Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Michael Jackson - Δεν είναι πια μαζί μας.
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2
Air Kef
Στην αρχή κυκλοφόρισε σαν φήμη που όλο και φούντωνε, αλλά μέχρι να προβληθεί από τα μεγάλα ΜΜΕ, κανένας δεν ήθελε να το πιστέψει..
Ο Μαικλ Τζακσον, πέθανε, αφού έπαθε καρδιακο επεισόδιο στο σπίτι του στο Μπελ Ερ και δεν προλαβαν να τον συνεφέρουν παροτι εσπευσαν γρηγορα.

Πέθανε σε ηλικία 50 ετών, κι ενω είχεπ προγραμματίσει συναυλίες στο Λονδινο, συναυλίες για τις οποίες είχαν προπωληθει 250.000 εισητηρια νομιζω, και μολις ειχαν βγει και αλλα 70.000.

Ο Μαικλ Τζακσον ,πέραν απο οσα ακουγόντουσαν για την προσωπική του ζωή, κατά την άποψη μου ήταν ένας κορυφαίος καλλιτέχνης-σοουμαν και μοναδικός χορευτής, ο κύριος εκπρόσωπος της disco-pop σκηνής.

Κρίμα.
Alexmei
50 συναυλίες θα έδινε. Αναμένεται ο κόσμος στην κηδεία του να είναι εκκατομύρια.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Απλα ο καλυτερος ever
Air and King
Kριμα πολυ κριμα.
Ο Μαικλ Τζακσον ηταν ενας Μεγκα Σταρ της Παγκοσμιας Μουσικης Σκηνης.
Θεωρω οτι περα απο μουσικες προτιμησεις που εχουμε ο καθενας ειναι ο μεγαλυτερος Καλλιτεχνης ολων των εποχων ακομα πανω ισως και απο Τους Μπιτλς και τον Ελβις Πρισλει!
Μεγαλη μορφη!Ενας Θρυλος της Μουσικης και του Χορου!
jimol34
Τεράστιος καλλιτέχνης, μοναδικός σόουμαν,εκπληκτικός χορευτής. Κρίμα που η μανία του να γίνει λευκός του δημιούργησε τόσα προβλήματα υγείας και πήγε την καριέρα του πίσω. R.I.P
stefan

Πραγματικα κριμα.
Οτι και να εκανε στην προσωπικη του ζωη,δεν του αξιζε τετοια ταλαιπωρια ολα αυτα τα χρονια.
apkat
Kριμα που αυτος ο τοσο μεγαλος καλλιτεχνης ειχε τοσο προβληματικο χαρακτηρα που ως ενα βαθμο τον οδηγησε και στον θανατο.

παντως πραγματικα ηταν απο τους greatest ever στην μουσικη βιομηχανια και παντα θα μνημονευεται ως τετοιος.
morrison
Ο μεγαλύτερος ever... R . I . P
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Τα οσα εκανε στην ζωη του κακα ή καλα ειναι μερος του μυθου του.
Ισως αν ηταν μονο καλο παιδι να μην γινοταν ποτε οτι ηταν.

Τα καλα παιδια πανε στον παραδεισο..... τα κακα παντου.
Air Kef
Έχουν περάσει 3 ώρες απο την επιβεβαίωση, κι ακόμα, οπου και να το διαβάσω, αδυνατώ να το πιστέψω. Πραγματικά, πολύ φτωχότερος ο κόσμος μας, χωρίς αυτήν την τεράστια μορφή..

dizzy_fingers
Kαλά, όχι ότι τα τελευταία 10 χρόνια ήταν μαζί μας αφού οι μόνες φορές που τον έβλεπες ήταν όποτε κρεμούσε το παιδί του από το μπαλκόνι tongue.gif

Μεγάλη εμπορική και καλλιτεχνική μορφή, πάντως. Από τα μεγάλα ταλέντα της motown που δεν εξελίχθηκε, όμως, καλλιτεχνικά όσο θα περίμενε κανείς...Κρίμα που η πολυτάραχη παιδική του ηλικία τον κατέστρεψε...
Boom Dizzle
Ενα RIP και απο μενα στον βασιλια της Ποπ sad.gif ...Οτι και να πουμε για αυτον ειναι λιγο ασχετα τι εκανε στην προσωπικη τ ζωη....
The Warlus
Ακούω το Thriller και ακόμα να το πιστέψω...Τεράστιος...
Alexmei
QUOTE
Μετά την είδηση του θανάτου του Μάικλ Τζάκσον χρήστες από όλον τον κόσμο έσπευσαν να αναζητήσουν πληροφορίες από το Διαδίκτυο, με αποτέλεσμα να σημιουρηθούν πολύ μεγάλες καθυστερήσεις.

Η Google επιβεβαίωσε στο BBC ότι όταν έγινε γνωστή η είδηση, υπήρξε φόβος ότι έγινε "επίθεση" στον διαδικτυακό τόπο της.

Τη στιγμή που εκατομμύρια άτομα άτομα σχημάτιζαν στο Google το όνομα του "βασιλιά της ποπ", η ιστοσελίδα έβγαζε μήνυμα σφάλματος, αντί αποτελεσμάτων της αναζήτησης. Ενημέρωνε τους χρήστες ότι "το αίτημά σας είναι παρόμοιο με αυτόματα αιτήματα από ιούς".

Το πρόβλημα κράτησε από τις 2.40-3.15 (ώρα ΗΠΑ), σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της ιστοσελίδας, Γκάμπριελ Στρίκερ, ώρα περίπου, κατά την οποία ανακοινώθηκε ο θάνατός του.

Εκτός από την Google και το Twitter αντιμετώπισε παρόμοια προβλήματα. Πριν το "κρασάρισμα" του συστήματος, η φράση "Michael Jackson" αναφέρθηκε σε 66.500 δημοσιεύσεις στο Twitter.


News247.gr
Pierce
επιβεβαιωνω, και εμενα μου το εκανε αυτο στο google rolleyes.gif

Ο,τι και να πεις ειναι λιγο για την περιπτωση του. Απλα κριμα γιατι ηταν νεος...Ας αναπαυτει
saou
Οι πρώτες μου κασσέτες και οι πρώτες μου απόπειρες για χορευτικές φιγούρες εκεί στην τρυφερή ηλικία των 7-8 χρονών ήταν με τα ακούσματα του Michael.... Στενοχωρήθηκα πραγματικά σήμερα το πρωί με την είδηση του θανάτου του....

Μπορεί τα τελευταία χρόνια να είχε εξαφανιστεί αλλά το ταλέντο του ήταν εξωγήινο και στα χρόνια της ακμής του άγγιξε δυσθεώρητα καλλιτεχνικά ύψη....

Κρίμα..
kaukasios
QUOTE(saou @ Jun 26 2009, 13:19 ) *
Οι πρώτες μου κασσέτες και οι πρώτες μου απόπειρες για χορευτικές φιγούρες εκεί στην τρυφερή ηλικία των 7-8 χρονών ήταν με τα ακούσματα του Michael.... Στενοχωρήθηκα πραγματικά σήμερα το πρωί με την είδηση του θανάτου του....

Μπορεί τα τελευταία χρόνια να είχε εξαφανιστεί αλλά το ταλέντο του ήταν εξωγήινο και στα χρόνια της ακμής του άγγιξε δυσθεώρητα καλλιτεχνικά ύψη....

Κρίμα..

