Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΟ-Μεταγραφές volume 2
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300
j-kidd13
QUOTE(SG3ptshooter @ Jun 3 2014, 13:36 ) *
Υπάρχει κι ο Διαμαντίδης, όσο είναι στο roster του ΠΑΟ στα σοβαρά ματς για ένα 20λεπτο απόλυτο minimum θα είναι ο playmaker σου, άρα ο Cooper "δεύτερος" το λιγότερο θα αποδειχθεί.

Δηλαδή άμα έρθει ο Ragland, που είναι ένα σύνηθες σημείο αναφοράς όταν συζητάμε για φρέσκους pg, με μία ασταθή αλλά ελπιδοφόρα χρονιά στη Murcia και μια καλή αλλά αναμενόμενα προσωποκεντρική χρονιά στην Cantu, θα νιώθεις πιο σίγουρος; Εγώ παρότι δεν έχω δει τον Cooper όσο το Ragland, όχι δε βλέπω τη διαφορά στη σιγουριά και ο μόνος πραγματικά κατάλληλος να κρίνει είναι ένας scouter που θα δει ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να πάρει μια όσο το δυνατόν πιο ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ προτίμηση. Και πάλι πέφτεις κι έξω 1 στις 3 ή στις 4. Αλλά έχουμε άλλη επιλογή με τα δεδομένα που υπάρχουν;

Αυτά τα ή Blatt και budget ή τίποτα δεν περνάνε παιδιά. Και η Maccabi και η Valencia οι φετινές κι άλλες τέτοιες ομάδες κάθε χρόνο είναι που θα δείξουν το δρόμο, η καλή δουλειά θα γίνει με προσπάθεια και όχι με το έρθουν ξαφνικά οι 5 απ' τους 10 διαθέσιμους Αμερικάνους που ξέρουμε όλοι μα όλοι επειδή έκαναν 10+ ranking φέτος EL. Το να μην έρθει ο Blatt δεν συνεπάγεται παίκτες των 50 δραχμών και ο,τι coach κάτσει για να παίξει αντι-μπάσκετ. Πρέπει να προσπαθήσουμε για το καλύτερο δυνατό.

Στον Cooper τώρα, τον είδα μόνο στα ματς με μας. Μου άρεσε προφανώς. Το σουτ του βλέποντας τους αριθμούς και στο NCAA έχει βελτιωθεί, ναι δεν φωνάζει το ποσοστό του με μας φονιάς έξω απ' τα 6,75 αλλά και στη senior χρονιά του στο κολέγιο το ποσοστό του είναι μια χαρά και το 31,8% σε 151 προσπάθειες φέτος δεν είναι τραγωδία, δεν θα του δώσεις τέτοιον όγκο προσπαθειών, πολλά δε θα έγιναν και υπό τις καλύτερες των συνθηκών, το κρίσιμο θα ήταν ένας προσδιορισμός ποσοστικά στο catch n shoot, off-screen και off-dribble, ίσως να υστερεί κάπου και ο νέος προπονητής θα πρέπει να το ξέρει σχεδιάζοντας τη σεζόν, ιδίως τακτικά, όχι μόνο σε ανθρώπινο δυανμικό. Πάντως όχι μόνο Wright δεν είναι στον τομέα του σουτ για κανένα λόγο, αλλά μια χαρά μόνιμη απειλή. Πολύ ωραίο a/to για πρώτη χρονιά στην Ευρώπη. Σίγουρα περιθώρια βελτίωσης.



έχει και κάτι game winners, αλλά αυτά είναι για εντυπωσιασμό μόνο

Τι ρόλο θα καταλάμβανε στο roster; Του pg που θα ξεκουράζει το Διαμαντίδη στα εύκολα ή όταν το παιχνίδι κυλάει ευνοϊκά για μας, με κάποια λεπτά δίπλα του και στα δύσκολα. Combo λόγο ύψους ο ίδιος μπορεί να μην είναι και δεν ξέρω πως λειτουργεί off-ball, αλλά μπορεί και συχνά χρειάζεται να πάει ο 3D να μαρκάρει παίκτη στο 2 ή στο 3, τότε η τυχόν συνύπαρξή τους θα μοιάζει πιο αρμονική στις 2 πλευρές του παρκέ, αυτό όμως έχει να κάνει αρκετά και με τα εκάστοτε matchup. Αν φέρει πάντως 1.80 pg με έφεση στις assists, ή πιτσιρικά που δε θα παίζει θα δούμε πιστεύω πίσω του ή έναν combo scorer SG που θα ξεκινάει δίπλα. Ταπεινή μου γνώμη, τον χρειαζόμαστε επειγόντως αυτόν τον scorer. Αυτόν και το center στα κυβικά Dunston/Dorsey. Ο Lasme είναι μαχητής, αλλά είναι 20 κιλά κάτω απ' αυτούς, δεν είναι κατηγορία φτερού αλλά για μη κοινοτικός center είναι middleweight.

Ο Cooper αμυντικά, δεν τον έχω δει σε όγκο αγώνων είπα, αν μπορεί να κυνηγήσει τα αντίπαλα pg των ομάδων που έχουν ταβάνι τους 8 ή τους 16 και κρίνει κάποιος ότι μπορεί και να το παλέψει με τους ακόμα καλύτερους, εμένα δε μου φαίνεται κακός. Το ότι δεν είναι ο Delaney δε μου λέει κάτι, εκτός αν έχουμε σκοπό να χώσουμε για Delaney, Langford και δεν ξέρω εγώ τι.

Επίσης δε μ' άρεσε καθόλου ο Rowland όταν τον έβλεπα πολύ συχνά στη Malaga. Και η ηλικία του δε μ' αρέσει, είδαμε και Ukic, Lasme με τόσα χρόνια φθορά, χωρίς προετοιμασία και με προβλήματα τους παραλάβαμε το φετινό φθινόπωρο, τους βάλαμε κι εμείς ανέτοιμους απ' το πρώτο ματς, αυτήν την επιλογή μας δεν την αναφέρει κανένας (γιατί άραγε tongue.gif ) και η σεζόν τους ήταν προβληματικές από κάποιες απόψεις.

Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να εχεις 2 καλους ασους,εναν τουμπανιαρη και εναν πισω απο τον Διαμαντιδη αλλα καλο,οχι τυπου Ραιτ.Και τον Διαμαντιδη να τον εχεις για τα πραγματικα ζωρια.Τωρα αυτον τον Ραγκλα πως τον ειπες ουτε που τον ξερω!
Ο Κουπερ απλα ειπα δεν εχει την εμπιστοσυνη μου.Μπορει να ερθει και να βγαλει ματια.Δεν αμφιβαλω.Αλλα με μια καλη χρονια στην Α1 δεν μπορω να τον θεωρησω ετοιμο να αναλλαβει τα ηνια οταν ο Μητσος ειναι στον παγκο.
SG3ptshooter
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 3 2014, 13:54 ) *
Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να εχεις 2 καλους ασους,εναν τουμπανιαρη και εναν πισω απο τον Διαμαντιδη αλλα καλο,οχι τυπου Ραιτ.Και τον Διαμαντιδη να τον εχεις για τα πραγματικα ζωρια.Τωρα αυτον τον Ραγκλα πως τον ειπες ουτε που τον ξερω!
Ο Κουπερ απλα ειπα δεν εχει την εμπιστοσυνη μου.Μπορει να ερθει και να βγαλει ματια.Δεν αμφιβαλω.Αλλα με μια καλη χρονια στην Α1 δεν μπορω να τον θεωρησω ετοιμο να αναλλαβει τα ηνια οταν ο Μητσος ειναι στον παγκο.

Δύο ξένα pg πίσω απ' το Διαμαντίδη εμένα μου φαίνεται υπερβολή απ' το δεδομένο της παρουσίας του Διαμαντίδη στο παρκέ αρκετά στα κρίσιμα παιχνίδια. Και ακόμα περισσότερο ζορίζει πάρα πολύ τις θέσεις των ξένων, έχεις ήδη 3 με συμβόλαιο για του χρόνου, που δε νομίζω ότι θα χαιρετήσει ρεαλιστικά κανείς. Και δεν ξέρω ποιον θα βρει που να
QUOTE
να τον θεωρησω ετοιμο να αναλλαβει τα ηνια οταν ο Μητσος ειναι στον παγκο.

