Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ορλαντο-Σαρλοτ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Air and King
magic1-sm.gif(2) vs bobcats-sm.gif(7)

Σχολια για την σειρα.
il postino
αν επρεπε να πονταρω σε ενα σουιπ θα διαλεγα αυτη τη σειρα. υπερ του ορλαντο φυσικα.
red pyramid88
Και εγώ το ίδιο θα έλεγα, όχι επειδή οι Bobcats δεν έχουν καλή ομάδα αλλά το Orlando πια είναι στα μεγαθήρια. 4-1 η πρόβλεψη μου.
T.W.Is.M.
Κι εγω με τη σκουπα στο χερι ειμαι. Η Σαρλοτ εκανε πολυ καλη σεζον, αλλα εδω τα πραγματα σοβαρευουν και το Ορλαντο δεν αστειευεται...
Razorblade Fish
Δυσκολο το βλεπω εγω να βγαινει σκουπα σε αυτο το ζευγαρι,πιστευω ενα ματς θα το παρει η Σαρλοτ,ισως και 2.
laimbeer7
QUOTE(Razorblade Fish @ Apr 16 2010, 03:38 ) *
Δυσκολο το βλεπω εγω να βγαινει σκουπα σε αυτο το ζευγαρι,πιστευω ενα ματς θα το παρει η Σαρλοτ,ισως και 2.

κ σκουπα κ κουπα το ορλαντο πιστευω.......
benchwarmer
Εγω παντως δινω ελπιδες στους Μπομπκατς εδω (εαν παιξει κανονικα ο Τζεραλντ). Δεν νομιζω οτι θα ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα για το Ορλαντο. Λογικα θα περασει βεβαια, αλλα οχι τοσο ευκολα..
Hoff
Θα προτιμούσα να έβλεπα Bobcats εναντίον Hawks. Πρώτον γιατί δε νομίζω να είναι και πολύ αμφίρροπη η σειρά αυτή και δεύτερον γιατί Ατλάντα και Σάρλοτ είναι δύο πολύ αθλητικές ομάδες και θα είχε πολύ ενδιαφέρον ένα τέτοιο ζευγάρι.
Dwyane ''the flash'' Wade
πιστευω πως το ορλαντο θα περασει και μαλιστα σχετικα ευκολα.ισως η σαρλοτ να κανει μια νικη.θεωρω αυτη τη στιγμη τους ματζικ το απολυτο φαβορι για το πρωταθλημα της ανατολης.
nikolas12
Οι Μπομπκατς καταφεραν να μπουν στα πλει-οφ φετος αλλα δεν νομιζω να πανε παραπερα.Πιασανε ταβανι.Το Ορλαντο θα τους ξεπεταξει ανετα με 4-1 το πολυ.
Johnaros
Αν κλωνοποιήσουν τον Ουάλας, κάτι γίνεται.
Σοβαρά τώρα.
Έχουν κορμιά για να κάνουν φάουλ στον Χάουαρντ.
Αλλά, είναι ο Λιούις, είναι ο Κάρτερ, είναι ο Ουίλιαμς, ο Νέλσον, μέχρι και ο Πιετρούς. Και έχουν δέσει. Βάζει και ο Μπαρνς. Βάζουν μέχρι και ο Ρέντικ με τον Άντερσον.
Ε, και από την άλλη ο Ουάλας και ο Τζάκσον.


