Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 15η αγωνιστική
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2017-18
Zoys
Το πρόγραμμα

Πέμπτη
Φενερμπαχτσέ-Ρεάλ Μαδρίτης 19:45
Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός 20:00
Μακάμπι-Μάλαγα 21:05
Βαλένθια-Παναθηναϊκός 22:00

Παρασκευή
Χίμκι-Μπαρτσελόνα 19:00
Εφές-Μπάμπεργκ 19:30
Μπασκόνια-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 21:30
Αρμάνι Μιλάνο-Ερυθρός Αστέρας 21:45
stefkorner


πρεπει να ρεφαρω μια χασουρα των ημερων με εναν ασσο ! εσεις θα προτιμουσατε αυτον της Φενερ στο 1.55 η μηπως της Αρμανι στο 1.50 ; περεπιπτοντως ο Ραντολφ ξερουμε ποτε επιστρεφει ;
yorgos
QUOTE(stefkorner @ Dec 26 2017, 19:29 ) *
πρεπει να ρεφαρω μια χασουρα των ημερων με εναν ασσο ! εσεις θα προτιμουσατε αυτον της Φενερ στο 1.55 η μηπως της Αρμανι στο 1.50 ; περεπιπτοντως ο Ραντολφ ξερουμε ποτε επιστρεφει ;

Εγώ τους πήρα και τους δύο. Ανάμεσα στους δύο, η Φενέρ φαίνεται πιο σίγουρη.
stefkorner
QUOTE (yorgos @ Dec 28 2017, 01:15 ) *
Εγώ τους πήρα και τους δύο. Ανάμεσα στους δύο, η Φενέρ φαίνεται πιο σίγουρη.


ναι γ αυτο και αρχισε να φορτωνεται ,με αποτελεσμα να μην τον προλαβω πανω απο 1.50 sad.gif
(οποτε ακυρα τα σχεδια και μεταφερω πονταρισμα σε ασσο του 1.70 ,στην Τενεριφη του Κατσικαρη.. )
Quincy
Πολύ σημαντική νίκη για την Real η αποψινή. Απ' ότι βλέπω στα στατιστικά ο Doncic έκανε τα πάντα (20pts, 8reb, 10asts).

Ξέρει κάποιος πότε επιστρέφουν Llull, Randolph;
akratacity
Τελικα υπαρχει ζωη στον πλανητη Μπαρτσελονα. Ανασα μεγαλη το σημερινο διπλο για τον Σιτο Αλονσο. Ελλειψει Σαντερς επανεφερε τον Βεζενκοφ που επαιξε στο 3 κατα κυριο λογο (!!!) και ηταν πολυ καλος. Η Χιμκι δεν μπηκε ποτε στο πνευμα του αγωνα.
Και μιας και το ειχα αναφερει πριν απο καιρο σημερα εγκαταλειφθηκε το πειραμα Οριολα στο 4 (δεν επαιξε καθολου) και μοιραστηκαν τη θεση ο Κλαβερ με τον Μοερμαν.
basket72
QUOTE (Quincy @ Dec 28 2017, 22:17 ) *
Πολύ σημαντική νίκη για την Real η αποψινή. Απ' ότι βλέπω στα στατιστικά ο Doncic έκανε τα πάντα (20pts, 8reb, 10asts).

Ξέρει κάποιος πότε επιστρέφουν Llull, Randolph;


Ο Γιούλ από τον νέο χρόνο θα μπει για τα καλά στις προπονήσεις όποτε σε κάνα μήνα θα παίξει,κάπου εκεί θα γυρίσει και ο Ράντολφ αν θυμάμαι καλά.
Στο σημείο αυτό να πω ότι ο Λάσο δικαιούται ένα μπράβο για τη δουλειά που παρουσίαζει φέτος στη Ρεάλ που ίδιως στη γραμμή των ψηλών της έχει πάθει πατατράκ από τα άγραφα.
Τηρουμένων των συνθηκών ίσως του αξίζει και το -άτυπο- βραβείο του καλύτερου προπονητή για τον πρώτο γύρο. Ω, ναι. Ο Πάμπλο ο Λάσο που τόσα έχει ακούσει (κι από μένα rolleyes.gif )
Manimal
QUOTE (basket72 @ Dec 29 2017, 20:57 ) *
Στο σημείο αυτό να πω ότι ο Λάσο δικαιούται ένα μπράβο για τη δουλειά που παρουσίαζει φέτος στη Ρεάλ που ίδιως στη γραμμή των ψηλών της έχει πάθει πατατράκ από τα άγραφα.
Τηρουμένων των συνθηκών ίσως του αξίζει και το -άτυπο- βραβείο του καλύτερου προπονητή για τον πρώτο γύρο. Ω, ναι. Ο Πάμπλο ο Λάσο που τόσα έχει ακούσει (κι από μένα rolleyes.gif )