πραγματι ειδικα οσοι ειμαστε πανω απο τα τριαντα εχουμε μεγαλωσει με τα ακουσματα του.θυμαμαι στα παρτακια που καναμε πιτσιρικια σε γενεθλια και γιορτες,να βαζουμε μαικλ και να κανουμε διαγωνισμους χορου.
πολυταραχη η ζωη του,πολλες καταχρησεις,πολλα ερωτηματικα,πολλα σκανδαλα αλλα συμφωνω ετσι φτιαχνονται οι μυθοι και ο τζακσον θα ειναι παντα ενας μυθος.
OnLy_PAS-AthEnS
Το εμαθα απο καθηγητη μου στο φροντηστηριο σημερα και ακομα αδυνατω να το πιστεψω..
Πραγματικα κριμα κριμα κριμα γαμωτο sad.gif

RIP Michael JAckson
pain of salvation
Κριμα!
και κριμα ετσι πως ειχε καταντησει...
Τι μυαλο κουβαλουσε ο ανθρωπος?
Ισως το μεγαλυτερο μουσικο φαινομενο-ταλεντο
Δεν ξαναβγαινει "beat it"...ποτε!!!

RIP
papaki_PAO
Ρε παιδιά σταματήστε να λέτε ό,τι νά'ναι. Ο Michael δεν είχε καμία μανία να γίνει άσρπος. Είχε μια αρρώστια στο δέρμα του που σιγά σιγά εμφανίζονταν άσπρες κιλήδες, και γι'αυτό φορούσε και make up και προσπαθούσε να κάνει το δέρμα του όσο πιο ομοιόμορφο.Αυτοί την αρρώστια την έχουν πολλοί άνθρωποι, δεν θυμάμαι πως λέγεται. Aλλά φυσικά η ιστορία ότι ήταν εγωιστής και κομπλεξικός πουλάει περισσότερο και εκεί στέκονται όλοι. Κάτι τέτοιο δεν στέκει, γιατί και στα τραγούδια αυτό έλεγε, ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι, δεν έχει σημασία το χρώμα, βλέπε "Black or white" κ.α.

O Michael Jackson θα είναι πάντα ζωντανός μέσα από τη μουσική του. Δεν πρόκειται ποτέ να τον ξεχάσουμε...R.I.P.
ikarosbc
Mαλλον θα χαλασω τη μανεστρα.
Τι μεγαλοσς καλλιτεχνης ηταν;
Καποιος λεει οτι ηταν μεγαλυτερος απο τους Μπητλς και τον Ελβις. Ειναι δυνατον;
Εμπορικος ηταν με ελαφρα τραγουδακια εφημερα της ποπ, που δεν ακουγονται καν σημερα κι ουτε προκειται να ακουστουν στο μελλον.
Τον προωθησαν οι εταιρειες και επιασε στα παιδακια που ξετρελαθηκαν μαζι του λογω της ευχεριας που ειχε στη κινηση κυριως. Γιατι τετοιες φωνες υπηρχαν και θα υπαρχουν κατα χιλιαδες.
Βοηθησε πολυ στην ανοδο του και η εκκεντρικοτητα που τον διακατειχε, δινοντας αφθονη τροφη στα ΜΜΕ τηνοποια εκμεταλευτικαν προς οφελος και των δυο.
Ενας ανθρωπος που προσπαθει ν' αλλαξει τη φυση του, ενας αποδεδειγμενα παιδεραστης (καταπτυστος) μπορει να ειναι εξαιρετος;
Το οτι φαληρησε πληρωνοντας στα δικαστηρια και θα τον εβγαζαν ζωντανο πτωμα να κανει συναυλιες για να ρεφαρει τι λεει;
Ποια ειναι η πολιτιστικη κληρονομια που αφησε πανω στη γη φευγοντας;
Οταν ακουμε Μαικλ Τζακσον πιο ειναι αυτο που μας ερχεται πρωτο στο νου;
Η χλευη για την προσπαθεια του ν' αλλαξει χρωμα.
Παραδειγμα για μιμηση στη νεολαια ηταν;
Αν αυτος ηταν μεγαλος και ολα τα υπολοιπα, για τους πραγματικα μεγαλους τι θα πρεπει να πουμε;
Θα πρεπει να υπαρχει ενα μετρο για να μπορουμε ν' αποδοσουμε τα οφελουμελα σ' αυτους που τ' αξιζουν.
Ειναι λυπηρο οταν ενας ανθρωπος πεθαινει.
Αυτο απλα και μονο, τιποτε αλλο.
Ειναι η γνωμη μου.
dizzy_fingers
Εσύ περιγράφεις τον Michael Jackson από τα 90s και μετά, που ήταν η "σκιά" (ντροπή μου για τα εισαγωγικά tongue.gif) του εαυτού του και δεν έχει καμία σχέση με το φαινόμενο που ξεκίνησε στα 70s όταν ξεπηδούσε από τους allstar της Motown ένα πιτσιρίκι με ικανότητες ανάλογες με τις μπασκετικές του Λεμπρόν. Όταν ξεκίνησαν οι Jackson5 όλοι λέγανε για το επόμενο μεγάλο ταλέντο της Soul - και πεποίθησή μου είναι πως αν δεν αναλωνόταν στην pop μουσική και εξελισσόταν σύμφωνα με τις προσδοκίες του θα στεκόταν δίπλα στον James Brown (και οι δυο τους κάτω από τον Marvin Gaye tongue.gif) τώρα.
Το ότι ήταν εμπορικός είναι μία αδιαμφισβήτητη αλήθεια αλλά αυτό:
1) Δεν είναι απαραίτητα κακό.
2) Δεν αναιρεί τις allaround ικανότητές του, στο τραγούδι, στη σκηνική παρουσία ή και στα δύο ταυτόχρονα. Μη γελιόμαστε, αυτά μετρώνται πάντα στο πακέτο ενός καλλιτέχνη, εδώ ο Έλβις έκανε ολόκληρη καριέρα κουνώντας τον κ#λο του στην πουριτανική αμερική δεκαετία του 50. Στον τομέα του θεάματος ο Jackson άλλαξε ολόκληρη την ιστορία της μουσικής - με τις ευλογίες (και τα λεφτά) του MTV ασφαλώς.

Οι προσωπικές του περιπέτειες δεν έχουν να κάνουν τίποτα με τό καλλιτεχνικό και ιστορικό, στην ποπ κουλτούρα, στίγμα του που ήταν έντονο και θα μεγαλώσει, παράλληλα με τον μύθο του, στο μέλλον όσο θα περνάνε τα χρόνια.


QUOTE(ikarosbc @ Jun 26 2009, 15:53 ) *
Καποιος λεει οτι ηταν μεγαλυτερος απο τους Μπητλς και τον Ελβις. Ειναι δυνατον;

