Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 9η αγωνιστική
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Euroleague 2018-19
Zoys
Το πρόγραμμα

Πέμπτη
Νταρουσάφακα-Εφές 19:15
Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης 20:45
Μακάμπι-Φενερμπαχτσέ 21:05
Γκραν Κανάρια-Μπάγερν 22:30

Παρασκευή
Ζαλγκίρις-Χίμκι 19:45
Μπασκόνια-Παναθηναϊκός 21:30
Μπούντουτσνοστ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 21:30
Μπαρτσελόνα-Μιλάνο 22:00
stefkorner
φαβορι μου βγαινουν,αλλα επειδη αουσαιντερ δεν πετυχαινω ουτε με αιτηση τον τελευταιο καιρο,θα επιμεινω μεχρι να δω που θα παει tongue.gif λεω λοιπον να παω σε ασσο Μακαμπι
και διπλο Χιμκι για το 0/5 εντος της Ζαλγκιρις,αν και η μπασκετικη μου λογικη ,καθως και οι νομοι των πιθανοτητων μου λενε το αντιθετο tongue.gif
(με εξτρα επιβαρυνση απο την σημερινη ηττα στην παραταση η Ζαλγκιρις,ενω η Χιμκι να την βγαζει σχετικα ξεκουραστα)
για Ολυμπιακο εχω προλαβει να πω οτι το βλεπω ασσο απο την ειδηση για την απουσια Γιουλ !τωρα διαβαζω προεκυψε και του Αγιον!ηρθε η ωρα για την πρωτη ηττα της Ρεαλ !υπαρχει ακομα σε αποδοση 1.80 ! θα συνιστουσα να βιαστειτε tongue.gif
basket72
QUOTE (stefkorner @ Nov 22 2018, 01:19 ) *
φαβορι μου βγαινουν,αλλα επειδη αουσαιντερ δεν πετυχαινω ουτε με αιτηση τον τελευταιο καιρο,θα επιμεινω μεχρι να δω που θα παει tongue.gif λεω λοιπον να παω σε ασσο Μακαμπι
και διπλο Χιμκι για το 0/5 εντος της Ζαλγκιρις,αν και η μπασκετικη μου λογικη ,καθως και οι νομοι των πιθανοτητων μου λενε το αντιθετο tongue.gif
(με εξτρα επιβαρυνση απο την σημερινη ηττα στην παραταση η Ζαλγκιρις,ενω η Χιμκι να την βγαζει σχετικα ξεκουραστα)
για Ολυμπιακο εχω προλαβει να πω οτι το βλεπω ασσο απο την ειδηση για την απουσια Γιουλ !τωρα διαβαζω προεκυψε και του Αγιον!ηρθε η ωρα για την πρωτη ηττα της Ρεαλ !υπαρχει ακομα σε αποδοση 1.80 ! θα συνιστουσα να βιαστειτε tongue.gif



Και τα 3 που προτείνεις από παικτικής άποψης είναι σωστές επιλογές. Δεν σημαίνει ότι ξαφνικά γίνονται φαβορί η Χίμκι, η Μακάμπι κι ο Ολυμπιακός, αλλά σε συνάρτηση με την απόδοση που δίνουν ή με το χάντικαπ που προσφέρουν σε πιο χαμηλή απόδοση, είναι ελκυστικά.
Τη Μακάμπι και τη Χίμκι θα τις τιμήσω κι εγώ (με το χάντικαπ), ενώ για τον αγώνα του ΣΕΦ θα κοιτάξω κάποιο όβερ πάνω από τους 160 πόντους. Μου αρέσει κι ο άσσος της Γκραν Κανάρια.
yorgos



Νταρουσάφακα-Εφές
Μου αρέσουν οι γηπεδούχοι από τις "αδύναμες" ομάδες, θα κάνουν ζημιές και δεν αποκλείω αυτή να είναι μια από αυτές. Φαβορί η Εφές, αλλά το χάντικαπ της Νταρού δεν είναι κακό. Η λογική λέει Εφές, αλλά οι απολαβές είναι λίγες αναλογικά με το ρίσκο.

Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης
Έχει δεχτεί πίεση ο άσος και πλέον μάλλον υσμφέρει να πάιξει κανείς στο χάντικαπ της Ρεάλ. Έχει τρομερή πληρότητα η ομάδα και για μένα είναι ελαφρύ φαβορί.

Μακάμπι-Φενερμπαχτσέ
Πολύ δύσκολο για πρόβλεψη, με γρήγορο ρυθμό η Μακάμπι μπορεί να το χτυπήσει.

Γκραν Κανάρια-Μπάγερν
Είναι καλή η Κανάρια εντός, στάθηκε πολύ καλά και στη Μαδρίτη, θα την τιμήσω.

Ζαλγκίρις-Χίμκι
ΜΑτσάρα. Η Χίμκι δε μαρκάρεται εύκολα... αλλά δε μαρκάρει και κανέναν. Δεν μπορεί να μην κάνει καμία ζημιά και λόγω vtb το γήπεδο και οι συνθήκες της είναι λιγότερο άγνωστα. Ντέρμπι με φαβορί τη Γκίρις, θα τιμήσω ένα ευρύ χάντικαπ υπέρ της Χίμκι.

Μπασκόνια-Παναθηναϊκός
Φαβορί η Μπασκόνια για μένα. Ο Παναθηναϊκός νομίζω δεν έχει κάνει εκτός Ελλάδος νίκη απέναντι σε ομάδα οκτάδας από τότε που ήρθε ο Πασκουάλ (!!!), δύσκολα να την κάνει τώρα. Θα μου πει κανείς, μήπως είναι ομάδα οκτάδας φέτος η Μπασκόνια; Ε ως τέτοια ξεκίνησε αλλά την πάτησε και χωρίς Γκρέιντζερ δυσκολεύει η κατάσταση, αλλά φοβάμαι ότι θα μας παίξουν βόλεϊ κι εμείς θα κάνουμε αλλαγές στα σκριν μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα...

Μπούντουτσνοστ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Η Μπούντουτσνοστ ήδη έκανε μια νίκηε (σε μια βραδιά που γεννουσαν και τα κοκόρια τους) θ' αργήσει να ξανακάνει και πόσο μάλλον απέναντι σε ομάδα τέτοιας ποιότητας. Θα έχει θέμα με τα ύψη η ΤΣΣΚΑ, αλλά είναι τόσα τα λάθη που θα κάνουν οι κοντοί της Μπούντουτσνοστ που θα μείνει πίσω πιστεύω.


Μπαρτσελόνα-Μιλάνο
Πολύ ενδιαφέρον τακτικά. Δε νομίζω ότι η Μιλάνο έχει μεγαλώσει τόσο ώστε να κάνει τέτοια διπλά, αν και το υλικό το έχει και Γκουντάιτις και Ταρσέφσκι ματσάρουν μια χαρά με τα ντερέκια της Μπάρτσα. Φαβορί η Μπάρτσα ελαφρώς, πιστεύω ο Πέσιτς θα το πάει σε χαμηλούς ρυθμούς και μάλλον θα μπουν και σουτ.


passer
Νταρουσάφακα-Εφές 1

Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης 1

Μακάμπι-Φενερμπαχτσέ 1

Γκραν Κανάρια-Μπάγερν 1

Ζαλγκίρις-Χίμκι 2

Μπασκόνια-Παναθηναϊκός 1

Μπούντουτσνοστ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2

Μπαρτσελόνα-Μιλάνο 1
stefkorner
χαιρομαι που βλεπετε Νταρου ! μακαρι να γινει ,για να κοψει λιγο την τρελη φορα της Εφες !
η αποδοση ξεκινησε απο το 3 ,πηγε στο 4 και ξανα επεσε στο 3 βλεπω τωρα 39.gif
akratacity
Πρωτη φορα φετος βλεπω την Νταρουσαφακα. Εγω προσωπικα θεωρουσα στην αρχη οτι εχει με διαφορα το χειροτερο ροστερ στη φετινη διοργανωση.