Ακόμα και με τα όσα προβλήματα, το υλικό για τις 9 νίκες το έχει. Αν κρίνουμε δε, με βάση τον λόγο τραυματισμοί / ποσοστό νικών ή προσδοκιών, αυτό το βραβείο πάει δικαιωματικά στον Σφαιρόπουλο. Θα ήταν τεράστια αδικία όμως αν ένα τέτοιο βραβείο πήγαινε σε οποιονδήποτε πέρα από τον Σάρας. Έχει παρουσιάσει μακράν του δεύτερου την καλύτερη εικόνα ομάδας σε όλα τα επίπεδα.
basket72
QUOTE (Manimal @ Dec 29 2017, 21:18 ) *
Ακόμα και με τα όσα προβλήματα, το υλικό για τις 9 νίκες το έχει. Αν κρίνουμε δε, με βάση τον λόγο τραυματισμοί / ποσοστό νικών ή προσδοκιών, αυτό το βραβείο πάει δικαιωματικά στον Σφαιρόπουλο. Θα ήταν τεράστια αδικία όμως αν ένα τέτοιο βραβείο πήγαινε σε οποιονδήποτε πέρα από τον Σάρας. Έχει παρουσιάσει μακράν του δεύτερου την καλύτερη εικόνα ομάδας σε όλα τα επίπεδα.


Μπορεί να μην έχεις άδικο σχετικά με τον Σάρας. Είπα να βάλω και τον Λάσο στην κουβέντα γιατί είναι σύνηθες να τα ακούει. Εξ αντικειμένου πάντως -πολύ- πιο δύσκολο είναι να προπονείς τη Ρεάλ απ΄τη Ζαλγκίρις. Είναι μεγάλο το βάρος. Σχετικά με το υλικό που λες, με μια πρώτη ματιά μπορεί κανείς να πει ότι το έχει όντως, από την άλλη έχασε τον αδιαφιλονίκητο ηγέτη της και στερήθηκε με πολύ σοβαρούς τραυματισμούς τους 3 καλύτερους ψηλούς της από τους 5 συνολικά που διέθετε. Είναι ένα θέμα.
Ένα ακόμη στοιχείο πέραν του απολογισμού σε νίκες-ήττες είναι και οι εμφανίσεις της όποιας ομάδας. Στα ματς στην Ελλάδα η Ρεάλ αδικήθηκε νομίζω, ενώ κάποιες νίκες της ήταν μετά εμφατικης απόδοσης.
Τέλος να πω, ότι ούτε η Ρεάλ ούτε ο Λάσο είναι μέσα στις συμπάθειες μου. rolleyes.gif
Να προσθέσω επίσης ότι σε ένα ποστ μου για το παιχνίδι κόντρα στη Ζαλγκίρις κι εγώ τον Σφαιρόπουλο ανέφερα ως καλύτερο κι μετά τον Πασκουάλ.
stefkorner
μια θεοτρελη αγωνιστικη και αυτη ! 4/4 οι μεχρι πρωτινος παραπαιουσες ισπανικες σε ματς που ηταν ολες outsider !!!
και μπροστα τωρα η Μπασκονια ,παιζει να ολοκληρωσει το 5/5 !!
το αλλο τρελο αφορα τον Μπαρτζωκα ,που σημερα με τα χιλια ζορια σκοραραν 5 παικτες του(ο Μονια με ενα τριποντο ο 5ος) !!! εχω πολλα χρονια να το δω αυτο το πραγμα !! και σιγα μην θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα rolleyes.gif
Manimal
QUOTE (basket72 @ Dec 29 2017, 21:45 ) *
Μπορεί να μην έχεις άδικο σχετικά με τον Σάρας. Είπα να βάλω και τον Λάσο στην κουβέντα γιατί είναι σύνηθες να τα ακούει. Εξ αντικειμένου πάντως -πολύ- πιο δύσκολο είναι να προπονείς τη Ρεάλ απ΄τη Ζαλγκίρις. Είναι μεγάλο το βάρος. Σχετικά με το υλικό που λες, με μια πρώτη ματιά μπορεί κανείς να πει ότι το έχει όντως, από την άλλη έχασε τον αδιαφιλονίκητο ηγέτη της και στερήθηκε με πολύ σοβαρούς τραυματισμούς τους 3 καλύτερους ψηλούς της από τους 5 συνολικά που διέθετε. Είναι ένα θέμα.
Ένα ακόμη στοιχείο πέραν του απολογισμού σε νίκες-ήττες είναι και οι εμφανίσεις της όποιας ομάδας. Στα ματς στην Ελλάδα η Ρεάλ αδικήθηκε νομίζω, ενώ κάποιες νίκες της ήταν μετά εμφατικης απόδοσης.
Τέλος να πω, ότι ούτε η Ρεάλ ούτε ο Λάσο είναι μέσα στις συμπάθειες μου. rolleyes.gif
Να προσθέσω επίσης ότι σε ένα ποστ μου για το παιχνίδι κόντρα στη Ζαλγκίρις κι εγώ τον Σφαιρόπουλο ανέφερα ως καλύτερο κι μετά τον Πασκουάλ.


