Καλημέρα σε όλους τους φίλους του basketforum. Ειδικότερα σε αυτούς που ασχολούνται με τα τεκεταινόμενα της Β' ΕΣΚΑ-Η. Να ευχηθώ υγεία και καλό καλοκαίρι πρωτίστως κι εν συνεχεία να εξηγήσω τον τίτλο του νέου θέματος που θίγω προς συζήτηση. Δεν πρόκειται για κάτι που επινόησα εγώ αλλά για ένα στίχο που " δανείστηκα " από τον προοιμιακό ψαλμό... Ανήκει στην κατηγορία των φράσεων " και ο νοών νοείτο " ενώ παράλληλα αντικατοπτρίζει την κατάσταση που επικρατεί στους κόλπους της ΕΣΚΑ-Η αλλά και το τι συνέβη χθες 29 Μαΐου στο Κλειστό Γήπεδο της Ολυμπιάδος όπου διεξήχθη ο τελικός των μπαράζ ανόδου μεταξύ της γηπεδούχου Σφήκας Α.Σ. και της Ε.Φ.Α. ΑΙΓΙΟΥ. Ο αγώνας αρχικά είχε προγραμματιστεί για τις 14.30. Στο γήπεδο όμως βρισκόταν μόνο ο δεύτερος διαιτητής ενώ ο πρώτος... " αγρόν ηγόρασε ". Ποτέ δεν μάθαμε γιατί δεν ήρθε. Η ώρα 14.45 και καταφθάνει ως θεατής ένας διαιτητής της κατηγορίας ο οποίος και παροτρύνεται- παρακινείται- υποχρεώνεται ( ας θεωρηθεί δόκιμη όποια λέξη σας καλύπτει ) να σφυρίξει τον αγώνα και μάλιστα ως Α' διαιτητής. Τώρα πώς γίνεται ο παρατηρητής του αγώνα να συμφωνήσει στην καθυστερημένη έναρξη και διεξαγωγή της αναμέτρησης χωρίς την παρουσία ενός εκ των ορισθέντων διαιτητών δεν το γνωρίζω....
Ο αγώνας λοιπόν ξεκινά με τη σύμφωνη γνώμη και των δύο ομάδων στις 14.55. Η ομάδα της Σφήκας ως γηπεδούχος έδειχνε να κινείται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ενώ οι παίκτες της αντιπάλου ομάδος ( Ε.Φ.Α. ) έμοιαζαν ιδιαίτερα κι ανεξήγητα αγχωμένοι κι εκτός τόπου και χρόνου σε ορισμένες φάσεις. Παρ' όλα αυτά η διαφορά που κρατούσε η Σφήκα κυμαινόταν από 6 έως 9 πόντους και σίγουρα μπορούσε να χαρακτηριστεί ασφαλείας από κάποιoυς ή όχι από κάποιους άλλους.
Το άξιον αναφοράς είναι πως κατά ομολογία των παικτών και των δύο ομάδων η μπασκέτα στην οποία σούταρε η ομάδα της Σφήκας στο Α' Ημίχρονο ήταν χαμηλότερη σε ύψος ενώ σε ένα δυνατό κάρφωμα σε περίοδο μη ζώσας μπάλας κι εκτός φάσης το οποίο επιχείρησε το Νο 14 της ομάδος της Σφήκας έκανε την κατάσταση ακόμη χειρότερη. Βέβαια ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά εφόσον κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε διότι το πρόβλημα δεν ήταν αμέσως ορατό... Λίγο μετά όμως και με το τέλος ακριβώς της Β' περιόδου και του ημιχρόνου σύσσωμο το τεχνικό επιτελείο κι οι παίκτες της Σφήκας κατευθύνθηκαν στους διαιτητές του αγώνα και τον παρατηρητή για να τους υποδείξουν το πρόβλημα... Ο δε παρατηρητής ( αρχικά ) έκανε σαφές πως κανείς δεν πρόκειται να αγγίξει τη μπασκέτα δίχως να διευκρινήσει αν πρόκειται ή όχι να συνεχιστεί ο αγώνας σε συννενόηση με τους διαιτητές. Όλα αυτά βέβαια σε συνάρτηση με το γεγονός της μη άφιξης του διορισθέντος πρώτου διαιτητή έχουν ήδη μετατρέψει το περιβάλλον ζοφερό και τις συνθήκες διεξαγωγής του αγώνα τουλάχιστον περίεργες. Στο συγκεκριμένο σημείο να τονίσουμε πως ουδέποτε οι παίκτες της Ε.Φ.Α. έκαναν το καθιερωμένο ζέσταμα πριν το ημίχρονο καθώς το καλάθι στο οποίο θα σούταραν για την τρίτη και τέταρτη περίοδο ήταν αυτό που είχε υποστεί τη ζημιά....
Με τη συμβολή εν τέλει του ενός διαιτητή, του παρατηρητή και παραγόντων του γηπέδου με κομπογιαννίτικα μέσα κι αλχημείες εφόσον το μηχάνημα ρύθμισης της μπασκέτας ήταν χαλασμένο, η μπασκέτα ανέβηκε μεν, πάνω του επιτρεπτού δε.... Στην ένσταση των ανθρώπων της Ε.Φ.Α. για το συμβάν που κατά την προσωπική μου άποψη αποτελεί λόγο διακοπής του αγώνα, απειλήθηκαν από τον διαιτητή ότι ουδέν δικαίωμα έχουν να μην συναινέσουν στη συνέχεια και ολοκλήρωση του αγώνα και πως σε αντίθετη περίπτωση η φιλοξενούμενη ομάδα θα μηδενιστεί!!! Άκουσον άκουσον!!! Και κερατάς που λέμε και δαρμένος. Χαρακτηριστικά θα αναφέρω ότι κατά την προσωπική μου απαίτηση για μέτρηση του ύψους των δύο καλαθιών το γήπεδο δεν διέθετε το απαραίτητο όργανο οπότε και χρησιμοποιήθηκε το κοντάρι της παρκετέζας ( ! ) με το οποίο σκουπίζεται το παρκέ... Όλα αυτά το έτος 2011 παρακαλώ.
Ο αγώνας συνεχίστηκε τελικά. Συνέβησαν πολλά αλλά τι να αναφέρουμε τώρα... Το φτύσιμο του Πίκιου ( Σφήκα ) στον Κωνσταντακόπουλο ( Ε.Φ.Α. )? Δεν θέλω να αραδιάζω κακίες. Θέλω απλά να ζητήσω συγνώμη από τους παίκτες της Ε.Φ.Α για το γεγονός του ότι δεν τους προστάτευσα ως όφειλα παίρνοντας τους από το γήπεδο. Υπόσχομαι δε ότι το θέμα θα ακολουθήσει τη νομική πλέον οδό από την στιγμή που και η διοργανώτρια αρχή συντέλεσε στον τίτλο της σημοσίευσής μου...
Έθου σκότος και εγένετο νυξ... Καληνύχτα και... καλό καλοκαίρι.

ΥΓ. Συγχαρητήρια στον Πατρέα για το μεγάλο διπλό στο φιλόξενο νσί της Κεφαλλονιάς. Συγχαρητήρια και στη Σφήκα για την άνοδό της στην Α2 Κατηγορία. Τώρα πλέον δεν χρειάζεται να αλλάζει τους διαιτητές των αγώνων... Βλέπε Κανελλόπουλος.... Σας χαιρετώ.