Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το topic της φωτογραφίας.
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
jois21
Η ιδεα ηρθε απο το avatar του sihainas.

Γραφτε ο,τι σχετικο ή ανεβαστε δικες σας για κριτικη.



υγ.Ναι! Εφτιαξα και γω τοπικ. tongue.gif
sihainas
Εγώ αύριο πάω να πάρω την μηχανή του avatar μου (Canon 450D αν και το σκεφτόμουνα να πάω για την 40D που έρχεται γύρω στα 250-300 ευρώ παραπάνω (με καλύτερο φακό όμως) αλλά τελικά θα πάω για την 450D προς το παρόν και στο μέλλον βλέπουμε)...έχω κάτι μήνες που λιγουρεύομαι dslr και πλέον ήρθε η ώρα να την αποκτήσω biggrin.gif Έχω διαβάσει αμέτρητα reviews έχω κατεβάσει σχετικά ebooks κτλ. Αν ξέρετε προτείνεται και κανά καλό βιβλίο για αρχάριους...
jois21
Eυγε. biggrin.gif

Ποια κιτ λες;

Ξεκινα, αν δε το ξερεις ηδη, απο το πολυ καλο dpgr.gr για ελληνικο.
Αυτο και διαφορα how to ειναι πολυ καλυτερα απο καθε βιλιο, και φτηνοτερα.

Περιμενουμε εντυπωσεις.
sihainas
H 450 έχει το 18-55mm με IS (σε αντίθεση με την 400D που ερχόταν χωρίς IS) ενώ η 40D έχει τον 17-85mm...

Το dpgr.gr το ξέρω πολύ χρήσιμο site με ωραία και κατανοητά άρθρα... και στο φόρουμ βοηθάνε πολύ... εντυπώσεις...αύριο... biggrin.gif
jois21
Ωραια.

Το ΙΣ το χω δει μονο σε ντεμο και δε ξερω ποσο χρισημο ειναι. Ο φακος ειναι αρκετα ευρυγωνιος για να μη το χρειαζεται και καταναλωνει αρκετη μπαταρια. Ισως επρεπε να εχει ενα πιο απλο και να κοστιζε λιγοτερα...
Το ΙΣ ομως ειναι στη μοδα. tongue.gif

Επισης εντυπωσεις για το live view. Πολυ ευχριστο φανταζομαι αλλα εχει και μειονεκτηματα στη χρηση του, ενω αποτελει και τεραστια αλλαγη στη φιλοσοφια και παραδοση των εσ-ελ-αρ. Αλλα εγινε κι αυτο μοδα.

Προσωπικη συμβουλη: Μη βιαστεις σε καμια περιπτωση να παρεις 2ο φακο, αν δεν εχεις ηδη.

Ισως τα ξερεις ηδη αυτα, οποτε αγνοησε τα και πες απλα εντυπωσεις.
jois21
Τι θα γινει; Κοκκαλα εχει η καμερα;;;; 45.gif
sihainas
Μάλλον κόκκαλα έχει γιατί ακόμα δεν την έχω πάρει... στην αρχή έλεγα να ανέβω Αθήνα για να την πάρω αλλά όντας παραμονή 1ης Μαίου θεώρησα ότι δεν με συμφέρει γιατί θα είχε πολύ κίνηση στο δρόμο... οπότε την πήρα από το internet... στο site λένε παράδοση 1-2 εργάσιμες μέρες οπότε λογικά αν θεωρήσουμε ότι το Σάββατο δεν είναι εργάσιμη... την Δευτέρα θα πρέπει να έχει έρθει...

(αν την είχα πάρει από το Πλαίσιο βέβαια θα την είχα από χθες...αλλά θα πλήρωνα 50 ευρώ παραπάνω... οπότε προτίμησα αυτή τη λύση)
jois21
Ελπιζω να μη πηρες απο technixx ή adorama. Το 1ο σιγουρα και το 2ο σχεδον σιγουρα (εκτος αν εχει αλλαξει κατι τωρα τελευταια) δεν εχουν εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπιας.
Καλυτερα απο katerelo. Δε νομιζω να χαλασει, αλλα ποτε δε ξερεις.
sihainas
Από Κατερέλο την πήρα... wink.gif
thrylos7
Πείτε σ' έναν που δε σκαμπάζει παρά λίγα πράγματα, πως σας φαίνεται αυτή:

http://www.fujifilm.com/products/digital_c...5700/index.html
sihainas
Τι να σου πω... είναι φθηνή βέβαια αλλά...ούτε compact την λες...ούτε super-zoom την λες (όταν πλέον οι super-zoom έχουν ως 18x ζοομ) εγώ προσωπικά θα προτιμούσα κάποια compact... εκτός κι αν χρειάζεσαι τόσο zoom (αν και υπάρχουν και compact με 10x που βγάζουν και 720p βίντεο αλλά ξεφεύγουν πολύ στην τιμή για την ακρίβεια η TZ5 έρχεται κοντά στα 330)

