Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2008 - 2009
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
berry the truth
ΓΥΝΑΙΚΕΣ-ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ: Βγήκε το πρόγραμμα για την προετοιμασία

Στα τέλη του μήνα φτάνουν οι ξένες, απούσες μόνο οι διεθνείς

Οριστικοποιήθηκε η άφιξη των ξένων των Εσπερίδων, Τζάκι Μάκ Φάρλαντ και Έρικα Ντέϊβις, που θα βρίσκονται στην χώρα μας πριν τα τέλη Αυγούστου. Η προετοιμασία θα ξεκινήσει στις 18 Αυγούστου και θα πάρουν μέρος σε αυτή τόσο οι νεοαποκτηθείσες Όλγα Κυρκοπούλου και Πέπη Βαλέτα όσο και η Κατερίνα Σωτηρίου που βρίσκεται στο στάδιο της αποθεραπείας και θα μπει σιγά σιγά στο κανονικό πρόγραμμα όπως και η Αγγελική Τσέρου, που βρίσκεται στο στάδιο αποθεραπείας μια και εγχειρίστηκε πριν μερικές εβδομάδες στον ώμο. Αντίθετα θα απουσιάσουν στο ξεκίνημα οι τρεις διεθνείς Καλέντζου , Καλτσίδου και Χατζηνικολάου που έχουν υποχρεώσεις με την Εθνική ομάδα ενώ άδεια έχει πάρει για λίγες μέρες και η διεθνής με την κορασίδων Ανθή Χατζηγιακουμή που θα ενσωματωθεί λίγο αργότερα.

Στο μεταξύ οι διοικούντες κάνουν τεράστια προσπάθεια στο χορηγικό κομμάτι σε συνεργασία με τα νέα μέλη του συμβουλίου . Ένα από αυτά ο Νίκος Σταθόπουλος έχει ήδη αποσπάσει τα εύσημα για την αμέριστη βοήθεια που παρέχει στον σύλλογο ενώ σημαντική βοήθεια προσφέρει και ο Δημήτρης Βαρβατάκος με το νέο σάϊτ και το τεράστιο κομμάτι Ευρώπη . Το πολυσυλλεκτικό μοντέλο είναι απαραίτητο αφού οι Εσπερίδες έχουν ανοιχτεί σε πολλά μέτωπα και ο πρόεδρος Γιώργος Μουζούκης και τα άλλα μέλη χρειάζονται συμπαράσταση για να ανταπεξέλθουν στις μεγάλες ανάγκες και προσδοκίες όλων.
tsops
Για να ζεσταινόμαστε λίγο...ξεκινούν και οι προετοιμασίες wink.gif
sporting b.c.
λείπει η πιο βαριά φανέλα...
tsops
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Προς ενημέρωση όλων των μελών που επισκέπτονται το Γυναικείο Φόρουμ: topics σχετικά με την Εθνική Γυναικών και τις "μικρές" Εθνικές έχουν μεταφερθεί στο Φόρουμ Nationals που περιλαμβάνει όλα τα αντίστοιχα topics smile.gif
basket4
Ενθουσιασμός και διάθεση
Του Αλέξανδρου Πρίφτη
19/08/2008 (19:30)

Ο ενθουσιασμός και η μεγάλη όρεξη για σκληρή δουλειά ήταν τα δύο κύρια στοιχεία στην πρώτη προπόνηση του Αθηναϊκού ενόψει της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Τεχνικός επιτελείο και παίκτες πραγματοποίησαν χθες την επίσημη "πρώτη", που είχε όμως πολλές απώλειες, καθώς λόγω υποχρεώσεων με την Εθνική ομάδα των γυναικών δεν παρέστησαν οι Κοσμά, Ζέρβα και Σούλις, όπως και οι Αμερικανίδες, Λατόγια Ντέιβις και Κέιτι Γκερλντς.

Έτσι η πρώτη προπόνηση πραγματοποιήθηκε με τις Γκουζίνη, Πρασσά, Βολονάκη, Δασκαλοπούλου, Μαγαλιού, Μακρή, Μανώλη, Χαλικιά, Σαρέγκου και Κουντουρά, να δίνουν κανονικά το "παρών". Στο κλειστό της Εργάνης βρέθηκαν και ο επικεφαλής της Διοικούσας Επιτροπής, Νίκος Χαρδαλιάς, μέλη της διοίκησης, όπως και ο Γενικός Αρχηγός του Αθηναϊκού, Σωκράτης Ηλιάδης. Τη δεδομένη χρονική στιγμή επικεφαλής του τεχνικού επιτελείου είναι Γιάννης Κτικτάκης, καθώς ο Τζώρτζης Δικαιουλάκος βρίσκεται στη Σλοβενία μαζί με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

"Υπάρχει όρεξη για σκληρή δουλειά"
"Η νέα χρονιά αποτελεί πρόκληση για τον Αθηναϊκό", επεσήμανε αρχικά ο άμεσος συνεργάτης του Τζώρτζη Δικαιουλάκου, Γιάννης Κτικτάκης στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας (www.abc-women.gr) και συμπλήρωσε: "Στόχος μας είναι η νέα ομάδα να καταφέρει να πρωταγωνιστήσει στο ελληνικό πρωτάθλημα και να ανέβει ένα σκαλί πιο πάνω, ενώ εφέτος υπάρχει και η ιδιαιτερότητα της Ευρώπης.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν αντικειμενικά προβλήματα όσον αφορά τις απουσίες πολλών αθλητριών, τα οποία ήταν και αναμενόμενα. Υπάρχει μεγάλη διάθεση και όρεξη για σκληρή δουλειά απ' όλους μας, ενώ θεωρώ πως μόλις το ρόστερ μας συμπληρωθεί, θα βγάλουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε στο παρκέ, θα έχουμε τη φυσική κατάσταση που επιθυμούμε, θεμελιώνοντας τα βασικά κομμάτια της αμυντικής κι επιθετικής μας φιλοσοφίας".

basket.gr
basket4
να ρωτησω κατι..τελικα οι Εσπεριδες εφτιαξαν site?
καπου το ειχα διαβασει tongue.gif
tsops
QUOTE(basket4 @ Aug 20 2008, 11:18 ) *
να ρωτησω κατι..τελικα οι Εσπεριδες εφτιαξαν site?
καπου το ειχα διαβασει tongue.gif


Από όσο γνωρίζω είναι στη διαδικασία ανάπτυξης smile.gif
basket4
Τέλος για φέτος
Της Λίλης Ροδανάκη
21/08/2008 (17:30)

Η άνοδος του Π. Φαλήρου στην Α1, όπως είναι λογικό έφερε νέες προσδοκίες στους ανθρώπους της ομάδας, οι οποίοι φρόντισαν να δημιουργήσουν τις κατάλληλες προθέσεις για την εκπλήρωσή τους. Οι φετινές μεταγραφικές κινήσεις του συλλόγου τελείωσαν, όπως γνωστοποίησε με ανακοίνωση του και όλοι ευελπιστούν η χρονιά που έρχεται να στεφθεί με επιτυχία.
Αναλυτικά η ανακοίνωση:

"Ο Α.Ο. Παλαιού Φαλήρου αφού πρώτα ευχαριστήσει και συγχαρεί όλους τους παράγοντες: ιατρικό επιτελείο, προπονητές και αθλήτριες για την άκρως επιτυχημένη παρουσία της ομάδας την περίοδο 2007-2008 (πρωτάθλημα στην Α2 και συμμετοχή στο Φάιναλ Φορ του κυπέλλου Ελλάδας), στο πλαίσιο της συμμετοχής της γυναικείας ομάδας στο πρωτάθλημα της Α1 (2008-2009) ανακοινώνει το ρόστερ με το οποίο ευελπιστεί σε μια ανάλογη πορεία αντάξια της ιστορίας του συλλόγου.

Αναστασία Τσίκουτα (Αρχηγός Α') γκαρντ 27 1.75
Δήμητρα Χαβαλέ (Αρχηγός Β') γκαρντ 30 1.75
Μαριάννα Αξιοπούλου πλέι μέικερ 29 1.70
Κέιτι Αχτερ πλέι μέικερ 21 1.73
Δήμητρα Χαρίτου γκαρντ 26 1.70
Ελενα Βλάνη γκαρντ 21 1.73
Αταλάντη Τασουλή γκαρντ 32 1.78
Αλεξάνδρα Κοτσάνη γκαρντ 17 1.75
Γεωργία Νταή γκαρντ 25 1.77
Δήμητρα Τσουκαλά φόργουορντ 28 1.81
Φωτούλα Βολωνάκη φόργουορντ 33 1.86
Κάρεν Μουρντ σέντερ 38 1.97
Τίνα Μίλερ σέντερ 28 1.91
Τάνια Ζότοβα φόργουορντ 37 1.93
Μαρία Τετενέ σέντερ 18 1.95

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Αντώνης Μπουμπούς
ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Γιώργος Πατέρας
ΕΦΟΡΟΣ: Γιώργος Κυπαρίσους
ΓΕΝ. ΑΡΧΗΓΟΣ: Κώστας Κεραμιδάς
ΙΑΤΡΟΣ: Στέργιος Καρακίτσιος
ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ: Σταμάτης Καμβακάκης, Παναγιώτης Σαμουρέλης, Γιάννης Παναγιωτόπουλος

Οι Κέιτι Αχτερ και Τίνα Μίλερ αναμένονται στην Ελλάδα στις 30/8 και 18/9 αντίστοιχα"

basketblog.gr
berry the truth
ΓΥΝΑΙΚΕΣ-ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ανέλαβε πόστο η Καπογιάννη

Στο προπονητικό τιμ της ομάδας η έμεπιρη πρώην παίκτρια

Αναλυτικά η ανακοίνωση του Αθηναϊκού...

