Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rankings
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2
sarounas
σαν να έχει ξεφύγει λίγο το τόπικ μου φαίνεται tongue.gif

αν έκανα μια πρόωρη εκτίμηση για το ευρωμπάσκετ 15 μέρες πριν το οποίο κατά την γνώμη μου θα είναι πολύ δυσκολότερο του προηγούμενου θα έλεγα

για τετράδα (1-4) τυχαία η σειρά βέβαια...

Ισπανία (σίγουρα το μεγάλο φαβορί)
Λιθουανία (ο ηγέτης ήρθε να βάλει κάποια πράγματα στην θέση τους και νομίζω θα τα καταφέρει)
Ιταλία (με την αλεπού τον Τσάρλι στον πάγκο, με τόσο ταλέντο μαζεμένο Μπαρνιάνι, Μπελινέλι, Μανσινέλι αλλά και με τους έμπειρους παικταράδες Μπουλέρι και Μπαζίλε ποιος τους υποτιμά; )
Σλοβενία (νομίζω ότι θα κάνει το μπαμ, παρά τις απουσίες Μπετσίροβιτς και Μπρέζετς και θα είναι η ισχυρότερη εκπρόσωπος της πρωην Γιουγκοσλαβίας)

Για 5-8

Ελλάδα (με την ευχή να διαψευσθώ αλλά θεωρώ αρκετά δύσκολο σε τρίτο σερί τουρνουά να μείνουμε στην κορυφή)
Γαλλία (πολλά θα κριθούν από την εντιμότητα και συμμετοχή ή όχι του Ντιαό)
Τουρκία (με τις προσθήκες των nbaers ανεβάζει πολύ τον πήχη και με τον Τάνιεβιτς που έχει για προπονητή δεν αποκλείεται το μεγάλο μπαμ, αφού έχει γλιτώσει πλέον από τον θεότρελο Τουρκσάν)
Ρωσία (το ταλέντο σε αυτήν πάντα περισσεύει αλλά με τον Μπλατ που έχουν για προπονητή θα πρέπει να είναι υπερευχαριστημένοι με την είσοδο στην 8άδα)

9-12
Γερμανία (τα χρόνια έχουν περάσει για τους παλιούς αξιόλογους συμπαίκτες του Nτιρκ και ο Νοβίτσκι δεν θα μπορεί να υπολογίζει σοβαρά σε βοήθειες από Οκουλάγια, αφού Ντεμιρέλ και Φέμερλινγκ μάλλον δεν υπάρχουν και δυστυχώς για τους γερμανούς δεν έβγαλαν κάτι καινούριο εκτός πια αν Γκριν, Γκάρετ και Χαμαν κάνουν παπάδες στα κρίσιμα χιαστί)
Λετονία (όπως πάντα πολύ θεαματικό και γρήγορο -ή μήπως βιαστικό το μπάσκετ που παίζει..- πάντως με Ιταλία και Ρωσία πολύ μου άρεσε, επίσης ο Σκέλε και ο Βάλτερς είναι παίκτες στους οποίους μπορεί να υπολογίζει ότι θα τον βοηθήσουν από την περιφέρεια ο Μπιέντρινς)
Σερβία (αν και η φετινή ομάδα έχει το ταλέντο -Γκούροβιτς, Γιάριτς, Μίλισιτς δεν έχει και η κάθε ομάδα- σίγουρα μπορούν να είναι πολύ καλύτεροι από πέρσι αλλά πάλι κάτι θα γίνει και θα κυνηγιούνται μεταξύ τους...)
Κροατία (τι να πω για αυτούς; δεν εμπνέουν καθόλου πια και αφού ο Πλάνινιτς έχει τα μαύρα του τα χάλια και δεν παίζει ο Βούισιτς...)
k_sal_15
QUOTE(sarounas @ Aug 19 2007, 19:59 ) *
σαν να έχει ξεφύγει λίγο το τόπικ μου φαίνεται tongue.gif

αν έκανα μια πρόωρη εκτίμηση για το ευρωμπάσκετ 15 μέρες πριν το οποίο κατά την γνώμη μου θα είναι πολύ δυσκολότερο του προηγούμενου θα έλεγα

για τετράδα (1-4) τυχαία η σειρά βέβαια...

Ισπανία (σίγουρα το μεγάλο φαβορί)
Λιθουανία (ο ηγέτης ήρθε να βάλει κάποια πράγματα στην θέση τους και νομίζω θα τα καταφέρει)
Ιταλία (με την αλεπού τον Τσάρλι στον πάγκο, με τόσο ταλέντο μαζεμένο Μπαρνιάνι, Μπελινέλι, Μανσινέλι αλλά και με τους έμπειρους παικταράδες Μπουλέρι και Μπαζίλε ποιος τους υποτιμά; )
Σλοβενία (νομίζω ότι θα κάνει το μπαμ, παρά τις απουσίες Μπετσίροβιτς και Μπρέζετς και θα είναι η ισχυρότερη εκπρόσωπος της πρωην Γιουγκοσλαβίας)

Για 5-8

Ελλάδα (με την ευχή να διαψευσθώ αλλά θεωρώ αρκετά δύσκολο σε τρίτο σερί τουρνουά να μείνουμε στην κορυφή)
Γαλλία (πολλά θα κριθούν από την εντιμότητα και συμμετοχή ή όχι του Ντιαό)
Τουρκία (με τις προσθήκες των nbaers ανεβάζει πολύ τον πήχη και με τον Τάνιεβιτς που έχει για προπονητή δεν αποκλείεται το μεγάλο μπαμ, αφού έχει γλιτώσει πλέον από τον θεότρελο Τουρκσάν)
Ρωσία (το ταλέντο σε αυτήν πάντα περισσεύει αλλά με τον Μπλατ που έχουν για προπονητή θα πρέπει να είναι υπερευχαριστημένοι με την είσοδο στην 8άδα)

9-12
Γερμανία (τα χρόνια έχουν περάσει για τους παλιούς αξιόλογους συμπαίκτες του Nτιρκ και ο Νοβίτσκι δεν θα μπορεί να υπολογίζει σοβαρά σε βοήθειες από Οκουλάγια, αφού Ντεμιρέλ και Φέμερλινγκ μάλλον δεν υπάρχουν και δυστυχώς για τους γερμανούς δεν έβγαλαν κάτι καινούριο εκτός πια αν Γκριν, Γκάρετ και Χαμαν κάνουν παπάδες στα κρίσιμα χιαστί)
Λετονία (όπως πάντα πολύ θεαματικό και γρήγορο -ή μήπως βιαστικό το μπάσκετ που παίζει..- πάντως με Ιταλία και Ρωσία πολύ μου άρεσε, επίσης ο Σκέλε και ο Βάλτερς είναι παίκτες στους οποίους μπορεί να υπολογίζει ότι θα τον βοηθήσουν από την περιφέρεια ο Μπιέντρινς)
Σερβία (αν και η φετινή ομάδα έχει το ταλέντο -Γκούροβιτς, Γιάριτς, Μίλισιτς δεν έχει και η κάθε ομάδα- σίγουρα μπορούν να είναι πολύ καλύτεροι από πέρσι αλλά πάλι κάτι θα γίνει και θα κυνηγιούνται μεταξύ τους...)
Κροατία (τι να πω για αυτούς; δεν εμπνέουν καθόλου πια και αφού ο Πλάνινιτς έχει τα μαύρα του τα χάλια και δεν παίζει ο Βούισιτς...)


Συμφωνώ εν μέρη... Μοναδικά σημεία στα οποία δεν συμφωνώ είναι ότι έβαλες της Σερβία τόσο χαμηλά, πιστεύω θα πάει 8αδα... Επίσης η Λιθουανία είναι μεν καλή ομάδα αλλά όχι να πάει και τελικό... Την βλέπω κάπου 5η...
nikefalin
QUOTE(sarounas @ Aug 19 2007, 19:59 ) *
σαν να έχει ξεφύγει λίγο το τόπικ μου φαίνεται tongue.gif

αν έκανα μια πρόωρη εκτίμηση για το ευρωμπάσκετ 15 μέρες πριν το οποίο κατά την γνώμη μου θα είναι πολύ δυσκολότερο του προηγούμενου θα έλεγα

για τετράδα (1-4) τυχαία η σειρά βέβαια...

Ισπανία (σίγουρα το μεγάλο φαβορί)
Λιθουανία (ο ηγέτης ήρθε να βάλει κάποια πράγματα στην θέση τους και νομίζω θα τα καταφέρει)
Ιταλία (με την αλεπού τον Τσάρλι στον πάγκο, με τόσο ταλέντο μαζεμένο Μπαρνιάνι, Μπελινέλι, Μανσινέλι αλλά και με τους έμπειρους παικταράδες Μπουλέρι και Μπαζίλε ποιος τους υποτιμά; )
Σλοβενία (νομίζω ότι θα κάνει το μπαμ, παρά τις απουσίες Μπετσίροβιτς και Μπρέζετς και θα είναι η ισχυρότερη εκπρόσωπος της πρωην Γιουγκοσλαβίας)

Για 5-8

Ελλάδα (με την ευχή να διαψευσθώ αλλά θεωρώ αρκετά δύσκολο σε τρίτο σερί τουρνουά να μείνουμε στην κορυφή)
Γαλλία (πολλά θα κριθούν από την εντιμότητα και συμμετοχή ή όχι του Ντιαό)
Τουρκία (με τις προσθήκες των nbaers ανεβάζει πολύ τον πήχη και με τον Τάνιεβιτς που έχει για προπονητή δεν αποκλείεται το μεγάλο μπαμ, αφού έχει γλιτώσει πλέον από τον θεότρελο Τουρκσάν)
Ρωσία (το ταλέντο σε αυτήν πάντα περισσεύει αλλά με τον Μπλατ που έχουν για προπονητή θα πρέπει να είναι υπερευχαριστημένοι με την είσοδο στην 8άδα)

9-12
Γερμανία (τα χρόνια έχουν περάσει για τους παλιούς αξιόλογους συμπαίκτες του Nτιρκ και ο Νοβίτσκι δεν θα μπορεί να υπολογίζει σοβαρά σε βοήθειες από Οκουλάγια, αφού Ντεμιρέλ και Φέμερλινγκ μάλλον δεν υπάρχουν και δυστυχώς για τους γερμανούς δεν έβγαλαν κάτι καινούριο εκτός πια αν Γκριν, Γκάρετ και Χαμαν κάνουν παπάδες στα κρίσιμα χιαστί)
Λετονία (όπως πάντα πολύ θεαματικό και γρήγορο -ή μήπως βιαστικό το μπάσκετ που παίζει..- πάντως με Ιταλία και Ρωσία πολύ μου άρεσε, επίσης ο Σκέλε και ο Βάλτερς είναι παίκτες στους οποίους μπορεί να υπολογίζει ότι θα τον βοηθήσουν από την περιφέρεια ο Μπιέντρινς)
Σερβία (αν και η φετινή ομάδα έχει το ταλέντο -Γκούροβιτς, Γιάριτς, Μίλισιτς δεν έχει και η κάθε ομάδα- σίγουρα μπορούν να είναι πολύ καλύτεροι από πέρσι αλλά πάλι κάτι θα γίνει και θα κυνηγιούνται μεταξύ τους...)
Κροατία (τι να πω για αυτούς; δεν εμπνέουν καθόλου πια και αφού ο Πλάνινιτς έχει τα μαύρα του τα χάλια και δεν παίζει ο Βούισιτς...)


