Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποιος απ τους 7,ειχε το μεγαλυτερο impact?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
a bullet for your head
Σκεφτηκα να φτιαξω ενα poll με 7 πολυ μεγαλους παικτες και τις κορυφαιες στιγμες στη καριερα τους,βαζοντας το ερωτημα,ποιος ειχε το μεγαλυτερο impact..(Διαχρονικη συγκριση)..συγκρινοντας δηλαδη,τον Σακ του 2000,με τον Ολαζουον του 1994 κ.ο.κ....
Ποιος ηταν αυτος που αποτελεσε ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ?
Ποιος ηταν αυτος που επηρρεασε περισσοτερο το παιχνιδι?
Ποιος ηταν ο πιο επιδραστικος,στις χρονικες αυτες στιγμες της κορυφωσης τους?
Ποιος πραγματοποιησε τις μεγαλυτερες & πιο μνημειωδεις εμφανισεις?

Τιμ Ντανκαν:
-2 Χ ΝΒΑ Champion
-NBA MVP 2003
-2 X NBA Finals MVP(2003 & 2005)

Στατιστικα 2002-03:
-Κανονικη περιοδος:23.3π,12.9ρ,3.9ασ,2.9κοψ
-Πλει-οφς:24.7π,15.4ρ,5.3ασ,3.3κοψ

Στατιστικα 2004-05:
-Κανονικη περιοδος:20.3π,11.1ρ,2.7ασ,2.6κοψ
-Πλει-οφς:23.6π,12.4ρ,2.7ασ,2.6κοψ


Μαικλ Τζορνταν:
-3 Χ NBA Champion
-3 X NBA MVP
-3 X NBA Finals MVP
-3 time scoring leader
-2 X NBA all-star game MVP(1996 & 1998)

Στατιστικα 1995-96:
-Κανονικη περιοδος:30.4π,6.6ρ,4.3ασ,2.2κλ
-Πλει-οφς:30.7π,4.9ρ,4.1ασ

Στατιστικα 1996-97:
-Κανονικη περιοδος:29.6π,5.9ρ,4.3ασ,1.7κλ
-Πλει-οφς:31.1π,7.9ρ,4.8ασ

Στατιστικα 1997-98:
-Κανονικη περιοδος:28.7π,5.8ρ,3.5ασ,1.7κλ
-Πλει-οφς:32.4π,5.1ρ,3.5ασ


Χακιμ Ολαζουον:
-2 Χ NBA Champion
-NBA MVP 1994
-2 X NBA Finals MVP
-NBA Defensive player of the year 1994

Στατιστικα 1993-94:
-Κανονικη περιοδος:27.3π,11.9ρ,3.6ασ,3.7κοψ,1.6κλ
-Πλει-οφς:28.9π,11ρ,4.3ασ,4κοψ,1.7κλ

Στατιστικα 1994-95:
-Κανονικη περιοδος:27.8π,10.8ρ,3.5ασ,3.4κοψ,1.8κλ
-Πλει-οφς:33π,10.3ρ,4.5ασ,2.8κοψ,1.2κλ


Λαρι Μπερντ:
-2 X NBA Champion
-3 X NBA MVP
-2 X NBA Finals

Στατιστικα 1983-84:
-Κανονικη περιοδος:24.2π,10.1ρ,6.6ασ,1.8κλ,0.9κοψ
-Πλει-οφς:27.5π,11ρ,5.9ασ

Στατιστικα 1984-85:
-Κανονικη περιοδος:28.7π,10.5ρ,6.6ασ,1.6κλ,1.2κοψ
-Πλει-οφς:26π,9.1ρ,5.8ασ

Στατιστικα 1985-86:
-Κανονικη περιοδος:25.8π,9.8ρ,6.8ασ,2κλ
-Πλει-οφς:25.9π.9.3ρ,8.2ασ


Σακιλ Ο'Νηλ:
-3 Χ NBA Champion
-NBA MVP 2000
-3 X NBA Finals MVP
-1 time scoring leader

Στατιστικα 1999-00:
-Κανονικη περιοδος:29.7π,13.6ρ,3.8ασ,3κοψ
-Πλει-οφς:30.7π,15.4ρ,3.1ασ,2.4κλ

Στατιστικα 2000-01:
-Κανονικη περιοδος:28.7π,12.7ρ,3.7ασ,2.8κοψ
-Πλει-οφς:30.4π,15.4ρ,3.2ασ,2.4κοψ

Στατιστικα 2001-02:
-Κανονικη περιοδος:27.2π,10.7ρ,3ασ,2κοψ
-Πλει-οφς:28.5π,12.6ρ,2.8ασ,2.5κοψ


Ματζικ Τζονσον:
-2 X NBA Champion
-NBA MVP 1987
-NBA Finals MVP 1987

Στατιστικα 1986-87:
-Κανονικη περιοδος:23.9π,12.2ασ,6.3ρ,1.7κλ
-Πλει-οφς:21.8π,12.2ασ,7.7ρ

Στατιστικα 1987-88:
-Κανονικη περιοδος:19.6π,11.9ασ,6.2ρ,1.6κλ
-Πλει-οφς:19.9π,12.6ασ,5.4ρ


Κομπε Μπραιαντ:
-1 X NBA Champion
-NBA MVP 2008
-NBA Finals MVP 2009
-NBA all-star game MVP 2009

Στατιστικα 2007-08:
-Κανονικη περιοδος:28.3π,6.3ρ,5.4ασ,1.8κλ
-Πλει-οφς:30.1π,5.7ρ,5.6ασ,1.7κλ

Στατιστικα 2008-09:
-Κανονικη περιοδος:26.8π,5.2ρ,4.9ασ,1.5κλ
-Πλει-οφς:30.2π,5.3ρ,5.5ασ,1.7κλ


Περιμενω τις ψηφους & τις αποψεις σας..

ΥΓ:Η ιδεα ηταν του φιλου Air & King.
benchwarmer
Χωρις να θελω σε καμια περιπτωση να υποτιμησω τον μυθο που λεγεται Τζορνταν, ουτε και τον αγαπημενο μου παιχτη Μπερντ, αλλα πιστευω πως ο Σακιλ της περιοδου 2000-2002 ηταν ο ορισμος του dominant παιχτη..
Pantel
Τζορνταν πρώτα για μενα. Μόνο και μόνο ότι θεωρείται από περισσότερους ως GOAT αρκεί.
Νομίζω πως θέση στο poll έχει και o Chamberlain.

Μετά για μενα ο Σακ με γνωμονα ότι σε οποια ομαδα πηγε την εφτανε τλχιστον τελικους περιφερειας(η μονη εξαιρεση στου Suns).
a bullet for your head
QUOTE(Pantel @ Sep 22 2009, 07:55 ) *
Νομίζω πως θέση στο poll έχει και o Chamberlain.

Αυτη η συγκριση,ναι μεν ειναι διαχρονικη,ομως χρονικα αν προσεξεις,αφορα παικτες της τελευταιας 25ετιας..και οχι γενικα για ολων των εποχων..
Απο κει κ περα,διπλα στους 7 υποψηφιους,εχω σε παρενθεση τις χρονικες περιοδους της κορυφωσης τους και εκει θα ηθελα να γινει η συγκριση..
Να συγκριθει ο Τζορνταν του 1996-98,με τον Χακιμ του 1994 & 95,με τον Μπερντ του 1984-86 κ.ο.κ.....το τονισα στο εναρκτηριο ποστ μου..δεν μιλαμε δηλαδη για συνολικη αποτιμηση και συνολικη συγκριση της καριερας αυτων των παικτων..
Air and King

Ειμαι αναμεσα σε Σακιλ και Χακιμ.
Οπως σωστα λεει παραπανω ο benchwarmer ο Σακιλ κυριαρχησε απολυτα στις συγκεκρημενες χρονικες περιοδους κατι που το ΝΒΑ ειχε δει μονο την δεκαετια του 60 και μεχρι λγο τα μεσα της απο τον Τσαμπερλαιν κατι που ομως δεν ειχε και το πρωταθλημα ως κερασακι στην τουρτα αφου το 67 και το 72 ο Γουιλτ ειχε αλλαξει ως παιχτης και αυτο ειναι καποια απο τα μεγαλεια του!Αλλωστε ο bullet επελεξε να βαλει παιχτες που κατεκτησαν πρωταθλημα συναμα με την παρουσια τους!

