Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Barcelona-Παναθηναικος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34
ALdaperan
Ψηφίστε , εχω βάλει και δυνατότητα για να δουμε στους πόσους αγώνες θα περάσει η καθε ομάδα (οποια περάσει)
Παρακαλω να ψηφίσετε αντικειμενικά για να βγάλουμε κάποια ακρη
berry
barca 3-1

δεν δεχεται την ψηφο για καποιο λογο . εχεις βαλει υποχρεωτικες και τις 3 απαντησεις ?
PanosIlio
Έτσι όπως είναι το poll για να καταχωρηθεί μια απάντηση θα πρέπει να επιλέξουμε και στις 3 ερωτήσεις υποχρεωτικά, οπότε η δυνατότητα να επιλέξουμε ομάδα και μετά σκορ, δηλαδή 2 στις 3 ερωτήσεις δεν υπάρχει.

Αν ισχύει αυτό δεν θα βγουν ασφαλή συμπεράσματα.

Νομίζω πως η 2 και η 3 ερώτηση θα πρέπει να γίνουν 1 με 6 επιλογές.

Κάνω λάθος?

Άποψη μου, μάλλον επιθυμία μου είναι να περάσει ο ΠΑΟ, το σκορ σε αυτή την περίπτωση θα είναι 2-3 υπέρ του.
benchwarmer
Για την ακριβεια γινεται και με μονο ενα πολλ:

Μπαρτσα 3-0, Μπαρτσα 3-1, Μπαρτσα 3-2, Παο 3-0, Παο 3-1, Παο 3-2
rchos
πηγα να το πειραξω και τα εκανα λιγο μανταρα

θα φτιαξω καινουριο πολ με τον τροπο που το λεει ο μπεντς.

ενταξει το διορθωσα.

μπορειτε να ψηφισετε!

οσοι ειχαν ψηφισει πρεπει να το ξανακανουν.
PanosIlio
Ωραία, σωστός ο bench, πάντα πολύπλοκα τα σκέφτομαι εγώ tongue.gif

Έριξα και την επιλογή/επιθυμία μου. Αν και θα είναι πολύ δύσκολο να έρθει και θα πρέπει ο ΠΑΟ να κάνει μια πραγματική "Αυτοκρατορική" σειρά για να περάσει. Για να δούμε αν έχει απομείνει λίγη μαγεία ακόμα.
xristos_metal
3-1 ψηφισα και εγω, υπερ της Μπαρτσα, αν ειναι σε καλη κατασταση ο Παο. Αν γινονταν αυριο τα ματς 3-0.
ALdaperan
QUOTE(rchos @ Mar 4 2011, 11:42 ) *
πηγα να το πειραξω και τα εκανα λιγο μανταρα

θα φτιαξω καινουριο πολ με τον τροπο που το λεει ο μπεντς.

ενταξει το διορθωσα.

μπορειτε να ψηφισετε!

οσοι ειχαν ψηφισει πρεπει να το ξανακανουν.

και κατι μου ελεγε οτι κατι δεν εκανα σωστα icon_drunk.gif

τεσπα 3-1 υπερ της μπαρτσελονας . Και παλι να δουμε αν θα παρουμε το ματς μεσα στο οακκα blink.gif

Για να μπορέσουμε να πάρουμε ενα παιχνιδι στη βαρκελωνη μέσα , θα πρέπει ενας εκ των κορυφαιων παικτων μας (batiste,3D,nicholas) να κάνει ένα σουπερ επιθετικό και αμυντικο παιχνίδι(βλεπε σισκαουσκας στον ημιτελικο του f4 του βερολινου). Απο κει και πέρα όλη η υπόλοιπη ομάδα θα πρέπει να δωσει τον καλύτερο εαυτό της !!
giannis_mg
Εγω ψηφισα 3-1 υπερ του Παναθηναικου.Τωρα θα λετε καλα τρελος ειναι αυτος αλλα πιστευω οτι αν με ρωταγατε μια ομαδα στο Τοπ8 που μπορει να σταματησει την Μπαρτσα θα ελεγα ΠΑΟ.Τωρα επισης θα λετε απο μεσα σας ναι τα τελευταια 2 χρονια ξεχνας τις 20αρες και εγω θα σας ελεγα οτι θελω να δω πως θα παιξει ο ΠΑΟ εναντια της Μπαρτσα και το αντιθετο σε αγωνα Playoff και οχι σε αγωνες ομιλων(εκει ηρθαν οι 3 20αρες καθως περσι μεσα στο Ο.Α.Κ.Α χασαμε για ενα σουτ ουσιαστικα).Θεωρω οτι εχουμε ολα τα φοντα να περασουμε καθως δεν εχουμε να ζηλεψουμε τιποτα εναντια στην Μπαρτσα.Τον καλυτερο προπονητη στην Ευρωπη εχουμε,μια εδρα που μπορει??? μια φορα(ας ειναι στα playoff)να μεταραπει σε μια ζωντανη κολαση και βεβαιως εχουμε και την κλαση και πανω απ'ολα την εμπειρια απο τετοια ματς και βεβαιως και πολυ πιο βαρια φανελα απ'την Μπαρτσα(που δεν παιζει βεβαιως και μεγαλο ρολο).Στα του ροστερ δεν θεωρω οτι η Μπαρτσα εχει περισσοτερους σταρ αλλα ειναι πιο γεματη ομαδα κυριως στους ψηλους που αν ο Μαριτς δεν προλαβει να γυρισει(που λογικα δεν θα προλαβει)τοτε θα πρεπει να υπερβει εαυτο ο Ιαν οπως εκανε στο ματς με την Εφες στην Πολη.Στα γκαρντ θα πρεπει ο Καλαθης να καταφερει να ξεκουρασει τον Μητσο απ'το ασφυχτικο μαρκαρισμα του Ρουμπιο και να καταφερει να ελεγξει τον ρυθμο οσο θα ειναι μεσα.Επισης το κλειδι της σειρας θα ειναι η αμυνα που θα παιξει ο Σατο στον Ναβαρο(δεν θα πρεπει να παει ο Ζοτς τον Δ.Δ. πανω του και να κουραζεται και στην αμυνα και να εχουμε και απαιτησεις στην επιθεση)αν ο Σατο καταφερει να παιξει την ''βρωμικη''αμυνα που μπορει να παιξει πανω του,πολυ απλα να παιξει ξυλο στα ορια του φαουλ τοτε εχουμε περισσοτερες ελπιδες.
Οπως βλεπω τα matchups βγαινουν στους ψηλους καθως οι Φωτσης-Τσαρτσα μπορου να ακολουθησουν τον Μορρις-Λορμπεκ ανιστοιχα και να περιορισει το μεγαλο οπλο τους που ειναι το τριποντο(κυριως του 1ου)στα 3αρια δεν θα εχουμε λογικα προβλημα καθως αλλο ενα στοιχειο της Μπαρτσα με το να ποσταρει τον Αντερσον ή τον Ινκλις καποιοες φορες εχουμε τα κορμια.Το αντιδοτο στην αμυνα του Ρουμπιο μπορει να ειναι ο Καλαθης με τα πολυ γρηγορα ποδια που εχει και αυτο του δινει την δυνατοτητα να περιορισει τα ντραιβ του.Τ ο κυριοτερο σημειο θα ειναι να καταφερουμε να παμε τα ματς στους 65 ποντους το πολυ,θα πρεπει η αμυνα(ξυλο)που εχει την δυνατοτητα να παιξει ο ΠΑΟ επιτελους να λειτουργησει και ενα ακομα πλεονεκτημα ειναι οτι το αγχος εχει πια μεταφερθει στην αλλη πλευρα.
Το κλειδι της σειρας(περα απ'το μαρκαρισμα Σατο-Ναβαρο)για μενα ειναι ο Καλαθης,αν καταφερει να ανταπεξελθει ο ΠΑΟ μπορει και θα περασει.
Οπως ειπε και ο αρχηγος χθες στον Συριγο''Ειμαστε ο Παναθηναικος'' και ο Ζοτς που ειπε''Θα παλεψουμε οπως μονο ο ΠΑΟ ξερει να το κανει''.Μπορουμε να περασουμε!!!
1-0 ο ΠΑΟ στο 1ο παιχνιδι,1-1 η Μπαρτσα και μετα 2 νικες μεσα στο Ο.Α.Κ.Α και επισης εχω την εμπνευση οτι και να παρει ενα ματς η Μπαρτσα στην Αθηνα,θα παρουμε το 5ο στην Βαρκελωνη.
ALdaperan
QUOTE(Giannis_23 @ Mar 4 2011, 12:11 ) *
.Θεωρω οτι εχουμε ολα τα φοντα να περασουμε καθως δεν εχουμε να ζηλεψουμε τιποτα εναντια στην Μπαρτσα.Τον καλυτερο προπονητη στην Ευρωπη εχουμε,μια εδρα που μπορει??? μια φορα(ας ειναι στα playoff)να μεταραπει σε μια ζωντανη κολαση και βεβαιως εχουμε και την κλαση και πανω απ'ολα την εμπειρια απο τετοια ματς και βεβαιως και πολυ πιο βαρια φανελα απ'την Μπαρτσα(που δεν παιζει βεβαιως και μεγαλο ρολο).Στα του ροστερ δεν θεωρω οτι η Μπαρτσα εχει περισσοτερους σταρ αλλα ειναι πιο γεματη ομαδα κυριως στους ψηλους που αν ο Μαριτς δεν προλαβει να γυρισει(που λογικα δεν θα προλαβει)τοτε θα πρεπει να υπερβει εαυτο ο Ιαν οπως εκανε στο ματς με την Εφες στην Πολη.Στα γκαρντ θα πρεπει ο Καλαθης να καταφερει να ξεκουρασει τον Μητσο απ'το ασφυχτικο μαρκαρισμα του Ρουμπιο και να καταφερει να ελεγξει τον ρυθμο οσο θα ειναι μεσα.

