Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακος-Παναθηναικος-2ος τελικος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
apkat
Την Κυριακη 18:45 ο δευτερος μεγαλος τελικος μεταξυ των δυο αιωνιων..Ο γηπεδουχος Ολυμπιακος με νικη ξαναμπαινει στο παιχνιδι του τιτλου και μεταφερει το αγχος στην αλλα μερια.Απο την αλλη ο Παναθηναικος ψαχνει το μπρεικ για να κανει το 2-0 και να εχει πλεον 3 ευκαιριες για να παρει ενα παιχνιδι.

Ελπιζω να γινει καλυτερο παιχνιδι απο το πρωτο και να εχουμε βασικα ηρεμια στην κερκιδα αν και το βρισκω λιγο δυσκολο.Λογικα θα εχουμε μεγαλο ντερμπι..
Bonzo
προσωπικα πιστεύω όι θα γίνει εύκολα το 2-0 αφού ο ΠΑΟ θα παίξει χωρίς άγχος και θα ναι πιο έτοιμος από το πρώτο ματς.Λογικά θα ναι πιο ευστοχος απο το πρώτο ματς και προβλέπω εύκολη νίκη.

Προβλέπω νικη του ΠΑΟ με +20 και ντέρμπι το 3ο ματς στο ΟΑΚΑ(που θα ερδισει πάλι ο ΑΠΟ βέβαιαtongue.gif)
Ελπίζω να μην ξεφύγουν πολύ τα πράγματαστην κερκίδα.
Anaz
Κι εγω βλεπω περισσοτερο νικη του Παο αλλα εσυ το παρακανες με το +20.. biggrin.gif
enypnio
20 einai poly ego pisteyo oti tha paixei amyna o panathinaikos se ayto to mats

trelli amyna

to provlima tou PAO fetos einai oti den mporei na paixei trelli amyna gia polla paixndia logo tis fygis spanouli kai lakovic gi ayto tin poly piestiki amyna tin xrisimopoiei gia paixnidia ypsistis simasias ta opoia fovatai idiaitera kai epeidi psilosernontai kai den xeroun an tha antexoun pente paixnidia kiolas kai epeidi yparhei kai kindinos timorias tis edras kai epeidi yparhei kai kindinos na min paixei o sanny to fovountai

gi ayto tha epixeirisoun to sxedio kompos

dilaidi meta to proto paixnidi pou itan psilo free and cool to gnosyo sistimataki to fetino tha paixei trelli piesi stin mpalla pniximo kai leipa
Anaz
Nαι σιγουρα ο Παο θα πιεσει περισσοτερο στην αμυνα σε αυτο το ματς,γιατι ειναι βεβαιο οτι ο Ζοτς θελει να αποφυγει 5ο ματς.
Bonzo
Όντως τα παραλέω αλλά κάνω προσωπιική πρόβλεψη.
Προφανώς και τα οπαδικά συναισθήματα παίζουν το ρόλο τους.Πιο πολύ λέω τη θέλω να γίνει παρά τι πιστεύω.
Πάντως και αντικειμενικ'ά νομιζω ότι ο ΠΑΟ έχει πιο πολλές πιθανοτητες να κερδισει.
PanosIlio
Καλημέρες, όλοι λέτε πως θα παίξει ο Παναθηναϊκός, μόνος του θα παίξει?

Εγώ πάλι πιστεύω πως εύκολα δύσκολα ο Ολυμπιακός θα κάνει νίκη και θα ισοφαρίσει τη σειρά.

Ο Παναθηναϊκός πιθανότατα δεν θα είναι όπως ήταν στο ΟΑΚΑ, δηλαδή θα είναι καλύτερος, αλλά λίγο ο κόσμος (ελπίζω να είναι με διαγωγή κοσμία) λίγο ότι οι δικοί μας δεν νομίζω να ξαναεμφανιστούν τόσο χάλια αμυντικά + ότι περιμένω περισσότερη βοήθεια από Μάτσε, Άκερ, Σχορτσιανίτη (αν παίξει, είναι καλά?) και Στακ θα γίνει το 1-1. Είδωμεν.
soz
Εγω μετά τις δηλώσεις που διάβασα σήμερα του χοντρού ‘‘Δείξαμε οτι τους έχουμε‘‘ είμαι πια πεπεισμένος οτι θα το πάρει το ματσάκι ο ζέλικο ευκολότερα απο οτι το πρώτο biggrin.gif
hagi
Πιστεύω ότι αν ο Παναθηναϊκός παίξει όπως έπαιξε και ο Ολυμπιακός το ίδιο,μάλλον θα το πάρει ο Ολυμπιακός..Αλλά μάλλον ο Παναθηναϊκός θα παίξει πιο δυνατά.

Βέβαια έχω παρατηρησει ότι μετά το final-four ο Παναθηναϊκός έχει κατεβάσει ταχύτητα και φαίνεται κουρασμένος..

Θα δείξει.Πάντως η διαφορά κλάσης πιστεύω ότι είναι εμφανείς των δύο ομάδων.
PanosIlio
QUOTE
Λοιπόν θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο, εντελώς όμως. Ξέρει κανείς πότε θα κυκλοφορήσουν τα εισητήρια για το φιλικό της Εθνικής με τη μεικτή Ευρώπης στις 30? Αν έχει ανοιχτεί topic ζητάω συγνώμη.
Warrior
QUOTE
Λοιπόν θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο, εντελώς όμως. Ξέρει κανείς πότε θα κυκλοφορήσουν τα εισητήρια για το φιλικό της Εθνικής με τη μεικτή Ευρώπης στις 30? Αν έχει ανοιχτεί topic ζητάω συγνώμη.


http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=2401
soz
"Η ΚΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ θέλει να επιστήσει την προσοχή σ’ όλους τους φίλους της ομάδας που θα βρεθούν την Κυριακή (10/6) στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας για τον δεύτερο τελικό του ελληνικού πρωταθλήματος.

Είναι θερμή παράκληση όλων μας να μην ακουστούν υβριστικά συνθήματα και να μην πέσει το παραμικρό αντικείμενο είτε εντός, είτε εκτός αγωνιστικού χώρου. Έχουμε τρεις παρατηρήσεις και με δυο ακόμα η ομάδα θα σας στερηθεί στο επόμενο παιχνίδι κι εσείς δεν θα χαρείτε τον Ολυμπιακό στον τέταρτο τελικό.

Προστατέψτε την ομάδα μας και μην δώσετε το παραμικρό δικαίωμα να τιμωρηθούμε.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ δεν αξίζει να παίζει σ’ άδειες εξέδρες...

ΚΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ"


Ποιός τέταρτος τελικός ρεε biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
PanosIlio
QUOTE(Warrior @ Jun 8 2007, 10:46 AM) *


ευχαριστώ και σόρυ για το άσχετο.
enypnio
Α1 Παναθηναϊκός
Τη γλίτωσε με πρόστιμο

Δημοσίευση: 08 Ιουνίου 2007 15:35



Ο Παναθηναϊκός εν τέλει δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα άδειων κερκίδων στον τρίτο τελικό με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, καθώς ο αθλητικός δικαστής αποφάσισε να του επισύρει πρόστιμο και δύο επιπλήξεις.

Το ποσό που θα καταβάλουν οι πράσινοι ανέρχεται στις 7.400 ευρώ, ενώ με τις δύο επιπλήξεις συμπλήρωσαν τρεις παρατηρήσεις. Σημαντικό ρόλο στην απόφαση έπαιξε και η παρουσία του Παύλου Γιαννακόπουλου που βρέθηκε μαζί με τον δικηγόρο του Παναθηναϊκού κ. Δημητρακόπουλο στον αθλητικό, επιτυγχάνωντας την πιο μικρή ποινή.


www.sport24.gr
losers can win
Νικη του ολυμπιακου με 5 ποντους γιατι πιστεύω οτι θα ξυπνησουν οι ψηλοί του
Ο παναθηναικος δεν αποκλειεται να εμφανιστει λιγο μπλαζε μετά την εύκολη σχετικά νίκη στο οακα.
Ο σοφο κάποιο άλλο ματς θα έβλεπε...
enypnio
QUOTE(losers can win @ Jun 8 2007, 02:50 PM) *
Νικη του ολυμπιακου με 5 ποντους γιατι πιστεύω οτι θα ξυπνησουν οι ψηλοί του
Ο παναθηναικος δεν αποκλειεται να εμφανιστει λιγο μπλαζε μετά την εύκολη σχετικά νίκη στο οακα.
Ο σοφο κάποιο άλλο ματς θα έβλεπε...


mpa stin kritiki kai stin analisi to exoun rixei (me alla logia mpinelikia) etsi leei to reportaz

http://www.goalday.gr/article.asp?catid=10...=2&pubid=506841
thrylos7
sport24.gr:
QUOTE
Κι όμως! Ο Ράιαν Στακ δεν έχει φύγει νικητής από παιχνίδι με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Ποτέ; Ποτέ...