Τέλος πάντων πήγαινε αν θες σε αυτό το site www.cameralabs.com που έχει πολλά video reviews και συγκρίσεις... θα βρεις σίγουρα αυτό που θες...
jois21
Mεγαλη. Παιρνει ΑΑ και xD. Αν δε θες τοσο ζουμ κοιτα την καλυτερη ixus που παιρνεις, θα χωραει και στη τσεπη.
thrylos7
Έχω ψιλοκαταλήξει σε κάτι τέτοιο, αλλά δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα στη σύκριση μεταξύ τους, αν και έχουν κάποια διαφορά τιμής:

http://www.letsgodigital.org/en/camera/spe.../1768/show.html

http://www.letsgodigital.org/en/camera/spe.../1781/show.html

Να και μερικές εικόνες:

http://www.cameras.co.uk/camera-reviews/ph...pus%20MJU%20840

http://www.cameras.co.uk/camera-reviews/ph...lympus%20FE-340

Εφόσον ισχύει τ' ότι η 840 απεικονίζει κάποιες λεπτομέρειες παραπάνω (πχ η αντανάκλαση του νερού στην πρώτη φώτο, κάτι που δε δείχνει η 340), αλλά η 340 έχει πιο καθαρές, φωτεινές φώτο, γενικά, τί θεωρείται πιο σημαντικό;

QUOTE
Παιρνει xD


Αυτό είναι κακό;
sihainas
http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=4182

Review: http://www.cameralabs.com/reviews/Fujifilm_FinePix_F50fd/index.shtml

Video Review:
jois21
Αφου κυκλοφορει ακομα η Φ50 (περιεργο), παρτη. Αλλιως δες κανον και ασε τις ολυμπους.

Η SD ειναι προτιμοτερη της xD, φτηνοτερη, γρηγοροτερη και θα σου μεινει γιατι ειναι πολυ πιο διαδεδομενο προτυπο.

Ανεβαστε τιποτα...
thrylos7
Θέλω κάτι με μεγαλύτερο ζουμ...

Έχοντας ακούσει από πιο παλιά ν' αποφύγω μάρκες όπως η Sony, δεν κοιτούσα καθόλου τα μοντέλα τους. Τελικά, μέσα από κριτικές κλπ στα διάφορα site, μάλλον μια Sony είναι αυτή που μου ταιριάζει καλύτερα, η DSC H3, αφού συγκεντρώνει σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά που θέλω. Περιμένω βέβαια και τη γνώμη των ειδικών, ειδικά ως προς την πρώτη πρόταση της παραγράφου... smile.gif
jois21
Να σκεφτεις σοβαρα αν χρειαζεται 380mm χωρις is θυσιαζοντας αλλα.
thrylos7
Ωπ! Νέα δεδομένα! Δηλαδή;
jois21
380mm ειναι πολλα και για χωρις σταθεροποιητη. Καλυτερα κατι μικρο που να σε καλυπτει. Δες απο κοντα και αποφασισε αν χρειαζεται τοσο ζουμ.
nikolas12
Παιδια μια ερωτηση:Τι λετε;Ψηφιακη μηχανη Sony ή hule pakart;
sihainas
Ξέχασα να πω ότι έπιασα επιτέλους πριν κανα 4άρι μέρες στα χέρια μου την 450D... ακόμα την μαθαίνω βέβαια διαβάζω το manual (το οποίο παρεπιπτώντως έπρεπε να το κατεβάσω σε pdf καθώς δεν το είχε μέσα 68.gif )... αλλά έχω να πω ότι είναι άλλη εμπειρία η dslr... ήρθε η ώρα να πάρω επιτέλους μελάνι για τον εκτυπωτή για να δω πως θα φαίνονται οι photos στο χαρτί... στο pc πάντως είναι τέλειες... w00t.gif
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(hip-hop @ May 14 2008, 19:54 ) *
Παιδια μια ερωτηση:Τι λετε;Ψηφιακη μηχανη Sony ή hule pakart;


