Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euroleague Top 8 - Olympiacos
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
LFO
Νάμαστε λοιπόν στο τοπ 8......παρέα με τους ξυλοκόπους της Σιένα.

22 Μαρτιου αρχιζει λοιπον η αντιστροφη που οδηγει στην πρωτευουσα της Καταλονιας οπου θέλουμε ολοι να πιστευουμε οτι ο Θρύλος μας θα ειναι εκει μαζι όλους εκεινους που θα μεινουν θεατές απέναντι στον καλπασμό της αρμαδας του Ντούντα.

Πιστεύω οτι θα ειμαστε ξανα εκει συνεχιζοντας την επιπονη προσπαθεια που ξεκινησε πριν λιγα χρονια και εχει, νομοτελειακα πιστευω, ως προορισμό την κορυφη.
rankin
QUOTE(LFO @ Mar 4 2011, 03:25 ) *
Πιστεύω οτι θα ειμαστε ξανα εκει συνεχιζοντας την επιπονη προσπαθεια που ξεκινησε πριν λιγα χρονια και εχει, νομοτελειακα πιστευω, ως προορισμό την κορυφη.

Its a long way to the top, if you want to rock n roll...

και εμείς έχουμε διασχίσει αρκετό από αυτόν τον μακρύ δρόμο ...
Φτάνει η ώρα που θα ροκάρουμε!!! icon_headbang.gif

Νικολάκη Ζήση, είσαι καλό παιδί και συμπαθής τύπος, αλλά θα πρέπει να λιανίσουμε, λυπάμαι biggrin.gif
LFO
Σειρα αγώνων

22/3 ΣΕΦ
24/3 ΣΕΦ
29/3 Παλαεστρα
31/3 Παλαεστρα
6/4 ΣΕΦ

Το παν ειναι 2-0....Μετα δεν νομιζω οτι χάνετε η προκριση.

Σοβαροι να ειμαστε, να τελειωσουμε το με προκριση το δυνατον μεσα στον Μαρτη ώστε να αρχισει το travel hunt για οσους φιλους έχουν σκοπο να πανε...

Το 22/3 παντως ειναι ημερα αφιερωμενη στον Ολυμπιακο. Λογικα, πριν απο το ματς με την Σιενα θα γινει στο Καραισκακη το φιλικο με τον Ερυθρο Αστερα οπου τα εσοδα θα πανε στον Ερασιτεχνη Ολυμπιακο....

@rankin....καλα, αμα φτασουμε ως εκει θα τραγουδαω το highway to hell!!!
Weekendman
Ωραία φτάσαμε τρείς νίκες μακρία από τη Βαρκελώνη…

Ο Ολυμπιακός έχει τα κατάλληλα άτομα για να σταματήσουν τον Μακάλεμπ στην περίπτωση που παίξει ,με τον Σπανούλη η τον Γκόρντον(αν δεν θέλουμε να εξαντλήσουμε τελειώς τον Σπανούλη…)
Ενώ στο αδύνατο αμυντικό σημείο του το 3 ,αφου γλυτώσαμε με νίκες παιζοντας με αντιπάλους επικυνδονότατους παίκτες όπως οι Κλαβέρ,Τόμας, Πρελντζιτς πιστεύω ότι με τον Μος θα τα βγάλουμε πέρα…


Από την άλλη…
Μπορεί οι Αμερικάνοι της Σιένα(Χαιρστον,Μος) στις θέσεις 2-3 να μην έχουν σχέση με ποιοτικότερες διαθέσιμες λύσεις των περασμένων χρόνων(π.χ Θόρτον,Βαντερπουλ ) ,και το ρόστερ να είναι πιο περιορισμένο από αυτό του Ολυμπιακού

Αλλά εκτός από τους γνωστούς ποιοτικούς παίκτες(Λαβρίνοβιτς Κριστόφ,Καουκένας,Μακάλεμπ,Ζήσης)
Και την μίξη σκληρών αμυντικών ψηλών (Στόουνροουκ,Ράκοβιτς) και βετεράνων περιφερειακών παίκτών(Γιάριτς) ,
,
απέδείξαν χθές με την Ρεάλ ότι μπορούν και άλλοι να ξεπεταχτούν όπως οι Αραντόρι(16 πόντους) και Ακιντέλε(10 πόντους)
για να μην βάλω μέσα και τον Αμερικάνο Χάιρστον ,που σε αντίθεση με χθες που έβαλε 17 πόντους, δεν μας είχε δείξει κάτι παραπάνω μέχρι τώρα από ρολίστας πολυτέλειας
Ώρα είναι να θυμηθεί και ο Γιάριτς τις εποχές που έπαιζε ΝΒΑ(δεν το βλέπω) η να κάνει ο Καραρέτο κανένα παιχνίδι της ζωής του

Προσωπικά βέβαια ο Ράκοβιτς μπορεί να είναι εμφανισιακά αντιεμπορικός και να ρίχνει το απαραίτητο ξύλο στην άμυνα που να τον κάνει να δείχνει ξυλοκόπος,αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τον βάζουμε στην ίδια επιθετική μοίρα με τον Στόουνροουκ, ο Σέρβος είναι παίκτης που μπορεί να σου κάνει αρκετή ζημιά στην επίθεση
Αν και η ομάδα του Ολυμπιακού με τόσες απουσίες πήρε 2 σημαντικά διπλά και είναι σε καλή κατάσταση με πληρέστερο ρόστερ , δεν θεωρώ ότι πρέπει να το πάρουμε ως μια εύκολη αναμέτρηση με μια ομάδα που έφερε 1-1 σκορ στις αναμετρήσεις με την Μπαρτσελόνα(χάνωντας με μόνο 1 πόντο στην Βαρκελώνη) και νίκησε με 95-77 μέσα στην Ρεάλ χωρίς τον καλύτερο της παίκτη!

