Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Πιο υψος πιστευετε οτι ειναι το ιδανικοτερο στο μπασκετ?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
george da
Εγω πιστευω το 2.06 biggrin.gif
captain charisma
δεν νομιζω να εχει σημασια το υψος για να παιξεις μπασκετ,αρκει να το θελεις...και ο γκαλης ηταν μονο 1.83 αλλα ηταν ο καλυτερος ελληνας μπασκετμπολιστας ολων των εποχων.μπορει να εισαι 2.30 και απο μπασκετ να μη ξερεις οπως ο σον μπραντλει..αυτα... smiley.gif
nikos.gr
Και γω νομίζω πως το ύψος δεν κάνει τον μπασκετμπολίστα.. Παράδειγμα ο Τσακαλίδης.. Κοιμάται το παλικάρι πάνω στο παρκέ.. Ο Σπανούλης με 30 πόντους λιγότερους πήγαινε μπροστά του για μπάσιμο..
Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι με 2 και κάτι μπορείς να παίξεις σε ένα μεγάλο εύρος θέσεων.. Εξαρτάαται βέβαια και από τον σωματότυπο..
nikolas12
Δεν κανει το υψος τον παικτη θα συμφωνησω και εγω.Το υψος κρινει τη θεση του παικτη.Π.χ 2 και 14 ειναι για center αλλα το 1 και 95 ειναι για shooting guard ή small forward.Αρα το υψος ειναι κριτηριο για τη θεση του μπασκεμπολιστα.
andreas a.k.a. the replay
pleon to poso kalos kai ti thesi tha paizeis den eksartate apo to ypsos alla apo to poso grigoros eisai...
Feds
QUOTE(hip-hop @ Jun 13 2008, 14:39 ) *
Δεν κανει το υψος τον παικτη θα συμφωνησω και εγω.Το υψος κρινει τη θεση του παικτη.Π.χ 2 και 14 ειναι για center αλλα το 1 και 95 ειναι για shooting guard ή small forward.Αρα το υψος ειναι κριτηριο για τη θεση του μπασκεμπολιστα.



Διαφωνω.Το υψος ειναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας θεσης αλλα δν ειναι και ο μοναδικος.Το ταλεντο μπορει να εχει πολυ μεγαλυτερη επιδραση στην επιλογη της θεσης ενος παικτη.Κλασικο παραδειγμα ο Garnett και ο Magic.2.14+ μπορει να παιξει και 3αρι ή 2,08(νομιζω)και επαιζε πλει(και οποιαδηποτε αλλη θεση).Επισης το ανοιγμα των χεριων μετραει πολυ.(βλ. Wade)
NBAer
QUOTE(Feds @ Jun 17 2008, 11:04 ) *
Διαφωνω.Το υψος ειναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας θεσης αλλα δν ειναι και ο μοναδικος.Το ταλεντο μπορει να εχει πολυ μεγαλυτερη επιδραση στην επιλογη της θεσης ενος παικτη.Κλασικο παραδειγμα ο Garnett και ο Magic.2.14+ μπορει να παιξει και 3αρι ή 2,08(νομιζω)και επαιζε πλει(και οποιαδηποτε αλλη θεση).Επισης το ανοιγμα των χεριων μετραει πολυ.(βλ. Wade)

Καλα σιγουρα το υψος δεν ειναι ο μοναδικος παραγοντας για τη θεση, αλλα δεν πρεπει να παιρνουμε τις εξαιρεσεις πχ Μπαρκλει, Ματζικ κλπ, για να δειξουμε κατι.
Στο υπολοιπο 99.9% των περιπτωσεων το υψος ειναι ο καθοριστικοτερος παραγοντας για τη θεση.

Αν και στην συγχρονη εποχη ολοι ξερουν να ντριμπλαρουν τη μπαλα οποτε εχουν ικανοτητα να παιζουν σε πολλες θεσεις.
Giorgos#4
1.98 bball.gif γιατι μπορεις να παιξεις με ανεση 3 θεσεις και να γινεις μεχρι και τεσσαρι σε χαμηλο σχημα smiley.gif
benchwarmer
QUOTE(Giorgos#4 @ Jun 18 2008, 13:45 ) *
1.98 bball.gif γιατι μπορεις να παιξεις με ανεση 3 θεσεις και να γινεις μεχρι και τεσσαρι σε χαμηλο σχημα smiley.gif


Μονο αν εισαι ο Charles tongue.gif
Alexmei
QUOTE(benchwarmer @ Jun 18 2008, 12:00 ) *
Μονο αν εισαι ο Charles tongue.gif



και ο Jordan 1.98 ήταν, όπως και ο Carter και ο Kobe wink.gif


+1 στο 1.98 biggrin.gif
Giorgos#4
QUOTE(Alexmei @ Jun 19 2008, 14:22 ) *
και ο Jordan 1.98 ήταν, όπως και ο Carter και ο Kobe wink.gif
+1 στο 1.98 biggrin.gif



o jordan itan me tis aerosoles 1.98 kanonika prepei na einai giro sto 1.94 smiley.gif
Leftt21
Δεν εχει τοσο σημασια το υψος εκτος και αμα εισαυ 2,30 που δε χρειαζεσαι και τιποτα αλλο..