Υπάρχει τέτοιος;

O Ragland σε σχέση με τον Cooper είναι καλύτερος inside scorer, πιο χτισμένος, λιγότερο δημιουργικός, με ίδιο ύψος. Που έχει παίξει Ευρώπη το ανέφερα πριν.


http://web.legabasket.it/player/RAG-JOS-89/ragland_joe
http://www.eurocupbasketball.com/eurocup/c...easoncode=U2013
j-kidd13
QUOTE(SG3ptshooter @ Jun 3 2014, 14:10 ) *
Δύο ξένα pg πίσω απ' το Διαμαντίδη εμένα μου φαίνεται υπερβολή απ' το δεδομένο της παρουσίας του Διαμαντίδη στο παρκέ αρκετά στα κρίσιμα παιχνίδια. Και ακόμα περισσότερο ζορίζει πάρα πολύ τις θέσεις των ξένων, έχεις ήδη 3 με συμβόλαιο για του χρόνου, που δε νομίζω ότι θα χαιρετήσει ρεαλιστικά κανείς. Και δεν ξέρω ποιον θα βρει που να

Υπάρχει τέτοιος;


Ο Ερτελ δεν ειναι τετοιος πχ?
Προσωπικα δεν το θεωρω υπερβολη τα 2 γκαρντ.Γιατι αν αποκτηθει ενας,παλι θα βλεπουμε τον Διαμαντιδη να βαραει 30λεπτα.
Δεν ειπα να παρεις 2ο παικτη που θα παιζει πανω απο τον Μητσο.Αλλα εναν που οταν χρειαζεται,θα μπορει να το κανει.Θελουμε απαραιτητα 3 καλα πλευμεικερ.Γνωμη μου.Τον εναν τον εχουμε,στα 35 του χρονου.
Φερνεις και εναν σκορερ 2αρι και εισαι οκ.3 φευγουν,Ραιτ Καρι Ουκιτς,3 ερχονται(2 πλευ και 1 2αρι)
priest
Mε την παραδοχη πως οι μονοι σιγουροι για του χρονου ειναι οι παρακατω:
Φωτσης,Λασμε,Μαυρος,Διαμαντιδης,Γκιστ,Παππ
ς,Γιανκοβιτς,Ματσιουλις.

τοτε θα εχουμε ηδη 2 αμερικανους και 1 κοινοτικο.

Διαμαντιδης
Παππας
Γιανκοβιτς,Ματσιουλις
Φωτσης,Γκιστ
Λασμε,Μαυρος

1)Αν παρουμε τον κουπερ(ως κοινοτικο) και τον θεωρησουμε ως 2ο τοτε μια κινηση για μποχωριδη θα ηταν εξαιρετικη αλλα ταυτοχρονα δημιουργει ενα μεγαλο προβλημα:Κανεις απο τους 2 προαναφερθεντες δεν εχουν τις εμπειριες απο πρωταθλητισμο συνεπως το ρισκο θα ειναι μεγαλο.

Επειτα στη θεση 2 θελουμε οπωσδηποτε ενα εξαιρετικο σκορερ συνεπως ας πουμε πως η θεση παει σε αμερικανο.Εως τωρα εχουμε 3 αμερικανους και 2 κοινοτικους.

Προφανως η τελευταια κινηση θα ειναι ενας ψηλος με παιχνιδι με πλατη.Αν παρουμε Βουγιουκα μενει μια θεση ξενου κενη και μας δινει την δυνατοτητα για διορθωτικη κινηση αλλα κατα την την γνωμη μου υστερει σε πολλα σημεια οπως και ο Μαυρος (αμυνα,ριμπαουντ) και θα εχουμε σοβαρο προβλημα κατα την διαρκεια της χρονιας.

Συνεπως θα προτιμουσα καποιον μαπ που θα μπορει να συμπληρωνει τον Λασμε.

2)Αν παρουμε καποιον εγνωσμενης αξιας παικτη στον ασσο πχ αμερικανο τοτε ο Μποχωριδης(ή γενικα καποιος Ελληνας) θα ηταν η ιδανικη λυση ως 3ος ασσος αλλιως με κουπερ κλεινεις τις θεσεις των αμερικανων.

Ετσι συνεχιζεις με καποιον ξενο στην θεση 2 (κοινοτικος ή αμερικανος) και σου μενει αλλη μια θεση ξενου για την θεση 5.

3)Παντως η λυση Βασιλειαδη στο 2 θα ηταν ιδανικη για ευνοητους λογους.
doctorjekil
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 3 2014, 14:17 ) *
Ο Ερτελ δεν ειναι τετοιος πχ?
Προσωπικα δεν το θεωρω υπερβολη τα 2 γκαρντ.Γιατι αν αποκτηθει ενας,παλι θα βλεπουμε τον Διαμαντιδη να βαραει 30λεπτα.
Δεν ειπα να παρεις 2ο παικτη που θα παιζει πανω απο τον Μητσο.Αλλα εναν που οταν χρειαζεται,θα μπορει να το κανει.Θελουμε απαραιτητα 3 καλα πλευμεικερ.Γνωμη μου.Τον εναν τον εχουμε,στα 35 του χρονου.
Φερνεις και εναν σκορερ 2αρι και εισαι οκ.3 φευγουν,Ραιτ Καρι Ουκιτς,3 ερχονται(2 πλευ και 1 2αρι)

Συμφωνω απολυτα,αυτος πρεπει να ειναι ο σχεδιασμος,εδω φετος που εχουμε αλλα 2 π.μ ο δδ παιζει 35 λεπτα φαντασου του χρονου να εχουμε μονο εναν,2 ασσοι και ενα 2αρι...ετσι κι αλλιως ο δδ και στο 2 μπορει να παιξει αλλα και στο 3
SG3ptshooter
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 3 2014, 14:17 ) *
Ο Ερτελ δεν ειναι τετοιος πχ?
Προσωπικα δεν το θεωρω υπερβολη τα 2 γκαρντ.Γιατι αν αποκτηθει ενας,παλι θα βλεπουμε τον Διαμαντιδη να βαραει 30λεπτα.
Δεν ειπα να παρεις 2ο παικτη που θα παιζει πανω απο τον Μητσο.Αλλα εναν που οταν χρειαζεται,θα μπορει να το κανει.Θελουμε απαραιτητα 3 καλα πλευμεικερ.Γνωμη μου.Τον εναν τον εχουμε,στα 35 του χρονου.
Φερνεις και εναν σκορερ 2αρι και εισαι οκ.3 φευγουν,Ραιτ Καρι Ουκιτς,3 ερχονται(2 πλευ και 1 2αρι)

Γιατί είναι αποδεδειγμένο ότι ο Heurtel μπορεί να τρέξει τόσο άρτια πια την επίθεση του ΠΑΟ; Που μ' αρέσει, δε λέω. Δε βλέπω το πως αποτελεί εγγύηση. Μακάρι να ρχοταν, δε διαφωνώ σε αυτό για κανένα λόγο, αν και βλέπω να φεύγει ακριβούτσικα. Ο μόνος λόγος που τον προτιμάς είναι ότι τον ξέρεις σαν όνομα. Πρώτη χρονιά ήταν βασικός pg στην Kutxa, που ήταν κακή ομάδα και ατομικά ο ίδιος δεν νομίζω ότι έκανε τη σεζόν που θα με συνταράξει να πάω στο αεροδρόμιο. Παρότι τον εγκρίνω, το βέλτιστο δεν το βλέπω.

Τα 2 ξένα guards δεν είναι καθόλου υπερβολή, ούτε οι 2 ballhandlers ή οι 2 playmakers, οι 2 νέοι ξένοι pg όπως βλέπω την οικονομία του roster, είναι. Το να αποκτηθεί ένας pg δεν εξισώνεται με τριαντάλεπτα 3D, θα πρέπει να αποτύχει σφόδρα ως μεταγραφή και τότε αν σεβόμαστε τη σεζόν μας ας προχωρήσουμε σε αντικατάσταση, κάθε χρόνο τα έχουμε αυτά. 3 καλούς κουβαλητές της μπάλας που μπορούν να δουν γήπεδο περνώντας από ένα screen το δέχομαι. Αλλά 2 pg + συν τον scorer στο φτερό συν τους 3 ξένους που υπάρχουν, οι θέσεις για Α1 έκλεισαν και η frontline θέλει έναν ξένο ακόμα για μένα. Μη μου πείτε Ίαν με Μαύρο μαζί, δε βγαίνει. Για μένα πρέπει ο scorer ο ξένος να κουβαλάει και τη μπάλα.

