Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ο Τζόρνταν και οι συμπαίκτες του
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
morfi
Το σκεφτόμουν καιρό αλλά το σημερινό ήταν το κερασάκι στη τούρτα. Επειδή βαρέθηκα να ακούω κάτι που ποτέ δεν υπήρξε ανοίγω αυτό τόπικ για να αποκαταστήσω κάποιες αντικειμενικές, ρεαλιστικές αλήθειες. Το θέμα που θα ασχοληθώ είναι το εξής: Πόσο καλούς ή κακούς συμπαίκτες είχε ο Τζόρνταν;

Επίσης πριν συνεχίσω να ξεκαθαρίσω δύο πραγματάκια αρκετά σημαντικά για αποφυγή παρεξηγήσεων:
- Δεν θεωρώ τον Τζόρνταν τον κορυφαίο παίκτη ever αλλά ανήκω στους φαν του και του αναγνωρίζω άλλα κατορθώματα όπως ότι είναι ο καλύτερος παίκτης στη θέση του και πως είναι μέσα στους τέσσερεις-πέντε καλύτερους παίκτες γενικά όλων των εποχών. Hater δεν είμαι και κατά πάσα πιθανότητα (είδατε; δεν είπα "ποτέ") δεν θα γίνω ποτέ (το είπα smile.gif ).
- Παρά το νεαρό της ηλικίας μου τον έχω δει σε παραπάνω από 150-200 παιχνίδια οπότε έχω την καλύτερη άποψη που γίνεται, καλύτερη ακόμη και από αυτούς που τον έχουν ζήσει. Εκτός αν φίλε αναγνώστη είχες διαρκείας των Μπουλς καθ'όλη την καριέρα του Τζόρνταν οπότε τότε μάλλον υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να το λύσουμε.

Απάντηση:
Πολλές φορές ακούγεται η άποψη πως ο Τζόρνταν οδήγησε μόνος του μία μέτρια ομάδα σε κατακτήσεις τίτλων. Στη παραπάνω άποψη διατυπώνονται (<----- πάντα μου άρεσε αυτή η λέξη) δύο λάθη. Πρώτον, ο Τζόρνταν δεν ήταν μόνος του και δεύτερον η ομάδα που είχε γύρω του δεν ήταν μέτρια. Ας τα δούμε αναλυτικά:

bball.gif Τριετία 1990-91, 1991-92, 1992-93
- Σε αυτές τις χρονιές ο Τζόρνταν περιβαλλόταν από δύο παίκτες, τον Σκότι Πίππεν και τον Χόρας Γκραντ, που τότε έπαιζαν σε all-star επίπεδο. Ο Γκραντ μπορεί όχι το '91, αν και το πλησίαζε τότε, αλλά αργότερα σίγουρα. Ο Πίππεν είχε ξεπεράσει αυτό το επίπεδο απλά (γνώμη μου) δεν έφτασε στο επόμενο, του superstar δηλαδή, αλλά μπορώ να πω ότι το πλησίαζε επικίνδυνα. Και οι δύο υπήρξαν εξαιρετικοί αμυντικοί (σε αυτόν τον τομέα ήταν superstar).
Ο Πίππεν χαρακτηρίζεται ακόμη και σήμερα ως ένας από τους πιο ολοκληρωμένους παίκτες όλων των εποχών ενώ ο Γκραντ τα έβγαζε πέρα και πολλές φορές σχετικά άνετα με οποιονδήποτε αντίπαλο έβρισκε απέναντι του.
- Την ομάδα έτρεχε ο Τζόν Πάξον. Οκ, στα χαρτιά, γιατί στη πραγματικότητα ο αληθινός πόιντ γκαρντ ήταν ο Τζόρνταν. Ο Πάξον δεν ήταν παίκτης των 10 ασσίστ, ούτε καν των 6, 7 αλλά μπορούσε να πιάσει διψήφιο αριθμό πόντων για μία ολόκληρη χρονιά, ήταν καλός αμυντικός και το σηματικότερο όλων, από τους καλύτερους σουτέρ. Αν είχε βοηθήσει τον Τζόρνταν; Το μόνο που θα γράψω για να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση είναι πως ο Πάξον ήταν παίκτης μεγάλων αγώνων, πέρνοντας πολλές φορές τα κρισιμότερα σουτ την ώρα που οι υπόλοιποι μπλόκαραν και σκοράροντας μεγάλο (ή αν θέλετε καλύτερα "μεγάλο για εκείνον") αριθμό πόντων σε παιχνίδια κρίσιμα όπως οι τελικοί του ΝΒΑ. Να θυμήσω μόνο την 20άρα και το σόου του στο πέμπτο παιχνίδι των τελικών του '91 με 9-12 σουτ και τη 15άρα στο προηγούμενο με 7-11.
- Σέντερ της ομάδας υπήρξε ένας πρώην all-star, ο Μπιλ Καρτράιτ. Στα καλά του υπήρξε παίκτης των 20 πόντων, στα άσχημα του παίκτης των Μπουλς tongue.gif. Παρ'όλα αυτά, δεν μπορείς να αποκαλέσεις κενή μία θέση στην οποία υπάρχει παίκτης που δένει αρμονικά με τον PF της ομάδας και στη πράξη εξουδετέρωναν και συνήθως έβγαιναν νικητές απέναντι σε οποιοδήποτε ζευγάρι ψηλών έβρισκαν απέναντι τους.
- Πάγκος: Εδώ τα πράγματα είναι όντως μέτρια με εξαίρεση τον Μπ.Τζ. Άρμστρονγκ. Υπήρξε η πιο αξιόπιστη λύση, μπορούσε να ήταν βασικός σε οποιαδήποτε άλλη ομάδα του ΝΒΑ γιατί όχι και σε αυτούς τους Μπουλς. Οι υπόλοιποι ήταν παίκτες είτε πραγματικά κακοί, είτε μέτριοι. Για τους πρώτους κάθε επιχείρημα δεν ευσταθεί γιατί και λίγοι ήταν και κάθε ομάδα έχει μερικούς από εκείνους. Οπότε το λέτε εσείς αυτό για τους Μπουλς του Τζόρνταν, σας το λένε για τους Σέλτικς του Μπερντ. Οι μέτριοι, ήταν όντως ο ορισμός αυτού του επιπέδου αλλά άριστα εκπειδευμένοι από τον Φιλ Τζάκσον. Ήξερα τι, πως και πότε να το κάνουν, που να βρεθούν στο παρκέ και πότε να φύγουν από εκεί. Συμφωνώ ότι θα μπορούσε ο Τζόρνταν να είχε καλύτερους που να έρχονταν από τον πάγκο αλλά τότε αλλάζουν πολλά αφού θα μιλάγαμε για υπερομάδα. Και c'mon, πόσες τέτοιες πληθωρικές ομάδες έχουν υπάρξει; (δεν λέω ότι δεν έχουν υπάρξει)
- Σαν ομάδα χωρίς τον Τζόρνταν: Ο Τζόρνταν το 1993 αποχωρεί όμως guess what. Οι Μπουλς στη κανονική περίοδο κάνουν μόλις δύο νίκες λιγότερες αποδυκνείοντας το πόσο καλή ομάδα ήταν και χωρίς τον καλύτερο τους παίκτη, τουλάχιστον στη ρέγκιουλαρ σίζον. Στα πλέι οφ υπήρξε πρόβλημα και τότε φάνηκε η απουσία του ηγέτη τους αλλά και πάλι η δυναμικότητα του συνόλου ήταν ξεκάθαρη αφού και με τον Τζόρνταν μαζί τους και απέναντι στην ίδια ομάδα, είχαν φτάσει πάλι σε 7ο παιχνίδι.
Δεν αναφέρομαι στην ομάδα του '95 αφού αυτή δεν τόσο ίδια με αυτή του '93 με αποτέλεσμα να φαίνεται πιο αποδυναμωμένη.

bball.gif Τριετία 1995-96, 1996-97, 1997-98
Τα πράγματα εδώ είναι ακόμη καλύτερα αφού η πεντάδα των Μπουλς παρουσιάζεται ακόμη πιο ανώτερη από του προηγούμενου three-peat.
- Ο Τζόρνταν περιβάλλεται από τους Πίππεν και Ρόντμαν. Για τον πρώτο τα είπαμε. Ο δεύτερος αποτέλεσε την πραγματική κολώνα των Μπουλς κάτω από την μπασκέτα, όντας ο καλύτερος ριμπάουντερ και τουλάχιστον δεύτερος-τρίτος καλύτερος αμυντικός παίκτης της εποχής του. Καλύτερος τεχνίτης από ότι πολλοί νομίζουν, επιθετικά πρόσφερε ότι ακριβώς χρειαζόταν ενώ στη καριέρα του έχει υπάρξει και καλύτερος όντας παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων. Να αναφέρω επίσης ότι σε σειρά τελικών έχει παίξει, κατά πολλούς, σε MVP επίπεδο;
- Την ομάδα οργάνωνε ο Τζόρνταν Ρον Χάρπερ. Στα χρόνια του στο Κλίβελαντ και στους Λος Άντζελες υπήρξε παίκτης all-star επιπέδου, όμως τα πράγματα στους Μπουλς ήταν λίγο διαφορετικά. Παίκτης με άλλες αρμοδιότητες πλέον, έκανε αυτό ακριβώς που έπρεπε. Σκοράρει όσο πρέπει, παίζει άμυνα και ταυτόχρονα παίρνει δύσκολα σουτ.
- Σέντερ υπήρξε ο Λουκ Λόνγκλει. Τι να γράψω; Σας μιλάω ειλικρινά, σε μονό, πιστεύω ότι τον έχω.
- Ο πάγκος: Ο πάγκος υπήρξε καλύτερος από αυτόν της πρώτης τριετίας έχοντας οι Μπουλς στο δυναμικό τους τον Τόνι Κούκοτς, έναν από τους καλύτερους έκτους παίκτες, ενώ για μία χρονιά υπήρξε ο καλύτερος, και τον Στιβ Κερ επίσης μεγάλος σουτέρ βάζοντας πολλά και καθοριστικά καλάθια. Χωρίς αυτόν, ο Τζόρνταν θα είχε περισσότερα προβλήματα.
Οι υπόλοιποι δεν ήταν καλύτεροι ούτε και χειρότεροι από αυτούς του προηγούμενου three-peat.
- Σαν ομάδα χωρίς τον Τζόρνταν: Οκ, εδώ υπήρξε καλή η προηγούμενη, δεν θα μπορούσε αυτή;

Αυτά. Μου άρεσε. Το ευχαριστήθηκα. Πείτε και άλλα για να συνεχίσω να γράφω κάτι τέτοια.

επαθα λαστιχο
η αληθεια ειναι οτι οι μπουλς του 94 χωρι τον αερινο ηταν ομαδα που μπορουσε ακομα και να χτυπησει τον τιτλο.αν θυμαμαι καλα ειχαν χασει ενα παιχνιδι στην σειρα με τους νικς απο ενα περιεργο σφυριγμα οι οποιοι νικς με την σειρα τους εφτασαν μια ανασα απο το πρωταθλημα
maik23
αποτι φαινεται δεν συμεριζεται κανενας τις ανυσηχιες σου.και κανενας δεν ασχοληθηκε με το χωρις λογο τοπικ σου.

λοιπον επειδη εισαι πολυ μικρος διαβασε για να μαθεις και να καταλαβεις καποια πραγματα.αυτος ο αθλητης δεν ειναι ενας απλος μπασκετμπολιστας.ειναι ενα ειδωλο,ενας ηρωας αθλητης που ειναι απο τους καλυτερους ολων των εποχων ,ολων των αθληματων.ειναι μορφη wink.gif smiley.gif το πιασες?
ειναι απο του λιγους αθλητες και ο μονος που ξεπερασε τα συνορα ολων των χωρων και μπηκε στα σπιτια του καθε ανθρωπου να τον παρακολουθησει.δεν υπηρξε ανθρωπος ακομα και ασχετος με το αθλημα που να μην τον γνωριζε.η προσωπικοτητα του και η λαμψη του ηταν πολυ μεγαλη και ειναι ακομα και σημερα.

και να το τελειωνουμε .ο λογος που ο τζορνταν ειναι ο μεγαλυτερος παικτης ολων των εποχων και θα ειναι για παρα πολλα χρονια-αιωνες ,ειναι γιατι ο κοσμος το λεει,... με την αγαπη του.και η αγαπη του κοσμου ειναι το πιο αντικειμενικο κριτηριο και οχι η γνωμη σου.δες αυτα και θα καταλαβεις.δες αυτα που οι αθλητες που εσυ εχεις σαν ειδωλα σου σαν αγαπημενους δεν προκειται να τα δουν ποτε η' μαλλον θα τα δουν στα ονειρα τους.δες πως υποκλινονται και οι ιδιοι στην αυτου αεροτης και κλαψε

http://www.youtube.com/watch?v=q3UcbPdsvlo...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=NT16TKR0boA

παρεπιπτοντως λογω αναμνησεων ο αγαπημενος μου παικτης ηταν ο λαρυ μπερντ.
T.W.Is.M.
QUOTE(maik23 @ Aug 6 2012, 00:32 ) *
και να το τελειωνουμε .ο λογος που ο τζορνταν ειναι ο μεγαλυτερος παικτης ολων των εποχων και θα ειναι για παρα πολλα χρονια-αιωνες ,ειναι γιατι ο κοσμος το λεει,... με την αγαπη του.και η αγαπη του κοσμου ειναι το πιο αντικειμενικο κριτηριο και οχι η γνωμη σου.δες αυτα και θα καταλαβεις.δες αυτα που οι αθλητες που εσυ εχεις σαν ειδωλα σου σαν αγαπημενους δεν προκειται να τα δουν ποτε η' μαλλον θα τα δουν στα ονειρα τους.δες πως υποκλινονται και οι ιδιοι στην αυτου αεροτης και κλαψε


Αρα να ο σημερινος μεγαλυτερος παιχτης του ΝΒΑ, αυτος που παιρνει την περισσοτερη αγαπη απο τον κοσμο:

rolleyes.gif

Και για να μην ξεχνιομαστε. Αυτα που γραφει ο καθενας μας εδω ειναι η προσωπικη του αποψη και μονο. Και καποιοι ξερουμε να τη σεβομαστε κιολας...
morfi
QUOTE(maik23 @ Aug 6 2012, 00:32 ) *
αποτι φαινεται δεν συμεριζεται κανενας τις ανυσηχιες σου.και κανενας δεν ασχοληθηκε με το χωρις λογο τοπικ σου.

λοιπον επειδη εισαι πολυ μικρος διαβασε για να μαθεις και να καταλαβεις καποια πραγματα.αυτος ο αθλητης δεν ειναι ενας απλος μπασκετμπολιστας.ειναι ενα ειδωλο,ενας ηρωας αθλητης που ειναι απο τους καλυτερους ολων των εποχων ,ολων των αθληματων.ειναι μορφη wink.gif smiley.gif το πιασες?
ειναι απο του λιγους αθλητες και ο μονος που ξεπερασε τα συνορα ολων των χωρων και μπηκε στα σπιτια του καθε ανθρωπου να τον παρακολουθησει.δεν υπηρξε ανθρωπος ακομα και ασχετος με το αθλημα που να μην τον γνωριζε.η προσωπικοτητα του και η λαμψη του ηταν πολυ μεγαλη και ειναι ακομα και σημερα.

και να το τελειωνουμε .ο λογος που ο τζορνταν ειναι ο μεγαλυτερος παικτης ολων των εποχων και θα ειναι για παρα πολλα χρονια-αιωνες ,ειναι γιατι ο κοσμος το λεει,... με την αγαπη του.και η αγαπη του κοσμου ειναι το πιο αντικειμενικο κριτηριο και οχι η γνωμη σου.δες αυτα και θα καταλαβεις.δες αυτα που οι αθλητες που εσυ εχεις σαν ειδωλα σου σαν αγαπημενους δεν προκειται να τα δουν ποτε η' μαλλον θα τα δουν στα ονειρα τους.δες πως υποκλινονται και οι ιδιοι στην αυτου αεροτης και κλαψε

http://www.youtube.com/watch?v=q3UcbPdsvlo...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=NT16TKR0boA

παρεπιπτοντως λογω αναμνησεων ο αγαπημενος μου παικτης ηταν ο λαρυ μπερντ.

Του αναγνωρίζω όλα τα παραπάνω, τον θεωρώ πρεσβευτή του μπάσκετ και πως αν στέλναμε ένα dvd σε εξωγήινους για να μάθουν τι είναι αυτό το άθλημα και πως παίζεται θα βάζαμε τον Τζόρνταν στο εξώφυλλο. Δεν αμφισβητώ αυτά που γράφεις και το τι σημαίνει ο Τζόρνταν για το ΝΒΑ και το μπάσκετ σαν άθλημα, ούτε ξεχνάω πως για μία ολόκληρη δεκαετία τόσοι άνθρωποι στην Ελλάδα δήλωναν μπασκετικοί λόγο και μόνο του Τζόρνταν. Δεν θεωρώ όμως καν σοβαρά επιχειρήματα αυτά που έγραψες αφού δεν είναι αγωνιστικά και έχουν να κάνουν με τη δημοτικότητα ενός ανθρώπου. Και παρεμπιπτόντως, τι σχέση έχουν αυτά που έγραψες με το θέμα του τόπικ;

QUOTE(maik23 @ Aug 6 2012, 00:32 ) *
και να το τελειωνουμε .ο λογος που ο τζορνταν ειναι ο μεγαλυτερος παικτης ολων των εποχων και θα ειναι για παρα πολλα χρονια-αιωνες ,ειναι γιατι ο κοσμος το λεει,...

Αν αναφέρεσαι στον κόσμο που ξέρει μπάσκετ καλώς. Αν αναφέρεσαι γενικά απλά αναρωτήσου, o κόσμος ξέρει στα αλήθεια άραγε; Μάλλον όχι απαντάω. Ξέρει ποιός είναι ο Ράσελ και ποιό ήταν το παιχνίδι του αφού διακρινόταν και στις δύο μεριές του παρκέ; Μήπως ο Τσάμπερλεν ή οι περισσότεροι είναι ημιμαθείς και περιορίζονται σε ατάκες του στυλ "σιγά τους αντιπάλους που είχε τότε" αγνοώντας ακόμη και τα ονόματα τους; Μήπως αυτοί που λένε ότι οι Αμερικανοί δεν ξέρουν μπάσκετ και οι παίκτες της ACB είναι καλύτεροι; Ή μήπως αυτοί που αναγνωρίζουν σαν καλύτερη δεκαετία του ΝΒΑ, την λιγότερο καλή, εποχή Τζόρνταν δηλαδή, και πλέον όλα τους ξυνίζουν;
Όπως καταλαβαίνεις, αν άκουγα τον κόσμο κλάφτα.
maik23
QUOTE (T.W.Is.M. @ Aug 6 2012, 00:48 ) *
Αρα να ο σημερινος μεγαλυτερος παιχτης του ΝΒΑ, αυτος που παιρνει την περισσοτερη αγαπη απο τον κοσμο:

rolleyes.gif

Και για να μην ξεχνιομαστε. Αυτα που γραφει ο καθενας μας εδω ειναι η προσωπικη του αποψη και μονο. Και καποιοι ξερουμε να τη σεβομαστε κιολας...