Αισιόδοξος είμαι ,ελπίζω οι φίλαθλοι να βρούν τον δρόμο προς το ΣΕΦ όταν έρθει η ώρα…
benchwarmer
Μηπως να μπει κι εδω ενα πολλ? tongue.gif
xristos_metal
Ειναι λιγο παραξενη η σειρα του Ολυμπιακου. Το θετικο ειναι οτι ανεβηκε επιπεδο στο τοπ16, αλλα νομιζω μεχρι εκει μπορει να φτασει, εκτος και εαν εμφανιστει ξανα ο Τεοντοσιτς. Λογικα θα περασει.
rchos
αν δωσει αδεια ο lfo θα βαλω ενα και εδω.
PanosIlio
Εγώ τη Σιένα δεν την έχω δει καθόλου φέτος.

Σκληρή ομάδα διαβάζω, με λιγότερη ποιότητα από τα προηγούμενα χρόνια. ΟΚ έτσι κι αλλιώς κι εδώ που φτάσαμε δεν φτάσαμε άνετα. Δεν θα κολλήσουμε τώρα.

Είναι play-off, ο Ντούντα έχει υποσχεθεί F4, άρα θα πάμε στο F4 wink.gif , να κερδίσουμε τον ΠΑΟ (αν και δεν το βλέπω) ή να αναγκάσουμε τους Καταλανούς σε 5άλεπτο standing ovation στην αρμάδα του Ίβκοβιτς και του (κάνω μεγάλη πρόβλεψη τώρα tongue.gif ) μετέπειτα MVP του F4 Γιάννη Μπουρούση...
thrylos_emperor
η σιενα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.δεν θα χρειαστουν καν 5 ματς.3-0 η 3-1 την βλεπω την σειρα.ετοιμαστε βαλιτσες για βαρκελωνη.βεβαια εχουμε την ατυχια να πεφτουμε παλι σε μια μπαρτσα με εξειρετικο ροστερ και αυτη τη φορα θα ειναι γηπεδουχος οποτε το τροπαιο το ξεχναμε αλλα δεν πειραζει.
Manu7
Όσοι νομίζουν ότι ο Ολυμπιακός είναι από τώρα final four είναι γελασμένος!

Η σειρά είναι πολύ δύσκολη και θα ήταν όποια ομάδα και αν ήταν απέναντι μας.

Όπως γράψανε και οι προηγούμενοι,το παν είναι το 2-0.Αλλά για να γίνει αυτό,θα χρειαστεί αίμα και ιδρώτας.Θα δούμε
τρελές μάχες και πολύ ξύλο.Τα ματς πιστεύω θα είναι ντέρμπι.Αναφέρομαι καταρχάς στα ματς του ΣΕΦ.Δεν υπάρχει λόγος γκρίνιας αν νικήσουμε για 2-3 πόντους για παράδειγμα.Το σημαντικότερο είναι η νίκη.Γιατί ο ΟΣΦΠ απέδειξε μέσα από το τοπ 16 ότι διπλό μπορεί να βγάλει σε τέτοιες δυνατές έδρες.Και βέβαια μην ξεχνάει κανείς ότι τοπ 8 είναι.Δεν παίζεις με κάνα καφενείο!

ΥΓ:Υπ'όψην τα παραπάνω γραφόμενα μπορεί να φαίνονται βγαλμένα από τον πανέρι των κλισέ που χαρακτηρίζουν τον μπασκετικό και δη αθλητικό κόσμο.Αλλά είναι πραγματικά οι αντιλήψεις του γράφοντα.Ευχαριστώ. biggrin.gif

thrylos_emperor
QUOTE (Manu7 @ Mar 4 2011, 12:01 ) *
Όσοι νομίζουν ότι ο Ολυμπιακός είναι από τώρα final four είναι γελασμένος!

Η σειρά είναι πολύ δύσκολη και θα ήταν όποια ομάδα και αν ήταν απέναντι μας.

Όπως γράψανε και οι προηγούμενοι,το παν είναι το 2-0.Αλλά για να γίνει αυτό,θα χρειαστεί αίμα και ιδρώτας.Θα δούμε
τρελές μάχες και πολύ ξύλο.Τα ματς πιστεύω θα είναι ντέρμπι.Αναφέρομαι καταρχάς στα ματς του ΣΕΦ.Δεν υπάρχει λόγος γκρίνιας αν νικήσουμε για 2-3 πόντους για παράδειγμα.Το σημαντικότερο είναι η νίκη.Γιατί ο ΟΣΦΠ απέδειξε μέσα από το τοπ 16 ότι διπλό μπορεί να βγάλει σε τέτοιες δυνατές έδρες.Και βέβαια μην ξεχνάει κανείς ότι τοπ 8 είναι.Δεν παίζεις με κάνα καφενείο!