Είτε αγωνιζόταν στον Άρη, είτε στον Ολυμπιακ δεν κατάφερε ουδέποτε να κερδίσει τους "πράσινους". Μετράει 13 ήττες σαν παίκτης των "κιτρίνων", ενώ ήταν παρών στις τρεις φετινές ήττες των Πειραιωτών, καθώς απουσίαζε στη νίκη τους στις 17 Φεβρουαρίου στο ΟΑΚΑ!

Με τη φανέλα του Άρη ο Αμερικάνος με το σκοπιανικό διαβατήριο έχει χάσει δύο τελικούς, μια σειρά ημιτελικών και δέκα παιχνίδια κανονικής περιόδου.

Με τον Ολυμπιακό ηττήθηκε στο κύπελλο, στον πρώτο γύρο αλλά και στον πρώτο τελικών των πλέι-οφ.

Μάλιστα είναι χαρακτηριστικό ότι ελάχιστες φορές έχει κάνει ο ίδιος καλή εμφάνιση. Το καλύτερο του παιχνίδι είναι οι 22 πόντοι στην ήττα της σεζόν 2005-2006 στο ΟΑΚΑ, ενώ ακόμη τέσσερις φορές ξεπέρασε το διψήφιο νούμερο πόντων.

Αναλυτικά:

Σεζόν 2002-2003

Άρης-Παναθηναϊκός: 75-77 (9 πόντοι με 3/8 σουτ, 5ρ σε 37')
Παναθηναϊκός-Άρης: 91-78 (13 πόντοι με 5/8 σουτ, 2ρ σε 23')

Τελικός κυπέλλου: Παναθηναϊκός-Άρης: 81-76 (14 πόντοι)

Σεζόν 2003-2004

Παναθηναϊκός-Άρης: 84-74 (9 πόντοι, 3/7σουτ, 2ρ σε 36')
Αρης-Παναθηναϊκός: 75-77 (13 πόντοι με 5/8 σουτ, 7ρ, σε 26')

Σεζόν 2004-2005

Άρης-Παναθηναϊκός: 72-77 (8 πόντοι με 2/6σουτ, 4ρ σε 21')
Παναθηναϊκός-Άρης: 88-86 (8 πόντοι με 4/7σουτ, 0ρ σε 16')

Τελικός κυπέλλου: Παναθηναϊκός-Άρης: 72-68 (6 πόντοι)

Σεζόν 2005-2006

Αρης-Παναθηναϊκός: 69-73 (5 πόντοι με 1/6 σουτ, 3ρ σε 27')
Παναθηναϊκός-Άρης: 80-78 (22 πόντοι με 7/9 σουτ, 4ρ σε 31')

Πλέι-οφ

Παναθηναϊκός-Αρης: 83-67 (8 πόντοι 3/5 σουτ, 4ρ σε 16')
Άρης-Παναθηναϊκός: 71-93 (9 πόντοι με 3/7 σουτ, 4ρ σε 19')
Παναθηναϊκός-Άρης: 79-72 (17 πόντοι με 7/14 σουτ, 4ρ σε 22')

Σεζόν 2006-2007

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: 73-74 (0 πόντοι, 0/1 σουτ, 3ρ σε 13')

Κύπελλο: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: 71-79 (4 πόντοι)

Πλέι-οφ

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: 79-72 (0 πόντοι σε 8 λεπτά)


laugh.gif

Ο απαιτούμενος αριθμός συμπληρώθηκε.. οπότε καιρός να σπάσει η παράδοση...
Igor
Ρε παιδια μηπως να τραυματισετε ξανα τον Στικ μπας και κανετε καμμια νικη ??

Πιστευω πως ο Παναθηναικος θα παιξει το γνωστο παιχνιδι του. 5 ποντους μπροστα, 5 ποντους πισω σε ολη τη διαρκεια του ματς.
Ενα ξεσπασμα προς το τελος και νικη με 4,5 ποντους..

Χωρις να παιξει καλα θα κερδισει δηλαδη..
msg
κατα πολύ μεγαλο βαθμό το ματς εξαρταται και από τους τραυματισμούς του ολυμπιακού. αν ζιζιτς και σόφο είναι εκτός, τότε δύσκολα τα πράγματα. για σόφο διάβασα ότι μάλλον παίζει. ξερετε τιποτα για κανέναν από τους δύο;;; πάντως αν παίξουν όλοι μπορούμε να το χτυπήσουμε, αφού θα είναι και εντός έδρας. όμως πρέπει να βάλει και περισσότερο τον μπουρούση μέσα...
όλα ανοιχτά πιστεύω , όμως αν ο παο παίξει πολύ καλά τότε δεν έχουμε ελπίδα.
thrylos7
QUOTE
όμως αν ο παο παίξει πολύ καλά τότε δεν έχουμε ελπίδα.


Εχμ.. στο ΣΕΦ παίζουμε...

Όλοι παίζουν, μόνο ο Παπαμακάριος αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα, αλλά κι αυτός αναμένεται να δώσει κανονικά το παρόν.

Θεωρώ ότι υπάρχουν οι προϋποθέσεις για μια καλή εμφάνιση κι εφόσον οι παίκτες δείξουν αποφασισμένοι για τη νίκη, τότε η ομάδα έχει το πρώτο λόγο για το ροζ φύλλο αγώνα. Δεδομένου μάλιστα ότι ο Παναθηναϊκός μάλλον δε μπορεί ακόμα να παίξει 40 λεπτά στο ίδιο ρυθμό, ίσως η ενδεχόμενη επικράτηση να έρθει σχετικά άνετα (όχι όμως με διαφορά).
Anaz
QUOTE
σως η ενδεχόμενη επικράτηση να έρθει σχετικά άνετα (όχι όμως με διαφορά).
Εχοντας δει τον Ολυμπιακο τα τελευταια 2 χρονια να παρουσιαζεται αισθητα καλυτερος στον αγωνα πιανοντας καλυτερη αποδοση απ'τον αιωνιο αντιπαλο του και να χανει ή να κερδιζει με πολυ μεγαλη δυσκολια,αυτο το ενδεχομενο το αποκλειω.
saniboy
QUOTE(thrylos7 @ Jun 9 2007, 02:53 PM) *
Εχμ.. στο ΣΕΦ παίζουμε...

Δεδομένου μάλιστα ότι ο Παναθηναϊκός μάλλον δε μπορεί ακόμα να παίξει 40 λεπτά στο ίδιο ρυθμό, ίσως η ενδεχόμενη επικράτηση να έρθει σχετικά άνετα (όχι όμως με διαφορά).

Ενω η διαρκεια του ΟΣΦΠ ειναι για σεμιναρια! tongue.gif
enypnio
QUOTE(saniboy @ Jun 9 2007, 06:05 PM) *
Ενω η διαρκεια του ΟΣΦΠ ειναι για σεμιναρια! tongue.gif


o pao exei to sigkekrimeno keno sto sigkekrimeno simeio stin arhi tis 4h periodou to thema einai oti mexri tora elaxistoi to exoun ekmetaleytei

ama einai mprosta stin 4h periodo o PAO mesa sto SEF kai perimenoume na ton kerdisoume apo to keno provlepo dramata pali ... se paixnidi pou den einai apo tin arhi mexri to telos mprosta o Olympiakos opos egine sto OAKA stin kanoniki periodo ... den exoume elpides

episis to oti einai traymatias o sanni kai an kai ypologizete den einai kai stin proti grammi tis mahis den xero an einai kalo i kako kathoti o sygkekrimenos paixtis 2 kala paixnidia mazemena ... spania
thrylos7
QUOTE
Ενω η διαρκεια του ΟΣΦΠ ειναι για σεμιναρια!