"Η Διοικούσα Επιτροπή του Αθηναϊκού Α.Σ. Βύρωνα ανακοινώνει τη σύναψη συνεργασίας με την Ελένη Καπογιάννη, η οποία θα στελεχώσει το τεχνικό επιτελείο του συλλόγου. Η Ελένη Καπογιάννη γεννήθηκε στις 24/08/1969 και ξεκίνησε την προπονητική της καριέρα από την Αμαρυλλίδα Βριλησσίων, την οποία και οδήγησε στην άνοδο στην Α2 κατηγορία ως πρώτη προπονήτρια. Επόμενος "σταθμός" της, ο Αστέρας Εξαρχείων με τον οποίο πανηγύρισε την άνοδο στην Α1, στην αρχή ως βοηθός κι εν συνεχεία ως πρώτη προπονήτρια, ενώ πέρυσι διετέλεσε βοηθός προπονητή στον Παναθηναϊκό.

Ως αθλήτρια έχει κατακτήσει 6 πρωταθλήματα Ελλάδας(4 με Σπόρτιγκ, 2 με ΔΑΣΑΛ), 5 κύπελλα Ελλάδας (4 με Σπόρτιγκ, 1 με ΔΑΣΑΛ), ενώ φόρεσε τη φανέλα της Εθνικής ομάδας Γυναικών, μετρώντας 16 διεθνείς συμμετοχές.
Η Ελένη Καπογιάννη είναι πτυχιούχος ΤΕΦΑΑ με ειδικότητα στην καλαθοσφαίριση (Masters in SPORTS MANAGEMENT- University of Louisville-USA).

Μετά την επίτευξη της συμφωνίας η Ελένη Καπογιάννη αναφέρθηκε στη νέα σελίδα που ανοίγεται στην προπονητική της καριέρα. "Δεν ήταν δύσκολη η απόφαση να έρθω σε μια ομάδα που έδειξε πως με ήθελε τόσο πολύ", επεσήμανε αρχικά και συμπλήρωσε: "Ο Αθηναϊκός και οι άνθρωποί του μου έδειξαν πως εκτιμούν τη δουλειά μου, το εξέφρασαν με τον κατάλληλο τρόπο και αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος που αποφάσισα να έρθω και να αποτελέσω μέλος αυτής της νέας προσπάθειας. Πέραν τούτου, οι στόχοι του Αθηναϊκού με καλύπτουν απολύτως. Θεωρώ πως με σκληρή δουλειά οι στόχοι που έχει θέσει η διοίκηση για τη νέα χρονιά θα εκπληρωθούν. Θέλω να ευχαριστήσω τον επικεφαλής της Διοικούσας Επιτροπής, Νίκο Χαρδαλιά, τον Γενικό Διευθυντή, Σωκράτη Ηλιάδη, τον Τζώρτζη Δικαιουλάκο και γενικά τους ανθρώπους του συλλόγου που έδειξαν εμπιστοσύνη στο πρόσωπό μου και με επέλεξαν να πλαισιώσω το τεχνικό επιτελείο του Αθηναϊκού".
BASKETBALL#6
QUOTE(berry the truth @ Aug 22 2008, 17:16 ) *
ΓΥΝΑΙΚΕΣ-ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ανέλαβε πόστο η Καπογιάννη

Στο προπονητικό τιμ της ομάδας η έμεπιρη πρώην παίκτρια

Αναλυτικά η ανακοίνωση του Αθηναϊκού...

"Η Διοικούσα Επιτροπή του Αθηναϊκού Α.Σ. Βύρωνα ανακοινώνει τη σύναψη συνεργασίας με την Ελένη Καπογιάννη, η οποία θα στελεχώσει το τεχνικό επιτελείο του συλλόγου. Η Ελένη Καπογιάννη γεννήθηκε στις 24/08/1969 και ξεκίνησε την προπονητική της καριέρα από την Αμαρυλλίδα Βριλησσίων, την οποία και οδήγησε στην άνοδο στην Α2 κατηγορία ως πρώτη προπονήτρια. Επόμενος "σταθμός" της, ο Αστέρας Εξαρχείων με τον οποίο πανηγύρισε την άνοδο στην Α1, στην αρχή ως βοηθός κι εν συνεχεία ως πρώτη προπονήτρια, ενώ πέρυσι διετέλεσε βοηθός προπονητή στον Παναθηναϊκό.

Ως αθλήτρια έχει κατακτήσει 6 πρωταθλήματα Ελλάδας(4 με Σπόρτιγκ, 2 με ΔΑΣΑΛ), 5 κύπελλα Ελλάδας (4 με Σπόρτιγκ, 1 με ΔΑΣΑΛ), ενώ φόρεσε τη φανέλα της Εθνικής ομάδας Γυναικών, μετρώντας 16 διεθνείς συμμετοχές.
Η Ελένη Καπογιάννη είναι πτυχιούχος ΤΕΦΑΑ με ειδικότητα στην καλαθοσφαίριση (Masters in SPORTS MANAGEMENT- University of Louisville-USA).

Μετά την επίτευξη της συμφωνίας η Ελένη Καπογιάννη αναφέρθηκε στη νέα σελίδα που ανοίγεται στην προπονητική της καριέρα. "Δεν ήταν δύσκολη η απόφαση να έρθω σε μια ομάδα που έδειξε πως με ήθελε τόσο πολύ", επεσήμανε αρχικά και συμπλήρωσε: "Ο Αθηναϊκός και οι άνθρωποί του μου έδειξαν πως εκτιμούν τη δουλειά μου, το εξέφρασαν με τον κατάλληλο τρόπο και αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος που αποφάσισα να έρθω και να αποτελέσω μέλος αυτής της νέας προσπάθειας. Πέραν τούτου, οι στόχοι του Αθηναϊκού με καλύπτουν απολύτως. Θεωρώ πως με σκληρή δουλειά οι στόχοι που έχει θέσει η διοίκηση για τη νέα χρονιά θα εκπληρωθούν. Θέλω να ευχαριστήσω τον επικεφαλής της Διοικούσας Επιτροπής, Νίκο Χαρδαλιά, τον Γενικό Διευθυντή, Σωκράτη Ηλιάδη, τον Τζώρτζη Δικαιουλάκο και γενικά τους ανθρώπους του συλλόγου που έδειξαν εμπιστοσύνη στο πρόσωπό μου και με επέλεξαν να πλαισιώσω το τεχνικό επιτελείο του Αθηναϊκού".

Πολύ καλή κίνηση απο τον Αθηναϊκό! bball.gif Νομίζω οτι η Καπογιάννη θα βοηθήσει πολύ την ομάδα γιατί είναι πολύ καλή στη δουλειά της και πάντα με διάθεση να προσφέρει! Καλή επιτυχία της εύχομαι! biggrin.gif
sch
H Ολυμπιάδα Λάρισας έκλεισε το δίδυμο ξένων της. Η μία είναι η Ντάφνι Κένεντι (22χρ. - 1,70) και η άλλη είναι η Σέρι ΜακΚράλιν (25χρ. - 1,88)... bball.gif
Στον Απόλλωνα Καλαμαριάς περιμένουν τις Τζέιμι Κάβεϊ (25χρ. - 1,91) και Τζοάννα Σόλβερσον (24χρ. - 1,88) για να αρχίσουν προετοιμασία με την ομάδα... bball.gif
magickaminia
QUOTE(berry the truth @ Aug 22 2008, 17:16 ) *
ΓΥΝΑΙΚΕΣ-ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ανέλαβε πόστο η Καπογιάννη

Στο προπονητικό τιμ της ομάδας η έμεπιρη πρώην παίκτρια

Αναλυτικά η ανακοίνωση του Αθηναϊκού...

"Η Διοικούσα Επιτροπή του Αθηναϊκού Α.Σ. Βύρωνα ανακοινώνει τη σύναψη συνεργασίας με την Ελένη Καπογιάννη, η οποία θα στελεχώσει το τεχνικό επιτελείο του συλλόγου. Η Ελένη Καπογιάννη γεννήθηκε στις 24/08/1969 και ξεκίνησε την προπονητική της καριέρα από την Αμαρυλλίδα Βριλησσίων, την οποία και οδήγησε στην άνοδο στην Α2 κατηγορία ως πρώτη προπονήτρια. Επόμενος "σταθμός" της, ο Αστέρας Εξαρχείων με τον οποίο πανηγύρισε την άνοδο στην Α1, στην αρχή ως βοηθός κι εν συνεχεία ως πρώτη προπονήτρια, ενώ πέρυσι διετέλεσε βοηθός προπονητή στον Παναθηναϊκό.