Καλο υψο πιστευω πως ειναι το 2,03
nikolas12
QUOTE(Feds @ Jun 17 2008, 11:04 ) *
Διαφωνω.Το υψος ειναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας θεσης αλλα δν ειναι και ο μοναδικος.Το ταλεντο μπορει να εχει πολυ μεγαλυτερη επιδραση στην επιλογη της θεσης ενος παικτη.Κλασικο παραδειγμα ο Garnett και ο Magic.2.14+ μπορει να παιξει και 3αρι ή 2,08(νομιζω)και επαιζε πλει(και οποιαδηποτε αλλη θεση).Επισης το ανοιγμα των χεριων μετραει πολυ.(βλ. Wade)


Δεν ειπα οτι ειναι ο μοναδικος.Αλλα ειναι αυτο που ειπε ο NBAer ας μη μπαινουμε στις εξερεσεις.Και παλι το ταλεντο δεν ειναι και ο παραγοντας για πολλες θεσεις.Π.χ ο Nowitzki ειναι 2 και 10 καπου εκει.Εξετειας του σουτ μπορει να παιξει και τριαρι αλλα και λογο υψους τεσσαρι(η θεση που παιζει συνηθως) ή και πενταρι.Ο Nash ομως που ειναι 1.90 θα παιξι μονο σαν point guard.Με λιγα λογια ναι το υψος δεν ειναι ο μονος παραγοντας για τη θεση αλλα το ταλεντο δεν ειναι παντα στους σταρς παραπληρωματικος παραγων.

QUOTE(Giorgos#4 @ Jun 18 2008, 13:45 ) *
1.98 bball.gif γιατι μπορεις να παιξεις με ανεση 3 θεσεις και να γινεις μεχρι και τεσσαρι σε χαμηλο σχημα


Το 1.98 ειναι για δυαρι και τριαρι.Και αμα ο αντιπαλος εχει ψηλο σχημα;Θα πρεπει να βασιζεσαι στο σουτ γιατι στη ρακετα δε θα υπαρχουν πιθανοτητες πολλες για καλαθι.Για τεσσαρι,πενταρι απο 2 μετρα και πανω.
bigG
Εγω πιστέυω παίζει ρόλο ο σωματότυπος και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του παίκτη.Π.χ. εγώείμαι αργός και δυνατός και πιο κόντος από έναν συμπαίκτη μου με δειησδιτικότητα εκρηκτικότητα και ταχύτητα.Αυτός ο συμπαίκτης μου παίζει 3 και 2 και εγώ 4 και 5.Απλά επειδή μπορώ να το κάνω καλύτερα απ' αυτόν ή επειδή αυτός μπορεί να παίξει καλύτερα περιφέρεια από εμένα.Είναι στο ένστικτο του κάθε παίκτη.Όταν κάποιος παίζει 5-6 φορές βρίσκει ποια θέση του ταιριάζει.Εντάξει δεν λέμε σε αντρικό 5άρι με ύψος 1.80 αλλά σε γενικές γραμμές οι θέσεις με ελάχιστες εξαιρέσεις είναι σχετικές.
Xaris Vs Iverson
Δεν εχει σημασια το υψος. Βλεπεις παικτες στο ΝΒΑ σε υψη πολυ μικρα. (για τα δεδομενα του NBA). Αλλα μπορει να παιζεις πολλυ καλα...σαν ψηλος, ομως να εχεις το υψος 1.85, και να μην σε παρουν εθνικη...μονο και μονο γι αυτο.
Αλλα συνηθως μπασκετ παιζουν και αυτοι που ειναι και πιο ψηλοι για την ηλικια τους. -Ανεξαρτητα με το πως παιζουν (μπαινουν και σε μεγαλες ομαδες, εθνικη...)...! Αδικο αυτο.....
ultimatejohn
Κατα τη γνωμη μου το καλυτερο υψος για μπασκετ (αμα αυτο υπαρχει) ειναι απο 1.95-2.00 μετρα για περιφερεια απο κει καιπερα απο 2.05-2.15 αμα εισαι ψηλος εισαι σε καλο δρομο
KobeNBA
εγω λεω το 1.95 . γτ μετα απο το πολυ υψος γινεσε αργος.τον μπορουσι τον ειδατε χτες??
Boom Dizzle
Το καταλληλο υψος που πρεπει να εχει ενας παικτης στο μπασκετ κατ'εμε ειναι 2.00 καθως μπορει ευκολα να παιξει
4 θεσεις!Παραδειγμα ο Ματζικ!!!
Sarap
Δεν υπάρχει ιδανικό ύψος. Έχουμε δει παίκτες από 1.70 εως 2.20 να διαπρέπουν ή και να είναι για άλλα πράγματα εκτός μπάσκετ.
Andrew19
Επειδή είναι λίγο δύσκολο να σας τραβάνε να μακρύνετε βολευτείτε με το ύψος που έχετε!
Το ύψος που προτιμάται είναι γύρω στα 2μ μια και μπορεί να παίζει σε πολλές θέσεις, όχι για κανένα άλλο λόγο. Στις ομάδες πάντως προτιμούν τους ψηλούς γιατί ο κοντός μπορεί να ποσταριστεί πολύ εύκολα.
man10
QUOTE(Andrew19 @ Jun 3 2009, 01:43 ) *
Επειδή είναι λίγο δύσκολο να σας τραβάνε να μακρύνετε βολευτείτε με το ύψος που έχετε!
Το ύψος που προτιμάται είναι γύρω στα 2μ μια και μπορεί να παίζει σε πολλές θέσεις, όχι για κανένα άλλο λόγο. Στις ομάδες πάντως προτιμούν τους ψηλούς γιατί ο κοντός μπορεί να ποσταριστεί πολύ εύκολα.