Ασφαλώς και ο Ολυμπιακός μπορεί να παίξει το ίδιο για 40 λεπτά!












Αυτό το αλλοπρόσαλλο, "ότι να' ναι" στυλ παιχνιδού... biggrin.gif

Ασφαλώς και δεν είναι για σεμινάριο, κάθε άλλο, απλά αυτό ήταν πολύ προφανές και για να το αναφέρω ακόμα (σκέφτηκα να το βάλω μάλιστα σε παρένθεση)..
PARISINOS
Παντως Θρυλος7 απορω με την αισιοδοξια σου πραγματικα. Και δεν το λεω καθολου ειρωνικα.

Καμια ομαδα δεν εχει δειξει φετος οτι εχει τον πρωτο λογο ενταντι στον ΠΑΟ ειτε εντος ειτε εκτος. Ουτε καν ομαδες πολυ καλυτερες απο τον ΟΣΦΠ οπως η ΤΣΣΚΑ και η ΤΑΟΥ που σε ολοκληρο φαιναλ 4καταφεραν να προηγηθουν μολις μια φορα με ενα ποντο σε 80 ολοκληρα λεπτα.

Βεβαια πραγματικα οσο φοβαμουν την ΤΣΣΚΑ και ΤΑΟΥ, τοσο φοβαμαι και τον ΟΣΦΠ, μιας και μπορει να ειναι σχετικα χειροτερη ομαδα, αλλα παντα τα ματς ΠΑΟ-ΟΣΦΠ εχουν χαρακτηρα μεγαλου ντερμπυ.

Αλλα αλλο το ντρεμπυ και αλλο να προβλεπεις ανετες νικες του ΟΣΦΠ η συνολικη επικρατηση 3-1 και διαφορα αλλα.

Και ξαναλεω , δεν στη λεω, αποψη σου ειναι, σεβαστη βεβαιως και ουτε με πειραζει, στο κατω κατω δεν ειναι και αδυνατο να συμβει, απλα δεν μπορω να καταλαβω απο που πηγαζει.

Ο ΠΑΟ ειναι ομαδα που εχει κερδισει τον ΟΣΦΠ στα 8 απο τα 9 τελευταια ματς, και που γενικα φετος δεν εχει χασει ματς ζωης και θανατου. Και που οχι μονο δεν εχει χασει, αλλα δεν εχει καν δυσκολευτει ιδιαιτερα.

Και ολα αυτα χωρις να πιστευω οτι ειναι απιθανα νικη του ΟΣΦΠ. Ειναι πιθανη η νικη του ΟΣΦΠ αυριο , αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ο ΟΣΦΠ το φαβορι ουτε εχει τον πρωτο λογο.
enypnio
είναι πολύ απλό το θέμα πηγάζει από το ότι παρόλο που ο παναθηναικός είναι καλύτερη ομάδα ο ολυμπιακός τον κόντραρε στο ΣΕΦ και κέρδισε στο ΟΑΚΑ στην κανονική περίοδο και με το ΑΙΓΑΛΕΩ να έπαιζε άμα είχαν συμβεί αυτά τα 2 απότελέσματα θα είχε αισιοδοξία το ΑΙΓΑΛΕΩ
Αυτό το πράγμα δεν το έκανε ούτε η ΤΑΟΥ ούτε η ΤΣΚΑ απλά το μπάσκετ δεν είναι μαθηματικά
το θέμα είναι όμως ότι φέτος δεν υπάρχει παιχνίδι (πλήν τα 4 που τα έχασέ επίτηδες στην ευρολίγκα) που να προηγήθηκε έστο και μια φορά πάνω από 10 πόντους ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ και να τα έχασε
έχασε 2 παιχνίδια σημαντικά στην Α1 με τον ίδιο ακριβώς τρόπο θυμάμαι μάλιστα κάνα δυο μέρες πρίν από τον ντέρμπυ στο ΟΑΚΑ ρώτησαν τον Βουρνά με ποιό τρόπο κέρδισε τον Παναθηναικό
και απάντησε ότι προσπαθήσαμε να κάνουμε αλχημίες να κλείσουμε την ρακέτα και τις διυσδυσεις του παναθηναικού και να του αφήσουμε τα ελεύθερα σουτ ελπίζοντας ότι δεν θα μπουν
αυτός ήταν και ο τρόπος με τον οποίο κέρδισε ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ ακριβώς λες και τον διάβασε ο ΓΚΕΡΣΟΝ και τον εφάρμοσε

με τον ίδιο τρόπο πήγε να κερδίσει και την ΤΣΚΑ στο ΣΕΦ ο ΓΚΕΡΣΟΝ που νόμιζε ότι ανακάλυψε την πυρίτιδα αλλά η ΤΣΚΑ έβαλε τα σουτ και συνέτριψε τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

δεν ξέρω πια πόσο απροετοίμαστος θα είναι ο παναθηναικός σε περίπτωση που ξαναεφαρμοστεί το ίδιο τρίκ
ολυμπιάδας ολυμπιακού πάντως είναι ο μόνος τρόπος με τον οποίο κάποια ομάδα φέτος μπόρεσε να κερδίσει τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ σε παιχνίδι που δεν ήθελε απεγνωσμένα να χάσει κρύβοντάς το όσο ποιό πειστικά γίνετε
thrylos7
QUOTE
Καμια ομαδα δεν εχει δειξει φετος οτι εχει τον πρωτο λογο ενταντι στον ΠΑΟ ειτε εντος ειτε εκτος. Ουτε καν ομαδες πολυ καλυτερες απο τον ΟΣΦΠ οπως η ΤΣΣΚΑ και η ΤΑΟΥ που σε ολοκληρο φαιναλ 4καταφεραν να προηγηθουν μολις μια φορα με ενα ποντο σε 80 ολοκληρα λεπτα.


Μιας και αναφέρεις τον παράγοντα της έδρας, το F4 έγινε στην έδρα του Παναθηναϊκού. Οπότε αυτό το συμπέρασμα (που όντως, είναι σωστό), ότι καμιά ομάδα φέτος δεν είχε τον πρώτο λόγο απέναντι στον Παναθηναϊκό, ίσως ν' άλλαζε, για τις δύο συγκεκριμένες ομάδες.

QUOTE
Αλλα αλλο το ντρεμπυ και αλλο να προβλεπεις ανετες νικες του ΟΣΦΠ η συνολικη επικρατηση 3-1 και διαφορα αλλα.


Το 1-3 ήταν μεταξύ σοβαρού και αστείου... Δεν το απέκλεια, ούτε το αποκλείω ( cool.gif tongue.gif ), αλλά ασφαλώς και δεν το είχα ως το πιο πιθανό αποτέλεσμα.

Από εκεί και πέρα, προέβλεψα σχετικά άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Όχι μόνο "σχετικά άνετη", αλλά κι αυτό σαν ενδεχόμενο μόνο (αναφέρω τη λέξη "ίσως"), αν υπάρξουν κάποιες προϋποθέσεις (πάθος παικτών Ολυμπιακού και όχι το ίδιο καλός Παναθηναϊκός για 40 λεπτά)...

Οπότε, η πρόταση που αναφέρεις, απέχει κατά κάποιον τρόπο από την πραγματικότητα.

(Επιπλέον, σχετικά άνετη θεωρώ την επικράτηση στο ΟΑΚΑ (αναλογικά με την ποιότητα του ΠΑΟ), οπότε κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου και όχι κανένα πάρτυ...)

Από εκεί και πέρα, ναι, πιστεύω ότι ο Ολυμπιακός έχει τον πρώτο λόγο αύριο, καθώς πιστεύω ότι θα πραγματοποιήσει εμφάνιση ανάλογη των εντός έδρας εμφανίσεων με τον Άρη, στους ημιτελικούς. Αυτό δε σημαίνει ότι βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.
PARISINOS
Αν με τον ανετη εννοουσες σαν την νικη στο ΟΑΚΑ, τοτε οκ συμφωνω οτι ειναι αρκετα πιθανο σεναριο.