και εγω την προσωπικη μου αποψη εθεσα. wink.gif καλα και τον φοβερο ντενις τον ζητωκραυγαζαν,αυτο δεν λεει οτι τον θεωρουσαν τον καλυτερο παικτη.οταν ομως ασχολειται ολο το ενμπιει για να σου οργανωσει μια γιορτη μεσα στο ολ σταρ τοτε αυτο σημαινει οτι σε θεωρουν πολυ μεγαλο.

ειναι γνωστο οτι εχεις προσωπικα μαζι μου καποια αντιπαθεια.μπορεις να ειρωνευεσαι οσο θελεις,αλλα αυτο δεν αλλαζει οτι ο τζορνταν θεωρειται οτι ειναι ο καλυτερος ολων των εποχων.δεν λεω αν ειναι ,αλλα αυτο λεει η πλειοψηφια του κοσμου.εαν αγαπουσαν περισοτερο και αλλους παικτες στην αποχωρηση τους θα το εδειχναν,ομως δεν εγινε.

QUOTE (morfi @ Aug 6 2012, 01:11 ) *
Του αναγνωρίζω όλα τα παραπάνω, τον θεωρώ πρεσβευτή του μπάσκετ και πως αν στέλναμε ένα dvd σε εξωγήινους για να μάθουν τι είναι αυτό το άθλημα και πως παίζεται θα βάζαμε τον Τζόρνταν στο εξώφυλλο. Δεν αμφισβητώ αυτά που γράφεις και το τι σημαίνει ο Τζόρνταν για το ΝΒΑ και το μπάσκετ σαν άθλημα, ούτε ξεχνάω πως για μία ολόκληρη δεκαετία τόσοι άνθρωποι στην Ελλάδα δήλωναν μπασκετικοί λόγο και μόνο του Τζόρνταν. Δεν θεωρώ όμως καν σοβαρά επιχειρήματα αυτά που έγραψες αφού δεν είναι αγωνιστικά και έχουν να κάνουν με τη δημοτικότητα ενός ανθρώπου. Και παρεμπιπτόντως, τι σχέση έχουν αυτά που έγραψες με το θέμα του τόπικ;


Αν αναφέρεσαι στον κόσμο που ξέρει μπάσκετ καλώς. Αν αναφέρεσαι γενικά απλά αναρωτήσου, o κόσμος ξέρει στα αλήθεια άραγε; Μάλλον όχι απαντάω. Ξέρει ποιός είναι ο Ράσελ και ποιό ήταν το παιχνίδι του αφού διακρινόταν και στις δύο μεριές του παρκέ; Μήπως ο Τσάμπερλεν ή οι περισσότεροι είναι ημιμαθείς και περιορίζονται σε ατάκες του στυλ "σιγά τους αντιπάλους που είχε τότε" αγνοώντας ακόμη και τα ονόματα τους; Μήπως αυτοί που λένε ότι οι Αμερικανοί δεν ξέρουν μπάσκετ και οι παίκτες της ACB είναι καλύτεροι; Ή μήπως αυτοί που αναγνωρίζουν σαν καλύτερη δεκαετία του ΝΒΑ, την λιγότερο καλή, εποχή Τζόρνταν δηλαδή, και πλέον όλα τους ξυνίζουν;
Όπως καταλαβαίνεις, αν άκουγα τον κόσμο κλάφτα.


καταρχην το τοπικ ειναι ο τζορνταν και.... αρα αφορα και τον τζορνταν.εγω οπως εχω ηδη ξαναπει σε αλλο τοπικ εαν δεν ηταν ο μαικ σε αυτη την ομαδα οι συμπαικτες του που αναφισβητητα μερικοι ηταν πολυ καλοι δεν θα εφταναν σε αυτο το επιπεδο.ουτε οι μπουλς θα ειχαν τοσες διακρισεις.αυτο που εκανε του μπουλς καλυτερους ηταν η ευφια και η ηγετικη προσωπικοτητα του μαικ.και το ιδιο ξερεις γινεται σε ολες τις ομαδες που ειχαν- εχουν αναλογες προσωπικοτητες.οι σελτικς με τον λαρι,οι λεικερς με τον ματζικ,ο παο με τον διαμαντιδη,ο οσφπ φετος με τον σπαν κ.α.μην συγκρινουμε βεβαια, απλα θελω να σου δειξω ποσο σημαντικο ρολο παιζει στην αξιοποιηση των αλλων παικτων αλλα και την επιροη που εχει στο παιχνιδι των αλλων παικτων ,ενας μεγαλος σε προσωπικοτητα και ικανοτητες παικτης.
για τα επιχειρηματα που λες δεν χρειαζεται παντα να μιλαμε με αριθμους.υπαρχει και το συναισθημα,αυτο που νιωθουμε οταν βλεπουμε εναν παικτη να παιζει διαφορετικα,πιο εντυπωσιακα.ολοι οι σταρ το ιδιο κανουν.σκοραρουν και προσφερουν θεαμα.ομως δεν το κανουν ολοι με τον ιδιο τροπο,ουτε κερδιζουν 6 πρωταθληματα παντα επειδη παιζουν τοσο καλα και εντυπωσιακα.ισως δεν μπορω να σου περασω την αισθηση που ενιωθες τοτε οταν επαιζε ο τζορνταν.και λεω ο τζορνταν γιατι αυτον περιμεναν να δουν οχι τους μπουλς.περιμεναν να κανει αυτα που ηξεραν οτι θα κανει αλλα και το κατι καινουριο και παντα δεν τους απαγοητευε.εκανε παντα κατι πιο εντυπωσιακο.μπορω να σου βαλω χιλιαδες βιντεο να δεις .πως εξελιξε το αθλημα. και βλεπεις τωρα χαρη σε αυτον κυριως περισοτερους ''τζορνταν'', εννοωντας αθλητικους παικτες.πηγε το αθλημα σε αλλο επιπεδο.
οταν επαιζε στην αμερικη νεκρωναν τα παντα.οπως εδω στην ελλαδα οταν επαιζε ο αρης στο τοτε πρωταθλητριων.καθε πεμπτη εκλειναν ολα.οχι για να δουν τον αρη αλλα τον γκαλη.ειναι το ιδιο συναισθημα.
τωρα παιζει ο λεπρον τελικους και τον βλεπουν μονο οι μπασκετικοι,τοτε τους εβλεπαν ολοι και οι ασχετοι.η προσωπικοτητα τους ξεπερνουσε το αθλημα,αρηκτα ομως συνεδεμενη με το μπασκετ τους.
αυτο που λες ειναι αληθεια.υπηρξαν πολλοι μεγαλοι μπασκετμπολιστες πριν απο αυτον.και ο ιδιος στο βιντεο το λεει.ο ματζικ αςπουμε ηταν παλι τοσο πολυ διασημος.ειχε μια τεραστια επιροη στον κοσμο λογω του εντυπωσιακου παιξιματος και του ευχαριστου χαρακτηρα του.ομως δεν ειχε το κατι παραπανω.για τον κοσμο γενικα λεω,μπασκετικο και μη.ο λαρυ που ειναι και ο αγαπημενος μου ας απουμε δεν ειχε αυτο το παραπανω.δεν τον ηξεραν ολος ο κοσμος ,μονο οι μπασκετικοι.
τελος εχω πει οτι το μπασκετ σημερα ειναι στα καλυτερα του στην αμερικη,εφαμιλο του.. τοτε.απλα δεν υπαρχει μια τοσο μεγαλη προσωπικοτητα που θα το απογειωσει σε πιο ευρυ κοινο οπως εκανε τοτε εκεινος με τους μπουλς.αυτο ειναι το μεγαλο επιχειρημα που δεν ειναι αριθμοι.
και ο λεπρον σκοραρει και πιθανοτατα εχει τα φοντα να κανει τοσα πολλα οσα ο μαικ.αλλα ο τροπος που παιζει δεν σε καθηλωνει.και η προσωπικοτητα του ειναι μικρου παιδιου.ο μαικ δεν ειχε χειτερς οσο επαιζε.τι αλλο θες?
αναρωτηθηκες ποτε που θα ηταν ο παξον,η' ο κερ η' ο αρμοστρνκ?ποσο γνωστοι θα ηταν εαν δεν βρισκονταν διπλα στον μαικ?
πιθανοτατα θα ηταν τοσο γνωστοι οσο ο τσαλμερς.για μερικα πραγματα δεν χρειαζονται επιχειρηματα με αριθμους.αλλα σε δικαιολογω γιατι δεν εζησες αυτην την εποχη.του λαρυ,του ματζικ,του τζορνταν.
σημερα η εθνικη τους παιζει με συστηματα.η ντριμ τιμ εμπαινε και αυτοσχεδιαζαν και ο τσακ απλως αλλαζε παικτες .και οι αντιπαλοι τους ειχαν πολυ καλυτερους παικτες τοτε.αυτα για το τοτε με το τωρα.
T.W.Is.M.
QUOTE(maik23 @ Aug 6 2012, 13:53 ) *
και εγω την προσωπικη μου αποψη εθεσα. wink.gif καλα και τον φοβερο ντενις τον ζητωκραυγαζαν,αυτο δεν λεει οτι τον θεωρουσαν τον καλυτερο παικτη.οταν ομως ασχολειται ολο το ενμπιει για να σου οργανωσει μια γιορτη μεσα στο ολ σταρ τοτε αυτο σημαινει οτι σε θεωρουν πολυ μεγαλο.

ειναι γνωστο οτι εχεις προσωπικα μαζι μου καποια αντιπαθεια.μπορεις να ειρωνευεσαι οσο θελεις,αλλα αυτο δεν αλλαζει οτι ο τζορνταν θεωρειται οτι ειναι ο καλυτερος ολων των εποχων.δεν λεω αν ειναι ,αλλα αυτο λεει η πλειοψηφια του κοσμου.εαν αγαπουσαν περισοτερο και αλλους παικτες στην αποχωρηση τους θα το εδειχναν,ομως δεν εγινε.


1)Εθεσες την προσωπικη σου αποψη, αλλα με υποτιμητικο τροπο που δε σεβεται την αποψη του αλλου. Ή τουλαχιστον ετσι το εξελαβα εγω.
2)Απο που κι ως που εχω αντιπαθεια μαζι σου??? Και ειναι και γνωστο κιολας, λες και εχουμε συγκρουστει στο παρελθον. Η οποια ειρωνια ειναι απαντηση στο δικο σου ειρωνικο και απολυτο υφος(αυτου του ποστ εννοω, μην παρεξηγηθεις).
3)Στο οτι ο Τζορνταν θεωρειται απο τους πιο πολλους ο καλυτερος ολων των εποχων συμφωνω. Με τον τροπο που το θετεις εδω δεν εχω καμια αντιρρηση. Αν τα ειχες γραψει ετσι, δε θα ειχα λογο να απαντησω. Απλα δεν ειναι αντικειμενικο, γιατι δεν ξερουν ολοι το ιδιο μπασκετ και δεν εχει την ιδια βαρυτητα η αποψη ολων. Δε νομιζω οτι υπαρχει αντικειμενικη αποψη για τον καλυτερο ολων των εποχων, αλλα αυτη ειναι αλλη κουβεντα(εγω θεωρω το Ματζικ και ξερω οτι η αποψη μου δεν ειναι η πιο δημοφιλης, ουτε και καθολου αντικειμενικη). Υπαρχει επικρατουσα αποψη και αυτη φυσικα θεωρει τον Τζορνταν καλυτερο. Χτες ομως εγραφες πολυ πιο απολυτα. Σαν να ειχε ξεκινησει το τοπικ αυτο για να υποβιβασει τον Τζορνταν ή σαν να το εγραψε κανενας 16χρονος που δεν εχει προλαβει ουτε το Σακιλ με τη φανελα των Λεικερς.
4)Επειδη βλεπω οτι το κανεις συνεχεια, να σου υπενθυμισω οτι ο παιχτης του οποιου ειμαι ο μεγαλυτερος "εχθρος" εδω μεσα λεγεται LeBron και οχι LePron. Ωραιο το λογοπαιγνιο, μ αρεσει κι εμενα, αλλα οταν χρησιμοποιειται σε πιο σοβαρη κουβεντα καταντα προσβολη(και κανενας δεν μπορει να προσβαλλει το Λεμπρον και τους Σερβους περισσοτερο απο μενα tongue.gif). Και ειναι και αντιθετο στους κανονισμους του φορουμ απ οσο θυμαμαι.
5)Μου δημιουργειται κι αλλη μια απορια: Με nickname maik23 και δεν ειναι ο Τζορνταν ο αγαπημενος σου παιχτης?
maik23
QUOTE (T.W.Is.M. @ Aug 6 2012, 17:03 ) *
1)Εθεσες την προσωπικη σου αποψη, αλλα με υποτιμητικο τροπο που δε σεβεται την αποψη του αλλου. Ή τουλαχιστον ετσι το εξελαβα εγω.
2)Απο που κι ως που εχω αντιπαθεια μαζι σου??? Και ειναι και γνωστο κιολας, λες και εχουμε συγκρουστει στο παρελθον. Η οποια ειρωνια ειναι απαντηση στο δικο σου ειρωνικο και απολυτο υφος(αυτου του ποστ εννοω, μην παρεξηγηθεις).
3)Στο οτι ο Τζορνταν θεωρειται απο τους πιο πολλους ο καλυτερος ολων των εποχων συμφωνω. Με τον τροπο που το θετεις εδω δεν εχω καμια αντιρρηση. Αν τα ειχες γραψει ετσι, δε θα ειχα λογο να απαντησω. Απλα δεν ειναι αντικειμενικο, γιατι δεν ξερουν ολοι το ιδιο μπασκετ και δεν εχει την ιδια βαρυτητα η αποψη ολων. Δε νομιζω οτι υπαρχει αντικειμενικη αποψη για τον καλυτερο ολων των εποχων, αλλα αυτη ειναι αλλη κουβεντα(εγω θεωρω το Ματζικ και ξερω οτι η αποψη μου δεν ειναι η πιο δημοφιλης, ουτε και καθολου αντικειμενικη). Υπαρχει επικρατουσα αποψη και αυτη φυσικα θεωρει τον Τζορνταν καλυτερο. Χτες ομως εγραφες πολυ πιο απολυτα. Σαν να ειχε ξεκινησει το τοπικ αυτο για να υποβιβασει τον Τζορνταν ή σαν να το εγραψε κανενας 16χρονος που δεν εχει προλαβει ουτε το Σακιλ με τη φανελα των Λεικερς.
4)Επειδη βλεπω οτι το κανεις συνεχεια, να σου υπενθυμισω οτι ο παιχτης του οποιου ειμαι ο μεγαλυτερος "εχθρος" εδω μεσα λεγεται LeBron και οχι LePron. Ωραιο το λογοπαιγνιο, μ αρεσει κι εμενα, αλλα οταν χρησιμοποιειται σε πιο σοβαρη κουβεντα καταντα προσβολη(και κανενας δεν μπορει να προσβαλλει το Λεμπρον και τους Σερβους περισσοτερο απο μενα tongue.gif). Και ειναι και αντιθετο στους κανονισμους του φορουμ απ οσο θυμαμαι.
5)Μου δημιουργειται κι αλλη μια απορια: Με nickname maik23 και δεν ειναι ο Τζορνταν ο αγαπημενος σου παιχτης?


1) εσυ το εξελαβες ετσι.
2) ειρωνικο δεν ηταν,απολυτο ναι.οταν ειμαι βεβαιαος για κατι ναι ειμαι απολυτος.οπως και να εχει ομως αυτος με τον οποιο εκανα διαλογο δεν το πηρε ετσι.τουλαχιστον ετσι καταλαβα εγω.ακομα ομως και να το καταλαβε σαν ειρωνικο ,μπορει να απαντησει μονος του δεν χρειαζεται δικηγορους.το οτι εισαι μοντ δεν σημαινει οτι υπερασπιζεσαι τον μορφη και ειρωνευεσαι εμενα για να τον υπερασπιστεις.εαν ηθελας να μου κανεις παρατηρηση,ελευθερα.οχι ομως ειρωνικα,ενας μοντ δεν το κανει αυτο.
3)απλα εχουμε ξαναμιλησει με τον μορφη σε αναλογο τοπικ και εχουμε ξαναφερθει στο θεμα αυτο των μπουλς,οποτε ξερω πολυ καλυτερα απο εσενα τι εννοει.
4)τι κανω ??? δεν καταλαβα.πολυ ευθικτοι ειστε εδω μεσα.εαν αναφερεσαι στην ορθογραφια του ονοματος του ,το κανω εν συντομεια γραφης και λογω ελληνικοαγγλικης γραφης.δεν το κανω και αυτο ΕΙΡΩΝΙΚΑ ελεος πια.και δεν ειμαι χειτερ κανενος παικτη.ποτε δεν ημουν.ουτε εχω γραψει ποτε στο αναλογο τοπικ.το θεωρω γελοιο να υπαρχουν ανθρωποι που ασχολουνται με το μπασκετ και μισουν παικτες.καλα οι κανονισμοι του φορουμ καμμια φορα ειναι οπως βολευει τον καθενα.νο κομεντ tongue.gif
5)μαρεσει να δημιουργω αποριες σαν ψωναρα που ειμαι wink.gif οχι φιλε λατρευω τον λαρι μπερντ γιατι καταφερε να ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους παικτες ,ενας μεγαλος σταρ σε ενα αμερικανικο μπασκετ χωρις τα απαραιτητα αθλητικα προσοντα που ειναι απαραιτητα για να διακριθει καποιος.ηταν αργος,με μικρο αλμα,σωμα αγυμναστο που θυμιζε αλλο αθλημα απο μπασκετ και καταφερε με την εξυπναδα του και το μυαλο του και την τεραστια δουλεια μεσα στο γηπεδο να του υποκλιθει ολη η αμερικη.
το μαικ23 ειναι αλλη ιστορια απο αυτο που φαινεται .εαν εισαι τοσο περιεργος που δεν μπορεις να κοιμηθεις,επειδη ειναι προσωπικο το θεμα,αμα θες σου στελνω π.μ να σου εξηγησω.
morfi
QUOTE(maik23 @ Aug 6 2012, 13:53 ) *
και εγω την προσωπικη μου αποψη εθεσα. wink.gif καλα και τον φοβερο ντενις τον ζητωκραυγαζαν,αυτο δεν λεει οτι τον θεωρουσαν τον καλυτερο παικτη.οταν ομως ασχολειται ολο το ενμπιει για να σου οργανωσει μια γιορτη μεσα στο ολ σταρ τοτε αυτο σημαινει οτι σε θεωρουν πολυ μεγαλο.

ειναι γνωστο οτι εχεις προσωπικα μαζι μου καποια αντιπαθεια.μπορεις να ειρωνευεσαι οσο θελεις,αλλα αυτο δεν αλλαζει οτι ο τζορνταν θεωρειται οτι ειναι ο καλυτερος ολων των εποχων.δεν λεω αν ειναι ,αλλα αυτο λεει η πλειοψηφια του κοσμου.εαν αγαπουσαν περισοτερο και αλλους παικτες στην αποχωρηση τους θα το εδειχναν,ομως δεν εγινε.