Γενικα στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια υπαρχει μια μοδα για τα ψηλα guard,αφου αποδεδειγμενα αυτα βοηθουν την ομαδα σε πολλους τομεις(βλεπε ΔΔ,ΤΕΟ).Ιδανικο υψος δεν υπαρχει ολοι πραγματικα ολοι μπορουν να παιξουν μπασκετ αρκει να εχουν ταλεντο και να δουλεψουν.Παντως αν εισαι ψηλος και παιζεις guard οπως ειπα πιστευω οτι εχεις πολλα πλεονεκτηματα(ισως οχι τοσα στο παιχνιδι,αλλα περισσοτερο στην αντιμετωπιση απο coach,παραγοντες,φιλαθλους)
Μήτσος-Jimmys-ΔΣ#18#
Εγω ειμαι 1,90...

Παντως νομιζω πως το μπασκετ ειναι ανεξαρτητου υψους πλεον...Παιζουν και αλλα..Δυναμη ταχυτητα εκρηκτικοτητα αλμα χερια...

Και φυσικα χρειαζεται να σ αρεσει κ να το αγαπας...!!!! I Love This Game!!! blove.gif

Δ.
Σπανούλης
Δεν εχει σημασία το υψος cool.gif .Σημασία εχει η δύναμη,το μυαλό,το σουτ και το ταλέντο.Να μερικοί γνωστοί παίκτες που διαθέτουν τα παραπανω χαρακτηριστικα.Νέιτ Ρόμπινσον(1,72),Ντι Τζει Τόμπσον(1,73),Τερελ ΜακΙνταιρ(1,75),Λιν Γριρ(1,80),Μπαρέα(1,83),Αλαν Αϊβερσον(1,82),Κικι Κλάρκ(1,80) και πολλοί αλλοι. cool.gif
Marciulionis
2.15 - 2.20! Λίγο να νιώθεις θα αφήσεις εποχή. Ακόμα και καθόλου να μη νιώθεις όμως κατά πάσα πιθανότητα θα πας ΝΒΑ...
CAMPEON
Ιδανικο αναλογα με την θεση που παιζει ο καθε αθλητης. Για ενα point guard ιδανικο υψος ειναι 1,80 με 1,85. Για ενα shooting guard ιδανικο υψος ειναι το 1,90 με 195. Για ενα small forward ιδανικο υψος ειναι 2,00 με 2,08. Για ενα power forward ιδανικο υψος ειναι απο 2,10 με 2,18 ενω για ενα center ιδανικο υψος ειναι απο 2,20 και πανω. Ιδανικοτερο απ'ολα πιστευω οτι ειναι του small forward. Ουτε πολυ ψηλος, ουτε πολυ κοντος(για μπασκετ)!!!!
Gravedigger
QUOTE (CAMPEON @ Jun 24 2009, 13:29 ) *
Ιδανικο αναλογα με την θεση που παιζει ο καθε αθλητης. Για ενα point guard ιδανικο υψος ειναι 1,80 με 1,85.