Εδώ συμφωνώ 100% (με τη διαφωνία σου, όχι με τη δήλωση πως ο Jackson είναι μεγαλύτερος από τους Beatles και τον Πρίσλεϊ).
jimol34
QUOTE(ikarosbc @ Jun 26 2009, 13:53 ) *
Mαλλον θα χαλασω τη μανεστρα.
Τι μεγαλοσς καλλιτεχνης ηταν;
Καποιος λεει οτι ηταν μεγαλυτερος απο τους Μπητλς και τον Ελβις. Ειναι δυνατον;
Εμπορικος ηταν με ελαφρα τραγουδακια εφημερα της ποπ, που δεν ακουγονται καν σημερα κι ουτε προκειται να ακουστουν στο μελλον.
Τον προωθησαν οι εταιρειες και επιασε στα παιδακια που ξετρελαθηκαν μαζι του λογω της ευχεριας που ειχε στη κινηση κυριως. Γιατι τετοιες φωνες υπηρχαν και θα υπαρχουν κατα χιλιαδες.
Βοηθησε πολυ στην ανοδο του και η εκκεντρικοτητα που τον διακατειχε, δινοντας αφθονη τροφη στα ΜΜΕ τηνοποια εκμεταλευτικαν προς οφελος και των δυο.
Ενας ανθρωπος που προσπαθει ν' αλλαξει τη φυση του, ενας αποδεδειγμενα παιδεραστης (καταπτυστος) μπορει να ειναι εξαιρετος;
Το οτι φαληρησε πληρωνοντας στα δικαστηρια και θα τον εβγαζαν ζωντανο πτωμα να κανει συναυλιες για να ρεφαρει τι λεει;
Ποια ειναι η πολιτιστικη κληρονομια που αφησε πανω στη γη φευγοντας;
Οταν ακουμε Μαικλ Τζακσον πιο ειναι αυτο που μας ερχεται πρωτο στο νου;
Η χλευη για την προσπαθεια του ν' αλλαξει χρωμα.
Παραδειγμα για μιμηση στη νεολαια ηταν;
Αν αυτος ηταν μεγαλος και ολα τα υπολοιπα, για τους πραγματικα μεγαλους τι θα πρεπει να πουμε;
Θα πρεπει να υπαρχει ενα μετρο για να μπορουμε ν' αποδοσουμε τα οφελουμελα σ' αυτους που τ' αξιζουν.
Ειναι λυπηρο οταν ενας ανθρωπος πεθαινει.
Αυτο απλα και μονο, τιποτε αλλο.
Ειναι η γνωμη μου.


Το μεγάλο φόρτε ήταν ο χορός και το σόου στα live. Σίγουρα δεν ήταν φοβερή φωνή αλλά από την άλλη ούτε οι Beatles είχαν φοβερές φωνές. Kαι εγώ πιστεύω ότι δεν επηρρέασε μουσικούς όπως έκαναν οι Beatles ή ο Elvis( by the way τους θεωρώ υπερεκτιμημένους) αλλά στο σόου δεν είχε αντίπαλο, τουλάχιστον στην pop σκήνη. Εννοείται ότι έφαγε τρελή προώθηση από το MTV αλλά όλοι οι καλλιτέχνες που σημείωσαν μεγάλες πωλήσεις είχαν από πίσω τους τις δισκογραφικές να τους σπρώχνουν.
Τέλος, μιλώντας προσωπικά πάντα, όταν ακούω κάποιον μουσικό δεν με΄νοιάζει η προσωπική του ζωή αλλά η μουσική του και μόνο. peace.gif
dizzy_fingers
QUOTE(jimol34 @ Jun 26 2009, 16:22 ) *
Σίγουρα δεν ήταν φοβερή φωνή

Συγνώμη, αλλά ο άνθρωπος ήταν ο ορισμός της φωνάρας smile.gif.
Αν σε κάτι πάνω του δε χωράει αμφισβήτηση είναι η ποιότητα της κρυστάλλινης υψίσυχνης φωνής του - άλλο το πως τη χρησιμοποίησε.
Boom Dizzle
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 26 2009, 16:26 ) *
Συγνώμη, αλλά ο άνθρωπος ήταν ο ορισμός της φωνάρας smile.gif.
Αν σε κάτι πάνω του δε χωράει αμφισβήτηση είναι η ποιότητα της κρυστάλλινης υψίσυχνης φωνής του - άλλο το πως τη χρησιμοποίησε.

Συμφωνω και εγω.Ο Μαικλ Τζακσον ειχε φοβερη φωνη και οσοι υποστηριζουν το αντιθετο μαλλον δεν εχουν ακουσει
κομματια του!Εγω μπορει να μην τον προλαβα στο απογειο της καριερας του αλλα εχω ακουσει το Thriller και καταλαβα
τι εστι βασιλιας της ποπ!

ΥΓ:Το βιντεοκλιπ του Thriller ολα τα λεφτα rolleyes.gif
jimol34
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 26 2009, 14:26 ) *
Συγνώμη, αλλά ο άνθρωπος ήταν ο ορισμός της φωνάρας smile.gif.
Αν σε κάτι πάνω του δε χωράει αμφισβήτηση είναι η ποιότητα της κρυστάλλινης υψίσυχνης φωνής του - άλλο το πως τη χρησιμοποίησε.


Δεν λέω ότι δεν ήξερε να τραγουδάει. Ήξερε και παραήξερε αλλά αυτό δεν τον κάνει απαραίτητα μεγάλο υψίφωνο τραγουδιστή. Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που την χρησιμοποίησε αλλά θεωρώ ότι υπήρχαν και υπάρχουν πολλοί τραγουδιστές οι οποίοι ήταν ανώτεροι σε δύναμη, έυρος και ερμηνεία.
Για εμένα ο Jackson ήταν ασυναγώνιστος στον τομέα της σκηνικής παρουσίας και του χορού. Φυσικά είχε και ωραία ρυθμικά τραγούδια.
MasterMj
Θα είμαι αληθινός όπως ΠΑΝΤΑ.
Κρίμα σε αυτούς που παίρνουν τον λόγω και δεν ξέρουν τι πραγματικά συνέβει στον Μάικλ και είχε τα γνωστά προβλήματα. Κλείνω το καλοκαίρι και γεννημένος τον Αύγουστο [ίδιο μήνα με τον βασιλιά], τα 29 και έχω ολοκληρώσει την συλλογή μου τώρα το 2009 τους πρώτους μήνες του έτους.

Πήγα στην δουλειά [εννοείται με μαύρα], έλιωσα στα τηλέφωνα από φίλους, οι οποίοι όμως, φάγανε πόρτα. Δεν σήκωνα το κινητό μου δηλ. Δεν ήθελα να μιλήσω σε άνθρωπο σήμερα και κυρίως, στους ανεγκέφαλους, που δεν σέβονται, ούτε την παράδοση ανθρώπου, στον θεό.
Από κάποια reply που είδα εδώ, έχω κάποιους που αντιστοιχούν στα λόγια μου.
Τέτοιες μέρες κυρίως, προτιμώ να είμαι ο ποιο κακός άνθρωπος για ότι έχει να κάνει με τον Μάικλ και να μην δείχνω έλεος στα λόγια μου.

Πρόκειται να διαβάσω πολλά κουφά αυτές τις μέρες σε φόρουμ και σελίδες, το θέμα είναι ότι και αυτοί που τα γράφουν, θα φύγουν μια μέρα από εδώ.. αυτό να αναρωτηθούν μόνο και τίποτε άλλο. Όλους θα μας πάρει και θα μας σηκώσει.. και μένα μαζί. Βλάπτει να είσαι αληθινός τελικά ;.. Αν διακρίνει κανείς τα λόγια μου ; Χμμμ

Έχω μια απόδειξη των 24 τώρα πάει, χρόνων που είμαι φανατικός του.
Στο blogspot που θα παραθέσω εδώ, ανεβαίνει σιγά σιγά, όλη η συλλογή μου, original και μη.

Είναι που λέμε καμιά φορά, τώρα, ήρθε η ώρα των αληθινών - μεγάλων - σπάνιων φανατικών του βασιλιά.

Από σήμερα, όπως είπα και σε όλους τους δικούς μου, εγώ θα μιλάω.. μέσα από τα 24 χρόνια κόπου εκ των οποίων, τα τελευταία 7, δυνατότερα, τυχερότερα και φανατικότερα χρόνια μου καθώς, κατέκτησα, μια συλλογή από χρυσό [σε μετάφραση αν θέλει κανείς]. Λυπάμαι που είμαι Έλληνας γιατί, σήμερα, κυρίως ο τόπος μας, των μαστιγώνει ακόμη και νεκρό, η κατάρα, δεν θα αργήσει όμως από τον κύριο και θεό μας, αναφέρομαι στον θεό τώρα, όχι στον Μάικλ, αυτός, είναι της μουσικής θεός.

