Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ψηφιστε τον καλυτερο PG
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Igor
Αντιγραφω τον nbaholic & lebron και βαζω poll με τους καλυτερους παιχτες στην Ευρωπη. Αρχη με τους καλυτερους play maker ( PG )
Ψηφιζετε αντικειμενικα παρακαλω.....

ΕDIT !!!!!!!!Aν μπορει καποιος mod να προσθεσει τον Παπαλουκα στο poll. εκανα καποιο λαθος μαλλον!!!
kop-13
dizzy_fingers
Προστέθηκε και ο Παπαλουκάς smile.gif.
Και μου έκανε εντύπωση που δεν τον έβαζες... biggrin.gif

Λοιπόν, μέχρι τις 6 Μαΐου οπότε και θα κατακτήσει τον τίτλο ο Διαμαντίδης biggrin.gif, θα ψηφίζω Παπαλουκά. Το hype είναι υπέρ του Μητσάρα φέτος και δικαιολογημένα καθώς έχει βελτιωθεί θεαματικά τα τελευταία χρόνια (εντυπωσιακός είναι ο τρόπος που αντιμετώπισε και εξαφάνισε την κύρια αδυναμία του, το μακρινό σουτ δηλαδή), αλλά ο Παπαλούκ είναι ήδη εκεί εδώ και καιρό...

Το top5 θα ήταν:
1. Παπαλουκάς
2. Διαμαντίδης
3. Ζήσης
4. Πριτζιόνι
5. Πλάνινιτς

Όλοι αυτοί, μαζί με τους Πέπε και Πόποβιτς ίσως, είναι μακράν καλύτεροι από τους υπόλοιπους.

Ωραίο τόπικ πάντως 41.gif.

EDIT: Πρόσθεσα και τον Ρούμπιο στις επιλογές της ψηφοφορίας.
Igor
Toν Παπαλουκα δεν τον ξεχασα.. Απλα τον εβαλα καταλαθος οχι στο poll option αλλα καπου αλλου. Εκει που μπαινει το ονομα του poll.

Συμφωνω για τον Ρουμπιο.
apkat
Scoonie Penn φυσικα..Τι ερωτηση ειναι αυτη;; tongue.gif tongue.gif

Πλακα..Ημουν λοιπον αναμεσα σε Παπαλουκα Διαμαντιδη και Πριτζιονι και τελικα απο τους τρεις θα διαλεξω Παπαλουκα..Ειναι φοβερος παλι φετος..Ενδεικτικο το οτι προηγειται πολυ στις ασιστ..Να δουμε βεβαια στο Φ4 τι θα γινει..Εκει αγωνιζονται και οι 3 που ανεφερα οποτε εκει το ξανασυζηταμε..
Igor
Tον Ζηση ψηφισα εγω γιατι δεν ηθελα να βρεθω σε διλλημα Παπαλουκας ή Διαμντιδης. Παλι θα πονοκεφαλιαζομουνα για το ποιος πραγματικα ειναι καλυτερος...
kostasvc15
Εγω ψηφισα Ζηση!
thrylos7
Πολύ καλή ιδέα... 41.gif

Αντί του Πεν και του Βούγιανιτς, δε θα ήταν καλύτερα να μπουν παίκτες όπως ο Μάιλς της Ορτέζ, ο Κους της Τσιμπόνα, ο Ρανίκο της Ολύμπια, ο Άτκινς της Πρόκομ και ο Τσάτμαν της Ρόμα; Σημαντικές παραλείψεις (που βαριέμαι να προσθέτω, καθώς θα ψηφίσω ούτως ή άλλως Παπαλουκά).