Κοντός.
QUOTE (CAMPEON @ Jun 24 2009, 13:29 ) *
Για ενα power forward ιδανικο υψος ειναι απο 2,10 με 2,18 ενω για ενα center ιδανικο υψος ειναι απο 2,20 και πανω. Ιδανικοτερο απ'ολα πιστευω οτι ειναι του small forward. Ουτε πολυ ψηλος, ουτε πολυ κοντος(για μπασκετ)!!!!

Έχεις δει πολλά PF με ύψος 2.10 και πάνω???Τότε δεν είναι PF εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις.Επίσης C με πάνω από 2.20 πόσες ομάδες έχουν?
C.P.3
Παιδια οπως ειπατε και παραπανω το υψοσ δν κανει τον παιχτη αλλα η ψυχη του....βαιβεα ειναι και το υψος ενας βασικος παραγωντας αλλα οχι ο σημαντικοτερος κατ εμε....tongue.gif
KobeNBA
εγω ειπα πως 1.98 ειναι καλο. αλλα και 1.90 να εισαι η 1.80 που το κακο???βαλε ενα παπουτσι και σου δινει 4ποντους....και παλι στις μερες μας μετραει πολυ ι γρηγοραδα και το αλμα....επισης αν παιζεις σκληρα!απο την γνωμη μ ομως επειδη βλεπω μερικοι να λενε πως 2 μετρα και πανω ειναι πολυ καλα θα πω πως ειναι λαθος απο την αποψη μου!!γτ το μονο καλο θα ειναι τα ριμπαουντ τουσ και οτι θα καρφωνουν με ανεση..ε και??? αυτο το υψος θα τους κανει πιο αργους και απο την γιαγια μου :Ρ (τροπος του λεγειν ) Και παλι και λαθος να ειμαι το υψος δν κανει τον μπασκετμπολιστα!!Αυτα ειχα να πω μαγκες!
aegeansheed
QUOTE(benchwarmer @ Jun 18 2008, 11:00 ) *
Μονο αν εισαι ο Charles tongue.gif


ή Πατρίκης ή Jim Bilba ή Pero Cameron καλύτερα!!! magic.gif
sn3
Η χρυση τομη ειναι τα 2 μετρα.Σ αυτο το υψος εισαι all around παιχτης κ αυτο ειναι που ζητανε πολλες ομαδες.Τωρα τα 2.20 κλπ ειναι υπερβολικα γιατι τωρα πια αλλαξε το μπασκετ.Δεν ειναι οπως παλια π τρεχαν ολοι γυρω απ τον ψηλο κ επαιρνε αυτος τη μπαλα κ την εβαζε μεσα.Τωρα ο "ψηλος" πρεπει να χει κ σουτ και αλμα και ταχυτητα.Αρα δεν μπορει να ειναι πανω απο 2.15.Σορυ αν βγηκα λιγο off topic
ComingUpRoses
για εμενα το καλυτερο υψος ειανι 1,93 ή 2,08 ... και οπς λετε 2 μετρεα μπορεις να παιξεις 4 θεσεις!? εδω εχουμε δει τον διαμαντιδη οποτε χρειαζεται να παιζει Center! icon_drunk.gif ...τελος παντον το υψος μπορει να ειναι ενας παραγοντας για το τι θεση θα παιξεις αλλα οχι καθοριστικος ! ... και για το αλλο που ειπαν οτι προτειμαε 1,95 γτ πιο ψηλος θα εισαι αργος πολυ! φιλε διαφωνω καθετα ..!! αυτο παε αναλογα με την ορεξη του παιχτη ... αλλα και φυσικο ιεναι .. αλλα οταν εισαι 2.10 θα εισαι πιο αργος απο αυτον που ειναι 1,95 αλλα θα εισαι πιο ψηλος ... ή ακομα και να εσιαι 7-8 ποντους ψηλοτερος δεν παιζει σημασια ... μπασκετ = μυαλο και ποδια! αυτο λενε ολοι! λιγο μυαλο χρειαζεται και να μπορεις να χειριστεις καλα τα ποδια σου στα Shoot στην αμυνα και δεν εχει σημασια το υψος .. αυτα απο εμενα!
Antoineee
Ολα τα υψοι ειναι καλα κατα την γνωμη μ smiley.gif απλα αν θελει καποιος να παιξει μπασκετ επαγγελματικα κατα την γνωμη μ...Point Guard(1)-> 1.85-1.92 , Shotting Guard(2)-> 1.92-1,98 , Small Forward(3)-> 1,97 - 2.03 , Power Forward(4)-> 2.03-2.08 Center(5)-> 2.08-2.16
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.