Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τριποντο στα 6,75??
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
Pages: 1, 2
sherman
.. δεν ξερω πως μου ηρθε. Αφου υιοθετησαμε την επιθεση των 24 δευτερολεπτων αλα NBA, θα μπορουσαμε να βαλουμε και αυτο? Θα βοηθουσε σε κατι??
trefoil 13
QUOTE(sherman @ Jan 9 2008, 13:48 ) *
.. δεν ξερω πως μου ηρθε. Αφου υιοθετησαμε την επιθεση των 24 δευτερολεπτων αλα NBA, θα μπορουσαμε να βαλουμε και αυτο? Θα βοηθουσε σε κατι??

Και γιατί να μην το φέρουν αυτοί στα 6.25;;;!! 19.gif
NBAer
QUOTE(sherman @ Jan 9 2008, 13:48 ) *
.. δεν ξερω πως μου ηρθε. Αφου υιοθετησαμε την επιθεση των 24 δευτερολεπτων αλα NBA, θα μπορουσαμε να βαλουμε και αυτο? Θα βοηθουσε σε κατι??

ΑΠΟΛΥΤΑ! Στο να επαναφερει την γλυκα του τριποντου....

Πλεον το τριποντο δεν ειναι κατι ξεχωριστο. Ακομα και οι ψηλοι βαρανε με σχετικα καλα ποσοστα! blink.gif
Μην μιλησω για τους μη-ψηλους οι οποιοι 9/10 αν ειναι αμαρκαριστοι το βαζουν! Κατι που γινοταν παλια με τους λεγομενους σουτερ αλλα πλεον ο καθε καλος παικτης ειναι σουτερ.... 68.gif
Πλεον η γραμμη του τριποντου δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο.

Το κακο ειναι οτι σιγα μην το αλλαξουν. sad.gif
NBAer
A! Και δεν ειπα και τον αλλο καθοριστικο λογο.
Δεν εχουν γινει λιγο υπερβολικα κλειστες οι αμυνες? Ελαχιστοι χωροι κλπ?
Ε με το να το κανουμε το τριποντο στο 6.75 να κερδισουμε δηλαδη(χμμμ θα το βρω μετα ποσο) καποιο εμβαδον θα ανοιξουν οι χωροι και το θεαμα που θελουμε=καλαθια θα αυξηθει λογικα....
Air Kef
Eχω κανει αρκετες σκεψεις πανω στο θεμα και χαιρομαι που το ανοιξε καποιος.

Στα καλα του να παει εκει η γραμμη,ειναι οτι ισως ξαναδούμε να βγαινουν σέντερ ,αφου οι ψηλοι σήμερα,πχ Μπουρούσης,αρεσκονται πολύ στο να σουτάρουν, σνομπάροντας έτσι την δυνατοτητα που έχουν για να παιξουν με πλάτη κτλ.
Αν παει η γραμμη στα 6.75, το τρίποντο θα ειναι πιο δύσκολο,οπότε ίσως μειώσουν την συχνοτητα των σουτ τους.



QUOTE
Δεν εχουν γινει λιγο υπερβολικα κλειστες οι αμυνες? Ελαχιστοι χωροι κλπ?


Ε με το να το κανουμε το τριποντο στο 6.75 να κερδισουμε δηλαδη(χμμμ θα το βρω μετα ποσο) καποιο εμβαδον θα ανοιξουν οι χωροι και το θεαμα που θελουμε=καλαθια θα αυξηθει λογικα...


Καποιος να μου το εξηγησει μπασκετικα αυτο.
Γιατι να ανοιξουν οι άμυνες;;
Αν ας πουμε σήμερα ειναι στα 6.25 και αφηνουν τα σουτ στα 6.50-6,75 ελευθερα που μετρούν για 3,γιατι να το κυνηγήσουν το σουτ απο την ιδια θεση οταν θα μετράει για 2;;
Οποιος σουτερ θελει μπορει να στηνεται στα 7 μετρα και να σουτάρει απο κει για να ανοιξει αμυνες,οπως εκανε πχ περσι ο Ουολς.



Το χειροτερο βεβαια απο ολα,θα ειναι στις μικρες κατηγορίες,εκει που δν σουτάρουμε ολοι με 40% τριποντο κτλ. biggrin.gif

Αυτα προχειρα.Πολυ ωραίο τοπικ και παλι. smile.gif
NBAholic
Κάποιος (ο Anaz δεν είναι; ) το έχει και στην υπογραφή του. Νόμιζα ότι από εκεί το θυμήθηκες. Όπως και να 'χει:

Μέσα. Οι παίκτες, με τις σημερινές άμυνες, έχουν αρχίσει να ασφυκτιούν επιθετικά, κάτι που οδηγεί αναπόφευκτα σε στατικές επιθέσεις του παίκτη που έχει την μπάλα (υπάρχουν πολλά σκριν, κίνηση χωρίς την μπάλα, αλλά το σουτ, περισσότερο ίσως από οποτεδήποτε στο παρελθόν, γίνεται από στατική θέση.

[Χμμμ...]Αυτό βέβαια το λέει ένας οπαδός του "τσίρκου με τις μαϊμούδες που πηδάνε". Οι θιασώτες του "καλού" μπάσκετ καλά θα κάνουν να αντισταθούν στο ενδεχόμενο αλλαγής των κανονισμών. Μην την πατήσουν και δεύτερη φορά, όπως με το χρονόμετρο...Couldn't resist. [/Χμμμ...]

