Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Οι καλύτερες παίχτριες της Ιστορίας
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
NBAholic
Μιας και έχουμε άτομα που γνωρίζουν περί του γυναικείου μπάσκετ, ανοίγω αυτή την ερώτηση: Ποιες θεωρείτε τις 5-10 κορυφαίες παίχτριες στην ιστορία του μπάσκετ;

Έχω ένα προσωπικό τοπ-10, αλλά θέλω πρώτα να δω τι πιστεύετε εσείς.
Basketomania
Θελει λιγο ψαξιμο η δουλεια...επιφυλασσομαι να απαντησω συντομα(αφου ψαξω τα τεφτερια μου)
Basketomania
Λοιπον...Δεν αργησα πολυ...Εχουμε και λεμε...Οι περισσοτερες παιχτριες (ισως και ολες) ειναι ακομα εν ενεργεια καθως το γυναικειο επαγγελματικο μπασκετ ειναι νεο ''φρουτο''...

1. Lisa Leslie
2. Lauren Jackson
3. Sheryl Shoopes
4. Diana Taurasi
5. Elena Baranova
6. Tina Thompson (παντα παιζει βαμενη wink.gif )
7. Amaya Valdemoro
8. Elena Tornakidou (Ελληνιδα κι ομως απ'τα μεγαλυτερα αστερια της εθνικης Ρωσιας...Κριμα!)
9. Malgorzata Dydek (2,14m ohmy.gif εχει περασει και διπλα μου wacko.gif )
10. Lucie Blahuskova

Ισως να εχω ξεχασει αρκετες...εχω παθει black out τωρα και δεν μπορω να θυμηθω αλλες...Προσωπικα παντως υποκλινομαι σε Taurasi,Baranova και Tornakidou(40 χρονων και συνεχιζει να πρωταγωνιστει στην ισπανικη λιγκα)
NBAholic
Μπορείς να βάλεις από κάθε εποχή. Όχι μόνο από του WNBA. Στη δική μου λίστα έχω τις 3 πρώτες που ανέφερες κι εσύ.
Basketomania
Δεν ειναι μονο του WNBA...Ασχετο αν πολλες εχουν παιξει...Παντως εχω βαλει διαφορες εθνικοτητες...

Τωρα απο εποχες τι να σου πω...Δεν υπαρχει και μεγαλη προβολη στο γυναικειο μπασκετ και για να πω και την αληθεια δεν την εχω ψαξει κι εγω πολυ τη φαση οποτε δεν ξερω παλιοτερες...

Αυτες παντως που εβαλα τις εχω δει κι απο κοντα και στην τηλεοραση και πραγματικα τις θεωρω τις καλυτερες με 1-2 ονοματα ακομα...πχ. Machova
harris
Λοιπον........................................μετα απο προσεκτικο ελεγχο στο μυαλο μου....:

ΝΒΑ

1) Σίνθια Κούπερ
2) Λίσα Λέσλι
3) Σέριλ Σούπς
4) Τίνα Τόμπσον
5) Λορίν Τζάκσον
6) Γιολάντα Γκρίφιθ
7) Τσαμίκ Χολντσκλόου
8) Ταμίκα Κάτσινγκς
9) Τάζ Μακγουίλιαμς Φράνκλιν
10) Τίσα Πενιχέιρο

ΛΟΙΠΕΣ

1)Αμάγια Βαλντεμόρο
2) Ελενα Τορνικίδου
3) Ελενα Μπαράνοβα
4) Μαργκο Ντίντεκ
5) Ελενα Σακίροβα
6) Ιλόνα Κόρστιν
7) Σβετλάνα Αμπροσίμοβα
8) Ντάλμα Ιβάνι
9 ΕΒΙΝΑ ΜΑΛΤΣΗ
10) ΑΝΝΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ
harris
ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ

ΜΑΛΤΣΗ-------τι να λεμε τωρα???
ΚΩΣΤΑΚΗ μια απο τα ιδια..........
ΠΑΠΑΗΛΙΑ
ΚΩΝ/ΝΙΔΟΥ-----------θηλυκος Γκαλης
ΚΑΛΕΤΖΟΥ-----ΟΛΕ
ΤΑΣΟΥΛΗ------εχει παει στο γυναικειο ΝΒΑ, στις Χιουστον Κομετς, αδυναμια μου σαν παικτρια....
ΣΑΡΕΓΚΟΥ
ΓΚΟΥΖΙΝΗ------φανταστικη παικτρια, καταπληκτικος χαρακτηρας.
ΚΛΙΓΚΟΠΟΥΛΟΥ
ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ------τριποντο και μεσα
ΔΕΛΗ
ΒΑΡΔΑΚΗ
NBAholic
ΟΚ, η δική μου λίστα έχει ως εξής (χωρίς κατάταξη)

Λίζα Λέσλι
Σέριλ Σουπς
Λόρεν Τζάκσον
Σύνθια Κούπερ
Νάνσι Λίμπερμαν
Κάρολ Μπλεϊζιόφκι
Σέριλ Μίλερ
Ανν Μέιερς
Ιουλιάνα Σεμιόνοβα
Λούσια Χάρις/Μπέιμπ Ντίντρικσον

Οι 4 πρώτες έπαιξαν πολύ καιρό στο WNBA, η 5η το πρόλαβε στα "γεράματα", οι υπόλοιπες 6 είναι παλιότερες, αλλά όλες συνέβαλαν με το δικό τους τρόπο.
kolossos
Επειδή γυναικείο μπάσκετ δεν παρακολουθώ σχεδόν καθόλου Κωστάκη και Κωσταντινίδου που παίζανε/παίζουν ;
dizzy_fingers
Η αδερφή της Κωστάκη? 38.gif
Basketomania
Ναι Σπυρο...Η Τασια ειναι αδερφη της Δημητρας Κωστακη,του μοντελου...Κι ειναι κι αυτη αρκετα ομορφη...

Κολοσσε,η Κωστακη οταν ηταν Ελλαδα επαιζε Ακαδημια Ηλιουπολης...εφυγε για Γαλλια οπου επαιξε σε 2 γαλλικες ομαδες,περσι πηγε στην Παρμα ενω φετος επιστρεφει παλι στη Γαλλια...Παρεπιπτοντως τα εχει και μ'εναν παιχτη του κολοσσου!!!

Η Κωνσταντινιδου εχει σταματησει καμποσα χρονια...παντως καριερα εκανε ουσιαστικα στον Σπορτινγκ
NBAholic
Αν και στο γυναικείο μπάσκετ δεν είμαι το ίδιο καλός με το αντρικό, η Αθ.Πετρίδου δε νομίζεις ότι έχει κάποια θέση στην ελληνική ομάδα;
harris
Μπασκετομάνια μην λες ανακριβειες...... ugly_tocktock.gif
Η Κωστακη επαιζε στον Αστέρα Εξαρχείων...........

Την ερχόμενη σεζόν θα αγωνιστεί στην Εξ Αν Προβανς.....

Φαντάζομαι ξερετε με ποιον παικτη τα εχει, ε??? wink.gif

Περυσι κοπηκε την τελευταια μερα πριν την εναρξη του ΝΒΑ απο τις Κονέκτικατ Σαν, ενω πηρε μερος σε ολη τη διαρκεια της προετοιμασιας...

Φετος την ειχαν οι Κομετς αλλα το γονατο της δεν συμφωνουσε... sad.gif




Η ΑΝΝΥ ηταν στο Σπορτιγκ και ολοι την ελεγαν θηλυκο Γκαλη....ηταν με το ζορι 1.70...... w00t.gif
Basketomania
Ντροπη μου Χαρη!!!Εχεις δικιο!!! kill.gif
harris
BALE ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΠΡΙΚΑΝΙΝΟΒΙΤΣ ΜΕΣΑ.. wink.gif
Basketomania
Μπρικα...τι???τι μαρκα (εθνικοτητα) ειναι αυτη??
harris
BRCANINOVIC....πατα μηχανη αναζητησης να δεις στατιστικα της να τρελαθεις ...