καταρχην το τοπικ ειναι ο τζορνταν και.... αρα αφορα και τον τζορνταν.εγω οπως εχω ηδη ξαναπει σε αλλο τοπικ εαν δεν ηταν ο μαικ σε αυτη την ομαδα οι συμπαικτες του που αναφισβητητα μερικοι ηταν πολυ καλοι δεν θα εφταναν σε αυτο το επιπεδο.ουτε οι μπουλς θα ειχαν τοσες διακρισεις.αυτο που εκανε του μπουλς καλυτερους ηταν η ευφια και η ηγετικη προσωπικοτητα του μαικ.και το ιδιο ξερεις γινεται σε ολες τις ομαδες που ειχαν- εχουν αναλογες προσωπικοτητες.οι σελτικς με τον λαρι,οι λεικερς με τον ματζικ,ο παο με τον διαμαντιδη,ο οσφπ φετος με τον σπαν κ.α.μην συγκρινουμε βεβαια, απλα θελω να σου δειξω ποσο σημαντικο ρολο παιζει στην αξιοποιηση των αλλων παικτων αλλα και την επιροη που εχει στο παιχνιδι των αλλων παικτων ,ενας μεγαλος σε προσωπικοτητα και ικανοτητες παικτης.
για τα επιχειρηματα που λες δεν χρειαζεται παντα να μιλαμε με αριθμους.υπαρχει και το συναισθημα,αυτο που νιωθουμε οταν βλεπουμε εναν παικτη να παιζει διαφορετικα,πιο εντυπωσιακα.ολοι οι σταρ το ιδιο κανουν.σκοραρουν και προσφερουν θεαμα.ομως δεν το κανουν ολοι με τον ιδιο τροπο,ουτε κερδιζουν 6 πρωταθληματα παντα επειδη παιζουν τοσο καλα και εντυπωσιακα.ισως δεν μπορω να σου περασω την αισθηση που ενιωθες τοτε οταν επαιζε ο τζορνταν.και λεω ο τζορνταν γιατι αυτον περιμεναν να δουν οχι τους μπουλς.περιμεναν να κανει αυτα που ηξεραν οτι θα κανει αλλα και το κατι καινουριο και παντα δεν τους απαγοητευε.εκανε παντα κατι πιο εντυπωσιακο.μπορω να σου βαλω χιλιαδες βιντεο να δεις .πως εξελιξε το αθλημα. και βλεπεις τωρα χαρη σε αυτον κυριως περισοτερους ''τζορνταν'', εννοωντας αθλητικους παικτες.πηγε το αθλημα σε αλλο επιπεδο.
οταν επαιζε στην αμερικη νεκρωναν τα παντα.οπως εδω στην ελλαδα οταν επαιζε ο αρης στο τοτε πρωταθλητριων.καθε πεμπτη εκλειναν ολα.οχι για να δουν τον αρη αλλα τον γκαλη.ειναι το ιδιο συναισθημα.
τωρα παιζει ο λεπρον τελικους και τον βλεπουν μονο οι μπασκετικοι,τοτε τους εβλεπαν ολοι και οι ασχετοι.η προσωπικοτητα τους ξεπερνουσε το αθλημα,αρηκτα ομως συνεδεμενη με το μπασκετ τους.
αυτο που λες ειναι αληθεια.υπηρξαν πολλοι μεγαλοι μπασκετμπολιστες πριν απο αυτον.και ο ιδιος στο βιντεο το λεει.ο ματζικ αςπουμε ηταν παλι τοσο πολυ διασημος.ειχε μια τεραστια επιροη στον κοσμο λογω του εντυπωσιακου παιξιματος και του ευχαριστου χαρακτηρα του.ομως δεν ειχε το κατι παραπανω.για τον κοσμο γενικα λεω,μπασκετικο και μη.ο λαρυ που ειναι και ο αγαπημενος μου ας απουμε δεν ειχε αυτο το παραπανω.δεν τον ηξεραν ολος ο κοσμος ,μονο οι μπασκετικοι.
τελος εχω πει οτι το μπασκετ σημερα ειναι στα καλυτερα του στην αμερικη,εφαμιλο του.. τοτε.απλα δεν υπαρχει μια τοσο μεγαλη προσωπικοτητα που θα το απογειωσει σε πιο ευρυ κοινο οπως εκανε τοτε εκεινος με τους μπουλς.αυτο ειναι το μεγαλο επιχειρημα που δεν ειναι αριθμοι.
και ο λεπρον σκοραρει και πιθανοτατα εχει τα φοντα να κανει τοσα πολλα οσα ο μαικ.αλλα ο τροπος που παιζει δεν σε καθηλωνει.και η προσωπικοτητα του ειναι μικρου παιδιου.ο μαικ δεν ειχε χειτερς οσο επαιζε.τι αλλο θες?
αναρωτηθηκες ποτε που θα ηταν ο παξον,η' ο κερ η' ο αρμοστρνκ?ποσο γνωστοι θα ηταν εαν δεν βρισκονταν διπλα στον μαικ?
πιθανοτατα θα ηταν τοσο γνωστοι οσο ο τσαλμερς.για μερικα πραγματα δεν χρειαζονται επιχειρηματα με αριθμους.αλλα σε δικαιολογω γιατι δεν εζησες αυτην την εποχη.του λαρυ,του ματζικ,του τζορνταν.
σημερα η εθνικη τους παιζει με συστηματα.η ντριμ τιμ εμπαινε και αυτοσχεδιαζαν και ο τσακ απλως αλλαζε παικτες .και οι αντιπαλοι τους ειχαν πολυ καλυτερους παικτες τοτε.αυτα για το τοτε με το τωρα.

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά που αλλού διαφωνούμε εκτός από το ότι δεν θεωρώ τον Τζόρνταν τον καλύτερο όλων και αυτό είναι προσωπική και μόνο άποψη. Ξαναγράφω πως δέχομαι τις απόψεις σου και τις συμμερίζομαι και εγώ αλλά πέρα από αυτό και το προηγούμενο που παρέθεσα που αλλού διαφωνούμε;
Μερικές παρατηρήσεις μόνο:

QUOTE(maik23 @ Aug 6 2012, 13:53 ) *
καταρχην το τοπικ ειναι ο τζορνταν και.... αρα αφορα και τον τζορνταν.

Όχι, το τόπικ δεν αφορά τον Τζόρνταν. Υπάρχει ήδη τόπικ για αυτόν. Ή έστω τον αφορά στον απειροελάχιστο βαθμό. Αφορά τους συμπαίκτες του και το πόσο καλοί ή κακοί ήταν. Η κουβέντα μας είναι offtopic.

QUOTE(maik23 @ Aug 6 2012, 13:53 ) *
ο μαικ δεν ειχε χειτερς οσο επαιζε.τι αλλο θες?

Εδώ είσαι λάθος. Και τότε είχε και τώρα έχει. Όχι πολλούς, αλλά έχει. Υπάρχει και site μάλιστα που είναι εναντίον του.

QUOTE(maik23 @ Aug 6 2012, 13:53 ) *
αναρωτηθηκες ποτε που θα ηταν ο παξον,η' ο κερ η' ο αρμοστρνκ?ποσο γνωστοι θα ηταν εαν δεν βρισκονταν διπλα στον μαικ?

Σαν επίπεδο παιχνιδιού θα ήταν ακριβώς στο ίδιο. Σαν δημοτικότητα πιο κάτω αλλά δεν είναι αυτό που μας ενδιαφέρει αλλά το τι πρόσφεραν στις ομάδες τους.

QUOTE(maik23 @ Aug 6 2012, 13:53 ) *
αλλα σε δικαιολογω γιατι δεν εζησες αυτην την εποχη.του λαρυ,του ματζικ,του τζορνταν.

Τα έχω δει και διαβάσει όμως τα περισσότερα. Το ξαναλέω, και πάρτε το και σαν ψωνίστικο αυτό που θα πω δεν με πολυνοιάζει, πως μόνο κάποιος με διαρκείας όλα αυτά τα χρόνια με κοντράρει και σε γνώσεις και σε οπτικοακουστικό υλικό.
T.W.Is.M.
QUOTE(maik23 @ Aug 6 2012, 23:21 ) *
1) εσυ το εξελαβες ετσι.
2) ειρωνικο δεν ηταν,απολυτο ναι.οταν ειμαι βεβαιαος για κατι ναι ειμαι απολυτος.οπως και να εχει ομως αυτος με τον οποιο εκανα διαλογο δεν το πηρε ετσι.τουλαχιστον ετσι καταλαβα εγω.ακομα ομως και να το καταλαβε σαν ειρωνικο ,μπορει να απαντησει μονος του δεν χρειαζεται δικηγορους.το οτι εισαι μοντ δεν σημαινει οτι υπερασπιζεσαι τον μορφη και ειρωνευεσαι εμενα για να τον υπερασπιστεις.εαν ηθελας να μου κανεις παρατηρηση,ελευθερα.οχι ομως ειρωνικα,ενας μοντ δεν το κανει αυτο.
3)απλα εχουμε ξαναμιλησει με τον μορφη σε αναλογο τοπικ και εχουμε ξαναφερθει στο θεμα αυτο των μπουλς,οποτε ξερω πολυ καλυτερα απο εσενα τι εννοει.
4)τι κανω ??? δεν καταλαβα.πολυ ευθικτοι ειστε εδω μεσα.εαν αναφερεσαι στην ορθογραφια του ονοματος του ,το κανω εν συντομεια γραφης και λογω ελληνικοαγγλικης γραφης.δεν το κανω και αυτο ΕΙΡΩΝΙΚΑ ελεος πια.και δεν ειμαι χειτερ κανενος παικτη.ποτε δεν ημουν.ουτε εχω γραψει ποτε στο αναλογο τοπικ.το θεωρω γελοιο να υπαρχουν ανθρωποι που ασχολουνται με το μπασκετ και μισουν παικτες.καλα οι κανονισμοι του φορουμ καμμια φορα ειναι οπως βολευει τον καθενα.νο κομεντ tongue.gif
5)μαρεσει να δημιουργω αποριες σαν ψωναρα που ειμαι wink.gif οχι φιλε λατρευω τον λαρι μπερντ γιατι καταφερε να ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους παικτες ,ενας μεγαλος σταρ σε ενα αμερικανικο μπασκετ χωρις τα απαραιτητα αθλητικα προσοντα που ειναι απαραιτητα για να διακριθει καποιος.ηταν αργος,με μικρο αλμα,σωμα αγυμναστο που θυμιζε αλλο αθλημα απο μπασκετ και καταφερε με την εξυπναδα του και το μυαλο του και την τεραστια δουλεια μεσα στο γηπεδο να του υποκλιθει ολη η αμερικη.
το μαικ23 ειναι αλλη ιστορια απο αυτο που φαινεται .εαν εισαι τοσο περιεργος που δεν μπορεις να κοιμηθεις,επειδη ειναι προσωπικο το θεμα,αμα θες σου στελνω π.μ να σου εξηγησω.


Αφου το βλεπεις ετσι, δηλωνω οτι κι εγω δεν ειρωνευτηκα. Εγραψα ενα σχολιο με χιουμοριστικη διαθεση για να σου δειξω οτι η αγαπη του κοσμου δε φτανει για να αναδειξει καποιον σαν κορυφαιο.
Το θεμα δεν ηταν τι εννοει ο morfi, αλλα πως απαντησες σε αυτο που εννοουσε. Δεν κανω το δικηγορο του, γιατι απλουστατα δεν εκανα παρατηρηση ως mod, αλλα ενα σχολιο σαν χρηστης. Τις οποιες παρατηρησεις θα τις κανω(αν εχω να κανω) στο κομματι που εχω ιδιοτητες mod, οχι εδω.
Οσο για το ονομα, αφου θελεις τοσο να γλιτωσεις τον ενα χαρακτηρα και να το γραψεις μεταφεροντας το στους ελληνικους χαρακτηρες, υπαρχει και το Λεβρον. Μοιαζει περισσοτερο οπτικα με το οριτζιναλ ονομα, παραπεμπει πολυ πιο ευκολα και δινεις στον οποιοδηποτε να καταλαβει αμεσως σε ποιον ενδιαφερεσαι. Αυτο που γραφεις εσυ ειναι σαν να αποκαλεις το Stockton Στοκον. Οι κανονισμοι ειναι ιδιοι για ολους. Απλα μερικα ποστ μας κανουν να τους θυμομαστε πιο ευκολα.
Αρκετα με το off topic νομιζω ομως, γιατι συμπαιχτης του Τζορνταν δεν ημουν ουτε εγω, ουτε εσυ, ουτε ο morfi ουτε ο Λεμπρον. Ειναι γνωστο ομως οτι το Σικαγο πηρε τοσα πρωταθληματα επειδη δεν ειχε ποτε Σερβο παιχτη! smiley.gif
lakersdynasty
Ας σχολιάσω και εγώ 2-3 πραγματάκια τα οποία είναι μεταφορά περισσότερο παρά παρούσα-ιδία έμπνευση.

http://www.basketball-reference.com/blog/?p=7010

1. Τις πρωταθλητριες ομάδες των Μπουλς επιθετικά δεν τις έτρεχε ο Τζόρνταν αλλά ο Πίπεν. Αυτός ήταν ο πλει μεικερ στην τριγωνική επίθεση με τους Τζορνταν και τον εκάστοτε άσσο να αποτελούν εκτελεστικές λύσεις. Δεν είπε κανείς ότι η μπάλα δεν παιρνούσε απο τα χέρια των άλλων αλλά για μένα ο Πίπεν ήταν ο κύριος χειριστής. Αυτός ήταν και ένας λόγος που στην επιθετική λειτουργία των Μπούλς την σεζόν 93-94 δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα. Ήταν δεδομένο όμως ότι οι Πίπεν Γκραντ Αρμστρονγκ θα έπαιρναν περισσότερες πρωτοβουλίες και απο εκέι και πέρα θα αναλάμβαναν να βοηθήσουν και οι νέες προσθήκες (Κούκοτς, Κερ, Λογκλει, Γουένινγκτον). Στο να βοηθήσουν επιθετικά ως ένα βαθμό κάπου 6-9 παίκτες το 94 αντι 4-6 βοήθησε το επιθετικό σχήμα των Μπούλς η τριγωνική επίθεση που σαν επίθεση δίνει ευκαιρίες σε αρκετούς παίκτες να αγγίξουν την μπάλα και αν μπορούν να την αξιοποιήσουν.

2. Οι Μπουλς το 94 (102,7) τελείωσαν με καλήτερο defensive rating (πόντοι ανα 100 κατοχές) απο ότι το 93 (106,1). Ας μην ξεχνάμε ότι ο Φιλ Τζακσον δεν είχε φύγει μαζι με τον Τζόρνταν την πρώτη φορα και αυτό προφανώς έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με την επιθετική-αμυντική συμπεριφορά των Μπουλς.

Αυτό το θετικό στατιστικό συνέβη διότι ο Τζόρνταν όσο καλός αμυντικός και να ήταν η άμυνα ήταν ανέκαθεν δουλειά ομαδική. Οι Μπούλς ήταν για ακόμη μια χρονιά μια ομάδα με καλούς ριμπάουντερ και είχαν ακόμη στην σύνθεση τους έναν (αν όχι τον ένα) απο τους καλύτερους περιφερειακούς αμυντικούς στην λίγκα. Αυτό τους επέτρεψε να τελειώσουν πρώτοι σε επιθετικά και συνολικά ριμπάουντ αντιπάλων. Την προηγούμενη χρονιά ήταν στις πρώτες θέσεις αλλά όχι πρώτοι. Αυτό τους επέτρεψε να αντεπεξέλθουν στην μειωμένη αποτελεσματικότητα της επιθεσής τους που έριξε το offensive rating της ομάδας κάπου 6 πόντους.

http://www.basketball-reference.com/teams/CHI/1993.html
http://www.basketball-reference.com/teams/CHI/1994.html

Αυτό όμως που μπορεί να δεί κανείς όμως είναι την σημαντική διαφορά στο SRS απο το 93 (6,19) στο 94 (2,87).
επεξήγηση εδω: http://www.pro-football-reference.com/blog/?p=37

Αυτός ο δείκτης προφανώς έχει όπως κάθε δείκτης τα θεματάκια του όπως θα δείτε στο λινκ αλλά σε γενικές γραμμές εκφράζει σε πόντους και σε σχέση με τις άλλες ομάδες της λίγκας πόσο δυνατό ήταν το πρόγραμμα κάθε ομάδας και πόσο καλή ήταν η συνολική απόδοση μιας ομάδας ανάλογα με αυτό το πρόγραμμα.

Η ελεύθερη πτώση στον δείκτη δείχνει ότι μπορεί οι Μπουλς να έχασαν 2 παιχνίδια λιγότερα αλλά η γενικότερη απόδοση τους ήταν αρκετά χειρότερη απο την προηγούμενη χρονιά και αν το δει κανείς και πρακτικά όντως θα μπορούσαν να έχουν 5-6 ήττες περισσότερες. Ο λόγος που δεν έγινε αυτό θα μπορούσε να αποδοθεί κάλλιστα στο 1ο σχόλιο στο πρώτο λινκ που έδωσα που μιλάει για τους τραυματισμούς που αντιμετόπισαν οι Πραϊς και Ντόχερτι των Κάβαλιερς το 93-94 αλλά και στον θάνατο του Ρέτζι Λιούις που ουσιαστικά έστειλε τους Σέλτικς να ψάχνουν πώς θα αναδομήσουν την ομάδα όχι απλά απο το μηδέν αλλά απο το μείον.

Όλα αυτά κατέληξαν στο να γίνει η Ανατολή υπόθεση 3-4 ομάδων αντί 5-6 ομάδων και αυτό βοήθησε αρκετά στο να μην πέσει τόσο το ρεκόρ των Μπούλς και να είναι μια απο τις μόλις 4 ομάδες με 50+ νίκες στην περιφέρεια.

http://www.basketball-reference.com/leagues/NBA_1993.html
http://www.basketball-reference.com/leagues/NBA_1994.html

Οπότε δεν ήταν απλά το ρόστερ που ώθησε τους Μπούλς σε αυτή την καλή χρονιά. Σίγουρα η άμυνα και η παρουσία της τριγωνικής επίθεσης έπαιξε τον ρόλο της αλλά χρειάστηκε και τύχη για να επιτευχθεί αυτό το ρεκόρ το 94 χωρίς τον Τζόρνταν.