@ ΝΒΑερ: Αν το τρίποντο πάει στα 6,75, δε νομίζω ότι θα είναι σε ημικύκλιο, εκτός κι αν μεγαλώσει και το παρκέ. Οπότε, χωρίς να γνωρίζουμε τις ακριβείς διαστάσεις, θα είναι δύσκολο να υπολογιστεί το εμβαδόν της περιοχής.
NBAer
QUOTE(NBAholic @ Jan 9 2008, 14:47 ) *
[Χμμμ...]Αυτό βέβαια το λέει ένας οπαδός του "τσίρκου με τις μαϊμούδες που πηδάνε". Οι θιασώτες του "καλού" μπάσκετ καλά θα κάνουν να αντισταθούν στο ενδεχόμενο αλλαγής των κανονισμών. Μην την πατήσουν και δεύτερη φορά, όπως με το χρονόμετρο...Couldn't resist. [/Χμμμ...]

tongue.gif tongue.gif Hehehe..... biggrin.gif

QUOTE
@ ΝΒΑερ: Αν το τρίποντο πάει στα 6,75, δε νομίζω ότι θα είναι σε ημικύκλιο, εκτός κι αν μεγαλώσει και το παρκέ. Οπότε, χωρίς να γνωρίζουμε τις ακριβείς διαστάσεις, θα είναι δύσκολο να υπολογιστεί το εμβαδόν της περιοχής.

Ουτε τωρα ειναι ημικυκλιο. Ειναι καπως ετσι:
χμμμ θα το ποσταρω σε λιγο καθως ειναι πολυ πιο απλο να το ζωγραφισω απο το να το περιγραψω. biggrin.gif
NBAholic
QUOTE
Αν ας πουμε σήμερα ειναι στα 6.25 και αφηνουν τα σουτ στα 6.50-6,75 ελευθερα που μετρούν για 3,γιατι να το κυνηγήσουν το σουτ απο την ιδια θεση οταν θα μετράει για 2;;
Οποιος σουτερ θελει μπορει να στηνεται στα 7 μετρα και να σουτάρει απο κει για να ανοιξει αμυνες,οπως εκανε πχ περσι ο Ουολς.


Τι ακριβώς εννοείς με την πρώτη φράση; Φυσικά και δε θα το κυνηγούν πλέον το σουτ από τα 6,25.
Για το δεύτερο, λόγω της επιστημονικής μελέτης του παιχνιδιού, υπάρχει απόλυτα συμφεροντολογική προσέγγιση ως προς αυτό. Ότι δηλαδή, εφόσον τα 6,25 μετρούν για 3 και θέλουν λιγότερη δύναμη, κόπο, έχουν περισσότερες πιθανότητες ευστοχίας, κτλ, δεν υπάρχει λόγος να σουτάρεις από πιο μακριά. Γι'αυτό μου άρεσε ο Σέιν Χιλ...
NBAholic
QUOTE
Ουτε τωρα ειναι ημικυκλιο. Ειναι καπως ετσι:
χμμμ θα το ποσταρω σε λιγο καθως ειναι πολυ πιο απλο να το ζωγραφισω απο το να το περιγραψω.


Ναι, είναι λίγο πιο πεπλατυσμένο. Και πάλι, νομίζω ότι θα διαφοροποιηθεί ελαφρώς το σχήμα. Και βέβαια, θα συνέφερε στους υπολογισμούς να ήταν ημικύκλιο. smile.gif
Air Kef
Δεν ημουν σαφής οντως.

Σήμερα η φράση "παιζουμε κλειστά στο τριποντο" συνεπάγεται την άμυνα λιγο πιο μεσα απο τα 6.25.Έτσι θεωρητικά, το σουτ απο τα 6.75 ειναι σχεδόν ελεύθερο.

Αν καποιος θελει να ανοιξει την άμυνα στηριζομενος στο μακρυνο σουτ(αφού δν βρισκει αλλο τροπο),γιατι να μην επιλέξει μονος του το σουτ απο τα 7 μετρα,αλλα να πρέπει να τον υποχρεώσει η γραμμη να ανοίξει την επίθεση του.;;
kop-13
Φίλε NBAer αυτό που λες μπορεί να έχει κ αντίστροφη ανάγνωση γι'αυτο μάλλον δεν υπάρχει απάντηση.
Δλδ αν οι άμυνες είναι τόσο κλειστές κ ταυτόχρονα το τρίποντο είναι πια κάτι το τόσο εύκολο τι θα γίνει αν το τρίποντο γίνει δυσκολότερο?
Δεν μπορούμε να πούμε οτι επειδή το τρίποντο είναι εύκολο αναγκάζονται ακόμα κ οι ψηλοί να ακολουθούν τον παίχτη τους στα 6-7 μέτρα ανοίγουν οι χώροι στη ρακέτα?Τι θα γινόταν αν τα τεσαροπεντάρια ήταν εντελώς ακίνδυνα?

Τώρα που κοίταξα στο galanissportsdata είδα τα ποσοστά στο πρωτάθλημα δεν εντυπωσιάστηκα!

PANATHINAIKOS 37%
OLYMPIACOS 47%
ARIS 35%
PANIONIOS 35%
PANELLINIOS 32%
P.A.O.K. 37%
OLYMPIA 35%
MAROUSI 29%
A.E.K. 29%
A.E.P. 34%
A.E.L. 36%
EGALEO 30%
KOLOSSOS 34%
A.G.O.R. 27%



Συνολικό 34%


Τώρα αν κοιτάξουμε κ τα ποσοστά του NBA θα δούμε οτι με καλή προπόνηση τα ποσοστά είναι ακόμα κ καλύτερα.