Με μια πιο προσεκτικη ματια βλεπω οτι εχει αρκετα καλους παιχτες απο το 2 εως το 5. Δεν εχει ομως τον γκαρντ που θα ηγηθει. Ο ΜακΚαλουμ ειναι τουλαχιστον μετριος και δεν μπορει να κανει αυτη τη δουλεια σε σταθερη βαση. Αν πχ η φετινη Νταρου ειχε στον ασο τον Ουιλμπεκιν θα εκανε μια πολυ καλη χρονια και θα ηταν πολυ ανταγωνιστικη με ολους τους αντιπαλους.
benchwarmer
Εντάξει τώρα συνήλθατε? tongue.gif

Νομίζω η Ντάρου (χωρίς τον χορηγό από πέρυσι, και πλέον χωρίς και τον Γουίλμπεκιν και τον Μπλατ) είναι στο επίπεδο της Μπούντουτσνοστ.. Ναι θα κάνει μερικές νίκες, αλλά όποια ομάδα θέλει 8άδα θα πρέπει να την περάσει χωρίς πολλά-πολλά μέσα/έξω.
Και η Εφές φέτος (με κίνδυνο να αυτοακυρωθώ γιατί μένει ακόμα ένα δεκάλεπτο) μοιάζει ομάδα που θα είναι σαφώς στην 8άδα.

whaler
Περαν του Ερικ επισης δεν εχει αλλο ψηλο της προκοπης. Sg και forwards ειναι γεματη.

Σεληνιασμενη η Εφες μετα το ημιχρονο. Ο Beaubois ειχε 0/1 τριποντο στο 1ο και ξεκινησε με 4/5 σε 6 λεπτα στην τριτη περιοδο. Βαλε κι αλλα 2 απο τον Pleiss και απο εκει που ηταν ντερμπι, τωρα παει για περιπατο.
pan24
Ο Γκουντουριτς βγαινει μπροστα και (νομιζω) σκοτωνει τον Σφαιροπουλο
stefkorner
παντως μοιαζει λιγακι οξυμωρο ,το να μιλαμε για την πιο εντυπωσιακα ανταγωνιστικη και αμφιροπη
και σουπερ ντουπερ euroleague,που σπαει καρδιες και προσφερει ανεπαναληπτες συγκινησεις και και και

αλλα χωρις καν να εχουμε συμπληρωσει το 1/3 της ,ξερουμε ηδη 6 ομαδες που μενουν εκτος
και 3 /4 που θα πρεπει να γυρισει ο κοσμος αναποδα για να μεινουν εκτος f4

ουσιαστικα περιμενουμε μονο τον 4ο και τον 5ο της κανονικης περιοδου για να δουμε μια ανταγωνιστικη σειρα !
νταξει υπερβαλλω λιγο ,απλα θελω να επαναλαβω για αλλη μια φορα και κοντρα στο ρευμα.. οτι δεν ειμαι υπερμαχος του τωρινου τροπου διεξαγωγης rolleyes.gif
john wick
https://www.sdna.gr/mpasket/euroleague/euro...ntovits-se-taim

είναι έρωτας αυτός ο Σέρβος... wub.gif
G-arenas
QUOTE (stefkorner @ Nov 22 2018, 23:11 ) *
παντως μοιαζει λιγακι οξυμωρο ,το να μιλαμε για την πιο εντυπωσιακα ανταγωνιστικη και αμφιροπη
και σουπερ ντουπερ euroleague,που σπαει καρδιες και προσφερει ανεπαναληπτες συγκινησεις και και και

αλλα χωρις καν να εχουμε συμπληρωσει το 1/3 της ,ξερουμε ηδη 6 ομαδες που μενουν εκτος
και 3 /4 που θα πρεπει να γυρισει ο κοσμος αναποδα για να μεινουν εκτος f4

ουσιαστικα περιμενουμε μονο τον 4ο και τον 5ο της κανονικης περιοδου για να δουμε μια ανταγωνιστικη σειρα !
νταξει υπερβαλλω λιγο ,απλα θελω να επαναλαβω για αλλη μια φορα και κοντρα στο ρευμα.. οτι δεν ειμαι υπερμαχος του τωρινου τροπου διεξαγωγης rolleyes.gif

κοιτα φετος κατι παει να γινει. δηλαδη αν παει φενερ-εφες στα πλει οφφ ή αρμανι-τσσκα ή ρεαλ-μπαρτσα τις εχεις σιγουρες οτι θα πανε final 4 και οι 3? ισως γινει μια εκπληξη φετος δεν ξερω.

