Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακος-Χιμκι
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
T.W.Is.M.
vs

Πεμπτη 4/4 21.45 ΕΤ1 & ΕΡΤ HD

Η μητερα των μαχων. Ο τελικος του ομιλου. Το ματς που θα κρινει τα παντα.
Ξεχαστε ολα αυτα τα κλισε. Ειναι ενα ματς οπως ολα τα υπολοιπα του τοπ 16. Ισως σε περιπτωση ηττας να μην υπαρξει αυριο. Αυτο ομως δεν εξαρταται απο το δικο μας παιχνιδι και δε θα πρεπει να μας ενδιαφερει. Το τι θα κανουν και τι δε θα κανουν οι αλλοι θα πρεπει να μας απασχολησει μετα το τελος του αγωνα. Με την ευκαιρια, ο αγωνας κραταει 40'. Ουτε 10'(για τους δικους μας το λεω αυτο), ουτε 20' ή 30'(για τους γκρινιαρηδες αυτο). Με 10' δεν κερδιζουμε τετοιο παιχνιδι, με 30' δεν το χανουμε.
Για τα σεναρια τα εχουμε πει. Με νικη δικη μας και ηττα της Μακαμπι βγαινουμε 2οι και παιρνουμε πλεονεκτημα εδρας. Με νικη δικη μας και νικη της Μακαμπι βγαινουμε 3οι και θελουμε νικη εκτος εδρας, οπου φετος εχουμε 9-3. Με ηττα κοιταζουμε τα αλλα ματς, πρωτα απ ολα το Μπαρτσελονα-Μακαμπι και παλι και μετα το Καχα Λαμποραλ-Σιενα. Σε καθε περιπτωση με ηττα εως και 4 ποντους προκρινομαστε. Απο κει και περα αν κερδισει η Μακαμπι και αν κερδισει η Σιενα... ή αν κερδισει η Μπαρτσελονα και η Καχα Λαμποραλ... ή αν κερδισει η Μπαρτσελονα, η Ρεαλ Μαδριτης, η Ρεαλ Σοσιεδαδ(στο ποδοσφαιρο), οι Μποστον Σελτικς, ο Τζοκοβιτς, ο Αλονσο και οι Λος Αντζελες Ντοτζερς, τοτε ισως ο ουρανος να μην πεσει στα κεφαλια μας! icon_drunk.gif
Με αλλα λογια, ας κερδαμε εμεις και ολοι οι αλλοι να πανε... tongue.gif


Σημερα δεν εχουμε πολυ ρετρο βιντεο. Δεν υπαρχει πλουσια προιστορια, οποτε θα περιοριστω στο ενα και μοναδικο ματς στο ΣΕΦ:


Και αντι για Χιμκι εχουμε το περσινο ματς της τελευταιας αγωνιστικης εναντιον της Γαλατασαραι:
mixalisgate7
Η Κίμκι έχει καλό σκορ από την ρακέτα και πρέπει να δώσουμε προσοχή + να περιορίσουμε στην περιφέρεια Ρίβερς,Φριντζόν & Πλάνινιτς
Reggie Miller #31
Μέχρι στιγμής όποτε έχουμε παίξει με την πλάτη στον τοίχο τα έχουμε καταφέρει και με καλύτερες ομάδες από την Χίμκι.
Γενικά αν συγκεντρωθούν και παίξουν τα στοιχειώδη,το ματσάκι το έχουμε.
Αλλά και πάλι μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να μείνουμε εκτός,πρέπει να γίνουν πολλά μαζεμένα.

Απλά δεν ξέρω αν στην ομάδα σκέφτονται το ενδεχόμενο του εμφυλίου...
rankin
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Apr 2 2013, 15:17 ) *
Απλά δεν ξέρω αν στην ομάδα σκέφτονται το ενδεχόμενο του εμφυλίου...

Στην Ελλάδα ζούμε
Ο εμφύλιος ειναι στο αίμα μας!
Reggie Miller #31
QUOTE(rankin @ Apr 3 2013, 11:57 ) *
Στην Ελλάδα ζούμε
Ο εμφύλιος ειναι στο αίμα μας!