Phoenix 38,1%
Golden State 35,3%
L.A. Lakers 36,3%
Denver 33,5%
Utah 35,2%
Orlando 35,5%
Indiana 36,1%
Dallas 35,4%
Boston 38,6%
Memphis 36,4%
Washington 34,9%
Detroit 37,1%
San Antonio 38,7%
New Orleans 36,1%
Sacramento 35,1%
Seattle 35,5%
Portland 38,6%
Toronto 40,8%
Cleveland 34,9%
Houston 33,5%
Atlanta 31,3%
Milwaukee 33,4%
Charlotte 36,9%
New York 33,3%
Chicago 32,6%
Miami 34,3%
New Jersey 32,0%
Philadelphia 32,3%
Minnesota 34,3%
L.A. Clippers 33,5%


Συνολικό 35,3%
NBAer
QUOTE(Air Kef @ Jan 9 2008, 14:39 ) *
Καποιος να μου το εξηγησει μπασκετικα αυτο.
Γιατι να ανοιξουν οι άμυνες;;
Αν ας πουμε σήμερα ειναι στα 6.25 και αφηνουν τα σουτ στα 6.50-6,75 ελευθερα που μετρούν για 3,γιατι να το κυνηγήσουν το σουτ απο την ιδια θεση οταν θα μετράει για 2;;

Τωρα συνηθως αφηνουν τοσο μακρινα σουτ αφου εχουν μαθει να μαρκαρουν στα 6.25 μετρα και να μην αφηνουν αυτα τα τριποντα.
Οποτε "λενε" στον επιθετικο αφου δεν μπορεσες να σουταρεις απο τα 6.25 καναμε καλη αμυνα οποτε το να το αφησουμε απο τα 7 μ ειναι κακη επιθεση για εσενα οποτε σουταρε! Ο επιθετικος δηλαδη εκανε κακη επιλογη αφου ειχε ευκαιρια για τριποντο απο τα 6.25 αλλα αυτος βαρεσε απο τα 7.

Δηλαδη οι προπονητες τωρα δινουν οδηγιες στους επιθετικους να σουταρουν με τις καλυτερες δυνατες προυποθεσεις στο τριποντο: Απο τα 6.25 μ! Και στους αμυντικους να προσπαθουν να κανουν αμυνα για να κοψουν τις προυποθεσεις αυτες οποτε να μαρκαρουν στο 6.25+0.5 για να μαρκαρουν πιεστικα= μαρκαρισμα στα 6.75 μετρα. Αν ο επιθετικος βαρεσει απο αρκετα πιο μακρια τοτε ειναι προτιμοτερο για τον προπονητη να τους πει οτι μεινετε πισω και αφηστε τον να κανει την κακη(σχετικα) επιλογη.

Αμα ομως το κανουνε στα 6.75 τοτε προφανως και αφου κανενας προπονητης δεν θελει να δεχεται τριποντο, θα τους πει να μαρκαρουν και στα 6.75+0.5 μετρο=7.25 μετρα για να τον μαρκαρεις πιεστικα, οποτε αυξανεται το οριο μαρκαρισματος στην περιφερεια οποτε ανοιγουν οι χωροι για τους ψηλους και για διεισδυσεις.

Και να πως ειναι το τριποντο στο ΝΒΑ και στην ευρωπη.....



NBAer
QUOTE(kop-13 @ Jan 9 2008, 15:19 ) *
Φίλε NBAer αυτό που λες μπορεί να έχει κ αντίστροφη ανάγνωση γι'αυτο μάλλον δεν υπάρχει απάντηση.
Δλδ αν οι άμυνες είναι τόσο κλειστές κ ταυτόχρονα το τρίποντο είναι πια κάτι το τόσο εύκολο τι θα γίνει αν το τρίποντο γίνει δυσκολότερο?
Δεν μπορούμε να πούμε οτι επειδή το τρίποντο είναι εύκολο αναγκάζονται ακόμα κ οι ψηλοί να ακολουθούν τον παίχτη τους στα 6-7 μέτρα ανοίγουν οι χώροι στη ρακέτα?Τι θα γινόταν αν τα τεσαροπεντάρια ήταν εντελώς ακίνδυνα?

Τώρα που κοίταξα στο galanissportsdata είδα τα ποσοστά στο πρωτάθλημα δεν εντυπωσιάστηκα!

Μα εγω δεν μιλησα για τα τριποντα γενικα. Αλλα για αυτα που ειναι αμαρκαριστα.....
Τωρα(στην σημερινη εποχη των ακουραστων αλλα και ταχυτατων παικτων) οπου οι χωροι ειναι λιγοι δεν μπορει να βγει καποιος ευκολα για τριποντο αμαρκαριστος. Βλεπουμε ενα μπασκετ οπου γινεται χαμος, εναν χαμο απο φαουλ, απο συνωστισμο μεσα στη ρακετα, οι ψηλοι δεν εχουν καθολου σχεδον χωρο να κανουν κινησεις, διεισδυσεις γινονται αλλα λιγες, κλπ....
Αν ομως παει στο 6.75μ το τριποντο θα μεγαλωσει το μηκος της περιφερειας του τριποντου και μεγαλωσει και το εμβαδο στο οποιο παιζεται η μπαλα, οποτε θα υπαρχουν και πιο πολλες ευκαιριες για ελευθερα τριποντα και κυριως για διεισδυσεις για παιχνιδι μεσα στη ρακετα, κλπ....
NBAholic
Κοp-13, χωρίς να διαφωνώ με τα στοιχεία, πρέπει να λάβεις υπόψη και το επίπεδο των ομάδων, ιδίως όσον αφορά στους σουτέρ τους. Όπως βλέπεις, οι 4 καλύτερες ομάδες αυτή τη στιγμή (και συνολικά και από άποψης περιφερειακού υλικού) έχουν ποσοστά πάνω απ'το μέσο όρο. Ιδίως το 47% του Ολυμπιακού είναι ποσοστό εξωπραγματικό για οποιοδήποτε επίπεδο. Πιστεύω ότι το ποσοστό στην Ευρωλίγγα είναι ελαφρώς καλύτερο.

