Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ιδανικοτερος-Καταλληλοτερος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Anaz
Εμενα μου κανει εντυπωση που δεν παιζει του Περασοβιτς.. Προσωπικα μου φαινεται αρκετα καλη περιπτωση, και ειναι και διαθεσιμος..
Reggie Miller #31
Αν θυμάμαι καλά,τότε που ο Πέσιτς ήταν στην εθνική Σερβίας είχε αντιμετωπίσει πρόβλημα με τις βεντέτες(ήταν πολλές τότε μαζεμένες),στους Ολυμπιακούς του 2004 δεν ήταν;
Με Πέτζα,Ραντμάνοβιτς και σία.Ραντμάνοβιτς από τους αγαπημένους μου.
Στο ημίχρονο αν θυμάμαι καλά,ο Ραντμάνοβιτς δεν έπαιζε πολύ και έτρωγε μια μπανάνα μέσα στα αποδυτήρια ενώ μιλούσε ο κόουτς και έγινε χαμός.
Πάντως τότε ήταν περίεργα τα πράγματα στην εθνική και μάλιστα είχε υποστηριχτεί από Ντούντα και Ζοτς.
Γενικά καλός προπονητής,δουλευταράς,αλλά έχει να ακουστεί καιρό...
roben
http://www.sport24.gr/html/ent/378/ent.367378.asp

Άρχισαν βλέπω να σοβαρεύονται στον Ολυμπιακό και πάνε για την καλύτερη δυνατή επιλογή,το έγραψα κι εγώ πριν 2-3 μέρες στο forum ότι αυτόν πρέπει να προσπαθήσουν να πείσουν να αναλάβει! Λέτε να διαβάζουν τα ποσταρισματά μου?? tongue.gif Να αρχίσω να προσέχω τι γράφω,μην τους ανοίγω και τα μάτια των Αγγελόπουλων... rolleyes.gif
a bullet for your head
Ο Πεσιτς ειναι αποδεδειγμενα ενας πολυ μεγαλος προπονητης.
Ειχα αναφερει παλιοτερα & σε ενα αλλο τοπικ,οτι ισως ειναι ο πιο υποτιμημενος ''σουπερ-σταρ προπονητης'' των τελευταιων 20-25 χρονων στην Ευρωπη.
Προτου καταληξει στον Ερυθρο Αστερα,ειχε διαδεχθει τον Ιβκοβιτς στην Ντιναμο Μοσχας(αν θυμαμαι καλα),αλλα δεν καταφερε κατι καλο.
Ειναι γνωστο οτι ανηκει σε ''αντιπαλο στρατοπεδο''...απ τους Ιβκοβιτς-Ζοτς,οπως επισης ειναι γνωστο οτι δεν παρεβρεθη στη δεξιωση που εκανε ο Ζοτς τον Μαρτιο για τα γενεθλια του... rolleyes.gif

ΥΓ1:Πως θα σας φαινοταν ενα σχημα με τον Πεσιτς χεντ-κοουτς,τον Τομιτς ασισταντ κοουτς & τον Ζαρκο Πασπαλιε ως τιμ μανατζερ?..(Σπαω το κεφαλι μου να βρω & εναν ρολο για τον Μανουσελη,αλλα δεν βρισκω κατι.. rolleyes.gif )..
ΥΓ2:Επαναλαμβανω ενα ερωτημα που εκανα χθες:
Πιστευετε πως ο Σφαιροπουλος θα μπορουσε να σταθει καλα & να ''τρεξει'' ικανοποιητικα μια ομαδα σαν τον ΟΣΦΠ,χωρις τη παρουσια ενος πολυ εμπειρου οπως ο Ντουντα,απ το ποστο του τεχνικου διευθυντη?
ΥΓ3:Τις προαλλες ειχα πει πως δεν θα ηταν & ασχημη ιδεα το να προταθει στον Γιαννακη ενα καιριο-σημαντικο διοικητικο ποστο.Η θεση του τεχνικου διευθυντη της ομαδας θα του ταιριαζε?
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 12 2010, 16:28 ) *
(Σπαω το κεφαλι μου να βρω & εναν ρολο για τον Μανουσελη,αλλα δεν βρισκω κατι.. rolleyes.gif )..

Τι σου ειναι ο μεσημεριανος-απογευματινος οιστρος τελικα.... rolleyes.gif

Θυμηθηκα οτι ειχε βγει πριν λιγο καιρο μια ανακοινωση που αναφεροταν στην δημιουργια ενος project... rolleyes.gif ...μιας σχολης-ακαδημιας μπασκετ,που θα ξεκινουσε πιλωτικα..
http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1

Ο Μανουσελης δουλεψε για χρονια στις μικρες εθνικες ομαδες,ετσι δεν ειναι?..
Οι κ.Αγγελοπουλοι θα μπορουσαν καλλιστα να του αναθεσουν τη διαχειριση του συγκεκριμμενου προγραμματος.
Εχοντας & τον ρολο του τεχνικου διευθυντη των ακαδημιων & τον ρολο του προπονητη των λεγομενων ''παιδικο-εφηβικων''...
Ο ΟΣΦΠ μαλιστα θα μπορουσε να πιεσει προς τη κατευθυνση καποιων αλλαγων...
Οπως το να υπαρξει μια επιπλεον ηλικια στο παιδικο,να καταργηθει το εφηβικο & να αντικατασταθει απο ενα τμημα(πρωταθλημα) νεων U21...δεδομενων των δυσκολιων που παρατηρουνται στην εποχη μας για τα νεαρα παιδια που ασχολουνται με το μπασκετ.
Και ο Μανουσελης ετσι,να ειναι ο προπονητης των εν λογω προτεινομενων τμηματος,στη προσπαθεια συνδεσης της πρωτης ομαδας με τα απο κατω τμηματα & προπαρασκευης-αναδειξης καποιων αθλητων που θα μπορουσαν μελλοντικα να στελεχωσουν τη 1η ομαδα.
pete7
Ονοματα πολλα θα ακουσουμε-τωρα γραφουν για Πασεσας της Προκομ-αν ειναι να ερθει αυτος καλυτερα να μεινει ο Γιαννακης.Πεσιτς καλος αλλα χαμενος τελευταια χρονια.
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 12 2010, 16:28 ) *
Ο Πεσιτς ειναι αποδεδειγμενα ενας πολυ μεγαλος προπονητης.
Ειχα αναφερει παλιοτερα & σε ενα αλλο τοπικ,οτι ισως ειναι ο πιο υποτιμημενος ''σουπερ-σταρ προπονητης'' των τελευταιων 20-25 χρονων στην Ευρωπη.
Προτου καταληξει στον Ερυθρο Αστερα,ειχε διαδεχθει τον Ιβκοβιτς στην Ντιναμο Μοσχας(αν θυμαμαι καλα),αλλα δεν καταφερε κατι καλο.
Ειναι γνωστο οτι ανηκει σε ''αντιπαλο στρατοπεδο''...απ τους Ιβκοβιτς-Ζοτς,οπως επισης ειναι γνωστο οτι δεν παρεβρεθη στη δεξιωση που εκανε ο Ζοτς τον Μαρτιο για τα γενεθλια του... rolleyes.gif

Συμφωνώ σε όλα και σε βρίσκω εξαιρετικά διαβασμένο... rolleyes.gif
Μειονέκτημα ότι τα τελευταία 3-4 χρόνια δεν έχει δουλέψει σε πολύ υψηλό επίπεδο. Όπου κλήθηκε να διαχειριστεί σπουδαίους παίκτες και μεγάλες προσωπικότητες [(Μπαρτσελόνα, Εθνική Γιουγκοσλαβίας (2001 & 2002)] τα κατάφερε περίφημα. Στον Ερυθρό Αστέρα είχε φτιάξει μια πολύ καλή ομάδα με νεαρούς παίκτες (Μπιέλιτσα, Ντραγκίτσεβιτς, Κέσελι, Κικάνοβιτς κ.λ.π.) η οποία έμοιαζε ικανή να σταματήσει την κυριαρχία της Παρτιζάν αλλά την "τσάκισαν" τα οικονομικά προβλήματα του συλλόγου. Προσωπικά μου αρέσει αρκετά σαν επιλογή αλλά δεν ξέρω κατά πόσο οι φήμες που ακούγονται για ενδιαφέρον του Ολυμπιακού είναι βάσιμες.
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ Jun 12 2010, 17:20 ) *
Συμφωνώ σε όλα και σε βρίσκω εξαιρετικά διαβασμένο... rolleyes.gif

Κανω οτι μπορω... rolleyes.gif
Πως θα σου φαινοταν το προτεινομενο σχημα με τον Πεσιτς 1ο προπονητη,τον Τομιτς αμεσο συνεργατη του & τον Πασπαλιε,τιμ μανατζερ?..
Επισης πως σου φαινονται οι προτασεις μου για την μετεπειτα αξιοποιηση του Μανουσελη?..
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 12 2010, 17:26 ) *
Κανω οτι μπορω... rolleyes.gif
Πως θα σου φαινοταν το προτεινομενο σχημα με τον Πεσιτς 1ο προπονητη,τον Τομιτς αμεσο συνεργατη του & τον Πασπαλιε,τιμ μανατζερ?..
Επισης πως σου φαινονται οι προτασεις μου για την μετεπειτα αξιοποιηση του Μανουσελη?..