ΥΓ:Υπ'όψην τα παραπάνω γραφόμενα μπορεί να φαίνονται βγαλμένα από τον πανέρι των κλισέ που χαρακτηρίζουν τον μπασκετικό και δη αθλητικό κόσμο.Αλλά είναι πραγματικά οι αντιλήψεις του γράφοντα.Ευχαριστώ. biggrin.gif

εγω διαφωνω.την εχω δει την σιενα φετος και πραγματικα ειναι πολυ πιο αδυναμη σε σχεση μαλλα χρονια.βεβαια θα ειναι ενισχυμενη με μακαλεμπ αλλα απο την αλλξ θα λειπει ο καουκενας που ειναι η σταθερη αξια της σιενα επιθετικα
Zephyr
QUOTE(Weekendman @ Mar 4 2011, 11:34 ) *
Προσωπικά βέβαια ο Ράκοβιτς μπορεί να είναι εμφανισιακά αντιεμπορικός και να ρίχνει το απαραίτητο ξύλο στην άμυνα που να τον κάνει να δείχνει ξυλοκόπος,αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τον βάζουμε στην ίδια επιθετική μοίρα με τον Στόουνροουκ, ο Σέρβος είναι παίκτης που μπορεί να σου κάνει αρκετή ζημιά στην επίθεση


Η τιμωρία του Μπουρούση πότε λήγει? Γιατί καλός και χρυσός ο μπαρμπα-Ρασο, με όμορφες αναλαμπές τα 4αρια μας αλλά όσο ο Μπουρούσης είναι εκτός, σέρφερ και Γλυνιαδάκης δεν δίνουν τίποτα τρελές βοήθειες (για τον Αντρέα επιφυλάσσομαι γιατί στο πρωτάθλημα την παλεύει μια χαρά, ο σέρφερ ούτε καν εκεί).

Όσο ανεβαίνουμε επίπεδο, αναλογικά τόσο πιο δύσκολους αντιπάλους θα πετυχαίνουμε, μακάρι όλη η ομάδα να είναι διαθέσιμη. Πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα με rankin, αν παίζει καλά ο Gordon ας είναι μέσα αυτός και όχι π.χ. ο Μίλος, ο σκοπός είναι το αποτέλεσμα, όχι το να αναδεικνύουμε πολυτιμότερους παίχτες. Μακάρι βέβαια να αφυπνιστεί κάποια στιγμή και ο Μίλος γιατί αν με το καλό περάσουμε F4 θα τον χρειαστούμε ασχέτως αντιπάλου.
giannis_mg
Εγω παντως παιδια επειδη εχω παρακολουθησει αρκετες φορες την καινουρια Σιενα φετος,το μονο που εχω να σας πω ειναι οτι θα φτυσετε αιμα για να περασετε τους Ιταλους,χωρις καμια παρεξηγηση ΠΑΝΤΑ.Η Σιενα πρωτα απ'ολα για μενα αυτην την στιγμη ειναι η πιο φορμαρισμενη ομαδα στην Ευρωπη,ειναι μια ομαδα που δεν εχει την λαμψη του Μακινταιρ ή του Σατο ή για να παμε πιο γενικα δεν ειναι οσο ποιοτικη ητανε αλλα φετος ειναι πιο ομαδα απο ποτε(θυμιζει λιγο ΟΣΦΠ αυτο για φετος),ειναι σκληρη στην αμυνα και βεβαια παιζει το μπασκετ Πιανιτζιανι που επαιζε τοσα χρονια(με αρκετα τριποντα,αρκετη ωρα η μπαλα στους περιφερειακους για να δημιουργησουν).Ειναι μια ομαδα που αν την υποτιμησεις πολυ απλα θα χαιρετησεις το Φαιναλ 4.Δεν ξερω ποτε γυρναει και ο Μακαλεμπ(αν και μπορει να χαλασει την χημεια της ομαδος με Ζηση σαν το μυαλο πλεον της ομαδας),ο Καουκενας λογικα θα προλαβει να γυρισει και βεβαια δεν ειναι καθολου τυχαιο η ισοπεδωτικη εμφανιση χθες απενατντι σε μια επισης πολυ φορμαρισμενη ομαδα οπως η Ρεαλ αλλα και την προηγουμενη βδομαδα με την Εφες.Οι πιθανοτητες προκρισεις ειναι στο 60/40 για μενα αλλωστε οι Ιταλοι ειναι μια απ'τις ομαδες τις Ευρωπης φετος που παιζει εξαιρετικα εκτος εδρας.Πολυ επικυνδινο σταυρωμα,αν μου ελεγες παντως ποιοα ομαδα δεν θα ηθελες με τιποτα να πετυχεις,η πρωτη θα ηταν η Μπαρτσα που πεσαμε πανω της και η 2η χωρις καμια σκεψη η Σιενα.
LFO
QUOTE(benchwarmer @ Mar 4 2011, 11:50 ) *
Μηπως να μπει κι εδω ενα πολλ? tongue.gif


QUOTE(rchos @ Mar 4 2011, 11:52 ) *
αν δωσει αδεια ο lfo θα βαλω ενα και εδω.