1. Παπαλουκάς (απλά δεν υπάρχει καλύτερος πλέι μέικερ στην Ευρώπη από αυτόν)
2. Διαμαντίδης (τ' ότι είναι Νο. 2 δείχνει ότι το ευρωπαϊκό μπάσκετ είναι σε καλό δρόμο)
3. Πάμπλο Πριτζιόνι (δεν κάνει τόσα πολλά πράγματα όσα οι παραπάνω, αλλά σαν πλέι μέικερ η αξία του είναι κάτι παραπάνω από δεδομένη).
4. Ζήσης (όχι, μια χαρά αντικειμενικά ψηφίζω. Λέγαμε ότι ήταν combo guard, αλλά αυτό μάλλον σήμαινε όχι μόνο ότι μπορεί να παίξει και στις δύο θέσεις (1-2), αλλά κι ότι έχει κάποιες αδυναμίες σε καθεμιά. Σαν πλέι μέικερ, πλέον, δεν έχει καμία. Θα έμπαινε παραπάνω, αν δεν έπεφτε κάπως στα μέσα της χρονιάς.)
5. Εδώ τα πράγματα είναι δύσκολα. Ο Σάντσεθ είναι σταθερή αξία, αλλά φέτος δεν τα πήγε ιδιαίτερα καλά. Ο Κάμμινγκς ήταν αρκετά ανεβασμένος, ο Μάιλς ταίριαξε στην Ορτέζ, ο Πόποβιτς (όποιος από τους δύο θέλετε) είναι σοβαρός διεκδικητής, όπως και ο Ρανίκο σε μικρότερο βαθμό, αλλά εγώ θα πω Κους, που έκανε την καλύτερή του χρονιά μέχρι στιγμής.
grigoris
Συμφωνώ απολύτως με όσα αναφέρει ο thrylos7 και απλά προσθέτω τη μεγάλη μου ικανοποίηση που στους 5-6 κορυφαίους πόιντ γκαρντ της Ευρώπης είναι 3 ελληνόπουλα.Όσο για το νούμερο 1 αναμφισβήτητα Παπαλουκάς
Das Kapital
Γιατι δε μπορουσα να διαλεξω αναμεσα απο Διαμαντιδη και Παπαλουκα ψηφισα Χολντεν!!!
Air Kef
Eπειδη λεμε για καλύτερο pg εβαλα Παπαλουκα.Αν λεγαμε για καλύτερο παικτη ο ΔΔ13 θα έπαιρνε την ψήφο μου.
jokey
1: Παπαλουκάς
2: Διαμαντίδης
3: Πλάνινιτς
4:Ζήσης
5:Πριγκιόνι

Τα τόπικ έχουν παραλήψεις παιδιά. Αφού διαλέγουμε τους καλήτερυς της Ευρώπης και όχι της Γιουρολιγκ, θα πρεπε να υπήρχαν στις επιλογές και πολλοί παίχτες της Ρεάλ, Ραούλ Λόπεθ, Ερβέλ, Ρέγες...
Bonzo
Στο F4 θα δωθούν οι απαντήσεις...
Για μένα Διαμαντιδης.
thrylos7
QUOTE
Όσο για τον Γκρέερ με την Ορτεζ ήταν καλός.Όπως και ο Πενν πέρυσι με την Τσιμπόνα


Αυτό που λες το κοίταξα.. αλλά σε άλλο σχετικό τόπικ, όπου αναφερόταν euroleague... βασικά, μπορεί να μπλέξουμε εκεί πέρα, καθώς για κάποιους ίσως δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης..
Igor
Και ποιος να μην εμπαινε για να εμπαινε ο Ρανινκο ρε Θρυλε ????? Ο Πεν εκανε καποια καλα παιχνιδια. Ο μονος που πιστευω πως επρεπε να μπει ηταν ο Τσατμαν που τον ξεχασα... sad.gif
thrylos7
Mη με παρεξηγείτε για το παραπάνω μου ποστ, είμαι που είμαι τις τελευταίες μέρες, ψιλοκολλάει και το ποντίκι(χμ, και το πληκτρολόγιο)... δεν έπιασε η αντιγραφή

Οπότε στη θέση του quote πήγαινε αυτό:
QUOTE
Τα τόπικ έχουν παραλήψεις παιδιά. Αφού διαλέγουμε τους καλήτερυς της Ευρώπης και όχι της Γιουρολιγκ, θα πρεπε να υπήρχαν στις επιλογές και πολλοί παίχτες της Ρεάλ, Ραούλ Λόπεθ, Ερβέλ, Ρέγες...


QUOTE
Και ποιος να μην εμπαινε για να εμπαινε ο Ρανινκο ρε Θρυλε ????? Ο Πεν εκανε καποια καλα παιχνιδια. Ο μονος που πιστευω πως επρεπε να μπει ηταν ο Τσατμαν που τον ξεχασα...