επισης και οσφπ θεωρω οτι θα ανεβει απειρα προς το τελος της χρονιας. λογο μπλατ φυσικα. λογικα θα κανει και μεταγραφες.

παντως απο του χρονου οπου λογικα η μπαρτσα θα χει σταθεροποιηθει σε παλια στανταρντς, ηδη απο φετος ειναι πολυ καλυτερη, που και εφες και αρμανι θα συνεχισουν να εχουν καλα ροστερ και μπατζετ και που λογικα εμεις θα αυξησουμε μπατζετ και οσφπ 2η χρονια μπλατ, θα γινει χαμος!

σε οποιο συστημα διεξαγωγης και να ειμασταν με βαση τα τωρινα δεδομενα αυτες θα ηταν φαβορι και καποιες θα ειχαν αποκλειστει ηδη.
basket72
QUOTE (stefkorner @ Nov 22 2018, 23:11 ) *
παντως μοιαζει λιγακι οξυμωρο ,το να μιλαμε για την πιο εντυπωσιακα ανταγωνιστικη και αμφιροπη
και σουπερ ντουπερ euroleague,που σπαει καρδιες και προσφερει ανεπαναληπτες συγκινησεις και και και

αλλα χωρις καν να εχουμε συμπληρωσει το 1/3 της ,ξερουμε ηδη 6 ομαδες που μενουν εκτος
και 3 /4 που θα πρεπει να γυρισει ο κοσμος αναποδα για να μεινουν εκτος f4

ουσιαστικα περιμενουμε μονο τον 4ο και τον 5ο της κανονικης περιοδου για να δουμε μια ανταγωνιστικη σειρα !
νταξει υπερβαλλω λιγο ,απλα θελω να επαναλαβω για αλλη μια φορα και κοντρα στο ρευμα.. οτι δεν ειμαι υπερμαχος του τωρινου τροπου διεξαγωγης rolleyes.gif



Στο πρώτο σκέλος έχεις δίκιο Stef. Η περσινή Ευρωλίγκα ,ήταν πιο αμφίρροπη και δεν χωράει αμφισβήτηση.

Στο δεύτερο όμως νομίζω ότι βιάζεσαι. Μόνο 3 ομάδες μπορούμε άφοβα να πούμε ότι είναι εκτός 8αδας. Μπουντούσνοστ, Νταρουσάφακα και Γκραν Κανάρια. Ακόμα και η Μπάγερν έχει ελπίδες.
Η δε Μακάμπι που έχει 1-8, έχει παίξει 5 εκτός και 3 εντός, τα οποία ήταν κόντρα στις ΤΣΣΚΑ, Ρεάλ και Φενέρ.

Πήρε και Σφαιρόπουλο, κοιτάει και γκαρντ. Ας την περιμένουμε λέω εγώ. Ακόμα κι αυτήν.

Ύπάρχουν μεγάλες διαφορές στο πρόγραμμα των ομάδων.