No poll σε αυτο το τοπικ κυριοι....

Ας μιλησουμε για μπασκετ, ας μιλησουμε για την ομαδα μας και τους παικτες της , ας μιλησουμε για το πως θα γεμισουμε το γηπεδο και ας αφήσουμε τα polls στην ακρη....Αν θέλετε poll, επιστρέψετε παρακαλω στο poll "ποιους θα διωχνατε απο την ομάδα" και ξαναψηφίστε....

Τέρμα τα polls για τον Ολυμπιακο, της Ευρώπης τουλαχιστον.

No fate but what we make
rchos
QUOTE(LFO @ Mar 4 2011, 12:29 ) *
No poll σε αυτο το τοπικ κυριοι....

Ας μιλησουμε για μπασκετ, ας μιλησουμε για την ομαδα μας και τους παικτες της , ας μιλησουμε για το πως θα γεμισουμε το γηπεδο και ας αφήσουμε τα polls στην ακρη....Αν θέλετε poll, επιστρέψετε παρακαλω στο poll "ποιους θα διωχνατε απο την ομάδα" και ξαναψηφίστε....

Τέρμα τα polls για τον Ολυμπιακο, της Ευρώπης τουλαχιστον.

No fate but what we make



icon_drunk.gif icon_drunk.gif


λεγε τι εχεις καρει πρωι πρωι! tongue.gif
LFO
QUOTE(rchos @ Mar 4 2011, 12:44 ) *
icon_drunk.gif icon_drunk.gif


λεγε τι εχεις καρει πρωι πρωι! tongue.gif


εχω παει για υπνο στις 4 , εχω πιει μισο μπουκαλι βοτκα, ειμαι στην δουλεια απο τις 8, νηστικος και θα φαω το λαρυγγι οποιου ξαναπει κακια κουβεντα για παικτη του Θρυλου.... guns.gif

και αυτο για το προηγουμενο Poll το ειπα πολυ σοβαρα....

Manu7
QUOTE(LFO @ Mar 4 2011, 12:52 ) *
εχω παει για υπνο στις 4 , εχω πιει μισο μπουκαλι βοτκα, ειμαι στην δουλεια απο τις 8, νηστικος και θα φαω το λαρυγγι οποιου ξαναπει κακια κουβεντα για παικτη του Θρυλου.... guns.gif

και αυτο για το προηγουμενο Poll το ειπα πολυ σοβαρα....

ακόμα και για τον Νίλσεν?tongue.gif
LFO
QUOTE(Manu7 @ Mar 4 2011, 13:07 ) *
ακόμα και για τον Νίλσεν?tongue.gif


Kυρίως για τον Νίλσεν shot.gif
rchos
βασικα με το αβαταρ που εχεις βαλειαδυνατο να σε παρω σοβαρα! tongue.gif


εχεις τουλαχιστον δουλεια?
γιατι και εγω στη δουλεια ειμαι αλλα δεν παταει κανεις και αυτο ειναι που με εκνευριζει!
LFO
QUOTE(rchos @ Mar 4 2011, 13:15 ) *
βασικα με το αβαταρ που εχεις βαλειαδυνατο να σε παρω σοβαρα! tongue.gif


εχεις τουλαχιστον δουλεια?
γιατι και εγω στη δουλεια ειμαι αλλα δεν παταει κανεις και αυτο ειναι που με εκνευριζει!


Εχω αλλα δεν μπορω να γινω πιο συγκεκριμενος γιατι θα φαω σπαμ....δεν ειναι σωστο να κανω διαφημιση....
rchos
QUOTE(LFO @ Mar 4 2011, 13:18 ) *
Εχω αλλα δεν μπορω να γινω πιο συγκεκριμενος γιατι θα φαω σπαμ....δεν ειναι σωστο να κανω διαφημιση....


θα το κανουμε οπως στην τηλεοραση τωρα τελευταια που σε ολες τις εκπομπες εμφανιζεται το μηνυμα "εκπομπη με τοποθετηση προϊοντος" και μετα ο πρωταγωνιστης πιανει μια μπυρα και πινει να δροσιστει.

ετσι και σε σενα θα ποσταρω και εγω ενα "ποστ με τοποθετηση προϊοντος"

και μετα εσυ γραψε οτι θες για την δουλεια σου! tongue.gif
rankin
QUOTE(LFO @ Mar 4 2011, 12:29 ) *
No poll σε αυτο το τοπικ κυριοι....

Ας μιλησουμε για μπασκετ, ας μιλησουμε για την ομαδα μας και τους παικτες της , ας μιλησουμε για το πως θα γεμισουμε το γηπεδο και ας αφήσουμε τα polls στην ακρη....Αν θέλετε poll, επιστρέψετε παρακαλω στο poll "ποιους θα διωχνατε απο την ομάδα" και ξαναψηφίστε....

Τέρμα τα polls για τον Ολυμπιακο, της Ευρώπης τουλαχιστον.

No fate but what we make

Έτσι σε θέλω φίλε!