Να ντρεπόμαστε λίγο, από δημοσιογράφους, ράδιο και ΜΜΕ γενικά.
Ο άνθρωπος, λυτρώθηκε από εμάς στην Ελλάδα, δεν πέθανε, απλά, ΛΥΤΡΩΘΗΚΕ.
Τώρα, με τι θα ασχολούνται τα πουλάκια μου, θα παρακολουθώ να δω, την ξενέρα που θα τρώνε κάθε μέρα, τον Γολγοθά τους, όλοι μέσα, ΟΛΟΙ, μηδενός εξερομένου πλέον.

Τώρα, πετάξτε μου κι ένα bann από εδώ ‘’αν θέλετε φυσικά’’, την αλήθεια, εγώ μια φορά την δημοσίευσα.

MasterMj και χαιρετώ, με έναν τίτλο από άλμπουμ του: ‘’FOREVER, MICHAEL’’

Σε ευχαριστώ αρχηγέ Μάικλ.. βρωμιά στους άλλους καλλιτέχνες πλέον, άνδρες γυναίκες, τώρα, είναι ΚΑΙ αυτοί, χωρίς τον Μάικλ, για να μας δω τώρα όλους μαζί… έτσι έτσι.

ENOUGH

mastermj-kop.blogspot.com
MSN: mj-kop@hotmail.com [και για ΜΗ fans αλλά.. warning ! ].
Alexmei
Μα γιατι κοιτάμε μεμονομένα την φωνή του, ή ότι ήξερε να χορεύει ή ο,τι άλλο; Το σύνολο είναι αυτό που αντιλαμβανόμαστε και μας αρέσει. Ο συνδιασμός της καλής φωνής του, με τα εξαιρετικά χορευτικά του, την χορογραφία του και το σόου που έδινε ήταν που τρέλεναι τον κόσμο. Τώρα εγώ τα περισσότερα για την προσωπική του ζωή τα θεωρώ φήμες, για πολλούς άλλους έχουν ακουστεί παρόμοια.

Έτσι όπως τα λέτε είναι σαν να μου λέτε ότι δεν ακούτε doors επειδή ο Jim Morrison ήταν ναρκωμανής χωρις να σας νοιάζει η φωνάρα του.
ikarosbc
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 26 2009, 16:20 ) *
Εσύ περιγράφεις τον Michael Jackson από τα 90s και μετά, που ήταν η "σκιά" (ντροπή μου για τα εισαγωγικά tongue.gif) του εαυτού του και δεν έχει καμία σχέση με το φαινόμενο που ξεκίνησε στα 70s όταν ξεπηδούσε από τους allstar της Motown ένα πιτσιρίκι με ικανότητες ανάλογες με τις μπασκετικές του Λεμπρόν. Όταν ξεκίνησαν οι Jackson5 όλοι λέγανε για το επόμενο μεγάλο ταλέντο της Soul - και πεποίθησή μου είναι πως αν δεν αναλωνόταν στην pop μουσική και εξελισσόταν σύμφωνα με τις προσδοκίες του θα στεκόταν δίπλα στον James Brown (και οι δυο τους κάτω από τον Marvin Gaye tongue.gif) τώρα.
Το ότι ήταν εμπορικός είναι μία αδιαμφισβήτητη αλήθεια αλλά αυτό:
1) Δεν είναι απαραίτητα κακό.
2) Δεν αναιρεί τις allaround ικανότητές του, στο τραγούδι, στη σκηνική παρουσία ή και στα δύο ταυτόχρονα. Μη γελιόμαστε, αυτά μετρώνται πάντα στο πακέτο ενός καλλιτέχνη, εδώ ο Έλβις έκανε ολόκληρη καριέρα κουνώντας τον κ#λο του στην πουριτανική αμερική δεκαετία του 50. Στον τομέα του θεάματος ο Jackson άλλαξε ολόκληρη την ιστορία της μουσικής - με τις ευλογίες (και τα λεφτά) του MTV ασφαλώς.

Οι προσωπικές του περιπέτειες δεν έχουν να κάνουν τίποτα με τό καλλιτεχνικό και ιστορικό, στην ποπ κουλτούρα, στίγμα του που ήταν έντονο και θα μεγαλώσει, παράλληλα με τον μύθο του, στο μέλλον όσο θα περνάνε τα χρόνια.



Εδώ συμφωνώ 100% (με τη διαφωνία σου, όχι με τη δήλωση πως ο Jackson είναι μεγαλύτερος από τους Beatles και τον Πρίσλεϊ).

Θα 'θελα να σχολιασω την τελευταια σου παραγραφο.
(αληθεια πως μπορω να την απομονωνω οπως εκανες εσυ, βοηθησε με γιατι δεν ξερω και συγνωμη για το off).
Πιστευω λοιπον οτι καποιον τον κρινουμε συνολικα απο τη σταση ζωης του και δεν μπορουμε να απομονωνουμε ενα του προτερημα να το εξυμνουμε και ν' αφηνουμε 10 ελαττωματα στην ακρη και να κανουμε οτι δεν τα βλεπουμε, χαρακτηριζοντας τον μεγαλο κλπ. Αλλωστε δεν καλλιεργησε κατι, πνευματικο ας πουμε, δεν το δουλεψε σκληρα και το ανεδειξε. Φυσικα προτερηματα ειχε τα οποια κι αυτα τα διαχειρηστηκε λαθος.
Οσο για τη διαχρονικοτητα των τραγουδιων του παλι αμφιβαλω.
Τα τραγουδια του ειναι για να παιζονται σε κλαμπακια, τα οποια εγω δεν ακουγα. Δεν ξερω εσεις.
Ισως παιχτουν τωρα λογο του θανατου του και σε λιγο καιρο στοπ.
Μετα απο 10-15 χρονια δεν θα τα θυμαται κανεις κι ουτε προκειτε να μεταφερθουν απο γενια σε γενια.

Ray Allen...!
Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς, δεν στενοχωρήθηκα καθόλου για τον χαμό αυτού του πολύ σημαντικού κατά τα άλλα καλλιτέχνη, αλλά πολύ μικρού -απ'ότι λένε κάποια γεγονότα της ζωής του- ανθρώπου... rolleyes.gif RIP πάντως γιατί δεν παύει να ήταν ένας άνθρωπος
Air Kef
Φίλε μου, τραγούδια όπως το Beat it η το Billy Jean ή και τόσα άλλα, ακούγονται ακόμα και σήμερα. Σε διαβεβαιώνω. Πολλά γίνονται και διασκευές από συγκροτήματα άλλων χώρων, όπως η rnb ή η rock.

Show όπως τα δικά του, σαν το dangerous που παραθετω παρακάτω, με live και σκηνικά όπως αυτός, μέχρι τότε δεν είχε ξαναδεί η μουσική σκηνή.



spysta
πραγματικα ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ο Jackson !!!Πρωτοπορος και ΒΑΣΙΛΙΑΣ .. ο,τι και να πεις για αυτο το μυθο ειναι λιγο .. RIP Michael !!
Boom Dizzle
Michael Jackson - Thriller (Full version, 13 min)


Ενα απο τα αγαπημενα μου βιντεο κλιπ!
gallistis
οταν ηταν της μοδας ο τζακσον δε μου αρεσε.με το καιρο ομως παραδεχτηκα οτι στο τομεα του ηταν ο κορυφαιος,απιστευτες χορευτικες κινησεις,φοβερος περφομερ.μπορει να ειχε καποιες <<αδυναμιες>> σε καποια πραγματα αλλα ο ανθρωπος δεν εζησε παιδικη ηλικια και ο πατερας του τον κακοποιουσε για να του φερνει χρηματα.το χειροτερο ομως ειναι-για εμας τους μεγαλυτερους-οτι ενα κομματι που χαρακτηριζε την εποχη που ζησαμε ως παιδια εφυγε, και αυτο δηλωνει οτι πλεον εχουμε αρχισει να γερναμε και εμεις...