Κι εγώ τους Σλοβένους δεν τους υπολογίζω τόσο. Αν και τους συμπαθώ υπερβολικά εως σημείο αδυναμίας, και πιστεύω οτί επιτέλους έχουν καλό προπονητή, το DNA τους θα τους προδώσει στα κρίσιμα παιχνίδια. Μια λάθος πάσα κι ένα λάθος σουτ του Γιάκα φτάνουν. Και βλέπω εμάς στη θέση τους στην τετράδα οπού εκεί δεν μπορώ να προβλέψω από τώρα την τελική κατάταξη. Οι Γάλλοι με την αγία Τριάδα ( Πάρκερ, Ντιό και Μισελ Πιετρίς) αλλά χωρίς τον Ζελαμπάλ θα βολευτούν με θέση στην εξάδα. Επίσης ο αστάθμητος παράγοντας Ντίρκ μπορεί να κάνει τους Γερμανούς να πετάξουν. Για τους Σέρβους συμφωνώ, πολύ ταλέντο αλλά κάποια στιγμή θα γυαλίσει το μάτι του Γκούροβιτς και θα ψάχνονται. Οι Τούρκοι είναι το αίνιγμα, εαν οι ΝΒΑερς δέσουν με τους υπόλοιπους ίσως χτυπήσουν και τετράδα. Αυτοί που ίσως μείνουν και έξω από την 8άδα είναι οι Ρώσσοι, με pg τον Χόλντεν και σέντερ τον Αμανατίδη δεν πας μακριά.

Αύριο θα είμαι από νωρίς στο Ακρόπολις (από τον πρώτο αγώνα), όποιος θέλει με pm να συνενοηθούμε
Germany96
QUOTE(k_sal_15 @ Aug 19 2007, 23:36 ) *
η Λιθουανία είναι μεν καλή ομάδα αλλά όχι να πάει και τελικό... Την βλέπω κάπου 5η...

Δεν είπε πως θα πάει τελικό, είπε πως θεωρεί ότι θα είναι στην τετράδα. Από πλευράς ταλέντου, μετά την Ισπανία εγώ βάζω την Λιθουανία. Τώρα τι όρεξη και ενέργεια θα έχουν τα αστέρια τους και αν θα καταφέρουν να δέσουν όλοι αυτοί οι εξαιρετικοί παίκτες μαζί, είναι άλλο θέμα.

QUOTE(nikefalin @ Aug 20 2007, 00:32 ) *
με pg τον Χόλντεν και σέντερ τον Αμανατίδη δεν πας μακριά.

Με pg τον Holden και σέντερ τον Αμανατίδη πάντως η CSKA πήρε την Euroleague tongue.gif
Συμφωνώ όμως πως μπορεί να αποχαιρετήσει και νωρίς καθώς είναι απρόβλεπτη ομάδα.
man10
Ωραια γουσταρω... Για να δωσω και εγω τα δικα μου Power rankings...



1:ΙΣΠΑΝΙΑ
Παιζουν στην εδρα τους,στα φιλικα δειχνουν ανικητοι,ειναι παγκοσμιοι πρωταθλητες,εχουν να χασουν παιχνιδι εδω και 22 ματς...Με η χωρις τον Γκαρμπι τους θεωρω πρωτο φαβορι...Ειμαι πεπεισμενος οτι στις δυο πρωτες φασεις θα νικανε ολους τους αντιπαλους με τεραστιες διαφορες και θα προκαλεσουν τον φοβο των παντων αλλα εχω τις υποψιες μου οτι θα εμφανισον ξανα το γνωστο chocking(αληθεια ετσι γραφεται?) σε ημιτελικους και τελικους.



2:ΕΛΛΑΔΑ
Ειμαστε οι πρωταθλητες Ευρωπης με ενα απιστευτο ροστερ τοσο στην περιφερεια οσο και στην frontline... Σιγουρα η απουσια Σοφο και η απουσια σουτερ προβληματιζουν και δημιουργουν υποψιες οτι η Ελλαδα θα παρουσιαστει προβλεψιμη οπως στο Ευρωμπασκετ του 2005,αλλα σιγουρα η αμυνα θα ειναι ξανα απο ατσαλι και σιγουρα η προσωπικοτητα των παιδιων θα μιλησει ξανα στα κρισιμα οποτε ξεχαστε απο τωρα το ενδεχομενο να χασουμε αγωνες που θα κριθουν στον ποντο...Eξισου σιγουρο ειναι οτι δεν θα εντυπωσιασουμε κανεναν στις δυο πρωτες φασεις με τις εμφανισεις μας...Αλλα αληθεια,ειναι αυτο απαραιτητα κακο??Απο την αλλη τα εσωτερικα προβληματα και οι κακες εμφανισεις στα φιλικα προβληματιζουν καπως και καποιους(οχι εμενα παντως) αλλα γενικα don't underestimate the heart of the champion...


3:ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ
Ο.κ σιγουρα οι εμφανισεις στα ματς με την Ισπανια προβληματησαν...Επισης σιγουρα ακομη ο Γιασικεβιτσιους δεν ειναι ο παικτης που ολοι ξεραμε απο την Μακαμπι...Ουτε καν απο την Ολυμπια θα ελεγα...Παρ'ολ'αυτα το ροστερ τους μονο υποσχεσεις μπορει να αφησει,αφου ειναι γεματο και ικανο για ολα...Εξακολουθω παντως να τους θεωρω κατωτερους απο Ισπανια και Ελλαδα...




4-5:ΙΤΑΛΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ
Απο την μια οι Ιταλοι οι οποιοι συνδυαζουν την παλαια επιτυχημενη γενια με τους νεους οι οποιοι ειναι ετοιμοι να αναλαβουν δραση δημιουργωντας ενα απιστευτο κραμα εμπειριας,ταλεντου και ενεργειας και απο την αλλη οι Γαλλοι του Παρκερ και του Ντιο,οι οποιοι απο οτι δειχνουν στα φιλικα φετος ξερουν και να σουταρουν...
Μαλλον ενα μικρο προβαδισμα στους Ιταλους λογω πιο γεματου ροστερ...


6:ΣΕΡΒΙΑ
Για να πω την αληθεια μου,αν δεν μας ειχαν διαλυσει στο φιλικο,δεν θα τους εβαζα τοσο ψηλα αλλα οπως και να εχει,δεν μπορω να βρω καποιον που να χει περισσοτερες πιθανοτητες...Επισης το ροστερ μου βγαζει κατι πολυ θετικο,δεν ξερω γιατι,αλλα πιστευω οτι εχουν πιθανοτητες ακομη και για 4αδα...Ειδικα ο Μιλισιτς,πιστευω πως θα κανει θραυση και επισης θεωρω οτι ο Γκουροβιτς θα κοντραριστει με τον Νοβιτσικι για τον πρωτο σκορερ...

7-8-9:ΚΡΟΑΤΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΡΩΣΙΑ
Θεωρω την Κροατια σαφως καλυτερη και με περισσοτερες ελπιδες απο τις αλλες δυο,χωρις να σημαινει οτι ομως θα φτασει και τοσο ψηλα...Απο τους Ρωσους κλασικα περιμενω ενα μηδενικο...Τιποτα περισσοτερο...Τεραστια προβληματα στην θεση του ασσου...Οπως διαβασα σε ενα ξενο forum ακομη και ο Κους θα ηταν πολυτελεια για τους Ρωσους...ΙΜΟ ακομη και ο Χαρισης...
Οι Σλοβενοι,με προπονητη τον Πιπαν δεν πανε πουθενα,εδω δεν εκαναν τιποτα αλλες χρονιες με ροστερ πολυ καλυτερο.θα κανουν φετος???Δεν νομιζω...

Αυτα ειναι ολα... Δεν μπαινω στον κοπο να αναλυσω τα πιο κατω...
man10
QUOTE(Germany96 @ Aug 19 2007, 22:23 ) *
Με pg τον Holden και σέντερ τον Αμανατίδη πάντως η CSKA πήρε την Euroleague tongue.gif
Συμφωνώ όμως πως μπορεί να αποχαιρετήσει και νωρίς καθώς είναι απρόβλεπτη ομάδα.

Ναι μονο που η ΤΣΣΚΑ ειχε και εναν Παπαλουκα και εναν Αντερσεν...Τπτ μωρε σιγα...
Germany96
Μωρέ κι άλλους είχε αλλά κι εθνική Ρωσίας δεν είναι και του πεταματού. Την Τουρκία δεν την έχεις για 8άδα; Πέρυσι εμένα καλές εντυπώσεις μου άφησαν και με τους NBAers δυναμώνει πολύ το roster τους. Οι Κροάτες αντίθετα δεν μου γεμίζουν το μάτι χωρίς τους "λιποτάκτες" που λέει κι ο Suker.
man10
QUOTE(Germany96 @ Aug 19 2007, 22:43 ) *
Μωρέ κι άλλους είχε αλλά κι εθνική Ρωσίας δεν είναι και του πεταματού. Την Τουρκία δεν την έχεις για 8άδα; Πέρυσι εμένα καλές εντυπώσεις μου άφησαν και με τους NBAers δυναμώνει πολύ το roster τους. Οι Κροάτες αντίθετα δεν μου γεμίζουν το μάτι χωρίς τους "λιποτάκτες" που λέει κι ο Suker.

Και εγω ελεγα ποια ομαδα ξεχασα... Ναι οντως την εχω για 6η θεση την Τουρκια και αμα βρουν και χημεια(πραγμα που το κοβω κομματακι συσκολο) εχουν ικανοτητες μεχρι και για 4αδα...Η μαλλον πολυ ειπα...6αδα ειναι το οριο μαλλον...Εχουν προβλημα στον ασσο...




Οσο για την Εθνικη Ρωσιας,δεν ειμαι καν σιγουρος αν θα περασει απο τον ομιλο...
Pierce
τα παραλες για την ρωσια. στον ομιλο των 4 που περνανε οι 3 δεν θα περασει;
μονο ο κιριλενκο αρκει για να περασει τον ομιλο.
man10
QUOTE(pierce21 @ Aug 19 2007, 23:11 ) *
τα παραλες για την ρωσια. στον ομιλο των 4 που περνανε οι 3 δεν θα περασει;
μονο ο κιριλενκο αρκει για να περασει τον ομιλο.

Εγω δεν βρισκω κανεναν λογο να ειμαστε σιγουροι οτι οι Ρωσοι θα περασουν την 16 ομαδα που θα μπει στον ομιλο μας...Μα κανεναν... Ειναι η πιο τρελη ομαδα... Εχουν τεραστιο δημιουργικο προβλημα...
Το καλυτερο που εχουν να κανουν ειναι να περιμενουν μερικα χρονια να μεγαλωσουν οι πιτσιρικαδες που εχουν και τοτε να πανε για αν χτυπησουν μεγαλα πραγματα..
enypnio
QUOTE(man10 @ Aug 20 2007, 01:15 ) *
Εγω δεν βρισκω κανεναν λογο να ειμαστε σιγουροι οτι οι Ρωσοι θα περασουν την 16 ομαδα που θα μπει στον ομιλο μας...Μα κανεναν... Ειναι η πιο τρελη ομαδα... Εχουν τεραστιο δημιουργικο προβλημα...
Το καλυτερο που εχουν να κανουν ειναι να περιμενουν μερικα χρονια να μεγαλωσουν οι πιτσιρικαδες που εχουν και τοτε να πανε για αν χτυπησουν μεγαλα πραγματα..