Ναι αυτό που το πας!
Manu7
Τ.W.Is.M επειδή σε κάποια σημεία δεν μου έλυσε τις απορίες μου το πρώτο σου ποστ μπορείς να εξηγήσεις με ποιον τρόπο προκρινόμαστε με ήττα?
Weekendman
http://www.gazzetta.gr/euroleague-olympiak...sa-o-katsibelis

Κατσίβελης μέσα Πέρκινς έξω, πολύ ωραία κυλάει η θητεία του Πέρκινς στον Ολυμπιακό, αλλά ας παίξει ο Κατσίβελης καλά ώστε να πούμε το κλασσικό ουδέν κακόν αμιγές καλού...
Manu7
QUOTE(Weekendman @ Apr 4 2013, 21:03 ) *
http://www.gazzetta.gr/euroleague-olympiak...sa-o-katsibelis

Κατσίβελης μέσα Πέρκινς έξω, πολύ ωραία κυλάει η θητεία του Πέρκινς στον Ολυμπιακό, αλλά ας παίξει ο Κατσίβελης για να πόυμε το κλασσικό ουδέν κακόν αμιγές καλού...

E από σήμερα νομίζω ο Πέρκινς μας τελείωσε...Εκεί με τον Μαυροειδή τον βλέπω πίσω αριστερά στην οθόνη.
kotzito
QUOTE(Weekendman @ Apr 4 2013, 21:03 ) *
http://www.gazzetta.gr/euroleague-olympiak...sa-o-katsibelis

Κατσίβελης μέσα Πέρκινς έξω, πολύ ωραία κυλάει η θητεία του Πέρκινς στον Ολυμπιακό, αλλά ας παίξει ο Κατσίβελης καλά ώστε να πούμε το κλασσικό ουδέν κακόν αμιγές καλού...

Αν φυγει απο αυριο ο Περκινς,η θητεια του πρεπει να εσπασε καθε ρεκορ.27 λεπτα στην Ευρωλιγκα και 32 στο πρωταθλημα.
Καλα,λογικα ο Κατσιβελης αν παιξει θα παιξει κανα 5λεπτο το πολυ.Αν και τα ειχε παει καλα με το μαρκαρισμα του Πλανινιτς στη Μοσχα,οποτε δεν βλεπω καποιον λογο για να μην τον εμπιστευτει ο Μπαρτζωκας εστω και για λιγο.

Προεδρε φερε τον Παργκο tongue.gif
Reggie Miller #31
ότι να 'ναι!
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ Apr 4 2013, 21:05 ) *
E από σήμερα νομίζω ο Πέρκινς μας τελείωσε...Εκεί με τον Μαυροειδή τον βλέπω πίσω αριστερά στην οθόνη.


Εξαρτάται απο τι θα κάνει ο Κατσίβελης, γιατί μια θέση αμυντικού γκάρντ δίπλα στον Λο για να κυνηγήσει το καλομαθημένο της Α1 Διαμαντίδη είναι απαραίτητη οπότε 1 απο τους 2 θα έχει ρόλο εκτός απρόοπτου(μεταγραφής)!

Τον Μαυροειδή μην το ξεγράφουμε, τρείς γκαρντ αξιοποίουμε ουσιαστικά και το πολύ πολύ θα είναι ένας τεταρτος στην παρέα, οπότε μπορεί να ενεργοποιηθεί ο Μαυροειδής στην θέση του πέμπτου άχρηστου γκαρντ στους ελληνικούς τελικούς με τα ψηλά κορμιά του ΠΑΟ, αλλά ας προκριθεί ο Ολυμπιακος στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας και εξετάζουμε μετα ποιός θα χρησιμεύσει!
Manu7
Τελικά το πρόβλημα με την αξιοποίηση των φάουλ είναι γενικό και δεν φταίνε μόνο οι παίχτες.