Ο Σακιλ(με την βοηθεια του Κομπι) διελυσε ειδικα το 2001 κατα σειρα τους Μπλειζερς 3-0 τους Κινγκς 4-0 τους Σπερς (Ντανκαν-Ρομπινσον) και Την Φιλαδελφια του Αιβερσον.Ομαδες καλες και πιοτικες πολυ ευκολα.Δεν ξερω ποσοι το θυμομαστε αλλα δεν ηταν λιγες οι συγκρισεις του Σακιλ με τον Τζορνταν οσο αφορα "κανω την διαφορα".Δεν ηταν λιγοι που σκεφτηκαν οτι ο Σακιλ παει για κορυφαιος ολων των εποχων.Θυμαστε ο Αιβερσον το 2005 στο Ντενβερ "ο Σακιλ ειναι ο κορυφαιος ολων των εποχων".Βεβαια η φθορα του λογω του οτι ηταν θηριο και ψηλος παιχτης δεν μπορουσαν να τον αφησουν να κυριαρχησει μεχρι τα 35 οπως εκανε ο Τζορνταν.Αυτη η ομαδα του Σακιλ και κυριως του Θρι-πιτ ηταν η τελευταια ομαδα φοβητρο που ειδαμε στο ΝΒΑ.Μια απο τις κορυφαιες ομαδες ολων των εποχων διαχρονικα.

Απο την αλλη ο Χακιμ ειχε ισως το χειροτερο υλικο και απο τους 7 παιχτες της συγκρισης κυριως στο πρωτο πρωταθλημα το 1994 οπου δεν ειχε ενα σουπερσταρ διπλα του.Οτις Θορπ-Μαξουελ-Κασσελ νεαρος.Χαριζε στιγμες μαγειας και εκανε πολλους να ξεχασουν τον Τζορνταν 1993/1995.Εδειξε οτι ηταν ο καλυτερος παιχτης στον πλανητη.
Το 1994-1995 που η ομαδα δεν πηγε καλα στην κανονικη περιοδο οι Ροκετς εκαναν επικα Πλειοφ με εκπληκτικο Χακιμ.Πολλοι αναφερονται στις σειρες απεναντι σε Σπερς του Ρομπινσον που ο Χακιμ τον διελυσε αλλα και με τους Ματζικ του Σακ(που αντισταθηκε παραπανω οντας 23 χρονων και δεν εκτεθηκε οπως ο Ρομπινσον) αλλα ξεχνανε το επος του Ημιτελικου της Ανατολης που εχαναν απο τους Φοινιξ Σανς του Μπαρκλει με 3-1 νικες και το γυρισαν για να περασουν με 4-3 με το kiss of death του Μαριο Ελι.

Οσο αφορα τον Τζορνταν αν μιλαγαμε για 91-93 ενδεχομενως να ψηφιζα αυτον αλλα αναλογικα με Σακιλ και Χακιμ τον βαζω πιο κατω τον Τζορνταν 96-98 ο οποιος ειχε και ενα εκπληκτικο σαπορτινγκ καστ γυρω του!

Ολοι τους βεβαια ηταν εξαιρετικοι στη συγκριση αυτη μιλαμε για λεπτες ισορροπιες.Και ο Τζορνταν και ο Κομπι και οι Ματζικ-Μπερντ,Ντανκαν ολοι εκαναν την διαφορα.Αλλα ειμαι αναμεσα σε Σακιλ-Χακιμ και δυσκολευομαι να καταληξω!
dizzy_fingers
Συγνώμη για το ξεκάρφωτο off topic μου, αλλά μπήκα εδώ γεμάτος περιέργεια να δώ τί θέμα διαπραγματεύεται το τόπικ που έχει τίτλο στην αρχική "Ποιος απ τους 7,ειχε το μεγαλυ..." 24.gif 24.gif 24.gif...


















Συνεχίστε... smile.gif
NBAholic
Συμφωνώ ουσιαστικά με όσα έγραψε ο A&K και μάλλον θα επιλέξω το Σακ. Την περίοδο 2000-02, πολλοί ήταν αυτοί που άρχισαν να ασπάζονται την άποψη ότι ο Σακίλ ήταν ο πιο κυρίαρχος ever και ο κορυφαίος σέντερ στην ιστορία, χάρη στην απόλυτη κυριαρχία του, ιδίως στους τελικούς. Κάθε ομάδα επιπέδου πλέι οφ γινόταν κατευθείαν φόβητρο για τον τίτλο με το Σακίλ να προστίθεται στο ρόστερ. Αυτό βεβαίως που συζητιέται είναι ο αντωγωνισμός στους σέντερ, που, κακά τα ψέματα, ήταν πολύ μέτριος, όπως μέτριος ήταν και ο ανταγωνισμός του Τζόρνταν στους SG το '96-'98, με τον 2ο καλύτερο στη θέση (όποιον κι αν θεωρήσουμε αυτόν, Ντρέξλερ, Ράις, Μίλερ...) να μη χωρά καν στους 10 κορυφαίους παίκτες στο ΝΒΑ για ολόκληρη την 3ετία. Ο Χακίμ ήταν επίσης ασυναγώνιστος, ιδίως στα πλέι οφ και θα του έδινα την πρώτη θέση αν είχε λίγο καλύτερο ομαδικό ρεκόρ το '95. Ο Μπερντ είναι κι αυτός ισχυρός υποψήφιος, καθώς αυτή η τριετία είναι η κορυφαία του. Όχι μόνο με 2 πρωταθλήματα και άλλον 1 τελικό, αλλά και με 3/3 MVP, ο μοναδικός της λίστας που το κατόρθωσε. Ο Μάτζικ έπαιξε σε υψηλότατο επίπεδο το '87 και σε πολύ υψηλό το '88, όμως οι Τζόρνταν-Μπερντ είχαν εκπληκτικές σεζόν το '88. Ο Τζόρνταν το '96-'98 είχε 3/3 πρωταθλήματα και 2/3 MVP, αλλά δεν ήταν εξίσου κυρίαρχος με τον Τζόρνταν του '91-'93, ενώ η απόδοσή του στα πλέι οφ του '96 ήταν κάπως πεσμένη για τα δεδομένα του (γενικώς, η περίοδος '96-'99 δε θεωρώ ότι ήταν κι ό,τι καλύτερο από άποψης ποιότητας κι επιπέδου. Η σημαντική πτώση του ενδιαφέροντος την επόμενη σεζόν ελλείψει Τζόρνταν δε νομίζω ότι είναι κάτι που εξηγείται μόνο από το λοκάουτ). Ο Ντάνκαν το '03 έκανε φοβερή σεζόν, το '05 επίσης πολύ καλή, αν και δεν θεωρώ ότι έφτασε στο επίπεδο των προηγούμενων τη δεύτερη. Ο Κόμπι του '08-'09 έφτασε επιτέλους στον τίτλο σαν #1 της ομάδας και στο MVP, αλλά μην κυριαρχώντας στη ρέγκιουλαρ σίζον σε ατομικό επίπεδο όσο οι προηγούμενοι ή όσο ο ίδιος σε παλιότερες σεζόν ή κι όσο ο μεγάλος του ανταγωνιστής, Λεμπρόν, ο οποίος θεωρείται από πάρα πολλούς σαν το πραγματικό #1 στον κόσμο.

Δεν προλαβαίνω να γράψω περισσότερα και να αναλύσω. Αλλά είναι πολύ δυνατές οι συγκρίσεις. Είναι ουσιαστικά ίσα με τουλάχιστον 4-5 διαφορετικά θέματα συμπτυγμένα σε ένα. Ίσως κατά τη διάρκεια της βραδινής μας "εκπαίδευσης" απόψε να το σκεφτώ περισσότερο...
Omar Little
Πολύ ωραίο thread.