Επίσης, θεωρώ ότι ο αριθμός των προσπαθειών για τρίποντο στο ΝΒΑ είναι χαμηλότερος αναλογικά των επιθέσεων. Δεν το έχω τσεκάρει, αλλά μου δίνεται αυτή η εντύπωση.
NBAer
QUOTE(kop-13 @ Jan 9 2008, 15:19 ) *
Τώρα που κοίταξα στο galanissportsdata είδα τα ποσοστά στο πρωτάθλημα δεν εντυπωσιάστηκα!

PANATHINAIKOS 37%
...........
...........
A.G.O.R. 27%
Συνολικό 34%

Τώρα αν κοιτάξουμε κ τα ποσοστά του NBA θα δούμε οτι με καλή προπόνηση τα ποσοστά είναι ακόμα κ καλύτερα.

Phoenix 38,1%
.........
.........
.........
L.A. Clippers 33,5%
Συνολικό 35,3%

Θα ειναι τεραστια συμπτωση αν δεν το εκανες αλλα μαλλον εκανες το τραγικο κλασικο λαθος!

Προσθεσες τα % ποσοστα και βρηκες το μεσο ορο τους.
Το εκανα για να διαπιστωσω αν το εκανες ετσι και μαλλον εκανες αυτο(δαιμονιωδη συμπτωση αν ο λαθος αυτος τροπος βρισκει σωστο αποτελεσμα).

Δεν βρισκεται ετσι ο μεσος ορος των ποσοστων τριποντων καθε λιγκας(NBA-Greek champ).

Ενα μικρο παραδειγμα για να δεις το λαθος:
ΠΑΟ: 7 στα 19 τριποντα = 36.84 %
ΟΣΦΠ: 12 στα 23 τριποντα = 52.17 %

Συνολικο ποσοστο ευστοχιας: (7+12) / (19+23) = 19/42 = 45.23 %
Και ΟΧΙ (36.84+52.17)/2 = 44.5%

••••••••••••••••••••••••••
Επισης ας βρουμε το εμβαδον του χωρου μεσα απο το τριποντο για ΝΒΑ και για ευρωπη:
ΕΥΡΩΠΗ:
6.25·2·1.575 + 0.5·π·6.25^2 ~= 81 τετραγωνικα μετρα.

ΝΒΑ:
6.71·2·1.6 + (4.3-1.6)·6.71 + 0.5·(π - 2·συν^-1(6.71/7.24))·7.24^2 = 102 τετραγωνικα μετρα.

21 τετραγωνικα μετρα ποιο πολυ χωρο εχουν μεσα απο το τριποντο στο ΝΒΑ και αυτο ειναι λιγο-πολυ ο χωρος που ουσιαστικα παιζουν και γινεται το παιχνιδι αν προσθεσουμε και 1 μετρο γυρω απο την περιφερεια του τριποντου, και μαλιστα αυτο αυξανει ακομα πιο πολυ τη διαφορα ΝΒΑ-ευρωπης περι του διαθεσιμου χωρου....
captain charisma
και να παει στα 6.75 εκει θα κολοσει ο γιαννακης(μπουρουσης)? εδω στο νβα που ειναι 7.25 ολοκληρος ντιρκ και μπαρνιανι βαρανε με το τσουβαλι τρ....θα συνεχιζει το καβα του αυτος...ετσι πιστευω...οκ θα ειναι λιγο πιο δυσκολο επειδη μεγαλωνει λιγο η αποσταση και θα θελει περισσοτερη προσπαθεια απ τους ψηλους που βαρανε τριποντα....αλλα για τους κοντους θα ειναι ψωμοτυρι αυτο το πραγμα....πιστευω καλη κινηση θα ηταν αυτη...αλλωστε το μπασκετ παει μπροστα..δν μενουμε στα ιδια πραγματα
George_12ISL
Να πάει και στα 6.75 και παραπέρα αν γίνεται...
Το μπάσκετ είναι άθλημα συνεργασίας και όχι παίρνω τη μπάλλα σουτάρω από μακριά και ότι γίνει!
dizzy_fingers
Ε, τώρα θα σουτάρουν από πιο μακριά κι ότι γίνει. biggrin.gif
Συμφωνώ πάντως στο να μεγαλώσει το τρίποντο.
Οι παίχτες και στην απ'εδώ πλευρά, πιά, έχουν μεγαλώσει αρκετά ώστε να μη χωρούν στον ασφυκτικό αυτό χώρο των 6,25 (επί ρίζα 2 της νιοστής τάδε διά π...όσο είναι το εμβαδό δηλαδή tongue.gif).
Νομίζω πως και οι προπονητές θα χαιρετήσουν θετικά μία τέτοια απόφαση. Τουλάχιστον οι επιθετικογενείς rolleyes.gif.
Bonzo
Και γω συμφωνώ απόλυτα με την αλλαγή αυτή. Γενικά στην Ευρώπη είμαστε τρομερά δυσκοίλιοι και κομπλεξικοί στην αλλαγή κανόνων. Ειδικά όταν έχει να κάνει με αντιγραφή από το NBA. Και ο κανόνας με τα 14 δευτερα μου αρέσει πολύ και μου φαίνεται απόλυτα λογικός. Αφού κάθε επίθεση διαρκεί 24 δεύτερα και έχεις 8 για να περάσεις τη σέντρα θα έπρεπε να σου δίνονται άλλα περίπου 15 για οργάνωση επίθεσης.
Σε άλλο θέμα που επιμένουμε ,αν και είναι φανερό ότι θα έπρεπε να αλλάξει, είναι το σύστημα διεξαγωγής euroleague. Αλλά ποιος αντιγράφει το μισητό CL 68.gif 68.gif
tsops
QUOTE(Air Kef @ Jan 9 2008, 14:39 ) *
Καποιος να μου το εξηγησει μπασκετικα αυτο.
Γιατι να ανοιξουν οι άμυνες;;


QUOTE(Air Kef @ Jan 9 2008, 15:12 ) *
Σήμερα η φράση "παιζουμε κλειστά στο τριποντο" συνεπάγεται την άμυνα λιγο πιο μεσα απο τα 6.25.Έτσι θεωρητικά, το σουτ απο τα 6.75 ειναι σχεδόν ελεύθερο.