το bad,ενα απο τα καλυτερα κομματια του και μια απο τις καλυτερες εμφανισεις του.καπου θα δειτε και τον γουεσλι σναιπς πιτσιρικα...




και για καποιον που ειπε παραπανω οτι και ο ελβις ηταν υπερτιμημενος,δειτε και αυτο.μη ξεχναμε οτι ο τζακσον,παντευτηκε τη κορη του ελβις

ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(ikarosbc @ Jun 26 2009, 15:53 ) *
Mαλλον θα χαλασω τη μανεστρα.
Τι μεγαλοσς καλλιτεχνης ηταν;
Καποιος λεει οτι ηταν μεγαλυτερος απο τους Μπητλς και τον Ελβις. Ειναι δυνατον;
Εμπορικος ηταν με ελαφρα τραγουδακια εφημερα της ποπ, που δεν ακουγονται καν σημερα κι ουτε προκειται να ακουστουν στο μελλον.
Τον προωθησαν οι εταιρειες και επιασε στα παιδακια που ξετρελαθηκαν μαζι του λογω της ευχεριας που ειχε στη κινηση κυριως. Γιατι τετοιες φωνες υπηρχαν και θα υπαρχουν κατα χιλιαδες.
Βοηθησε πολυ στην ανοδο του και η εκκεντρικοτητα που τον διακατειχε, δινοντας αφθονη τροφη στα ΜΜΕ τηνοποια εκμεταλευτικαν προς οφελος και των δυο.
Ενας ανθρωπος που προσπαθει ν' αλλαξει τη φυση του, ενας αποδεδειγμενα παιδεραστης (καταπτυστος) μπορει να ειναι εξαιρετος;
Το οτι φαληρησε πληρωνοντας στα δικαστηρια και θα τον εβγαζαν ζωντανο πτωμα να κανει συναυλιες για να ρεφαρει τι λεει;
Ποια ειναι η πολιτιστικη κληρονομια που αφησε πανω στη γη φευγοντας;
Οταν ακουμε Μαικλ Τζακσον πιο ειναι αυτο που μας ερχεται πρωτο στο νου;
Η χλευη για την προσπαθεια του ν' αλλαξει χρωμα.
Παραδειγμα για μιμηση στη νεολαια ηταν;
Αν αυτος ηταν μεγαλος και ολα τα υπολοιπα, για τους πραγματικα μεγαλους τι θα πρεπει να πουμε;
Θα πρεπει να υπαρχει ενα μετρο για να μπορουμε ν' αποδοσουμε τα οφελουμελα σ' αυτους που τ' αξιζουν.
Ειναι λυπηρο οταν ενας ανθρωπος πεθαινει.
Αυτο απλα και μονο, τιποτε αλλο.
Ειναι η γνωμη μου.

Ενω οι Μπιτλς και ο Ελβις ηταν ποιοτικοι???
Ή μηπως τα δικα τους τραγουδια ακουγονται περισσοτερο σημερα απο του Τζακσον???
Τους Μπιτλς δεν τους προωθουσαν οσο τιποτε αλλο οι εταιριες???
Το ιδιο και τον Ελβις.

Ο Τζακσον ειναι ο μεγαλυτερος αντρας καλλιτεχνης,
οπως η Μαντονα η μεγαλυτερη γυναικα.
Δεν παιζει ρολο μονο η φωνη αλλα ολο το πακετο.
Και ο Τζακσον εκτος απο καταπληκτικη φωνη, ειχε το σοου στο αιμα του.

Και ο Μαραντονα δεν ειναι παραδειγμα προς μιμηση,
αλλα εξακολουθει να ειναι ο μεγαλυτερος ολων των εποχων.

Ποια κληρονομια αφησε ο Ελβις πισω του??? Το μαλλι κοκορακι???
Οι Μπιτλς τι αφησαν???
j-kidd13
Moυ ηρθε ξαφνικος ο θανατος του Τζακσον...
Απο μικρο παιδι,τα πρωτα μου ακουσματα περιελαμβαναν εκτος των αλλων,και Μ.Τζακσον(Ακομα θυμαμαι να λιωνω την κασετα ακουγοντας το black and white και να ψαχνω για ενα κλιπ του στην τηλεοραση για να τον δω να κανει τα χορευτικα του και φυσικα τα απιστευτα πισω βηματα του,λες και σερνοταν πανω στο πατωμα....)...Πραγματικα κριμα...Εφυγε ο απολυτος ποπ σταρ...Απο τις μεγαλυτερες μουσικες προσωπικοτητες...
Θα μεινουν ομως κομματαρες οπως το beat it και το billy jean
Air Kef
Λύκε για τους Beatles έισαι υπερβολικός νομιζω, ακούγονται πάρα πολύ σήμερα ενώ πολλά τραγούδια τους είναι διαχρονικά. Απλώς να σου θυμίσω ότι το Imagine του John Lennon έχει ψηφιστεί απο τα κορυφαία του 20ου αιώνα σύμφωνα με πολλά περιοδικά (σε πολλά το κορυφαίο), το Come Together που πρόσφατα έζησε μεγάλες δόξες στην χώρα μας λόγω του διαφημιστικού του ΟΤΕ και πραγματικά πόσα άλλα..

Για τον Έλβις δεν έχω και πολύ διαφορετική άποψη, κι εγώ τον θεωρώ κάπως υπερτιμημένο, βάση και του ότι ήταν και πολύ όμορφος, κάτι που βοήθησε στην απήχησή του στο γυναικείο πληθυσμό.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(Air Kef @ Jun 27 2009, 04:14 ) *
Λύκε για τους Beatles έισαι υπερβολικός νομιζω, ακούγονται πάρα πολύ σήμερα ενώ πολλά τραγούδια τους είναι διαχρονικά. Απλώς να σου θυμίσω ότι το Imagine του John Lennon έχει ψηφιστεί απο τα κορυφαία του 20ου αιώνα σύμφωνα με πολλά περιοδικά (σε πολλά το κορυφαίο), το Come Together που πρόσφατα έζησε μεγάλες δόξες στην χώρα μας λόγω του διαφημιστικού του ΟΤΕ και πραγματικά πόσα άλλα..

Για τον Έλβις δεν έχω και πολύ διαφορετική άποψη, κι εγώ τον θεωρώ κάπως υπερτιμημένο, βάση και του ότι ήταν και πολύ όμορφος, κάτι που βοήθησε στην απήχησή του στο γυναικείο πληθυσμό.

Και οι Μπιτλς στην ομορφια τους στηριξαν την καριερα τους κατα πολυ, ειδικα στις αρχες.
Μονο που επειδη ηταν απο την Αγγλια,
εκτος απο τις γυναικες τους γουσταραν και αρκετοι αντρες.
apkat
Στο μυαλο μου εχω μια αντοιστιχια Ελβις και Τζακσον.Δηλαδη 2 φοβερα ταλαντουχους ανθρωπους που ειχαν αυτο το περιφημο πακετο και εφεραν επανασταση στην μουσικη με την οποια ασχοληθηκαν.Φωναρες και οι 2 αναμφιβολα αλλα αυτο που τους απογιωσε ηταν το σοου τους και το ποσο μπροστα απο την εποχη τους ηταν.