To provlima einai oti oi rossoi den paizoun stis omades tous (opws sinevene kai me tous ellines otan pigainame skata)

episis me vasi tin klirosi i 8ada einai peripatos, se periptosi pou den mpoume stin 8ada milame gia ton titaniko apo ton opoio katevike o sirigos, apo ekei kai pera ama den kataferoume na nikisoume tous ispanous stin diastayrosi prepei na vgoume oi 2h oi 4h gia na min petyxoume tous ispanous stin diastayrosi ston imiteliko

ara tha paixoume i me ton 1o i me ton 3o apo tous apenati pou elpizoume na min einai i slovenoi i oi lithouanoi me tous opoious den matsaroume kala tous ypoloipous tous paizoume ypo k.s

ara an den pesoume stou slovenous ola paizontai alla ki slovenoi pou kanoun toso kairo proetoimasia tha ta exoun ftisei mexri tote ase pou sta krisima os gnoston o filtatos giakoulis klanei mentes

to gegonos ayto se sindiasmo me to oti o papaloukas arhizei na paizei basket apo tin stigmi pou tou kovete o ypnos

den kathista anikiti kai tin slovenia akoma
man10
Αντε ελατε να ξεκινησουμε τα rankings,αντε ας ξεκινησει καποιος...
Ξερω οτι ολοι εχετε πρωτη την Ισπανια,μετα ομως???
Silver8
QUOTE(man10 @ Aug 30 2007, 12:37 ) *
Αντε ελατε να ξεκινησουμε τα rankings,αντε ας ξεκινησει καποιος...
Ξερω οτι ολοι εχετε πρωτη την Ισπανια,μετα ομως???


2)Eλλάδα

3)Λιθουανία

4)Σερβία

5)Ιταλία

6)Γαλλία


Κουβέντα να γίνεται wink.gif
losers can win
συμφωνουμε smiley.gif
Παρτε και τις δικες μου προβλεψεις
1)Ελλάδα (απλη διαισθηση )
2)Ισπανία
3)Λιθουανία
4) Σλοβενία (ναι, ναι)
5)Γαλλια
6)Σερβια
7) Ιταλία

Βεβαια τώρα με τις διασταυρώσεις μπορεί να γίνει χαμός

υγ έχουμε 30 αυγούστου και ακομα να δω ένα αφιερωμα για το ευρωμασκετ. Ελπίζω να ευθυνονται αποκλειστικα οι πυρκαγιες για αυτο
man10
Λοιπον,ενω τα φιλικα φτανουν στο τελος τους,η αποψη μου για πολλες ομαδες εχει αλλαξει...
Η Ιταλια μαλλον απογοητευει παρα το γεγονος οτι το ροστερ της(στα δικα μου ματια τουλαχιστον) μοιαζει εντυπωσιακο,η Λιθουανια επισης δεν δειχνει τοσο καλη,η Τουρκια ειναι μια σκετη απογοητευση,η Ισπανια ειναι επικινδυνα ακομη και για τον εαυτο της καλη,η Γερμανια και η Ρωσια πανω κατω οπως τις περιμεναμε,ενω Σλοβενια,Κροατια,Γαλλια και Σερβια μοιαζουν πολυ καλυτερες απο αυτο που περιμεναμε...

Τεσπα,εχουμε και λεμε:

1-Ισπανια
2-Ελλαδα
3-Γαλλια
4-Λιθουανια
5-Σερβια
6-Ιταλια
7-Κροατια
8-Γερμανια
9-Σλοβενια
10-Ρωσια
soz
Εγω έχω πει 4αδα προ 2 μηνών και επιμένω στην ίδια.Με σειρά κατάταξης

1.ΕΛΛΑΣ

2.Λιθουανία

3.Τουρκία

4.Ισπανία
apkat
1.Λιθουανια(θα το παιξω και στοιχημα)
2.Ισπανια
3.Σλοβενια
4.Γαλλια
Anaz
Δεν γνωριζω το προγραμμα κ τις διασταυρωσεις οποτε δεν μπορω να κανω τετοια προβλεψη,παρα μονο αν αφορα καθαρα την δυναμικοτητα κ μονο των ομαδων.

Βλεπω λοιπον φυσικα τους Ισπανους πρωτο φαβορι,αν κ διαισθανομαι οτι στα ημιτελικα μπορει να κανουν καμμια πατατα,δεδομενου οτι πανε στην διοργανωση ως το απολυτο φαβορι,κ παιζουν μπροστα στο κοινο τους,οποτε ο κινδυνος ψυχολογικης καταρρευσης ειναι ορατος..Τρεφω παντως μεγαλη εκτιμηση για τον Ερναντεζ..

Απο'κει κ περα θεωρω δυσκολο για μας,για διαφορους λογους,να φτασουμε τριτη σερι χρονια ως τον τελικο.. Εγω μας βλεπω να φευγουμε με το χαλκινο,το οποιο βεβαια δεν μπορει να χαρακτηριστει ως αποτυχια, ουτε αποτελει μικρο πραγμα τριτο σερι μεταλλιο..
Απο'κει κ περα..

Σλοβενοι,Κροατες ενω τους εκτιμω παρα πολυ κ υπο αλλες προυποθεσεις θα τους ειχα στα φαβορι για τετραδα,φετος δεν μου γεμιζουν το ματι.

Τους Ρωσους,δεν ξερω αλλα εγω δεν μπορω να τους ξεγραψω..Κ στο περασμενο Ευρωμπασκετ τους ειχα στα φαβορι.Απο τη δεκαετια του 90 με Καρασεφ,Κουντελιν κ λοιπους,αυτη η ομαδα παντα με φοβιζε.. Λογικα παντως με τον Kirilenko ψιλοντεφορμε κ τον Χολντεν πλευμεκερ δεν ειναι για πολλα..

Οι Σερβοι ειναι ικανοι για το καλυτερο κ το χειροτερο.Αν δεν ηταν αυτη η περιεργη ηττα της Εθνικης μας δεν θα τους ειχα για πολλα,αλλα επειδη μιλαμε για φιλικο,κ ειμαι βεβαιος οτι σε επισημο θα ηταν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικα τα πραγματα, εξακολουθω να ειμαι ΠΟΛΥ δυσπιστος.

Οι Τουρκοι ειναι ιδιαιτερα υπολογισιμος αντιπαλος φετος.Κ απ'τις ομαδες που μπορουν να μας κοντραρουν.Αυτοι, κ λιγοτερο κ οι Ιταλοι, υπο προυποθεσεις κ αναλογα τον αντιπαλο που θα πεσουν μπορουν να διεκδικησουν μια θεση στην τετραδα..

Οι Γαλλοι στερουνται αν δεν κανω λαθος των Ζελαμπαλ,Πιετρις.Η αληθεια ειναι οτι ο Μπερζο εχει φτιαξει ενα καλο δεμενο συνολο που παιζει πολυ καλη αμυνα.Ειναι στα φαβορι βεβαια για 4αδα,κ διεκδικουν με αξιωσεις κ μεταλλιο,αν κ στα φιλικα δεν επιασαν μεγαλη αποδοση! Ευτυχως εμεις τους εχουμε παρει ουτως η αλλως τον αερα. biggrin.gif

Τελειωνω με τους Λιθουανους τους οποιους, οπως εχω ξαναπει, προσωπικα θεωρω στα μεγαλα φαβορι!Οι Λιθουανοι αν πιασουν αποδοση μπορουν να διεκδικησουν ακομα κ το χρυσο!Ο Καουκενας ειναι ενα εμπειρο κ ποιοτικο γκαρντ,κ αποτελει σημαντικοτατη προσθηκη,ενω οι Σαρας,Σισκα εχουν το ειδικο βαρος που μπορει να κανει τη διαφορα!Μαζι με τα πολυ καλα κ αθλητικα φοργουορντ στην φροντ λαιν,κ το "σκιαχτρο" Γιαβτοκας,δειχνουν μια ομαδα με βαθος κ ποιοτικα στο ροστερ που συγκεντρωνει ολα τα στοιχεια να φτασει ακομα κ στην κορυφη!

Οπως θα καταλαβατε,φαβορι για τετραδα βλεπω:
Ισπανια
Λιθουανια
Ελλαδα
Γαλλια

Πιο ξεκαθαρη αποψη ομως θα μπορω να εκφερω αφου δω τις ομαδες μετα τον πρωτο γυρο, κ ιδιαιτερα οταν φυσικα σχηματιστουν τα ζευγαρια.
man10
Να συμπληρωσω οτι οι Ισπανοι και να μην επαιζαν στην εδρα τους,θα ηταν παλι το φαβορι για μενα.
Επισης ο Μπερζο στην Γαλλια απο οτι φαινεται εχει δημιουργησει ενα πολυ καλο συνολο,το οποιο οχι μονο παιζει καλη αμυνα(κατι το οποιο αλλωστε εκαναν και τις 2 προηγουμενες χρονιες) αλλα εκτος απ'αυτο εχει και πολυ καλο περιφερειακο σουτ,κατι που ξεκαθαρα οφειλεται στις προσθηκες που εκανε ο Γαλλος προπονητης.
Οι Ιταλοι με απογοητευσαν κοντρα στην Εθνικη μας,βασιζονται υπερβολικα πολυ στα 3ποντα,και οταν δεν μπαινουν...Εχουν προβλημα μεγαλο...
thrylos7
Κάποια απαισιοδοξία βλέπω...

Η Ισπανία είναι λογικό να θεωρείται φαβορί, αλλά πέρα από το βάρος αυτού του τίτλου, έχει έναν εξαιρετικό προπονητή, που όμως δεν έχει δείγματα γραφής σε καταστάσης πανικού (είτε μέσα στο παιχνίδι, είτε μετά από μια απρόσμενη ήττα) μέχρι στιγμής για την ομάδα.

Πέρα από αυτό, μπορώ εύκολα να υποθέσω, ότι ο Δράκος, αυτή τη στιγμή, γνωρίζει καλύτερα την Εθνική Ισπανίας από τον ίδιο τον Ερνάντεζ... Όποιος πιστεύει ότι ο "άνθρωπος με το πορτοκαλί αίμα", απλώς περνούσε το χρόνο του αυτή τη σεζόν, ας σηκώσει το χέρι.

Όχι βέβαια ότι και ο Ερνάντεζ θα έκανε το ίδιο... Ούτε η Ισπανία είναι κάποια ομάδα που μπορείς να προκαθορίσεις το αποτέλεσμα (και συγκεκριμένα τη νίκη) απέναντί της. Έχει πάρα πάρα πολύ ποιοτικό ρόστερ (το οποίο είχε βεβαίως και σε άλλες, πρόσφατες διοργανώσεις, ίσως σε όχι τόσο μεγάλο βαθμό όμως).