Αν ερχόταν ο Πέσιτς, νομίζω ότι το ρόλο που προτείνεις για τον Πάσπαλιε, θα μπορούσε να τον αναλάβει ο Τάρλατς, με τον οποίο ο Πέσιτς διατηρεί πολύ καλές σχέσεις.

Αυτό για τον Μανουσέλη, το αφήνω ασχολίαστο... 19.gif
Ilias7
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 12 2010, 17:26 ) *
Κανω οτι μπορω... rolleyes.gif
Πως θα σου φαινοταν το προτεινομενο σχημα με τον Πεσιτς 1ο προπονητη,τον Τομιτς αμεσο συνεργατη του & τον Πασπαλιε,τιμ μανατζερ?..
Επισης πως σου φαινονται οι προτασεις μου για την μετεπειτα αξιοποιηση του Μανουσελη?..



Για τον Μανουσελη εχεις δικιο..Το οτι καποιος δε καταφερε να πετυχει σε υψηλο επιπεδο ή πολλα αλλα που εχουν αναφερθει εδω μεσα κατα καιρους δε σημαινει οτι δεν εχει γνωσεις για το αθλημα..Εγω ξερω απο πτωρο χερι οτι ο Μανουσελης ειναι γνωστης του αθληματος και για τη θεση που προτεινεις θα ειναι μια χαρα...Απλα δε ξερουμε κατα ποσο θα θελει ο συλλογος να συνεχεισει τη συνεργασια του με καποια ατομα ακομα και αν μπορουν να προσφερουν..
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ Jun 12 2010, 17:32 ) *
Αν ερχόταν ο Πέσιτς, νομίζω ότι το ρόλο που προτείνεις για τον Πάσπαλιε, θα μπορούσε να τον αναλάβει ο Τάρλατς, με τον οποίο ο Πέσιτς διατηρεί πολύ καλές σχέσεις.

Αυτό για τον Μανουσέλη, το αφήνω ασχολίαστο... 19.gif

Ο Πασπαλιε δεν εχει ''συστρατευθει'' με τον Πεσιτς?
Εντωμεταξυ ο Ζαρκο μου κανει για ''ποιο μουτρο''... rolleyes.gif ...δηλαδη θα μπορουσε να κανει καλυτερη δουλεια στον ελεγχο των αποδυτηριων,συν οτι ειναι & πολυ αγαπητος στους φιλους του ΟΣΦΠ...

Θα επιμεινω για ενα σχολιο σου,οσον αφορα τον Μανουσελη...& ας κινδυνευσω για 2η φορα μεσα σε λιγες μερες,να φαω ''εμπαργκο'' απ τις ''Καλημερες'' σου... smiley.gif
Νομιζω οτι ο Μανουσελης θα ηταν ο καταλληλοτερος γι'αυτη τη δουλεια..

ΥΓ:Μηπως θα πρεπει να ανοιξω ενα γραφειο ως ''Συμβουλος Επαγγελματικου Προσανατολισμου''..?... biggrin.gif
berry
οσο πιο πολυ το σκεφτομαι , τοσο καλυτερα μου καθεται ο πεσιτς . απλα δεν εχω καταληξει αν τον προτιμω απο πιανιντζιανι κατα κυριο λογο και ερναντεθ , βουγιοσεβιτς κατα δευτερο

ο τομιτς μια χαρα μου καθεται για παγκο . ο ζαρκο δεν κανει γιατι καθε λιγο και λιγακι θα εβγαινε εξω απο το γηπεδο για να καπνισει tongue.gif

το μελλον του μανουσελη δεν με απασχολει. αν και ειναι λιγο μπουγελοφατσα και θα ηταν συμπαθης στα παιδακια δεν λεω
tsouras o.a.c
Ειλικρινα εαν ημουν μεσα στο μυαλο των Αγγελοπουλαιων , πιστευω οτι θα ενιωθα απολυτη μοναξια! tongue.gif
Ψαχνουν εναν προπονητη που να χαιρει σεβασμου?Ψαχνουν εναν προπονητη που να εχει συγκεκριμενη φιλοσοφια?Ψαχνουν εναν προπονητη με φρεσκιες ιδεες και ορεξη για δουλεια?Ψαχνουν το αντιπαλο δεος του Ζοτς?Ουτε αυτοι ξερουν τι θελουν!
Να ερθει ο Πεσιτς(που παρεπιπτοντως δεν απεχει ηλικιακα και πολυ απο τον Ντουντα και οταν αποχωρησε απο τον Ερυθρο Αστερα ειχαν ακουστει προβληματα για την καρδια του),να πλαισιωθει απο παλιες δοξες της ομαδας(Τομιτς, Πασπαλι,Ταρλατς,Σιγαλα,κτλ),να ειμαστε ολοι μια χαρα, αλλα αυτο το αθλημα που λεγεται μπασκετ ποιος θα το παιζει?
Ειμαστε σιγουροι οτι δεν θα θελει να ξηλωσει και αυτος και να ραψει οπως θελει?Γιατι εαν ειναι να περιμενουμε παλι να δεσει η ομαδα και να φτιαξουμε κορμο, τοτε ο Πεσιτς θα ερχεται με καροτσακι .

berry
Red Planet :
Από την σχολή των Σέρβων
tsouras o.a.c
Προπονητης δικτατορας? Τελικα οπως ειπα πιο πανω, αβυσσος το μυαλο των Αγγελοπουλαιων!Ο Ολυμπιακος βρισκεται σε γυψον...... tongue.gif

Η αληθεια ειναι οτι ο συγκεκριμενος δημοσιογραφος πραγματι εχει καλη πληροφορηση απο Σερβια, και θα πιστεψω το ρεπορταζ του οπως και τα λεγομενα του Πετζα!
Αλλα εν ετει 2010 υπαρχει μια πολυ σημαντικη παραμετρος που ,καλως η κακως, πρεπει οι διοικουντες να την λαβουν σοβαρα υποψιν τους!Πριν απο δεκα χρονια , τα κοζια ηταν αλλιως και το σερβικο λομπι κυριαρχουσε σε ολα τα επιπεδα και η αφροκρεμα των παικτων ηταν επισης πλαβι!
Σημερα ομως κουμαντο κανουν οι Ισπανοι!Και πανω στο τραπεζι και κατω απο αυτο!Κι εχουν και τους πιο αξιολογους παιχτες που μπορουν να κανουν την διαφορα!Που θελω να καταληξω?Οτι εαν θες να εχεις παραπλευρα οφελη σε συνδυασμο με εναν καλο προπονητη , που μπορει να πεισει κι ενα σταρ να τον ακολουθησει , κοιτας μονο προς τα μια κατευθυνση, και αυτη ειναι......Πεπου.
GK_23
QUOTE(tsouras o.a.c @ Jun 12 2010, 18:43 ) *
Η αληθεια ειναι οτι ο συγκεκριμενος δημοσιογραφος πραγματι εχει καλη πληροφορηση απο Σερβια, και θα πιστεψω το ρεπορταζ του οπως και τα λεγομενα του Πετζα!

