Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 3η αγωνιστική
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2017-18
Zoys
Το πρόγραμμα

Τρίτη
Χίμκι-Ερυθρός Αστέρας 20:00
Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ολυμπιακός 21:05
Ρεάλ Μαδρίτης-Αρμάνι Μιλάνο 22:00
Μπαρτσελόνα-Ζαλγκίρις 22:00

Τετάρτη
ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός 20:00
Φενερμπαχτσέ-Αναντολού Εφές 20:45
Μπασκόνια-Βαλένθια 21:30
Μάλαγα-Μπάμπεργκ 22:00
stefkorner
QUOTE (Zoys @ Oct 22 2017, 19:51 ) *
Το πρόγραμμα

Τρίτη
Χίμκι-Ερυθρός Αστέρας 20:00
Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ολυμπιακός 21:05
Ρεάλ Μαδρίτης-Αρμάνι Μιλάνο 22:00
Μπαρτσελόνα-Ζαλγκίρις 22:00

Τετάρτη
ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός 20:00
Φενερμπαχτσέ-Αναντολού Εφές 20:45
Μπασκόνια-Βαλένθια 21:30
Μάλαγα-Μπάμπεργκ 22:00


τωρα παρατηρω οτι θα ειναι το 3σερι εντος για Χιμκι !!!πρωτη φορα το βλεπω αυτο σε λιγκα! τι φαση ; λαθος του αλγοριθμου της ευρωλιγκας στν κληρωση ; w00t.gif
yorgos

Χίμκι-Ερυθρός Αστέρας

Εύκολα και φαντασιακά η Χίμκι.

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ολυμπιακός

Όχι τόσο εύκολα και καθόλου φαντασιακά η Μακάμπι. Αλλοπρόσαλη προς το παρόν, αλλά ο Ολυμπιακός με τις ελλείψεις και την έλλειψη χημείας πάει ως καθαρό αουτσάιντερ στον Αη-Λιάκο.

Ρεάλ Μαδρίτης-Αρμάνι Μιλάνο

Μέχρι στιγμής, αξιοπρεπείς εμφανίσεις η Αρμάνι. Ε, ώρα να τελειώνει κι αυτό.


Μπαρτσελόνα-Ζαλγκίρις

Πολύ προβληματική η Μπαρτσελόνα (συμπεριλαμβανομένου και του παιχνιδιού που πήρε απέναντι στον απερίγραπτο Παναθηναϊκό), αλλά τη Ζαλγκίρις την έχει εύκολα. Να δούμε αν θα αναστηθούν οι άσοι της (βασικά ο Πρέσεϊ) γιατί αλλιώς δεν την βλέπω καλά στη συνέχεια. Φαντασιακά, τρελό ενδιαφέρον.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός

Ξερός άσος.

Φενερμπαχτσέ-Αναντολού Εφές

Πλάκα θα έχει το ματσάκι, αλλά νομίζω η Φενέρ έχει ξεκάθαρο προβάδισμα.

Μπασκόνια-Βαλένθια

Νομίζω ντέρμπι. Δεν έχω δει τι αβαντα δίνουν στη Βαλένθια, αλλά αν έχει κανένα +5,5 μου αρέσει. Για μένα το ματς είναι 50-50 και ίσως το μόνο διπλό.

Μάλαγα-Μπάμπεργκ

Η Μάλαγα είναι αυτό που είναι: μια συγκροτημένη, σχετικά σταθερή, ταβανιασμένη και μάλλον σοφτ ομάδα. Η Μπάμπεργκ έχει πολύ αδύναμο ρόστερ, θα πάει για το διπλό και μάλλον δε θα τα καταφέρει.

Δε θυμάμαι άλλη φορά σε 8 ματς να πιστεύω ότι και στα 7,5 θα νικήσουν οι γηπεδούχοι, αλλά συνέβη. Οι άσοι ΤΣΣΚΑ, Χίμκι, Ρεάλ συνδυασμένοι δίνουν πολύ καλή απόδοση με πολύ μικρό νομίζω ρίσκο.