Κι εγώ ήμουν ανάμεσα σε Shaq- Hakeem αλλά τελικά κατέληξα στον "The Dream". Προφανώς και ο Σακ έκανε τρομερές εμφανίσεις και ήταν κυρίαρχος του γηπέδου. Αλλά ο Hakeem για μένα ήταν το κάτι άλλο σε εκείνα τα 2 πρωταθλήματα.

Δεν ήταν μόνο η σειρά που είχε κάνει με τον τότε MVP Robinson αλλά κι αυτή στους τελικούς με τους Knicks απέναντι στον άλλο μεγάλο center εκείνης της εποχής, τον Ewing. 2 παίκτες ανώτεροι σε σωματικά προσόντα και με σίγουρα περισσότερο "προμοτάρισμα". Αλλά πραγματικά τους ισοπέδωσε με το μυαλό, την τέλεια τεχνική του και τη φοβερή ταχύτητα που είχε για σέντερ. Κι όχι μόνο στην επίθεση που ίσως ήταν αναμενόμενο αφού είχε το μεγαλύτερο ρεπερτόριο αλλά και στην άμυνα. Απέναντι λοιπόν στα 2 κορυφαία πεντάρια των 90's, έδειξε να είναι μια κλάση ανώτερος.

Στη σειρά δε με το Ορλάντο την επόμενη χρονιά, μπορεί να μην είχε την ίδια αποτελεσματικότητα αμυντικά απέναντι στον ρούκι τότε Σακ αλλά οποιοσδήποτε άλλος τολμούσε να μπει στη ρακέτα έβγαινε τρεκλίζοντας. Ακόμα θυμάμαι 2 φοβερά κοψίματα που είχε κάνει πάνω στον Πένι σε προσπάθεια΄αυτού να καρφώσει. Επιθετικά μάλιστα ίσως ήταν ακόμα καλύτερος από την περσινή σειρά βάζοντας στο ρεπορτόριο και πολλά fade-away σουτάκια από τα 3-4 μέτρα τα οποία εκτελούσε με τέτοια ταχύτητα που ήταν αδύνατο να κοπεί. Θυμάμαι να αναγκάζει και τον προπονητή των Μάτζικ να ρίξει πάνω του τον Χόρας Γκράντ μπας και καταφέρει να τον περιορίσει καλύτερα αλλά μάλλον αυτό έφερε τα αντίθετα αποτελέσματα.

Εκτός από τα παραπάνω, έδειξε και το πόσο μεγάλος ηγέτης ήταν μετατρέποντας μια απλώς καλή ομάδα για play-offs, σε αδιαμφισβήτητους πρωταθλητές για 2 σερί χρονιές. Θυμάμαι και το κλίμα της εποχής, με πολλούς να έχουν ξενερώσει με τη απόφαση του Jordan και την δυσπιστία που είχαμε απέναντι στους υπόλοιπους star. Ο Ακίμ έδειξε από την πρώτη κιόλας χρονιά ότι υπάρχει συνέχεια και ότι το NBA θα συνεχίσει να είναι ψηλά παρά την φυγή του μεγαλύτερου της εποχής.

Αφού λοιπόν εστιάζουμε αποκλειστικά σε αυτές τις χρονιές (γιατί έχει κάνει και σχετικά μέτριες season στην καριέρα του, αν δεν κάνω λάθος) θα επιλέξω την κυριαρχία που επέβαλε ο Ακίμ χάρη στο μυαλό και την τεχνική που μέχρι τότε δεν είχα ξαναδεί σε ψηλό, απέναντι σε αυτή που είχε επιβάλλει κυρίως με την κτηνώδη δύναμή του ο Σακ.

Πωωωωω... A trip down memory lane λέμε... Πάω να ξεθάψω το upper deck album μου εκείνης της χρονιάς με τον Robinson να έχει την ασημένια κάρτα του MVP. Ήταν και πανάκριβες οι άτιμες οι κάρτες τότε. evilmonkey.gif
aegeansheed
Διαβάζω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον όλα τα post. Μου αρέσει που ο καθένας έχει αποτυπώσει στο μυαλό του με τον δικό του τρόπο την κυριαρχία του εκάστοτε παίκτη.

Η άποψή μου έχει κατατεθεί στο thread "Το Κεφάλαιο O' Neal" : http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...st&p=311143.

Επίσης ήθελα να προσθέσω στα παραπάνω λεγόμενά μου (πρόλαβε και το ανέφερε πολύ σωστά ο Air and King πριν) ότι ο Shaq στα χρόνια της παντοδυναμίας του, άφησε δύο από τις καλύτερες ομάδες που έχουν εμφανιστεί στην τελευταία 15ετία (Blazers και Kings), χωρίς παρουσία σε Τελικούς ΝΒΑ, ως παράγοντα που μου έδωσε έναν παραπάνω λόγο να τον ψηφίσω.
panagiotisTheDream
Διαβάζω κι εγώ με ενδιαφέρον τα παραπάνω ποστ. Όντως η επιλογή είναι δύσκολη και μάλλον μεταξύ Σακ-Χακίμ....
Είναι φοβερό πάντως το πώς και σε τέτοιες συγκρίσεις τον πρώτο λόγο έχουν οι center...

Καθαρά λόγω αδυναμίας στον The Dream, θα καταλήξω μάλλον σ' αυτόν....smile.gif
a bullet for your head
QUOTE(NBAholic @ Sep 22 2009, 13:01 ) *
Ο Χακίμ ήταν επίσης ασυναγώνιστος, ιδίως στα πλέι οφ και θα του έδινα την πρώτη θέση αν είχε λίγο καλύτερο ομαδικό ρεκόρ το '95. Ο Μπερντ είναι κι αυτός ισχυρός υποψήφιος, καθώς αυτή η τριετία είναι η κορυφαία του. Όχι μόνο με 2 πρωταθλήματα και άλλον 1 τελικό, αλλά και με 3/3 MVP, ο μοναδικός της λίστας που το κατόρθωσε. Ο Τζόρνταν το '96-'98 είχε 3/3 πρωταθλήματα και 2/3 MVP, αλλά δεν ήταν εξίσου κυρίαρχος με τον Τζόρνταν του '91-'93, ενώ η απόδοσή του στα πλέι οφ του '96 ήταν κάπως πεσμένη για τα δεδομένα του (γενικώς, η περίοδος '96-'99 δε θεωρώ ότι ήταν κι ό,τι καλύτερο από άποψης ποιότητας κι επιπέδου.

Δεν προλαβαίνω να γράψω περισσότερα και να αναλύσω. Αλλά είναι πολύ δυνατές οι συγκρίσεις. Είναι ουσιαστικά ίσα με τουλάχιστον 4-5 διαφορετικά θέματα συμπτυγμένα σε ένα. Ίσως κατά τη διάρκεια της βραδινής μας "εκπαίδευσης" απόψε να το σκεφτώ περισσότερο...

Για τον Χακιμ και το 95',νομιζω οτι αυτο θα πρεπει να κρατησουμε.Οτι δηλαδη,αν και δεν ειχε καλο ομαδικο ρεκορ,στα πλει-οφς εκανε θραυση..μυθικες εμφανισεις..
Για τον Μπερντ θα συμφωνησω απολυτα!Εκεινη τη τριετια ηταν το αδιαμφισβητο Νο1,εφτασε στην απολυτη καταξιωση(σε ατομικο,αλλα και σε ομαδικο επιπεδο) & εβγαλε φοβερα νουμερα..
Εγω ειμαι μεταξυ του Μπερντ & του Χακιμ..(δεν εχω ψηφισει ακομη..)..θα τοποθετηθω πιο αναλυτικα,καποια αλλη στιγμη..
Οσον αφορα τον Τζορνταν..ημουν σε διλλημα για το ποια 3ετια θα επρεπε να επιλεξω..προτιμησα τη 2η,μιας και ειχε επισης και 3 NBA Finals MVP συν και τα 2 απ τα 3 συνολικα στη καριερα του,MVP σε All-star game.

Περιμενω επανεμφανιση..και επανατοποθετηση.. smile.gif ..

QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 22 2009, 12:08 ) *
Συγνώμη για το ξεκάρφωτο off topic μου, αλλά μπήκα εδώ γεμάτος περιέργεια να δώ τί θέμα διαπραγματεύεται το τόπικ που έχει τίτλο στην αρχική "Ποιος απ τους 7,ειχε το μεγαλυ..." 24.gif 24.gif 24.gif.

smiley.gif
Η αληθεια ειναι πως δεν το προσεξα..οταν διατυπωνα το τιτλο του τοπικ..
Οντως...η αρχη του τιτλου,σε παραπεμπει σε ''περιεργους συνειρμους''..
Να ανοιξω αραγε και ενα τοπικ για..........................(μιας και πεταξες την ιδεα..)... rolleyes.gif
Πλακα κανω.. tongue.gif
ComingUpRoses
τωρα on topic tongue.gif .. αν ηταν πολλαπλης επιλογης θα ψηφιζα σακιλ - τζορνταν .. αλλα αφου πρεπει εναν σιγουρα τζορνταν! πως να το κανουμε! οταν επαιζε καταλαβαινες οτι παταει στο γηπεδο! δεν παιρνουσε απαρατηριτος!
Air and King
QUOTE(panagiotisTheDream @ Sep 22 2009, 14:46 ) *
Είναι φοβερό πάντως το πώς και σε τέτοιες συγκρίσεις τον πρώτο λόγο έχουν οι center...

Panagioti αυτο οντως ειναι ενα θεμα.Ειναι η θεση που εχει βγαλει τους μεγαλυτερους παιχτες και ποσοτικα και ποιοτικα παρολο που στο σημερα υπαρχει μια κριση μεχρι νεοτερας.Αν φτιαξει κανεις μια All time 10αδα θα μπορουσε καληστα να βαλει 5 σεντερ η 4 σιγουρα!
Dwyane ''the flash'' Wade
o air and king με καλυψε απολυτα στο πρωτο quote του.

μαλλον θα καταληξω στον σακ διοτι πιστευω οτι δεν ειναι μονο εκεινη η τριετια του στην οποια εκανε τη διαφορα.αν κοιταξουμε θα δουμε οτι με εξαιρεση το φοινιξ(στο οποιο ηταν πλεον 36 χρονων και πολυ καταπονημενος)εκανε την διαφορα σε ολες τις ομαδες του!!οδηγησε το ορλαντο στους τελικους το 95 και 11 χρονια μετα συνεθεσε μαζι με τον φλας ενα εκπληκτικο διδυμο και εδωσε τον τιτλο στους χιτ.απλα μοναδικος!!
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 22 2009, 18:02 ) *
Για τον Χακιμ και το 95',νομιζω οτι αυτο θα πρεπει να κρατησουμε.Οτι δηλαδη,αν και δεν ειχε καλο ομαδικο ρεκορ,στα πλει-οφς εκανε θραυση..μυθικες εμφανισεις..
Για τον Μπερντ θα συμφωνησω απολυτα!Εκεινη τη τριετια ηταν το αδιαμφισβητο Νο1,εφτασε στην απολυτη καταξιωση(σε ατομικο,αλλα και σε ομαδικο επιπεδο) & εβγαλε φοβερα νουμερα..
Εγω ειμαι μεταξυ του Μπερντ & του Χακιμ..(δεν εχω ψηφισει ακομη..)..θα τοποθετηθω πιο αναλυτικα,καποια αλλη στιγμη..



QUOTE(aegeansheed @ Sep 22 2009, 13:30 ) *
Μου αρέσει που ο καθένας έχει αποτυπώσει στο μυαλό του με τον δικό του τρόπο την κυριαρχία του εκάστοτε παίκτη.



QUOTE(NBAholic @ Sep 22 2009, 13:01 ) *
Ο Χακίμ ήταν επίσης ασυναγώνιστος, ιδίως στα πλέι οφ και θα του έδινα την πρώτη θέση αν είχε λίγο καλύτερο ομαδικό ρεκόρ το '95. Ο Μπερντ είναι κι αυτός ισχυρός υποψήφιος, καθώς αυτή η τριετία είναι η κορυφαία του. Όχι μόνο με 2 πρωταθλήματα και άλλον 1 τελικό, αλλά και με 3/3 MVP, ο μοναδικός της λίστας που το κατόρθωσε.



Λαρι Μπερντ:
-2 X NBA Champion
-3 X NBA MVP
-2 X NBA Finals

Στατιστικα 1983-84:
-Κανονικη περιοδος:24.2π,10.1ρ,6.6ασ,1.8κλ,0.9κοψ
-Πλει-οφς:27.5π,11ρ,5.9ασ

Στατιστικα 1984-85:
-Κανονικη περιοδος:28.7π,10.5ρ,6.6ασ,1.6κλ,1.2κοψ
-Πλει-οφς:26π,9.1ρ,5.8ασ

Στατιστικα 1985-86:
-Κανονικη περιοδος:25.8π,9.8ρ,6.8ασ,2κλ
-Πλει-οφς:25.9π.9.3ρ,8.2ασ


Αν ειχα να δωσω 2 ψηφους,θα τις εδινα στους Χακιμ & Λαρι...
Οπως εγραψε και ο φιλος aegeansheed,ο καθενας απο μας εχει αποτυπωσει στο μυαλο του με τον δικο του τροπο τη κυριαρχια του καθε παικτη..
Τις επικες εμφανισεις του Χακιμ ειχα τη τυχη να τις προλαβω και να τις παρακολουθησω..
Tον Μπερντ τον πρωτοειδα να παιζει στους τελικους του 86'..βεβαια,ειχα ακουσει και μαθει παρα πολλα γι'αυτον & ηδη στα ματια μου τοτε(ημουν πιτσιρικας..),ηταν ενας μυθος,ενα φαινομενο του μπασκετ..ο μεγαλος λευκος..
Τη τριετια 84-86,επιασε απιστευτα στανταρντ αποδοσης και καταξιωθηκε πληρως..σε μια εποχη οπου δεν ελειπαν τα μεγαλα ονοματα και αντιπαλοι..και σε ατομικο(κυριως),αλλα και σε ομαδικο επιπεδο..
Ψηφισα Λαρι Μπερντ..ειμαι αυτος που του δινει τη 1η ψηφο στο συγκεγκριμμενο poll..
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 23 2009, 18:03 ) *
Τη τριετια 84-86,επιασε απιστευτα στανταρντ αποδοσης και καταξιωθηκε πληρως..σε μια εποχη οπου δεν ελειπαν τα μεγαλα ονοματα και αντιπαλοι..και σε ατομικο(κ και σε ομαδικο επιπεδο..
Ψηφισα Λαρι Μπερντ..ειμαι αυτος που του δινει τη 1η ψηφο στο συγκεγκριμμενο poll..

Mε πολυ μικρη διαφορα προσωπικα θα τον εβαζα τριτο πισω απο Σακ-Χακιμ.Το μεγαλυτερο παρασημο ειναι το "ΜV3"..........3 σερι MVP!Moνο ο Τσαμπερλαιν ο Ρασσελ και ο Μπερντ το εχουν καταφερει αυτο!Παντως ειναι πολυ δυσκολο γιατι και οι 7 παιχτες εκαναν την διαφορα σε αυτα τα χρονικα διαστηματα σε τεραστιο βαθμο!
il postino
αν και μικρος για να παρακολουθησω την περιοδο του μπερντ (το 84 ημουν μολις 5 ετων) , οποτε θα παραβλεψω αυτην την επιλογη , και θα επιλεξω την περιοδο του τζορνταν , οπου εκτος απο τα 3 σερι πρωταθληματα (repeat of the three-peat) , δεσποζει φυσικα και το 72-10!