Συγνωμη αλλα αυτα δεν ειναι επιχειρήματα!!!
Τον καλύτερο προπονητη τον έχουμε αλλα μονο αυτό δεν αρκει!!
Το οτι η εδρα μας ειναι καυτη δε μου λεει τιποτα. Η εδρα μας καυτη ηταν και περσι και προπερσι και χάσαμε , πόσο μάλλον τωρα που παμε σε σειρα αγωνων με μειονεκτημα έδρας

Ποια εμπειρια έχουμε σε τέτοια ματς? Εχει την εμπειρια ο καλαθης? ο τεπιτς? ο καιμακόγλου? ή μηπως ο βουγιουκας? Ας μη μιλήσω για το σάτο που ακόμα δεν εχει αποδώσει τα αναμενόμενα ή για τον αόρατο μάριτς που δε θα παιξει πάλι ή και να παίξει θα είναι ανέτοιμος !!!

Και καλα καλα δεν ξέρουμε πως μπορει να παίξει στον παο ο μαριτς αφου ισα ισα ενα μηνα επαιξε και τραυματιστηκε!!!

Aς μη μιλήσω για τη φανέλα . Αυτο ειναι παρελθον το τι εχει κανει ο παο οπως λεει και ο ζοτς . Δε θα παιξει η φανελα μπασκετ!!
colonel gomelsky
Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα (ή για να το πω καλύτερα "έτσι όπως τα φέραμε τα πράγματα") θα είμαι ικανοποιημένος αν διεκδικήσουμε ΟΛΑ τα παιχνίδια μέχρι το τελευταίο λεπτό, ανεξαρτήτως αποτελέσματος.

Η Μπάρτσα είναι αναμφίβολα ομάδα μεγάλης αξίας. Αυτή η αξία, βέβαια, διογκώθηκε κάπως στην Ελλάδα προκειμένου να δικαιολογηθούν από τους ΠαναθηναΪκούς οι 20αρες που έτρωγε ο ΠΑΟ και από τους Ολυμπιακούς η ήττα με κάτω τα χέρια στο περσινό Φ4.

Η έδρα στην Ευρώπη παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Ωστόσο, αν μία ομάδα έχει δέιξει ότι δεν επηρεάζεται (όσο αυτό είναι εφικτό), αυτή είναι ο ΠΑΟ.

Η Μπαρτσελόνα είναι το φαβορί.
giannis_mg
QUOTE(ALdaperan @ Mar 4 2011, 12:23 ) *
Συγνωμη αλλα αυτα δεν ειναι επιχειρήματα!!!
Τον καλύτερο προπονητη τον έχουμε αλλα μονο αυτό δεν αρκει!!
Το οτι η εδρα μας ειναι καυτη δε μου λεει τιποτα. Η εδρα μας καυτη ηταν και περσι και προπερσι και χάσαμε , πόσο μάλλον τωρα που παμε σε σειρα αγωνων με μειονεκτημα έδρας

Ποια εμπειρια έχουμε σε τέτοια ματς? Εχει την εμπειρια ο καλαθης? ο τεπιτς? ο καιμακόγλου? ή μηπως ο βουγιουκας? Ας μη μιλήσω για το σάτο που ακόμα δεν εχει αποδώσει τα αναμενόμενα ή για τον αόρατο μάριτς που δε θα παιξει πάλι ή και να παίξει θα είναι ανέτοιμος !!!

Και καλα καλα δεν ξέρουμε πως μπορει να παίξει στον παο ο μαριτς αφου ισα ισα ενα μηνα επαιξε και τραυματιστηκε!!!

Aς μη μιλήσω για τη φανέλα . Αυτο ειναι παρελθον το τι εχει κανει ο παο οπως λεει και ο ζοτς . Δε θα παιξει η φανελα μπασκετ!!

Πρωτον μην απομονωνεις το ποστ,τα επιχειρηματα μου ειναι στο υπολοιπο για ποιο λογο μπορουμε να περασουμε και οχι σε αυτο το κομματι που εγραψα οτι σε αυτα τα σημεια δεν εχουμε τιποτα να ζηλεψουμε απ'την Μπαρτσα ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.Δεν ειπα οτι αυτα θα μας δωσουν τη νικη.
Τελος ειναι οπως το βλεπει κανεις εσυ απ'οτι θυμαμαι με το που τελειωσε το Καχα-Ριτας εγραψες οτι η παρουσια μας στην Euroleague καπου εδω τελειωνει.Ε,εγω τι να κανουμε παρεθεσα πιο πανω καποια σημεια του παιχνιδιου που μπορουν να γειρουν τη πλαστιγγα υπερ μας και πιστευω οτι μπορουμε να περασουμε.Οσο για την εμπειρια λεω εγω τωρα ονοματα Μπατιστ-Διαμαντιδης-Τσαρτσαρης-Νικολας-Φωτσης και ναι ο Σατο εχει εμπειρια απο τετοια παιχνιδια εκτος και αν με την Σιενα δεν περναγε καν τους ομιλους αλλα εχω την εντυπωση οτι καθε χρονο ηταν στα playoff ή θες να μου πεις οτι ο Ρουμπιο-Περοβιτς-Αντερσον-Σαδα-Ν'ντονγκ-Ινκλις εχουν τεραστια εμπειρια απο τετοια ματς,την μοναδικη εμπειρια που εχουν αυτοι ειναι απο περσι και οχι ολοι.Σαν ομαδα συνολικα ο ΠΑΟ εχει περισσοτερη εμπειρια απο τετοια ματς πως να το κανουμε.Μην παιρνεις συγκεκριμενα κομματια μιας ομαδας αλλα συνολικα και εγω δεν ειμαι αυτοε που εγραψα οτι η φανελα δεν παιζει ρολο ή ειμαι γκαβος και δεν το βλεπω.Ειναι ειρωνικο το ποστ,καθως θα πρεπει να διαβαζουμε καλα τι λεει ο αλλος,προτου αρχισουμε να γραφουμε τα δικα μας!!!!!
rchos
ηθελα να ψηφισω 3-0 υπερ του παναθηναικου αλλα δεν μαφηνε το συστημα οποτε εριξα 3-1 υπερ της μπαρτσελονα! tongue.gif


σοβαρα τωρα.
η σειρα εχει φαβορι και αουτσαιντερ.
ο παναθηναικος μεχρι σημερα δεν εχει καμια πιθανοτητα να περασει.
φυσικα τα τελευταια χρονια τελη μαρτιου ο παναθηναικος δεν ηταν ιδιος με τον παναθηναικο του φλεβαρη ποτε.
ηταν παντα καλυτερος.το θεωρω αυτο δεδομενο αλλα δεν πιστευω οτι θα γινει τοσο καλος ωστε να κερδισει 3 φορες την μπαρτσελονα σε τοσο μκρο χρονικο διαστημα.
θεωρω την μπαρτσελονα την καλυτερη ομαδα φετος(οπως και περσι) και πιστευω οτι ευκολα η δυσκολα οχι απλα θα περασει στο φαιναλ 4 αλλα θα παρει και την κουπα.
Zephyr
Αντικειμενικά φέτος η Μπάρτσα είναι η πιο πλήρης ομάδα της Ευρώπης. Παίζει ότι στυλ παιχνίδι θέλει, από σετ παιχνίδι με μπόλικο ξύλο μέχρι run&gun. Ποια άλλη ομάδα μπορεί να το κάνει αυτό? Σίγουρα δεν είναι το περσινό τρένο, του χρόνου δε, ίσως να μην έχει καμία σχέση με την ομάδα που όλη η Ευρώπη θαυμάζει (θα γεράσουν, δεν θα γεράσουν??? 19.gif ) αλλά φέτος έχει τον πρώτο λόγο σε κάθε αναμέτρηση, χωρίς καν να λάβουμε υπόψιν ότι το f4 είναι στο σπίτι της wink.gif .
Καλό είναι να μην προδικάζουμε καταστάσεις, στο μπάσκετ όλα γίνονται και κανένας δεν είναι untouchable. Ο ΠΑΟ μπορεί φέτος να είναι πεσμένος αλλά μέσα στην έδρα του τουλάχιστον μια νίκη μπορεί να την κάνει. Αν κάνει και κανα διπλό... εκεί είναι που θα πάρει φωτιά η σειρά των αναμετρήσεων!
Πρόβλεψη μου: 3-2 υπέρ Μπάρτσα.
ALdaperan
QUOTE(Giannis_23 @ Mar 4 2011, 12:38 ) *
Πρωτον μην απομονωνεις το ποστ,τα επιχειρηματα μου ειναι στο υπολοιπο για ποιο λογο μπορουμε να περασουμε και οχι σε αυτο το κομματι που εγραψα οτι σε αυτα τα σημεια δεν εχουμε τιποτα να ζηλεψουμε απ'την Μπαρτσα ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.Δεν ειπα οτι αυτα θα μας δωσουν τη νικη.
Τελος ειναι οπως το βλεπει κανεις εσυ απ'οτι θυμαμαι με το που τελειωσε το Καχα-Ριτας εγραψες οτι η παρουσια μας στην Euroleague καπου εδω τελειωνει.Ε,εγω τι να κανουμε παρεθεσα πιο πανω καποια σημεια του παιχνιδιου που μπορουν να γειρουν τη πλαστιγγα υπερ μας και πιστευω οτι μπορουμε να περασουμε.Οσο για την εμπειρια λεω εγω τωρα ονοματα Μπατιστ-Διαμαντιδης-Τσαρτσαρης-Νικολας-Φωτσης και ναι ο Σατο εχει εμπειρια απο τετοια παιχνιδια εκτος και αν με την Σιενα δεν περναγε καν τους ομιλους αλλα εχω την εντυπωση οτι καθε χρονο ηταν στα playoff ή θες να μου πεις οτι ο Ρουμπιο-Περοβιτς-Αντερσον-Σαδα-Ν'ντονγκ-Ινκλις εχουν τεραστια εμπειρια απο τετοια ματς,την μοναδικη εμπειρια που εχουν αυτοι ειναι απο περσι και οχι ολοι.Σαν ομαδα συνολικα ο ΠΑΟ εχει περισσοτερη εμπειρια απο τετοια ματς πως να το κανουμε.Μην παιρνεις συγκεκριμενα κομματια μιας ομαδας αλλα συνολικα και εγω δεν ειμαι αυτοε που εγραψα οτι η φανελα δεν παιζει ρολο ή ειμαι γκαβος και δεν το βλεπω.Ειναι ειρωνικο το ποστ,καθως θα πρεπει να διαβαζουμε καλα τι λεει ο αλλος,προτου αρχισουμε να γραφουμε τα δικα μας!!!!!