Φαβορί για το βάθρο είναι και η Λιθουανία... προφανείς οι λόγοι, έχουν χιλιοειπωθεί.

Δεν υπάρχει άλλη ομάδα που να έχει σοβαρές αξιώσεις να πάρει το χρυσό, κατά την άποψή μου.

Η Σερβία είναι αρκετά καλή, η Σλοβενία πεσμένη, η Κροατία θεωρητικά έχει χειρότερη ομάδα, αλλά την υπολογίζω πάρα πολύ, η Γαλλία καλή, αλλά έχει ταβάνι, ειδικά σ' αυτό το Ευρωμπάσκετ, η Ιταλία δε γεμίζει το μάτι προς το παρόν, αλλά όταν ο Ρεκαλκάτι λέει πως "θα τα δώσουμε όλα", δεν έχουμε παρά να τον πιστέψουμε, ενώ η Γερμανία έχει επίσης ένα ταβάνι που λογικά φτάνει μέχρι την τετράδα.

Νομίζω πάντως πως σ' αυτό το Ευρωμπάσκετ υπάρχει μικρότερος ανταγωνισμός, ή επίπεδο καλύτερα, στη μέση (πχ για τη μάχη των θέσεων των Ο.Α.), αλλά η κορυφή είναι μακράν πιο δύσκολη από το Βελιγράδι, αφού εκεί δεν υπήρχε ούτε αυτή η Ισπανία, ούτε αυτή η Ελλάδα, ίσως ούτε αυτή η Λιθουανία (σε σύγκριση με την πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2005 κι όχι με τη Λιθουανία).

Rankings, όχι ακόμα...
man10
[quote name='thrylos7' date='Aug 31 2007, 00:08 ' post='107522'

Νομίζω πάντως πως σ' αυτό το Ευρωμπάσκετ υπάρχει μικρότερος ανταγωνισμός, ή επίπεδο καλύτερα, στη μέση (πχ για τη μάχη των θέσεων των Ο.Α.), αλλά η κορυφή είναι μακράν πιο δύσκολη από το Βελιγράδι, αφού εκεί δεν υπήρχε ούτε αυτή η Ισπανία, ούτε αυτή η Ελλάδα, ίσως ούτε αυτή η Λιθουανία (σε σύγκριση με την πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2005 κι όχι με τη Λιθουανία).
[/quote]
Ακριβως αυτο.
Δεν συμφωνω με την αποψη που εξεφρασε χθες ας πουμε ο Ιωαννου οτι προκειται για το πιο ανταγωνιστηκο Ευρωμπασκετ...Οχι,οχι σε καμια περιπτωση...Αυτο της Σερβιας ηταν πολυ πιο ανταγωνιστηκο...
geosider
thrylos και μαν10, διαφωνώ και με τους δυο σας smile.gif

το προηγούμενο ευρωμπάσκετ ήταν αρκετά χαμηλού επιπέδου, πολύ μέτριο

στην πραγματικότητα ισπανία λιθουανία και σερβία δεν υπήρχαν αλλά ούτε καν η τουρκία και η γερμανία του νοβίτζκι έφτασε σε τελικό κάτι που δεν είχε ξανακάνει
ούτε νομίζω εμείς θα μπορούσαμε να το πάρουμε αν υπήρχαν η κανονικές ισπανία και λιθουανία που έπαιξαν στον τελικό του 2003
thrylos7
Θα διαφωνήσω μ' αυτό (με το χαρακτηρισμό, άσχετα με το αν ήταν καλύτερο ή όχι από το φετινό):

QUOTE
το προηγούμενο ευρωμπάσκετ ήταν αρκετά χαμηλού επιπέδου, πολύ μέτριο


Εγώ θυμάμαι που οι ομάδες για μετάλλιο (και όχι μόνο για το χάλκινο) ήταν πολλές ... Ίσως όσες είναι και τώρα, μόνο που πλέον δεν πηγαίνουν για το χρυσό..

Μπορώ να θυμηθώ ότι η Σερβία θεωρούνταν το φαβορί, Κροατία και Σλοβενία είχαν υπερπλήρη ρόστερ και γενικά (καθώς τούτη τη στιγμή δε μπορώ να φέρω στο μυαλό μου συγκεκριμένα παραδείγματα) υπήρχαν πολλές ιδιαίτερα επικίνδυνες ομάδες...

(Α ναι, μου ήρθαν... η Ρωσία που ήταν ιδιαίτερα υπολογίσιμη, κάτι που δεν είναι τόσο φέτος, η Γαλλία που ήταν πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο, αν και τότε είχε καλύτερο ρόστερ)

Η Γερμανία είχε κι άλλες επιτυχίες με τον Νοβίτσκι, αν και ούτε κι εγώ περίμενα να προκριθεί καν στους τέσσερις...
geosider
QUOTE(thrylos7 @ Aug 31 2007, 15:53 ) *
Θα διαφωνήσω μ' αυτό (με το χαρακτηρισμό, άσχετα με το αν ήταν καλύτερο ή όχι από το φετινό):
Εγώ θυμάμαι που οι ομάδες για μετάλλιο (και όχι μόνο για το χάλκινο) ήταν πολλές ... Ίσως όσες είναι και τώρα, μόνο που πλέον δεν πηγαίνουν για το χρυσό..

Μπορώ να θυμηθώ ότι η Σερβία θεωρούνταν το φαβορί, Κροατία και Σλοβενία είχαν υπερπλήρη ρόστερ και γενικά (καθώς τούτη τη στιγμή δε μπορώ να φέρω στο μυαλό μου συγκεκριμένα παραδείγματα) υπήρχαν πολλές ιδιαίτερα επικίνδυνες ομάδες...

(Α ναι, μου ήρθαν... η Ρωσία που ήταν ιδιαίτερα υπολογίσιμη, κάτι που δεν είναι τόσο φέτος, η Γαλλία που ήταν πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο, αν και τότε είχε καλύτερο ρόστερ)

Η Γερμανία είχε κι άλλες επιτυχίες με τον Νοβίτσκι, αν και ούτε κι εγώ περίμενα να προκριθεί καν στους τέσσερις...

μα αυτό που λέω είναι ότι μπορεί να υπήρχαν πολλές καλές ομάδες αλλά καμιά πάρα πολύ καλή όπως ήταν πέρσι η Ισπανία, το 2003 η Λιθουανία, το 2001 η γιουγκοσλαβία και πάει λέγοντας
και το 87 εμείς κερδίσαμε ομάδες όπως την σοβιετική και την γιουγκοσλαβία αλλά στο προηγούμενο δεν αισθάνθηκα καμια υπέρβαση επί καμμιάς τρομερής ομάδας ενώ φέτος αν κερδίσω την ισπανία ή και την λιθουανιά του σάρας θα αισθανθώ smile.gif
thrylos7
Δε διαφωνώ καθόλου σ' αυτό.. Το έχω αναφέρει εξάλλου... smile.gif
QUOTE
αλλά η κορυφή είναι μακράν πιο δύσκολη από το Βελιγράδι, αφού εκεί δεν υπήρχε ούτε αυτή η Ισπανία, ούτε αυτή η Ελλάδα, ίσως ούτε αυτή η Λιθουανία (σε σύγκριση με την πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2005 κι όχι με τη Λιθουανία).
man10
Λοιπον,μια μερα και κατι ωρες προτου ξεκινησει το Ευρωμπασκετ ειμαι ετοιμος να πραθεσω τις προβλεψεις μου για το Ευρωμασκετ...


1- ΙΣΠΑΝΙΑ

Το μεγαλο φαβορι! Ενα ροστερ που προκαλει σιγουρα σεβασμο,παιζουν στην εδρα τους,κανουν εκπληκτικες εμφανισεις στα φιλικα,ειναι παγκοσμιοι πρωταθλητες...Σαν πολλα δεν μαζευτηκαν?
Προφανως,αλλα οπως και να το κανουμε αυτη η Ισπανια δειχνει σχεδον ανικητη,ακομη και αν το Eurobasket δεν ηταν στην εδρα της,θα εξακολουθουσα να την θεωρω πρωτο φαβορι για τον τιτλο.
Ισορροπια μεταξυ ''κοντων'' και ''ψηλων'',απιστευτη πληροτητα σε ολες τις θεσεις,με παικτες που παιζουν πολλα χρονια μαζι,αλλα και αλλους νεοτερους οι οποιοι εχουν αποδειξει οτι αξιζουν μια θεση σε αυτη την υπερομαδα.

2- ΕΛΛΑΔΑ

Να μαστε και εμεις.Καλουμαστε να υπερασπιστουμε τον τιτλο μας,κατι που μονο ευκολο δεν θα ειναι. Το ροστερ ειναι πληρες,με την γνωστη τετραδα των guards μας να προκαλει τρομο,αφου σιγουρα προκειται για την καλυτερη στην Ευρωπη,αν οχι στον κοσμο.Σιγουρα οι απουσιες Φωτση και Σοφο θα στοιχησουν αφου και οι δυο προσφεραν πολλα πραγματα στη Εθνικη,αλλα το σημαντικοτερο στοιχειο της ομαδας αυτης ειναι οτι προκειται για συνολο,οποτε ισως και να μην επηρεαστουμε τοσο πολυ.Ο Γιαννακης απο τον παγκο προσφερει σιγουρια,οπως και οι Διαμαντιδης,Παπαλουκας οι οποιοι στα φιλικα δεν περασαν πολλη ωρα στο παρκε μαζι κατι που σιγουρα θα κανουν στο Ευρωμπασκετ αφου με αυτους τους δυο μεσα η ομαδα περναει σε αλλο επιπεδο. Παπαδοπουλος και Σπανουλης μαλλον θα ειναι τα επιθετικα στηριγματα μας.



3- ΓΑΛΛΙΑ

Πελατες?Σιγουρα... Αξιοι υποτιμησης? Σε καμια περιπτωση. Οι Γαλλοι κατεβαζουν μια ομαδα δυνατη οχι τοσο ΝΒΑ Style οσο τις προηγουμενες χρονιες αλλα αυτο μαλλον καλο θα τoυς κανει.
Ο Παρκερ ειναι πραγματικα ''μαεστρος''. Σκοραρει,πασαρει και ηγειται της ομαδας αυτης,ενω ο Ντιο ακολουθει.
Ο Μπερζο αφησε πολλους εκπληκτους οταν εκοψε τον Πιετρους και τον Ζελαμπαλ αλλα τελικα μαλλον σε καλο θα τους βγει,καθως ο Γαλλος προτιμησε παικτες που μπορουν να σουταρουν,για να καλυψει την μεγαλη αδυναμια της Γαλλιας τα δυο προηγουμενα χρονια,που ακουγε στο ονομα περιφερειακο σουτ.
Βεβαια παραμενουν σουπερ-αθλητικοι,να μην ξεχνιομαστε...


4- ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ

Να πω την αληθεια δεν μου γεμιζουν το ματι,δεν νομιζω οτι μπορουν να κοντραρουν εμας η την Ισπανια και τους θεωρω κατωτερους απο τους Γαλλους. Παρ'ολ'αυτα ειναι σιγουρα καλυτεροι απο τις υπολοιπες ομαδες,ειδικα απο την στιγμη που στον ασσο,εχουν τον...Σαρας!
Εχουν πληροτητα σε ολες τις θεσεις (οκ,στον ασσο υπαρχει μονο ο Σαρας,αλλα αληθεια πειραζει?),οι ψηλοι τους ειναι αθλητικοι,μπορουν να σουταρουν,ενω η περιφερεια τους σιγουρα υστερει,και πολυ μαλιστα σε αθλητικα προσοντα αλλα απο την αλλη εχουν ολοι φαρμακερο σουτ. Ο Σισκαουσκας λογικα θα ηγηθει επιθετικα,ενω ο Γιασικεβιτσιους θα ειναι ο φυσικος ηγετης της ομαδας αυτης.
Ο coach δεν εμπνει εμπιστοσυνη,αλλα... αν βρουν ρυθμο μπορουν να κανουν τρομερα πραγματα,αλλιως μαλλον η 4αδα ειναι το ταβανι τους.
mgg
Εγω διαφωνω με οσους τοποθετουν τη Σλοβενια στην τετραδα! Το θεωρω απιθανο ελλειψη και Μπετσιροβιτς.
Στις τεσσερις πρωτες θα εβαζα Ισπανια, Λιθουανια, Ιταλια και Ελλαδα η Σερβια. Περιμενω εκπληξη απο τη μεγαλη σχολη των Σερβων. Οποιος νικησει στο μεταξυ μας παιχνιδι νομιζω πως θα παει και στην τετραδα, εχω εμπνευση
man10
Συνεχιζω με τις επομενες 4,

5- ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Το μεγαλο αουτσαιντερ σιγουρα,οπως και καθε χρονια τωρα τελευταια. Ειναι ο ορισμος την ομαδας που στηριζεται σε εναν παικτη.Ο Νοβιτσκι,ο οποιος κατα την αποψη μου ειναι κορυφαιος παικτης στον πλανητη μετα τον Νας εχει καταφερει με την παρουσια του και μονο να ανεβασει οχι ενα αλλα πολλα επιπεδα την Γερμανια.
Αρχικα πιστευω οτι θα τερματιζε καπου 8η η κατι τετοιο,αλλα στην συνεχεια βλεποντας τις αλλες ομαδες στα φιλικα,η Γερμανια ανεβηκε στην υποληψη μου,οχι γιατι τωρα πια την θεωρω καλυτερη απο οτι πριν 3 εβδομαδες αλλα επειδη θεωρω τις αλλες αρκετα χειροτερες.
Δεν ξερω κατα ποσο ο μεγαλος Γερμανος θα παρουσιαστει επηρεασμενος απο το φιασκο των play offs με το Νταλας,αλλα το σιγουρο ειναι οτι εαν ο Νοβιτσκι δεν ειναι σε καλη μερα τοτε αυτοματα η Γερμανια γινεται μια ομαδα μετρια,πολυ μετρια.Οι ρολιστες,Χαμαν,Ρολερ,Οκουλαγια,Χεμπερ,Φεμε
λιγκ ειναι πολυ χρησιμοι διπλα στον Ντιρκ αλλα απο μονοι τους αμφιβαλω αν θα καταφερναν να οδηγησουν την Γερμανια στο eurobasket.
Tαβανι η 4αδα και για αυτους,αν και το πιθανοτερο ειναι να συμβιβαστουν με μια 5η η 6η θεση.



6- ΚΡΟΑΤΙΑ

Οπως εχουμε βαρεθει να ακουμε τις τελευταιες μερες,ειναι το μεγαλο ερωτηματικο της διοργανωσης.Σιγουρα εχουν απουσιες και σιγουρα θα μπορουσαν να ειναι πιο πληρεις αρα και καλυτεροι,παρ' ολ' αυτα ομως εξακολουθουν να ειναι μια πολυ υπολογισημη ομαδα.Στα φτερα σιγουρα ειναι αδυναμοι αλλα εχουν εξαιρετικα point guards τα οποια αναμενεται να καλυψουν και αλλες θεσεις για ορισμενα λεπτα.
Μεσα στην ρακετα ειναι καλοι,με Κασουν,Πρκατσιν και Νιτσεβις με Αντριτς ως εναλλακτικες λυσεις ενω υπαρχει και ο ταλαντουχος forward Μαρκοτα ο οποιος σιγουρα θα βοηθησει.
Λειπουν οι Γκιριτσεκ και Βουισιτς,οποτε το πιθανοτερο ειναι ρολο ηγετη να αναλαβει ο Πλανινιτς.



7- ΣΕΡΒΙΑ


Πανω απο 12 παικτες αρνηθηκαν να συμμετεχουν στην προετοιμασια,αλλα και ετσι η Σερβια παραμενει δυνατη,υπολογισιμη και πανω απο ολα...διψασμενη.
Μιλισιτς,Γκουροβιτς και Γιαριτς αναμενεται να ηγηθουν αυτης της νεανικης ομαδας,η οποια στα φιλικα εντυπωσιασε με καποια εκπληκτικα αποτελεσματα αλλα με καποια αλλα προβληματισε.
Βασιζεται πολυ στην εξαιρετικη γενια των 87-88,με Τεοντοσιτς,Τεπιτς,Αλεξαντροφ και Λαμποβιτς απο την θρυλικη γενια των 87αρηδων(μονο ο τραυματιας Μιγιατοβιτς λειπει για να συμπληρωθει η βασικη 5αδα της τρομερης αυτης γενιας),αλλα και ο Μαρκοβιτς ο οποιος αφησε καλες εντυπωσιες στο παγκοσμιο των εφηβων στην Σερβια.
Η αληθεια ειναι παντως οτι υπο φυσιολογικες συνθηκες παικτες οπως ο Ρασιτς και ο Ραντιβογιεβιτς θα εβλεπαν με κυαλια την Εθνικης της χωρας τους.
Οι Σερβοι λοιπον παρουσιαζουν μια νεανικη ομαδα,με μεγαλη επιθυμια για διακριση αλλα αρκετα απειρη αρα προς το παρον περιορισμενων δυνατοτητων.



8- ΙΤΑΛΙΑ


Αρχικα βλεποντας το ροστερ της Ιταλιας σκεφτηκα,''Θεε μου,τι ομαδαρα ειναι αυτη''... Οντως ηταν μια ομαδα που συνδυαζε νιατα και εμπειρια,με ισορροπια αναμεσα σε περιφερεια και frontline,αν και ισως αντιμετωπιζε καποια προβληματακια στην θεση του center.Παρ'ολ'αυτα σκεφτηκα οτι οι εκπληκτικοι forwards των Ιταλων θα εφταναν και θα περισσευαν για να οδηγησουν αυτην την ομαδα ψηλα.
Στα πρωτα φιλικα,εντυπωσιασαν,στη συνεχεια ομως χτυπηθηκαν απο τραυματισμους και η εικονα τους στα τελευταια φιλικα ηταν τουλαχιστον απογοητευτικη,παρουσιαζοντας ενα αναρχο στυλ παιχνιδιου με τρελα τριποντα,τα οποια αν δεν μπουν δυσκολευον αφανταστα το εργο των Ιταλων.
Αν βρουν τον καλο τους εαυτο,ειναι ικανοι για ψηλα,αλλιως μαλλον δεν θα περασουν καν τα προημιτελικα.
Ο Ρεκαλκατι ειναι εξαιρετικος προπονητης,αρκει να δουμε αν θα μας το αποδειξει αυτην την φορα.
NBAer
QUOTE(man10 @ Sep 2 2007, 12:56 ) *
Το μεγαλο φαβορι! Ενα ροστερ που προκαλει σιγουρα σεβασμο,παιζουν στην εδρα τους,κανουν εκπληκτικες εμφανισεις στα φιλικα,ειναι παγκοσμιοι πρωταθλητες.


Βαλτός εισαι? angry_red.gif
Το να κερδιζεις στα φιλικα και να λες οτι εχω αηττητο 26-0 ειναι χαζο. Ναι τερματισαν αηττητοι στο μουντομπασκετ αλλα ως εκει....


QUOTE
Προφανως,αλλα οπως και να το κανουμε αυτη η Ισπανια δειχνει σχεδον ανικητη


Δειχνει πολυ δυνατη αλλα οχι αηττητη. Τουλαχιστον σε εμενα. Οσο πιο αηττητη δειχνει μια ομαδα τοτε να περιμενεις την εκπληξη.... Οχι απο ομαδες οπως Πορτογαλια, Κροατια κλπ αλλα Ελλαδα, Λιθουανια, Ιταλια, Γερμανια, Σερβια, Ρωσσια μπορουν να την νικησουν χωρις να χρειαζεται να γινουν πραγματα και θαυματα. Μπορουν να την κοντραρουν απλα. Ειδικα Ελλαδα, Λιθουανια, Ιταλια και Ρωσσια πιστευω οτι θα την νικησουν αν την βρουνε μπροστα τους....


QUOTE
Να μαστε και εμεις.Καλουμαστε να υπερασπιστουμε τον τιτλο μας,κατι που μονο ευκολο δεν θα ειναι. Το ροστερ ειναι πληρες,


Δεν ειναι πληρες. Ο Σχορτσιανιτης και ο Φωτσης ειναι αναντικαταστατα κομματια του ροστερ μας....
Αν ειχαμε Σχορτσιανιτη και Φωτση τοτε ακομη και εγω θα εκλαιγα λιγοτερο και θα πιστευα οτι θα το παρουμε απλα. Δυστυχως αυτοι λειπουν.... sad.gif


QUOTE
3- ΓΑΛΛΙΑ

Πελατες?Σιγουρα... Αξιοι υποτιμησης? Σε καμια περιπτωση. Οι Γαλλοι κατεβαζουν μια ομαδα δυνατη οχι τοσο ΝΒΑ Style οσο τις προηγουμενες χρονιες αλλα αυτο μαλλον καλο θα τoυς κανει.
Ο Παρκερ ειναι πραγματικα ''μαεστρος''. Σκοραρει,πασαρει και ηγειται της ομαδας αυτης,ενω ο Ντιο ακολουθει.
Ο Μπερζο αφησε πολλους εκπληκτους οταν εκοψε τον Πιετρους και τον Ζελαμπαλ αλλα τελικα μαλλον σε καλο θα τους βγει,καθως ο Γαλλος προτιμησε παικτες που μπορουν να σουταρουν,για να καλυψει την μεγαλη αδυναμια της Γαλλιας τα δυο προηγουμενα χρονια,που ακουγε στο ονομα περιφερειακο σουτ.
Βεβαια παραμενουν σουπερ-αθλητικοι,να μην ξεχνιομαστε...


Η Γαλλια ειναι για τα πανηγυρια νομιζω και δεν εχει τυχη για κατι καλο.....


QUOTE
4- ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ


Αντιθετα με εσενα, εγω πιστευω οτι η Λιθουανια θα φτασει τελικο!
Ελπιζω με Ελλαδα(δεν ξερω τις διασταυρωσεις) για να τους νικησουμε....
Αν βρεθει Ελλαδα-Λιθουανια ημιτελικα τοτε οι Λιθουανοι θα αρκεστουνε στην 3η θεση....