Πρόβλεψη: Εύκολα 4-1 το Ορλάντο.
white chocolate
κ εγω πιστευω ευκολα η δυσκολα το ορλαντο θα περασει ομως μην ξεχναμε,αν δν κανω λαθος,η σαρλοτ τους κερδισε 2 φορες στην κανονικη περιοδο.δν τους ταιριαζει κ τοσο σαν ομαδα.
Leon_cp3
Γενικά η Σάρλοτ είναι ομάδα που δε καταλαβαίνει από μεγάλους και μικρούς (και τους Καβς τους κέρδισε 3 φορές στη regular season),το θέμα είναι να βρεθούν τα αστέρια τους σε καλή μέρα.Πάντως επειδή τα play off είναι "άλλου παππά ευαγγέλιο" θέλω να πιστεύω ότι χωρίς μεγάλη κούραση με ένα 4-1 περίπου οι Μάτζικ θα περάσουν στον επόμενο γύρο.
Και πραγματικά δεν έχω ιδέα τι κόλπο θα βρουν οι "λύγκες" να αντιμετωπίσουν τον Χάουαρντ.
a bullet for your head
QUOTE(white chocolate @ Apr 17 2010, 02:13 ) *
κ εγω πιστευω ευκολα η δυσκολα το ορλαντο θα περασει ομως μην ξεχναμε,αν δν κανω λαθος,η σαρλοτ τους κερδισε 2 φορες στην κανονικη περιοδο.δν τους ταιριαζει κ τοσο σαν ομαδα.

Βασικα τους κερδισε μια φορα & εχασε 3.
Ομως στις 14 Μαρτιου που κερδισαν,ειχαν τον Ταιρους Τομας,ο οποιος δεν ειχε παιξει στα προηγουμενα παιχνιδια..
Ενω λιγο αργοτερα εκαναν & τη προσθηκη του Λαρι Χιουζ...
Που σημαινει πως οι τωρινοι Μπομπκατς εχουν περισσοτερες λυσεις απ'οτι οταν ξεκινησε η σεζον..

Φρεσκαροντας λιγο τη μνημη μου προσεξα,πως στα μεταξυ τους παιχνιδια φετος ο Ντουαιτ δεν πηρε πολλες τελικες προσπαθειες..(μαξιμουμ σε ενα παιχνιδι οι 14 προσπαθειες για 2ποντο..)..& ενω κλασικα..ξεσκιστηκαν στα 3ποντα,αλλα οχι & με τοσο καλα ποσοστα..
Ο Ντουαιτ επιβαλλεται να ''ταιστει'' περισσοτερο στα πλει-οφς...& ειδικα κοντρα στους Μπομπκατς που υπερεχει αισθητα εναντι των αντιπαλων του...

Η 3αδα των Ρατλιφ,Τσαντλερ,Μοχαμεντ,θα πρεπει να αναλωθει κυριως στο να του κανουν συνεχως φαουλ,στελνοντας τον συνεχεια στις βολες & μην επιτρεποντας του τα καρφωματα & γενικα τη ''δραστηριοτητα'' του μεσα στο ζωγραφιστο...
Και χωρις βοηθειες...ετσι ωστε να αποφυγουν τα μακρινα σουτ απο ''μεσα προς τα εξω'' & τις καταστασεις της εξτρα πασας..
Αναγκαζοντας τους Ματζικ να παιξουν περισσοτερο με τα pick n' roll & με τα isolation των Καρτερ & Νελσον..

Στα ματσαρισματα των υπολοιπων θεσεων:

Νελσον-Ουιλλιαμς vs Φελτον-Αγκουστιν.
Η πλαστιγγα γερνει καπως προς τη πλευρα των Ματζικ,λογω εμπειριας.

Καρτερ-Πιετρους-Ρεντικ vs Τζακσον-Χιουζ-Χεντερσον.
Νομιζω οτι θα υπαρξουν πολυ ωραιες ατομικες μονομαχιες εδω...
Το προβαδισμα το δινω στη 3πλετα των Ματζικ λογω της κλασης του Βινς...& της απειριας του ρουκι Χεντερσον..

Μπαρνς vs Τ.Ουαλλας.
Ο Μπαρνς ειναι ενας πολυ καλος ρολιστας ομως ο Ουαλλας ειναι πιο ποιοτικος παικτης..

Λιουις-Μπας-Αντερσον vs Ντιο-Τ.Τομας.
Ποσοτικα η 3πλετα των Ματζικ υπερισχυει...
Ομως το διδυμο των Μπομπκατς ειναι πολυ ενδιαφερον...
Ο Ντιο μπορει να ελεγξει τη περιφερειακη δραστηριοτητα του Λιουις...& ο Τομας μπορει να ανταπεξελθει κοντρα στον Μπας η' τον Αντερσον..
Τα βλεπω καπως ισορροπημενα τα πραγματα εδω..