Τα σέρβικα sites πάντως δεν ανέφεραν τίποτα σχετικό μέχρι και το μεσημέρι...
Η αναφορά του για τον Πέτζα είναι σωστή. Οι Σέρβοι διεθνείς είχαν σε εκτίμηση τον Πέσιτς όσο ήταν στην εθνική και ήταν αρκετά αυστηρός μαζί τους χωρίς όμως να χάνει τον σεβασμό τους. Υπάρχει και ένα περιστατικό με τον Ραντμάνοβιτς, τον οποίο ο Πέσιτς τον έστειλε αμέσως στα αποδυτήρια όταν τον συνέλαβε να τρώει μια ...μπανάνα στον πάγκο κατά τη διάρκεια ενός αγώνα το 2002 στην Ινδιανάπολις.

Μόνο σήμερα πάντως για τον Ολυμπιακό έχουν ακουστεί 4 διαφορετικά σενάρια για τον πάγκο του:

1. Σενάριο Πέσιτς
2. Σενάριο παραμονής Γιαννάκη (το έγραψε ο Αυγουλής στο basketblog νωρίτερα)
3. Σενάριο Πατσέσας (το έγραψε Πολωνική εφημερίδα αλλά είχε δημοσιευτεί σε ελληνικό μπασκετικό blog πριν 2 μέρες)
4 Σενάριο με προπονητή Σφαιρόπουλο και τεχνικό σύμβουλο (κρατηθείτε!) ...Τζον Καλιπάρι ugly_tocktock.gif (μόνο η Σβετλάνα θα μπορούσε να γράψει κάτι τέτοιο...)

Όλα αυτά σήμερα......
pete7
Τον Μαικ Φρατελο ειχε προταθει στον Ολυμπιακο περυσι που εγραφα πριν για αμερικανο-το ειχα διαβασει σε ρεπορταζ
rankin
QUOTE(newpower2020 @ Jun 11 2010, 18:34 ) *
Γιατί επειδή έκανε μπρέικ η Ταού?Προσωπική πρόβλεψη 3-1 η Μπάρτσα.Εδώ θάμαστε αν εκτεθώ...

εκτέθηκες κι ολας γιατι πηρε και δευτερο παιχνιδι ο κατα ταλλα αχωνευτος ιβανοβιτς!Μονο στην Ελλαδα δε σπαει η εδρα τελικα!
Κατα ταλλα ακουω για μπαρμπα-Πεσιτς!ατιθασο νειατο ειναι,αλλα δε βαριεσαι? τουλαχιστον,ας μην ειναι κολληταρι του Ομπραντοβιτς... τα εχουμε γραψει και παλι,δεν υπαρχουν και πολλοι προπονητες στην Ευρωπη..Ας δοκιμασουμε με καποιον και οτι βγει..
Αληθεια ομως,απο τη Μπαρτσα,γιατι εφυγε μετα απο το τριπλ κραουν?
traveller
QUOTE(ee4649 @ Jun 12 2010, 12:03 ) *
Γιατί δεν κάνουμε κίνηση για Βουγιόσεβιτς? σίγουρα δύσκολο να φύγει από Παρτιζάν αλλά πόσα να παίρνει εκεί?200-300 χιλιάρικα? τριπλάσιο συμβόλαιο (του δράκου) του δίνεις 900 χιλιάρικα κ μπορεί να έρθει...
τον έχει κ πελάτη τον ζότς...


εάν σκέφτονται στην ΚΑΕ να φτιάξουν ομάδα για να κερδίζει τον Παναθηναϊκό και να βρουν προπονητή να κερδίζει τον Ομπράντοβιτς , όχι στη Lega Adriatica , αλλά και στη Lega Antarctica να πάνε ,θα χάνουν από τους πιγκουίνους.

Εάν θέλει ο Ολυμπιακός να φτιάξει ομάδα, πρέπει να κοιτάξει την πάρτη του και να φύγει από αυτή τη λογική, που συνεπάγεται μεγάλη ψυχολογική πίεση και τρομερό άγχος για τους παίχτες. Κάτι που φαίνεται σε πάρα πολλούς αγώνες εδώ και χρόνια.


QUOTE(rankin @ Jun 12 2010, 22:02 ) *
εκτέθηκες κι ολας γιατι πηρε και δευτερο παιχνιδι ο κατα ταλλα αχωνευτος ιβανοβιτς!Μονο στην Ελλαδα δε σπαει η εδρα τελικα!


σπάει αλλά από "λάθος" ομάδα ε?? laugh.gif laugh.gif smiley.gif
roben
Για να κάνουμε μια μικρή ανάλυση...

1)Πέσιτς...Έμπειρος,με πολλούς τίτλους στο παλμαρέ του,με παραστάσεις σε υψηλό επίπεδο,ικανός να διαχειριστεί ρόστερ με παίκτες ονόματα...αλλά σπάνια επέλεξε να δούλεψει σε μεγάλα πρωταθλήματα (γιατι?),θα έλεγα ότι είναι λίγο εκτός πιάτσας μάλλον λόγω χαρακτήρα (λίγο αντικοινωνικός και επαναστάτης,έξω από το σύστημα και τις δημόσιες σχέσεις)...

2)Πιανιτζάνι...δημιούργησε την ασυναγώνιστη στην Ιταλία Σιένα,έχει πλάνο στο παιχνίδι του με βασική αρχή την σκληρή άμυνα,ανταγωνιστικός και στην Ευρωλίγκα...αλλά εντός συνόρων παίζει σχεδόν χωρίς αντίπαλο,στην Ευρώπη στα κρίσιμα τα χαλάει,πρόπερσι έχασε δικό του παιχνίδι στο final4 από την Μακάμπι,πέρυσι έκανε σπουδαίο διπλό στο ΟΑΚΑ και στη συνέχεια κατέρρευσε χάνοντας δύο σερί ματς από τον Παναθηναικό μέσα στην Ιταλία,φέτος γνώρισε αποκλεισμό σοκ στο top16...

3)Ιβάνοβιτς...Σίγουρα καλός προπονητής,λάτρης της πειθαρχίας και της δυνατής άμυνας,οργανωτικός με σαφείς αγωνιστικούς προσανατολισμούς...αλλά ίσως υπέρμετρα σκληρές οι προπονήσεις του που συχνά τον κάνουν αντιπαθή στους παίκτες βεντέτες σε συνδιασμο και με τον απόλυτο χαρακτήρα του,επιπλέον υστερεί στην κατάκτηση τροπαίων αφού οι ομάδες του συνήθως φτάνουν στην πηγή αλλά δεν πίνουν νερό...Για να δούμε πως θα διαχειριστεί φέτος το 2-0 επί της Μπαρτσελόνα στο ισπανικό πρωτάθλημα...

4)Ίβκοβιτς...Αφήστε τον να κάνει την ομολογουμένως καλή δουλειά που κάνει στην Εθνική ομάδα της Σερβίας...Είναι σε μιά ηλικία που δύσκολα μπορεί να αντέξει την πίεση του Ολυμπιακού...

5)Σφαιρόπουλος-Μπαρτζώκας...Για μαθητευόμενους μάγους ψάχνετε?? Ελπιδοφόροι αλλά είναι νωρίς για να κριθούν ως ικανοί να αναλάβουν ομάδα επιπέδου διεκδίκησης ελληνικού πρωταθλήματος και ευρωλίγκας...

6)Ερνάντεθ...Να μια ενδιαφέρουσα επιλογή...Εξαιρετική δουλειά στην Εθνική ομάδα της Ισπανίας αλλά είχε και παικταράδες!! (βέβαια και στον Ολυμπιακό τέτοιους θα έχει) Έχει βέβαια στο παθητικό του την σφαλιάρα από την Ρωσία του Μπλατ,στα μείον του και το γεγονός ότι δεν έχει να επιδείξει κάτι ιδιαίτερο σε συλλογικό επίπεδο...Θα ήταν ένα ενδιαφέρον ρίσκο που μπορεί και να άξιζε...

7)Μπλατ...Υπερεκτιμημένος πιστεύω...Έτσι κι αλλιώς έκλεισε στην Μακάμπι οπότε δεν αναλύω περισσότερο...

8)Σκαριόλο...χμ...Ο λατίνος εραστής...χαχαχα!! Πέρα από την καλοπροαίρετη πλάκα νομίζω ότι έχει θετικό πρόσημο σαν προπονητής,έχει ιδέες,έχει ικανότητες,έχει εμπειρίες,έχει φιλοδοξίες,βέβαια δεν έχει τροπαιοθήκη στο σπίτι του και γι αυτό δεν κάνει και πολύ το κλικ...Δεν θα τον θεωρούσα και από χέρι χαμένο πάντως διότι όποιος δουλεύει κάποτε ανταμοίβεται...

