Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Olympiacos vs Efes Anadolu
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2016-17
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
sacarame
VS

Τετάρτη 19/4 21:00
Παρασκευή 21/4 21:00
Τετάρτη 26/4 19:30
*Παρασκευή 28/4 21:15
*Τρίτη 2/5

*αν χρειαστεί

Εκτιμήσεις και σχόλια για τη σειρά εδώ.
Stojako
Μέχρι και 3-0 μπορεί να πάει αν παρουσιαστούμε στοιχειωδώς σοβαροί και ξυπνήσει από τον λήθαργο ο Μπιρτς, και το λέω αυτό διότι η άμυνα στην ρακέτα παραεχει σοφτινει τελευταία(σιγουρα βεβαια δεν υπηρχε και το ιδιο κινητρο σε σχεση με το υπολοιπο της χρονιας).

Η χθεσινή εμφάνιση ήταν ενθαρρυντική με δεδομένη την Γενική εικόνα απο τότε που λίγο πολύ εξασφαλίσαμε το πλεονέκτημα (θεωρητικα μετά το παιχνίδι με την Νταρουασαφακα).

Γενικά δεν φοβίζει σαν ομάδα και έχει έδρα που σπάει εύκολα. Χθες για παράδειγμα έφαγε κοντά 100 από μια Ρεάλ που έπαιξε χωρίς Γιουλ και Χαντερ. Είναι μεν αθλητική αλλα ο Ολυμπιακός σε άμυνα ματσαρει καλα. Σε bo5 με μειονέκτημα δεν την έχω ικανή να αποκλείσει κανέναν απο τους πρωτους 4.
Και το σερί που έκανε τον τελευταίο μήνα δεν μου λέει κάτι γιατί έπαιζε με αντιπάλους ειτε αποκλεισμένους είτε αδιάφορους. (Μακαμπι-Ζαλγκρις-Μπροσε-Ουνικς τα οποία ματς τα κέρδισε με την ψυχή στο στόμα -Μπαμπεργκ βέβαια της έριξε 20 στην Τουρκία-, Φενέρ και Ολυμπιακό που κατέβηκαν με μισή ομάδα κλπ).

Όταν μπουν οι προσωπικότητες και όλος Ολυμπιακός σε playoff mode μιλάμε για άλλη ομάδα, μένει να το αποδείξουμε στο γήπεδο.
damian
Μπαίνουμε σε μια σειρά αγώνων κόντρα στη πιο αθλητική ομάδα της Ευρωλίγκας. Μετά την απώλεια του Χάκετ η περιφέρεια μας έχει γίνει πολύ ευάλωτη, και ο Γουότερς όσο σφίγγουν τα γάλατα έχει σταματήσει να προσφέρει και επιθετικά. Πολύ σημαντικό το πως θα παρουσιαστούν οι Μάντζαρης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου στο 3ποντο και φυσικά στην άμυνα. Για μένα δεν είναι καθόλου εύκολα τα πράγματα. Πιστεύω ότι ο Γιανγκ θα δώσει πράγματα στη σειρά, αντί για το πιστεύω μπορείτε να βάλετε και το ελπίζω βέβαια smile.gif

Σιγουρα το πλεονέκτημα του Ολυμπιακού είναι οι προσωπικότητες που έχει, και η μεγαλύτερη θέληση ίσως.
Anaz
Το καλύτερο σταύρωμα που μπορούσε να έχει ο Ολυμπιακος.
Χωρις αυτό να σημαίνει ότι είναι εύκολος αντίπαλος η Εφες.Δεν υπάρχουν τέτοιοι στα φετινά πλευοφ.
natouralistis
Συμφωνώ με Anaz, την Εφές αν τη τρέξεις της βάζεις 90 χαλαρά. Τουλάχιστον αυτό έδειξε στη κανονική διάρκεια.
Air Kef
Πολύ σημαντικό το πρώτο ματς, ελπίζω να μην μπούμε με λογική "νταξει κάπως θα κερδίσουμε σήμερα", σε κανένα από τα δύο ημίχρονα γιατί μας βλέπω να πηγαίνουμε Πόλη να γυρίσουμε την σειρά, κλασσικός Ολυμπιακός 2017 δλδ.

ΜΟΝΟ ΦΟΥΜΟ ΚΑΙ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ από εδώ και πέρα, δεν υπάρχουν περιθώρια.
το_καλύτερο_3d
Δεν είναι τόσο ευκολη η πρόκριση όσο νομίζουν μερικοί.
Σε όσα ματς κολησει στο τρίποντο ο ολυμπιακός θα τα χάσει.