Ως αθλήτρια έχει κατακτήσει 6 πρωταθλήματα Ελλάδας(4 με Σπόρτιγκ, 2 με ΔΑΣΑΛ), 5 κύπελλα Ελλάδας (4 με Σπόρτιγκ, 1 με ΔΑΣΑΛ), ενώ φόρεσε τη φανέλα της Εθνικής ομάδας Γυναικών, μετρώντας 16 διεθνείς συμμετοχές.
Η Ελένη Καπογιάννη είναι πτυχιούχος ΤΕΦΑΑ με ειδικότητα στην καλαθοσφαίριση (Masters in SPORTS MANAGEMENT- University of Louisville-USA).

Μετά την επίτευξη της συμφωνίας η Ελένη Καπογιάννη αναφέρθηκε στη νέα σελίδα που ανοίγεται στην προπονητική της καριέρα. "Δεν ήταν δύσκολη η απόφαση να έρθω σε μια ομάδα που έδειξε πως με ήθελε τόσο πολύ", επεσήμανε αρχικά και συμπλήρωσε: "Ο Αθηναϊκός και οι άνθρωποί του μου έδειξαν πως εκτιμούν τη δουλειά μου, το εξέφρασαν με τον κατάλληλο τρόπο και αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος που αποφάσισα να έρθω και να αποτελέσω μέλος αυτής της νέας προσπάθειας. Πέραν τούτου, οι στόχοι του Αθηναϊκού με καλύπτουν απολύτως. Θεωρώ πως με σκληρή δουλειά οι στόχοι που έχει θέσει η διοίκηση για τη νέα χρονιά θα εκπληρωθούν. Θέλω να ευχαριστήσω τον επικεφαλής της Διοικούσας Επιτροπής, Νίκο Χαρδαλιά, τον Γενικό Διευθυντή, Σωκράτη Ηλιάδη, τον Τζώρτζη Δικαιουλάκο και γενικά τους ανθρώπους του συλλόγου που έδειξαν εμπιστοσύνη στο πρόσωπό μου και με επέλεξαν να πλαισιώσω το τεχνικό επιτελείο του Αθηναϊκού".

Συγχαρητηρια στην ομαδα του Αθηναικου για την ενισχυση της ομαδας σε ολους τους τομεις τοσο αθλητικα οσο και διοικητικα. Νομιζω χωρις υπερβολη οτι αποτελει προτυπο οργανωσης ομαδας μαζι με τις Εσπεριδες και ανεβαζουν οι δυο ομαδες ψηλα τον πηχη στην Α1 Γυναικων. Ευχομαι να πετυχει σε ολους τους στοχους της φετινης χρονιας και κυριως να εχει καλη Ευρωπαικη πορεια για να μπορεσουμε επιτελους να δουμε Ελληνικη Γυναικεια ομαδα στην Ευρωλιγκα καποια στιγμη.
basket4
26/8/2008
Πρόσκληση στα σωματεία Α1 Γυναικών
Πρόσκληση προς τα σωματεία της Α1 Εθνικής Γυναικών απηύθυνε η ΕΟΚ. Καλούνται να βρίσκονται στα γραφεία της Ελληνικής Ομοσπονδίας την Πέμπτη 28 Αυγούστου στις 16.30, προκειμένου να συζητηθούν θέματα που αφορούν το πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας και το Κύπελλο Γυναικών....

basket.gr
sch
"Όπως πέρυσι και καλύτερα..."

Όντας σίγουρη για το γεγονός πως μπορεί να προσφέρει πολλά στον Άρη Χολαργού η Ταμάρα Μπόουι παρά το γεγονός ότι έχει συμμετάσχει στην προετοιμασία μόλις δύο μέρες, τόνισε πως είναι απόλυτα ευχαριστημένη με αυτά που έχει δει. Κάτι που αναφέρεται αναλυτικά και στο δελτίο τύπου της ομάδας:

"Την δεύτερη εβδομάδα της προετοιμασίας του διανύει ο ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ και όλες οι κοπέλες δείχνουν από το ξεκίνημα μεγάλη διάθεση για δουλειά. Τις τελευταίες δύο ημέρες στην προετοιμασία ενσωματώθηκε και η Αμερικανίδα Ταμάρα Μπόουϊ, η οποία αν και βρίσκεται μικρό χρονικό διάστημα στην ομάδα, φάνηκε πολύ ευχαριστημένη από αυτά που έχει δει ως τώρα.

"Είμαι ακόμα σε στάδιο προσαρμογής και προσπαθώ να βρω τους ρυθμούς μου αφού βρίσκομαι μόλις δύο ημέρες στην Ελλάδα αλλά μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι μέχρι στιγμής όλα στην ομάδα είναι πολύ καλά. Δουλεύουμε σε επαγγελματικά πλαίσια, δεν έχω κανένα παράπονο από τους ανθρώπους και επίσης βλέπω ότι η ατμόσφαιρα και το κλίμα μεταξύ των παικτριών είναι εξαιρετικό. Το τεχνικό τιμ μου διδάσκει συνεχώς πράγματα και πιστεύω ότι θα είμαστε έτοιμοι όταν πρέπει", τόνισε η Αμερικανίδα, η οποία έδειξε να γνωρίζει αρκετά για τον ΑΡΗ ΧΟΛΑΡΓΟΥ αλλά και την Ελλάδα, όπου άλλωστε είχε ξαναβρεθεί πριν πέντε χρόνια.

"Ξέρω ότι είναι μια πολύ καλά οργανωμένη ομάδα και ότι πέρσι τερμάτισε στην πρώτη τετράδα και θα παίξει για πρώτη φορά και στην Ευρώπη. Θέλουμε φέτος αν μπορέσουμε να επαναλάβουμε μια ανάλογη πορεία και να τερματίσουμε όσο ψηλότερα γίνεται. Έχω παίξει σε πολλές χώρες στην Ευρώπη και γενικά μ’ αρέσουν οι προκλήσεις. Η Ελλάδα είναι μια πολύ όμορφη χώρα και είμαι χαρούμενη που ξαναβρίσκομαι εδώ.

Βέβαια, έχω αλλάξει αρκετά σε σχέση με την παίκτρια που είδατε κάποια χρόνια πριν. Παίζω πιο πολύ σαν γκαρντ παρά σαν φόργουορντ αλλά έχω ακόμα στο παιχνίδι μου τις κινήσεις στο ποστ"


basketblog.gr
basket4
28/8/2008
Σύσκεψη για την Α1 Γυναικών
Σύσκεψη της ΕΟΚ παρουσία των Ανδρέα Μιαούλη, Παναγιώτη Τσαγκρώνη, Αριστείδη Γολέμη και Σάββα Λόρτου, με εκπροσώπους των σωματείων της Α1 Γυναικών πραγματοποιήθηκε σήμερα στα γραφεία της Ελληνικής Ομοσπονδίας. Λήφθηκε η απόφαση η αγωνιστική περίοδος 2008-09 να αρχίσει στις 19 Οκτωβρίου και να ολοκληρωθεί πριν το Πάσχα. Επί τάπητος τέθηκαν και άλλα θέματα, τα οποία οι δύο πλευρές θα συζητήσουν σε νέα τους συνάντηση.

basket.gr
berry the truth
QUOTE(sch @ Aug 28 2008, 16:19 ) *
"Όπως πέρυσι και καλύτερα..."

Όντας σίγουρη για το γεγονός πως μπορεί να προσφέρει πολλά στον Άρη Χολαργού η Ταμάρα Μπόουι παρά το γεγονός ότι έχει συμμετάσχει στην προετοιμασία μόλις δύο μέρες, τόνισε πως είναι απόλυτα ευχαριστημένη με αυτά που έχει δει. Κάτι που αναφέρεται αναλυτικά και στο δελτίο τύπου της ομάδας:


basketblog.gr


Ρε παιδιά όχι όντας σίγουρη, ούσα σίγουρη! μην της αλλάξουμε το φύλο της κοπέλας!!!
sch
Η έναρξη του Πρωταθλήματος ορίζεται στις 12/10/2008. Η κλήρωση των αγώνων θα γίνει στην Αθήνα στο Ξενοδοχείο DIVANI CARAVEL (Β.Αλεξάνδρου 2), την Τετάρτη 10/9/2008 και από ώρα 12.00... bball.gif
malad13
QUOTE(sch @ Aug 29 2008, 22:19 ) *
Η έναρξη του Πρωταθλήματος ορίζεται στις 12/10/2008. Η κλήρωση των αγώνων θα γίνει στην Αθήνα στο Ξενοδοχείο DIVANI CARAVEL (Β.Αλεξάνδρου 2), την Τετάρτη 10/9/2008 και από ώρα 12.00... bball.gif



καλα στις 19 δεν είπαν πως θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα;;;;;
blink.gif
sch
QUOTE(malad13 @ Sep 1 2008, 15:00 ) *
καλα στις 19 δεν είπαν πως θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα;;;;;
blink.gif

Αυτό που γράφτηκε είναι απο την προκύρηξη του πρωταθλήματος που υπάρχει στο site της ομοσπονδίας. Αν αλλάξει κάτι, πιστεύω πως θα το ανακοινώσουν... bball.gif
leonkalf
Αποφασίστηκε η έναρξη στις 19/10

Δείτε και την ανακοίνωση εδώ
trefoil 13
QUOTE(leonkalf @ Sep 1 2008, 15:31 ) *
Αποφασίστηκε η έναρξη στις 19/10

Δείτε και την ανακοίνωση εδώ

Kαι η ανακοίνωση έχει μπει και σε ποστ στην πίσω σελίδα.