ειναι 42 και βαζει 25αρες ακομα....
harris
ΩΧ w00t.gif το κοψες το κεφαλι σου???

και εγω ανακριβειες λεω..

εχει παιξει και Ακαδημια εως το 1999....μαλλον εγω πρεπει να το κοψω............ laugh.gif
Basketomania
ugly_tocktock.gif ugly_tocktock.gif 19.gif 19.gif shot.gif shot.gif
harris
laugh.gif laugh.gif laugh.gif


peace.gif peace.gif

φιλιά
dizzy_fingers
Έπαιξε στον Αστέρα η Κωστάκη ρε παιδιά??? ohmy.gif
Πότε?!

Ρε τα καλύτερα χάνω... 33.gif
harris
μου φαινεται οτι ησουν ερωτευμενος με την Χαλικια και δεν εβλεπες μπροστα σου.... laugh.gif tongue.gif
dizzy_fingers
32.gif

Μη μας δει κανάς Παταβούκας... 17.gif


19.gif
harris
Κρυβε λογια tongue.gif
kolossos
QUOTE (Basketomania @ Jun 6 2005, 06:58 PM)
Παρεπιπτοντως τα εχει και μ'εναν παιχτη του κολοσσου!!!

Η Κωνσταντινιδου εχει σταματησει καμποσα χρονια...παντως καριερα εκανε ουσιαστικα στον Σπορτινγκ

Χεχε το ξέρω, για αυτό το λόγο ακριβώς ρώτησα για να βεβεαιωθώ αν είναι αυτή rolleyes.gif

Η Κωσταντινίδου ξέρει κανείς αν έπαιζε ποτέ στον Άτταλο;
harris
χμμμμμμμ.....δεν ξερω... blink.gif
peka
Guys...
Στη λιστα σας δεν βλεπω πουθενα το ονομα μου. Τι εγινε με ξεχασατε???
Μπασκετομανια δεν το περιμενα αυτο απο εσενα!!! Μα να με ξεχασεις τελειως???

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


Εγω παντως θα προτιμησω ελληνιδες παικτριες οπως:

Κωνσταντινιδου
Μαλτση
Σαρεγκου
Παπαηλια
Κλιγκοπουλου
Καλετζου
NBAholic
Peka, εκτός θέματος είσαι (το thread αναφέρεται στη σχέση της Κωστάκη)!
Παρόλα αυτά, να πω ότι δε σε έβαλα, γιατί θες βελτίωση στα ριμπάουντ (3.6 στους 5 τελαυταίους αγώνες) και στο μακρινό σουτ. tongue.gif
Basketomania
QUOTE (peka @ Jun 8 2005, 10:58 AM)
Guys...
Στη λιστα σας δεν βλεπω πουθενα το ονομα μου. Τι εγινε με ξεχασατε???
Μπασκετομανια δεν το περιμενα αυτο απο εσενα!!! Μα να με ξεχασεις τελειως???

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
peka
NBAholic:
Δεν ξερω αν το προσεξες αλλα ο τιτλος του θεματος ειναι οι καλυτερες παικτριες της ιστοριας.
Τωρα πως κατεληξε στη σχεση της Κωστακη δεν με ενδιαφερει να σου πω την αληθεια. Αφηνω τις φυλλαδες να ασχολουνται με αυτα τα θεματα...
dizzy_fingers
(εγώ να την κάνω σιγά σιγά με ελαφρά πηδηματάκια από το topic... fast.gif )
NBAholic
Peka: Δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά εγώ είμαι ο δημιουργός του θέματος, οπότε γνωρίζω πολύ καλά περί τίνος πρόκειται...Είναι φανερό ότι στο προηγούμενο ποστ έκανα πλάκα. wink.gif
kolossos
Αυτός φταίει που ξέφυγε το τόπικ biggrin.gif tongue.gif tongue.gif peace.gif
Basketomania
Δεν ειν' κακος!!! biggrin.gif
Tafos toy indoy
Η ΚΩΣΤΑΚΗ ΑΣΤΕΡΑ ΕΠΑΙΖΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!