απομόνωσα αυτο γιατι και στο υπολοιπο κομμάτι αναφέρεσαι στους ίδιους παίκτες που σου ανέφερα!!!

Αναφέρεις πως "πρεπει" να παίξουν οι καλάθης και βουγιούκας για να μπορέσουμε να πάρουμε τα παιχνίδια!! Ακριβώς τα ίδια σου απαντάω και εγω οτι αυτοι ειναι παίκτες χωρίς εμπειρια που δεν μπορουν να ανταπεξέλθουν σε τόσο υψηλο επίπεδο!!

Ο σάτο δεν έχει ενσωματωθει ακόμα στην ομάδα. Δεν ειναι ο εαυτός του. Αυτος που γνωρίσαμε στη σιενα!!!

Οι διαμαντιδης, μπατιστ,τσαρτσαρης , φωτσης είναι η πρώτη γραμμή μας . Σε αυτους θα στηριχτει μονο όλο το παιχνιδι? (δεδομένου οτι βουγιουκας-καλαθης δε θα πιάσουν το επίπεδο που αναφέρεις)

Μην ξεχνάς οτι οι Ρουμπιο-Περοβιτς-Αντερσον-Σαδα-Ν'ντονγκ-Ινκλις παίζουν στο καλύτερο πρωτάθλημα της ευτωπης . Οταν εμεις παίζουμε με κολοσσο , αεκ , περιστέρι ,ηρακλη, ηλισιακο ΤΟΤΕ αυτοι παίζουν με Ρεάλ Μαδρίτης,Caja Laboral,Valencia,Unicaja,Cajasol κλπ Συγκρίνονται? Δε νομιζω, ολες ειναι ομάδες τοπ !!! Η εμπειρία δε αποκτάται μονο απο παιχνίδια ευρωλιγκας αλλα και απο τα πρωταθήματα!! Οπου το 1θλημα της ισπανιας ειναι ασυγκριτα πιο δυνατο και ανταγωνιστικο!!

Αποτέλεσμα αυτου ειναι οι παίκτες να ειναι πιο ετοιμοι !!

Δεν ειναι καθολου ειρωνικο το ποστ!! Η ιστορία δεν παίζει μπάσκετ οπως εχει πει επανειλλιμενως ο ζοτς . Το θεμα ειναι τι κάνεις μέσα στο παρκε και εμείς αυτη τη στιγμή έχουμε περιορισμενες δυνατοτητες δεδομένου του ρόστερ μας. Το ταβάνι μας είναι μια σούπερ απόδοση των διαμαντίδη,μπατιστ . Αντίθετα η μπαρτσελόνα έχει μια πολύ φορμαρισμένη ομάδα και εναν ναβάρρο που βγάζει φωτιες!!!
giannis_mg
QUOTE(ALdaperan @ Mar 4 2011, 14:04 ) *
απομόνωσα αυτο γιατι και στο υπολοιπο κομμάτι αναφέρεσαι στους ίδιους παίκτες που σου ανέφερα!!!

Αναφέρεις πως "πρεπει" να παίξουν οι καλάθης και βουγιούκας για να μπορέσουμε να πάρουμε τα παιχνίδια!! Ακριβώς τα ίδια σου απαντάω και εγω οτι αυτοι ειναι παίκτες χωρίς εμπειρια που δεν μπορουν να ανταπεξέλθουν σε τόσο υψηλο επίπεδο!!

Ο σάτο δεν έχει ενσωματωθει ακόμα στην ομάδα. Δεν ειναι ο εαυτός του. Αυτος που γνωρίσαμε στη σιενα!!!

Οι διαμαντιδης, μπατιστ,τσαρτσαρης , φωτσης είναι η πρώτη γραμμή μας . Σε αυτους θα στηριχτει μονο όλο το παιχνιδι? (δεδομένου οτι βουγιουκας-καλαθης δε θα πιάσουν το επίπεδο που αναφέρεις)

Μην ξεχνάς οτι οι Ρουμπιο-Περοβιτς-Αντερσον-Σαδα-Ν'ντονγκ-Ινκλις παίζουν στο καλύτερο πρωτάθλημα της ευτωπης . Οταν εμεις παίζουμε με κολοσσο , αεκ , περιστέρι ,ηρακλη, ηλισιακο ΤΟΤΕ αυτοι παίζουν με Ρεάλ Μαδρίτης,Caja Laboral,Valencia,Unicaja,Cajasol κλπ Συγκρίνονται? Δε νομιζω !!! Η εμπειρία δε αποκτάται μονο απο παιχνίδια ευρωλιγκας αλλα και απο τα πρωταθήματα!! Οπου το 1θλημα της ισπανιας ειναι ασυγκριτα πιο δυνατο και ανταγωνιστικο!!

Αποτέλεσμα αυτου ειναι οι παίκτες να ειναι πιο ετοιμοι !!

Δεν ειναι καθολου ειρωνικο το ποστ!! Η ιστορία δεν παίζει μπάσκετ οπως εχει πει επανειλλιμενως ο ζοτς . Το θεμα ειναι τι κάνεις μέσα στο παρκε και εμείς αυτη τη στιγμή έχουμε περιορισμενες δυνατοτητες δεδομένου του ρόστερ μας. Το ταβάνι μας είναι μια σούπερ απόδοση των διαμαντίδη,μπατιστ . Αντίθετα η μπαρτσελόνα έχει μια πολύ φορμαρισμένη ομάδα και εναν ναβάρρο που βγάζει φωτιες!!!

Bρε συ,εφερα εγω αντιθεση οτι η Μπαρτσα ειναι η πιο φορμαρισμενη ομαδα της Ευρωπης,οτι οσο και αν δεν τον πηγαινουμε εχει εναν Ναβαρο που οχι απλα βγαζει φωτιες αλλα οποιον αντιπαλο βρισκει τον.......Το παιχνιδι μας κατα 60-65% θα στηριχτει στους παιχτες που αναφεραμε Δ.Δ,Μαικ......αλλα αυτα που παρεθεσα ειναι καποια στοιχεια-κλειδια του παιχνιδιου,οχι εξωφρενικες απαιτησεις που πρεπει να κανουν οι Καλαθης-Ιαν......για να βοηθησουν τα μεγιστα την ομαδα να περασει.Αυτο,για την ACB συμφωνω απολυτα αλλα και τα playoff της Euroleague ειναι πολυ διαφορετικα και με αλλη υποσταση.Σε γενικες γραμμες συμφωνουμε παντως στα στοιχεια του παιχνιδιου αλλα διαφωνουμε στο αποτελεσμα tongue.gif απλως δεν καταλαβαμε-παρεξηγησαμε ο ενας τα λεγομενα του αλλου και sorry αν ημουνα λιγο επιθετικος στο 2ο ποστ που σου παρεθεσα...

Ο Σατο ειναι ενας παιχτης που σιγουρα δεν εχει εγκλιματιστει(αλλα λεγαμε οι κωλοτουμπες παντως στην αρχη της χρονιας,καθως η συντριπτικη πλειοψηφια ηταν εντυπωσιασμενοι με την γρηγορη προσαρμογη του),αλλα το στοχο που του ζηταμε να φερει εις περας δεν εχει να κανει με εγκλιματισμο,του ζηταμε να παιξει την σκληρη αμυνα που μπορει παιξει στον La Bοmba και να τον κανει να φτυσει αιμα.Αυτο μπορει να το κανει...
A.CAB
QUOTE(Giannis_23 @ Mar 4 2011, 13:21 ) *
Ο Σατο ειναι ενας παιχτης που σιγουρα δεν εχει εγκλιματιστει(αλλα λεγαμε οι κωλοτουμπες παντως στην αρχη της χρονιας,καθως η συντριπτικη πλειοψηφια ηταν εντυπωσιασμενοι με την γρηγορη προσαρμογη του),αλλα το στοχο που του ζηταμε να φερει εις περας δεν εχει να κανει με εγκλιματισμο,του ζηταμε να παιξει την σκληρη αμυνα που μπορει παιξει στον La Bοmba και να τον κανει να φτυσει αιμα.Αυτο μπορει να το κανει...


Εδώ θα διαφωνίσω. Χθες μια χαρά εκλιματισμένος φάνηκε ο Σάτο. Για την ακρίβεια έκανε έναν πολύ κακό μήνα τελευταία. Ίσως ντεφορμάρισμα, ίσως κούραση. Ελπίζω να έχει μείνει πίσω αυτή η απόδοση και να επιστρέψει στις εμφανίσεις της πρώτης φάσης και ακόμα καλύτερες γιατί θα χρειαστούν.
Δεν μπορεί να προσαρμόστηκε στην αρχή και να το έχασε στην πορεία. Σιγά την αλλαγή στον τρόπο παιχνιδιού μας από τότε. Ίδιο στυλ παίζουμε. Απλά από όταν ξανάπαιξε μπάσκετ ο Νίκολας έχει περιορίσει πολύ τις επιθετικές του προσπάθειες. Κακώς.
Επίσης δεν καταλαβαίνω όταν κάποιος λέει ότι ο Σάτο δεν είναι αυτός που γνωρίσαμε στη Σιέννα. Ή δεν τον έχουμε δει ή τον είδαμε μόνο όταν μας έβαλε 30 πόντους στο ΟΑΚΑ ή τον μπερδέψαμε με τον ΜακΙντάιρ. Γενικά είναι ο ίδιος παίχτης.