QUOTE
φετος που εχουμε αλλα 2 π.μ ο δδ παιζει 35 λεπτα

2 από τους Wright, Ukic και Curry λες δηλαδή. Εγώ σε αυτό το σύνολο βγάζω μηδέν. biggrin.gif
EXASFAIROS
1)Το πιθανοτερο με βαση τα δεδομενα και τις συγκυριες(αλλες εποχες δεν θα παιρναμε Κουπερ)ειναι να κατεβει ο Κουπερ Αθηνα η Πειραια .Αν ειναι για εμας ενοειται και εξυπακουεται οτι θα ειναι αντικαταστατης του Μητσου που θα εχει ρολο δευτερου "ασσου".Και ο Κουπερ λογιζομενος ως κοινοτικος ειναι μια χαρα και απο ικανοτητες μια χαρα για τριτος "ασσος" και δημιουργικο δεκαλετο στην ευρωλιγκα.Ενχωρια μπορει να ξεκουρασει πολυ τον βασικο μελλοντικο "ασσο" η τον Μητσο....και ως τριτος ασσος ο Κουπερ και κοινοτικος θεωρητικα οπως ειπωθηκε παραπανω δεν θα εχει τρελο ογκο προσπαθειων.....οι ασσιστ του και 2-3 τριποντα τριποντο αρκουν για το δεκαλεπτο του biggrin.gif .

...............-Διαμαντιδης-ΚΟΥΠΕΡ-..........Μποχω δεν ξερουμε ακομα αλλα αν γινει θα γινει με το τελος της σεζον.

2)Αν ο Κουπερ αποκτηθει το μυαλο μου παει αυτοματα οτι το πιθανωτερο παρεα στα αλλα 2 "5αρια" θα κανει ο ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ.Δεν θα μεινουμε με εναν ξενο για ενισχυση "ασσου" & "2".Ο Βασιλειαδης δεν ειναι πολυ καλος στην αμυνα και κοστιζει.Αλλα και να πεφτανε οι απαιτησεις περαν του οτι δεν ειναι ζεστος συναισθηματικα με τον Συλλογο η αχειλλιος πτερνα του ειναι η αμυνα,αν και επιθετικα το χει......Αν παιζοταν η φλασια να φυγει ο Παππας(ελαχιστοτατες πιθανοτητες )τοτε θα ελεγα οτι παιζει το σεναριο Βασιλειαδη.

3)Οσον αφορα τα 5αρια μια στραβη να σου κατσει θα παιζεις Καουν ,Τομιτς κλπ χωρις δεινοσαυρο με κινδυνο να γεμισει με φαουλ ο Λασμε,εννοωντας αν σου τραυματιστει ο Μαυροκεφαλος....Απο την αλλη Αν ο ενχρωμος που θα αποκτιοταν ειχε και ικανοτητες στο "4" θα γλυτωνες να παιζεις με Μασιουλις στο "4" σε περιπτωση τραυματισμου του Γκιστ.....τελος παντων....

4)Για να αξιζει να μεινει ο Παππας η ο Γιανκοβιτς προυποθετει παντα 12αδα.Για αυτο πιστευω οτι παιζει να φυγει ο Μπραμος και να παμε για ενα δυαροτριαρι στυλ ΚΙΝΣΕΥ.(σε συνδιασμο με προσθηκη Βουγιουκα εχεις 6αδα ελληνων)αλλιως ΣΜΙΘ που οπως ειπωθηκε παιζει αμυντικα τοσο τον αντιπαλο "ασσο" οσο και το αντιπαλο "2αρι" το ιδιο επιτυχημενα.

5)Διαψευσθηκε απο τον μανατζερ για Ιβανοβιτς ....λετε να παιξει Πασκουαλ επειδη δεν περασε στους τελικους ισπανικου πρωταθληματος η Μπαρτσα? laugh.gif

6)Και τωρα ερχομαστε στον "ασσο" .Για μενα απο την στιγμη που ειπωθηκαν τα σχετικα με κομπο τοτε παμε σε ΝΤΙΛΕΙΝΙ η ΧΕΡΤΕΛ κλπ κλπ.Αβανταζ μεγα το οτι ο Ντιλεινι μενει ελευθερος και ειναι περισσοτερος σταθερος απο τον τουρμποκινητο και φιλοτιμο Γαλλο... που εχει και μερικες ασφαιρες βραδιες.Αν ειχες την πολυτελεια να εχεις ΣΜΙΘ στο "2" και ΚΙΝΣΕΥ στο "3" (σχετικα με δικαιωμα κοινοτικων -αμερικανων ) τοτε το ιδιο θα προτιμουσα Χερτελ οπως Ντιλεινι....

7)Τελος αν τα οικονομικα το επετρεπαν ,η αποτυχαινε οποιαδηποτε προσπαθειας ενταξης στο παιχνιδι της ομαδας του Παππα η του Βλαντο θα πηγαινα σε μια αγορα ενος ακομα αμερικανους απο αυτους για τους οποιους εχει γινει αναφορα τις τελευταιες μερες(Τζενκινς,Σμιθ κλπ)


ΝΤΙΛΕΙΝΙ-ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ-ΚΟΥΠΕΡ(βοσνιακο διαβατηριο)
ΚΙΝΣΕΥ-ΠΑΠΠΑΣ-ΣΜΙΘ (ενας απο τους 2 αμερικανους μονο ευρωλιγκα)
ΜΑΣΙΟΥΛΙΣ-ΓΙΑΝΚΟΒΙΤΣ-(ΚΙΝΣΕΥ)
ΓΚΙΣΤ-ΦΩΤΣΗΣ
ΛΑΣΜΕ-ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ-ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΟΣ....5 μεταγραφες.

για καληψη αν δεν μου εβγαινε ο Παππας η για χρηση μονο Ευρωλιγκας (που θελουμε και ΦΦ) θα πηγαινα-αν ειμαστε πολυ κοντα σε"ασσο" Κουπερ ηδη-στον ΣΜΙΘ.Δηλαδη ο 7ος ξενος ....

Νομιζω ειμαστε ετσι ωραιοι και σε περιπτωση κακης βραδιας των ψηλων ,καθαριζουν οι κοντοι....

doctorjekil
QUOTE(SG3ptshooter @ Jun 3 2014, 14:33 ) *
Γιατί είναι αποδεδειγμένο ότι ο Heurtel μπορεί να τρέξει τόσο άρτια πια την επίθεση του ΠΑΟ; Που μ' αρέσει, δε λέω. Δε βλέπω το πως αποτελεί εγγύηση. Μακάρι να ρχοταν, δε διαφωνώ σε αυτό για κανένα λόγο, αν και βλέπω να φεύγει ακριβούτσικα. Ο μόνος λόγος που τον προτιμάς είναι ότι τον ξέρεις σαν όνομα. Πρώτη χρονιά ήταν βασικός pg στην Kutxa, που ήταν κακή ομάδα και ατομικά ο ίδιος δεν νομίζω ότι έκανε τη σεζόν που θα με συνταράξει να πάω στο αεροδρόμιο. Παρότι τον εγκρίνω, το βέλτιστο δεν το βλέπω.

Τα 2 ξένα guards δεν είναι καθόλου υπερβολή, ούτε οι 2 ballhandlers ή οι 2 playmakers, οι 2 νέοι ξένοι pg όπως βλέπω την οικονομία του roster, είναι. Το να αποκτηθεί ένας pg δεν εξισώνεται με τριαντάλεπτα 3D, θα πρέπει να αποτύχει σφόδρα ως μεταγραφή και τότε αν σεβόμαστε τη σεζόν μας ας προχωρήσουμε σε αντικατάσταση, κάθε χρόνο τα έχουμε αυτά. 3 καλούς κουβαλητές της μπάλας που μπορούν να δουν γήπεδο περνώντας από ένα screen το δέχομαι. Αλλά 2 pg + συν τον scorer στο φτερό συν τους 3 ξένους που υπάρχουν, οι θέσεις για Α1 έκλεισαν και η frontline θέλει έναν ξένο ακόμα για μένα. Μη μου πείτε Ίαν με Μαύρο μαζί, δε βγαίνει. Για μένα πρέπει ο scorer ο ξένος να κουβαλάει και τη μπάλα.