το βασικο μου κριτηριο ειναι οτι δεν υπηρχε καμια αμφιβολια οτι ο τζορνταν θα ηταν αυτος που θα σηκωνε την κουπα στο τελος. δεν υπηρχε ιχνος αμφισβητησης σε αυτη την τριετια , εκτος μονο απο τους pacers toy 97 ή του 98 (νομιζω του 98) που χτηπησαν τους Bulls στον τελικο ανατολης (αν θυμαμαι καλα) και εχασαν μονο τα εκτος εδρας ματς και αποκλειστηκαν με 4-3. ηταν η μονη ομαδα που στριμωξε τους bulls kai ton jordan σε αυτην την περιοδο. εκεινη την περιοδο ο τζορνταν , εν αντιθεσει με τις αλλες επιλογες-πλην μπερντ-ηταν ενας μυθος! ενας μυθος που ακομα και οταν δεν ηταν σε καλη μερα , πραγμα σπανιο , εβρισκε , και μαλιστα ευκολα , τροπο να σε κερδισει! και φυσικα εκεινες τις χρονιες οποιος αμυντικος τολμουσε να ανασανει κοντα στον τζορνταν σφυριζοταν, να τα λεμε και ολα δηλαδη!

Air and King
QUOTE(ilpostino @ Sep 23 2009, 18:30 ) *
αν και μικρος για να παρακολουθησω την περιοδο του μπερντ (το 84 ημουν μολις 5 ετων) , οποτε θα παραβλεψω αυτην την επιλογη , και θα επιλεξω την περιοδο του τζορνταν , οπου εκτος απο τα 3 σερι πρωταθληματα (repeat of the three-peat) , δεσποζει φυσικα και το 72-10!

το βασικο μου κριτηριο ειναι οτι δεν υπηρχε καμια αμφιβολια οτι ο τζορνταν θα ηταν αυτος που θα σηκωνε την κουπα στο τελος. δεν υπηρχε ιχνος αμφισβητησης σε αυτη την τριετια , εκτος μονο απο τους pacers toy 97 ή του 98 (νομιζω του 98) που χτηπησαν τους Bulls στον τελικο ανατολης (αν θυμαμαι καλα) και εχασαν μονο τα εκτος εδρας ματς και αποκλειστηκαν με 4-3.

Παρολα αυτα ο Τζορνταν ειχε το καλυτερο σαπορτινγκ καστ πλην ισως απο τον Ματζικ και παρολο τις κακες τους εμφανησεις στους Τελικους(μονο το 3ο παιχνιδι ηταν το καλο του)για τα δικα του δεδομενα η ομαδα πηρε το τροπαιο απεναντι στους μετριους Σονικς!Πολυ καλη ομαδα οι μπουλς και ο Τζορνταν δεν κυριαρχησε οπως το 91-93!Οπως ειπε και ο NBAholic πεσμενο το επιπεδο απο το 96 και μετα!
Οχι πως ο Τζορνταν96-98 δεν ηταν πολυ καλος στην τριετια αυτη αλλα προσωπικα θα τον εβαζα σιγουρα κατω απο Σακ-Χακιμ-Μπερντ εν αντιθεση με τον Τζορνταν 91-93 που θα τον εβαζα σιγουρα πρωτο!

Απο εκει και περα οτι δεν εζησες τον Μπερντ δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να βρεις η να αγορασεις ενα καρο παιχνιδια του!Και εγω δεν εχω ζησει τον Τσαμπερλαιν και τον Ρομπερτσον αλλα εχω ασχοληθει εδω και χρονια και βρει παιχνιδια τους και μαλιστα παρα πολλα ειδικα του Οσκαρ Ρομπερτσον και μπορω να τους κρινω.Την εποχη μπορει να μην την εχω ζησει αλλα την γνωριζω παρα πολυ καλα ακομα και αν δεν ζουσα το 60!
Αφου δεν εζησες τον Μπερντ με την ιδια λογικη δεν εζησες και τον Τζορνταν τα πρωτα του χρονια αρα δεν εχεις ολοκληρωμενη εικονα για αυτον.Δεν ειναι ετσι....παντα μπορεις να κρινεις παιχτες οποιαδηποτε εποχη και να ζεις!Αρκει να εχεις εικονα!
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Sep 23 2009, 18:40 ) *
Παρολα αυτα ο Τζορνταν ειχε το καλυτερο σαπορτινγκ καστ πλην ισως απο τον Ματζικ και παρολο τις κακες τους εμφανησεις στους Τελικους(μονο το 3ο παιχνιδι ηταν το καλο του)για τα δικα του δεδομενα η ομαδα πηρε το τροπαιο απεναντι στους μετριους Σονικς!Πολυ καλη ομαδα οι μπουλς και ο Τζορνταν δεν κυριαρχησε οπως το 91-93!Οπως ειπες και ο NBAholic πεσμενο το επιπεδο απο το 96 και μετα!

Οπως εχω πει στον φιλο Air & King,ημουν σε διλλημα οσον αφορα το ποια 3ετια του Τζορνταν,θα επρεπε να επιλεξω.
Η αληθεια ειναι πως στη 1η 3ετια δεν ειχε το σαπορτινγκ-καστ που ειχε στη 2η..ενω και ο ανταγωνισμος σιγουρα ηταν πιο αυξημενος στη 1η..επρεπε τοτε να ξεπερασουν εμποδια που λεγονταν ''Δις Πρωταθλητες'' Πιστονς,τους Σελτικς βεβαια,τους πολυ δυνατους τοτε Καβαλιερς,τους Νικς,αλλα και τη σταθερη τοτε ανατολικη δυναμη τους Χωκς..Στους τελικους πετυχαν τους Λεικερς(με τα προβληματα τους..) & τους πολυ δυνατους Μπλειζερς & Σανς..
Δεν λεω..ο Air ηταν αξεπεραστος..
Ομως στο δικο μου μυαλο και σκεψη,τις πιο επιβλητικες παρουσιες και εμφανισεις(στα χρονικα διαστηματα που εχω βαλει για τον καθε παικτη),τις εχουν κανει οι Μπερντ & Ολαζουον..
Η διαφορες οντως, ειναι στις περισσοτερες περιπτωσεις πολυ μικρες..

ΥΓ:Θα την πω και τη κακια μου...ειναι δυνατον να εχει ο Ντανκαν 2 ψηφους και ο Μπερντ(πριν προσθεσω εγω τη δικη μου..) καμια?? gdi.gif .... 19.gif 19.gif 19.gif
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 23 2009, 18:56 ) *
ΥΓ:Θα την πω και τη κακια μου...ειναι δυνατον να εχει ο Ντανκαν 2 ψηφους και ο Μπερντ(πριν προσθεσω εγω τη δικη μου..) καμια?? gdi.gif .... 19.gif 19.gif 19.gif

Σπερς Φανς........αλλα εξαιρετικος και ο Ντανκαν!
Οντως εκπληκτικος "ο Ιλαριους" Μπερντ εκεινη την τριετια για μενα ηταν και ο καλυτερος παιχτης στον πλανητη εκεινη την περιοδο οχι απαραιτητα επειδη πηρε 3 σερι MVP αλλα με ολη την παρουσια του.Κριμα που μετα το 84 και το 85 δεν ειχαμε παλι το 86 Σελτικς-Λεικερς.Μας τα χαλασε ο Σαμπσον και ο Χακιμ!
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Sep 23 2009, 18:22 ) *
Mε πολυ μικρη διαφορα προσωπικα θα τον εβαζα τριτο πισω απο Σακ-Χακιμ.Το μεγαλυτερο παρασημο ειναι το "ΜV3"..........3 σερι MVP!Moνο ο Τσαμπερλαιν ο Ρασσελ και ο Μπερντ το εχουν καταφερει αυτο!Παντως ειναι πολυ δυσκολο γιατι και οι 7 παιχτες εκαναν την διαφορα σε αυτα τα χρονικα διαστηματα σε τεραστιο βαθμο!

Πιστευω πως αν τα προβληματα με τη μεση του,δεν αρχιζαν να κανουν την εμφανιση τους τοσο προωρα,ο Μπερντ ισως και να διευρυνε το σερι των MVP..και μεχρι το τελος της καριερας του να ειχε 5 με 6...
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 23 2009, 19:12 ) *
Πιστευω πως αν τα προβληματα με τη μεση του,δεν αρχιζαν να κανουν την εμφανιση τους τοσο προωρα,ο Μπερντ ισως και να διευρυνε το σερι των MVP..και μεχρι το τελος της καριερας του να ειχε 5 με 6...