ΥΓ το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά την 1η ομάδα των Μπούλς την θεωρώ καλήτερη απο την δεύτερη. Το γεγονός ότι οι Μπούλς το 96 και 97 έκαναν μεγάλα ρεκόρ είχε να κάνει σε μεγάλο βαθμο με τον ανταγωνισμό που δεν μπορούσε να συγκριθεί με αυτόν στις αρχές της δεκαετίας.
maik23
QUOTE (T.W.Is.M. @ Aug 7 2012, 01:50 ) *
Αφου το βλεπεις ετσι, δηλωνω οτι κι εγω δεν ειρωνευτηκα. Εγραψα ενα σχολιο με χιουμοριστικη διαθεση για να σου δειξω οτι η αγαπη του κοσμου δε φτανει για να αναδειξει καποιον σαν κορυφαιο.
Το θεμα δεν ηταν τι εννοει ο morfi, αλλα πως απαντησες σε αυτο που εννοουσε. Δεν κανω το δικηγορο του, γιατι απλουστατα δεν εκανα παρατηρηση ως mod, αλλα ενα σχολιο σαν χρηστης. Τις οποιες παρατηρησεις θα τις κανω(αν εχω να κανω) στο κομματι που εχω ιδιοτητες mod, οχι εδω.
Οσο για το ονομα, αφου θελεις τοσο να γλιτωσεις τον ενα χαρακτηρα και να το γραψεις μεταφεροντας το στους ελληνικους χαρακτηρες, υπαρχει και το Λεβρον. Μοιαζει περισσοτερο οπτικα με το οριτζιναλ ονομα, παραπεμπει πολυ πιο ευκολα και δινεις στον οποιοδηποτε να καταλαβει αμεσως σε ποιον ενδιαφερεσαι. Αυτο που γραφεις εσυ ειναι σαν να αποκαλεις το Stockton Στοκον. Οι κανονισμοι ειναι ιδιοι για ολους. Απλα μερικα ποστ μας κανουν να τους θυμομαστε πιο ευκολα.
Αρκετα με το off topic νομιζω ομως, γιατι συμπαιχτης του Τζορνταν δεν ημουν ουτε εγω, ουτε εσυ, ουτε ο morfi ουτε ο Λεμπρον. Ειναι γνωστο ομως οτι το Σικαγο πηρε τοσα πρωταθληματα επειδη δεν ειχε ποτε Σερβο παιχτη! smiley.gif



για να το τελειωνουμε ...εαν ηταν χιουμοριστικο μαλλον επρεπε να βαλεις αλλο εμοτικον tongue.gif το πως απανταω στον μορφη η' μορφι μιας και κανουμε σχολειο αγγλοελληνικης γραφης στο ιντερνετ ,θα το κρινει εκεινος οχι εσυ.
θεωρω τελειως ατοπο αυτο με τα ονοματα.τις ξενες λεξεις πολλες φορες τις γραφουμε με ελληνικα γιατι βαριομαστε να αλλαζουμε γλωσσα στο πληκτρολογιο.εγω λεπρον θα τον λεω .βαριεμε να πληκτρολογω ενα...μ..πριν το π.και σε οποιον αρεσει.παντως κανεις αλλος δεν ειχε προβλημα να καταλαβει τι εννοω,ουτε ειχε την διαθεση να με διορθωσει γιατι λιγο πολυ το κανουν ολοι αυτο με τα αγγλοελληνικα.εαν εσυ το παιρνεις αλλιως τοτε να σου θυμισω οτι υπαρχουν πονηρα μυαλα και οχι λεξεις.
για τους κανονισμους και τα ποστ...whatever!!!

ισως στο μονο που συμφωνω μαζι σου ειναι για τους χαιπερ σερβους!!!ομως οι μπουλς ειχαν κροατη που ανηκει στην σλαβικη φυλη wink.gif στην πρωην ενωμενη οπου εκει εμαθε μπασκετ ο κουκοτς μαζι με αλλους σερβους.δεν γλυτωσες ουτε εκει απο αυτους. smiley.gif

QUOTE (lakersdynasty @ Aug 7 2012, 03:18 ) *
Οπότε δεν ήταν απλά το ρόστερ που ώθησε τους Μπούλς σε αυτή την καλή χρονιά. Σίγουρα η άμυνα και η παρουσία της τριγωνικής επίθεσης έπαιξε τον ρόλο της αλλά χρειάστηκε και τύχη για να επιτευχθεί αυτό το ρεκόρ το 94 χωρίς τον Τζόρνταν.

ΥΓ το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά την 1η ομάδα των Μπούλς την θεωρώ καλήτερη απο την δεύτερη. Το γεγονός ότι οι Μπούλς το 96 και 97 έκαναν μεγάλα ρεκόρ είχε να κάνει σε μεγάλο βαθμο με τον ανταγωνισμό που δεν μπορούσε να συγκριθεί με αυτόν στις αρχές της δεκαετίας.


συμφωνω μαζι σου.
Air and King
QUOTE(maik23 @ Aug 6 2012, 13:53 ) *
ο τζορνταν θεωρειται οτι ειναι ο καλυτερος ολων των εποχων.δεν λεω αν ειναι ,αλλα αυτο λεει η πλειοψηφια του κοσμου.εαν αγαπουσαν περισοτερο και αλλους παικτες στην αποχωρηση τους θα το εδειχναν,ομως δεν εγινε.





πως εξελιξε το αθλημα. και βλεπεις τωρα χαρη σε αυτον κυριως περισοτερους ''τζορνταν'', εννοωντας αθλητικους παικτες.πηγε το αθλημα σε αλλο επιπεδο.
οταν επαιζε στην αμερικη νεκρωναν τα παντα.οπως εδω στην ελλαδα οταν επαιζε ο αρης στο τοτε πρωταθλητριων.καθε πεμπτη εκλειναν ολα.οχι για να δουν τον αρη αλλα τον γκαλη.ειναι το ιδιο συναισθημα.

τωρα παιζει ο λεπρον τελικους και τον βλεπουν μονο οι μπασκετικοι,τοτε τους εβλεπαν ολοι και οι ασχετοι.η προσωπικοτητα τους ξεπερνουσε το αθλημα,αρηκτα ομως συνεδεμενη με το μπασκετ τους.

αυτο που λες ειναι αληθεια.υπηρξαν πολλοι μεγαλοι μπασκετμπολιστες πριν απο αυτον.και ο ιδιος στο βιντεο το λεει.ο ματζικ αςπουμε ηταν παλι τοσο πολυ διασημος.ειχε μια τεραστια επιροη στον κοσμο λογω του εντυπωσιακου παιξιματος και του ευχαριστου χαρακτηρα του.ομως δεν ειχε το κατι παραπανω.για τον κοσμο γενικα λεω,μπασκετικο και μη.ο λαρυ που ειναι και ο αγαπημενος μου ας απουμε δεν ειχε αυτο το παραπανω.δεν τον ηξεραν ολος ο κοσμος ,μονο οι μπασκετικοι.
τελος εχω πει οτι το μπασκετ σημερα ειναι στα καλυτερα του στην αμερικη,εφαμιλο του.. τοτε.απλα δεν υπαρχει μια τοσο μεγαλη προσωπικοτητα που θα το απογειωσει σε πιο ευρυ κοινο οπως εκανε τοτε εκεινος με τους μπουλς.αυτο ειναι το μεγαλο επιχειρημα που δεν ειναι αριθμοι.

και ο λεπρον σκοραρει και πιθανοτατα εχει τα φοντα να κανει τοσα πολλα οσα ο μαικ.αλλα ο τροπος που παιζει δεν σε καθηλωνει.και η προσωπικοτητα του ειναι μικρου παιδιου.ο μαικ δεν ειχε χειτερς οσο επαιζε.τι αλλο θες?
αναρωτηθηκες ποτε που θα ηταν ο παξον,η' ο κερ η' ο αρμοστρνκ?ποσο γνωστοι θα ηταν εαν δεν βρισκονταν διπλα στον μαικ?

πιθανοτατα θα ηταν τοσο γνωστοι οσο ο τσαλμερς.για μερικα πραγματα δεν χρειαζονται επιχειρηματα με αριθμους.αλλα σε δικαιολογω γιατι δεν εζησες αυτην την εποχη.του λαρυ,του ματζικ,του τζορνταν.
σημερα η εθνικη τους παιζει με συστηματα.η ντριμ τιμ εμπαινε και αυτοσχεδιαζαν και ο τσακ απλως αλλαζε παικτες .και οι αντιπαλοι τους ειχαν πολυ καλυτερους παικτες τοτε.αυτα για το τοτε με το τωρα.

Εδω ειναι μπασκετικο φορουμ και οσοι γραφουμε υποτειθεται δεν μιλαμε με γενικοτητες αλλα οσο το δυνατοτερο μπασκετικα...
Παμε λοιπον να σου πω εγω που τον εζησα τον Τζορνταν και εχω και ολοκληρα πανω απο 400 παιχνιδια του...Εχω στειλει και σε μερικα παιδια παιχνιδια του παλαιοτερα με κουριερ και σπανια ματς οχι αυτα που τα βρισκει κανεις οπουδηποτε σε φορουμ και σαιτ...

Ο Τζορνταν οντως εχει την μεριδα του Λεωντος στις προτιμησεις του κοσμου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο Τζαμπαρ ειναι λιγοτερος....

Επισης ο μπασκετικος κοσμος του ΝΒΑ το ψαχνει πολυ παραπανω..Ο Ροντμαν επαιξε συμπαιχτης με τον Μαικλ αλλα θεωρει τον Ματζικ κορυφαιο ολων των εποχων....

Η πλειοψηφια οι Ελληνες στα του ΝΒΑ ειναι λιγοι πολυ λιγοι....
Αν ρωτησω καποιον πως επαιζε ο Τζορνταν σαν ρουκι και μετα στην επιστροφη του θα με κοιταει σαν χανος...
Αν τον ρωτησω αν αλλαξε το στυλ στο σουτ και στον καρπο οταν σουταρε οσο περναγαν τα χρονια θα νομιζει οτι του μιλαω για ταβλι.....
Αν τον ρωτησω γιατι πηρε ο Τζορνταν το "Αμυντικος της Χρονιας" το 88 ενω εκαναν θραυση ο Χακιμ και ο Ιτον θα μου πει(αν μου το πει και αυτο) οτι ο Τζορνταν ηταν "καλος κλεφτης"...Ναι στην εποχη του Hand Checking ο Τζορνταν ειχε κοπανησει ουκ ολιγα χερια οταν εκλεβε μπαλες.....Σημερα ολα αυτα θα ηταν φαουλ...

Το λοιπον ποιος την ........ την κοινη γνωμη και κυριως της Ελλαδας που το ΝΒΑ το ξερει οσο ξερω εγω το Κρικετ.......

Οσο για το εντυπωσιακο παιξιμο βεβαιως και ηταν εντυπωσιακο ομως καποια πραγματα που εκανε ο Μαραβιτς ο Τζορνταν ουτε να τα ονειρευτει δεν μπορουσε και κανεις αλλος...
Αν δεν υπηρχε ο Nτεβιντ Τομσον και ο Ντοκτορ Τζει ο Τζορνταν πιθανως να μην ειχε παιξει ποτε μπασκετ........


Αλλο...Ο Τζορνταν δεν ειχε Haters??Σοβαρα μιλας τωρα..Το 90 που εχασε 4-3 απο τους Πιστονς και ειχε φτασει 27 χωρις πρωταθλημα τον ειχε "σταυρωσει" ολη η Αμερικη και ολοι ελεγαν δεν θα γινει ποτε Μπερντ και Ματζικ.....
Επισης ειχε φαει γιουχα σε πολλα γηπεδα οπως στο "Παλατι" στο Μαντισον στην Ιντιαναπολη........


Ειμαι φαν του Τζορνταν και τον ξερω οσο ελαχιστοι το παιξιμο του στο αναλυω απο ολες τις παντες.....
Ομως ειμαι οπαδος του ΝΒΑ απο μικρο παιδι μεχρι τωρα και η λογικη ο Τζορνταν και μετα το χαος ειναι της πλακας...
T.W.Is.M.
QUOTE(maik23 @ Aug 7 2012, 13:54 ) *
για να το τελειωνουμε ...εαν ηταν χιουμοριστικο μαλλον επρεπε να βαλεις αλλο εμοτικον tongue.gif το πως απανταω στον μορφη η' μορφι μιας και κανουμε σχολειο αγγλοελληνικης γραφης στο ιντερνετ ,θα το κρινει εκεινος οχι εσυ.


Φυσικα, αλλα γραφουμε σε φορουμ και οχι σε pm. Αρα ο καθενας που διαβαζει σχηματιζει αποψη για το υφος που γραφεις κι εσυ κι εγω και ο καθενας. Δε σχολιαζω το πως απαντησες σε οποιονδηποτε, αλλα πως φανηκε σε εμενα αυτο που εγραψες, σαν να απευθυνοταν σε μενα.
Τα αλλα emoticon που εννοεις τα χρησιμοποιω συνεχεια, να μη βαλω και κατι ακομα για αλλαγη? cool.gif

QUOTE(maik23 @ Aug 7 2012, 13:54 ) *
ισως στο μονο που συμφωνω μαζι σου ειναι για τους χαιπερ σερβους!!!ομως οι μπουλς ειχαν κροατη που ανηκει στην σλαβικη φυλη wink.gif στην πρωην ενωμενη οπου εκει εμαθε μπασκετ ο κουκοτς μαζι με αλλους σερβους.δεν γλυτωσες ουτε εκει απο αυτους. smiley.gif


Ο Κουκοτς ομως ειναι Κροατης πια, οπως ηταν και στο μεγαλυτερο μερος της καριερας του συμπεριλαμβανομενου του διαστηματος που επαιζε στους Μπουλς. Ακομα και οταν ηταν στη Γιουγκοπλαστικα αντιμετωπιζε τους Σερβους και τις ομαδες τους και ηταν πιο επιτυχημενος. Και στο κατω κατω, η Κροατια ανεξαρτητοποιηθηκε πριν το βρωμικο '95... smiley.gif
maik23
QUOTE (Air and King @ Aug 7 2012, 13:56 ) *
Εδω ειναι μπασκετικο φορουμ και οσοι γραφουμε υποτειθεται δεν μιλαμε με γενικοτητες αλλα οσο το δυνατοτερο μπασκετικα...
Παμε λοιπον να σου πω εγω που τον εζησα τον Τζορνταν και εχω και ολοκληρα πανω απο 400 παιχνιδια του...Εχω στειλει και σε μερικα παιδια παιχνιδια του παλαιοτερα με κουριερ και σπανια ματς οχι αυτα που τα βρισκει κανεις οπουδηποτε σε φορουμ και σαιτ...

Ο Τζορνταν οντως εχει την μεριδα του Λεωντος στις προτιμησεις του κοσμου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο Τζαμπαρ ειναι λιγοτερος....

Επισης ο μπασκετικος κοσμος του ΝΒΑ το ψαχνει πολυ παραπανω..Ο Ροντμαν επαιξε συμπαιχτης με τον Μαικλ αλλα θεωρει τον Ματζικ κορυφαιο ολων των εποχων....

Η πλειοψηφια οι Ελληνες στα του ΝΒΑ ειναι λιγοι πολυ λιγοι....
Αν ρωτησω καποιον πως επαιζε ο Τζορνταν σαν ρουκι και μετα στην επιστροφη του θα με κοιταει σαν χανος...
Αν τον ρωτησω αν αλλαξε το στυλ στο σουτ και στον καρπο οταν σουταρε οσο περναγαν τα χρονια θα νομιζει οτι του μιλαω για ταβλι.....
Αν τον ρωτησω γιατι πηρε ο Τζορνταν το "Αμυντικος της Χρονιας" το 88 ενω εκαναν θραυση ο Χακιμ και ο Ιτον θα μου πει(αν μου το πει και αυτο) οτι ο Τζορνταν ηταν "καλος κλεφτης"...Ναι στην εποχη του Hand Checking ο Τζορνταν ειχε κοπανησει ουκ ολιγα χερια οταν εκλεβε μπαλες.....Σημερα ολα αυτα θα ηταν φαουλ...

Το λοιπον ποιος την ........ την κοινη γνωμη και κυριως της Ελλαδας που το ΝΒΑ το ξερει οσο ξερω εγω το Κρικετ.......

Οσο για το εντυπωσιακο παιξιμο βεβαιως και ηταν εντυπωσιακο ομως καποια πραγματα που εκανε ο Μαραβιτς ο Τζορνταν ουτε να τα ονειρευτει δεν μπορουσε και κανεις αλλος...
Αν δεν υπηρχε ο Nτεβιντ Τομσον και ο Ντοκτορ Τζει ο Τζορνταν πιθανως να μην ειχε παιξει ποτε μπασκετ........


Αλλο...Ο Τζορνταν δεν ειχε Haters??Σοβαρα μιλας τωρα..Το 90 που εχασε 4-3 απο τους Πιστονς και ειχε φτασει 27 χωρις πρωταθλημα τον ειχε "σταυρωσει" ολη η Αμερικη και ολοι ελεγαν δεν θα γινει ποτε Μπερντ και Ματζικ.....
Επισης ειχε φαει γιουχα σε πολλα γηπεδα οπως στο "Παλατι" στο Μαντισον στην Ιντιαναπολη........


Ειμαι φαν του Τζορνταν και τον ξερω οσο ελαχιστοι το παιξιμο του στο αναλυω απο ολες τις παντες.....
Ομως ειμαι οπαδος του ΝΒΑ απο μικρο παιδι μεχρι τωρα και η λογικη ο Τζορνταν και μετα το χαος ειναι της πλακας...


αυτο το στυλακι εγω εστειλα κασσετε,ντιβιντι και εμπ3 κ.λ.π. σε παιδια και ετσι...δεν σημαινει οτι εισαι και ο πλεον ειδικος.δεν μου λεει τιποτα.ουτε το οτι εισαι φαν κα βλεπεις απο μικρος λεει τιποτα οτι εισαι ειδικος και η γνωμη σου εχει παραπανω αξια απο την δικη μου η' του μορφι.ουτε οτι αυτο που λες ειναι το σωστο.γιαυτο αστο στην ακρη.αμα θες σου στελνω και φωτογραφια μεσα απο βοστον γκαρντεν και γιουναιτεντ σεντερ.αυτο δεν σημαινει οτι επειδη τους συναντησα ειμαι πιο ειδικος...
για τα υπολοιπα φιλε που λες υποτιμας τον κοσμο στην ελλαδα που βλεπει ενμπιει.ειναι φυσικο να μην ξερουν οι νεοι τοσα πολλα για τον μαικ,τον λαρυ κ.λπ. γιατι δεν ειναι της γεννιας τους.οπως εγω για του παλαιοτερους αυτων.επισης το γεγονος οτι καθεσαι και αναλυεις τεχνικες λεπτομερειες και στατιστικες καιι ολα αυτα που παρεθεσες δεν σε κανει πιο μπασκετικο.τοτε αυτοι που το κατεχουν καλυτερα το αθλημα(αναλυση) οπως χατζη τετοιος και σκουντης ειναι πιο μπασκετικοι απο ολους μας και ειναι δυσκολο να το δεχτω αυτο. tongue.gif
οσο για το ποιος ειναι καλυτερος αυτο οσο περναει ο καιρος θα αλλαζει στην γνωμη του κοινου παγκοσμιως γιατι περνανε τα χρονια και ειναι λογικο μετα απο 10 χρονια να λενε ο λεπρον( wink.gif ) γιατι δεν θα θυμουνται τον μαικ η' τον λαρυ.ειναι η φυση του ανθρωπου ετσι.οπως δεν λενε τωρα οτι ο πελε η' ο μαραντονα ειναι ο καλυτερος αλλα ο μεσι.ηδη αρχισαν οι συγκρισεις.γιατι?γιατι ειμαστε απληστοι απο την μια και θελουμε παντα κατι περισοτερο και γιατι παντα ψαχνουμε τον υπερθετικο και μας αρεσει να κανουμε συγκρισεις.
ενιγουει,αυτην την στιγμη απο το παρελθον θα ακουσεις πολλους μπασκετικους και μη(γιατι αυτοι δλδ που δεν ασχολουνται αναλυτικα με το μπασκετ και απλα το παρακολουθουν δεν γινεται να εχουν γνωμη?) οτι απο τουςπαλιους ο πιο φρεσκο καλυτερος ειναι ο τζορνταν.σιγουρα υπαρχουν και αλλες αποψεις που λενε κατι αλλο αλλα ειμαι σιγουρος οτι η πλειοψηφια λενε αυτος.και δεν χρειαζονται παντα αναλυσεις ...μια γενικοτητα,φτανει.και αυτη ειναι η εντυπωση,η αισθηση που σου αφηνει στο μυαλο και στην διαθεση οταν θυμασαι τι εκανε.οπως εχθες ο γουστμπρουκ στο καρφωμα του.σιγουρα ολοι θα λενε οτι ο πολ ηταν ο καλυτερος.και πρωτος εγω.ομως σε πολλους εκανε εντυπωση ο ντουραντ.γιατι εκανε το ιδιο,σκοραρε αλλα με εντυπωσιακο τροπο.αυτο δεν ειναι γενικοτητα ειναι πραγματικοτητα.
οσο για τον ροντμαν ..ε, γιατι να εχει τοσο βαρυτητα η γνωμη του και να την παραθετεις?ειναι τοσο σημαντικη οσων των αλλων παικτων που μπορει να συμφωνουν μαζι μου.ενας παικτης ειναι.
επισης εαν ειδες το λινκ που εβαλα απο ολσταρ στον χαιρετισμο του ο μαικ αναγνωριζει ολους πριν απο αυτον και μετα απο αυτον.αρα δεν λεει ποτε οτι ειναι ο καλυτερος ,ειναι ταπεινος.το λενε ομως οι αλλοι.ξερεις γιατι? γιατι οσον αφορα το παιχνιδι το αλλαξε,το εθεσε σε αλλο επιπεδο,το εσπρωξε να γινει αυτο που βλεπουμε σημερα.