QUOTE(man10 @ Sep 2 2007, 15:41 ) *
5- ΓΕΡΜΑΝΙΑ


Δυσκολα να κανει κατι καλο εκτος αν ο Νοβιτσκι ξεσκιστει. Επειδη αυτα δεν γινονται ξανα, προημιτελικα και πολυ ειναι.... Κριμα γιατι θα ηθελα ενα Νοβιτσκι-Ελλαδα ξανα..... sad.gif


QUOTE
6- ΚΡΟΑΤΙΑ

Τιποτα! Μια απογοητευση σε αυτους που την πιστευουν λογικα θα ειναι.....


Ερωτηματικο για μενα η ΣΕΡΒΙΑ.


QUOTE
8- ΙΤΑΛΙΑ


Οσοι εσπευσαν να υποτιμησουν την Ιταλια μετα την ηττα απο την Ελλαδα και γενικα μετα το κακο τελος των φιλικων πρεπει να το ξανασκεφτουν. Οι Ιταλοι ειναι οι μοναδικοι παγκοσμιως στον αθλητισμο που ειναι τοσο "γατες", που μεσα σε χιλιαδες προβληματα αυτοι στο τελος θα βρουνε τη λυση. Ποτε μην υποτιμας του Ιταλους!
Θα παει καλα, αλλα νομιζω αν περασουν ημιτελικα δεν εχουν παραπερα μελλον....

My rankings:
1.Ελλαδα-Λιθουανια.
3.Ισπανια.
4.Ιταλια-Ρωσια.
6.Σερβια.
7.Γερμανια-Σλοβενια.
9.Γαλλια.
10.Τουρκια(??χμ χμμμ, λές?).
man10
Ωραια ολα αυτα που λες,αλλα δεν καταλαβαινω που τα στηριζεις...
Απο που και ως που θεωρεις οτι η Λιθοανια κυριως αλλα και η Ελλαδα(αυτο πιο λογικο ακουγεται) εχουν πιθανοτητες να νικησουν την Ισπανια?
Οπως και να το δει κανεις,καταληγει στο ιδιο συμπερασμα οτι η Ισπανια ειναι το απολυτο φαβορι.Οποιος δεν μπορει να το δει αυτο,ειναι απλα τυφλος.
Θες να δουμε ποιος ειναι παγκοσμιος πρωταθλητης?Η Ισπανια
Ποιος εχει το καλυτερο ροστερ? Η Ισπανια
Ποιος ειναι γηπεδουχος? Η Ισπανια
Ποιος εχει εντυπωσιασει περισσοτερο μεχρι στιγμης? Η Ισπανια



Λες οτι η Ρωσια και η Ιταλια θα νικησουν την Ισπανια αν την βρουν μπροστα τους.

Που το στηριζεις αυτο?



Η Γαλλια ειναι για τα πανηγυρια νομιζω και δεν εχει τυχη για κατι καλο.....

blink.gif
Αυτο παλι?



Ο καθενας εχει δικαιωμα να πιστευει οτι θελει,αλλα δεν ξερω τα rankings σου μου φαινονται λιγο παραξενα...
Θελω να πω,Ρωσια,Ιταλια 4ες?
Ισπανια 3η?
και το αποκορυφωμα,Γαλλια 9η?
NBAer
QUOTE(man10 @ Sep 2 2007, 18:26 ) *
Ωραια ολα αυτα που λες,αλλα δεν καταλαβαινω που τα στηριζεις....


Μα ο καθενας παιρνει τα γεγονοτα και τα επεξεργαζεται με τον δικο του τροπο.
Εγω τα επεξεργαστηκα ετσι και εβγαλα τα αποτελεσματα που ειπα.....
Πρεπει δηλαδη να συμφωνουνε οι δικες μου αποψεις με τις δικες σου? Οχι.... smile.gif


QUOTE
Απο που και ως που θεωρεις οτι η Λιθοανια κυριως αλλα και η Ελλαδα(αυτο πιο λογικο ακουγεται) εχουν πιθανοτητες να νικησουν την Ισπανια?


LOL! ugly_tocktock.gif
Απο που και ως που εχει πιθανοτητες η Ελλαδα να νικησει την Ισπανια?
Δεν χρειαζεται καν απαντηση......

Οσο για την Λιθουανια η απαντηση ειναι οτι οπως και η Ισπανια θα εχει 5 παικτες και η Λιθουανια μεσα στο γηπεδο.
Επισης πιστευω οτι οι πιθανοτητες ειναι 51-49 υπερ της Λιθουανιας....


QUOTE
Οπως και να το δει κανεις,καταληγει στο ιδιο συμπερασμα οτι η Ισπανια ειναι το απολυτο φαβορι.Οποιος δεν μπορει να το δει αυτο,ειναι απλα τυφλος.


Δεν ειναι τυφλος. Απλα εχει διαφορετικη αποψη απο εσενα. Και οποιος εχει διαφορετικη αποψη απο εσενα δεν ειναι τυφλος.


QUOTE
Θες να δουμε ποιος ειναι παγκοσμιος πρωταθλητης?Η Ισπανια


So what....?
Αυτο δεν δειχνει ποιος ειναι καλυτερος(καλυτερη ομαδα).
Επισης αυτο δεν δειχνει ποιος ειναι καλυτερος τωρα.

Αυτο δειχνει ποιος καταφερε να κατακτησει το παγκοσμιο πρωταθλημα τοτε, μεσα απο τις ειδικες συνθηκες που επικρατησαν, και οχι ποιος ηταν καλυτερη ομαδα και δη ποιος ειναι καλυτερη ομαδα τωρα αυτη τη στιγμη.....


QUOTE
Ποιος εχει το καλυτερο ροστερ? Η Ισπανια


Says who?
Εχει φοβερο ροστερ, αλλα δεν εχει καλυτερο απο της Ελλαδας πιστευω....


QUOTE
Ποιος ειναι γηπεδουχος? Η Ισπανια


8 απο τα 34.
Τοσες ειναι οι φορες που η γηπεδουχος κατεκτησε το πρωταθλημα.....


QUOTE
Ποιος εχει εντυπωσιασει περισσοτερο μεχρι στιγμης? Η Ισπανια


Στα φιλικα? Δεν εχουν σημασια τα φιλικα....


QUOTE
Λες οτι η Ρωσια και η Ιταλια θα νικησουν την Ισπανια αν την βρουν μπροστα τους.
Που το στηριζεις αυτο?


Βασικα δεν λεω αυτο. Λεω οτι εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να νικησουν απο οτι να χασουν αμα συναντησουν την Ισπανια.
Ειναι απλα μια αποψη στηριγμενη στο οτι πιστευω οτι η Ισπανια δεν θα μπορεσει να συνεχισει αυτο τον καλο ρυθμο που ειχε στο παγκοσμιο και θα βρεθει προ εκπληξεως.....

Φυσικα υπαρχει και η περιπτωση να κανω λαθος..... biggrin.gif
Anaz
Σιγουρα οι Ισπανοι ειναι το απολυτο φαβορι,αλλα το ενδεχομενο να μην αντεξουν την ψυχολογικη πιεση ειναι πιθανο.. Περσι ο τραυματισμος του Γκασολ στον τελικο τους εκανε πολυ καλο ψυχολογικα.. Φετος κ με το Ευρωμπασκετ στην εδρα τους κ τον ορισμο του απολυτου φαβορι να τους "βαραινει" ,θα'ναι πιο δυσκολα τα πραγματα..
man10
QUOTE(Anaz @ Sep 2 2007, 16:24 ) *
Σιγουρα οι Ισπανοι ειναι το απολυτο φαβορι,αλλα το ενδεχομενο να μην αντεξουν την ψυχολογικη πιεση ειναι πιθανο.. Περσι ο τραυματισμος του Γκασολ στον τελικο τους εκανε πολυ καλο ψυχολογικα.. Φετος κ με το Ευρωμπασκετ στην εδρα τους κ τον ορισμο του απολυτου φαβορι να τους "βαραινει" ,θα'ναι πιο δυσκολα τα πραγματα..

Αυτο ναι.
Ειναι πολυ σωστο.
Αλλωστε οι Ισπανοι μας εχουν συνηθησει τα προηγουμενα χρονια να <<τα κανουν πανω τους>>,οταν φτανει η ωρα να δωσουν κρισιμο ματς.
Ισως ειναι το μοναδικο μειονεκτημα της ομαδας αυτης.
Περυσι βεβαια εδειξαν κατα καποιο τροπο να το ξεπερνουν παιρνοντας ενα κρισιμο ματς στο τελος(αυτο με την Αργεντινη).
Κατι παρομοιο βεβαια ειχαν κατι και στο Euro του 2005 με αντιπαλο την Κροατια,αλλα ολοι θυμομαστε πως,οποτε δεν θεωρω το ματς αυτο αξιο σχολιασμου.
man10
QUOTE(NBAer @ Sep 2 2007, 15:55 ) *
Μα ο καθενας παιρνει τα γεγονοτα και τα επεξεργαζεται με τον δικο του τροπο.
Εγω τα επεξεργαστηκα ετσι και εβγαλα τα αποτελεσματα που ειπα.....
Πρεπει δηλαδη να συμφωνουνε οι δικες μου αποψεις με τις δικες σου? Οχι.... smile.gif
LOL! ugly_tocktock.gif

Οχι,οχι με παρερμηνευσες.Δεν εννοω φυσικα οτι ολοι πρεπει να συμφωνουν με μενα,απλως εγω προσπαθω να σε πεισω με ορισμενα επιχειρηματα μου.Θα μπορουσες καλλιστα να κανεις το ιδιο και να μας πει τον τροπο που επεξαργαστηκες τα γεγονοτα και εβγαλες τα αποτελεσματα σου wink.gif

QUOTE(NBAer @ Sep 2 2007, 15:55 ) *
Οσο για την Λιθουανια η απαντηση ειναι οτι οπως και η Ισπανια θα εχει 5 παικτες και η Λιθουανια μεσα στο γηπεδο.
Επισης πιστευω οτι οι πιθανοτητες ειναι 51-49 υπερ της Λιθουανιας....
Δεν ειναι τυφλος. Απλα εχει διαφορετικη αποψη απο εσενα. Και οποιος εχει διαφορετικη αποψη απο εσενα δεν ειναι τυφλος.

Και η ομαδα μου 5 παικτες εχει,αλλα αυτο δεν σημαινει κατι sad.gif
Θα μπορουσες και συ να μου πεις τους λογους που η Λιθουανια εχει περισσοτερες πιθανοτητες απο την Ισπανια στο μεταξυ τους ματς?Να καταλαβω και γω βρε αδερφε...





QUOTE(NBAer @ Sep 2 2007, 15:55 ) *
So what....?
Αυτο δεν δειχνει ποιος ειναι καλυτερος(καλυτερη ομαδα).
Επισης αυτο δεν δειχνει ποιος ειναι καλυτερος τωρα.

Αυτο δειχνει ποιος καταφερε να κατακτησει το παγκοσμιο πρωταθλημα τοτε, μεσα απο τις ειδικες συνθηκες που επικρατησαν, και οχι ποιος ηταν καλυτερη ομαδα και δη ποιος ειναι καλυτερη ομαδα τωρα αυτη τη στιγμη.....