Ούκιτς, Σόλομον, Σαρπ, Βούγιανιτς και Πεν κατά τη γνώμη μου.
Igor
Πεν εκανε καποια καλα παιχνιδια.
Σολομον αντι Τσατμαν ισως
Σαρπ ειναι πολυ καλος παιχτης.. Στην 1η φαση επαιξε πολυ καλα σε πολλα παιχνιδια.
Βουγιανιτς να βγει γαι να μπει ο Ρανινκο,.. Δεν ξερω ΜΑΛΛΟΝ. Μονο που ο Ρανινκο επαιξε 12 παιχνιδια, ενω ο Μιλος ειναι Φ4.
Ουκιτς ειναι παιχταρας !!! Εναντιον της Μαλαγα, μονος του επαιζε. Μολις μπηκε ο Β-Λακοβιτς τα θαλασσωσε.

Αναλυτικα:
ΠΕΝΝ
15 at Partizan 37:30 27(Pts) 3/4 4/9 9/10 2 2 3 3 1 8 Ranking = 35
18 vs Partizan 37:00 13(Pts) 1/4 1/4 8/8 1 5 6 4 3 Ranking = 20
19 at CSKA Moscow 36:45 16 ( Pts) 4/8 1/3 5/8 4 4 2 2 2 2 5 Ranking = 16
4 at Le Mans 37:30 26(Pts) 7/10 2/3 6/6 2 3 5 2 1 2 2 5 Ranking = 31
7 at RheinEnergie 38:30 22(Pts) 5/8 0/2 12/12 3 3 6 3 1 4 10 Ranking = 34
8 at Tau Ceramica 36:30 20(Pts) 3/11 3/7 5/6 1 3 4 2 1 4 2 1 7 Ranking = 14
Average 32:38 12.1(PTS) 43.7% 27.8% 85.9% 0.4 2.3 2.7 3.6 1.3 2.7 0 0.5 2.5 4.9 Ranking = 12.5 {1 Φαση}

Ουτως ή αλλιως δεν ψηφιζουμε μονο απο τα παιχνιδια της φετινης Ευρωλιγκας αλλα και απο τα Πρωταθληματα, την πραγματικη αξια ενος παιχτη..
Αν θελετε τιποτα αλλαγες να το ζητησετε απο τον Dizzy.. Εχω οτι μπορουσα εκανα. Και στο κατω κατω ποιος θα ψηφισει τον Ρανικο !!!!!

Dizzy αν αλλαξεις τιποτα σκεψου και τον Αρσλαν..
dizzy_fingers
Δε χρειάζεται να παίρνεις αμυντική στάση στις υποδείξεις των μελών.
Αυτές είναι καλοπροαίρετες και κυρίως για να γίνεται κουβέντα.

Με τη λογική "γιατί δε θα μπει ο Ράνικο αφού δε θα τον ψηφίσει κανείς" θα έπρεπε να λείπουν τουλάχιστον οι μισοί από τη λίστα, αν κρίνω από τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα.
thrylos7
QUOTE
Αυτές είναι καλοπροαίρετες και κυρίως για να γίνεται κουβέντα.


Ακριβώς αυτό! Μη "χαλιέσαι"... πώς θα κάναμε τώρα κουβέντα για Πεν και Ρανίκο; smile.gif

QUOTE
Πεν εκανε καποια καλα παιχνιδια.
Σολομον αντι Τσατμαν ισως
Σαρπ ειναι πολυ καλος παιχτης.. Στην 1η φαση επαιξε πολυ καλα σε πολλα παιχνιδια.
Βουγιανιτς να βγει γαι να μπει ο Ρανινκο,.. Δεν ξερω ΜΑΛΛΟΝ. Μονο που ο Ρανινκο επαιξε 12 παιχνιδια, ενω ο Μιλος ειναι Φ4.
Ουκιτς ειναι παιχταρας !!! Εναντιον της Μαλαγα, μονος του επαιζε. Μολις μπηκε ο Β-Λακοβιτς τα θαλασσωσε.

Ο Πεν έκανε πράγματι κάποια καλά παιχνίδια, αλλά η συνολική του παρουσία ήταν μέτρια..