2 φάουλ είχε να δώσει η ομάδα και τελικά το παστέλωσε ο Πλάνινιτς...
SteveNashidis
Με τον Περκινς τι έγινε ? γιατί τον άφησε εκτός αποστολής ; Πάντως ο κατσίβελης το έβαλε το τριποντάκι του !
Lazeras
QUOTE(Voyager @ Apr 4 2013, 21:52 ) *
Με τον Περκινς τι έγινε ? γιατί τον άφησε εκτός αποστολής ; Πάντως ο κατσίβελης το έβαλε το τριποντάκι του !

Τι τι έγινε?Είναι απλά άμπαλος.Ο μικρός είναι καλύτερος παίχτης.
a.car
QUOTE(Lazeras @ Apr 4 2013, 21:57 ) *
Τι τι έγινε?Είναι απλά άμπαλος.Ο μικρός είναι καλύτερος παίχτης.

Επιτέλους επικράτησε μπασκετική λογική.
Lazeras
Εγώ γουστάρω πάντως που παίζει ο μικρός.Έχει αποδειχτεί ότι οι ομάδες που πάνε ψηλά στην διοργάνωση έχουν καλούς γηγενείς.Ο Ολυμπιακός έχει να κερδίσει πολλά με το να βγει ο Κατσίβελης και ο κάθε Κατσίβελης.Και το ελληνικό μπάσκετ γενικά.
Manu7
Ξενέρωτο τελείωμα ημιχρόνου. Πάνω που είχαμε βγάλει την Κίμκι εντελώς εκτός του τρόπου παιχνιδιού της μιας και αναγκαζόταν να παίζει με σουτάκια, στα τελευταία 2 λεπτά το χέσαμε... Απλά η ομάδα δεν είναι σε τέτοιο επίπεδο ώστε να διαχειριστεί μεγάλες διαφορές ακόμη κι όταν παίζει. Όπως δηλαδή έγινε και με Κάχα.. Όπως και να'χει η ομάδα μπήκε αποφασισμένη σήμερα.
Weekendman
μεγαλύτερη διάρκεια,fast break παιχνίδι, και αν δεν ήταν το τέλος του ημίχρόνου θα έλεγα ερυθρόλευκα αδέρφια χτυπήστε ξύλο για να μην ματιάσετε την ομάδα!
T.W.Is.M.
QUOTE(Manu7 @ Apr 4 2013, 20:15 ) *
Τ.W.Is.M επειδή σε κάποια σημεία δεν μου έλυσε τις απορίες μου το πρώτο σου ποστ μπορείς να εξηγήσεις με ποιον τρόπο προκρινόμαστε με ήττα?


Κατ αρχην περναμε με ηττα εως και 4 ποντους ανεξαρτητως των αλλων αποτελεσματων.
Μετα αναλογα με τα αποτελεσματα σε Βαρκελωνη και Βιτορια, υπαρχουν και μεγαλυτερες διαφορες που ενδεχομενως να μας κρατανε στην 4αδα του ομιλου. Απο 11 εως 19 ποντους.
Με τα τωρινα δεδομενα παντως(αν κρατησουν δηλαδη το προβαδισμα Μπαρτσελονα και Καχα Λαμποραλ), ειμαστε 2οι με νικη, 3οι με ηττα εως και 10 ποντους, 4οι με ηττα με ακριβως 11 και μενουμε εξω αν χασουμε με 12.

QUOTE(Lazeras @ Apr 4 2013, 22:14 ) *
Εγώ γουστάρω πάντως που παίζει ο μικρός.Έχει αποδειχτεί ότι οι ομάδες που πάνε ψηλά στην διοργάνωση έχουν καλούς γηγενείς.Ο Ολυμπιακός έχει να κερδίσει πολλά με το να βγει ο Κατσίβελης και ο κάθε Κατσίβελης.Και το ελληνικό μπάσκετ γενικά.