Επίσης αποφασίστηκε να διεξαχθούν δυο εμβόλιμες αγωνιστικές.
sch
Η Σέρι Σαμ στον Πανιώνιο

Με άκρως εντυπωσιακό τρόπο έκλεισε το δίδυμο των ξένων του ο Πανιώνιος. Μετά τη Λόρι Νέρο, απέκτησε την ύψους 1.83μ. Αμερικανίδα φόργουορντ Σέρι Σαμ.

Πρόκειται για σπουδαίο όνομα στο WNBA, πρώην All Star, διαθέτει πλούσια εμπειρία από το αμερικανικό πρωτάθλημα, καθώς έχει αγωνιστεί σε Ορλάντο, Μινεσότα, Σιάτλ, Σάρλοτ, Ιντιάνα και Ντιτρόιτ, ενώ έχει θητεύσει και στην Ευρώπη με τις φανέλες των Μπεσίκτας, Λα Σπέτζια και Μακάμπι, με την οποία την τελευταία της χρονιά είχε κατά μέσο όρο 19.1 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2.3 ασίστ και 2.8 κλεψίματα.
Αν και στη δύση της καριέρας της (34 ετών), η Σαμ αναμένεται να κοσμήσει με την παρουσία της το ελληνικό πρωτάθλημα και να αποτελέσει ένα σπουδαίο δίδυμο με τη Νέρο, η οποία (κυρίως) την περσινή σεζόν άφησε σπουδαία δείγματα γραφής στο πέρασμά της από τον Αθηναϊκό.

basketblog.gr
chrisafr9
QUOTE(sch @ Sep 2 2008, 18:42 ) *
Η Σέρι Σαμ στον Πανιώνιο

Με άκρως εντυπωσιακό τρόπο έκλεισε το δίδυμο των ξένων του ο Πανιώνιος. Μετά τη Λόρι Νέρο, απέκτησε την ύψους 1.83μ. Αμερικανίδα φόργουορντ Σέρι Σαμ.

Πρόκειται για σπουδαίο όνομα στο WNBA, πρώην All Star, διαθέτει πλούσια εμπειρία από το αμερικανικό πρωτάθλημα, καθώς έχει αγωνιστεί σε Ορλάντο, Μινεσότα, Σιάτλ, Σάρλοτ, Ιντιάνα και Ντιτρόιτ, ενώ έχει θητεύσει και στην Ευρώπη με τις φανέλες των Μπεσίκτας, Λα Σπέτζια και Μακάμπι, με την οποία την τελευταία της χρονιά είχε κατά μέσο όρο 19.1 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2.3 ασίστ και 2.8 κλεψίματα.
Αν και στη δύση της καριέρας της (34 ετών), η Σαμ αναμένεται να κοσμήσει με την παρουσία της το ελληνικό πρωτάθλημα και να αποτελέσει ένα σπουδαίο δίδυμο με τη Νέρο, η οποία (κυρίως) την περσινή σεζόν άφησε σπουδαία δείγματα γραφής στο πέρασμά της από τον Αθηναϊκό.

basketblog.gr



Καλησπέρα.μήπως ξέρει κανείς τι θα γίνει με τη μπούσερ?
sch
QUOTE(chrisafr9 @ Sep 2 2008, 18:47 ) *
Καλησπέρα.μήπως ξέρει κανείς τι θα γίνει με τη μπούσερ?

υπομονη μέχρι το Νοέμβριο... wink.gif
chrisafr9
QUOTE(sch @ Sep 2 2008, 18:53 ) *
υπομονη μέχρι το Νοέμβριο... wink.gif



Να υποθεσω οτι θα εχουμε καποια εξελιξη...για την επιστροφη της στην Ελλαδα?
sch
QUOTE(chrisafr9 @ Sep 2 2008, 19:18 ) *
Να υποθεσω οτι θα εχουμε καποια εξελιξη...για την επιστροφη της στην Ελλαδα?

να υποθέσεις.... wink.gif
sch
Προπονήθηκε η Άχτερ με το Παλαιό Φάληρο


Η Κέιτι Άχτερ έκανε την πρώτη της προπόνηση με το Παλαιό Φάληρο και δήλωσε εντυπωσιασμένη από την οργάνωση που συνάντησε.
Η 21χρονη παίκτρια στις πρώτες της δηλώσεις τόνισε:
"Πραγματικά αισθάνομαι πολύ χαρούμενη που ήρθα στην οικογένεια του Π. Φαλήρου. Από την πρώτη κιόλας προπόνηση είδα ότι ήρθα σε μια πολλή καλή ομάδα και αισθάνομαι εντυπωσιασμένη από την οργάνωσή της.
Οι συμπαίκτριές μου, προσπάθησαν από την πρώτη στιγμή να με βάλουν στο κλίμα της ομάδας. Ο προπονητής μου είναι πολύ καλός και άνθρωπος με κατανόηση ενώ ο πρόεδρος δείχνει ότι αγαπάει πολύ την ομάδα και βοηθάει ανά πάσα στιγμή. Ο ατζέντης μου είπε ότι πρόκειται για μια πολλή καλή ευκαιρία προκειμένου να αποκτήσω και εμπειρίες για το μέλλον και πραγματικά πέτυχα διάνα!"
sch
Έφτασε η Ουίλιαμς
Μια ακόμη παίκτρια του Παγχιακού έφτασε σήμερα στη Χίο. Ο λόγος για την Αμερικανίδα Κιμ Ουίλιαμς, η οποία από τη Δευτέρα θα ενσωματωθεί στην προετοιμασία της ομάδας, αφού πρώτα περάσει από τις απαραίτητες εξετάσεις. Αύριο (6/09) στη χώρα μας θα φτάσει και η δεύτερη Αμερικανίδα της ομάδας, Ντιόν Μαρς με αποτέλεσμα ο κόουτς Νίκος Τόλιας να έχει όλες τις παίκτριες στη διάθεσή του.
Όπως αναφέρει και η ανακοίνωση του συλλόγου:
"Στην Αθήνα βρίσκεται απο το μεσημέρι η πρώτη Αμερικανίδα του Παγχιακού Κιμ Ουίλιαμς με φανερή την ικανοποίηση της για την εκ νέου παρουσία της στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας. Την Αμερικανίδα αθλήτρια υποδέχθηκε ο Team Manager του Παγχιακού Γιώργος Διάνας, ο οποίος και την καλωσόρισε εκ μέρους της Διοίκησης της ομάδας. Η Κιμ Ουίλιαμς θα περάσει το πρωί της Δευτέρας τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και θα τεθεί κατόπιν στη διάθεση του Νίκου Τόλια.
Επίσης το απόγευμα του Σαββάτου φθάνει στην Αθήνα και η δεύτερη Αμερικανίδα του Παγχιακού Ντιόν Μαρς, η οποία αναμένεται μαζί με την Κιμ Ουίλιαμς να ενσωματωθεί απο τη Δευτέρα στο δυναμικό της ομάδας. Ετσι συμπληρώνεται το ροστερ του Παγχιακού, ωστε να μπορέσει και ο Νίκος Τόλιας να δεί ολη την ομάδα στο γήπεδο και να αρχίσει το μοντάρισμά της με στόχο την καλύτερη δυνατή παρουσία στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας. Ηδη η ομάδα ξεκίνησε τα πρώτα φιλικά με ομάδες απο την Α2 Εθνική Κατηγορία, ενώ με την ενσωμάτωση και των Αμερικανίδων θα γίνουν και τα δυνατά φιλικά.
Εν τω μεταξύ με γοργούς ρυθμούς κινούνται τα εισιτήρια διαρκείας της ομάδας αφού αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον η δεύτερη παρουσία της στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας. Ολοι στον Παγχιακό είναι αισιόδοξοι οτι το Κλειστό Γυμναστήριο της Χίου θα είναι κατάμεστο στους αγώνες και ο κόσμος θα είναι ο εκτος παίκτης της ομάδας".


basketblog.gr
berry the truth
Συμμετοχή σε σπουδαίο τουρνουά οι Εσπερίδες
Πρόσκληση από τον πρόεδρο της ΑΕ Λεμεσού να παίξουν στο τουρνουά της Κύπρου