Πολυ μεγαλο ενδιαφερον παρουσιαζει αναμφισβητητα & η μαχη των παγκων...
Το πουλεν μου ο ΒανΓκαντι κοντρα στον πολυπειρο & καταξιωμενο κοουτς Μπραουν..

Προβλεπω επικρατηση των Ματζικ με 4-2...
OnLy_PAS-AthEnS
Ξερουμε τι ωρα ειναι σημερα το πρωτο ματς?????/
duncan21
7 ταπες ηδη ο Χαουαρντ!Λογικα παει για triple double.
duncan21
59-43 το ημιχρονο υπερ των Ματζικ.Απιθανος Νελσον με 24 ποντους και ενα buzzer στο τελος του ημιχρονου.8 ταπες ο Χαουαρντ,παει να σπασει το ρεκορ στην ιστορια των playoffs.Ειναι σοβαροι oι Ματζικ και λογικα δεν προκειται να κινδυνευσουν
a bullet for your head
Οι Μπομπκατς καταφεραν & γυρισαν το παιχνιδι στο 2ο μερος & δεχτηκαν μολις 39π..(εφαγαν 59π στο 1ο μερος..)..
Μαλιστα προς τα μεσα-τελη της 4ης περιοδου,ειχαν φτασει στο -3 η' -4 αν θυμαμαι καλα...
Ο Τζακσον αν & τραυματιας(πρεπει να επαθε διαταση συνδεσμου στο γονατο του) επεστρεψε στο 2ο μερος & βοηθησε αρκετα..
Ο Φελτον μεταμορφωθηκε τελειως,ενω ο Ουαλλας εκανε ενα εκπληκτικο ματς με 25π & 17ρ!

Οι Ματζικ αν & ειχαν σε πολυ κακη μερα(επιθετικα),τον Βινς & τον Ντουαιτ(πηρε ελαχιστες προσπαθειες),ειχαν 13 στα 30 τριποντα..(9 στα 18 στο 1ο μερος & 4 στα 12 στο 2ο μερος..)..

Οι Μπομπκατς,αν θελουν να εχουν τυχη στη σειρα,θα πρεπει να βρουν λυσεις στη περιφερειακη δραστηριοτητα των Ματζικ...& οχι να εστιασουν πανω στον Ντουαιτ..
Διοτι οι Ματζικ ειναι μια κατεξοχην ομαδα που σουταρει & αυτο το στοιχειο αποτελει τη βαση της επιθετικης φιλοσοφιας του Σταν...
Επισης καλο θα ηταν να ξαναδουν στο video,ολα τα pick n' roll που πηρε ο Νελσον & που τους προκαλεσε πολυ μεγαλη ζημια,ιδιως στο 1ο μερος..
Ας επιτρεψουν στον Ντουαιτ να τροφοδοτειται,χωρις ομως να τον παιζουν με βοηθειες...αλλα να του κανουν συνεχεια φαουλ για να τον οδηγουν στη γραμμη των βολων..
Νομιζω οτι θα ηταν κερδος για την αμυνα των Μπομπκατς,αν ''αναγκαζαν'' την επιθεση των Ματζικ,να κανει λιγοτερα απο 25 επιχειρουμενα τριποντα...& ας παρει ο Ντουαιτ 15-20 τελικες προσπαθειες..
T.W.Is.M.
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 19 2010, 19:51 ) *
Οι Μπομπκατς καταφεραν & γυρισαν το παιχνιδι στο 2ο μερος & δεχτηκαν μολις 39π..(εφαγαν 59π στο 1ο μερος..)..
Μαλιστα προς τα μεσα-τελη της 4ης περιοδου,ειχαν φτασει στο -3 η' -4 αν θυμαμαι καλα...
Ο Τζακσον αν & τραυματιας(πρεπει να επαθε διαταση συνδεσμου στο γονατο του) επεστρεψε στο 2ο μερος & βοηθησε αρκετα..
Ο Φελτον μεταμορφωθηκε τελειως,ενω ο Ουαλλας εκανε ενα εκπληκτικο ματς με 25π & 17ρ!