Συμφωνω,και θα ειχε και μια πιο ισχυρη υποψηφιοτητα για τον τιτλο του κορυφαιου ολων των εποχων!Για μενα βεβαια ειναι G.O.A.T candidate.......αλλα αν κατακτουσε και αλλα θα ειχε ακομα πιο πολλες πιθανοτητες!
almirosbc
QUOTE(Air and King @ Sep 23 2009, 18:12 ) *
Συμφωνω,και μια πιο ισχυρη υποψηφιοτητα για τον τιτλο του κορυφαιου ολων των εποχων!


μαλλον ο τζορνταν νομιζω......
a bullet for your head
QUOTE(almirosbc @ Sep 23 2009, 19:14 ) *
μαλλον ο τζορνταν νομιζω......

Δεν αντιλεγω..
Απλα πιασαμε μια υποθετικη συζητηση..
Ο Μεγαλος Λευκος στο prime του,ηταν Τρομακτικα Καλος παικτης..αν δεν τον προδιδε η μεση του σχετικα προωρα,θα μπορουσε να ειναι ενας πολυ ισχυρος υποψηφιος για τον τιτλο του κορυφαιου ολων των εποχων..
Αυτα..για να μην ξεφυγουμε αλλο απ το θεμα που πραγματευεται αυτο το poll..
il postino
QUOTE(Air and King @ Sep 23 2009, 18:40 ) *
Παρολα αυτα ο Τζορνταν ειχε το καλυτερο σαπορτινγκ καστ πλην ισως απο τον Ματζικ και παρολο τις κακες τους εμφανησεις στους Τελικους(μονο το 3ο παιχνιδι ηταν το καλο του)για τα δικα του δεδομενα η ομαδα πηρε το τροπαιο απεναντι στους μετριους Σονικς!Πολυ καλη ομαδα οι μπουλς και ο Τζορνταν δεν κυριαρχησε οπως το 91-93!Οπως ειπε και ο NBAholic πεσμενο το επιπεδο απο το 96 και μετα!
Οχι πως ο Τζορνταν96-98 δεν ηταν πολυ καλος στην τριετια αυτη αλλα προσωπικα θα τον εβαζα σιγουρα κατω απο Σακ-Χακιμ-Μπερντ εν αντιθεση με τον Τζορνταν 91-93 που θα τον εβαζα σιγουρα πρωτο!

Απο εκει και περα οτι δεν εζησες τον Μπερντ δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να βρεις η να αγορασεις ενα καρο παιχνιδια του!Και εγω δεν εχω ζησει τον Τσαμπερλαιν και τον Ρομπερτσον αλλα εχω ασχοληθει εδω και χρονια και βρει παιχνιδια τους και μαλιστα παρα πολλα ειδικα του Οσκαρ Ρομπερτσον και μπορω να τους κρινω.Την εποχη μπορει να μην την εχω ζησει αλλα την γνωριζω παρα πολυ καλα ακομα και αν δεν ζουσα το 60!
Αφου δεν εζησες τον Μπερντ με την ιδια λογικη δεν εζησες και τον Τζορνταν τα πρωτα του χρονια αρα δεν εχεις ολοκληρωμενη εικονα για αυτον.Δεν ειναι ετσι....παντα μπορεις να κρινεις παιχτες οποιαδηποτε εποχη και να ζεις!Αρκει να εχεις εικονα!

καποια στιγμη πρεπει να αρχισω να κατεβαζω και εγω , ειναι πολλα αυτα που θα θελα να δω.

παρολαυτα, για μενα εχει μεγαλη σημασια το να ζεις στην εποχη του αγωνα που βλεπεις. εχεις αλλη οπτικη , εισαι γνωστης διαφορων παραμετρων. ξερεις τι εχει προηγηθει και τι προκειται να επακολουθησει πιθανον. ειναι αλλιως , ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω. π.χ μπορεις να βρεις 10 αγωνες που καποιος ηταν σουπερ , αλλα ολη την υπολοιπη χρονια , να σερνεται. πώς θα διαμορφωσεις αποψη? μου κανει λιγο σαν τις κασετες που δινανε παλιοτερα , οχι πως δεν το κανουν και τωρα , οι μανατζερ στους προεδρους ομαδων για να παρουν τον παικτη τους. αυτη ειναι η γνωμη μου , θεωρητικα παντα!

οσο για τον τζορνταν , εχεις δικιο , δεν εχω εικονα , αποψη και γνωμη πριν το 92.
Air and King
QUOTE(ilpostino @ Sep 23 2009, 19:53 ) *
καποια στιγμη πρεπει να αρχισω να κατεβαζω και εγω , ειναι πολλα αυτα που θα θελα να δω.

παρολαυτα, για μενα εχει μεγαλη σημασια το να ζεις στην εποχη του αγωνα που βλεπεις. εχεις αλλη οπτικη , εισαι γνωστης διαφορων παραμετρων. ξερεις τι εχει προηγηθει και τι προκειται να επακολουθησει πιθανον. ειναι αλλιως , ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω. π.χ μπορεις να βρεις 10 αγωνες που καποιος ηταν σουπερ , αλλα ολη την υπολοιπη χρονια , να σερνεται. πώς θα διαμορφωσεις αποψη? μου κανει λιγο σαν τις κασετες που δινανε παλιοτερα , οχι πως δεν το κανουν και τωρα , οι μανατζερ στους προεδρους ομαδων για να παρουν τον παικτη τους. αυτη ειναι η γνωμη μου , θεωρητικα παντα!

οσο για τον τζορνταν , εχεις δικιο , δεν εχω εικονα , αποψη και γνωμη πριν το 92.

Συμφωνω οτι αλλο να ζεις στην εκαστοτε εποχη και να εχεις το Feeling αλλα αν βρεις αγωνες τουλαχιστον μπορεις να κρινεις τους παιχτες.Αρχισε να ψαχνεις ασχολησου και θα βρεις ωραια πραγματα.Και μαλιστα πολλα!

10 αγωνες ειναι λιγοι.Αλλα δεν μιλαω για 10 ουτε για 20.Μιλαω για τετραψηφιο αριθμο!!Και οχι μονο εγω και αλλα παιδια αγγιζουν τετοιους αριθμους.Ορεξη και μερακι να υπαρχει!

Air and King
Παμε και λιγο στους Λιμνανθρωπους....
Ο Ματζικ οργανωνοντας αριστα τους Λεικερς ευτυχησε να παρει 2 σερι πρωταθληματα το 87 και το 88 ομως δεν κυριαρχησε απολυτα οπως οι Σακ-Χακιμ-Μπερντ ενω εχασε το 1988 το MVP της κανονικης περιοδου απο τον 25 χρονο τοτε Τζορνταν(το πρωτο απο τα πεντε που ακολουθησαν) που μαλλον ηταν και ο καλυτερος παιχτης του πλανητη εκεινη την περιοδο και που ουσιαστηκα αυτη ηταν η χρονια που ξεκινησε η καταξιωση για αυτον και το MVP Τελικων απο τον Γουορθι και ειχε λιγο καλυτερο υλικο απο Μπερντ-Σελτικς και Σακιλ-Λεικερς και πολυ καλυτερο απο Χακιμ-Ροκετς.....

Οσο αφορα τον Κομπι το 2008 εκανε καλυτερη ατομικα χρονια απο το 2009.Την πρωτη κερδισε το ΜVP κανονικης Περιοδου οδηγωντας τους Λεικερς στους Τελικους του ΝΒΑ σε μια εκπληκτικη χρονια για αυτον και την χρονια που μας περασε πηρε το 4ο πρωταθλημα του και το 1ο MVP Τελικων της καριερας του.Σε καμια περιπτωση δεν κυριαρχησε ομως αφου δεν ειναι καν ξεκαθαρα ο καλυτερος παιχτης στον πλανητη με τον ΛεΜπρον κυριως αλλα και τον Γουειντ να του κλεβουν αυτο τον τιτλο στις συνειδησεις πολλων ανθρωπων.........