Τωρα οι Μπιτλς ειναι μια αλλη ιστορια.3 γιγαντιαιες μουσικες προσωπικοτητες που τα εφερε η τυχη να συναντηθουν και να φτιαξουν μουσικα αριστουργηματα τεραστιας ποιοτητας.Πρεπει να ειναι το μονο συγκροτημα που εχει τοσα γνωστα τραγουδια στο ευρυ κοινο που οσο απλα και αν δειχνουν τοσο μεγαλειο εχουν.Χιλιομετρα μπροστα ακομα και σημερα η μουσικη τους εχει καταφερει αν ειναι επικαιρη σε αντιθεση με Τζακσον(και ας ειναι πιο προσφατος) και Ελβις.Και περα και απο αυτο ειδικα ο Λενον απο ενα σημειο και μετα υπηρξε και ιδεολογικος καθοδηγητης μιας ολοκληρης γενιας κατι που οι αλλοι 2 δεν καταφεραν να κανουν.Το ιμπακτ των μπιτλς στην παγκοσμια μουσικη ειναι μεγαλυτερο απο καθε αλλου.Το φαινομενο των Μπιτλς δεν εχει προηγουμενο και δεν θα επαναληφθει ποτε.Και βεβαια δεν ηταν μονο περφορμερς οπως ο Τζακσον αλλα και συνθετες και στιχουργοι.
petrovic
Θα ήθελα να προσθεσω και τους Pink Floyd σε αυτή την άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση για τη σύγκριση των μεγαλύτερων μουσικών μεγεθών των τελευταίων έξι δεκαετιών
Alexmei
QUOTE
Ο Αιγύπτιος πολυεκατομμυριούχος Μοχάμεντ Αλ Φάγιεντ σκοπεύει να φτιάξει ένα μνημείο του Μάικλ Τζάκσον στο πολυκατάστημα Harrods του Λονδίνου, του οποίου είναι ιδιοκτήτης.

"Είμαι απελπισμένος. Δεν μπορώ να το πιστέψω. Ήταν μεγάλη προσωπικότητα, ένας θρύλος", είπε ο Αλ Φάγιεντ, προσθέτοντας ότι "δεν κοιμήθηκε όλη τη νύχτα" αφότου πληροφορήθηκε το θάνατο του "βασιλιά της ποπ".

Αναφερόμενος στη συνάντηση που είχε μαζί του, ο Αλ Φάγιεντ είπε ότι ο τραγουδιστής τον ρώτησε αν θα μπορούσε να ανεγείρει ένα άγαλμά του στο κατάστημα που ήταν ένα "από τα αγαπημένα μέρη του" στο Λονδίνο.

"Τον ξενάγησα στο κατάστημα και του άρεσε το άγαλμά μου. Με ρώτησε αν μπορεί να βάλει το δικό του δίπλα στο δικό μου και απάντησα ότι δεν με πειράζει. Θα φτιάξω λοιπόν ένα μνημείο εδώ προς τιμή του Μάικλ Τζάκσον", κατέληξε ο πατέρας του Ντόντι Αλ Φάγιεντ, του συντρόφου της πριγκίπισσας Νταϊάνας που σκοτώθηκε μαζί της σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα στο Παρίσι το 1997.

Ο Αλ Φάγιεντ διευκρίνισε ότι έχει ήδη συζητήσει με έναν καλλιτέχνη και το μνημείο θα ολοκληρωθεί μέσα σε μερικούς μήνες.


Νews247.gr και πολλά άλλα γεγονότα με κάνουν να καταλαβαίνω ποσο πολύ ο MJ είχε και έχει επιρρεάσει τον κόσμο. Δεν νομίζω να υπάρχει χορευτής που να μην έχει στηριγμένη έστω και μία κίνηση του, πάνω σε μία του MJ.
red pyramid88
Εγώ απο την άλλη βρίσκω ότι με το να συγκρίνουμε καλλιτέχνες όπως οι Jackson - Beatles - Elvis και αναλόγως να μειώνουμε κάποιον απο τους 3 για να αναδείξουμε τον άλλο, απλά αδικούμε και τους 3. Κρίμα είναι και για αυτούς αλλά και για εμάς επειδή χάνουμε την ουσία που είναι η μουσική τους.

Επίσης, ακόμη και αν οι ικανότητες του Jackson ήταν έμφυτες, αυτό 1) δε σημαίνει ότι δε χρειάστηκε να τις καλλιεργήσει ώστε να μπορεί να τις χρησιμοποιήσει σε ώφελος του (νομίζω πως απο περιπτώσεις τεράστιων ταλέντων που πήγαν χαμένα έχουμε χορτάσει με το παραπάνω) 2) διαφωνώ σε αυτό που λέει ο Dizzy ότι δεν έφτασε στο σημείο που μπορούσε. Πέρα απο τις πωλήσεις, δε θεωρώ κακό το ότι ακουλούθησε πιο pop κατεύθυνσεις και δε βλέπω σε τι μειώνει αυτό τη προσφορά του. Τα τραγούδια του άλλωστε πιστεύω θα ακούγονται για πολλααααααά χρόνια και σε αυτό δε νομίζω να διαφωνούμε smile.gif τουλάχιστον συμφωνούμε ότι ο Marvin είναι πάνω απ' όλους και όλα tongue.gif
jimol34
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Jun 26 2009, 23:57 ) *
Ενω οι Μπιτλς και ο Ελβις ηταν ποιοτικοι???
Ή μηπως τα δικα τους τραγουδια ακουγονται περισσοτερο σημερα απο του Τζακσον???
Τους Μπιτλς δεν τους προωθουσαν οσο τιποτε αλλο οι εταιριες???
Το ιδιο και τον Ελβις.

Ο Τζακσον ειναι ο μεγαλυτερος αντρας καλλιτεχνης,
οπως η Μαντονα η μεγαλυτερη γυναικα.
Δεν παιζει ρολο μονο η φωνη αλλα ολο το πακετο.
Και ο Τζακσον εκτος απο καταπληκτικη φωνη, ειχε το σοου στο αιμα του.

Και ο Μαραντονα δεν ειναι παραδειγμα προς μιμηση,
αλλα εξακολουθει να ειναι ο μεγαλυτερος ολων των εποχων.

Ποια κληρονομια αφησε ο Ελβις πισω του??? Το μαλλι κοκορακι???
Οι Μπιτλς τι αφησαν???

Οι Beatles δεν ήταν μόνο τα χαζοχαρούμενα κομματάκια που έβγαλαν στο πρώτο μισό της καριέρας τους. Από το 1965 έβγαλαν δίσκους με απίστευτη ποικιλία ήχων οι οποίοι επηρέασαν τα πάντα, από pop συγκροτήματα μέχρι ακραίο metal. Δεν διαφωνώ ότι έχουν υπερτιμηθεί από πολλούς που τα ακούσματά τους περιορίζονται στις μπάντες που πουλάνε τρελά αλλά από άποψη επιρροής στην παγκόσμια μουσική σκηνή είναι ασύγκριτοι.

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί όταν ψάχνουμε τους καλύτερους (αν μπορεί να βρεθεί καλύτερος στη μουσική όπου τα πάντα είναι θέμα γούστου) αναφέρουμε μονάχα καλλιτέχνες οι οποίοι πουλάνε πολύ.
Alexmei
QUOTE (ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Jun 27 2009, 02:57 ) *
Ενω οι Μπιτλς και ο Ελβις ηταν ποιοτικοι???
Ή μηπως τα δικα τους τραγουδια ακουγονται περισσοτερο σημερα απο του Τζακσον???
Τους Μπιτλς δεν τους προωθουσαν οσο τιποτε αλλο οι εταιριες???
Το ιδιο και τον Ελβις.