[spastick mode]Την έσκισες την HP[/spastick mode]

Εγώ μετά από εμπειρία και με τις δύο (ιδιαίτερα με τη Sony) μπορώ ευθαρσώς να δηλώσω ότι θεωρώ κλάσεις ανώτερη τη Sony.. Φυσικά εξαρτάται από το μοντέλο!
jois21
Στο πισι ειναι παντα καλυτερες. Στην εκτυπωση καπως χαλαει το θεμα αν δεν εχεις καλα χαρτια, μελανια, σωστες ρυθμισεις κ.οκ. παιζουν πολλα ρολο για να βγαλεις οτι τραβηξες...
nikolas12
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ May 15 2008, 15:59 ) *
[spastick mode]Την έσκισες την HP[/spastick mode]

Εγώ μετά από εμπειρία και με τις δύο (ιδιαίτερα με τη Sony) μπορώ ευθαρσώς να δηλώσω ότι θεωρώ κλάσεις ανώτερη τη Sony.. Φυσικά εξαρτάται από το μοντέλο!


Και ο πατερας μου Σονυ λεει.Οποτε Λουκουμα σε εμπιστευομαι.Σονυ λοιπον.
PanosIlio
Εγώ είμαι για να παίρνω την Sony DSC H50, για πείτε μου καμιά γνώμη και σεις smile.gif
jois21
Aπορω με το πως αγοραζουν οι πολλοι.
Παιδια του ιντερνετ και αποφασιζουν σα γουρουνι στο σακι. Ενα καρο ριβιου υπαρχουν (αν υπαρχουν ακομα σε τοσο νεο μοντελο, αλλιως κακως βιαζετε οποιος βιαζεται...) και βασιζεστε στο τι λεει ο πωλητης και ο μπαμπας! Αν ειναι ποτε δυνατον! Παιρνουμε με βαση τη μαρκα και την εμφανιση χωρις το παραμικρο ψαξιμο.

Αντε και στα 40 με πιο λογικο αγοραστικο πνευμα αφου θα τα εχει δοκιμασει ολα ακομα και ο παππους μας! 68.gif
PanosIlio
QUOTE(jois21 @ May 17 2008, 06:37 ) *
Aπορω με το πως αγοραζουν οι πολλοι.
Παιδια του ιντερνετ και αποφασιζουν σα γουρουνι στο σακι. Ενα καρο ριβιου υπαρχουν (αν υπαρχουν ακομα σε τοσο νεο μοντελο, αλλιως κακως βιαζετε οποιος βιαζεται...) και βασιζεστε στο τι λεει ο πωλητης και ο μπαμπας! Αν ειναι ποτε δυνατον! Παιρνουμε με βαση τη μαρκα και την εμφανιση χωρις το παραμικρο ψαξιμο.

Αντε και στα 40 με πιο λογικο αγοραστικο πνευμα αφου θα τα εχει δοκιμασει ολα ακομα και ο παππους μας! 68.gif


Τώρα όλα αυτά τα λες με αφορμή τη μηχανή που θέλω να πάρω εγώ?? tongue.gif

Πάντως να σου πω τον μπαμπά μου δεν τον ρώτησα ούτε και κανένα πωλητή ρώτησα.

Είδα τα χαρακτηριστικά που ήθελα, είδα και 1-2 sites, όχι με review γιατί είναι όντως καινούργιο μοντέλο, αλλά με παρουσίαση της μηχανής.

Reviews είδα από τα προηγούμενα μοντέλα αυτής της σειράς και έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένος.
jois21
Με αφορμη, οχι επειδη εκανες κατι κακο...
jois21
Λοιπον δε θα παρατατε το πρωτο τοπικ που φτιαχνω ετσι. Αντε! tongue.gif

Τοσες καμερες αγορασατε, βαλτε καμια φωτο. tongue.gif
sihainas
Άντε αφού επιμένεις... θα σου βγάλω μία που αν και δεν με ενθουσιάζει και τόσο ως φωτογραφία θεωρώ ότι έχει υπέροχα χρώματα... ήθελα να είμαι σε καλύτερο σημείο για να την βγάλω αλλά δυστυχώς δεν προλάβαινα οπότε την έβγαλα από το μπαλκόνι μου...

jois21
Ωραια φαινεται.