Κατά τα άλλα πολύ δύσκολα τα πράγματα. 20/80 οι πιθανότητες υπέρ της Μπαρτσελόνα. Πάντως ευκαιρία είναι να παίξουμε χωρίς άγχος και όλα για όλα. Πιθανότερο να μη βγει πουθενά αλλά έχουμε δει και χειρότερα.
επαθα λαστιχο
συμφωνω με τον ακαμπ. στην τελικη,ο σατο επαιζε σε μια ομαδα που και να σταματουσε στους 8,ε δεν θα τα εβαφε και μαυρα.και ηρθε σε μια ομαδα μια σκαλα πιο πανω
kolokotronis
Πάντως, αν το σκεφτούμε από την πλευρά των ισπανών και τους τους ρώταγαν ποια ομάδα θα ήθελαν να αποφύγουν στα νοκ άουτ (έστω και αν έχουν το πλεονέκτημα) νομίζω θα έλεγαν πανθηνα'ι'κός.
Παρά το γεγονός ότι ας κέρδισαν μέσα έξω πέρυσι.
Όχι ότι τα έχουν βάψει μαύρα βέβαια, αλλά νοίζω θα προτιμούσαν κάτι σε κάχα, βαλένθια ή σιέννα.

Αν με το καλό φορμαριστούμε, έχουμε ελπίδες.

Αυτό το ''αν'' βέβαια μια κουβέντα είναι.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι μετά από τόσα χρόνια στο κουρμπέτι, δεν φοβόμαστε κανέναν.

Μιλάμε πάντως για μια άκρως ενδιαφέρουσα σειρά.

Πανάθα τρέλλανέ μας ξανά!!
ALdaperan
QUOTE(kolokotronis @ Mar 4 2011, 15:17 ) *
Πάντως, αν το σκεφτούμε από την πλευρά των ισπανών και τους τους ρώταγαν ποια ομάδα θα ήθελαν να αποφύγουν στα νοκ άουτ (έστω και αν έχουν το πλεονέκτημα) νομίζω θα έλεγαν πανθηνα'ι'κός.
Παρά το γεγονός ότι ας κέρδισαν μέσα έξω πέρυσι.
Όχι ότι τα έχουν βάψει μαύρα βέβαια, αλλά νοίζω θα προτιμούσαν κάτι σε κάχα, βαλένθια ή σιέννα.

Αν με το καλό φορμαριστούμε, έχουμε ελπίδες.

Αυτό το ''αν'' βέβαια μια κουβέντα είναι.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι μετά από τόσα χρόνια στο κουρμπέτι, δεν φοβόμαστε κανέναν.

Μιλάμε πάντως για μια άκρως ενδιαφέρουσα σειρά.

Πανάθα τρέλλανέ μας ξανά!!

Ουτε καχα θα ηθελαν . Πιο πολυ πιστευω θα προτιμουσαν παο παρα καχα!!

Η καχα παιζει το run n gun παιχνιδι τους και μπορει να τους κοντραρει στα ισα
spiros2112
παιδες καλησπερα,

η μπαρτσελονα για να εχει πιθανοτητες ηττας θα πρεπει να μη παιξει καλα ο ναβαρο.Η μπαρτσελονα ειναι ο καλυτερος αντιπροσωπος της φουρνιας των ισπανων που παρουσιαζουν τα τελευταια χρονια ενα μπασκετ που στην ευρωπη φανταζει ανικητο.Φανταζει.Ειναι ομως ανικητο?Οπως ειπα και πιο πανω, ο κυριος αξονας της επιθεσης της ειναι ο ναβαρο.ενας παικτης που στα κρισιμα παιχνιδια δε πεφτει κατω απο 17-20 ποντους.Ποια χαρακτηριστικα εχει το παιχνιδι τους?

α)κινηση ολων των παικτων χωρις την μπαλα.κοψιματα απο το κεντρο συνεχως.
β)σκληρη ρακετα αλλα και γρηγορη(αν εξαιρεσουμε τον loberk ολοι οι υπολοιποι ειναι κατσικια ,οχι τεχνιτες,αλλα σε κουραζουν με τα γρηγορα ποδια τους).απτο παγκο μας ερχεται ο ιαν.φιλοτιμος με καπιοιες γνωσεις στο ποσταρισμα,αλλα αργα ποδια.απτο παγκο τους ερχεται ο βασκεζ.Κατσικι,λεπτος και γρηγορος.καλυτερες προυποθεσεις για ριμπαουντ.θελει πολυ δουλεια κατω απτη ρακετα.αλληλοκαλυψεις ταχυτατες.
γ)γενικα ολη η μπαρτσελονα εχει επενδυσει στην ταχυτητα.μια ομαδα σαν τον παναθαηναικο που παιζει αργα,οφειλει να της καταστρεψει το παιχνιδι.τι σημαινει αυτο?ΑΡΓΟ ΜΠΑΣΚΕΤ,ΕΛΕΓΧΟΣ ΡΥΘΜΟΥ.αν φαει πανω απο 65 ποντους ο παο,τοτε θα χασει.
δ)σκληρη αμυνα με συνεχως πιεση κοντα και μακρυα απτη μπαλα.ο ρουμπιο μπορει να μην εχει την εμπειρια του μητσου,αλλα θα τον κουρασει πολυ.καλαθη ειναι η μεγαλυτερη ευκαιρια σου να αποδειξεις οτι εχεις ρολο στο ροστερ του παο..στον καλαθη ταιριαζει πολυ το συγκεκριμενο στυλ παιχνιδιου.
ε)και καλα να μη παιξει η μπαρτσελονα ,θα παρει 4-5 σφυριγματα τα οποια μπορει να ειναι καθοριστικα αν εχει κολλησει το παιχνιδι της.διοργανοτρια οποτε πρεπει να το περιμενουμε(εδω τη σφυριζαν οταν δεν ηταν διοργανοτρια,ποσο μαλλον τωρα).


ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
ο παο φετος στηθηκε αμυντικα.γιαυτο ηρθε ο σατο,γιαυτο κατεβηκε στο 1 ο τεπιτς οντας 2.03,γιαυτο μαριτς και καιμακογλου ηρθαν.Θα ζησει και θα πεθανει απτην αμυνα του.ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΟ φετος ειναι οτι αν δεν καθαρισει το παιχνιδι απτην αρχη μετα αγχονεται και το χανει.οσες ηττες εχει κανει,ποτε δε ξεκολλησε στο σκορ.αυτο πρεπει να αλλαξει γιατι με τους ισπανους πιθανο να κυνηγαει αυτος το σκορ.Το θετικο ειναι οτι ο ζοτς φετος δεν αρεσκεται στο πικ ν ρολ,προσπαθει να δειξει κατι αλλο στην επιθεση,το οποιο σταθερα δεν του εχει βγει ακομα.αυτο σημαινει οτι δεν παιζει το αναμενομενο,προσπαθει να μη παιζει τοσο στατικα οσο περσυ.αυτο θα κανει την μπαρτσα πιο προσεκτικη στην αμυνα απο περσυ που απλα περιμεναν τον μπατιστ η τον πεκοβιτς να ανεβουν για πικ.τους εδινες χρονο να σε κλεισουν οντας γρηγορη ομαδα.
ο παναθηναικος πρεπει να εχει γρηγορες επιστροφες και να κοιταει την αμυνα του.με σωστη αμυνα και ελεγχο του ρυθμου θα τους αγχωσει.και πρεπει να τους αγχωσει.

φρασεις του στυλ απο δημοσιογραφακους οπως "το γηπεδο της μπαρτσελονα γερνει" , "καλυτερα να μη κατεβουν να παιξουν" , "το ολοκληρωτικο μπασκετ των ισπανων" ,ειναι ΑΗΔΙΕΣ.ποια ομαδα δε γουσταρει η μπαρστελονα να παιξει?τον ολυμπιακο?τη σιενα?την τσσκα?τη ρεαλ?τη μακαμπι? τον παναθηναικο δε γουσταρει γιατι ξερει οτι εχει παικτες ισαξιους με αυτην,εχει προπονητη που μπορει με δυο κινησεις να σου κλεψει το παιχνιδι,και εχει παικτες με τη μεγαλυτερη εμπειρια στην ευρολιγκα(μαικ,ντρου,σατο,φοτσης,τσαρτσα,πε
ρπε,σατο κτλ παιζουν 6-7 χρονια στην ευρολιγκα).σαν παικτες δεν ειναι καλυτεροι,σαν ομαδα ομως ειναι πιο συνολο.οταν εχεις το σαδα και το γριμαου 11ο και 12ο παικτη και κολλανε στο συνολο τοσο αρμονικα και απεναντι τεπιτς και καλαθης χρειαζονται λαμπαδες στην παναγια για να οργανωσουν το παιχνιδι σωστα,τοτε πρεπει να ξεπερασεις κατα πολυ την μεχρι τωρα αγωνιστικη σου εικονα.

ο παναθηναικος μπορει.δυσκολα.αλλα μπορει.πως?να πανε ολα τελεια.εφικτο?πολυ δισκολα,αλλα ρε γαμωτο,μπασκετ ειναι..που ξερεις.αν ειμαστε απαισιοδοξοι ολοι οι φιλαθλοι θα το μεταδωσουμε και στην ομαδα.μια ομαδα που ζει με συνεχεις προκλησεις.θες κουπα?πρεπει να περασεις απτους καταλανους.ειτε τωρα ειτε μετα.και αν εφτανες εκει μεσα στον τελικο με την μπαρτσελονα θα ειχες πολυ λιγοτερες πιθανοτητες να της κανεις ζημια παρα σε μια σειρα με 5 ραντεβου.ιδου λοιπον..
Worm
QUOTE (kolokotronis @ Mar 4 2011, 15:17 ) *
Πάντως, αν το σκεφτούμε από την πλευρά των ισπανών και τους τους ρώταγαν ποια ομάδα θα ήθελαν να αποφύγουν στα νοκ άουτ (έστω και αν έχουν το πλεονέκτημα) νομίζω θα έλεγαν πανθηνα'ι'κός.
Παρά το γεγονός ότι ας κέρδισαν μέσα έξω πέρυσι.


