Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΙΟ ΜΟΥΦΑΣ ΠΑΙΧΤΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ???
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Pages: 1, 2
NBA-MANIAC
Εχουμε δει παικτες για παικτες....Κατα τη γνωμη σας ποιος ηταν το μεγαλυτερο παλτο απ' ολα???????? magic.gif
nikefalin
QUOTE(NBA-MANIAC @ Apr 6 2007, 09:40 PM) *
Εχουμε δει παικτες για παικτες....Κατα τη γνωμη σας ποιος ηταν το μεγαλυτερο παλτο απ' ολα???????? magic.gif


Θέλει και συζήτηση ? Μίλος Μπάμπιτς biggrin.gif
Εντάξει δεν έκανε και καμιά σοβαρή καριέρα στο ΝΒΑ βέβαια..
NBAholic
Ωραίο θέμα, η απάντηση του οποίου έχει 2 όψεις, τις οποίες εμμέσως ανέφερε ο nikefalin: Ο χειρότερος με μια μίνιμουμ διάρκεια καριέρας ή όχι;

Αν ναι, με χαλαρό όριο (1-3 χρόνια): Γίνκα Ντέρι. Διαφημισμένος (ακόμη και αυτο-διαφημιζόμενος) σαν ο επόμενος μεγάλος σέντερ, έγραψε ιστορία με την επιθετική του ανικανότητα, ιδίως σαν πασέρ (γιατί, μήπως έπαιρνε και την μπάλα; ).
Από κοντά: Ραφαέλ Αραούγιο. Από σωματική δύναμη, άλλο τίποτα. Στην κυριολεξία...


Αν ναι, με αυστηρό όριο (4+ χρόνια): Τσακ Νέβιτ. Ξεχώριζε από μίλια μακριά, λόγω ύψους (2,26). Μερικές φορές έπαιζε και μπάσκετ. 155, συγκεκριμένα, σε 9 χρόνια. Έβαλε 40 πόντους περισσότερους απ'τα φάουλ που έκανε...
Όπως και ο Τζακ "μπέιμπι-σίτερ" Χάλεϊ. Όταν είσαι μπασκετμπολίστας του ΝΒΑ και ένας ομώνυμος κομήτης είναι πιο διάσημος από σένα, υπάρχει πρόβλημα.


Αν όχι, αν δηλαδή ψάχνετε για τον άνευ όρων χειρότερο παίκτη στην ιστορία του ΝΒΑ, τότε:

http://www.basketball-reference.com/players/h/hickena01.html

Θα κάνω moderator (που λέει ο λόγος) όποιον βρει χειρότερο συνδυασμό καριέρας-εποχής-ύψους-ηλικίας.
Pantel
Muresan μεγάλο παλτό. Είχα ακούσει φήμες ότι δεν είχε ξαναπαίξει μπάσκετ, απλά τον μάζεψαν λόγω ύψους
nikefalin
QUOTE(NBAholic @ Apr 6 2007, 11:26 PM) *
Ωραίο θέμα, η απάντηση του οποίου έχει 2 όψεις, τις οποίες εμμέσως ανέφερε ο nikefalin: Ο χειρότερος με μια μίνιμουμ διάρκεια καριέρας ή όχι;

Αν ναι, με χαλαρό όριο (1-3 χρόνια): Γίνκα Ντέρι. Διαφημισμένος (ακόμη και αυτο-διαφημιζόμενος) σαν ο επόμενος μεγάλος σέντερ, έγραψε ιστορία με την επιθετική του ανικανότητα, ιδίως σαν πασέρ (γιατί, μήπως έπαιρνε και την μπάλα; ).
Από κοντά: Ραφαέλ Αραούγιο. Από σωματική δύναμη, άλλο τίποτα. Στην κυριολεξία...
Αν ναι, με αυστηρό όριο (4+ χρόνια): Τσακ Νέβιτ. Ξεχώριζε από μίλια μακριά, λόγω ύψους (2,26). Μερικές φορές έπαιζε και μπάσκετ. 155, συγκεκριμένα, σε 9 χρόνια. Έβαλε 40 πόντους περισσότερους απ'τα φάουλ που έκανε...
Όπως και ο Τζακ "μπέιμπι-σίτερ" Χάλεϊ. Όταν είσαι μπασκετμπολίστας του ΝΒΑ και ένας ομώνυμος κομήτης είναι πιο διάσημος από σένα, υπάρχει πρόβλημα.
Αν όχι, αν δηλαδή ψάχνετε για τον άνευ όρων χειρότερο παίκτη στην ιστορία του ΝΒΑ, τότε:

http://www.basketball-reference.com/players/h/hickena01.html

Θα κάνω moderator (που λέει ο λόγος) όποιον βρει χειρότερο συνδυασμό καριέρας-εποχής-ύψους-ηλικίας.

Δηλαδή να βρούμε κάποιον που έπαιξε πολλά χρόνια , ήταν "παλτό", αλλά έπαιζε (το ύψος τι σχέση έχει ?) ?
Das Kapital
Ρε χολικ αυτος γεννηθηκε πριν τον 1ο παγκοσμιο πολεμο!!!
NBAholic
QUOTE
Δηλαδή να βρούμε κάποιον που έπαιξε πολλά χρόνια , ήταν "παλτό", αλλά έπαιζε (το ύψος τι σχέση έχει ?) ?


Nα βρείτε κάποιον που να έπαιξε σε πιο αδύναμη εποχή (απίθανο), να έπαιξε λιγότερο και να έκανε λιγότερο αισθητή την παρουσία του (σχεδόν αδύνατο), να είχε ύψος περισσότερο "αντιμπασκετικό" (δύσκολο, μιας και μιλάμε για παίκτη με ύψος 1,80) και επίσης περισσότερο αντιμπασκετική ηλικία (αδύνατο προς το παρόν).

Όσο δε βρίσκεται τέτοιος παίκτης, νομίζω ότι ο Νατ Χίκεϊ, που διατηρεί τον τίτλο του γηραιότερου παίκτη στην ιστορία του ΝΒΑ, είναι ο πιο αντιμπασκετικός τύπος που είδε ποτέ το πρωτάθλημα.
NBAholic
QUOTE
Ρε χολικ αυτος γεννηθηκε πριν τον 1ο παγκοσμιο πολεμο!!!


Σωστά. Αποτελεί δηλαδή και τον πρώτο γεννηθέντα άνθρωπο που έπαιξε στο ΝΒΑ.
Ο Τζωρτζ Μάικαν, που αποτελεί πρότυπο αρχαιότητας για πολλούς, γεννήθηκε 22 ολόκληρα χρόνια αργότερα.
Gravedigger
Michael Olowokandy.Νο1 του Draft χωρίς να πείσει ποτέ...
kostasvc15
Σον Μπραντλει 19.gif και Μαικλ Ντολιακ(σε σωματικη δυναμη ο χειροτερος) 19.gif
Zmac
QUOTE(Gravedigger @ Apr 7 2007, 12:47 AM) *
Michael Olowokandy.Νο1 του Draft χωρίς να πείσει ποτέ...



Αυτος νομιζω ηταν να παει στον ΠΑΟ.Και εκει δεξι παγκ θα επαιζε tongue.gif tongue.gif
morfi
Kαλα ολα αυτα που λετε αλλα εχω τις ενστασεις μου (ΕΝΣΤΑΣΗ !)