οσον αφορα τους χειτερς καποιο λαθος κανεις.χειοτερ ειναι καποιος που δεν παραδεχεται τον αλλο,τον υποτιμα.αυτοι λατρευαν τον τζορνταν απλα θελαν να τον νικησουν και γιαυτο τον γιουχαραν.λεγεται ψυχολογικος πολεμος.εαν εχεις παιξει μπασκετ κυριε ειδικε.ηξεραν οτι ειναι δυσκολο να τον παιξουν και αναβαν την κερκιδα.το ιδιο γινοταν και στο ντιτροιτ.αυτο ομως που γινοταν στην πραγματικοτητα ηταν οτι οι παικτες των νικς και τον πιστονς προκαλουσαν αυτην την ατμοσφαιρα με τις δηλωσεις και κυριως το βρωμικο παιξιμο τους για να τον αποδυναμωσουν,ειπαμε γιατι τεχνικα ηταν κλασεις ανωτερος.και επιασε μεχρι καποια χρονια.μετα...δεν σου λεω να δω αν ξερεις τι αλλαξε και τους νικησε σε ολους τους τομεις.
για την τελευταια προταση ποιος την εχει πιο μεγαλη την....γνωση smiley.gif αστο γιατι την εχω μεγαλη smiley.gif ι.παντως κανεις δεν ειπε οτι μετα τον τζορτναν το χαος και πρωτα απο ολα εγω.ψαξε αλλου.
lakersdynasty
QUOTE(maik23 @ Aug 7 2012, 17:23 ) *
αυτο το στυλακι εγω εστειλα κασσετε,ντιβιντι και εμπ3 κ.λ.π. σε παιδια και ετσι...δεν σημαινει οτι εισαι και ο πλεον ειδικος.δεν μου λεει τιποτα.ουτε το οτι εισαι φαν κα βλεπεις απο μικρος λεει τιποτα οτι εισαι ειδικος και η γνωμη σου εχει παραπανω αξια απο την δικη μου η' του μορφι.ουτε οτι αυτο που λες ειναι το σωστο.γιαυτο αστο στην ακρη.αμα θες σου στελνω και φωτογραφια μεσα απο βοστον γκαρντεν και γιουναιτεντ σεντερ.αυτο δεν σημαινει οτι επειδη τους συναντησα ειμαι πιο ειδικος...


αν είναι να κρίνω το ποστ του Air and King ως τρίτος μάλλον θα έλεγα ότι αυτά που λέει στο παρόν τόπικ τα έχει υποστηρίξει πολλές φορές ήδη με τα γραφόμενα του στα τοπικ του ΝΒΑ. Εκεί φαίνεται αρκετά πόσο έχει ασχοληθεί με το θέμα ή όχι, σε πόσο μεγάλη έκταση χρονικά και εαν γενικότερα "δικαιούται να ομιλεί". Επίσης μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο το στύλ με το οποίο γράφεις για να πει κανείς ότι δεν το έχουν ξανασυναντήσει τα μέλη του φορουμ ας πουμε... άλλες 100 φορές.

QUOTE
για τα υπολοιπα φιλε που λες υποτιμας τον κοσμο στην ελλαδα που βλεπει ενμπιει.ειναι φυσικο να μην ξερουν οι νεοι τοσα πολλα για τον μαικ,τον λαρυ κ.λπ. γιατι δεν ειναι της γεννιας τους.οπως εγω για του παλαιοτερους αυτων.επισης το γεγονος οτι καθεσαι και αναλυεις τεχνικες λεπτομερειες και στατιστικες καιι ολα αυτα που παρεθεσες δεν σε κανει πιο μπασκετικο.τοτε αυτοι που το κατεχουν καλυτερα το αθλημα(αναλυση) οπως χατζη τετοιος και σκουντης ειναι πιο μπασκετικοι απο ολους μας και ειναι δυσκολο να το δεχτω αυτο. tongue.gif


η δημοσιογραφία έτσι κι αλλιώς είναι πηγή γνώσης απο δεύτερο χέρι. Δεν πρόκειται επειδή ασχολείται στενά με ένα άθλημα ένας δημοσιογράφος για να βγάλει το ψωμί του να συγκριθεί ποτέ με κάποιον που έχει μπει στον κόπο να ασχοληθεί πραγματικά και να έχει γνώσεις απο πρώτο χέρι για αυτά με τα οποία ασχολείται. Θυμάμαι να παίρνω ένα τεύχος του "Τρίποντου" που θα είχε περιγραφή της ιστορίας των Λεικερς μετά την κατάκτηση του τίτλου το 2000. Αυτό που είδα ήταν μια σχεδόν λέξη προς λέξη μετάφραση της ιστορίας της ομάδας απο το ΝΒΑ.com την οποία έιχα ήδη διαβάσει 2-3 χρόνια πριν. Πολύ καλό αρθρο για τους φαν που δεν είχαν ίντερνετ που δεν ήξεραν τόσο καλά την γλώσσα, που προτιμούν να έχουν κάτι γραπτό στην κατοχή τους παρά μια ιστοσελίδα στο ίντερνετ αλλά για κάποιον που ασχολείται με το θέμα και έχει ψάξει ήδη και έχει επεκτείνει τις πηγές του μάλλον ανούσιο. Μερικοί απο τους παραπάνω λόγους είναι και οι λόγοι που έχουν "πέραση" προσπάθειες όπως οι Ευρωπαϊκές εκδόσεις του ΝΒΑ.com (πχ η Ελληνική) και ο λόγος που δημοσιογράφοι οπως οι Σκουντής και Καριδας έχουν το δικό τους κοινό διότι ο κοσμος ξέρει ότι εκτός των κλασσικών δημοσιογραφικών κειμένων πότε πότε θα διαβάσουν και κανένα κείμενο απο δικές τους εμπειρίες. Όταν όμως αρχίζουν να γράφουν απόψεις για το σημερινό ΝΒΑ Έλληνες δημοσιογράφοι τότε αρχίζουν όσοι έχουν μαλλιά να τα τραβάνε. Οι δημοσιογράφοι στο τέλος της ημέρας απο την απήχηση που έχουν θα σου δώσουν μια καλή άποψη για το πόσο ασχολείται ο κόσμος πραγματικά με ένα θέμα ή αν τα καταπίνει όλα αμάσητα. Και τα αποτελέσματα μάλλον είναι τραγικά και επιβεβαιώνουν την άποψη ότι δεν είναι πολλοι που ασχολούνται πραγματικά. Και αν κάποιοι ασχολούνται πραγματικά θα κανουν τον κόπο να ασχοληθουν και με τα στατιστικά και με τις λεπτομέρειες αφού αυτά θα τους δώσουν την διαφορετική οπτική για να μην τσουβαλιάζουν παίκτες-ομάδες-καταστάσεις με "γενικολογίες".

QUOTE
οσο για το ποιος ειναι καλυτερος αυτο οσο περναει ο καιρος θα αλλαζει στην γνωμη του κοινου παγκοσμιως γιατι περνανε τα χρονια και ειναι λογικο μετα απο 10 χρονια να λενε ο λεπρον( wink.gif ) γιατι δεν θα θυμουνται τον μαικ η' τον λαρυ.ειναι η φυση του ανθρωπου ετσι.οπως δεν λενε τωρα οτι ο πελε η' ο μαραντονα ειναι ο καλυτερος αλλα ο μεσι.ηδη αρχισαν οι συγκρισεις.γιατι?γιατι ειμαστε απληστοι απο την μια και θελουμε παντα κατι περισοτερο και γιατι παντα ψαχνουμε τον υπερθετικο και μας αρεσει να κανουμε συγκρισεις.


απο την στιγμή που αυτό είναι λογικό για την κοινή γνώμη, μόλις ανέφερες μόνος σου τον λόγο για τον οποίο η άποψη του κοινού που έχει γνώσεις εμπειρίες και επιχειρήματα για το καθετί (aka λεπτομέρειες και στατιστικά) είναι αυτοί που πρέπει να ακούγονται περισσότερο και που δεν πρέπει να θεωρούνται οι απόψεις τους ως "ακόμη μια άποψη". Όταν δεν ψάχνεις την ιστορική αλήθεια και όταν δεν έχεις άποψη για αυτήν σε οποιοδήποτε επίπεδο είναι εύκολο απλά να υιοθετήσεις την επικρατούσα άποψη και να μην μπείς καν στην διαδικασία να βρείς επιχειρήματα που τυχών την αντικρούουν. Έτσι στην εποχή που το μαρκετινγκ τα μίντια και το ΝΒΑ ήθελε τον Τζόρνταν να γίνει Θεός, έγινε Θεός. Όπου το άξιζε, επειδή το άξιζε, και όπου δεν το άξιζε επειδή έτσι είπε ο Στερν. Μετά βέβαια έφυγε ο Τζόρνταν και το ΝΒΑ θεώρησε ότι η πιο σωστή στρατιγική μαρκετινγκ ήταν το να ψάχνουμε τον επόμενο Τζόρνταν. Τί όφελος έχει μια λίγκα να "πουλήσει" την άποψη το 1997 στα ψέφτικα 50χρονα της λίγκας ότι οι Τσαμπερλεϊν Τζαμπαρ Ρασελ και ομάδες όπως οι Σελτικς Λεικερς στα τελη της δεκαετιας του 80 θα έπρεπε να θεωρούνται κορυφαίες. Τον Τζορνταν θα προωθούσαν και τους Μπούλς του 96. Απο αυτόν εξαρτώνταν τα υπερκέρδη τους. Αυτό ηταν το προϊον τους. Τώρα είναι ο Λεμπρόν. Αμα όμως αυτά δεν τα αναλύσεις και δεν ψαχτείς, ε όχι η αποψη σου δεν μπορεί να μετράει το ίδιο. Και αυτό κολλάει και με το πάρακατω bold:

QUOTE
ενιγουει,αυτην την στιγμη απο το παρελθον θα ακουσεις πολλους μπασκετικους και μη(γιατι αυτοι δλδ που δεν ασχολουνται αναλυτικα με το μπασκετ και απλα το παρακολουθουν δεν γινεται να εχουν γνωμη?) οτι απο τουςπαλιους ο πιο φρεσκο καλυτερος ειναι ο τζορνταν.σιγουρα υπαρχουν και αλλες αποψεις που λενε κατι αλλο αλλα ειμαι σιγουρος οτι η πλειοψηφια λενε αυτος.και δεν χρειαζονται παντα αναλυσεις ...μια γενικοτητα,φτανει.και αυτη ειναι η εντυπωση,η αισθηση που σου αφηνει στο μυαλο και στην διαθεση οταν θυμασαι τι εκανε.οπως εχθες ο γουστμπρουκ στο καρφωμα του.σιγουρα ολοι θα λενε οτι ο πολ ηταν ο καλυτερος.και πρωτος εγω.ομως σε πολλους εκανε εντυπωση ο ντουραντ.γιατι εκανε το ιδιο,σκοραρε αλλα με εντυπωσιακο τροπο.αυτο δεν ειναι γενικοτητα ειναι πραγματικοτητα.


Τώρα μιλάμε για μπάσκετ ή μιλάμε για φέτα? Μιλάμε για τους καλήτερους αθλητές η συναγωνιζόμαστε για μια θέση στο τμήμα μάρκετινγκ του ΝΒΑ?

Η πλειοψηφία λέει αυτά που ξέρει και αυτά που ξέρει είναι αυτά που ακούει απο μια μάζα ανθρώπων που είτε δεν ξέρει είτε δεν την συμφέρει να πει αυτά που ξέρει. Αρα ο μοναδικός τρόπος για να "σωθείς" απο αυτή την μάζα είναι να το ψάξεις για να έχεις πραγματική ιδία άποψη. Τότε θα είσαι ικανός να αναλύσεις. Αν όχι απλά δεν σε ενδιαφέρει η ανάλυση και κανείς μια ωραία συζήτηση καφενείου και ικανοποιείς τις ανάγκες σου που και αυτό είναι καλό αλλά εαν θες να κάνεις δημιουργική συζήτηση άχρηστο. Αυτό δεν είναι γενικότητα είναι μια γενική πραγματικότητα.

QUOTE
οσο για τον ροντμαν ..ε, γιατι να εχει τοσο βαρυτητα η γνωμη του και να την παραθετεις?ειναι τοσο σημαντικη οσων των αλλων παικτων που μπορει να συμφωνουν μαζι μου.ενας παικτης ειναι.
επισης εαν ειδες το λινκ που εβαλα απο ολσταρ στον χαιρετισμο του ο μαικ αναγνωριζει ολους πριν απο αυτον και μετα απο αυτον.αρα δεν λεει ποτε οτι ειναι ο καλυτερος ,ειναι ταπεινος.το λενε ομως οι αλλοι.ξερεις γιατι? γιατι οσον αφορα το παιχνιδι το αλλαξε,το εθεσε σε αλλο επιπεδο,το εσπρωξε να γινει αυτο που βλεπουμε σημερα.


Και για πιο λόγο να μετράει η αποψή σου που αρκεισαι σε γενικόλογα περισσότερο απο την άποψη ενός παίκτη που έχει άποψη έχοντας πάιξει στο ίδιο γήπεδο και με τον Μάτζικ και με τον Τζόρνταν. Ε χρειάζεται ανάλυση το θέμα.

Ταπεινός? Είδες τον λόγο του Τζόρνταν στο Χολ οφ Φεϊμ? Είδες και πόσο "έχεσε" τον Λεμπρόν όταν πήγε να βρεί τον Ουεϊντ και τον Μπος στο Μαϊαμι? Τώρα θυμήσου ποιον άνθρωπο ΔΕΝ εκτιμά περισότερο ο Τζόρνταν απο όσους συνυπήρξε μαζί στους Μπούλς. Τον Καραουζε. Ναι ακριβώς! Τον άνθρωπο που έφερε τον Πίπεν, έφερε τον Γκραντ, έφερε τον Αρμστρονγκ, έφερε τον Ροντμαν, έφερε μια 10αρια καλούς ρολίστες, έφερε τον Φίλ Τζάκσον, για να καταλήξει να πάρει τα 6 πρωταθλήματά του χωρίς να φύγει απο τους Μπουλς.

QUOTE
οσον αφορα τους χειτερς καποιο λαθος κανεις.χειοτερ ειναι καποιος που δεν παραδεχεται τον αλλο,τον υποτιμα.αυτοι λατρευαν τον τζορνταν απλα θελαν να τον νικησουν και γιαυτο τον γιουχαραν.λεγεται ψυχολογικος πολεμος.εαν εχεις παιξει μπασκετ κυριε ειδικε.ηξεραν οτι ειναι δυσκολο να τον παιξουν και αναβαν την κερκιδα.το ιδιο γινοταν και στο ντιτροιτ.αυτο ομως που γινοταν στην πραγματικοτητα ηταν οτι οι παικτες των νικς και τον πιστονς προκαλουσαν αυτην την ατμοσφαιρα με τις δηλωσεις και κυριως το βρωμικο παιξιμο τους για να τον αποδυναμωσουν,ειπαμε γιατι τεχνικα ηταν κλασεις ανωτερος.και επιασε μεχρι καποια χρονια.μετα...δεν σου λεω να δω αν ξερεις τι αλλαξε και τους νικησε σε ολους τους τομεις.
για την τελευταια προταση ποιος την εχει πιο μεγαλη την....γνωση smiley.gif αστο γιατι την εχω μεγαλη smiley.gif ι.παντως κανεις δεν ειπε οτι μετα τον τζορτναν το χαος και πρωτα απο ολα εγω.ψαξε αλλου.


άρα αμα ο κόσμος λέει ότι ο Τζόρνταν δεν θα φτάσει ποτέ τον Μάτζικ και τον Μπερντ δεν τον υποτιμά? Δεν απάντησες για τους χεϊτερς και τα σχόλια τους απάντησες μόνο για τα γήπεδα και για τις γιούχες. Ο Τζόρνταν πριν τις γιούχες συνταντούσε ενθουσιασμό όπου πήγαινε. Γι'αυτο οι γιούχες μετράνε διότι δείχνουν ότι με τον ίδιο και τον κόσμο πια κάτι πήγαινε λάθος όταν εμφανίστηκαν. Παρεμπιπτόντως τα ίδια τραβάει και ο Λεμπρόν για τον ίδιο λόγο.

Να σου πω τι άλλαξε εγώ. Ένας απο τους 2 κορυφαίους προπονητές στην ιστορία (και μόνο με βάση τα τρόπαια να το δείς αν δεν σε πείθει κάτι άλλο) έπεισε τον Τζορνταν οτι έχει συμπαίκτες. Γιατι τότε ο Τζόρνταν έπαιζε σαν να μην υπήρχαν. Και αμα κάνεις τα πάντα μόνος σου γιατί να μην στείλει ο κάθε Τσακ Νεϊλι 2-3 πάικτες σε κάθε φάση να σε κάνουν να πέις "το λεϊ απ φαντάρο"?

εγώ δεν θα μπορούσα με τίποτα να πειστώ με αυτά που έγραψες ότι έχεις μεγάλη γνώση. Απλά αναλώνεσαι σε αυτό που δήλωσες ήδη πολλές φορές ότι σου αρέσει. Σε γενικότητες.

QUOTE(Air and King @ Aug 7 2012, 13:56 ) *
Επισης ο μπασκετικος κοσμος του ΝΒΑ το ψαχνει πολυ παραπανω..