Ο Σόλομον χάθηκε στη μετριότητα της ομάδας του (δεν πρόλαβε κιόλας να ανέβει).

Ο Σαρπ πράγματι ήταν ανεβασμένος, αλλά και πάλι δε θεωρώ ότι έφτασε σε κάποιο ιδιαίτερα υψηλό επίπεδο.

Για τον Βούγιανιτς αυτό μάλλον δεν αποτελεί κάποιο επιχείρημα. Μάλλον εννοείς ότι τον προτίμησε ο Παναθηναϊκός, άρα κάτι θα ξέρει παραπάνω, μιας και είναι από τις ομάδες που έχουν τη δυνατότητα να παίρνουν σχεδόν όποιον παίκτη θέλουν. Δε διαφωνώ ότι ο Βούγιανιτς υπήρξε ένα υπέροχο πλέι μέικερ, πριν τον τραυματισμό του.

Ο Ούκιτς έχει δυνατότητες, αλλά δεν είχε πρωταγωνιστικό ρόλο όπως οι υπόλοιποι.. γι' αυτό τον ανέφερα.

QUOTE
Ουτως ή αλλιως δεν ψηφιζουμε μονο απο τα παιχνιδια της φετινης Ευρωλιγκας αλλα και απο τα Πρωταθληματα, την πραγματικη αξια ενος παιχτη..

Να πω την αλήθεια ψήφισα περισσότερο (και όχι αποκλειστικά) βάσει της φετινής χρονιάς στην Ευρωλίγκα... Τα πρωταθλήματα δεν τα υπολόγισα σχεδόν καθόλου, δεδομένου ότι δεν έχουν όλα τον ίδιο ανταγωνισμό.
Aristofanis
Δυσκολεύτηκα αλλά αποφάσισα Διαμαντιδή! Στην καλύτερη τριάδα βάζω Παπαλουκά και Πριγιόνι.
IGOR Ο Elmer Bennett που είναι ? Μου βάζει τον Vujanic και δεν βάζεις τον Μπένετ?
thrylos7
Εδώ που τα λέμε δεν έκανε καμιά φοβερή χρονιά ο Μπένετ.. (όχι ότι δεν είναι παίκτης πολύ υψηλής κλάσης)
msg
ο παπαλουκάς για άλλη μια φορά έδειξε την κλάση του αν και ήμουν σε δίλημμα (λόγω διαμαντίδη).
πάντως είναι φοβερό για τη χώρα μας που στις ψηφοφορίες για PG σε διάφορα sites οι δύο έλληνες έχουν κάνει θραύση, όπως άλλωστε έκαναν και μέσα στο παρκέ.
Aristofanis
QUOTE(thrylos7 @ Apr 23 2007, 10:07 PM) *
Εδώ που τα λέμε δεν έκανε καμιά φοβερή χρονιά ο Μπένετ.. (όχι ότι δεν είναι παίκτης πολύ υψηλής κλάσης)


Δεν σου είπα βρε ότι έκανε τρομερή χρονιά ο Μπένετ αλλά στην θέση του Βούγιανιτς δεν έπρεπε να ήταν όμως?
thrylos7
Έχω πει ποιοι πιστεύω ότι ήταν οι καλύτεροι... wink.gif
man10
Η δικια μου ψηφος πηγε στον Μητσο γιατι ειναι ο καλυτερος και ο αγαπημενος μου.

Αν ειχα δευτερη ψηφο θα την εδινα στον Παπαλουκα η στον Πριτζιονι γιατι αμεσως μετα τον Διαμαντιδη τους εχω σε μεγαλυτερη εκτιμηση λογω τροπου παιχνιδιου.
apkat
Σημερα συμμετειχαν στο Φ4 οι 3 καλυτεροι πλει μεικερ της Ευρωλιγκα κατα τη γνωμη μου και ο ενας εδειξε να τα χανει αρα τον αποκλειω(πριτζιονι)..Μας μενουν οι αλλοι 2..Ο Τεο εκανε αρκετα καλη εμφανιση κοντρα στη Μαλαγα ενω ο Μητσος ηταν μετριος απεναντι στην Ταου..Περιμενω την Κυριακη την μεγαλη μαχη μεταξυ των 2 για να ψηφισω τον καλυτερο ασσο της διοργανωσης..
Igor
Δηλαδη χθες στο ημιτελικο, δεν σας αρεσε ο Μιλος Βουγιανιτς ???? smiley.gif smiley.gif