Σκληρό και ατίθασο, να επιβάλεις το νόμο σου!!!! smiley.gif
Reggie Miller #31
Δε φοβάμαι αποπροσανατολισμό της ομάδας,ότι δηλαδή θα σκεφτόμαστε το final4 και όχι τη Σιένα.
Η ομάδα δεν το έκανε με Γιαννάκη,που τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά,αποκλείεται να το κάνει τώρα με Ντούντα.

Ο προσεχτικός Ολυμπιακός δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.Προσωπικά η χθεσινή νίκη μέσα στη Μαδρίτη δε μου λέει κάτι.
LFO
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Mar 4 2011, 16:57 ) *
Δε φοβάμαι αποπροσανατολισμό της ομάδας,ότι δηλαδή θα σκεφτόμαστε το final4 και όχι τη Σιένα.
Η ομάδα δεν το έκανε με Γιαννάκη,που τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά,αποκλείεται να το κάνει τώρα με Ντούντα.

Ο προσεχτικός Ολυμπιακός δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.Προσωπικά η χθεσινή νίκη μέσα στη Μαδρίτη δε μου λέει κάτι.


Έμενα η νικη της Σιενα μου λεει περισοτερο οτι η Βαλενθια θα περασει την Ρεαλ παρα η Σιενα τον Ολυμπιακο.

Reggie Miller #31
QUOTE(LFO @ Mar 5 2011, 12:33 ) *
Έμενα η νικη της Σιενα μου λεει περισοτερο οτι η Βαλενθια θα περασει την Ρεαλ παρα η Σιενα τον Ολυμπιακο.



Καθόλου απίθανο...Στο πρωτάθλημα δε νίκησε η Βαλένθια μέσα στη Μαδρίτη ή κάνω λάθος;
T.W.Is.M.
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Mar 5 2011, 18:50 ) *
Καθόλου απίθανο...Στο πρωτάθλημα δε νίκησε η Βαλένθια μέσα στη Μαδρίτη ή κάνω λάθος;


Οχι στο πρωταθλημα εχουν η καθεμια απο μια νικη στην εδρα της. 75-63 στη Μαδριτη και 59-52 στη Βαλενθια ηταν τα σκορ. Πιο προσφατη παντως ειναι η νικη της Βαλενθια, γι αυτο μαλλον τη θυμασαι καλυτερα. Η Ρεαλ στην ACB ειναι αηττητη στην εδρα της.
Reggie Miller #31
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 5 2011, 18:08 ) *
Οχι στο πρωταθλημα εχουν η καθεμια απο μια νικη στην εδρα της. 75-63 στη Μαδριτη και 59-52 στη Βαλενθια ηταν τα σκορ. Πιο προσφατη παντως ειναι η νικη της Βαλενθια, γι αυτο μαλλον τη θυμασαι καλυτερα. Η Ρεαλ στην ACB ειναι αηττητη στην εδρα της.



Για την πρόσφατη νίκη εννοούσα,όντως...
LFO
Bγηκε και το προγραμμα των 3 πρωτων συναντήσεων.

22/3 στις 21:00
24/3 στις 21:45
29/3 στις 22:00




saou
Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητο να γίνει ντε και καλά το 2-0 για να περάσει ο Ολυμπιακός. Σίγουρα αυτός θα είναι ο στόχος αλλά ομάδα που πέρασε από Βαλένθια και Κωνσταντινούπολη σε ματς do or die δεν έχει απαραίτητα κάτι να φοβηθεί από την έδρα των Ιταλών.

Αλλά σίγουρα με ένα 2-0 δε βλέπω με ποιόν τρόπο θα χάσεις την πρόκριση.
kolokotronis
QUOTE(saou @ Mar 11 2011, 11:34 ) *
Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητο να γίνει ντε και καλά το 2-0 για να περάσει ο Ολυμπιακός. Σίγουρα αυτός θα είναι ο στόχος αλλά ομάδα που πέρασε από Βαλένθια και Κωνσταντινούπολη σε ματς do or die δεν έχει απαραίτητα κάτι να φοβηθεί από την έδρα των Ιταλών.

Αλλά σίγουρα με ένα 2-0 δε βλέπω με ποιόν τρόπο θα χάσεις την πρόκριση.

Και γω πιστεύω ότι η σιέννα δεν μπορεί να αντέξει την πίεση.

Και αν ακόμα κάποια στιγμή στη σειρά βρεθεί να έχει σοβαρές ελπίδες για πρόκριση, δεν θα μπορέσει να σηκώσει το βάρος.
Gash
Εγω πάλι πιστεύω ότι το 2-0 το έχει εύκολα ο Ολυμπιακός (καλά εκτός αν κάνει κανένα κουλό όπως με Φενέρ αλλά δε νομίζω). Όμως τα παιχνίδια στην Ιταλία έχουν μεγάλη σημασία...αν δεν καθαρίσει εκεί ο Ολυμπιακός και έρθει η Σιένα για τρίτο παιχνίδι στο ΣΕΦ τότε θα έχουμε ματς γκραν κινιόλ και εκεί όλα γίνονται...

