Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euroleague top-10 weekly
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2012-2013
morrison
Εδώ θα βάζουμε τα top με τις καλύτερες φάσεις της αγωνιστικής όπως τις επιλέγει η Euroleague.


morrison
morrison
morrison
morrison
Στο νο.6 η τάπα του Χάινς στον Χέντριξ και στο νο.5 το κάρφωμα του Παπανικολάου.
Επίσης ο Γκιστ από την στιγμή που κουρεύτηκε έχει γίνει αρκετά ψαρωτικός...
morrison
Τοπ10 χωρίς Ολυμπιακό και Παναθηναικό περιέργως παρά τις μεγάλες νίκες που πέτυχαν.
Ο Γκιστ και πάλι παίρνει παραμάζωμα κόσμο, η Τσεντεβίτα ισοφαρίζει δύο φορές στο τελευταίο δευτερόλεπτο και νο.1 το καλάθι του Ρίβερς στο Κίμκι-Φενέρ.

morrison
Top10 7ης αγωνιστικής, τάπα του Λάσμε στο 5 και η τρίπλα/πάσα του Άαρον Τζάκσον στο 1.

SG3ptshooter
Δύο φάσεις A-Jax, δύο φάσεις Mindy και μία φάση του Παναθηναϊκού στις 6 πρώτες. Μάλλον πρέπει να αποκαλύψω ότι εγώ έφτιαξα το clip. Όχι, δεν το θυμάμαι να συμβαίνει, αλλά δεν γίνεται κι αλλιώς. tongue.gif

Μόνη ένσταση ότι έπρεπε να βάλω και λίγο Μπράμο μέσα:

ο αφηγητής είναι νέο μέλος των Gogol Bordello; laugh.gif
Xaroumenos loukoumas
Πραγματικά την τρίπλα του Aaron Jackson στο Νο1 δε χορταίνω να τη βλέπω!
morrison
Λάσμε στο 10 και 1 το winning shot του Ερτέλ...

morrison
Το νο.9 με τον Κρίστοφερ να κάνει πόστερ τον Κρστιτς αδικείται...Χωρίς φάση Ολυμπιακού/Παναθηναικού η εβδομάδα...
morrison
Γκιστ στο νο.7 (πάντα με ψήνει η παρουσία του στο τοπ), στο 6 ο Ντορσεισμός του Πάουελ, νο.5 Λάσμε και νο.1 fast break από Ρεάλ...


SG3ptshooter
QUOTE(morrison @ Dec 15 2012, 12:24 ) *

Εμένα το 7 του Gist απλά μου γεννά ευφορία γιατί είναι καλά ο Vidal, o Gist δε μου λέει κάτι. Γενικά όποτε βλέπω υγιή Sergi τις τελευταίες 15 μέρες το χαίρομαι απ' την αρχή, σε σημείο που είναι χαζό και φανμποΐστικο.
Στο 6 του Powell ο Μπουρούσης μου θύμισε μια φάση σε ελληνικό ποδοσφαιρικό derby που τρώμε απ' το Ribo νομίζω goal και κάπου στο τρίτο replay βαθιά στο πλάνο υπάρχει εικόνα του Flavio Conceicao να έρχεται περπατώντας προς την περιοχή μας με το μόνιμο γέλιο του -γιατί φρόντιζε να χαίρεται το ματς tongue.gif -, κάπου στα (διψήφιος αριθμός μέτρων) μέτρα μακριά απ' το χώρο ευθύνης του ανασταλτικού μέσου. Αυτό που ένιωθε τότε ο μέσος Παναθηναϊκός θα νιώθουν και φίλοι της Armani χρόνια τώρα για αρκετούς απ' τους παίκτες που έχουν πάρει.
Bραβείο τζούφιο clutch rebound 2012 στο Νachbar.
H Real με ενοχλεί που νιώθω ότι ούτε προσπαθεί όσο θα πρεπε ούτε εκμεταλλεύεται αρκετά τις δυνατότητές της. Ή θα το πατήσουν κάποια στιγμή ή θα το πληρώσουν (πάλι) το μπλαζέ Ισπανιλίκι τους.
morrison
Γκιστ ακλόνητος στο τοπ10, Ρες στο 9 και στο 8 back to back, στο 7 ο Χάινς φτάνει στα ουράνια αλλά καλύτερα να μην έφτανε αφού στην εξέλιξη της φάσης ο Ολυμπιακός τρώει τρίποντο ( tongue.gif )...η τάπα στο νο.2 ήταν καλύτερη και κυρίως...πιο χρήσιμη. Νο.1 Τζαβάι που με πολύ ζόρι πρέπει να σηκώθηκε καμιά 20αριά εκατοστά από το έδαφος για να καρφώσει...
Και που να μπει και ο Σερμαντίνι στο τοπ... 69.gif