Σε ένα πολύ σπουδαίο διεθνές τουρνουά πρόκειται να συμμετάσχουν οι Εσπερίδες 3-4 και 5 Οκτωβρίου που θα μεταβούν στην Κύπρο και συγκεκριμένα στην Λεμεσό. Η πρόσκληση προς την διοίκηση των νταμπλούχων Ελλάδας ήρθε από τον πρόεδρο του γυναικείου τμήματος της Imperial Λεμεσού Βάσο Βασιλείου και στο τουρνουά θα πάρουν μέρος επίσης οι δύο κορυφαίες Ισραηλινές ομάδες Ελιζούρ Ράμλα και Ραμάτ Ασαρόν που θα παίξουν στην Ευρώπη φέτος και θεωρούνται από τις σπουδαίες ομάδες του Fiba Εurope Cup. Και η πρωταθλήτρια Κύπρου ΑΕΛ όμως είναι πολύ φιλόδοξη αφού θα έχει εξαιρετικό ρόστερ μετά την απόκτηση των σπουδαίων Αμερικανίδων αθλητριών Σάϊρα Έλι των Στορμ και της επίσης νεαρής αλλά πολλά υποσχόμενης πόϊντ γκαρντ Νατάσα Λέϊσι αλλά και έξι κοινοτικών προεξέχουσας της Βόσνιας Άζρα Μπεσίροβιτς, της γνωστής μας Ρουμάνας Άνκα Στοενέσκου αλλά και των Σέρβων Μπιλιάνα Πέσοβιτς, Μιλένα Βουκίσεβιτς (πέρυσι στην BC Mόσχα), Ιβόνα Γέρκοβιτς καθώς και την Ουκρανής Ζαρίτσκα. Προπονητής είναι ο Λίνος Γαβριήλ με συνεργάτη τον Χρήστο Σπύρου.

Η συμμετοχή στο τουρνουά της ελληνικής ομάδας προϋποθέτει την σύμφωνη γνώμη της ΕΟΚ (ήδη υπήρξε θετική προφορική γνωμοδότηση των υπευθύνων) αφού εκείνο το τριήμερο είναι προγραμματισμένος αγώνας κυπέλλου που προφανώς θα αλλάξει ημερομηνία. Αυτό όμως λόγω της μετάθεσης της ημέρας έναρξης του πρωταθλήματος κατά μία εβδομάδα είναι πλέον εφικτό να γίνει με βάση και τον προηγούμενο προγραμματισμό. Άλλωστε πρόκειται για μια σπουδαία διεθνή εμπειρία που προβάλλει το ελληνικό γυναικείο μπάσκετ και για τον λόγο αυτό θα υπάρξει διευκόλυνση από την Ομοσπονδία.

(Betsmart.gr)
berry the truth
ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ: Ριβς: "Θα πετύχουμε φέτος"
Ενθουσιασμένη η νέα Αμερικανίδα της ομάδας από τις συνθήκες δουλειάς στον Χολαργό δηλώνει αισιόδοξη για την σεζόν που έρχεται

Αν κάποιος κοιτούσε πέρσι τους πίνακες στατιστικής αξιολόγησης στο πρωτάθλημα της Α1, θα έβλεπε ένα όνομα να φιγουράρεις στις πρώτες θέσες σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες. Η Μπρουκ Ριβς συμπλήρωσε ήδη μια εβδομάδα στην Αθήνα και στις προπονήσεις του ΑΡΗ ΧΟΛΑΡΓΟΥ και έδειξε ενθουσιασμένη με την νέα της ομάδα, στην οποία ήθελε να παίξει πολύ, ανυπομονεί να αγωνιστεί στην Ευρώπη ενώ πιστεύει με τα όσα έχει δει ότι θα έχουν μια επιτυχημένη χρονιά.

«Είμαι πολύ ευχαριστημένη από αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής στην ομάδα. Είναι ένα πολύ οργανωμένο σωματείο, δουλεύουν σωστά και το σημαντικότερο, που το ήξερα από πριν αλλά το έχω δει και εγώ, είναι ότι η ατμόσφαιρα είναι εξαιρετική στην ομάδα. Οι παίκτριες είναι ενωμένες, βοηθάνε η μια την άλλη, αλληλοστηρίζονται και ο συναγωνισμός που υπάρχει ανεβάζει το επίπεδο της προπόνησης. Όλες οι παίκτριες ακούνε τον προπονητή, για τον οποίο είχα ακούσει τα καλύτερα λόγια και είναι ένας από τους λόγους που ήρθα στην ομάδα, και θέλουν όλες να βελτιώνονται. Είναι πολύ σημαντικό αυτό», τόνισε η Αμερικανίδα, που αγαπάει ιδιαίτερα την Ελλάδα αφού μένει εδώ για τρίτη σερί χρονιά.

«Μ’ αρέσει η Ελλάδα και το πρωτάθλημά της. Το επίπεδο έχει ανέβει αρκετά και με η έλευση δύο Αμερικανίδων έχει βοηθήσει σημαντικά και τις Ελληνίδες παίκτριες. Βλέπουμε ότι κάποιες επιστρέφουν στην Ελλάδα για να παίξουν, άλλες καλές παίκτριες βγαίνουν προς τα έξω ενώ σιγά σιγά αρχίζει να υπάρχει καλύτερη οργάνωση και στήριξη από τα όργανα. Αυτό πρέπει λίγο να βελτιωθεί για να φτάσουμε στο επίπεδο των υπολοίπων πρωταθλημάτων, όπου κάθε δήμος, κάθε πόλη στηρίζουν πολύ την ομάδα».

Τέλος, μίλησε και για τους στόχους του ΑΡΗ ΧΟΛΑΡΓΟΥ αλλά και της ίδιας φέτος: «Στόχος είναι να έχουμε μια επιτυχημένη χρονιά και να παρουσιάσουμε ένα καλό πρόσωπο. Είναι κάτι που πιστεύω ότι θα γίνει βλέποντας την δουλειά που γίνεται στην προπόνηση και την συμμετοχή των κοριτσιών. Παίζουμε και στην FIBA που για μένα ήταν ένα κίνητρο να έρθω και νομίζω θα μας βοηθήσει πολύ αυτό στο κομμάτι της εμπειρίας. Εγώ θέλω να βοηθήσω την ομάδα μου όσο μπορώ περισσότερο και να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ στο παρκέ. Μ’ αρέσει που ο κόουτς δίνει έμφαση ιδιαίτερη στο αμυντικό κομμάτι και νομίζω ότι ο ρόλος μου στην ομάδα δεν θα διαφέρει απ’ αυτόν που είχα τις προηγούμενες χρονιές στις ομάδες μου».

Betsmart.gr
sch
QUOTE(berry the truth @ Sep 6 2008, 13:19 ) *
Συμμετοχή σε σπουδαίο τουρνουά οι Εσπερίδες
Πρόσκληση από τον πρόεδρο της ΑΕ Λεμεσού να παίξουν στο τουρνουά της Κύπρου

Σε ένα πολύ σπουδαίο διεθνές τουρνουά πρόκειται να συμμετάσχουν οι Εσπερίδες 3-4 και 5 Οκτωβρίου που θα μεταβούν στην Κύπρο και συγκεκριμένα στην Λεμεσό. Η πρόσκληση προς την διοίκηση των νταμπλούχων Ελλάδας ήρθε από τον πρόεδρο του γυναικείου τμήματος της Imperial Λεμεσού Βάσο Βασιλείου και στο τουρνουά θα πάρουν μέρος επίσης οι δύο κορυφαίες Ισραηλινές ομάδες Ελιζούρ Ράμλα και Ραμάτ Ασαρόν που θα παίξουν στην Ευρώπη φέτος και θεωρούνται από τις σπουδαίες ομάδες του Fiba Εurope Cup. Και η πρωταθλήτρια Κύπρου ΑΕΛ όμως είναι πολύ φιλόδοξη αφού θα έχει εξαιρετικό ρόστερ μετά την απόκτηση των σπουδαίων Αμερικανίδων αθλητριών Σάϊρα Έλι των Στορμ και της επίσης νεαρής αλλά πολλά υποσχόμενης πόϊντ γκαρντ Νατάσα Λέϊσι αλλά και έξι κοινοτικών προεξέχουσας της Βόσνιας Άζρα Μπεσίροβιτς, της γνωστής μας Ρουμάνας Άνκα Στοενέσκου αλλά και των Σέρβων Μπιλιάνα Πέσοβιτς, Μιλένα Βουκίσεβιτς (πέρυσι στην BC Mόσχα), Ιβόνα Γέρκοβιτς καθώς και την Ουκρανής Ζαρίτσκα. Προπονητής είναι ο Λίνος Γαβριήλ με συνεργάτη τον Χρήστο Σπύρου.

