Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μπάλα του μπάσκετ. Ερώτηση!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Jo7
Ξέρει κανείς αυτή η μπάλα τι μέγεθος έχει;; Λέει μέγεθος παλάμης 1 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί;; Ευχαριστώ! http://www.getitnow.gr/prod/athlisi-and-sp...1/prod640062pp/
Jo7
Δεν έχει και πολύ κίνηση το φόρουμ.. γιατί έτσι;;
Τελικά από ό,τι κατάλαβα πρέπει να λέει Νο7 η μπάλα.. μάλλον..
gmalamos
QUOTE(Jo7 @ Jun 18 2013, 21:53 ) *
Δεν έχει και πολύ κίνηση το φόρουμ.. γιατί έτσι;;
Τελικά από ό,τι κατάλαβα πρέπει να λέει Νο7 η μπάλα.. μάλλον..



Γιατι δεν πας απο κανενα μαγαζι να δεις και απο κοντα??Δεν γινονται δουλειες ετσι!!
Magnus92
QUOTE(Jo7 @ Jun 18 2013, 13:06 ) *
Ξέρει κανείς αυτή η μπάλα τι μέγεθος έχει;; Λέει μέγεθος παλάμης 1 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί;; Ευχαριστώ! http://www.getitnow.gr/prod/athlisi-and-sp...1/prod640062pp/



Νουμερο 1 λεει η μπαλα στην περιγραφη....

Παιζει να ειναι απο τις μικρες τις μινιατουρες....


Εσυ Νο 7 θες , φανταζομαι....
Jo7
QUOTE(Magnus92 @ Jun 19 2013, 14:22 ) *
Νουμερο 1 λεει η μπαλα στην περιγραφη....

Παιζει να ειναι απο τις μικρες τις μινιατουρες....


Εσυ Νο 7 θες , φανταζομαι....

Ευχαριστώ για την βοήθεια και γω το ίδιο φαντάζομαι!
roko
Για μπασκετακι στο τσιμεντο και σε αλανες ποια μπαλα θεωρειται πιο καλη? Γενικα ειχα αγορασει μια πανακριβη μπαλα molden πριν κατι χρονια η οποια ομως ηταν για παρκε και εχει φθαρει σημαντικα..Θελω μια μπαλα η οποια να ειναι για το κλασικο τσιμεντενιο εδαφος οπως ειπα,ομως να μην ειναι αερομπαλα και να εχει καλα φαλτσα.
aegeansheed
Καλά φάλτσα έχω ακούσει ότι έχει η φήβερνόβα. Την είχαν παίξει και σε ένα παγκόσμιο. Γενικά καλές είναι αυτές των ομάδων ΝΒΑ που έχουν και χρώματα. Εγώ είχα μια γαλάζια των Hornets κάποτε (πριν την αλλαγή φύλλου της ομάδας) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.
duncan21
QUOTE (aegeansheed @ May 31 2014, 13:32 ) *
Καλά φάλτσα έχω ακούσει ότι έχει η φήβερνόβα. Την είχαν παίξει και σε ένα παγκόσμιο.

Έχω κάνει career high 116 γκελ ή ποδαράκια ή πως το καλό λέγεται σε κάθε γωνιά της Ελλάδας με φήβερνόβα.Βαριά μπάλα με καλή ισορροπία.

Roko για ανοιχτό γήπεδο συνιστώ Spalding indoor/outdoor Gold ή την Grip Control.Δεν έχει νόημα να πάρεις πλαστική που είναι αποκλειστικά για ανοιχτά,το θέμα είναι πάρεις μια μπάλα που να την νιώθεις στο χέρι.
roko
QUOTE (duncan21 @ May 31 2014, 13:51 ) *
Έχω κάνει career high 116 γκελ ή ποδαράκια ή πως το καλό λέγεται σε κάθε γωνιά της Ελλάδας με φήβερνόβα.Βαριά μπάλα με καλή ισορροπία.

Roko για ανοιχτό γήπεδο συνιστώ Spalding indoor/outdoor Gold ή την Grip Control.Δεν έχει νόημα να πάρεις πλαστική που είναι αποκλειστικά για ανοιχτά,το θέμα είναι πάρεις μια μπάλα που να την νιώθεις στο χέρι.