ΕΓΩ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟ ΤΟΠ 10 ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΟ ΕΓΑΛΗ ΜΟΡΦΗ(67 ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΣΕ ΠΕΤΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ) ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΕ ΜΥΗΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ Γ. ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΦΕΝΤΑ ΠΑΠΑΔΗΜΟΥ!!!
harris
Η Κωστακη εχει παιξει ΚΑΙ στην Ακαδημια Ηλ. shot.gif
agor
re paidia i maltsi pou pezi tora????giati efige apo tin panatha?
einai i moni pektria pou xero apo ginekio basket 41.gif 41.gif
harris
Η Μαλτση την χρονια που περασε αγωνιστηκε στην Θελτα Βιγκο...και απο την ερχόμενη σεζόν θα παιζει στην Σαραγοσα......

Η Ελλάδα δεν χωραγε πλέον το ταλεντο της Εβινας και καλώς εκανε το μεγαλο βημα το οποίο κριθηκε απολυτα πετυχημενο....

Μεγαλη παικτρια, καλος και προσιτος χαρακτηρας.....
coach13
ΝΟΜΙΖΩ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΝΤΑΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΣΠΟΡΤΙΓΚ ΜΕ:
1)ΠΕΝΥ ΤΟΛΕΡ-ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΛΕΥ ΜΕΙΚΕΡ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
2)ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΙΔΟΥ
3)ΑΝΘΗ ΠΑΠΑΗΛΙΑ
4)ΣΟΦΙΑ ΚΛΙΓΚΟΠΟΥΛΟΥ
5)ΒΙΝΟΥΣ ΛΕΙΣΥ-ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΣΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ Κ ΣΤΟ WNBA.
Tafos toy indoy
mia episis koryfaia petada

papadimoy
kalentzoy
robinson
trialoni
van gorp

double 2000
Olorin
Δεν μπορώ να πω ότι έχω τεράστια σχέση με το γυναικείο μπάσκετ, μόλις τα τελευταία 3-4 χρόνια είχα μια επαφή, αλλά τουλάχιστον έχω να λέω ότι τουλάχιστον έχω γνωρίσει σχεδόν σύσσωμη την Εθνική ομάδα...

Βλέπετε, στους Ολυμπιακούς Αγώνες ήμουν εθελοντής στο Ολυμπιακό Χωριό και επειδή γνωρίζω την Καλέντζου, είχα πάει στα δωμάτιά τους για να τη χαιρετήσω και μάλιστα κάτσαμε όλοι μαζί και είδαμε και έναν αγώνα της Εθνικής των Ανδρών από την τηλεόραση (ο διασυρμός με τη Λιθουανία ήταν).

Την Καλέντζου την ήξερα από την ομάδα του Πανεπιστημίου, αφού είχαμε πάει σε 4-5 αποστολές μαζί. Μπορώ να πω ότι από αυτήν άλλαξε η άποψή μου για το γυναικείο μπάσκετ. Θυμάμαι μετά από μια προπόνηση όταν είχαμε πάει στη Σλοβενία, έπαιζε διαγωνισμό τριπόντων με τον Στεφανίδη (που παίζει τώρα στο Μαρούσι). Έπρεπε να το δείτε. Έβαζε 9/10 ο Χριστόφορος κι απαντούσε με 10/10 η Τούλα!!!

Πραγματικά, δε νομίζω ότι έχω γνωρίσει άνθρωπο να αγαπάει το μπάσκετ τόσο πολύ και για αυτό παρόλο που όποτε την έβλεπα μου έλεγε ότι θα σταματήσει το μπάσκετ (μην ξεχνάμε ότι έχει και μια αξιολάτρευτη κορούλα, ενώ μένει μόνιμα στην Τρίπολη!!!), κάθε χρόνο το ξαναξεκινάει. Έχει κάνει περισσότερα comeback κι από τον Mike!!! Αφού πριν από 1-2 βδομάδες που την είδα σε ένα πάρτι, δεν άντεξα και της το είπα: "Τελικά ρε Τούλα, εσύ είσαι πιο... (συγχωρέστε με για την έκφραση) μπασκετόκαβλη κι από εμένα!!!"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.