Απλα οταν ειπες ανετη, εγω φανταζομουν κατι σαν 10-15 π διαφορα. biggrin.gif

Τεσπα, οπως ειπα το παιχνιδι για μενα ειναι 45-55 υπερ του ΠΑΟ. Που σημαινει οτι δινει μια μεγαλυτερη πιθανοτητα στον ΠΑΟ, γιατι ειναι σχετικα απιθανο να μην του μπουν τα τριποντα για δευτερο συνεχες παιχνιδι, συν το οτι το ανχος θα το εχει ο ΟΣΦΠ μιας και ξερει οτ αν χασει , ουσιαστικα τελειωσε η σειρα.
thrylos7
Αφού το ανέφερα και στην παρένθεση:

QUOTE
ίσως η ενδεχόμενη επικράτηση να έρθει σχετικά άνετα (όχι όμως με διαφορά).


Όσον αφορά το άγχος, το καλό για τον Ολυμπιακό είναι ότι αντιμετώπισε πριν λίγες μέρες παρόμοια κατάσταση, οπότε αυτό θα βοηθήσει. Όχι ότι αρκεί από μόνο του για να ...ξεπεραστεί αυτό.
enypnio
pantos ama tou mpoun ta triponta tou panathinaikou pou leei ki sintopitis ek parision den exoume polles elpides

posa na valei aytos o domercant
apkat
OΤζονι Ροτζερς θυμαται τα χρονια του στην Ελλαδα..

QUOTE
UCLA, Σακραμέντο, Σαν Αντόνιο, Ρεάλ Μαδρίτης, Βαλένθια, Φίλιπς Μιλάνο, Βαρέζε, Φορλί, Μούρθια, Καθέρες, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός, ενώ εδώ και δύο χρόνια είναι τεχνικός διευθυντής της Παμέσα Βαλένθια. Όχι κι άσχημα για έναν Αμερικανό, πολιτογραφημένο Ισπανό που έχει ριζώσει στην Γηραιά Ήπειρο, εδώ και 20 χρόνια πλέον. Για ποιον ο λόγος; Μα για ποιον άλλον από τον Τζόνι Ρότζερς, έναν από τους πιο αγαπητούς ξένους παίκτες που πέρασαν ποτέ τη χώρα μας φορώντας τη φανέλα του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού επί μία πενταετία. Ο «κόκκινος Τζόνι» μίλησε στο Sportime.gr, εν’ όψει του δεύτερου τελικού και στο ερώτημα ποιον βλέπει να παίρνει τον τίτλο του πρωταθλητή, απάντησε σε άπταιστα ελληνικά: «Είσαι τρελός φίλε; Άνετα ο Παναθηναϊκός!»

«Ήμουν άρρωστος όταν χάσαμε το πρωτάθλημα στο ΣΕΦ»
Έχουν περάσει πέντε χρόνια από τον τελευταίο αγώνα του Τζόνι Ρότζερς στο ελληνικό πρωτάθλημα, όμως ο Αμερικανός φόργουορντ, θυμάται τις περιπέτειές του στη χώρα μας σαν να ήταν χθες. «Τελικοί ελληνικού πρωταθλήματος… Τι με ρωτάς τώρα; Πώς να ξεχάσω αυτές τις στιγμές; Τα καλύτερα μπασκετικά χρόνια μου. Μπορεί να ήμουν πια μεγάλος σε ηλικία, αλλά ένοιωθα πολύ δυνατός. Είχα τρέλα με το μπάσκετ και όταν μιλάμε για τρέλα, δεν υπήρχε καλύτερο μέρος για να παίξεις μπάσκετ, από το ελληνικό πρωτάθλημα. Τα συναισθήματα που βιώναμε ήταν απίστευτα, όμως συνέβη κάτι την εποχή εκείνη, που δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Ήταν η χειρότερη στιγμή της καριέρας μου. Δεν θα το ξεχάσω ποτέ, όσα χρόνια κι αν περάσουν. Ο 5ος τελικός του 1998 όταν χάσαμε το πρωτάθλημα μέσα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Δε ξέρω πώς να το περιγράψω… Είχα πέσει σε κατάθλιψη. Είχαμε προηγηθεί με 15 πόντους κι όμως χάσαμε το παιχνίδι. Δεν είχαμε καρδιά, δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά. Εκείνο το χαμένο πρωτάθλημα, το κουβαλάω ακόμα ως την χειρότερη στιγμή της καριέρας μου. Θυμάμαι ότι ήμουν άρρωστος σε 20 μέρες. Ήμουν σε κακή κατάσταση. Δεν έβγαινα από το σπίτι, δεν μιλούσα με κανέναν. Όταν λέω άρρωστος δεν το λέω για πλάκα. Ήμουν χάλια και ήταν αδύνατο να το ξεπεράσω. Ακόμα και τώρα, δέκα χρόνια μετά, είναι ένα μαύρο σημείο της καριέρας μου»

«Μια μέρα το κέρμα θα πέσει στο κεφάλι μου»
Οι τελικοί πάντως δεν ήταν μόνο καλάθια, άμυνες, ριμπάουντ και τάπες. Ήταν και… κέρματα, πετσέτες στο κεφάλι, και τρέξιμο προς τα αποδυτήρια. Οι συγκεκριμένες αναμνήσεις δεν μπορεί να είναι και τόσο γλυκές. «Α, τα κέρματα! Μεγάλη ιστορία. Την ώρα του αγώνα, το παίρναμε λίγο στην πλάκα. Τι άλλο να κάναμε δηλαδή; Όταν το σκεφτόμουν αργότερα, έλεγα στον εαυτό μου «απίστευτο. Δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό το πράγμα. Δεν γίνεται να μας πετάνε πέτρες στα κεφάλια!» Κι όμως η κατάσταση αυτή στην Ελλάδα, ήταν σχετικά συχνή. Το ξαναλέω όμως, ο μόνος τρόπος να το αντιμετωπίσεις, είναι μέσα από το χιούμορ. Αλλιώς, καλύτερα να μην πας στο γήπεδο. Αφού θυμάμαι ότι ένα βράδυ, όταν αγωνιζόμουν στον Παναθηναϊκό πλέον, έλεγε στον Ντέγιαν (σ.σ. Μποντιρόγκα) πριν από έναν αγώνα στο ΣΕΦ: «Σήμερα θα πέσει η πέτρα στο κεφάλι σου, αύριο στο δικό μου και την επόμενη φορά στου Αλβέρτη… Έτσι για να μην μένει κανείς παραπονεμένος». Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι, τον Αλβέρτη, τον σημαδεύουν ακόμα, ενώ εγώ γλίτωσα απ’ όλα αυτά…»