QUOTE(NBA-MANIAC @ Apr 6 2007, 09:40 PM) *
Εχουμε δει παικτες για παικτες....Κατα τη γνωμη σας ποιος ηταν το μεγαλυτερο παλτο απ' ολα???????? magic.gif

H ερωτηση σου ειναι καλη αλλα και ταυτοχρονα κακη. Καταρχας ειναι πολυ γενικη. Τι θελεις να πεις με τον ορο "ο πιο μουφας παικτης" ?
Αν το παρουμε απο θεμα προσδοκιων αν π.χ ο λεμπρον δεν "εβγαινε" θα ηταν πιο αποτυχημενος απο τον πραγματικα αθλιο και ηδη αποτυχημενο βουγιασιτς των λεικερς ο οποιος μαλλον δεν κανει ουτε για την ευρωπη. Αποτυχημενος θα ηταν ο ενας, αποτυχημενος θα ηταν και ο αλλος, αλλα διαφορετικες οι προσδοκιες και οι απαιτησεις που ειχαν/εχουν ολοι απο αυτους. Αρα μαλλον πρωτος στην λιστα θα εμπαινε ο λεμπρον.
Ας παρουμε ομως και ενα πραγματικο παραδειγμα. Νταρκο μιλισιτς... ποιος ειναι πιο αποτυχημενος, αυτος η ο σπανουλης ? Και οι δυο (προς το παρον) ειναι το ιδιο αποτυχημενοι αλλα μαλλον μακραν πρωτος στην λιστα θα ηταν ο μιλισιτς.
Τα κριτηρια μπορει να ειναι πολλα... αυτο ειναι ενα.

Three Cheers For Revenge
Air Kef
Σωστος ο χολικ!Μου πηρε λιγη ωρα να καταλαβω πως ο Nat Hickey επαιξε εναν και μονο αγωνα στα 45 του εχοντας 0/3 σουτ και οντας κατω απο 1.80!

Σωστος κι ο μορφη για το οτι ειναι γενικο το τοπικ αλλα αυτο ισως βοηθαει στο να ειπωθουν πολλοι παικτες.

Θα μου ερθει καποια στιγμη κανενας,ελπιζω..! Προς το παρον απορω πως παιζουν τοσοι Γαλλοι στο ΝΒΑ. smile.gif
Das Kapital
QUOTE(Air Kef @ Apr 7 2007, 05:40 PM) *
Θα μου ερθει καποια στιγμη κανενας,ελπιζω..! Προς το παρον απορω πως παιζουν τοσοι Γαλλοι στο ΝΒΑ. smile.gif


Ισως λογο αθλητικων προσοντων?
nikefalin
QUOTE(Air Kef @ Apr 7 2007, 05:40 PM) *
Σωστος ο χολικ!Μου πηρε λιγη ωρα να καταλαβω πως ο Nat Hickey επαιξε εναν και μονο αγωνα στα 45 του εχοντας 0/3 σουτ και οντας κατω απο 1.80!

Σωστος κι ο μορφη για το οτι ειναι γενικο το τοπικ αλλα αυτο ισως βοηθαει στο να ειπωθουν πολλοι παικτες.

Θα μου ερθει καποια στιγμη κανενας,ελπιζω..! Προς το παρον απορω πως παιζουν τοσοι Γαλλοι στο ΝΒΑ. smile.gif


Ήταν να μην πάρουν μπροστά με τον γίγαντα Φρέντι Βαίς στους Νικς (τρομάρα τους)...γερός υποψήφιος κι αυτός biggrin.gif
Air Kef
Δηλαδη μονο οι Γάλλοι εχουν αθλητικα προσώντα;Ή αρκουν μονο τα αθλητικα προσώντα;
Δν λεω οτι καποιοι δν αξιζουν,αλλα ειναι παρα πολλοι!