αυτά.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(lakersdynasty @ Aug 8 2012, 17:42 ) *
αν είναι να κρίνω το ποστ του Air and King ως τρίτος μάλλον θα έλεγα ότι αυτά που λέει στο παρόν τόπικ τα έχει υποστηρίξει πολλές φορές ήδη με τα γραφόμενα του στα τοπικ του ΝΒΑ. Εκεί φαίνεται αρκετά πόσο έχει ασχοληθεί με το θέμα ή όχι, σε πόσο μεγάλη έκταση χρονικά και εαν γενικότερα "δικαιούται να ομιλεί". Επίσης μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο το στύλ με το οποίο γράφεις για να πει κανείς ότι δεν το έχουν ξανασυναντήσει τα μέλη του φορουμ ας πουμε... άλλες 100 φορές.



η δημοσιογραφία έτσι κι αλλιώς είναι πηγή γνώσης απο δεύτερο χέρι. Δεν πρόκειται επειδή ασχολείται στενά με ένα άθλημα ένας δημοσιογράφος για να βγάλει το ψωμί του να συγκριθεί ποτέ με κάποιον που έχει μπει στον κόπο να ασχοληθεί πραγματικά και να έχει γνώσεις απο πρώτο χέρι για αυτά με τα οποία ασχολείται. Θυμάμαι να παίρνω ένα τεύχος του "Τρίποντου" που θα είχε περιγραφή της ιστορίας των Λεικερς μετά την κατάκτηση του τίτλου το 2000. Αυτό που είδα ήταν μια σχεδόν λέξη προς λέξη μετάφραση της ιστορίας της ομάδας απο το ΝΒΑ.com την οποία έιχα ήδη διαβάσει 2-3 χρόνια πριν. Πολύ καλό αρθρο για τους φαν που δεν είχαν ίντερνετ που δεν ήξεραν τόσο καλά την γλώσσα, που προτιμούν να έχουν κάτι γραπτό στην κατοχή τους παρά μια ιστοσελίδα στο ίντερνετ αλλά για κάποιον που ασχολείται με το θέμα και έχει ψάξει ήδη και έχει επεκτείνει τις πηγές του μάλλον ανούσιο. Μερικοί απο τους παραπάνω λόγους είναι και οι λόγοι που έχουν "πέραση" προσπάθειες όπως οι Ευρωπαϊκές εκδόσεις του ΝΒΑ.com (πχ η Ελληνική) και ο λόγος που δημοσιογράφοι οπως οι Σκουντής και Καριδας έχουν το δικό τους κοινό διότι ο κοσμος ξέρει ότι εκτός των κλασσικών δημοσιογραφικών κειμένων πότε πότε θα διαβάσουν και κανένα κείμενο απο δικές τους εμπειρίες. Όταν όμως αρχίζουν να γράφουν απόψεις για το σημερινό ΝΒΑ Έλληνες δημοσιογράφοι τότε αρχίζουν όσοι έχουν μαλλιά να τα τραβάνε. Οι δημοσιογράφοι στο τέλος της ημέρας απο την απήχηση που έχουν θα σου δώσουν μια καλή άποψη για το πόσο ασχολείται ο κόσμος πραγματικά με ένα θέμα ή αν τα καταπίνει όλα αμάσητα. Και τα αποτελέσματα μάλλον είναι τραγικά και επιβεβαιώνουν την άποψη ότι δεν είναι πολλοι που ασχολούνται πραγματικά. Και αν κάποιοι ασχολούνται πραγματικά θα κανουν τον κόπο να ασχοληθουν και με τα στατιστικά και με τις λεπτομέρειες αφού αυτά θα τους δώσουν την διαφορετική οπτική για να μην τσουβαλιάζουν παίκτες-ομάδες-καταστάσεις με "γενικολογίες".



απο την στιγμή που αυτό είναι λογικό για την κοινή γνώμη, μόλις ανέφερες μόνος σου τον λόγο για τον οποίο η άποψη του κοινού που έχει γνώσεις εμπειρίες και επιχειρήματα για το καθετί (aka λεπτομέρειες και στατιστικά) είναι αυτοί που πρέπει να ακούγονται περισσότερο και που δεν πρέπει να θεωρούνται οι απόψεις τους ως "ακόμη μια άποψη". Όταν δεν ψάχνεις την ιστορική αλήθεια και όταν δεν έχεις άποψη για αυτήν σε οποιοδήποτε επίπεδο είναι εύκολο απλά να υιοθετήσεις την επικρατούσα άποψη και να μην μπείς καν στην διαδικασία να βρείς επιχειρήματα που τυχών την αντικρούουν. Έτσι στην εποχή που το μαρκετινγκ τα μίντια και το ΝΒΑ ήθελε τον Τζόρνταν να γίνει Θεός, έγινε Θεός. Όπου το άξιζε, επειδή το άξιζε, και όπου δεν το άξιζε επειδή έτσι είπε ο Στερν. Μετά βέβαια έφυγε ο Τζόρνταν και το ΝΒΑ θεώρησε ότι η πιο σωστή στρατιγική μαρκετινγκ ήταν το να ψάχνουμε τον επόμενο Τζόρνταν. Τί όφελος έχει μια λίγκα να "πουλήσει" την άποψη το 1997 στα ψέφτικα 50χρονα της λίγκας ότι οι Τσαμπερλεϊν Τζαμπαρ Ρασελ και ομάδες όπως οι Σελτικς Λεικερς στα τελη της δεκαετιας του 80 θα έπρεπε να θεωρούνται κορυφαίες. Τον Τζορνταν θα προωθούσαν και τους Μπούλς του 96. Απο αυτόν εξαρτώνταν τα υπερκέρδη τους. Αυτό ηταν το προϊον τους. Τώρα είναι ο Λεμπρόν. Αμα όμως αυτά δεν τα αναλύσεις και δεν ψαχτείς, ε όχι η αποψη σου δεν μπορεί να μετράει το ίδιο. Και αυτό κολλάει και με το πάρακατω bold:



Τώρα μιλάμε για μπάσκετ ή μιλάμε για φέτα? Μιλάμε για τους καλήτερους αθλητές η συναγωνιζόμαστε για μια θέση στο τμήμα μάρκετινγκ του ΝΒΑ?

Η πλειοψηφία λέει αυτά που ξέρει και αυτά που ξέρει είναι αυτά που ακούει απο μια μάζα ανθρώπων που είτε δεν ξέρει είτε δεν την συμφέρει να πει αυτά που ξέρει. Αρα ο μοναδικός τρόπος για να "σωθείς" απο αυτή την μάζα είναι να το ψάξεις για να έχεις πραγματική ιδία άποψη. Τότε θα είσαι ικανός να αναλύσεις. Αν όχι απλά δεν σε ενδιαφέρει η ανάλυση και κανείς μια ωραία συζήτηση καφενείου και ικανοποιείς τις ανάγκες σου που και αυτό είναι καλό αλλά εαν θες να κάνεις δημιουργική συζήτηση άχρηστο. Αυτό δεν είναι γενικότητα είναι μια γενική πραγματικότητα.



Και για πιο λόγο να μετράει η αποψή σου που αρκεισαι σε γενικόλογα περισσότερο απο την άποψη ενός παίκτη που έχει άποψη έχοντας πάιξει στο ίδιο γήπεδο και με τον Μάτζικ και με τον Τζόρνταν. Ε χρειάζεται ανάλυση το θέμα.

Ταπεινός? Είδες τον λόγο του Τζόρνταν στο Χολ οφ Φεϊμ? Είδες και πόσο "έχεσε" τον Λεμπρόν όταν πήγε να βρεί τον Ουεϊντ και τον Μπος στο Μαϊαμι? Τώρα θυμήσου ποιον άνθρωπο ΔΕΝ εκτιμά περισότερο ο Τζόρνταν απο όσους συνυπήρξε μαζί στους Μπούλς. Τον Καραουζε. Ναι ακριβώς! Τον άνθρωπο που έφερε τον Πίπεν, έφερε τον Γκραντ, έφερε τον Αρμστρονγκ, έφερε τον Ροντμαν, έφερε μια 10αρια καλούς ρολίστες, έφερε τον Φίλ Τζάκσον, για να καταλήξει να πάρει τα 6 πρωταθλήματά του χωρίς να φύγει απο τους Μπουλς.



άρα αμα ο κόσμος λέει ότι ο Τζόρνταν δεν θα φτάσει ποτέ τον Μάτζικ και τον Μπερντ δεν τον υποτιμά? Δεν απάντησες για τους χεϊτερς και τα σχόλια τους απάντησες μόνο για τα γήπεδα και για τις γιούχες. Ο Τζόρνταν πριν τις γιούχες συνταντούσε ενθουσιασμό όπου πήγαινε. Γι'αυτο οι γιούχες μετράνε διότι δείχνουν ότι με τον ίδιο και τον κόσμο πια κάτι πήγαινε λάθος όταν εμφανίστηκαν. Παρεμπιπτόντως τα ίδια τραβάει και ο Λεμπρόν για τον ίδιο λόγο.

Να σου πω τι άλλαξε εγώ. Ένας απο τους 2 κορυφαίους προπονητές στην ιστορία (και μόνο με βάση τα τρόπαια να το δείς αν δεν σε πείθει κάτι άλλο) έπεισε τον Τζορνταν οτι έχει συμπαίκτες. Γιατι τότε ο Τζόρνταν έπαιζε σαν να μην υπήρχαν. Και αμα κάνεις τα πάντα μόνος σου γιατί να μην στείλει ο κάθε Τσακ Νεϊλι 2-3 πάικτες σε κάθε φάση να σε κάνουν να πέις "το λεϊ απ φαντάρο"?

εγώ δεν θα μπορούσα με τίποτα να πειστώ με αυτά που έγραψες ότι έχεις μεγάλη γνώση. Απλά αναλώνεσαι σε αυτό που δήλωσες ήδη πολλές φορές ότι σου αρέσει. Σε γενικότητες.



αυτά.


+1 απλα και τεκμηριωμενα...
baskethood
Πόσο καλά γράφεις ρε συ LD smile.gif
Απόλυτα σωστές οι αναφορές σου για το σύγχρονο ΝΒΑ και το πως το αντιλαμβάνονται τα media.
maik23
QUOTE (lakersdynasty @ Aug 8 2012, 17:42 ) *
1)αν είναι να κρίνω το ποστ του Air and King ως τρίτος μάλλον θα έλεγα ότι αυτά που λέει στο παρόν τόπικ τα έχει υποστηρίξει πολλές φορές ήδη με τα γραφόμενα του στα τοπικ του ΝΒΑ. Εκεί φαίνεται αρκετά πόσο έχει ασχοληθεί με το θέμα ή όχι, σε πόσο μεγάλη έκταση χρονικά και εαν γενικότερα "δικαιούται να ομιλεί". Επίσης μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο το στύλ με το οποίο γράφεις για να πει κανείς ότι δεν το έχουν ξανασυναντήσει τα μέλη του φορουμ ας πουμε... άλλες 100 φορές.



2)η δημοσιογραφία έτσι κι αλλιώς είναι πηγή γνώσης απο δεύτερο χέρι. Δεν πρόκειται επειδή ασχολείται στενά με ένα άθλημα ένας δημοσιογράφος για να βγάλει το ψωμί του να συγκριθεί ποτέ με κάποιον που έχει μπει στον κόπο να ασχοληθεί πραγματικά και να έχει γνώσεις απο πρώτο χέρι για αυτά με τα οποία ασχολείται. Θυμάμαι να παίρνω ένα τεύχος του "Τρίποντου" που θα είχε περιγραφή της ιστορίας των Λεικερς μετά την κατάκτηση του τίτλου το 2000. Αυτό που είδα ήταν μια σχεδόν λέξη προς λέξη μετάφραση της ιστορίας της ομάδας απο το ΝΒΑ.com την οποία έιχα ήδη διαβάσει 2-3 χρόνια πριν. Πολύ καλό αρθρο για τους φαν που δεν είχαν ίντερνετ που δεν ήξεραν τόσο καλά την γλώσσα, που προτιμούν να έχουν κάτι γραπτό στην κατοχή τους παρά μια ιστοσελίδα στο ίντερνετ αλλά για κάποιον που ασχολείται με το θέμα και έχει ψάξει ήδη και έχει επεκτείνει τις πηγές του μάλλον ανούσιο. Μερικοί απο τους παραπάνω λόγους είναι και οι λόγοι που έχουν "πέραση" προσπάθειες όπως οι Ευρωπαϊκές εκδόσεις του ΝΒΑ.com (πχ η Ελληνική) και ο λόγος που δημοσιογράφοι οπως οι Σκουντής και Καριδας έχουν το δικό τους κοινό διότι ο κοσμος ξέρει ότι εκτός των κλασσικών δημοσιογραφικών κειμένων πότε πότε θα διαβάσουν και κανένα κείμενο απο δικές τους εμπειρίες. Όταν όμως αρχίζουν να γράφουν απόψεις για το σημερινό ΝΒΑ Έλληνες δημοσιογράφοι τότε αρχίζουν όσοι έχουν μαλλιά να τα τραβάνε. Οι δημοσιογράφοι στο τέλος της ημέρας απο την απήχηση που έχουν θα σου δώσουν μια καλή άποψη για το πόσο ασχολείται ο κόσμος πραγματικά με ένα θέμα ή αν τα καταπίνει όλα αμάσητα. Και τα αποτελέσματα μάλλον είναι τραγικά και επιβεβαιώνουν την άποψη ότι δεν είναι πολλοι που ασχολούνται πραγματικά. Και αν κάποιοι ασχολούνται πραγματικά θα κανουν τον κόπο να ασχοληθουν και με τα στατιστικά και με τις λεπτομέρειες αφού αυτά θα τους δώσουν την διαφορετική οπτική για να μην τσουβαλιάζουν παίκτες-ομάδες-καταστάσεις με "γενικολογίες".



3)απο την στιγμή που αυτό είναι λογικό για την κοινή γνώμη, μόλις ανέφερες μόνος σου τον λόγο για τον οποίο η άποψη του κοινού που έχει γνώσεις εμπειρίες και επιχειρήματα για το καθετί (aka λεπτομέρειες και στατιστικά) είναι αυτοί που πρέπει να ακούγονται περισσότερο και που δεν πρέπει να θεωρούνται οι απόψεις τους ως "ακόμη μια άποψη". Όταν δεν ψάχνεις την ιστορική αλήθεια και όταν δεν έχεις άποψη για αυτήν σε οποιοδήποτε επίπεδο είναι εύκολο απλά να υιοθετήσεις την επικρατούσα άποψη και να μην μπείς καν στην διαδικασία να βρείς επιχειρήματα που τυχών την αντικρούουν. Έτσι στην εποχή που το μαρκετινγκ τα μίντια και το ΝΒΑ ήθελε τον Τζόρνταν να γίνει Θεός, έγινε Θεός. Όπου το άξιζε, επειδή το άξιζε, και όπου δεν το άξιζε επειδή έτσι είπε ο Στερν. Μετά βέβαια έφυγε ο Τζόρνταν και το ΝΒΑ θεώρησε ότι η πιο σωστή στρατιγική μαρκετινγκ ήταν το να ψάχνουμε τον επόμενο Τζόρνταν. Τί όφελος έχει μια λίγκα να "πουλήσει" την άποψη το 1997 στα ψέφτικα 50χρονα της λίγκας ότι οι Τσαμπερλεϊν Τζαμπαρ Ρασελ και ομάδες όπως οι Σελτικς Λεικερς στα τελη της δεκαετιας του 80 θα έπρεπε να θεωρούνται κορυφαίες. Τον Τζορνταν θα προωθούσαν και τους Μπούλς του 96. Απο αυτόν εξαρτώνταν τα υπερκέρδη τους. Αυτό ηταν το προϊον τους. Τώρα είναι ο Λεμπρόν. Αμα όμως αυτά δεν τα αναλύσεις και δεν ψαχτείς, ε όχι η αποψη σου δεν μπορεί να μετράει το ίδιο. Και αυτό κολλάει και με το πάρακατω bold:



4)Τώρα μιλάμε για μπάσκετ ή μιλάμε για φέτα? Μιλάμε για τους καλήτερους αθλητές η συναγωνιζόμαστε για μια θέση στο τμήμα μάρκετινγκ του ΝΒΑ?

Η πλειοψηφία λέει αυτά που ξέρει και αυτά που ξέρει είναι αυτά που ακούει απο μια μάζα ανθρώπων που είτε δεν ξέρει είτε δεν την συμφέρει να πει αυτά που ξέρει. Αρα ο μοναδικός τρόπος για να "σωθείς" απο αυτή την μάζα είναι να το ψάξεις για να έχεις πραγματική ιδία άποψη. Τότε θα είσαι ικανός να αναλύσεις. Αν όχι απλά δεν σε ενδιαφέρει η ανάλυση και κανείς μια ωραία συζήτηση καφενείου και ικανοποιείς τις ανάγκες σου που και αυτό είναι καλό αλλά εαν θες να κάνεις δημιουργική συζήτηση άχρηστο. Αυτό δεν είναι γενικότητα είναι μια γενική πραγματικότητα.



5)Και για πιο λόγο να μετράει η αποψή σου που αρκεισαι σε γενικόλογα περισσότερο απο την άποψη ενός παίκτη που έχει άποψη έχοντας πάιξει στο ίδιο γήπεδο και με τον Μάτζικ και με τον Τζόρνταν. Ε χρειάζεται ανάλυση το θέμα.

6)Ταπεινός? Είδες τον λόγο του Τζόρνταν στο Χολ οφ Φεϊμ? Είδες και πόσο "έχεσε" τον Λεμπρόν όταν πήγε να βρεί τον Ουεϊντ και τον Μπος στο Μαϊαμι? Τώρα θυμήσου ποιον άνθρωπο ΔΕΝ εκτιμά περισότερο ο Τζόρνταν απο όσους συνυπήρξε μαζί στους Μπούλς. Τον Καραουζε. Ναι ακριβώς! Τον άνθρωπο που έφερε τον Πίπεν, έφερε τον Γκραντ, έφερε τον Αρμστρονγκ, έφερε τον Ροντμαν, έφερε μια 10αρια καλούς ρολίστες, έφερε τον Φίλ Τζάκσον, για να καταλήξει να πάρει τα 6 πρωταθλήματά του χωρίς να φύγει απο τους Μπουλς.



7)άρα αμα ο κόσμος λέει ότι ο Τζόρνταν δεν θα φτάσει ποτέ τον Μάτζικ και τον Μπερντ δεν τον υποτιμά? Δεν απάντησες για τους χεϊτερς και τα σχόλια τους απάντησες μόνο για τα γήπεδα και για τις γιούχες. Ο Τζόρνταν πριν τις γιούχες συνταντούσε ενθουσιασμό όπου πήγαινε. Γι'αυτο οι γιούχες μετράνε διότι δείχνουν ότι με τον ίδιο και τον κόσμο πια κάτι πήγαινε λάθος όταν εμφανίστηκαν. Παρεμπιπτόντως τα ίδια τραβάει και ο Λεμπρόν για τον ίδιο λόγο.

8)Να σου πω τι άλλαξε εγώ. Ένας απο τους 2 κορυφαίους προπονητές στην ιστορία (και μόνο με βάση τα τρόπαια να το δείς αν δεν σε πείθει κάτι άλλο) έπεισε τον Τζορνταν οτι έχει συμπαίκτες. Γιατι τότε ο Τζόρνταν έπαιζε σαν να μην υπήρχαν. Και αμα κάνεις τα πάντα μόνος σου γιατί να μην στείλει ο κάθε Τσακ Νεϊλι 2-3 πάικτες σε κάθε φάση να σε κάνουν να πέις "το λεϊ απ φαντάρο"?