9)Καζλάουσκας...Ξαναζεσταμένο φαγητό?? Και δεν παίρνετε καλύτερα τον Γκέρσον που είναι ο μόνος που ψιλοκατάφερε να κάνει τον Ζοτς πελάτη...(σαν προπονητής της Μακάμπι βέβαια...)

10)Μεσίνα...Καμία πιθανότητα...Ήδη ετοιμάζει τη νέα Ρεάλ...

11)Βουγιόσεβιτς...Οι φήμες λένε ότι είναι μονάρχης γι αυτό και δουλεύει σε ομάδα στην οποία έχει τον ρόλο του παιδαγωγού...Εξαιρετικά δύσκολο να σταθεί σαν man manager σε ομάδα επιπέδου Ολυμπιακού...

12)Μάλκοβιτς...Δεν έχει ακουστεί,δεν είναι εξάλλου τόσο της μόδας όσο κάποτε αν και η αξία του δεν μπορεί να αμφισβητηθεί...Μοιάζει ξεπερασμένος αλλά είναι γνώστης του αθλήματος,έχει σπουδαίες εμπειρίες,είναι ευφυής άνθρωπος και κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει την πιθανή ικανοτητά του να δημιουργήσει μια ομάδα έτοιμη να διεκδικήσει την κορυφή...

13)Περάσοβιτς...Εξαιρετική δουλειά στην Ταού μέχρι που αντιμετώπισε προβλήματα υγείας και προσωρινά αποσύρθηκε...Καλή δουλειά και στην Τσιμπόνα,θα ήταν πρωταθλητής Αδριατικής λίγκας αν δεν είχε βάλει εκείνο το...9ποντο ο Κέτσμαν...Βέβαια οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν την διαφορά και οι παίκτες του αντί να παίζουν άμυνα κοιτάζονταν...Όπως και να έχει ελπιδοφόρος...Μέχρι εκεί όμως...Υπό παρακολούθηση...

14)Κατσικάρης...Άφησε τον Άρη για την Μπιλμπάο,δεν θα αφήσει την Μπιλμπάο για τον Ολυμπιακό?? Ούτε κρύο,ούτε ζέστη,καλός δημοσιοσχετίστας,προπονητικά έχει ταβάνι που νομίζω ότι δεν αρμόζει σε ομάδα των φιλοδοξιών του Ολυμπιακού των Αγγελόπουλων...

15)Σπάχια...Αδιάφορος...Αφού κατάφερε να χάσει το πρωτάθλημα Ισραήλ σαν προπονητής της Μακάμπι δεν με απασχολεί...(κι ας το έχασε και ο Γκέρσον φέτος,δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί το βιογραφικό των 2 προπονητών...)

16)Εγώ θα πρότεινα επίσης από την ελληνική αγορά Πεδουλάκη και Μαρκόπουλο,ξέρω ότι ακούγονται αντιτουριστικοί αλλά τους πιστεύω πολύ,πλούσιοι σε μπασκετικές γνώσεις και εμπειρίες και με νοοτροπία νικητή !! Θέλει όμως μεγάλα ''καρύδια'' για να κοντράρεις το κοινό αίσθημα και να αψηφήσεις πλήρως το επικοινωνιακό κομμάτι...
Ginobili
QUOTE(roben @ Jun 12 2010, 22:35 ) *
3)Ιβάνοβιτς...

Πραγματικά θα πλήρωνα πολλά μόνο και μόνο για να παρακολουθήσω μία προπόνηση του Ιβάνοβιτς με τον Σόφο..... tongue.gif


Υ.Γ Έλα ρε Γιαννάκη Γίγαντα....την παλεύεις την πρωτιά βλέπω....
spysta
ο Πεσιτς παντως αποτελει σιγουρα μια ΣΟΒΑΡΗ επιλογη.
Δεν ακολουθει το μοντελο νεος φιλοδοξος κτλ καθως ειναι πλεον 61 χρονων .. αλλα αναμφησβητητα ειναι ενας ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΟΣ προπονητης με πολλους και διαφορους τιτλους στο παλμαρε του ,με μεγαλους παικτες στα χερια του ανα περιοδους .. απολυτα ικανος να επιβληθει στα τερτιπια μερικων (που ηταν εξαλλου και ο κυριος λογος για τον οποιο παιξαμε ασχημα το τελευταιο 3μηνο)

Παντως το μπασκετικο στυλακι του ΔΕΝ ταιριαζει πολυ με αυτο που πηγαμε να κανουμε φετος .. ειναι πιο χαμηλων ρυθμων αλλα χτυπαει και στο transition!!Ειναι ερωτηματικο κατα ποσο εχει την ΣΥΓΧΡΟΝΗ ματια .. θα το δουμε στην πραξη αυτο αν τελικα ειναι ο επομενος προπονητης μας.

ενα δεδομενο για τον Πεσιτς ειναι .. οτι θα εχει ΠΟΛΥ ενδιαφερον η μπασκετικη προσεγγιση αυτου του ''καθηγητη'' στα νεα και ΥΠΕΡΤΑΛΑΝΤΟΥΧΑ παιδια οπως οι Μιλος,Λινας,Μπουρου κτλ
Ειναι ανθρωπος που ΔΕΝ μασαει τα λογια .. δεν χαμπαριαζει και πολλα .. και ΔΕΝ ειναι του συστηματος.Αντιδραστικος,φωνακλας,αυστηρο
και απαιτητικος ..
GMlls
διάβασα σχεδόν όλα τα πόστ και απ οτι βλέπω κανένας δεν κάνει για προπονητής στον ολυμπιακό. ο μεσίνα δεν έκανε πέρυσι γιατί δεν έχει κερδίσει ποτέ τον ομπράντοβιτς σε τελικό, ο π/ανι επειδή έχασε δύο φορές στην έδρα του απο το παο πέρυσι κτλ.
απο αυτούς που γράφετε ενδιαφέρον βρίσκω τον περάσοβιτς. πριν αρρωστήσει όλοι έλεγαν οτι θα είναι ο επόμενο μεγάλος.
για τον πέσιτς τον θεωρώ παλέμαχο πλέον. εχει αρκετά χρόνια να κοουτσάρει σε υψηλό επίπεδο.
ο μεγάλος ίβκοβιτς δεν υπάρχει πλέον μετά την παραμονή του ομπράντοβιτς καμιά πιθανότητα να έρθει.
έχω την εντύπωση οτι μπορεί να μείνει ο γιαννάκης τελικά.
fruhl10val
ο γιαννακης δεν παιζει να μεινει.μου φαινεται προφανες αυτο,αφου κοσμος και διοικηση δεν τον θελουν
το περιεργο ειναι οτι ακομα να βρουν αντικαταστατη,κ σε καποια δημοσιευματα λενε οτι δεν βιαζονται κιολας..???
SuperSayian
QUOTE(roben @ Jun 13 2010, 01:35 ) *
Για να κάνουμε μια μικρή ανάλυση...

1)Πέσιτς...Έμπειρος,με πολλούς τίτλους στο παλμαρέ του,με παραστάσεις σε υψηλό επίπεδο,ικανός να διαχειριστεί ρόστερ με παίκτες ονόματα...αλλά σπάνια επέλεξε να δούλεψει σε μεγάλα πρωταθλήματα (γιατι?),θα έλεγα ότι είναι λίγο εκτός πιάτσας μάλλον λόγω χαρακτήρα (λίγο αντικοινωνικός και επαναστάτης,έξω από το σύστημα και τις δημόσιες σχέσεις)...

2)Πιανιτζάνι...δημιούργησε την ασυναγώνιστη στην Ιταλία Σιένα,έχει πλάνο στο παιχνίδι του με βασική αρχή την σκληρή άμυνα,ανταγωνιστικός και στην Ευρωλίγκα...αλλά εντός συνόρων παίζει σχεδόν χωρίς αντίπαλο,στην Ευρώπη στα κρίσιμα τα χαλάει,πρόπερσι έχασε δικό του παιχνίδι στο final4 από την Μακάμπι,πέρυσι έκανε σπουδαίο διπλό στο ΟΑΚΑ και στη συνέχεια κατέρρευσε χάνοντας δύο σερί ματς από τον Παναθηναικό μέσα στην Ιταλία,φέτος γνώρισε αποκλεισμό σοκ στο top16...