Ο Βαις ήταν κατα τον Τονι Παρκερ ο λόγος ο ιδιος κατέληξε τοσο χαμηλα στα ντραφτ,μιας και ο Γαλλος που ολοι ηξεραν ηταν ο Βαις και φοβοντουσαν πως θα ειναι το ιδιο σοφτ με αυτον.!Νομιζω γυρω στο 25 ειχε επιλεγει!
NBAholic
O Bαις δεν μπορεί να είναι υποψήφιος, μιας και ποτέ δεν έπαιξε στο ΝΒΑ. Ήταν βέβαια αποτυχημένη επιλογή, αλλά αυτό είναι άλλο κομμάτι προς ανάλυση.
malone
Πιο μουφας ε?? θα ελεγα τον λονγκλει των μπουλς,αλλα θα μου βπειτε αυτος εβαζε και κανα ποντο
Das Kapital
QUOTE(malone @ Apr 8 2007, 05:05 PM) *
Πιο μουφας ε?? θα ελεγα τον λονγκλει των μπουλς,αλλα θα μου βπειτε αυτος εβαζε και κανα ποντο


Αυτος συγκεκριμενα το 97-98 εβαζε 11.4 ποντους μεσο !!! Ασε που εχει 3 πρωταθληματα και ανηκε στην καλυτερη ομαδα ολων των εποχων στους Μπουλς του 96!!!
Pierce
QUOTE(lebron15 @ Apr 8 2007, 06:27 PM) *
και ανηκε στην καλυτερη ομαδα ολων των εποχων στους Μπουλς του 96!!!

μπορω να ρωτησω απο που βγαινει αυτο?
NBAholic
Προφανώς από άλλο τόπικ. wink.gif
Βεβαίως, οι περισσότεροι στέκονται στο ρεκόρ τους και την παρουσία του Τζόρνταν. Αλλά γνωρίζουμε ότι υπάρχουν χίλιες μύριες παράμετροι σε αυτό το θέμα.
Das Kapital
QUOTE(pierce21 @ Apr 9 2007, 11:50 AM) *
μπορω να ρωτησω απο που βγαινει αυτο?


Τι εννοεις?Οτι δεν ηταν η καλυτερη ομαδα ολων των εποχων?
Pierce
προφανως και εννοω αυτο. αλλα θα προτιμουσα να μην συνεχισουμε εδω περα αυτη τη συζητηση οπως πολυ σωστα ειπε και ο χολικ.
panos75
Προφανώς ο χαρακτηρισμός του lebron15 βασίζεται στο ρεκόρ της ομάδας, που ήταν όντως το καλύτερο όλων των εποχών.
Das Kapital
Πιρς21,Χολικ συγγνωμη για το οφ τοπικ,αλλα πρεπει να πω οτι ηταν ηταν η καλυτερη ομαδα ολων των εποχων,ας αποφασισει ο Πιρς21 που να γινει αυτη η συζητηση γιατι πραγματικα το θεμα με καιει!!!
NBAholic
Λέω να σας ανοίξω ένα poll. Συμφωνείτε;

Κι αν ναι, θέλετε να περιλαμβάνω στην ψηφοφορία ομάδες μιας συγκεκριμένης χρονιάς (π.χ, Μπουλς '96) ή μιας περιόδου (π.χ, Σέλτικς των 80'ς);
Das Kapital
Eμενα θα μου αρεσε ενα πολλ!!! Αλλα δεν εχω ιδιαιτερη προτιμηση αν θα ειναι χρονια ή περιοδος!!!
Pierce
οκ. ας γινει ενα πολ. προτιμοτερο ειναι να γινει με συγκεκριμενες χρονιες. 76ers-sm.gif οποιος καταλαβε καταλαβε wink.gif τα υπολοιπα στο τοπικ
NBAholic
Το θετικό με μια τέτοια ψηφοφορία είναι ότι θα έχουμε συγκεκριμένα ρόστερ να συγκρίνουμε. Το αρνητικό, ότι θα συμπεριληφθούν λιγότερες διαφορετικές ομάδες (π.χ, οι Μπουλς ή οι Σέλτικς των 60'ς μπορεί να "κατεβάσουν" 2 ομάδες). Δεν πειράζει, όμως. Απλώς δώστε μου λίγο χρόνο.
kostasvc15
Καλο θα ηταν οταν ανοιξεις το τοπικ Χολικ να μην πεις αμεσως τη γνωμη σου.
Das Kapital
QUOTE(kostasvc15 @ Apr 10 2007, 10:14 PM) *
Καλο θα ηταν οταν ανοιξεις το τοπικ Χολικ να μην πεις αμεσως τη γνωμη σου.