«Βαζέλα αγάπη μου»
Η αίσθηση που δίνει ο Τζόνι στον συνομιλητή του, είναι ότι πραγματικά νοσταλγεί την εποχή που έπαιζε μπάσκετ στο ελληνικό πρωτάθλημα. Μετά από δύο χρόνια στον Ολυμπιακό και τρία στον Παναθηναϊκό, αλλά και δύο πρωταθλήματα και ισάριθμα κύπελλα πρωταθλητριών, ο απόφοιτος του UCLA, είναι μάλλον φυσιολογικό να αναπολεί τις… Greek Days. Αν και μάλλον δείχνει μία προτίμηση στις green days. «Πέρασα πολύ ωραία στην Ελλάδα. Έκανα φίλους, κέρδισα τίτλους και έκλεισα την καριέρα μου με τον πλέον ιδανικό τρόπο. Για να πω την αλήθεια πάντως, η ομάδα της καρδιάς μου είναι ο Παναθηναϊκός. Μπορεί να έχω κόκκινα μαλλιά, αλλά εγώ νοιώθω πάντα πράσινος… Ξέρετε τι είναι το πιο σημαντικό; Από την εποχή που ήμουν στον Ολυμπιακό, μέχρι σήμερα δεν έχει μείνει ούτε ένας. Ενώ στον Παναθηναϊκό είναι ακόμα όλοι εκεί. Ο Τάσος (σ.σ. Στεφάνου), ο Μάνος με πιο άσπρα μαλλιά όμως (σ.σ. Παπαδόπουλος), ο Ζέλικο, ο Πάυλος με τον Θανάση, Άκης που ήταν είναι και θα είναι η ψυχή της ομάδας (σ.σ Παναγιωταράς), ο Αντώνης (σ.σ. Γεροντίτης) και πάνω απ όλους ο Φράγκι. Ειδικά ο Φράγκι δεν θα φύγει ποτέ. Θυμάμαι ότι πριν τα ντέρμπι έμπαιναν μέσα στα αποδυτήρια και μας πώρωναν. Μας έστελναν μέσα στο παρκέ σε κατάσταση έκστασης. Ακόμα κι εμένα που δεν είμαι και ο πιο… φανατικός άνθρωπος. (σ.σ. γελάει) Αυτό είναι το μυστικό του Παναθηναϊκού. Οι ίδιοι άνθρωποι εδώ και δέκα χρόνια. Το μόνο που έχει αλλάξει είναι ότι πλέον είναι πιο έμπειροι. Μετά πώς να χάσει αυτή η ομάδα; Είναι μία μεγάλη οικογένεια, και πραγματικά χαίρομαι να βλέπω τον Παναθηναϊκό να έχει επιτυχίες. Το αξίζει. Με ρωτάς αν είμαι με τον Παναθηναϊκό στους τελικούς; Αφού όλα μου θυμίζουν τον Παναθηναϊκό… Πέτυχα τις πιο σημαντικές διακρίσεις της καριέρας μου με τους «πράσινους». Σέβομαι απεριόριστα τον Ολυμπιακό, εκτιμώ την νέα προσπάθεια που κάνει και μου φέρθηκαν άψογα όσο έμεινα εκεί, αλλά ο Παναθηναϊκός είναι άλλο πράγμα. Πώς το λέτε; Ο Βάζελος είναι η μεγάλη μου αγάπη»


«Με τον ΠΑΟ στα μπουζούκια»
Αν ο χαμένος τελικός στο ΣΕΦ το 1999 ήταν χειρότερη στιγμή της καριέρας του Τζόνι Ρότζερς, εύκολα θα μπορούσε να συμπεράνει κανείς, ότι το κύπελλο της Μπολόνια, ήταν καλύτερη. Αν όχι η Μπολόνια, τότε το Final 4 της Θεσσαλονίκης…. Κι όμως, ο νυν τεχνικός διευθυντής της Βαλένθια, μας εκπλήσσει ακόμα μία φόρα. «Ούτε η Θεσσαλονίκη, ούτε η Μπολόνια. Αυτό που δεν θα ξεχάσω ποτέ είναι το πρωτάθλημα του 2001 στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Πήραμε τον τίτλο στον 5ο τελικό και για μένα ήταν το κάτι άλλο. Ακόμα όταν σκέφτομαι εκείνες τις στιγμές, γελάω μόνο μου. Ένοιωθα ότι πετούσα τότε. Κάτι τέτοιες στιγμές είναι που θυμάμαι από την Ελλάδα. Τον κόσμο να μας περιμένει στο αεροδρόμιο για να γιορτάσουμε μία μεγάλη νίκη, τα πανηγύρια στο γήπεδο, τα πρωταθλήματα και κυρίως τα μπουζούκια. Είχα ακούσει πολλά για τον ελληνικό τρόπο διασκέδασης, αλλά αυτό που είδα ξεπερνούσε τη φαντασία μου. Ειδικά το γλέντι μετά τον τίτλο του 2001, ήταν το κάτι άλλο. Μεγάλη ομάδα, μεγάλο πρωτάθλημα, μεγάλες στιγμές»

«Η Dream Team του 2000»
Στους φετινούς τελικούς ο Παναθηναϊκός έχει κάνει το 1-0 και πλέον όλοι αναμένουν μία σπουδαία αναμέτρηση την Κυριακή στο ΣΕΦ. Ο Ρότζερς έχει αγωνιστεί δύο φορές σε τελικό Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού, από μία με κάθε φανέλα, με τον Παναθηναϊκό όμως να έχει το απόλυτο σε τίτλους. Τι προγνωστικά δίνει για τη φετινή σειρά; «Είσαι τρελός φίλε; Άνετα ο Παναθηναϊκός» μας λέει στα ελληνικά. Είναι καλύτερη ομάδα, με πιο πλούσιο ρόστερ και μεγαλύτερη εμπειρία. Ο Ολυμπιακός έχει κάνει μεγάλη προσπάθεια, αλλά νομίζω ότι ακόμα δεν βρίσκεται στο επίπεδο του Παναθηναϊκού. Εξάλλου το treble μας ξέφυγε δύο φορές το 2000 και το 2002. Νομίζω ότι φέτος, θα είναι η χρονιά του απόλυτου θριάμβου. Βέβαια, αν ρωτάτε τη γνώμη μου, ο καλύτερος Παναθηναϊκός που θυμάμαι εγώ και μία από τις καλύτερες ομάδες της ιστορίας είναι εκείνη του 2000. Τρομερό σύνολο. Τεράστιος Μποντίρογκα. Σε άγρια κατάσταση. Αλλά δεν ήταν μόνο ο Ντέγιαν. Και ο Ρέμπρατσα και ο Τζεντίλε και ο Φράγκι και ο Κάτας. Ειδικά ο Οντέντ σε εκείνο το Final 4 είχε ζήσει απίστευτες στιγμές. Είχαμε και τον Ζέλικο στον πάγκο…. Ε, πώς να χάσουμε;»

Υγ: Κι εσύ Τζόνι, δεν ήσουν κακός πάντως!


sportime.gr
Gravedigger
Johnny Rogers! 77.gif 77.gif 77.gif Πραγματικά αυτός ο τύπος δεν έχει αντιπάθειες!Από τους καλύτερους χαρακτήρες που έχουν περάσει ποτέ από τα Ευρωπαικά γήπεδα!
kolossos
Eλπίζω όχι πάλι επεισόδια όπως πέρσι. Όχι τίποτα άλλο αλλά μην χάσουμε πάλι το κλασσικό πλέον πάρτι του Σεπτέμβρη στο ΣΕΦ λόγω τιμωρίας... 19.gif 19.gif 19.gif
kostasss28
πιστευω οτι αυριο στο καταμεστο σεφ το παθος θα ξεχειλιζει απο τους παιχτες του ολυμπιακου κ με τη βοηθεια του κοσμου θα κανουν το 1-1.αλλωστε ειναι η τελευταια τους ευκαιρια για φετος να κανουν μια μεγαλη νικη με μια καλη εμφανιση για να ευχαριστισουν τον κοσμο του θρυλου.αυτο νομιζω το εχουν καταλαβει ολοι οι παιχτες(πλην του ακερ που απορω γιατι δεν τον πακεταρουν για αμερικη μια ωρα αρχιτερα)κ σημερα θα παρουν την νικη κ σχετικα ευκολα οπως ο παο στο πρωτο ματς
Bonzo
Χαίρομαι που οι ολυμπιακοί ελπίζετε και σε ορισμενες περιπτώσεις μάλιστα είστε και σίγουροι...
Πάντως αν δούμε τα δεδομένα έχουμε τα εξείς ..
Α)Ο ΠΑΟ δεν υπάρχει περίπτωση αν βρεθεί σε χειρότερη κατ΄σταση από τον πρώτο αγώνα.Δεν είχε ούτε έναν παίχτη σε μέρα(μόνο τον Σάνι και αυτόν με το ζόρι).Επίσης ο ΔΔ13 δεν έπαιξε ένα ημιχρονο λογω φάουλ.Αντίθετα ο Ολυμπιακός δενήταν σε κακή μέρα.μπορεί να είναι και καλήτερος αλλά το ταβάνι του είανι πολύ χαμηλό ακόμα και για έναν μέτριο ΠΑΟ..
Β) Ο ΠΑΟ δεν θα έχει άγχος γιατί ακόμα και να χάσει δεν τον πειράζει.Αυτό σημαίνει ότι σχεδον σίγουρα θα είναι πιο εύστοχος από τον πρώτο αγώνα.
Γ) Εδώ κερδίσαμε στην αρχή της χρονιάς που ήμασταν σε άθλια κατάσταση και ο Ολυμπιακός ήταν σε παρόμοια με τώρα..Δεν θα κερδίσουμε τώρα?