Και προπερσι μεσα εξω μας κερδισαν....

Παντως σιγουρα προτιμουσαν εμας απο οτι την Καχα. Ο Πασκουαλ εχει απαντηση σε οτι και αν δοκιμασαμε στα 4 παιχνιδια που εχουμε δωσει τα δυο προηγουμενα χρονια. Αντιθετα περσι ο Ιβανοβιτς τους κερδισε στους τελικους της ACB, εστω και αν ειχαν αδειασει ψυχολογικα και σωματικα απο την Ευρωλιγκα.

Δεν μας ταιριαζει σαν ομαδα καθολου, ειναι το ακριβως αντιθετο απο την ΤΣΣΚΑ. Οπου μας πετυχαινουν τριβουν τα χερια τους απο ικανοποιηση, οπως ακριβως καναμε εμεις οταν βλεπαμε τους Ρωσους. Με εξαιρεση τον ασο, σε ολα τα υπολοιπα ματς απ χανουμε.

Εγω ψηφισα 3-1 Μπαρτσελονα.
il postino
το καλο ειναι οτι ο παο εχει τις πιθανοτητες του και μαλιστα , για μενα, αρκετες! ισως γιατι πιστευω παρα πολυ αυτη την ομαδα, ισως γιατι δεν ειμαι 100% αντικειμενικος στην περιπτωση αυτη, ισως γιατι πιστευω οτι ακομα δεν εχει παρει το max απο την ομαδα του ο ζοτς (εστω και χωρις τον μαριτς), ισως γιατι ακομα δεν ειδαμε τους παικτες μας να παιζουν με την πλατη στον τοιχο (η αρχη εγινε βεβαια στη μαλαγα). το κακο ειναι οτι για να αποκλεισουμε τη μπαρτσα πρεπει να υπαρξουν αρκετες προυποθεσεις και δυστυχως αυτο να συμβαινει σε καθε αγωνα!! στατιστικα δυσκολο εως απιθανο!

επειδη ομως μιλαμε για αθλητισμο, η ψυχολογια παιζει πολυ μεγαλο ρολο! με μια νικη στη βαρκελωνη στα πρωτα 2 ματς το κλιμα ισως αλλαξει! οκ, δε θα πεσουν να πεθανουν οι ισπανοι αφου ξερουν οτι μας χτυπανε και στο οακα, αλλα θα αλλαξει η δικη μας ψυχολογια και οπτικη για τα πραγματα! θα αποκτησουμε μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση και θα παιξουμε καλυτερα στα επομενα ματς!

διαφωνω εν μερει με το αργο τεμπο που προτεινετε πολλοι οτι πρεπει να ακολουθησουμε! οπου μπορουμε πρεπει να τρεξουμε, επιλεκτικα δηλαδη πρεπει να το κανουμε!μετα απο μια καλη αμυνα , οπου μπορει να δημιουργηθουν συνθηκες αιφνιδιασμου, γιατι να μη τρεξουμε? οταν ειναι μεσα ο καλαθης, γιατι να μην εκμεταλλευθουμε την ταχυτητα του? οταν ο αντιπαλος σε τρεχει μεσα στο γηπεδο σου τοτε κλονιζεσαι! δεν ειπα οτι μπορουμε να το κανουμε σε μεγαλο βαθμο, αλλα οπου μπορουμε...

ρεαλιστικα μιλωντας, ο παο μπορει να παιξει παρα πολλη καλη αμυνα. το θεωρω δεδομενο κατι τετοιο! τα ριμπαουντ ομως μπορει να τα παρει? επισης, στην επιθεση εχουμε πολλους καλους σουτερ, θα σουταρουν καλα? πχ ο διαμαντιδης απο 40% στον πρωτο γυρο εφθασε το 28% στο τοπ16!!! θα σταματησει επιτελους το ανεξηγητο κολημα στην κυκλοφορια της μπαλας και να προστεθει λιγο περισσοτερη κινηση χωρις μπαλα?

για μενα το οτι κανεις δεν πιστευει στον παο μονο θετικα μπορω να το εκλαβω!! αρκει να πιστευουν οι ιδιοι οι παικτες οτι μπορουν φυσικα και οχι δηλωσεις τυπου δδ "μονοι μας φαγαμε το κεφαλι μας"!!

αυτη η ατακα ομολογω οτι με χαλασε απο τον αρχηγο!!

παιρνω το 50-50 blech.gif !! 1-3 ο παο ή 3-0 η μπαρτσα!
GMlls
maric επιστροφή!!!
il postino
http://www.kontra.gr/Basketball/Europe/Eur...kos/312792.html

Ας ειναι σωματικα καλα ο παικτης και ας μπει απροπονητος, που λεει ο λογος!!

στη θεση 5 υπερτερουν οι ισπανοι σε δραματικο βαθμο!!1,5 παικτης εναντιον 2,5 ειμαστε μιας και οι βουγιουκας-περοβιτς πιανονται για μισοι!!! βεβαια η ποιοτητα του περοβιτς ειναι τετοια που ειναι σε θεση ο παικτης να κανει τη διαφορα σε ενα ματς , ενω ο βουγιουκας δυσκολα (σε τετοιο επιπεδο, ακομα τουλαχιστον).

για να δουμε..
VRANKOVIC S.

Πιστεύω ακράδαντα ότι με την παρουσία του Μάριτς(αν τελικά είναι αλήθεια όσα διαδίδονται περι της επιστροφής του) ο Παο
θα είναι ανίκητος!Ούτε η Μπαρτσελόνα δε μπορεί να μας νικήσει αν είμαστε πλήρεις.Παιδιά έχουμε ραντεβού με την ιστορία.Σας το λέω να το ξέρετε.Προτεινόμενο σκορ αγώνων 1-3 υπερ του παναθηναικού.Η ομάδα δε λειτουργεί γιατί δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ψηλό.Τα έχω ξαναγράψει αυτά.Ο Μπατίστ δεν είναι ψηλός.Είναι κοντός!ακόμη και για τεσσάρι.Μπορεί να κάνει τα πάντα στη θέση 5 και να τα βάλει με τους καλύτερους στην ευρώπη λόγω της δύναμης και της αλτικότητάς του,του τσαμπουκά του και του ταλέντου του!Όμως όχι για 30 ή 35 λεπτά.Και αυτό διότι όσο αγωνίζεται είναι σε υπερένταση και αναγκάζεται να κανει συνεχη άλματα.Το ριμπάουντ που θα πάρει ο Πέροβιτς απλά σηκώνοντας τα χέρια του ο μάικ θα το πάρει καταναλώνοντας πολλή ενέργεια για το άλμα........

Θα συνεχίσω αργότερα γιατί πρέπει να φύγω.......................

έχω πολλά να πω!
SG3ptshooter
QUOTE(priest @ Mar 5 2011, 14:04 ) *
οσον αφορα τον μαριτς ελπιζω να ειναι οντως καλα ωστε να μην εχουμε νεα δραματα.

39.gif σωστός ο Κήρυξ του Ιούδα. Αν είναι να ρισκάρουμε το να χάσουμε τη συμμετοχή στους τελικούς και γενικά την υγεία για μεγάλο ξανά διάστημα ενός παίκτη που παίζει να του κάναμε εμείς ζημια, καλύτερα να είχαμε πάρει κάποιον προσωρινό έστω αντικαταστάτη πριν την προθεσμία.
kolokotronis
Προφανώς για να έχουμε ελπίδες χρειαζόμαστε μία νίκη σε ένα από τα δύο πρώτα ματς.
Χαίρω πολύ..

Αν πάει 2-0, μετά υπάρχει περίπτωση να τους κερδίσουμε 3 φορές στη σειρά?

Έτσι που τα κάναμε και όντας πλέον αουτσάιντερ, περιμένω τουλάχιστον να ''πεθάνουμε'' μέσα στο γήπεδο και να τους κάνουμε να φτύσουν αίμα για να μας αποκλείσουν.

Για μένα τα δύο σημαντικότερα στοιχεία θα είναι τα ριμπάουντ και η ευστοχία μας στα τρίποντα.

Και πολύ ξύλο στην άμυνα.
str
παντως μην περιμενετε το μαριτς να παιξει με μπαρτσα...αν δεν ειναι τρικ για να ανεβει η ψυχολογια της ιδιας της ομαδας (παρολου που αυτοι θα τον βλεπουν καθημερινα στο γηπεδο), ειναι σιγουρα για να ανεβει λιγο του κοσμου που εχει απογοητευτει και δεν βλεπει καμια μα καμια πιθανοτητα ο παο να περασει...ετσι απλα για να δωσει μια νοτα αισιοδοξιας...τπτ περισσοτερο...
Swko10
Ενα ανοιγματακι απο τον Παυλαρα και 8α χουμε 8ο αστερακι φετος
giannis_mg
Καλα θα μας τρελανουν τελειως αυτοι οι δημοσιογραφοι.Πως γινεται να βγαινει ο Ιτουδης την Πεμπτη στην Super Euroleague και να λεει οτι ο Μαριτς τη Δευτερα αρχισε να κανει ασκησεις με την μπαλα(ασκησεις ενδυναμωσης δηλαδη) και να αφηνει ανοιχτο το ενδεχομενο να ειναι ετοιμος και να βγαινει σημερα ο Γιάννης Αβραμίδης(δημοσιογραφος???) στα πρασινα νεα και να γραφει ''Την στιγμή που μέχρι τις 5 Μαρτίου δεν έχει ακουμπήσει μπάλα δεν προλαναινει......''.Θα τρελαθουμε τελειως,δεν νομιζω ο Ιτουδης να δουλευε τον κοσμο ή οτι ολα τα sites(σε λιγοτερο βαθμο σιγουριας βεβαια απ'την δηλωση Ιτουδη)να γραφουν πριν βγει να μιλησει ο ιδιος ο Ιτουδης το βραδυ ακριβως τα ιδια που ειπωθηκαν απο αυτον...
Ο χρονος θα δειξει,δεν εμειναν και πολλες μερες αν και φανερα ειναι δυσκολα να προλαβει....
qspock
Λοιπον για το θεμα Μαριτς και επειδη νομιζω ειναι περιττα τα περεταιρω σχολια: Ο ΠΑΟ δεν θα ειναι πληρης στους ψηλους γιατι ακομη και αν επιστρεψει ο Μαριτς κανονικα, ποσο θα τον βαζει ο Ομπραντοβιτς να παιξει, 5 λεπτα? Αν τον βαλει...
Απλα ξεχαστε τον. Ο ΠΑΟ τον θελει πλεον για τους τελικους της Α1, για εκεινο ενδιαφερονται πλεον.