Οι Ματζικ αν & ειχαν σε πολυ κακη μερα(επιθετικα),τον Βινς & τον Ντουαιτ(πηρε ελαχιστες προσπαθειες),ειχαν 13 στα 30 τριποντα..(9 στα 18 στο 1ο μερος & 4 στα 12 στο 2ο μερος..)..

Οι Μπομπκατς,αν θελουν να εχουν τυχη στη σειρα,θα πρεπει να βρουν λυσεις στη περιφερειακη δραστηριοτητα των Ματζικ...& οχι να εστιασουν πανω στον Ντουαιτ..
Διοτι οι Ματζικ ειναι μια κατεξοχην ομαδα που σουταρει & αυτο το στοιχειο αποτελει τη βαση της επιθετικης φιλοσοφιας του Σταν...
Επισης καλο θα ηταν να ξαναδουν στο video,ολα τα pick n' roll που πηρε ο Νελσον & που τους προκαλεσε πολυ μεγαλη ζημια,ιδιως στο 1ο μερος..
Ας επιτρεψουν στον Ντουαιτ να τροφοδοτειται,χωρις ομως να τον παιζουν με βοηθειες...αλλα να του κανουν συνεχεια φαουλ για να τον οδηγουν στη γραμμη των βολων..
Νομιζω οτι θα ηταν κερδος για την αμυνα των Μπομπκατς,αν ''αναγκαζαν'' την επιθεση των Ματζικ,να κανει λιγοτερα απο 25 επιχειρουμενα τριποντα...& ας παρει ο Ντουαιτ 15-20 τελικες προσπαθειες..


Ισως να προσπαθησαν να αντιγραψουν την περσινη πετυχημενη συνταγη των Λεικερς να βγαλουν εκτος παιχνιδιου τον Χαουαρντ. Μονο που μεταξυ Σαρλοτ και Λεικερς υπαρχει μια διαφορα ποιοτητας, ενω οι Λεικερς ειχαν και τα υψη για να αντιμετωπισουν το Χαουαρντ(αν και τον αντιμετωπιζαν συνεχως με βοηθειες). Κι εγω συμφωνω οτι θα πρεπει να εστιασουν περισσοτερο στην περιφερεια του Ορλαντο. Το προβλημα τους ειναι οτι σ αυτη την περιπτωση ο Χαουαρντ μπορει να τελειωσει το ματς με 30αρα και οι Μπομπκατς δεν ειναι τοσο ικανοι επιθετικα για να ανταπεξελθουν σε τετοια παραγωγικοτητα απο εναν παιχτη του Ορλαντο(ειδικα οταν υπαρχουν αλλοι 3 που στη μερα τους βαζουν 20+).
white chocolate
Μηπως ξερει καποιος κανα link για να δουμε το ματσακι σημερα???

ευχαριστω
white chocolate
να στε καλα μαγκες.ευχαριστω
a bullet for your head
Οι Ματζικ κερδισαν & το 2ο ματσακι & εδειξαν οτι στην εδρα τους,δεν μπορουν να χασουν απ τους Μπομπκατς...
Τους Μπομπκατς,που αμυντικα δεν τα πηγαν & ασχημα οσον αφορα τον Ντουαιτ & τη περιφερειακη δραστηριοτητα των Ματζικ,ομως τα λαθη στα οποια υπεπεσαν,ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ...
Μενει να δουμε αν θα καταφερει η ομαδα του κοουτς Μπραουν να αξιοποιησει την εδρα της.
a bullet for your head
Πολυ ωραιο το ματσακι ως το τωρα...με τους Μπομπκατς να κλεινουν το ημιχρονο με προβαδισμα 5π.
Η second unit των Μπομπκατς εκανε πολυ καλη δουλεια...με τον Χιουζ να προσφερει επιθετικες λυσεις & τον Τομας να δινει ενεργεια & λυσεις σε αμυνα & επιθεση..
Για τους Ματζικ ο Καρτερ ειναι κακιστος...με πολλα λαθη & αστοχια..
Ο Ντουαιτ ΠΑΛΙ παροπλιστηκε κανοντας πολυ γρηγορα 3 φαουλ(δεχθηκε τεχνικη ποινη μετα απ το επιθετικο φαουλ που του σφυριχτηκε πανω στον Τσαντλερ..)...
Ο Πιετρους δεν δινει λυσεις ως τωρα..
Ο Νελσον εκανε φοβερη 1η περιοδο πετυχαινοντας 19π(ρεκορ στην ιστορια των Ματζικ,σε πλει-οφς για ενα δωδεκαλεπτο),με ενα καταπληκτικο 4ποντο στην εκπνοη..
Αρκετα καλος ο Ρεντικ.Το αστειο της υποθεσης ειναι η γιουχα που τρωει απ τους φαν των Μπομπκατς οποτε πιανει τη μπαλα...μιας & εκει,το Ντιουκ ειναι μισητο σε αντιθεση με το Νορθ Καρολαινα..