Η συμμετοχή στο τουρνουά της ελληνικής ομάδας προϋποθέτει την σύμφωνη γνώμη της ΕΟΚ (ήδη υπήρξε θετική προφορική γνωμοδότηση των υπευθύνων) αφού εκείνο το τριήμερο είναι προγραμματισμένος αγώνας κυπέλλου που προφανώς θα αλλάξει ημερομηνία. Αυτό όμως λόγω της μετάθεσης της ημέρας έναρξης του πρωταθλήματος κατά μία εβδομάδα είναι πλέον εφικτό να γίνει με βάση και τον προηγούμενο προγραμματισμό. Άλλωστε πρόκειται για μια σπουδαία διεθνή εμπειρία που προβάλλει το ελληνικό γυναικείο μπάσκετ και για τον λόγο αυτό θα υπάρξει διευκόλυνση από την Ομοσπονδία.

(Betsmart.gr)

Αν δεν κάνω λάθος και ο Αθηναϊκός θα ταξιδέψει στην Ιταλία για να συμμετάσχει σε τουρνουά... bball.gif
Όποια/ος ξέρει περισσότερα, ας ενημερώσει...
basket4
"Στα χέρια του δημάρχου"
Του Αλέξανδρου Πρίφτη
09/09/2008 (21:52)

Απάντηση έδωσε η πρόεδρος της Γυναικείας ομάδας μπάσκετ του ΑΚΟ ΧΟΛΑΡΓΟΥ κ. Άννα Αργύρη στην έντονη φημολογία που έχει αναπτυχθεί τις τελευταίες ημέρες που αφορά μεγάλη χορηγία που αναμένει η ομάδα αλλά και όσον αφορά την καθοριστική βοήθεια που έχει υποσχεθεί σε αυτήν προσωπικά ο Δήμαρχος Χολαργού, κ. Νικολάου.

"Στα χέρια του Δημάρχου Χολαργού, κυρίου Νικολάου, βρίσκεται το μέλλον της ομάδας στην κατηγορία", τόνισε η κ. Αργύρη, ενώ στη συνέχεια δεν παρέλειψε να εκφράσει την αισιοδοξία της για το αποτέλεσμα των συζητήσεων: "Η βοήθεια του κ. Δημάρχου και το ενδιαφέρον του για την ομάδα, θα είναι καθοριστική για την συνέχιση της βιωσιμότητας της ομάδας μας στην Α1 Κατηγορία".

basketblog.gr
berry the truth
ΑΡΗΣ ΧΟΛ: Ανακοίνωσε Καραγιώργος και τουρνουά!

Καραγιώργος: «Ενθουσιασμένη που βρίσκομαι στην Ελλάδα»

"O AKO AΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ ανακοινώνει την απόκτηση της Παναγιώτας (Παμ) Καραγιώργος, αποφοίτου του κολεγίου Κονκόρντια το 2006. Η Ελληνίδα φόργουορντ είναι 24 χρονών, έχει ύψος 1.88 και αναμένεται να αποτελέσει σημαντική προσθήκη στην φροντ λάιν της ομάδας.

Την τελευταία της σεζόν (2005-06) στις Κλίπερς αναδείχτηκε πρώτη σκόρερ (16,9π) και ριμπάουντερ (9,2ρ) του κολεγίου ενώ ήταν πρώτη και σε χρόνο συμμετοχής (36,3 λεπτά). Για τις επιδόσεις της αυτές ανακηρύχθηκε μέλος της δεύτερης καλύτερης πεντάδας της περιφέρειας Met. Πέρσι, δοκίμασε να παίξει για λίγα ματς στην Ισπανία και από την Κυριακή βρίσκεται στην Ελλάδα για λογαριασμό του ΑΡΗ ΧΟΛΑΡΓΟΥ και δεν μπορούσε να κρύψει τον ενθουσιασμό της:

«Είναι κάτι εκπληκτικό. Από πέρσι ήθελα να επιστρέψω στην Ελλάδα και τελικά είμαι χαρούμενη που έγινα. Είχα μια επικοινωνία με τον μάνατζερ της ομάδας (Αντώνης Θυσιάδης), μου μίλησε για ένα πολύ καλό και οργανωμένο σωματείο και χαίρομαι πραγματικά που βρίσκομαι εδώ. Από την πρώτη μέρα όλοι με υποδέχτηκαν τόσο θερμά και το κλίμα στην ομάδα είναι απίστευτο. Οι παίκτριες βοηθάνε η μία την άλλη, την ενθαρρύνουν, χειροκροτούνε και όλες ακούνε με μεγάλη προσοχή τον κόουτς δείχνοντας ότι θέλουν να βελτιωθούν πολύ».

Η ίδια δηλώνει ανυπόμονη να παίξει στην νέα της ομάδα: «Είμαι παίκτρια που τα δίνει όλα στο γήπεδο, παίζω πάντα πολύ δυνατά και ποτέ δεν το βάζω κάτω. Χαίρομαι που θα παίξουμε και στην Ευρώπη και πιστεύω ότι θα είμαστε έτοιμες για μια επιτυχημένη σεζόν. Πραγματικά ανυπομονώ». Και μια τελευταία ευχή: «Σίγουρα θέλω κάποια στιγμή να παίξω και στην Εθνική και ελπίζω τώρα που επέστρεψα, να τα καταφέρω. Πρώτα όμως θα δουλέψω για να πετύχω στην ομάδα μου».

Το τουρνουά «Νίκος Μηλιώνης»

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος ο ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ διοργανώνει το τουρνουά «Νίκος Μηλιώνης» στην μνήμη του αδικοχαμένου διευθυντή του κλειστού γυμναστηρίου Χολαργού, που επί 15 χρόνια προσέφερε τις υπηρεσίες του. Το τουρνουά φέτος θα διεξαχθεί από 12 έως 14 Σεπτεμβρίου με την συμμετοχή εκτός του ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ και άλλων τριών ομάδων της Α1 κατηγορίας: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ, ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ, ΔΑΣΑΛ.

Το πρόγραμμα του τουρνουά:
Παρασκευή 12/9
18:00 Π.Φάληρο-Πανιώνιος
20:00 ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ-ΔΑΣΑΛ
Σάββατο 13/9
18:00 Π.Φάληρο-ΔΑΣΑΛ
20:00 ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ-Πανιώνιος

Κυριακή 14/9
18:00 ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ-Π.Φάληρο
20:00 Πανιώνιος-ΔΑΣΑΛ


*Σύσσωμο το διοικητικό συμβούλιο, η τεχνική ηγεσία και οι παίκτριες του ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ εκφράζουν την συμπαράστασή του και τις ευχές τους για ταχεία ανάρρωση στον πατέρα της αθλήτριας της ομάδας, Σοφίας Κυριακοπούλου, που θα υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση μετά από τροχαίο ατύχημα.
berry the truth
Άρης Χολ.-Άνω Λιόσια 74-67

ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Άρης Μαυρίδης): Τζεγιαννάκη 10, Ουζούνη, Σπίνου, Μπόουϊ 16, Μαγκλάρα, Παπαγεωργάκη, Κεχαγιά 13, Ριβς 18(2), Κυριακοπούλου 17(2)
ΔΑΣΑΛ (Άγγελος Γιαννουλάκης): Κονταλή, Παυλοπούλου, Βαρδάκη 11(1), Κοχ 16(4), Σμυρναίου 14, Πλούμπη 6, Δίελλα, Ανωγειαννάκη 2, Τιέρνι 18, Όρλοβιτς, Τσουκαλά


Πανιώνιος-Π. Φάληρο 70-48

Πανιώνιος (Γιώργος Τσεμπέρης): Νίρο 10, Σταυρακάκη 6, Δελή 15(2), Βασιλείου 7, Γκοτζή 13, Παναγιωτοπούλου 6, Χαλιβέρα 7, Δανούση, Σπανού 2, Γιαννακοπούλου 4
Π.Φάληρο (Αντώνης Μπουμπούς): Τσίκουτα 3(1), Βλάνη, Χαρίτου 2, Βολωνάκη 2, Νταή 3(1), Αξιοπούλου 2, Άχτερ 10, Ζότοβα 6, Τσουκαλά 18(1), Μουρντ 2
ptolemaidaras
QUOTE(basket4 @ Sep 10 2008, 00:20 ) *
"Στα χέρια του δημάρχου"
Του Αλέξανδρου Πρίφτη
09/09/2008 (21:52)

Απάντηση έδωσε η πρόεδρος της Γυναικείας ομάδας μπάσκετ του ΑΚΟ ΧΟΛΑΡΓΟΥ κ. Άννα Αργύρη στην έντονη φημολογία που έχει αναπτυχθεί τις τελευταίες ημέρες που αφορά μεγάλη χορηγία που αναμένει η ομάδα αλλά και όσον αφορά την καθοριστική βοήθεια που έχει υποσχεθεί σε αυτήν προσωπικά ο Δήμαρχος Χολαργού, κ. Νικολάου.