Δευτερον. Η κουβεντα περι του Ομπραντοβιτς ηταν ολη περιττη, δεν μπηκα στον κοπο να τη διαβασω. Το να αμφισβητηται ενα τετοιο ονομα υποβαθμιζει το επιπεδο του forum, δυστυχως. Αυτο που θα επρεπε να γινει ειναι σχολιασμος πανω στην αποδοση της ομαδας και προσπαθεια να εντοπιστουν οι αδυναμιες της. Το αν φταιει ο παιχτης ή αυτος που έπρεπε να παρει αλλο ψηλο απο την αρχη, αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγλειο. Αν λοιπον θεωρειθει οτι οι επιλογες ηταν του Ομπραντοβιτς, πειτε οτι ειναι κακος σκαουτερ, οχι κακος προπονητης, το τελευταιο ειναι απλα αναξιο σχολιασμου.

Ειναι λοιπον πραγματι χτυπητες οι αδυναμιες:

-Πραγματι, το κενο στο 5 ειναι τρομερο. Δεν υπαρχει κανενα πενταρι στην ομαδα και τα αποτελεσματα ειναι αυτα που ειναι για αυτο το λογο. Η Ριτας κερδισε σαρωνοντας στα επιθετικα ριμπαουντ. Αν επαιρνε μερικα απο αυτα ο ΠΑΟ, θα κερδιζε ανετα, αφου ενα παραπανω να επαιρνε θα κερδιζε. Αλλα τωρα ειναι εκει που ειναι χανοντας ανελπιστα απο μια μετριοτατη ομαδα σε ενα πολυ σημαντικο παιχνιδι.

-Ο Μπατιστ δεν μπορει στο 5, ΠΟΤΕ δεν μπορουσε κατ'εμε, ο ΠΑΟ κερδιζε τιτλους οταν ειχε βοηθεια στο 5 και εχανε πριν το final four οταν δεν ειχε βαθος εκει. Να θυμισω πως εχασε τη προκριση στο final four απο την TAOY και ενω ειχε πλεονεκτημα εδρας το 2007? Απο τα αμυντικα ριμπαουντ. Ειναι το κλασσικο του προβλημα. Οποτε αποκλειεται χανει τις μαχες κατω απο τα καλαθια.


-Ο Βουγιουκας απλα δεν επρεπε να προτιμηθει και ειμαι σιγουρος οτι το καλοκαιρι θα παει αλλου αφου ο Σεμαρντινι εχει πολυ πιο γρηγορα ποδια, κατι που θελει ο Ομπραντοβιτς. Ο Σχορτσιανιτης θα ηταν μια καλη και πιοτικη λυση, αλλα και μονο που αγουγοταν το ονομα του το καλοκαιρι εγω γελουσα. Ποτε δε θα τον παρει ο Ομπραντοβιτς. Ειναι τοσο απλο. Μαριτς ηταν εξαρχης ο στοχος, το ονομα του Σχορτσιανιτη ηταν σταχτη στα ματια. Ηταν προφανες και ετσι αποδειχτηκε. Το στυλ του ΠΑΟ ειναι τετοιο που δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ψηλος βαρυς σεντερ. Αυτο βεβαια δεν ειναι απαραιτητα πλεονεκτημα γιατι μπορει να γυρισει μπουμεραγκ αν η αντιπαλη ομαδα εχει τα φοντα κατω απο το καλαθι. Σε τετοιες περιπτωσεις, ο ΠΑΟ μοιαζει να παιζει κλεφτοπολεμο, με κοντυτερους παιχτες που οσο κι αν πηδανε δεν φτανουνε...



Βασει λοιπον των παραπανω, για πειτε μου εσεις, τι πιθανοτητες εχει ο ΠΑΟ απεναντι στο μεγαλο φαβορι Μπαρτσελονα, με μειονεκτημα εδρας και με την πρωταθλητρια ευρωπης να εχει την καλυτερη front line της διοργανωσης.

Τα τρυκ και ο κλεφτοπολεμος εδω απλα ΔΕΝ πιανουν οσοι λαγοι κι αν βγουν απο το μανικι του μαγου Ομπραντοβιτς.
kolokotronis
QUOTE(qspock @ Mar 5 2011, 19:45 ) *
Λοιπον για το θεμα Μαριτς και επειδη νομιζω ειναι περιττα τα περεταιρω σχολια: Ο ΠΑΟ δεν θα ειναι πληρης στους ψηλους γιατι ακομη και αν επιστρεψει ο Μαριτς κανονικα, ποσο θα τον βαζει ο Ομπραντοβιτς να παιξει, 5 λεπτα? Αν τον βαλει...
Απλα ξεχαστε τον. Ο ΠΑΟ τον θελει πλεον για τους τελικους της Α1, για εκεινο ενδιαφερονται πλεον.

Δευτερον. Η κουβεντα περι του Ομπραντοβιτς ηταν ολη περιττη, δεν μπηκα στον κοπο να τη διαβασω. Το να αμφισβητηται ενα τετοιο ονομα υποβαθμιζει το επιπεδο του forum, δυστυχως. Αυτο που θα επρεπε να γινει ειναι σχολιασμος πανω στην αποδοση της ομαδας και προσπαθεια να εντοπιστουν οι αδυναμιες της. Το αν φταιει ο παιχτης ή αυτος που έπρεπε να παρει αλλο ψηλο απο την αρχη, αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγλειο. Αν λοιπον θεωρειθει οτι οι επιλογες ηταν του Ομπραντοβιτς, πειτε οτι ειναι κακος σκαουτερ, οχι κακος προπονητης, το τελευταιο ειναι απλα αναξιο σχολιασμου.

Ειναι λοιπον πραγματι χτυπητες οι αδυναμιες:

-Πραγματι, το κενο στο 5 ειναι τρομερο. Δεν υπαρχει κανενα πενταρι στην ομαδα και τα αποτελεσματα ειναι αυτα που ειναι για αυτο το λογο. Η Ριτας κερδισε σαρωνοντας στα επιθετικα ριμπαουντ. Αν επαιρνε μερικα απο αυτα ο ΠΑΟ, θα κερδιζε ανετα, αφου ενα παραπανω να επαιρνε θα κερδιζε. Αλλα τωρα ειναι εκει που ειναι χανοντας ανελπιστα απο μια μετριοτατη ομαδα σε ενα πολυ σημαντικο παιχνιδι.

-Ο Μπατιστ δεν μπορει στο 5, ΠΟΤΕ δεν μπορουσε κατ'εμε, ο ΠΑΟ κερδιζε τιτλους οταν ειχε βοηθεια στο 5 και εχανε πριν το final four οταν δεν ειχε βαθος εκει. Να θυμισω πως εχασε τη προκριση στο final four απο την TAOY και ενω ειχε πλεονεκτημα εδρας το 2007? Απο τα αμυντικα ριμπαουντ. Ειναι το κλασσικο του προβλημα. Οποτε αποκλειεται χανει τις μαχες κατω απο τα καλαθια.


-Ο Βουγιουκας απλα δεν επρεπε να προτιμηθει και ειμαι σιγουρος οτι το καλοκαιρι θα παει αλλου αφου ο Σεμαρντινι εχει πολυ πιο γρηγορα ποδια, κατι που θελει ο Ομπραντοβιτς. Ο Σχορτσιανιτης θα ηταν μια καλη και πιοτικη λυση, αλλα και μονο που αγουγοταν το ονομα του το καλοκαιρι εγω γελουσα. Ποτε δε θα τον παρει ο Ομπραντοβιτς. Ειναι τοσο απλο. Μαριτς ηταν εξαρχης ο στοχος, το ονομα του Σχορτσιανιτη ηταν σταχτη στα ματια. Ηταν προφανες και ετσι αποδειχτηκε. Το στυλ του ΠΑΟ ειναι τετοιο που δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ψηλος βαρυς σεντερ. Αυτο βεβαια δεν ειναι απαραιτητα πλεονεκτημα γιατι μπορει να γυρισει μπουμεραγκ αν η αντιπαλη ομαδα εχει τα φοντα κατω απο το καλαθι. Σε τετοιες περιπτωσεις, ο ΠΑΟ μοιαζει να παιζει κλεφτοπολεμο, με κοντυτερους παιχτες που οσο κι αν πηδανε δεν φτανουνε...



Βασει λοιπον των παραπανω, για πειτε μου εσεις, τι πιθανοτητες εχει ο ΠΑΟ απεναντι στο μεγαλο φαβορι Μπαρτσελονα, με μειονεκτημα εδρας και με την πρωταθλητρια ευρωπης να εχει την καλυτερη front line της διοργανωσης.
Τα τρυκ και ο κλεφτοπολεμος εδω απλα ΔΕΝ πιανουν οσοι λαγοι κι αν βγουν απο το μανικι του μαγου Ομπραντοβιτς.