Η ατμοσφαιρα ειναι παρα πολυ καλη...ενω & ο Τζορνταν παραειναι εκδηλωτικος..
Οι Μπομπκατς δειχνουν ικανοι να παρουν την 1η τους νικη.
Εκτος & αν....οι Ματζικ λιγοστεψουν τα λαθη τους,καλυτερευσουν την αμυνα τους & αν οι Καρτερ-Ντουαιτ εμπλακουν επιθετικα..
Για να δουμε..
il postino
κανα λινκ?
spursforthe5
KAI SE MENA PM OPOIOS EXEI LINK ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ.ΘΕΝΚΣ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
Das Kapital
Οτι περναει κοντα απο τον Χαουαρντ απλα μπλοκαρεται,απιστευτος για αλλη μια φορα...
Razorblade Fish
Με 2/2 κρισιμες βολες του Γκορτατ εκανε το 3-0 το Ορλαντο...Λογικα και οι Χωκς θα καθαρισουν νωρις με τους Μπακς και θα παμε για δυνατη μαχη στα ημιτελικα της Ανατολης...
Leon_cp3
Έλα απόψε θέλω να βλέπω σκουπίσματα,καθώς Ντένβερ και Ντάλας με έχουν απογοητεύσει θέλω τουλάχιστον το Ορλάντο στους τελικούς. smiley.gif
Αν και η αλήθεια είναι ότι στα φετινά playoff καμία σειρά δε φαινόταν για sweep εφ'όσον οι Μάτζικ έφτασαν τόσο κοντά θα είναι κρίμα να κουράζονται τσάμπα όπως την έπαθαν χθες οι Σέλτικς.Λίγη σοβαρότητα θέλει και θα το πάρουν το ματσάκι κόντρα στους άπειρους "λύγκες".
benchwarmer


Ομολογω περιμενα περισσοτερη αντισταση απο τους Μπομπκατς αλλα απογοητευτηκα.

Σε αντιθεση παντως με τον χαμο που γινεται στη Δυση, στην Ανατολη νομιζω ειναι σχεδον σιγουρο οτι το ζευγαρι του τελικου θα ειναι Καβαλιερς-Ματζικ.
Leon_cp3
Ε κι εγώ είχα πει ότι περίμενα γύρω στο 4-1,όχι sweep,αλλά εντάξει καλύτερα γιατί Χοκς και Μπακς θα παλεύουν για κάποια ματς ακόμα οπότε θα έχουν και αρκετό χρόνο ξεκούρασης.
Πάμε τελικοοό στα γρήγορα... smiley.gif
Και μετά βλέπουμε,δύσκολα θα επαναληφθεί το περσινό,αλλά ελπίζουμε.
Το κακό είναι ότι παράγινε επιρρεπής στα φάουλ ο Χάουαρντ (βασικά και οι διαιτητές του σπάνε λίγο τα νεύρα) και σε αυτή τη σειρά δε χρειάστηκε τόσο πολύ αλλά στις επόμενες τα πράγματα θα γίνουν πιο δύσκολα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.