Για να κάνω μια πρόβλεψη όμως,πιστευω πως θα χάσει το 2ο ματς αλλά θα τελειωσει την σειρα στην τουρκια
Προβλέπω πρόκριση ολυμπιακου με 3-1.
Manimal
QUOTE (natouralistis @ Apr 9 2017, 01:29 ) *
Συμφωνώ με Anaz, την Εφές αν τη τρέξεις της βάζεις 90 χαλαρά. Τουλάχιστον αυτό έδειξε στη κανονική διάρκεια.


Καλά τα λες, αλλά τουλάχιστον στο συγκεκριμένο match up φαντάζει υποθετική ουτοπία. Εγώ τον Ολυμπιακό δεν τον είδα φέτος και πολύ τρεχάλα, ώστε να πειστώ ότι μπορεί να το κάνει τώρα. Αν ο Σφαιρό βέβαια κράταγε αυτή την ικανότητα του ΟΣΦΠ επτασφράγιστο μυστικό και δεν άφηνε τα άτια του (ελληνικά ποιητικά και όχι UFO) να τρέξουν για να μας κάνει surprise στα plays, θα φανεί.
Και τεκμηριώνοντας την διαφωνία μου, θεωρώ ότι ένας γρήγορος ρυθμός κόντρα σε αθλητική, με επιθετική άμυνα και δεύτερη σε steals στην λίγκα, ομάδα την ευνοεί. Ο ΟΣΦΠ πρέπει να προσέξει ιδιαίτερα δύο σημεία του παιχνιδιού για να έχει τύχη. Αφενός να βελτιώσει το assist/turnover ratio, που είναι καλύτερο μόνο από της Μπάρτσα, κοινώς έχει το δεύτερο χειρότερο, κοινώς θα πρέπει να περιορίσει τα λάθη (γιατί από ασσίστ με τόσο στατικότητα δεν περιμένω βελτίωση) και αφετέρου να ελέγξει τα αμυντικά ριμπάουντ κόντρα στην καλύτερη ομάδα της λίγκας στα επιθετικά ριμπάουντ. Βέβαια με τον Μπιρτς να είναι ντεφορμέ και τον Γιανγκ ακόμα να κλωσάει δεν ξέρω κατά πόσο αισιόδοξος μπορεί να αισθάνεται πάσας Ολυμπιακάκιας.
Από κει και πέρα λίγο φανέλα, λίγο τσαμπουκάς, λίγο champs mentality, λίγο VSPAN γέρνουν την πλάστιγγα ελαφρώς προς τον ΟΣΦΠ. Δηλ. όλα τα μη statistics χαρακτηριστικά του παιχνιδιού, διότι αν πάμε με βάση αυτά ο ΟΣΦΠ έχει ήδη αποκλειστεί και δεν το ξέρουμε.
back2back
Εύκολο θα αποκλειστεί η ομάδα που έχει τον Ερτέλ rolleyes.gif
Quincy
QUOTE(το_καλύτερο_3d @ Apr 9 2017, 00:42 ) *
Δεν είναι τόσο ευκολη η πρόκριση όσο νομίζουν μερικοί.
Σε όσα ματς κολησει στο τρίποντο ο ολυμπιακός θα τα χάσει.

Για να κάνω μια πρόβλεψη όμως,πιστευω πως θα χάσει το 2ο ματς αλλά θα τελειωσει την σειρα στην τουρκια
Προβλέπω πρόκριση ολυμπιακου με 3-1.


Εύκολη δεν είναι σίγουρα. Και δεν πρέπει να υποτιμούμε καμιά ομάδα 8αδας.

Πάντως και η Εφες είναι ομάδα που γενικώς τα "σπάει" από το τρίποντο φέτος. Θα λεγα ότι η μάχες στην ρακέτα είναι το βαρόμετρο σε αυτή τη σειρά.

Πιο αθλητική ομάδα η Εφες σίγουρα, αλλά μπορούμε να την ματσάρουμε σε ενέργεια. Αν επαληθεύσουμε την καλύτερη άμυνα στα ποσοτά διπόντων που επιτρέπουμε και την ικανότητα στο αμυντικό ριμπάουντ δύσκολα θα χουμε εκπλήξεις.
T.W.Is.M.
3-2, οπως το 2013 με ανατροπη στο 5ο ματς με παιχτη-κλειδι τονΠατρικτοΓιανγκ(οΤζοςοΠαουελ του 2017)! smiley.gif
Stojako
Η εφές πάντως στα 3 τελευταία παιχνίδια (3 ήττες) έχει δεχθεί 100 από καρσίγιακα χθες, 97 από Ρεάλ την Παρασκευή και 96 από γκαζιαντεπ πριν μια εβδομάδα.