2 από τους Wright, Ukic και Curry λες δηλαδή. Εγώ σε αυτό το σύνολο βγάζω μηδέν. biggrin.gif

Τον ραιτ και τον ουκιτς λεω,ο καρυ ποτε δεν ηταν ασσος...και που το ξερεις οτι οι 2 που θα φερεις στην θεση τους θα παιζουν καλυτερα απο αυτους?και πολυ περισσοτερο αν ερθει μονο ενας ασσος,που εκει παλι μια απ τα ιδια θα δουμε,τον δδ να παζει 35 λεπτα...δεν υπαρχει ομαδα στην ευρωπη που να μην εχει 3 ασσους και 5 γκαρντ συνολο
SG3ptshooter
Έτρεχε plays o Curry στην Ουκρανία, νομίζω το χάνουμε στην ορολογία λίγο. Προφανώς και μιλάω και για 5 guards σύνολο. Δέχομαι και να διαφωνούμε. Αυτό δεν καταλαβαίνω:
QUOTE(doctorjekil @ Jun 3 2014, 14:38 ) *
και που το ξερεις οτι οι 2 που θα φερεις στην θεση τους θα παιζουν καλυτερα απο αυτους?

Δεν το ξέρω. Σε κάθε μεταγραφή δεν ευελπιστεί κανείς για το καλύτερο, για έναν καλό παίκτη; Αν υποθέτω ότι κάθε μεταγραφή θα αποτύχει, σωθήκαμε φίλε μου.
doctorjekil
QUOTE(SG3ptshooter @ Jun 3 2014, 14:48 ) *
Έτρεχε plays o Curry στην Ουκρανία, νομίζω το χάνουμε στην ορολογία λίγο. Προφανώς και μιλάω και για 5 guards σύνολο. Δέχομαι και να διαφωνούμε. Αυτό δεν καταλαβαίνω:

Δεν το ξέρω. Σε κάθε μεταγραφή δεν ευελπιστεί κανείς για το καλύτερο, για έναν καλό παίκτη; Αν υποθέτω ότι κάθε μεταγραφή θα αποτύχει, σωθήκαμε φίλε μου.

Τον καρυ τον ειχα δει σε πανω απο 20 ματς στην ουκρανια,σπανια επαιζε ασσος,σπανια δημιουργουσε και κυριως εκτελουσε,τα πιο πολλα plays τα ετρεχε για τον εαυτο του και επαιζε με την μπαλα στα χερια επειδη δεν υπηρχε καποιος αλλος να το κανει...το μεγαλο σου προβλημα φετος ειναι στην δημιουργια και στον ασσο...και δεν νομιζω οτι θα λυθει διωχνοντας 2 ασσους(ακομα και αν αυτοι δεν σου προσεφεραν τιποτα)και περνοντας εναν,δεν βγαινουν οι χρονοι
SG3ptshooter
QUOTE(doctorjekil @ Jun 3 2014, 14:54 ) *
Τον καρυ τον ειχα δει σε πανω απο 20 ματς στην ουκρανια,σπανια επαιζε ασσος,σπανια δημιουργουσε και κυριως εκτελουσε,τα πιο πολλα plays τα ετρεχε για τον εαυτο του και επαιζε με την μπαλα στα χερια επειδη δεν υπηρχε καποιος αλλος να το κανει...το μεγαλο σου προβλημα φετος ειναι στην δημιουργια και στον ασσο...και δεν νομιζω οτι θα λυθει διωχνοντας 2 ασσους(ακομα και αν αυτοι δεν σου προσεφεραν τιποτα)και περνοντας εναν,δεν βγαινουν οι χρονοι

Aυτό που λες για τον Curry στη Donetsk, "επειδή δεν υπήρχε άλλος", αυτό συμβαίνει και στον ΠΑΟ σήμερα με "υπαρκτό" δημιουργό το Διαμαντίδη. Επιμένω ότι απ' τη στιγμή που δεν εμπιστεύεσαι να βάλεις τους 2 pg ή κάποιο guard τελοσπάντων απ' το roster στον άσσο σε δύσκολο ματς όπως αυτά των ημερών, δεν μειώνεται η λειτουργικότητα της περιφέρειας αν φέρεις ένα PG που μπορεί να πάρει 20λεπτο, ένα SG scorer που να μπορεί να δημιουργήσει σε ανεκτό επίπεδο έστω και κατά βάση για τον εαυτό του ή ένα απλό split και είτε έρθει κάποιος Έλληνας guard ή ενεργοποιηθεί ο Παππάς, κι ας μην είναι καθαρός playmaker. Με αυτά που βλέπω αυτή τη στιγμή, μόνο χειρότερο δεν το φαντάζομαι. Ναι, μπορεί να στραβώσει κάθε πλάνο και ο καθένας έχει τη γνώμη του. Εμένα η frontline Φώτσης - Gist - Lasme - Λουκάς δεν μου αρκεί σίγουρα, ούτε θέλω τον Ίαν πίσω. Και δε μιλάω για έβδομο ξένο που φαινομενικά θα έλυνε το πρόβλημα, γιατί αν γίνει λειτουργικό μέρος του roster σου, στους τελικούς θα φανεί η απώλειά του.
jvalin
QUOTE (SG3ptshooter @ Jun 3 2014, 14:48 ) *

Για Satorasnky τι θα έλεγες? Δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα ACB, αλλά απ το λίγο που τον έχω δει μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση…Αν τυχόν ενδιαφερθούμε, πόσα λες να ζητήσει?
doctorjekil
QUOTE(SG3ptshooter @ Jun 3 2014, 15:10 ) *
Aυτό που λες για τον Curry στη Donetsk, "επειδή δεν υπήρχε άλλος", αυτό συμβαίνει και στον ΠΑΟ σήμερα με "υπαρκτό" δημιουργό το Διαμαντίδη. Επιμένω ότι απ' τη στιγμή που δεν εμπιστεύεσαι να βάλεις τους 2 pg ή κάποιο guard τελοσπάντων απ' το roster στον άσσο σε δύσκολο ματς όπως αυτά των ημερών, δεν μειώνεται η λειτουργικότητα της περιφέρειας αν φέρεις ένα PG που μπορεί να πάρει 20λεπτο, ένα SG scorer που να μπορεί να δημιουργήσει σε ανεκτό επίπεδο έστω και κατά βάση για τον εαυτό του ή ένα απλό split και είτε έρθει κάποιος Έλληνας guard ή ενεργοποιηθεί ο Παππάς, κι ας μην είναι καθαρός playmaker. Με αυτά που βλέπω αυτή τη στιγμή, μόνο χειρότερο δεν το φαντάζομαι. Ναι, μπορεί να στραβώσει κάθε πλάνο και ο καθένας έχει τη γνώμη του. Εμένα η frontline Φώτσης - Gist - Lasme - Λουκάς δεν μου αρκεί σίγουρα, ούτε θέλω τον Ίαν πίσω. Και δε μιλάω για έβδομο ξένο που φαινομενικά θα έλυνε το πρόβλημα, γιατί αν γίνει λειτουργικό μέρος του roster σου, στους τελικούς θα φανεί η απώλειά του.

Δεν διαφωνω οτι θελουμε και αλλον σεντερ,και ουτε εγω ειμαι φαν του ιαν...αλλλα το μεγαλυτερο σου προβλημα ειναι ο αριθμος των γκαρντ...εγω ετσι κι αλλιως το χω ξαναγραψει οτι θα εδιωχνα τον ματσιουλις,και για να παρει περισσοτερο χρονο ο βλαντο και για να παρουμε εναν ξενο ψηλο που τον χρειαζομαστε περισσοτερο...η θεση 3 ετσι κι αλλιως ειναι αναλωσιμη και καλυπτεται ευκολα απο πολλους παιχτες...οποτε εγω το ροστερ το βλεπω καπως ετσι

1.ξενος,ξενος,δδ
2.ξενος,παππας
3.γιανκοβιτς,μπραμος
4.ξενος,φωτσης
5.λασμε,λουκας,ξενος
SG3ptshooter
QUOTE(jvalin @ Jun 3 2014, 15:10 ) *
Για Satorasnky τι θα έλεγες? Δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα ACB, αλλά απ το λίγο που τον έχω δει μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση…Αν τυχόν ενδιαφερθούμε, πόσα λες να ζητήσει?