3)Ιβάνοβιτς...Σίγουρα καλός προπονητής,λάτρης της πειθαρχίας και της δυνατής άμυνας,οργανωτικός με σαφείς αγωνιστικούς προσανατολισμούς...αλλά ίσως υπέρμετρα σκληρές οι προπονήσεις του που συχνά τον κάνουν αντιπαθή στους παίκτες βεντέτες σε συνδιασμο και με τον απόλυτο χαρακτήρα του,επιπλέον υστερεί στην κατάκτηση τροπαίων αφού οι ομάδες του συνήθως φτάνουν στην πηγή αλλά δεν πίνουν νερό...Για να δούμε πως θα διαχειριστεί φέτος το 2-0 επί της Μπαρτσελόνα στο ισπανικό πρωτάθλημα...

4)Ίβκοβιτς...Αφήστε τον να κάνει την ομολογουμένως καλή δουλειά που κάνει στην Εθνική ομάδα της Σερβίας...Είναι σε μιά ηλικία που δύσκολα μπορεί να αντέξει την πίεση του Ολυμπιακού...

5)Σφαιρόπουλος-Μπαρτζώκας...Για μαθητευόμενους μάγους ψάχνετε?? Ελπιδοφόροι αλλά είναι νωρίς για να κριθούν ως ικανοί να αναλάβουν ομάδα επιπέδου διεκδίκησης ελληνικού πρωταθλήματος και ευρωλίγκας...

6)Ερνάντεθ...Να μια ενδιαφέρουσα επιλογή...Εξαιρετική δουλειά στην Εθνική ομάδα της Ισπανίας αλλά είχε και παικταράδες!! (βέβαια και στον Ολυμπιακό τέτοιους θα έχει) Έχει βέβαια στο παθητικό του την σφαλιάρα από την Ρωσία του Μπλατ,στα μείον του και το γεγονός ότι δεν έχει να επιδείξει κάτι ιδιαίτερο σε συλλογικό επίπεδο...Θα ήταν ένα ενδιαφέρον ρίσκο που μπορεί και να άξιζε...

7)Μπλατ...Υπερεκτιμημένος πιστεύω...Έτσι κι αλλιώς έκλεισε στην Μακάμπι οπότε δεν αναλύω περισσότερο...

8)Σκαριόλο...χμ...Ο λατίνος εραστής...χαχαχα!! Πέρα από την καλοπροαίρετη πλάκα νομίζω ότι έχει θετικό πρόσημο σαν προπονητής,έχει ιδέες,έχει ικανότητες,έχει εμπειρίες,έχει φιλοδοξίες,βέβαια δεν έχει τροπαιοθήκη στο σπίτι του και γι αυτό δεν κάνει και πολύ το κλικ...Δεν θα τον θεωρούσα και από χέρι χαμένο πάντως διότι όποιος δουλεύει κάποτε ανταμοίβεται...

9)Καζλάουσκας...Ξαναζεσταμένο φαγητό?? Και δεν παίρνετε καλύτερα τον Γκέρσον που είναι ο μόνος που ψιλοκατάφερε να κάνει τον Ζοτς πελάτη...(σαν προπονητής της Μακάμπι βέβαια...)

10)Μεσίνα...Καμία πιθανότητα...Ήδη ετοιμάζει τη νέα Ρεάλ...

11)Βουγιόσεβιτς...Οι φήμες λένε ότι είναι μονάρχης γι αυτό και δουλεύει σε ομάδα στην οποία έχει τον ρόλο του παιδαγωγού...Εξαιρετικά δύσκολο να σταθεί σαν man manager σε ομάδα επιπέδου Ολυμπιακού...

12)Μάλκοβιτς...Δεν έχει ακουστεί,δεν είναι εξάλλου τόσο της μόδας όσο κάποτε αν και η αξία του δεν μπορεί να αμφισβητηθεί...Μοιάζει ξεπερασμένος αλλά είναι γνώστης του αθλήματος,έχει σπουδαίες εμπειρίες,είναι ευφυής άνθρωπος και κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει την πιθανή ικανοτητά του να δημιουργήσει μια ομάδα έτοιμη να διεκδικήσει την κορυφή...

13)Περάσοβιτς...Εξαιρετική δουλειά στην Ταού μέχρι που αντιμετώπισε προβλήματα υγείας και προσωρινά αποσύρθηκε...Καλή δουλειά και στην Τσιμπόνα,θα ήταν πρωταθλητής Αδριατικής λίγκας αν δεν είχε βάλει εκείνο το...9ποντο ο Κέτσμαν...Βέβαια οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν την διαφορά και οι παίκτες του αντί να παίζουν άμυνα κοιτάζονταν...Όπως και να έχει ελπιδοφόρος...Μέχρι εκεί όμως...Υπό παρακολούθηση...

14)Κατσικάρης...Άφησε τον Άρη για την Μπιλμπάο,δεν θα αφήσει την Μπιλμπάο για τον Ολυμπιακό?? Ούτε κρύο,ούτε ζέστη,καλός δημοσιοσχετίστας,προπονητικά έχει ταβάνι που νομίζω ότι δεν αρμόζει σε ομάδα των φιλοδοξιών του Ολυμπιακού των Αγγελόπουλων...

15)Σπάχια...Αδιάφορος...Αφού κατάφερε να χάσει το πρωτάθλημα Ισραήλ σαν προπονητής της Μακάμπι δεν με απασχολεί...(κι ας το έχασε και ο Γκέρσον φέτος,δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί το βιογραφικό των 2 προπονητών...)

16)Εγώ θα πρότεινα επίσης από την ελληνική αγορά Πεδουλάκη και Μαρκόπουλο,ξέρω ότι ακούγονται αντιτουριστικοί αλλά τους πιστεύω πολύ,πλούσιοι σε μπασκετικές γνώσεις και εμπειρίες και με νοοτροπία νικητή !! Θέλει όμως μεγάλα ''καρύδια'' για να κοντράρεις το κοινό αίσθημα και να αψηφήσεις πλήρως το επικοινωνιακό κομμάτι...


Eπιτέλους βρήκα τον άνθρωπο μου!Ενα ποστ με τρομερή ουσία..!Συμφωνώ σχεδόν σε ολα και προσθέτω:

O Nτουντα είναι πράγματι αρκετά μεγάλος για να αναλάβει εναν τέτοιο σύλλογο οπότε μια θέση τεχνικού διευθυντή θα του ταίριαζει γάντι αλλά ομουλογουμένως ο Σφαιρόπουλος ή ο Μπαρτζώκας ή ο Αγγέλου ή οποιοσδήποτε αλλος τέτοιου είδους coach δεν θα τα κατάφερνε με την πρώτη και ο ΟΣΦΠ βρίσκετε σε μια φάση που καίγεται για τίτλους και το σωματείο και φυσικά οι φίλαθλοι οπότε δεν χωράνε πειράματα!Φανταστείτε τον Ιβκοβιτς τεχνικό διευθυντή να πηγαίνει συχνά πυκνά σε προπονήσεις,να εχει επιλέξει μαζί με τον coach το ρόστερ,να έχει επιβληθεί στα αποδυτήρια και τα σχετικά αλλά για παράδειγμα..βρισκόμαστε στον ημιτελικό ή στον τελικό του Τωρίνο και το παιχνίδι δεν πάει καλά για τον Ολυμπιακό στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα εκεί που κέρδιζε ο αντίπαλος coach πχ ο Μεσίνα(μην λέμε συνέχεια Ζοτς γιατί και αυτόν θα τον συναντήσει τουλάχιστον 2 φορές) και με μια κίνηση βραχυκυκλώνει τους παίχτες μας!Είμαστε πίσω 2 λεπτά πριν την λήξη και χρειαζόμαστε ηρεμία πανω απ ολα και μετά ένα προπππονητικό κόλπο να γυρίσουμε το ματς( που ομολογουμένως θα εχει τεράστιο ένταση!)....Πιστεύετε πως είναι ικανός σε αυτή την φάση ο Σφαιρόπουλος να διαχειριστεί κάτι τέτοιο?Εγω πιστεύω πως οχι γι αυτό και ψήφισα καθαρά Ιβκοβιτς για 2 χρόνια head coach και απο πίσω Σφαιρόπουλο ,Τόμιτς να μαθητεύσουν σωστά και μετά γίνετε τεχνικός διευθυντής αυτός και ενας εκ των 2 υπολοίπων αναλαμβάνει τα ηνία...