Κατόπιν προτροπής του Air, είπα να έρθω και εγώ στο τόπικ tongue.gif Λοιπόν, για το παραπάνω που αναφέρεις: άμυνες μπλοκ, man ή ζώνης στο μισό δομούνται και στήνονται σε σχέση με τις γραμμές του άουτ (πλάγιες, base) και όχι το τρίποντο. Το πόσο "μέσα" ή "έξω" θα παίξεις την άμυνα είναι στη διακριτική ευχέρεια του προπονητή να επιλέξει ανάλογα με τη στρατηγική του αγώνα.

Διάβασα τα περισσότερα από τα σχόλιά σας και έχω να πω τα εξής: το θέμα της επέκτασης ή όχι του τριπόντου δεν έχει να κάνει με τη καλαθοσφαίριση, αλλά με τη γενικότερη τάση του ανθρώπου να εξελίσσεται και να έχει καλύτερες "επιδόσεις". Τρανό παράδειγμα ο στίβος όπου διαστάσεις και βάρος αλλάζουν συνεχώς για να κρατηθεί ψηλά ο ανταγωνισμός. Στο βόλλεϋ άλλαξαν τον κανονισμό της βαρετής "αλλαγής" και η θεαματικότητα αυξήθηκε 67%!

Για σκεφτείτε: είστε στο γήπεδο και βλέπετε έναν αγώνα. Σκοράρει κάποιος από τα 6,25 και σας φαίνεται λογικό. Όταν όμως σκοράρει από πιο έξω (που ουσιαστικά τις περισσότερες φορές είναι λίγο πιο έξω από τα 6,75), εντυπωσιάζεστε!

Τα σπορ είναι εμπορικά παιδιά και η καλαθοσφαίριση το λατρεμένο παιδί των junky houses της Αμερικής. Οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι έχουν μελετήσει πολύ πριν από εμάς το άθλημα και ξέρουν τι κάνουν για να το κάνουν εντυπωσιακό. Όσοι είστε κάποιας ηλικίας tongue.gif Θυμάστε τη θέσπιση της χρήσης αρμονίου στο γήπεδο στα μέσα του 70' για να εμψυχώνει τους γηπεδούχους.

Γιατί αρμόνιο και όχι πιάνο? ντραμς? κιθάρα βρε αδελφέ?! Η κλίμακα που χρησιμοποιείται αλλά και η συχνότητα του ήχου (tune) που παρεπιπτόντως είναι ο ίδιος σε όποιο γήπεδο και αν πάτε, έχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι βοηθά ψυχολογικά το παίχτη να αποδώσει καλύτερα.

Τρελό? αντίθετα? πολύ λογικό. Τι σχέση έχει με το τρίποντο? άμεση! Πριν από χρόνια, γνωστός προπονητής μου έλεγε "24 δεύτερα? χαχα, άσε μας ρε Δημήτρη, δεν θα μπαίνει καλάθι". Μάλλον ατύχησες coach. Όσον αφορά στα στατιστικά που είδα, θα συμφωνήσω με το Χόλικ ότι πάντα υπάρχουν έμμεσοι και άμεσοι παράμετροι, οαρτοί και μη που λαμβάνονται ή όχι υπόψιν.

Ας δούμε πως θα πάει η συζήτηση. Εύχομαι να συνείσφερα θετικά smile.gif
xoxli44
Φιλε μου ειμαστε πολυ πισω.Πανω στο αμονιο που ειπες θα σου πω προσωπικη εμπειρια.Βαζουμε τα ραπακια μας στο ζεσταμα για να φτιαχτουμε να σκασουμε κ κανα καλο(DUNK)μετα τις διατασεις κ λεει ο διαιτητης στον φροντιστη του γηπεδου "κλεισε τη μουσικη δεν μπορω να ακουω"προσφατα σε αγωνα ΕΣΚΑ .Πως σου φανηκε?Συμφωνω για τα 6μ75εκ.
basketka*los
Aytes einai apofaseis gia to kalo tou mpasket....kai 7,25 akoma kalytera!Giati poly triponto vre paidi mou!!!Na doume kati diaforetiko...Me ta 14sec ti paizei?
dizzy_fingers
Καλώς όρισες στην παρέα μας smile.gif.

Να σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες μόνο.
Anaz
Τωρα το είδα και ψηφισα κι εγω! smile.gif
Καποια εποχη οπως παρατηρησε και ο Χολικ το ειχα και στην υπογραφη.