ΓΙΑΤΙ???????? blink.gif
kostasvc15
Για να λυσετε τις ''διαφορες'' μονοι σας. smile.gif (εσυ με τον Πιρς)
Das Kapital
QUOTE(kostasvc15 @ Apr 11 2007, 12:32 AM) *
Για να λυσετε τις ''διαφορες'' μονοι σας. smile.gif (εσυ με τον Πιρς)


Γιατι ρε μονο εγω και ο Πιρς θα ψηφισουμε?

Τοτε θα βγει 1-1 η ψηφοφορια!!! tongue.gif biggrin.gif
NBAholic
Σας έχω άλλο ένα δίλημμα: Πώς θέλετε να γίνει αυτή η σύγκριση;

1. Με το παραδοσιακό poll.

2. Με 8 ζευγάρια ομάδων που θα συγκρίνετε μεταξύ τους. Όποιοι περάσουν σχηματίζουν νέα ζευγάρια, κτλ.
Όλα αυτά τα ζευγάρια θα καθορίζονται από τα ρεκόρ που έφεραν οι ομάδες.
Das Kapital
Πολλ,πολλ,πολλ
kostasvc15
Οτι θες εσυ!Παντως αν κανεις το δευτερο θα ακουστουν πολλα ακυρα απο εμας τους μικρους biggrin.gif
morfi
Χολικ εισαι σιγουρος οτι μπορεις να το κανεις μονος σου ? Δεν θα ηθελες και μια δευτερη-τριτη γνωμη ?
NBAholic
QUOTE
Χολικ εισαι σιγουρος οτι μπορεις να το κανεις μονος σου ? Δεν θα ηθελες και μια δευτερη-τριτη γνωμη ?


Έχω επιλέξει 18 ομάδες. Δε θα τις αναφέρω ακόμη, αλλά θα πω γενικά πως περιλαμβάνονται:

1 ομάδα των Πίστονς
1 ομάδα των Σπερς
1 ομάδα των Νικς
1 ομάδα των Μπακς
2 ομάδες των 76ερς
2 ομάδες των Μπουλς
5 ομάδες των Σέλτικς
5 ομάδες των Λέικερς
Das Kapital
Και τωρα δε καταλαβαμε ποιες ειναι ε? tongue.gif
kostasvc15
Lets do it!
saou
Για να επανέλθω στο θέμα μου ήρθε στο μυαλό ο Τράκτορ Τρέιλορ ως ένας από τους πιο μούφα παίκτες όλων των εποχών και μαζί και το trade που είχε γίνει τότε όταν οι Μπακς (νομίζω) είχαν δώσει τα δικαιώματα του Ντιρκ για να πάρουν τον Τράκτορ τη μέρα του ντραφτ.

Επί τη ευκαιρία αυτή, μια και τα πολ βλέπω είναι της μόδας πως θα σας φαίνονταν ένα topic (ή πολ) με θέμα αυτό ακριβώς: οι πιο μούφα ανταλλαγές όλων των εποχών?
NBAholic
Ό,τι θέμα ξεκινά με "οι πιο" και τελειώνει σε "όλων των εποχών" είναι μέσα!

QUOTE
Για να επανέλθω στο θέμα μου ήρθε στο μυαλό ο Τράκτορ Τρέιλορ ως ένας από τους πιο μούφα παίκτες όλων των εποχών και μαζί και το trade που είχε γίνει τότε όταν οι Μπακς (νομίζω) είχαν δώσει τα δικαιώματα του Ντιρκ για να πάρουν τον Τράκτορ τη μέρα του ντραφτ.