Αν έπρεπε να δω ένα ματς θα διάλεγα με σειρά τα Μπασκόνια-Βαλένθια (απολαυστικό να βλέπεις τη Βαλένθια φέτος), Φενέρ-Εφές (προκαλεί περιέργεια η Φενέρ, είναι όμορφη η ηθελημένη αφέλεια της Εφές) και τέλος το Μακάμπι-ΟΣΦΠ γιατί πεθαίνω για Γιαντ Ελιάου. Φέρτε πίσω το Βαγγέλα.
xaris1986
Ολα ασσοι(δεν ξερω διαφορες ποντων κλπ μιλαω καθαρα για νικη/ηττα)με εξαιρεση ισως το Μπασκονια-Βαλενθια που προβλεπω μεγαλη μαχη,ελαφρυ προβαδισμα στην ομαδα του Πριχιονι που καιγεται για νικη.
stefkorner
βρε-βρε -βρε τον Τζειμς τον Φελντειν
1η περιοδο με 12 ποντους και 3/3 τριποντα στο Χιμκι -Ερυθρος : 20-28 !!!
yorgos
Πολύ αξιόμαχος ο αστέρας, θα κάψει κόσμο στο φάντασι σήμερα ο Ρόμπινσον, εκτός αγώνα. Πολύ πλήρης η Κίμκι όταν μπει κι ο Χάνεϊκατ, που σίγουρα θα δέσει και την άμυνα, που έχει πάρα πολλά θέματα.

Δεν έχω δει μαζικές στατιστικές, αλλά η εντύπωσή μου είναι πως γενικά έχουμε πάρα πολλές άστοχες βολές στην Ευρωλίγκα φέτος, σπάνια βλέπω παίκτες να κάνουν 2/2. 2/5 σήμερα ο Ρότσεστι...

Έντιτ, το έψαξα και όντως υπάρχει μεγάλη διαφορά ομαδικά συνολικά στην Ευρωλίγκα σε σχέση με πέρυσι.
Quincy
Νομίζω θα καταφέρει να χάσει η Μπαρτσελόνα. Καλοδουλεμένη όπως και πέρυσι η Ζαλγκίρις
stefkorner
QUOTE (Quincy @ Oct 25 2017, 04:10 ) *
Νομίζω θα καταφέρει να χάσει η Μπαρτσελόνα. Καλοδουλεμένη όπως και πέρυσι η Ζαλγκίρις



κανει τρελη ματσαρα ο μιτσιτς !
δευτερη πολυ ηχηρη σφαλιαρα θα ειναι για μπαρτσα και οι 2 απο τις θεωρητικα πιο αδυναμες ομαδες της λιγκας !
προσθετει επιπλεον προβληματισμο για το πως ηρθε και αυτη η συντριβη του Παο ,απ αυτη την Μπαρτσα!!!
RipCity
Εκεί στη Μαδρίτη ένας 18χρονος έχει PIR 36 σε 16 λεπτά..
Manimal
Εκεί στη Μαδρίτη αν η Αρμάνι δεν περνούσε από χειρουργείο θα ήταν χαλαρά μπροστά.
stefkorner
QUOTE (Manimal @ Oct 25 2017, 05:41 ) *
Εκεί στη Μαδρίτη αν η Αρμάνι δεν περνούσε από χειρουργείο θα ήταν χαλαρά μπροστά.


και συνεχιζω..
Εκει στην Μαδριτη μια Αρμανι σαφως πιο δυνατη σε σχεση με περσυ ,που ομως καταφερνει...σημερα να δεχθει 100ρα απο μια ομαδα αποδεκατισμενη απο σοβαρους τραυματισμους ..!περι κατορθωματος προκειται κ αυτο !επειδη απλα η Αρμανι ολα τα μπορει smiley.gif
Manimal
Η Μπάρτσα έχασε από Αστέρα και Ζαλγκίρις, θεωρητικά ομάδες που μένουν εκτός offs και την Κυριακή από την Εστουντιάντες. Ευτυχώς που έφυγε ο Μπαρτσώκας και φορτώθηκε τον θίασο ο Αλόνσο. Κερεχέτα θα λέει και θα κλέει λέμε.
Quincy
Η ήττα της Μπάρτας από τον Αστέρα στο Βελιγράδι, βαθμολογικά χωνεύται. Το σημερινό και πάλι καταστροφή δεν είναι, είναι πολύ νωρίς ακόμα. Η εικόνα της ομάδας είναι το πρόβλημα. Μεθαύριο παίζουν με την Αρμάνι, και θα λεγα ότι οι Ιταλοί είναι φαβορί εκεί όπως τις έχουμε δει τις ομάδες.
basket72
QUOTE (Quincy @ Oct 25 2017, 00:22 ) *
Η ήττα της Μπάρτας από τον Αστέρα στο Βελιγράδι, βαθμολογικά χωνεύται. Το σημερινό και πάλι καταστροφή δεν είναι, είναι πολύ νωρίς ακόμα. Η εικόνα της ομάδας είναι το πρόβλημα. Μεθαύριο παίζουν με την Αρμάνι, και θα λεγα ότι οι Ιταλοί είναι φαβορί εκεί όπως τις έχουμε δει τις ομάδες.