=>Αν η διαφορά πάει κάτω από τους 10 θα ναι έκπληξη.Πάιξτε το στο στοίχημα.
Igor
Γιατι τοση σιγουρια ρε Bonzo ??
Δεν παιζει ρολο και η εδρα ?
saniboy
To πλεονεκτημα σημερα το εχει ο ΟΣΦΠ,οχι τοσο λογω εδρας(καθως ο ΠΑΟ εχει κανει το ΣΕΦ δευτερη εδρα του tongue.gif ),οσο λογω κινητρου.Ολη η χρονια παιζεται αποψε για τους παιχτες του Γκερσον και για τον ιδιο καθως μια ηττα θα του δειξει κατα πασα πιθανοτητα την εξοδο!Αν ο ΟΣΦΠ χασει το παιχνιδι τοτε αυτοματα η χρονια του θεωρειται πιο αποτυχημενη απο την περσυνη.Με αυτα στο μυαλο και την ενθερμη υποστηριξη των οπαδων τους οι παικτες οπλιζονται ψυχολογικα,αν κατι παει στραβα ομως θα βρεθουν με την πλατη στο τοιχο και ελλειψει προσωπικοτητων ολη η κατασταση θα γυρισει μπουμερανγκ.Αυτο θα επιχειρησει στο ψυχολογικο τομεο ο Ζοτς.Αν ο ΠΑΟ παρει απο την αρχη εστω και με μια διαφορα των 5 ποντων το τιμονι δυσκολα θα ηττηθει καθως οσο περνα η ωρα οι ερυθρολευκοι θα γεμιζουν αγχος και οι εξεδρες αποδοκιμασιες! 68.gif
Απο την αλλη οι παικτες του ΠΑΟ θελουν να κερδισουν να ξεμπερδευουν μια ωρα γρηγοροτερα αλλα οπως και να γινει στο τελος της ημερας το πλεονεκτημα θα ειναι ξανα δικο τους,αρα φοβαμαι οτι δεν θα δειξουν την ιδια αγωνιστικη διαθεση με αυτη των αντιπαλων των οποιων το ματι θα γυαλιζει!
Οπως και να χει σε αυτο το επιπεδο δεν μετραει μονο η αγωνιστικοτητα αλλα και η ποιοτητα και ο ΟΣΦΠ για να χει ελπιδα σε σε σχεση με το πρωτο παιχνιδι πρεπει να κανει 10 λαθη λιγοτερα και να μαζεψει κανα αμυντικο ριμπ.Ο ΠΑΟ για να μεινει ζωντανος πρεπει να βαζει τα ελευθερα σουτ και να παιζει με σοβαροτητα οταν ειναι μπροστα στο σκορ καθως δευτερες ευκαιριες δεν θα μεινουν ασυγχωριτες!
Αν επρεπε να δωσω πιθανοτητες νικης θα εδινα 60-40 για τον ΟΣΦΠ!
Χωρις να υποτιμω ομως και τους πρωταθλητες Ευρωπης που με μια εμφανιση αντιστοιχη του F4(εστω και το 70-80 %)θα σκορπισει τον ΟΣΦΠ! smile.gif
Καλη τυχη στην ομαδα!
Ας απολαυσουμε επιτελους ενα ντερμπυ καθαρο απο επεισοδια!
Bonzo
Νομίζω ότι αναλύω τους λόγους που πιστεύω ότι θα κερδίσει ο ΠΑΟ.Ηέδρα θα παίξει θετικό ρολο για τον Ολυμμπιακό αλλα και για τον ΠΑΟ γιατί δεν θα ναι αγχωμένος
Air Kef
Μπόνζο κράτα και μια πισινή ρε,δν παίζετε με το Μαρούσι τελικό..Όχι οτι δν ειστε φαβορί,αλλα μονο οτι θα παρετε ρεβάνς για τους 35 ποντους δν ειπες. tongue.gif


Αισιόδοξος δν ειμαι,με παραξενεύει που ειναι τοσοι πολλοι Ολυμπιακοί και απο κει περνω και γω λιγο θαρρος. biggrin.gif

Προσωπικά απο εγωισμό των παικτών μας και μονο περιμένω σήμερα να τα δώσουν πραγματικά ολα μεσα στο γήπεδο.Ειδικά σήμερα οφειλουν να κερδίσουν,για τα λεφτά που πέρνουν,για τις 2 εντος έδρας ηττες απο τον ΠΑΟ φέτος,για να μην χασουν 3-0 σε εναν τελικό,για ολα αυτά τέλος παντων.



Δυστυχώς,θεωρώ δεδομένο οτι θα εχουμε,τουλάχιστον μικρά, παρατράγουδα,αφου το γήπεδο θα ειναι γεμάτο και μεσα σε ολους αυτούς,ολο και καποια ζώα θα υπάρχουν.Με τον ΠΑΟ παιζουμε άλλωστε.
Λυπάμαι που το εχω ως ΔΕΔΟΜΕΝΟ,αλλα εκεί το εχουν καταντήσει.
ΔΕΔΟΜΕΝΟ το ειχα και για τον α τελικό,με εξεπληξαν που δν εκαναν τπτ,αλλα λιγο πριν κλεισει η σύνδεση,ενημερωθήκαμε..

Ο Γιαννακοπουλος πηγε προσωπικά στον δικαστή -και καλά εκανε-, αλλα αυτον και αυτούς που τον αναγκαζουν να τρέχει εκεί,θα τους διώξει από το γήπεδο;
Λες και τους έχουν ανάγκη ρε γμτ..
AZ1980
Δεν μπορεί να θεωρηθεί άνετη μια επικράτηση σαν αυτή του ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι του δεύτερου γύρου. Όταν ένα παιχνίδι είναι στο δίποντο 1μισι-2 λεπτά πριν το φινάλε του ΔΕΝ μπορεί να θεωρηθεί με τίποτα "άνετη νίκη". Βασικά "εύκολη και άνετη" εκείνη την επιτυχία του Ολυμπιακού έχω ακούσει να τη χαρακτηρίζουν μόνο 3 άνθρωποι, ο Παμακάριος, ο Ματσιγιάουσκας και ο Thrylos7. Οι δυο τελευταίοι (Ματσιγιάουσκας και Thrylos7) είχαν άλλωστε προβλέψει ήττα του ΠΑΟ από την Ταού στον ημιτελικό, μετά ήττα του από την ΤΣΣΚΑ στον τελικό, και τέλος ήττα του στους τελικούς από τον Ολυμπιακό. Έχω την εντύπωση πως παίκτες και φίλαθλοι του Ολυμπιακού, λόγω της μεγάλης επιθυμίας τους να κατακτήσουν ένα τίτλο, ή τουλάχιστον να μείνει ο ΠΑΟ μακριά από το τρεμπλ, έχουν μπερδέψει την πρόβλεψη με την ευχή...