Νομιζω οτι ειναι και οι 2 τελευταιοι αυτης της λιστας που βεβαια ναι μεν ειναι "κλειστη" αλλα εστω και για λιγο χανουν σε σχεση με τους αλλους 5.Μαλιστα τον Κομπι θα τον εβαζα πανω απο τον Ματζικ.Θεωρω οτι ειχε λιγακι μεγαλυτερο impact στην ομαδα του απο οτι ο Ματζικ ο οποιος ειχε και σαφως μεγαλυτερη βοηθεια απο τον Κομπι!

Μην ξεχναμε παντα οτι το ωραιο τοπικ του bullet αναφερεται σε συγκεκριμενες χρονικες περιοδους και οχι σε βαθος καριερας αυτων των παιχτων!
T.W.Is.M.
Το ΝΒΑ ειναι κατα κανονα πρωταθλημα των ψηλων. Αφου ακομα και ο καλυτερος πλει μεικερ ολων(και για μενα καλυτερος γενικα) ηταν 2.06! Που και που βγαινει ενας Τζορνταν ή ενας Μπραιαντ και σπαει τη μονοτονια. smiley.gif
Γι αυτο λοιπον πως να μην ψηφισω ψηλο σ αυτη την ψηφοφορια? Και προτιμησα τον παιχτη που αλλαζε περισσοτερο ολοκληρο το παιχνιδι της ομαδας του, αυτον που αλλαζε ομαδα και αυτοματα την εκανε διεκδικητρια του τιτλου, που ειχε αναγκασει αντιπαλους προπονητες να φτιαξουν αμυντικη τακτικη ειδικα για αυτον, για να εκμεταλλευτουν τη μεγαλη αδυναμια του, τον παιχτη που αναγκασε το προπονητικο staff να μεταφερει ενα ολοκληρο επιθετικο συστημα πιο κοντα στο καλαθι για να τον εκμεταλλευτει, αυτον που οδηγησε την ομαδα του στο καλυτερο ρεκορ πλει οφ των τελευταιων χρονων(γιατι καλο το 72-10, αλλα το 15-1 στα πλει οφ ειναι ακομα ανωτερο-ακομα κι απ το fo' fo' fo' του Moses Malone, που εγινε fo' five, fo') και τελος, αυτον που προσφατα κερδισε το Φελπς σε αγωνα κολυμβησης(βεβαια ο Φελπς κολυμπησε τη διπλασια αποσταση, αλλα ποιος θα το θυμαται του χρονου? tongue.gif )
Air and King
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 24 2009, 17:03 ) *
αυτον που οδηγησε την ομαδα του στο καλυτερο ρεκορ πλει οφ των τελευταιων χρονων(γιατι καλο το 72-10, αλλα το 15-1 στα πλει οφ ειναι ακομα ανωτερο

Aυτο(15-1)το 2001 ειναι το καλυτερο ρεκορ ολων των εποχων σε Πλειοφ.Μαλιστα το ενα ματς που εχασαν οι Λεικερς ηταν ισως απο την χειροτερη σε δυναμικη ομαδα (απο τις 4 που αντιμετωπισαν) στον πρωτο τελικο χαρη στο επικο παιχνιδι του "μεγαλου Κοντου" Αλλεν Αιβερσον.......
Ακολουθουν οι Σιξερς το 1983 με 12-1,οι Πιστονς(1989)-Μπουλς(1991)-Σπερς(1999) με 15-2.......
Ηταν τρομερο το ταιμινγκ που φορμαριστηκαν οι Λεικερς σε εκεινα τα πλειοφ με τον Σακιλ να κυριαρχει πληρως......και να διαλυει τους παντες.......Σε ενα υποθετικο ματς-απ Λεικερς 2001 vs Σικαγο Μπουλς 1996 θα εδινα ενα μικρο προβαδησμα στους Λεικερς με prime Σακιλ ακομα και αν οι Μπουλς ειχαν Τζορνταν-Πιππεν-Ροντμαν........Τους Λεικερς αυτους τους θεωρω απο τις κορυφαιες ομαδες της Ιστοριας!Αντιθετα απο Μπουλς προτιμω αν και δεν ειχαν καλυτερο υλικο τους Μπουλς του 91 και 92.....
T.W.Is.M.
QUOTE(Air and King @ Sep 27 2009, 19:21 ) *
Aυτο(15-1)το 2001 ειναι το καλυτερο ρεκορ ολων των εποχων σε Πλειοφ.Μαλιστα το ενα ματς που εχασαν οι Λεικερς ηταν ισως απο την χειροτερη σε δυναμικη ομαδα (απο τις 4 που αντιμετωπισαν) στον πρωτο τελικο χαρη στο επικο παιχνιδι του "μεγαλου Κοντου" Αλλεν Αιβερσον.......
Ακολουθουν οι Σιξερς το 1983 με 12-1,οι Πιστονς(1989)-Μπουλς(1991)-Σπερς(1999) με 15-2.......
Ηταν τρομερο το ταιμινγκ που φορμαριστηκαν οι Λεικερς σε εκεινα τα πλειοφ με τον Σακιλ να κυριαρχει πληρως......και να διαλυει τους παντες.......Σε ενα υποθετικο ματς-απ Λεικερς 2001 vs Σικαγο Μπουλς 1996 θα εδινα ενα μικρο προβαδησμα στους Λεικερς με prime Σακιλ ακομα και αν οι Μπουλς ειχαν Τζορνταν-Πιππεν-Ροντμαν........Τους Λεικερς αυτους τους θεωρω απο τις κορυφαιες ομαδες της Ιστοριας!Αντιθετα απο Μπουλς προτιμω αν και δεν ειχαν καλυτερο υλικο τους Μπουλς του 91 και 92.....


To θυμαμαι εκεινον τον πρωτο τελικο. Νομιζω ειχε παει και στην παραταση. Ως φαν των Λεικερς περιμενα αλλο ενα σουιπ για να παρουν το πρωτο πρωταθλημα με αηττητο στα πλει οφ και ηρθε ο Αιβερσον και το χαλασε. Οσο κι αν με εκνευρισε σε εκεινο το ματς ο Αιβερσον, απο εκεινη τη σειρα και μετα ανεβηκε πολυ στην εκτιμηση μου. Εκεινη η χρονια πρεπει να ηταν και το πρωτο πραγματικο ξεπεταγμα του Μπραιαντ, οχι στατιστικα, αλλα ουσιαστικα και αυτο ανεβασε ολη την ομαδα. Ο Ο'Νιλ ηταν καλυτερος το 2000, ειδικα στους τελικους με την Ιντιανα ηταν ασταματητος.
Off-topic, αλλα απο τους τελικους του 2001 εκτος απο το πρωτο παιχνιδι με τα οργια του Αιβερσον θυμαμαι και ενα τριποντο του Χορι απο τη γωνια στον τριτο τελικο που εκρινε οριστικα το παιχνιδι και εφερε τους Λεικερς ξανα σε πλεονεκτικη θεση για το πρωταθλημα.
Air and King
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 27 2009, 23:25 ) *
To θυμαμαι εκεινον τον πρωτο τελικο. Νομιζω ειχε παει και στην παραταση. Ως φαν των Λεικερς περιμενα αλλο ενα σουιπ για να παρουν το πρωτο πρωταθλημα με αηττητο στα πλει οφ και ηρθε ο Αιβερσον και το χαλασε. Οσο κι αν με εκνευρισε σε εκεινο το ματς ο Αιβερσον, απο εκεινη τη σειρα και μετα ανεβηκε πολυ στην εκτιμηση μου. Εκεινη η χρονια πρεπει να ηταν και το πρωτο πραγματικο ξεπεταγμα του Μπραιαντ, οχι στατιστικα, αλλα ουσιαστικα και αυτο ανεβασε ολη την ομαδα. Ο Ο'Νιλ ηταν καλυτερος το 2000, ειδικα στους τελικους με την Ιντιανα ηταν ασταματητος.
Off-topic, αλλα απο τους τελικους του 2001 εκτος απο το πρωτο παιχνιδι με τα οργια του Αιβερσον θυμαμαι και ενα τριποντο του Χορι απο τη γωνια στον τριτο τελικο που εκρινε οριστικα το παιχνιδι και εφερε τους Λεικερς ξανα σε πλεονεκτικη θεση για το πρωταθλημα.