Κανα link για αυτη τη φεβερνοβα εχουμε? Γενικα ναι συμφωνω και γω οτι το σωστο ειναι να εχει ενα βαρος η μπαλα στο χερι.Οι περισσοτεροι παντως στα ανοικτα γηπεδακια προτιμουν να ειναι ελαφριες σε στυλ αερομπαλας και δεν το καταλαβαινω αυτο..Χθες επαιξα με μια τετοια και μου εσπασαν τα νευρα.H SPALDING TF-1000 που παιζουν και στην Ευρωλιγκα λεει ?εχει παιξει κανεις?

Γενικα παντως για ανοικτα γηπεδα εχω ακουσει και γω για την spalding indoor/outdoor Gold αλλα δεν την εχω δοκιμασει ποτε μου.
bbplayer
QUOTE (roko @ May 31 2014, 15:28 ) *
.Χθες επαιξα με μια τετοια και μου εσπασαν τα νευρα.H SPALDING TF-1000 που παιζουν και στην Ευρωλιγκα λεει ?εχει παιξει κανεις?

Γενικα παντως για ανοικτα γηπεδα εχω ακουσει και γω για την spalding indoor/outdoor Gold αλλα δεν την εχω δοκιμασει ποτε μου.


Η πρώτη είναι πολύ καλή στο σουτ γιατί στροφάρει πολύ εύκολα αλλά έχει μυστήριο handling. Πάει η χριστοπαγία σύννεφο με λίγα λόγια.

Η δεύτερη είναι πολύ σκληρή και "ξερή", για τα δικά μου γούστα απαράδεκτη.

Αν το εξωτερικό γήπεδο έχει τσιμέντο/πισσα, δεν έχω γνώμη δεν ξέρω. Εάν έχει αυτό το πράσινο πλαστικό τότε η καλύτερη επιλογή μακράν είναι η Molten GG. Μπάλα κορυφαία, πολύ ανώτερη από τη Spalding της Ευρωλίγκας, όσο πρέπει βαριά σε σχέση με την TF που είναι ελαφρύτερη,περίπου στα ίδια λεφτά και οι δυο, γύρω στο 85άρι αλλά overall καμια σχέση. Σε τέτοιο γήπεδο πολύ καλή δουλειά θα κάνει και η GL (η αυθεντική όμως γιατί κυκλοφορούν και πολλές μαϊμούδες) αλλά θα φθαρεί γρήγορα και κοστίζει και τα διπλά περίπου από την GG.

Πολύ καλή μπάλα και σε καλή τιμή είναι και η WILSON που έχουν στο κολλεγιακό

Μακριά από BADEN
roko
QUOTE (bbplayer @ May 31 2014, 16:04 ) *
Η πρώτη είναι πολύ καλή στο σουτ γιατί στροφάρει πολύ εύκολα αλλά έχει μυστήριο handling. Πάει η χριστοπαγία σύννεφο με λίγα λόγια.

Η δεύτερη είναι πολύ σκληρή και "ξερή", για τα δικά μου γούστα απαράδεκτη.

Αν το εξωτερικό γήπεδο έχει τσιμέντο/πισσα, δεν έχω γνώμη δεν ξέρω. Εάν έχει αυτό το πράσινο πλαστικό τότε η καλύτερη επιλογή μακράν είναι η Molten GG. Μπάλα κορυφαία, πολύ ανώτερη από τη Spalding της Ευρωλίγκας, όσο πρέπει βαριά σε σχέση με την TF που είναι ελαφρύτερη,περίπου στα ίδια λεφτά και οι δυο, γύρω στο 85άρι αλλά overall καμια σχέση. Σε τέτοιο γήπεδο πολύ καλή δουλειά θα κάνει και η GL (η αυθεντική όμως γιατί κυκλοφορούν και πολλές μαϊμούδες) αλλά θα φθαρεί γρήγορα και κοστίζει και τα διπλά περίπου από την GG.

Πολύ καλή μπάλα και σε καλή τιμή είναι και η WILSON που έχουν στο κολλεγιακό

Μακριά από BADEN


Αποτι ειδα αυτες οι molden ειναι του mundobasket μαλλον ε?..Και γω πιο πολυ moldenakias ειμαι.Η δικια μου ειναι μια JB77 αλλα οπως ειπα εχει φθαρει.

Οι μπαλες spalding γενικα ειχα την γνωμη οτι υστερουν σε σχεση με τις molden αλλα αποτι βλεπω και στο nba και στην euroleague χρησιμοποιουν spalding πλεον.