Ντερμπυ ειναι ομως το poll,ενω οι περισοτερες καταγεγραμμενες αποψεις ειναι υπερ. Μαλλον οι υπολοιποι θα ειναι τα παιδια απο τις ερασιτεχνικές κατηγορίες.. 19.gif biggrin.gif
zigolo7
καλησπέρα. εγώ διαφωνώ με το να πάει το 3ποντο στα 6.75. το μπάσκετ θα πέσει κατα τη γνώμη μου. οι ομάδες θα παίζουν πιο πολυ ζώνες και θα ταμπουρώνονται, οπότε το μπάσκετ θα χάσει. για να εφαρμοστεί καλά και να έχει επιτυχία πρέπει να περάσουν χρόνια.
μην το βλέπετε μόνο σε επίπεδο Α1. σκεφτείτε παιδικά-εφηβικά?? ακόμα και τις μικρότερες κατηγορίες πόσο δύσκολο θα είναι το 3ποντο....
nikolas12
Πιστευω πως ναι πρεπει να παει γιατι οπως ειπε καποιος,νομιζω NBAer,θα υπαρχει περισσοτερη δυσκολια
Ginobili
Μακάρι να το πάνε και στα 8 μέτρα!!!! Όσο και να το πάνε...εγώ πάλι θα τα βάζω...και με συμφέρει γιατί στα 6.25 δεν φαίνεται τόσο η διαφορά μου από τους υπόλοιπους.... laugh.gif
nikolas12
Ο ginobilli εχει δικιο.Λιγο υπερβολικα βεβαια.Οχι και 8 μετρα τα 7.25 του ΝΒΑ ειναι τελεια.Φανταστειτε τωρα να το πανε σε στυλ ΝΒΑ και να ξαναπαει ο Σπανουλης(που δεν προκειται)και να αρχισει τις κανονιες του.
Πλακα θα ειχε tongue.gif blove.gif
Dread
Ναι στο τρίποντο στα 6,75, μόνο για ευρωλίγκα όμως. Μπορούν να βάλουν διακεκομμένες γραμμές για τα δύο διαφορετικά τρίποντα. Η άμυνα ζώνης πάντως θα γίνει πολύ της μόδας στις αρχές τουλάχιστον...
Alexmei
Και βέβαια να γίνει! bball.gif smile.gif Αλλάζει το ενδιαφέρον, μεγαλώνει το θέαμα, γίνεται κάτι διαφορετικό biggrin.gif Έχω βαρεθεί να βλέπω ακόμα και σέντερ να βαράει τρίποντο. Να πάει στο 6.75 να αλλάξει η γλύκα του τριπόντου 41.gif
morfi
QUOTE(hip-hop @ Apr 6 2008, 20:32 ) *
Φανταστειτε τωρα να το πανε σε στυλ ΝΒΑ και να ξαναπαει ο Σπανουλης(που δεν προκειται)και να αρχισει τις κανονιες του.

Vasilis "Rookie Of the Year" Spanoulis 24.gif

sorry για το offtopic.gif
nikolas12
Πω ρε morfi παλι καλα τα ειπες γελαω και εγω μια ωρα!!!!!!!!!!!!Ελεος ετσι.
sorry kai apo mena.
reignman
συμφωνω.. αλλα ακομα καλυτερα να γινει 7,25 .
Alexmei
QUOTE(reignman @ Apr 13 2008, 12:55 ) *
συμφωνω.. αλλα ακομα καλυτερα να γινει 7,25 .


Σου αρέσουν τα airball; bball.gif bball.gif tongue.gif Μου φένεται το 7,25 είναι υπερβολικό. εσύ γιατί πιστεύεις ότι είναι ακόμα καλύτερα αν γίνει 7,25;
reignman
θα ανοιξουν οι αμυνες θα ελαχιστοποιηθουν οι αμυνες ζωνης.. θα γινεται παιχνιδι.. θα μεγαλωσουν και τις διαστασεις των παρκε.
ειναι πολλα αυτα που εχω στο μυαλο μου αλλα ειμια χαλια αρρωστος σημερα :/ δε μπορω να τα αναπτυξω
reignman
QUOTE
Σε μία πρωτοποριακή αλλαγή που θα φέρει το ευρωπαϊκό μπάσκετ ακόμα πιο κοντά στο ΝΒΑ είναι διατεθειμένη να προχωρήσει η FIBA. Η παγκόσμια ομοσπονδία σκέφτεται να πάει τη γραμμή των τριών πόντων στα 7 μ. από τα 6.25 μ. που βρίσκεται αυτή τη στιγμή, κάτι που ίσως ανακοινωθεί και επίσημα το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στη συνεδρίαση της εκτελεστικής επιτροπής που θα λάβει χώρα στο Πεκίνο.
------------------------




77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
Rondo
Να μείνει εκεί που είναι...Πώς θα φτάνουν τα πιτσιρίκια???Επίσης δεν θα μπαίνουν με τίποτα... 68.gif 68.gif 68.gif
Dread
Πάντως εγώ είχα διαβάσει σε ένα blog ότι μέσα στο σαββατοκύριακο, στην συνάντησή τους στο Πεκίνο, θα ψηφίσουν για αυτό και πως η πρόταση ήταν όντως για 6,75 και όχι για 7 μέτρα. Οπότε μάλλον από Δευτέρα-Τρίτη θα ξέρουμε. ohmy.gif
daniela#6
Ιστορικές αλλαγές κανονισμών από τη FIBA

Είχε συζητηθεί και ουσιαστικά προαναγγελθεί. Στο Πεκίνο έγινε πράξη, μέσω της σύσκεψης του Κεντρικού Συμβουλίου της FIBA που πραγματοποιήθηκε στην Κίνα, παρόντος και του προέδρου της FIBA Europe, Γιώργου Βασιλακόπουλου. Το κεντρικό συμβούλιο ενέκρινε τις αλλαγές, που είχε προτείνει η τεχνική επιτροπή της Διεθνούς Ομοσπονδίας, με στόχο το μπάσκετ να γίνει ακόμη πιο θεαματικό για τον κάθε φίλαθλο, αλλά έχοντας και ως απώτερο σκοπό τη σύγκλιση των κανονισμών παγκοσμίως. Από τις σημαντικότερες αλλαγές είναι η «μετακόμιση» της γραμμής των τριών πόντων από τα 6μ25 που βρίσκεται από το 1984, στα 6μ75 και η αλλαγή του σχήματος της ρακέτας από τραπεζοειδές που είναι από τη δεκαετία του 1950 ως σήμερα, σε παραλληλόγραμμο. Οι δύο αυτές αλλαγές θα τεθούν σε ισχύ από το 2010 και με την ολοκλήρωση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Υπάρχουν όμως και μια σειρά άλλων αλλαγών που θα τεθούν σε ισχύ με το πέρας των Ολυμπιακών Αγώνων. Το πλήρες κείμενο όλων των αλλαγών υπάρχει στο σάιτ της FIBA (www.fiba.com)....