"Στα χέρια του Δημάρχου Χολαργού, κυρίου Νικολάου, βρίσκεται το μέλλον της ομάδας στην κατηγορία", τόνισε η κ. Αργύρη, ενώ στη συνέχεια δεν παρέλειψε να εκφράσει την αισιοδοξία της για το αποτέλεσμα των συζητήσεων: "Η βοήθεια του κ. Δημάρχου και το ενδιαφέρον του για την ομάδα, θα είναι καθοριστική για την συνέχιση της βιωσιμότητας της ομάδας μας στην Α1 Κατηγορία".

basketblog.gr

egω εχω μια απορία, και σας παρακαλώ πολύ αν μπορεί κάποιος ας μου την λύσει. Δηλαδη η πολυ συμπαθητική ομάδα του Χολαργού έχει υποσχεθει χρήματα σε παίχτριες και προπονητές χωρίς να τα έχει ακόμα σιγουρα? Και ααααν ο δήμαρχος δεν μπορέσει να βοηθήσει (που εδω που τα λεμε με τετοιο κραξιμο που πέφτει δεν θα μου φαινόταν ως εκπληξη το να αδιαφορήσει) η κυρία συμπαθέστατη πραγματικά πρόεδρος του Χολαργού θα πει σε τοσες παιχτριες : συγνώμη λάθος δεν φταίμε ομως εμεις?
Έτσι κάνουν προγραμματισμο προυπολογισμο και ισολογισμό (για το τελευταιο αμφιβαλλω) στην ομαδα αυτη??? πιθανων και σε όλες τις ομάδες???
Πολύ άνοιγμα βλέπω φετος παιδια σε πολλες ομάδες και βλέπω να κλαινε μανούλες και να πέφτουν γιαούρτια!!!!!!!!!!!!
Ας ελπίσουμε να διαψευτώ.
sch
Πρώτος ο Πανιώνιος

Στην τελευταία μέρα του τουρνουά "Νίκος Μηλιώνης", η διοργανώτρια ομάδα Άρης Χολαργού επικράτησε του Παλαιού Φαλήρου με 70-64, ενώ ο Πανιώνιος κέρδισε τα Άνω Λιόσια με 68-62 και κατέκτησε την πρώτη θέση του τουρνουά.

Άρης Χολαργού – Π. Φάληρο 70-64
Τα δεκάλεπτα: 21-12, 34-34, 49-47, 70-64
ΆΡΗΣ Χ. (Μαυρίδης): Τζεγιαννάκη, Ουζούνη 2, Μπόουϊ 26, Μαγκλάρα 8, Παπαγεωργάκη 2, Κεχαγιά 10, Μπουκουβάλα, Καραγιώργος 7 (1), Ριβς 13, Κυριακοπούλου 2.
Π. ΦΑΛΗΡΟ (Μπουμπούς): Τσίκουτα, Βλάνη 4 (1), Χαρίτου, Βολωνάκη 4, Νταή 3 (1), Αξιοπούλου 10 (1), Χαβαλέ 6 (1), Άχτερ 14, Ζότοβα 11, Μουρντ 12.

ΔΑΣΑΛ – Πανιώνιος 62-68
Τα δεκάλεπτα: 21-23, 35-43, 53-60, 62-68
ΔΑΣΑΛ (Γιαννουλάκης): Κονταλή, Παυλοπούλου, Κοχ 19 (3), Πατεράκη, Σμυρναίου 14, Πλούμπη 12, Δίελλα, Ανωγιαννάκη 4, Τιέρνι 11, Όρλοβιτς, Τσουκαλά 2.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσεμπέρης): Σταυρακάκη 4, Δελή 6 (2), Βασιλείου 17 (3), Γκοτζή 2, Παναγιωτοπούλου 8 (1, Χαλιβέρα 13 (3), Σπανού 9 (1), Γιαννακοπούλου 9.

Η τελική βαθμολογία

1. Πανιώνιος 6
2. Άρης Χ. 5
3. Π. Φάληρο 4
4. ΔΑΣΑΛ 3


basketblog.gr
Grissino
Απ'οτι καταλαβαίνω από την βαθμολογία ο Πανιώνιος κέρδισε τον Άρη Χολαργού και το Παλαιό Φάληρο το ΔΑΣΑΛ αλλά στατιστικά που θα βρούμε;
trefoil 13
QUOTE(Grissino @ Sep 15 2008, 12:49 ) *
Απ'οτι καταλαβαίνω από την βαθμολογία ο Πανιώνιος κέρδισε τον Άρη Χολαργού και το Παλαιό Φάληρο το ΔΑΣΑΛ αλλά στατιστικά που θα βρούμε;

Φιλικό τουρνουά είναι, τι άλλα στατιστικά θες να βρεις...; rolleyes.gif
berry the truth
ο πανιώνιος νίκησε τον χολαργό 66-56 και το φάληρο τον δασαλ 68-60 το Σάββατο
a bullet for your head
QUOTE(ptolemaidaras @ Sep 15 2008, 00:59 ) *
egω εχω μια απορία, και σας παρακαλώ πολύ αν μπορεί κάποιος ας μου την λύσει. Δηλαδη η πολυ συμπαθητική ομάδα του Χολαργού έχει υποσχεθει χρήματα σε παίχτριες και προπονητές χωρίς να τα έχει ακόμα σιγουρα? Και ααααν ο δήμαρχος δεν μπορέσει να βοηθήσει (που εδω που τα λεμε με τετοιο κραξιμο που πέφτει δεν θα μου φαινόταν ως εκπληξη το να αδιαφορήσει) η κυρία συμπαθέστατη πραγματικά πρόεδρος του Χολαργού θα πει σε τοσες παιχτριες : συγνώμη λάθος δεν φταίμε ομως εμεις?
Έτσι κάνουν προγραμματισμο προυπολογισμο και ισολογισμό (για το τελευταιο αμφιβαλλω) στην ομαδα αυτη??? πιθανων και σε όλες τις ομάδες???
Πολύ άνοιγμα βλέπω φετος παιδια σε πολλες ομάδες και βλέπω να κλαινε μανούλες και να πέφτουν γιαούρτια!!!!!!!!!!!!
Ας ελπίσουμε να διαψευτώ.

Η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες ακολουθειται ''η πολιτικη του αερα(κοπανιστου κατα προτιμηση)'' κ' ''το ριπτω το μπαλακι των ευθυνων''.Ο δημαρχος κ ο καθε δημαρχος ουτε δεσμευμενος,ουτε υποχρεωμενος ειναι να συνδραμει οικονομικα κ μαλιστα στον βαθμο που πολλες φορες τους ζητειται.Αναφερεις τον προσδιορισμο ''συμπαθεστατη''.Ειναι αυτο βασικο κριτηριο για να δραστηριοποιειται ο ''καθενας κ η καθεμια'' με τα διοικητικα ενος συλλογου,να αναλαμβανουν τις τυχες του κ μαλιστα κατηγοριας Α1 γυναικων...??Ισως θα πρεπε σε αλλα κριτηρια-ικανοτητες να γινεται ''η σχετικη επικληση''...Οσοι κ οσες δεν μπορουν να ανταποκριθουν στοιχειωδως..καλο θα ειναι να πανε σπιτια τους..(αν βεβαια χρωστανε,πρωτα ας ξεπληρωσουν τους παντες κ μετα να πανε σπιτι τους.. 69.gif ,ειδαλλως η αποκριση,οι μορφασμοι κ τα χαρακτηριστικα του προσωπου τους,μετα απο μια ενδεχομενη επιθεση με γιαουρτια,να ειναι καπως ετσι w00t.gif ,και ισως ο ''εξω κοσμος'' που θα παρακολουθει τα ''γιαουρτικα δρωμενα'',αυθορμητα να αντιδρασει καπως ετσι 41.gif .Παντως σε καμια περιπτωση δεν θα θελα να δω να συμβαινει κατι τετοιο shot.gif shot.gif shot.gif )
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 16 2008, 14:11 ) *
Η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες ακολουθειται ''η πολιτικη του αερα(κοπανιστου κατα προτιμηση)'' κ' ''το ριπτω το μπαλακι των ευθυνων''.Ο δημαρχος κ ο καθε δημαρχος ουτε δεσμευμενος,ουτε υποχρεωμενος ειναι να συνδραμει οικονομικα κ μαλιστα στον βαθμο που πολλες φορες τους ζητειται.Αναφερεις τον προσδιορισμο ''συμπαθεστατη''.Ειναι αυτο βασικο κριτηριο για να δραστηριοποιειται ο ''καθενας κ η καθεμια'' με τα διοικητικα ενος συλλογου,να αναλαμβανουν τις τυχες του κ μαλιστα κατηγοριας Α1 γυναικων...??Ισως θα πρεπε σε αλλα κριτηρια-ικανοτητες να γινεται ''η σχετικη επικληση''...Οσοι κ οσες δεν μπορουν να ανταποκριθουν στοιχειωδως..καλο θα ειναι να πανε σπιτια τους..(αν βεβαια χρωστανε,πρωτα ας ξεπληρωσουν τους παντες κ μετα να πανε σπιτι τους.. 69.gif ,ειδαλλως η αποκριση,οι μορφασμοι κ τα χαρακτηριστικα του προσωπου τους,μετα απο μια ενδεχομενη επιθεση με γιαουρτια,να ειναι καπως ετσι w00t.gif ,και ισως ο ''εξω κοσμος'' που θα παρακολουθει τα ''γιαουρτικα δρωμενα'',αυθορμητα να αντιδρασει καπως ετσι 41.gif .Παντως σε καμια περιπτωση δεν θα θελα να δω να συμβαινει κατι τετοιο shot.gif shot.gif shot.gif )