Αν τελικά δεν ευδοκιμήσει και ο Ντούντα δεν πιάσει λιμάνι για μένα η καλύτερη λύση είναι Πέπου Ερνάντεθ παρουσίασε μια εξωπραγματική Ισπανία στο μουντομπάσκετ του 2006 απίστευτα διαβασμένη -ειδικά με την Ελλάδα- και το 2007 πάλι χείμαρρος αν δεν ήταν αλαζόνες θα το σήκωναν και τότε πιστεύω!Φαίνετε ξύπνιος,τσαμπουκαλής και για να το πω ποιο λαικά μεγάλη π***ανα ο τύπος!Είναι και της Ισπανικής σχολής(ανοιχτό γήπεδο,εναλαγές για περιφερειακό σουτ κτλ)!Δεν έχει πολλές παραστάσεις απο συλλογικό επίπεδο αλλά νομίζω είναι το λιγότερο ρίσκο και ποιο ελπιδοφόρο κομμάτι μας αυτή την στιγμήΑλλά έκλεισε με την Μπανταλόνα την άνοιξη για 2,5 χρόνια οπότε θα θέλει και πολλά λεφτά και δεν ξέρω αν θα θέλει να έρθε Ελλάδα γενικά!!

Και κάτι τελευταίο επειδή γράφτηκε και νόμιζα πως είμαι ο μόνος που το σκεφτόμουνα θα ήθελα και εγω μετά το συμβόλαιο του να ξεκινήσει και ο Παπαλουκάς μια προπονητική καρίερα!Τέτοιο μπασκετικό IQ δεν πρέπει να πάει χαμένο πιστεύω!
ALHOFF33
Υπάρχει προσέγγιση με Pepu Hernandez.

Οι Αγγελόπουλοι είχαν ξαναμιλήσει μαζί του, στις αρχές Μαρτίου του 2009 πριν το ντέρμπι με τον ΠΑΟ στο ΣΕΦ.Τότε ο Γιαννάκης έβλεπε για πρώτη- και δυστυχώς όχι και για οριστική - φορά την πόρτα της εξόδου να ανοίγει γι'αυτόν.

rankin
QUOTE(ALHOFF33 @ Jun 14 2010, 17:50 ) *
Υπάρχει προσέγγιση με Pepu Hernandez.

Ενημερωτικά πάντως, αυτός έχει συμβόλαιο μέχρι το 2012 με την Μπανταλόνα
Απο εκεί και πέρα, είμαστε σίγουροι ότι είναι σπουδαίος προπονητής ή τελος πάντων ότι είναι αυτό που χρειαζόμαστε;
Η καριέρα του ως τώρα
11 χρόνια προπονητής της Εστουντιάντες (1994-2005)
3 χρόνια στην εθνική Ισπανίας (2005-2008)
1-2 χρόνια ανενεργός (2008-2009)
και τώρα ανέλαβε τη Μπανταλόνα (2010-2012)

Έχει δυο τίτλους στην καριέρα του, ένα αυτόν με την εθνική Ισπανίας απέναντι στην Εθνική μας στο παγκόσμιο της Ιαπωνίας και ένα κύπελλο Ισπανίας το 2000 με την Εστουντιάντες.
Οφείλουμε επίσης να παραδεχθούμε πως η Ισπανία το 2006 έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ , όμως δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να παραλείψουμε να αναφέρουμε πως το ρόστερ των Ισπανών ήταν και είναι εξαιρετικό (εξ ου και οι επιτυχίες συνεχίστηκαν και με τον Ρενέσες και με τον Σκαριόλο)
Ο Πέπου επίσης χρεώνεται και την αποτυχία στο ευρωμπάσκετ της Ισπανίας που ο Μπλατ τους έκανε κλύσμα και δεν κατάλαβαν τι έγινε...

με λίγα λόγια, η μεγαλύτερη επιτυχία του Πέπου ήταν να κερδίσει τον Γιαννάκη και την εθνική μας...
Σορι γκάις, αλλά δεν με πείθει ο λεβέντης με τα μούσια...
Ilias7
QUOTE(rankin @ Jun 14 2010, 19:37 ) *
Ενημερωτικά πάντως, αυτός έχει συμβόλαιο μέχρι το 2012 με την Μπανταλόνα
Απο εκεί και πέρα, είμαστε σίγουροι ότι είναι σπουδαίος προπονητής ή τελος πάντων ότι είναι αυτό που χρειαζόμαστε;
Η καριέρα του ως τώρα
11 χρόνια προπονητής της Εστουντιάντες (1994-2005)
3 χρόνια στην εθνική Ισπανίας (2005-2008)
1-2 χρόνια ανενεργός (2008-2009)
και τώρα ανέλαβε τη Μπανταλόνα (2010-2012)

Έχει δυο τίτλους στην καριέρα του, ένα αυτόν με την εθνική Ισπανίας απέναντι στην Εθνική μας στο παγκόσμιο της Ιαπωνίας και ένα κύπελλο Ισπανίας το 2000 με την Εστουντιάντες.
Οφείλουμε επίσης να παραδεχθούμε πως η Ισπανία το 2006 έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ , όμως δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να παραλείψουμε να αναφέρουμε πως το ρόστερ των Ισπανών ήταν και είναι εξαιρετικό (εξ ου και οι επιτυχίες συνεχίστηκαν και με τον Ρενέσες και με τον Σκαριόλο)
Ο Πέπου επίσης χρεώνεται και την αποτυχία στο ευρωμπάσκετ της Ισπανίας που ο Μπλατ τους έκανε κλύσμα και δεν κατάλαβαν τι έγινε...

με λίγα λόγια, η μεγαλύτερη επιτυχία του Πέπου ήταν να κερδίσει τον Γιαννάκη και την εθνική μας...
Σορι γκάις, αλλά δεν με πείθει ο λεβέντης με τα μούσια...



Συμφωνω σε ολα..Δε λεω μπορει να εχει κανει σπουδαια δουλεια στις ομαδες που δουλεψε αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι υπερεκτημιμενος..Και φετος στη Μπανταλονα δεν εκανε τιποτα το σπουδαιο..Επισης συλλογικο επιπεδο εχει πολλα χρονια να δουλεψει σε ομαδα που εχει στοχο τη κορυφη..
SuperSayian
Εντάξει ρε παιδιά και για τους άλλου ςποτέ δεν ξέρεις!Πάντα παίρνεις ρίσκο με νεο προπονητή!Για μένα ο Πέπου παρουσιασε μια απίστευτη εθνική Ισπανίας(ίσως την καλύτερη Ισπανία ever) και σίγουρα την καλύτερη ευρωπαική ομάδα της τελευταίας δεαετίας!Πολύ πειθαρχημένη,διαβασμένη και έτοιμη για ολα!Έπαιξαν τελικό μας ισοπέδωσαν ψωρις τον κύριο σουπερ σταρ τους!
Άλλωστε με τις διασυλογικές μεπειρίες ποτέ δεν είχε ρόστερ ισάξιο για κάτι καλό και έπαιζε και στο ποιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα της Ευρώπης!
sir-elric
δεν υπαρχει αντι ομπραντοβιτσ. οποιον και να παρουν ρισκο θα ειναι! ας αποφασισουν ομως γρηγωρα γιατι οσο παιρναει ο καιρος τοσο λιγοστευουν οι επιλογες του καινουργιου κοουτσ.

εγω ψηφισα σφαιροπουλο (θα τον ηθελα με σιγαλα team manager για να πλακωνει τον μπουρουση στις σφαλιαρες ).


στην τελικη ας κανουν τα αδερφια ενα risk analysis. οι ιταλοι δεν συμφερουν
rankin
QUOTE(SuperSayian @ Jun 14 2010, 21:23 ) *
Εντάξει ρε παιδιά και για τους άλλου ςποτέ δεν ξέρεις!Πάντα παίρνεις ρίσκο με νεο προπονητή!Για μένα ο Πέπου παρουσιασε μια απίστευτη εθνική Ισπανίας(ίσως την καλύτερη Ισπανία ever) και σίγουρα την καλύτερη ευρωπαική ομάδα της τελευταίας δεαετίας!