ΚΑΙ ΝΑΙ !! ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ.. ΕΝΤΑΞΕΙ..ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΤΗ FIBA EUROPE ----> NBA... ΤΕΣΠΑ..ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ !! tongue.gif
Konstantinos_Thessaloniki
Η απόφαση για το τρίποντο είναι πολύ σημαντική, μιας και με αυτόν τον τρόπο ο χώρος της επίθεσης μεγαλώνει εντός των 6,75, με πιο γρήγορο μπάσκετ, κινήσεις και τα περαιτέρω.

Με αυτόν τον τρόπο η άμυνα ζώνης θα αρχίσει να μην εφαρμόζεται, μιας και οι χώροι για τις κινήσεις των παικτών και η ελευθερία κινήσεων θα'ναι τέτοια που η ταχύτητα της άμυνας πρέπει να'ναι 1-2 φορές παραπάνω απ'ότι τώρα. Τα man-man θα έχουν περισσότερο ενδιαφέρον, μιας και τα ''κυνηγητά'' θα αυξηθούν κατά μισό μέτρο.

Πέρα από αυτό, διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το παραλληλόγραμμο πλέον ''ζωγραφιστό''..

Υ.Γ. Επειδή δεν ήξερα πού να το τοποθετήσω, ήθελα να σδημοσιεύσω το προσωπικό μου blog που κινείται γύρω από τα τεκτενόμενα του μπάσκετ, με έναν τρόπο διαφορετικό, όπως είναι το blogging. Οσοι πιστοί προσέλθετε. smile.gif

http://blogs.newhellas.gr/?cat=10
mntecious
Πολυ καλο το τριποντο που μεγαλωνει,θα ξεχωρισουν ποιοι ειναι οι πραγματικοι σουτερ!Καλο επισης γιατι θα ανοιξουν οι αμυνες οπως αναφερετε και εσεις,θα γινει θεαματικοτερο το αθλημα με περισοτερες κινησεις...το μονο κακο ειναι οτι θα πεσει το τελικο σκορ ισως και δραματικα,κατα το πρωτο διαστημα των αλλαγων,τουλαχιστον!
Anaz
To'χα και στην υπογραφη μου μια περίοδο. Πολυ θετικο νέο για την εξελιξη του Ευρωπαικου μπασκετ!

Επισης πολυ θετικο και η αποφαση για το χρονομετρο και την ανανεωση του χρονου της επίθεσης στα προτυπα του ΝΒΑ.

Απο ποτε θα αρχισουν να εφαρμοζονται αυτα?Γνωριζουμε???
dizzy_fingers
QUOTE(daniela#6 @ Apr 26 2008, 20:50 ) *
Ιστορικές αλλαγές κανονισμών από τη FIBA

Είχε συζητηθεί και ουσιαστικά προαναγγελθεί. Στο Πεκίνο έγινε πράξη, μέσω της σύσκεψης του Κεντρικού Συμβουλίου της FIBA που πραγματοποιήθηκε στην Κίνα, παρόντος και του προέδρου της FIBA Europe, Γιώργου Βασιλακόπουλου. Το κεντρικό συμβούλιο ενέκρινε τις αλλαγές, που είχε προτείνει η τεχνική επιτροπή της Διεθνούς Ομοσπονδίας, με στόχο το μπάσκετ να γίνει ακόμη πιο θεαματικό για τον κάθε φίλαθλο, αλλά έχοντας και ως απώτερο σκοπό τη σύγκλιση των κανονισμών παγκοσμίως. Από τις σημαντικότερες αλλαγές είναι η «μετακόμιση» της γραμμής των τριών πόντων από τα 6μ25 που βρίσκεται από το 1984, στα 6μ75 και η αλλαγή του σχήματος της ρακέτας από τραπεζοειδές που είναι από τη δεκαετία του 1950 ως σήμερα, σε παραλληλόγραμμο. Οι δύο αυτές αλλαγές θα τεθούν σε ισχύ από το 2010 και με την ολοκλήρωση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Υπάρχουν όμως και μια σειρά άλλων αλλαγών που θα τεθούν σε ισχύ με το πέρας των Ολυμπιακών Αγώνων. Το πλήρες κείμενο όλων των αλλαγών υπάρχει στο σάιτ της FIBA (www.fiba.com)....
ΚΑΙ ΝΑΙ !! ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ.. ΕΝΤΑΞΕΙ..ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΤΗ FIBA EUROPE ----> NBA... ΤΕΣΠΑ..ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ !! tongue.gif
nikefalin
QUOTE(Anaz @ Apr 30 2008, 04:51 ) *
Απο ποτε θα αρχισουν να εφαρμοζονται αυτα?Γνωριζουμε???