Έχω απαντήσει πριν λίγες σελίδες:
QUOTE
Πρέπει να κάνει ένα βήμα ακόμα ο Satoransky στο παιχνίδι του, θα άξιζε τον κόπο αλλά δεν ξέρω ποιος θα τον βοηθούσε και πως στα πλαίσια του κλίματος του ΠΑΟ να ανεβάσει level μετά και τη φετινή "αξιοποίηση" των δικών μας 90αρηδων, που ήταν και οι τελευταίοι μουράτοι της γενιάς τους. Δεν ξέρω βέβαια και κατά πόσο θα ήσουν η καλύτερη οικονομικά πρόταση που θα βρει μπροστά του, υπάρχουν και οι Wizards στη μέση, είναι πολλά.

Δεν πιστεύω ότι θα είμαστε η καλύτερη οικονομικά πρόταση. Αν είναι και από Ισπανία η καλύτερη οικονομικά πρόταση δεν θα το σκεφτεί καν. Αν δεν τον πείσουν να ξεκινήσει από παγκίτης στο ΝΒΑ όλο αυτό

Περιμένουμε το scouting report του χρήστη SkyFall. Xτες με ζόρισε πολύ πάντως, 17 πόντους 5/8 δίποντα 11 assists με ένα λάθος.

QUOTE(doctorjekil @ Jun 3 2014, 15:17 ) *
Δεν διαφωνω οτι θελουμε και αλλον σεντερ,και ουτε εγω ειμαι φαν του ιαν...αλλλα το μεγαλυτερο σου προβλημα ειναι ο αριθμος των γκαρντ...εγω ετσι κι αλλιως το χω ξαναγραψει οτι θα εδιωχνα τον ματσιουλις,και για να παρει περισσοτερο χρονο ο βλαντο και για να παρουμε εναν ξενο ψηλο που τον χρειαζομαστε περισσοτερο...η θεση 3 ετσι κι αλλιως ειναι αναλωσιμη και καλυπτεται ευκολα απο πολλους παιχτες...οποτε εγω το ροστερ το βλεπω καπως ετσι

Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι αρκετά ρεαλιστικό να λυθούν πράγματι συμβόλαια και Gist και Maciulis που έχουν ευμεγέθες συμβόλαιο για του χρόνου. Είναι μάλιστα οι αποδεσμεύσεις έξοδα που μετράνε κόντρα στην άνεσή σου να ξοδέψεις για τους αντικαταστάτες τους στο ότι καταλαμβάνουν θέση ξένου, ό,τι θέση και να παίζουν οι καινούριοι.

QUOTE(Nostradamus @ Jun 3 2014, 15:24 ) *
ΥΓ. Παίδες νομίζω ότι ο Σατοράνσκυ θα δοκιμαστεί στους Γουίζαρντς το καλοκαίρι...Αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο ας το πει.

Ναι. Αλλά ζητάει να του εγγυηθούν χρόνο ενώ υπάρχουν οι Wall και Beal. Δεν είναι σίγουρο ότι θα παίζει NBA του χρόνου, ούτε απίθανο. Ανάλογα με το τι θα κρίνει το franchise μετά το Summer League.
Nostradamus
QUOTE(doctorjekil @ Jun 3 2014, 14:54 ) *
Τον καρυ τον ειχα δει σε πανω απο 20 ματς στην ουκρανια,σπανια επαιζε ασσος,σπανια δημιουργουσε και κυριως εκτελουσε,τα πιο πολλα plays τα ετρεχε για τον εαυτο του και επαιζε με την μπαλα στα χερια επειδη δεν υπηρχε καποιος αλλος να το κανει...το μεγαλο σου προβλημα φετος ειναι στην δημιουργια και στον ασσο...και δεν νομιζω οτι θα λυθει διωχνοντας 2 ασσους(ακομα και αν αυτοι δεν σου προσεφεραν τιποτα)και περνοντας εναν,δεν βγαινουν οι χρονοι

Μπορούν να βγουν οι χρόνοι με την απόκτηση 1 point guard (Cooper εν προκειμένω) 1 combo (τύπου Νολ.Σμιθ που θα πάιζει και στο "1" και στο "2") και ένός καθαρού "2" που θα πλαισιώσει τον Παππά. Αυτές οι 3 μεταγραφές θα είναι αντί των Ούκιτς, Κάρι και Ράϊτ.

Δηλαδή:

Διαμαντίδης-Κούπερ (Ερτέλ, Ντιό δν ξερω και εγώ τι)-Νόλαν Σμιθ (για κάποια λεπτά)
Νόλαν Σμιθ (για κάποια λεπτά)-Ρέντινγκ (ή όποιον νομίζετε εσείς παίδες)-Παππάς

Το κλειδί για να πετύχει ένα τέτοιο πρότζεκτ θα είναι ο combo (Σμιθ ή όποιος) που θα πρέπει να παίζει και στις 2 θέσεις των γκαρντ (να έχει και σκορ και δημιουργία από τη ντρίμπλα δηλαδή). Αν πετύχει η κίνηση σε αυτή τη θέση τότε κατ εμέ τα πραγματα γίνονται πιο εύκολα smiley.gif

ΥΓ. Παίδες νομίζω ότι ο Σατοράνσκυ θα δοκιμαστεί στους Γουίζαρντς το καλοκαίρι...Αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο ας το πει.
jvalin
QUOTE (SG3ptshooter @ Jun 3 2014, 15:23 ) *
Έχω απαντήσει πριν λίγες σελίδες:

Δεν πιστεύω ότι θα είμαστε η καλύτερη οικονομικά πρόταση. Αν είναι και από Ισπανία η καλύτερη οικονομικά πρόταση δεν θα το σκεφτεί καν. Αν δεν τον πείσουν να ξεκινήσει από παγκίτης στο ΝΒΑ όλο αυτό

Περιμένουμε το scouting report του χρήστη SkyFall. Xτες με ζόρισε πολύ πάντως, 17 πόντους 5/8 δίποντα 11 assists με ένα λάθος.

Ναι. Αλλά ζητάει να του εγγυηθούν χρόνο ενώ υπάρχουν οι Wall και Beal. Δεν είναι σίγουρο ότι θα παίζει NBA του χρόνου, ούτε απίθανο. Ανάλογα με το τι θα κρίνει το franchise μετά το Summer League.

Sorry, δεν το χα δει smile.gif

Βάσει όσων έχει δηλώσει, δε νομίζω να φύγει φέτος για ΝΒΑ, τουλάχιστον όχι όσο έχουν τα δικαιώματά του οι Wizards.

#Satoransky on #Wall's contract e.: "He's a franchise player PG, a no. 1 draft pick, a star of the team who plays 40 mpg. If I ever play for #Wiz, it's not an ideal situation 4 me - sitting on bench would stunt my development.I'd not like sitting on bench all game."

RE #Satoransky's quote: Got asked if it's the most ideal situation to get playing time in the NBA - he admitted "It's clear that it is not."

http://www.bulletsforever.com/2013/8/1/457...ll-max-contract
SG3ptshooter
QUOTE(jvalin @ Jun 3 2014, 15:40 ) *
Βάσει όσων έχει δηλώσει, δε νομίζω να φύγει φέτος για ΝΒΑ, τουλάχιστον όχι όσο έχουν τα δικαιώματά του οι Wizards.
#Satoransky on #Wall's contract e.: "He's a franchise player PG, a no. 1 draft pick, a star of the team who plays 40 mpg. If I ever play for #Wiz, it's not an ideal situation 4 me - sitting on bench would stunt my development.I'd not like sitting on bench all game."
RE #Satoransky's quote: Got asked if it's the most ideal situation to get playing time in the NBA - he admitted "It's clear that it is not."
http://www.bulletsforever.com/2013/8/1/457...ll-max-contract

Nαι τα έχω δει. Αλλά αν του υποσχεθούν να είναι το τρίτο guard, δε νομίζω ότι μπορεί να βρει ούτε από άλλο franchise κάτι καλύτερο ως αρχική υπόσχεση, ποιος θα του πει έλα απ' την Cajasol και ξεκίνα βασικός κάπου... Aν έχει σκοπό να το παλέψει για μια καριέρα στο ΝΒΑ, είναι το καλύτερο timing πάντως. Γι' αυτό και δεν το αποκλείω.