Νομιζω οτι σε ολους μας αρεσει οτι παιζει ο Κατσιβελης, κι ας εκανε τα λαθακια του στο τελος του ημιχρονου.
dimit
Αφού ευνούχισε τον Κατσίβελη, αφού του εκοψε τους αγώνες για 2 μήνες, αφού την Κυριακή επαιξε ο Περκινς 10 λεπτά, τώρα ζηταει απο τον Κατσίβελη, έτσι στο άσχετο, να μπει να παίξει
gspara
Εξαιρετικος Λο σε αμυνα και επιθεση.Γενικα μια χαρα τα ματσαρισματα με μονο τον Πριντεζη να μην εχει τον Ογκουστιν
Manu7
Πάουελ για λύπηση...Εμετό θα κάνει σε λίγο...
gspara
Τωρα που θυμηθηκαν και την αμυνα οι Ρωσοι γινονται ακομα πιο επικινδυνοι

για να δουμε και τον Παπ στον Ογκουστιν
Manu7
Ο Σπανούλης πετροβολάει σε ολόκληρο το 3ο δεκάλεπτο αλλά ο Μπαρτζώκας τον κρατάει μέσα...
Reggie Miller #31
QUOTE(Manu7 @ Apr 4 2013, 22:47 ) *
Ο Σπανούλης πετροβολάει σε ολόκληρο το 3ο δεκάλεπτο αλλά ο Μπαρτζώκας τον κρατάει μέσα...


Τα έσπασε κανονικά!
Zephyr
Ο Παπ είναι φωτιά σε άμυνα και επίθεση, ξανά ανεβάζει με την ενέργεια του όλη την ομάδα.

QUOTE(Manu7 @ Apr 4 2013, 22:47 ) *
Ο Σπανούλης πετροβολάει σε ολόκληρο το 3ο δεκάλεπτο αλλά ο Μπαρτζώκας τον κρατάει μέσα...


Με αυτό το Kobe Bryant syndrome έλεος πια ρε Σπαν...
Reggie Miller #31
QUOTE(Zephyr @ Apr 4 2013, 22:49 ) *
Ο Παπ είναι φωτιά σε άμυνα και επίθεση, ξανά ανεβάζει με την ενέργεια του όλη την ομάδα.


Βασικά μου έρχεται μια λέξη στο μυαλό από ξεκ...!!!!
giorgos14
Απαραδεκτε Παπανικολαου κοψτο το αθλημα!!


smiley.gif


(ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΙΚΡΕ!!!ΕΧΕΙΣ @@)
Manu7
Kι όμως ο Πάουελ στο 4 τους αποσυντόνισε επιθετικά! wink.gif

To κρι-κρι μας πυροβολά!
Reggie Miller #31
Τους κάνει πλάκα!Τόσο απλά!
kotzito
Παπ είσαι τεράστιος.Που είναι οι σκαουτερς σήμερα;
Reggie Miller #31
Πάντως και ο Πάουελ,δεν έχει πάει άσχημα σήμερα...

Σπανούλης,αρκετά λάθη...
gspara
παμε για εφες δλδ με πλεονεκτημα?
Reggie Miller #31
Αν κερδίσει η Μπάρτσα...
Razorblade Fish
Κέρδισε η Μπάρτσα,είμαστε 2οι...Ούτε του παπά...
Manu7
37 ranking το παλτό.
Reggie Miller #31
Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα(ακόμα και στον Πέρκινς!!!!).
Πάμε για Εφές και βλέπουμε...
Δείξαμε καλά στοιχεία σε ορισμένα σημεία του αγώνα.
Ο Παπ έβαλε μεγάλα σουτ,πολύ μεγάλα.Και νομίζω ότι ο Πάουελ σήμερα,ήταν θετικός.Μάζεψε και ριμπάουντ...
gspara
Kαθοριστικο σημειο πιστευω στο 4ο φαουλ του Ντειβις.Με τον Ογκουστιν παγκο(οι 2 καλυτεροι της Κιμκι) και τον τραγικο Λοντσαρ στην 5αδα ο Ολυμπιακος βρηκε ευκαιρια και ξεκολλησε.
Τραγικοι στα 3ποντα οι Ρωσοι.
rankin
Ο Μπαρτζώκας δοκίμασε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τον Παουελ μαζί με τον Χάινς...
Σωστή κινηση, έστω και καθυστερημένα...

Που ειναι αυτοί που κριτικάρουν τον Παπανικολάου, να μας προσφέρουν και πάλι άπλετο γέλιο;;;
HLR CENATION
Στην μεγαλυτερη διαρκεια του ματς πολυ καλη αποδοση απο τοn Ολυμπιακο.