Είναι όντως ακόμα νωρίς κι η Μπάρτσα είναι μία από τις ομάδες που άλλαξε πολλά το καλοκαίρι κι ας περιμένουμε λιγάκι ακόμα. Πάντως 3 συνεχόμενες ήττες από πολύ μικρότερες ομάδες είναι βαρύ.
Κάποιος κάπου στα περίχωρα της Μόσχας θα γελάει αλά Ιζνογκούντ smiley.gif

Πάντως όσο κι αν την πιστεύω την φετινή Αρμάνι (λόγω Πιανιτζάνι βασικά) καθόλου δεν αποκλείω εμφάνιση των Καταλανών όπως στο πρώτο παιχνίδι τους ματς με τον ΠΑΟ. Κάθησαν κι αυτοί κι έφαγαν ένα 20 μηδέν από την Ρεάλ. Θα μου πει κανείς με τέτοιον Ντόνσιτς όλα να τα περιμένει κανείς.

yorgos
Έλεγα κι εγώ, πετάμε στο ΝΒΑ, εύκολη η Ευρωλίγκα, το φάγαμε τον κουβά μας σήμερα.
Ζαλγκίρις κι Ερυθρός κερδίζουν/χάνουν τα ματσάκια τα χτυπάνε. Σάρας φοβερός, δυστυχώς μετά τα περσινά που του έσουρε ο κύριος Δημήτρης δε θα τον δούμε σε άλλο πράσινο πάγκο σύντομα. Ολυμπιακός με τόσα προβλήματα κι έχει φοβερό ξεκίνημα και πάλι στην πρώτη στραβή ο Σφαιρό θα είναι στον τοίχο.

Η Αρμάνι δείχνει ό,τι ακι πέρυσι στην αρχή: συγκροτημένη με ταβάνι, ικανή για ζημιές. Και μετά έγινε τσίρκο μεντράνο. Για να δούμε πώς θα το πάει φέτος. Ο Θίοντορ θα ήταν περιπτωσάρα για τον Ολυμπιακό.

Στη Μακάμπι ακόμη τρώγονται. Όλο το καλοκαίρι διοικητική εσωστρέφεια, καβγάδες, αλληλοκατηγορίες, σπόνσορες που χτυπάνε το χέρι στο τραπέζι, Μιζράχι διακοσμητικός, σκάνδαλα. Δε γίνεται έτσι δουλειά. Πάντως και πάλι, χειρότερα από πέρυσι αποκλείεται.

Εγώ δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος για τον Παναθηναϊκό αύριο. Μα καθόλου.
basket72
QUOTE (yorgos @ Oct 25 2017, 01:47 ) *
Η Αρμάνι δείχνει ό,τι ακι πέρυσι στην αρχή: συγκροτημένη με ταβάνι, ικανή για ζημιές. Και μετά έγινε τσίρκο μεντράνο. Για να δούμε πώς θα το πάει φέτος. Ο Θίοντορ θα ήταν περιπτωσάρα για τον Ολυμπιακό.


Το Θίοντορ κι εγώ τον σκέφτηκα απόψε για τον Ολυμπιακό, αλλά δεν πιστεύω ότι θα συνεχίσει έτσι ούτε ο Ρόμπερτς, ούτε ο Στρέλνιεξ. Θέλουν τον χρόνο τους αμφότεροι σε μια ομάδα που τα γκαρ έχουν πολύ συγκεκριμένο ρόλο.
Ο Ολυμπιακός φέτος παρά τα προβλήματα έχει μπει με αύρα Βελιγραδίου. bball.gif
Από κει και πέρα ο Μάτζικ Ντόνσιτς προσφέρει θέαμα από τα σπάνια, σε άμυνα κι επίθεση ενώ η Ρεάλ δείχνει πιο ομάδα από ποτέ- ίσως κι οι τόσες απουσίες να την έχουν συσπειρώσει, μένει να το δούμε, πάντως μπράβο τους. Ο Καμπάτσο συνεχίζει σοβαρός και στις 2 γραμμές ενώ τον πίμπε της Ρεάλ απόψε τον πλαισίωσε φοβερά ο Κοζέρ, πριν λίγες μέρες ήταν η σειρά του Κάρολ. Αγιόν, Ρούντι, Ταίηλορ θετικότατοι.