ΌΣο για τις πρώτες 4, οκ ξέραμε από την αρχή τις 3 πρώτες και ψάχναμε την τέταρτη. Εγώ προσωπικά έβλεπα πρωτίστως την Μπασκόνια και ακολούθως την Έφες. Και εδώ πάντως θα χρειαστεί να περιμένουμε.
yorgos
H πιο ανώμαλη Ευρωλίγκα που έχω δει. Μόνο τα αποτελέσματα της Ζαλγκίρις να δει κανείς (που κανονικά θα έπρεπε να έχει και διπλό στη Μόσχα), έναν κοκομπλόκο το παθαίνει...
pan24
Μετα το διπλο της Χιμκι γινεται ο κακος χαμος για τις θεσεις 7-8
Στο 7-8 ισοβαθμουν οι αιωνιο με 5-4,στην 9η θεση η Μπαγερν με 4-5 και μετα ισοβαθμια με ρεκορ 3-6 μεταξυ Μπασκονια,Χιμκι,Ζαλγκιρις οπου πιστευω οτι και οι 3 αυτες θα ανεβουν στην πορεια

T.W.Is.M.
QUOTE(pan24 @ Nov 24 2018, 12:05 ) *
Μετα το διπλο της Χιμκι γινεται ο κακος χαμος για τις θεσεις 7-8
Στο 7-8 ισοβαθμουν οι αιωνιο με 5-4,στην 9η θεση η Μπαγερν με 4-5 και μετα ισοβαθμια με ρεκορ 3-6 μεταξυ Μπασκονια,Χιμκι,Ζαλγκιρις οπου πιστευω οτι και οι 3 αυτες θα ανεβουν στην πορεια


Βαλε εκει και την Αρμανι, που εχει σταθει τυχερη με τις 2 νικες στον ποντο με το τριποντο και τις 3 βολες του Τζειμς. Θα μπορουσε να ειχε 2 εντος εδρας ηττες, να λεγαμε οτι ξεφουσκωνει και το μεγαλο διπλο στο ΣΕΦ να εμοιαζε πυροτεχνημα. Επισης υπολογισε οτι κι η Μακαμπι αναμενεται να ανεβει, οτι η Εφες που παει τοσο καλα δεν εχει παιξει ακομα με ΤΣΣΚΑ και Ρεαλ, ο Ολυμπιακος εχει βγαλει και τους 3 πρωτοπορους, ο Παναθηναικος δεν εχει αντιμετωπισει κανεναν τους και θα δεις οτι η βαθμολογια παραμενει ακομα παραπλανητικη. Μετα απο αλλες 3 αγωνιστικες θα εχουμε πιο καλη εικονα.
back2back
QUOTE(pan24 @ Nov 24 2018, 12:05 ) *
Μπασκονια,Χιμκι,Ζαλγκιρις οπου πιστευω οτι και οι 3 αυτες θα ανεβουν στην πορεια


Δεν νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο, λογικά μία από τις 3 θα ανέβει, συγκεκριμένα όποια τις 6 επόμενες αγωνιστικές κάνει τουλάχιστον 4 νίκες. Η Ζάλγκιρις έχει πιο εύκολο πρόγραμμα, η Λαμποράλ το πιο δύσκολο, η Χίμκι αν κερδίσει τον Παο μπορεί να ελπίζει, εγώ πάντως δεν την πιστεύω
yorgos
QUOTE(T.W.Is.M. @ Nov 24 2018, 18:46 ) *
Βαλε εκει και την Αρμανι, που εχει σταθει τυχερη με τις 2 νικες στον ποντο με το τριποντο και τις 3 βολες του Τζειμς. Θα μπορουσε να ειχε 2 εντος εδρας ηττες, να λεγαμε οτι ξεφουσκωνει και το μεγαλο διπλο στο ΣΕΦ να εμοιαζε πυροτεχνημα. Επισης υπολογισε οτι κι η Μακαμπι αναμενεται να ανεβει, οτι η Εφες που παει τοσο καλα δεν εχει παιξει ακομα με ΤΣΣΚΑ και Ρεαλ, ο Ολυμπιακος εχει βγαλει και τους 3 πρωτοπορους, ο Παναθηναικος δεν εχει αντιμετωπισει κανεναν τους και θα δεις οτι η βαθμολογια παραμενει ακομα παραπλανητικη. Μετα απο αλλες 3 αγωνιστικες θα εχουμε πιο καλη εικονα.

Συμφωνώ απολύτως, Βεβαια με το Σβεντ εκτός για ένα μήνα, η Χίμκι πια είναι καταδικασμένη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.