ΣΠανουλης 7 δεν ειχε διαρκια αλλα ειχε εξαιρετικα διαστηματα

Παπανικολαου 9 Ο καλυτερος παικτης του ματς.Εδωσε λυσεις σε σκορ,ριμπαουντ.

Λο 7 πολυ καλο πρωτο ημιχρονο καλος και στο δευτερο

Αντιτς 7 καλος στα ριμπαουντ επαιξε καλη αμυνα

Χαινς 7 Εδωσε λυσεις μπροστα

Παουελ 8 μεγαλο ματς πολυ ενεργεια

περπερογλου 7 βοηθησε στα λεπτα που επαιξε
T.W.Is.M.
QUOTE(rankin @ Apr 4 2013, 23:23 ) *
Ο Μπαρτζώκας δοκίμασε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τον Παουελ μαζί με τον Χάινς...
Σωστή κινηση, έστω και καθυστερημένα...

Που ειναι αυτοί που κριτικάρουν τον Παπανικολάου, να μας προσφέρουν και πάλι άπλετο γέλιο;;;



Σημερα κερδισαμε, δεν εμφανιζονται μετα απο νικες.

Μετανοειτε... tongue.gif
giorgos14
QUOTE
Ο Μπαρτζώκας δοκίμασε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τον Παουελ μαζί με τον Χάινς...
Σωστή κινηση, έστω και καθυστερημένα...

Που ειναι αυτοί που κριτικάρουν τον Παπανικολάου, να μας προσφέρουν και πάλι άπλετο γέλιο;;;



Παπ είσαι τεράστιος.Που είναι οι σκαουτερς σήμερα;


τι εννοεις;ειδες μηπως τιποτα καλο απο το Παπανικολαου σημερα;Σουτ δεν εχει ,να ντριπλαρει δεν μπορει,μια αμυνα εχει και αυτη οχι τιποτα ιδιαιτερο γιατι ειναι αδυναμος.Το οτι εχουμε αλλο 1 τουλαχιστον ματς στη Πολη εγω το βρισκω ενθαρυντικο,μας παει ρε παιδι μου!

Φυσικα και αστειευομαι για το Παπ,απλα καταπληκτικος.Τι τους θες τους σκαουτερς εδω;Να μας τον παρουν;Λεω να τους απαγορευσουμε την εισοδο στο Σεφ
Razorblade Fish
Νομίζω η Εφές με πλεονέκτημα ήταν ότι καλύτερο μπορούσαμε να πάρουμε από το άλλο γκρουπ.Όχι φυσικά ότι είναι του χεριού μας,αλλά έχουμε σοβαρές πιθανότητες,ειδικά με την εικόνα που παρουσιάζει η Εφές εκτός έδρας...
rankin
QUOTE(giorgos14 @ Apr 4 2013, 22:29 ) *
τι εννοεις;ειδες μηπως τιποτα καλο απο το Παπανικολαου σημερα;Σουτ δεν εχει ,να ντριπλαρει δεν μπορει,μια αμυνα εχει και αυτη οχι τιποτα ιδιαιτερο γιατι ειναι αδυναμος.Το οτι εχουμε αλλο 1 τουλαχιστον ματς στη Πολη εγω το βρισκω ενθαρυντικο,μας παει ρε παιδι μου!

Τον πήγαν τα σουτ τον παλιοκοπρίτη, αλλιώς θα σου λεγα...
Ουτε ενα κοουστ του κοουστ με καρφωμα στη μουρη του Χάουαρντ δεν έκανε... smiley.gif
Manu7
Για τον Παπανικολάου έχει γίνει κλισέ από την αρχή της χρονιάς...
"Όταν παίζει αυτός καλά, παίζει καλύτερα και η ομάδα..."