Όπως είπε και κάποιος προηγούμενα ο Ολυμπιακός παλεύει χρόνια τώρα να φτάσει κορυφή και νομοτελειακά κάποια στιγμή θα το καταφέρει...(σαν Παναθηναικός όμως εύχομαι να μη γίνει φέτος αυτό rolleyes.gif )
Reggie Miller #31
http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/...emp.806322.html

Δεν είναι σωστό να χαιρόμαστε με τους τραυματισμούς παικτών,αλλά όσο απέχουν από προπονήσεις και αγώνες τόσο καλύτερο για τον Ολυμπιακό,αφού και οι δύο αποτελούν πηγή πολλών κινδύνων...
berry
QUOTE
Φώναξε "παρών" και ο Μακ Κάλεμπ!

Η Σιένα ξεκίνησε την προετοιμασία της για τις «μάχες» με τον Ολυμπιακό και το «παρών» φώναξε και ο Μπο Μακ Κάλεμπ! Μετά την πολύμηνη απουσία του, ο Αμερικανός γκαρντ τέθηκε ξανά στη διάθεση του Σιμόνε Πιανιτζιάνι, αλλά θεωρείται δύσκολο να παίξει στα πρώτα ματς με τον Ολυμπιακού, αφού δεν είναι ακόμη έτοιμος. Στην Αθήνα πάντως αναμένεται να έρθει.


Basketnet
sakissab
Για να δούμε ρε παληκάρια, αύριο η αποφράδα μέρα. προσωπικά, δεν τα φοβάμαι τα παιχνίδια. το μόνο που θέλω (χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι) είναι να γεμίσει το ΣΕΦ και να βοηθήσουμε την ομάδα η οποία προς το παρόν ό,τι έχει κάνει το έχει κάνει μόνη της με έναν αρχηγό προπονητή και μια αξιόπιστη διοίκηση. Καλή τύχη αύριο.

υγ. δεν θεωρώ σκόπιμο να μπω σε αναλύσεις τακτικής και λοιπα. τέτοια μετά τα πρώτα ματς.
rankin
Τα έχουμε γράψει 100 φορες, ο έτοιμος Ολυμπιακός, δεν έχει να φοβηθεί τη Σιένα και καμια Σιένα.
το ζήτημα είναι μη μας πιάσουν στον ύπνο, λόγω των ελλείψεων και του χαλαρού αγωνιστικού ρυθμού των τελευταίων 10-15 ημερών

Θεωρώ πως ένας προπονητής με την εμπειρία του Ντούντα, δεν θα επιτρέψει χαλάρωση στη δεδομένη χρονική στιγμή
Quincy
QUOTE(rankin @ Mar 21 2011, 23:11 ) *
Τα έχουμε γράψει 100 φορες, ο έτοιμος Ολυμπιακός, δεν έχει να φοβηθεί τη Σιένα και καμια Σιένα.
το ζήτημα είναι μη μας πιάσουν στον ύπνο, λόγω των ελλείψεων και του χαλαρού αγωνιστικού ρυθμού των τελευταίων 10-15 ημερών

Θεωρώ πως ένας προπονητής με την εμπειρία του Ντούντα, δεν θα επιτρέψει χαλάρωση στη δεδομένη χρονική στιγμή



+1

Eννοείται ότι είμαστε καλύτεροι από τη Σιένα κι έχουμε και το πλεονέκτημα έδρας. Αυτό που θέλω να δω, είναι τη σειρά να τελειώνει στην Ιταλία είτε με 3-0 είτε με 3-1. Γιατί το 5ο "όλα για όλα" ματς είναι πάντα πιο επικίνδυνο. Όχι ότι το φοβάμαι, αλλά αφού μπορεί ο Ολυμπιακός να το αποφύγει περιμένω να το κάνει!
kseplenhs
βλέπω τον ντόρο που γίνεται γενικά για τα παιχνίδια που έρχονται και νομίζω πως πιο γκέλα απο το σημερινό,αντε να μυριζε το παιχνίδι με την φενέρ στο σεφ.

ελπίζω να κερδίσουμε δύσκολα για να ξυπνήσουμε και την πέμπτη με ένστικτο αυτοσυντήρησης ενεργοποιημένο να το πάρουμε εμφατικά.Και μετά το νερό θα έχει μπει στο αυλάκι
thrylos7
Αν παίξει και ο ΜακΚάλεμπ ζορίζουν τα πράγματα. Όχι ότι δε θα περάσουμε, αλλά ο αντίπαλος δε θα είναι τόσο εύκολος όσο φαίνεται. Δεν είναι τυχαία ομάδα η Σιένα. Έμαθε να παίζει και χωρίς τον Αμερικανό, χωρίς τον Λαβρίνοβιτς, χωρίς τον Καουκένας, να πάρει το κύπελλο Ιταλίας (οκ, "πανηγύρι" το πρωτάθλημα και το επίπεδό του, αλλά η Μιλάνο πχ δεν πέρασε ούτε ημιτελικό) και να προκριθεί στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας μετά από 0-2 ξεκίνημα (όπως και ο Ολυμπιακός με Γιαννάκη). Δεν έχω σε καμιά τρελή εκτίμηση τον Πανιτζιάνι, ίσα ίσα, όμως φαίνεται πως ξέρει να κάνει καλή δουλειά, άσχετα αν έχει φτάσει πολλές φορές στη βρύση, αλλά δεν έχει πιει νερό (F4 2008, playoffs 2009). Κι ασφαλώς έχει πολύ δυνατή έδρα, πολύ πιο ισχυρή, παραδοσιακά τουλάχιστον από Βαλένθια, ή Ουλκέρ.
Βέβαια, όταν έχεις παίκτες όπως ο Παπαλουκάς, ο Σπανούλης και ο Νεστέροβιτς (μαζί με την εμπειρία και την ποιότητα του Ντούντα), τότε είσαι το αδιαφιλονίκητο φαβορί, ό,τι ματσάρες κι αν κάνει ο Ζήσης... cool.gif
Air Kef
QUOTE(kseplenhs)
βλέπω τον ντόρο που γίνεται γενικά για τα παιχνίδια που έρχονται και νομίζω πως πιο γκέλα απο το σημερινό,αντε να μυριζε το παιχνίδι με την φενέρ στο σεφ.


Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, πολύ ησυχία έχει επικρατήσει και σε συνδυασμό με την γενική χαλάρωση της ομάδας πάνω που ήταν σε φουλ ρυθμούς, βλέπω καμια κηδεία να έρχεται.

QUOTE(thrylos7)
ό,τι ματσάρες κι αν κάνει ο Ζήσης...


Ακόμα; tongue.gif
jovan
Παιδιά το βλέπετε για σόλντ αούτ??
Γιατί λέω να πάω να πάρω εισιτήριο πριν αρχίσει το μάτσ για το σημερινό και το επόμενο!
kseplenhs
QUOTE(Air Kef @ Mar 22 2011, 04:12 ) *
Ακόμα; tongue.gif



εννοείς φαντάζομαι "πόσες ματσάρες ακόμα να κάνει ο ζήσης" έτσι?αναρωτιέσαι tongue.gif
thrylos7
Βρείτε μου κανένα πιο σημαντικό λόγο που αύριο θα αντιμετωπίσουμε τη Σιένα, τεντυμπόηδες!
Igor
QUOTE(jovan @ Mar 22 2011, 04:20 ) *
Παιδιά το βλέπετε για σόλντ αούτ??
Γιατί λέω να πάω να πάρω εισιτήριο πριν αρχίσει το μάτσ για το σημερινό και το επόμενο!


Απο οτι ξερω δεν παιζει ο Μιραλας ή ο Ιμπαγασα οποτε δυσκολα να παει για sold out... icon_drunk.gif
Hakeem Olajuwon
O φετεινος ολυμπιακος εχει ως μεγαλη του δυναμη την αμυνα γιατι στην επιθεση στην πραγματικοτητα ειναι μια μετρια ομαδα αφου δεν εχει το επιθετικο ταλεντο που ειχε περυσι κατι που ειχα επισημανει απο την αρχη της χρονιας.
Η σιενα ειναι αρκετα υποτιμημενη ως ομαδα,πιθανοτατα να εχει την καλυτερη αμυνα στην ευρωπη αλλα και στην επιθεση σκοραρει αρκετους ποντους.Γενικως ο ολυπιακος δεν ειναι καλυτερη ομαδα απο την πληρη σιενα αλλα οι μεγαλυτερες προσωπικοτητες και το πλεονεκτημα εδρας θα γειρουν εστω και οριακα την πλαστιγγα υπερ του ολυμπιακου στο τελος

Ολυμπιακος σε 5
frenchman7
QUOTE(jovan @ Mar 22 2011, 04:20 ) *
Παιδιά το βλέπετε για σόλντ αούτ??
Γιατί λέω να πάω να πάρω εισιτήριο πριν αρχίσει το μάτσ για το σημερινό και το επόμενο!


Πήγαινε, κι εγώ έτσι θα το κάνω. Απλά πέρα ένα τηλ. πριν ξεκινήσεις για το 1000%
saou
Θα προστεθώ και εγώ σε αυτούς που πιστεύουν ότι αν δε γίνει σήμερα η ζημιά δε βλέπω να γίνεται την Πέμπτη. Και περιμένω και εγώ με τη σειρά μου ζόρικο ματς σήμερα.
Manu7
Eπιτέλους έφθασε η ώρα!

Όπως είχα γράψει στην αρχή του τόπικ,θεωρώ ότι τα ματς θα είναι κλειστά και θα πέσει πολύ ξύλο.
Απλά σε αντίθεση με πέρυσι νιώθω ότι σε τέτοια ματς ο ΟΣΦΠ είναι πιο δυνατός και πιο σοβαρός.

Δεν περιμένω στο ΣΕΦ να κάνουμε πλάκα.Μυρίζει όντως γκέλα όπως είπατε όλοι.Ηταν και το ματς με την Ηλυσιακό που
όπως και να το κάνουμε ήταν το τελευταίο δείγμα.Ο Τεόντοσιτς μάλλον δεν θα παίξει.Γνώμη μου είναι ότι ο Ολυμπιακός φέτος αν θέλει να πετύχει κάτι μεγάλο πρέπει να έχει τα 3 περιφερειακά του όπλα(Τεόντοσιτς,Σπανούλη,Παπαλουκά) σε εξαιρετική κατάσταση και όχι μόνο τους 2.Ωστόσο,τη Σιένα μπορείς να την κερδίσεις χωρίς αυτόν.