Με την άμυνα που έχει και το σχετικά μικρό ροτέισον (μικρότερο της φενέρ), δύσκολα να μας πάρει 2 παιχνίδια σε σειρά αγώνων (αν και έχω πει για σκούπα). Απλά να έχουμε αξιοπρεπή ποσοστά στα τρίποντα...
pan24
QUOTE (Stojako @ Apr 11 2017, 02:50 ) *
Η εφές πάντως στα 3 τελευταία παιχνίδια (3 ήττες) έχει δεχθεί 100 από καρσίγιακα χθες, 97 από Ρεάλ την Παρασκευή και 96 από γκαζιαντεπ πριν μια εβδομάδα.

Με την άμυνα που έχει και το σχετικά μικρό ροτέισον (μικρότερο της φενέρ), δύσκολα να μας πάρει 2 παιχνίδια σε σειρά αγώνων (αν και έχω πει για σκούπα). Απλά να έχουμε αξιοπρεπή ποσοστά στα τρίποντα...

Μην σας παρει 1 απο τα δυο πρωτα αυτο μονο.Με 2-0 η σειρα θα τελειωσει στην τουρκια 3-0 η 3-1
Αν κανει το 1-1 ποτε δεν ξερεις.Στην τουρκια μπορει να γερνει το γηπεδο και οι διαιτητες ακομα και αν δεν σπρωχνουν φανερα καποιον(που εκτιμω στα πλει οφ θα ειναι αρκετα αντιμενικοι.Σε σειρα 5 παιχνιδιων για να μην κερδισει ο καλυτερος οι διιατητες πρεπε να εκτεθουν παρα πολυ) τα σπορια στους τουρκους θα τα δωσουν

Εγω αν επαιζα στοιχημα παντως θα επαιζα 3-1 ολυμπιακος
Varvos
Το μονο που με προβληματιζει ειναι τα σχηματα με 4 φοργουορντ + τον Ερτελ που κατεβαζει ο Περασοβιτς.
Στο τελευταιο ματς αυτα τα σχηματα γυρισαν το παιχνιδι αφου επεφτε ο Σπανουλης πανω στο Χανικατ και οπως ειναι φυσικο ο αμερικανος περναγε απο πανω του και κοντεψε να κανει τριπλ νταμπλ

Ο Μιλουτινοφ δε ξερω ποσο ταιριαζει σ αυτη τη σειρα, ειδικα οταν θα παιζει 5αρι ο Μπραουν δε θα προλαβαινει να τον δει
rankin
Τηρουμένων των αναλογιών, ο Ολυμπιακός έχει μπροστά του ένα καλό ματσάρισμα.
πριν λιγο καιρό ηταν πιθανό να παίξουμε με τον Παναθηναϊκό.
Μετά ο Παναθηναϊκός έγινε Φενερ ή (λιγότερο πιθανό) Λαμποράλ.
Στο τέλος η μπίλια έκατσε στην Εφές του εξαιρετικού κόουτς Περάσοβιτς.
Δεν χωράει υποτίμηση η υπόθεση, αλλά η Εφές δεν ειναι ουτε Φενερ, ουτε Παναθηναικός, ουτε καν Λαμποράλ.

Περιμένω και ελπίζω να δω εναν εν ζωή Ολυμπιακό (όχι τα ψόφια πράγματα του τελευταίου καιρού), για να πάρουμε τη πρόκριση.
Νομίζω οτι το μέγα κλειδί, οπως ισχύει γενικά με τον Ολυμπιακό, ειναι η ενέργεια.
H Εφες έχει αναγκαστικά κλειστό ροτέισον και οχι πολλές λύσεις. Σε σειρά 5 αγώνων νομίζω οτι μπορείς να την εξουθενώσεις, αρκεί να πάρεις βοήθεια και απο τους 12 δικούς σου παίχτες.
Στο σεντερ έχουμε θεματάκι, γιατι οντως τον Ντάνστον δεν μπορεί να τον ματσάρει ο Μιλου, ενώ ο Μπιρτς ειναι και τραυματίας και αλλού τώρα τελευταία, ενώ δεν θα ποντάριζα και πολλά στον Γιανγκ, που είναι περισσότερο μια πανάκριβη μασκότ παρά παίχτης.
Στον Ερτέλ, θαρρώ οτι θα πέσει ο Παπανικολάου. Καλώς ή κακώς, γιατι αφήνει αλλού τρύπες μια τέτοια επιλογή.
Περιμένω πολλά απο Αγραβάνη και Παπαπέτρου, γιατί στα forward υπάρχει μεγάλη ανάγκη αυτή τη στιγμή.
Με Σπανούλη στα καλά του νομίζω πάντως οτι τη μπουγάδα θα την καθαρίσουμε.
Με Σπανούλη στα κακά του, θα χρειαστεί να επανέλθει το Κράκεν-Γκριν για να αρχίσει τα ζογκλερικά και πάλι δεν ξέρω αν θα ειναι αρκετό αυτό