Ο Τζακσον ειναι ο μεγαλυτερος αντρας καλλιτεχνης,
οπως η Μαντονα η μεγαλυτερη γυναικα.
Δεν παιζει ρολο μονο η φωνη αλλα ολο το πακετο.
Και ο Τζακσον εκτος απο καταπληκτικη φωνη, ειχε το σοου στο αιμα του.

Και ο Μαραντονα δεν ειναι παραδειγμα προς μιμηση,
αλλα εξακολουθει να ειναι ο μεγαλυτερος ολων των εποχων.

Ποια κληρονομια αφησε ο Ελβις πισω του??? Το μαλλι κοκορακι???
Οι Μπιτλς τι αφησαν???


Δεν το πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που να λέει ότι Ελβις και Μπιτλς suck. Δεν ήταν όποιοι και όποιοι ρε λύκε. Ο Έλβις δημιούργησε ένα σκαλί για όλους τους υπόλοιπους να περάσουν από το βαρετή και Stand Still μουσική (πάνω στην σκηνή) στον χωρό και το πάθος για την μουσική. Όλοι σταθήκαν πάνω του τότε, έπαιζαν ότι έπαιζε κι αυτός, εξέλιξαν το δικό του. Οι Μπιτλς ξεσηκώσανε ολόκληρη γενιά κατά του πολέμου, έγραψαν φοβερά κομμάτια και δεν ήταν και άμπαλοι μουσικοί.

Είδα στο MTV σήμερα αφιέρωμα στον MJ και ο Fat Joe, Ludacris και κάποιοι άλλοι που δεν ήξερα είπαν το ίδιο πράγμα: "Χωρίς τον MJ σήμερα εμείς δεν θα ήμασταν τίποτα, οι μουσική μας δεν θα ήταν αυτή που είναι, δεν θα υπήρχαμε"
apkat
QUOTE(Alexmei @ Jun 27 2009, 17:05 ) *
Οι Μπιτλς ξεσηκώσανε ολόκληρη γενιά κατά του πολέμου,
έγραψαν φοβερά κομμάτια και δεν ήταν και άμπαλοι μουσικοί.


Oι Μπιτλς εκαναν πολλα παραπανω..Εγραψα και παραπανω οτι το ιμπακτ τον Μπιτλς στην παγκοσμια συγχρονη μουσικη ειναι πολυ μεγαλυτερο απο καθε αλλου.
ikarosbc
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Jun 27 2009, 02:57 ) *
Ενω οι Μπιτλς και ο Ελβις ηταν ποιοτικοι???
Ή μηπως τα δικα τους τραγουδια ακουγονται περισσοτερο σημερα απο του Τζακσον???
Τους Μπιτλς δεν τους προωθουσαν οσο τιποτε αλλο οι εταιριες???
Το ιδιο και τον Ελβις.

Ο Τζακσον ειναι ο μεγαλυτερος αντρας καλλιτεχνης,
οπως η Μαντονα η μεγαλυτερη γυναικα.
Δεν παιζει ρολο μονο η φωνη αλλα ολο το πακετο.
Και ο Τζακσον εκτος απο καταπληκτικη φωνη, ειχε το σοου στο αιμα του.

Και ο Μαραντονα δεν ειναι παραδειγμα προς μιμηση,
αλλα εξακολουθει να ειναι ο μεγαλυτερος ολων των εποχων.

Ποια κληρονομια αφησε ο Ελβις πισω του??? Το μαλλι κοκορακι???
Οι Μπιτλς τι αφησαν???

Το ειπα στην αρχη οτι δε θα ειμαι αρεστος γιατι εχω αλλη αποψη.
Απλα εγραψα τη γνωμη μου. Ισως δεν ηταν η καταληλη στιγμη γιατι καποιοι ειναι συναισθηματικα φορτισμενοι λογω του γεγονοτος. Με το δικιο τους βεβαια. Δεν μεμφομαι κανεναν για τις επιλογες του.
Σχολιασα μονο τη συγκριση με μπητλς και ελβις. Ο στιχος του Λενον εχει σχεση με τους στιχους που ερμηνευε ο Τζακσον;
Αν καποιος πει ναι ειναι δικαιωμα του. Αποψεις καταθετουμε.
Μαλλον κακως εκανα και τοποθετηθηκα γιατι δεχτηκα και υβριστικες επιθεσεις, οπως ο τυπος στη #27 που πηρε μια χουφτα ληγμενα, εκανε εγραφη, για να πει ασυναρτησιες και να μας πει ανεγκεφαλους, οτι και μεις θα πεθανουμε και δεν ξερω τι αλλο.
Air and King
Kαταρχας δεν ειναι απαραιτητο να γινεται συγκριση μεταξυ καλλιτεχνων.Εχουν αναφερθει διαφορα ονοματα θα προσθετα και τον Τζιμ Μορρισον κ.α κ.α κ.α

Ομως απο την στιγμη που προσωπικα παραθεσα οτι ο Μαικλ Τζακσον κατα την αποψη μου ειναι ανωτερος ισως πανω ακομα και απο Μπιτλς και Ελβις το ειπα βαση μιας παραμετρου.

Και οι τρεις (Μαικλ Τζακσον-Μπιτλς-Ελβις) ειχαν την στηριξη των Μ.Μ.Ε(και το αξιζαν σε καθε περιπτωση) αναλογικα ο καθενας με την εποχη του.

Για μενα ομως αυτη η παραμετρο που δινει στον Τζακσον το προβαδησμα χωρις να ειμαι φαν κανενος εκ των τριων ειναι το impact αλλα οχι στην παγκοσμια μουσικη σκηνη (που και εκει θεωρω τον Τζακσον τον κορυφαιο αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο και μπορουν να πεσουν και αλλα ονοματα στο τραπεζι π.χ Μαντονα,Ρολλινγκ Στοουνς.........κ.ο.κ) αλλα στην παγκοσμια αναγνωριση και στο ακουσμα.
Ο Μαικλ Τζακσον ακουστηκε σε οποιοδηποτε μερος της γης κατοικει ανθρωπος.Τον ακουγανε ολοι οι ανθρωποι ανεξαρτητως ακουσματων.
Οι Μπιτλς ηταν παντα αγαπημενοι στην Αγγλια και ο Ελβις στην Αμερικη(απο το Μεμφις καταγεται αν θυμαμαι καλα) και στον αλλο πλανητη αλλα στο σημειο που εφτασε ο Μαικλ Τζακσον να τον γνωριζουν και να τον ακουν ακομα και "οι πετρες" σε καθε σημειο της γης δεν νομιζω να το ξαναφτασει καλλιτεχνης.Σημερα παρολο που βγαινουν σημαντικοι καλλιτεχνες ειναι ακομα πιο δυσκολο να ξεχωρισει καποιος γιατι διαφημιζονται πολλοι καλλιτεχνες(και αρκετοι που δεν το αξιζουν) απο τα μιντια και αυτο διχαζει τον κοσμο.
Επαναλαμβανω τα Μιντια τα ειχαν και οι Τρεις και δεν χρειαζεται να δινεται ως υπερ του Τζακσον.Εδω τα ειχε και η Μερλυν Μονροε σε πιο δυσκολες εποχες.

Επισης ειναι πιο δυσκολο να κανεις αυτα τα μαγικα και να τραγουδας πανω σε μια σκηνη οπως εκανε ο Μαικλ Τζακσον απο το να παιζεις κιθαρα και να τραγουδας που το κανουν πολλοι και διαφοροι.

Και παλι γνωμες ειναι αλλα θεωρω οτι τετοια αναγνωρισιμοτητα και τετοια κοινη αποδοχη δεν την ειχε κανεις οσο ο Μαικλ Τζακσον(δεν ημουν ποτε φαν του αλλα οπως οι περισσοτεροι ανθρωποι εχω ακουσει τα τραγουδια του).
apkat
Πιο δυσκολο ομως απλα να γραφεις μουσικη και στιχους παρα απλα να την ερμηνευεις.