Είναι free απ' την Cajasol οπότε είναι διαθέσιμος για όλους.
Las Plagas
ολα θα εξαρτηθουν απτο αν ο ιαν θα ειναι στην ομαδα του χρονου
τα σεντερ ειναι οι λασμε ιαν λουκας
αν ειναι ετσι στο 3 και 4 θα ειναι ιδια η ομαδα
στο ασσο μητσος-ξενος-ξενος
2αρι ξενος-μπραμος
jvalin
QUOTE (SG3ptshooter @ Jun 3 2014, 15:44 ) *
Nαι τα έχω δει. Αλλά αν του υποσχεθούν να είναι το τρίτο guard, δε νομίζω ότι μπορεί να βρει ούτε από άλλο franchise κάτι καλύτερο ως αρχική υπόσχεση, ποιος θα του πει έλα απ' την Cajasol και ξεκίνα βασικός κάπου... Aν έχει σκοπό να το παλέψει για μια καριέρα στο ΝΒΑ, είναι το καλύτερο timing πάντως. Γι' αυτό και δεν το αποκλείω.

Είναι free απ' την Cajasol οπότε είναι διαθέσιμος για όλους.

Όντως…Τι να σου πω θα δείξει…Προσωπικά θα γούσταρα πολύ να τον δω δίπλα στον ΔΔ…

πχ
Satoransky, ΔΔ, Katsivelic ή Μποχω
Bogdanovic apple.gif , Παππάς

Las Plagas
σε καθε ποστ αναφερεται ο μποχωριδης ρε παιδια
γιατι τετοια κ...λα με την παρτυ του?
και να ερθει δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει
εδω δεν επαιξαν ο παππας με τον βλαντο τον πρωτο χρονο
jvalin
QUOTE (Las Plagas @ Jun 3 2014, 16:04 ) *
σε καθε ποστ αναφερεται ο μποχωριδης ρε παιδια
γιατι τετοια κ...λα με την παρτυ του?
και να ερθει δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει
εδω δεν επαιξαν ο παππας με τον βλαντο τον πρωτο χρονο

Μπα καμία κ…λα. Απλά είναι Έλληνας πιτσιρικάς και αξίζει τον κόπο να του δώσεις μια ευκαιρία να δεις τι ψάρια θα πιάσει. Ας παίζει 20-25 λεπτάκια στην Α1 και στην ευρωλίγκα βλέποντας και κάνοντας…
Las Plagas
QUOTE (jvalin @ Jun 3 2014, 16:09 ) *
Μπα καμία κ…λα. Απλά είναι Έλληνας πιτσιρικάς και αξίζει τον κόπο να του δώσεις μια ευκαιρία να δεις τι ψάρια θα πιάσει. Ας παίζει 20-25 λεπτάκια στην Α1 και στην ευρωλίγκα βλέποντας και κάνοντας…

μα δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει 20 λεπτα στην α1
ομαδες που πρωταγωνισουν δεν εχουν τετοιες πολυτελειες
jvalin
QUOTE (Las Plagas @ Jun 3 2014, 16:11 ) *
μα δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει 20 λεπτα στην α1
ομαδες που πρωταγωνισουν δεν εχουν τετοιες πολυτελειες

Σωστά...Είναι πολυτέλεια να βάλεις 20-25 λεπτά έναν πιτσιρικά όταν παίζεις αντιμέτωπος με τα Τρίκαλα, την Κηφισιά, τον ΚΑΟΔ και τις λοιπές υπερδυνάμεις της Α1. tongue.gif
louie
QUOTE (jvalin @ Jun 3 2014, 16:09 ) *
Μπα καμία κ…λα. Απλά είναι Έλληνας πιτσιρικάς και αξίζει τον κόπο να του δώσεις μια ευκαιρία να δεις τι ψάρια θα πιάσει. Ας παίζει 20-25 λεπτάκια στην Α1 και στην ευρωλίγκα βλέποντας και κάνοντας…


αυτη τη στιγμη ο μποχωριδης ειναι κακος για 20 λεπτα στην α1 ακομα και στον αρη. δεν προκειται να παρει χρονο σε εμας.
Dred11
Τον Satoransky τον έχω δει σε ελάχιστα παιχνίδια. Συμπτωματικά σ' αυτά που τον είδα το σουτ του ήταν ελαφρώς καλύτερο του Wright. Εγώ δεν θα τον ήθελα. Πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή είναι 2 βαρβάτοι ξένος γκαρντς για τις θέσεις 1, 2 που θα παίζουν από 20-35 λεπτά και ένας βαρβάτος ξένος σέντερ. Ας πούμε 3 ονόματα Heurtel, Delaney, Mbakwe. Σ' αυτήν την περίπτωση χρειαζόμαστε 3ο έλληνα πόιντ. Συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω που λέει Κατσίβελιτς. Δεν θέλω να ακούω για αλλαγή κάποιου από τους 3 ξένους σωματοφύλακες. Η φυσιογνωμία της ομάδας έχει χτιστεί πάνω σ' αυτούς και στον Διαμαντίδη. Πας να χτίσεις πάνω σ' αυτή. Γιατί αν τα γκρεμίσεις όλα, το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο.
Las Plagas
QUOTE (jvalin @ Jun 3 2014, 16:21 ) *
Σωστά...Είναι πολυτέλεια να βάλεις 20-25 λεπτά έναν πιτσιρικά όταν παίζεις αντιμέτωπος με τα Τρίκαλα, την Κηφισιά, τον ΚΑΟΔ και τις λοιπές υπερδυνάμεις της Α1. tongue.gif

οι αγωνες στην α1 ειναι προετοιμασια και πεδιο δοκιμης συστηματων εν οψη ευρωλιγκας
δοκιμαζεις αυτους που θα εχεις σκοπο να βαζεις να κανουν τα αντιστοιχα συστηματα στην ευρωλιγκα
και οχι καποιον που δεν θα εχει ουτε λεπτο συμμετοχης εκει
γιαυτο και στα γελοια παιχνιδια φετος στην α1 δεν επαιζε ο βλαντο με τον παππα
ο μποχωριδης δεν ειναι για παιζει 20 λεπτα στον αρη θα παιζει στον παναθηναικο?
αν μπει στο σαιτ αυτος και διαβασει τι γραφετε θα νομιζει οτι ειναι ο νεος τζορνταν


QUOTE (louie @ Jun 3 2014, 16:22 ) *
αυτη τη στιγμη ο μποχωριδης ειναι κακος για 20 λεπτα στην α1 ακομα και στον αρη. δεν προκειται να παρει χρονο σε εμας.

πεστα ρε φιλε
τα ιδια ελεγαν και περυσι για τον παππα και γιανκοβιτς
που καμια σχεση με τον μποχωριδη
πολυ πιο ετοιμοι παιχτες
διαβαζεις δδ-ξενος-μποχω
εκτος πραγματικοτητας να υπολογιζει καποιος τον μποχω για 3ο ασσο
jvalin
QUOTE (Las Plagas @ Jun 3 2014, 16:32 ) *
οι αγωνες στην α1 ειναι προετοιμασια και πεδιο δοκιμης συστηματων εν οψη ευρωλιγκας
δοκιμαζεις αυτους που θα εχεις σκοπο να βαζεις να κανουν τα αντιστοιχα συστηματα στην ευρωλιγκα
και οχι καποιον που δεν θα εχει ουτε λεπτο συμμετοχης εκει
γιαυτο και στα γελοια παιχνιδια φετος στην α1 δεν επαιζε ο βλαντο με τον παππα
ο μποχωριδης δεν ειναι για παιζει 20 λεπτα στον αρη θα παιζει στον παναθηναικο?
αν μπει στο σαιτ αυτος και διαβασει τι γραφετε θα νομιζει οτι ειναι ο νεος τζορνταν



πεστα ρε φιλε
τα ιδια ελεγαν και περυσι για τον παππα και γιανκοβιτς
που καμια σχεση με τον μποχωριδη
πολυ πιο ετοιμοι παιχτες
διαβαζεις δδ-ξενος-μποχω
εκτος πραγματικοτητας να υπολογιζει καποιος τον μποχω για 3ο ασσο

Δλδ να παίζει ο ΔΔ στην Α1 για να τεστάρουμε τα συστήματα? Πιο ανταγωνιστικά είναι τα οικογενειακά διπλά, παρά τα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Δεν περιμένεις να παίξεις με τα Άσπρα Χώματα (respect στα Άσπρα Χώματα tongue.gif ) για να δεις αν ρολάρει η ομάδα και αν δουλεύουν τα συστήματα…

Τεσπα παιδιά, μιλάμε για το 5ο γκαρντ…Ας γίνουν στοχευμένες κινήσεις για τις υπόλοιπες θέσεις του ρόστερ και ας έρθει όποιος θέλει για 5ο γκαρντ.