Επί 31 λεπτά με τον ίδιο διαολεμένο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση.
passer
Γιατί δε βγαίνει ο dimit κυρία Στάη μου; smiley.gif
kotzito
Νταξει,Παπανικολαου το καλυτερο παιχνιδι με τον Ολυμπιακο σημερα.Δεν ξερω αν θα ξανακανει τετοια εμφανιση συντομα,παντως φαινεται στα τελευταια 3-4 ματς να επιστρεφει στο σημειο που βρισκοταν στην αρχη της σεζον.
Χαϊνς για αλλη μια φορα πολυ σταθερος ειδικα στην αμυνα οπως και ο Λο που στην επιθεση οταν ηταν εξω ο Σπανουλης οργανωσε πολυ καλα (8 ασιστ κιολας) και οποτε χρειαστηκε εβαλε ποντους χωρις τραβηγμενες επιλογες.Ακομα και ο Παουελ σημερα ηταν θετικος,και στο σημειο μαλιστα που επαιξε μαζι με τον Χαίνς προσφερε περισσοτερα.Ο αρχηγος αν και ξεκινησε καλα,στο 2ο ημιχρονο αρχιζε παλι τα τουβλα και τα λαθη και ευτυχως που ο Μπαρτζωκας τον αφησε εξω για αρκετη ωρα.
Γενικα η ομαδα ακομα και οταν πλησιασαν οι Ρωσοι νομιζω εδινε την εντυπωση οτι ελεγχει το ματς και αμα επαιζε 2-3 λεπτα καλο μπασκετ μπορουσε να αυξησει παλι την διαφορα.


Παντως η θεια δικη για το θεμα του χρονομετρου ηρθε.Εμεις 2οι και οι Ιταλοι εξω tongue.gif
natouralistis
Τεράστια νίκη πρόκριση απέναντι σε μια πολύ καλή γεμάτη ομάδα!!

Πάμε στους 8 με πλεονέκτημα κιόλας, απέναντι σε μια ομάδα που εκτός έδρας δεν υπάρχει. Η καλύτερη δυνατή αντίπαλος, πέρυσι τους αποκλείσαμε στους 16 στο ΣΕΦ, φέτος θα το κάνουμε στους 8.

The trip goes on...Ελπίζουμε όσο πιο μακρυά γίνεται ρε Θρυλάρα μου!!

Πρώτη φορά βλέπω άμπαλο ξυλοκόπο να βάζει στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς 21 πόντους με 6/6 τρίποντα, να κατεβάζει 12 σκουπίδια και να ρίχνει και 2 φυστίκια..Κρίμα ρε Κώστα γιατί;;Γιατί να έχεις τόσο μεγάλα ποσοστά;;

Υ.Γ. Τυχερός και ο Παναθηναϊκός, τώρα έχει κάποια τύχη να περάσει στο F4.
giorgos14
QUOTE(rankin @ Apr 4 2013, 21:30 ) *
Τον πήγαν τα σουτ τον παλιοκοπρίτη, αλλιώς θα σου λεγα...
Ουτε ενα κοουστ του κοουστ με καρφωμα στη μουρη του Χάουαρντ δεν έκανε... smiley.gif


με 33% στα διποντα(1/3) δεν πας πουθενα.Επισης ειχε μονο 12 ριμπαουντ.Να προσθεσω το ενα ολοκληρο λαθος η' μηπως τις 2(μονο!!!!) ταπες που εριξε;
Hakeem
Δε μου αρεσε η ομαδα, μολις πλησιασε η Κιμκι φανηκε ποσο αγχωμενη ητανε. Αν δεν υπηρχε η εξωφρενικη βραδια του Παπανικολαου, θα υπήρχε μεγαλο θεμα. Η Κιμκι σημερα επισης δε μου αρεσε, δεν εδειξε η ομαδα με το καλυτερο νουμερο σε ασιστ και ειδικα για τετοιο παιχνιδι ηταν πολυ λαιτ. Σπαν αν και ξεκινησε ζεστος, μετα ειχε αρκετες τραβηγμενες επιλογες, τουλαχιστον ειδαμε Παουελ στο 4.

Εννοειται πως δεν υπαρχει λογος να υπαρχει Περκινς στην ομαδα, Κατσιβελης για το 5λεπτο ειναι μια χαρα. Οι επιλογες ξενων φετος βεβαια ειναι η μια χειροτερη απο την αλλη
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.