Γενικά, περιμένω πλέον να ανέβουν οι ρυθμοί. Έχουμε πάει πολύ νωχελικά εδώ και κανα μηνα. Καιρός να μπει μπροστά ο κινητήρας και πάλι
SG3ptshooter
Νομίζω θα προτιμούσα τη Laboral, σε κάποιες θέσεις ματσάρετε καλύτερα και δεν έχουν momentum. Γενικά συμφωνώ από κει και πέρα.
natouralistis
QUOTE (Manimal @ Apr 9 2017, 07:08 ) *
Καλά τα λες, αλλά τουλάχιστον στο συγκεκριμένο match up φαντάζει υποθετική ουτοπία. Εγώ τον Ολυμπιακό δεν τον είδα φέτος και πολύ τρεχάλα, ώστε να πειστώ ότι μπορεί να το κάνει τώρα. Αν ο Σφαιρό βέβαια κράταγε αυτή την ικανότητα του ΟΣΦΠ επτασφράγιστο μυστικό και δεν άφηνε τα άτια του (ελληνικά ποιητικά και όχι UFO) να τρέξουν για να μας κάνει surprise στα plays, θα φανεί.


Μάλλον φίλε την Εφές 30 αγωνιστικές δεν την είδες καθόλου. Μιλάς στερεοτυπικά "γρήγοροι παίχτες άρα δεν ευνοεί να τους τρέξεις". Η γνώμη μου πως πρέπει ειδικά στα εντός να τρέξουμε δεν είναι υποθετική ουτοπία αλλά μπασκετικός ρεαλισμός βάση της εικόνας που έχει δείξει η Εφές όλη τη χρονιά.

Μπορείς να ανατρέξεις στο παιχνίδι του ΣΕΦ για να το διαπιστώσεις αλλά σχεδόν και σε όλα τα παιχνίδια που έχει δώσει η τουρκική ομάδα, για να καταλάβεις πως ο έλεγχος του ρυθμού ή το κακό αμυντικό τρανζίσιον που έχουν δεν εξαρτάται από το αν οι παίχτες σου τρέχουν και πηδούν αλλά από την ικανότητα να να μπορείς να συγκεντρωθείς σε ένα πλάνο διαφορετικό από ότι έχεις συνηθίσει.
rankin
QUOTE(SG3ptshooter @ Apr 11 2017, 11:52 ) *
Νομίζω θα προτιμούσα τη Laboral, σε κάποιες θέσεις ματσάρετε καλύτερα και δεν έχουν momentum. Γενικά συμφωνώ από κει και πέρα.

το ευτύχημα ειναι που δεν χρειάζεται να παίξουμε με καμιά Μπάμπεργκ ή με καμιά Γαλατά... Και δεν το λέω για αστείο, ιδίως οσον αφορά τη Μπάμπεργκ... (Για τη Γαλατά και πάλι δεν ειναι αστείο.. Ειναι γελοίο)

Δε ξέρω πως το βλέπουν οι άλλοι φίλοι εδω μέσα, αλλά ο Ολυμπιακός με την, εδώ και καιρό, εικόνα του δεν πείθει. Και όταν δεν πείθεις, δεν υπάρχει εύκολος αντίπαλος. Υπάρχουν αντίπαλοι περισσότερο δύσκολοι και αντίπαλοι λιγότερο δύσκολοι, και πάλι καλά που τους περισσότερο δύσκολους τους αποφύγαμε.
Απο εκεί και πέρα, η ομάδα έχει την εμπειρία (πες το και τεχνογνωσία) ώστε αντιπάλους πιο άπειρους και με λιγότερο σκληρό mentality, να μπορεί να τους αντιμετωπίσει.
Ο Ολυμπιακός, έστω και αν δεν ειναι στα καλύτερα του, εναν αντίπαλο σαν την Εφές, οφείλει να τον περάσει και οφείλει να το κάνει προτάσσοντας τα χαρακτηριστικά του αυτά, τα χαρακτηριστικά της έμπειρης και σκληρής ομάδας.
Δεν υποτιμώ την Εφές. Ίσα ίσα, σέβομαι και την ομάδα και τον προπονητή της, αλλά εδώ που είμαστε, ένας αποκλεισμός θα αποτελεί μέγιστη αποτυχία.