Η καλύτερη Ισπανία ήταν αυτή των Ολυμπιακών αγώνων του 2008... Το 2006 ακόμα το ψαχνε το πράγμα. Το 2008 έπαιξε καταπληκτικά και άξιζε τον τίτλο όσο και η Αμερική
Το 2006 αντίθετα, τους καθαρίσαμε εμείς τη μπουγάδα, και εκείνοι μας βρήκανε ξεφουσκωμένους και (κλασικά ως Έλληνες) υπερόπτες και μας έδωσαν να καταλάβουμε..
Αυτό δεν κάνει τον Πέπου μεγάλο προπονητή . Απλά κάνει τον Γιαννάκη κλασικό έλληνα προπονητή. Ηρωιλίκι και τα μυαλά στα κάγκελα και τελικά πιαστήκαμε αδιάβαστοι και χύσαμε την καρδάρα με το γάλα. Το έχουμε ξαναδεί αυτό το σενάριο με τον Γιαννάκη (και όχι μόνο με αυτόν)

Απο εκεί και πέρα, ρίσκο, φυσικά και υπάρχει. Το θέμα είναι να ρισκάρεις αλλά να ξέρεις το γιατί
Να πεις:"ρισκάρω με τον Πιανιτζιάνι, γιατί θέλω να κοπανάμε τρίποντα στον αιφνιδιασμό και να βαράμε μπουκέτα στην άμυνα"
ή να πεις:"ρισκάρω με τον Πέσιτς γιατί θέλω ένα σέρβο, άρχοντα στα αποδυτήρια"
Γενικά να ξέρεις ποιόν θέλεις και γιατί τον θέλεις..
Μην πούμε απλά "παίρνουμε τον Χ, γιατί και αυτός καλός είναι"
Να υπάρχει ένα σχέδιο. Πως έλεγε κάποτε ο Κοκκαλης ότι εμείς θέλουμε να παίζουμε 4-4-2 και μετά πήρε τον Τιμούρ που παίζει μόνο 5-5-0 ; icon_drunk.gif Αυτό ακριβώς, να μην κάνουμε...
Να ξέρουμε τι θέλουμε και ποιος απο τους διαθέσιμους μπορεί να το εφαρμόσει
a bullet for your head
Ενα αρθρο με τιτλο ''Αν ημουν Αγγελοπουλος''... rolleyes.gif
http://www.superbasket.gr/kotzias/?p=32

Απ τους προπονητες που αναφερει,φαινεται να στεκεται περισσοτερο στη περιπτωση του Ντουσκο Ιβανοβιτς..αλλα & του Μεσινα.

Παντως στο poll που εχω ανοιξει,υπαρχει Ελληνικη επικρατηση-μονομαχια..
xristos_metal
Αναμεσα σε Πιανιτζανι και Σκαριολο θα παιχτει το σιριαλ. Βαζω στοιχημα οτι μεχρι να τελειωσουν οι τελικοι στην Ιταλια δε θα ανακοινωθει τιποτα.
a bullet for your head
QUOTE(xristos_metal @ Jun 15 2010, 14:56 ) *
Αναμεσα σε Πιανιτζανι και Σκαριολο θα παιχτει το σιριαλ. Βαζω στοιχημα οτι μεχρι να τελειωσουν οι τελικοι στην Ιταλια δε θα ανακοινωθει τιποτα.

Φαινεται(μπορει να κανω & λαθος),οτι οντως οι κ.Αγγελοπουλοι εχουν ΚΑΙ καποιον(καποιους?), στο στοχαστρο τους,ο οποιος δεν εχει τελειωσει ακομη τις υποχρεωσεις του.
Weekendman
Καλό θα ήταν να μην καταλήξουμε στον άνθρωπο(Σκαριόλο) που παρολίγο να μην βγάλει την Ισπανία πρωτη(Αν ήταν οι Βρετανοι λίγο πιο ικανοί...) χωρις σοβαρό ανταγωνιστη! Για Ιβάνοβιτς πριν απο λίγο καιρό θα ήμουν αντίθετος ,αλλά επειδή έχω βαρεθεί την τάση για...θέατρο των παικτών του Ολυμπιακού το να προσλάβουμε ένα προπονητή-θηριοδαμαστή όπως και να λέγεται δεν φαίνεται άσχημο...
Razorblade Fish
QUOTE(Weekendman @ Jun 15 2010, 15:06 ) *
Καλό θα ήταν να μην καταλήξουμε στον άνθρωπο(Σκαριόλο) που παρολίγο να μην βγάλει την Ισπανία πρωτη(Αν ήταν οι Βρετανοι λίγο πιο ικανοί...) χωρις σοβαρό ανταγωνιστη! Για Ιβάνοβιτς πριν απο λίγο καιρό θα ήμουν αντίθετος ,αλλά επειδή έχω βαρεθεί την τάση για...θέατρο των παικτών του Ολυμπιακού το να προσλάβουμε ένα προπονητή-θηριοδαμαστή όπως και να λέγεται δεν φαίνεται άσχημο...

Εγω εξακολουθω να ειμαι αντιθετος,δεν με πειθει ο συγκεκριμενος.Βασικα οχι μονο δεν με πειθει,δεν τον θελω!Αξιοθαυμαστο το φετινο του κατορθωμα(αν φυσικα το ολοκληρωσει...),αλλα ως εκει.Αν για να πειθαρχησουν τα καμαρια μας χρειαζονται δικτατορα το προβλημα ειναι αυτοι και κανενας αλλος.
kseplenhs
QUOTE(Razorblade Fish @ Jun 15 2010, 15:23 ) *
Εγω εξακολουθω να ειμαι αντιθετος,δεν με πειθει ο συγκεκριμενος.Βασικα οχι μονο δεν με πειθει,δεν τον θελω!Αξιοθαυμαστο το φετινο του κατορθωμα(αν φυσικα το ολοκληρωσει...),αλλα ως εκει.Αν για να πειθαρχησουν τα καμαρια μας χρειαζονται δικτατορα το προβλημα ειναι αυτοι και κανενας αλλος.


είναι και θέμα της διοίκησης η πειθαρχία.να μην πω πως κυρίως είναι θέμα διοίκησης.αν ο εκάστοτε προπονητής ξέρει πως με ότι μέτρα και να πάρει,θα τον αδειάσουν ή δεν θα τον υποστηρίξουν,τότε απο δικτάτορας γίνεται ένας κοινός...μπάντοβιτς.
rankin
Εδώ που έχει φτάσει το πράγμα και με τις διαθέσιμες επιλογές, έχω καταλήξει να θεωρώ ως καλύτερες λύσεις 2 ονόματα που πριν απο 1 μήνα ανατρίχιαζα και μόνο που τα άκουγα
Πέσιτς - Ιβάνοβιτς...

Μάλλον δεν υπάρχει κάτι καλύτερο
kseplenhs
εγώ νομίζω πως θα άξιζε μια ευκαιρία ο περάσοβιτς.η καριέρα του απο εκεί που ανέβαινε,κόπηκε απότομα(για τους γνωστούς λόγους) και τώρα σε πιο χαλαρούς ρυθμούς και επίπεδο,δείχνει να κάνει έργο και να αναδεικνύει παίχτες

αν περάσει τις ιατρικές εξετάσεις βέβαια tongue.gif
Razorblade Fish
QUOTE(kseplenhs @ Jun 15 2010, 15:27 ) *
είναι και θέμα της διοίκησης η πειθαρχία.να μην πω πως κυρίως είναι θέμα διοίκησης.αν ο εκάστοτε προπονητής ξέρει πως με ότι μέτρα και να πάρει,θα τον αδειάσουν ή δεν θα τον υποστηρίξουν,τότε απο δικτάτορας γίνεται ένας κοινός...μπάντοβιτς.