Top 16 Week 1 Top 10 Plays
morrison
Όχι πολύ εντυπωσιακό αυτήν την εβδομάδα το τοπ, το 1 δεν το πολυκατάλαβα σε ένα ματς που είχε κριθεί...Μπράμος στο 4.

morrison
morrison
Ποποβιτσιακές καταστάσεις στο 10 και στο 4, Πολ Ντέιβις στο 9 και στο 5, Σλότερ την μία με τάπα και την άλλη στο κλασσικό fast break της Ρεάλ.
Σερμαντίνι στο 7, Σόφο στο 6 και στο 1 η τρεχάλα του Μπόμπι Μπράουν για το 72-74...Αλλά το καλύτερο είναι μάλλον το 2 του Τζαμόντ Λούκας.
SG3ptshooter
QUOTE(morrison @ Jan 19 2013, 12:39 ) *
Σλότερ
το καλύτερο είναι μάλλον το 2 του Τζαμόντ Λούκας.

http://en.wikipedia.org/wiki/Simpsons_Already_Did_It
αναμφίβολα. Κι αν ήθελαν να βάλουν μια εντυπωσιακή ανατροπή ως νούμερο 1, στιγμές απ' το 29-10 της Real ως ενότητα θα ήταν καλύτερη επιλογή. Γενικά το 1 πολλές φορές έχει μια τέτοια λογική και συχνά είναι fail, όπως το τρίποντο της Zalgiris απέναντι στη Malaga στη λήξη, ενώ το ματς είχε κριθεί σαφώς νωρίτερα.

Γιατί ποστάρω όμως..
Στιγμές μεγαλείου:
http://www.splicd.com/JeJgzhbuAIc/96/101
ΘΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΜΑΦΙΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΟ CJ WALLACE ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ!

Το τρίποντο του Milos στο τέλος του ημιχρόνου στο Kaunas δεν έχει λογική το ότι δε βρίσκεται καν στο recap του αγώνα, θα μπορούσα 100% να ζήσω σε έναν κόσμο χωρίς Paul Davis. Ή μάλλον, θα μου φαινόταν καλύτερος.
morrison
Στο 10 το τριχιλιάρο του Ναβάρο.
Στο 9 ο Πολ Ντέιβις έχει κατσικωθεί στο τοπ και τσαντίζει τον SG3ptshooter.
7 το chase down block του Λάσμε και στο 4 του Παπ.
Στο 1 η πάσα του ΔΔ στον Μπράμο, ωραίο και το κάρφωμα του Τζέρελς νωρίτερα.
Όταν δεν έχει Μίλος το τοπ ας μην βγαίνει καν καλύτερα...


SG3ptshooter
QUOTE(morrison @ Jan 26 2013, 12:14 ) *
Στο 9 ο Πολ Ντέιβις έχει κατσικωθεί στο τοπ και τσαντίζει τον SG3ptshooter.

Όταν δεν έχει Μίλος το τοπ ας μην βγαίνει καν καλύτερα...

Νταξ, τον ευχαριστώ βέβαια για τα ποσοστά διπόντων των παικτών της Fener που με ενδιέφεραν. Παραμένει ο τομέας του.

Εμετός. Δεν κάνω εμετό με αυτό που είπες, λέω ότι το top αξίζει γιατί έχει εμετό. Στο 6. Είναι τόσο spaghettiwesternοφατσα που δεν πρέπει να λείπει από κανένα clip της ομάδας του, για να μου περνάει απ' το μυαλό η σκέψη. cool.gif
morrison
Με μια Βουιτσίσια πάσα ο ΔΔ πέφτει από το 1 της προηγούμενης εβδομάδας στο 9 αλλά είναι και πάλι στο τοπ10.
Στο 7 και στο 2 Κάιλ Χάινς με κάρφωμα και τάπα αντίστοιχα.
Τυπικός Σάρας στο 3, στο 1 ένας Δέλλας βλέπω είναι, δυστυχώς όχι ο Τράι αν και θα προτιμούσα.