Τελετευαια φορα που εβγαλα ουρανο ηταν στο καραβι πριν πολυ καιρο... wacko.gif

http://farm4.static.flickr.com/3008/257015...0e30c9fae_o.jpg
jois21
Το RAM (ακριβη εκδοση) Ιουλιου-Αυγουστου εχει μεσα εγκυκλοπαιδικο λεξικο της φωτογραφιας. Δεν εξηγει μονο φωτογραφικα θεματα αλλα εχει και βασικα tutorial για τα πιο γνωστα προγραμματα.
Οσοι ειναι καινουριοι στο χωρο προτεινω να το παρουν, αξιζει 100%. Οσοι ειναι παλιοι, το ιδιο και οσοι δεν ενδιαφερονται ας το παρουν κι αυτοι για να υπαρχει...
jois21
http://www.photoeidolo.gr/N/7%20BOOK/index.html

free e-book ελληνικο, αρκετα καλο.
Air Kef
Θα κάνω κι εγώ το contribution μου στο πρώτο τοπικ που άνοιξε ο jois με ελάχιστες "άξιες" ας πουμε,οσο μπορούν να χαρακτηριστούν έτσι. Αγαπημένες μου ειναι οι βραδινές,ωστόσο i)δεν εχω εφοδιαστεί ακομα με αξιομαχη ψηφιακή που θα μπορώ έστω να ρυθμίζω τον χρόνο που θα μενει το διαφραγμα ανοικτό και ii) ακομα δεν έχω αγοράσει ενα απλό τρίποδο. biggrin.gif



====================================

Το Dundee through a park.

Click to view attachment


Muse

Click to view attachment

(Γενικα στις συναυλίες δυσκολεύομαι παρα πολυ)



Εστιατόριο,έξω απο μια απο τις εισόδους του Κάστρου της Νάξου

Click to view attachment
jois21
41.gif 41.gif 41.gif

με εντυπωσιαζεις
Xaroumenos loukoumas
Το θυμάμαι το εστιατοριο αυτο ρε!! biggrin.gif
Στο θεμα μας τωρα, εχω βγάλει κι εγω μερικες καλες κατα καιρους (στη ναξο νομιζω εβγαλα τις καλυτερες της ζωης μου), θα ανεβασω μερικες σε λιγες μερες smile.gif
Να συγκεντρώσω καποιες πρωτα!

Jois: Απίστευτος ουρανος 41.gif
djrm
έχω τι nikon d60 με φακό 18-55mm και είναι super!!!
Air Kef
Κάηκε η ψηφιακή μου απο κρασί στο Λονδινο και θέλω άμεσα να αγοράσω μια ψηφιακή, δεν την παλεύω μέρα χωρίς φωτογραφίες.

Είχα μια Casio Exilim 10.1 ΜPixel εδώ και 3 χρόνια, αλλά λέω να πάρω κάτι κάπως καλύτερο, με την ευκαρία. Αυτά που ξέρω ότι θέλω, αλλά δεν ξερω αν υπάρχουν είναι κάτι καλύτερο απο compact αλλά φθηνότερο και κάπως μικρότερο από dslr, το να μπορώ να βάζω συγκεκριμένους φακούς το βρίσκω κάπως περιττό και όχι για αυτό που θέλω, θα βοηθούσε να μπορώ να τραβήξω και βίντεο.

Προτάσεις, pleeeeaaaase
sihainas
Τώρα το είδα αυτό...χωρίς να το 'χω ψάξει το θέμα ναι υπάρχει αυτό που ζητάς...

http://skroutz.gr/s/55928/Canon-PowerShot-SX10-IS.html

Ακριβή το ξέρω αλλά είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε μη-dslr camera νομίζω... ενώ αν σου περισεύουν λεφτά... μπορείς να πας και σε αυτή...

http://skroutz.gr/s/55927/Canon-PowerShot-SX1-IS.html

Που είναι σχεδόν ίδια μόνο που βγάζει και 1080p βίντεο...

(ναι καλά είδες και οι δύο...έχουν 20x zoom)
Air Kef
Πήρα τελικά την SX200, 1280 px βίντεο, 12.1 Megapix, 12X οπτικό, πάρα πολλές επιλογές και δυνατότητες για Manual ρυθμίσεις και πολύ καλή ποιότητα στις φώτο, υπέρευχαριστημένος προς το παρον. smile.gif

289 λίρες, approx 340 ευρώ, μαζί με case και 4Gb memory stιck πήγε γύρω στα 400 συνολικά.

Νομίζω είναι ένα καλό βήμα αν κάποτε αποφασίσω να πάω σε dslr. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.