Οι μπαλες των ομαδων εχουν καποιο χαρακτηριστικο περαν του εμπορικου κομματιου,ως προς την ποιοτητα?
bbplayer
QUOTE (roko @ May 31 2014, 18:18 ) *
Αποτι ειδα αυτες οι molden ειναι του mundobasket μαλλον ε?..Και γω πιο πολυ moldenakias ειμαι.Η δικια μου ειναι μια JB77 αλλα οπως ειπα εχει φθαρει.

Οι μπαλες spalding γενικα ειχα την γνωμη οτι υστερουν σε σχεση με τις molden αλλα αποτι βλεπω και στο nba και στην euroleague χρησιμοποιουν spalding πλεον.

Οι μπαλες των ομαδων εχουν καποιο χαρακτηριστικο περαν του εμπορικου κομματιου,ως προς την ποιοτητα?


εδώ έχει molten αυθεντικές σε τιμές 30-40% κάτω από Ελλάδα.

http://www.newitts.com/product/IT009519/Mo...urrencyCode=EUR

εγώ ποιοι παίζουν και με τι δεν το κοιτάζω γιατί είναι θέμα περισσότερο διαφήμισης και deal . Πριν από δυο χρόνια η Ευρωλίγκα έπαιζε με Nike.
Κι εγώ πιστεύω ότι οι Spalding υστερούν σε σχέση με τις Molten και μάλιστα πολύ. Για το τελευταίο που λες δεν το ξέρω καθόλου
roko
Το θεμα ειναι οτι αν καποιος παρει μια καλη δερματινη μπαλα που ειναι για παρκε και την χρησιμοποιει σε τσιμεντακι μετα,παει η μπαλιτσα..Οι Molden γενικα αν δεν κανω λαθος πιο πολυ δερματινες δεν ειναι σε σχεση με τις spalding?
bbplayer
QUOTE (roko @ May 31 2014, 21:30 ) *
Το θεμα ειναι οτι αν καποιος παρει μια καλη δερματινη μπαλα που ειναι για παρκε και την χρησιμοποιει σε τσιμεντακι μετα,παει η μπαλιτσα..Οι Molden γενικα αν δεν κανω λαθος πιο πολυ δερματινες δεν ειναι σε σχεση με τις spalding?


ναι σαφώς, ειδικά η GL (το λέει και το όνομά της) είναι καθαρό δέρμα. Αντίθετα η TF 1000 με τα logo της Ευρωλίγκας πάνω είναι συνθετικό. Δε νομίζω ότι στην Ευρώπη υπάρχει "ανώτερο" μοντέλο της Spalding μετά πας σε αυτή του ΝΒΑ

Πάντως εάν είναι για τσιμέντο δεν κάνει ουτε η GG, σε ένα δυο μήνες θα βγει off, πρέπει να πας σε "κατώτερο" μοντέλο, η GF είναι νομίζω και δεν πολυ-λέει.

Για ρώτα τους Αθηναίους τους basketoforuμίτες, μαζεύονται και παίζουν κάπου κάπου. Τι μπάλα έχουν?
roko
QUOTE (bbplayer @ May 31 2014, 23:07 ) *
ναι σαφώς, ειδικά η GL (το λέει και το όνομά της) είναι καθαρό δέρμα. Αντίθετα η TF 1000 με τα logo της Ευρωλίγκας πάνω είναι συνθετικό. Δε νομίζω ότι στην Ευρώπη υπάρχει "ανώτερο" μοντέλο της Spalding μετά πας σε αυτή του ΝΒΑ

Πάντως εάν είναι για τσιμέντο δεν κάνει ουτε η GG, σε ένα δυο μήνες θα βγει off, πρέπει να πας σε "κατώτερο" μοντέλο, η GF είναι νομίζω και δεν πολυ-λέει.

Για ρώτα τους Αθηναίους τους basketoforuμίτες, μαζεύονται και παίζουν κάπου κάπου. Τι μπάλα έχουν?


Mαλλον σε molden με βλεπω παλι μου ανοιξες την ορεξη blove.gif Βρηκα και αυτο το αρθρακι οσο εψαχνα για μπαλες.Γενικα συμφωνω με το αρθρο.Οι spalding ειναι για μπασκετακι αλανας.Οι Molden ειναι πιο "κυριλε" μπαλες και πολυ ανωτερες για παρκε φυσικα.Μου τη δινει που βλεπω την ευρωλιγκα με spalding θεωρω οτι ειδικα στο επιπεδο αυτο των αγωνων οι Molden μπορουν να προσφερουν περισσοτερα πραγματα.

http://www.oneman.gr/keimena/diabasma/sthl...ng.2516078.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.