QUOTE (Las Plagas @ Jun 3 2014, 16:32 ) *
γιαυτο και στα γελοια παιχνιδια φετος στην α1 δεν επαιζε ο βλαντο με τον παππα

Αν θες τη γνώμη μου, κακώς δεν έπαιζαν.
Nostradamus
QUOTE(Las Plagas @ Jun 3 2014, 16:32 ) *
πεστα ρε φιλε
τα ιδια ελεγαν και περυσι για τον παππα και γιανκοβιτς
που καμια σχεση με τον μποχωριδη
πολυ πιο ετοιμοι παιχτες
διαβαζεις δδ-ξενος-μποχω
εκτος πραγματικοτητας να υπολογιζει καποιος τον μποχω για 3ο ασσο

Παιδιά δεν νομίζω ότι μιλάει κανείς για τρίτο γκαρντ τον μποχωρίδη στο βάθος της σεζόν. Απλά για να θέσω στην πιο απλή μορφή της τη σύνθεση πιστεύω ότι ο ΠΑΟ θέλει 2 πλέϊ μέϊκερ δημιουργούς (π.χ. Διαμαντίδης-Κούπερ), δύο δυάρια καθαρά (π.χ. Ρέντινγκ-Παππάς) και ένας combo (τύπου Σμιθ) που θα είναι μπαλαντέρ και στις 2 θέσεις. Αυτό ειπώθηκε και είναι ξεκάθαρο.

Το κλειδί θα είναι να βρεις τον παίκτη που θα μπορεί να έχει την πληρότητα και να καλύψει 2 θέσεις στα γκαρντ κερδίζοντας έτσι σε ευελιξία του ρόστερ (δεν ξερω αν θα είναι ο Σμιθ αυτός ή κάποιος άλλος, προτάσεις δεκτές).

Ο Μπόχω στην ουσία θα είναι 6ος γκαρντ για μερικά λεπτά στην Ελλάδα. Και από εκεί και πέρα βλέπουε...

ΥΓ. Αλήθεια πάντως εμένα μου φαίνεται περισσότερο εκτός πραγματικότητας να διαβάζω για τη θέση "2" Ξένος-Παππάς. Εκτός αν ο Παππάς όντως πάιξει του χρόνου και έχει ρόλο ενεργό (από που αντλείται αυτή η αισιοδοξία) τη στιγμή που βλέπω 3 point guards. Μου φαίνεται υπεροπλία στη μία θέση και λειψανδρία στην άλλη. Τέλος πάντων μπορεί να κάνω και λάθος, ο χρόνος θα δείξει...
Nik Tepits
Eγω παντως τον Μπραμο δεν τον θελω για του χρονου, ας παει και στους απεναντι, who cares?
Παραειναι στατικος, εαν ειναι σε καλη βραδια βαζει 7/9 τριποντα, εαν ειναι σε κανονικα επιπεδα σπαει τα καλαθια. Λυπαμαι γιατι παιζει καλη αμυνα, αλλα ενα τριαρι πρεπει να κανει πιο πολλα πραγματα στην επιθεση. Ας κρστησουμε Γιονας και να παρει χρονο και ο Βλαντο.

Το θεμα δεν ειναι στο 3 η' στο 4 που ειμαστε πληρεις, το μεγα προβλημα φετος ειναι ο ασσος και ο αντι-Λασμε. Εκει πρεπει να πεσουν φραγκα.
Igor
Βλεπω απο τα ποστ των περισσοτερων υπαρχει προτιμηση στον Κουπερ απο τον ΜακΚολουμ του Πανιωνιου?
Δεν εχει τυχει να δω τον Κουπερ, αλλα απο για τον ΜακΚολουμ η γνωμη μου ειναι η καλυτερη. Οποτε ρωτω εσας συν-φορουμιτες, γιατι Κουπερ και οχι ΜακΚολουμ?
doctorjekil
QUOTE(Igor @ Jun 3 2014, 17:24 ) *
Βλεπω απο τα ποστ των περισσοτερων υπαρχει προτιμηση στον Κουπερ απο τον ΜακΚολουμ του Πανιωνιου?
Δεν εχει τυχει να δω τον Κουπερ, αλλα απο για τον ΜακΚολουμ η γνωμη μου ειναι η καλυτερη. Οποτε ρωτω εσας συν-φορουμιτες, γιατι Κουπερ και οχι ΜακΚολουμ?

Ο Κουπερ ειναι pass first point guard,δεν εκβιαζει προσπαθειες,ειναι χρησιμος ακομα και οταν δεν σκοραρει,καλυτερος αμυντικος(μειονεκτημα οτι ειναι κοντος) και ταιριαζει καλυτερα σε μια μεγαλη ομαδα απ οτι ο μακ κολουμ
Nostradamus
QUOTE(Igor @ Jun 3 2014, 17:24 ) *
Βλεπω απο τα ποστ των περισσοτερων υπαρχει προτιμηση στον Κουπερ απο τον ΜακΚολουμ του Πανιωνιου?
Δεν εχει τυχει να δω τον Κουπερ, αλλα απο για τον ΜακΚολουμ η γνωμη μου ειναι η καλυτερη. Οποτε ρωτω εσας συν-φορουμιτες, γιατι Κουπερ και οχι ΜακΚολουμ?

Από τη στιγμή που ο doctorjekil κάλυψε όλο το αγωνιστικό εγώ μένει να πω ότι ο Κούπερ μένει και ελεύθερος εν αντιθέσει με τον ΜακΚόλουμ που νομίζω έχει έναν ακόμη χρόνο συμβόλαιο με τον Πανιώνιο (δεν ξέρω το buy out βέβαια). Για αυτό ίσως να αναφέρεται και περισσότερο το όνομα του πρώτου σε σχέση με τον δεύτερο.
tuareg
Ξαναλεω,ο μποχω δεν επαιξε ασος σε εμας ουτε 5 λεπτα..Αθηναιου,Μουρτος,Γκικας ηταν οι ασοι.
Δυο επαιζε και καποιες φορες (αφου δε μπορουσε ο χαντ),επαιξε και τρια.
Το παιδι προς το παρον ειναι απλα prospect ,εχει potential αλλα πρεπει να δουλεψει παρα πολυ για να χαμηλωσει στην αμυνα και θελει να φαει πολλα ψωμια για να βελτιωσει το ballhandling του.
Εχω την αισθηση οτι δε θα φυγει φετος εκτος αν κανει παππαδες με τη νεων και ερθουν τρελες προτασεις (σε καθε περιπτωση ο Αρης δε θα μπει σε καμμια συζητηση πριν δει τι θα κανει ο μικρος στο πανευρωπαικο).Σε νορμαλ καταστασεις με προτασεις +/- 200-250χιλ ο Αρβανιτης θα πει οχι.
SkyFall
QUOTE (SG3ptshooter @ Jun 3 2014, 15:23 ) *
περιμένουμε το scouting report του χρήστη SkyFall. Xτες με ζόρισε πολύ πάντως, 17 πόντους 5/8 δίποντα 11 assists με ένα λάθος.