Κι από την άλλη μια διαφορετική Αρμάνι, με έναν Γκουντάιτις να βγάζει μάτια.


Redoctor
Σε απευθείας σύνδεση από παλαθιος ντε ντεπορτες:

1.Λοιπόν ντονσιτς στο πρώτο 8λεπτο που έπαιξε εξαιρετικός
. Σουτ πασες απ'όλα. Εβαζε και αυτά που είχαν σφυριχτεί φάουλ νωρίτερα.
Στο 2ο καλος αλλά οχι τρομερος στο σκοραρισμα. Εβαλε πολλές βολές. Οργανωνε πολυ Καλά βέβαια και μπαίνει σε όλες τι φάσεις άμυνα και επίθεση.

2.Οι διαιτητές πέταξαν με ψευτοφαουλ+ τεχνική ποινή τον θεοντορ και έμεινε μονος ο γκαουντλοκ στο τέλος.
Γενικα η Αρμάνι τιμια μου φάνηκε μπορεί να χτυπήσει 8αδα. Είχε κακο πρόγραμμα ως τώρα με φενερ-τσσκα-ρεαλ. Τα 2 Εκτός νομιζω κιολας. Τα πήρε τα σφυρίγματα της η Ρεάλ. Οι 2 τεχνικες ποινές υπερβολικές Ενώ τα φλοπιν του ρουντι σχεδον πάντα ήταν φάουλ υπέρ του.

3. Γενικα χαλαρές άμυνες ξέφυγε το σκορ έκανε και 45 πιρ ο Ντονσιτς. Γενικα , Αρμάνι και Ντονσιτς στηριζα tongue.gif

4. Όλο το γήπεδο ειχε φουλ άνετα καθίσματα. Και γενικά καθαρό.

5. Μπορείς να μετακινηθεις σε όλες τις θύρες, δεν πολυελεγχουν αφου αρχίσει το ματς.

6. Οι φίλαθλοι γενικα χαλαροί. Διαμαρτυρονταν λιγο σε κατι σφυριγματα! Και 2,3 φορές αποθέωση ντονσιτς. Γενικα θύμιζε εξέδρα NBA. Στο απέναντι πέταλο είχε 60-70 νεαρούς οπαδούς και δίπλα 40 πιο μεγάλους. Οι μόνοι που έκαναν σχετική φασαρία.
Καμία σχέση με Ελλάδα.
7. Μισογεμάτο το γήπεδο. Πιο πολύ κόσμο αποτι το σεφ και ίσως και το οακα με ίδιο αντιπαλο
8. Ραντολφ στην αρχή του ζηταγαν Φωτογραφίες. Έβγαζε με τελειως ξυρισμένο υφος. Μισθοφόρος!

ΥΓ@yorgos Τελικα η Μαδρίτη μας αρεσε. Πολλά και ωραία πάρκα και κτίρια. Γενικα Ευρωπαϊκή πόλη. Και το Reina Sofia πολυ ενδιαφέρον!
basket72
QUOTE (Redoctor @ Oct 25 2017, 11:14 ) *
Σε απευθείας σύνδεση από παλαθιος ντε ντεπορτες:

1.Λοιπόν ντονσιτς στο πρώτο 8λεπτο που έπαιξε εξαιρετικός
. Σουτ πασες απ'όλα. Εβαζε και αυτά που είχαν σφυριχτεί φάουλ νωρίτερα.
Στο 2ο καλος αλλά οχι τρομερος στο σκοραρισμα. Εβαλε πολλές βολές. Οργανωνε πολυ Καλά βέβαια και μπαίνει σε όλες τι φάσεις άμυνα και επίθεση.