Προτρέχω δε λίγο, και γράφω κάτι που έγραψα και στο thread του Παναθηναικού. Ο Ολυμπιακός, αν καταφέρει να περάσει στο F4, θα πρέπει να ξεπεράσει κατα πολύ τον εαυτό του, για φύγει με τη κουπα στα χέρια απο τη Πόλη.
Γενικά, αν ο Ολυμπιακός αυτη τη στιγμή παίζει σε ενα Χ επίπεδο, θα πρέπει απο εδώ και στο εξής να παίξει σε επίπεδο 3Χ για να φτάσει εκεί που ονειρεύεται ο κόσμος του.
Manimal
QUOTE (natouralistis @ Apr 11 2017, 12:51 ) *
Μάλλον φίλε την Εφές 30 αγωνιστικές δεν την είδες καθόλου. Μιλάς στερεοτυπικά "γρήγοροι παίχτες άρα δεν ευνοεί να τους τρέξεις". Η γνώμη μου πως πρέπει ειδικά στα εντός να τρέξουμε δεν είναι υποθετική ουτοπία αλλά μπασκετικός ρεαλισμός βάση της εικόνας που έχει δείξει η Εφές όλη τη χρονιά.

Μπορείς να ανατρέξεις στο παιχνίδι του ΣΕΦ για να το διαπιστώσεις αλλά σχεδόν και σε όλα τα παιχνίδια που έχει δώσει η τουρκική ομάδα, για να καταλάβεις πως ο έλεγχος του ρυθμού ή το κακό αμυντικό τρανζίσιον που έχουν δεν εξαρτάται από το αν οι παίχτες σου τρέχουν και πηδούν αλλά από την ικανότητα να να μπορείς να συγκεντρωθείς σε ένα πλάνο διαφορετικό από ότι έχεις συνηθίσει.


Δεν κατάλαβες. Δεν έγραψα πουθενά για τα γρήγορα και αλτικά πόδια της Εφές. Διατύπωσα την ένσταση για την ικανότητα του Ολυμπιακού να τρέξει. Και άντε εγώ την Εφές δεν την είδα στα 30 ματς , εσύ τον Ολυμπιακό τον είδες φέτος ότι μπορεί να τρέξει στο τρανσίσιον? Και φυσικά είναι ουτοπία όταν σε διάστημα μίας εβδομάδας θα κληθεί ο Ολυμπιακός, όπως λες να παίξει το μπάσκετ που δεν έχει παίξει όλη την χρονιά και ακόμα πιο πίσω.
Ούτε θα λάβω σαν παράδειγμα ένα μεμονωμένο παιχνίδι στην αρχή της χρονιάς. Το έγραψα και πιο πάνω, αλλά μάλλον περιορίστηκες, ότι για μένα το ένα στοίχημα του Ολυμπιακού είναι πως θα αντιμετωπίσει την καλύτερη ομάδα στα επιθετικά ριμπάουντ, την ίδια ώρα που οι ψηλοί του Ολυμπιακού βρίσκονται "εκτός" παρκέ, που και εκ των πραγμάτων, χωρίς τον έλεγχο των ριμπάουντ δεν μπορείς να επιβάλεις και ρυθμό και το άλλο στοίχημα πως θα αντιδράσει κόντρα σε μια επιθετική άμυνα, όταν το assist/turnover ratio του ΟΣΦΠ είναι το δεύτερο χειρότερο της διοργάνωσης.
Varvos
Και ο Ολυμπιακος ειναι πρωτος στην Ευρωλιγκα στο συνολο των ριμπαουντ
natouralistis
QUOTE (Manimal @ Apr 11 2017, 16:03 ) *
Δεν κατάλαβες. Δεν έγραψα πουθενά για τα γρήγορα και αλτικά πόδια της Εφές. Διατύπωσα την ένσταση για την ικανότητα του Ολυμπιακού να τρέξει. Και άντε εγώ την Εφές δεν την είδα στα 30 ματς , εσύ τον Ολυμπιακό τον είδες φέτος ότι μπορεί να τρέξει στο τρανσίσιον? Και φυσικά είναι ουτοπία όταν σε διάστημα μίας εβδομάδας θα κληθεί ο Ολυμπιακός, όπως λες να παίξει το μπάσκετ που δεν έχει παίξει όλη την χρονιά και ακόμα πιο πίσω.
Ούτε θα λάβω σαν παράδειγμα ένα μεμονωμένο παιχνίδι στην αρχή της χρονιάς. Το έγραψα και πιο πάνω, αλλά μάλλον περιορίστηκες, ότι για μένα το ένα στοίχημα του Ολυμπιακού είναι πως θα αντιμετωπίσει την καλύτερη ομάδα στα επιθετικά ριμπάουντ, την ίδια ώρα που οι ψηλοί του Ολυμπιακού βρίσκονται "εκτός" παρκέ, που και εκ των πραγμάτων, χωρίς τον έλεγχο των ριμπάουντ δεν μπορείς να επιβάλεις και ρυθμό και το άλλο στοίχημα πως θα αντιδράσει κόντρα σε μια επιθετική άμυνα, όταν το assist/turnover ratio του ΟΣΦΠ είναι το δεύτερο χειρότερο της διοργάνωσης.


