Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
gmalamos
Παιδες οποιος εχει την εμπειρια τραυματισμου ας μου στειλει ενα πμ καποιου καλου ορθοπεδικου απο θεσσαλονικη γιατι εχω καποιο θεματακι με το γονατο μου.. sad.gif
Magnus92
QUOTE(gmalamos @ Feb 15 2012, 22:38 ) *
Παιδες οποιος εχει την εμπειρια τραυματισμου ας μου στειλει ενα πμ καποιου καλου ορθοπεδικου απο θεσσαλονικη γιατι εχω καποιο θεματακι με το γονατο μου.. sad.gif


Τι επαθες ρε Γιωργη ;

Περαστικα...
gmalamos
QUOTE (Magnus92 @ Feb 16 2012, 00:46 ) *
Τι επαθες ρε Γιωργη ;

Περαστικα...


Με χανετε!! smiley.gif ΔΕν ξερω εδω και καιρο αιθανομαι κατι τσιμπιματακια στο γονατο.Πηγα σε ενα γιατρο δεν μου βρηκε τιποτα.Ενας φιλος μου ειπε πως ειχε ακριβως το ιδιο και ειχε ελαφρα χονδροπαθεια.Δεν αισθανομαι πονο κυριως η ορθοστασια με ενοχλει η σε αλλαγη πορειας!Και ειναι και στο δεξι το γονατο. shot.gif Εχω αρχισει και ενα συμπληρωμα εδω και 1.5 βδομαδα αλλα τιποτα..
Louki
Καλημέρα σε ολους. Θα ήθελα αν έχει κάποιος κάποια παρομοια εμπειρία (μακάρι βέβαια να μην έχει) να μου δώσει τα φώτα του. Χτες λοιπον και μετα απο 1 χρόνο απουσίας απο το μπασκετ λόγω προβλήματος στο δεξι γονατο αποφάσισα να ξαναπαιξω (στο μεσοδιάστημα είχα κάποια επαφη με τον αθλητισμό κυρίως μέσω γυμναστηρίου,χαλαρο τρεξιμο, κλπ). Πανω λοιπον που αρχίζω να ξαναθυμαμαι το αγαπημένο μου μπασκετακι και έπειτα απο μια προσπαθεια...προσγειώνονται ατσαλα στο αριστερό μου ποδι με αποτέλεσμα απο οτι κατάλαβα εκείνη τη στιγμη να γυρίσει το αριστερό μου γονατο. Έφυγα αμέσως και ξεκίνησα να τοποθετώ πάγο ανα μια ωρα περιπου για κανένα τέταρτο και πήρα και καποιο αντιφλεγμονώδες . Αυτή τη στιγμη είναι πρησμένο ακριβως πανω και αριστερά στο γονατο. Δεν με πονάει παρα μονο όταν το παταω. Είπα να περιμένω μια μέρα και να πάω σήμερα στο γιατρό. Έχει κανεις καμια ιδέα σχετικα με το τί ζημιά μπορεί να έχω πάθει? Επίσης αν ξέρετε καποιον αξιόπιστο ορθοπεδικό στη Θεσσαλονίκη θα βοηθουσε...
AKRG
Έπρεπε να είχες πάει ήδη, δεν παίζουν με αυτά (ρήξεις χιαστών- πλάγιων και λοιπών συνδέσμων)..
Louki
Μαλιστα...Θα πάω σημερα . Υπάρχει καμια περιπτωση να έχω γλυτώσει απο πιθανή ρίξη κάποιου συνδεσμου και να είναι κάτι πιο απλό?
AKRG
Δεν είμαι γιατρός και καλό θα ήταν να μην ακούς κανένα "γιατρό του διαδικτύου" (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) πάρα μόνο του κανονικούς ! ωστόσο τα παρόμοια συμπτώματα είχε η δική μου ρήξη, με κατάληξη το χειρουργείο, Δεν θέλω να σε φοβίσω αλλά είναι προτιμότερο αν αυτό βοηθήσει να πας άμεσα σε ένα ιατρείο ...
Louki
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Σκεφτομαι μήπως σε περιπτωση που όντως έχω κάποια ρηξη χιαστων, δεν χρειαστω εγχείριση απο τη στιγμη που δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με κάποιο άθλημα. Καταλαβαίνεις νομιζω οτι προσπαθώ να αποφυγω το χειρουργειο. Ωστόσο, σε περιπτωση που είναι αναπόφευκτο ποιο είναι περιπου το διαστημα για πληρη αναρρωση μετα απο εγχείριση χιαστών?
AKRG
πήγαινε σε ένα γιατρό, αυτός μόνο μπορεί να κάνει διάγνωση και να σε καθοδηγήσει σε οποιαδήποτε θεραπεία χρειαστεί, όλα τα άλλα είναι σχετικά και επικίνδυνα να κάνουμε διαγνώσεις μέσω του διαδικτύου, έπρεπε ήδη να ήσουν εκεί ..
Louki
Εχεις δικιο. Θα παω αμεσα και βλεπουμε. Ευχαριστω πολυ!
AKRG
Περαστικά φίλε μου και μακάρι να μην είναι τίποτα.
geo82
Καλησπέρα. Λόγω ρήξης μηνίσκου θα χρειαστεί να κάνω αρθροσκόπηση. Δεν έχω ξανακάνει χειρουργείο (όχι μόνο στο μπάσκετ αλλά γενικά) και είμαι κάπως "μουδιασμένος" με το θέμα, αν και ο γιατρός μου τόνισε ότι δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο. Έχει κάποιος εμπειρία από αρθροσκόπηση και αποκατάσταση μετά από αυτήν;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.