9)εγώ δεν θα μπορούσα με τίποτα να πειστώ με αυτά που έγραψες ότι έχεις μεγάλη γνώση. Απλά αναλώνεσαι σε αυτό που δήλωσες ήδη πολλές φορές ότι σου αρέσει. Σε γενικότητες.



αυτά.


9)ξεκιναω απο το τελευταιο που λες.ο λογος που ασχολουμαι με γενικοτητες οπως τις ονομαζεις ειναι οχι γιατι δεν εχω γνωσεις στατιστικες αλλα επειδη δεν μου αρεσουν και επειδη μαρεσει να το προσεγγιζω απο μια αλλη οπτικη.ονομασε την εσυ οπως θες,γενικοτητες η' οτιδηποτε αλλο.εγω το λεω φιλινγκ.απλα εμενα αυτο το ελιτιστικο στυλ ,οτι εμεις που παραθετουμε στατιστικες και αναλυσεις ειμαστε πιο ειδικοι και πιο ψαγμενοι με αηδιαζει γενικα.για μενα το μπασκετ ειναι ενα αθλημα που ολοι δικαιουνται να εχουν γνωμη .εσεις οι ελιτ ασχοληθειτε με τα παραπανω.

και παμε απο την αρχη...

1) το στυλ μου αυτο ειναι και σε οποιον αρεσει.εαν με καταλαβαινες καλυτερα δεν θα σε ενοχλουσε και θα μαθαινες και μερικα πραγματα.εγω δεν αναφερθηκα στο γιατι μου απαντησε ετσι ο προηγουμενος μοντ αλλα γιατι υπερασπιστηκε αυτον στον οποιο αναφερθηκα με αναλογο στυλ.ας ελεγε οτι ηθελε στο ιδιο στυλ αλλα για δικα του γραφομενα οχι του μορφι σε στυλ δικηγορου οπως κανεις και εσυ τωρα.εγω δεν ειπα ποτε σε κανεναν οτι'' δεν δικαιουτε να ομιλει''.το αντιθετο ειπα με ,μαλλον δεν καταλαβες καλα η' καταλαβες αυτο που ηθελες.,η' δεν ειδες τι εγραψα.ξαναδιαβασε τι εγραψα και θα καταλαβεις.επισης εαν διαβαζες και τα δικα μου ποστ σε αλλα τοπικ θα εβλεπες οτι εχω ασχοληθει και εγω παααααρα πολυ με το θεμα.αλλα δεν μπηκες στον κοπο και εβγαλες γρηγορα συμπερασματα wink.gif

2)το οτι δεν ασχολεισαι με τα στατιστικα δεν σημαινει οτι δεν τα εχεις διαβασει.ουτε καποιος ο οποιος δεν εχει διαβασει γρι απο στατιστικα δεν δικαιουται να εχει πιο ειδικη γνωμη απο εσας ο καθενας διαλεγει αυτον που θεωρει καλυτερο.οι αποψεις διαφερουν .και οπως ειπε καποιος ''οι γνωμες ειναι σαν τους κωλους ,ολοι εχουν εναν"...

η στατιστικη και η αναλυση ειναι για τους φαν του ειδους η' για τους τεχνικους.δεν εχουν σχεση με αυτο που μενει στο μυαλο.αυτο δεν μπορειτε να καταλαβετε.ο κοσμος που λεει την γνωμη του εχει δει μπασκετ και μιλαει χωρις να εχει αναλυσει την στατιστικη.και ο κοσμος γενικα ειναι ο καλυτερος κριτης γιατι γιαυτον παιζεται το αθλημα ,οχι για εσας τους ''ελιτ''.

3) στην αμερικη επεικρατει η αποψη οτι ο τζορνταν ειναι ο καλυτερος.και αυτο φαινεται και απο τους ειδικους της αμερικης.γιατι οταν θελουν να συγκρινουν τους παικτες σταρ του σημερα ολοι τους συγκρινουν με τον τζορνταν,κανεις με τον λαρυ η' τον ματζικ.
επισης σημασια στο μπασκετ και σε καθε αθλημα δεν εχει ποιος εχει τις καλυτερες στατιστικες και διεπρεψε(οχι οτι ο τζορνταν δεν ειχε) αλλα τι αφησε στο αθλημα.αυτο δεν μπορειτε να καταλαβετε,οτι το κριτηριο ειναι το συναισθημα,η εντυπωση.επισης αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι μαζι με το συναισθημα εκανε μεγαλη και εντυπωσιακη πορεια και σε ατομικο και σε επιπεδο μπουλς.και τελος το γεγονος οτι αποσυρθηκε 2 φορες ,ξαναγυρισε και πηρε ξανα τιτλους ειναι πανω απο το αθλημα,ειναι απο μονο του μια μεγαλη στατιστικη,ειναι θρυλικο.

4)γιατι τις φετες... 'συ ειπες!!!

εδω διαφωνω καθετα μαζι σου.η πλειοψηφια δεν ειναι μαζα στο συγκεκριμενο....δλδ οσοι εζησαν τον γκαλη ξερουν κανενα καλυτερο?οχι.ολοι αυτοι που το λενε ειναι οι ''ειδικοι'' σαν εσας?οταν μιλαμε για μαζα ενοουμε αυτους που βλεπουν + αυτους που ασχολουνται παραπανω.ειναι δλδ και 2 οι κατηγοριες σχετικοι με το αθλημα....ομως και οι 2 κατηγοριες βλεπουν το ιδιο αθλημα.αρα εχουν κριτηριο οτι βλεπουν ,και αυτο ειναι κατι ειδικο ,συγκεκριμενο και οχι γενικο.για μενα αυτο ειναι αρκετο.να σου φερω ενα παραδειγμα.παροτι στην αμερικη μετα τον μαικ εχουν περασει τοσοι παικτες κανεις δεν τρελαθηκε ποτε με καποιον φοβερα.και μερικοι μπορει να εχουν καλυτερες στατιστικες.ολοι αναφερονται ακομα στους παλιους,της πρωτης ντριμ τιμ.οχι τοσο για τα στατιστικα τους αλλα για αυτο που εχουν αφησει σαν αναμνηση και το συγκρινουν με το τωρα.και απο αυτους ολοι οσοι ψαχνουν ενα νεο σταρ λενε παντα για τον νεο τζορνταν,οχι για τον νεο ουολτον ,ματζικ η' λαρυ.τοπιασες?

5) μα εγω το αντιθετο υποστηριζω.εισαι επιλεκτικος σε οτι γραφω μονο και μονο για να πεις...κοιτα τι εγραψα..."ειναι τοσο σημαντικη οσων των αλλων παικτων που μπορει να συμφωνουν μαζι μου.ενας παικτης ειναι."επισης που ξερεις εσυ γιατι το ειπε αυτο?ξερεις μηπως ειχε τιποτα κοντρες η' παραπονο απο τον μαικ?οχι.μπορω και εγω (οπως εχω ηδη κανει σε αλλο τοπικ αλλα δεν το διαβασες ποτε) να παραθεσω μαρτυριες αλλων που λενε τον μαικ οτι ειναι ο θεος του μπασκετ.

6)ειδες λοιπον οτι δεν εχεις αρκετες γνωσεις?
λοιπον καλα εκανε ο μαικ και τον εκραξε οπως και η πλειοψηφια του μπασκετικου κοσμου.δεν ηταν ο μονος.ολοι σχεδον τον κραξανε.ακομα και οι μπασκετικοι.και εγω το ιδιο.αλλα αυτο τι σχεση εχει με την ταπεινοτητα?ταπεινος ειναι ο μετριοφρων,οχι ο αβουλος,αυτος που δεν εχει γνωμη.και εαν ειναι καποιοι που δικαιουνται να εχουν γνωμη ειναι σταρ τετοιου μεγεθους.ας παμε ομως στην ταπεινοτητα.παντοτε αναγνωριζε τους προηγουμενους αλλα τιμουσε και τους νεους.επισης ευχαριστησε και τον λεπρον σε αλλη εκδηλωση για το οτι αφησε το 23 και του αναγνωρισε την μεγαλειοτητα του.αλλα εαν το να ασχολεισαι με αναλυσεις ειναι αυτα τα κουτσομπολια και οι λαιφσταιλ μαρκετινστικες ειδησεις και σχολια τοτε εισαι πολυ ειδικος και εγω δεν θελω να ανηκω σε αυτην την ελιτ tongue.gif

οσον αφορα τον κραουζε ειπε τα εξης >> οταν ο κραουζε ειπε οτι οι ομαδες παιρνουν τα δαχτυλιδια, ο τζορνταν απαντησ娨¨εγω ημουν εκει ,οχι αυτος,εγω επαιζα με γριππη στην γιουτᨨ¨.μαυτον τον τροπο θελει να δειξει ποσο πολυ συνεφερε στην ομαδα και οτι η ομαδα δεν θα ηταν μεγαλη χωρις μαικλ.και ειχε δικιο.αλλα αυτο ειναι η μια αποψη.εσυ μπορει να εχεις την αλλη.μονο που δεν θα την μαθουμε ποτε.η' μηπως οταν αποχωρησε ο μαικλ δεν εκαναν τιποτα και μειναν με μονο οπλο την τριγωνικη αμυνα και τον μαθητευομενο του μαιλκ ,πιππεν? smiley.gif

ειναι χαζο να ασχολεισαι και να απομωνωνεις μερικες δηλωσεις καποιων που λενε λογια για αλλους λογους .ο κραουζε τα ειπε αυτα γιατι ο τζορνταν εκανε την ζωη δυσκολη στον ιδιοκτητη με τις τρελες οικονομικες αλλα δικαιες απαιτησεις του .ειχε αρχισει ενας πολεμος του ιδιοκτητη μεσω του κραουζε ενατιον του μαικλ.
και τι θες να πεις δλδ?ολοι αυτους που εφερε τι σχεση ειχαν τοτε με την αξια του μαικλ?ολοι μετριοι ηταν σαν παικτες η' προπονητες.περισοτερο πηραν αυτοι απο τον μαικλ παρα αυτος απο αυτους.χαρη τους εκανε.ο φιλ μονο βιτρινα ηταν.ενας ψυχολογος που κουμανταρε τον μαικλ.αλλος ηταν απο πισω τεχνικα,ο εφαρμοστης της τριγωνικης αμυνας και οχι εφευρετης της οπως νομιζουν καποιοι.ο πιπεν δεν ηξερε που πανε τα 4 στο επαγγελματικο.μετα το μαθημα απο τον μαικλ εγινε κοπια του.σαν τον γκραντ και αρμοστρονκ ειχε αρκετους.ακυρα αυτα που λες.
για τους χειτερς απαντησα αλλα εσυ δεν το καταλαβες παλι .πες μου εσυ χειτερς που ξερεις.εγω δεν ξερω.αυτοι σου ειπα οτι ηταν οπαδοι που φοβοντουσαν οτι θα τους κερδιζε.πριν δεν τον γιουχαρανε γιατι δεν τους απειλουσε ομαδικα,γιαυτο.και οχι για τον νεο προπονητη και το παιξιμο του..καμμια σχεση...τι δεν καταλαβες? ε τιιιιιιι?
τι σχεση εχει με τον λεπρον?αλανταλον λες,τον λεπρον τον γιουχαραν ολοι.για αλλο λογο.τον μαικ κανεις.φανατισμενοι οπαδοι ηταν που μετα τον αγωνα τον αποθεωναν.δεν μπορεις να τα διακρινεις?σε παρακαλω εαν δεν εχεις κατι να πεις μην το λες,μονο και μονο για επιδειξη της "ελιτιστικης σου γνωσης" rolleyes.gif
ετσι απλα και τεκμηριωμενα wink.gif

πω ρε φιλε νομιζα οτι εχεις και γνωσεις. sad.gif
duncan21
QUOTE(maik23 @ Aug 8 2012, 20:08 ) *
η' μηπως οταν αποχωρησε ο μαικλ δεν εκαναν τιποτα και μειναν με μονο οπλο την τριγωνικη αμυνα και τον μαθητευομενο του μαιλκ ,πιππεν? smiley.gif

αλλος ηταν απο πισω τεχνικα,ο εφαρμοστης της τριγωνικης αμυνας και οχι εφευρετης της οπως νομιζουν καποιοι.ο πιπεν δεν ηξερε που πανε τα 4 στο επαγγελματικο.μετα το μαθημα απο τον μαικλ εγινε κοπια του.σαν τον γκραντ και αρμοστρονκ ειχε αρκετους.ακυρα αυτα που λες.

Την πρώτη φορά που το διάβασα είχαμε αποκόλληση του δεξιού αμφιβληστροειδούς και τη δεύτερη του αριστερού όπως είναι φυσικό.Αν το ξαναγράψεις θα μου πληρώσεις και τα έξοδα της εγχείρησης προς αποκατάσταση της όρασης μου rolleyes.gif .Eυχαριστώ.

Βtw συγχαρητήρια ld,φοβερό ποστ bball.gif .
baskethood
QUOTE (duncan21 @ Aug 8 2012, 19:52 ) *
Την πρώτη φορά που το διάβασα είχαμε αποκόλληση του δεξιού αμφιβληστροειδούς και τη δεύτερη του αριστερού όπως είναι φυσικό.

77.gif smiley.gif smiley.gif
lakersdynasty
9) εντάξει για να απαντήσω στο δικό σου επίπεδο "αισθάνομαι" (σα το Ρουβά ενα πράγμα) ότι κάνεις λάθος που ασχολήσε μόνο με τον τρόπο που ασχολείσαι για αυτό και άλλοι που ασχολούνται με το θέμα απο όλες τις πλευρές θα έχουν μεγαλύτερη ανταπόκριση οι απόψεις τους.

3) ακριβώς. Στην Αμερική ασχολούνται με τον Τζόρνταν aka "με τον τελευταίο υποψήφιο για καλήτερο όλων τον εποχών που τον θυμάται ο κόσμος". Μάλλον εσύ δεν διάβασες αυτά που έγραψα. Εγω μια χαρά διάβασα τα ποστ σου. Όσο για το πόσο εντυπωσιακό είναι το να γυρίζεις και να κατακτάς τίτλους μάλλον κάτι έχει να πεί ο Ράσελ για αυτό που οδήγησε την ομάδα του σε 8 συνεχόμενους. Αυτό ακόμη και χωρίς salary cap και με το μάντατζμεντ σε σχεση με το 90 σε νηπιακό επίπεδο, πιο εντυπωσιακό ειναι απο το να γυρίσεις και να πάρεις 3 συνεχόμενα αφού οι Σέλτικς είχαν μια ομάδα που είχε τα μέσα να το κάνει αφου μπορούσαν όχι απλα να εντοπίσουν αλλα και να αποκτήσουν τοπ ταλέντο απο το ντραφτ και να ανανεώνουν για 1 δεκαετία το ρόστερ τους με στυλοβάτη τον Ράσελ αλλά είχαν συνεχίζοντας να πάιζουν το κίνητρο και την αγωνιστική ετοιμότητα για να τα καταφέρουν. Αντιθετα ο Τζόρνταν έπρεπε να αποχωρήσει για να αναζωπυρωθεί το κίνητρο του. Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό. Ο τρόπος καθόλου.

4)
QUOTE
οταν μιλαμε για μαζα ενοουμε αυτους που βλεπουν + αυτους που ασχολουνται παραπανω


Όταν μου λές ότι εγώ που εχω δει τον Τσαμπελειν τον Μπεϊλορ τον Ουεστ σε ματς μετρημενα στα δακτυλα μπορω να τον συγκρίνω το ιδιο καλα με σημερινους μεγαλους παικτες με καποιον που εχει δει και τον Τζορνταν αλλα και αυτους εκτεταμένα, ε η συζητηση τελειωσε. Κοροϊδευεις τον εαυτο σου. Απλα δεν γινεται να μετραει το ιδιο η αποψη αυτων που ξερουν και εχουν την δυνατοτητα να τεκμιριωσουν τις αποψεις τους με αυτους που δεν εχουν το υποβαθρο για να εκφρασουν πληρεις, μεστες απόψεις.

QUOTE
ομως και οι 2 κατηγοριες βλεπουν το ιδιο αθλημα


αυτό ακριβώς. ΟΙ 2 ΚΑΤΗΓΟΡΊΕΣ Δ Ε Ν ΒΛΈΠΟΥΝ ΤΟ ΊΔΙΟ ΆΘΛΗΜΑ

5) ο Air and King ανεφερε ενα παράδειγμα για να δειξει ότι υπάρχει ικανός αριθμος ατόμων όλων των βαθμίδων κόσμου ασχολούμενου με το άθλημα που δεν συμφωνεί μαζί σου. Και εσύ εισαι ο πλέον απόλυτος όσων αφορά τον Τζόρνταν και αρκετοί απο εμάς και αρκετοί σε επίπεδο Ρόντμαν και αρκετοί παίκτες προπονητές ιστορικοί μάνατζερ και άλλοι άνθρωποι του χώρου έχουν άλλες απόψεις που παρεπιπτώντως τις τεκμηριώνουν αρκετά καλήτερα απο ότι έσυ σε όποιοδηποτε απο τα 2-3 ποστ σου. Ένας απο αυτούς είναι και ο Air and King και αυτό μπορείς να το δεις εύκολα διαβάζοντας απλά τις απόψεις του στα τόπικ του ΝΒΑ γενικότερα. Δεν είμαι εγώ αυτός που δεν αποδέχεται την αντίθετη άποψη χωρίς να επεξηγεί την δική του. Εσύ είσαι αυτός και για αυτό μπήκε η μια απο τις πολλές αντίθετες απόψεις. Γράφεις κατεβατά των οποίων το νόημα είναι ότι ο Τζόρνταν είναι ο καλήτερος επειδή όλοι τον παραδέχονται και όταν κάποιος σου πει ότι όλοι αυτοί δεν είναι...ολοι. γράφεις ακόμη ενα κατεβατό λέγοντας τα ίδια πράγματα. Και η φράση "φρεσκο-καλύτερος" επιβεβαιώνει αυτό που λέω. Τις απόψεις σου τις διαβάζω εξ ολοκλήρου και απαντώ. Αν δεν είχα όρεξη να τις διαβάσω δεν θα είχα και όρεξη να ασχοληθώ με αυτά που είπες.

6) α εσύ επιμένεις? Λες δηλαδή οτι μόνο στο Χολ οφ Φεϊμ έκραξε τον Κράουζε και είχαν όσοι το έκαναν και δίκαιο? Ποιοί είχαν δίκαιο? Αυτοί που πήραν τα πρωταθλήματα με υλικό που έφερε άλλος. Πάλι άφησες κάτι πίσω. Δεν βρίζεις αυτόν που ΣΟΥ φτιάχνει μια ομάδα και μετά να λές για άλλον ότι κακώς πήγε εκεί που μπορούσε να φτιαχτει ομάδα που να κερδίσει επειδη ο Λεμπρόν σε αντιθεση με τον Τζόρνταν ΔΕΝ έπαιζε σε μεγάλη αγορά όπως το Σικάγο αλλά στο Κλίβελαντ

Μη μου γράφεις περιλήψεις του λόγου. Τον έχω δει 2 και 3 φορές για να συνειδητοποιήσω πόσο "ταπεινός" ειναι ο Τζόρνταν. Δεν αναφέρθηκα σε κανένα λαιφσταϊλ. Αναφέρθηκα σε αυτά που ο Τζόρνταν όπως και ο Τζάκσον δεν αναγνώρισε ποτέ ενώ θα έπρεπε.