Ναι αλλα ειναι το τελευταιο δειγμα σε μη φιλικα παιχνιδια που εχουμε απο τις ομαδες...
Ειδικα εσυ που δεν εμπιστευεσαι τα φιλικα,θα επρεπε να εμπιστευεσαι και το παγκοσμιο της προηγουμενης χρονιας...Γιατι αν οχι,απο ποιους αγωνες η καλυτερα απο ποια πραγματα βγαζεις τα συμπερασματα σου?


QUOTE(NBAer @ Sep 2 2007, 15:55 ) *
Says who?

Ολοι οι αντικειμενικοι μπασκετοφιλοι.

QUOTE(NBAer @ Sep 2 2007, 15:55 ) *
Εχει φοβερο ροστερ, αλλα δεν εχει καλυτερο απο της Ελλαδας πιστευω....

Ωραια πιστευεις οτι δεν ειναι καλυτερο απο της Ελλαδας,οπως ειπες πολυ σωστα πριν ο καθενας μας εχει δικαιωμα να πιστευει οτι θελει.
Απλα κανε μια προσπαθεια να με πεισεις αν θες...Γιατι η Ελλαδα εχει καλυτερο ροστερ?Μετα θα κανω και εγω μια.



QUOTE(NBAer @ Sep 2 2007, 15:55 ) *
8 απο τα 34.
Τοσες ειναι οι φορες που η γηπεδουχος κατεκτησε το πρωταθλημα.....

Σωστα smiley.gif Απλα λογαριασε οτι αρκετα Ευρωμπασκετ εγιναν σε χωρες οι οποιες μπασκετικα ειναι χρονια πισω.
Π.χ το 2003 στην Στοκχολμη οι Σουηδοι δεν ειχαν καμια απολυτως ελπιδα να το κατακτησουν.
Γενικα ομως η ιστορια μας διδασκει οτι παντα(και οχι μονο στο μπασκετ) οι ομαδες που ειναι οι οικοδεσποτριες,εχουν πολλες πιθανοτητες να παρουν το Ευρωμπασκετ η αν οχι,τουλαχιστον να κανουν μια εμφανιση πολυ καλυτερη απο αυτην που θα εκαναν αν το Ευρωμπασκετ γινοταν σε αλλη χωρα.

QUOTE(NBAer @ Sep 2 2007, 15:55 ) *
Στα φιλικα? Δεν εχουν σημασια τα φιλικα....

Προσωπικη σου αποψη,εγω διαφωνω καθετα.
Δεν λεω βεβαια οτι οι ομαδες θα παρουσιαστον στα επισημα οπως στα φιλικα,αλλα τα φιλικα ειναι προσωμοιωση των πραγματικων παιχνιδιων,και αλλωστε αν δεν ειχαν σημασια τα φιλικα δεν θα παιζοντουσαν.
Γενικα δηλαδη τα φιλικα ειναι μια πρωτης ταξεως ευκαιρια να αποκτησουμε μια αποψη αρκετα γενικη για μια ομαδα.Το μονο στοιχειο που δεν μπορουμε να δουμε σε ενα φιλικο,ειναι το πως αντιδρα μια ομαδα σε συνθηκες αγχους και πιεσης.Σημαντικοτατο δεν λεω,αλλα αυτο απο μονο του δεν αρκει για να μετατρεψει τα φιλικα σε ασημαντα.
thrylos7
Μια εφικτή κατάταξη είναι...

1. Ελλάδα
2. Ισπανία
3. Λιθουανία
4. Κροατία
5. Γαλλία
6. Σερβία
7. Τουρκία
8. Σλοβενία

Αν και μου έχει καρφωθεί ότι αύριο η Ρωσία θα κερδίσει τη Σερβία... και πάλι όμως, μπορεί επάξια να μείνει εκτός οκτάδας... Ιταλία και Γερμανία αποκλείστηκαν σε ισοβαθμία... biggrin.gif

(Πιο έγκυρες προβλέψεις βέβαια υπάρχουν στον Καζαμία...)
man10
QUOTE(thrylos7 @ Sep 2 2007, 23:18 ) *
Αν και μου έχει καρφωθεί ότι αύριο η Ρωσία θα κερδίσει τη Σερβία... και πάλι όμως, μπορεί επάξια να μείνει εκτός οκτάδας... Ιταλία και Γερμανία αποκλείστηκαν σε ισοβαθμία... biggrin.gif
(Πιο έγκυρες προβλέψεις βέβαια υπάρχουν στον Καζαμία...)

Kαι μενα ρε συ,και δεν μπορω να το εξηγησω ομως.
Οπως επισης πιστευω οτι θα εχουμε προβληματακια κοντρα στο Ιζραηλ,δηλαδη χλωμο το βλεπω να παρουμε μεγαλη διαφορα.


QUOTE(thrylos7 @ Sep 2 2007, 23:18 ) *
(Πιο έγκυρες προβλέψεις βέβαια υπάρχουν στον Καζαμία...)

Καλα αυτο εννοειται,και μενα η μαγικη μου σφαιρα μου λεει οτι θα το παρει η Ελλαδα smiley.gif
man10
Ξεκιναω το 3ο μερος των rankings μου.Λοιπον,εχουμε και λεμε,

9- ΡΩΣΙΑ

Οι Ρωσοι ερχονται στο Ευρωμπασκετ με πολλες φιλοδοξιες,οπως καθε φορα αλλωστε.
Το ροστερ τους ειναι καλο σε γενικες γραμμες,και δεσποζει η παρουσια του Κιριλενκο ο οποιος θα κληθει να ηγηθει την ''τρελη'' αυτην ομαδα.
Και πως να μην ειναι τρελη αλλωστε οταν στον ασσο εχει τον Χολντεν.Κριαπα-Μονια-Κιριλενκο συνθετουν ενα φοβερο τριδυμο forward,ενω Ζεβροσενκο και Μοργκουνοφ αναμενεται να υπερασπιστον την ρακετα,με την βοηθεια του πιτσιρικα του Σαμπαλκιν.
Ο Παντιους θα δωσει ανασες και ενεργεια στην περιφερεια μαζι με τον Πονκρασοφ ο οποιος θα μοιραστει λογικα και αρκετα λεπτα στον ασσο πισω απο τον Χολντεν μαζι με τον Σαμοιλενκο.
Απο ονοματα λοιπον καλα παει η Ρωσια,αλλα ειναι σαφεστατο οτι εχει προβλημα στον ασσο και στην θεση του center,και επισης Μονια και Κριαπα δεν ειναι και οι πιο σταθεροι παικτες στον κοσμο.
Ο Μπλατ ειναι πολυ καλος προπονητης,μενει να δουμε αν θα καταφερει επιτελους να οδηγησει την Ρωσια σε μια επιτυχια.





10- ΣΛΟΒΕΝΙΑ


Οι Σλοβενοι θα παταχθουν με πολλες και σημαντικες απουσιες.
Μπετσιροβιτς,Ουντριχ ,Βουγιασιτς,Ναχμπαρ και Μπρεζετς θα απουσιασουν...Και σαν να μην εφταναν αυτοι,Λακοβιτς και Τσαπιν αντιμετωπιζαν προβληματα τραυματισμου στην πορετοιμασια με αποτελεσμα η θεση του Play maker να χαρακτηριστει προβληματικη.
Οι Σλοβενοι καθε χρονια πηγαιναν στο euro με ενα ροστερ γεματο ελπιδες,αλλα τελικα απογοητευαν.Φετος που το ροστερ τους ειναι ελλειπες? Θα απογοητευσουν ακομη περισσοτερο η θα καταφερουν επιτελους να πετυχουν μια διακριση.
Το σιγουρο ειναι οτι Σμοντις και Νεστεροβιτς προσφερουν μια καποια σιγουρια στην frontline οπως και ο Γιαροντνικ απο την θεση 3.
Απο την αλλη μονο σιγουρια δεν εμπνει ο προπονητης την Σλοβενιας,ο Αλες Πιπαν.


11- ΤΟΥΡΚΙΑ


Περυσι παρουσιασαν ενα πολυ καλο,μαχητικο και ελπιδοφορο συνολο.Φετος με τις προσθηκες των Τουρκογλου και Οκουρ η κοινη λογικη λεει οτι θα ναι ακομη καλυτεροι.
Ναι,αλλα μεχρι στιγμης στα φιλικα δεν παρουσιαζονται καλοι,τραυματιστηκε ο killer Ερντογαν,και ο Μεμο με τον Χεντο μαλλον προβληματα στην χημεια της ομαδας και στον τροπο παιχνιδιου δημιουργουν.
Σιγουρα ταλεντο σε αυτην την ομαδα υπαρχει,καθως και βαθος(πραγμα που στα προηγουμενα Ευρωμπασκετ ελειπε),αλλα δεν εχει δειξει οτι ειναι ικανη για κατι καλο.
Παντως frontline(Oκουρ,Πεκερ,Γκονλουμ,Κουρτογλου) και η περιφερεια με Κουτλουαι,Τουρκογλου,Ακιολ,Ιλιασοβα αφηνουν υποσχεσεις για κατι πολυ καλο.
Ερωτηματικο η θεση του play maker.
To σιγουρο ειναι οτι αυτη η ομαδα αν πιασει τις πραγματικες δυνατοτητες θα ειναι πολυ καλη,ικανη για μεταλλιο,αλλα επισης σιγουρο ειναι οτι ακομη και η ηττα απο την Τσεχια και ο προωρος αποκλεισμος απο την φαση των 16 κιολας δεν θα ειναι δα και τοσο μεγαλη εκπληξη.



12- ΙΖΡΑΗΛ


Εξασφαλισε την προκριση του την τελευταια στιγμη.Λογικα θα ειναι το γνωστο Ιζραηλ,κοντο,μαχητικο και λοιπα.
Εχουν ενα πολυ καλο συνολο,αν και σιγουρα η απουσια του Μπερσταιν αποδυναμωνει την ομαδα. Η περιφερεια της ειναι ικανη για ζημιες με Χαλπεριν,Ταπιρο,Χατζατζ να μοιραζονται λεπτα στις θεσεις των guards,σε συνδυασμο με τον νατουραλιζε Ρομπερτς.
Στους ψηλους,ο Ελιαου αναμενεται να προσφερει καποιους σιγουρος ποντους,ο Μαρκοβιτς λιγο υψος(και τιποτα αλλο λογικα) και ο Γκριν την εμπειρια του απο τις σεζον με την Μακαμπι.
Ισως κανουν μια εκπληξη στον ομιλο,δεν ξερω σε ποιο ματς ομως.Ελπιζω οχι κοντρα στην Ελλαδα.Δυσκολα θα περασουν στην επομενη φαση παντως.
NBAer
QUOTE(man10 @ Sep 3 2007, 12:25 ) *
12- ΙΖΡΑΗΛ


Επειδη το γραφεις και το ξαναγραφεις:
Πως σου κολλησε αυτο το Ιζραηλ? Ισραηλ γραφεται.... smile.gif
man10
QUOTE(NBAer @ Sep 3 2007, 09:51 ) *
Επειδη το γραφεις και το ξαναγραφεις:
Πως σου κολλησε αυτο το Ιζραηλ? Ισραηλ γραφεται.... smile.gif

Το ξερω,εδω και χρονια το κανω,αλλα δεν μου ρχεται να το γραψω Ισραηλ.