Φίλε η Εφές εν ολίγοις παίζει κλαρίνο. Σουτάρουν χωρίς να υπάρχει καμία αμυντική ισορροπία στην ομάδα τους γι΄αυτό και δέχονται σε πολλά παιχνίδια φέτος 90-100 πόντους. Έκθεση ιδεών δεν θα κάνω, σε λίγες μέρες θα έχουμε την ευκαιρία να το δούμε στη πράξη.
yorgos
Πολύ κομβικός ο Μπιρτς στη σειρά, θα έλεγα ότι πριν ξεκινήσει η σειρά μάλλον ο σημαντικότερος μου φαίνεται. Ο Μιλουτίνοφ δε νομίζω να ταιριάζει με τους αντίπαλους ψηλούς και ημίψηλους.
Varvos
πιστευω σημερα θα ξεκινησει 5αδα ο Παπαπετρου και ο Παπανικολαου θα μπει μολις μπει κι ο Ερτελ για να πεσει πανω του
natouralistis
Πατροπαράδοτα δεν μας ταιριάζει ο ρόλος του φαβορί. Η ομάδα έχει καταφέρει τους άθλους της όταν ήταν υπό αμφισβήτηση και έπαιζε ως αουτσάιντερ. Πράγμα δύσκολο στη συγκεκριμένη σειρά να υπάρξει, έχοντας πλεονέκτημα έδρας απέναντι στην Εφές.

Οι δηλώσεις των ανθρώπων της όμως -ούτε λίγο ούτε πολύ, θεωρούν πως είναι καλύτεροι από τον Ολυμπιακό, για αυτούς είναι μόνο ο Σπανούλης- κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση για να έρθει η πολυπόθητη πρόκριση στο F4.
το_καλύτερο_3d
Η περιρρέουσα ατμόσφαιρα στην εφες είναι οτι είμαστε τυχεροι που πέσαμε με ολυμπιακο(γιατί τους έχουμε)και οχι με ρεαλ τσσκα.Αυτο αντιλαμβάνομαι εγω απ τις δηλώσεις και αυτό είναι που τους έχει κάψει ήδη.
Ο ολυμπιακος θα είναι σοβαρός σήμερα και θα κερδίσει.Ας ελπίσουμε να κερδίσει δύσκολα για να παραμείνει συγκεντρωμένος σε ολη την σειρα.
pan24
Αν η εφες μπει με υπεροψια εχει χασει απο το τζαμπολ.Βεβαια λενε μια αληθεια στις δηλωσεις τους
Αν η εφες παιξει ανω του μετριου ΚΑΙ κρατησει τον σπανουλη σετο πολυ 10 ποντους ΚΑΙ το πολυ 4 ασσιστ εχει 70% πιθανοτητες να κερδισει.Βεβαια δεν ξερω πως μπορει να γινει αυτο
Παντως η εφες ειναι αρκετα σοφτ,ο ολυμπιακος μπορει να παρει παιχνιδι και στην τουρκια αν χρειαστει
Coach Periklis
Δεν ξέρω αν γίνεται να περιορίσεις τον Σπανούλη και επιθετικά και δημιουργικά . Συνήθως σε ένα τομέα θα τα πάει καλά . Αν το καταφέρουν τόσο θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και θα βασιστούμε σε Πρίντεζη - Παπανικολάου

Ο 2ος ούτως ή άλλως θα είναι κομβικός στη σειρά . Ο Πριντ πιστεύω θα βγει και πρώτος σκορερ σειρας

Κλειδί επίσης, να περιορίσεις κυρίως Ερτελ και μετά τον πολύ καλό Γκρεηντζερ
yorgos
Πιστεύω ότι θα δυσκολευτεί πάρ πολύ ο Ολυμπιακός από την αθλητικότητα της Εφές. Αν δεν του μπουν τα σουτ θα έχει χοντρό πρόβλημα. Αν ο Μπιρτς ήταν σε καλύτερη κατάσταση θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα, αλλά έχει πάθει Καλάθη εδώ και πάνω από ένα μήνα. Θέλει τρομερή προσοχή το ματς, ειδικά στα αμυντικά ριμπάουντ και πολύ ξύλο (αυτό το έχει ο Ολυμπιακός). Ο Σπναούλης θα πρέπει να το ρίξει στην οργάνωση και να αφήσει τις μπούκες και τα σκοτωμένα τρίποντα θα μπλέξει in traffic. O δε Πολ κάνει 4 ματς κι ένα καλό, αλλά στο καλό σου βάζει 10π σε τρία λεπτά. Εγώ τη βλέπω πολύ επικίνδυνη την Εφές.
jazz thrilos
Κι ενώ η σειρά είναι στο 60-40 υπέρ του Ολυμπιακού χονδρικά, το κάθε ματς της σειράς ξεχωριστά δεν μπορεί παρά να είναι 50-50 ακριβώς!