Στο πρωτο ματς ηταν εκπληκτικος και ο Αιβερσον με 48 ποντους αλλα και ο Σακιλ με 44 ποντους και με πολλα καρφωματα σε εκεινο το παιχνιδι.Ο Κομπι ηταν κακος και εκτεθηκε απο τον Αιβερσον σαν παρουσιες στον πρωτο Τελικο.Στα επομενα παιχνιδια ανεβασε στροφες και βοηθησε τους Λεικερς αλλα και παλι ο Σακ ηταν ο απολυτος κυριαρχος και ξεκαθαρος MVP των τελικων.Ουσιαστικα το τριτο παιχνιδι ηταν που ζοριστηκαν οι Λεικερς καθως το 4ο και το 5ο τα καθαρησαν σχετικα ευκολα.
Καλα θυμασαι το τριποντο του Χορι.........

Γενικα ο Σακιλ τις χρονιες του Θριπιτ ηταν με διαφορα ο καλυτερος παιχτης στον πλανητη και η κυριαρχια του ηταν μοναδικη.Εν τελει ψηφισα αυτον στο διλημμα μου με τον Χακιμ.......
sacarame
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 28 2009, 00:25 ) *
Off-topic, αλλα απο τους τελικους του 2001 εκτος απο το πρωτο παιχνιδι με τα οργια του Αιβερσον θυμαμαι και ενα τριποντο του Χορι απο τη γωνια στον τριτο τελικο που εκρινε οριστικα το παιχνιδι και εφερε τους Λεικερς ξανα σε πλεονεκτικη θεση για το πρωταθλημα.



offtopic.gif Επίσης χαρακτηριστικά από αυτούς τους τελικούς θυμάμαι το απίστευτο ξύλο που είχε φάει ο κακομοίρης ο Μουτόμπο από τον Σακίλ....Συνέχεια οι αγκώνες του χοντρού ήταν στο πρόσωπο του...Αφού πιο πολύ είδε τους αγκώνες του παρά τον ίδιο το Σακίλ σε εκείνη τη σειρά.... laugh.gif laugh.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(Air and King @ Sep 28 2009, 00:37 ) *
Στο πρωτο ματς ηταν εκπληκτικος και ο Αιβερσον με 48 ποντους αλλα και ο Σακιλ με 44 ποντους και με πολλα καρφωματα σε εκεινο το παιχνιδι.Ο Κομπι ηταν κακος και εκτεθηκε απο τον Αιβερσον σαν παρουσιες στον πρωτο Τελικο.Στα επομενα παιχνιδια ανεβασε στροφες και βοηθησε τους Λεικερς αλλα και παλι ο Σακ ηταν ο απολυτος κυριαρχος και ξεκαθαρος MVP των τελικων.Ουσιαστικα το τριτο παιχνιδι ηταν που ζοριστηκαν οι Λεικερς καθως το 4ο και το 5ο τα καθαρησαν σχετικα ευκολα.
Καλα θυμασαι το τριποντο του Χορι.........

Γενικα ο Σακιλ τις χρονιες του Θριπιτ ηταν με διαφορα ο καλυτερος παιχτης στον πλανητη και η κυριαρχια του ηταν μοναδικη.Εν τελει ψηφισα αυτον στο διλημμα μου με τον Χακιμ.......


Παντως με ολα αυτα που διαβαζω σ αυτο το thread εχω αρχισει να ξανασκεφτομαι αν ο καλυτερος σεντερ που εχω δει ειναι ο Ολαζουον ή ο Ο'Νιλ. Δεν εχω δει Ρασελ και Τσαμπερλεν να παιζουν, ενω τον Καριμ τον εχω δει στα τελευταια του μονο. Αυτο που ειχα δει τη διετια 1994-95 απο το Χακιμ με ειχε εντυπωσιασει τοσο που ακομα και το 2000-02 ελεγα οτι θεωρω καλυτερο γενικα σαν καριερα τον Ο'Νιλ, αλλα υψηλοτερο peak αποδοσης τον Ολαζουον. Στο impact βεβαια δεν τιθεται ιδιαιτερη συγκριση για μενα, γιατι ο Σακιλ αλλαζε ολοκληρο το παιχνιδι οταν εμπαινε στο ματς.

QUOTE(sacarame @ Sep 28 2009, 00:46 ) *
offtopic.gif Επίσης χαρακτηριστικά από αυτούς τους τελικούς θυμάμαι το απίστευτο ξύλο που είχε φάει ο κακομοίρης ο Μουτόμπο από τον Σακίλ....Συνέχεια οι αγκώνες του χοντρού ήταν στο πρόσωπο του...Αφού πιο πολύ είδε τους αγκώνες του παρά τον ίδιο το Σακίλ σε εκείνη τη σειρά.... laugh.gif laugh.gif


Ας προσεχε να μην εμπλεκε στα ποδια του. smiley.gif
Τι τη θες την αμυνα ρε συ Ντικεμπε? Αστον να καρφωσει, καντου και κανενα φαουλ να παει στις βολες να γελασουμε λιγο, μεχρι εκει ομως. Αφου στο τελος θα βαλει 30 ποντους και θα κερδισει. Βεβαια, και το οτι εβλεπε τους αγκωνες του παλι καλα ηταν. Οι περισσοτεροι εκεινη την περιοδο εβλεπαν μονο τα παπουτσια του(που ηταν και νουμερο 50φευγα-60ελα)μετα το καρφωμα tongue.gif
Περα απ την πλακα ομως, φαντασου οτι ο Μουτομπο ηταν ο καλυτερος αμυντικος ψηλος του πρωταθληματος τοτε και δεν μπορουσε να τον συγκρατησει.
captain charisma
αλλωστε για αυτο το πηρε η φιλαδελφια με ανταλλαγη εκεινη τη χρονια...για να σταματησει τον σακ σε περιπτωση που φταναν στους τελικους...οσο και να ηθελε να τον σταματησει δεν μπορουσε γιατι η διαφορα στα κιλα και στη δυναμη ηταν μεγαλη.. 115 κιλα ο ενας 155 κιλα ο αλλος οποτε φανταζει λογικο...και σε μερικες φασεις που ετρωγε τις αγκωνιες του ο'νιλ και μετα καρφωμα νομιζω πως εκανε επιθετικα φαουλ ο σακ αλλα οι διαιτητες κλειναν τα ματια..
T.W.Is.M.
QUOTE(big dirk @ Sep 28 2009, 23:20 ) *
αλλωστε για αυτο το πηρε η φιλαδελφια με ανταλλαγη εκεινη τη χρονια...για να σταματησει τον σακ σε περιπτωση που φταναν στους τελικους...οσο και να ηθελε να τον σταματησει δεν μπορουσε γιατι η διαφορα στα κιλα και στη δυναμη ηταν μεγαλη.. 115 κιλα ο ενας 155 κιλα ο αλλος οποτε φανταζει λογικο...και σε μερικες φασεις που ετρωγε τις αγκωνιες του ο'νιλ και μετα καρφωμα νομιζω πως εκανε επιθετικα φαουλ ο σακ αλλα οι διαιτητες κλειναν τα ματια..


Ισως να εκανε επιθετικο, αλλα πολλες φορες πριν το επιθετικο μπορει να ειχαν γινει και 1-2 αμυντικα φαουλ. Ειναι κατι παρομοιο με αυτο που βλεπουμε στην Ευρωπη με το Σχορτσανιτη. Του κανουν τοσα φαουλ που δε σφυριζονται και τελικα δινονται τα επιθετικα. Απλα ο Ο'Νιλ χρησιμοποιουσε και τους αγκωνες, αλλα ειχε την αντιμετωπιση του σταρ(βλεπε σημερα Μπραιαντ, Λεμπρον, Γουειντ και παλιοτερα Τζορνταν).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.