Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κροατία-Ουκρανία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2013
sacarame
VS


Πέμπτη 19.09.2013 ώρα 18.45

Σχόλια για τον προημιτελικό του τουρνουά...
Nuntius
Εγώ θα στηρίξω Ουκρανία. Πάμε για την έκπληξη biggrin.gif
ssoulliss
QUOTE (Nuntius @ Sep 17 2013, 02:22 ) *
Εγώ θα στηρίξω Ουκρανία. Πάμε για την έκπληξη biggrin.gif


Και εγώ. Αν και δείχνει να είναι το τουρνουά της Κροατίας αυτό.

55%-45% η Κροατία.
GK_23
Τελευταία φορά που μπήκαν οι Κροάτες στην τετράδα του τουρνουά ήταν το 1995 στην Αθήνα...

Δεν έχουν χάσει ματς μετά την πρεμιέρα οι Κροάτες και μέχρι στιγμής έχουν ανταποκριθεί σε ματς που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες (Σλοβενία, Ελλάδα). Νομίζω πως θα το πάρουν το ματς.
Zoys
Αν δεν μπουν και φέτος τετράδα δεν θα μπουν ποτέ...
koostas
ποιος θα το περιμενε απ' την κροατια... ολοι την ειχαν ξεγραμμενη στον ομιλο της ισπανιας και της σλοβενιας και μετα της ελλαδας...
Zoys
QUOTE(koostas @ Sep 17 2013, 13:40 ) *
ποιος θα το περιμενε απ' την κροατια... ολοι την ειχαν ξεγραμμενη στον ομιλο της ισπανιας και της σλοβενιας και μετα της ελλαδας...

Δεν νομίζω να την είχαν ξεγραμμένη ειδικά στον όμιλο της πρώτης φάσης. Ίσως βέβαια επειδή υπερεκτιμήθηκε η Πολωνία που θα μπορούσε επίσης να διεκδικήσει την τρίτη θέση. Αλλά αν εξαιρέσουμε το κάκιστο mentality που χαρακτηρίζει για χρόνια την ομάδα της Κροατίας από αγωνιστικής άποψης μόνο έκπληξη δεν αποτελεί η πρόκριση της στα προημιτελικά αφού έχει ένα πολύ ποιοτικό και πλήρες ρόστερ.
doctorjekil
Εγω παντως με φανελα της κροατιας θα ειμαι στο γηπεδο...δυστυχως την φανελα της εθνικης μας θα την αφησω στην ελλαδα
SG3ptshooter
Θεωρητικά έχουν τα κορμιά να δυσκολέψουν τον Tomic οι Ουκρανοί και να κρατηθούν κοντά στο σκορ για ένα σεβαστό διάστημα του παιχνιδιού. Αγαπάμε Gladyr, αλλά είναι δύσκολο να το πάρει πάνω του τόσο, όσο μοιάζει ότι χρειάζεται.
AKRG
Ηρθε ο καιρος και για τους Κροάτες ...
tuareg
20 χρονια φετος απο το θανατο του παικταρα (για μενα ο κορυφαιος ευρωπαιος ever).
Αξιζει να το τιμησουν με ενα μεταλλιο,ελπζω να τα καταφερουν.
Γι'αυτο το λoγο ειμαι μαζι τους all the way....
captain charisma
η ευκαιρια της κροατιας για κατι καλο ειναι τωρα...με την ουκρανια κιολας..αρκει να μην την υποτιμησουν...γιατι σ αυτο το τουρνουα τα εχουμε δει ολα πλεον, κ δν θα μου εκανε εντυπωση αν οι ουκρανοι απεκλειαν τους κροατες...