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...d=192083&st=0&#
κοίτα εδώ
odysseas 1998
Ουσιαστικά οριστικοποιήθηκε.Από τον Οκτώβρη του 2010 το τρίποντο πάει στα 6,75.Δεν θα έλεγα ότι η Ευρώπη πλησιάζει το ΝΒΑ,αλλά ότι το ΝΒΑ πλησιάζει την Ευρώπη.Οι Αμερικανοί είναι συνηθησμένοι σε αυτή την απόσταση.Έτσι όχι μόνο θα δυσκολέψει η επίτευξη τριπόντου,αλλά θα έχουν και μεγαλύτερο ρόλο στο παιχνίδι οι ψηλοί.
Μπασκετόφιλος13
Η αιτία που το μπάσκετ στην Ευρώπη είναι τόσο βαρετό είναι κυρίως το τρίποντο που είναι εύκολο.
όλες οι ομάδες αρέσκονται στα τρίποντα. Έιναι εύκολοι πόντοι.

Όταν πάει στα 6.75 (αν και γώ ήθελα 7,25) οι ομάδες οταν δουν τα ποσοστά τους να πέφτουν ίσως να αρχίσουν να παίζουν και λίγο inside game.

Πέρισυ βαριόμουν στο ΟΑΚΑ να βλέπω τον ΠΑΟ να βαράει τρίποντα γιατί δεν ηξερε τι άλλο να κάνει την μπάλα.
Το να γυρνάς την μπάλα γυρω γύρω για να βρείς ξεμαρκάριστο παίκτη για τρίποντο ΔΕΝ είναι μπάσκετ.

Ούτε κάθε μέρα θα είναι Κυριακή για να ευστοχείς και να παίρνεις τα παιχνίδια απο τα 6.25

Επίσης αναγκαστικά θα μεγαλώσει και το γήπεδο οπότε λογικά θα δούμε καλύτερα παιχνίδια.

Οι διαφορές μας με το ΝΒΑ δεν είναι μόνο στην σωματοδομή των αθλητών μας και στις αθλητικές τους ικανότητες.
Ειναι και οι κανονισμοί της FIBA που μας πάνε πίσω και δεν αφήνουν το παιχνίδι να εξελιχθεί προς το θέαμα.

Πραγματικά το πιστεύω αυτο.


Αααααααα και κάτι άλλο.
Να ανέβει η διάρκεια του παιχνιδιού. Αν παίζαμε 48 λεπτά όπως στο ΝΒΑ αντί για 40 δεν θα βλέπαμε συχνά σκόρ 50-55 και άλλες τέτοιες αηδίες.

Γυναικεία σκόρ...
a bullet for your head
QUOTE(Μπασκετόφιλος13 @ Jul 28 2008, 15:17 ) *
Όταν πάει στα 6.75 (αν και γώ ήθελα 7,25) οι ομάδες οταν δουν τα ποσοστά τους να πέφτουν ίσως να αρχίσουν να παίζουν και λίγο inside game.

Πέρισυ βαριόμουν στο ΟΑΚΑ να βλέπω τον ΠΑΟ να βαράει τρίποντα γιατί δεν ηξερε τι άλλο να κάνει την μπάλα.
Το να γυρνάς την μπάλα γυρω γύρω για να βρείς ξεμαρκάριστο παίκτη για τρίποντο ΔΕΝ είναι μπάσκετ.

Ούτε κάθε μέρα θα είναι Κυριακή για να ευστοχείς και να παίρνεις τα παιχνίδια απο τα 6.25

Επίσης αναγκαστικά θα μεγαλώσει και το γήπεδο οπότε λογικά θα δούμε καλύτερα παιχνίδια.

Θα συμφωνησω σ'αυτα που λες.Μονο που κ το passing game,κ' η γρηγορη κυκλοφορια της μπαλας ειναι απαραιτητη προυποθεση στο συγχρονο μπασκετ.Παντως το ''ανοιγμα των αποστασεων'' στο 1|4 του γηπεδου,εκτος του inside game,θα εξυπηρετουσε κ τους παικτες που ειναι πολυ καλοι στα τελειωματα των φασεων μετα απο drive.Τελος πλην των Ισπανων,δεν βλεπουμε παιχνιδι ανοικτου γηπεδου.Βεβαια αυτο δεν εχει να κανει με τους ισχυοντες κανονισμους,ελκυει ομως ολους τους θεατες του μπασκετ.
alexanderthegreat
στο κλειστό της ομάδας μου άλλαξε ήδη το γήπεδο τετραγωνοποιήθηκε η ρακέτα και μεγάλωσε το τρίποντο δεν έχω παίξει ακόμα εκεί αλλά μόλις το κάνω θα σας πω τις εντυπώσεις μου
HLR CENATION
να παει στα 7.25...Παντως οπωσδηποτε πρεπει να μεγαλωσουν τα γηπεδα.Αυτο το οικτρο θεαμα που κλεινουν ταμπουρι οι αμυνες χαμηλα κ δεν υπαχει διαδρομος ελευθερος ειναι τελειως αντιαισθητικο.Οι βοηθεις βγαινουν πολυ ευκολα στους ψηλους ενω αμα μεγαλωσουν οι διασταεις του αγωνιστηκου χρου θα δουμε περισσοτερα ενας με ενα καθως ο αμυνομενος θα εχει ποιο μεγαλη αποσταση να καλυψει κ δεν θα σπευδει το ιδιο ευκολο για βοηθεια.

Αυτο θα ειναι βουτηρο στο ψωμι για παικες σαν τον τσιλντερς που θα βρισκουν απεριοριστο χωρο για μπουκες...
lakersdynasty
τι εννοειτε με την φραση "να μεγαλωσουν τα γηπεδα?"

Τα γηπεδα τις ιδιες προδιαγραφες εχουν παντου. Η αποσταση του τριποντου και η αυξηση του εμβαδου της ρακετας ειναι αυτα που ανοιγουν το παιχνιδι και αναγκαζουν τους παικτες να μαρκαρουν προς τα εξω να κινουνται περισοτερο να υπαρχουν μεγαλητεροι χωροι και να παιζεται και περισοτερο παιχνιδι απο μεση αποσταση.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.