(Βερνίκος mode on-Γκολ ο Θεός Δέλλας, ο κολοσσός-Βερνίκος mode off)

ανακοίνωση: Δεν έχει Πολ Ντέιβις το τοπ!



morrison
1-2-3 είναι καλά...
Μπόλικος Μίλος και ο Λόγκαν που πρέπει να συνενοήθηκε με τον Σάρας για να φάει την τάπα και να μπει ο δεύτερος στο τοπ.
Ένα τοπ που έχει και Πέρπε πρέπει να πω!


morrison
Λίγο Χάινς σε coast to coast, λίγο Μίλος, πνρ ΔΔ με Λάσμε, chase down block από Παπ, Γκιστ και Πολ Ντέιβις σαν θύμα αυτή τη φορά.
Πιο ρουτίνα δεν γίνεται αυτό το τοπ... tongue.gif

morrison
Τζόσαρος στο 5, Σόφο στο 4, ένα ακόμα chase down block του Παπ στο τοπ(νο.3).
Δεν σχολιάζω άλλο σε ένδειξη διαμαρτυρίας που δεν συμμετέχει ο μοναδικός αναγνώστης του τόπικ...(ξέρεις εσύ ποιος είσαι...)


SG3ptshooter
QUOTE(morrison @ Mar 2 2013, 12:06 ) *
Δεν σχολιάζω άλλο σε ένδειξη διαμαρτυρίας που δεν συμμετέχει ο μοναδικός αναγνώστης του τόπικ...(ξέρεις εσύ ποιος είσαι...)

Δεν είδες από τότε που πόσταρα hip hop με ευθεία αναφορά σε Compton και Anaz πως χαλάρωσαν οι Niggaz στο fantasy; Τι τα θες τα ρίσκα; Αφού εσένα στηρίζω για τίτλο. Είμαι ο Desmond της λίγκας, περιμένω τη μέρα που θα με πλακώσετε στις ηλεκτροπληξίες..

Δεν έχω να πω και τίποτα γι' αυτό το top. Αρκετά ρηχή αγωνιστική συνολικά, καθόλου ξεχωριστό top, δεν έχει και Λιθουανούς. Δεν είδα κιόλας ακόμα το ματς τους αλλά όλο και κάτι θα έκανε ο Mindy, έστω ένα τιμητικό 10 για τα career highs a la NBA έπρεπε στο παιδί. "At number ten, Mindaugas Kuzminskas exploded for a career high of 15 points against Unicaja Malaga in Spain. The Lithuanian forward..."

Ωραίος ο κάγκουρας στο 2, κλασσικά στα σχόλια διαμαρτύρονται για κάποια φάση που χάθηκε στο μοντάζ, μου άρεσε αυτή η στιχομυθία:
QUOTE
BcZalgirisever πριν από 2 ώρες
Where is Lafayette to Darden play???????????
Απάντηση · 11

GeoPapas13 Πριν από 1 ώρα
NOWHERE

τον έβαλε στη θέση του. icon_drunk.gif
SG3ptshooter
Πάει, παράτησε το topic μέχρι κι ο morrison. icon_drunk.gif

Αυτή τη βδομάδα είχαμε Mindaugas στο 10. Αλλά σιγά το πράγμα, τα clutch buckets έπρεπε να μπουν.
ΠΑΟ alert, follow Gist στο 9, στο 8 ο Jawai αφήνει για άλλη μια φορά το έδαφος περισσότερο απ' ότι θα περίμενε κανείς ότι μπορεί. Σέρβικος συνδυασμός στο 7, παραδοσιακός Μαδριλένος Σφαγέας στο 6, περιμένει να του μάθουν το pick n roll ακόμα.
Στο 5 είχαμε τάπα Monya που δεν ξέρω αν μπορείς να τη χαρακτηρίσεις chasedown, γιατί δεν είναι ιδιαίτερο ικανός στο να chase ο άνθρωπος πλέον, το play της CSKA στο 4 ήταν όαση μπροστά στο μέσο όρο φετινών φάσεων τακτικά, θεϊκό όμως ότι ακόμα και σε αυτή τη φάση ο κώνος στο σύστημα είναι ο.. Jackson. mellow.gif
Στο 3 φωτοβολίδα το σουτ του Brown, φωτοβολίδα και η χρονιά του; Στο 2 ο Darden μας θυμίζει ότι δεν είναι Kuzminskas και στο 1 ο Hickman είπε να ανεβάσει λίγο το ποσοστό του στα τρίποντα, που πριν το χτεσινό ματς στο top16 θύμιζε λίγο vintage Perkins. Ελπίζω να μην έχει ίδια μοίρα στον προημιτελικών των Ισραηλινών.

