Help - Search - Members - Calendar
Full Version: αποριες για το air alert 3
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
bazoukas
γεια σας παιδια,συγγνωμη που κανω νεο θεμα για το air alert 3 και δεν κανω την ερωτηση μου στο topic του air alert 3 αλλα δεν μου απαντουσε κανεις γιατι ειναι πολυ παλιο.....ετσι,θα ηθελα να θεσω καποια ερωτηματα....ειμαι 13,5 χρονων 1,82 και 63 κιλα.φτανω την ακρη απο το διχτακι.εχω ενα προβλημα στα γονατα μου(οστειοχοντριτιδα).θα μου κανει χειροτερα τα γονατα?θα μπορεσω να καρφωσω αν το ακολουθω πιστα?οι πιο πολλοι που εχουν επιγχηρησει το προγραμμα μεχρι ποσα εκατοστα εχουν εξελιξει το αλμα τους?επισης,αν το κανω και δευτερη φορα θα μου εξελιχθει κι'αλλο το αλμα?και τελος,επειδη για το καλοκαιρι εχω βαλει σκοπο να επιγχειρησω ενα προγραμμα προπονησης(αρκετες ωρες προπονησεις μπασκετ,ασκησεις για πλατη,στηθος,χερια,κοιλιακους,αλλα και καποιες επιπροσθετες ασκησεις για τα ποδια,ποδηλατο,βαρη, (για ολο το σωμα μου,κολυμπι και αεροβια ασκηση)ολα αυτα θα μου εκαναν κακο ή καλο?μηπως να κανω το προγραμμα και τιποτα αλλο??
captain charisma
φιλε στα ειπα κ προχτες...γιατι φαγωνεσαι να καρφωσεις? εχεις κ αλλα πραγματα να κανεις..η ζωη δεν ειναι μονο να προσπαθεις να καρφωσεις σε μπασκετα...
bazoukas
QUOTE(captain charisma @ Jun 10 2013, 12:24 ) *
φιλε στα ειπα κ προχτες...γιατι φαγωνεσαι να καρφωσεις? εχεις κ αλλα πραγματα να κανεις..η ζωη δεν ειναι μονο να προσπαθεις να καρφωσεις σε μπασκετα...

κοιταξε δεν μοιαζει τοσο το καρφωμα οσο να εξελιξω το αλμα μου και την αντοχη μου.....απλως θα μπορουσες να μου δωσεις και καμια απαντηση και στις αλλες μου αποριες??
captain charisma
καλο θα ταν να βρεις μια ομαδα εκει που μενεις και να ρωτησεις το προπονητη της ομαδας να σου υποδειξει τι να κανεις για να βελτιωθεις...γιατι αν περιμενεις υποδειξεις μεσω ιντερνετ, δεν γινεται δουλεια φιλε...
bazoukas
QUOTE(captain charisma @ Jun 10 2013, 12:57 ) *
καλο θα ταν να βρεις μια ομαδα εκει που μενεις και να ρωτησεις το προπονητη της ομαδας να σου υποδειξει τι να κανεις για να βελτιωθεις...γιατι αν περιμενεις υποδειξεις μεσω ιντερνετ, δεν γινεται δουλεια φιλε...

exeis dikio mallon ayto 8a kanw....efxaristw poli...
Tapanic
Αγορινα στην ηλικια σου εγω εκανα μονο σπριντακια στιβο κ ειδα αποτελεσματα στο αλμα!Για σενα αυτες οι ασκησεις του air alert θα ειναι πολυ επιπονες...συγκεντρωσου στα βασικα του αθληματος κ ασε τα καρφωματα για την ωρα...!
SteveNashidis
Όταν είχα ανάλογη επιθυμία να βελτιώσω το άλμα μου για να μπορέσω να καρφώσω απευθύνθηκα σε ένα γυμναστή που ήταν και προπονητής του μπάσκετ να μου δώσει ένα πρόγραμμα εξάσκησης για να βελτιώσω το άλμα μου . Μου είπε τα εξής λόγια :

Το φυσικό άλμα που έχουμε όλοι στα γονίδια μας δεν βελτιώνεται με όσες επίπονες ασκήσεις κάνουμε ή βάρη . Άντε το πολύ
5-6 εκατοστά να κερδίσουμε . Πιο σημαντικό πράγμα που πρέπει να δουλέψουμε είναι η ταχυδύναμη στα πόδια μας . Το να μπορούμε δηλαδή να ανταποκριθούμε όσο το δυνατό πιο γρήγορα στις απότομες εναλλαγές κατεύθυνσης και τα ταχύτητας με τα πόδια μας . Εκει που παίζουμε άμυνα , να κάνουμε σπριντ μετά πλάγια βήματα , άλματα ξανά άμυνα και ούτω καθεξής .

Υπάρχουν πάρα πολλές ασκήσεις τέτοιου είδους και θα σε συνιστούσα να αναζητήσεις προς αυτήν την κατεύθυνση γιατί είναι και πιο ενδιαφέροντες από αυτές που στοχεύουν με βάρη στα πόδια και πιο αποτελεσματικές στην εξέλιξη του παιχνιδιού σου καθώς θα πατάς καλά για να σουτάρεις , να παίξεις άμυνα, να φύγεις στον αιφνιδιασμό και να μαζέψεις ριμπαουντ. Συν το γεγονός ότι τα πολλά βάρη σε μικρή ηλικία(αν τυχόν είσαι μικρός , γιατί δεν ξερω την ηλικία σου) δημιουργούν προβλήματα που παρουσιάζονται σε σύντομο χρονικό διάστημα( μέση , γόνατα κ.α.)
Σίγουρα το να βελτιώσεις το άλμα σου είναι πολύ καλό αλλά η απόλυτη συγκέντρωση προς αυτό το στόχο δεν βοηθά και γνωρίζω περιπτώσεις παιδιών που πατουσαν να καρφώσουν αλλα δεν μπορούσαν να παίξουν μπάσκετ γιατί το άθλημα αυτό είναι πιο περίπλοκο !
bazoukas
ευχαριστω πολυ παιδια..ειλικρινα....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.