Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 3η φορά ρήξη πρόσθιου χιαστού!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
kordon
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ 26 ΚΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΥΠΟΣΤΕΙ 2 ΡΗΞΕΙΣ ΧΙΑΣΤΟΥ ΣΤΟ ΑΡ. ΓΟΝΑΤΟ ΚΑΙ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΞΙ... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ!!! ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΔΥΝΑΤΟΥ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΑΖΕΙ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΑΝ ΚΑΙ Η ΡΗΞΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΙΚΗ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ:

1)ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΑΝ ΟΧΙ ΘΑ ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΕΣ ΣΥΝΕΠΙΕΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ?

ΚΑΙ

2)ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΥΣ "ΒΛΑΜΗ ΙΩΑΝΝΗ" Κ.Α.Τ. Ή "ΔΕΡΜΟΝ ΑΝΤΩΝΙΟ" ΑΜΑΛΙΑ ΦΛΕΜΙΝΓΚ?
ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ?
ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?
pxgjon
Εγω εκανα περυσι εγχειρηση στο ιατρικο κεντρο στον νικολαου ειχα ευτυχως ιδιωτικη ασφαλιση,

δεν γνωριζω καποιον απο τους δυο που αναφερεις, ειναι συχνη επεμβαση απλα ρωτα ποια μεθοδο χρησιμοποιουν, η double bundle ειναι η πιο γερη και φυσικα πολυ καλη αποθεραπεια.

περαστικα.

PARISINOS
QUOTE(kordon @ Nov 6 2011, 03:34 ) *
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ 26 ΚΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΥΠΟΣΤΕΙ 2 ΡΗΞΕΙΣ ΧΙΑΣΤΟΥ ΣΤΟ ΑΡ. ΓΟΝΑΤΟ ΚΑΙ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΞΙ... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ!!! ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΔΥΝΑΤΟΥ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΑΖΕΙ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΑΝ ΚΑΙ Η ΡΗΞΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΙΚΗ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ:

1)ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΑΝ ΟΧΙ ΘΑ ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΕΣ ΣΥΝΕΠΙΕΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ?

ΚΑΙ

2)ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΥΣ "ΒΛΑΜΗ ΙΩΑΝΝΗ" Κ.Α.Τ. Ή "ΔΕΡΜΟΝ ΑΝΤΩΝΙΟ" ΑΜΑΛΙΑ ΦΛΕΜΙΝΓΚ?
ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ?
ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?


Exω παθει και εγω την ολικη ρηξη στο αριστερο γονατο πριν απο2 χρονια περιπου (ειμαι25 τωρα). Και εγω λογω δυνατου τετρακεφαλου δεν εχω ασταθεια οποτε επεμβαση δεν εχω κανει ακομη (δεν ξερω καν αν θα κανω).

Γενικα δεν εχω κανενα προβλημα, παιζω μπασκετ , ποδοσφαιρο αρκετες φορες τη βδομαδα χωρις καμια ενοχληση. Πηγα και ειδα αρκετους γιατρους (και στη γαλλια μιας και εμενα εκει) και γενικα ολοι συμφωνουν σε ενα πραγμα. Αν παιζεις μπασκετ και τετοια αθληματα συχνα, η επεμβαση συνισταται για να μην πω ειναι επιβεβλημενη (προφανως εγω δεν τους ακουσα , αν και ενταξει , πολλες φορες μπασκετ παιζω μονο το καλοκαιρι).

Αν τωρα παιζεις εντελως ερασιτεχνικα , λιγες φορες , τοτε αν δεν εχεις ασταθεια , μπορεις να την βγαλεις με απλες φυσικοθεραπειες ενδυναμωσης του τετρακεφαλου (πολυ σημανικος για την σταθεροτητα του γονατου ειδικα ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ) ωστε να αποφυγεις ενδεχομενη αρθριτιδα νωρις. Γενικα αν δεν παιζεις συχνα, η επεμβαση ισως να εμπεριεχει περισσοτερο ρισκο (μιας και μια επεμβαση παντα μπορει να εχει και αρνητικες εκπληξεις οσο και αν εχει γινει ρουτινας η συγκεκριμεννη).

Τωρα προφανως ολα αυτα ειναι απλα ενημερωτικα. Προφανως εκτος απο το φορουμ , πας και ρωτας και περνεις αποψεις απο εξειδικευμενους γιατρους... rolleyes.gif



kordon
QUOTE(pxgjon @ Nov 6 2011, 18:18 ) *
Εγω εκανα περυσι εγχειρηση στο ιατρικο κεντρο στον νικολαου ειχα ευτυχως ιδιωτικη ασφαλιση,

δεν γνωριζω καποιον απο τους δυο που αναφερεις, ειναι συχνη επεμβαση απλα ρωτα ποια μεθοδο χρησιμοποιουν, η double bundle ειναι η πιο γερη και φυσικα πολυ καλη αποθεραπεια.

περαστικα.


ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ. ΠΑΡ΄ΟΛΑ ΑΥΤΑ Ο ΒΛΑΜΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΒΟΗΘΟΣ ΤΟΥ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΕΚ.
lamar
QUOTE(kordon @ Nov 7 2011, 12:43 ) *
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ. ΠΑΡ΄ΟΛΑ ΑΥΤΑ Ο ΒΛΑΜΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΒΟΗΘΟΣ ΤΟΥ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΕΚ.


Πλεον οι επεμβασεις αυτες ειναι επεμβασεις ρουτινας. Ο Νικολαου ο ιδιος, δεν κανει σχεδον ποτε ο ιδιος τις εγχειρησεις. Η ομαδα του της κανει, κι αυτος επιβλεπει.

Αν παντως θες να παιξεις μπασκετ οπως επαιζες και σε συχνη βαση θες οπωσδηποτε επεμβαση. Αυτα με τους τετρακεφαλους ειναι για τωρα που ειστε μικροι. Αν περασεις τα τριαντα με την καταπονηση που θα εχεις τοτε λογω ανυπαρξιας γονατου θα πηγαινεις σαν ξεβιδωμενος.
επαθα λαστιχο
εγω επαθα ρηξη προσθιου λοβου,για αυτο και γραφω αυτα που γραφω
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.