υ.γ καλος ο ντραζεν αλλα εχει ξεπεραστει πλεον απο αλλον...
bbplayer
Taλαντούχα και πλήρης η Κροατία αλλά ασόβαρη ομάδα στα ζόρια. Υπερτερούν των Ουκρανών πάντως και κατά 90% θα το πάρουν το ματς
T.W.Is.M.
Κατι μου μυριζει. Κατι μου βρωμαει. Πως λενε χαιδευτικα στο χωριο μου, στην Death Valley(της Καλιφορνια) το σκ@το στα παιδια?(οπως λεμε εμεις "κακα")
bbplayer
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 18 2013, 16:52 ) *
Κατι μου μυριζει. Κατι μου βρωμαει. Πως λενε χαιδευτικα στο χωριο μου, στην Death Valley(της Καλιφορνια) το σκ@το στα παιδια?(οπως λεμε εμεις "κακα")


υπάρχει και ο αστάθμητος παράγοντας που λέγεται Ουκιτς. Ανετα μπορεί να σε καταστρέψει, το ίδο άνετα που μπορεί να σου πάρει το ματς
kamtha5
Ένα διασταύρωμα που κανείς δεν θα μπορούσε να φανταστεί, ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν ήδη κάνει την υπέρβαση, η καθεμιά με το δικό της τρόπο. Η Κροατία αθόρυβα και χωρίς την ταμπέλα του φαβορί κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7 συνεχόμενων νικών μετά την καταστροφή με την Ισπανία και να προκριθεί ως πρώτη από όμιλο με Σλοβενία, Ισπανία, Ιταλία και Ελλάδα.

Από την άλλη μεριά οι Ουκρανοί κέρδισαν από τους Φινλανδούς τον τίτλο της έκπληξης του τουρνουά, εκμεταλλευόμενοι φυσικά και το «δωράκι» του Βελγίου που απέκλεισε τη Λετονία. Ο σπουδαίος Αμερικανός τεχνικός Μάικ Φρατέλο έχει δημιουργήσει μια σκληροτράχηλη ομάδα, που άμα μείνει κοντά στο σκορ με τα περιορισμένα «όπλα» που διαθέτει μπορεί να κάνει τη ζημιά.

Πολλά θα κριθούν από τη μονομαχία Μπογκντάνοβιτς-Γκλαντίρ, όπως και επίσης από τον έλεγχο των ριμπάουντ. Ο 24χρονος Μπογκντάνοβιτς, ένας από τους πρωταγωνιστές μέχρι τώρα στη διοργάνωση, έχει αποδείξει πως μπορεί να σκοράρει με κάθε τρόπο και σίγουρα είναι ο «πονοκέφαλος» του Φρατέλο και του επιτελέιου του.

Στην αντίπερα όχθη ο Γκλαντίρ είναι κατηγορία …Κόπονεν: πολλά σουτ, άσχημα ποσοστά (38% εντός παιδειάς, 33% τρίποντα), όμως απουσία «συνείδησης», σε μια ομάδα που τα περισσότερα στην επίθεση περνάνε από τα χέρια του.

Συνέχεια: Η επιστροφή δύο μεγάλων "σχολών"
koostas
αν υπαρχει μια ομαδα που μπορει να νικησει την ισπανια και να παρει το χρυσο ειναι η κροατια, με τον αερα των συνεχομενων νικων και του κοσμου στην κερκιδα
T.W.Is.M.
QUOTE(koostas @ Sep 19 2013, 20:09 ) *
αν υπαρχει μια ομαδα που μπορει να νικησει την ισπανια και να παρει το χρυσο ειναι η κροατια, με τον αερα των συνεχομενων νικων και του κοσμου στην κερκιδα


Εγω νομιζω οτι βρηκαμε την 4η του τουρνουα. Και 15 σερι νικες να ειχε μου μοιαζει λιγη για την τετραδα. Το οτι δεν κοιμηθηκε επι 25' με τη Σλοβενια, πετυχε ξεφουσκωμενη την Ιταλια και ουσιαστικα αποκλεισμενη την Ελλαδα και στον προημιτελικο βρηκε την Ουκρανια δεν αναιρει ουτε τους 40 ποντους που εβαλε στην Ισπανια, ουτε κανει πιο ευκολες τις νικες με Γεωργια και Πολωνια. Θεωρω την εικονα αυτη τοσο πραγματικη οσο και αυτη της Ιταλιας με τις 5 νικες στην πρωτη φαση.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.