2.Οι διαιτητές πέταξαν με ψευτοφαουλ+ τεχνική ποινή τον θεοντορ και έμεινε μονος ο γκαουντλοκ στο τέλος.
Γενικα η Αρμάνι τιμια μου φάνηκε μπορεί να χτυπήσει 8αδα. Είχε κακο πρόγραμμα ως τώρα με φενερ-τσσκα-ρεαλ. Τα 2 Εκτός νομιζω κιολας. Τα πήρε τα σφυρίγματα της η Ρεάλ. Οι 2 τεχνικες ποινές υπερβολικές Ενώ τα φλοπιν του ρουντι σχεδον πάντα ήταν φάουλ υπέρ του.

3. Γενικα χαλαρές άμυνες ξέφυγε το σκορ έκανε και 45 πιρ ο Ντονσιτς. Γενικα , Αρμάνι και Ντονσιτς στηριζα tongue.gif

4. Όλο το γήπεδο ειχε φουλ άνετα καθίσματα. Και γενικά καθαρό.

5. Μπορείς να μετακινηθεις σε όλες τις θύρες, δεν πολυελεγχουν αφου αρχίσει το ματς.

6. Οι φίλαθλοι γενικα χαλαροί. Διαμαρτυρονταν λιγο σε κατι σφυριγματα! Και 2,3 φορές αποθέωση ντονσιτς. Γενικα θύμιζε εξέδρα NBA. Στο απέναντι πέταλο είχε 60-70 νεαρούς οπαδούς και δίπλα 40 πιο μεγάλους. Οι μόνοι που έκαναν σχετική φασαρία.
Καμία σχέση με Ελλάδα.
7. Μισογεμάτο το γήπεδο. Πιο πολύ κόσμο αποτι το σεφ και ίσως και το οακα με ίδιο αντιπαλο
8. Ραντολφ στην αρχή του ζηταγαν Φωτογραφίες. Έβγαζε με τελειως ξυρισμένο υφος. Μισθοφόρος!

ΥΓ@yorgos Τελικα η Μαδρίτη μας αρεσε. Πολλά και ωραία πάρκα και κτίρια. Γενικα Ευρωπαϊκή πόλη. Και το Reina Sofia πολυ ενδιαφέρον!






Η όχι και τόσο συμπαθής σε μένα Ρεάλ rolleyes.gif οφείλω να ομολογήσω ότι μέχρι τώρα (αυτό πολύ μικρό δείγμα) είναι το δίχως άλλο η ομάδα που είναι ένα κλικ καλύτερη από όλες τις υπόλοιπες.
Η εξάρτησή πέρσι από τον Γιούλ με έκανε να αμφιβάλω για το που μπορεί να φτάσει, όμως μέχρι στιγμής παίζει το πιο ελκυστικό και σωστό/ομαδικό μπάσκετ που έχει παίξει.

Αν πάρει τελικά τον Πουστοβόι (δεν θέλω ΟΥ smiley.gif ) που είναι κέρβερος στην πίσω γραμμή άμυνας (τέτοιον ψάχνει ο Λάσο)τότε θα βάλει πολύ- πολύ δύσκολα στις αντίπαλες επιθέσεις με τον καταπληκτικό Καμπάτσο στην πίεση στον αντίπαλο πλει μέικερ, τον Ντόνσιτς να βρίσκεται παντού από το 1 μέχρι το 4, τον Ταίλορ ως έναν από του καλύτερους αμυντικούς της Ευρώπης πια, και τον ΡΑντολφ όταν γυρίσει να σκεπάζει αιθέρες παρέα με τον Πουστοβόι- δεν χάνω ευκαιρία να λέω το επίθετο του. smiley.gif smiley.gif

Zoys
Γεννάν και τα κοκόρια της Βαλένθια απόψε στη Βιτόρια. 2/2 τρίποντα ο Green (λογικό), 2/2 ο γερο-Rafa, ενώ η έκπληξη είναι τα 3/3 του 21χρονου Abalde. Γενικά, μόνο ο φροντιστής της ομάδας σε λίγο δεν θα έχει σκοράρει από τα 6,75.
yorgos
QUOTE
ΥΓ@yorgos Τελικα η Μαδρίτη μας αρεσε. Πολλά και ωραία πάρκα και κτίρια. Γενικα Ευρωπαϊκή πόλη. Και το Reina Sofia πολυ ενδιαφέρον!

E τότε στη Βαρκελώνη θα πάθετε πλάκα. Σε λίγα χρόνια θα λες στα εγγόνια σου ότι είδες το Ντόνσιτς από κοντά κι ότι ναι, έπαιζε στην Ευρώπη αυτός ο ανθρωπος.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.