To γεγονός ότι ένας μετριο-κακός προπονητής παρουσιάζει κάτι απροσδόκητα ανταγωνιστικό πέρα από τα δεδομένα του δεν τον χρήζει και καλύτερο. Λίγο πολύ όλες οι ομάδες έχουν τα προβλήματά τους κατά καιρούς. Ωστόσο τόσο ο Λάσο όσο και ο Σφαιρόπουλος τρέχουν το ίδιο πρότζεκτ αρκετά χρόνια και έχουν καταφέρει να δώσουν μία ταυτότητα και ένα αγωνιστικό στυλ, όποιο και αν είναι αυτό αρέσει δεν αρέσει, που έχει σαν αποτέλεσμα την εύκολη προσαρμογή των παιχτών που καλούνται να καλύψουν τις απουσίες. Ο Σάρας, όντας νιούφης και με πολύ χαμηλό μπάτζετ έχει καταφέρει να περάσει σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα μία αγωνιστική φιλοσοφία και ταυτότητα που ανάθεμα και αν είχε ποτέ η Ζαλγκίρις, ή τουλάχιστον πρέπει να πάμε πολλά χρόνια πίσω. Πέρα από αυτό το κομμάτι όμως και αγωνιστικά η Ζαλγκίρις εντυπωσιάζει. Ομάδα σοβαρή με πειθαρχία, αγωνιστικό πνεύμα και μεγάλη προσαρμοστικότητα στον αντίπαλο. Ο Πασκουάλ ούτε σαν αναφορά δεν μπορεί να μπει σε συζήτηση. Δεν μου έχει δώσει καν την εντύπωση ότι άλλαξε κάτι στον Παναθηναϊκό από την φυγή Ζέλικο και μετά και από όλους τους προκατόχους του. Ο ίδιος μονόχνωτος και άνευρος ΠΑΟ των τελευταίων ετών που πάνω κάτω ξέρεις τι να περιμένεις, εκτός και αν παίζει με τον Ολυμπιακό.
stefkorner
O Σενγκελια προλαβε να κανει double double σε 18λεπτα (με 19ποντους και 11 ριμπαουντ)
του εδωσε εξτρα ωθηση το ενδιαφερον του dpg φαινεται.. smiley.gif
benchwarmer
Με τη συμπλήρωση του πρώτου γύρου, ας αφήσω κι αυτό εδώ για όποιον ενδιαφέρεται.

Είναι τα +/- των παιχτών όλων των ομάδων, με τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνεται ποιοι είναι οι "καλύτεροι" και οι "χειρότεροι" κάθε ομάδας, χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι αυτό μπορεί να φανεί έτσι απλά από μία στατιστική. Ειδικά σε κάποιες περιπτώσεις που ο χρόνος συμμετοχής είναι λίγος, τα αποτελέσματα δεν είναι τόσο αξιόπιστα. Αλλά και πάλι, ειδικά για συγκεκριμένες περιπτώσεις παιχτών "σταρ", τελικά η εκάστοτε ομάδα τους ίσως να ανταποκρίνεται καλύτερα (και πάλι, με ότι αστερίσκο μπορεί να έχει αυτό) χωρίς αυτούς...

https://ufile.io/jev35
yorgos
Tρομερές εκπλήξεις, μας πήραν και τα σώβρακα στο στοίχημα, αλλά φοβερή η φετινη ευρωλίγκα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.