Περιμένω με τη σειρά μου απάντηση απ' το διάσημο super moderator. Να σιγουρευτούμε ότι είναι και καλά.
morrison
Τοπ και δεν είμαι καλά.... tongue.gif

Ωραίο το τοπ σήμερα πάντως...ίσως γιατί δεν το έκανα εγώ...
Θα έβαζα το 2 στο 1, το 1 στο 4, 2 και 3 Μίλος, 5 Σλότερ, στο 6 Τζαβάι, μετά Γκιστ. Εκεί θα έκλεινε το τοπ, Μπόμπι Μπράουν-Κουζμίνσκας, Μόνια δεν μ'αρέσανε...

Σούτερ έκανες το λάθος να πάρεις την πρωτοβουλία να το βγάλεις εσύ...πλέον έκλεισε...το΄χεις εσύ μόνιμα...
(πώς νομίζεις ότι πήρα τα στατς του φάντασυ πάνω μου... tongue.gif )

Κατά τα άλλα για να κλείσει η αγαπημένη μας εβδομαδιαία επικοινωνία και να τα ξαναπούμε το άλλο Σάββατο...στο σπίτι όλοι καλά; smiley.gif
SG3ptshooter
QUOTE(morrison @ Mar 9 2013, 14:26 ) *
Τοπ και δεν είμαι καλά.... tongue.gif

Kανείς απ' τους δυο μας.
QUOTE(morrison @ Mar 9 2013, 14:26 ) *
Ωραίο το τοπ σήμερα πάντως...ίσως γιατί δεν το έκανα εγώ...
Θα έβαζα το 2 στο 1, το 1 στο 4, 2 και 3 Μίλος, 5 Σλότερ, στο 6 Τζαβάι, μετά Γκιστ. Εκεί θα έκλεινε το τοπ, Μπόμπι Μπράουν-Κουζμίνσκας, Μόνια δεν μ'αρέσανε...

Ο Monya τρωγόταν, τα άλλα δύο συμφωνώ ότι μπορούσαν να μείνουν έξω. Κι ο Hickman too much πρώτος.
QUOTE(morrison @ Mar 9 2013, 14:26 ) *
Σούτερ έκανες το λάθος να πάρεις την πρωτοβουλία να το βγάλεις εσύ...πλέον έκλεισε...το΄χεις εσύ μόνιμα...
(πώς νομίζεις ότι πήρα τα στατς του φάντασυ πάνω μου... tongue.gif )

Ο ρόλος μου είναι να δίνω λόγο ύπαρξης στο topic με το να σχολιάζουμε 2 πίπες, γιατί αλλιώς απλά θα υπήρχαν τα video στα posts σου. Αν δεσμευτείς ότι θα απαντάς αντίστοιχα, να περάσουν και τα 2 τριημεράκια, βλέπουμε.. tongue.gif
QUOTE(morrison @ Mar 9 2013, 14:26 ) *
Κατά τα άλλα για να κλείσει η αγαπημένη μας εβδομαδιαία επικοινωνία και να τα ξαναπούμε το άλλο Σάββατο...στο σπίτι όλοι καλά; smiley.gif

Πάντα ντρέπομαι να αρχίσω συζήτηση στον κοινό μας δίαυλο επικοινωνίας. Απ' το forum σε σένα γιατί απ' όταν ήμουν νουμπάς πίστευα ότι είσαι.. τα γνωστά και στο spysta, γιατί κάπως είχα ξινίσει ένα διάστημα μαζί του, χωρίς να θυμάμαι πλέον γιατί wos_sport4.gif , και τώρα δεν ξέρω πως να τον επαναφέρω στην playlist.