Μόνο αν αντιμετωπίσουμε τα παιχνίδια σοβαρά, σαν τελικούς μπορούμε να ελπίζουμε σε πρόκριση.
Σε τεχνικά ζητήματα καλύτερα να αναλωθούμε μετά το πρώτο ματς της σειράς που θα έχουμε και ένα πρώτο δείγμα γραφής
από τους δύο προπονητές για το πως θέλουν να προσεγγίσουν την σειρά.
Πάντως αν όντως οι παίχτες της Εφες αντιμετωπίζουν την διασταύρωση με Ολυμπιακό ως δώρο της τύχης, τότε πιθανότατα
να αποκομίσουν μια εξόχως άσχημη εμπειρία.
Dreamerpanos
Στοιχειωδώς σοβαρός να είναι ο Ολυμπιακός θα κερδίσει πολύ εύκολα.

Συμφωνώ ότι η προσέγγιση πρέπει να είναι σαν να παίζει τελικό,μαχαίρι στα δόντια κλπ,διότι στο παρελθόν ο Ολυμπιακός έχει δείξει πως σαν φαβορί δυσκολεύεται.

Σε κάθε περίπτωση περιμένω νίκη 10+.
TakeshyKurosawa
Σκουπέτο στα Τουρκά γιατί λένε πολλά. Χαλαρό 2-0 εδώ και μπρέικ με το καλημέρα και αυτοί στη μιζέρια! χεχεχε..
Σοβαρά τώρα προβλέπω 3-1 υπέρ μας εκτός αν εμφανιστούμε κάκιστοι στα πάντα..
RipCity
QUOTE (Varvos @ Apr 19 2017, 10:48 ) *
πιστευω σημερα θα ξεκινησει 5αδα ο Παπαπετρου και ο Παπανικολαου θα μπει μολις μπει κι ο Ερτελ για να πεσει πανω του


Indeed!
pan24
Ο ερτελ το παλικαρι αφηνει τρενα να περνανε.Δεν ειναι απλα τρυπα πισω ολοκληρο πηγαδι ειναι
mi4
Μπορεί κάποιος να μου στείλει λινκ για το παιχνίδι;
ευχαριστώ
Coach Periklis
Καλή εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο

Μιλουτινοφ πολύ καλός

4 βολές νομίζω εμείς , 10 οι άλλοι
0/7 τρίποντα η Εφές . 0 π. ο Σπανούλης . Ακρως ενδιαφέρουσα στατιστική

Απ το ραδιόφωνο αυτά δεν μπορώ να το δω δυστυχως. Ο,τι ακούω
RipCity
Τρομερός ο Νικόλας και γενικά πολύ καλό πρώτο ημίχρονο σε θέμα effort. Παπανικολάου θεός πια, χαίρεσαι να τον βλέπεις.

Απαράδεκτος ο Vspan. Έχει φτάσει σε σημείο που είναι για ψιλολύπηση γιατί προσπαθεί πολύ, έχει σωστές ιδέες, αλλά το σώμα του δεν τον ακούει πια.
Stojako
QUOTE (Coach Periklis @ Apr 19 2017, 21:45 ) *
Καλή εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο

Μιλουτινοφ πολύ καλός

4 βολές νομίζω εμείς , 10 οι άλλοι
0/7 τρίποντα η Εφές . 0 π. ο Σπανούλης . Απ το ραδιόφωνο αυτά δεν μπορώ να το δω δυστυχως

Ο,τι ακούω



Έχει κάνει και κακές επιλογές ο Σπανούλης, που επέτρεψαν στην Εφές να μειώσει στους 11. Για μένα η διαφορά είναι πλασματική, θα μπορούσαμε να είμαστε μπροστά με 15 συν. Πήραν και κάποια σφυρίγματα όταν άνοιξε η διαφορά και έμειναν στο παιχνίδι.

Συνεχίζει ντεφορμάρισμα ο Μπίρτς.
Quincy
Ο Μιλου είναι πολύ καλός. Και λέγαμε ότι δεν θα του ταιριάζουν οι ψηλοί της Εφες, τα πάει μια χαρά πάντως. Είναι αξιόπιστη λύση πλέον.

Ο Σπανούλης είναι κακός με ότι αυτό συνεπάγεται. Αστοχία, λάθος πάσες, ντριπλάρει περισσότερο από όσο χρειάζεται κλπ. Δεν είναι ζημιά όμως αυτό όπως κυλάει το παιχνίδι.
yorgos
O Μπιρτς είχε κανέναν μικρότερο αδελφό που έπαιζε στην ομάδα τον έλεγαν Πατ και τον έστειλαν στην Ιταλία; Ανεξήγητα κακός εδώ και πολύ καιρό.

