσο δύσκολο για έναν καλό επαγγελματία. Το να βρει όμως μεγάλο συμβόλαιο είναι πολύ πιο πολύπλοκο.

Ο Ρούμπιο έχει την τύχη να παίζει σε ομάδα που δεν έχει πολλούς σοβαρούς παίχτες, ο Καν να'ναι καλά. Αυτός, ο Πέκοβιτς και ο Λαβ, που έφυγε, είναι ό,τι κοντινότερο είχαν μέχρι το καλοκαίρι στην Μίνυ σε παίχτη για μαξ συμβόλαιο. Λόγω των κανονισμών ήταν σχεδόν σίγουρο ότι θα τους χρυσοπλήρωναν για να τους κρατήσουν. Επίσης οι παίχτες στο δεύτερο συμβόλαιο τους πληρώνονται κυρίως με βάση τις προσδοκίες για την εξέλιξη τους.

Ο Καλάθης είχε την ατυχία να επιλεγεί από τους Μάβερικς, που δεν φημίζονται για τις επενδύσεις τους σε ρούκιζ, και να δοθεί στο Μέμφις που αφενός έχουν έναν πολύ καλό πλέυ μέηκερ ήδη κι αφετέρου έχουν σοβαρό πρόβλημα με το περιφερειακό σουτ κι άρα δεν ήταν ακριβώς τέλειο φιτ. Χώρια το ότι το Μέμφις κυνηγάει το δαχτυλίδι και δεν είναι στον πάτο της λίγκας.

Στα advanced statistics δεν διαφέρουν πολύ οι δύο παίχτες. Ας συγκρίνουμε την καλύτερη χρονιά του Ρούμπιο ως τώρα(την περσινή) με την ρούκυ χρονιά του Καλάθη(πέρσι).

Σε αντίθεση με τις φήμες, ο Καλάθης είναι καλύτερος αμυντικός(defensive rating). Ο Ρούμπιο είναι οριακά καλύτερος ριμπάουντερ και πολύ καλύτερος δημιουργός(Reb% και Ast Ratio). Ο Καλάθης υπερέχει σε σκοράρισμα(eFG% και TS%). Το USG% δείχνει ότι είχαν παρόμοιους ρόλους όταν έπαιζαν και δεν συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια. Το net rating και το PIE δείχνουν ότι ο Ρούμπιο ήταν στο σύνολο πιο σημαντικός για την ομάδα του από τον Καλάθη.

Αν κοιτάξουμε τα ίδια για φέτος, ο Καλάθης όλα είναι τα ίδια εκτός από το net rating που γυρίζει υπέρ του Καλάθη(που έγινε και καλύτερος αμυντικός). Το PIE παραμένει υπέρ του Ρούμπιο. Αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει τα στατιστικά, θα δυσκολευτεί ν'αποδείξει ότι ο Ρούμπιο είναι τόσο καλύτερος του Καλάθη. Πιο πιθανό είναι να δείξει ότι οι επιλογές του Καν ανάγκασαν την Μινεσσότα να πληρώσει ανύπαρκτη αξία.
manj13
Να....γ@@@σω την κουβεντα tongue.gif -ειδικα για τα εξαιρετικα ποστ του PARISINOU και του Germany 77.gif - και να ζητησω κατι πιο εξιταριστικο και μπασκετικα ομορφοτερο???Μακολουμ ή Κουπερ...αν δεν μπορεις να παρεις και τους 2??Μαλλον ειναι και...οικονομικα ρεαλιστικοτερο!!!
G-arenas
QUOTE (manj13 @ Apr 19 2015, 23:35 ) *
Να....γ@@@σω την κουβεντα tongue.gif -ειδικα για τα εξαιρετικα ποστ του PARISINOU και του Germany 77.gif - και να ζητησω κατι πιο εξιταριστικο και μπασκετικα ομορφοτερο???Μακολουμ ή Κουπερ...αν δεν μπορεις να παρεις και τους 2??Μαλλον ειναι και...οικονομικα ρεαλιστικοτερο!!!

ειναι διαφορετικοι παικτες,ο ενας ειναι σκορερ και ο αλλος περισσοτερο οργανωτης και πολυ καλος δημιουργος...αναλογα τι
παικτη χρειαζεσαι θα διαλεξεις...για τον φετινο παο προτιμω κουπερ...ο μακολουμ θελει πολυ ωρα την μπαλα στα χερια του,δεν
ειναι πολυ καλος σουτερ,και εχουμε και παππα στην θεση του...
lakersdynasty
Εγώ πάντως βλέποντας τη συζήτηση απο το ποστ μου και μετά θα πάω με αυτά που είπε ο Ginobili.