Να φανταστεις οτι στο διαγωνισμα των Θρησκευτικων 3η γυμνασιου αν δεν κανω λαθος,το ειχα γραψει ετσι και μου ειχε κοψει ενα βαθμο μονο και μονο για αυτο.
Ασε μην μου το θυμιζεις...
Και τι ακουσα απο την μανα μου(φιλολογος) εκεινη την μερα,δεν λεγεται...
Achilleas13
Πιστευω πως στην τετραδα θα ειναι σιγουρα(εκτος αν γινει κατι με τις διασταυρωσεις) η Ισπανια,η Ελλαδα και η Λιθουανια.Τωρα δεν ξερω ποιος θα ειναι ο τεταρτος που θα καταφερει να παρει την προκριση για τα ημιτελικα.Ισως οι Γαλλοι ή οι Σερβοι.Απο κει και περα ειναι ολα πιθανα για το ποιος θα το κατακτησει.

Οσο για τους Ιταλους δεν τους εχω για πολλα πραγματα.
Το ιδιο πιστευω και για τους σλοβενους
Οι Τουρκοι ισως καινουν την εκπληξη
man10
Nα και ο 4 τελευταιες ομαδες,


13- ΛΕΤΟΝΙΑ


Αν υπηρχαν στην ομαδα ο Καμπαλα και ο Στελμαχερς τα πραγματα θα ηταν σαφως καλυτερα,αλλα εστω και ετσι οι Λετονοι παρουσιαζουν ενα αξιομαχο συνολο,το οποιο εχει σχεδον εξασφαλισει την προκριση του στους 12,αφου εχει στον ομιλο την Πορτογαλια.
Δεν ξερω πολλους παικτες απο το ροστερ τους,αλλα λογικα η ομαδα θα στηριχτει πανω στο Μπιεντρις,ενω αξιολογες ομαδες ειναι και οι Βαλτερς(οχι αυτος που λειπει) και ο Σεκελ με τον Γκραφς.
Δυσκολο το βλεπω να κανουν την εκπληξη και να περασουν στους 8 παντως,οποτε η νικητρια του πρωτος Ευρωμπασκετ στην ιστορια μαλλον θα αρκεστει σε μια θεση στις 9-12.




14- ΠΟΛΩΝΙΑ


Ναι,ο Βοιτσικ παιζει ακομη Μπασκετ,αλλα αυτο δεν θα ειναι αρκετο για να αποφυγουν οι Πολωνοι την τελευταια θεση του ομιλου.
Μαλλον τα πραγματα θα ηταν αρκετα καλυτερα αν υπηρχε και ο Λαμπε.




15- ΤΣΕΧΙΑ



Ο Βελτς θα ειναι σιγουρα ο ηγετης της ομαδας αυτης.
Μπαρτον και Μιλος θα τον ακολουθησουν αλλα δυσκολα τα πραγματα για τους συμπαθητικους Τσεχους.
Παντως δεν θα παραξενευτω εαν δυσκολεψουν Τουρκους και Γερμανους.



16- ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ


Τελευταια και καταιδρωμενη.
Δεν ξερω κανεναν παικτη της,εκτος απο εναν Γκομεζ που συμμετειχε στο Εurocamp.
Λογικα θα ειναι στυλ Αγκολας,Καταρ με πολλα τριποντα και center 2 μετρων.
Θα ειναι ειδηση αν καταφερουν και χασουν ενα ματς με λιγοτερο απο 20 ποντους.
Παντως οι εμπειριες που θα παρουν οι παικτες της ομαδας θα ειναι χρησιμες.
Anaz
man10 πιστευω οτι υποτιμας Ρωσσια,Τουρκια κ υπερεκτιμας Κροατια,Γερμανια. Την ιδια διαφωνια περιπου εχω κ με εναν αλλο φιλο μου.. Ιδωμεν.. biggrin.gif Βεβαια τους Γερμανους δεν μπορεις να τους υποτιμησεις όσο εχουν τον καλυτερο παιχτη της διοργανωσης,τον τεραστιο Νοβιτσκι στην συνθεση τους!Αυτο μονο του ειναι αρκετο να την φτασει μακρια,αλλα εξ'αρχης δεν θα την εβαζα στην 5η θεση!
Επισης οι Ισπανοι δεν ειναι ΤΟΣΟ καλυτεροι απο τους υπολοιπους,κ προσωπικα δεν το θεωρω καθολου απιθανο να ηττηθουν απο τους Λιθουανους..Οχι βεβαια οτι διαφωνω οτι ειναι το φαβορι.
Pierce
ο μονος τροπος οι ρωσοι να μην παρουν μεταλλιο ειναι να βρεθει ομαδα να ωθησει τον χολντεν σε τραβηγμενες ενεργειες. κερδιζουν τα ματς οταν πηγαινει στους πολλους ποντους, κερδιζουν τα ματς οταν παει στους λιγους ποντους, πραγματικα πιστευω οτι χτυπανε μεταλλιο.

η 4αδα που βλεπω ανεξαρτητως καταταξης(μακαρι να κανω λαθος)

1)ισπανια
2)λιθουανια
3)γαλλια
4)ρωσια
man10
QUOTE(pierce21 @ Sep 5 2007, 20:15 ) *
ο μονος τροπος οι ρωσοι να μην παρουν μεταλλιο ειναι να βρεθει ομαδα να ωθησει τον χολντεν σε τραβηγμενες ενεργειες. κερδιζουν τα ματς οταν πηγαινει στους πολλους ποντους, κερδιζουν τα ματς οταν παει στους λιγους ποντους, πραγματικα πιστευω οτι χτυπανε μεταλλιο.

η 4αδα που βλεπω ανεξαρτητως καταταξης(μακαρι να κανω λαθος)

1)ισπανια
2)λιθουανια
3)γαλλια
4)ρωσια

Βασικα οι Ρωσοι φαινονται πραγματικα πολυ καλοι αλλα...
Αλλα μεχρι στιγμης δεν εχουν αντιμετωπισει καποια ομαδα καλη.
Θελω να πω,οτι το Ισραηλ δεν ειναι σοβαρη ομαδα,εμεις ειμαστε εξαιρετικα ντεφορμε και τελος τους Σερβους τους νικησαν αρκετα δυσκολα,χωρις να ειναι οι Σερβοι κατι το ιδιαιτερο...
Anaz
Mπα θα τους περασουμε τους πελατες,μη φοβασαι.. biggrin.gif
Εγω μυριζομαι ηττα των Ισπανων απο Σοβιετικους μερια.. 19.gif
B for Basketball
[/quote]
ax re bforb, υπαρχει ηδη τοπικ για τα ρανκιγκς-προγνωστικα ! http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=3271
[quote]
icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif



πιρσιιιιι....μετεφερε το ποστ εδω...εεεεεε? tongue.gif
man10
b4bb συμφωνω με το ποστ που εκανες στο αλλο τοπικ,και εγω οσα το σκεφτομαι καπως ετσι μου βγαινουν οι διασταυρωσεις...

Οσο για σημερα,

ΙΤΑΛΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ
ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ


Και ετσι,δεν θα μεινει ουτε μια ομαδα αηττητη! tongue.gif
B for Basketball
QUOTE(man10 @ Sep 10 2007, 12:39 ) *
b4bb συμφωνω με το ποστ που εκανες στο αλλο τοπικ,και εγω οσα το σκεφτομαι καπως ετσι μου βγαινουν οι διασταυρωσεις...

Οσο για σημερα,

ΙΤΑΛΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ
ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ
Και ετσι,δεν θα μεινει ουτε μια ομαδα αηττητη! tongue.gif

δεν βλεπω να νικαει η γαλλια σημερα...!
και για σλοβενια θες να χασει για να βγεις εσυ σωστος...οτι δεν θα αντεξει αλλο... tongue.gif 19.gif
B for Basketball
μετεφερα το ποστ μου και εδω...για να ειμαι πιο σωστος και να μην μου γκρινιαζει αυτος οοοο celtics pride is back ugly1.gif 19.gif )


Εχουμε και λεμε..μεχρι στιγμης οι καταταξη σε καθε ομιλο ειναι η εξης

Ε' ΟΜΙΛΟΣ

ΙΣΠΑΝΙΑ 7
ΡΩΣΙΑ 7
ΕΛΛΑΔΑ 6
ΚΡΟΑΤΙΑ 7
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 5
ΙΣΡΑΗΛ 5

ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 6
ΣΛΟΒΕΝΙΑ 6
ΓΑΛΛΙΑ 5
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 4
ΤΟΥΡΚΙΑ 3
ΙΤΑΛΙΑ 3
(με μια αγωνιστικη λιγοτερη)

η προβλεψεις μου ειναι για τον ομιλο ειναι...

ΚΡΟΑΤΙΑ-ΡΩΣΙΑ
ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
ΙΣΠΑΝΙΑ-ΙΣΡΑΗΛ
(με bold οι νικητες)

και

(σημερα)
ΙΤΑΛΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ
ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ

(12 σεπτεμβριου)
ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ
ΓΑΛΛΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ
ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ

οποτε συφωνα με τα αποτελεσματα οι ομιλοι θα διαμορφωθουν ...

Ε' ΟΜΙΛΟΣ

ΙΣΠΑΝΙΑ 9
ΡΩΣΙΑ 9
ΕΛΛΑΔΑ 8
ΚΡΟΑΤΙΑ 7
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 6
ΙΣΡΑΗΛ 6

ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 10
ΣΛΟΒΕΝΙΑ 8
ΓΑΛΛΙΑ 7
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 6
ΙΤΑΛΙΑ 5
ΤΟΥΡΚΙΑ 4


στην συνεχεια στους προημητελικους θα εχουμε
ΙΣΠΑΝΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ε1-ΣΤ4)
ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ (ΣΤ2-Ε3)
ΡΩΣΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ (Ε2-ΣΤ3)
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ (ΣΤ1-Ε4)
(με bold οι νικητες)

ημητελικοι
ΙΣΠΑΝΙΑ-ΡΩΣΙΑ
ΕΛΛΑΔΑ ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ

και εδω σταματαω τα προγνωστικα!!!
man10
QUOTE(B for Basketball @ Sep 10 2007, 12:41 ) *
δεν βλεπω να νικαει η γαλλια σημερα...!
και για σλοβενια θες να χασει για να βγεις εσυ σωστος...οτι δεν θα αντεξει αλλο... tongue.gif 19.gif

Oτι δεν την παω την Σλοβενια ειναι γεγονος αλλα η προβλεψη που εκανα ειναι καθαρα λογω προαισθηματος...

Επισης δεν εχω προβλημα με τους Σλοβενους να νικησουν σημερα!Αφου ετσι και αλλιως στα προημιτελικα θα αποκλειστουν με οποιον αντιπαλο και να πεσουν. 19.gif tongue.gif



(με bold οι νικητες) b for baskerball

Τα bold δεν βλεπω! 19.gif smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.