Και αυτος ο Μαυριδης,πολυ καλο παιδι..και τον ''πατανε'' συνεχεια..του κολλανε αραγε ΙΚΑ?? 19.gif
magickaminia
QUOTE(ptolemaidaras @ Sep 15 2008, 00:59 ) *
egω εχω μια απορία, και σας παρακαλώ πολύ αν μπορεί κάποιος ας μου την λύσει. Δηλαδη η πολυ συμπαθητική ομάδα του Χολαργού έχει υποσχεθει χρήματα σε παίχτριες και προπονητές χωρίς να τα έχει ακόμα σιγουρα? Και ααααν ο δήμαρχος δεν μπορέσει να βοηθήσει (που εδω που τα λεμε με τετοιο κραξιμο που πέφτει δεν θα μου φαινόταν ως εκπληξη το να αδιαφορήσει) η κυρία συμπαθέστατη πραγματικά πρόεδρος του Χολαργού θα πει σε τοσες παιχτριες : συγνώμη λάθος δεν φταίμε ομως εμεις?
Έτσι κάνουν προγραμματισμο προυπολογισμο και ισολογισμό (για το τελευταιο αμφιβαλλω) στην ομαδα αυτη??? πιθανων και σε όλες τις ομάδες???
Πολύ άνοιγμα βλέπω φετος παιδια σε πολλες ομάδες και βλέπω να κλαινε μανούλες και να πέφτουν γιαούρτια!!!!!!!!!!!!
Ας ελπίσουμε να διαψευτώ.

η απορια σου ειναι δικαιολογημενη. Βασει μονο πληροφοριων ισως και λαθος το φετινο μπατζει του Αρη Χ. πλησιαζει τις 250.000 Ε. Απ οτι ξερω οι επιχορηγησεις των Δημων δεν ξεπερνουν τις 20 αντε 30.000 Ε. Και θα θελα να με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος σε καποιο απο τα 2 νουμερα. Αρα συμπερασματικα θα ελεγα οτι η βοηθεια του Δημου Χολαργου δεν φτανει ουτε για τα εξοδα ενος μηνα. Επισης και περσι η βοηθεια του Δημου Χολαργου προς τον Αρη Χ. δεν πρεπει να ηταν ιδιαιτερα σημαντικη. Ευχομαι να αντεξει ο Αρης την χρονια αυτη οικονομικα γιατι διαθετει αξιολογο συνολο.Οσον αφορα τα εσωτερικα του σωματειου δεν μας πεφτει λογος , αρκει να μην βλαψει προς τα εξω την εικονα του Γυναικειου Μπασκετ που ηδη εχει αρχισει να καλυτερευει με την παρουσια της Εθνικης μας αλλα και των 4 σωματειων μας στην Ευρωπη.
soouza
Παρακολουθώ τη συζήτηση για το budget του Χολαργού και διερωτάμαι το εξής.250.000 ευρώ το φετινό άνοιγμα.Καλά τα περυσινά δηλαδή έχουν τακτοποιηθεί?Πως οι ιθύνοντες της ομάδας σχεδιάζουν τη νέα σεζόν μη έχοντας κλείσει τα χρωστούμενα προηγουμένων ετών?
Δε το παίζω εθνοσωτήρας αλλά κάποια στιγμή πρέπει όλοι να αναρωτηθούν τι κάνουν στο χώρο του μπάσκετ.Κι αν δε μπορούν να καλύψουν μέρος των χρημάτων ή έστω να βρουν επενδυτή,υπάρχει η αξιοπρεπέστατη λύση της αποχής ή της οριστικής απομάκρυνσης από τα δρώμενα.
Μη βιαστεί κανείς να σκεφτεί οτιδήποτε γιατί έχω στοιχεία και δε μιλάω τυχαία για το χολαργό.Θα τα παραθέσω εν ελθέτω χρόνο για να μην εκθέσω άτομο που ανήκει ακόμα εκεί.... bball.gif
berry the truth
QUOTE(soouza @ Sep 16 2008, 21:29 ) *
Παρακολουθώ τη συζήτηση για το budget του Χολαργού και διερωτάμαι το εξής.250.000 ευρώ το φετινό άνοιγμα.Καλά τα περυσινά δηλαδή έχουν τακτοποιηθεί?Πως οι ιθύνοντες της ομάδας σχεδιάζουν τη νέα σεζόν μη έχοντας κλείσει τα χρωστούμενα προηγουμένων ετών?
Δε το παίζω εθνοσωτήρας αλλά κάποια στιγμή πρέπει όλοι να αναρωτηθούν τι κάνουν στο χώρο του μπάσκετ.Κι αν δε μπορούν να καλύψουν μέρος των χρημάτων ή έστω να βρουν επενδυτή,υπάρχει η αξιοπρεπέστατη λύση της αποχής ή της οριστικής απομάκρυνσης από τα δρώμενα.
Μη βιαστεί κανείς να σκεφτεί οτιδήποτε γιατί έχω στοιχεία και δε μιλάω τυχαία για το χολαργό.Θα τα παραθέσω εν ελθέτω χρόνο για να μην εκθέσω άτομο που ανήκει ακόμα εκεί.... bball.gif



Ποια συζήτηση για το μπάτζετ του χολαργού? που γράφτηκε αυτό και δεν το βλέπω?
berry the truth
QUOTE(berry the truth @ Sep 16 2008, 23:03 ) *
Ποια συζήτηση για το μπάτζετ του χολαργού? που γράφτηκε αυτό και δεν το βλέπω?


Μην με παρεξηγείτε είναι περασμένη η ώρα, τώρα είδα τα ποστς...
basket4
Πάει Βελιγράδι...

Της Λίλης Ροδανάκη
16/09/2008 (17:16)

Στην πρωτεύουσα της Σερβίας θα βρεθεί την ερχόμενη εβδομάδα ο Αθηναϊκός, ο οποίος θα πραγματοποιήσει σειρά φιλικών αναμετρήσεων ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου. Συγκεκριμένα, το συγκρότημα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου θα αναχωρήσει στις 22 του μήνα για το Βελιγράδι, όπου την ίδια ημέρα θα αναμετρηθεί με την Παρτιζάν, την επόμενη (23/09) θα τεθεί αντιμέτωπο με τη Χέμοφαρμ και θα ολοκληρώσει τη σειρά κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στις 24/09.

Την αποστολή της ομάδας δεν θα ακολουθήσει η Σοφία Μακρή, η οποία θα χρειαστεί να υποβληθεί σε καθαρισμό στο γόνατο και να ακολουθήσει ειδικό πρόγραμμα αποθεραπείας. Στα φιλικά δεν θα μετέχει, επίσης, ούτε η Κέιτι Γκερλντς, η οποία αναμένεται στην Ελλάδα στις 24/09, όταν και θα έχει ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της με την ομάδα της στην Αμερική. Από αύριο αναμένεται να ενσωματωθούν στην προετοιμασία του Αθηναϊκού οι διεθνείς Αφροδίτη Κοσμά, Νίκη Ζέρβα και Νικόλ Σούλις, στις οποίες παραχωρήθηκε ολιγοήμερη άδεια, έπειτα από την παρουσία τους στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2009 με την Εθνική Ελλάδας.

basketblog.gr
soouza
QUOTE(berry the truth @ Sep 17 2008, 02:03 ) *
Ποια συζήτηση για το μπάτζετ του χολαργού? που γράφτηκε αυτό και δεν το βλέπω?

Mα νομίζω σε post που προηγήθηκε του δικού μου,berry. smile.gif
basket4
Τουρνουά ο Απόλλωνας

Της Αθηνάς Πατρινού
18/09/2008 (13:26)

Sample ImageΟ Απόλλωνας Πτολεμαΐδας στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για τη νέα αγωνιστική περίοδο θα συμμετάσχει από αύριο ως και την Κυριακή στο τουρνουά που διοργανώνει ο Απόλλωνας Καλαμαριάς στη μνήμη της Έφης Σιδηροπούλου.

Το πρόγραμμα:

Παρασκευή:
20:00: Μέγας Αλέξανδρος - Απόλλωνας Πτολεμαΐδας
21:30: Απόλλωνας Καλαμαριάς - ΔΑΣΑΛ

Σάββατο:
18:00: ΔΑΣΑΛ - Απόλλωνας Πτολεμαΐδας-
19:30: Απόλλωνας Καλαμαριάς - Μέγας Αλέξανδρος

Κυριακή:
14:00: ΔΑΣΑΛ - Μέγας Αλέξανδρος
15:30: Απόλλωνας Καλαμαριάς - Απόλλωνας Πτολεμαΐδας

basketblog.gr
berry the truth
QUOTE(soouza @ Sep 18 2008, 15:02 ) *
Mα νομίζω σε post που προηγήθηκε του δικού μου,berry. smile.gif


ναι ναι το είδα απλά ήταν δύσκολη ώρα και δύσκολη στιγμή για μένα icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.