Καλά μωρέ, ευτυχώς λείπουν όλοι κι αντί για σπιτικό φαγητό στο repeat είπα "ΟΧΙ" στην επερχόμενη νηστεία με κρέπες. biggrin.gif
thrylos7
Παίζει να είναι το χειρότερο φετινό TOP 10.
morrison
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 9 2013, 14:58 ) *
Ο ρόλος μου είναι να δίνω λόγο ύπαρξης στο topic με το να σχολιάζουμε 2 πίπες, γιατί αλλιώς απλά θα υπήρχαν τα video στα posts σου. Αν δεσμευτείς ότι θα απαντάς αντίστοιχα, να περάσουν και τα 2 τριημεράκια, βλέπουμε.. tongue.gif

μ'αρέσει που έχουμε αυτογνωσία... biggrin.gif

QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 9 2013, 14:58 ) *
Πάντα ντρέπομαι να αρχίσω συζήτηση στον κοινό μας δίαυλο επικοινωνίας. Απ' το forum σε σένα γιατί απ' όταν ήμουν νουμπάς πίστευα ότι είσαι.. τα γνωστά και στο spysta, γιατί κάπως είχα ξινίσει ένα διάστημα μαζί του, χωρίς να θυμάμαι πλέον γιατί wos_sport4.gif , και τώρα δεν ξέρω πως να τον επαναφέρω στην playlist.

Καλά μωρέ, ευτυχώς λείπουν όλοι κι αντί για σπιτικό φαγητό στο repeat είπα "ΟΧΙ" στην επερχόμενη νηστεία με κρέπες. biggrin.gif


Σπύστα μην του μιλάς θα σου προτείνει Σέσιονς και Ίγγυ στο καπάκι...
Ποια γνωστά ήμουνα ρε; smile.gif
morrison
Υπάρχει φάση που οι της Φενέρ αλλάζουν πάνω από 2-3 πάσες..αυτό αρκεί για να δώσει ένα εξαιρετικό τοπ. tongue.gif
Είναι και κάποια ακόμα καλά..πχ. ταπίδια Σον Τζέιμς, ΔΔ-Λάσμε, Χίκμαν.


morrison


SG3ptshooter
QUOTE(morrison @ Mar 30 2013, 18:56 ) *

http://www.onlinedelivery.gr/%CE%9F_%CE%9A...2_p-518006.aspx
(για να μην έχει παράπονο ο άλλος mod/ψητοπωλείο-in-my-book ότι δεν έχει παρέα. Όποιος θέλει για bonus και μαγευτικά τετράστιχα απ' το εσωτερικό του menu, pm)

top χωρίς Mindy δεν είναι top, βέβαια με τον Plaza να τρολάρει έτσι με το χρόνο δε φταίει μόνο ο σάπιος επιλογέας. Ο Medley όσο δεν είχε φανεί 20+ αγώνες τόσο μάγεψε προχτές; tongue.gif Απ' τη μία, αν η Euroleague κερδιζόταν με τα alley - oops η Real την είχε καθαρίσει, απ' την άλλη ο Slaughter σκόραρε πρώτη φορά πάνω από 3 δίποντα μετά το Νοέμβρη, ενώ οι προσπάθειές του ανά αγώνα στο top 16 έχουν ακριβώς υποδιπλασιαστεί (4,6->2,3 με πτώση και του ποσοστού απ' το 63 στο 56,7%). 77.gif
morrison
Kαταρχήν ο γραφικούλης σπίκερ μπαίνει λίγο αφιονισμένος ή μου φαίνεται;
Το 5 μου άρεσε, ήξερα ότι όταν κουρεύεσαι φαίνεσαι πιο αδύνατος...αλλά ότι αναπτύσσεις και καλύτερο court vision δεν το περίμενα.
Ο Μίροτιτς καρφωματάρα στο 4, πρέπει να σηκώθηκε και..20 πόντους από το έδαφος.
Τοπ10 που σέβεται τον εαυτό του έχει και έναν Γκιστ μέσα, έναν Μίλος, ένα alleyoop από την Ρεάλ...πφφφ...ρουτίνα...



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.