Νομίζω πως πρόκειται για πολύ αμφίρροπο παιχνίδι. Θεωρώ πως τον πρώτο λόγο τον έχει ο Ολυμπιακός, νομίζω πως μπορεί να πάρει αυτή τη νίκη... Άνετα? Ούτε με σφαίρες, αυτός ο ΠΑΟ ΔΕΝ χάνει άνετα παιχνίδι που να τον καίει. Πίθανότητες για άνετη νίκη σε αυτό τον αγώνα έχει μόνο ο ΠΑΟ, χωρίς να σημαίνει αυτό βέβαια πως είναι και φαβορί για την επικράτηση. Ντέρμπι, 51-49 πιθανότητες υπέρ του Ολυμπιακού.
Anaz
Eγω παλι προβλεψεις για τον φετινο Ολυμπιακο του Γκερσον δε κανω..Δεν μπορω!Και οποιος κανει,κατα τη γνωμη μου,περισσοτερο εκφραζει επιθυμία.. Αν επρεπε,θα εδινα περισσοτερες πιθανοτητες στον Παο!Πιστευω το θελει παρα πολυ αυτο το ματς ο Ζοτς γιατι δεν θελει να ρισκαρει 5ο αγωνα που δεν ειναι χαζος κ ξερει οτι θα ειναι ολα αρκετα ρευστα. Με αυτο δεδομενο λοιπον,ο Ολυμπιακος πρεπει να εμφανιστει με το πολυ καλο του προσωπο για να κερδισει!Δεδομενου οτι αυτο το'χει κανει ελαχιστες φορες φετος εκ των οποιων καμμια στο γεματο Σεφ,στατιστικα, δεν μπορω παρα μονο να ελπιζω και οχι να πιστευω σε καλη εμφανιση κ νικη του Ολυμπιακου.
Anaz
QUOTE
Οι δυο τελευταίοι (Ματσιγιάουσκας και Thrylos7) είχαν άλλωστε προβλέψει ήττα του ΠΑΟ από την Ταού στον ημιτελικό, μετά ήττα του από την ΤΣΣΚΑ στον τελικό, και τέλος ήττα του στους τελικούς από τον Ολυμπιακό. Έχω την εντύπωση πως παίκτες και φίλαθλοι του Ολυμπιακού, λόγω της μεγάλης επιθυμίας τους να κατακτήσουν ένα τίτλο, ή τουλάχιστον να μείνει ο ΠΑΟ μακριά από το τρεμπλ, έχουν μπερδέψει την πρόβλεψη με την ευχή...
Παντως αν υποννοεις οτι η προβλεψη ηττας του Παο απ'την Ταου του thrylos7,ηταν περισσοτερο ευχη για μη κατακτηση του τιτλου παρα προβλεψη, νομιζω κανεις λαθος!Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι ο thrylos υποστηριζει ολες τις ελληνικες ομαδες στην Ευρωπη!Και ειδικα για το ματς απεναντι στην Ταου! Εγω αντιθετα ημουν απ'την αρχη ως το τελος κατα του Παο! 19.gif tongue.gif (ασχετα αν δεν προεβλεψα ηττα του,και τελικα το ψιλοχαρηκα που το πηρε..)
vastravoud
Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση σχετικά με τα "παρατράγουδα":

Είμαι από τους πρώτους που καταδικάζουν απερίφραστα τέτοιες ενέργειες, και θέλω να τιμωρείται και η ομάδα μου ακόμα όταν φταίει. Για του λόγου το αληθές μπορείτε να ανατρέξετε στο αντίστοιχο θέμα για το ματς του 2ου γύρου στο ΟΑΚΑ.

ΑΠό την άλλη, αν θέλουμε να ξεριζώσουμε το χουλιγκανισμό από τα γήπεδα δεν πρέπει να τιμωρούμε ΜΟΝΟ το αποτέλεσμα αλλά και την πρόθεση. Δηλαδή αν το κέρμα που πέτυχε τον ΕΛληνιάδη είχε σκάσει 2 μέτρα δίπλα του σήμερα θα ήταν όλα μέλι-γάλα, μιας και όλη η υπόλοιπη ατμόσφαιρα ήταν φανταστική και καθόλου προκλητική.

Χουλιγκανισμός είναι ο καφές που ΠΕΦΤΕΙ στον αγωνιστικό χώρο, όχι ο καφές που ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ κάποιον. Από τη στιγμή που το ζώο της κερκίδας πετάει κάτι με πρόθεση να πετύχει τον αντίπαλο, ελάχιστη σημασία κατ' εμέ έχει αν τα καταφέρει. Στον αγώνα της Μακάμπι με τον Παναθηναϊκό ένα κέρμα πέτυχε το ΔΙαμαντίδη στο ξεκάρφωτο. Θα έπρεπε να κλείσει το Γιαντ ΕΛιάου;

Η λύση κατ' εμέ είναι οι κάμερες και οι ατομικές τιμωρίες. ΣΤα γενικευμένα επεισόδια σίγουρα θα τιμωρήσεις ατομικά (όταν μπορείς), καθώς και την ομάδα. Αλλά σε μεμονωμένα περιστατικά, βρες του π@#$στη που το πέταξε και βάλτον φυλακή, ρίξτου πρόστιμα, κόψ' του το γήπεδο.
man10
Aποψη μου ειναι οτι για να ακερδισει ο Ολυμπιακος πρεπει να παρουσιασει κατι ιδιαιτερο. Ισως εχει φτασει η ωρα του Ματσε ισως αυτη του Ακερ να παιξουν πραγματικα καλα και να κοντραρουν τις προσωπικοτητες του ΠΑΟ. Πολλα θα κριθουν επισης στην γραμμη των ψηλων στην οποια αν οι ψηλοι του Ολυμπιακου βρεθουν σε καλη μερα εχουν την δυνατοτητα να κυριαρχησουν διαφορετικα αυτοι του ΠΑΟ θα περασουν ευκολο απογευμα.
Περιμενω να δω τι θα προσπαθησει να κανει ο Πινι για να καλυψει το drawback που εχει η ομαδα του λογω της υψομετρικης διαφορας Πεν-Σανι.
Φαβορι για μενα ο Παναθηναικος με 55-45 για τους φιλοξενουμενους.
mntecious
Εγω νομιζω οτι θα ειναι ενα απολαυστικο ματς και οτι ο Ολυμπιακος θα τα δωσει ολα γιατι απλα θα ειναι χειροτερος απο περυσι και δεν το θελει κανεις αυτο!Πιστευω ακομα οτι θα γινουν 5 τελικοι με τον πεμπτο απο τις αλλεπαληλες αλλαγες του σκορ να μην συνισταται για καρδιακους..
thrylos7
QUOTE
Δεν μπορεί να θεωρηθεί άνετη μια επικράτηση σαν αυτή του ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι του δεύτερου γύρου. Όταν ένα παιχνίδι είναι στο δίποντο 1μισι-2 λεπτά πριν το φινάλε του ΔΕΝ μπορεί να θεωρηθεί με τίποτα "άνετη νίκη".


1η (μικρή) διαφορά: Άλλο άνετη, άλλο σχετικά άνετη.

2ο (σημαντικότερο) σχόλιο. Ναι, η επικράτηση στο ΟΑΚΑ ήταν σχετικά άνετη γιατί σε όλο σχεδόν το 40 λεπτο ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και άρα τον πρώτο λόγο.

Όπως άνετη (χωρίς το σχετικά) ήταν η επικράτηση του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό. Η διαφορά πήγε στους 7 και με κατοχή του Ολυμπιακού, αλλά τί σημαίνει αυτό; Δεν έκανε ένα μικρό πάρτυ ο Παναθηναϊκός;

QUOTE
Βασικά "εύκολη και άνετη" εκείνη την επιτυχία του Ολυμπιακού έχω ακούσει να τη χαρακτηρίζουν μόνο 3 άνθρωποι, ο Παμακάριος, ο Ματσιγιάουσκας και ο Thrylos7.

Μετά απο αυτές τις διευκρινήσεις (σε λίγο θα μου πείτε ότι είπα εκείνο το ματς πάρτυ του Ολυμπιακού 68.gif ), νομίζω πως αυτό δε στέκει...

QUOTE
Οι δυο τελευταίοι (Ματσιγιάουσκας και Thrylos7) είχαν άλλωστε προβλέψει ήττα του ΠΑΟ από την Ταού στον ημιτελικό, μετά ήττα του από την ΤΣΣΚΑ στον τελικό, και τέλος ήττα του στους τελικούς από τον Ολυμπιακό.

Να το εκλάβω αυτό ως προσωπική επίθεση... στον Μασιγιάουσκας;

Γιατί, έχω την εντύπωση ότι είμασταν/ήταν περισσότεροι αυτοί που πιστεύαμε/αν σε νίκη της Ταού και νίκη της ΤΣΣΚΑ αργότερα...

Κάποιοι δεν έχουν καταλάβει ότι μπορεί να προβλέψει κάποιος κατά της ομάδας τους, χωρίς απαραίτητα να θέλει να χάσει... κι ας το λέμε ένα μήνα τώρα...