Και ο Σαντσεζ ειναι μεσα στους καλυτερους πλευ - μεικερ νομιζω..
apkat
Ο Βουγιανιτς ηταν εξαιρετικος χθες αλλα δεν ηταν την υπολοιπη χρονια..Του χρονου θα μπορει να διεκδικει τον τιτλο του μπασκετ φορουμ αν συνεχισει ετσι biggrin.gif ..

Ο Σαντσεθ τωρα ενταξει ειναι πολυ καλος παικτης αλλα οχι για κορυφαιος πλει-μεικερ στην Ευρωπη..Ειναι ενα σκαλι τουλαχιστον απο τους κορυφαιους..
apkat
Οποτε αξιοκρατικοτατα καλυτερος πλει μεικερ της Ευρωλιγκα ο μεγαλος Τεο Παπαλουκας..Τετοια εμφανιση δεν την πιστευα..
Pierce
+1 απο μενα απκατ. εμοιαζε να παιζει μονος του τον παναθηναικο. σημερα ανεβηκε πολυ στην υποληψη μου (παροτι δεν τον συμπαθουσα ιδιαιτερως.) λογω της αγωνιστικης αλλα και της γενικοτερης στασης του μετα το τελος του αγωνα και την παραλαβη του μεταλλιου του
Pantel
εγώ είχα ψηφίσει Διαμαντίδη αλλά με τη σημερινή εμφάνιση του Παπαλουκά πρέπει να αναθεωρήσω τις απόψεις μου . Ο καλύτερος play στην Ευρώπη.
hagi
Ψήφισα Παπαλουκά αλλά αν μπορούσα θα ψήφιζα και Διαμαντίδη..Απλώς ψήφισα Παπαλουκά γιατί βλέπει γήπεδο λίγο περισσότερο από τον Διαμαντίδη..Είναι τεράστιοι και οι δύο..
Anaz
Δεν τιθεται αμφιβολια οτι ο Παπαλουκας ειναι μακραν ο καλυτερος πασερ κ με το καλυτερο court vision στην Ευρωπη!!Γι'αυτο κυριως λοιπον πιστευω οτι ειναι σιγουρα το καλυτερο PG στην Ευρωπη. Ο Διαμαντιδης βεβαια ισως ειναι εξισου καλος,και καλυτερος σαν παιχτης λόγω πιο πολυδιαστατου χαρακτηρα παιχνιδιου,αλλα οχι καλυτερος πλευ μεκερ.Οποτε εξαρταται με ποιο κριτηριο ψηφιζεις..
iverson
Εγώ ξηφίζω Διαμαντίδη γιατί εκτός από την εξαιρετική του άμυνα όποτε είναι ανάγκη παίζει και πολύ καλή επίθεση και επίση έχει και αυτός αρκετες ασσίστ ανά αγώνα.Πάντως αυτός και ο Παπαλουκάς είναι οι κορυφαίοι
Bonzo
Ποιος έχει ψηφίσει Χόλντεν ρε παιδιά. ΜΠορεί καπως να εξηγησει την ψηφο του?
iverson
QUOTE(Bonzo @ May 10 2007, 08:26 PM) *
Ποιος έχει ψηφίσει Χόλντεν ρε παιδιά. ΜΠορεί καπως να εξηγησει την ψηφο του?

o LeBron15 ψήφισε χόλντεν για τον λόγο ότι δεν μπορούσε να διαλέξει ανάμεσα σε παπαλουκά και διαμαντίδη.
Bell
pantws,an kai elliniko to site,einai simantiko pou 2 ellines einai prwtoi stis psifous
Alex Acker
Εγω ημουν μεταξι Διαμαντιδη.Παπαλουκα και Prigioni.Ψηφισα Παπαλουκα smiley.gif
Achilleas13
Κλασικά μεταξυ Παπαλουκα και Διαμαντιδη αυτη η μάχη.Θα ψηφλισω Διαμαντίδη γιατι είναι καλύτερος αμυντικός
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.