Το ματς δεν έχει τελειώσει βεβαια, αλλά ο Ολυμπιακός χωρίςς να είναι σε καλή μέρα πάει πολύ καλά με βασικά του όπλα να πετάνε χαρταετό. Μιλού είναι ο MIP της Ευρωλίγκας... ίσως πίσω από τον Κούζμιτς.

Ντάνστον για κλάμματα...
Δε θα είναι έτσι βέβαια σε όλη τη σειρά αλλά γουάου, τι χάλι είναι αυτό.
rankin
Με Πριντεζη σε οχι σπουδαια μερα
Ομοιως Σπανουλη
Ειναι ευτυχημα που κραταμε αυτο το προβαδισμα
Μεγας Μιλουτινοφ.. Μηπως οντως βελτιωθηκε αυτος; Πλεον ειναι επιπεδου Σερμαντίνι. 41.gif
yorgos
Σε άλλα νέα, πάμε και για δεύτερη τούρκικη παρουσία στο Φ4...
Air Kef
Με 3 λεπτά κλασσικού Σπαν - Πριντεζη καθαρίζει το ματς, απλώς τελικά θα χρειαστεί αυτό το 3λεπτο από ότι φαινεται.
rankin
QUOTE(yorgos @ Apr 19 2017, 22:24 ) *
Σε άλλα νέα, πάμε και για δεύτερη τούρκικη παρουσία στο Φ4...

Γιατι το λες αυτό;
Μιλας για την Εφες; Δε φανταζομαι να βλεπεις Νταρουσαφακα;;
pan24
QUOTE (rankin @ Apr 19 2017, 22:36 ) *
Γιατι το λες αυτό;
Μιλας για την Εφες; Δε φανταζομαι να βλεπεις Νταρουσαφακα;;

Μαλλον νταρουσαφακα.Ο λασο παει να το κανει το θαυμα του
Εδω η εφες ποτε δεν μπηκε στο παιχνιδι
Μεχρι τους 10 εφτασε
rankin
QUOTE(pan24 @ Apr 19 2017, 22:40 ) *
Μαλλον νταρουσαφακα.Ο λασο παει να το κανει το θαυμα του
Εδω η εφες ποτε δεν μπηκε στο παιχνιδι
Μεχρι τους 10 εφτασε

Δε παιζει ρε παιδια να περασει η Νταρουσαφακα και ας κερδισει σημερα
Εμεις να προσεξουμε μονο μην χαλαρωσουμε μετα την σημερινη ευκολη νικη
Δεν ηρθε ευκολα. Η ομαδα εβγαλε πολυ παθος στο παρκέ για να βγει το αποτελεσμα αυτό
Αριστος Σφαιροπουλος
whaler
QUOTE (rankin @ Apr 19 2017, 22:36 ) *
Γιατι το λες αυτό;
Μιλας για την Εφες; Δε φανταζομαι να βλεπεις Νταρουσαφακα;;


Νταρουσάφακα, Νταρουσάφακα...Μείωσε στον πόντο πριν το ημίχρονο η Ρεάλ πάντως, αλλά ο Μπλατ είναι πάρα πάρα πολύ επικίνδυνος. (Κλείνει το οφφ τόπικ)
yorgos
QUOTE(rankin @ Apr 19 2017, 21:36 ) *
Γιατι το λες αυτό;
Μιλας για την Εφες; Δε φανταζομαι να βλεπεις Νταρουσαφακα;;

Ήταν στο +11 η Νταρουσάφακα.
Air Kef
Καλή νίκη σήμερα, μπράβο στην ομάδα, αλλά την Παρασκευή πάμε για ΜΑΧΗ.

Αν ξεγελαστούμε από την 20αρα θα έχουμε ένα από τα γνωστά διπλά, που κερδίζουμε στο α ημίχρονο και μπλοκάρουμε στο β. Η Εφές είναι αθλητική ομάδα που αν βρει ρυθμό στην επίθεση μπορεί να γυρίσει το ματς.



RipCity
Απόλυτη κυριαρχία σήμερα με μετριότατους Σπανούλη, Πρίντεζη.

Ψυχραιμία, τα μυαλά στο κεφάλι και το 3-0 θα γίνει.
Dreamerpanos
Χαλαρουα όπως ήταν αναμενόμενο.

Και επειδή δεν το είδα αφού λέτε ότι Σπανουλης,Πρίντεζης δεν έπιασαν και καμιά σπουδαία απόδοση δεν υπάρχει κάτι άλλο να πεις.

Το δεύτερο ματς θα το κερδίσει κι αυτό ο Ολυμπιακός με μικρότερη διάφορα ίσως και κάτω από 10 και θα πάρει ένα από τα 2 την άλλη εβδομάδα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.