Τόσο μικρές ομάδες ήταν είτε η Ταού, είτε η ΤΣΣΚΑ; Ειδικά με την ΤΣΣΚΑ, μήπως έκανε κάποιο πάρτυ ο Παναθηναϊκός; Στην έδρα του έπαιζε, στο καλύτερο σημείο της χρονιάς γι' αυτόν (και για την ΤΣΣΚΑ προφανώς), κερδίζοντας 93-91... (Μ' αυτό θέλω να δείξω ότι τελικά, δεν είχε τόσο εύκολο έργο κι όχι ότι δεν κατέκτησε πανάξια τον τίτλο)

Βέβαια, την ΤΣΣΚΑ την είχα φαβορί για τον τίτλο, γενικά. Σε περίπτωση που περνούσε ο ΠΑΟ στον τελικό, αυτομάτως το φαβορί άλλαζε.. Νομίζω (όχι νομίζω, είμαι σίγουρος) το είχα ποστάρει κιόλας, ότι τον πρώτο λόγο τον έχει ο Παναθηναϊκός, στον τελικό.

Όπως είπα ότι τον έχει η Ταού, στο πρώτο ματς.. Τον πρώτο λόγο όμως, δεν έδωσα κανένα τρελό ποσοστό στην ομάδα.

Επίσης, μόλις λίγα ποστ πιο πάνω, ανέφερα, πως το 1-3 του Ολυμπιακού ειπώθηκε μεταξύ σοβαρού και αστείου.. Αν πίστευα ακράδαντα σ' αυτό, θα το είχα συνοδεύσει με επιχειρήματα... Πολύ επιλεκτικά quote (ή μνήμη) τελευταία... Δυστυχώς, κάποια δεν ισχύουν κιόλας...

Μετά από αυτά, νομίζω πως γίνεται σαφές ότι η μόνη "κατηγορία" που στέκει, είναι που προέβλεψα υπέρ της Ταού..

Καλό είναι να μην αλλοιώνονται (ΤΣΣΚΑ) και να μη μεγενθύνονται (Ολυμπιακός) κάποια πράγματα και καταστάσεις και να μη βγάζουμε ανεύθυνα συμπεράσματα από αυτές (Ταού) rolleyes.gif

QUOTE
Έχω την εντύπωση πως παίκτες και φίλαθλοι του Ολυμπιακού, λόγω της μεγάλης επιθυμίας τους να κατακτήσουν ένα τίτλο, ή τουλάχιστον να μείνει ο ΠΑΟ μακριά από το τρεμπλ, έχουν μπερδέψει την πρόβλεψη με την ευχή...

Ευχή είναι να πάρει ο Ολυμπιακός το πρωτάθλημα, όχι να μην πάρει ο Παναθηναϊκός την Ευρωλίγκα... (πρέπει να έχει συμπληρωθεί τριψήφιος αριθμός αναφορών μου στο θέμα του F4 και την κατάκτησή του από τον Παναθηναϊκό.. ακόμα βέβαια ν' αποτινάξω από πάνω μου κάποια "σημάδια" υποκειμενικότητας για τα οποία προσωπικά δε φέρω καμία ευθύνη...)


Και για να επανέρθουμε σε κάτι ουσιώδες...

QUOTE
To πλεονεκτημα σημερα το εχει ο ΟΣΦΠ,οχι τοσο λογω εδρας(καθως ο ΠΑΟ εχει κανει το ΣΕΦ δευτερη εδρα του ),οσο λογω κινητρου.Ολη η χρονια παιζεται αποψε για τους παιχτες του Γκερσον και για τον ιδιο καθως μια ηττα θα του δειξει κατα πασα πιθανοτητα την εξοδο!Αν ο ΟΣΦΠ χασει το παιχνιδι τοτε αυτοματα η χρονια του θεωρειται πιο αποτυχημενη απο την περσυνη.Με αυτα στο μυαλο και την ενθερμη υποστηριξη των οπαδων τους οι παικτες οπλιζονται ψυχολογικα,αν κατι παει στραβα ομως θα βρεθουν με την πλατη στο τοιχο και ελλειψει προσωπικοτητων ολη η κατασταση θα γυρισει μπουμερανγκ.Αυτο θα επιχειρησει στο ψυχολογικο τομεο ο Ζοτς.Αν ο ΠΑΟ παρει απο την αρχη εστω και με μια διαφορα των 5 ποντων το τιμονι δυσκολα θα ηττηθει καθως οσο περνα η ωρα οι ερυθρολευκοι θα γεμιζουν αγχος και οι εξεδρες αποδοκιμασιες!



Κάπως έτσι είναι όσον αφορά τον τομέα της ψυχολογίας.

Το άγχος βέβαια και γενικά το κακό κλίμα (αποδοκιμασίες) μπορεί εύκολα ν' αντιστραφεί, καθώς αν και όντως, οι προσωπικότητες στον Ολυμπιακό είναι πολύ λίγες, υπάρχουν παίκτες όπως ο Ντόμερκαντ πχ που μπορεί να βάλει δύο συνεχόμενα τρίποντα και να αλλάξει την ψυχολογία, ή ακόμα καλύτερα, ο Σοφοκλής, που με ένα κάρφωμά του μόνο, ο κόσμος θα ενθουσιαστεί κι αυτό θα μεταφερθεί στους παίκτες.
Anaz
QUOTE
πρέπει να έχει συμπληρωθεί τριψήφιος αριθμός αναφορών μου στο θέμα του F4 και την κατάκτησή του από τον Παναθηναϊκό.. ακόμα βέβαια ν' αποτινάξω από πάνω μου κάποια "σημάδια" υποκειμενικότητας για τα οποία προσωπικά δε φέρω καμία ευθύνη..
Και ουτε προκειται!!Κωλογαυρε!! shot.gif banana.gif tongue.gif
peace.gif
thrylos7
24.gif

Λίγο θέλω να έρθω στην Αθήνα να σου δείξω ποιος ξέρει NBA live... jedi.gif

tongue.gif
Bonzo
Η διαφορά είανι ότι ο Ολυμπιακός στον αγώνα που κέρδισε ήταν μπροστά σε ολο τον αγώνα 0-7 πόντους ενώ ο ΠΑΟ στο τελευταίο παιχνίδι 6-17.για αυτό η νικη του ΠΑΟ ήταν άνετη ενώ του ολυμπιακόυ δύσκολη..Επειδή σε κανένα σημείο ο ΠΑΟ δεν απηλείθηκε.Ακριβώς το ίδιο ισχυει και με την ΤΣΣΚΑ.Η διαφορά μπορεί να πη΄γε τλκ σοτυς 2(με δύο απίστευτα τρίποντα στο τέλος) αλλά σε κανένα σημείο του αγώνα(αν τον δεις ψύχραιμα) ο ΠΑΟ δεν χάνει τον έλεγχο.Δεν κάναμε πάρτι αλλά κερδίσαμε άνετα.Τέλος πάντων κολλάμε στις λέξεις.Το τι θες να πεις όλοι το χουμε καταλάβει.
thrylos7
Μακάρι...

QUOTE
Ακριβώς το ίδιο ισχυει και με την ΤΣΣΚΑ.

Θα παρομοίαζα καλύτερα τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ με αυτόν του δεύτερου γύρου στο ΟΑΚΑ.
Πραγματικά ο ΠΑΟ φαινόταν ότι δε θα χάσει το ματς, εκτός ίσως από ένα σημείο γύρω στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, αν θυμάμαι καλά, που η ΤΣΣΚΑ μείωσε στο σκορ, αλλά το σημαντικότερο, φάνηκε εκεί ν' αλλάζει το momentum (νομίζω λίγο πριν το αντιαθλητικό του Σμόντις). Βασικά αυτό γινόταν συνέχεια (διαφορά ΠΑΟ, μείωση από ΤΣΣΚΑ, αλλά εκείνο ήταν το σημείο που η ρωσική ομάδα φάνηκε πιο απειλητική). Ακόμα και από το 87-85, λίγο πριν το τέλος.

(Αυτό για το "κανένα σημείο του αγώνα" smile.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.