Πιεστική άμυνα-πηδάμε ΟΛΟΙ στα ριμπάουντ-τρέξιμο, τρέξιμο. τρέξιμο.
VRANKOVIC S.
QUOTE (VRANKOVIC S. @ Mar 5 2011, 14:17 ) *
Πιστεύω ακράδαντα ότι με την παρουσία του Μάριτς(αν τελικά είναι αλήθεια όσα διαδίδονται περι της επιστροφής του) ο Παο
θα είναι ανίκητος!Ούτε η Μπαρτσελόνα δε μπορεί να μας νικήσει αν είμαστε πλήρεις.Παιδιά έχουμε ραντεβού με την ιστορία.Σας το λέω να το ξέρετε.Προτεινόμενο σκορ αγώνων 1-3 υπερ του παναθηναικού.Η ομάδα δε λειτουργεί γιατί δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ψηλό.Τα έχω ξαναγράψει αυτά.Ο Μπατίστ δεν είναι ψηλός.Είναι κοντός!ακόμη και για τεσσάρι.Μπορεί να κάνει τα πάντα στη θέση 5 και να τα βάλει με τους καλύτερους στην ευρώπη λόγω της δύναμης και της αλτικότητάς του,του τσαμπουκά του και του ταλέντου του!Όμως όχι για 30 ή 35 λεπτά.Και αυτό διότι όσο αγωνίζεται είναι σε υπερένταση και αναγκάζεται να κανει συνεχη άλματα.Το ριμπάουντ που θα πάρει ο Πέροβιτς απλά σηκώνοντας τα χέρια του ο μάικ θα το πάρει καταναλώνοντας πολλή ενέργεια για το άλμα........

Θα συνεχίσω αργότερα γιατί πρέπει να φύγω.......................

έχω πολλά να πω!



.......συνεχιζω τωρα!

Βέβαια μη φανταστειτε πως η μπαρτσα εχει απολυτη κυριαρχια εναντι του παο στους ψηλους:

μαικ - βασκεθ
τσαρτσαρης-νντογκ
βουγιουκας -περοβιτς
φωτσης -λορμπεκ
καιμακογλου -μορις

Αυτα ειναι μαρκαρισματα που βγαινουν ολα αξιοπρεπως για τον παο σε αμυνα και επιθεση!
Δε λεω οτι ειμαστε καλυτεροι αλλα δε μας γ@@$%%^%νε κιόλας!
Γι αυτο σας λεω αν εχουμε το μαριτς δε θα μας νικησουν με τιποτα αυτα τα κατσικια!
Πλην του μορις αν αυτοι παιζαν μονό με τους δικους μας 1 εναντιον 1 κανεις δε θα μπορουσε να εχει τυχη.
Αφηστε την κλαψα και καντε ευχελαια,τρισαγια,δεησεις και μαγια να επιστρψει ο μαριτς.

Τωρα για το θεμα του ομπραντοβιτς:
Ο ζελικο δεν ειναι στην αρχη της καριερας του να του δωσεις 12 αμουστακα παιδαρελια να τους μαθει τα βασικα του μπασκετ και να εμψυχωσει!Δεν ειναι Γιαννακης ο ομπραντοβιτς ουτε μισσας να δουλεψει με εθνικες και πιτσιρικια!
Ο ζελικο θελει παικτες ΦΤΑΣΜΕΝΟΥΣ,να ξερουν τα βασικα,να ειναι αθλητες και επαγγελματιες και να τους
ενταξει στα συστηματα του και να τους οργανωνει.Και ειναι απο τους λιγους που μπορει να επιβληθει σε παικτες
φτασμενους χωρις να τους κανει ολα τα χατηρια αλλα νιοπλια και γιαννακη με τσιλντρες και κλειζα.
Τι να του πει του σισε ο νιοπλιας?πως παιζεται το ποδοσφαιρο?
Τι να του πει ο νίκολας του ζελικο?πως παιζεται το μπασκετ?

Για αυτο σας λεω αφηστε την κλαψα.Ο ομπραντοβιτς δε μπορει να μαθει μπασκετ στο βουγιουκα και τον καιμακογλου.
και δε θελει κιολας.Τις μεταγραφες δεν τις εκανε αυτος.Το μπατζετ της ομαδας τις εκανε.Αν επελεγε ο ιδιος θα επαιρνε αλλους!
Ο ομπραντοβιτς ειναι ο καλυτερος στην ευρωπη γιατι εχει διαχειριστει τις μεγαλυτερες προσωπικοτητες του ευρωπαικου μπασκετ.
Η λιστα ειναι τεραστια και την ξερετε ολοι!
Και παντα τους επιβαλλει σιδηρα πειθαρχια!!
Ε δεν μπορεις να ζητας απο αυτον τον ανθρωπο να μαθει μπασκετ τον καλαθη και αλλοι να λενε οτι θα ηθελαν να
τον δουν με μπατζετ 1 εκατομυριου.Μα καλα ειστε τρελλοι?Ειναι σα να εχω ενα μαθητη του 11 που δε διαβαζει ποτε
και δεν εχει διαβασει ποτε του και να παρω τον Μπαμπινιωτη νατου κανει ιδιαιτερα!!!ειναι δυνατον να εχει αποτελεσμα?ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ!!!!!

Για να τελειωνω...
Ειπε κατι χθες ο καιμακογλου:" Οπως είναι πλέον το σύστημα με τα δύο παιχνίδια έξω, ίσως καμία φορά μπορεί να είναι καλύτερα να πηγαίνεις με μειονέκτημα έδρας γιατί μπορεί να κλέψεις κάποιο παιχνίδι και μετά να έχεις τύχη με το μέρος σου"
....για σκεφτειτε το λιγο.......
str
QUOTE(VRANKOVIC S. @ Mar 5 2011, 20:48 ) *
μαικ - βασκεθ ......
τσαρτσαρης-νντογκ ....θα φυσαει ο νντογκ , θα πηγαινει 2 μετρα οπισω ο ταρτσ
βουγιουκας -περοβιτς ....ο βουγιουκας θα απογοητευετει διαπιστωνοντας οτι τελικα δεν υπαρχει πιο αργος ψηλος απο αυτον..
φωτσης -λορμπεκ ....θα κουραστει να πηδαει στις προσποιησεις τοι λορμπεκ ο φωτσης και μετα δεν θα εχει κουραγιο να πηδηξει στα ριμπαουντ
καιμακογλου -μορις ....


il postino
μου αρεσουν τα ποστ τυπου "δεν εχει καμια τυχη ο παο"!!!
paodynasty
κι εγώ έχω ψηφίσει 1-3 υπέρ του Παναθηναικού και πιστεύω, αντίθετα με το φίλο παραπάνω, ότι αν γυρίσει ο Μάριτς έστω κ για 5 λεπτά σε κάθε παιχνίδι θα είναι υπερπολύτιμος καθώς θεωρώ ότι ματσάρει πολύ καλά με τους ψηλούς της Μπάρτσα, και σε ότι κατάσταση και αν είναι αυτό που θα του ζητηθεί είναι άμυνα κ "ξύλο"απέναντι στα γρήγορα πόδια των ψηλών της Μπάρτσα που είναι και το μεγάλο όπλο της. Αν ανταπεξέλθουμε σε αυτό το κομμάτι τότε θα είναι πιο εύκολη και η αντιμετώπιση του Ναβάρο.
il postino
ελπιζω το σημερινο χαλι της μπαρτσα με τη φουενλαμπραντα να το δαν οι δικοι μας!!!
colonel gomelsky
QUOTE(qspock @ Mar 5 2011, 19:45 ) *
-Πραγματι, το κενο στο 5 ειναι τρομερο. Δεν υπαρχει κανενα πενταρι στην ομαδα και τα αποτελεσματα ειναι αυτα που ειναι για αυτο το λογο. Η Ριτας κερδισε σαρωνοντας στα επιθετικα ριμπαουντ. Αν επαιρνε μερικα απο αυτα ο ΠΑΟ, θα κερδιζε ανετα, αφου ενα παραπανω να επαιρνε θα κερδιζε. Αλλα τωρα ειναι εκει που ειναι χανοντας ανελπιστα απο μια μετριοτατη ομαδα σε ενα πολυ σημαντικο παιχνιδι.

-Ο Μπατιστ δεν μπορει στο 5, ΠΟΤΕ δεν μπορουσε κατ'εμε, ο ΠΑΟ κερδιζε τιτλους οταν ειχε βοηθεια στο 5 και εχανε πριν το final four οταν δεν ειχε βαθος εκει. Να θυμισω πως εχασε τη προκριση στο final four απο την TAOY και ενω ειχε πλεονεκτημα εδρας το 2007? Απο τα αμυντικα ριμπαουντ. Ειναι το κλασσικο του προβλημα. Οποτε αποκλειεται χανει τις μαχες κατω απο τα καλαθια.

Τα τρυκ και ο κλεφτοπολεμος εδω απλα ΔΕΝ πιανουν οσοι λαγοι κι αν βγουν απο το μανικι του μαγου Ομπραντοβιτς.


Βασικά και όταν είχαμε δυνατά 5αρια (Τομάσεβιτς στα καλά του, Πέκοβιτς) δεν τους έλεγες και αξιόπιστους ριμπάουντερ. Ουτε ο Σόφο (αν ερχόταν) θα ήταν τέτοιος.

Άρα το πρόβλημα δεν είναι μόνο φετεινό, ούτε είναι του Μπατιστ. Η ομάδα έχει διαλέξει να κάνει περισσότερο ομαδική υπόθεση το ριμπάουντ (αυτό δεν δουλεύει πάντα βέβαια) παρά να στηριχτεί οπωσδήποτε σε σκιάχτρο.

Ο Μπατιστ μια χαρά μπορεί στο 5. Και όχι απλά μπορεί, αλλά εκεί μπορεί ΚΥΡΙΩΣ εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον. Καλώς ή κακώς είναι ένας από τους καλύτερους ψηλούς της δεκαετίας στην Ευρώπη.