Σωστά. Αλλά ο Τρέιλορ (με τον οποίο συνεχώς παραλληλίζουν το Σχορτσιανίτη) θεωρείτο παίκτης με προοπτική. Αυτό πάντως μπορεί να μπει και στις χειρότερες ανταλλαγές και στις χειρότερες επιλογές ντραφτ όλων των εποχών.
reignman
Yinka Dare
Shawn Bradley
Collins brothers
Michael Olowokandi
Danny Ferry
Gary Trent
Cherokee Parks
Vitaly Potapenko


ειναι πολλοι
captain charisma
νταρκο μιλισιτς.
απορω πως τους ηρθε τους πιστονς να τον επιλεξουν τοσο ψηλα και μαλιστα στο νο2?αφηνοντας παικταρες οπως ο αντονι ο γουειντ....
SlobodaN
BILL WENNINGTON (πήρε και πρωταθλήματα πανάθεμά τον..)
Augmon
Οι περισσότεροι απο αυτούς που αραδιάζεται μάλλον δεν ήταν καλοί για τον καθένα από εσάς .Ο Wennington o Longley,o Trent παίξανε μπάσκετ όσο τους επέτρεπε ο ρόλος τους και ήταν σχετικά επιτυχημένοι.Τι να πούμε για Μαρκ Αϊβαρόνι και για ανέκδοτα του ΝΒΑ όπως ο Καλμπερτ Τσεϊνι,ο Σον Ρισπερτ ο Αϊζον Κονκακ κ.τλ
Giorgos#4
δεν ξερω για τον πιο μουφα ολων των εποχων αλλα ο πιο μουφας παικτης για μενα ειναι ο μπογκουτ των μπακς!
ειναι δυνατον να ειναι την μια χρονια ο λεμπρον 41.gif Νο1 στο ντραφτ και την αλλη χρονια να ειναι ο μπογκουτ? blink.gif
να προδθεσω και τον αμπαλο τον κουαμε μπραουν 68.gif και απο ποδοσφαιρο κονσεισαο (πονεμενη ιστορια) icon_drunk.gif
Archigos
πολυ μουφα ηταν και ο Marco Jaric
Gravedigger
QUOTE(Archigos @ Jun 29 2008, 21:15 ) *
πολυ μουφα ηταν και ο Marco Jaric

ohmy.gif Γιατί?Μια χαρά παίχτης νομίζω είναι ο Jaric...
a bullet for your head
Μουφας για μενα ειναι αυτος για τον οποιο εχουν δημιουργηθει πολυ υψηλες προσδοκιες,εχει πολυδιαφημιστει κ τελικα δεν ανταποκρινεται,ειτε λογω τραυματισμων,ειτε εσφαλμενης εκτιμησης περι του ταλεντου του.Μερικοι που θυμαμαι:Σαμ Μπουι,Ραλφ Σαμπσον,Ντανι Φερι,Κενυ ''Σκαι'' Ουωκερ,Ρεξ Τσαπμαν,Τ.Ρ.Ριντ,Μπραντ Σελερς,Μπο Κιμπλ,Στανλει Ρομπερτς,Σον Μπραντλει,Γκλεν Ρομπινσον,Κριστιαν Λετνερ,Μπομπ Χαρλει,Μπιλι Οουενς,Νταγκ Σμιθ,Ερικ Μοντρος,Τσεροκι Παρκς,Ρασαρθ Γκριφιθ,Γκρεγκ Αντονυ,Πενυ Χαρνταγουει,Χαρολντ Μαινερ,Σαμακι Ουωκερ,Ραφ Λα Φρεντς,Γινκα Ντερι,Μαικλ Ολοβκαντι,Κουομε Μπραουν,Κιθ Βαν Χορν,Νταρκο Μιλισιτς,Αντρεα Μπαρνιανι κ' για ενα αναλαφρο τελος Γλουτσκωφ ο Βουλγαρος(Απο τους πρωτους Ευρωπαιους που επαιξαν στο Ν.Β.Α)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.