Ο Ρούμπιο μπορεί να έχει χειρότερα ποσοστά σουτ, έχει όμως και διαφορετικές επιλογές σουτ. Όσο όμοια και να είναι τα στατιστικά τους (αναφέρομαι στο TS%) οι δυο παίκτες διαφέρουν αρκετά εκτελεστικά.

Ο Καλάθης είναι πολύ καλός στο να τελειώνει κοντά στο καλάθι αλλά δε βλέπει τη γραμμή των βολών συχνα σε σχέση με τις προσπάθειες του. Μιλάμε για δείκτη FTA/FGA=0.2

O Ρούμπιο δε φτάνει τόσο εύκολα στο καλάθι παίρνει αρκετά περισσότερα σουτ απο μέση απόσταση και τρίποντο και παρ'όλη την αξιοπρεπή ευστοχία του στα τρίποντα και σε περισσότερες προσπάθειες, τα υπερβολικά σουτ μέσης απόστασης χαλάνε αρκετά το ποσοστό του. Φτάνει όμως αρκετά συχνά στις βολές (FTA/FGA=0,42)

Οπότε και το να δει κανείς μόνο τα οποιαδήποτε ποσοστά τους χωρίς να δει αντίστοιχα και τις επιλογές τους δεν ωφελεί. Εδώ η κατανομή των σουτ τους το 2014:

http://www.basketball-reference.com/play-i...mp;year_id=2014

http://www.basketball-reference.com/player.../shooting/2014/

Το ζήτημα σε κάθε περίπτωση είναι να βλέπει κανείς το πόσο βοηθάει την ομάδα του ο κάθε παίκτης συνολικά.

http://www.basketball-reference.com/player...01/on-off/2014/
http://www.basketball-reference.com/player...01/on-off/2014/

Οι Τιμπεργουλβς με τον Ρούμπιο μέσα είχαν +11,7 καλύτερο Ortg. Οι αντίπαλοι τους -1,0 χειρότερο. Συνολική διαφορά: +12,6

Οι Γκρίζλις με τον Καλάθη μέσα είχαν -4,2 χειρότερο Ortg. Οι αντίπαλοι τους -4,5 χειρότερο επίσης. Συνολική διαφορά: +0,3

http://www.basketball-reference.com/player...01/on-off/2015/

Βλέποντας τη φετινή βελτίωση του Καλάθη σε σχέση με την ομάδα του βλέπουμε ότι η ομάδα του έχει -5,9 χειρότερο Ortg ενώ οι αντίπαλοι των Γκρίζλις -10,6. Συνολική διαφορά +4,5

http://www.basketball-reference.com/player...01/on-off/2015/

Βλέποντας όμως και τη φετινή χρονιά του Ρούμπιο, όσο έπαιξε: Οι Τιμπεργουλβς είχαν με αυτόν +2,7 καλύτερο Ortg και οι αντίπαλοι τους -8,2. Συνολική διαφορά +10,9

Σημείωση 1: Τα Ortg αντιπάλων προφανώς και είναι Drtg των ομάδων όσο οι συγκεκριμένοι παίκτες ήταν μέσα.

Σημείωση 2: Απο τη στιγμή που τα Ratings είναι ανα 100 κατοχές και κανείς απο τους δυο δεν είχε μηδαμινό χρόνο συμμετοχής μπορούν να χρησιμοποιηθούν αυτά ικανοποιητικά σε μια σύγκριση.

Εγώ λοιπόν θα κλείσω όπως άρχισα το ποστ μου λέγοντας ότι συμφωνώ με τον Ginobili και σημειώνοντάς ότι βλέπω ότι υπάρχουν λόγοι σοβαροί που ο καθένας παίζει όσο παίζει και επιλέχθηκε να έχει το ρόλο και τον χρόνο συμμετοχής που έχει στις αντίστοιχες ομάδες.

Συν ότι κανείς δεν αναφέρει το γεγονός ότι ο Ρούμπιο καλείται να κάνει ότι κάνει απέναντι σε βασικά σχήματα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απο ότι ο Καλάθης που αγωνίζεται αρκετά απέναντι σε αντίπαλους πάγκους.

Ο Καλάθης φαίνεται να έχει καλό αμυντικό αντίκτυπο στην ομάδα του που του επιτρέπει να την επηρεάζει θετικά παρά την πτώση που δείχνει να έχει η επίθεση των Γκρίζλις με αυτόν στο γήπεδο.

Απ'την άλλη ο Ρούμπιο είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο επηρεάζει θετικά την εικόνα της ομάδας του και στις δυο πλευρές του γηπέδου και για αυτό έχει τον ρόλο που έχει, έστω και σε σαφώς χειρότερη ομάδα απ' ότι ο Καλάθης.

Τα Ortg του Ρούμπιο πριν καταφτάσει ο Καλάθης στο ΝΒΑ.

2013: 0 διαφοροποίηση σε σχέση με την ομάδα του
2012: +7,3
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.