Συμφωνω,αλλα δε νομιζω οτι ο Γιαννακης πηρε καποιο ιδιαιτερο μετρο και η διοικηση δεν τον στηριξε.Δεν νομιζω δηλαδη να του πεταγε μπουκαλια ο Τεοντοσιτς(Λετο) και ο Αγγελοπουλος να ελεγε:''ελα,μην το κανουμε θεμα,βαλτον να παιξει γιατι εχουμε και τη ρητρα και που να πληρωνουμε τωρα...''.Ακους θειε; tongue.gif Και να δεχτω οτι ο Γιαννακης φετος εχασε τον ελεγχο ειτε απο ανεπαρκεια ειτε απο επιλογη και εχει το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης.Αν ομως επαναληφθουν τετοια σκηνικα και του χρονου θα φταινε οι παικτες και μονο αυτοι για μενα.
a bullet for your head
Ενα αρθρο οπου μεταξυ αλλων αναφερει,οτι ολα ειναι ρευστα & οτι κανεις δεν μπορει να αποκλεισει εξ'ολοκληρου το ενδεχομενο της περαιτερω συνεργασιας του ΟΣΦΠ με τον Γιαννακη..
Αν μαλιστα συμβει κατι τετοιο...θα αλλαξουν πολλα πραγματα στα ''αποδυτηρια''...& παικτες με κλειστο συμβολαιο που θεωρουνται δεδομενοι,ειτε θα επαναδιαπραγματευθουν,ειτε θα αποτελεσουν & παρελθον..
http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1
pete7
Καλα απο αυτο το σαιτ δεν πρεπει να το πιστευουμε ,εδω ελεγε οτι Ζοτς φευγει.
Οπως διαβασα αλλου τιποτα δεν βγαινει απο την Καε ,ετσι οτι ακουγεται ειναι των δημοσιογραφων.Στο τελος ισως μεινει ο Γιαννακης που ελπιζω οχι.
Manu7
Άντε πείστε μετά τους Αγγελόπουλους να μην κάνουν πρόταση στον Ιβάνοβιτς
μετά τα σημερινά....
newpower2020
QUOTE(Manu7 @ Jun 16 2010, 00:40 ) *
Άντε πείστε μετά τους Αγγελόπουλους να μην κάνουν πρόταση στον Ιβάνοβιτς
μετά τα σημερινά....


Εκεί στην Ισπανία δεν έχει no-call????? smiley.gif

Ο Ιβάνοβιτς θα πλακωθεί με Μπουρούση-Τεόντοσις-Κλέιζα. Δεν ξέρω, καλός προπονητής αλλά δεν με ψήνει.Έχω φάει κόλλημα με Πιανιτζάνι
Reggie Miller #31
QUOTE(Manu7 @ Jun 16 2010, 00:40 ) *
Άντε πείστε μετά τους Αγγελόπουλους να μην κάνουν πρόταση στον Ιβάνοβιτς
μετά τα σημερινά....



Όταν σκουπίζεις του πρωταθλητές Ευρώπης και μάλιστα με 2 νίκες εκτός έδρας,έχοντας αποκλείσει την Ρεάλ Μαδρίτης,με τόστερ πολύ κατώτερο από τους αντιπάλους σου και χειρότερο των τελευταίων ετών,για μένα έχει τεράστιο μερίδιο ευθύνης ο προπονητής...Γνώμη μου... rolleyes.gif
roben
QUOTE(rankin @ Jun 15 2010, 15:56 ) *
Εδώ που έχει φτάσει το πράγμα και με τις διαθέσιμες επιλογές, έχω καταλήξει να θεωρώ ως καλύτερες λύσεις 2 ονόματα που πριν απο 1 μήνα ανατρίχιαζα και μόνο που τα άκουγα
Πέσιτς - Ιβάνοβιτς...

Μάλλον δεν υπάρχει κάτι καλύτερο


Top προπονητές και οι δύο,με κάτι Τόμιτς και Ζούρους θα ανατρίχιαζα εγώ...Ποιοί δηλαδή είναι ΣΑΦΩΣ ανωτεροί τους??

QUOTE(Manu7 @ Jun 16 2010, 00:40 ) *
Άντε πείστε μετά τους Αγγελόπουλους να μην κάνουν πρόταση στον Ιβάνοβιτς
μετά τα σημερινά....


Για να μην πω ότι πλέον περνάει πρώτος στη λίστα με τους υποψήφιους...
kseplenhs
ο ιβάνοβιτς έχει κοινό μάνατζερ με κανένα παίχτη του οποίου το συμβόλαιο τελειώνει με την ομάδα του,της οποίας ο προπονητής τα έχει σπάσει με αυτόν τον μάνατζερ που θέλει να του πάρει όλους τους παίχτες και τελικά εκβιάζει τον ολυμπιακό πως αν θέλει τον προπονητή θα πρέπει να πάρει πακέτο και τον παίχτη και αντιστρόφως??

ουφ ανασανα... icon_drunk.gif

βλέπω τον αγγελόπουλο να κρατάει τον γιαννάκη έτσι για σπάσιμο tongue.gif
rankin
QUOTE(roben @ Jun 16 2010, 04:13 ) *
Top προπονητές και οι δύο,με κάτι Τόμιτς και Ζούρους θα ανατρίχιαζα εγώ...Ποιοί δηλαδή είναι ΣΑΦΩΣ ανωτεροί τους??

Δηλαδή είναι top προπονητής ο Ιβάνοβιτς με την κωλο-ομάδα την Καχα Λαμποράλ που την παίρνει 2 χρόνια τώρα φαλάγγι ο Ολυμπιακός του Γιαννάκη;; smiley.gif

Σαφώς ανώτεροι προπονητές είναι μόνο όσοι κερδίζουν τον Ζοτς.. Οι άλλοι είναι τυχαίοι τυχεροί μπαγλαμάδες, που ο ακόμα πιο τυχερός Ολυμπιακός βρίσκει στο δρόμο του και έτσι, εντελώς τυχαία, προοδεύει

Τα πα και εγώ και ξέσκασα.... icon_headbang.gif
xristos_metal
Εμενα ο Ιβανοβιτς ανεβηκε πολυ στην εκτιμηση μου. Παρουσιασε μια ομαδα εκπληκτικη στους τελικους. Δε θα με χαλουσε αν ερχονταν στον Ολυμπιακο. Απο τον Σκαριολο το προτιμω.
SuperSayian
Αχ αυτός ο καταραμένος ο Ιβάνοβιτς τώρα βρήκε να κάνει το θαύμα του που εμείς ψάχνουμε προπονητή για να περιπλέξει κι άλλο τα πράγματα????Την κατάρα μου να χει..!χεχε

Πέρα απ την πλάκα απίστευτος άθλος αυτό να κάνεις sweap χωρίς πλεονέκτημα έδρας την Μπαρτσελόνα και να σηκώνεις τον τίτλο!Απο κει και πέρα κεφάλαιο Ιβάνοβιτς:Χμμμμ δεν ξέρω ρε μάγκες αλλά δεν με πείθει το σαρδόνιο χαμόγελο με την γυαλιστερή καράφλα μπροστά!!AΠο τότε που ανέλαβε Ταού 2000-2005 το μόνο που κατάφερε είναι ενα πρωτάθλήμα(2002) και δυο κύπελλα(2002-2004) δηλαδή απολογισμός 3/10 για να μην βάλω μέσα Euroleague γιατί θα πήγαινε 3/15!Μετά πάμε Μπαρτσελόνα 2005-2008 και πέρνει άλλο ενα κύπελλο (2007) οπότε 1/6 και στην Ευρώπη τίποτα αξιοσημείωτο!!Πέρυσι φάνηκε αρχικά να φτιάχνει μια Ταου τραίνο έτοιμη για να σηκώσει κούπα και πάει ο Γιαννάκης και η αρμάδα του,του παίρνουν τα διαπιστευτήρια και την πρωτη θέση του ομίλου και ουσιαστικά τον ρίχνουν στα τάρταρα η αλλιώς στο άνδρο της Μπαρτσελόνα και ούτε εκεί έκανε την υπέρβαση και αποκλείστηκε!Φέτος η χρονιά ομολογουμένως αν πήγαινε καλύτερα στην Ευρώπη θα ήταν πολύ καλή αλλά δεν τα κατάφεραν καθόλου!Δεν ξέρω αν είναι υατό που θέλει ο Ολυμπιακός!Εναν προπονητή τίτλων που να κάνει ματ στον Ομπράντοβιτς!Οκ δέχομαι πως θα τους μαστιγώνει στα αποδυτήρια και θα ναι όλοι μανούλες αλά αυτό αρκεί?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.