Βέβαια θεωρώ ότι δεν γίνεται η Σιένα να μας νικήσει 3 φορές σε μια σειρά 5 αγώνων.Στην περίπτωση(χτύπα ξύλο)
που κάνει break σήμερα,πιστεύω ότι θα κάνουμε και εμείς.

3-1 για μένα.Ειδικά αν γίνει το 2-0 στο ΣΕΦ.
Zephyr
QUOTE(Manu7 @ Mar 22 2011, 11:26 ) *
Δεν περιμένω στο ΣΕΦ να κάνουμε πλάκα.Μυρίζει όντως γκέλα όπως είπατε όλοι.Ηταν και το ματς με την Ηλυσιακό που
όπως και να το κάνουμε ήταν το τελευταίο δείγμα.Ο Τεόντοσιτς μάλλον δεν θα παίξει.Γνώμη μου είναι ότι ο Ολυμπιακός φέτος αν θέλει να πετύχει κάτι μεγάλο πρέπει να έχει τα 3 περιφερειακά του όπλα(Τεόντοσιτς,Σπανούλη,Παπαλουκά) σε εξαιρετική κατάσταση και όχι μόνο τους 2.Ωστόσο,τη Σιένα μπορείς να την κερδίσεις χωρίς αυτόν.


Ο Ολυμπιακός φέτος είναι απρόβλεπτος, μπορεί να χάσει τα 2 πρώτα παιχνίδια και να πάρει τα 3 επόμενα. Δεν χωρούν προβλέψεις, εγώ γενικά κρατάω μικρό καλάθι.
Όσο για τον Μίλος, ότι πέτυχε φέτος η ομάδα, το πέτυχε ουσιαστικά χωρίς αυτόν, δεν νομίζω ότι θα επηρεαστεί τόσο πολύ το παιχνίδι της ομάδας αν δεν δώσει το παρόν. Σίγουρα όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο αλλά πιο πολύ εύχομαι για εμφάνιση του Παπαλουκά ανάλογη της Κωνσταντινούπολης. Και η Φενέρ ομάδα ισάξια της Σιένα ήταν και εκεί φάνηκε ότι τα τιμημένα γηρατειά (Παπαλουκάς και Ράσο) είναι το φετινό βαρόμετρο.
ΥΓ. Περιμένω πως και πως να δω και πάλι Μπουρούση να χτυπιέται στους διαιτητές, μου έλειψε ο μπαγάσας smiley.gif
Razorblade Fish
QUOTE(Manu7 @ Mar 22 2011, 11:26 ) *
Eπιτέλους έφθασε η ώρα!

Όπως είχα γράψει στην αρχή του τόπικ,θεωρώ ότι τα ματς θα είναι κλειστά και θα πέσει πολύ ξύλο.
Απλά σε αντίθεση με πέρυσι νιώθω ότι σε τέτοια ματς ο ΟΣΦΠ είναι πιο δυνατός και πιο σοβαρός.

Δεν περιμένω στο ΣΕΦ να κάνουμε πλάκα.Μυρίζει όντως γκέλα όπως είπατε όλοι.Ηταν και το ματς με την Ηλυσιακό που
όπως και να το κάνουμε ήταν το τελευταίο δείγμα.Ο Τεόντοσιτς μάλλον δεν θα παίξει.Γνώμη μου είναι ότι ο Ολυμπιακός φέτος αν θέλει να πετύχει κάτι μεγάλο πρέπει να έχει τα 3 περιφερειακά του όπλα(Τεόντοσιτς,Σπανούλη,Παπαλουκά) σε εξαιρετική κατάσταση και όχι μόνο τους 2.Ωστόσο,τη Σιένα μπορείς να την κερδίσεις χωρίς αυτόν.

Βέβαια θεωρώ ότι δεν γίνεται η Σιένα να μας νικήσει 3 φορές σε μια σειρά 5 αγώνων.Στην περίπτωση(χτύπα ξύλο)
που κάνει break σήμερα,πιστεύω ότι θα κάνουμε και εμείς.

3-1 για μένα.Ειδικά αν γίνει το 2-0 στο ΣΕΦ.

Εμενα γνωμη μου ειναι οτι ο φετινος Τεοντοσιτς καλυτερα που δεν θα παιξει.Τοσο καλη χρονια κανει ο περσινος πραγματικα ονειρεμενος Μιλος.
Air Kef
QUOTE(Razorblade Fish @ Mar 22 2011, 17:49 ) *
Εμενα γνωμη μου ειναι οτι ο φετινος Τεοντοσιτς καλυτερα που δεν θα παιξει.Τοσο καλη χρονια κανει ο περσινος πραγματικα ονειρεμενος Μιλος.



Αυτή είναι όντως μία άποψη, η άλλη άποψη είναι ότι ακόμα και τον μετριοκακό Σέρβο, καμία ομάδα δεν τον αφήνει απαρατήρητο στα πλάνα της.
Μια λιγότερη οδηγία στα αποδυτήρια, μια λιγότερη αμυντική προσαρμογή κτλ..
-1 πρόβλημα για την Σιένα όπως και να χει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.