Τεσπα την εγραψα την γνωμη μου οποτε δεν θα το συνεχισω.
ikarosbc
QUOTE(ikarosbc @ Jun 27 2009, 17:41 ) *
Το ειπα στην αρχη οτι δε θα ειμαι αρεστος γιατι εχω αλλη αποψη.
Απλα εγραψα τη γνωμη μου. Ισως δεν ηταν η καταληλη στιγμη γιατι καποιοι ειναι συναισθηματικα φορτισμενοι λογω του γεγονοτος. Με το δικιο τους βεβαια. Δεν μεμφομαι κανεναν για τις επιλογες του.
Σχολιασα μονο τη συγκριση με μπητλς και ελβις. Ο στιχος του Λενον εχει σχεση με τους στιχους που ερμηνευε ο Τζακσον;
Αν καποιος πει ναι ειναι δικαιωμα του. Αποψεις καταθετουμε.
Μαλλον κακως εκανα και τοποθετηθηκα γιατι δεχτηκα και υβριστικες επιθεσεις, οπως ο τυπος στη #27 που πηρε μια χουφτα ληγμενα, εκανε εγραφη, για να πει ασυναρτησιες και να μας πει ανεγκεφαλους, οτι και μεις θα πεθανουμε και δεν ξερω τι αλλο.

Επειδη κατι μου προεκυψε και ημουν βιαστικος θελω να συμπληρωσω κατι ακομη.
Σε προηγουμενη δημοσιευση ειπα οτι κρινω τους ανθρωπους απο τη συνολικη τους συμπεριφορα και σταση ζωης.
Για μενα ειναι θεμα αρχων.
Κι ο Αινσταιν να ηταν παιδιφιλος, για μενα θα ηταν πρωτα απ' ολα παιδοφιλος.
Δηλαδη αν θεωρουμε οτι καποιος ειναι μεγαλος στον τομεα του, του ριχνουμε 10 παιδακια διπλα του, κανουμε πως δε βλεπουμε και του λεμε, ευχαριστουμε πολυ για την προσφορα σου;
Κανεις δε μπορει να βιαζει ψυχικα και σωματικα τα παιδια. Το επαναλαμβανω ειναι θεμα αρχων για μενα.
Πρωτα απ' ολα ειναι ο ανθρωπος και μετα η τεχνη, η φιλοσοφια, η επιστημη, η προοδος.
Ισως οταν καποιοι γινουν γονεις να με καταλαβουν καλυτερα.
Φιλε Λυκε και ο Μαραντονα εχει χαλασει τη δημοσια εικονα του με τα ναρκωτικα αλλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα. Αυτος κανει κακο στον εαυτο του και μπορεις να δειξεις σ' ενα παιδι που κανει αθλητισμο, πως και γιατι ειναι κακο παραδειγμα.
Μπαινει σε συγκριση ομως με την παιδοφιλια;
Τους παιδοφιλους δεν τους ανεχεται κανεις, ουτε καν ο υποκοσμος.
dizzy_fingers
Να σημειώσω μόνο πως ποτέ δεν καταδικάστηκε για παιδεραστία ο Jackson. Καταλαβαίνω πως η όλη εκείνη η ιστορία βρωμάει αλλά εφόσον δεν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία δεν είναι σωστό να λέμε ότι θέλουμε.
Από εκεί και πέρα, το αν βλέπουμε κάποιον άνθρωπο ως πακέτο ή μόνο μέσα από το πρίσμα που θέλουμε ή χρειαζόμαστε, είναι πιστεύω καθαρά υποκειμενικό. Μάλιστα, αν επιλέγαμε να ακολουθούμε και να θαυμάζουμε μόνο ανθρώπους που ήταν υπόδειγμα αγίων πολύ φοβάμαι πως θα ήμασταν ακόμα στον Μεσαίωνα.
Επίσης, Ίκαρε, επειδή με ρώτησες και έλειπα για να σου απαντήσω σύντομα, αν θέλεις να απομονώσεις ένα συγκεκριμένο κομμάτι στη παράθεση απλά αφήνεις το κείμενο που θέλεις να φαίνεται ανάμεσα στους κωδικούς "[ quote ] .......κείμενο.......[ /quote ]". smile.gif

Για κάποιον που έγραψε (νομίζω ο jimol) νωρίτερα για τη φωνή του Jackson, το εύρος της φωνής του έπιανε 3,6 οκτάβες (Ε2-Β5) όταν, για σύγκριση, ο Dickinson η μεγαλύτερη ίσως φωνή στη μέταλ κι όχι μόνο, πιάνει 4.


QUOTE(red pyramid88 @ Jun 27 2009, 14:27 ) *
2) διαφωνώ σε αυτό που λέει ο Dizzy ότι δεν έφτασε στο σημείο που μπορούσε. Πέρα απο τις πωλήσεις, δε θεωρώ κακό το ότι ακουλούθησε πιο pop κατεύθυνσεις και δε βλέπω σε τι μειώνει αυτό τη προσφορά του.

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά θα συμφωνήσεις κι εσύ μαζί μου αν δεις την (ανύπαρκτη στην ουσία) πορεία του τη δεκαετία του 90 και μετά. Δεν ξέρω αν τον κατέβαλλαν οι προσωπικές ιστορίες ή αν ξαφνικά έχασε το "μικρόβιο" αλλά 20 χρόνια απουσίας είναι πολλά για κάποιον που θεωρούταν τα προηγούμενα 20 χρόνια ως ο βασιλιάς του χώρου του.
Και, ναι, θα ήθελα να δω πού θα έφτανε αν συνέχιζε να κρατάει τη σημαία της soul αντί να την αφήσει σε έναν πορνόγερο με ντεκαπάζ να γελοιοποιεί τον εαυτό του tongue.gif. Με την πρόσφατη επανέξαρση της rythm&blues, πιστεύω πως θα ήταν τουλάχιστον ενδιαφέρουσα η μουσική του άποψη...
Fuck that, εδώ αν συνέχιζε την "πορεία της αφάνας" η funk θα ήταν πασίγνωστη (και ο κόσμος ένα καλύτερο μέρος για να ζήσεις biggrin.gif).
Αυτά είναι ασφαλώς προσωπική άποψη και είναι σίγουρο πως αν ακολουθούσε εκείνη την πορεία τώρα δε θα συζητάγαμε για αυτόν τόσα άτομα...αλλά θα ήθελα να δω να διοχετεύει το ταλέντο του σε άλλα είδη μουσικής.

Κάτι που παρατηρώ, όμως, σε όσες συζητήσεις έχω παρακολουθήσει στο ίντερντε και μη είναι πως οι περισσότεροι τον έχουμε συνδέσει με την παιδική μας ηλικία και ο χαμός του, ακόμα κι αν είχαμε να τον δούμε για πολλά χρόνια, ήταν κάτι που μας στενοχώρησε.
Αυτό, ανεξάρτητα την καλλιτεχνική ή εμπορική του αξία, πιστεύω πως είναι ανεκτίμητο για τη γενιά μου....


Όσο για τις συγκρίσεις Μπιτλς-Τζάκσον-Έλβις αν και, όντως, ανούσιες δεν είναι κακές. Είναι ευχάριστο το να συζητάμε για μερικούς από τους μεγαλύτερους θρύλους της παγκόσμιας μοντέρνας μουσικής κουλτούρας, ίσως όμως σε άλλο τόπικ (όταν ή αν καταλήξουμε στη θεματολογία του biggrin.gif ).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.