Καταρχήν, να δώσω για το άβαταρ και να πω ότι ένα + του Κούπερ είναι ότι μαζεύει πολλά μακρινά ριμπάουντ smiley.gif .
tuareg
σιγουρα το θελετε το Κουπερ?
Μηπως να το ξανασκεφτειτε?
laugh.gif laugh.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Κούπερ: "Ο Μπόγρης θα με ακολουθήσει, όπου κι αν... πάω!" - See more at: http://www.basketplus.gr/index.php/rssall/...h.gRdsnQgt.dpuf
Dred11
Όλα όσα γράφονται εδώ είναι βέβαια θεωρίες ενόψει του ότι δεν γνωρίζουμε ούτε τον προπονητή ακόμα ούτε το μπάτζετ. Δεν αποκλείω να πάμε και σε ακόμα χαμηλότερο μπάτζετ. Πάντως και με χαμηλότερο μπάτζετ αν γίνουν σωστές επιλογές δεν θα είμαστε τουλάχιστον χειρότεροι από φέτος. Γιατί ακόμα και πακέτο να πάρεις τους φτηνούς Κούπερ και Μακόλουμ, πιστεύω ότι δεν θα είναι χειρότεροι με τίποτα από Ράιτ και Κάρυ. Επίσης αν έφευγε ο Μπλάκχεντ (που νομίζω με τους τελικούς που κάνει μπορεί να βρει αλλού καλό συμβόλαιο) και φέρναμε τον Τσαιρέλη, πάλι θεωρώ το πρόσημο θετικό. Έναν καλό ΜΑΠ στη θέση του Μπατίστ και στα ίδια λεφτά και μια καλή επιλογή στη θέση του Ούκιτς και η βελτίωση είναι δεδομένη. Η επιτυχία βέβαια είναι συνάρτηση και του τι θα κάνουν οι άλλοι.
HackerBaby2
QUOTE (tuareg @ Jun 3 2014, 18:09 ) *
σιγουρα το θελετε το Κουπερ?
Μηπως να το ξανασκεφτειτε?
laugh.gif laugh.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Κούπερ: "Ο Μπόγρης θα με ακολουθήσει, όπου κι αν... πάω!" - See more at: http://www.basketplus.gr/index.php/rssall/...h.gRdsnQgt.dpuf

Θα του φερνει ο Μπογρης καμια φιλη της Ελλης , γτ οχι και την Ελλη, και θα καλοπερναει ο μπαγασας icon_drunk.gif
SkyFall
QUOTE (tuareg @ Jun 3 2014, 18:09 ) *
σιγουρα το θελετε το Κουπερ?
Μηπως να το ξανασκεφτειτε?
laugh.gif laugh.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Κούπερ: "Ο Μπόγρης θα με ακολουθήσει, όπου κι αν... πάω!" - See more at: http://www.basketplus.gr/index.php/rssall/...h.gRdsnQgt.dpuf


Η φετινή καλή σεζόν του Bogrinho οφείλεται σε μεγάλο ποσοστό στον Κούπερ. Καλώς να έρθει η παιχτάρα, είναι ΚΑΙ Έλληνας.
Έξω ΔΔ-Λασμε μέσα Κούπερ-Bogrinho στις αλλαγές. Ονείρωξη icon_drunk.gif
Reggie Miller 31
Βεζένκοφ σε... Εφές; Δλδ σοβαρά, αυτή την στιγμή στον ΠΑΟ πιστεύουν ότι υπάρχει καλύτερος νέος παίκτης στην θέση του απο τον Βεζένκοφ στην Ελλάδα; Και κάτι άλλο, ο ΔΓ είπε για Ελληνοποίηση, με δεδομενο ότι του χρόνου ο Παππάς θα αποτελέσει παρελθόν (γιατί δεν είναι ότι το παιδί το είχε στο μάτι μόνο ο RG, γενικά δεν παίζει, άρα αποτελεί κ ξένο σώμα), ποιοι νέοι έλληνες υπάρχουν που θα μπουν στην ομάδα κ θα μπορέσουν να την βοηθήσουν έστω κ σαν ρολίστρες για αρχή; Εγώ δεν βλέπω κανέναν με εξαίρεση τον Μποχωρίδη...
doctorjekil
QUOTE(Reggie Miller 31 @ Jun 3 2014, 18:29 ) *
Βεζένκοφ σε... Εφές; Δλδ σοβαρά, αυτή την στιγμή στον ΠΑΟ πιστεύουν ότι υπάρχει καλύτερος νέος παίκτης στην θέση του απο τον Βεζένκοφ στην Ελλάδα; Και κάτι άλλο, ο ΔΓ είπε για Ελληνοποίηση, με δεδομενο ότι του χρόνου ο Παππάς θα αποτελέσει παρελθόν (γιατί δεν είναι ότι το παιδί το είχε στο μάτι μόνο ο RG, γενικά δεν παίζει, άρα αποτελεί κ ξένο σώμα), ποιοι νέοι έλληνες υπάρχουν που θα μπουν στην ομάδα κ θα μπορέσουν να την βοηθήσουν έστω κ σαν ρολίστρες για αρχή; Εγώ δεν βλέπω κανέναν με εξαίρεση τον Μποχωρίδη...

Εσυ θα εδινες την μια σου θεση ξενου στον βενζεκοφ?
salas
ρε παιδια βλεπω δεν βαζει κανεις στην εξισωση το ονομα μαντζαρης,την ωρα μαλιστα που βουιζει ο τοπος οτι εχει ηδη κλεισει!!!!!κανα inside info κανεις?
Dreamerpanos
Αφού έχει συμβόλαιο πως έχει κλείσει?

Πριν από κάνα 3μηνο είχα ακούσει και Κατσίβελη....δεν πιστεύω τίποτα....
Dred11
Λήγει και το συμβόλαιο του Avery Bradley το καλοκαίρι. Θα ήταν ιδανικός αντι-Διαμαντίδης.
Reggie Miller 31
QUOTE (doctorjekil @ Jun 3 2014, 18:38 ) *
Εσυ θα εδινες την μια σου θεση ξενου στον βενζεκοφ?

Στην τιμή του Βεζένκοφ κ σε αυτά που μπορεί να δώσει κ σε αυτή την ηλικία πιστεύω δεν υπάρχει άλλος κοινοτικός! wink.gif
HackerBaby2
Φιλε σαλα δεν ειναι ωραιο να πετας μια ειδηση και να εξαφανιζεσαι.Πες μας τουλαχιστον που το διαβασες/ακουσες?
Reggie Miller 31
QUOTE (Masonos @ Jun 3 2014, 19:07 ) *
Φιλε σαλα δεν ειναι ωραιο να πετας μια ειδηση και να εξαφανιζεσαι.Πες μας τουλαχιστον που το διαβασες/ακουσες?

Ο Μάντζαρης έχει συμβόλαιο κ του χρόνου! Μόνο του Περπέρογλου λήγει απο έλληνες φέτος! Τα υπόλοιπα είναι απλά ράδιο αρβύλα
Dred11
QUOTE (Masonos @ Jun 3 2014, 19:07 ) *
Φιλε σαλα δεν ειναι ωραιο να πετας μια ειδηση και να εξαφανιζεσαι.Πες μας τουλαχιστον που το διαβασες/ακουσες?

Προφανώς ο Μάντζαρης πήγε στους Αγγελόπουλους και τους είπε ότι είναι φόλα βάζελος και Μπόστον Σέλτικς, αγαπημένο του φυτό το τριφύλλι και αγαπημένη του ταινία το Scarface και μετά από αυτά οι Αγγελόπουλοι συμφώνησαν να του λύσουν το συμβόλαιο. smiley.gif
salas
δεν λεω πως το ακουσα απο καποια εγκυρη πηγη απλα το εχω διαβασει απο ατομα μη δημοσιογραφους..
tuareg
απ'οσο ξερω δε παει στην εφες ο βεζε και η ομαδα που ελεγε ο πατερας του οτι εχει προταση ειναι ο ΠΑΟ.
Το θεμα ειναι οτι ο παικτης ειναι του Λωτσου (ο ΠΑΟ πηγε στο πατερα του παικτη) και ο ιδιος θελει να κατσει για να παιζει τα 25-30λεπτα που επαιζε και περσυ.
Το χει δηλωσει πολλακις οτι σε αυτη τη φαση δε τον ενδιαφερουν φραγκα,ευρωλιγκες και πιο πλουσιες ομαδες αλλα ο χρονος συμμετοχης
Las Plagas
ο περπερογλου παει εφες
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.