Επίσης δεν θα πρέπει να μας ξεφεύγει το γεγονός ότι οι "κοντοί" μας μαζεύουν πάρα πολλά από τα ριμπάουντ που παίρνουμε. Διαμαντίδης, Τέπιτς, Καλάθης έχουν συγκριτικά πολύ περισσότερα ριμπάουντ από τις περιφέρειες αναταγωνιστριών ομάδων. Μπορεί να μην έχουμε τον ψηλό που θα μαζέψει 10-12 ριμπάουντ μόνος του, αλλά αυτό δεν είναι κατ ανάγκη πρόβλημα αν τα καταφέρνει η ομάδα. Μέχρι στιγμής δεν τα καταφέρνει τόσο καλά, αλλά έχουμε μέλλον μπροστά μας.

QUOTE(il postino @ Mar 6 2011, 15:18 ) *
ελπιζω το σημερινο χαλι της μπαρτσα με τη φουενλαμπραντα να το δαν οι δικοι μας!!!


Οι ήττες αυτέ δεν είναι ίδιες κατ εμέ, ούτε καν ανάλογες με των δικών μας ομάδων στην Α1. Στην Ισπανία δεν επικρατεί τόσο το "ΠΑΟ - ΟΣΦΠ πρέπει να κερδίζουν όλα τα ματς με 20+ και αν κερδίσουν έστω με 5 υπάρχει πρόβλημα". Σε σχέση με μας (με την νοοτροπία μας) η ACB μοιάζει με regular season του ΝΒΑ.

Αυτό -σε ένα βαθμό- σχετίζεται ίσως και με το πλεονέκτημα έδρας που εδώ πάιζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο. Εννοίειται ότι σχετίζεται και με την ανταγωνιστικότητα του πρωταθλήματος (αν και το παράδειγμα της Φουενλαμρπάδα δεν έχει να κάνει με αυτό).
il postino
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 6 2011, 15:59 ) *
Οι ήττες αυτέ δεν είναι ίδιες κατ εμέ, ούτε καν ανάλογες με των δικών μας ομάδων στην Α1. Στην Ισπανία δεν επικρατεί τόσο το "ΠΑΟ - ΟΣΦΠ πρέπει να κερδίζουν όλα τα ματς με 20+ και αν κερδίσουν έστω με 5 υπάρχει πρόβλημα". Σε σχέση με μας (με την νοοτροπία μας) η ACB μοιάζει με regular season του ΝΒΑ.

Αυτό -σε ένα βαθμό- σχετίζεται ίσως και με το πλεονέκτημα έδρας που εδώ πάιζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο. Εννοίειται ότι σχετίζεται και με την ανταγωνιστικότητα του πρωταθλήματος (αν και το παράδειγμα της Φουενλαμρπάδα δεν έχει να κάνει με αυτό).

μα δε μιλησα για το αποτελεσμα!!! για την εμφανιση εκανα λογο!!!μια εμφανιση , η οποια και εχει επαναληφθει αρκετες φορες και δειχνει οτι δε θα αντιμετωπισουμε κανα διαγαλαξιακο υπερπρωταθλητη!!!
colonel gomelsky
QUOTE(il postino @ Mar 6 2011, 16:06 ) *
μα δε μιλησα για το αποτελεσμα!!! για την εμφανιση εκανα λογο!!!μια εμφανιση , η οποια και εχει επαναληφθει αρκετες φορες και δειχνει οτι δε θα αντιμετωπισουμε κανα διαγαλαξιακο υπερπρωταθλητη!!!


Καλά αυτό εννοείται. Το έχω ξαναγράψει -και εμμένω σ αυτό- ότι οι θεωρίες περί διαγαλαξιακού υπερπρωταθλητή εκπορεύονται από κύκλους που έπρεπε σώνει και καλά να δικαιολογήσουν τόσο τις δικές μας εικοσάρες όσο και το φιασκο του ΟΣΦΠ στον περσινό τελικό.

Έτσι είναι. Και ΠΑΟ και ΟΣΦΠ δεν μπορούμε υπό κανονικές συνθήκες να χάνουμε από μια απλά καλύτερη (εκείνη τη μέρα ή γενικότερα) ομάδα. Αν χάσουμε σημαίνει ότι φταίνε ή ο Μπερτομέου ή η εξωγήινη Μπαρτσελόνα ή ο Δάσκαλος του ευρωπαϊκού μπάσκετ (sic) Τσάβι Πασκουάλ.
lightday
δεν ξέρω τι θα γίνει από την σειρά,όμως το μόνο που ξέρω είναι οτι είναιη μεγαλύτερη ευκαιρία για τον ΔΔ να περάσει στο πάνθεον.
Air Kef
QUOTE(lightday @ Mar 6 2011, 16:25 ) *
δεν ξέρω τι θα γίνει από την σειρά,όμως το μόνο που ξέρω είναι οτι είναιη μεγαλύτερη ευκαιρία για τον ΔΔ να περάσει στο πάνθεον.



Kαι να νικήσει τον Ναβάρο πρώτη φορά στην ζωή του.
colonel gomelsky
QUOTE(Air Kef @ Mar 6 2011, 18:06 ) *
Kαι να νικήσει τον Ναβάρο πρώτη φορά στην ζωή του.


Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν νομίζω αυτό να αποτελεί κίνητρο ή στόχο για τον Διαμαντίδη. Δεν τον γνωρίζω προφανώς προσωπικά, αλλά από όλη του την πορεία δε νομίζω ότι θέτει στον εαυτό του τέτοιες προσωπικές προκλήσεις.

ΥΓ. Τα ίδια πιστεύω ότι ισχύουν και για τον Παπαλουκά. Αντίθετα κάποιος θα μπορούσε να υποστηρίξει ότι ο Σπανούλης μπορεί να το έβλεπε κι έτσι. Εκεί οι συγκρίσεις είναι και πιο ξεκάθαρες. Το παιχνίδι τους μοιάζει πιο πολύ και είναι και οι διεκδικητές του τίτλου του καλύτερου sg (που για μένα είναι ο Ναβάρο, αλλά κάλιστα κάποιος μπορεί να επιχειρηματολογήσει και υπέρ του Σπανούλη)
SG3ptshooter
ΟΚ, μόνο που τον έχει κερδίσει.. cool.gif
apkat
Mια φορα στην Ευρωλιγκα οντως τον εχει κερδισει το 2007..Αλλα το επιμερους σκορ πρεπει να ειναι 5-1..Με τις Εθνικες εχει κερδισει ποτε;; Ειναι πολυ ενδιαφερον στατιστικο αν το βαλεις κατω παντως..
colonel gomelsky
Αν και με αφήνουν παγερά αδιάφορο τέτοιου είδους στατιστικά (οι παίκτες δεν παίζουνε μονό), ωστόσο πρέπει να διευκρινίσουμε τι μετράμε: Φ4? Αγώνες πρόκρισης; Αγώνες με τις εθνικές που δίνουν μετάλιο ή πρόκριση; Αγώνες κανονικής διάρκειας? Τελικούς? Δεν είναι όλα τα παιχνίδια ίδια.

Το μόνο ξεκάθαρο για μένα είναι ότι και οι 2 είναι αδιαμφισβήτητοι ηγέτες σε 2 μεγάλες ομάδες. Ο καθένας με τον τρόπο του.
apkat
Ο Διαμαντιδης με εθνικες ομαδες σε οποιαδηποτε διοργανωση εχει κερδισει την Ισπανια;;Εγω δεν εχω στο μυαλο μου τετοια νικη..Απο το 2005 και μετα τουλαχιστον..Αν οντως ειναι ετσι το μεταξυ τους σκορ πρεπει να ειναι 11-1(!!!!)..Αρκετα εντυπωσιασκο..

Με τον Παπαλουκα πρεπει να ειναι στο 9-2 (!!!!)..Και αυτο αρκετα εντυπωσιακο..

Και μιλαμε οτι αυτα τα χρονια τουλαχιστον σε συλλογικο επιπεδο ο Τεο με τον ΔΔ αναλογικα παιζαν σε ομαδες πιο δυνατες(αν μπορει να χρησιμοποιθει τετοια συγκριση για ομαδες επιπεδου ΤΣΣΚΑ-ΠΑΟ-Μπαρτσα) οποτε θα δικαιολογουνταν να εχουν περισσοτερες νικες..Αλλα ειναι στο 5-1 με τον ΔΔ και στο 4-2 με τον Τεο..
Τηλεθεατής
QUOTE (apkat @ Mar 6 2011, 11:59 ) *
Ο Διαμαντιδης με εθνικες ομαδες σε οποιαδηποτε διοργανωση εχει κερδισει την Ισπανια;;Εγω δεν εχω στο μυαλο μου τετοια νικη..Απο το 2005 και μετα τουλαχιστον..Αν οντως ειναι ετσι το μεταξυ τους σκορ πρεπει να ειναι 11-1(!!!!)..Αρκετα εντυπωσιασκο..

Με τον Παπαλουκα πρεπει να ειναι στο 9-2 (!!!!)..Και αυτο αρκετα εντυπωσιακο..

Και μιλαμε οτι αυτα τα χρονια τουλαχιστον σε συλλογικο επιπεδο ο Τεο με τον ΔΔ αναλογικα παιζαν σε ομαδες πιο δυνατες(αν μπορει να χρησιμοποιθει τετοια συγκριση για ομαδες επιπεδου ΤΣΣΚΑ-ΠΑΟ-Μπαρτσα) οποτε θα δικαιολογουνταν να εχουν περισσοτερες νικες..Αλλα ειναι στο 5-1 με τον ΔΔ και στο 4-2 με τον Τεο..


Και άμα χάσει ο Παναθηναικός, ας το φάει τουλάχιστον ο Ολυμπιακός. Ας φύγει επιτέλους η ρετσινιά.
il postino
αν ο δδ ηταν ισπανος και ο ναβαρο ελληνας μηπως θα ηταν αντιστροφο το σκορ?

ευκαιρια δε χανει ο kef να πεταξει τη σποντα του rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.