Παρεμπιπτόντως εσύ αναγνωρίζεις τους νέους αλλά δεν τιμάς καθόλου τους παλιούς. Απλά τους αγνοείς επειδεικτικότατα και στο ίδιο πόστ λες ότι δεν το κάνεις. Αν θές συζήτηση για την συζήτηση κάνε ότι καταλαβαίνεις.

QUOTE
ολοι μετριοι ηταν σαν παικτες η' προπονητες


Μαλιστά κάθε ποστ γίνεται και καλήτερο laugh.gif

Ο πόλεμος εναντίον του Κράουζε έγινε διότι 1) ο ιδιοκτήτης άφηνε εκτεθειμένο τον Κράουζε στα της ομάδας και απλά δεν έμπαινε στην μέση αλλά στο τέλος διαλύθηκε η ομάδα επειδή θυμήθηκε να πάρει το μέρος του 2) Ο Φιλ Τζάκσον τον είχε μετατρέψει σε αποδιοπομπαίο τράγο για να ενώσει την ομάδα στα αποδυτήρια,(συνηθισμένη τακτική του, εσύ που τα ξέρεις όλα πες μου τι αντίστοιχο έκανε στο ΛΑ) 3) Ο Τζόρνταν ποτέ δεν τον σεβάστηκε ούτε καν όταν είχε ο ίδιος άδικο. Υβρις πειράγματα στο λεωφορείο της ομάδας και όπου σταθεί όπου βρεθεί. Ουτε κάν να τον αγνοήσει.

Ναι ναι ολοι αυτοί εντος εκτος γηπεδου στις εφημεριδες στα μιντια ολοι ηταν οπαδοι που τον σεβοντουσαν και απλα ηθελαν να τον νικήσουν.

καμιά τεκμηρίωση. ακόμα περιμένω. επίσης δεν υπάρχει καν η ανάγκη για χαρακτιρισμούς απο μέρους μου. "Έγραψες" πάλι.
maik23
QUOTE (lakersdynasty @ Aug 8 2012, 21:12 ) *
9) εντάξει για να απαντήσω στο δικό σου επίπεδο "αισθάνομαι" (σα το Ρουβά ενα πράγμα) ότι κάνεις λάθος που ασχολήσε μόνο με τον τρόπο που ασχολείσαι για αυτό και άλλοι που ασχολούνται με το θέμα απο όλες τις πλευρές θα έχουν μεγαλύτερη ανταπόκριση οι απόψεις τους.

3) ακριβώς. Στην Αμερική ασχολούνται με τον Τζόρνταν aka "με τον τελευταίο υποψήφιο για καλήτερο όλων τον εποχών που τον θυμάται ο κόσμος". Μάλλον εσύ δεν διάβασες αυτά που έγραψα. Εγω μια χαρά διάβασα τα ποστ σου. Όσο για το πόσο εντυπωσιακό είναι το να γυρίζεις και να κατακτάς τίτλους μάλλον κάτι έχει να πεί ο Ράσελ για αυτό που οδήγησε την ομάδα του σε 8 συνεχόμενους. Αυτό ακόμη και χωρίς salary cap και με το μάντατζμεντ σε σχεση με το 90 σε νηπιακό επίπεδο, πιο εντυπωσιακό ειναι απο το να γυρίσεις και να πάρεις 3 συνεχόμενα αφού οι Σέλτικς είχαν μια ομάδα που είχε τα μέσα να το κάνει αφου μπορούσαν όχι απλα να εντοπίσουν αλλα και να αποκτήσουν τοπ ταλέντο απο το ντραφτ και να ανανεώνουν για 1 δεκαετία το ρόστερ τους με στυλοβάτη τον Ράσελ αλλά είχαν συνεχίζοντας να πάιζουν το κίνητρο και την αγωνιστική ετοιμότητα για να τα καταφέρουν. Αντιθετα ο Τζόρνταν έπρεπε να αποχωρήσει για να αναζωπυρωθεί το κίνητρο του. Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό. Ο τρόπος καθόλου.

4)

Όταν μου λές ότι εγώ που εχω δει τον Τσαμπελειν τον Μπεϊλορ τον Ουεστ σε ματς μετρημενα στα δακτυλα μπορω να τον συγκρίνω το ιδιο καλα με σημερινους μεγαλους παικτες με καποιον που εχει δει και τον Τζορνταν αλλα και αυτους εκτεταμένα, ε η συζητηση τελειωσε. Κοροϊδευεις τον εαυτο σου. Απλα δεν γινεται να μετραει το ιδιο η αποψη αυτων που ξερουν και εχουν την δυνατοτητα να τεκμιριωσουν τις αποψεις τους με αυτους που δεν εχουν το υποβαθρο για να εκφρασουν πληρεις, μεστες απόψεις.



αυτό ακριβώς. ΟΙ 2 ΚΑΤΗΓΟΡΊΕΣ Δ Ε Ν ΒΛΈΠΟΥΝ ΤΟ ΊΔΙΟ ΆΘΛΗΜΑ

5) ο Air and King ανεφερε ενα παράδειγμα για να δειξει ότι υπάρχει ικανός αριθμος ατόμων όλων των βαθμίδων κόσμου ασχολούμενου με το άθλημα που δεν συμφωνεί μαζί σου. Και εσύ εισαι ο πλέον απόλυτος όσων αφορά τον Τζόρνταν και αρκετοί απο εμάς και αρκετοί σε επίπεδο Ρόντμαν και αρκετοί παίκτες προπονητές ιστορικοί μάνατζερ και άλλοι άνθρωποι του χώρου έχουν άλλες απόψεις που παρεπιπτώντως τις τεκμηριώνουν αρκετά καλήτερα απο ότι έσυ σε όποιοδηποτε απο τα 2-3 ποστ σου. Ένας απο αυτούς είναι και ο Air and King και αυτό μπορείς να το δεις εύκολα διαβάζοντας απλά τις απόψεις του στα τόπικ του ΝΒΑ γενικότερα. Δεν είμαι εγώ αυτός που δεν αποδέχεται την αντίθετη άποψη χωρίς να επεξηγεί την δική του. Εσύ είσαι αυτός και για αυτό μπήκε η μια απο τις πολλές αντίθετες απόψεις. Γράφεις κατεβατά των οποίων το νόημα είναι ότι ο Τζόρνταν είναι ο καλήτερος επειδή όλοι τον παραδέχονται και όταν κάποιος σου πει ότι όλοι αυτοί δεν είναι...ολοι. γράφεις ακόμη ενα κατεβατό λέγοντας τα ίδια πράγματα. Και η φράση "φρεσκο-καλύτερος" επιβεβαιώνει αυτό που λέω. Τις απόψεις σου τις διαβάζω εξ ολοκλήρου και απαντώ. Αν δεν είχα όρεξη να τις διαβάσω δεν θα είχα και όρεξη να ασχοληθώ με αυτά που είπες.

6) α εσύ επιμένεις? Λες δηλαδή οτι μόνο στο Χολ οφ Φεϊμ έκραξε τον Κράουζε και είχαν όσοι το έκαναν και δίκαιο? Ποιοί είχαν δίκαιο? Αυτοί που πήραν τα πρωταθλήματα με υλικό που έφερε άλλος. Πάλι άφησες κάτι πίσω. Δεν βρίζεις αυτόν που ΣΟΥ φτιάχνει μια ομάδα και μετά να λές για άλλον ότι κακώς πήγε εκεί που μπορούσε να φτιαχτει ομάδα που να κερδίσει επειδη ο Λεμπρόν σε αντιθεση με τον Τζόρνταν ΔΕΝ έπαιζε σε μεγάλη αγορά όπως το Σικάγο αλλά στο Κλίβελαντ

Μη μου γράφεις περιλήψεις του λόγου. Τον έχω δει 2 και 3 φορές για να συνειδητοποιήσω πόσο "ταπεινός" ειναι ο Τζόρνταν. Δεν αναφέρθηκα σε κανένα λαιφσταϊλ. Αναφέρθηκα σε αυτά που ο Τζόρνταν όπως και ο Τζάκσον δεν αναγνώρισε ποτέ ενώ θα έπρεπε.

Παρεμπιπτόντως εσύ αναγνωρίζεις τους νέους αλλά δεν τιμάς καθόλου τους παλιούς. Απλά τους αγνοείς επειδεικτικότατα και στο ίδιο πόστ λες ότι δεν το κάνεις. Αν θές συζήτηση για την συζήτηση κάνε ότι καταλαβαίνεις.



Μαλιστά κάθε ποστ γίνεται και καλήτερο laugh.gif

Ο πόλεμος εναντίον του Κράουζε έγινε διότι 1) ο ιδιοκτήτης άφηνε εκτεθειμένο τον Κράουζε στα της ομάδας και απλά δεν έμπαινε στην μέση αλλά στο τέλος διαλύθηκε η ομάδα επειδή θυμήθηκε να πάρει το μέρος του 2) Ο Φιλ Τζάκσον τον είχε μετατρέψει σε αποδιοπομπαίο τράγο για να ενώσει την ομάδα στα αποδυτήρια,(συνηθισμένη τακτική του, εσύ που τα ξέρεις όλα πες μου τι αντίστοιχο έκανε στο ΛΑ) 3) Ο Τζόρνταν ποτέ δεν τον σεβάστηκε ούτε καν όταν είχε ο ίδιος άδικο. Υβρις πειράγματα στο λεωφορείο της ομάδας και όπου σταθεί όπου βρεθεί. Ουτε κάν να τον αγνοήσει.

Ναι ναι ολοι αυτοί εντος εκτος γηπεδου στις εφημεριδες στα μιντια ολοι ηταν οπαδοι που τον σεβοντουσαν και απλα ηθελαν να τον νικήσουν.

καμιά τεκμηρίωση. ακόμα περιμένω. επίσης δεν υπάρχει καν η ανάγκη για χαρακτιρισμούς απο μέρους μου. "Έγραψες" πάλι.


καλα ουτε απο εσενα ειδα καποια τεκμηριωση..συν του οτι λες ανακριβειες ,για να λες .τα φανταζεσαι αυτα που λες?
οκ διαφωνεις μαζι μου αλλα δεν ειδα κατι τεκμηριωμενο.μονο διηγηματα βλεπω.τετοια ξερω και εγω.κρατα την αποψη σου αλλα μην προσπαθεις να την επιβαλεις σαν την απολυτα σωστη.η' μηπως να φυγουμε ολοι(σου αρεσει αυτη η λεξη) απο το φορουμ να γραφεις μονο εσυ ο ειδικος αναλυτης?

συγκρινεις ομαδες του '70 με του '80 σε ανταγωνισμο?χαχα,καλο και αυτο.επισης μαρεσει που το λες και μονο σου ποσο δυσκολο ειναι να σταματησεις ,να ξεφορμαριστεις και να μπορεσεις οχι απλα να βρεις την ενεργεια να ξαναπαιξεις αλλα και να ξαναπαρεις 3 σερι τιτλους(τζορνταν) .

ο λαρυ μπερντ που ειναι αγαπημενος μου ειναι νεος? smiley.gif w00t.gif σχεδον 20 χρονια πριν rolleyes.gif

δεν χρειαζεται καν να τεκμηριωσω τιποτα εαν ειναι να το κανω η' μαλλον να μην το κανω οπως εσυ...το μονο που διαβαζω συνεχεια ειναι μπλαμπλαμπα..χρησιμοποιεις συνεχεια το ''ολοι'' και μετα κατηγορεις εμενα που μιλαω εκ μερους της πλειοψηφιας...και συνεχιζεις να διαστρεβλωνεις οτι εχω πει ,μονο για πεις.


οκ,δεν μπορω να ασχοληθω με καποιον φαν-αναλυτη που δεν εχει παιξει ποτε μπασκετ στην ζωη του.

so,whatever! wink.gif
lakersdynasty
QUOTE(maik23 @ Aug 8 2012, 23:14 ) *
καλα ουτε απο εσενα ειδα καποια τεκμηριωση..συν του οτι λες ανακριβειες ,για να λες .τα φανταζεσαι αυτα που λες?
οκ διαφωνεις μαζι μου αλλα δεν ειδα κατι τεκμηριωμενο.μονο διηγηματα βλεπω.τετοια ξερω και εγω.κρατα την αποψη σου αλλα μην προσπαθεις να την επιβαλεις σαν την απολυτα σωστη.η' μηπως να φυγουμε ολοι(σου αρεσει αυτη η λεξη) απο το φορουμ να γραφεις μονο εσυ ο ειδικος αναλυτης?

συγκρινεις ομαδες του '70 με του '80 σε ανταγωνισμο?χαχα,καλο και αυτο.επισης μαρεσει που το λες και μονο σου ποσο δυσκολο ειναι να σταματησεις ,να ξεφορμαριστεις και να μπορεσεις οχι απλα να βρεις την ενεργεια να ξαναπαιξεις αλλα και να ξαναπαρεις 3 σερι τιτλους(τζορνταν) .

ο λαρυ μπερντ που ειναι αγαπημενος μου ειναι νεος? smiley.gif w00t.gif σχεδον 20 χρονια πριν rolleyes.gif

δεν χρειαζεται καν να τεκμηριωσω τιποτα εαν ειναι να το κανω η' μαλλον να μην το κανω οπως εσυ...το μονο που διαβαζω συνεχεια ειναι μπλαμπλαμπα..χρησιμοποιεις συνεχεια το ''ολοι'' και μετα κατηγορεις εμενα που μιλαω εκ μερους της πλειοψηφιας...και συνεχιζεις να διαστρεβλωνεις οτι εχω πει ,μονο για πεις.


οκ,δεν μπορω να ασχοληθω με καποιον φαν-αναλυτη που δεν εχει παιξει ποτε μπασκετ στην ζωη του.

so,whatever! wink.gif


whatever biggrin.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(duncan21 @ Aug 8 2012, 20:52 ) *
Την πρώτη φορά που το διάβασα είχαμε αποκόλληση του δεξιού αμφιβληστροειδούς και τη δεύτερη του αριστερού όπως είναι φυσικό.Αν το ξαναγράψεις θα μου πληρώσεις και τα έξοδα της εγχείρησης προς αποκατάσταση της όρασης μου rolleyes.gif .Eυχαριστώ.

Βtw συγχαρητήρια ld,φοβερό ποστ bball.gif .



thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif
morfi
Ξεφύγαμε λίγο, ε; biggrin.gif
lakersdynasty
QUOTE(morfi @ Aug 9 2012, 01:25 ) *
Ξεφύγαμε λίγο, ε; biggrin.gif


το τόπικ έγινε μπάτε Τζόρνταν αλέστε banana.gif
maik23
QUOTE (lakersdynasty @ Aug 9 2012, 03:15 ) *
το τόπικ έγινε μπάτε Τζόρνταν αλέστε banana.gif


μπατε ρουβα αλεστε.ο αγαπημενος σου .συγχρητηρια και για το γουστο σου ειναι πολυ επιπεδου.μετα απο αυτο , ο φιλος σου μπορουν να ανοιξουν τα ματια του και να ξαναδει τις... βλακειες που εγραψες.smiley.gif
χαιρομαι γιατι εχει αρκετους αμαθεις εδω μεσα που σε πλαισιωνουν και καταβροχθιζουν οτι ανακριβειες λες. biggrin.gif
Air and King
QUOTE(maik23 @ Aug 9 2012, 12:51 ) *
μπατε ρουβα αλεστε.ο αγαπημενος σου .συγχρητηρια και για το γουστο σου ειναι πολυ επιπεδου.μετα απο αυτο , ο φιλος σου μπορουν να ανοιξουν τα ματια του και να ξαναδει τις... βλακειες που εγραψες.smiley.gif
χαιρομαι γιατι εχει αρκετους αμαθεις εδω μεσα που σε πλαισιωνουν και καταβροχθιζουν οτι ανακριβειες λες. biggrin.gif

Οσα δεν φτανει ο "Ζαχαρατος" τα κανει κρεμασταρια.....
Οταν εισαι καπου και κανεις μια συζητηση ασε τους αλλους 5,10,20 να κρινουν ποιος ειναι αμαθης,ημιμαθης και ποιος ξερει πεντε πραγματα...
Εσυ συμφωνα με τα ποστ σου εισαι μια μιξη αμαθη-ημιμαθη ομολογουμενως εισαι μοναδικος στο ειδος σου.....
Προς το παρον κατσε και διαβασε τα ποστ του LakersDynasty που εκτος οτι ξερει πολλα απο μπασκετ συνεχιζει και το ψαχνει γιατι απλα ειναι ρεκτης του ΝΒΑ....
Εσυ κανε copy paste τα ποστ σου και μην κουραζεσαι να γραφεις συνεχεια τα ιδια και τα ιδια γιατι εισαι 5-6 μετρα Offside...
Οσο για τον Τζορνταν τι εκανε και τους κερδιζε η απαντηση ειναι τους μοιραζε λουκουμια....
T.W.Is.M.
QUOTE(maik23 @ Aug 8 2012, 20:08 ) *
εγω δεν αναφερθηκα στο γιατι μου απαντησε ετσι ο προηγουμενος μοντ αλλα γιατι υπερασπιστηκε αυτον στον οποιο αναφερθηκα με αναλογο στυλ.ας ελεγε οτι ηθελε στο ιδιο στυλ αλλα για δικα του γραφομενα οχι του μορφι σε στυλ δικηγορου οπως κανεις και εσυ τωρα.



Θα στο ξαναπω για να μην κανεις το ιδιο λαθος. Δε σου απαντησα ως μοντ, αλλα ως χρηστης. Δεν ειμαι μοντ σε αυτο το κομματι του φορουμ, αρα δεν κανω και υποδειξεις ως συντονιστης. Απανταω οπως κανουν και οι αλλοι οταν βλεπω κατι που θεωρω οτι χρειαζεται απαντηση για τον ενα ή τον αλλο λογο και στην προκειμενη περιπτωση απαντησα και στο περιεχομενο του ποστ και στον τροπο που γραφτηκε. Αφου αυτος ειναι ο τροπος που γραφεις γενικοτερα, δε θα στον αλλαξω και θα συνεχισω να συζηταω μαζι σου, οποτε εχω κατι να πω, γνωριζοντας τον. Εμενα παντως θα με προβληματιζε αν εγραφα κατι και επεφταν πανω στο ποστ μου 5 ατομα αμεσα ή εμμεσα για να μου απαντησουν. Εκτος κι αν το παιζω gimmick poster που λεμε εμεις οι φαν του WWE(πραγμα που κανω συχνα). Εσενα μπορει να μη σε ενοχλει και καλα κανεις. Ομως κι εγω κι εσυ και ολοι που γραφουμε εδω θα κρινομαστε απο οσους μας διαβαζουν, οπως ο Τζορνταν κριθηκε απο οσους τον ειδαν να παιζει και τον εκριναν κορυφαιο παιχτη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.